De oefeningen van dè lichte brigade. De Koningin, de Prinses en de beide Prinsen bü de legeroefeningen. Hoogtydag der Goud- eif Zilversmeden. Gemeenteraad van Gouda. Beurs van Amsterdam. is de lijn van het herstel nog niet ge- komen. Maar op het aangeduide gebied ls de vooruitgang onmiskenbaar. Er zijn hleï zaken gedaan, zelfs zeer goede zaken. Wanneer ik tenslotte mijn algemeene indrukken nog eens samenvat, moet ik dit zeggen: al het gunstige, dat wij dit najaar hier in Utrecht hebben mogen constateeren, moeten wij om het op zijn juiste waarde te schatten, toch altijd nog zien tegen den donkeren achtergrond van de algemeene onzekerheid. Wij zijn er nog lang niet. Desalniettemin: het was een vlotte beurs, terwijl feitelijk de tijdsomstandigheden beroerd zijn. Denkt u maar eens aan de scherpe daling, die wij vlak voor het begin van de beurs te zien kregen. Eh toch nog dit succes op de binnenlandsche markt! Wij kunnen een geleidelijke, langzame stijging con stateeren, de basis begint gezond te wor den. Zoo ver zijn we. Niet verder! Algemeene vergadering van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers te Eindhoven. In het ontspanningsgebouw van de N.V'. Philips' Gloeilampenfabrieken te Eindhoven is heden de algemeene leden vergadering gehouden van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers. De algemeen voorzitter, de heer H. P. Gelderman C.M.zn., hield een openings rede, waaraan wij het Volgende ontlee- nen: Na in het kort den gang van zaken geschetst te hebben, zooals die wak direct na hel loslaten door ons land van den gouden standaard, wees spr. erop, dat de vestiging van het Verbond in Indlë ge durende het algeloopen jaar haar beslag kreeg en hoewel de tijd nog te kort is om op groote resultaten te kunnen wij zen, meende hij gerust te mogen zeggen, dat ook in Indië deze vertegenwoordi- ging der Nederlandsche industrie ge- waardeerd wordt. Een beter t*grijpen van' elkanders standpunt wordt er door mogelijk gemaakt, wat slechts in beider j belang kan zijn. Te lang zijn beide gebiedsdeelen voor I en gedurende de crisisjaren elk hun eigen weg gegaan; daardoor is in menig opzicht het verband uiteengerukt. Juist in samenwerking moet de kracht liggen. De heer Koster staat ten dienste van elke zaak in Nederland, die zich omtrent Indië wenscht te oriënteeren Men wende zich daartoe tot het Verbond. Ook in ons land vond gedurende het afgeloopen jaar een merkbare verbete ring plaats, die zich vooral afteekende in een grootere bedrijfsdrukte, hoewel in menigen bedrijfstak de te bedingen prij zen nog zeer veel te wenschen overlieten. Ondervond de verbetering in de eerste maanden van dit jaar eenige vertraging, evenals in de meeste andere landen dit bleek een natuurlijke reactie op een te snellen vooruitgang na de deva luatie te zijn geweest, zoodat op menig gebied de opleving thans in yollen gang is en deze reactie veelal ,s ingehaald. De voorspelling, dat zelfs bij een sterke opleving in de bedrijven, er nog stecdf een groot aantal werkloozen zou blijven, ls helaas bewaarheid.'De werkloosheids cijfers geven echter als graadmeter van de bedrijvigheid een onzuiver beeld. Het zou m.i. meer aanbeveling verdienen, in het vervolg ook eens een statistiek aan te leggen van het totaal aantal gewerkte v arbeidsuren of arbeidsdagen in verschil lende even lange perioden, -to.v. van maand tot maand. De in den laatsten tijd waar te nemen stijging van de kosten van levensonder houd baart groote zorg, daar deze stij ging, indien ze verder doorzet, op den duur loonstijgingen ten ge.volge zal moe ten hebben. Aangezien de regeering met de land bouwcrisisheffingen o&*ïe kosten van levensonderhoud, voor zoover deze door het prijspeil dei voedingsmiddelen be- heerscht worden, grooten lnvlóed kan uitoefenen, is *een spoedige opheffing of althans verdere verlaging van deze cri sisheffingen van het allergrootste belang. Ongetwijfeld verheugen wij ons allen over het ruimer vloeien van de staats inkomsten want nu nadert het oogenblik waarop eindelijk ook belastingverlaging het bedrijfsleven zal kunnen stimuleeren. Spr. ging hierna uitvoerig in op het nuttige werk, dat de handelsniissie natèr Zuid-Amerika, waarvan hij deel uitmaakA te, in het afgeloopen jaar gedaan heeft/ Er schijnt omtrent onze sociale opvatf tingen, aldus spr., nogal eens misver stand te bestaan. Met bijzondere voldoe ning nam spr. kennis van het artikel van den voorzitter van het R.K. Werk liedenverbond, den heer De Bruyn, in De eerste dag van de oefeningen der lichte brigade, welke oefeningen, evenals vorige jaren het geval was, aan de leger oefeningen voorafgaan en bedoeld zijn als een inleiding der groote manoeuvres, is "voorbij. Officieren en manschappen hebben den oorlogshelm voor de vredes- muts geruild, den strijdbijl begraven en de vredespijp opgestoken. De rust in Arnhem en Doesburg en omgeving is weergekeerd en de troepen zijn gelegerd volgens het van te voren vastgestelde schema. Dat zoowel de Koningin als Prins Bernhard den eersten dag op het oorlogsterrein aanwezig waren,stemde allen dankbaar en verheugd De eer ste dag van dergelijke oefeningen is nooit de belangrijkste en dat op dien eersten dag Koningin en Prins niettemin met groote belangstelling hoè verloop van het krijgsbedrijf volgden, werkte stimulee- rend op de strijdlust van partijen. Over het doel van den afgeloopen dag is al eerder geschreven; beide partijen (rood en blauw) overtuigd van de waar de van het bezit van den Hettenheuvel, hebben opdracht dit boschcomplex tus- schen Zeddam en 's-Heerenberg te be zetten. Voor de blauwe partij begon de opmar seldom 9 uur met het passeeren van de ($Wii*geerde) voorhoedeposten dezer partij, welke posten gelegerd waren in de lijn BingerdenAngerloHoog- keppel. Blauw's aanvoerder zond in den vroegen ochtend het eerste bataljon wielrijders van Doesburg naar Babbe- naar Didam en hfeld het eerste regiment huzaren voorloopig in reserve aan den westkant van den Hettenheuvel. De tweede af deeling van het korps rijdende artillerie stelde zIqJi op ongeveer 2 K.M. oostwaarts van Didam. De roode partij, gisteravond in de omgeving van Arnhem gelegerd, zou vrijwel evenwijdig met de blauwe partij optrekken. Haar aanvoer der stelde het marschverband op met het tweede regiment huzaren rechts, het derde bataljon wielrijders met de pant serwagens in het midden, pprukkende in de algemeene richting Duiven—Zevenaar —Hettenheuvel en geheél 'links, als lln- kerflankdekking het tweede bataljon van het regiment wielrijders. Wat nu de evenwijdigheid van den op- marsch betreft, deze bleek in de praktijk anders te zijn dan de staf op papier had rich, ^de ^vierde^ yerkenningsafdeeling vorderingen vaj^ belde partijen, dat rood en bezig het noordwestelijk front van den Hettenheuvel te bezetten. Koningin en Prins blijven hier .ruim een uur, be schermd door een roode, verdekt opge stelde pantserwagen,' die een blauwe soortgenoot, die langs den weg naderde, ohder vuur nam en deed wijken. Het vochtige weer was verbeterd en de zon doorgebroken-. Tot half twee bleef het droog, rnaar toen begon het te stort regenen uit de egaalgrijzen wolkenmassa, veel harder dan in het begin van den ochtend, toen er een paar motregens vielen. Kwart ovpr twaalf galloppeerde Prins Bernhard's ruiterstoet weg. In snellen ren joeg de Prins, met Jhr. Röell naast zich over een modderig weidepad naar de bosschen van den Hettenheuvel. Ook de Koningin vervolgde haar weg en even latér was Hare 'Majesteit op het gebied der blauwe partij terug. Voordien echter deden wij den commandopost van den leider der rooden 'aan, kolonel E. A. F. baron* Creutz, die juist een snellen aanval op den vijand had bevolen. Het tweede bataljon wielrijders kreeg op dracht met het tweede regiment huzaren de blauwen uit Wehl te houden, terwijl het derde bataljon van het regiment 1 wielrijders den oostelijken flank van^ dézen aanval moest dekken. Om één uui- op het gebied der blauwe partij, onder commando van luitenant- kolonel K. G. van der Mandele, gekomen blijkt uit een vergelijking tusschen er het beste #oorstaat. Rood was het eerst bij den heuvel, zonder eenlgen tegenstand van blauw te hebben, want partijen hadden elkaar niet ontmoet. Toen rood al positie op den heuvel'hacl gekozen raakten roode en blauwe wiel rijders slaags. Om half twee bij Bergh naderden de huzaren der roode partij, die in galop den weg overstaken om door een. om trekkende. beweging de blauwen in den rug aan te vallen, zoodat de blauwen, ware deze aanval gelukt, tusschen twee roode (figuurlijk gesproken) vuren zou den zijn gekomen. De aanval kon niet worden uitgevoerd, omdat de oefeningen om twee uur dit was van te voren vastgesteld werden afgebroken. Om dezelfde reden kon" het eerste regiment huzaren, dat, zooals in het begin gezegd, Eeuwfeest van de Keurkamer en 75-jarig- bestaan van de Nijverheids- vereeniging voor Goud- en Zjlve; In Schoonhoven, het karakteristieke centrum der edelmetaalsmeedkunst vier-.- de heden de goud- en zilverindustrie een hoogtijdag Men herdacht namelijk het eeuwfeest van de keurkamer en het 75- Jarig bestaan der nijverheidsvereeniging voor goud- en zilversmeden. Ter gelegenheid van dit dubbele jubl- leum hebben in de ochtenduren de ver schillende landelijke patroonsbonden van i fabrikanten, grossiers en winkeliers gn de horlogemakersbonden in de Lekstad vergaderingen gehouden, doch de feeste- lijkheden geschiedden in den middag. Zij begonnen met een carillonbespeling 1 van den stadhuistoren en een muzikalen rondgang van een plaatselijk muziekge zelschap, waar om twee uu/ de feestver- gadering van de Nederlandsche vereeni ging aanving Daarbij waren o.a. tegenwoordig de heeren ir. Steketee, vertegenwobrdigër van den' minister van Economische Za ken, Van Bovenkamp, directeur der be lastingen te Utrecht, Miras, inspecteur van den waarborg, alsmede het voltallige dagelijksche bestuur der gemeente, de directeur der Bosch en de Ellens. De voorzitter ging, de heer gram van geli ^vakschool, de heer L. eteur £e heer H. nijverheidsvereenl- iooykaas, las een tele- insch voor van den Commissaris der Koningin in de provin cie Zuid-Holland, dat tevens het bericht inhield van zijn benoeming tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De heer Hooykaas heeft voorts in zijn openingsrede de beteekenis van de beide jubilea geschetst en het schen industrie en keurka: toond. Daarna gaf de heer C. Vreedenbureh controleur van den waarborg te Rotter dam, vroeger te Schoonhoven, een uit" voerlg historisch overzicht van'de Indus trie e» het werk der keurkamer, waarbij hij wees op de groote voordeelen, welke door de samenwerking in Schoonhoven zijn bereikt. De heer Mieras sprak over de weder- zijdsche waardeering tusschen keur kamer en industrie en juichte het toe dat deze herdenkingen aan elkaar aftn verbonden. De burgemeester van Schoonhoven, de heer A M. Nieuwenhuisen, heeft in 'een hartelijke toespraak de gelukwenschen van het gemeentebestuur aangeboden, de samenwerking tusschen dat college'en de plaatselijke zilverindustrie in het licht gesteld en aangedrongen op bestendigln» en versterking van de samenwerking tus-. schen de industrie onderling en tusschen deze, de keurkamer en de vakscholen. Vele andere sprekers voerden nog liet woord, zoowel in deze vergadering als daarna op het stadhuis, waar burgemees ter en wethouders de besturen der be trokken vereenigingen en de autoriteiten van den waarborg in de raadzaal ont vingen en waar de burgemeester hen op nieuw toesprak. Ook aan het daarop volgende diner werden nog vele toespraken gehouden, De dag werd besloten met een feest avond, dien de patroons denj^H aanboden. gedacht. Oorzaak hiervan was, dat een l door den leider der blauwen aan den brug, waarover de blauwe partij tusschen Doesburg en Didam moest trekken, was opgebroken, zoodat een omtrekkende be weging noodzakelijk was. De leider der oefeningen, de commandant der lichte 1 brigade, kolonel H. F M. baron van Voorsttot Voorst deelde dit des mor gens om half negen aan de journalisten, verzameld bij de brug bij 'Westervoort mede, nadat hij hen met enkele woorden een welkom op hét oorlogsterrelh 'ha# toegeroepen. westkant van den Hettenheuvel in reser ve was gehouden, den rechtervleugel van de blauwe voorste troepen niet verster ken. De voor de hand liggendeconclusie over het verloop yan de oefeningen van heden is j deze; dpor een snelleren op- marsch, althans (joor e#n eefder bereiken van het doel, he^ft rood succes gehad jen zp(u, wanneer jde oefeningen niet om i twee uui1 geëindiip warén, blauvy in een onhoudbare positie hebben gebracht, Hagenaars in het café aan de Aert van Nes straat kwam, bevonden zich daar reeds en- kele rechercheurs, die de B. en v. D. h^ben gearresteerd. Zij' zyn wegens poging tot af persing opgesloten. Hun auto is in beslag genomen. Familiedrama te Esschen (België). Dronken man steekt in het wilde weg. Drie personen ernstig gewond. Broer van den dader in levensgevaar. Even over de Nederlandsche grens heeft zich gisteravond een familiedrama afgespeeld, dat zeer ernstige gevolgen heeft gehad. Terwijl het gezin van den heer L. Ga briels, te Esschen, den avondmaaltijd gebruikte, stormde plotseling de broer van Gabriels binnen. Hij verkeerde in verren staat van dronkenschap en liep met een mes op zijn broer, èiens vrouw Kort daarna reed de Koningin de brug i waardoor de roode partij in het bezit over en toen Hare Majesteit, na eenig oponthoud, was doorgereden, voerde onze weg via Duiven, waar de voorposten van het derde bataljon wielrijders waren ge zet naar Loll. Dit bataljon had omstreeks kwart over tien Zevenaar bereikt. Het tweede bataljon wielrijders, evenals het derde bij de roode partij ingedeeld, stuit-' te dichtbij Loil op eenhlauwen pantser wagen, die moest wijken. Dit was het eerst treffen van rood en blauw. Vlak bij Wehl, omstreeks elf uur, kre gen wij Prins Bernhard te zien. In zijn open maybach zat de Prins naast een chauffeur. Z. K. H droeg een overjas over het veldtenue vanritmeester der huzaren en had een witten band om zijn kepi gebonden, het teeken van de niet- ingedeelde officieren. Op den achterbank van de auto hadden Hr. Ms. adjudant majoor Phaff en 's Prinsen adjudant jhr. Röell plaats genomen. Nadat de Prins het voorbijtrekken van het voorhoede peleton van het eerste regiment huzaren had gevolgd, steeg hij te paard en draaf de, tusschen de beide adjudanten, ge volgd door eenige marechaussee's een landweg af, die op den grindweg van Wehl naar Loerbek uitkomt. Wij kozen den langsten weg en pas seerden even later een deel van het eer ste bataljon wielrijders, versterkt met een sectie zware mitrailleurs, die geheel gemonteerd op zijsannen van motorrij wielen werden meegevoerd Zulke mi trailleurs werden verleden jaar nog ge demonteerd op den motor zelf meege nomen. Nu deze „tikkers" thans gemon- helialgemeen katholiek weekblad „Her- teerd worden meegevoerd, beteekent dit ster waarin hij zich verheugt over de j dat zij eerder gevechtsklaar zijn dan eenstemmigheid in den Hoogen Raad vroeger. van Arbeid -tusschen de vertegenwoordi gers van het Verbond en de arbeiders vertegenwoordigers over een tweetal sociale adviezen, nl. de regeling voor pensioen- en s'paarfondsen en de arbeids regeling voor hotelpersoneel. De Prinses aan boord van dé1 „Piet Hein". Het Vorstelijk jacht „Piet Hein" be vindt zich thans op den Gelderschen IJSsel. Vanofchtend reeds, heel vroeg pas seerde het Jacht Bingerden, waarna het den ÏJssel afvoer. Omstreeks negen uur was Doesburg bereikt en een kwartier later Dieren. Het jacht, aan boord waar van zich H. K. H. Prinses Juliana en Prins Aschwin bevonden, arriveerde om streeks half elf aan het Bronkhorster- veer, dat de verbinding vormt tusschen *Brummen en Steenderen. Daar ligt de „Piet Hein", op vollen stroom, voor an ker. Met een, begeleidende politieboot is H. K. H. Prinses Juliana van de „Piet Hein" aan wal gegaan, aan de Bfonkhorster- zijde van den IJssel, vanwaar zij zich naar het oefenterrein der lichte brigade begaf. Bij het gehucht Boerbeek, dat dpor een rij weilanden van den noordwestelijke zijde van den Hettenheuvel gescheiden is, wachtte de Koningin, in haar auto gezeten, de komst van Prins Bernhard af, die weldra aan het hodfd van de ca- valcade-in-galop naderde. Het derde bataljon wielrijders was toen al voorbij GEMENGDE BERICHTEN. Poging tot chantage. Wii weten wait van ui Dezer dagen kreeg een koopman te Den Haag het verzoék van een paar Haag- sche jongelui om eens met hen te komen praten. Als plaats van samenkomst werd een café aan den Ccfolsingel te R'dam ge noemd. Toen de koopman in dat café kwam ontmoette hij daar de 24-jarige D. M. de B. en den Si-jarigen C. M. v> D„ die hem mededeelden^ dat zij 'iets van hem wisten, iets wat de koopman wel heel graag ge heim zou willen houden. De jongelui zou den er dan ook niet verder over spreken, maar dan moest de koopman hün stilzwij gendheid ook behoorlijk honoreeren. Wat de koopmart op zijn kerfstok had, van den Hëttohheuvél' zou ^ijn gekomen. - Kdningin, Prinses en de beide Prinsen op het oefenterrein. H. M. de Koningin is hedenochtend per auto van het paleis „Het Loo" vertrok ken om opnieuw een bezoek té brengen aan het terrein, waar heden en, morgen een onafgebroken ^oefening van de lichte brigade wordt gehóuden. H. M. was vergpzeld vari haar eerste hofdame, jkvr. Van Tets, haar adjudant, kolonel jhr. De Jonge van Ellemeet en haar ordonnans-officie^ jhr. Van Lawick van Pabst. De Koninklijke auto. werd met de pont te Brumrpen overgezet. Hier voegde H. K. H. Prinses Juliana zich pij de Koningin. De Prinsen had den nacty doorgebracht aan boord van de „Piet Hein". Gezamenlijk werd naar Zelhem gereden. Hier was gevestigd het bureau van den hoofdhulpleider, luit.-kol. Tho- den van Velzen. De kolonel stelde H. M. op de hoogte Van den toestand op het oorlogsterrein. Op l^et Marktplein van dit Qeldersche plaatsje werden de Ko ningin, en Pripses luide toegejuicht en de muziek speelde het „Wilhelmus". Er werd druk gevlagd. Ook Prihs Bernhard was hedenochtend vroeg bij de oefeningen present. Bij het kasteel de Slangenburg, tusschen Doe- tichem en Varsseveld, verruilde de Prins zijn kepi met witten band omwikkeld (het teeken, voor de niet-ingedeelde offi cieren) voor den oorlogshelm om te paard de oefeningen van een patrouille huzaren der roode partij daadwerkelijk mede te maken. Naar de commandant van het veldleger, luit.-kolonel J. J. G. baron van Voorst tot Voorst terecht op merkte, zal dit „prachtige voor beeld" zooals de generaal het uitdruk te, zonder twijfel grooten indruk op de deelnemers aan de oefeningen maken. En tenslotte toonde Prins Aschwin zijn belangstelling voor de manoeuvres door emi bezoek Hij was vergezeld van H. Ms.^rdonnans'-officier ie luit. Egter van Wissekerke. (foet niets ter zake, maar de jongelui meen- deh, dat hen voor tan stilzwijgendheid ze ker.'wel een bedrag van ƒ10.000.— toe kwam. Terwyl men oveij, de grootte van dit be drag nog aan het dnderhandelen was, kre gen de jongelui ópeens haast. Blijkbaar merkten zij in het café eenig onraad en zy stélden voor naar éen ander café te gaan en wel naar een in de Aert van Nesstraat. De koopman hhd" hiertegen geen bezwaar. Hij had n.T. in dit dafé een vriend zien zit ten en van de gelegenheid, dat men de jas sen aantrok maakte hij gebruik om zijn vriend even met een paar woorden in te lichten wat er aan de hand was. Deze be loofde onmiddellijk de politie te waarschu wen. Toen dan ook de koopman met de beide 1 en zoon toe. Hij stak in het wilde weg, I waarbij hij vooral zijn broer eenige ern- stige wonden toebracht, Vervolgens maakte hij zich snel uit de voeten na eerst nog het paard van zijn broer, dat voor de woning stond, te hebben gesto ken. Met de grootste moeite is het den zoon gelukt zijn vader en moeder in den wa gen, die voor het huis stond, te dragen, waarna hij naar het op drie kilometer afstand gelegen St. Joseph-ziekenhuis reed. Allen zijn hier opgenomen. De toe stand van Gabriels, die 52 jaar oud is, is hoogst bedenkelijk. Zijn vrouw en zoon zijn eveneens ernstig gewond, doch hun toestand is niet levensgevaarlijk. I Niemand is getuige- geweest van de j steekpartij. Doch op weg naar het zie kenhuis heeft de familie bloedsporen achtergelaten, welke door buurtbewoners werden opgemerkt, waarna men op on derzoek uitging en alarm maakte. De rijkswacht te Esschen kon dan ook korten tijd na het gebeurde tot de arres tatie van den dader overgaan, die is in gesloten in de kazerne te Esschen. Het gebeurde heeft in de omgeving van Esschen groote consternatie verwekt I De motieven, welke den dader tot deze j daad hebben geleid, moeten gezocht wor- I den in een reeds lang bestaande famllie- twist. RADIOPROGRAMMA'S. Zaterdag 18 Sept. j Hilversum I, 1875 M. VARA-Uitiending, 10—10.20 v.m. en 7.30—8 VPRO: 8.— Gramofoon; 10.— Morgenwgding; 10.20 Cor Steyn's Accordeon-orkest, solis ten en VARA-orkest;. 12—1.45 en 2.— Gra- 1 mofoon; 3.15 Dasncursus; 3.30 Reportage van Schiphol; 4.Herbert Mormon's Ce- leste-kwintet; 4.30 Esperanto-uitrending; 430 Gramofoon; 5.05 Vervolg kwintetcon cert; 5.40 Letterkundig overzicht; 0.Or gelspel; 630 De Wielewaal; 7.— Filmland; 730 „Van Gemeente tot Kerk (Triomf en Nederlaag)", causerie; 8.— Herhaling SOS- Beriohten; 8.03 Berichten ANP, VARA- Varla; 8.16 Bonte Avond m,m.v. het VARA- orkest, de Lucky Birds, Fantasia, de Four Keaths (accordeon) en solisten; 9.30 Ra- diotooneel; 9.45 Orgelspel; 10.— Berichten ANP; 10.05 Vervolg Brntp Avond; 11.80 12 Graimofoon. Hilversum II, 301 M. KRO-Uitzendmg: 89.15 en 10..Gramofoon; 11.30 Gods dienstig halfuur; 12.— Berichten; 12 16 K RO-orkest; (Om! 1.— Gromof. 10.40 Internationale Sport revue)11.30— 12 Gramofoon. Droitwich 1500» M.: -11.05 Orgelspel; 11.35 Gramofoon; 12.05 BBC-Northern Orkest; 12.50 Henry Hall's Band; 1.20 Toespraak door President Roo sevelt; 1.50 Het Commodore Grand Orkest; 2.20 Gramofoon; 2.50 Troise's Mandoline- orkest en solist; 3.20 BBC-iSchotsch orkest; 4.05 Orgelspel4.30 D. Hogben's vocaal en instrumentaal ensemble; 5.— Sportreporta- ge;,5j20 Billy Thorburn's Band; 6.20 Be richten; 6.40 .Orgelspel; 7.— Londen» Strijktrio en solisten; 7.50 ABC-Cabaret; 8.20 BBC-Symphonie-orkest en solisten; 10.— Berichten; 10.201 „Swift and Partrid ge", causerie; 10.40 BBC-Theaterorkest; 11.20 Declamatie; 11.35 Ambrose's'band en solisten; 11.50 Berichten; 12—12.20 Ver. volg Ambrose. Radio-Paris 1648 M.: 7.10, 8.20 en 10.35 Gramofoon; 12 20Lo- catelli-orkest en zang; 2.50, 3.20' en 423 Gramofoon; 5.20 R. Ellls' orkest; 7.30 Gra- mofoon; 7.35 Zang; 8Gramofoon; 8.05 I Pianorecital; 8.50 Nationaal Orkest en Ran- gel-koof; 10.50 Gramofoog; 11.00-1» Laurent's Dansorkest. Keulen 456 M.: 1 6.50 W. Raatake's orkest; 8.50 Landes- symphonie-orkest Saarpalts; 12.20 Ontland- orkest; 2.35 Gramofoon; 4.20 H. Hagestedt'i 1 orkest en solisten; 4.26 Amusementssextet en solisten; 8.30 Gevarieerd programma; 10301.20 Rob. Gaden' orkest en Wald. Hasz' kwintet. I Brussel 322 en 484 M.: 322 M.: 1230 Gramofoon; 1260 Salonor- kest; 1.30 Omroeporkest; 1.50 Gramofoon; 2.20 Muzikale causerie (met gr.); 3.20 I, Langlois' orkest; 4.20 Gramofoon; 5.20-dito; 5.35 Kleinorkesdl; 6.20 Kamermuziek; 7.20 -Zang; 8.20 Omroeporkest; 1030 Gramofoon; 11-2012.20 Omroepdansorkest. 484 M.: 1230 Gramofoon; 12.60 Omroep, orkest; 1.30 Salonodkest; 1.50 Gramofoon; 2.23 L. Langlois' onkest; 3.05 Gramofoon; 4.20 Kleinorkest; 5.35 Kamermuziek; 5.50 Zang; 6.05 Kamermuziek; 6.35 Pianorecital en zangsoli; 730 Gramofoon; 8.20 Omroep- symphonie-orkest; 8.50 Waalsch Cabaret- programma; 9.50 Vervolg concert; 10.30 Sa- lonorkest; 11.29—1230 Gramofoon. Deuterhlandsender 1571 M.: 8.30 Berlijnsch Philhanmonisch Orkest' 9.20 Berichten; 935 Cabaret-programma; 10.20 Berichten; 10.50 K. Ristenpart's Ka merorkest; 11,05 Weerbericht; 11.20-1.15 Rob. Gaden's orkest en Waldemar Haai' kwintet. «PORT F\' WFTVJTRTTT1FV' duiveniberichten2.— .Voor de rijpere jeugd; 2.30 Gramofoon; 3.— Kinderuur; 4— KRJO-Melodiaten en solist; 4.45 Gramo foon; 5.45 De KRO-Nachtegaaltjes; 6.15 Gramofoon6.20 Journalistiek weekover zicht; 6.45 Gramofoon; 7— Berichten; 7.15 »De Meesters van de Ndeuwe Tijden", cau serie; 7.35 Actueele aetherflitsen; 7.55 „50 jaar Esperanto", causerie; 8.— Berichten ANP, Mededeelingen; 8.15 Overpeinzing met muzikale pmlysting; 8.35 Graimofoon; 8.45 KRO-orkest; 9.30 Graimofoon; 9.45 De .KRO-Melodisten en solist; In de pauze: Gauserie «ver die a.s. modecursus; (Om KORFBAL. Programma voor Zondag. Nederlandsche Korfbolbond 3e klasse B: Rozenburg 3—Schiedam; Emma—Ter Gouw; Die Haghe—Ons Huis. Rotterdamsche Korfbalbond. Ie klasse: Het Zuiden 4—Velox 2; Ons Huis 2Bolnes; De Spartaan Span gen 2. VOETBAL. De wedstrijden tegen België. De data van de wedstrijden tegen Bel- gië In dit seizoen-zijn, naar de Sportkro- en Pést- nlek meldt, als volgt vastgesteld: 27 Fe bruari te Rotterdam NederlanjJ—België 3 April in nader te bepalen stad België— Nederland. Voorts is er ernstig sprake van een wedstrijd Nederland—Schotland, die eventueel half Mei gespeeld zou worden en dan als een uitstekende oefening voor de wereldkampioenschappen kan worden beschouwd. Het ligt voor de hand, dat die wedstrijd te Amsterdam zou worden vastgesteld. Ammerstol in den K.N.V.B. De vereeniging „Ammerstol", kampioen van den, Goudsèhen Voetbalbond in de vorige competitie, is tot den Kon. Ned. Voetbalbond toegelaten. STADSNIEUWS. GOUDA, 17 Sept. 1937. pe directeur van Gemeentewerken 35 jaar in Gemeentedienst. j! Woensdag herdacht de heer J. M. Bakker, Directeur van Gemeentewerken, den waarop hij voor 35 jaar in gemeente- (fienst trad. 0p uitdrukkelijk verzoek van den jubila- •8 zelve is dit feit evenwel stil gehouden, men wonderwel geslaagd' is. Alleen ,(B Wethouder van het bedrijf en den amb- tciarën was ter elfder ure iets ter oore gr- kien zii hebben den bescheiden Direc ter des avonds te zijnen huize een geschenk' mettoKiigd. Vele waardeerende woorden werden daar- „jproken, o.m. bracht de Wethouder, de brer Polet, den jubilaris dank voor al hetgeen in die 36 jaar voor de gemeente tot stand heeft gebracht, waarbij h« in het hijzonder de nadruk legde op de goede ver- Jandhouding welke steeds tusschen hem en het onder ztin leiding werkzame personeel heeft gehee recht. Ongetwijfeld zou aan dit jubileum In hreeden kling de zeer zeker verdiende aan dacht zijn geschonken, indien hieraan alechts meer ruchtbaarheid ihad mogen wor den gegeven. Nachttrein LeidenGouda op 2 October, Tbr gelegenheid van de herdenking van Leiden's ontzet, dat dit jaar op Zaterdag 2 October woidt gevierd, zullen op de spoorlijn Gouda—Leiden twaalf motortrei- nen door Dieseltreinen worden vervang >n. Des nachts loopt een extra trein Leiden- Gouda, welke om 0.14 van Leiden vertrekt, aan alle tusschenstations stopt en te 0.50 te Gouda aankomt. Goudsch Vacantie Kinderfeeat. Jongens en meisjes van 9 tot 14 janr, die in de Augustusvacantie 1938 voor 6 dagen willen gaan kampeeren, kunnen zich a.s. Za terdag van 2 tot 4 uur aanmelden in het Blauwe Kruis, Westhaven, Gespaard wördt in totaal 6.— of 10 cent per week. Dit bedrag wordt wekelijks of maandelijks door een bode geïnd. Zoo mogelijk wordt de eer- Jte paar maal iets meer betaald, ontdat reeds enkele weken voonbif zijn. Bij aan melding minstens 16 cent meebrengen. Een bloempjesdag. Ten bate van de verpleegden in de stich tingen voor toevallijders te Haarlem en Heemstede zal morgen een bloempjesdag worden gehouden. Gevonden voorwerpen. Aan het bureau van politie zyn te bevra gen de volgende aldaar- als gevonden gede poneerde voorwenpen: huissleutel, dames- rijwiel, wit alpino mutsje, ring met twe" sleutels, heerenrijwiel. Verder zijn aan het bureau van politie omtrent eenige gevonden rijwielbelasting- merken inlichtingen te verkrijgen. Aan de volgende adressen zijn te bevra gen: duimstok hjj J. de Wit, Raam 10; pak je kleeding hij W. Snoeij, Turf singel 53' blauw kindermanteltje bij F. Bek, Raam 1«5; portemonnaietje bij Frederiks, H. v. Alphenstr. 2; zilveren damesarmlbandhor- loge bjj A. Borat, Voorwillens 14; groen» ceintuur by C. J. v. Leeuwen, Walvisstr. 14; 2 sleutels by J. Ferwerda, Da Oostakade 41; Minibandje by C. v. d. Eng, Kanaalstr. 15; ceintuur by H. Melkert, Boelekade 42; arm band by B. v. Zanten ,Boeleskade 99; pon bij L, de Graaf, IJssellaan 47bruinv por- temonnaie by J. Heikoop, Gr. Florisweg 94; portoemoiuiaie by G. M. de Bruin, Eerst1 Kade 20; rozenkrans by D. v. d. landen, Crabefchstr. 35; handdoek en wascbhaYidje by Gravensten, Bockenbengstr. 118; heeren- boed by A. Bonneveld,. N. Haver 12; Bahlo- sleutel v. auto by H. Kooiman, Stolwijker- sluis B 283; autowiel met band Fisk bij J. Merkestein, Waaijersluis D 42; slang bij P. Navieren, R. v. Catsweg 180; knot blau we wol bii 3. v. d. Pot, Groenendaal 105- hipssleutel aan ketting bij F. Grotendorst. Lejidestr. 8; paar dajneshandschoenen b"" 1 d* J™?. IJssellaan 17; broche bii V»r- *0014, IJssellaan 49; beige ceintuur bij C v- Géést, Groenendaalöl; portemennaie bij C. Huisman,. St. Josephstr. 90; blauwe wintuur by Verschoor, Karekietstr. 26; PÜze ceintuur by De Jong, H'. v. Alphenstr. 8®baar by F. J. Prang, Korte Dwrasstr. NTOkamdhorloge by S A. Noorddijk, Tol straat 132. AGENDA. .ouwburg-Bioscoop tot en met Maandag Th r ï«aS Jack Mortimer" ,a! heater tot en met Woensdag: „De ra van Allah. Woensdagmiddag 2 uur Matinee. ^unie-Bioscoop, tot mep met Dinsdag, wee hoofdfilms. Zondagmorgen Peer Gynt. Woensdag 2 Matinee. 1"t5* uur Gdbouw Ambachtsschool. Ledenvergadering Ver. „de Ambachts school". j'wgnte staJd 740.9 te Ingoe. stand 738.8 te Brest. wind™"1"™15' Meest mat'8<' z-°' tob z-w- schiin'i«!aar ^)ewolkt met opklaringen, waar- jjtu jJ^J^^buien met kans op onweer, Vergadering, die slechts drie kwartier, duurde en waarin vrijwel geen discussie is gevoerd. Gemeente- begrooting 1937 goedgekeurd. Tal van benoemin gen. Onteigening in de Boomgaardstraat. Verlenging tolgeldheffing op het Goudsche Rijpad. Verkoop van grond voor den bouw van 42 woningen. Cursus in het pottendraaien aan de Ambachtsavond school. De gemeenteraad kwam gisteravond half acht ip openbare vergadering byeen. Voorzitter: burgemeester E. G. Gaar- landt. Afwezig aanvankelijk mevr. Van Dantzig- Melles. De notulen der vergadering van 27 Aug worden aangehouden. Mededeeliwgen. Burgemeester en Wethouders deelen den raad mede; dat Ged Staten hebben medegedeeld de goedkeuring van de begrooting, dienst 1967. alsvoren de goedkeuring van het raadsbe sluit tot wyziging der begrooting dienst 1936. alsvoren de goedkeuring van het raads besluit tot het koopen van eenige perceelen, gelegen aan de Boomgaardstraat. dat de Commissaris der Koningin dezer provincie beeft medegedeeld, dat by Kon besluit het raadsbesluit tot# wijziging der Verordening, regelende de rangen, bet aan tal en de bezolddging van de ambtenaren van politie, is goedgekeurd. Voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen Stukken: Van de Commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs, het versjag van de eindexamens van de gemeentelijke Handels avondschool, van 15 Juni tot 1 Juli 1937 ge- Voo) kennisgeving aangenomen. Van net bestuur der Buurtivereeniging „S.I.O.S." (Lange- en Korte Tiendeweg) en bewoners dier straten, een adres houdende het verzoek een klinkerbestrating in deze straten aan te brengen. Van het bestuur der afdeeling Gouda van den Ned. Roomsch Katholieken Bond voor groote gezinnen een adres, houdende het verzoek een tarief voor de levering van gas en electriciteit toe te passen, In ver hand met het kindertal in d» gezinnen. Im-handen van Burgemeester en Wethou der? om advies gesteld. AAN DE ORDE. Periodieke verkiezing van raadscom- Wethouder E. A. POLET (a.r.) namens zajn fractie den heer D. C. van Essdioten, thans lid van de commissie van financiën, te benoemen tot lid van de com missie voor dein reinigirgs- en ontsmettings- dienst en den heer A. van Wyk, thans lid van de commissie voor den reinigings- en ontsmettingsdienst, tot lid van de commis sie van financiën, een omruiling dua. Tijdens de stemming komt mevr Van Dantzig (s.d.) ter vergadering. De stemming heeft het volgend resultaat: vier leden der commissie, belast met het ontwerpen en herzien der plaatselijke ver ordeningen, tegen welker overtreding straf is bedreigd. Benoemd worden de heeren D. C. van Esschoten, W. J. Middelweerd, P. D. Muyl- wyk en F. Stalenberg (allen aftredend). Vyf leden der commissie van bijstand in het beheer der Gemeente-Lichtfabrieken. Benoemd worden de heeren W. J. Middel weerd, P. D. Muylwijk, J. S. van Soest, C A. M. Spruijt en H. M. van Triet (allen af- tredend). Vijf leden der commissie van bijstand in het beheer der Gemeentewerken. Benoemd worden de heeren J. K. Begeer, Jac. P. Dessfay, J. A. Donker, H. van Soest en J. S. van Soest (allen aftredend). Vijf leden der commissie van bijstand In het 'beheer van den Gemeentelijken Rein - gings- en Ontsmettingsdienst. Benoemd worden de heeren Jac. P. Des- sing, J. H: Pravio, C. A. M. Spruijt, F. Sta lenberg (allen aftredend) en D. C. van Es- schoten. Twee leden der commissie van bijstand in het beheer yan hot Gemeente-Pensioenfonds. Benoemd worden de heeren. A. Heerkens en P. D. Muylwijk (bedden aftredend). Vijf leden der commmsie van bijstand in het beheer van het Gemeentelijk Woningbe drijf. Benoemd worden de heeren J. A. Donker. W. J. Middelweerd, J. Polman, J, S. van Soest en A. van Wijk (allen aftredend). Vjjf leden der commissie van bijstand het beheer der Gemeente-financiën. Benoemd worden mevr. J. N. van Dant- zig-Melles en de heeren J. K. Begeer, W. J. Middelweerd, J. Polman (allen aftredend) en A. van Wijk. Vijf leden der commissie van bijstand voor het Onderwijs. Benoemd wonien mevr. J. N. van Dant- ftig-Mellis en de heeren Jac. P. Dessing, D. C van Esschoten, H. van Soest en A.' van ■Wijk (allen aftredend). drie leden der commissie van bijstand in het beheer van het Openbaar Slachthuis. Benoemd werden de heeren J. K. Begeer, A. Heerkens en jH .Maaskant (allen «ftrj. drie leden der commissie van bijstand in het beheer van het Marktwezen. Benoemd worden de heeren J. K. Begeer, A. Heerkens en H. Maaskant (alten aftr.). ming door den Voorzitter van de leuen der .Commissies tot het onder zoek der gemeenterekening over 1937, van de begrootingen 1938 en de reke ningen 1937 der Hoffman's Stichtin gen en der instellingen van weldadig- De VOORZITTER tot leden van de commissie tot het onder zoek der gemeentereüening over 1937 de heeren Prevoo, Heerkens en Van Esscho ten. tot leden van de commissie tot het onder zoek van de begrooting 1938 der Hoffman's stichtingen de heeren mr. de Witt Wijnen, J. S. van Soest en Middelweerd. tot leden van de Commissie tot het onder zoek van de rekening 1937 der Hoffman's stichtingen de heeren mr. de Witt Wffnói, Spruyt en Muylwyk. tot leden van de commissie tot het onder zoek van de begrootingen 1938 der instel lingen van weldadigheid de heeren mr. de Witt Wynan, Middelweerd en H. vón Soest. tot leden van de commissie tot het onder zoek van de rekeningen 1937 der instellin gen van weldadigheid de heeren mr. de Witt Wynen, Maaskant en Van Wyk. Het trekken der afdeelingen voor het onderzoek van de ontwerp-begrooting van inkomsten en uitgaven voor 1938. De afdeelingen worden bij' trekking als volgt samengesteld: afdeeling 1: de heeren Middelweerd, Maaskant, Van Wffk, Sprugt en Donker. afdeeling 2: Mevr. van Dantzig-Melles en de heeren -Van Esschoten, J. S. van Soest en Muylwyk. afdeeling 3: de heeren Stalenberg, Begeer," H .van Soest en Prevoo. afdeeling 4: de heeren Polman, Van Triet, Dessing on Heerkens. Het voorstel tot benoeming en herbe noeming van leeraren der Avond school voor Ambachtslieden. Het voorstel om de heeren N. Mobach, J. Moret en A. G. van Breukelen voor den cur sus 19371938 opnieuw te benoemen tot tydelyke leefaren wordt zonder discussie -en zonder stemming aangenomen. Benoemd worden in vasten dienst tot leeraar in bet vakteekenen en de vaktheorie voor smeden en bankwerkers de heer B. A. Vierman, thans tydelyk leeraar, tot lèëraar in de electriciteitsleer eij het vakteekenen voor electriciens de heèr ft. J1. Riemers, leeraar aan de Ambachtsschool alhier en tot leeraar in het meubelmdjten de heer H. G. J. Kamps, leeraar aan 4e Ambachtsschool alhier, alle drie met algemeene stemmen. Het voorstel (tot verlenging van het dienstverband met den leeraar aan het Gymnasium, Dr. I. H. Nort. Het voorstel wordt zonder discussie en zonder sterhming aangenomen. Alsvoren. Het voorstel tot onteigening van iper- ceelen in de Boomgaardstraat. Alsvoren. Het voorstel itot wijziging der rechts positie verordening politie 1936. Alsvoren. Het voorstel tot aanvulling en wyzi ging der verordening op de heffing van besmettelijke ziektengelden in de gemeente Gouda en itot vaststelling van verordeningen op de heffing en Ünvordering van rechten voor de door den Ontsmettingsdienst verrichte werkzaamheden. De VOORZITTER deelt mede, dat eön der wethouders er prys op stelt het voor stel nog in de commissie voor den reini gings- en ontsmettingsdienst te behandelen. Daarom stelt de voorzitter voor het voorstel aan te houden. De heer MIDDELWEERD (r.k.) vraagt, waar hier een luffing wordt ingevoerd, of niet meier commissies gehoord moeten wor den, b.v. de commissie voor financiën. Dc VOORZITTER verklaart deze wenk ter harte te zullen nemen. Het vporstel wordt aangehouden. Het vcorstel tot wyziging der Alge meene Politieverordening met betrek king tot de bebouwde kom der ge meente. Het voorstel wordt zonder discussie en zonder stemming aangenomen. Het voorstel itot wijziging der Alge meene Politieverordening in verbapd met het gewijzigde Motor- en Rii| wielreglement. m Alsvoren. w Het voorstel tot wyziging van de over eenkomst tot levering van electrische energie aan de gemeente Moordrecht. Alsvoren. Het voorstel tot het aangaan van kas- geldleeningen, gedurende het derde kwartaal 1937. Alsvoren. Het voorstel tot tolheffing op het Am- sterdamsche en Goudsche Rijpad. Alsvoren. Wijizigihg der begrooting, dienst 1937. Alsvoren. Heit voorstel tot verkoop van grond, ge legen aan de Burgvlietkade aan de heeren Gebr. IJsselstein voor den bouw van 22v woningen. De heer DONKER (r.k.) wenscht geacht te worden te hebben tegengestemd. De heer J. S. VAN SOEST (s.d.) betreurt het, dat men zich niet bepaald heeft tot een oppervlakte van 24 M2 genoegen heeft genomen met 20 M2., wat hy voor een goede arbeiderswoning te wei nig vindt. Ook hy wil geacht worden té heb ben tegengestemd. Het voorstel wordt aangenomen met aan- teekening, dat de heeren Donker en J. S. van Soest geacht worden te hebben tegen gestemd. Het voorstel tot verkoop van grond ge- legt n aan de Gravin Jacobastraait, aan de heeren Gebr. IJsselstein. Dit voorstetl komt in verband met de aan- nerfiing van het vorige voorstel te verval len. Het voorstel tot verkoop van grond ge legen aan de Vossiusstraat, aan de lastgevers van den heer J. H. van Elk, voor den bouw van een winkel huis en drie woningen. Het voorstel wordt zonder discussie en stemming aangenomen. Het voorstel toit verkoop van grond ge- legem aan de Emmaatraat aan den heer J. vait der Velden, voor den bouw van 14 Woningen. Alsvoren. Het voorstel tot verkoop van grond ge legen aan de Van Itersonlaan, aah de lastgevers van den heer D. Stuurman voor den bouw van twee heerenhui- Alsvoren. Het voorstel toit verlaging van de huur van het perceel Varkenmarkt no. 26. Alsvoren. Het voorstel tot verhuur van de woning Nieuweihaven no. 57 aan den hper H. C. Wagemans. Alsvoren. Het voorstel tot het voeren van een rechtsgeding itegen den heer H. C. Kalkman te Rotterdam, wegens niet betaalde schade, veroorzaakt aan de Haast reebtaoho Hrn<r De heer VAN WIJK (a.r.) informeert of or van den betrokkene wat te halen valt. Da VOORZITTER antwoordt dat er reden bastaat dit aan te pemen. Het voorstel wordt zonder discussie en zonder stemming aangenomen. Het voorstel om het oprichten van een cursus in het pottendraaien aan de Avondschool voor Ambachtslieden „noodig" te verklaren. Alsvoren. RONDVRAAG. De heer SFRUIJT (v.b.) vraagt of al een beslissing is ingekomen van Ged. Staten op het besluit tot verkoop van grond voor het te bouwen sportfondsenbad. De VOORZITTER deelt mede, dat de eigenlyke verkoop is goedgekeurd. Er is echter een opmerking gemaakt over een detail, de bebouwing betreffende. B. «n W. beraden zich hierover. De heer V^N WIJK (a.r.) vraagt of het aantal aangesloten aan de Radi&distributie beantwoordt aan de verwachtingen. Wethouder SANDERS (s.d.) antwoordt, dat het wel ^vat beter zou kunnen als mo menteel het geval is. B. en W. hopen dat meerderen zich zullen* aansluiten. Momenteel beantwoordt het aantal aangeslotenen niet aan de verwachtingen. Niemand verlangt meer het woord. De VOORZITTER sluit te 8.20 te ver gadering. i UIT DEN OMTREK. J. v. Dam; 3e pr. G. v. Spengen; 4e pr. J. v. d. Lecq. Gecostumeerden: le pr. W. vail Os. Hindernisbaan: le pr. de heer A. Straver; 2e pr. Mej. G. de Knikker; 3e pr. A. K. v. d. Heuvel; 4e pr. de heer L. Vos. •Des avonds om 8 uur werd een licht- stoet geformeerd, waaraan door velen werd deelgenomen. De uitgeschreven gondelvaart op den plas Elfhoeven, kon helaas vanwege den' hardeini wind die er was,, geen doorgang vinden. Tot slot werd alsnog eem klein vuur werk op de Breevaart afgestoken. LAATSTE BERICHTEN. Liefdesdrama te Rotterdam. ROTTERDAM, 17 Sept. Vanmorgen om half acht deed een pensionhoudster in, de Jonker Fransstraat te Rotterdam een gruwelijke ontdekking. Daar haar pen siongast, de 35-jarige Duitsche markt koopman J. R. nog niet was opgestaan, ging zij hem wekken. De kamerdeur bleek gesloten te zijn en op haar klop pen, kreeg zij geen antwoord. Met een reservesleutel opende zij toen de deur en zij zag daar een ontstellend schouwspel. Midden in de kamer vond zij, gezeten in twee fauteuils haar pensiongast en een, met hem bekende Duitsche dienstbode. Beiden bleken te zijn overleden. Onmiddellijk werd de politie gewaar schuwd en uit haar onderzoek bleek, dat zich het drama ongeveer als volgt had afgespeeld: de Duitsche m^tkoppman is verloofd geweest met/"deK Duitsche dienstbode, welke verloving e^dfcwél met Paschen was afgeraakt. R. kon"zijn vroe gere verloofde echter niet vergeten. Hij heeft haar telkens opgezocht en moet haar ook bij die gelegenheid ook wel eens bedreigd hebben. Gedeeltelijk uit angst, gedeeltelijk uit medelijden heeft de dienstbode de betrekkingen met R. voortgezet. Zij bezocht hem nog eenige malen op zijn kamer, maar inmiddels had zij zich in Duitschland met een an der verloofd, met wien-zij in November zou huwen Gisteravond is de dienstbode weer bij R. op bezoek geweest, vermoedelijk heeft zij verteld, dat het toen uit moest zijn. Men neemt aan, dat R. haar op zijn schoot heeft getrokken en geworgd Spo ren van een worsteling zijn niet gevon den. R. heeft daarna het lijk midden in I de kamer in een fauteuil gezet, de doode een bloem in het haar gestoken, waarna hij een tweede fauteuil heeft gezet naast de eerste en zichzelf met een gordijn koord van het leven heeft beroofd Dokter C. Kolff heeft den dood gecon stateerd van beiden. Hun lijken zijn naar de begraafplaats Crooswijk overge bracht en de politie doet onderzoeknaar j de familie om haar in kennis te stellen van dit treurige voorval. REEUWIJK. Het Oranjefeest. Woensdag 1.1. Werd in deze gemeente on der groote belangstelling het Koninginne- f||st gevierd. Hoewel in de morgenuren het niet veel goeds voor den dag voorspel de, klaardle de luöht in den middag op en kon het programma geheel worden afge- werkt. Om half twee verriefctte Burgemees ter Lucasse dë opening waarbij ,Z. EA. de beteekenis van dezen dag schetste. Hierni werd de optocht geformeerd welke door een gedeelte der gemeente troflc. Na het tradi tioneel tobbesteken gaf de Reddingsbrign de een tweetal komische nummers en een demonstratie van het redden van personen uit een autocabine. Met bewondering wer den de verrichtingen gadegeslagen. De Reeuwy'ksche brigade heeft haar goede naam op dit gebied ook nu weder hoog ge houden. De prestaties overtroffen de ver wachtingen. Na het ringrijden voor dames en heeren werd begonnen met het komische ummer hindernislbaan. Onder groote hilari teit gaven niet alleen de dames doch ook de heeren blijk hoe met een kinderwagen moet worden omgegaan. Tot besluit van den avond werd om acht uur een lampioen- optocht gehouden. Om de stemming er in te brengen leent dit nummer zich bij uit stek. Tengevolge van de sterke wind moest de gondelvaart worden afgelast. Enkele omwonenden a^n de brug hadden de aardi ge attentie door het ontsteken van yuur- werk aan het feest luister bij te zetten. Tot laat in den avond werd de feestvreugd^ voortgezet en de goede stemming welke altoos wordt waargenomen liet ook ditmaa, niets te wenschen over. De kranige muziek vereniging „Crescendo" uit Bodegraven heeft zich dapper geweerd. By elkaar een zeer geslaagde dag waarop de Oranjever- eeniging met genbegen mag terugzien. De uitslagen van de gehouden volksspe len zijn als volgt: Optccht: le prys Chr. Oranje.ver.; 2e in de heer Verbeek; 8e'pr. Chr. Meisjervere?n. Rywielerf: le pr. groep Volendammers; 2o pr. Mexicanen; 3e pr. Mej. N. Hagen. Tobbesteken; le pr. H. Verwey; ge pr. J. Jansen; 3e pr. J. v. -d. Woensel. Ringröden dames: le pr. M. Kuiyf; 2e pr. J. Zietsma; 3e pr. L. v. Os; 4e pr. v. d. Wolf Gecostumeerden: le pr. A. v. d. Heij den; 2e pr. W .Teekens. s^en: le pr. A. Vos; 2e pr. WISSELKOERSEN. 16 Sept. 17 Sept. Officieel. Londen 9.00% 9.00 Vi Berlyn 72.91 72.90 j Parijs' 6.15 6.16 Brussel 30.60 30.55% Zwitserland 41.75% 41.71 I Kopenhagen 40.20 41.71 Stockholm 46.40 46.42% Oslo 45.22% 45.22% 1 'New-York 1.81% 1.817,. I Praag 6.35% 6.35 'Milaan - 7.90 i Prolongatie part. disc. daggeld registermarken 39%, crediet spermarken 15%, effecten spermarken 15%, reismar ken 52%, bankpapier 42. Overzicht Amsterdamsche effectenbeurs. Kleine omzetten. Gedrukte stem ming. Terugloopende koersen. Amerika aarzelend. Staatsfond sen nauwelijks prijshoudend. Het zakenverkeer op de Amsterdam sche effectenbeurs was heden wederom van kalmcn aard De stemming was ech ter gedrukt. Opitrent de oorzaken, die aanleiding konden geven tot de zwakke tendenz, verdiepte men zich ln allerlei gissingen, zonder de directe motieven onmiddellijk te kunnen opsporen. De Fransche franc, die de laatste dagen een ongunstige invloed heeft uitgeoefend, gaf heden blijk weer oVer het noodige weer standsvermogen te kunnen beschikken, zoodat dit devies geen tverstorendWfect kon sorteeren. In Wallstreet hacf zich bovendien een herstel baangebroken. De kooplust ontbrak echter geheel, en daar-: tegenover was wel eenig materiaal aan de markt dat slechts geplaatst kon wor den ten koste van lagere noteeringen. De Amerikaansche shares, waarvan de stéfalaandeelen, Anaconda's en enkele spoorwegaandelen tamelijk druk ver- - handeld werden, waren ten opzichte van gisteren niet veel veranderd, doch reke ning houdende met het verloop van New York kon de stemming nauwelijks prijs houdend worden genoemd en verschil lende specialiteiten werden, dan ook iets beneden Amerikaansche pariteit afge daan. Van de locale fondsen gaven Konink lijken nogal wat affaire te zien. Bij de opening werd een vijftal procenten be neden het vorige slQt gehandeld, waarna een kleine verbetering plaats vond, doch midden beurs kreeg het aanbod opnieuw de overhand, f Op de suikerafdeeling kregen H.V.A.'s een verlies van enkele punten t| boeken. Van openlijken handel in de overige sul* keraandeelèn was niets te bemerken. De indusJrléelen werden wat lager afgedaan, de Philips-aandeelen, die aanvankelijk prijshoudend waren, volgden later op den middag een dalende lijn Scheepvaartpa- pieren hadden van aanbod te lijden, en kwamen zonder uitzondering op een ver laagd peil. Aandeelen Holland—Ameri,ka lijn l°den een vrij groot verlies, ertendls Japan-lijnen en Scheepvaart Unies.

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 2