I TROONREDE: Indische filmjournaals in Nederland. REINIGT ALLES Beurs van Amsterdam. i' "SHHaHS»»» bond hun had aangeboden, via Amster dam waren de autobussen naar Den Haag gereden. In den jeugdherberg „De Zeemeeuw" te Schevenirigen werden de kinderen na aankomst gastvrij ontvangen. Als gastvrouwen lungeerden de stich ting jeugdherberg „De Zeemeeuw" en het Nationale Comité tot steun v5n dén Ne- derlandschen Bond ln Duitschland, welk comité dezpn tocht had georganiseerd. Ter ontvangst waren o.m. aanwezig luitenant-generaal Jhr. E. J. W. Wlttert voorzitter van genoemd comité en de heer J. W. van Oostrom, vice-voorzitter van de jeugdherbergstichting. Het was alleszins te begrijpen, dat de kinderen na de lange en vermoeiende reis als wolven op het heerlijke warme eten, dat hun in de herberg werd voor gezet, aanvielen. De stemming was vroo- lijk en uitgelaten, hetgeen na den prach- tigen autotocht ook al niet te verwonde ren was. De dampende groentesoep was nauwe- lijk naar binnen gewerkt, toen prof. dr J. R. Slotemaker de Bruine, minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de eetzaal binnenkwam om de kinderen ln hun vaderland hartelijk welkom te heeteri. Echter alvorens hij daartoe de gelegen heid vond, zegde één der jochies een ge dicht op, waarin op kinderlijke wijze wordt verklaard, dat de Nederlandsche jongens en meisjes in Duitschland hun vaderland niet zullen vergeten en dat zij ijverig de Nederlandsche cursussen zullen volgen. Ernstig ongeluk bij draveryen. Twee paarden gedood, pikeur Voorafgegaan door den, eersten kamerheer, ceremoniemeester, de acht kamerheeren, de groot-officieren en den opper-ceremonie-' meester, geleidde deze commissie, welke vóór de Koningin uit ging, H. M. naar den troonzetel, H. M. werd gevolgd door de grootmees teres, de d.d. Dame du Palais, den chef van het Militaire Huis, den Gouverneur der Ko ninklijke Residentie, den eersten stalmees ter en de bovengenoemde officieren van het Militaire Huls. De verschillende hoogwaardigheidsbeklee- ders die in den stoet hadden medegereden schaarden zich volgens de daarvoor gebrui kelijke regeling ter weerszijden van en ach ter den troom. H. M. sprak hierop met zachte doch hel dere stem de Troonrede uit. Leden der Staten-Generaal, Mij wederom in Uw midden bevin dend, gevoel Ik allereerst behoefte uiting te geven aan Mijne gevoelens van dankbaarheid voor de tot dusver voortschrijdende verbetering in het economische leven hier te lande. Deze verbetering in belangrijke deelen van het bedrijfsleven - verlevendigt de hoop, dat de nog steeds omvangrijke werkloosheid geleidelijk verder zal kunnen worden ingeperkt. Alle maatregelen, die der Regee ring doelmatig voorkomen om het proces van herstel uit de langdurige depressie te bevorderen, zullen harer zijds worden genomen of aan Uwe goedkeuring onderworpen. De ontwikkeling van den economi- schen toestand in Nederlandsch-Indië geeft reden tot voldoening. In het gunstig verloop van de opbrengst der landsmiddelen weerspiegelt zich de allerwegen ingetreden opleving in landbouw, handel, nijverheid en scheepvaart, waartoe mede bijdroegen de over het algemeen bevredigende oogsten van de voedselgewassen der inheemsche bevolking. Het stemt My tot verheugenis, dat als gevolg daarvan thans weder een stijging valt waar te nemen van het welvaartspeil der bevolking van Ne- derlandsch-lndië en dat een begin kon worden gemaakt met de verlaging van de op haar rustende lasten. De ruimer vloeiende middelen geven ge legenheid in meerdere mate dan de laatste jaren het geval kon zijn, gel den beschikbaar te stellen voor de be vordering van de geestelijke en stof felijke belangen der bevolking. Door toepassing van- daartoe ge- eigende middelen zal ernstig worden gestreefd naar verbreeding en ver sterking van de economische basis, ten einde die voor de toekomst beter bestand te doen zijn tegen schokken, als welke in de laatste jaren werden ondervonden. Hoewel in<Suriname een lichte ver betering, zoowel bij den in- en uit voer als bif de voornaamste cultures viel op te merken, bleef de economi sche en financiëele toestand van dat gewest nog weinig bevredigend, in tegenstelling met dien van Curasao, aan welks gebiedsdeel de wereldcrisis schier ongemerkt is voorbijgegaan. Te midden van de geestelijke ver warring in de wereld, waaraan ook ons volk niet geheel ontkomt, is steeds dringender de eisch, dat in wetgeving en bestuur vóór alles Gods wet tot opperste richtsnoer worde genomen. In zijn algemeen karakter zal het regeeringsbeleid het kenmerk dragen van een doelbewust streven naar be veiliging en versteviging van de posi tief christelijke grondslagen onzer samenleving. Aldus zal een beleid kunnen worden gevoerd, dat met vermijding van toespitsing van tegen stellingen ook door zijn innerlijke redelijkheid instemming vordert. Het karakter van dit beleid zal tot uiting komen met name in werkda- dige zorg voor een gezonde ont plooiing van het huwelijks- en gezins leven, bescherming van de publieke eerbaarheid onthouding door de over heid van aanmoediging van alles wat tot ontheiliging van den wekelyk- schen rustdag aanleiding geeft, en krachtige handhaving van het gezag. Eerbiediging van de vrijheid van godsdienst en van geweten, en hand having van den rechtmatigen volks invloed op het landsbestuur blijven hechte pijlers van ons volksbestaan. De Regeering overweegt een nadere regeling van het vereenigingsrecht, ter bevordering van een meer werk dadig repressief toezicht, naar de reeds thans in de wet neergelegde normen van openbare orde en goede zeden. Hoewel de internationale omstan digheden veelszins aanleiding geven tot bezorgdheid, bleef het vriend schappelijk karakter, hetwelk onze verhouding tot andere mogendheden pleegt te dragen, ongerept bewaard. Niettemin zal, gelet op de spanningen in de verhouding tusschen de volken en het daarmee samenhangende ge vaar van internationale verwikkelin gen .zoowel hier te lande als in Indië, moeten worden voortgegaan met de versterking van onze weermacht. Be langrijke voorstellen daartoe zullen onverwijld aanhangig worden ge maakt. De Regeering zal zich beijveren de samenwerking in onderneming en be drijf ten bate van de geh^ele volks huishouding te bevorderen. Met handhaving van krachtige me dewerking aan de bevordering van op wederkeerigheid gegrond internatio naal ruilverkeer, is noodig verster king van onze handelspolitieke weer baarheid, ter beveiliging van den bui- tenlandschen en binnenlandschen af zet van onze producten, met inacht neming van nauwe samenwerking tusschen Nederland en de deelen van het Koninkrijk buiten Europa. De landbouwcrisismaatregelen zul len, met handhaving van den voor den landbouw nog noodzakelijken prijssteun, zooveel mogelijk beëindigd worden. Daarnaast zal bevorderd worden ,dat nuttige regelingen door de bedrijfsgenooten zelf zullen wor den overgenomen en voortgezet of opgebouwd. Verschillende wettelijke maatrege len tot verhooging van het peil van den landbouw zullen worden voorge steld. In voorbereiding zijn wettelijke re gelingen tot beperking van den arbeid der gehuwde vrouw en tot het reke ning houden met gezinslasten bij het arbeidsinkomen. Ten aanzien van de landarbeiders zal de practische uitvoerbaarheid van een wettelijke regeling van den ar beidstijd, voor zoover misstanden niet door onderling overleg van de geor ganiseerde belanghebbenden uit den weg worden geruimd, worden onder zocht. Het temperen van de gevolgen der werkloosheid voor hen, die daarvan slachtoffer blijven, beschouwt de Re geering als een harer voornaamste plichten. Wettelijke regelingen be- j treffende werkloosheidsverzekering en steunverleening zullen worden voorbereid. Voortgegaan zal worden met de uitvoering van openbare wer- 5 ken als middel tot werkverruiming, met de werkverschaffing en met het cultureele werk voor de werkloozen. Ondanks de ingetreden verbetering in den economischen toestand en de daarmede samenhangende stijging van de opbrengst der middelen, blij ven, na de diepe depressie der laatste jaren, de openbare financiën nog in bijzondere mate zorg vereischen. Buiten hetgeen op economisch-so- ciaal terrein en op het gebied der de fensie onvermijdelijk is tot behoud en versterking van de Nederlandsche volkskracht, zullen vele op zichzelf gewenschte of nuttige maatregelen, waaronder die op het gebied van hét onderwijs, dan ook eerst ter hand ge nomen kunnen worden, wanneer de inwendige positie van het budget vol doende zal zijn versterkt. De verhoo ging der defensie-uitgaven zal enkele bijzondere financiëele voorzieningen noodig maken. Naast de reeds genoemde voorzie ningen stelt de Regeering zich voor een regeling-tot coördinatie van het goederenverkeer te land en te water tot stand te brengen, terwijl een her ziening van de Woningwet in voor bereiding is en een wettelijke regelin; van de opleiding der onderwijzers worden aanhangig gemaakt. De toewijding, waarmee leger /en vloot, zoomede de ambtenaren in gerlijken dienst in het geheele ninkrijk, hun taak .vervullen, st£mt Mij tot erkentelijkheid. In het komende zittingjaar sal weer veel arbeid en toewijding in harte lijke samenwerking van Regeering en Staten-Generaal worden gevraagd. Met de innige bede ,dat ons allen door den almachtigen God de kracht en de wijsheid geschonken worden, die Hij alleen geven kan, verklaag Ik de ge wone zitting der Staten-Generaal ge opend. Na de voorlezing van de trooArede ver liet de Koningin, die een grijs fluweel toilet droeg en het grootkruis van den Neder landschen Leeuw, de Ridderzaal, om zich terug te begeven naar het paleis. Bij de poort welke aan de Ridderzaal grenst, hadden, der traditie getrouw, de le den van het corp diplomatique met hun da me zich verzameld om de Koningin bij het voorbijgaan een hertel pen groet te bren gen. Op het Binnenhof. Toen H. M. de Koningin, na omstreeks 20 minuten in de Ridderzaal vertoefd te heb ben, weder de gouden koe te besteeg, steeg opnieuw een luid gejuich op en klonken D« heer Roem, directeuf van Profilti, terug uit Indië. Met het Indië-vliegtuig „Valk" der K. L. M. is na een afwezigheid van een maajid gistermiddag de heer C. S. Roem, 1 direfcteur der PrpfUU-Filmmaatschappij te '3-Gravenhage en ondervoorzitter van den Nederlandschen Bioscoopbond, op Schiphol teruggekeerd van een reis naar Nederlandsch-Indlë, die hij had onder- nomen op uitnoodlging van het Alge- meen Nederlandsch-Indisch Filmsyndi caat, Anlf. Ter verwelkoming was o.a. op Schiphol aanwezig-de heer D. Hambur ger Jr., voorzitter van den Nederland schen Bioscoopbond. Het doel van de reis van den hèer Roem houdt nauw verband met de ont wikkeling van het Alg. Ned.-Indisch Filmsyndicaat, dat ruim een Jaar ge leden Is opgericht op initiatief van een aantal groote ondernemingen als de Ne derlandsche Handel Mij., de Ned.-lnd. Escompto Mij., de groote Indische en op Indië varende Scheepvaartmaatschap pijen, de Alg. Ned. Indische Electrlci- teits-Mij., Radio Holland, Aneta en ver schillende groote cultuurondernemingen, die er alle een groot cultureel rijksbe lang in zagén, de banden tusschen Indië en het moederland te versterken door het gesproken woord en het levende beeld, zooals het moderne filmjournaal dat biedt, en. waardoor men ln Neder land een levendigen en de werkelijkheid weergevenden indruk aou krijgen van het dagelijksch leven en de groote evene menten in Indië. Het streven van Anif vond allerwege instemming en toen de eerste Indische filmjournaals in de Nederlandsche bios copen vertoond werden, werden ze door liet publiek en vooral door degenen, die Indiè door eigen aanschouwing kennen, met vreugde en geestdrift begroet. De Nederlandsche bioscoopeigenaren zegden hun medewerking toe en verklaarden zich bereid de Indische filmjournaals in hun theater te draaien, nog vóór zij een meter iilm hadden gezien. Allengs is de eerste geestdrift bekoeld. De Indische journaals, die dank zij het vlugge transport per K.L.M. aan Neder land weinig aan actualiteit behoefden in te boeten, bleken zoowel wat de keuze der onderwerpen en de filmische bewer king daarvan als wat de technische kwa liteiten van beeld, todn en afwerking be trof zooveel achter te staan bij de jour naalfilm, zooals die hier in Nederland worden vervaardigd en uit het buiten land worden ingevoerd.dat de bioscoop directeuren ernstige bezwaren tegen ver dere vertooning ervan maakten En ook het publiek bleek, toen de eerste charme van het zien van Indisch filmnieuws onder invloed waarvan men veel technl- schetekortkomingen mild door de vingers had gezien geweken was, niet blind voor het feit, dat de Indische journaals j van inferieure kwaliteit waren. In vele vooraanstaande Nederlandsche bioscoop- i theaters werd de vertooning van het Anif-nieuws gestaakj en Anif zelf dreig de ln ernstige moeilijkheden te komen. Dit was aanleiding voor een aantal commissarissen van Anif een deskundige als den heer Roem, directeur van Pro filti, welke onderneming als vertegen woordigster van Anif in Nederland op trad, te verzoeken, in Indië eens de situ atie te gaan opnemen en zijn bevindin- gën, alsmede zijn inzicht in de mogelijk heden voor verbetering en eventueele richtlijnen voor reorganisatie ln een rapport neer te leggen. Op dit rapport, dat den commissaris sen thans ter bestudeering is overhan digd, wilde de heer Roem niet vooruit- loopen. Toch kon hij ons wel lets van zijn bevindingen meedeelen. Hij had de overtuiging opgedaan, dat het technisch personeel van Anlf goed was en dat de staf, waarover men beschikte, als meer dan voldoende beschouwd kon worden. Ook het materiaal en de outillage, waarover men in Indië beschikt voldoen aan alle te stellen eischen. Men kan er h«t beste Amerlkaansche materiaal krij gen, dat hier ook gebruikt wordt, en het laboratorium is precies zoo ingericht als het Profllti-laboratorium in Den Haag, behoudens dan de verschillende voorzie ningen als koelkamers en fans, die men in verband met het tropische klimaat noodig heeft. Dat ondanks dat alles de kwaliteit der Anif-films zooveel achter stond bij de andere lilmjournaals moet volgens den heer Roem in de eerste plaats geweten worden aan de kinderziekten, die een bedrijf als dit heeft door te maken, ge brek aan menschen, die van den aan vang af weten hoe het materiaal, dat hun in het algemeen vertrouwd is, in de tropen behandeld moet worden en hoe het op de bijzondere klimatologische om standigheden zal reageeren, verder ge brek aan ervaring en routine op het ge bied der Illmjournalisilek, waarvoor men het oog van een cineast en het inzicht van een Journalist moet hebben, en ten slotte de organisatorische moeilijkheden. De teleurstelling bij het Indische pu bliek over de slechte kwaliteit der Anif- productle was zoo mogelijk nog grooter dan. in Nederland, maar tenslotte ls Ne derland het afzetgebied, dat de kosten moet kunnen dekken. De kosten van een goeden filmdienst zijn in Indië aanzien lijk hooger dan in Nederland, omdat de afstanden er zooveel grooter zijn, de reiskosten dus hooger worden en de ope rateurs langer onder weg zijn, hoewel men zeer veel medewerking ondervindt Van de K.N.I.L.M., onze Indische Lucht vaartmaatschappij. Een groote decentra lisatie achtte de heer Roem niet noodig, hoewel de noodzakelijkheid zou kunnen blijken, op enkele van Java gelegen be langrijke centra een operateur te statio neeren. Over verdere richtlijnen uit zijn rap port wilde hij zich nog niet uitlaten. Slechts kon hij ons de verzekering geven, dat de geruchten, als zou de Anii zijn werkzaamheden staken beslist onjuist zijn. Men zal minstens tot 31 December van dit jaar voorwerken en van de uit werking der reorganisatieplannen zal het dan afhangen of dit voor de rijkseenheid zoo belangrijke werk kan worden voort gezet. Veel zal daarbij ook ervan afhan gen of de regeering, hetzij in Den Haag, hetzij ln Buitenzorg, bereid is, dit werk met subsidies te steunen Tot nog toe heeft het particulier initiatief alles ge dragen, doch men kan hier niet mee blijven doorgaan als niet de overheid toont, belangstelling te hebben voor het streven van Anif en het belang ervan ln te zien. In het algemeen waren de In dische autoriteiten zeer welwillend en verleenden zij alle gewenschte medewer king. De heer Roem had daafeoiog ver leden week bij de schietoefeningen van de marine ln de straat Soenda verbluf fende staaltjes van gezien. De eerste inheemsche speelfilm die de Nederlandsche cineasten Mannus Fran ken en Albert Balink vqor Anif vervaar digd hebben, „Pareh, het lied van de rijst", is ook in Nederland met succes vertoond, en thans werken zij aan een tweede iniandsche film, gebaseerd op het bekende krontjong-liedje „Tcrang Boe- lan", lichtende maan. weder de tonen van het Wilhelmus. Zoowel op den heen- als den terugweg en by haar terugkomst ten paleize werd de Koningin door de dichtopeengepakte menig te geestdriftig toegejuicht. In de Ridderzaal Tegen twaalf uur begon de Ridderzaal, die straalde van honderden lichten der kroonluchters, zich te vullen met Kamerte den en genoodigden. De groote GotHische hal bood den feestelyk-bonten aanblik van vele fn gala «yekleede hoogiwaardigheidsbe- kleeders, die zich met elkander onderhiel den. Tusscjhen de velen, die in rok, jaquet of colbert ware»bewogen zich de uniformen, van de Kamerleden in ambtsge waad. In de uniform v*n oud-minister ver schenen de Kamerlede van Lidth de-Jeude, •Bongaerts, Terpstra, Aalberse, Oud, Dec kers en van Schaik. In generaalsuniform waren de heeren Bajetto en Duymaer van Twist gekleed De professoren de Zwaan en Kranenburg waren in toga gehuld, terwijl pater Beaufort in gékleede jaR verscheen. De vrouwelijke Kamerleden mevrou»' Bakker-Nort, mevr. de Vries-Bruins, mei. Pel letter en mej. Frida Katz warin aan wezig. Mej. Katz had zeer vele golukwen- schen in ontvangst te nemen naar am'» ding van haar aanstaand huwelijk. De ledeni der communistische fractie wn ren afwezig. Het was even na óén uur, toer de led van den Raad van State en even later d ministers binnentraden en, na de voorzitter te hebben begroet, zich met de Kamerled'- en verschillende genoodigden eenige oogen- Mikken onderhielden. Vriendelyk begroette dr. Colijn de oud- ministers uit het vorig kabinet de he" ren van Lidth de Jeude en Oud. WEERBERICHT. Verwachting: Matige tot zwakke Noord westelijke tot Zuidwestelijke of Zuidelijke wind, aanvankelijk licht tot half bewolkt, later toenemende bewolking, weinig of geen regen, kouder des nachts, iets warmer over dag. GEMENGD MKfJWS. Ernstig verkeersongeluk in de Residentie. Hedenmiddag te circa hall zes heeft aan de Schenkkade, hoek Adelheidstraat in Den Haag een ernstig verkeersongeluk plaats gehad, waarbij één persoon op I slag werd gedood en een andere met zeer j ernstige verwondingen naar het zieken- I huis moest worden vervoerd. I Op genoemd tijdstip reed aan de Schenkkade een tramwagen van, de z.g. blauwe tram, bestuurd door den 37-jari gen A. B. te Voorburg in de richting Den Haag Bij de Adelheidstraat gaan de I rails dwars over den weg en Juist, toen I de tram de*n rijweg overstak, kwam uit I de richting Den Haag een bestelauto, be- stuurd door den 21-jarigen chauffeur J. B. te 's-Gravenhage, Naast hem zat de ?3-jarige F. B., eveneens te Den Haag. Of de chauffeur den trahiwagen niet op- merkte, dan wel, dat hij dacht er nog juist voorlangs te kunnen, ls moeilijk na te gaan, doch het noodlot wilde, dat de auto doorde tram werd gegrepen. De wagen werd tusschen de tram en een ijzeren paal plat gedrukt en van voren geheel vernield. De chauffeur B. was vrijwel op slag dood, zijn medepassagier werd met ern stige verwondingen naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Nederlandsche kinderen uit j Duitschland in de Residentie. De groep Nederlandsche kinderen uit Duitschland een circa 60 Jongens en meisjes van tysschen do 10 en 15 jaar die ter .gelegenheid van dc opening der Staten-Generaal een bezoek aan ons land brengt, arriveerde gisteravond ln twee autobussen ln de residentie. Vanochtend reeds heel vroeg waren de kinderei* onder leiding van den vice- voorzitter van den Nederlandschen Bond ln Duitschland, de heer K. Mayer uit de verzamelplaatsen Dusseldorf en Dort- I mund naar het vaderland vertrokken. I In Arnhem hadden zij een broodmaal tijd genuttigd, welke de plaatselijke af- I deeling van het Nationaal Jongeren Ver- Gistermiddag zijn voor het begin van de kortebaandraverijen te Lutnjeberd bij Heerenveen twee paarden, die voor de sulkey waren gespannen en waarvan een der berijders op een verkeerde baan reed, in volle vaart met elkaar in bot sing gekomen. De paarden vlogen met j de koppen tegen elkaar en waren vrijwel op slag dood. De pikeur W. Herder uit Nijehaske, die "een stok in het onderlijf kreeg, werd 1 zwaar gewond. Hij is naar het zieken- I huls vervoerd, waar operatief moest worden ingegrepen. Zijn toestand is ern stig. I Onder stoomtram geraakt en gedood. Te ongeveer half vijf is de ruim vijf tigjarige groentehandelaar C. de Vos uit Knijpe te Heerenveen bij het spoorweg emplacement door een stoomtram, aie op weg was naar Gorredijk, overreden on vrijwel op slag gedood. 1 473e NEDERL. STAATLOTERIJ. 5e kla.se. Trekking van 21 Sept. Hooge pry.en, 5000.—, 17914 1000—, 6040 7342 13388 400.—, 5414 20166 200.—, 16006 18140 21622 100—, 1168 10665 16297 20592 22402 I Pi ijzen vnn 70. 17 43 18 124 132 493 608 558 674 682 701 862 1161 1379 1388 1503 1610 1664 1867 1876 2020 2067 2815 2362 2688 3424 3606 3067 3980 4008 4140 4318 4781 4785 4803 4088 6256 6266 630(1 5394 5486 6877 5929 6122 6616 6834 69(6 7007 7073 7138 7273 7297 7354 7511 7523 7690 7703 7826 8073 8159 8203 8215 3311 8452 8514 86271 8702 8821 3884 8942 9205 9486 9488 9874 9982 10877 10406 10694 10645 I 11024 11421 11609 11656 11690 11879 11922 17363 12413 12626 1264S 12762 12813 12S39 I''841 12944 12945 18401 13449 13471 13561 15681 13763 13888 14041 14122 14197 14283 14311 1464» 14682 147'.3 15061 05171 15237 16360 16429 15438 lo-l» 15607 15039 16618 16941 16013 16039 16243 16470 16613 16524 16740 19770 16938 17105 17432 175.70 17676 117600 18083 18126 18370 184-8 18644 18644 18666 18913 18967 19125 19143 19275 19621 19650 19866 19859 20175 20176 20277 20362 20512 20700 20870 20671 21888 21411 21494 21725 21792 21849 21853 C1909 22080 22075 22132 22303 22380 22515 22591 2*36 22879 229(73 23015 23136 23291 23T59 23782 23913 Nieten» 3 86 93 111 148 167 246 27' 292 299 386 3»4 897 483 467 481 669 611 630 '688 660 731 782 8,3 1019 1034 1134 1803 1368 1373 1374 1410 1562 1661 1631 1676 1714 1737 1748 1785 1798 1801 1815 1883 1903 1964 1997 2003 2090 21260 2274 2308 2308 2318 2324 2826 2327 2873 2612 2616 2619 2666 2666 2,592 2658 2690 27718 2814 2834 2987 2949 3029 7055 3068 3090 3158 333» 3366 3482 3631' 3614 3669 3736 8854 3930 3968 4069 4140 4169 4252 4284 4332 4341 4632 4821 4716 4735 4834 4867 4908 4967 5018 6114 5147 5211 6225 6249 6271,5292 5345 6412 5427 5430 5476 5480 5496 ,6608 6561 6668 6671 5603 6638 5663 6692 5768 6760 5809 5913 6926 6941 6014 6043 6109 6134 6146 6211 6240 6365 6B85 6498 6649 6609 6734 6743 6918 0922 6967 6967 7021 7021 7163 7286 7381 7387 7406 7491 754T 7687 7683 7692 7711 7726 7736 7778 7860 7941 8117 8173 8196 8206 8260 8264 8308 8648 8695 8710 8728 8863 8878 8963 9011 9025 9182 9138 9147 9176 9234 9317 9362 9399 9406 9412 0465 9490 9605 9626 9688 9608 9672 9678 9699 9719 9878 9928 9953 9988 10006 10019 10030 10937 10043 10007 10166 1O280 10857 10361 10383 10421 10620 10644 10598 10608 10654 10672 10704 10744 10748 10758 10882 10861 10883 10960 10882 11199 11283 11239 1124211589 11603 11613 11620 11631 116(5 11697 11709 11743 11828 11926 11943 11959 11960 11967 12031 12086 12135 12185 12196 12211 12224 12249 12278 12811 12322 12350 ,«l 12480 1246« 12«7 12636 12640 1261,0 S 12630 12694 12704 127!2 12743 128S2 12914 12947 12904 13045 18188 13179 13189 4,oo 13193 lifco 18536 13B52 13738 14001 ï)6 14026 ijm 14048 14057 14114 14204 -m 14230 14247 143)33 14470 144*7 14500 .Lrntvt lAIOO \AHnR 1H7R1 1/IS97 14667 1 1 1*721 14722 14776 147RI 14837 -.„-1 l4g7g jJ039 15006 16106 15190 15228 «SI 15436 15646 150*1 «*522 156Ö7 1Ó777 *782 16304 1582\ 15848 15879 15954 15960 J. ',f l609g 16087\6210 16434 16441 Mi,'.4 «581 16633 16660 lk780 10782 16788 688* «HO 16933 16960 17508 1713 17143 17161 ,«148 17161 17163 1724*17267 17294 17328 1-847 17371 17391 17401U7462 17467 174:5 17483 175*1 17576 17588 17080 17697 17743 17748 17759 17774 17781 17826 17930 17961 7952 18018 18118 18181 18286 48281 1*356 m9 18424 1S437 18445 18470 1Ö5A5 1S566 1P595 I86i0 16711 18733 18826 18904 189U 18924 18946 1>?84 19003 19010 19070 19D4 19137 19225 10467 19476 19482 19560 1T75 19836 19886 19899 19912 20002 20039 20063 20089 29014 :0134 20326 20333 20340 20470 20525 20566 20682 20612 20702 20719 20831 20878 20959 2108(9 21096 21099 2,1136 21138 21199 21205 21256 21378 21396 21427 21409 21514 21519 21655 21810 21886 21941 22020 22030 22090 22091 22118 22171 22302 22361 22358 22392 22399 22473 22541 22561 22642 22646 22648 22669 22677 22714 22792 22826 22891 22898 22912 22913 22964 23022 23007 23077 23101 23133 23163 23165 23176 23177 23178 23227 23262 23369 23438 23621 23524 23545 23573 23662 RADIOPROGRAMMA'S. Woensdag 22 Sept. Hilversum I. 1875 M. VARA-Uitzend ng, 10—10.20 v.m. en 7.308 VPRO: 8.— Gramofoon; 9.30 Causerie „Onze keuken"; 10.— Morgenwijding; 10.20 Cau serie over arbeidersverzekeringsbanken en orgelspel; 11.30 Causerie „De geschiedenis van het werkloosheidsvraagstuk"; 12. Gramofoon; 12.30 VARA-orkest en gramo foon (tot 1.45); 2.— Kniples; 2.30 Voor de vrouw; 3.— Voor de kindereni; 5.30 Gramo foon: 6.— De Lucky. Birds en solist; 6.30 Gramofoon; 6.40 Land'bouwpraatje; 7. Koorzang; 7.30 Causerie „De geestelijke crisis onzer dagen"; 8.Herhaling SOS- Berichten; 8.03 Berichten ANP, VARA- Varia; 8.15 VARA-orkest; 9.— Radiotoo- neel; 9.20 Accordeonaoli9.30 Fantasia; 10.— Berichten ANP; 10.05 Toespraak „Ondanks de crisis groeide „Zonnestraal"; 10.15 Gramofoon; 10.30 Orgelspel; 11.— Cyclus .Sexualiteit en Humaniteit"; 11420 —12 Gramofoon. Hilversum II. 301 M. NCRV-Uitzewdintr. 8.30—7 Onderwijsfonds v. d. scheepvaart: 8.— Schriftlezing, meditatie, gewijde mu ziek (gr.); 8.S0 Gramofoon; 9.30 Gelukwen- fchcn9.46 Gramofoon; 10.30 Morgendiens' 11.— Gramofoon; 11.15 Cello en piano; 12.— Berichten; 12.15 Gramofoon; 12.30 Kwintetconcert; 2.Gramofoon; 2.30 Voor jeugdige postzegelverzamelaars; 3.— Gra mofoon; 3-30 Trio Beute-Zepparoni-Hemerik 4.45 Felicitaties; 6.— Voor de kinderen; 5.45 Gramofoon; 6.— Land- en tuinbouw- halfuur; 6.30 Causerie over het Binnenaan- varingsreglement en het onderhoud van Btonmmcahines en verbrandingsmotoren; 7.— Berichte*»7.16 Causerie over de Christ. 7.30 Gramofoon; 7.46 Re- 8.— Berichten ANP, Herhaling SOS-Beridhten; 8.15 Christ. Muziekvereeni- gmg „Crescendo"; 8.55 Causerie „Kerkelijk leven in Amerika"; 9.25 Vervolg concert; 10.— Berichten ANP; 10.05 Sopraan en or- gel; 10.45 Gymnastiekles; 11—12 Gramo foon; Hierna Schriftlezing. Droitwich 1500 M.: 11.05 Orgelspel; 11.35—11.50 Gramofoon; 12.05 BBC-Northern orkest; 12.45 Causerie „The Poets"; 1j05 Het Plymouth-orkest van het Leger des Heils en solist; 1.50—2.20 H. Engleman's kwintet en solist; 3.50 Gramo foon; 4.05 Causerie „Children from th- point of view of a father"; 4.20 Vesper; 5-10 Gramofoon; 5.20 Henry Hall en zijr, Band; 6.20 Berichten; 6.40 BBC-orkest; 7.10 Causerie „Circles and Hieroglyphs"; 7.30 Debroy Somers en zijn, Band; 8.— Sport- praatje; 0.20 Radiotooneel met muziek; 9.20 BBC-Harmon ie-oikest; 10.Berichten; 10.20 Radiotooneel; 11.10 Jack Jackson*^» Tl-50—12.20 Jazzmuziek (gr.). STADSNIEUWS. I GOUDA, 21 Sept. 1937. De scheepvaart door de Binnen- Gouwe gestremd. Ged. Staten van, Zuid-Holland maken be kend dat de scheepvaart door de Binnen- Gouwe in verband met het bouwen, van een nieuwe brug over de Haven nabij het Post kantoor met ingang van 1 October gedu rende 4% maand gestremd zal zijn. I Excursie van het Historisch Genootschap „De Maze" in de omgeving van Gouda. I Het Historisch Genootschap „De Maze" te Rotterdam houdt op Zaterdag 25 Septem- 1 ber 1987 een/ excursie naar Schoonhoven, 1 1 Haastrecht, Stein en Reeuwyk. De tocht j gaat allereerst naar Schoonhoven, waar hei I Genootschap door burgemeester A. M. Nteu- j wenhuisen ten stadhutze zal worden ont- j vangein. De archivaris, de heer G. J. Lugard, zal iner een korte voordracht houden over SchoonhoveWs verleden, waarna ten slotte de kerk zal worden bezichtigd. Hierna wordt langs de Vlist naar H-'i t- reckt gereden, waar onder leiding van Mr I H. J. F. Heyman eenl bezoek wordt gebracht aan het Museum der Stichting „Bisdo.n van I Vliet". i: Vervolgens gaat de tocht naar de boerde rU Het Klooster" („Erasmusstein") in he' Land van Stein, waarna de middag bekla ten wordt met een gemeenschappelij.t.'n iranltiid m „Elfhoeven" te Reeuwyk. In „Elfhoeven" zal Dr. A. Scheygrond het een en ander vertellen over de ReeuwijWhe Plasser.. Volksconcert door het Arnhemsch Orkest. Solist Max Orobio de Castro. Zooals wy reeds met epn enkel woord hebben gemeld ,zal de Arnhemsche Orl^est- vereeniging onder leiding van Jaap Spaar-, derman op Woensdag .22 September a.s haar eerste Volksconcert geven in den Nieu wen Schouwburg. Solist is Max Orobio de Castro, cello. Ten gehoore gebracht iullen worden Syinphonie G-moll van W. A Mozart, Con cert voor Violoncel en orkest van Jos. Haydn, Ouverture Benvenuto Cellini van H. Berlioz, van Ch. Debussy Twee noctur nes en van Ch. Gounod het tfaust-ballet. Ondeugdelijke ch< 345 doozen in bejslag genomen De politie heeft by twee en twintig winke liers in totaal 345 doozen met z.g.n. choco ladepastei in beslag genomen] die van min derwaardige kwaliteit was. De pastei was bestemd om op de boterham gebruikt te worden. De leveranciers zyn geweest een Amsterdammer en twee zoon?, van wie ue vader zich kleinfabrikant n< baar van alle markten ger heeft hu al eens zeep in bracht, welker kwaliteit ev< IjVan de pastei bedroeg cent, de verkoop was vastgesteld op 30 ct. per doos. De winkeliers bemerjkten al spoe dig, dat het goedje ondeugdelijk was en v. r- koohten het niet, zoodat het n|et in handen van het publiek is gekomen. Ipe kooplieden spraken by den verkoop af lover eenigen tyd te pullen terugkomen, dol-h men heeft hen niet weergezien. De in beslag genomen partyi is in overleg zmet den Keuringsdienst van Waren te /s-Gravenhage vernietigd. Tegj?n den fabri kant wordt proces-verbaal opgjemaakt. Openstelling weg GoudaOudewater. Omötreeks 20 October. Naar wy vernemen, is omstreeks 20 Oc tober de openstelling van het in reconstruc tie zijnde gedeelte HaastrechtjOudewater van den provincialen weg GoudaOudewa ter te verwachten. Daar de aansluitende wegvakken reeds op peil zijn, krijgt het ver keer GoudaUtrecht, thans op de route via Bodegraven, die eenige kilometers langer is en een tol meer heeft,, aangewezen, een uitstekenden weg via Oudewater ter be schikking, van belang voor1 de verbinding van Rotterdam en Den Haag met Utrecht. Stond in den wc*. Een vrachtauto uit Stolwijk heeft in de Sint Josefstraat een straatlantaarn omver gereden. Kerkelijke benoeming. De bisschop van Haarlem heeft den heer C. Schuttelaar, neomist alhier, beno md tot assistent aan de kerk van den H. Jacobus der Meerdere te 's-Gravenhage. Toenatand van overreden jongen omgeving, vijf gevallen. in den omtrea onder het vee beschrij n vergade benoeming Liberale Staatspartij „De Vi Afd. Gouda. Ledenvergadering. De afdeeling Gouda van de Liberale Staatspartij de Vryheidsbondi houdt een ledenvergadering op Donderdag 23 Septem ber 1937, te 8% uur in de Bfivenzaal „Het Schaakbord", 'Kleiweg. In behandeling komt o.m. vingsbrief voor de op Zat ber in Hotel „De Zalm" te ht ring van d' Centrale Leiden ei| afgevaardigden. Na de behandeling der agenda zal de heer J. F. W. Turion eenige mededelingen doen omtrent de tariev.npolitiek dhr electrici- teitsbedryven, aan de hand van het rapport van Ir. Haga aan de Kon. Ned. Midden standsbon^ uitgebracht. Botsing door den regen. Op den hoek van de Hoogstraat en de Markt is gistermiddag een personenauto, die voor een ander voertuig moest stoppen, teng volge "van de gladheid van tien weg door den regen, doorgegleden en tegen een stilstaanden personenauto gereden. De bot- Radio-Paris 1648 M.. 7.1», 8.20 m 10J8S Gramofoon; 1220 Or- 1 sing liep met materleele schade af. kent van de Garde SépobUcai» en -rang; 1 Hard de straat overeeloopen 2.20 Gramofoon; 2.60 Zang; 3.06 Gramo- 'oon; 3.36 Zang; S20 Gramofoon; 4.06 Zmg; 6.20 Locatelli-orkest; 7.20 Harpsoli; '36 Zang; 8.06 Vioolvoordracht; 8.5O-12.0B Opera-nitrendtag. I Keulen 45« M.: 6-20 Hermann Hagestedt's orkest; 8.60 Omroeporkest; 12.20 Verzoek-concert; 1.85 Boerenkapel en solisten; 2.85 Gevarieerd wncert: 4.50 Westmark-orkest; 6.35 Geva ceerd concert; 7.20 Gramofoon; 8.30 Om- meporkest, _sehrammel-ensemble en solis te»; 10.50—12.20 Omroepklelnorkest en so- Jongen breekt éen been. By het uit school komen liep I gistermid dag in de A. G. de Vryestraat eU jongen, de 7-jarige J. Geerlof van d n Kdrten Tien- deweg, hard den weg over. De knaap strui kelde en bleef liggen. Op hetzelfde oogen- I blik naderde van de Karnemelksloot een driewielige bakfiets. De bestuurder kon niet meer stoppen, waardoor het rijwiel tegen den scholier reed. Bij ond rzoek bleek dat de jongen een gebroken been had. Per auto van den GXJ.D. is hy naar het Van Iterson - Ziekenhuis gebracht. De zevenjarige L. Lekkerkerker, die gis teren op den Graaf Florisweg by het over steken door een auto aangereden en ernstig gewond naar het Sint Jozef-paviljoen ge- i bracht werd, maakt het thans naar omstan- i digheden redelyk. Mond -en klauwzeer I In tal van gem< .heerscht in ernstige mond- en klauwzeer. De ziekte is nogal ver spreid. Jn Haastrecht zyn meer dan hon derd gevallen en is twee derde van den vee stapel besmet. Ook in Waddinxveen komen vele gevallen voor, daarentegen in Moor drecht slechts twee. Over het algemeen heeft de ziekte een gunstig verloop. Wat Gouda betreft, te d-'zer stede zyn tot dusver vijf gevallen geconstateerd. Dit be trekkelijk gering aantal staat uiteraard in verband met het feit, dat tot het gebied van de gemeente slecfits weinig weideland behoort. Brug Karnemelksloot-Voorwillens afgesloten. Een noodbrug voor voetgangers. ln verband met de daaraan te verrichten werkzaamheden is van heden af de brug van de Karnemelksloot naar de Voorwillens voor het verkeer afgesloten. Voor voetgan gers en wielrijders is een noodbrug ge maakt. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 16 Sept.. Marinus Cornells, z. van J. Luitjes en M. G. J. Roodbol, J. Philipsweg 10. 17 Sept.: Willem. <i. van P. M. Holthu»; sen en C. A. M. van der Wal, Boschwe# 92. Minke, d. van A F. Eikelenboom en F. Postma, Tollenatr. 131. 18 Sopt.: Johannes Jacofens, z. van W A. van Velzen en J. Koemana, Bockenbergstr. 65. Piet, z .van J. Vergeer en E. C. Riet veld, Vossiusstraat 27. 20 Sept.; Jacobna Wontbr, z. van J. de Graaff en A. vnn Weerdfaizen, van der Palmstraat 57. Nellie Marie, d. van C. A. van Treijen en W. M. de Jong, Wachtel- straat 60. OVERLEDEN: 19 Sept.r Cornells Be-rt- huijzen, 71 j. agenda. Thalia-Theater tot en met Woensdag: „De tuin van Allah. Woensdagmiddag 2 uur Matinee. Réunie-Bioscoop, tot men met Dingdag, twee hoofdfilms. Woensdag 2 uur Matinee. 21 Sept., 8 uur. V.m. Kazerne. Transport colonne Roode Kruis. 22 Sept., Geb. Daniël. E.H.B.O. Cursus on der leiding van Dr. Bik. 22 Sept., 814 uur. Nieuwe Schouwburg. Goudsch Volksconcert. Sólist Max Orobio de Castro. 23 Sept., 814 uur. Bovenzaal Het Schaak- bord, Kleiweg. Ledenvergadering Vrij- h?idsbond. 24 Sept., 8 uur. Gebouw De Ambachtschool, Gr. Florisweg. Alg. Verg. Ver. .„De Am bachtschool voor Gouda en Omstreken". 25 Sept., 214 uur. Hotel De Zalm. Alg. Vet- gadering Liberale Staatsparty De Vrij heidsbond Rykskieskring Leiden. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Rotterdam. 21 Sept. - Aanvoer in totaal 2966 stuks. Paarden t69, veulenB 19, magere runderen 386, vette runderen 7», vette kalveren 68, graskalveren 347, nuohtere kalveren 626, schapen en lammeren 14, varkens 6, bokken en geiten 136. Prijzen per KjG.: Vette koelen le kw. 73, 2e kw. 66, 3e kw. 48—56; Vette ossen le kw. 70, 2e kw. 64, 3e kw. 48—56; Stieren le kw. 66, 2e kw. 62, 3e kw. 61; Vette kal veren le kw. 98, 2e kw. 88, 3e kw. 7075; Schapen 62-45—40, per stuk 29—25—20; Lammeren 62—59-53, per stuk 19—17— 14; graskalveren 55—45; Nuchtere kalveren 1571 M.: I 8.35 Zang en piano; 9.20 Berichten; 9.35 .Gevarieerd programma; 10.20 Berichten; Viola en piano; 11.05 Weerbericht: 12.20 Omroepkleinorkest. WMy Frilsch voor de AVRO-microfoon. Zondagavond omstreeks kwart over negen ?£|Wl,ly Flit9ch voor de AVRO-microfoon uit oude en nieuwe films voordra- Socieiteit „Ons Genoegen". Bridge-drive. Het B stuur der Sicieteit „Ons Genoe gen" heeft de leden opgeroepen tot deel neming aan een op Donderdag 30 Septem ber a.s. te 8.15 te houden Bridge-drive, wel ke gehdhden zal worden volgens systeem „Scheveningen" (Match p.). Deelnemers worden verzocht, hun inschrlj- vingskaart zoo spoedig mogelijk te willen inzenden, teneinde de voorbereidende werk zaamheden te vergemakkelijken. nvoer als vorige week, "handel tamelyk, pryzen, schapen, als gisteren, lam meren iets minder. Nuchtere slacht- en fok- kal veren aan voer ruimer, handel sleepend, niet geheel prijshoudend. Paarden, aanvoer gewoon, handel matig, prijzen als vorige week. Kalf- en melkkoeien, aanvoer kort, weinig handel, prijzen lager. Varekoeien, aanvoer klein, handel sleepend, prijzen van vorige week niet geheel te hadhaven Vaar zen en pinken, aanvoer gering, handel rede lijk, prijze nonveranderd. Graskalveren, aanvoer kort, handel stroef, prijzen lager. Bokken en geiten, aanvoer iets grooter, handel vlot, prijzen hooger. Veulens geei. noteering wegens t© geringe aanvoer. Kaasmarkt Bodegraven. 21 Sept. Aangevoerd 275 partyen alle m. r.m. 10.375 stuks, 147.376 K.G. Prijzen le kw. m. r.m. 28—29; 2e kw. m. r.m. 25 —21; zwaardere tot ƒ30. Handel vlug. RECHTZAKEN. maar krast nooit 6ISCMSMEIH Slachtpaarden 544844. Prijzen per stuk: Nuchtere slachtkalve- ren jg10—7; Nuchtere fokkalveren 20— 1816; Slachtpaarden 250190130; Werkpaarden 370320205; Hitten 235 200—140; Veulens 250—210—180; Stieren 265—225—150; Kalfkoeien geen noteering; Melkkoeein 370-230-160; Varekoeien 180 ——<100115; Vaarzen 180-135—106; Pin ken 14511595; Graskalveren 55—20; Bokken en geiten 14i106. Vette koeien en ossen, aanvoer als vorige week, handel lui, prijzen onveranderd, pri ma koe 78, prima os 76 Stieren, aanvoer ge woon, handel traag, prijken iets lager. Vefct kalveren, aanvoer matig, handel slecht, prij zen dalend, prima kalf 1-08. Schapen en Ondeugdelijke monsterneming. Uitspraken van de rechtbank. Voor de Rotterdamsche Rechtbank is be handeld de zaak tegen C. V., 4U jdar, vee houder te Reeuwyk, die in hooger beroep heeft terecht gestaan van een vonnis van den kantonrechter te Gouda, waarby de ^ambtenaar van het O. M. niet ontvankelijk was verklaard in zijn vordering ter zake van overtreding van het Melkbesluit ver dachte had melk afgeleverd, die niet vol deed aan de eischen, welke het Melkbesluit stelt, doch op grond van de omstandigheid, dat het monsterfleschje kon worden ge opend, zonder dat de verzegeling werd ver broken, achtte de kantonrechter het geno men monster niet te voldoen aan de door de wet gestelde objectiviteit van welk vonnis de ambtenaar van het O. M. in ap pèl was gekomen, heeft de rechtbank het vonnis bevestigd. In een zaak van den 38;^arigen klompen maker W. C. van A., appellant van een von nis van den kantonrechter te Rotterdam, waarby hij wegfens een overtreding van de Motor- en Rywielwet was veroordeeld, heeft de rechtbank het vonnis bevestigd. Bevestigd werd het vonnis van den Goud- schen Kantonrechter, waarby W. v. d. O., 46 jaar, stoffeerder te Waddinxveen, wegens het geven van geluidssignalen in het nach telijk uur in de Dorpsstraat te Waddinx veen, werd veroordeeld tot 10.— boete sub sidiair 4 dagen hechtenis. De straf werd echter verminderd tot ƒ7.50 boete, subs. 1 dag hechtenis. Een ander vonnis tegen bovengenoemde, waarby hy wegens het in beschonken toe stand besturen van een motorfiets werd veroordeeld tot ƒ25.boete, sub. 5 dagen hechtenis en een week voorwaardelijke hechtenis mét 2 jaren proeftijd en ontzeg ging om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 6 maanden, werd eveneens ba- vestigd. Alleen de straf werd gewyzigd in ƒ25.boete, subs. 5 dagen hechtenis. De doodslag ite Kerkrad*. De twee broers ieder tot twee jaar schoof ongeveer vier meter van den kant het water ln, dat op dezen afstand van de wal reeds zoo diep ls, dat de wagen geheel onder water verdween. Het publiek schoot onmiddellijk toe en tegelijkertijd werd de Amsterdamsche brandweer gewaarschuwd, die spoedig met een kraanwagen ter plaatse was. In middels had zich een bewoner van Die- men te water begeven om te trachten de inzittenden te bevrijden. Hij slaagde daarin echter niet eerder dan nadat de brandweer was gearriveerd en zich ook eenige brandweerlieden te water hadden begeven. Toen kon men een der deuren openen en den bestuurder van achter het stuur weghalen. Hij bleek bij nader onderzoek de eenige inzittende tc zijn. Het was een Amsterdamsch koopman, de ongeveer 50-jarige heer M. A. Sajet, wo nende in de Frans van Mierisstraat. Het stoffelijk overschot is door den genees kundigen dienst naar het Nederlandsch Israëlietisch ziekenhuis overgebracht. WISSELKOERSEN. 20 Sept. 21 Sept. Officieel. Londen 8.98% 8.98% Berljjn 72.80 72.70 Parijs 6.13 6.16 ürussel 30.52 30.50 Zwitserland 41.63 41,62% Koepnhagen 40.12 Mi 40.12% Stockholm 46.35 46.32% Oslo 45.15 45.15 New-York 1.817m 1.817* Praag 6.34 6.34 Oostenr. bankpapier 33.25 Milaan 7.90 De rechtbank te Maastricht heeft giste ren uitspraak gedaan in de zaak tegen de broeders H. B. en A. B. uit Kerkrade, ver dacht van doodslag op hun vader, gepleegd op 4 Juni van dit jaar. De rechtbank heeft ieder van hen tot een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van de voorloopige hechtenis veroordeeld. De eisch luidde 2 jaar en zes maanden. De rechtbank was van oordeel, dat het beroep op noodweer niet opgaat en dat het hoogst ernstige karakter van het feit de straf alleszins wettigt, LAATSTE berichten. Sensationeele smokkelzitting. 108 smokkelaars voor den Bredaschen politierechter. BREDA, 21 Sept. Gisteren heeft de Bredasche politierechter mr. F. Bielders niet minder dan 108 smokkelaars berecht, die er vani beschuldigd werden talrijke arti kelen te hebbera gesmokkeld of aan deze smokkel affaires te hebben deelgenomen. Niet minder dan 56000 boekjes sigaretten papier, ruim 1000 kjg. suiker, 500 gloei lampen, 49 koffiemojenis en verschillende at.dene artikelen, werden bij deze smokke- laaro in beslag genomen en verbeurd ver Uaard. '""i De zitting duurde van des morgens '0 uur tot met een korte ondefbrekirg tr.i<Mernadht. Er werden boetes tot een totaalbedrag van bijna 1500.opgelegd, benevens byna 1500 dagen gevangenisstraf en 58 dagen voorwaardelijke gevangenisstraf. Talryke auto's, motorrijwielen, rijwielen koffers enz. waarmede de goederen werden vervrerd, werden mde verbeurd verklaard. 7even verdachten werden' vrijgesproken Auto nabü Diemerbrug te water Amsterdamsche koopman verdronken. AMSTERDAM, 21 Sept. Hedenmorgen, is dan de grens van Amsterdam nabij •Diemerbrug een ernstig ongeluk ge schied, waarbij een Amsterdamsch koop man, die met zijn auto te water geraak te, ls verdronken. Het slachtoffer naderde te ongeveer Hen uur met zijn auto, een vierdeurs Ford-Sedan, de Hartveldsche brug, ko mende van de Weesperzijde en rijdende in de richting van Diemen. Even voor de Hartveldsche brug ls de auto op onver klaarbare wijze, vermoedelijk door een defect van de stuurinrichting, wat ech ter nog niet kon word&n vastgesteld, naar rechts uitgeweken en terecht ge komen in het water van de langs den weg loopende Keulsche Vaart. De auto Amsterdamsch beursoverzicht. Krachtig herstel. Willige stem ming. Levendige omzetten. Algemeen hoogere koersen- Ame rika boven pariteit. Beleggings- markt kalm. In breeden kring scheen heden de mee- rung ie zyn gaan post vatten dat de 1 route uer laatste dagen een te geforceerd karakter hao gedragen en dat de aan- ueeienmarkt rijp was geworden voor een herstel. Op alle aiüeenngen openbaarde zien aan ook ninke kooplust. Evenals gisteren het aanbod slecnts kon worden 1 geabsorbeerd ten koste van aanzienlijk 1 lagere koersen, kou aan de vraag thans slechts worden voldaan tegen belangrijk 1 hoogere pryzen niettegenstaande er nog verscnillenue nagekomen liquidaties te verwerken waren. De handel droeg een levendig karakter en op sommige aidee- lingen, vonden bepaald flinke omzetten 1 plaats. Van de internationale londsen waren Koninklijken goed gedisponeerd. Bij de opening plaatste dit aandeel zich be- langrijk boven het vorige slot en hoewel onder beurstijd nog de noodige schom melingen werden meegemaakt, kon de verbetering aanhoudèn. I Van de Amerikaansche petroleumfond- sen werden vooral Shell Unions tamelijk j druk verhandeld op een flink verhoogd peil. j De veel aangenamer beursstemming kwam voornamelijk tot uitdrukking in de gedragingen der toonaangevende aan- 1 deelen. Van, de industrleelen openden de Philips-aandeelen een twintigtal punten boven het vorige slot, waarna de koers nog verder kon aantrekken. A.K.U.'s, die een tamelijk geanimeerde affaire te aan schouwen gaven avanceerden verschei dene procenten, terwijl ook Unilevers krachtig in herstel verkeerden. Op de suikerafdeeling profiteerden H. V.A.'s van de veranderde beursstemming door een koerswinst van een dertigtal procenten vergeleken met het vorige slot. i Ook diverse minder courante soorten werden hooger genoteerd. De rubberwaarden bleven* niet achter. Amsterdam Rubbers kwamen ten opzich te van het vorige slot een twintigtal pun ten hooger te liggen, terwijl de incou- ranten het hoofdfonds op den voet volg den. Tabakken werden over de geheele linie hooger afgedaan, i In scheepvaartpapieren ging het druk toe, terwijf ooit hier het herstel zich flink deed gevoelen. Nederlandsche Scheep vaartunies, die een vijftiental punten boven het vorige slot werden ingezet, lie pen reeds spoedig enkele procenten ach teruit om daarna in een snel tempo weer een opwaartsche richting te volgen. Aan deelen HollandAmerika-lijn en Ko ninklijke Stoomboot Mij. werden belang rijk hooger genoteerd. In de staalwaarden en de koperaan- deelen konden ruime omzetten worden waargenomen en daarbij werd over het algemeen boven, Amerlkaansche parltett afgedaan. De beleggingsmarkt was stil. De Ne derlandsche Staatsfondsen waren niet veel veranderd, integralen werden iets lager genoteerd, waarbij ln aanmerking dient te worden genomen dat gisteren geen noteering tot stand was gekomen. De 3 pet. obligatiën Nederland 1937 kwa men beneden 95 pet. De 3 pet. obligatiën Indië werden fractloneel iets lager afge daan. Voor Duitsche en Fransche fond sen was de stemming iets verbeterd.

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 2