"ow^1""woü'defi inderdaad wel zoo tragisch te zijn Wipwatermolen bij Schoonhoven. FILMNIEUWS. Modeshufjes. fiülÈ Wat de Mode brengt. Detiestkastjes ophang-en RECEPTEN. Waddinxveen. Stolwijk. Recuwjjk. Levensblijheid, het geheim om jong te blijven. door MeviS G. C. Meyer-Öchwencke gy reeds zestig jaar gewor den l Inderdaad Men zou het niet ge- K&Hfftr. wannéér wen U zietj" .v 4>tee en ctergelyke uitroepen hoort men meermalen, waar het menschen van dezen Jeeftyd en ouder betreft. Het heelt ex heel veel van, alsof de menschen eerstop veel lateren leeftijd een ouden indruk maken, in tegen stelling met een aantal jaren terug, toen een vrouw van dertig jaar zich reeds overeenkomstig haar leeftyd kleedde en gedroeg en zeer „gepo seerd" was. Wanneer wy de talryke voorbeel den zien van jeugdige ouden, dan vragen wy ons af of dit niet voor ieder mensch die gezond is mo gelijk is. Het. ouder worden, althans het klimmen der jaren is nu eenmaal de bestemming van alle levende wezens, behoeft dus nimmer tragisch opgeno men te worden, terwijl oud zyn een zeer individueel begrip is. Men is zoo oud als men zich gevoelt en tallooze voorbeelden zyn er van mannen en vrouwen van beteekenis, die tot op hoogen leeftyd buitengewoon veel be- teekenen in 't maatschappelijk leven. Het leven gaat aan niemand onop- geerkt voorbij, het eisch veel, geeft zorgen en verdriet, stelt de mensch voor moeilyke problemen en conflic ten, die lang niet altijd zonder veel •zielestryd zijn op te.lossen. Het slaat wonden, die niet spoedig heelen en menigmaal lidteekens nalaten en groeft rimpels in menig gelaat. Deze laatste zijn het echter niet, die een mensch oud behoeven te maken, doch hiervan is veeleer de oorzaak te zoe- ken in de innerlijke gesteldheid. Menigmaal komt het voor, dat wij een oudere man of vrouw ontmoeten,' j wier gelaat doorgroefd is met rim- 1 pels en die er ondanks hun hooge aan tal jaren niet oud uitzien. Integendeel de lichtende oogen getuigen slechts van levensblijheid en levensdurf en deze typen worden niet oud. j. Onze groot- en overgrootmoeders waren met dertig, veertig jaren reeds oud, althans ze gevoelden zich zoo. Zy droegen wijde mantels en kapot- hoedjes, namen weinig beweging, werden dik en asthmatisch en waren f tevreden met een rustig hoekje aan het raam, in een gemakkelyken stoel, na volbrachten arbeid. Ze gevoelden zich niet alleen, hadden geen behoef- te aan winkelen en tearoom bezoeken, en zegwaren tevreden met het gezel- 1 schap van papegaai of kanarievogel 1 'of poes. De tijd werd verkort door het breien van wollen kleedingstuk- ken voor het gezin en het drinken van ettelijke kopjes thee of koffie en nu en dan een kijkje op straat door het spionnétje. Ongetwijfeld zouden zij hoogst ver wonderd zyn, indien zij een blik kon den werpen op het leven der moderne vrouw, die steeds tijd teKort komt, ondanks haar vereenvoudigde huis houding en de vele technische hulp middelen, die haar ten dienste staan Zouden zij dan tevens niet eens even denken'; „Wat zyn wy met al ons werken dan toch veel tekort gekomen en wat ryk aan afwisseling is het le ven der hedendaagsche vrouw!" De mensch, die zich oud» en gedrukt gevoelt vóór zyn tjjd, mist veel en weet van het vele goede, dat het leven ongetwyfeld biedt, niet te genieten. Sport, lichaamsverzorging, matig leven ,zorg- voor het uiterlijk, hetgeen volstrekt niet synonierfi is met y del heid, al deze factoren werken er toe mede, mannen en vrouwen, zelfs op ouderen leeftyd gezond en frisch te houden. Doch hiermede kan men nog niet volstaan, want jeugdig blij ven beteekent óók niet, dat men zich als vrouw van vijftig jaar als 'n jong meisje kleedt en kunstmiddelen te baat neemt, die soms belAchelyk wer ken. Jeugdig blijven moet van binnen uit komen, hart en ziel moeten gezond zyn en men moet het leven, ondanks de vele moeilijkheden, die het aan geen enkel menschenkind onthoudt 1 als een kostbaren schat weten te be schouwen. Strijd is steeds om te stre- ven naar de overwinning, niet om bij de pakken neer te blijven zitten. Het leven blijft altijd nieuw, geen dag ge- lijkt op een andere, de toekomst blijft I voor ons verborgen en steeds weer hooren wjj nieuwe klanken. De too- 1 nen, die samengevoegd worden, klin ken ons echter witlicht anders in de ooren, dan de jeugd, die er een an- dere uitleg aan geeft. Het kan even vel ook gebeuren, dat wij melodieën hooren, waarvan wij tezamen met het jongere geslacht kunnen genieten, waardoor wij ons intensiever met hen verbonden gevoelen „Wij zijn oud, wij hebben met het leven afgedaan en men heeft ons niet meer noodig." Dergelijke uitdrukkin gen hoort men maar al te vaak door menschen op leeftyd zeggen, meestal niet zonder eenige verbittering. Het berust slechts dan op waarheid, in dien men zichzelf inkapselt, geen be langstelling meer toont voor hetgeen zich in de naaste omgeving en daar buiten afspeelt en zich niet de moeite geeft iets voor anderen te zijn. Der gelijke menschen verstaan de ware levenskunst zelfs op ouderen leeftyd Tot de fraaiste vormen, waarin de landelijke bouwkunst zich openbaart, behooren stellig ook onze molens, die lukkigerwüs nog op tal van plaatsen, ons landschap sieren. De wipwatermolen is het oudste watermolentype dat WÜ kennen. Naar verluidt zou de uitvinding hiervan 'moe ten worden toegeschreven aan Heer Floris van Alkeniade" die haar in 1408 voor de eerste maal in practük gebracht' zou hebben. Het staat vrijwel vast, dat de invoering j„ Holland dateert van 1430. Op 13 Mei van genoemd jaar verleende namelijk Gravin Jacoba van Beieren toestem ming tot het plaatsen van een wipmolen in den polder Bonrepas (in den volksmond Boenderpas) b« Schoonhoven waar de afgebeelde molen thans nog staat. Bil' dit molentype ligt, in tegenstelling met wat bij den korenmolen het geval is, de maalinrichting in het onder stuk. Het scheprad is buiten den molen geplaatst; het af gebeelde exemplaar (naar een fraaie teekening 'van den heer Corn. J. J. Bosch te Gouda) heeft een open scheprad. Ondanks de zooeven genoemde omstandigheid is onder in den molen nog ruimte voor de woning van den molenaar, die immers ten allen tijde beschikbaar moet zijn. Volgens molenkenners moet de wipmolen beschouwd worden als een overgang tusschen koren- en watermolen, en tevens als een schakel tusschen standerdmolen en boven kruier. Wipkorenmolens zijn zeldzaam en een afgeleid type niet, leeren hem wellicht nimmer be oefenen. Zy hebben alle levensvreug de verloren en geven zich geen moeite om de innerlijke levensblijheid te be houden of te verkrijgen. Dorre bloe men knipt men van heesters en strui ken, doch men geniet van de nieuwe twijgen en knoppen, die zich stjeeds weer vormen .Vol eerbied kykt men naar de oude boom, wiens leven$sap- pen hem in staat stellen steeds vruch ten te blijven dragen. Uit de verdor de bloesems van de vruchtboom ont wikkelen zich kostelijke, gave vrach ten, die zorgvuldig geplukt wordeti. „Oud" worden, is het noodzakelijk? Néén, rijper worden, gesterkt dooi de vele ervaringen, steeds weer nieu we bloesems en vruchten kw;eeken, die de omgeving doen genieten door hun pracht en frischheid, dat moet het ouder worden in zich houden. Jong blijven, ondanks rimpels en grijze haren, is een uiting van levens blijheid, van inneelijke rust en mag geenszins verdwijnen met het klim men der jaren. - De herfstmode brengt ditmaal veel zwarte wollen japonnen, bestikt met gekleurde parelbloemen, met lange satijnen echarpe-ceintuur of zwarte japonnen van doffe stof met inge- plooide borst, groote halsuitsnijding met valencienne en ceintuur, mouwen en rokzoom met dezelfde kant gegar neerd. Bij elegante mantelcostumes ziet men nauw aansluitende vesten van goud- of zilverbrocaat. Jt?' TAPT. TULLE EN FLUWEEL. Dit smaakvolle avondtoilet biedt een nieuwe ,by'zondere combinatie van fluweel, tafzyde en tulle. Het onderkleed ie van zwarte tafzjjde, die door de combinatie met het tulle overkleed een smaakvol geheel vormt. De ^fluweelgarneering, die aan de taille, de rok en de schouders is aange bracht, verleent het toilet een bijzondere charme. De keuze welke tasch men zal kiezen is een zaak van belang geworden. Het hier afgedrukte model is een zeer chique uit voering van krokodil- en andere kostbaar leer. Dit toilet doet duidelijk zien dat de nieu- mode wëer langzaam overgaat naar Grooten opgang zullen de hemd- blouses weer maken. Ze passen by ieder mantelcostume, ze zyn geschikt by iedere sportieve gelegenheid en in brocaat, zelfs voor avondfeesten. Gestreepte jerseys, tricot'stoffen met noppen in verschillende kleuren of kleine driehoedessins, zijn de nieu we tricotstoffen voor de herfstsport- mode. Voor den namiddag brengt Pa- rys kunstzyden jerseys. Grosgrain is ^pn zeer gewilde gan- neering voor namiddagmodellen. Daarnaast brengt men ook wollen banden en kunstzyden tres. Lint is eigenlyk steeds modern, doch de manier, waarop het verwerkt wordt, is bij de herfstmode eenigs- zins veranderd. Zoo valt 't op, dat strikken, lussen, enz. zeer hoog aan gebracht worden om het nieuwe iy- nenbeloop te demonstreeren. Lint wordt ook gebruikt om garnituren te bevestigen, zooals b.v. veeren, schach- j ten en dergelyke; doch zelfs de vorm van den hoed kan door een lintgar- nituur beïnvloed worden, wanneer het kruiselings over een platten bol gelegd wordt, welke een zeer hoogen opgeslagen rand bezitdaar wordt het lint doorheen ^verwerkt, om te eindi gen in twee einden tegen den binnen rand. Smal en ook breed lint garneert den buitenrand van vele hoeden, en niet alleen van klokhoeden, doch ook van kleine, hooge modellen, die anders zeer weinig garnituren toonen. Dik- wyls wordt het lint niet eenvoudig om den bol gelegd, doch wordt er doorheen verwerkt, doordat de bol, uitloopend in een punt, dikwyls voor of opzij over den rand hangt en daar door het lint aan het oog zou onttrek ken. Ook de geheele bol kan van lint ver vaardigd worden, b.v. by een groot matrozenmodel, dat vanaf den rand nog een lintgarneering over den bol heeft. Strikken in alle mogelyke stan den bieden nog vele mogelijkheden om h$t lintgarnituur op nieuwe wyze te verwerken. Het najaar is de beste tijd voor het ophangen van de nestkastjes voor onze vogels, want ze kunnen er dan den heelen winter door aan wennen en mee vertrouwd raken, zoodat ze er in het voorjaar veel eerder in zullen nestelen, dan wanneer we ze dan pas ophangen. Overal waar men met nestkastjes werkt, hoort men ook altyd de klacht dat de musschen de andere kleine ge gadigden voor de beschikbaar gestel de broedgelegenheid de baas zyn, zoo dat het doel, dat wy met het ophan gen van nestkastjes beoogen, name- lijk de kleine insectenetende zangers j te beschermen, in vele gevallen niet j bereikt wordt. De moeilijkheid bij de nesthokjes schuilt in de grootte van I het vlieggat. Aanvankelijk achtte men een doorsnede van 27 m.M. veilig voor musschen, doch in de laatste jaren is meermalen gebleken, dat vlieggaten j van deze grootte voor den ringmusch j geen beletsel zyn. Men is daarop be- gonnen proeven te nemen, om uit te maken, wat de beste grootte van het vlieggat is, d.w.z. welke wijdte van het vlieggat de beste waarborgen geeft, dat de meezeil onze nesthokjes zullen betrekken en de lastige mus schen er wegblijven. Men gebruikte voor deze proeven planken van 2 c.M. dikte, waarin vlieggaten van 25 tot 82 m.M. door snede, telkens met 0.5 m.M. in om vang toenemend, werden uitgezaagd. De proefvogels werden nu stuk voor stuk in een aan één uiteinde afgeslo ten kartonnen koker gestoken, waar van het open uiteinde zoodanig voor de vlieggaten werd gehouden, dat de vogels uit den koker door het gat kon den kruipen. In hun verlangen om uit den koker te ontsnappen probeerden de vogels natuurlijk zich door het vlieggat te wringen, als dit maar eenigszins mogelijk was. Daarbij bleek, dat van 68 huismusschen vier wijfjes nog juist door een opening van 28 m.M. konden, 50 mannetjes en wijfjes konden pas door een opening van $0 m.M. in 6 mannetjes hadden zelfs 31 m.öi. noodig. Tevens bleek daarbij het gewicht in den regel met den lichaamsomvang te correspondee- ren. Terwijl het gemiddelde gewicht -van de vrouwelijke proefdieren 30.2 gr. "bedroeg, wogen de bovengenoem de vief wijfjes slechts 23 tot 25 gram. LUISTER NAAR DOKTER'S RAAD. ue slanke lyn. Ten einde dit weinig Kortere en nauwere rokken en zich aanpast flateerende karakter te maskeeren, draagt Dokter: U moet meer beweging nemen, mijnheer! attentVlug Jan, ia de wagen klaar? De dokter schrijft mij meer beweging vrtor! 1,11 George Raft met Olympe Bradna er. Gary Cooper met Frances Dee, de vier hoofd vertolkers uit de groote Paramountfilm „De Ondergang van de Williair ,DE ONDERGANG VAN DE WILLIAM BROWN". Thalia-Theater. De historie vangt aan in de rechtszaal van Philadelphia, in het jaar 1842. Er staat een jong zeeman terecht en zijn naam is Michael .(Nuggin) Taylor. Hi)' wordt be schuldigd van massa-moord in volle zee, want h|j heeft tijdens den ondergang van T de .William Brown" de helft van de passa giers uit de reddingboot gesmeten om de andere helft te kunnen behouden. Er zijn in de rechtszaal lieden, die er niet gezeten zouden hebben, wanneer Michael niet het bevel van de boot op zich had genomen en er zijn de nabestaanden van die andore men schen, die evenveel recht op behoud hadden, doch wien hy een graf m den Oceaan be reidde. De dooden spreken een sterkere taal dan de levenden Michael (Nuggin) Tay lor wordt door de jury schuldig bevonden. En dan verschijnt een heer, die zich legi timeert als afgezant van de koningin van Engeland en vraagt het woord de pu blieke tribune is ontruimd en in de holle zaal valt het verhaal van Barton Woodley: het is het relaas van de avonturen van den zeeman Michael Taylor, van de Slavenkust tot Liverpool en van Liverpool tot die een zame plek, midden op den Atlantischen Oceaan, waar de „William Brown" door1 brand ten onder ging. De film vertelt u dat verhaal Hatha way vertelt u dat verhaal: de fameuze en fijngevoelige regisseur van de Bengaalsche Landers, die thans het filmbeeld zocht in de oude en groote romantiek van de zee. Taylor was oorspronkelijk stuurman op de „Blackbird", een schip, dat zich met sla venhandel bezighield, toen de kapitein (Paul Granley een schatryk slavenhandelaar met vele schepen) in het ruin» in handen der negers viel en werd gedood. Stuurman Powdah werd toen eigenlyk kapitein, maar hy liet dat karwei graag aan Taylor over, met wien hy zeer bevriend was geworden sinds deze een paar weken te voren1 op da „Blackbird" had aangemonsterd. Kort daarop zien we, hoe de „Blackbird" door een Engelsch patroïïtflevaartuig wordt opgebracht. Men houdt het schip voor een slavenjager, ofschoon geen slaven aan boord t|jn gevonden. Taylor beweert, dat hij de slaven aan land heeft laten zwommen. Later gaat Taylor met de „William Brown" naar Amerika. Powdah vergezelt hem. Maar dat zich onder de passagiers ook luitenant Tarryton bevindt, vóórspelt al direct moei lijkheden. Zy ontmoetten dezen luitenant op het patrouillevaartuig, dat hen opbracht, en zyn dubbelzinnige houding wekte al dade lijk Nluggin's wantrouwen op. De luitenant is inderdaad in zekerem zin de medeplich tige van Granley geweest, verlokt door de zoete winsten, die de slavenhandel opbracht. Nu Granley dood is, spoedt hy zich naar Savannah om zich daar snel van diens rela ties meester te maken en een groote slag te slaan. De reis verloopt voorspoedig. Zooals te vervrachten was, vallen er de noodige scher pe woorden tusschen Tarryton en Nuggin en Powdah, maar Nuggin vindt het erg prettig, dat Tarryton zyn zusje Margaret heeft meegenomen, want zy is voor hem het ideaal van vrouwelijke aanvalligheid, ofschoon het niet meevalt haar in een toe- schiettelyke stemming te brengen. 'Op een gegeven moment vindt Nuggin Tarryton in zijn hut. De indringer bedreigt hem met een pistool, en heeft blijkbaar een brief van Granley gevonden. Nuggin's leven hangt aan een zijden draad. Maar dan komt het grillige noodlot tus- schenbeiden... zy het op tragische wyze. In het emigrantemerblyf is een olielamp ge- vallen en in een minimum van tijd hebben de vlammen om zich heen gegrepen. Groote schrik vaart door de passagiers, als rook wolken uit de luiken opstijgen en de beman ning doet al haar best het vuur te bestrij den. Doch men kan niet voorkomen dat het vuur de lading chemicaliën bereikt en een ontzettende ontploffing brengt een vreese- Hjke ruïne over de „William Brown". Ook het kruitmagazijn ontploft kort daarop en al spoedig is de „William Brown" een zin kend wrak, beroofd van al zijn officieren. Nuggin komt pas by als de „William Brown" in de diepte verdwenen is en als de eenige ervaren zeeman in de boot neemt hy het bevel op zich. De boot is overladen met menschen en redding is alleen mogelijk als een aantal te water gaat en zich vast houdt aan het dolboord er is trouwens ruimte noodig om te kunnen roeien. Nie mand wenscht echter de noodzaak daarvan in te zien en onverbiddelijk slaat Nuggin ettelijke mannen overboord en schiet ze zelfs dood als ze halsstarrig zich aan de riemen vasthouden en de boot dreigen te doen kapseizen. Dit optreden gaf aanleiding tot het proces .Maar Woodley werpt in zyn uitvoerige schildering der omstandigheden wel een heel ander licht op de zaak. En hy vertelt ook ,dat Taylor zichzelf slechts red de om de bewuste brief in Savannah te kun nen afleveren, waarvan zooveel afhing. En in de rechtzaal heeft hy met geen woord getracht zichzelf te redden voor de drei gende veroordeeling. Diep onder den indruk belooft het Hof een nieuwe behandeling van de zaak. „DE DANS AAN DE GALG". Een kleurenfilm in Oudspaansche pracht. Schouwburg-Bioscoop. „De dans aan de galg" of de dansende Piraat is een film, geheel' in „technicolor" opgenomen en op zichzelf een verrassing. Nóg speurt men wel dat het procédé n'et volmaakt is ziet men hier en dauc een landen hap dat wat al te fantastisch van kleur is bespeurt men dat de kleuren film den regisseur en den scenariesc-,ryver aan bepaalde eischen vastlegt ton opzichte van costume en omgeving doch aan ütn anderen kant zijn bijzonder schoone effec ten bereikt, zooals b.v. in den dans van een gansch ensemble, waar een zwaai met een rooden mantel, een opwaaien van kleur, den toeschouwer tot bewondering dwingt. Drie artisten dragen deze film Frank Morgan, Steffi Duna en Charles Collins. De laatste is voor het groote filmpubliek een onbekende. Hy valt minder op door een uitgesproken talent dan wel door zijn fa meuze danskunst. Hij is een stepdanser van verbluffende lenigheid en virtuositeit en van die hoedanigheden heeft men op knap pe manier partij gekozen, evenals van de talenten der Hongaarsche Steffi Duna, die de jonge Spaansche Serafina speelt, de dochter van de Alcalde van Las Palomas. Zy charmeert door haar lenigheid en ex pressie, haar danstechniek en haar zang. De eerstgenoemde, Frank Morgan, is een van die Amerikaansche filmkomieken, die men in iedere film, waarin hij voorkomt, zoo byzonder waardeert, omdat zijn aan wezigheid iedere mislukking uitsluit. Wij zien hem in deze film als den Spaanschen burgemeester van Palomas, die vreeselijke angst heeft voor zeeroovers, en oorzaak wordt, dat Charles Collins, die in zijn dorp je verzeild raakt, in de gevangenis wordt geworpen. De dag van de executie zal een groote feestdag voor het rustige dorpje worden, een fe. stdag met dans en muziek. Jonathan De slanke ringmusch. Het gemiddelde gewicht van de ringmusschen bedroeg 23.2 gram. On der deze vojjelsoorty die slechts van Maart tot October in ons iand leeft, kwamen in het voorjaar echter ook exemplaren van 16 tot 19 gr. voor, die zelfs nog door vlieggaten van 26 ®-M. konden glippen. Doch dit speel den slechts 3 van de 47 proefdieren Waar. Vier en twintig hadden 27 noodig, 18 27.5 m.M. en twee 28 m.M. Byna alle ringmusschen kon den dus een vlieggat van 27.5 m.M. kruiken en daar van 31 nagemeten nesthokjes 27 een vlieggat van 27.5 hadden, vindt men hierin de verklaring van de zoo vaak gehoorde Hat He ringmusschen in de hun intrek nemen. By de foachineel gemaakte hokjes zijn de dingen niet op 0.5 m.M. nauwkeu- k m&ken. Veilig voor musschen 8 nestkastje met een vliegopening !an i dus slechts voor zoover de huismusch betreft. Deze wijdte I, ent daarom aanbeveling voor ge- rui in steden, waar de ringmusch n regel zelden voorkom!, aren nu alle meezen maar kleiner 3,1 6 ringmusch, dan Was de zaak genoeg. Doch van de 28 —on, waarmeè proeven wer den gen°men en Hie een gewicht had ji Jan 15 tot 19 gram, konden er 97tWee ^00r **et nauwe vlieggat m-M., 23 kontten maar net een opening van 28 m.M. en drie yen mts 29 m.M. rioodig. n He 17 pimpelmeesjes, in ge wicht varieerend van 10 tot 11.5 gr., glipten er 16 zonder bezwaar door een opening van 26 m.M., een zelfs door 25 m.M. Zes zwartkopmeezen (ge wicht 10 tot 11 gr.) konden eveneens met gemak door de opening van 26 m.M. Daarentegen hadden 2 boom klevers (gewicht 21 en 23.8 gr.) 27 m.M. noodig en, wilden ze er gemak kelijk door, zelfs 28 m.M. 82 m.M. de meest gangbare maat. Op grond van deze resultaten nam men nog andere proeven met kastjes met een vliegopening van 26 en 28 millimeter. Daarbij deed men echter de eigenaardige ervaring op, dat de pimpelmeezen maar een zeer matig gebruik van de 26 m.M.-hokjes maak ten (van de 22 kastjes slechts 5 be zet). Zwartkopmeezen, die in de streek waar de proef werd genomen, zeldzamer zyn, maakten er in het ge heel geen gebruik van. Men maakte hieruit op, dat al te nauwe vliegope ningen bij de meezen niet in den smaak vallen, zoodat men zich beter tby de 27 m.M. opening kan houden, temeer daar deze ook nog door den zwartkopvliegenvanger worden ge bruikt. Aan den anderen kant maak te geen koolmees gebruik van een nestkastje met 27 m.M. vlieggat, doch ook een opening van 28 m.M. werd •slechts éénmaal op 35 proefkastjes gebruikt. Het heeft dus absoluut geen zin om de opening ter wille van de koolmeezen 28 m.M. wyd te maken, omdat men daarmede hoogstens den ringrhuSch het leven gemakkelijker maakt, terwijl de koolmees er in het geheel geen voordeel van heeft. Walter Brennan Ben der hoofdpersonen in de 20 th Century-Foxfilm DE PAREL VAN DE MISSISSIPPI („Banjo on my Knee") Vegetarische linzenschotel. j 250 gram linzen, 2 groote uien, 1 K.G. t aardappelen, 3 kopjes melk, 1 eetlepel bo- j ter, zout, noot, pl.m. 2% d.L. linzennat, 1 volle eetlepel bloem, 60 gram boter, gehakte petèrselie.' Linzen wasschen en weeken gedurende pl.m. 12 uren of langer, daarna met week- water gaar koken, zout naar smaak toevoe gen. Intusschen de ui in de 60 gram boter gaar smoren, bloem toevoegen en 2% d.L. kooknat. De linzen uit de pan scheppen en in een vuurvaste schotel doen, overgieten met de saus en afdekken met de purée, die gemaakt is van de fyhgemalen aardappe len, de melk, de boter en wat noot. Met een garde luchtig opkloppen en op de linzen doen, daarna een half uur in den oven Men ka"h de linzen ook in het midden van een groote schaal doen en overgieten met de saus, daarna de rand purée om de linzen en het geheel bestrooien met gehakte peter selie. Kaas-broodpudding. P.lm.. 8 dunne sneedjes oud brood zonder korst en beboterd, 180 gram geraspte kaas, 3 eieren, 4 A 5 d.L. lt&fe, peper en zojjit. Vuurvaste schotel beboteren en laag om laag beleggen met brood en geraspte kaas. Eieren flink kloppen met de melk en over de bovenste broodlaag gieten, waarna men het schoteltje een uur wegzet om het eier- mengsel goed in te ltft)èn trekken. In een voorgewafrmden oven pl.m. 30 k 35 minuten bakken. Eventueel bovenkant be dekken met beboterd pafiier. Caramelvla. 6 biscuits b.v. boudoir of z.g. vingerbis- buits, eenige lepels melk, 4 eetlepels water, 100 gram suiker, 3 bekers melk, stukje bo ter, 3 afgestreken eetlepels custardpoeder, een half kopje melk, gehakte noten en en kele geconfyte kersjes. Biscuits in glazen schaalkruimelen en met enkele lepels melk bedruppelen. Water in aluminium pannetje doen en suiker toe voegen en deze tot een lichtbruine massa laten branden. Vooral niet te donker, aan gezien de vla dan bitter wordt, daarna de melk toevoegen en door laten koken, totdat de suiker erin is opgelost. Custardpoeder aanmaken met een half kopje melk, bijvoe gen en roerende enkele minuten doorkoken. Pan van het vuur, klontje boter toevoegen en de massa met de garde flink opkloppen, daarna op de gekruimelde biscuits gieten. Overbrengen in glazen vlaschotel, koud laten worden en garneeren met gehakte no ten en geconfyte kersjes. Mhcaronisla met groenten. Vu Liter koude, gekookte macaroni, V* liter bloemkool (gekookt), vier geraspte worteltjes (rauw), liter prinsesseboonen, 2 volle eetlepels gehakte ui, sla, peterselie, een ei en een tomaat, slasaus en eenige lepels mayonnaise. De macaroni wordt aan kleine stukjes verdeeld en in een kom gedaan met de stuk jes bloemkool, gehakte ui, worteltjes en aan stukjes gesneden prinsesseboonen, en eenige uren weggezet mt de slasaus of met olie en azijn aangemaakt. Voor het opdienen op een schotel over brengen en bedekken met een paar lepeTs mayonnaise. Garneeren met rand van sla blaadjes, ei en tomaat en bestrooien met gehakte peterselie. Men kan verschillende soorten groenten verwerken voor deze sla, en b.v. eenige da gen iets overhouden en koel bewaren, o.a. doperwten, snijboonen enz. FRANK MORGAN in „De Idans aan de galg". probeert op het schavot nogmaals den bur gemeester te overtuigen, dat hy geen zee- roover is, maar een dansleeraar uit Boston De dochter van den burgemeester, Sera fina, hoort zyn smeekbeden en weet haar vader over te halen Pride te laten bewyzen dat hij dansen kan. Op het schavot danst Pride voor zyn leven! Zyn demonstratie is overtuigend en hy wordt begenadigd, op conditie, dat hy. Seftfina leert dansen. Later zal hy aan de gouverneur van de staat uitgeleverd worden, die dan maar be slissen moet, of hy zeeroover of danslee raar is. „DE PAREL VAN DE MISSISSIPPI". Reünie-Bioscoop- De Reünie-Bioscoop zal vanaf heden vertoonen de Banjospeler van de Mis sissippi, een grootsch filmwerk vól ro mantiek en spanning, en waarin men kennis maakt met het geheel aparte volk dat in en buiten Amerika zeer weinig bekendheid heeft, de z.g. „Shanty-Boa- ters", die met ruwe, armelijke woon schuiten de Mississippi op- en afvaren en die men, eigenlijk „Amerikaansche Zigeuners" zou moeten noemen. Zij zijn zangers en dansers, lui en diefachtig en driftig, strijdlustig en zij houden zich streng apart van de oeverbewoners, met wie zij niets te maken willen hebben, tenzij het is om eraan te verdienen. Het huwelijk tusschen twee van die Shanty- Boaters, door hun eigen rechter gesloten, vormt de geschiedenis waarom het film verhaal is gevlochten. Het is de echtver bintenis van do Jonge Ernie Holley met de Parel van de Mississippi, hot mooiste en meest begeerde meisje, van het Shanty- volk. Ernie's vader levert er de volgèns hem passende muziek bij, hij is een één persoons jazzband en speelt zijn „Con traption". Het wordt een groot feest, waarbij ledereen vroolijk is behalve Leota JLong, een meisje, dat Ernie Holly voor zich had willen hebben en tot het laatste toe gemeend had, dat zij de Parel wel verdringen kon. Die kans is nu voorbij Haar oude grootmoeder lacht haar uit, wanneer het meisje zegt, dat zij toch nog j probeeren zal, Ernie voor zich terug te winnen. Een van de oeverbewoners, de groote, grove en gevreesde Slade, komt aan boord en beweert, dat het een oud gebruik is, dat hij de bruid zoti mogen, kussen. Als hij dit inderdaad beproeft, slaat Ernle Holley hem ruggelings het water in. Hoe men ook zoekt, Slade wordt niet gevon den. Men moet dus aannemen, dat zijn lijk op den bodem van de Mississippi ligt en Ernie moet .onmiddellijk vluchten, wh hij niet wegens moord worden gevangen genomen. Zoo moet het Jonge paar ter stond afscheid nemen, nadat het huwe lijk maar enkele uren heeft geduurd. Parel Is ontroostbaar. Maar Ernie vraagt haar om de belofte, dat zij op hem zal wachten. Dan verdwijnt hij in de duis ternis. Heel lang duurt het aleer het jonge paar elkander weer ontmoet en heel veel gebeurtenissen spelen zich af voor deze twee jonge menschen eindelijk weer vereend zijn. UIT DEN OMTREK. J. V. d. Heijden, t Alhier is in den ouderdom van 56 Jaren overleden de heer Jac. van der Heij den. De heer Van der Heijden was in onze gemeente een bekende persoonlijk heid. Gedurende tal van jaren was hij armmeester van het Burgerlijk Armbe stuur voor de wijk Kerkweg, terwijl hij ook de doortrekkende armen voor zijn rekening had. Gedurende korten tijd was hij ook bestuurslid van de partij voor Chr. Nationale Actie. Teraardebestelling P. Lijklema. Onder zeer groote belangstelling is op de Algemeene Begraafplaats ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wij len P. Lijklema, In leven hoofd van de chr. school aan de Onderweg Aan de groeve sprak ds. Verkerk van Moercapelle, daarna de heer A. Jonkheid namens het bestuur der Vereeniging van Christelijk Nationaal Schoolonderwijs, de heer Van Pelt als oudste onderwijzer namens het onderwijzend personeel en de leerlingen en de heer Hoek, hoofd der chr. school aan de Oranjelaan. Nadat ds. Verkerk het „Onze Vader" had gebeden, heeft de oudste zoon van den overledene woorden van dank ge zegd. Gereformeerde kerkcollecte. *De maandelijksche collecte ln de Ge reformeerde kerk voor den nieuwbouw bracht 97.58 op. Mond- en klauwzeer. Het mond- en klauwzeer onder het vee heeft in onze gemeente een zoodanigen vorm aangenomen, dat vrijwel geen stuk vee meer onbesmet is. Ook komen thans veel sterfgevallen voor. Burgerlijke Stand. GEBOREN: Nicolaas, z. v. P. de Bruin en L. D. van der Heijden. Wouter, z. v. J. Codee en J. L. H. v. d. Water. Franciscus, z. v. P. A. J. Vlug en J. Brink. Jannetje, d. v. P. Bakker en W. de Vrij. of uw linker-richtingaan- wijzer steekt u natuurlijk altoos tijdig uit, voor u 'n bocht naar links neemt Weet u, dat zoo n teeken geen tooverstaf is? En., dat u dus uw beurt moet afwachten? De Rijzende Kerk. Zondag j.l. namen de jongeren, die ver- eenigd zyn in de Ryzende Kerk, weer deel aan de godsdienstoefening met een mooi lied uit hun zangbundel. De collecte ten bate hunner vereeniging bracht 3.76% op. Hier zy er nog eens aan herinnerd, dat iedere tweede Zondag der maand de predi king meer in 't byzonder ingesteld is op de behoefte der jeugd. Het gaat met de Ryzende Kerk inderdaad in ryzende richting. De jongens-adspiran- tenclub onder leiding van den heer A. van der Vlist uit Gouda bloeit. Evenzoo de mais- jes-adspirantenclub onder leiding van mej. Kanis. De club van grootere meisjes heeft door vertrek en andere oorzaken eenige goede leden verloren, maar is bezig te scha de in te halen. Binnenkort zal waarschijnlijk ook een club van grootere jongens gevormd worden. Verheugend is 't te vermelden, dat de nieuwe hoofdonderwijzer, de heer van den Bosch, zich bereid verklaard heeft een tweede jongens-adspirantenclub te leiden. Deze zal waarschynlyk begin-Januari tot stand komen. In de maand November hopen de jongelui een propaganda-feestavond te houden, waarin een film vertoond zal worden, een paar leekespelen ten beste gegeven zullen worden, en een spreker een opwekkend woord zal spreken. Zy stellen zich, begry- pelykerwyze, van dezen avond veel voor. Cursus E.H.B.O. Met aanvankelijk 21 deelnemers is uit gaande van de Reddingsbrigade een ver- volgscursus E.H.B.O. aangevangen. De cur sus staat onder leiding van Dr. Batelaan alhier en wordt gehouden in bet gemeente buis. Na beëindiging van den cursus zal een examen worden afgenomen tot verkrij- ging van het diploma van bet Oranjekruis.

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 4