Nieuwe Electrische Treinen in 1938 i op het middennet der Nederlandsche Spoorwegen. acht perceelen aanwas, Eerste Haastrechtsche Autobus Onderneming DIENSTREGELING Zeer geslaagde proefrit. - Snel en geriefelijk. Het reizen een genot. Beurs van Amsterdam. bode controleur AANGIFTE voor do Winteravondcursussen DOMEINEN De reizigers, die zich gisteren op het station te Utrecht of wel op het traject UtrechtArnhem hebben bevonden, hebben de glorieuse entree kunnen aanschouwen, die het nieuwe materieel der Nederlandsche Spoorwegen heeft gemaakt, dat met den aanvang van den Zomerdienst 1938 wel licht nog vroeger in dienst zal worden gc-steld. •Gisteren heeft de nieuwe electri sche, die op het weldra gereed zijnde ge- electrificeerd middennet zal komen rijden, een officieele proefrit gemaakt, waartoe de Directie der Nederlandsche Spoorwegen de pers genoodigd had. Namens de Spoorwegen waren aanwezig Ir. W. Hupkes, chef van den dienst van trac tie en materieel, Ir. N. J. van Lersen, chef eleetriciteit, Ir. J. E. v. d. Burg, afdeelings- chef eerste klasse N.S., Ir. H. W. Beckering, Ir. P. M. Quist, Ir. J. van Stappen, inge nieurs eerste klasse N.S., Ir. E. Bolleman Kijlstra, chef afd. rijtuig- en wagenbouw en Dr. P. Th. Posthumus Meyes, chef afd. pu bliciteit en extra treinen. •Met' het nieuwe electrische materieel werd gereden op het traject MaarnArnhem v.v., het gedeelte, dat reeds dezer dagen onder electrischen stroom is gebracht. Te Utrecht stond een van de acht bij Werkspoor bestelde Diesel-mechanische mo torrijtuigen gereed, die in gebruik gesteld zullen worden op het met den winterdienst 1937 ingestelde en hervormde traject Arn hem Ede Barneveld -«■ Amersfoort, om zijn de euvelen van onvoldoende ventilatie en koude bij de ramen vermeden door de omlaag draaibare bovenramen, waardoor volop frissche lucht kan binnenkomen, ter wijl da onder-zijramen van dubbel glas zijn vervaardigd, dat de koude buitenhoudt en steeds een vrij uitzicht biedt. Zien de nieuwe treinen er door hun stroomlijnvorm sierlijk uit de kleuren waarin ze zijn geschilderd, donkergroen met breede roode bies onder en boven e,n buik en dak in aluminiumkleur doen prettig aan het interieur toont evenzeer aan dat dat er alle zorg aan is besteed om de reizigers de treinreis aangenaam te maken en de in richting zoo practisch mogelijk te doen zijn. De gemakkelijke zitplaatsen zullen zeker zeer worden gewaardeerd. Bestaat de be kleeding der zitplaatsen in de derde klas uit groen leder, voor de tweede klas is ze van velours. De banken zijn alle van nik kelen leuningen voorzien, evenals de me talen bagagenetten. Voor vlug in- en uitstappen zijn voldoen de portieren in de wagens aangebracht. De sluiting daarvan is, met het oog op gevaar, beveiligd. Het aantal zitplaatsen in den twee-wagen trein bedraagt 24 voor de tweede en 96 voor de derde klasse, en bovendien 16 staanplaatsen in de tweede en 48 staan plaatsen in de derde klasse. In den drie wagentrein zijn er in de tweede klas 48 De nieuwe electrische drieivagentrein, welke met den Zomer dienst 1938; dus 15 Mei, mogelijk, nog vroeger, op de dan gereed gekomen nieuwe electrische baanvakken, waartoe ook den Haag en Rotterdam—GoudaUtrecht behooren, zal rijden. hiermede het gedeelte Utrecht—Maarn te rijden. Het is zeer verheugend te kunnen consta teren dat deze proefrit ten volle heeft vol daan. De snelheid van de nieuwe electrische, is belangrijk grooter dan die van de stoom- en dieseltreinen; ze werd gisteren met het grootste gemak, na een paar minuten op gevoerd tot 130 en 136 K.M. per uur en kan zelfs 150 K.M. halen, maar in den gewonen dienst zal met 120 K.M. snelheid worden gereden, welke bij vertraging tot 125 K.M. mag worden opgevoerd. Daarbij loopt deze trein ondanks zyn ver hoogde snelheid, vrijwel geruischloos. Geen stooten' en slingeren, men zit er rustig en comfortabel zoowel in de tweede als in de derde klas compartimenten een eerste klas bestaat bij deze nieuwe treinen niet men heeft een vry' uitzicht, door groote breede tarnen en ook door de voorruit by den bestuurder van den eersten wagen, wiens cabine een glazen huis is geworden, ter.wyl,m den laatsten wagen de zitplaatsen 2X>6 Zyn geételd, dat door breede ramen aan de achterzijde de afgelegde baan geheel kan worden overzien. De doorkijk door de trein, waarvan de derde klas een doorgang in 't midden heeft, is-Keel typisch. De tweede klas bestaat ook uit gescheider» compartimenten met zygang. Voor warmte- en koude regeling is uit nemend gezorgd, de verwarming geschiedt in den Winter door heete lucht, welke op den bodem onder de zitplaatsen regelmatig circuleert, en in den zomer is er voldoende vpntilatie, wijl de bovenramen ruim vol doende omlaag kunnen worden gedraaid. Zelfs is ér in Üe driewagen trein een klein buffet aanwezig, vanwaar de steward als aan boord der schepen en in de lucht, kof fie en thee en'broodjes aan de reizigers in de beide klassen bezorgt. De Cie des Wagon- Lits heeft hiervan de exploitatie op zich ge- Van dit nieuwe materieel zyn thans in de maak en deels afgeleverd 53 twee wagen treinen en 37 driewagentreinen. De twee wagentrein is nagenoeg gelyk aan die welke dienst doet op het baanvak Rotterdam-Hoek van Holland, welkè bij het reizend publiek zèer in den smaak is gevallen. De drie wagentrein is naar een geheel nieuw ont werp gemaakt. De nieuwe wagens zyn weder geheel in stroomlynvorm uitgevoerd, wyl de practijk heeft uitgewezen dat daardoor 40 be sparing aan stroom per M2. vloeroppervlak wordt verkregen. Ze zyn voorzien van auto matische koppeling en kunnen in iedere ge- wenschte samenstelling snel gecombineerd worden. By den bouw van dit nieuwe rit- en 32 staanplaatsen en in de derde klas 144 zit- en 48 staanplaatsen. Met één twee wagentrein kunnen dus 184 reizigers en met één drie-wagentrein 272 reizigers wor den vervoerd .By druk vervoer is door sa menkoppeling der treinen dus een zeer be langrijk vervoer op zeer snelle wyze moge lyk. De indeeling der klassen toont aan dat met de practijk van de .laatste jaren, dat een groot deel der reizigers naar de com fortabele derde klaswagens is overgegaan, rekening is gehouden. De totale gewichten van deze treinen be dragen: van den twee-wagentrein 79 ton en van den drie wagentrein 142 ton; per vier kante Meter vloeroppervlak is dat gewicht resp. 745 K.G. en 790 K.G. Van de oude 4-dagentrein is dat gewicht 1030 K.G., dus beduidend hooger. Het vermogen der tractiemotoren van den drie-wagentrein bedraagt 1800 P.K, den twee-wagentrein 900 P.K. van I Waarom tot "uitbreiding der electri- ficatie is overgegaan. De uitbreiding deri electrificatie tot de baanvakken AmsterdamUtrechtEindho- J ven en den Haag—Utrecht—-Arnhem en Rotterdam—Gouda beteekent een belang- I rijke uitbreiding, n.l. 276 K.M. van het ge- 1 electrificeerde spoorwegnet in Nederland. j De invoering van de nieuwe electrische trei nen beteekent een omwenteling in het spoorwegbedrijf. De chef van de afdeeling I Tractie en Materieel der Ned. Spoorwegen Ir. W .Hupkes heeft aan het noenmaal, ty- j dens het oponthoud te Arnhem aan de pers medegedeeld waarom de Ned. Spoorwegen thans tot verdere electrificatie zyn over- j gegaan, terwyl nog slechts voor korte jarefi de Dieseltreinen hun intrede deden. De ver klaring daarvan is heel eenvoudig. Sinds Bijna alles Nederlandsch fabrikaat. De vervaardiging van hetgeen voor de electrificatie noodig is, is vrywel geheel door Nederlandsche- ondernemingen ge schied; alleen datgene wat hier te lande niet wordt gefabriceerd, is in het buiten land besteld. GHMSNGD NIBUWS. Machinist levenloos gevonden. Tusschen stoommachine. Gistermiddag is de machinist van de olieslagerij der firma W. T. v. d. Ley, te Langweer, levenloos tusschen een stoom machine gevonden. Door nog onopgehelderde oorzaak is de man, de 26-jarlge G. Veurman, door de machine gegrepen. Niemand is bij het ongeluk tegenwoordig geweest. Het lijk van het slachtoffer was vxeeselijk ver minkt. De ongelukkige was gehuwd en vader van drie kinderen. STADSNIEUWS. Een kijkje in den zijgang van een tweede klasse rijtuig van de nieuwe electiische treinen. 1920 is het reizigersverkeer op de spoor wegen aanzienlyk teruggeloopen. Daarin moest getracht worden verbetering te bren gen. By de aanschaffing van nieuw mate rieel heeft men zich toen terdege reken schap gegeven van de eischen van den tijd, dat de spoorweg een sneller verkeer zou fot stand brengen tusschen de groote steden en tusschen die groote steden en de belang rijke plaatsen op grooten afstand gelegen. Het onderling verkeer zou dan door auto bussen worden onderhouden. Voor dat snel ler verkeer was de electrische tractie aan gewezen, maar mét het oog op de aanzien- lyke kosten was deze alleen mogelyk op. zeer drukke lynéfi. Voor de gndère lynen, kwam de Dieselmotortractie in aanmerking. In 1932 is toen deDieseltractie ingevoerd. Het was toen niet economisch tot electrische tractie over te gaan, daar de stroom met 3-2 ct. per K.W.U. moest worden betaald. Thans is dat anders geworden. Nu de mo gelijkheid is geschapen de stroom voor 1% cent per K.W.U. te betrekken en door de invoering van het stroomlijnmaterieel een besparing van 40 op het verbruik wordt verkregen, is het moment gunstig geworden om met de uitbreiding der electrificatie voort te gaan. Door thans het middennet te electrificeeren komen de Diesels die than9 de kinderziekten geheel te boven zyn, vrij vo.or de verbindingen der groote steden met Noord en Zuid, waardoor ook daarheen snel lere verbindingen kunnen worden tot stand gebracht, wellicht aok~ over de grens. Dienatuitbreidingen Zomerdienst 1938. Het is dus te vérwachten dat de Zomer dienst van 1938 groote verbeteringen in den dienst zal brengen, die aan het reizigers verkeer ten goede zullen komen. De stroomlevering. De draaistroom wordt omgezet in gelijkstroom. De electrische energie wordt ook1 ditmaal niet door de spoorwegen zelf opgewekt, doch deze wordt betrokken van reeds bestaande centrales, het aantal stroomleverende be drijven is met drte'"Uitgebreid. De energie wordt in den vorm van draai stroom onder hooge spanning geleverd en door de spoorwegen in gelijkstroom van de vereischte spanning omgezet, waartoe een veertiental onderstations werden gebouwd, n.l .in Amsterdam, Den Haag en Moor drecht, onderscheidenlijk aangesloten op de centrales der Provinciale en Gemeentelijke Electriciteits Maatschappij te Amsterdam, Gemeentelijke Electriciteitsbedryven Den Haag en Rotterdam, alsmede de ondersta tions Nieuwersluis, Woerden, Utrecht Noord, Utrecht Zuid, Maarsbergen, welke door de N.V. Provinciaal en Gemeentelijk Utrechtsch Stroomleveringsbedryf worden gevoed. De onderstations Ede, Arnhem en Geldermalsen worden aangesloten op het 50.000 Volt net van de Provinciale Gelder- sche Electriciteits Maatschappij, terwyl aan de onderstations Arthen, Boxtel en Woen- sel, door de Provinciale Noord-Brahantsche Electriciteits Maatschappij stroom wordt geleverd. Drie electrische typen treinen. Van rechts naar links: de modellen 1908, 1921 en 1935. Is het ook mogelijk, edelachtbare, dat ik een aanklacht Indien tegen den tolbaas wegens poging tot doodslag? vroeg verdachte. Wacht eerst uw veroordeellng maar af, zei de president verstoord. Uitspraken. De rechtbank vernietigde het vonnis van den kantonrechter te Gouda, waar bij de 26-Jarige P. A. v. d. S. te Breda wegens aanvaring van de Spoorbrug te Gouda van alle rechtsvervolging Is ont slagen. Verdachte werd veroordeeld tot 5 boete of 1 dag hechtenis Vernietigd werd ook het vonnis van den kantonrechter te Gouda, waarbij de 52-jarige N. S. te Moordrecht wegens overtreding van de Visscherijwet is ver oordeeld. De straf werd bepaald op 25 of 5 dagen hechtenis. GOUDA, 5 October 1937. Nieuwe vogelwet in werking getreden. palingvangsten. De laatste dagen zijn in het IJsselmeer enorme palingvangsten gedaan. Duizen- den ponden paling kwamen ter vlsch- afslag, er was zelfs een dag, dat de aan voer 45.000 pond bedroeg. Ergerlijk geval van chantage. I Een bekend Amsterdammer heeft, zoo meldt de Tel., geruimen tijd aanzienlijke bedragen betaald aan een chanteuse, die hem herhaaldelijk dreigde bepaalde fei ten openbaar te zullen maken. Ten slotte heeft hij aangifte bij de politie gedaan, die de vrouw onmiddellijk heeft gearres teerd. Zij is, na door de zedenpolitie te zijn gehoord in het huis van bewaring opgesloten. Het schijnt, dat zij den man niet min- der dan 20.000 heeft afgeperst, j De politie is ervan overtuigd, dat de dame nog meer slachtoffers heeft ge- maakt. ftüCHTZA&BN. Avontuur van den Goudschen tolbaas. Door automobilist gestompt in plaats van tolgeld gekregen. Op den Bodegraafschestraatweg heeft de tolgaarder eenige maanden geleden in plaats van twee dubbeltjes een kaakslag te incasseeren gekregen van een auto mobilist, die als de tolbestormers van weleer, trachtte zonder betaling de tql te passeeren. De automobilist had daarbij echter geen rekening gehouden met andere weg gebruikers, zOodat hij kort na de vecht partij werd gearresteerd. Gistermiddag moest hij terechtstaan wegens mishan deling. Tolgaarder Swager vertelde, dat hij op 28 April 's avonds omstreeks zeven uur, bij den haif geopenden boom van de tol van de Associatiestraatweg Gouda —Bodegraven, stond te wachten toen uit de richting Gouda een auto naderde. De automobilist verminderde vaart en ge tuige opende den tolboom in de verwach ting, dat de automobilist hem onder het voorbijrijden twintig cent in de hand zou drukken. De auto schoot echter plotse ling vooruit en om het tolgeld niet mis te loopen, sprong de tolgaarder ijlings op de treeplank. 'n Gevaarlijke manoeuvre, man, zei de president, mr. J. G. Huijser. Och, dat moet Je ervoor over heb ben, vond de onverschrokken tolgaarder. Pres.: En als je nu je evenwicht ver liest en je raakt onder de wielen, wat dan? Moet je dat er ook voor over heb ben? Getuige: Ik zorgde wel, dat dat niet gebeurde. Ik pakte het stuur en stuurde naar den berm van den weg. Pres.: Dat "is ontzettend gevaarlijk'. De tolgaarder had echter toch wel eenig succes gehad van zijn optreden, want de auto kwam tot stilstand en de automobilist, de 28-jarige houthandel J. van der K. ultRotterdam, die een minuut feeleden den tolgaarder nog den verstik kingsdood had toegewenscht, zou twee dubbeltjes offeren. Inpiaats, dat de man naar zijn portemonnaie greep, gaf hij den tolgaarder een kaakslag, dat het bloed uit zijn oor spoot, j Gelukkig voor den tolgaarder kwam juist op dat oogenblik een andere auto mobilist, d| heer I. C. de Kramer uit Gouda aan, die bliksemsnel den tolgaar der naar Reeuwijk bracht en politiehulp haalde. U bent ook bedreigd door verdachte, zei de president. En jij met je D.K.W.-tje, ik heb je nummer opgenomen, ik kom je nog eens een bezoek brengen!, had v. d. K. aan gekondigd. Getuige had echter verdachte nooit meer gezien. Bent u tolbestormer? vroeg de pre sident aan verdachte. Heelemaal niet. Ik had twee dub beltjes in m'n hand, edelachtbare, maar de tolgaarder liep ineens weg, sprong toen op de tteeplank en trok aan het stuur tot mijn wagen in een greppel te recht kwam. Is dat een manier van doen? Daar een getuige niet was verschenen, verzocht het O. M., mr. J. C. V. Meiske, schersing van de behandeling tot 18 In verband met' brengt de politie het volgende onder X"" dacht van belanghebbenden: erdeto»' Het houden en kweeken van vogels is v*« alleen het vangen, vervoeren en verhandri. is aan nadere bepalingen onderworpen Exotische vogels, ztjv.de vogels die' „w behooren tot in het wild levende soort.» Europa, vallen buiten de vogelwet Vangers en verkoopers van in Éuron. i„ het wild levende vogels - c.q. inlandsch, vogels - behoeven een vergunning, dl7«n gevraagd kan worden b(j dep inspecteur,™ den Landbouw, departement van Eoonoml sche Zaken, Bezuidenhout 30 te den HZ Zij, die inlandsche vogels houden of kw» ken, moeten aan voornoemden inspecteur opgeven hoeveel inlandsche vogels zy Z den en van welke soort. Daar op 1 October j.l. de nieuwe bejlalin gen in werking getreden zyn, is het zaak de opgave zoo spoedig mogelyk te doen, aan gezien de vogelliefhebber in geval van een mogelijke verhuizing voor dit vervoer van op geoorloofde wyze voorhanden gehouden vogels een vergunning noodig heeft, die tyj na te voren gedane opgave gemakkelijker kan verkrijgen. Opgezette vogels worden ook onder het begrip „vogels" verstaan. Het vervoeren van en het handelen in doode en geprepa reerde inlandsche vogels kan dus niet zon der vergunning geschieden. Appelboomen geplunderd. Twee personen aangehouden. Wegens diefstal van appelen heeft de politie twee 28-jarige rijwielherstellers aan gehouden. Het tweetal heeft Zondag van appelboomen aan den Goejanverwelledjjk een hoeveelheid vruchten afgeplukt ert deze in een rywielherstelplaats verborgen, waar de politie de appelen, totaal 10 K.G., heelt I in beslag genomen. De daders hebben een bekentenis afgelegd. Auto mot openstaand portier rüdt drie fietsei'9 aan. Doorgegaan, doch achterhaald. In het Westeinde te Berkenwoude heeft een personenauto gisterenavond omstreeks haJf elf drie aldaar wonende jongemannen, dit per fiets waren, aangereden. De wagen had een openstaand portier, waardoor de wielryders tegen den grond werden gesla gen. Het liep nog goed af. Een der fietsers bezeerde zich aan den arm, de twee ande ren kregen lichte verwondingen. De E.n. B.O. heeft hen verbonden. De autobestuurder reed zonder zich'om zyn slachtoffers te bekommeren door. By het onderzoek heeft de Goudsche po litie in samenwerking met de politie pit Berken woude by een carosserieboawer te dezer stede een auto aangetroffen, welken een garagehouder alhier in reparatie had gegeven. Het linkerportier van den wagen was ernstig beschadigd. De scharnieren wa ren gebroken en aan het portier kleefde een weinig bloed. Het bleek, dat de garagehouder den wa gen had verhuurd aan een 20-jarigen werk- looze uit Waddinxveen. De jongeman was in gezelschap van een meisje naar een bal te Lekkerkerk geweest en keerde in niet geheel nuchteren toestand terug. De politie heeft den bestuurder aangehou den. Hy legde een volledige bekentenis af. Proces-verbaal is tegen hem opgemaakt. De auto is in beslag genomen. Verduistering door reiziger. ƒ800 niet afgedragen. Voor den politierechter te Rotterdam heeft wegens verduistering terechtgestaan een 25-jarige reiziger, thans wonende te Hoek van Holland. Verdachte is in betrekking ge weest by een timmerman-aannemer te Gou da. By zyn bezoeken aan de klanten rnoest hy tevens kwitanties innen. In totaal heeft hy 800 niet afgedragen en ten eigen bate aangewend. Hij stopte het eene gat met het andere, maar ten slotte liep de zaak spaak. Hoewei hy daarvoor niet vervolgd wer 1, had hij bovendien in de boeken van zyn palroa" geknoeid om de fraude te verbergen. Verdachte legde een volledige bekentertis af. Overeenkomstig- den eisch heeft de poli tierechter -den reiziger, die al eens voor waardelijk wegens verduistering heeft ge' had, tot vier maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Voor beroep naar Gouda bedankt. Ds. A. Dubois të Oud-Beyerland neeft be dankt voor het beroep naar de Chr. Gere, formeerde gemeente te Gouda. Pryzen in hengelconcours behaald. De Goudsche hengelaarsvereeniging*» „De Witvisch" en „De Bliek" hebben dee genomen aan een te Krimpen a. d. gehouden nationaal hengelconcours, niseerd door de vereeniging „Ons W" gen". „De Witvisch" won den derden en Bliek" den vierden prijs. Waarschuwing tegen Bank voor Staats fondsen. De politie geeft in overweging alvorens in te gaan op aanbiedingen van R. C. Groo wonende Achillesstraat 120 te Amsterdam» die onder d§n handelsnaam „Eerste Neder landsche bank voor staatsfondsen" premie obligaties,' q.a. Congoloten, op afbetal verkoopt, inlichtingen in te winnen aan hoofdbureau van politie te Amsterdam, Kamer 73, Julian asluis. In September zyn door de schut 8870 schepen, metende 405.9K» wn. Vergadering wegens gebrek aan belang stelling niet doorgegaan. ig, welke dq Socia- UIT DEN OMTREK, listische Volkspartij gisteravond te dezer stede had belegd, is wegens gebrek aan be langstelling niet doorgegaan. Nagekomen giften v. d. Steenfonds. Men verzoekt ons nog de volgende nage komen giften te vermelden: Van de vereeniging tot steun 25.—; van de familie J. ƒ2.50; van Dr. K. ƒ1.—. Uitslag aanbesteding. De uitslag van de door den architect Dirk Stuurman te Gouda gehouden onderhand- sche aanbesteding tot het bouwen van twee hoerenhuizen te Gouda voor rekening van Mej. Muller en den heer van Zanen-Muller, aldaar ,is als volgt: Gebr. Groenewoud, Gouda ƒ12175 J. Bontenbal, Zevenhuizen „11994 P. Luteyn, Haastrecht „11940 Gebr. Kasbergen, Gouderak 11580 Gebr. IJsselstein, Gouda 11500 j Kasbergen, Moordrecht 11396 T. Bakker, Ammerstol „11187 Het werk is aan den laagsten inschrijver opgedragen. De aanleg voor centrale verwarming vooi dezen bouw is opgedragen aan de firma Weurman te Gouda. De Goudsche Middenstand In den aj. St. Nicolaastijd. Het bestuur der Middenstands-centrale meldt ons dat in overleg met een daartoe benoemde Commissie een plan is ontworpen, dat in den tyd tusschen St. Nicolaas en Nieuwjaar een groote attractie voor het koopend publiek zaf kunnen vormen. In de te houden vergaderingen van de aangesloten organisaties zal dit plan aan de goedkeuring der leden worden onder- HAASTREGHT. Opdracht van werk. Aan den L. J. M. Mimpen alhier is, behoudens ministrieele goedkeuring, opgedragen het leggen van 8 K.M. hoofd leiding en 93 huisaansluitlngen voor de waterleiding in de gemeente Wijngaar den. Mond- en klauwzeer. Het aantal gevallen van mond- en klauwzeer bedraagt thans ln Haastrecht en Vlist 163, waaronder één,wiens ge- heele veestapel, n.l. één geit, is aange tast. Een 25-tal landbouwers deelde in- tusschen mede dat hun vee hersteld is, zoodat de ziekte vrij spoedig afneemt. De sterfte onder het vee blijft echter vrij groot, en dagelljksch worden afge keurde gestorven dieren naar de G.EK R.O. overgebracht. BERGAMBACHT. Mailegatsluis. Vorige maand kwamen door de Mallegat- gluis 1475 schepen met een inhoud van 97246 'M3. Voorts passeerde 1 houtvlot, uit makend 6 koppels en v'ormdende 1,9 lagen Stads-Spaarbank en Storingsdienst over September 1937. Inleg in 7055 posten: Spaarbank 72214.47 Storingsdienst 105959.18 Terugbetaald in 3427 posten: Spaarbank 60548.01 Storingsdienst „104317.56 178173.66 164865.57 Meer ingelegd dan terubet. 13308.08 Saldo per 1 Sept. 1937 987361.44 Saldo tegoed per ultimo Sep tember 1937 ƒ1000669.52 Ultimo September 1937: -Spaarboekjes in omloop 3453 Rekeninghouders 2116 Ultimo Augustus 1937: Spaarboekjes in omloop 3412 Rekenighouders 2113 Gouden huwelijksfeest. Het echtpaar P. v. d. Toorn en Chr. v. d. Kleij, wonende Lethmaetstraat 16, herdenkt zjjn 50-jarig huwelijksfeest. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 1 Oct.: Petronella Maria Theresia, d. v. S. Kranendyk en J, M. Breu- ker, Markt 45. 2 Oct.: Dina Wilhelmina Hendrika, d. v. N. den Hartog en H. van der Zande, Gr. van Bloisstraat 50. Anna Maria Clasina, d. v. Th. J. de Kaper en B. C. Hersbach, Tollensstraat 138. Johan nes Marinus, z. v. J. J. van der Zwaluw en C. P. den Ouden, Da Costakade 10. 3 Oct.: Hubertus Jozephus Maria, z. v. H. J. Slootjes en A. M. G. Bron, Karekietstraat 53. Wilhelmina Jacoba, d. v. J. van Dam en M. Nieuwenhuyzen, Muilenpoort 3. 4 Oct.: Evert Jan, z. v. J. H. van den Berg en D. Bos, Goej. dyk. 49. Johanna Maria, d. v. J. de Jong en M. G. van Werde, Snoij- stiaat 103. OVERLEDEN1 Oct.: Helena Zorg, geh. M. J. Hersche, 63 j. 2 Oct: Daniël AGENDA. Thalia-Theater tot en met Woensdag: Mas- «ajustitie- Wanie-Bioscoop: Meisjes in 't wit en Zoölo. «ie». Zondagochtend Pola Negri in Mos- kon, Sjanghai-expres. Woensdag matinee. Oct 8 uur Voorm. Kazerne. Curaus ftansportkoloMic Roode Kruis. Oct. 9 uur Manege FIuw. Singel. Aanvang •treekwedstrijden Landelijke Rijvereen. „de Réunie", Woensdag 6 Oct. 8 u. n.m. J. Bdrger over de Evangelische •aensch, de Paulinische mensch en de 6 ^Ct' ^dder van Catsweg 61. Ope- 6 r*dfa™ ..Catharina». Y''6 nur. Blauwe Kruis. Gemeeute- «»M Remonstr. Gerrf. Gemeente. Spre- 7 fw p' D- Tialsm»- nur Nieuwe Schouwburg Het 12 Oct b ,i°°T de N"V' ie Rotterdammers. VdU uur Opening seizoen de Sj!"6""4''' met fllm »&n iie<i va" ""wiend. V'"1- S0C' "°n" ö6"06»»11". »ck»olt^l^™Pe<!tiW6rïaderi™? Riiks" LedenwJ1" j ®,oc' De ^un:e> bovenzaal, teidam Volksuniversiteit Rot- ra"m »W. Gouda. De heer C. W. van Zijll Langhout is aangewezen om als commandant op te treden voor de luchtbeschermingsdienst in deze gemeente, en als diens plaatsver vanger is aangesteld den heer'M. T. van Zoest. Controleur noodslachtplaat». i Burg. en Weth. hebben den heer P. van den Dool Wz., aangesteld om de con troledienst uit te oefenen bij de verkoop van vleesch van in nood gedood vee uit üe noodslachtplaatsen. De volksbibliotheek. In de jaarvergadering van de volksbi bliotheek bleek uit het verslag van den penningmeester, dat ln het algeloopen jaar was ontvangen 126.10 en uitgegeven 113.56, batig saldo 12.84. De bestuurs leden G. v. d. Bas, S. Burger en B v. d. Bosch werden allen herkozen. Op 1 Oct is de boekenuitdeeling begonnen; ze zal vervolgens telkens om de 14 dagen ge durende de wintermaanden plaats heb ben. Dljkleger voor de Krimpenerwaard. De ingevolge de keur van de Krimpe- nerwaard door het polderbestuur vast gestelde lijst van het dijkleger van In- woners van Bergambacht, voor het Jaar 1 1 October 1937-1938. bevat 126 namen. Als hoofdlieden zijn vermeld de heeren C. Boer, W. Kok Wz. en T. Kok Wz. alhier. OUDERKERK a. d. IJSSEL. De B-steunverleeninr. j Zooals reeds eerder werd bekend ge- maakt, zou met Ingang van l October weder worden aangevangen met het ver- leenen van z.g.n. B-steun. De burge meester dezer gemeente heeft echter ge meend, zulks in overeenstemming met de bedoeling van deft Minister van So ciale Zaken, over te gaan tot het ver strekken van B-steun ineens, inpiaats van de werkelooze iedere week in de ge legenheid te stellen een aanvrage voor kleeding, dekking, schoeisel e.d. in tt dienen. Schriftelijke aanvragen, vermeldende de goederen welke worden verlangd ln i 1937 moeten derhalve worden Ingediend ln de week van 4—9 October a.s. j De burgemeester vestigt er de aan- dacht op, dat deze aanvragen In October zullen worden verstrekt, en dat de eerst- volgende pas weder zal plaats hebben j ln de eerste helft van 1936. Prijsverhooging consumptiemelk. Naar we hernemen, zal de prijs der melk alhier met ingang van Maandag a.s. weder met l ct. per liter worden ver- j hoogd en gebracht op 11 ct. 1 Dit vindt hoofdzakelijk zijn oorzaak in de mindere aanvoer van melk tengevolge van het heerschende mond- en klauw zeer. 's Rijksspaarsysteem voor de werkloozen. De ambtenaar belast mét de adminis tratie v. d. steunverleening, maakt be kend, dat door de regeering ls mededee- ling gedaan, dat zij besloten heeft voor het extra verstrekken van kleeding, schoeisel en dekking, de volgende rege ling te trekken: Indien een ondersteund gezinshoofd met 2 of meer kinderen aan het orgaan der ste"unverleening per week een bedrag i van 25 ct. ter hand stelt om te dienen I voor de aanschaffing van extra Bf-steun, dan wordt door de Overhteid daaraan een bedrag toegevoegd en wel in dier voege dat een gezin van 24 kinderen een aan vullende bijdrage ontvangt van 25 ct. en een gezin van 5 en meer kinderen 40 ct. per week. 1 Als na verloop van eenige weken de betrokkene voor het gespaarde geld eeni ge extra B-steun wenscht te ontvangen geeft hij daarvan kennis aan het Comité hetwelk dan de goederen ter waarde van het door den betrokkene en de Overheid samen gespaarde bedrag kan verstrek ken. Dit bedrag geldt uitsluitend voor extra B-steun, en niet voor andere doeleinden. De medewerking van de betrokkene is geheel vrijwillig, terwijl er de aandacht op gevestigd wordt, dat hiernaast de nor male B-steun blijft bestaan. ZIJ die aan deze regeling wenschen mee te doen moeten hiervan schriftelijke opgave doen aan den ambtenaar bovengenoemd. Chr Volksbibliotheek De Chr Volksbibliotheek van de Ned. Herv. J.V. op G.O. „Timotheus" gevestigd in de chr school I in de Kromme alhier, zal in het aanstaande winterseizoen ge opend zijn elke Zaterdagavond van 7 tot 7.36 uur. De boekenschat zal worden, uit gebreid. STOLWIJK. In de wetering gereden. Vrijdagmiddag kwam mej De B. met een 5-jarig meisje achter op haar rijwiel over de Goudscheweg ln de richting Gouda, toen uit de andere richting een vrachtauto, beladen met lijnkoeken na derde. Toen mej. De B. zich juist naast de vrachtauto bevond, gleden eenige lijn koeken van de lading af en troffen haar, waardoor zij met haar rijwiel en met het meisje ln de langs de weg loopende wete ring geraakte. De chauffeur L. A. stopte onmiddellijk, hielp de drenkelingen op het droge en bracht ze vervolgens per auto naar haar woning. De beide drenkelingen hadden bij dit minder prettige ongeval enkele kneuzin gen opgeloopen. Doctoraal examen geneeskunde. Aan de Universiteit te Utrecht ls voor het doctoraal examen geneeskunde ge slaagd de heer J. Marck. BODEGRAVEN. De kaasmarkt kwijnt. Oorzaken moeilijk na te gaan. Met de kaasmarkt te Bodegraven Kaat het niet heelemaal naar wensch. De laatste ja ren hebben een steeds lageren jaaraanvoer- te zien gegeven, na jaren van steeds toe- Het is niet gemakkelijk, de oorzaken van dit feit op te sporen. Belangrijke concurren tie is er niet. Uithoorn en Alphen zyn ver dwenen, Leiden is geen beteekenende concur rent en dat men aan Woerden of Gouda de twee groote collega's veel verloren zou hebben, ly'kt ook niet waarschijnlijk. Van jaar tot jaar .Steeg de aanvoer, tot deze eindelijk 16.000 wagens per jaar over schreed. Daarna kwam de daling, telkens met hoilderden wagens per jaar, tot de markt beneden 13000 viel. Dit jaar heeft die terugval zich voortgezet. Zeker scheelt het mot de topjaren wel 50 wagens gemiddeld per week. Op uitnoodiging van den voorzitter van de Vereeniging van Kaashande,laren zal met de bestuurders van die vereeniging en die van beide Middenstandsvereenigingea mor gen een bijeenkomst worden gehouden ter lx spreking van dezen gang van zaken. SPORT EN WEDSTRIJDEN. ATHLETIEK. Vires-leden in actie. By Zondag te Rotterdam gehouden na tionale afstandsloopen, georganiseerd door de vereeniging „D.Ó.S.", werd in de A en B- klasae over 5 K.M. A. de. Ruyter vijfde en in de C-klasse over 3% K.M. G. Middelkoop vierde en J. v. d. Heuvel vyfde, allen lid van Vires, et Celeritas te dezer stede. WIELRENNEN. Ronde van Dussen. Onze stadgenoot, de wielrenner Evert d» Jong, wist zich in de wegwedstrijd „de Rönde van Dussen" fN-B.) als no. 1 te plaatsen, voor Wydenea. voetbal. Indoortraining van Olympia. Het bestuur van de G.C. en F.C. Olym pia heeft besloten dit seizoen voor de leden wederom een indoortraining te organlseeren. Deze zal worden gehouden eiken Woensdagavond van 7 tot 10 uur in de gymnastiekzaal van de openbare lagere school no. 1 aan de Jeruzalem- straat. De oefeningen staan onder lei ding van den heer J. Gravensteijn en zullen in drie groepen worden gehouden. Tevens zal de De Kennemers-speler Dinkla voetbaltheorie geven MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt Bodegraven. 5 Oct. Aangevoerd 314 wagens, teza men 13130 stuks. Prijzen: le srt. met r.m. 29—31, idem 2e srt. 27—28, zware met r.m. tot 35.—. Handel matig. Veemarkt Rotterdam. 5 Oct. Aanvoer in totaal 2615 stuks. Paarden 159, veulens 13; magere runderen 510, vette runderen 615, vette kalveren 92, gr as kalveren 189, nuchtere kalveren 629, schapen en lammeren 292, varkens 2, bok ken en geiten 123. Pryzen per K.G.: Vette koeien le kw. 74, 2e kw. 66, 3e kw. 48—56; Vette ossen le kw. 72, 2e kw. 65, 3© kw. 50-56; Stieren le kw. 70, 2e kw. 65, 3e kw. 60; Vette kal veren le kw. 95, 2e kW. 85, 3e kw. 7075; Schapen 504040, per stuk 282520; Lammeren 615853, per stuk 18.5016 14; Graskalveren 5848; Nuchtere kal veren 5248—44; S3 ach tp aarden 56—48 44. i Prijken per stuk: Nuchtere staehtkalveren 13.60—10.60—7; Nuchtere fkkalveren 20— 18—16; Slachtpaarden 250-190-130; Werkpaarden 370—320—206; Hitten 235— 200—140; Stieren 330-275—185; Kalf- koeien 2S&—225—155; Melkkoeien 260— 236—165; Varekoefem 180—150—115; Vaar zen 175—130—110; Pinken 140—110—90; Graskalveren 664525; Bokken en geiten 12—8-4. Vette koeien en oasen,, aanvoer -iets rui mer, handel tamelijk, prijzen als gisteren, prima ,koe 7®, prima oa 76. Stlerei iets korter handel matig;, prijzen derd. Vette kalveren, aanvoer ruimer, han del redelijk, prijzen als gisteren, prima kalf 1.05. Schapen en lammeren, aanvoer iets koter, handel traag, prijzen als gisteren. Nuchtere slacht- en fokkalveren, aanvoer iets ruimer, handel vlug, prijzen Iets hoo ger. Paarden, aanvoer ruimer, handel ta melijk, goed prijshoudend. Kalf- en melk koeien, aanvoer ruimer, handel levendiger, prijzen hooger. Varekoeien, aanvoer groo ter, handel kalm, prijshoudend. Vaarzen en pinken, aanvoer als vorige week, handel slecht, prijzen onveranderd. Graskalveren, aanvoer kleiner, handel goed, prijzen iets hooger. Bokken en geiten, aanvoer gewoon, handel vlot, prijzen lager. WISSELKOERSEN. 4 Oct. 5 Oct. Officieel. 8.96% 8.95% 72.65 72.70 5.97% 5.94% 30.47% 30.49 41.55% 41.60 40.02% 40.00 46.22% 46.20 45.05 45.02% 1.80% 1.80% 6.34 6.34 7.80 part. disc. dag Londen Herly'n Parys Brussel Zwitserland Kopenhagen Stockholm Oslo New-York Praag Milaan geld registermarken 39, crediet sperr- marken 14^4, effecten spermarken 14, reis marken 52, bankpapier 40. Overzicht Amsterdamsche effectenbeurs. Zwakke stemming. Kleine om zetten. Algemeen lagere koer sen. Amerika beneden pariteit. Beleggingsmarkt stil. Het teleurstellende verloop van. Wall- street en de berichten omtrent den duik- bootaanval in de Middellandsche Zee alsmede de daling van diverse goederen- prijzen, riep heden op de Amsterdamsche effectenbeurs een zwakke stemming te voorschijn. Algemeen kwamen de koer sen op een verlaagd peil terecht, niet zoozeer als gevolg van overmatig aanbod, dan wel van afwezigheid van kooplust. Het aangeboden materl&al oefende hier door verhoudingsgewijze een groote druk uit. De handel was overigens van be scheiden afmetingen. De Amerikaansche fondsen hadden algemeen van aanbod te lijden, het was duidelijk dat de Amerikaansche afdee ling weinig steun kon vinden en de meeste fondsen leden flinke verliezen en bewogen zich daarbij niet onbelangrijk beneden New-Y'orksche pariteit. De staal- aandeelen en Anaconda's veroorzaakten hierbij nog al wat beweging. De locale markt bood een kalm beeld. De Phillps-aandeelen kregen een duchtig verlies te boeken en daalden zelfs be neden 350 pet. Unilevers en Aku's werden enkele punten lager afgedaan. Een uit zondering werd gevormd door aandeelen Van Berkel's Patent, die nogal attentie trokken en daarbij goed prijshoudend Van de petroleumaandeelen werden Koninklijkengeregeld in een open hoek verhandela, doch desniettemin waren de omzetten toch niet bepaald groot. Bij de opening werd een zestal procenten be neden het vorige slot afgehandeld en onder beurstijd werden geen groote schommelingen meegemaakt. De Ameri kaansche petroleumaandeelen golden, al gemeen lager. Voor rubberfondsen kwamen over de geheele linie lagere noteeringen tot stand. Amsterdam Rubbers zagen een zevental punten verloren gaan. De meeste incouranten brachten het er niet yee 1 beter af. Bij kleine omzetten kregen de tabaksaandeelen flinke verlie zen te boeken. Aandeelen Dell-Mij. en Senembah's kwamen een tiéntal punten lager te liggen. Ook Deli-Batavia's moes ten zich een groote opoffering getroos ten. I In suikerfondsen ging niet veel om, H.V.A.'s zagen zich verscheidene procen- ten ontgaan, ook de minder courante soorten werden lager genoteerd. De scheepvaartafdeeling had een kalm verloop, hoewel de koersen van de mees te scheepvaartpapieren lager kwamen te liggen, boden zij verhoudingsgewijze aan de flauwe beursstemming goed weer stand. I De beleggingsmarkt was stil, en weinig veranderd. Hier en daar kwamen slechte fractioneele verschillen voor. WEEKBERICHT. Weerbericht naar waarnemingen ver- richt in den morgen van 5 Oct., mede- 1 gedeeld door het Kon, Ned, Met. Inst. te De Bilt. Hoogste stand 779.0 te Oslo. Laagste stand 765.3 te Isafjord. Verwachting: Matige tot krachtige later afnemende noordoostelijke tot oos telijke wind, nevelig lot half bewolkt, weinig of geen regen, iets zachter over dag. Buitenlandsch weeroverzicht. Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. in De Bilt. De hooge drukking heeft zich zoo snel over Zuid-Scandinavië uitgebreid waar thans een kern boven 780 M.m. voorkomt dat zich tusschen de oostelijke winden in het Skagerak en de noordwestelijke in onze omgeving een secundaire depres sie uitdiepte, die met vrij veel regen over ons land trok en nu bij Parijs ligt. Bij Groenland ligt een diepe depressie. De Britsche eilanden en Scandinavië heb ben gedeeltelijk bewolkt weer, zonder neerslag van beteekenis, met vrij lage ochtendtëmperatuur. In Noord-Scandi- navië stormt het uit west. In Duitsch- landvalt nog regen in het zuiden en, klaart de lucht in het noorden op. Zwit serland heeft nog bedekte ltfcht. In Frankrijk valt alleen in het zuiden nog regen, in het westen ls de lucht on bewolkt, de ^temperatuur was er vrij veel gedaald, aan het Kanaal en op de Noordzee waait het nog stormachtig uit noordoost. De hooge drukking breidt zich nog ver der over onze omgeving uit. De wind zal daarbij afnemen, maar de groote voch- tigheid van de lucht zal des ochtends nevel veroorzaken en ook overdag slechts gedeeltelijk opklaring toelaten. ADV ERTENTIKN. De IJSCLUB „STOLWIJK" te Stolwijk vraagt een Gegadigden moeten lid ztfn der IJs club. Aanmelden tot en met 9 October 1937 bij den Secretaris C. J. SCHILT. te OUDERKERK a. d. IJSSEL kan geschieden i. WOENSDAG 6 OCTOBER. Er worden 2 cursussen gevormd, één voor leerlingen van 14--16 jaar, waar Ned. Taal en Hekenen worden onderwezen, en één voor ouderen waar Handelsrekenen en Boekhouden worden geleerd. Condities billijk. W. A BROUWER De ONTVANGER der REGISTRA TIE en DOMEINEN te GOUDA, Karnemelksioot 20 (kamer 9) zal op DINSDAG 12 OCTOBER 1937 te zijnen kantore publiek bij inschrij ving VERPACHTEN voor 5 jaar, ingaande 1 November 1937, onder BERGAMBACHT. Ongezegelde inschrijvingsbiljetten m» t biedingen voor ieder perceel af zonderlijk, moeten uiterlijk op ge noemden datum des n.m. 2 uur te zijnen kantore zijn ingeleverd. Voorwaarden en perceelsbeschrij ving zijn ten kantore ter inzage. GOUDA HAASTRECHT OUDEWATER 6.16 7.45 6.80 8.00 6.45 8.15 AANVANGENDE 3 OCTOBER 1937 DIENST OP WERKDAGEN 9.00 10.00 11.16 12.00 12.45 2.00 3.00 4.00 5.00 6.00 9.15 10.15 11.30 12.15 1.00 2.15 3.15 4.15 9.80 10.30 11.45 12.30 1.16 2.30 3.30 4.30 .00 8.00 9.30 .15 6.15 7.15 - 8.15 9.45 .30 6.30 7.30 8.30 10.00 OUDEWATER HAASTRECHT GOUDA GOUDA HAASTRECHT OUDEWATER 6.45 8.15 7.00 8.30 7.15 9.30 10.30 11.50 8.30 9.45 10.45 12.05 12.45 8.45 10.00 11.00 12.20 1.00 1.46 3.00 4.00 5.00 6.00 7.1, DIENST OP ZONDAGEN 9.00 10.00 11.16 2.00 8.00 5.00 6.00 9.15 10.16 11.30 2.15 3.15 6.15 6.15 9.30 10.30 11.45 2.30 2.30 5.30 0.30 12.30 1.15 2.30 3.30 4.30 6.30 6.30 7.30 8.30 10.00 1.30 2.45 8.45 .46 5.46 6.45 7.45 8.45 10.15 8.00 9.00 10.30 7.00 9.30 7.15 9.45 7.30 10.00 Het keurloon op "huisstychting De burgemeester dezer geriïeente maakt bekend, dat het keurloon voor huisslach- j tingen van varkens met ingang van l October op f'rt— is gesteld. j OUDEWATER 9.30 10.30 11.50 2.30 3.30 5.30 6.30 7.30 HAASTRECHT 9.45 10.45 12.05 2.46 3.46 5.45 6.45 7.45 GOUDA 10.00 11.00 12.20 3.00 4.00 6.00 7.00 8.00 De vetgedrukte diensten alleen op Donderdag. De vertrektyd te HAASTRECHT is by benadering aangegeven. Aantal beschikbare zitplaatsen bij den aanvang van iedere rit: 20. 10.00 10.15 10.30

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 2