De ramp met de T 13. Beurs van Amsterdam. Verpleegsters- en Dienstbodekleeding georganiseerd in de nieuwe tentoonstel lingshallen op Houtrust ln Den Haag. Hoewel daarop ook iztndingen worden verwacht van büitenlandscjie firma's, is het toch allereerst de bedoeling, hier te toonen wat te onzent op het gebied vaji verbetering van het wegennet en van regeling en beveiliging van het verkeer is tot stand gebracht, terwijl erop ge rekend wordt, dat de Nederlandsche handel en industrie zullen medewerken om den buitenlandschen bezoekers een goeden indruk mede to geven van ons nationale kunnen op dit gebied. Het 8ste Internationale Wegencongres zal behooren tot een der grootste en be langrijkste congressen welke binnen onze grenzen zijn gehouden. Het heeft H. M. de Koningin behaagd, liet brachermvrouwschap over het con gres te aanvaarden, terwijl de uitnoodi- gingèn tot deelneming door de Neder landsche regfeering zijn gericht tot de regebringen der bij de „Association" aan gesloten landen, zoodat het Rijk in zeke ren zin als gastheer optreedt. Naast de officteele gedelegeerden uit het buiten land,, wordt een groot aantal andere deel nemers verwacht; als regel bedraagt het aantal aanwezigen bij deze congressen ruim 20QQ en vermoedelijk mag worden verwacht, dat zulks ook voor het aan staande congres het geval zal zijn. net congres zal zes belangnjKe vraag stukken behandelen, een 86-tal prae adviezen zijn daarover uit de verschil lende deelnemende landen toegezegd. Voor Nederland zijn van speciaal be lang de vragen, welke betrekicing hebben op het gebruik van klinkers voor wegver harding en op den ondergrond van we gen, dit laatste ook in verband met ae gelegenheid om tijdens de excursies te doen zien, welke moeilijkheden de slappe ondergrond in Nederland vaak oplevert. Op aandrang van Nederlandsch-Indi- sche 2ijde zal voorts voor het eerst op deze congressen aandacht worden ge schonken aan het gebruik van rubber op den weg, in het bijzonder voor wat be treft het gebruik van poeder-latex ter verbetering van asfaltmengsels. BINNENLAND. De distributie van goedkoope levensmiddelen. Voor werkloo/en die een uitkeering ontvangen uit hun werkloozenkas! De minister4 van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen, onder intrek king van het bepaalde bij circulaire van 15 Januari 1937 betreffende de distributie van goedkoope levensmiddelen aan kas- trekkers het volgende medegedeeld: Georganiseerde werkloozen, die uit7 keering ontvangen uit hun werkloozen kas, kunnen voor de verstrekking van de Vanwege het departement van Sociale Zaken verkrijgbaar gestelde goedkoope levensmiddelen in aanmerking komen, indien zij kasbijslag ontvangen of indien hun totale Wekelijksche inkomsten, in clusief de kasuitkeering, het inkomerf, hetwelk zij zouden hebben indien zij on der de steunregeling voor werklooze ar beiders waren opgenomen, met niet meer dan ten hoogste l overschrijdt en zij voor het overige voldoen aan de voor de distributie der onderscheiden artikelen gestelde vereischten. De tijd, gedurende welken een georga niseerde werklooze een uitkeering ont vangt uit zijn werkloozenkas, telt mede voor den wachttijd van 3 maanden, wel ke is vastgesteld om voor de distributie van margarine en bak- en braadvet ln aanmerking te komen. In afwijking van het bepaalde bij cir culaire van 18 December 1933 der toen malige Crisis-Zuivelcentrale kunnen ge organiseerde werkloozen, die uit hun kas trekken, na afloop van bovenbedoelden wachttijd onmiddellijk voor deze produc ten in aanmerking worden gebracht, on geacht oi zij al dan niet geheel uit de kas zijn uitgetrokken^ *r Toon Dupuis overleden. Te 's-Gravenhage is gisternacht on verwacht ontslapen de beeldhouwer Toon Dupuis. De heer Dupuis was een man van internationale bekendheid. Het aan tal werken, dat hij tijdens zijn lange loopbaan als beeldhouwer heeft gewrocht Is buitengewoon groot en al deze werken getuigden van zijn genialiteit. Antoine Stanislas Nicolas Louis Dupuis werd 18 Februari 1877 te Antwerpen ge boren, Hij studeerde als leerling o.a. van zijn vader, den beeldhouwer Louis F J. Dupuis, aan de Academie voor Schoone Kunsten aldaar en later aan het Institut Superieur des Beaux Aarts onder Tho mas VincQtte Hij werd naar Nederland geroepen om een werk te voltooien, dat door een anderen beeldhouwer was be gonnen. Toon Dupuii. bleef in Holland en vestigde zich in 1898 te 's-Gravenhage. In 190D werd hij benoemd tot hoofd leeraar dfer Haagsche Academie van Beeldende Kuhsten welke betrekking hij tot Ï914 heeft bekleed. Méér dan leeraar was 'hij evénwel zelfwerkend beeldhou wer en scheppend kunstenaar. Hiervan getuigen, de vele standbeelden en andere monumenten, officieele bor«beelden, reliefs, decoratieve figuren en penningen, welke in den loop der Jaren door hem werden ontworpen en vervaardigd. Dupuis heeft tot zijn dood toe hard gewerkt. Nog verschillende opdrachten hadhij onderhanden, o.a. een borstbeeld voor wijlen den heer Nlemeyer, ln leven president-commissaris van de nationale Levensverzekeringsmaatschappij dat vrij wel gereed was en een' buste voor wijlen ds. 'Tftehu, den bekenden lnlandschen predikant. Verder had hij opdrachten on der handen voor penningen van Prins fierndhrd en Prinses Juliana Het on langs ln het Koloniaal Instituut te Am sterdam onthulde monument voor Jhr. Stoop, den grondlegger van de petro leum-industrie in Nederlandsch-tndië was eveneens van zijn hand. Van algemeene bekendheid ls het prachtige monument voor de Koningin- Moeder aan het rosarium te 's-Graven- hage, dat eveneens door hem werd ont worpen Suppletoire begrooting Staütsmuntbedryf. Nieuwe bronzen een ten. Ingediend is een nota tot wijziging van de begrooting van het Staatsmunt- bedrijf voor 1938. Hierbij wordt het totaal zoowei van de lasten als van de baten van de exploi tatie verhoogd met 50.254 en het totaal der kapitaalsuitgaven en der ontvang sten elk verhoogd met 135.700. Deze verhooging houdt verband met de uitvoering van de wet van 17 Juli 1936 tot nadere wijziging en aanvulling van de Indische Muntwet 1912, krachtens welke Wijzigingswet de in Nederlandsch- Indië ln omloop zijnde koperen centen dooi' bronzen zullen worden vervangen. Van genoemde muntsoort zijn naar ra ming in Ned -Indië ongeveer 720.000.000 stuks in omloop 's Rijks munt kan per jaar ongeveer 12U.000.00W nieuwe bronzen centen afleveren. Dit beteekent, dat het munt be drijf gedurende een reeks van jaren met de aanmunting van bronzen muntstukken zal zijn belast. De bedoeling van het thans gedane voorstel is de outillage van 's Rijks munt in dier voege uit te breiden, dat de be schikking wordt verkregen over een in stallatie voor de vervaardiging van munt brons. Uit een ingesteld onderzoek is nl. gebleken, dat een fabricage in eigen be heer goedkooper uitkomt dan wanneer de bronzen muntplaatjes, als in voorko mende gevallen tot dusverre geschiedde, uit het buitenland worden betrokken. Naar raming is het te bereiken voordeel te stellen op ongeveer 29 per 100 K.M. muntbrons, hetgeen per Jaar, bij een verwerkixrg van 4«).000 K.G., een bespa ring van rond 139.000 beteekent, waar door de geheele nieuwe kapitaal-inves- teerlng in een jaar geheel verdiend is. Voor 's Rijks munt blijft de installatie steeds zijn beteekenis behouden, gezien de groote circulatie aan bronzen pas munt, zoowel hier als in Ned.-Indië. Bo vendien kunnen een tweetal aïui te schaffen electrische smeltovens ook voor het smelten van zilver worden gebruikt, waardoor een zeer waardevolle vernieu wing .en verbetering van dat smeltproces wordt verkregen. Afgezien, van de belangrijke besparing, die een verwerking van koper tot munt brons in eigen bedrijf boven aanschaf fing in het buitenland oplevert, is het voorstel van belang met het oog op de daaraan verbonden werkverruiming. Dooi de nieuwe werkzaamheden toch wordt werkgelegenheid geschapen voor onge- Veer 36 man. Het stoffelijk overschot van overste de Bruyit en van off icier-vlieger Vethake gevonden. De begrafenis der slachtoffers. Een aangrijpende plechtigheid. GEMENGDE BERK 1JTEN. Tjalkschip door motortankschip overvaren. Gistermiddag omstreeks vier uur is het tjalkschip „Gerdina" nabij de Lekbrug overvaren door het motortankschip „Shel 4". Het ongeluk geschiedde doordat de kapitein *Van de „Shell 4" bij het ver laten van de sluizen, de tjalk niet be merkt had. De 48-jarige tjalkschipper L. J. Van Remmerde uit Tiel, viel met zijn vrouw en twee kinderen over boord. De schip per, wist zich aan het anker vastte grij pen en zich op deze wijze drijvende te houden. De kinderen pakten hun vader vast, doch de vrouw kwam onder het tankschip terecht. Bij het weer boven komen werd zij door de bemanning van het tankschip aan boord genomen, even als de drie andere drenkelingen. Ernstig verkeersongeluk te Zwolle. Oude voerman aan verwondingen Afteta—A.N.P. seint uit Soerabaja, t fhet stoffelijk overschot van den omge- konleh officier-vlieger Vethake is gevolï- dep. en hedennacht door den mijnen veger D naar de marinekazerne Oedjong te Soerabaja overgebracht. De begrafenis zal morgen, Zaterdag, des morgens te half acht plaats hebben. Het stoffelijk overschot van den kapi tein luitenant ter zee De Bruyne werd door een vliegtuig drijvende gevonden, waarna het per vliegtuig naar Soerabaja is vervoerd. j De mijnenveger D. is opnieuw naar Bronddong vertrokken om de T-16 naar Soerabaja op te sleepen. Dit is intus- schen geschied en de T-16 bevindt zich thans bij de marine-vlleghaven Morok- rembangan. Het gouvernements-vaartuig Pollux voer hedenochtend met het wrak der T-13 het marine-basin binnen, waarna het wrak per vrachtauto verder naar Morokrembangan werd getransporteerd. De Rigel is tot heden nog op de plaats van het onheil gebleven. i Begrafenis «er slachtoffers- Heden vond te Soerabaja de plechtige teraardbestelling plaats van de slacht- offers, die geva(len zijn bij de ramp van de T-13. De lijkkisten werden vervoerd door drie lijkkoetsen, overdekt met kransen. Bij het verlaten van de ziekeninrichting zetten de pijpers van de marine een treurmarsch in. Het publiek sloeg ont- roerd het vertrek uit de centrale burger lijke ziekeninrichting gade. Langzaam en statig trok de stoet door de stad langs de Darmo-boulevard naar den dooden- akker, waar deniutoriteiten reeds waren vereenigd. Tevens waren daar aanwezig ds. Eckenhausen, ds. Hamel en pastoor Van Ravestijn. Ook was de burgemeester van Soerabaja, mi*. Fuchter op de be graafplaats aanwezig. De drie weduwen van de gevallen gehuwde slachtoffers wachtten hier de komst van den droeve stoet af. Duizenden waren naar de be graafplaats op Kembang Koening geko men, waar onder doodsche stilte de lijk baren naar de graven werden gedragen. Aan de linker- en rechterzijde van de groeve stond een vuurpeleton mariniers opgesteld. Op de kisten lagen de ver schillende onderscheidlngsteekens, op die van wijlen Uurbanus steek en sabel, en op die van de overige mannen de dienst- chevrons. Ei- was een groot massa-graf gedolven, I waar om heen zich aan drie zijden de militairen en pijpers hadden geschaard, terwijl aan de vierde zijde familieleden en vrienden van de gevallenen hadden plaats genomen. Dan klinkt het com mando „vuur". Een voor een worden de kisten, gedekt door den Nederlandsche vlag, boven de kuil getild, terwijl wapen makkers door het werpen van bloemen een laatsten groet brengen. Als de kisten boven de groeve staan, klinkt een tweede salvo, op hetzelfde I oogenblik worden de geweren gepresen- teerd en klinkt een koraal over den doo- I denakker. De aanwezige militairen bren gen het militair saluut, de burgers ont- I blooten het hoofd. Dan nemen de slip- pendragers de vlaggen van de kisten, een officier doet zulks bij de kist van wijlen Urbanus en hierna commandeert de ka- pltein van de mariniers: „afvieren". Dit j commando wordt zeven maal herhaald, het eerst voor het stoffelijk overschot van Uurbanus, dan voor Pronk, wiens kist naast die van wijlen Uurbanus wordt geplaatst, en zoo verder voor de 'vijf an deren. Pastoor Van Ra*e\tijn, geassisteerd door twee koorknapen, verricht dan de absoute voor de dri» katholieke slacht offers Hierna treedt de marine-commandant naar voren en spreekt namens den Mi nister van Defensie en den commandant zeemacht. De commandant zegt, dat hij in zijn lange ambtsperiode nog nimmer voor zulk een moeilijke taak heeft gestaan als thans, nu verslagenheid het hart vullen om de ramp, welke de T-13 trof en Waar bij negen dappere, flinke mannen het leven lieten. „Ik noem geen namen en geen rangen, omdat in het aangezicht van den dood alle verschil wegvalt. Het lot dat hen trof kan ons talken dag beschoren zijn, doch wij willen hier getuigenis afleggen van den vasten wil om onze plicht te doen, zooals zij dat deden die heengin gen. Zij zijn niet verloren voor hun naasten en voor ons, doch alleen voor gegaan op den weg naar het onbekende. Onze groote deelneming gaat uit naar de nagelaten familie en betrekkingen. Wellicht mogen deze eenigen troost vin den in de groote belangstelling hier bij de teraardebestelling, wellicht kracht putten uit de groote deelneming. Mannen van de T-13, de marine ver liest ln jullie goede krachten. Gij be- hoordet tot de besten en kiat een groote leegte achter, ook ln de harten van uw kameraden. Wij zullen u niet vergeten. Rust zacht." Na den marine-commandant trad de commandant van de vlieghaven Morok rembangan naar voren, die den tocht schetste en eraan herinnerde hoe na een aanvankelijk vlot verloop, het bericht kwam, dat de marine zulk een ernstige slag had getroffen „In volle uitoefening van hun plicht, ieder op zijn post, allen tezamen zijn zij uit het leven gerukt. Aan zeven van hun bewijzen wij thans de laatste eer. Ik roep allen op tot vervullen van hun plicht op gelijke wijze. Mogen de wedu wen en familie troostputten, te weten dat ge tot het einde uw plicht vervul- det." Vervolgens bracht kapitein Kengen eerbiedige hulde aan de gevallen marlne- kameradén. Overste Vermeulen van den marine stoomvaartdienst bracht een laatsten groet aan zijn vriend en collega Uurbanus, waarna hij een woord van troost richtte tot diens vrouw en kind. Na den zegen te hebben uitgesproken strooide ds. Hamel zand op de kisten, de woorden uitsprekend: „gtof zijt gij en tot stof zult gij wederkeeren". Pastoor Ravestijn sprak als volgt: „Wij roepen u een tot weerziens toe, want uw laatste reis is niet geëindigd bij het neer storten in zee. Naar wij vertrouwen zljt gij opgestegen naar God's troon in den hemel. Hij geve u eeuwige rust en leven." Daarna werden de nabestaanden en vrienden uitgenoodigd om aarde ln het graf te werpen. Het zoontje van wijlen Uurbanus stond alleen bij het graf van zijn vader. De begrafenis van de mannen van de T-13, welke eerst laat was algeloopen, 1^ een aangrijpende plechtigheid geworden, welke lang in het geheugen zal blijven. GSV 4, 12,30 uur. 3e klasse B: Ammerstol 2—Zwerver» 3 U.30 uur; Groeneweg 3_Moordrecht 3 11.30 uur; Gouda 7GSV 5; Moercapellp 2Nleuwveen 3. 3e klasse C: Olympia 5—Haastrecht 3- Ouderkerk 2—Schoonhoven 4; Nieuwer' kerk 3—Stolwijk 3, 11.30 uur; Oudewater 3—Ammerstol 3, 11,30 uur; Bergambacht2 —Groot-Emmers 2. RECHTZAKEN? Gistermiddag is op den oprit naar de IJsselbrug aan de Overijsselsche zijde een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waarvan de 80-jarige Van D. uit Zwoller- kerspel het slachtoffer is geworden. Met een met paard bespannen wagen, welke geladen was met vaten petroleum, reed de oude voerman den oprit af, toen hij ongeveer halverwege van achteren door een auto werd aangereden, bestuurd door den heer J. C. O. uit Colijnsplaat, dip op weg was naar Groningen Door den schok sloeg hét paard op hol. De wagen kwam daarbij tegen een paaltje terecht, met het gevolg, dat Van D. van het voertuig sloeg, en in het prikkeldraad langs den berm viel, waarna hij van de helling van den oprit naar beneden in een weiland rolde. Een vat petroleum viel eveneens van den wagen en kwam tot overmaat van ramp op den ouden nian terecht. Deerlijk gewond ls hij naar het Sophia-ziekenhuis.te Zwolle overge bracht, waar hij ln den namiddag aan de opgeloopen verwondingen ls bezwe ken. Vermoed wordt, dat de auto door de gladheid van den weg bij het passeeren is geslipt. Het paard is een eind verder tot staan gebracht. De pui van een woning bewerkt en eenige rijwielen vernield. Een elfjarige automobilist, die er weinig van terecht bracht. Gistermiddag omstreeks zes uur stond een auto van den heer Wleringa uit Grijpskerk geparkeerd in de Tulnbouw- straat ln Groningen. Twee jongens van elf en twaalf jaar stapten op de auto af, openden het portier en namen met vier vriendjes ln den wagen plaats. De U-Jarige M. B. uit Groningen wist,, de auto ln beweging te brengen, doch, dQ,i reis was slechts van korten duur, en de jonge automobilist heeft het dan ook niet verder dan de Tuinbouwstraat ge bracht, alwaar hij eerst de pul van een huis beschadigde, vervolgens een orgel omverreed, eenige rijwielen vernielde en ten slotte nogmaals de pul van een wo ning bewerkte Toen was het afgeloopen. De politie kwam n.l. een kijkje nemen en zag al spoedig, wat er aan de hand was. Het zestal werd naar het hoofd bureau gebracht, waar dc u-Jarige be stuurder werd vastgehouden. De overigen konden naar huls gaan. De auto werd van voren totaal ver nield. MUZIEK. Toscanini en het Residentie-Orkest. Wij hebben dezer dagen bericht, dat Toscanini na zijn Amerikaansche tour- néo begin April naar Salzburg zou ver- De maestro zal Zaterdag 26 Maart een concert van het Residentie-Orkest ln het Gebouw dirigeeren. Dan volgt het 10e Diligentia-concert, Woensdag 30 Maart onder zijn leiding en Donderdag 31 Maart met hetzelfde orkest voor Erudltio Mu- sica te Rotterdam. Ditmaal zal Toscanini dus in tegen stelling met het vorig seizoen drie abon nementsconcerten- leiden. SPORT EN WEDSTRIJDEN. SCHAKEN. Euwe wint de vijfde partij. De stand is thans 3—2 voor onzen Gisteravond is de vijfde party in den schaakwedshtryd EuweAljechin in den Dierentuin te 's-Gravenhage gespeeld. Zij is door dr. Euwe in een spannenden strijd gewonnen. KORFBAL. Programma voor Zondag. Nederlandsche Korfbalbond. 13e klasse B. Rood-WitRozenburg 3. 1 Emma—Die Haghe. Rotterdsmsche Korfbalbond. Spangen 2—Het Zuiden 4. De Spartaan 2Ons Huis 2. Ter Gouw 2Bolnes, 11 uur. WIELRENNEN. Rennersclub „Excelsior". Het bestuur van de Goudsche rennersclub „Exxcelsior" is als volgt samengesteld: W. Molenaar, voorzitter, F. J. Kempera, Hoe- renstiaat 146, secretaris, A. Peek, penning meester, C. Heerkens, A. Wassing, C. Ty- bout en W. Kreeuwen, leden. Record- Het tweede elftal van de vereeniging Sou burg is uit de competitie van den Zeeuw- schen Voetbalbond teruggetrokken. Dit elf tal heeft voor eenige weken een 59—0 ne derlaag geleden, wat als een wereldrecord wordt beschouwd. Onder deze omstandig heden mag men het terugtrekken dus zeker eén daad van wys beleid noemen. Boven- djen, het zou jammer zy'n als dit aardige wereldrecord in gevaar kwam. Olympia 2—Gouda 2. De voor a.s. Zondag vastgestelde wed strijd Olympia 2'Gouda 2 zal om 11 uur gespeeld worden, zoodat voor het publiek een goede gelegenheid bestaat om deze der by te volgen "en met het spel van de reser ves, van Welke Gouda aan den kop van deze afdeeling gaat, kennis te maken. VOETBAL. Programma voor Zondag 17 Oct. Goudsche Voetbalbond. le klasse: Gouderak 2—Bergambacht 1, Groeneweg 1—Moercapelle 1, Groot-Am- mers l—Nieuwerkerk l, Nleuwveen l— Gouda 4, Oudewater lONA 3. Overgangsklasse: Stolwijk 1—Haast recht 2, GSV 3ONA 4, 11 uur, Zwervers 2Lekkerkerk 2, Nieuwkoop l-Dilettant 2 2e klasse A: Woerden 2—ONA 5, 2.30 uur; Gouda 5Waddlnxveen 2, 11 uur; Bosk. Boys 2—Olympia 3, 2.30 uur; Stol wijk 2—Oudewater 2, 11.30 uur. 2e klasse B: Schoonhoven 3—Ouder kerk 1, 12 uur; Olympia 4—Nieuwerkerk2, 11 uur; Waddlnxveen 3—Lekkerkèrk 3; Gouderak 3—Dilettant 3. 11.30 uur. 3e klasse A: Nleuwveen 2—Gouda 6, 12 uur; Woerden 3—ONA 7, 12 uur; Voor waarts 2—Nieuwkoop 2; Bosk. Boys 3— Groeneweg 2, 12.30 uur; Bodegraven 3— I Ernstig geval van belasting- ontduiking. Officier van Justitie eiachlt maximum straf Dc officier van justitie te Amsterdam jhr. nir. van Asch van Wjj'ck heeft van', morgen de maximum straf (acht maanden gevangenisstraf) geëlscht tegen een Km. w(jkschen hotelier, die opzettelijk z(jn aan giftebiljet voor de vermogens- en inkom stenbelasting met eenige duizend™ Ruld.nj te laag heeft ingevuld De verkeerde opgaven moeten reeds van jaren her dateeren, doch eerst in 1936 kreeg men vermoedens tegen hem, doordat bjj het overlijden van een notaris aan het licht kwam, dat deze een groote schuld aan den hotelier had, waarvoor vyf procent rent* werd betaald. Deze schuld, noch de rente waren voor de belasting opgegeven, hoewel de eerste in. de vermogens-, de tweede in de inkomstenrubriek van het aangifte-bil jet hadden moeten staan Er werd een accountantsonderzoek inge steld en toen kwamen nog meer vermogens- deelen aan het licht, welke tot nu toe voor de belasting verzwegen waren. Beetje by beetje bekende de hotelier, doch steed3 kreeg men den indruk, dat nog niet alles aangegeven was. Toen tenslotte de zaak een strafrechte lijke wending begon aan te nemen, beken de hy volledig en toen bleek, dat behalve de vordering op den notaris nog een aan tal effecten en een bankdeposito waren ver zwegen. Voor de Haagsche rechtbank, gepresi deerd door mr. H. Haga, waa.rvoor de ho telier zich vanmorgen" te verantwoorden had, legde hy een volledige bekentenis af. Hij beweerde, dat de notaris hem had ge zegd, dat hy' de schuld niet voor de belas ting behoefde op te geven. President: Ik kay niet controleeeren of dat waar is, want de notaris leeft niet meer^ maar u had daaruit allerminst mogen af leiden, dat u de effecten ook niet had be hoeven aan te geven. Veerdachte: Ja. ik ben daarin érg on- noozel geweest. President: Integendeel, u hebt listig wil len zym De officier van Justitie zeide in zy'n re quisitoir, dat de ontduikingen al jaren latih gepleegd werden, doch dat pas in 1936 de bom gebarsten is. Spr. vond het een zeer ernstig feit, waarvoor geen verzachtende /omstandigheden zyn en vorderde de maxi- ^mumstraf van acht maanden. De verdediger, mr. Gunning zeide, door dit requisitoir verslagen te zyn. Verdachte, dié 65 jaar is en zyn leven lang hard ge werkt heeft om een kapitaaltje by elkaar te krijgen, zou die straf niet te boven ko men.- Voorts merkt pleiter op, dat op het platteland een notaris feitelijk de finan- cieele raadgever van de .bevolking is en bij den dood van den notaris zyn dingen aan het licht gekomen, waardoor alleszins aan nemelijk is gemaakt, dat de notaris ves- dachte den raad heeft gegeven de schuld voor de. belasting te verzwy'gen. Verdachte kan toen gemeend hebben: „Dan kan ik andere dingen ook wel verzwijgen," temeer daar dit vroeger, toen verdachte jong was, nog niet als zulk een ernstig vergrijp werd beschouwd. Pleiter drong daarom op d? meeste cle mentie aan verzocht een geldboete op te leggen. Uitspraak 28 October. RADIO PROGRAMMAV Zaterdag 16 October. Hilversum I, 1875 M. KRO-lTitzending: 8—9.15 en 10.— Gramofoon; 11.30 Gods dienstig halfuur; 12.— Berichten; 12.15 D2 KRO-Melodisten en solist; 1.— Gramofoon; 1.20 KlRO-orkest; 2,— Voor de rijpere jeugd 2.30 K'RO-orkest; 3.— Kinderuur; 4.06 Kir- deroperette-u itzending4.55 Gramofoon; 5.46 Causerie over diphteriebestryding; Gramofoon; 6.20 Journalistiek weekover zicht; 6.45 Gramofoon; 7.— Berichten; 7.15 Katholieke RVU; 7.35 Actueele aetherflit- sen; 7.56 Causerie over de a.s. Esperar.tb- cursus en gramofoon; 8.— Berichten ANP, Mededeelingen; 8.15 Overpeinzing met mu zikale omlijsting; 8.35 Reportage schaak- match; 8.40 KRO-orkeet, KRO-Boys, Kili- maJHawaian-Trio en solisten; 10.30 Berich ten ANP; 10.40 Reportage schaakmatch; 10.50 Internationale sportrevue; 10.65—12 Hilversum II, 301 M. VARA-Uitzending, 10—10.20 v.m. en 7.30-8 VPRO: 8.— Gramofoon; 10^— Morgenwijding; 10.20 C. Steyn's accordeonorkest, orgel, declamatie en gramofoon; 12—1.45 Gramo foon; 2.„Wij en de vrede", causerie; 2.15 Zang en piano; 2.30 Reportage; 3.— Gramofooav; 3.15 Damlea; 3.30 VABA- orkest «*n solist; 4.30 Esperanto-uitzending: 4.50 VlAlRA-orkest; 6,20 Gramofoon; 5.40 Literaire causerie; 6.— Orgelspel; 6.80 De Wielewaal; 7.— Filmland; 7.30 Bijbelver- tellingen; 8.— Herh. SOS-Berichten; 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia; 8.15 C. Steyn's Accordeonorkest en' solist; 8.45 Souvenir-orkest; 9.16 De Ramblers, de^ Hodlars en solisten; (Om 10.— Berichten ANP); 10.30 Toespraak; 10.40 Orgelspel; 11.10 Reportage; 11.20 Berichten; 11.25- 12 Gramofoon. „Kote NED. STAATSLOTERIJ. vl„s*e. Trekking van 14 Oct. 5e klasse. Trekking Nieten: STADSNIEUWS. 61 542, 742 185 195 557 564 778 867 314 23 27 52 68 «ml 442 447 5021 0 703 712 715 Ijo 959 969 1024 1070 1131 1169 1180. 1219 1231 1240 1279 1345 1386 1414 144 21660 1670 1694 1700 1763 1832 .1-1968 2030 2032 2033 2054 2083 2037 «u 2152 2255 2278 2300 2319 2345 2357 2416 2426 2431 2505 2509 2511 2521 2581' 2608 2610 2656 2707 2722 2758 «M 2866 2930 2931 2953 3019 3026 3036 ^4 8121 3250 3260 8303 3393 3419 3424 14 3618 8554 3669 3624 3655 3688 3710 «46 3788 3817 3819 3828 3835 3857 3932 4027 4085 4062 4063 4074 4134 4161 4162 m 4250 4253 4265 4300 4308 4317 4388 «01 4410 4419 4422 4491 4556 4591 4645 tó«9 4699 4706 4743 4778 4801 4828 4830 4861 4868 4874 4918 4959 4981 5070 5102 UJ04 5163 5224 5238 5247 5343 5392 5399 5415 5458 5519 5522 5528 5530 5547 5583 5621 5688 5706 6707 5708 5790 5795 5796 582» 6825 5842 5854 5858 5884 5939 5958 5970 6001* 6013 6024 6029 6059 6135 6182 6186 6246 6257 6303 6330 6361 6522 6605 6628 6686 6688 6890 6702 6713 6718 6725 6754 6756 6802 6835 6866 6903 6951 7033 7095 7134 7216 7288 7294 7313 7388 7392 7394 7395 T396 7401 7456 7467 7496 7536 7588 7594 7596 7607 7698 7705 7720 7792 7842 7871 7873 7956 8026 8064 8152 8291 8292 8320 8871 8398 8410 8422 8442 8568 8666 8695 8777 8912 8921 9026 9154 9167 9204 9296 9313 9376 9501 9546 9597 9618 9662 9663 9666 9684 9706 9709 9864 9904 9950 9962 9975 1 0011 10021 10135 10147 10150 10155 10181 10209 10215 10238 10281 10292 10299 10354 10371 10376 10396 1047 010476 10521 10536 1 0543 10549 10550 10572 10596 10631 10641 10651 10714 1 0843 10871 10882 10912 10913 10947 10980 10985 11020 11040 11041 11061 11108 11119 11128 11141 1U52 11220 11224 11291 11326 >11438 11559 11562 11570 11593 11601 11640 11659 11665 11680 11704 11712 11768 11772 11787 11802 11916 11917 12012 12108 12215 12243 12259 12283 12325 12334 12510 i 12594 12609 12610 12638 12641 12647 12680 12690 12752 12798 12799 12821 12867 12884 12891 12932 12951 12963 13021 13101 13107 13122 13168 13182 13191 13204 13316 i 13368 13373 13396 13444 13456 13468 13476 13507 13548 13570 13572 13573 18587 13653 13733 13736 13856 13873 13804 13918 13944 13962 13965 14021 4022 14033 14052 14106 14116 14123 14132 14175 14188 14209 14243 14270 14286 14299 14529 14559 1^594 14598 14600 14606 14620 14621 14630 14663 14707 14743 14744 14747 14764 14792 14907 14910 14943 14965 14966 15008 15016 15022 15028 15053 15103 15129 16164 15172 15214 15246 15253 15263 15281 15312 15322 15339 I 15366 15370 15422 15426 15575 15626 15640 15644 15665 15668 15670 15739 15763 15799 15819 15848 15857 15861 15979 15989 16057 16085 16093 1 6106 1 6118 16141 16163 16177 16242 16277 16306 16319 16362 16396 1641616417 16419 16451 16456 16465 16471 9 16605 16626 16632 16653 16703 16704 16797 16818 16834 16850 16917 16945 16947 16953 17012 17027 17039 17042 17043 17095 17144 17260 17271 17281 17378 17429 17434 17494 17509 17610 17533 1 7539 1 7545 17582 17630 17662 17754 17768 17856 17937 17971 18004 18012 18040 18076 18118 18128 18149 18233 18240 18290 18301 18378 18380 18393 18494 18536 18558 18579 18592 18600 18692 18702 18740 18738 18769 18840 18876 18914 18920 18977 18978 1&989 18992 18993 19065 19130 19201 19214 19228 19244 19261 19265 19266 19294 19300 19426 19436 19438 194&4 19521 19526 19532 19544 1 9554 19619 19626 19645 19671 19675 19724 19736 19738 19740 19795 19797 19811 19813 19855 19902 1991? 19935 19969 20012 20090 20131 20162 20245 20254 20258 20257 20269 20319 20327 20343 20348 20353 20411 20429 20480 20488 20564 20589 20592 20606 20761 20762 20773 20801 20836 20960. 20970 21011 21015 21055 21084 2U13 21130 21149 21172 21274 21293 21384 21393 21448 21501 21627 21552 21572 21584 21685 21729 21734 21756 21813 21828 21907 21930 21961 22063 22066 22099 22116 22120 22140 22148 22165 22176 22178 22206 22244 2228422396 22482 22485 22536 22565 22682 22732 22735 22756 22780 22804 22825 22842 22859 22869 22884 22918 22986 22992 22993 23078 23091 23111 23255 23333 23334 23453 23547 23557 23564 23571 23578 23677 23760 23815 23822 23936 23937 23955 23989 5e klasse. Trekking van 15 Oct. fiooge prijzen» f 3000.-. 6393 t 100.8486 9791 14613 16884 Prijzen van 76.—. «95 480 1332 1560 2528 2617 3526 4263 «80 6208 6423 7360 7712 7765 8814 9523 9914 10736 11802 13172 13346 14313 15541 17403 17695 18029 19113 22058 22175 Nieten: 538 1047 1310 1326 1464 1989 2287 JJJ 9088 3877 4012 4585 4782 5281 5950 «065 6853 7258 7478 8078 8683 9509 W41 12001 12786 13491 13864 14557 2 16097 15175 15353 15726 16088 16182 S® 16440 10481 16652 16709 16823 17415 '«W 17702 17882 18007 18019 18561 19161 5J0 20270 20192 20399 20767 21319 21760 «970 22111 22740 22781 WEERBERICHT pachting: Meest matige Noordweste- "ft wt Westelijke wind, half tot Waar be- of betrokken, mogelijk nog enkele Jfcnbuien, weinig verandering in tempera- GOUDA, 15 Oct. 1937. Inspectievergadering onderwijzend personeel. Voordracht prof. R. Casimir. ln de middagbyeenkomst van de gisteren in „Kunstmin" gehouden vergadering van het onderwijzend personeel in, de inspectie Gouda, heeft prof. R. Casimir, bijzonder hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Lei den, gesproken over „Individuaal-psycholo- gie". De inspefcteur van het lager onderwijs, de heer H. de Blouw, heette den spreker har telijk welkom en eveneens richtte hy eer. welkomstwoord tot den hoofdinspecteur van het lager ónderwys, dm heer P van Nes uit Den Haatf, die de middagvergadering bij woonde, en tot de vertegenwoordigers van gemeente- en schoolbesturen. Vervolgens herinnerde de heer De Blouw er aan, dat de heer W. den Hoed, oud hoofd van de opleidingsschool te Gouda, vele jaren als penningmeester van 1° inspectie-verga deringen is opgetreden, ook na beëindiging van zyn ambtelijke loopbaan. Nu de heer Den Hoed een week geleden Gouda verlaten en zich te Heemstede gevestigd heeft, hechtte de heer De Blouw er aan hem voor zyn bemoeiingen hartelijk dank te betuigen. Prof. Casimir ging allereerst na kce der tig jaar geleden de individuaal-psychologie geboren werd. De zielkunde was achter gebleven in de mogelijkheid van toepassing' in het gewone leven, met andere woorden in menschenkennis .De psychiaters zagen zich geplaatst voor vraagstukken, die lichame lijk niet te verklaren waren. Ingevoerd werd de psycho-analyse om verschijnselen, die niet verstaan werden, te begrijpen. Van deze analyse is als tak afgebogen de indi viduaal-psychologie, die in wylen Friedrich Adler te Weenen haar bouwer en verkon diger heeft. De inleider gaf eenige persoon lijke herinneringen aan Adler, dien hy een eenvoudig en vriendelijk man met een zeld zaam ryk leven noemde. De leer van de individuaal-psychologie ging prof. Casimir vervolgens'na. De psy cho-analyse heeft twee groote kenmerken. Het eerste is, dat de driften eeh veel groo teren invloed op den mensch uitoefenen, dan men vroeger vermoedde. Men daalde af tot een diepere laag van het leven om de in vloeden te leeren kennen. Een tweede ken merk van de analytische psychologie is« dat zy meent, dat het onderbewuste in het den ken en doen een zeer belangrijke rol speelt. Naast deze twee beginselen besprak prof. Casimir de grondslagen. Men ging naar het .psychische zoeken aan de hand van uitdruk kingen van het lichamelijke. De psycho-analyse, vervolgde prof. Casi mir, gaat uit van de gedachte, dat het ziele- leven een totaliteit is, (jat alles met alles samenhangt, dat alles een uitingjs van het persoonlijke. Men vraagt by bepaalde han delingen waartoe gebeurt dit en hier komt men tot de uiting van het onderbewuste. Het psychisch leven is een streven naar macht, een uiting der drjften. By de func- tionneering van het psychisch leven, komt men tót de conclusie, dat alle verschijnselen in sterke mate worden beheerscht door de organen. Prof. Casimir schetste hierna Adler's leer in bijzonderheden en besprak hapr toepas sing, een en ander aan de hand van voor beelden, ten einde zijn gehoor den geest van de individuaal-psychologie te doen ge voelen. Met vier dirfgen, machtswil, minder waardigheidsgevoel, overcompensatie en ar rangement gaat de mensch door het leven. Tegenover het minderwaardigheidsgevoel ryst op het gemeenschapsgevoel. Na een korte pauze behandelde prof. Ca simir het gemeenschapsgevoel. Individueel zwak, wordt de mensch door samenwerking en intellect heerscher, uit samenwerking en intellect ontstaan de groote daden. In het minderwaardigheidsgevoel kan de crisis lei den tot een louteripg, een afkomen van het minderwaardigheidsgevoel en geraken tot het gemeenschapsgevoel. Het minderwaar digheidsgevoel kan behalve door orgaange breken ontstaan door de positie in het ge zin, door verkeerde behandeling door de ouders. Hiertegenover moet het gemeen schapsgevoel opgebouwd, zin voor het leven gewekt worden. Hoe en langs'welken weg valt moeilijk te zeggen, doch wel kan men spreken van door bemoediging. Voor de con stateering van het mindprwaardigheidsg - voel zyn verschillende middelen: de droom, het waarnemen van de houding, vooral de aarzelende levenshouding, het werken en de mimiek. De levensleer van Adler heeft als hoofd punten: ontmoedigt nooit, bemoedigt altydl maar dan op zakelijke wijze en hebt ver trouwen in uw kind, zeg niet te gauw, dat het dom is. Bij opvoeding moet een band van gemeenschapsgevoel bestaan. Ongetwijfeld is, ging prof. Cggimir, voort, de individuaal-psychologie zeer eenzijdig. Hoeveel rijker zou zij geworden zyn als zij de karakterleer nader bezien had. Maar on danks alle gebreken, past toch een woord van groote waardeering voor de leer. De verdiensten liggen hierin,'dat versterkt is het geloof van de waarde van de opvoediyg, dat de oogen iijn geopend voor talrijke kin deren, die men beter heeft leeren kennen en ook heeft men zich zelf beter leeren kennen. Ook maatschapeplyk is het algemeen men- schetyke op den voorgrond gesteld. Ten slotte heeft Adler er vooral op gewezen, dat het doel moet zijn gewone menschen te zijn en daarmede de gemeenschap te die nen. Daarmede is voor de opvoeders een be langrijke taak weggelegd. Nadat prof. Casimir zijn belangwekkende Nöxjrdr&cht had beëindigd, heeft de heer De $ouw hem hartelijk dank gezegd voor diens beschouwingen, waarmede de inleider op po pulaire wijze zijn hoorders een en ander heeft medegedeeld vart de resultaten van zijn grooten studiezin. Met een woord van dank voor de groote opkomst en een tot weerziens, sloot de heei De Blouw vervolgens de inspectievergade ring. Ook deze bijeenkomst is, mede weder om door haar ontwikkelend karakter, uit stekend geslaagd. Neutrale Vereeniging Kinder>oeding. Men deelt ons mede dat de Neutrale Ver- ëeni^itlg Kindervoeding een inschrijving zül houd$ voor ta<fere„ van werkloozen eip daaraan gelü'k gestelde gezinnen. De in schrijving geschied in hef; Blauwe Kruis op Dinsdag en Woensdag 19 en 20 October. Ouders moeten zelf komen en trouwboekje medebrengen, kinderen worden beslist te ruggezonden. Godsdienstoefening V»yz. Ned. Herv. In de godsdienstoefening op Zondag a.s. om half elf, te houden in de Kleine Kerk door de Ver, van Vrijz. Ned. Hervormden, zal voorgaan Ds. P. van Wijnen te Ureterp. Onderwerp: „Kerkgaan: behoefte of plicht". Verkeer gestremd. Op den Fluweelensingel is gisteren van een met varkens geladen vrachtauto het linlker achterwiel gebroken. De krulstaarten zijn in een anderen wagen overgeladen, waarna' het voertuig met het gebroken wiel is weggesleept. Het verkeer was eenigen tyd gestremd. De politie heeft het via Burgemeester Mar- tensstraat en Goejantverwelledyk omgeleid Zakkenroller bemachtigt vier Buit ruim 24.—. Tydens de weekmarkt heeft gisteren een zakkenroller zyn slag geslagen. Bij de f litie hebben achtereenvolgens een 38-jarige vrouw uit Ammerstol, een 15-jarig meisje uit Waddinxveen en een 29-jarige vrouw en een 16-jarig meisje uit Gouda aangifte ge daan, dat zy uit mantels of handtasschen hun portemonnaies misten. In totaal is een bedrag van 24.21 buitgemaakt. Jongen in de Haven gevallen. Vanmiddag omstreeks kwart voor twee is een jongen in de Haven gevallen. De 8-ja- J rige B. J. van Jaarsveld uit de Groenendaal liep achter de aan den kant tegenover de Nutsspaarbank liggende stëenen om, waar bij hij uitgleed en in de gracht viel. De jongen begon in zinkenden toestand te ver- keeren, doch gelukkig schoot men te hulp. Een opperman wierp een balk in de Haven, waaraan de knaap zich kon drijvende hou den. Met sen roeiboot is de heer A. J. Knijf, stoker by de 1\T.T., naar de drenkeling ge varen. De jongen was nu spoedig gered. Per fiets is hy naar huis gebracht. Dr. Kroon dijk heeft hem onderzocht. De knaap had geen letsel gekregen. Bij het aprien te water geraakt. Gistermiddag is het 8-jargi meisje Annrie van der Wey, wonende op de Raam, bij het spelen op stroopakken op- de Vest in het water van den Türfsingel 'gevallen. De 20- jarige T. Lorjé uit den Radder van Cats- weg sprong in, de gracht, doch inmiddels was het kind reedis op den kant gebracht. Per fiets is het meisje naar de ouderlijke woning gebracht. Stijgende werkloosheid. Sinds de vorige opgave is het aantal werkloozen gestegen van 1950 tot 1984. Ingeschreven staan thans: aardewerkers 106, letterzetters 40, bouwvakken 403, hout bewerking 140, lederbewerking ll,kleeding- l,ewerking 49, metaalnijverheid 102, papier branche 16, textielindustrie 65, suikerwer kers 126, sigarenindustrie 108, landbouw 71, pakhuisknechts, schippersknechts, koet siers en chauffeurs 326, verzekeringsagen ten 2, kantoorpersoneel 64, onderwijsperso neel lf huiselijke diensten 11, fabreiksarbei- ders 223, transportarbeiders 126. AGENDA Thalia-Theater „De liaan Brown". Schouwburg-Bioscoop „De dans aan de galg". Réunie-Bioscoop „De Banjospeler van de Mississippi". Zondagochtend „De verbo den vrucht". Oct., 8—9 uur, Kazerne. Bezichtiging clubgebouw De Hanebalk Nederl. Padvin- dersvereeniging. 16 Oct. 8 uur Veemarkt Restaurant. Feest avond Mannenkoor Apollo. 17 Oct. 2 uur Nieuwe» Schouwburg. Jacob Hamel met zijn AVRÓ-Kiderkoor. 18 Oct., 7.30 uur, De Zalm. Verkoopingen notaris J. van Kranenburg. 18 Oct., 8.15 u. Bovenzaal Réunie. Vrijz. Ned. Herv. Algemeene ledenvergadering. 19 Oct. 8 uur Voorn. Kazerne. Cursus Transportcolonne Roode Kruis. van de Wil- 15 UIT DEN OMTREK. OUDEWATER. Historische ontdekkingen. I Oude stadsmuur opgegraven. Bij de werkzaamheden voor den aanleg van een ijsbaan in werkverschaffing op het terrein De Biezen langs den Ouden Singel aan het einde van de Leeuweringenstraat zyi> historische vondsten gedaan. By het graafwerk voor het. egaliseeren van den grond trof men °P ongeveer een halven meter diepte steeneni funldeèringen, die,, naar uit oude bescheiden.' in het archief viel na te gaan, resten zijn van de vroegere walmuren, die eens de st-nd als verdedi- gdngswerken omgaven. Deze stadswallen dateeren vaW omstreeks 1419. Toen ln 1572 de Spanjaarden Oudewater uitmoorden, zijn ze gesloopt. De stadsmuur is Sfcle Biezen geheel te- ruggevonden. Daarnaast ia de fundeering van den toren blootgelegd en voorts zijn aan de oppervlakte gekomen een viertal spanbogen vlak achter den' muur, die dieru- den als steunpunten van de weergangen, waaruit men de schietgaten gediende. De vormen) vani een en ander zyn duidelijk zijihtbaar. De vondsten kloppen geheel met dë gegevens uit het archief. De muur en de spanbogen zijn nog geheel In tact, wel verweerd» maar ni©t vergaan. De torenfunideering verkeert ln goeden toe stand, het metselwerk heeft groote, gave steenen. In doorsnede heeft de toren, afme tingen van 2% bij 3% meter met een dikte van de„ muur van tachtig centimeter. Uit oudel bescheiden is gebleken, dat men hier te doen heeft met den z.g. scuters- toern, den schutterstoren. In de nabijheid moet gestaan hebben de Biesenttoern. Naar de resten hiervan is men nu op zoek. Het is de bedoeling het graafwerk ver der voort te zetten teneinde alle historische fundeeringen aan de oppervlakte te bren gen:. Of het mogelijk zal zijn de vondsten geheel bloot te leggen, hangt af van de omstandigheid of men het grondwater, d t zich vooral sterk opdringt, kan wegkrijgn. Hoe diep de muren en de toren liggen, ls nog niet vastgesteld kunnen worden. Er is nog niet over gesproken of tot restauratie van de oude stadswallen zal worden overgegaan. Eerst moet men zien wa+, de verdere resultaten van het werk zijn. In elk geval heeft men de Rijkscom missie voor monumentenzorg van de vond sten op de hoogte gesteld. Het graafwerk geschiedt onder leiding van onzen oud-stadgenbot, den heer J. C. „Hogendoorn, gemeente-architect van Oude water. - o GOUDERAK. Geitenkeuring. Onder leiding van den heer S. de Jong Szn., assisitent van de Rijksveeteelt-consu lent te 's-Gravenhage, zal op Zaterdag 30 October alhier een geitenkeuring worden gehouden. Gemeenteraad. Onder voorzitterschap van burgemeester H. Bergman, kwam de gemeenteraad Don derdagavond ten raadhuize in voltallige ver gadering bijeen. Na opening, voorlezing en vaststelling der notulen passeerden diverse ingekomen stukken den hamer. Besloten werd tot den verkoop van eenige boomen staande achter het raadhuis en de 0. 1. school aan den klompmaker C. Bouter te Ouderkerk a. d. IJssel voor 52.De jongerengroep van den Bond van Kaasproducenten bracht I schriftelijk dank voor de beschikbaarstel ling van een lokaal der 0. 1. school. De voorzitter deelde in dit verband mede, dat het voltallig college van B. en W. bij de opening van den cursus is tegenwoordig geweest. Het schrijven van de Ver. van Nederl. Gemeenten, waarin werd terzocht toe te treden tot eemop te richten verzekerings- maatschappij n.l. de „Fraude-Onderlinge", ontlokte, nadat de heer J. C. Vleggeert voor lezing der missieve had verlangd, eenige discussie. Weth. A. Huisman meende dat men toch na verloop van ty'd'zich tegen fraude zal moeten verzekeren. Weth. Jac .de Bruyn was niet tegen ver zekering op «ichzelf, maar vroeg zich af of op deze wijze nu de gemeenten dit zelf ter hand gaan nemen, niet eèn belangrijk stuk particulier initiatief wordt gedood. Er zijn er zoovelen die geen emplooy kunnen vinden. Spr. had het liever aan het parti culier initiatief overgelaten. De voorzitter meende, dat waar er reeds pl.m. 600 gemeenten deelnemen, het parti culier bedryf het moeilijk goedkooper zal kunn?n doen. Op een desbetreffende vraag van den heer Vleggeert deed de voorzitter mededeeling van de eventueele kosten. Men zal zich voor 5000.garant moeten stel len, d.i. 2.per inwoner, terwijl de pre mie zal bedragen,/ 7.50 per 1000.— Nadat Weth. A. Huisman zich met e?n en ander geoord had verklaard, maakte de voorzitter er namens B. en W. een voorstel van. Besloten werd met 5 tegen 2 stemmen tot de „Fraude-Onderlinge" toe te treden. Tegen de heeren Weth. Jac. de Bruyn en P. H. Hofman. Daarna werd toegestaan, dat de gemeente Groot-Ammers toetreedt tot den Schoolart- sendienst, alsmede dat de heeren A. Oskam en G. C. Mourik voor de gemeente mogen werken. Verder wenschte de plaatselijke geitenfokvereeniging, onder dankzegging voor het gebruikte lokaal, dat de raad ver bieden zou, dat in deze gemeente „wilde" bokken worden gehouden. Nadat de voorzitter had uiteengezet dat dit buiten de bevoegdheid van den raad lag, en de heer Vleggeert had opgemerkt dat de vereeniging waarschijnlijk de bokken niet uit de geiten kan houden, wat de lachspie ren in beweging bracht, werd het schryVen voor kennisgeving aangenomen. Hierna rapporteerde de heer J. J. Boer namens de commissie van controle dat de boeken en bescheiden van de gemeentereke ning 1936 in orde waren bevonden, waarop door den voorzitter aan deze commissie w-rd dank gebracht De rekening die daarop voorloopig werd vastgesteld, had op den gewonen dienst aan inkomsten 85.112, aan uitgaven 82.885, zoodat er een batig saldo was van 2227. De kapitaaldienst vermeldde een nadeelig saldo van 235.58. De waterleidingrekening h|d op den gewonen dienst een nadeelig saldö'Van 311.40 en op de kapitaaldienst eén batig saldo van 4520. De rekening van het Electriciteitsbedryf had op den gewo nen dienst een batig saldo van 1534 en op de kapitaaldienst een nadeelig saldo van 1928. Een begrootingswyziging 1937 ging zon der navraag of discussie onder den hamer door. By de rondvraag informeerde de heer J. C. Vleggeert hoe de zaken stonden met het beschikbaar stellen van een ontspannings lokaal voor de werkloozen. Daar de winter nadert drong spr. bij B. en W. op spoed aan. Nadat de voorzitter er op gewezen had, dat de tot dusver ingekomen aanbiedingen voor een lokaal nog te hoog waren, en hij naar aanleiding van een in een der vorige raadszittingen gehouden vergelijking met Moordrecht had gezegd, dat daar zulks ge schied door particulier initiatief en dus de gemeenschap niets kost, kwam de heer Vleggeert met een voorstel ter tafel. Spr. wees er op, dat de heer A. Scheigrond hier voor een uitstekend lokaal beschikbaar heeft. Het eind der discussie was, dat B. en W. een onderzoek toezegden en binnen kort met concreete voorstellen zullen ko men. Nadat de heer Vleggeert nog had gewe zen op den slechten toestand van de stoep naby het gymnastieklokaal, hetgeen B. en W. eveneens onderzoeken zullen, werd de. vergadering gesloten. WISSELKOERSEN. 14 Oct. 15 Oct. Officieel. Looiden 8.97% 8.97% Berlijn 72.65 72.65 Parys 6.10% 6.09% Brussel 30.48 30.48% Zwitserland 41.62 41.62% Kopenhagen 40.10 40.07% Stockholm 46.30 46.27% Oslo 45.12% 45.10 New-Pork 1.81 1.80% Praag 6.33% 6.34 Milaan 7.40 Prolongatie Part. disc. Dag geld Registermarken 38, Crediet Sperr- marken 14%, Effeetensperrmarken 14%, Reismarken 51%, Bankpapier 40%. Beurso verzicht. Stille markt. tLustelooze stemming. Meerendeels lagere koersen. Koninklijken prijshoudend, Beleg- gingsmarkt prijshoudend. De reactie in Wallstreet kwam voor^ de Amsterdamsche Effectenbeurs meei of min der als een koude douche. Weliswaar is men door het koersverloop van de beurs te New- York niet verwend geraakt, doch de vaste temming, die de beide laatste dagen aan het Damrak viel waar te nemen, had een eenigszins optimistische geestesgesteldheid te voorschijn geroepen, waardoor de toe komst en dus ook Amerika wat rooskleu riger werd bekeken. De nieuwe koersdaling in de Ver. Staten maakte een onaangename indruk en de stemming ter beurze van Am sterdam werd hierdoor op ongunstige wijze beïnvloed. De handel was overigens van kleine afmetingen. Van kooplust was ech ter niets meer te bemerken, doch daaren tegen werden op de meeste afdeelingen nog enkele posities tot afwikkeling gebracht en het daaruit voortspruitende materiaal oefende op het koerspeil de noodige druK uit. Een uitzondering werd gevormd door Koninklijken, die by de opening prijshou dend waren en zich nadien nog iets konden verbeteren. Wel bleven de hoogste koersen niet gehandhaafd, doch ten opzichte van gisteren viel echter in doorsnge geen na deelig verschil waar te nemen. Met de cultuurfondsen was het echter an ders gesteld. H.V.A.'s openden reeds bene den het* vorige slot, maar verloren vervol gens nog eenige procenten. De minder cou rante soorten werden wat lager genoteerd. Rubberfondsen waren eenigszins aange boden. Amsterdam rubbers werden lager in gezet en zagen zich daarna nog verscheide ne procenten ontgaan. Incouranten bewogen zich meerendeels op of beneden het laagste niveau van gisteren. Voor de tabakken kwamen ten opzichte van de vorige slotkoersen by zeer kleine .mzetten iets lagere noteeringen tot stand. Van de industrieelen werden de Philipsaan- deelen ex slotdividend 12% c/r genoteerd en hiermede rekening houdende leden zy een verlies van meerdere punten. Dit was wel een tegenvaller, want de meening was post gaan vatten, dat het slotdividend door den koers spoedig zou worden achterhaald. A. K.U.'s werden wat lager afgedaan, Uni levers waren niet veel veranderd. Scheepvaartpapieren werden op kleine schaal verhandeld. De meeste soorten had den van eenig aanbod te lijden. Aandeelen Java-China-Japanlyn liepen onder beurstyd een vijftal procenten achteruit. De Amerikaansche Waarden ondervónden regelrecht den terugslag van de daling in Wallstreet en kwamen algemeen lager te liggen, waarbij zy zich over het geheel ge nomen op omstreeks de omrekeningskoer sen bewogen. De beleggingsmarkt was stil, doch prijs houdend voor Nederlandsche staatspapie ren. Fransche fondsen werden thans weer eens lager afgedaan. Prolongatie ADVERTENTIEN. NAAR MAAT naar: C. J. J. LOEVE GOUWE 45 TEL. 2621, t/o de Turfmarkt.

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 2