t I Hulzen ex. Expositie NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN ^bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, f, enz. Deze Courant komt in vele duizenden gezinnen Gegarandeerde oplage 8000 No. 19532 Zaterdag 25 September 1937 NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, rf N R- Ons volk is en blijft middenstandsvolk. „De Modelwasscherü”. WIJ VERWACHTEN U Pendule s met slag 8.45 JONGENERL VAN LOON W| Dit blacl verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen 76e Jaarran" Ll ST Nieuwste Hg F TE de en VOOR VERWARMING VAN GROOTE RUIMTEN Waarom hoest Ge zoo? ~~J, DE MOL ZOOnT” Kleermakers. M0 Mvi/iuvurn wi, D UoRUVr ljrVU17ILIVA.ll., nA Aö 1 IvILUri 1, lVlVVIVl7AJDUn 1, IVlVILIVVArl Winter Mantels r STADSNIEUWS. richting van een Hervormden Omroep werd idel der 1 bepleit. Het verslag hiervan verschijnt in ons volgend nummer. tningin, die eren. GEZ. VAN DANTZIG HOOGSTRAAT 9-11 TEL. 2375 chie, bestuurslid van de Sint Jozef weeshuis’ spaarbank, bestuurslid van de Derde Orde Cursus Middenstandsdiploma. De heer A. G. de Ruijter. accountant, leeraar boekhouden en handelsweten- schappen te Boskoop organiseert in ver schillende plaatsen cursussen voor op- Koude, Mist en Regenachtige dagen Zijn voor de wasch aan huis ware plagen. Daarom uit huis en naar DOELESTRAAT 18. leveren wij «en gepatenteerd systeem met bijzondere eigenschappen. GOUWE 48 GOUDA. Begrooting zonder verplichting. GOUCI41 j Japonnen Blouses Hoeden ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bü onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9*-G uur. Administratie en Redactie Telef. Interne. 2745. Postrekening 48400. Reunie-Bioscoop. „Om hun kind" met Shirley Temple. Onder f de trouwe filmliefhebbers be vinden ich velen, die geen enkele film, waarin door het wonderkind Shirley Temple een rol wordt vervuld, zullen overslaan. En dit is geen wonder, want de kleine Shirley Is werkelijk allerliefst. Afgezien van het feit of het vanuit pae- dagogisch oogpunt bekeken juist is om jonge kinderen in oen film te laten op treden, mag men Shirley Temple-films een zekere waardeering niet onthouden. Vooral in deze rolprent. Andere films met Shirley waren veelal doorspekt met een liedje, een grapje of een leuk gebaar, maar hier wordt het kind de schakel tusschen een man en een vrouw, die elkander liefhebben, maar waar tusschen een verwijdering is ontstaan. Het valt niet te ontkennen, dat dit een heel expe riment is geweest om zoo’n jong kind te laten spelen en te laten spreken over een zoo ernstig levensprobleem. Maar Shir ley zou Shirley niet zijn als ze niet zui ver kinderlijk, er zelf kennelijk genoegen een vrouw zijn de motieven waar het bij deze film om draait. Actie en romantiek, deze combinatie is in vele films een suc ces geweest. Zoo ook hier. Matinee voor de jeugd. Woensdagmiddag is er voor de jeugd weer een gezellige matineevoorstelling, met een geheel apart programma. De Directie is er in geslaagd voor dezen mid dag „De wildzang" te brengen met Jane Whiters, bekend om haar ondeugende streken uit Hartedief, waar zij samen speelt met Shirley. Het is een alleraar digste film, uitnemend geschikt voor dê jeugd die zich er dol zal amuseeren. GOUDA, 25 September 1937. Interessante Excursie der Goudsche Aannemers over de Oostgrens. In de afgeloopen week heeft een aan tal leden van de Goudsche afdeeling van den Ned. Aannemers- en Patroonsbond een interessante excursie gemaakt naar Düsseldorf, het Ruhrgebied met zijn machtige industrieën, de grootstad in het dal van de Wupper en het schoone Berg sche land. Was het doel allereerst een indruk te krijgen van hetgeen de ten toonstelling te Düsseldorf te zien geeft op het breede terrein van het bouwen en de nieuwe mogelijkheden door weten schap cn techniek geschapen, het is mo gelijk geworden daaraan te verbfnden een bezoek aan het geweldige bedrijf van „Die Gute Hoifnung" te Oberhausen, dat zoowel het mijnbedrijf omvat als de ge heele technische industrie voor de ver werking van al hetgeen van ijzer en kolen wordt gemaakt. En daarnaast zijn de grootsteden Essen en Wuppertal en het Bergsche Land, met zijn rijkdom aan natuur en het zoo romantisch gelegen slot Burg bezocht en is de geweldig hoo- ge Müngstener spoorbrug aanschouwd, een wonder van constructie. Deze tocht, die wij hebben meege maakt, is, dank zij een goede voorberel- I ding en een zeer bijzondere medewer- king binnen en buiten onze grenzen, tot een excursie geworden, van werkelijke beteekenis. De tentoonstelling te Düs seldorf is bezichtigd onder leiding van een architect en een landhuishoudkun dige van de tentoonstelling; in Oberhau sen is het mijnbedrijf eveneens onder deskundige leiding getoond, waardoor de deelnemers aan den tocht door afdaling in de schacht, in de mijngangen het moeilijke en tevens gevaarvolle werk van het kolendelven hebben kunnen aan schouwen, terwijl hun bovendien onder gronds op meer dan 600 M. diepte een door filmbeelden toegelichte verklaring van het bedrijf is gegeven. Zoowel in Essen als in Wuppertal als ook op den tocht in het Bergsche Land hebben de deelnemers aan dezen inte ressanten tocht de bijzondere zorgen ge noten van de leiders der Verkehrsvereine, die hen op prettige gastvrije wijze heb ben ontvangen en begeleid. J. G. W. Naber. f> I Te Bodegraven is op byna 7ö-jarigen leeftyd overleden de heer J. G. W. Naber, die talrijke jaren te Gouda gewoond heeft en verscheidene functies in Katholiek.1 in stellingen en vereenigingen vervuld heeft. Hij is kerkmeester van de Sint Jozefparo- Zy is „de andere", waar de Keizer zijn voorziet, blijkt uit het aantal deelnemers. Zie ook de in dit blad voorkomende advertentie. zij- het misschien ook met kleine middelen, neen, omdat de Nederlandsche middenstan der in ons volksebestaan mede een ‘der zeei* belangrijke peilers is, waarop ons wel- vaartsgebouw zal hebben te rusten. Hoe meer de wereld autarkisch wordt hoe meer het de middenstand zal zijn, waarop onze economische en sociale bovenbouw zal heb ben te rusten! Dat zulks nog niet voldoende wordt in gezien ,mag worden beschouwd als gebrek aan inzicht in de realiteit. Wellicht een rudiment van een mentaliteit uit de periode, die is verdwenen en die voorloopig niet meer terugkeert! in scheppend, haar rol speelt. En daarom zet men dan alle paedagogische en psy chologische bezwaren opzij en aanvaardt het spel van dit kind als een bijzonder heid. een unicum kan men gerust zeg gen. Wij gaven reeds gisteren in onze Filmrubriek een uitvoerige beschrijving, zoodat wij ons daarvan heden ontheven kunnen achten. Plt-Tah de grijze wolf is de naam van de tweede hoofdfilm, waarvan de ge schiedenis zich afspeelt in Klondyke tij dens de gold-rush van 1900 Trouw van een hond, mannenmoed en de liefde van Ons volk is en blyft middenstandsvoik. Dit te miskennen, zou belemmering van onze welvaart zyn. Natuurlyk worden ver schillende duizenden landgenooten in de zui ver agrarische bedryven geëmployeerd natuurlyk slokt de industrie een niet onbe langrijke hoeveelheid arbeiders op, maar ten eerste, cultuur-grond is in ons land zeer be perkt, terwyl de rationalisatie in de indus trie, in dienst genomen werkers op een ge geven moment weer wegslingert! De hoofdbasis van ons volk, dus de hoofd basis voor onze welvaart, is en blijft de middenstand, in den breedsten zin des woords genomen, dus degenen, die produ- ceeren, die distribueeren en die im- dan wel exporteeren. De boer teelt zyn producten, fokt zyn vee. De productiviteit van deh bo dem kan kunstmatig worden opgevoerd, de productiviteit van het vee kan op dezelfde wyze worden vermeerderd, zonder dat daar voor een enkele knecht meer in dienst be hoeft te worden genoflien. Maar de vergrootte opbrengst der land- tuinbouw artikelen, van melk, boter, kaas, vleesch, etc. vraagt oen grooteren kring van verwerkers, distribuanten. Verhooging van de induftrieele activiteit kan plaats vinden, zonder noemenswaardige uitbreiding van het arbeidersleger, voor den afzet van de voortgebrachte goederen dient echter het leger reizigers, distribuanten enz. sterk te worden vergroot. Daarby komen naast een, wellicht gerin ge, toename van het vervoer per spoor wegen, een geheel regiment van vracht- auto-ondernemers, exploitanten van bus diensten, garages, benzine-pompen met an nex andere auto-service, reparateurs, chauf feurs etc. Zoo stelt elke tak van bedrijvigheid naast relatief weinig direct betrokkenen een ge heele schare indirecte werkers in dienst! Hoe meer gevarieerde middenstandsbedry- ven en bedrijfjes, hoe meer menschen er noodig zyn om de noodige vakkennis te onderwijzen, hoe meer opleiders! En wanneer men op deze wyze verder gaat redeneeren, dan heeft men te consta- teern dat aan de behoefte aan middenstan ders geen einde kan komen. De groote lan den zullen zich in stijgende mate bezig hou den met de industrieele problemen. Zy kunnen zulks doen, omdat hun binnen- landsch afzetgebied het grootste gedeelte van de productie kan opnemen. Deze indus trialisatie gaat gepaard met nieuwe vin dingen; deze vindingen kunnen in ons land worden gebracht, hetzy door koop, hetzy door licentie-rechten en de middenstand zal op dit gebied nieuwe werkingssferen kun nen vinden! Wellicht zullen de groote im porteurs zich van dit terrein meester ma ken, doch de importeur kan Tiet bezoeken, het verwerken etc. van het geheele land niet zélf doen. Ook hierdoor zal het legtjf van grootere of kleinere middenstanders worden uitgebreid! Nieuwe vindingen op het gebied van verwarming, verlichting, van koelen van levensmiddelen etc. vereischen technici, die kleinere karwtftjes kunnen op knappen. Dit alles doet tot de conclusie komen, dat de hoofdaandacht van degenen, die in ons land actief moeten of willen medewer ken aan den opbouw van onze welvaart, in de eerste plaats gericht moet zyn op mid- denstandsproblemen..op deugdelijke op leiding der jongere middenstandsgeneratie, op aankwieeking van het besef, dat de mid denstand in ons land niet alleen een nut- tigen rol heeft te vervullen, maar zelfs een leer groote rol! De middenstanders aansporen tot ver hoogde energie-ontwikkeling, tot kennisne- ming van nieuWe vindingen, terwyl van de Regeering moet worden geëischt, dat zy z*ch daadwerkelyk met den middenstand gaat bemoeien ter wille van onze welvaart. Niet omdat die arme misdeelde midden standers ook eens geholpen moeten worden, 'de behoedzaamheid den weg gaan, als iar de moeite geven oogen houden,dat rijke dingen veel te en. beeld is uit de me st behandelt de op- rassenen en vooral hartkwalen. Zooals onder de hartljj- menschen aan. Nu schen evenals alle irvelingen een ver- nent. Hun kalmte toren .doch aange- ssultaat van voort- >m alle opwinding i. Daaraan kunnen srveuze” menschen teeld nemen, want len, gezond te zijn n zijn drie dingen I en energie, gen” in medischen er bestaat slechts m den wil en een op onaangename man met de ze- „redeloos” tegen- erwijl hij die zijn t, zich ook na de g weer „in be- jgen, omdat hg de rschen. Thalia-Theater. ’t Was in de Mei. Hei, ’t was In de Mei. Kinderen dansen om den Meiboom, onbezorgde vreugde heerscht er bij de intrede van de maand, waarin de natuur tot nieuw leven ont waakt. Op dit gegeven is het hóofdnummer van deze .week in Thalia-Theater, „May- tlme”, gebaseerd. Door de geheele film waalt de frissche wind van de Meimaand. i er zit. de vaart van den dans om den Meiboom in en er straalt de blijheid van de juichende schare door: in deze be- lelding van het middenstandsdiploma „Algemeene Handelskennis”, welk diplo ma onlangs is ingesteld in verband met de Vestigingswet Kleinbedrijf. Deze cur sussen worden gegeven gedurende twee achtereenvolgende winterseizoens. Even tueel kan men dfeze studie zonder onder breking volbrengen. De duur is In totaal ongeveer 1 jaar. Voor velen, ale over wei nig vrijen tijd beschikken is het een prachtige gelegenheid om dit diploma toch In betrekkelijk korten tijd te be halen Dat deze cursus Jn de behoefte Neem toch de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop, het middel dat op bijna wonderbaarltjke wijze Uw hoest bedwingt. Akker s Abdij siroop werkt snel en krachtig btf hoesten, bü kou op de luchtpijpen, bij beginnende en chronische bronchitis en helpt heerlijk bij borstbenauwdheid en ast hma-aanvallen. De uitsluitend van plantaardigen aard zijnde werkzame bestanddeelen uit oude geneesKruiaen welke Abdijsiroop een wereld vermaardheid heb ben bezorgd, werden in de nieuwe versterKte Abdijsiroop nog uitgebreid door de toevoeging van de hoest-bedwingende stof moet beschouwd worden als het kr,acht*^s*® werkt, werken als balsem op de ontstoken .slijm vliezen van Uw borst en keel, die daardoor worden geheeld en versterkt. Om zijn gelukkige samen stelling noemt men terecht de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop,.'s Werelds béste Hoest-siroop AKKER's verstèrkte ABDIJSIROOP Flacon 90 ct.. f 1.EO. f 2.4 f 4.2 Overal verkrijgbaar. Hoe grooter flacon, hoe voordeellger het gebruik. Schouw burg-Bioscoop. The king steps o uit. Na „One night of love" en „Love me for ever” is dit de derde muzikale film, welke Grace Moore voor Columbia maakte. „The king steps out” werd samengesteld naar motieven van de operette Cissy" van, Fritz Kreizler en speelt zich af aan het hof van den jongen Keizer Franz Joseph, die, vol gens het filmverhaal, op het punt staat zich te verloven met een jong prinsesje, waarvan hij nooit heeft gehoord en dat in het geheel niet op een dergelyk huwelijk is gebrand. Haar moeder is het wél en de moeder van de Keizer is het ook, en zij beiden weten alle voorbereidingen te treffen voor de ver loving. Waarom het tenslotte wél tot een ve» loving komt, maar niet met het prinsesje, dat de beschikkende moeders zich hadden uitgekozen, dat is een geschiedenis waar- mee de geheele rolprent gevuld is. Het ge geven moge niet bepaald nieuw zyn, het is amusant uitgewerkt en de zang van Grace Moore is een aantrekkingskracht op zich zelf. 7" reputatie aan waagt door een, overigens zeer geslaagd, slippertje te maken. Het zou jammer zyn te vertellen hoe alles precies in zyn werk gaat. Franchet Tone, die in korten tijd een aan zienlijke populariteit heeft verworven, speelt de rol van den jongen keizer. Naast de beide hoofdfiguren treden nog een aan tal andere goede spelers op den voorgrond. Walter Conelly verschijnt als Maximiliaan van Beieren en als „bier-expert” en Her man Bing vervult een prachtrol als de her bergier, die een spraakgebrek en nog vele andere merkwaardige eigenschappen heeft, welke hem bijzonder geschikt maken om voor komische noten te zorgen. Het zou geen Grace Moore-film zyn als niet byzondere aandacht was "besteed aan de muziek. Kreizler stelde zelf de muziek samen, waarin de overbekende melodieën „Liebesfreud" en „Caprice Viennois” voor komen. Het gebruikelijke voorprogramma gaat aan deze fraaie en boeiende hoofdfilm, die werkelijk «en lust voor oog en oor is, vooraf. Ned. Herv. Radio Uitzending. De Vereeniging tot oprichting van een Ned. Herv. Radio-Omroep heeft gisteravond een propaganda-avond belegd voor Gouda en omstreken in de „Kleine Kerk” aan de Peperstraat, waar, na een inleiding van Ds. H. van Dijken, de organisator van deze bij éénkomst, door Ds. G. van Yperen de op- i. Amronn WPWl ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 byslag op den pry’s. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingek urnen, teneinde van opname verzekerd te zijn. liOlliSCHE COURANT. Najaars- cn koorlijke operette brulscht het leven als champagne. Jeanette Mac Donald, ditmaal als de primadonna Marcia Mornay en Nelson Eddy, thans als de bariton Paul Allison zijn na „De ondeugende Marietta” en „Rose Marie” qpnieuw vereend en ten derde male boeken zij groote triomfen. Maar niet alleen yan deze filmwerken heeft Jeanette Mac Donald haar naam gevestigd, nog altijd leeft zij voort in haar succesvolle creatie in „The Love parade”, waaruit haar onvergefelijke grenadiersmarsch nog zoo dikwijls door de radio klinkt. En aan dit marschlied herinnert heel even haar zang in ,,’t Was in de Mei” in de scène aan het hof van Melzer Napoleon den Derde, Dit machtige i^ereel is een der hoogtepunten, zooals daar verder zijn de opvoering van „De „Hugenoten” in de Parijsche opera, de opera in New-York en dat voortreffelijke tooneel in „een klein cafétje bij Parijs", dat een en al vreugde en gloed is. Sigmund Romberg’s operette is vol geest en vol charme en dit vindt uit drukking in het vlotte spel van de twee hoofdfiguren, die voort* verrukkelijken zang bieden. Niet af eijj toe een liedje, maar in volle stijl en temidden van een machtige bezetting. Zeer raak zijn ver der de bijrollen getypeerd, de componist Trentini en de ^angleeraar Archipenko leven! ,,’t Was in de Mei" is een voortreffe lijke film, grootsch opgezet en prachtig geregisseerd en bij dit alles vlot en luch tig. Zij bevat daarbij een wijsheid, deze: grijpt het geluk, als hét komt Naast het groote hoofdnummer, dat ruim twee uur in beslag neemt, bestaat het programma uit een journaal, waarin de sport in vele variaties een belangrijke plaats inneemt, en het Hollandsch nieuws, dat een herinnering brengt aan Nederland’s onvergetélijke actrice, mevr. Esther de Boer—van Rijk. Turfmarkt 75 Gouda - Tel. 2900. VAN

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 1