i AG laretten Vereen, GOUDA IJ 1859 '.W.PI6TER5E - i werd in café „De Kroon” op het Spui denstand kome in daden tot ultdruk- c.ar» anlfrln hiinonlznmct sphnildpn VCAllrP No. 19531 Vrijdag 24 September 1937 NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDKWATER, REÈUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, ena. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen .1 KLEINTJE KWARTJE I AROMA •K trap WETSONTWERP TOT WIJZIGING VAN DEN DIENSTPLICHT. Regeering wil afschaffing loting en broederdienst. Jaarlijksche contingent zal tot 32.000 man worden verhoogd. Verlenging eerste-oefeningstijd infanterie tot elf maanden. r Schwenke e grijze Wolf dere attractie brengen veede hoofdnununer 5Y TEMPLE in: ION KIND elkaar... 76e Jaargang BERGAMBACHT, bkrkenwoudb, bodegraven, boskoop, goüderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, KOPPEN UISEN N.V. DEMONSTRATIE VAN DEN MIDDENSTAND. Pleidooi voor verlaging der lasten op de bedrijven. Critiek op de Crisismaatregelen en de Electriciteitstarieven. I I Kameraad Moeder. I zoo- komen op het volgénde neer: I FEUILLETON. van Uw leven (Wordt vervolgd.) ng g NU steun roeg- Ingediend is het reeds eenigen tijd verwachte wetsontwerp tot wijziging van de Dienstplichtwet. De voornaamste wijzigingen daarvan —.Misschien is het niet goed wat we «doen, zei Georg zacht. Hij had het ge voel, dat hij moest uitstappen, nu, on middellijk. Maar daar werd de motor reeds aangezet en een oogenbllk later rammelde de oude wagên over het pla veisel, den andere na. Klets! zei Pasting. Hij keek zoo star goede middelen te vinden zouden zijn om tot afschaffing van de loting te ge raken. dubbel”. De erkenning van de sociaal en eco nomisch nuttige functie van den miu- vóór de plaatsing zijn. Toelichting Is ^et Tegen zijn wil begon Georg zijn school makker te bewonderen. De auto reed nu veel langzamer. Gun ther had gezegd, dat het voldoende was als zij den wagen voor hen op een flin- ken afstand in het oog hielden. Ze mochten daar geen argwaan krijgen. intusschen nam de regen nog steeds in hevigheid toe. In stralen liep ’t water langs de voorruit en Gunther moest half voorover leunen om door het kleine plek je, dat de ruitenwisscher gestadig schoon veegde zijn prooi niet uit het oog te ver liezen. Toen Georg de spanning van al het onopgeloste en onuitgesprokene niet langer verdroeg, zei hij: Hoe kom jij toch altijd aan zooveel geld, Gunther? Ik? O... Hij scheen er behagen in te scheppen de waarheid te zeggen. We derom kwam er een wraakgierige trek op zijn gelaat. Ik ontlast Laura. Je... stiefmoeder? Geeft die je veel geld? Verhooging jaai iijksche uitgaven 17.512.000. Uitbreiding kazerneering 22.000.000. Strenger keuring. Voorts blijkt dat genoegen moet wor den genomen met wat door de weder invoering van de derde herhalingsoefe ning kan worden bereikt. zondere maatregelen tenbehoeve van den middenstand aankondigt, verduidelijke deze demonstratie de beteekenis van het oude gezegde: „Wie snel helpt, help. duhbPl” Het bestuur Van den Koninklijken Ne- derlandschen Middenstandsbond hield gisteravond in Den Haag in het gebouw „De Vereenlging”, Willemstraat, een mid- denstandsdemonstratie, waar door ver schillende sprekers het woord werd ge voerd. Wegens de groote belangstelling SMU &7. GOUDA n 2260 een zelfde bijeenkomst gehouden, welke ook door vele Goudsche ingezetenen werd bij gewoond. In zijn openingsrede memoreerde de voorzitter, de heer Zon, dat het dezer dagen juist.vier jaar geleden was, sinds de Kon Ned Middenstandsbond in den „Dierentuin” te ’s-Gravenhage een de monstratie belegde. Diverse punten, voor welker verwezenlijking toen gedemon streerd werd, staan nu nog op het pro gramma, ondanks dienaangaande door vorige regeéringen gedane toezeggingen. Er zijn teekenen, welke erop wijzen, dat de middenstand nu van hooger hand niet heelemaal vergeten wordt. r-.o-.-., ,-ro Ofschoon het in-de Troonrede ontwik- gemeend, thans de vraag of er geen. kelde regeeringsprogram geenerlei bij- tevreden met deze mededeeling en op nieuw gas gevend, liet hij de oude ram melkast in vlot tempo langs den weg daveren. Hé, riep Gunther, plotseling naar voren buigend, niet zoo hard! We Weest onder alle omstandigheden een goede en royale verliezer. •ring Ochtendvoorstelüng 8TAV FRÖHLICH in: 15, 30 en 40 et. 2 uur MATINEE voor met een speciaal ge- programma. >oral de reclame in de an ons theater. RDEN VOOR VG 12 UUR 24 tot en met Dinsdag dus óók Dinsdagavond Jen grootsch avontuui ICK LONDON leen boven 14 jaar. ia ook Dinsdagavond. Broederdienst. Indien de thans in. art. 27 der Dienst- I plichtwet vermelde lichtingssterkte van 19.500 man zal plaats maken voor een sterkte van 32.000 man, zal de vrijstelling wegens broederdienst niet gehandhaafd kunnen worden. Er zijn voor de lichting 1937 nagenoeg 30 procent meer personen tot gewoon dienstplichtige bestemd dan t het in de wet vermelde nominale getal (in verband met door vrijstelling, afkeu- ring enz. optredende tekorten). Dit is een verschijnsel, dat zich elk jaar voor doet, zoodat bij een verhooging van het getal van 19.5^0 tot 32.000 de sterkte aan tot gewoon dienstplichtige aan te wijzen personen in gelijke verhouding zal stij gen en een kleine 30 procent boven de 32.000 zal uitgaan. Er zullen dan jaarlijks rond 42.000 personen tot gewoon dienst plichtige bestemd moeten worden. het flesje MAGGf U óók ervaren, wil! trekken. er vlees volstaan MAGGI’Aroma e te voegen. in écht-smakelijke apzichten „af" ij. ns op Uw uitgaven? nagevuld 16 een» 30 Aan de Memorie van volgende ontleend: De regeering betoogt allereerst dat het jaarlijksche contingent van 19.500 man (waarvan 1000 man voor de zeemacht) bij lange na niet meer toereikend is om zelfs met gebruikmaking van het uit zonderlijk hooge getal van 15 lichtingen, hetwelk thans wordt gebezigd om de strijdmacht op voet van oorlog te bren gen in de behoefte aan geoefenden van de gemobiliseerde weermacht in haar huidige samenstelling te voorzien. Voorts dient te worden voorzien In de behoeften aan personeel, zoowel voor uitbreldiiig van bestaande legeronderdeelen als voor nieuwe onderdeelen, waarmede de oor- logsorganlsatlën moeten worden aange vuld. Dit betreft in de eerste plaats de luchtstrijdkrachten, de artillerie, de pio niers en de lichte troepen, omdat de or- ganisatiën vooral in dit opzicht niet meer beantwoorden aan de eischen, wel ke aan een weermacht, die op de hoogte van den tijd dient te zijn, moeten wor den gesteld. Het voor deze uitbreidingen vereischte materiaal is of wordt ten laste MHDSU1E <XH BA X T. De totale verhooging van de jaarlijk sche uitgaven is 17.512.000. Voor uitbreiding van karzemeering wordt een uitgaaf in eens geraamd van 22.000.000. Zeer licht, er ons, lalf pond. - GOUDA. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bü onze agfenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interne. 2745. Postrekening 48400. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels 1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den beaorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer geieduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureau* en onze agenten en moeten daags aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te Loting. Dat tot dusver in de regelingen van den. dienstplicht aan de loting een plaats werd ingeruimd, moet worden toege schreven niet hieraan, dat men dit stel sel op zichzelf zoo aanbevelenswaardlg vond, doch aan het feit dat de andere middelen, welk het getal personen be perkte dat in vredestijd voor oefening in aanmerking komt, niet toereikend waren om het jaarlijksch contingent bin nen de verlangde grenzen te houden. Ook in de latere jaren is meer dan eens tot uiting gekomen dat men de loting uit sluitend handhaafde omdat men zich op het standpunt plaatste, ze niet te kun nen missen. En dat men ze niet kon mis sen, hield verband hiermede, dat men anders de sterkte van de jaarlijksche lichting zou blootstellen aan te groote schommelingen, aan zoodanige schom melingen, dat deze sterkte belangrijk zou kunnen uitgaan.boven hetgeen des- 1 tijds noodig werd geacht. Hoe men echter vroeger hierover moge hebben geoordeeld, de regeering heeft j Eerste oefening. De oorlogservaring heeft uitgewezen, dat een te korte en daardoor onvoldoen de opleiding in vredestijd, op het ge- vechtsveld door den troep met stroomen bloed moet worden geboet. Daarom heeft de dienstplichtige, die, als gevolg van de aan hem door de wet opgelegde verplich tingen tot verdediging van de onafhan kelijkheid van den staat, de verschrik kingen van den modernen oorlog tege moet treedt, er recht op, niet alleen vol doende bewapend en uitgerust, doch ook voldoende geoefend In den strijd te wor den gezonden. Voorts brengt de omstandigheid, dat bij de gemobiliseerde strijdmacht, in het bijzonder bij de lagere onderdeelen, de leiding zal berusten bij de reserve-offi- cieren, de noodzakelijkheid mede om dezen officieren in vredestijd ruim schoots gelegenheid te geven practischen dienst in den troep te verrichten. Een verlenging van de eerste oefening zal de gelegenheid daartoe belangrijk vergrooten. Ook de verhooging van de lichtlngsterkte is hierbij van groote be teekenis. Op grond van al hetgeen hierboven is uiteengezet, is de regeering, na rijp be raad en na de verschillende hierbij be trokken belangen nauwgezet tegen elkander te hebben afgewogen, tot de overtuiging gekomen, dat de duur der gezien, stool Georg op. Ach, jo, op zulke dingen, daar krijg Je langzamerhand kijk op. Georg keek zijn nieuwen kennis van terzijde aan; veel aan Pasting bleef hem steeds onbegrijpelijk en onsympathiek. Maar Gunther het hem geen tijd om na te denken. Wc zullen tot daden moeten over gaan, ventje. Als je hier voortdurend tegen dien boom blijft plakken, zul je weinig gewaar worden. Straks gaat het ons nog net als je zus Milla en rijden ze ons voor den neus weg. Daar zullen we toch een stokje voor steken! Hij pakte Georg, die zich aanvankelijk nog zwak daartegen verzette, doch al spoedig mechanisch toegaf, bij den arm onrecht. Vooruit! siste hij. Wil je het nu Ineens opgeven? Je bent toch niet bang? Nee, maar... Er scheen eerst; Iets In voor zich uit, alsof hij door de auto, wel- ke voor hen reed, kon heen zien. Doe 1 je dan iets, wat niet mag? Je hebt als zoon des huizes toch zeker het recht je te vergewissen, wat je vader doet. Het gaat jou toch ook aan. Deze verhooging van de lichtlngsterkte 32.000 man zal mettertijd, als de reorga nisatie haar beslag zal hebben gekregen, de gelegenheid scheppen, nog tot een ander doel te geraken en wel tot ver mindering van het aantal lichtingen, waaruit moet worden geput om de land macht met alle daaraan verbonden voor- deelen: betere geoefendheid, gjooterebe- standheid tegen vermoeienissen, vermin dering van persoonlijke lasten op hooger leeftijd. Het ligt voor de hand dat zoowel de contingentsverhooging als de eveneens beoogde verlenging van den oefentijd i mede zal bijdragen tot vermindering van het getal werkloozen.. I en trok hem mee. Vèr voor hen uit lie- pen Tiebruck en Romana Parhoff. 1 Het begon allengs harder te regenen; de kille vlagen, welke tot dusver van voorbijgaanden aard waren geweest, rij den zich aaneen tot een aanhoudende bui, welke Tiebruck en zijn metgezellin hun schreden deed verhaasten. Weldra waren zij aan het einde van de laan, welke op een druk plein uitkwam. Daar stond een aantal taxi’s. Gunther Pasting trok Georg steeds sneller met zich voort. Hij was bezeten van den hartstocht het paar daar voor KPvrw,n„ Ti i hen niet uit het °°S verliezen; wel- gevoehg worden ik was in het begin ook Ucht onbewust greep hjj deze mogelijk- Fn’ m‘iar dat leer Je tenslotte wel af. ^eld aan orrt zIcll te wreken voor het ZP^?ekUn ZTl^WaPeTWllt’m^ hem destijds door anderen aangedane,, ze ziet er goed uit; beter dan Laura. Dat onrecht i moet ik toegeven. Je hebt haar 'nog niet eens goed Georg te moeten springen voor Lij zich innerlijk geheel vrij kon maken. Gunther stond reeds naast een taxi en onderhandelde met den chauffeur, die verveeld achter het stuur zat. Georg zag een man met een eenigszins verwaar loosd uiterlijk, wien een oude uniform pet scheef op een gedeeltelijk platgesla gen oor hing. En tegen dezen man zei Pasting: Rijd dien auto daar achter na' Ja, die wagen daar, die daar juist vertrekt. Man, schiet toch op! Georg voelde zich in een hoek van de muf ruikende en slecht bekleede taxi ge duwd, maar nog zag hij den blik van den chauffeur, die zijn belde passagiers bru taal en grinnikend opnam. eerste oefening voor de onberedenen moet worden verlengd tot 11 maanden Zij heeft gemeend met een eerste oefe ning van. li maanden te mogen en te moeten volstaan en geen eerste oelenin© van 12 maanden te moeten voorstellen, zooals in de meeste Europeesche rijken is ingevoerd. Een oefentijd varl 12 maan den heeft n.l. één nadeel en wel dit, dat, aangezien de kazernes dan gedurende het geheele jaar ten volle bezet zijn, voor de legering van de voor herhalingsoefe ningen in werkelijken dienst komende dienstplichtigen bijzondere maatregelen genomen moeten worden, waarvan de kosten vrij aanzienlijk zijn. De kosten. De jaarlijksche kosten voor de uitbrei ding van het contingent en van de ver lengde eerste oefening worden berekend op 12.512.000 vermeerderd met 5 millioen gulden wegens vermeerdering van be- roepspersoneel. Daarbij komt een uitgaaf ineens van 22 millioen gulden voor uit breiding van kazerneering. Het wetsontwerp geeft tevens aan de Kroon de bevoegdheid na aanneming er van het contingent van de lichting 1938 tot het nieuwe aantal van 32.000 op te voeren, de tot buitengewoon dienstplich tige personen nader tot gewoon dienst plichtigen te bestemmen .en voor zoover noodig reeds verleende vrijstellingen we gens broederdienst te doen vervallen. De wet zal in werking treden op een nader door de Kroon te bepalen datum. Als men nu in aanmerking neemt, dat voor de- lichting 1938 iets minder dan 72.000 personen zijn ingeschreven en dat het afkeuringspercentage de laatste jaren ruim 40 bedraagt, dan kan het getal ge schikte personen op niet meer dan 43.000 worden geschat. Bij een dergelijken toestand is er geen ruimte meer voor een Instituut als de vrijstelling wegens broederdienst, noch in den trant van de tegenwoordige rege ling, waarbij uit elk gezin niet meer dan één zoon behoeft te dienen, noch op den voet van een der vroegere stelsels van vrijstelling van de grootste of van de kleinste helft. Wel is er een belangrijke stijging van het getal Ingeschrevenen in het zicht, doch deze wordt weer door een geleidelijke daling gevolgd, om welke reden het zoo niet ondoenlijk, dan toch uiterst bezwaarlijk zou zijn, een nieuwe t regeling voor vrijstelling wegens broeder- dienst te treffen, welke, voor een reeks van jaren bruikbaar zou zijn van het defensie fonds of van den kapi- taaldlenst aangeschaft. Om de reorganisatie binnen korten tijd, in elk geval in ten hoogste vijf jaar, tot stand te brengen, zal het noodig Zijn dat ook het voor de oorlogsorganlsatie vereischte personeel binnen dezen tijd beschikbaar komt. Hiertoe is het onver mijdelijk, de sterkte van de jaarlijksche lichting te stellen op een hooger getal dan dat, waarmede men zou kunnen vol staan, indien het meerbenoodigde perso neel zou worden geput uit de eerstvol gende 15 lichtingen, waardoor de reorga nisatie eerst na 15 jaren volledig tot stand zou kunnen komen. Op grond van het bovenstaande zal de vermeerdering van het contingent moe ten bedragen: a. voor opheffing van de bestaande te korten, waaronder begrepen het wederom op het oorspronkelijk peil brengen van de mankracht der infanterle-compagniën rond 4800 man; b. voor de behoefte aan personeel voor het herzien en uitbreiden van de oorlogs- organisatie, in de eerste plaats lucht strijdkrachten, artillerie, pioniers en lich te troepen 3200 man; c. voor een snellere voorziening dan normaal het geval zou zijn, in de be hoefte, onder b. bedoeld 4600 man; totaal 12.00(5 man. In verband hiermede zal de sterkte van het jaarlijksch contingent moeten w°r* den gesteld op 19.500 plus 12.600 32.100 ol' rond 32.000 man. Verhooging van de sterkte van het jaarlijksch contingent van 19.500 man tot 32.000 man; afschaffing van den broederdienst; afschaffing van de loting en invoering van strenger keuring; verlenging van den eerste-oefenings- tijd voor de infanterie van 54 tot elf maanden. rijden hier toch maar met z’n tweeën, dat loopt in de gaten. De chauffeur keerde zich weer met zijn platgeslagen oor naar zijn passa giers. Georg zag, hoe zijn groote mond zich tot een grijns vertrok. Jij bent een verdraaid bij de hand, juu uku UUK otu*. I ventje, zei h|ij goedkeurend, *- dat is Eigenlijk niet, als ik bedenk, wat lang niet stom bekeken. mijn vader allem’aal voor ons dóet... j - Wanneer je er zulke oüderwetsche ideeën op nahoudt, moet je je ook maar l liever niet opwinden over hetgeen er nu gebeurt. i Ze zwegen een oogenblik en van deze», gelegenheid maakte de chauffeur, die zich half naar hen omkeerde, gebruik 1 voor een zakelijke informatie: Hebben jullie wel genoeg geld om dat ritje te betalen? Het schijnt, dat we een flink eind weggaan. Waarschijnlijk richting Karstenburg. Georg schrok op. Hij had slechts vijf mark op zak. Geen oogenblik had hij er over nagedacht, dat het rijden met ?en taxi soms veel kan kosten. Laat maar, stelde Gunther h?m ge rust, dat maak ik wel In orde. Heb jij dan zooveel geld bij je? Ja, natuurlijk. Tenslotte moet ik me toch met Iets schadeloos stellen, nu het thuis niet meer uit te houden is De chauffeur stelde zich schijnbaar Roman van CHRISTEL BROKHL—DELHAES. 11 Hemel, Org, wat ben je vervelend. Eufin, je zult mettertijd wel wat minder king. Ten aanzien van de electriciteitstarie ven merkte spr. op, dat deze in feite voor een groot deel als een gemeente lijke belastingheffing beschouwd moeten worden. De enkele lichtpuntjes, welke zich aan den economfschen horizont vertoonen, hebben aldus spr. een optimisti sche stemming veroorzaakt. Niet ver geten worde echter, dat de steeds zoo rustige middenstander eerst dan zijn graantje zal kunnen meepikken, als hij vrij is van de vele, o zoo zwaren lasten, welke op hem drukken en dringend ver mindering behoeven. Als eerste spreker op deze demonstra- tie-vergaderlng betrad de heer A. Swaan Geven? Man, wat ben je toch nog een schaap. Geven! Moet je net bij Lau ra wezen. Als die maar alles in kleeren i en sieraden kan omzetten om zich zelf mee te behangen... Ja, maar...? Ik heb een pracht van een sleutel, die precies past op haar schitterend schrijfbureautje, een geschenk van mijn eeuwig verliefden papa. Maar Gunther, dat is toch... Diefstal! Ik begrijp best, dat je het zoo wilt noemen! Gunther ptaarde een oogenblik onverschillig voor zich uit daarna keerde hij zich met een ruK tot zijn metgezel. Maar diefstal is ’tniet. Ik neem slechts, wat zij van me steelt. Ja zeker, steelt! Georg vermocht hierop niets te ant woorden. No& nooit hadden de diepste roerselen van de menschelijke ziel zich voor hem geopenbaard, maar zijn gezond verstand bracht hem op dit oogenblik toch wel tot het, bijna rijpe besef hoe diep Gunther door de huiselijke gebeur tenissen getroffen moest zijn en hoe on vreedzaam hij moest leven. En dat zou nu ook hem, Alf en Mllla te wachten staan? Hij huiverde. Zijn tanden sloegen op elkaar. De wagen, welke tot dusver in een ge lijkmatig tempo was voortgerammeld, stopte nu eensklaps met zoo’n ruk, dat de beide jeugdige passagiers bijna met hun hoofd tegen de kap vlogen. De chauffeur vloekte.

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 1