,fc HET VERKEERSPONDS. Naar een mooier wegennet. Voor 1938 26 millioen uitgetrokken. Beurs van Amsterdam. net podium en sprak over: de crisismaatregelen. De neer Swaan zeide, dat hij dit on derwerp onder hoopvolle omstandigheden kon bespreken en spreker citeerde de Troonrede, welke beëindiging van de landbouw-crisismaatregelen in het uit zicht stelde, terwijl de halveering van de heffing op vleesch en de dito verlaging op boter, olie en vetten eenige weken geleden tot stand kwamen. Uit dezelfde passus van de Troonrede blijkt echter, dat de critiek van midden standszijde op het systeem der landbouw crisismaatregelen juist is geweest: de prijssteun voor den landbouw zal, voor zoover noodzakelijk, worden gehand haafd. Gestadige actie heeft tot dit re sultaat en tot dit inzicht geleld. Wij mogen ons door deze aankondiging alleen niet in slaap laten wiegen, waak zaamheid is geboden. De landbouw-crisismaatregelen leggen zware financieele verplichtingen, op den middenstand, terwijl vele voorschriften belemmerend en zeer hinderlijk zijn. De kosten van het levensonderhoud zijn stij gende en dan zijn hooge monopoliehef- iingen en crisisheffingen, welke 't leven duurder maken, niet verantwoord. Voor al, omdat vele der landbouw-crisismaat regelen voor den landbouw niet het ver wachte effect hebben gesorteerd. Wat de Troonrede zegt van regelingen door de bedrijfsgenooten in den land bouw zelf moet ook tot groote waak zaamheid prikkelen. Niet tegen steun aan den landbouw keert zich de middenstand maar hij kan niet toelaten, dat de land- bouwinstanties het terrein der distributie gaan beheerschen. Inzake de verstrekking van steun in natura aan werkloozen en armlastigen moet men blijven strijden voor inscha keling van den middenstand, waar dit mogelijk en nuttig is. De middenstand zelf echter zal dan ook de volle mede werking moeten verleenen. De crisiswetgeving ter hanteering der verhooging van invoerrechten geschiedt vaak ten nadeele van den middenstand. Mogen daarom de landbouw-crisismaat regelen in hun huldigen vorm spoedig volkomen tot het verleden behooren, aldus eindigde de heer A. Swaan zijn rede. Na tien heer Swaan spral^ mr. H. J. Walkate over: De middenafrander-vakpatroon en het edgen beheer. Spreker merkte op, dat hoewel de toestand in de bouw- en aanverwante vakken eenige verbetering vertoont de situatie toch nog zoodanig is, dat geen verslapping in den strijd tegen het eigen beheer en de werkverschaffing voor ob jecten, welke beter aan het vrije bedrijf kunnen worden overgelaten, mag intre den. Nog steeds zijn vele gemeenten niet van de gedachte doordrongen, dat zoo veel mogelijk aan de particuliere onder nemers moet worden overgelaten en slechts dan werken in eigen beheer of in werkverschaffing moeten worden uitge roerd, «wanneer het economisch rende ment zóó vèr verwijderd is, dat zij an ders niet zouden worden aangevat. Weliswaar is door den Minister van Sociale Zaken meermalen met succes in gegrepen, wanneer gemeentebesturen zeer noodzakelijke verbeteringen of res tauraties in werkverschaffing wilden uit voeren, toch bereiken ons nog steeds be richten, dat het eigen beheer de kop weer opsteekt. Zoo is besloten om de vleesch- hal-restauratie te Haarlem in eigen be heer uit te voeren. Kleine gemeenten zijn op dit gebied bijzondere, zondaars. Wanneer nu inderdaad de gemeen schap gediend ware door het eigen be heer en de werkverschaffing, dan zou men er vrede mee moeten hebben. Dit is echter in het geheel niet het geval. Eigen beheer is erkend duur. Spr. herinnerde aan het Hilversum- sche stadhuis en aan de z.g. „Vreewijk- zaak" te Rotterdam Spr. hoopte, dat^de nieuwe Minister van Sociale Zaken een open oog zal heb ben voor de groote moeilijkheden van den vakpatroon en een waakzaam toe zicht zal houden op de gestes dergemeen tebesturen. vooral die der kleinere ge meenten. Ir K. H. Haga, met applaus begroet, sprak vervolgens over: De electriciteitsbedrijven. Ir. Haga betoogde, dat uniformiteit in de berekening van de tarieven ge- wenscht is en dat de electriciteit door de overheid ten bate van de gemeente moet worden gedistribueerd en geen handels artikel moet vormen Door goede voor lichting moet men de publieke opinie j overtuigen van haar goed recht om de 1 electriciteit tegen lagere tarieven te ver- I krijgen, dan tot nu toe het geval was Het woord was daarna aan mr. J. Hu- j ges die sprak over het onderwerp: Gerechtelijke inning van kleine vorderingen. j Het is ongeveer 15 jaar geleden, zoo zelde spr., dat de Kamer van Koophan- del te Arnhem den strijd begon voor ver betering tan dit onderwerp. Honderden guldens moet de tegenwoordige koopman nog afschrijven tengevolge van. de on willigheid van debiteuren. In Duitschland heeft men wel een goed systeem hiervoor. De Arnhemsche Kamér van Koophandel heeft er voor geijverd dit systeem ook hier Ingevoerd te krijgen en heeft zelf een wetsontwerp aan de regeering voorgelegd. De regeering voelde daar aanvankelijk weinig voor. Pas in 1955 werd een wetsontwerp tot incassee- ren van onbetwiste kleine vorderingen ingediend, een wetsontwerp, dat precies geleek op dat, wat de K. van K. had voorgesteld. Het rapport van de vaste commissie voor privaat- en strafrecht leek vernietigend. Maar in een brochure van de K vdn K. we'fden alle bezwaren van de vaste commissie op overtuigende wijze weerlegd." Nochtans werd pet wets ontwerp niet ingediend. Aan 'den' nieuwen Minister van Justitie is inmiddels weer een adres toegezonden om aandacht aan deze zaak te wijden. De tegenwoordige Minister van Justitie I was echter één van de onderteekepaars van het vernietigende rapport. Toch blij ven we voor de invoering van een wets ontwerp van dergelijke strekking ijve ren, eindigde mr. Huges zijn luid toege juichte rede. De omzetbelasting. Over dit onderwerp sprak mr. dr. E. Tekenbroek. De klachten over de omzetbelasting in middenstandskringen zijn legio. Twee hoofdbezwaren worden allereerst ge voeld. De belasting, als verbruiksbelasting bedoeld, is in de practijk een bedrijfsbe lasting en voorts veroorzaakt zij een ge weldige administratieve, tijdroovende rompslomp. De opzet van de wet is, dat de belasting wordt geheven op het mo- ment, dat de goederen de fabriek ver laten. De afwenteling van deze belasting op verdere tusschenpersonen in de goe deren-circulatie gaat met veel wrijving gepaard, zoodat veel bij de detailhande laars blijft hangen. De groote fabrikanten hebben veel contact met elkaar en kunnen onderling afspraken maken. Bij den middenstand is het precies om gekeerd. Deze heeft een zekere buffer functie, vangt prijsschommelingen op ten behoeve van den consument. Door deze en nog vele andere factoren wordt de omzetbelasting practlsch door den middenstand betaald. Wat het twee de bezwaar betreft, elke belastingheffing brengt kosten mee, zoowel voor den fis cus, als voor den belastingbetaler. Maar geen belasting brengt voor den betaler zooveel kosten en lasten mee als de om zetbelasting. De omzetbelasting eischt echter het houden van register en andere adminis tratieve maatregelen, dat is voor vele middenstanders een bezwaar en vergt vaak in dienststelling van een extra kracht. Naast deze twee hoofdbezwaren zijn er nog tal van kleinere. Spr. noemde o.m. den langen duur van het terugvorderen van teveel betaalde belastingen, het ontbreken van een be roepsinstantie, de groote bedragen, die vooruit betaald moeten worden bij im port enz., enz. Al deze bezwaren werken belastingont duiking in de hand met alle kwade ge volgen van dien. De wet komt automatisch te vervallen met ingang van l Januari 1939, als de regeering geen nieuwe wet indient. De vooruitzichten lijken dus gunstig, doch de juist ingediende begrooting leert anders. Daarom moeten we voortdurend blij ven aandringen op betere toepassing van de omzetbelasting. Het cadeau-stelsel. Dit onderwerp werd besproken door den heer L. P. Jongejans Het cadeau-stelsel, het geven van een toegift op den koop, stamt reed$ uit oer oude tijden. Na den oorlog begon het cadeau-stelsel zeer bedenkelijke vormen aan te nemen. In vele landen is dit stelsel dan' ook verboden. Het is natuurlijk een waan idee, dat men bij aankoop van een arti kel iets ..cadeau" krijgt. Daarom be schouwt spr. het als oneerlijke concur rentie. Niet alleen tegenover handelaren in gelijksoortige artikelen, maar ook tegenover handelaren in artikelen, welke men cadeau geeft. Het is daarom van groot belang, dat men hier te lande met -een wettelijke regeling het cadeau-stelsel verbiedt. Een enkele actie kan weinig effect sorteeren. Een slotwoord van den heer Korff. De heer K. Korff, voorzitter van de Goudsche MiddenstandsvereenJging en districtsbestuurder, sprak het slotwoord in de bijeenkomst in „De Kroon" Het districtsbestuur, zoo zei hij, heeft gemeend een duidelijk omlijnde uit spraak aan deze vergadering te moeten voorleggen en heeft zoo kort mogelijk onze verlangens in» een tweetal resoluties vastgelegd Ik ben ervan overtuigd, dat gij" met de honderden uwer collega's in de andere zaal het op prijs zult stellen u te kun nen uiten induidelijke woorden, waarin I tot uiting gebracht wordt, datgene, wat in onze harten leeft, zonder nochtans te kort te doen aan het respect, daf. tegen- j over de overheid betaamt. Anderzijds qchter mag dit respect er niet toe leiden om te verbloemen, datgene, wat naar I boven komt in onze gelederen. Het mag dr niet toe leiden te zwijgen over het leed, dat in zoovele middenstandsharten in deze moeilijken tijd wordt geleden, doch te wijzen op de middelen, welke naar onze meening de aangegevene zijn, I om in de moeilijke positie van den mid denstand verbetering te brengen. Door onze voormannen ztfn deze reeds herhaalde malen in woord en geschrift kenbaar gemaakt. Thans Is het kan ons, de noodzakelijkheid van spoedige inwilliging onzer verlangens, waarop door onze lei- dërs reeds zoo vaak werd gewezen, met kracht en klem naar voren te brengen. De volgende resoluties werden tenslotte met algemeene stemmen aangenomen: Resolutie. De Demonstratieve Vergadering van Middenstanders uit District Zuid-Hol land-Noord van den, Koninklijken Neder- - landschen Middenstandsbond, gezien de terzake van de electric!- teitstarieven door het 55e Natio naal Middenstandscongres aangenomen resolutie, waarin wordt uitgesproken, dat de wijze, waarop de tarieven voor electrischen stroom berekend worden, ten eenenmale in strijd Is met het dóel, waartoe de electricitelts- voorzienlng aan de overheid werd toe vertrouwd dat de electriciteitstarieven in Ne derland dringend wijziging behoeven; Ook bruggenbouw over de rivieren gaat voort. Volgens het werkprogramma nioet de voltooiing van hei i gkswegennet tegen 1952 worden tegemoet gezien. i over i hand Op de verkeersfondsbegrooting van 1937 werd een belangrijk bedrag boven het in de wet tot instelling van een verkeersfonds vastgesteld minimum aangevraagd met het doel den wegenbouw krachtig en stelsel matig voort te zetten.. Na indiening van die begrooting is om op den ingeslagen weg voort te gaan een onderzoek ingesteld naar hetgeen te rekenen van 1 Januari 1937 nog voor verbetering" en afwerking moet geschieden. Nadat vaststond, dat uit de voorgenomen herziening van hét rykswegenplan 1932 g en wijzigingen van zoodanig ingrijpenden aard zouden voortspruiten, dat daarin een beletsel voor het maken van plannen over langen termyn kon liggen, is aan de van de gegevens, die dat onderzoek verde, een werkprogramma voor den deren wegenbouw ontworpen. Dit werkprogramma, dat voltooiing van het rykswegennet in 15 jaar, dus eind 1952 beoogt, is ter beoordeeling gezonden aan de commissie voor overleg voor de v egen en de centrale commissie van advies en bijstand voor het Verkeersfonds. Bjj de samenstelling van het werkprogramma is één der leidende gedachten geweest om de uitvoering van den bouw zoodanig te rege len, dat het wegverkeer «oo spoedig mo gelijk van de belangrijkste verbindingen, profijt zal kunnen trekken. De kosten van de voltooiing van het rijkswegennet volgens dit plan worden ge rekend op het prijsniveau van 1 Januari 1937 op rond 245 millioen geraamd, zulks met inbegrip van de kosten van onderhoud van de gereed zijnde en gereed komende wegen gedurende de 15 jaren, waaruyer het werkprogramma loopt. In het plan is er op gerekend in 1938 rond 26 millioen voor de wegen te ver werken. Op deze begrooting wordt ter aan sluiting aan het werkprogramma voor de f rijkswegen in totaal 25.733.000 aange- vraagd. Evenals in 1937 zijn de uitgaven 1 naar den aard van de uit te voeren werken verdeeld over den gewonen- err don kapi- j taaldienst, en wel 20.000.000 op den ka- j pitaaldienst. De opbrengst van de motor-rijtuigen en rijwielbelasting is voor 1938 geraamd op j 31 millioen. Evenals in 1937 is een post ten I j bedrage van 4 pet. van de opbrengst voor vergoeding var! kosten van inning der be- j I lastingen uitgetrokken. De netto-opbrengst is dus geraamd op 29.760.000. Het wet telijk minimum bedraagt bij deze opbrengst 9.5/30 van 29.760.000 of 9.424.000. De uitkeeringen aan de provinciën zijn in de ze begrooting geraamd op 40 pet. van 21/30 i van de netto opbrengst of -8.332.800. De bouw van bruggen over de groote ri- vieren, waarvan de financiering is geregeld by de wet van 5 Juni 1936, vindt regelma- tig voortgang. Verwacht wordt, dat de brug te Hedel eind van dit jaar en de brug te Dordrecht eind 1938 voor het verkeer kun nen worden opengesteld. Voor den bouw van de nog tot stand te brengen vaste oe ververbindingen worden voorbereidende werkzaamheden verricht. Met den bouw van de brug over de Noord by Hendrik- Ido-Ambacht zal spoedig worden begonnen Met den bouw van de tunnel te Velsen zal naar verwacht wordt in 1938 een aanvang kunnen worden gemaakt. Wegen in Zuid-Holland. De verbetering van den ryksweg no. 4 tusschen den Deyl en het Haagsche schouw waarvoor 100.000 op den gewonen dienst van deze begroeting is uitgetrokken, be oogt de thans voor drie rijbanen ingerichte wegverharding uit te breiden tot^vier rij'- banen, met daarlangs een tweede rijwiel pad. Voor plaatselijke verbetering van de we gen Haarlem-—Sassenheim; Haagsche SchouwLeidenBodegravenRotterdam Barendrecht—Numansdorp en Maas sluis—Hellevoetsluis wordt op den gewonen dienst in totaal 3-20.000 aangevraagd. De gelden, noodig voor aanlegt van weg no. 4, gedeelte AmsterdamSassenheim, 410.000, worden ten laste van den kapi- taaldienst aangevraagd. Weg beoosten Leiden. By de voorgenomen herziening van het rykswegenplan is gerekend op aanvulling van dit plan met een weg beoosten Leiden van rijksweg 4 (Amsterdam's-Graven- hage) by Burgerveen in den Haarlemmer meerpolder tot ryksweg 13 ('s-Gravenhage Rotterdam) tusschen de Hoornbrug en het vliegv.ld Ypenburg met zijtak van Voorschoten paar Oegstgeest. Voor het Zuidelijke gedeelte van dezen weg, dat tevens de venbinding vormt tus schen de wegen nos. 12 ('s-Gravenhage Utrecht) en 13 is het trace vastgesteld; h?t trace van het overige gedeelte van den weg beoosten Leiden is in onderzoek. Het ligt in de bedoeling in de eerste plaats aan te leg gen ,het gedeeltje tusschen de wegen nos. 12 en 13 en het gedeelte van weg no. 12 tot genoemden zytak in de richting Oegstgeest alsmede dezen zijtak zelf. Op deze wijze zal dan een verbinding voor snelverkeer van Rotterdam in noorde lijke richting worden gevormd. Voor een gedeelte van den grondaankoop en voor een begin van uitvoering van enke le kunstwerken wordt voor 1938 een bedrag van 400.000 aangevraagd. Weg AmsterdamBodegraven Rotterdam. De verbindingsweg van de wegen Amster- venhage—-Utrecht ,by de Gouwe naar Goyda, welke in 1937 in uitvoering is genomen, zal tegen het einde van 1938 kunnen zijn vol tooid, waarvoor een bedrag van 230.000 wordt aangevraagd. Voor zooveel betreft den rondweg Rotterdam, welke toegang zal geven van weg AmsterdamBodegravenRotterdam naar de stad en voorts verbinding zal geven met de rijkswegen naar 's-Gravenhage en het Westland, wegen bewesten Rotterdam, zal aanleg van het gedeelte langs het bosc en parkplan worden voltooid, terwijl me aanleg van het aansluitende westelijk gele gen gedeelte zal worden aangevangen. Voor deze werken wordt voor 1933 een bedrag van 200.000 aangevraagd. dat bij dë vaststelling der tarieven dient te worden uitgegaan van den kostprijs van het product en dat de winst van de electriciteitsbedrijven dient te worden beperkt tot een be drag, noodig voor een redelijke af schrijving en vernieuwing en in geen geval mag worden aangewend voor het dekken van een tekort op de ge meentelijke of provinciale begrooting; overwegende, dat geen enkele der ge meentebesturen binnen het district stap pen ondernomen heeft om het in ge noemde resolutie gestelde doel te ver wezenlijken en evenmin maatregelen ge troffen heeft om door verlaging der ta rieven het bedrijfsleven verlichting van lasten te verschaffen, dringt er met kracht en klem bij de betrokken gemeentebesturen op aan, aan dezen eisch van rechtvaardigheid en bil lijkheid binnen den kortst mogelijken tijd te voldoen, draagt den besturen der afdeelingen op, onvermoeid en met kracht voor ver wezenlijking van het gestelde doel te ageeren. Resolutie. De Demonstratieve Vergadering van Middenstanders uit District Zuid-Hol land-Noord van den Koninklijken Neder- landschen Middenstandsbond, op 23 Sep tember 1937 in gebouw „De Vereeniging" te 's-Gravenhage; overwegende, dat ten aanzien van wet telijke beteugeling van het cadeaustelsel en het scheppen-van de mogelijkheid tot sneller en billijker gerechtelijke inning van de kléine vorderingen door vorige regeeringen toezeggingen aan den mid denstand zijn gedaan, welke tot dusverre nog niet zijn nagekomen; overwegende, dat alsnog bij de ver strekking van steun in natura en het uitvoeren van werken door Rijk en ge meenten de middenstand onvoldoende ingeschakeld wordt, waarvan deze groot nadeel ondervindt; gezien de omstandigheid, dat de eco nomische opleving nog niet tot de am- bachtsbedrijven, de klein-Industrie en het meerendeel der distributiebedrijven is doorgewerkt en deze daarom dringend verlaging van lasten behoeven; overwegende, dat door het Hoofdbe- bestuur van den Koninklijken Neder- landschen Middenstandsbond in woord en geschrift de noodzakelijkheid en. rechtvaardiging van inwilliging dezer wenschen tegenover de Regeering is be- toogd; spreekt haar vertrouwen uit in het hoofdbestuur en verlangt, dat bovenbe- 1 doelde maatregelen op korten termijn, J ter voldoening aan een eisch van recht vaardigheid. door dé Regeering zullen worden getroffen. De vergadering werd o.m. bijgewoond door dr. I. H J. Vos, lid van de Tweede Kamer, den heer Ed. G. Schuurman, voorzitter van den Kon. Ned. Midden standsbond en den heer Zwagerman, hoofdbestuurslid van dezen bond. Zestig Goudsche middenstanders tegenwoordig. Meer dan 60 Goudsche middenstanders waren naar Den Haag getrokken om deze demonstratie bij te wonen, waar ook de eere-voorzitter de heer Jan Schenk tegenwoordig was. WEERBERICHT. Verwachting: Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen, tydelyk toene mende bewolking in het Westen, meest zwakke wind uit Zuidelijke richtingen, ne velig tot licht bewolkt in het Oosten. Wei- nig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. RADTO-PROGRAMMA'r. Zaterdag 25 September. Hilversum I, 1875 M. VARA-Uitzending. 10—10.20 v.m, en 7.30—8 VPRO: 8:Gramofoon; J0.Morgenwijding 10.20 Fantasia, Radiotooneel en gevarieer 1 programma (opnamen)* 12—1.45 Gramo foon; 2.— Filmpraatje; 2.15 Gramofoon; 3.15 Damcursus; 3.30 VARA-orkest en so list; 4.30 Causerie over luchtbescherming; 4.45 Gramofoon; 5.05 Vervolg Concert; 5.40 Literaire causerie; 6.— Orgelspel; 6.30 Betuwsche uitzending; 7.— Filmland; 7.30 Causerie „Chrstus Trumfator"; 8.— Her- halng SOS-Berichten; 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia; 8.15 VARA-orkest; 9.— Ra diotooneel; 9.15 Vervolg concert; 10.— Be richten ANP; 10.05 De Lucky Birds en so list; 10.30 Zang en orgel; 11.1612 Qr&_ mofoon. Hilversum II, 301 M. KRO-Uitzending: 8—a^ö en 10.— Gramofoon; 11.30 (j^g. dienstig halfuur; 12.Berichten; 12.15 K RO-orkest; (Om 1.— Postduivennieuws en gramofoon); 2.— Voor de rijpere jeugd- 2.30 Gramofoon; 3.Kinderuur; 4.-Sa! mofoon; 4.16 De KRO-Melodlsten, solist cï[ gramofoon; 5.30 Esperanfconieuws; 545 pe KRO-Nachtegaaltjes; 6.20 Journalistiek weekoverzicht; 6.46 Gramofoon; 7Be richten; 7.16 Causerie „De meesters van de nieuwe tijden"; 7.36 Actueele «etherflitsen- 7.56 Causerie „Wat heb ik aan Esperanto"' 8.— Berichten ANP, Mededeelingm; 8.15 Overpeinzing met muzikale omlysting; 8.35 Gramofoon; 9.— Revue-programma; 10 De KRO-Melodisten en solist; 1050 Berich- ten ANP; 10.40 Filmpraatje; 10.55 De KRO Bovs en solist; 11.1.5—12 Gramofoon Droitwich 1500 M.: 11.30 Gramofoon; 12.05 BBC-Northern- orkest; 12.50 Dansmuziek (gr.); 1.20 Com modore Grand orkest; 2.20 Gramofoon- 3 BBC-Welsch orkest en solist; 3.50 „De Al pras"; 4.35 Yascha Krein's Zigeuner-orkest 5.20 Eddie Carroll's Band; 6.20 Berichten- 6.40 Jack Hylton's orkesten solisten; 9.20 Discussie; 10.— Bericht^ 0.20 „Men tal king", dialoog; 10.40 Radiotooneel met mu ziek; 11.45 Henry Hall en zijn Band; 1150 Berichten; 12—12.20 Vervolg Henry Hall Radio-Paris 1648 M.: 7.10, 8.20 en' 10.35 Gramofoon; 12 20 Om roeporkest en zang; 2.50 Gramofoon; 3.05 Zang; 3.20 Pianovoordracht; 5:20 Locatelli orkest; 7.30 Gramofoon: 7.35 Zang; 8.- Gramofoon; 8.05 Pianovoordracht; 8.50 Symphonie-concert; 10.50 Gramofoon; 11 in —1.20 Dansmuziek. Keulen 456 M.: 6.50 Hanns Kallies' orkest; 8.50 Omroep- kleinorkest; 12.20 Silezische Orkestvereen1- ging; 2.35 Gramofoon; 4.20 Militair orkest, Hermann Hagestedt's orkest en solisten: 6.25 Vocaal en instrumentaal concert; 8.30 Omroeporkest, Vocaal Sextet en solisten; 10.50—1I.2O Rob. Gaden's dansorkest en Waldemar Hasz' kwintet. Brussel 322 en 484 M.: 322 M.: 12.20 Gramofoon; 12.50 Salonor kest; 1.30 Kleinorkest; 1.50—2.20 Gramo foon; 2.23 Max Alexys' orkest; 320 Gramo foon; 4.05 Omroeporkest; 5.25 Populair concert; 6.20 Alpaerts-Trio; 7.20 Zang; 8.20 Cabaret; 9l20 Kleinorkest; 10.30 Omroep- dansorkest; 11J20—12.20 Gramofoon. 484 M.: 12.20 Gramofoon; 12.50 Kleinor kest; 1.30 Slaonorkest; 1.50 Gramofoor; 2.20 Vioolvoordraoht2.33 Zang; 2.46 Piano voordracht; 2.50 Zang; 3.12 Pianovoor dracht; 3.25 Viool soli; 3.35 M. Alexys' or kest; 4.20 Kamermuziek; 5.20 Gramofoon' 6.35 Omroeporkest; 7.36 Gramofoon; 820 Onrroepsymphonie-orkest. -koor en solisten; 10.30—20 Waalsch Cabaretprogrninnia. Deutschlandsender 1571 M.: 8.30 Omroeporkest en solist; 9.20 Berich ten; 9.35 Cabaret; 10.20 Berichten; 10 51 Viool en piqno; 11.05 Weerbericht; 11.20— 1.15 Rob. Gaden's dansorkest en Waldemar Hasz' kwintet. RECHTZAKEN. De groote bóeren worden gesteund. De kleine boer krijgt slechts 3 celt's voor zijn melk. De 42-jarige M. J. G. uit Moordrecht, d;e beklaagd van bedriegelyke bankbreuk in d« zondaarsbank ineengedoken zat, riep boven staande met tranen ini zijn oogen en beven de lippen uit, toen de Rotterdamschp Pol:- t té rechter hem vroeg, wat hij te zeggen had op de vier maanden gevangenisstraf met Aftrek der reeds door hem doorgebracht» prev.entieve hechtenis, zooeven door den •jfficier geëischt. Aan den te geringen steun weet hii z{fn faillissement. Hij had gppootgd zijn schamel rheubilair te onttrekken aan den greep van den curator. Nog drie koeien verkocht hij ejveneens gauw en de opbrengst 360, lie' blij op de spaarboekjes van de kinderei sphryven. En nog twee broedmachines H°t h i door een zwager opbergen... Toen ihij, onverwachts uit zijn werk op bet land door de politie was meegenomen, uw Rotterdam gebracht en in het Huls van Be waring gestopt, had hij gemeend, star t» mloeten blijven' ontkennen. En zoo had d» rc rhter-commissaris nog heel wat moeit» •«■had met dezen verdachte, die nu in zB" werkplunje voor den rechter stond. De officier, die tegen hem die zwam straf vroeg, wildé daarmee een afschrik wekkend voorbeeld stellen voor eventuele r ahdidaat-f ailüeten. Mr. D. v. Oosten Slingerland, zijn raads man, stelde in het licht, dat 's mans ante cedenten heelemaal niet ongunstig waren. Dat hjj reeds zoo gestraft was, dat men hyhi uit het land gehaald en meegenomen hap; dat zijn gezin nu uit den boedel wordt lerhouden met acht gulden per weck en het dus voor vrouw en kinderen van groot ang was, dat hij als eenig kostwinner zoo spoedig mogelijk zou terugkomen, omdat twéé maanden opsluiting toch wel een vol doende straf zou zijn voor dezen armen slokker, wiens noodkreet zooeven had ge* klonken uit zUn vertwijfeld hart... Maar de rechter, die alles in aanmerking wilde nemen van een goed verleden etc» kon toch niet voorwaardelijk veroordeelen. En zoo werd de man conform den eisch ver oordeeld en gaat hij dus bovendien nog de strnfgevangenis in... STADSNIEUWS. GOUDA, 24 Sept. 1937. Crescendo bestaat 12jaar. Feestavond in November. A.s. Zaterdag 25 Sept. zak de mondhar- monïcovereeniging ,;Crescendo" 12% jaar bestaan. Teneinde dit jubileum niet onopge- jnerkt te doen voorbijgaan, heeft zij beslo ten tot het houden van een concert- en cabaretavond op Zaterdag 20 November in Concordia". Medewerking verleent het en semble fam. Hofmann uit Amsterdam, be kend van gramofoon en rpdio. Om op gemakkelijke wijze in het bezit van een toegangskaart te komen, heeft het bestuur spaarkaarten uitgegeven, waarvoo wekelijks ten klein bedrag wordt afgedra gen. Faillissement uitgesproken. Uitgesproken zijn de failliss5hiqnt»n van D Speksnijder, koopman in ongV-epio'de goederen, Gouwe 9 en van F. KostAj- I'.oc- kenbergstraat 50. Curator resp. mr. W. H. Gallas en mr. K. H. Gaarlandt. Tusschen roldeur en laadbrug bekneld. Arbeider breekt een been. In de goederenloods op het stations- emplacement Is gisteravond de 43-jarige arbeider M. Atteveld, wonende op den 1)1 c- kerssingel, mft zijn linkenbeen bekne'" nakl tusschen een roldeur van de een jjzeren brug, welke gebruikt hot laden uit de loods in de wagon*. TIet ongeluk ontstond doordat de wagons wer den aa- gekoppeld en de brug nog niet was rrgoonomen. Het beknelde been brak. Dr. Broei.h-'izen heeft het gespalkt, waarna het slachtoffer per auto van den O.G.D naar het Van Iterson Ziekenhuis is gebracht. op oen m - bekne'1 ge-' de loods erf t wordt voor Kantongerecht Gouda. Uitspraken ,van 22 Sept. Veroordeeld \verden wegens overtreding van: Art. 424 W. y, Str.: B. K. en J. J. S. te Gouda, berisping. Art. 437 idem: I. B. te Gouda 1.subs 1 i h. Art. 453 idem: J. S. te Amsterdam f 6,— subs. 2 d. h.; K. D< te Gouda 7.50 sui s. 3 d. h.; J. C. H. Z. te Gouda 3 dagen hech tenis; T. D. te Gouda 3 dagen hechten'* Art. 460 idem: H. de H. te Krimpen a. d IJssel berisping. 1 Art. 9 Motorwet: J. A. D. te Zevenhuizen berisp'ng; E. C. W. te Alblasserdam f 6 -y subs. 3 d. h. Art. ?2 idem: A. D. te- Berkenwoude f subs. 3d. h.; A. v. D. te Berkenwoude 12.subs. 6 d. h. Art. 27 idem: H. W. te Zevenhuizen 6 subs. 3 d. h. Art. 3 Motorr. Regl.: A de J. te Goudi 2.60 subs. 2d. h. Art. 3 en 4 idem: J. A. de J. te Gouda f 1.subs. 1 d li. Art. 4 idem: J. v. d. H. te VILst f 0.50 oubs. 1 d. h. Art. 6 idem: G. J. B. te Gouda schuldig tonder toep. v. str. Art. 11 idem: L. M. te Gouda schuldig tonder otep. v. str.; G. v. d. V. te Alpren a. d. Ryn 1.50 subs. Ld. h.; A. S. te den Haag 2.subs. 1 w. t.; A. P. H. te Woer den, J. H. I. te Hilversum en J. v. d. W. te Willeskop, 2.— subs. 1 d. h.; P. B. tn Nieuwerbrug 2.subs. 2 d. h.; L. C. de F. te Hilversum en P. G. B. te Hillegom /2.50 subs. 2 d. h.; A. J. v. R. te Maarsen, C. A. K. te Gouda, A. C. S. te Ophemert, P. J. K. te Putten en J. K. te Willeskop, 4.subs. 2 d. h. Art. 23 idem; L. C. v. d. B. te Gouda 6.— subs. 2 d. h. Art. 25 idem: A. L. M. te Leiden f 2. subs.11 d. h. Art. 58 idem: J. A. K. te Gouda f 2. pubs. 1 d. h. Art. 59 idem: W. S. K. te Gouda ƒ1. subs, i w. t.; B. S. te Gouderak ƒ1.subs. 1 d- h.; C. B. te Rotterdam en A. S. te Al phen a. d. Ryn, 2.subs. 1 d. h.; J. A. E. te Schoonhoven 2 x 0.50 subs. 2 x 1 d. h.;E. V. te Haastrecht en J. H. J. t« Hekendorp, 1.50 subs. 1 d. h. Art. 62bis idem: A. B. te Gouda 1. subs. 1 d. h.; J. L. V. te Benschop Sj subs. 2 d. h. Art. 16 idem em art. 9 Motorbesch.: W. K. te Krimpen a. d. IJssel 2 x 5.subs. 2 2d. K Art. 16 en 17 VisscherywetJ. v. d. W. en B. R: te Bergambacht, 8 x 6.subs 3 x 2 d. h.; A. H. S. te Schoonhoven, b°- *i8ping; C. v. H. te Hillegersberg f 4. subs. 2 d. h. Art. 3 Alg. Visschery Regl.: L. de H. te Rotterdam 5.— subs. 3 d. h.; L. de H. te Botterdam 4.subs. 2 d. h. Art. 24 Arbeidswet: P. H. W. be Gouda 3.subs. 2 d. h. Art. 35 idem: J. J. H. te Hekendorp 5. ®ubs. 2 d. h. Art. 67/68 idem: G. L. te Hillegersberg f 3— subs. 2 d. h. Art. 139 Alg. Pol. Verord. Gouda: P. V te Gouda ƒ1.subs. 1 d. h. Art. 142 idem: H. E. B. te Gouda schul •üf? zonder toep. v. str. Art. 7 Alg. Pol. Verord. Zevenhuizen: C K. te Alphen a. d. Ryn 3.subs. 2 d. h Art. 36 Alg. Pol. Verord. Reeuwljk: W. te Nijmegen 7.50 subs. 3 d. h. Art. 1 en 3 Alg. Regl, Vervoer: B. S. te Zevenhuizen 1©.— subs. 5 d. h.; H. B. te Barneveld 15^- subs. 5 d. h. Art. 20 Jachtwet: J. de G. te Gouderak 10.— subs. 4 d. h. Art. 14 Binnenaanv. Regl.: L. de H'. te Rotterdam 8.— subs. 2d. h. Art. 7 Evenr. Vrachtverd.; G. v. L. te Hardinxveld 25.subs. 5 d. h. I Art. 11 A. R. D. o. d. Spoorwegen; J. K. te Lange Ruigeweide 7.50 subs.,3 d. h. Art. 22 Leerplichtwet: J. B. te Gouderak 2.50 subs. ld. h. j Optreden van de politie tegen voetbalpools. nogen nog afgewikkeld De commissaris van politie wijst er voor zoover noodig op, dat het aanleggen, hou den of exploiteereft van voetbalpools een overtreding van de Loterijwet oplevert. Onder de aandacht wordt gebracht, dat het volgens de uitdrukkelijke bepalingen van de Loterijwet aan de strafbaarheid niets afdoet of geraden of voorspe'd mo«^ worden ten aanzien van wedstrijden van Nederlandsche dan wel van buitenlandsche voetbalclubs. D«»n ondernemers en ventegenwoordjgors wordt met het oog op hun zakelijke belangen, zoowel als in verband me^ de be langen van gegadigden niettemin gelegen heid gegeven de afwikkeling te doen plaats hebben van die pools, betrekking hebbende op wedstrijden tot en met 3 October a.s van welke pools reeds formulieren in om loop zijn gebracht. Nieuwe poolbescheiden, welke na 3 Octo ber worden aangetroffen zullen door de po- litie^worden in beslag genomen bjj de on dernemingen zoowel als bij de poolverkoo- pers, als sigarenwinkeliers, kappers enz. Eveneens ter waarschuwing van die ne ringdoenden brengt de politie ter kennis, dat ook het verkoopen, te koop" aanbieden, afleveren, ter uitdeeling in voorraad heb ben van poolformulieren, hen aan strafvc volging blootstelt. v De wet bedreigt deze overtredingen met heèhtenis van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste drie duizend gul den. Negende Volksconcert in het Houtmansplantsoen. Het Stedeljjk Orkest geeft onder le'din" van den heer F. A. Gregoire a.s. Zondag om 4 uur een concert in het Houtmans plantsoen. Het programma dat ten gehoore gebracht zal worden luidt als volgt: t. Nelko. marsch F. A. Grégolre. 2. Morgen, middag en avond in Weenen, F. v. Suppé. 8. Goud en Zilver, wals F. Léhar. 4. Metaiva Polka F. A. Grégolre. 5. De Jodin F. Halevij. 6. Standchen J. Heykens. 7. TannhauserR. Wagner. 8. Souvenir Fabriaan F. A. Grégolre. 1, 2 eai 4 op verzoek. Hét laagst ingeschreven. Bjj de door den polder Sluipwijk gehou den aanbesteding het leveren van 200 M3. grint waren laagste inschrijvers Gebr van Nieuwpoort alhier voor 3.30 per M") op den weg geleverd. Flinke dienstbode. Op den Graaif Florisweg ia gisteren een zeven-jarige jongen spelenderwijs te water geraakt. Een juist passeerende dienstbode, de 25-jarige M. Lindhorst, sprong in de sloot en braeht den knaap behouden op dei kant. Burgerlijke Stand. GT',BORiE!N: 20 Sept.: Wouter, z. van M. Kalkman en A. M. van der Jagt, MarVt 54bov»n 21 Sept.: Geertruida Nedtje, d. van L. van den Heuvel en S. P <"e Moojj, f Ketelstraat 3. G1 7 ROUWD: 22 Sept.: J. Ratten en C. G Zjj.'eman. W. Scrarloo en M. de Bede. OVERLEDEN: 19 Sept.: Maria Petra- nolla B. lvert, 22 j. Hendrikus JansT, 70 jaar. AGENDA. 24 Sept., 8 uur. Gebouw De Ambachtschool, Gr. Florisw.eg. Alg. Verg. Ver. „De Am bachtschool voor Gouda en Omstreken". 25 Sept., 2% uur. Hotel De Zalm. Alg. Ver gadering Liberale Staatspartij De Vrij heidsbond Rykakieskring Leiden. 24 Sept. 8.15 uur Kleine Kerk. Inleiding ds G. van Yperen over Ned. Herv. Radio- Omroep. 25 Sept. 7 uur The Coryer. Lezing J, Mart over handbalspelregels. 1PORT FN WFT^TPTJDFN VOETBAL. Wedstrijd uitgesteld. De op 3 October vastgestelde wedstry'd Martinit—Olympia is uitgesteld. V.V. „Jodan-Boys". A.s. Zaterdag spelen de „Jodan Boys" tegen Unicum uit Rotterdam. Aanvang 3 uiir. KORFBAL. Programma voor Zondag. Nederlandsche Korfbalbond. Se klasse B: Rood-wit—Die Haghe; H.S. V. 3—Emma; Ter Gouw—Rozenburg 3; Schiedam—Ons Huis. Rotterdamsche Korfbalbond. Ie klasse; Bolnes—Het Zuiden 4; Vloex 2De Spartaan 2; Spangen 2—Ons Huis 2- UIT DEN OMTREK. BOSKOOP. Gouden jubileum firma Felix Dijkhuis. Donderdagmiddag is in de gebouwen van de fa. Felix Djjkhuis op feestelijke wyze den dag herdacht, waarop de heer Felix voor 50 jaren de eerste kweekery stichtte. Ter herdenking van dit jubileum had zich een nationale commissie gevormd, met als voorzitter de heer P. A. Colyn, Burgemees ter der gemeente Alphen a. d. Rjj'n, oud- Bürgemeester van Boskoop en als secreta ris de heer F. J. Abbing van Driebergèn. De heer Col/jn sprak de herdenkingsrede uit. Hy wees ?r op, dat er wel een bijzon dere oorzaak moest zyn om dit jubileum niet ongemeikt voorbij te gaan. Waardee- rende woorden richtte hy tot de heeren Fqlix en Dijkhuis. De firma is product en voorbeeld van echt Boskoopsche onderne mingsgeest *n energie en de heer Colyn achtte zich gelukkig by deze gelegenheid nog eens op de groote verdienstte van dit doorzettingsvermogen te kunnen wyzen, omdat het hem steeds weer herinnert aan de taaie volharding door ons voorgeslacht, reeds eeuwen geleden betoond, onder de moeilijkste omstandigheden van ons volks bestaan. Het zegt wel iets, in een ty'd van zoo sterke inperking van het handelsverkeer, toch nog te verzenden, behalve naar ver schillende Europeesche landen, naar Ame rika, Canada, Australië, Nieuw-Zeeland en Palestina. Tenslotte bood spreker de firma een al bum met meer dan 300 handteekeningen uit Nederland en verschillende landen met oor konde aan. Hierna werd het woord gevoerd door den heer J. D. den Hengst, namens het perso neel, Mr. E. H. von Baumhauer, namens» de Nederlandsch-Amerikaansche Kamer van Koophandel, die hoopvolle woorden sprak met betrekking tot nieuwe exportmogelijk heden naar Amerika, Mr. E. P. Verkerk, Burgemeester van Boskoop, namens het ge meentebestuur, de heer A. van den Bom, namens de Dendrologische Vereeniging, Jac. Stnits, namens den Bond van Plantenhan- delaren, H. Hartlieb, namens de Prima- vera, Ir. C. Ph. Moerlands, ala rijkstuiti- bouwconsulent en Directeur der Rijkstuin bouwschool, de heer P. Dijkhuis, namens de familie, de heer H. A. Schreudon. namens de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Gouda. Ten slotte spraken de heer Felix en Dykhuis woorden van dank. Gedurende de plechtigheid cirkelde een vliegtuig boven het feestgebouw van waar uit een bouquet bloemen, met kaartje, na mens het vliegveld Ypenburg werd gewor pen. Onbeschadigd kon het boquet aan de firma ter hand worden gesteld. Hierna werden ververschingen aangebo den en een rondgang p^er de kweekeryen gemaakt. Voor dit jubileum bestond groote belang stelling. Ter receptie merkten wij op: de Burgemeesters van Rotterdam, Gouda en Hazerswoude, de Secretaris van Gouda en Boskoop, de heer C. H. Hagedorn, Secre taris van de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Gouda, Ir. J. R. Koning, hoofd van de plantsoenen te Amsterdam, Dr. J. P. Treub, van Gouda, Mr. W. F. Wery, Se cretaris van den Bond van Plantenhandel, Dr. A. Montagne, van Gouda, de heer M. Kortenoever, Secretaris van de Rotaryclub van Gouda, Jhr. P. J. Six, Secretaris van de Ned.-Amer. Kamer van Koophandel, als mede vele afgevaardigden van verschillende plaatselijke tuinbouwvereenigingen en no tabelen. De Rijkstuinbouwcursus. Herdenking van het 40-jarig bestaan Dinsdagavond is in hotel Klaassen het 40-jarig bestaan van den Rijkstuinbouw cursus gevierd. Deze tuinbouwcursus werd opgericht op initiatief van de Koninklijke Neder landsche Maatschappij vpor Tuinbouw en Plantkunde en is de oudste in Neder land. Het doel van dezen cursus is om jon gelui, die de lagere scholen hebben door- loopen, te bekwamen in de kennis van de boomkweekerij en hun tevens alge meene ontwikkeling bij te brengen. De voorzitter van de afdeeling Boskoop van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, de heer G J. van Noordt, heeft de herdenkingsrede uitgesproken. Hij herinnerde eraan hoe het eerste hoofd van de cursus, de heer J. C. de Ruyter, van 1897 tot 1914 zich geheel aan zijn werk heeft gegeven, daarna de heer J C. de Bruin tot 1924 is werkzaam ge weest, vervolgens stond de heer B. Jongs- ma aan het hoofd die in 1928 werd op gevolgd door den heer Zwartendijk. On der diens leiding is de cursus in 1930 om gezet van een 2-jarige in een 3-jarige. Vervolgens hebben het woord gevoerd Jhr. Tex van Godschaixoord, voorzitter van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, ir. A W. van der Plassche, inspecteur van den tuinbouw, ir. C. Ph. Moerlands, rijkstuinbouwconsulent, mr. E. P. Verkerk, burgemeester van Bos koop, de heeren D. Veerman, B. Bunscho ten, H Mathot, Lemkes, J. de Groot, ter wijl het hoofd van den cursus, de heer J. Zwartendijk, het dankwoord heeft ge sproken. Hierna heeft een huldiging plaats ge had van den vertrekkendep leeraar H. Slootjes, die gedurende 23 jaren aan den cursus verbonden is geweest. MOORDRECHT. Ontwerp uitbreidingsplan. Bij raadsbesluit van 22 September 1936 besloot de gemeenteraad, op voorstel van Burgemeester en Wethouders, dat voor de omgeving van de bebouwde kom en voor een gedeelte van den Middelweg de vaststelling van een plan van uitbrei ding werd voorbereid. Dit besluit vervalt, indien niet binnen een Jaar een ontwerp van een plan ter inzage is gelegd. In verband daarmede hebben B. en W. in overleg met het instituut „Stad en Landschap van Zuid-Holland" te Rotter dam een uitbreidingsplan ontworpen. Dit ontwerp ligt van J.l. Maandag 2o September af voor een ieder ter gemeen te-secretarie ter visie. De in het ontwerp aangegeven uitbrei ding houdt rekening met toename der bevolking (van l Januari 1926 tot l Ja nuari 1936 steeg het aantal inwoners van 2650 tot 2910, dus met 250). Het ontwerp-uitbreidingsplan houdt in de eerste plaats rekening met de om standigheid, dat het streven om nabij de kom der gemeente te wonen, voortdurend valt waar te nemen. Om deze reden zijn enkele straten ontworpen aan weerszij den van de Kerklaan, waarbij de Molen laan is doorgetrokken ten zuiden van de Algemeene Begraafplaats. Ten westen van de Kerklaan zijn een aantal straten ontworpen en achter de Molenstraat is een daarmede evenwijdige straat ge dacht. Om de Algemeene Begraafplaats is, waar de gemeente geen plantsoenen heult een klein plantsoen gedacht, dat zich 'voortzet langs de Ringvaart en dat, indien het eenmaal tot stand is gekomen, zeker in een behoefte zal voorzien. Tusschen den Kanaaldijk en Schie- lunds Hoogen Zeedijk is een behoorlijke verbindingsweg getraceerd, die uitkomt tusschen het Weeshuis en de aldaar ge legen Waal, zulks uiteraard met een brug over de Ringvaart en één over de Wete ring van den Oostpolder in Schieland. Voor de bewoners van het westelijk deel van den Kanaaldijk zal dit van veel ge mak zijn. Op het grondgebied tusschen de Sté- vensstraat en den Kanaaldijk zijn ook eenige straten ohtwotpen, waarbij ruim te is gelaten voor een kerk, een groot ge bouw of een school, op een z.g. vrij deel. De Middelweg is in het ontwerp ge dacht als een wijk voor vrijstaande groo te ol kleine, in de omgeving passende landhuizen en zulks tot de z.g. Krom. Komt het uitbreidingsplan overeen komstig het onttverp tot stand, dan zal voldoende gelegenheid aanwezig zijn voor een regelmatige bebouwing, waardoor het tijdvak van ,;bouw maar raak" afge sloten is. Het geheel plan Is wel logisch opgezet en vooral de aanleg van een betrekkelijk klein plantsoen aan de Ringvaart zal voldoening geven, evenals de nieuwe verbindingsweg Kanaaldijk—Schielands Hoogen Zeedijk. Belangstellenden zij aangeraden om het ontwerp op| het gemeentehuis in oogenschouw te nemen. HAASTRECHT. Landbouwwmtercursus. Met aanvankelyk 20 deelnemers wordt in een der lokalen der OjI*S. dezen winter een landbouwcursus georganiseerd, uit gaande van de Hollandsche Mij. van Land bouw, afd. Gouda en omstreken, en de R.K. Diocesane Land- en Tuinbouwbond. LAATSTE BERICHTEN. Mussolini naar Duitschland vertrokken. ROME. 24 Sept. (Stefani-AA.N.P.). De Duce is, vergezeld van de ministers Ciano, Starace en Alfleri en zijn secre taris, Sebastian!, met gevolg, om 12 u. 20 naar Duitschland vertrokken. Op het station werd Mussolini begroet door vertegenwoordigers van Senaat en Kamer, leden der regeering, hooge func- tionarissén van de fascistische partij en door den zaakgelastigde en verdere leden van het personeel der Duitsche ambas sade te Rome. Voor het vertrek van den trein heeft de zeer talrijke menigte, welke in, de buurt van het station was samenge stroomd, Mussolini een enorme hulde ge bracht. 50.000 vaten benzine ontploft. Reuzenbrand bij de Standard Oil te San Francisco. Een geweldige brand heeft gisteren de voornaamste opslagplaats van de Standard Oil Company te San Francisco totaal ver nietigd. Duizenden vaten benzine werden een prooi der vlammen. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de zuidelijke wyk van' de stad, waar vele fabrieken en opslag plaatsen gevestigd zijn, aanvankelijk groot gevaar liep. Zestien ontploffing^ van'ongekende he vigheid brachten) geheel San Francisco in rep en roer. 23 Sept. 24 Sept. 1 Officieel. Londen 8.96% 8.95% Berlijn 72.67 72.65 Parijs 6.19 6.19 Brussel 30.48% 30.43% 1 Zwitserland 41.61 41.56 Kopenhagen 40.02% 39.97% Stockholm 46.25 46.17% Oslo 45.07% 45.00 l New-York lil% 1.80"/.. I Praag 6.34 6.34 Oostenr. bankpapier 33.25 Milaan 7.80 Prolongatie part. disc. daggeld Het aantal gevallen van mond- en klauw zeer bedraagt thans ruim 140, waarbij zich verschillendy sterfgevallen hebben voorge daan. In de gemeente Vlist begint de ziekt» eenigszins af te nemen; een tweetal vee stapels aldaar is dé ziekte weder geweken. Gevonden. Als gevonden voorwerpen werden aange- gev;n een gouden ring, te bevragen by J. C .van Zeist, en een belastingplaatje, te be vragen bij de politie. Hinderwet. Ter gemeente-secretarie is ter visie ge legd een verzoek met bijlagen van Th. Raa teland, alhier, om vergunning tot het we der in werking brengen van een bakkers^ oven en het plaatsen van een electromotor van 2 P.K. in perceel C 246 aan de Groote Haven. Eventueele bezwaren kunnen Wdens- dag 6 October a.s. V.m. 10% uur, ten Raad- huize worden ingebraent. STOLWIJK. Uitvoering Harmonie. De muziekvereeniging Harmonie, de gem. zanigvereeniging .^Eensgezindheid", het strijkje en het kinderkoor geven a.s. Za terdag een concert in de muzjektent op het dorpsplein. Mond- en klauwzeer. Het mond- en klauwzeer onder het rund vee, breidt zich hier snel uit. Eiken dag worden nieuwe gevallen aangegeven. Op dag zelfs 20. Een geschenk van de leerlingen voor het afgetreden hoofd der O.L.S. leerlingen en oud-leerlingen van de O.L S. hebben Donderdagmiddag aan het afge treden hoofd, de heer Jager, een mooie stoel met leeslamp aangeboden, als blijk van waardeering en dank voor alles wat de heer Jager voor hen is geweest. Voor deze bijeenkomst was groote be langstelling. MARKTBERICHTEN. Taxegedeelte consumptiemelk. 's-ÖRAVENHAGiE, 23 Sept. Ned. Zuivel- centrale. 26 jSept. t/m 2 Oct. consumptie- melk regeeringscontract, taxegedeelte 6-75 cent, eventueel verhoogd met premie of ver minderd mét kwaliteitsafdracht. Overmelk regeeringsminimumprys 6.70 cent. Afdracht by levering in consumptie van 2.50 cent. .v6.Pvv.iiio.nt» uw/®, ticuici speniuiiifieii 13%, effecten sperrmarken 13%, reismar ken 51%, bankpapier 40%. Beursoverzicht. Flauwet stemming. Vrij ruime af faire. Algemeene reactie. Be langrijk lagere koersen. Amerika beneden pariteit. Belèggingsmarkt prijshoudend. De aanhoudende reactie in Wallstreet heeft op de beurs een hoogst onaangename indruk gemaakt en de daling die zich gis- teren voordeed bleef dan ook niet zonder uitwerking op het sentiment ter beurze van Amsterdam. Het aanbod had heden weder om allerwege de overhand en daartegenover was er van kooplust geen sprake, zoodat het aart de markt komende materiaal groote na- deelige koersverschillen te voorschyn riep. De handel droeg een kalm karakter, doch bij nadere beschouwing vonden in sommige fondsensoorten toch vry groote omzetten plaats. Op de pstroleumafdeeling werden Konink lijken verscheidene punten beneden het vo rige slot ingezet. Daarna had een verdere inzinking plaats, die gevolgd werd door een herstel, doch later pp den middag trad op nieuw een reactie in. De Amerikaansche petroleumaandeelen, waarvan Shell Unions en Tidewater'Associated Oil nogal wat af faire te zien gaven, werden beneden de vorige pryzen afgedaan. Va nde industrieelen kregen Philips een j aanzienlijk verlies te boeken en zelfs kwa men die beneden 340 Al spoedig echter kwam er eenige grond in de markt en kon een opwaartsche richting worden gevolgd, doch nadien kwamen de verkoopers weer in de meerderheid. Aku's en Unilevers werden eenige procenten lager genoteerd. Rubberfondsen hadden algemeen van aanbod te l#den. Amsterdam rubbers kre gen een verliès van een vijftiental procen ten te boeken, doch konden zich later op den middag iets redresseeren. Ook de rqinder courante soorten, die over het algemeen aanvankelijk beduidend lager werden geno teerd, wisten zich eenigszins te herstellen. Van de tabakken kregen de Sumatra-aan- deelen zonder uitzondering verliezen te boe ken. Suikerfondsen werden op kleine schaal verhandeld. De belangstelling concentreer de zich voornamelijk op H.V.A.'s, die een groot verlies te verwerken kregen', doch zich tegen hét slot wat naar boven konden wer ken. Op de scheepvaartafdeeling vqnden vry groote omzetten plaats. Enkele aandeelen werden met flinke porties tegelijk verhan deld. Daarbij viel vry veel materiaal te ver werden, terwijl over de geheele linie aan merkelijk lagere noteeringen te voorschyn kwamen. De Amerikaansche waarden waren flauw gestemd en werden meerendeels beneden Nlew-Yorksche pariteit afgedaan. De groot ste omzetten vonden plaats in de staal- en koperaandeelen. De beleggingsmarkt was stil, doch prijs houdend, van de Nederlandsche Staatsfond sen verkeerden integralen in herstel. D'j 3 obligatiën Nederland 1937 werden we derom hooger genoteerd. Van de buitenland sche fondsen hadden de Duit^he waarden een gedrukt voorkomen. In Fftnsche papie ren ging weinig om. Prolongatie

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 2