WASSEN Tandheelkundig Instituut Dentoform GOUDSCHESINGEL STEEN KAMER's KLEEDINGMAGAZ1JN De Goudsche Fruithandel GOUDSCHE COURANT ZATERDAG 16 OCT. 1937 - TWEEDE BLAD Qe Gero-Fabrieken gaan haar 25-jarig bestaan vieren. Niet Zogenaamd voor delig, maar tastbaar beter en goedkoper! Ook in Japonnen en Kindermantels. Htoc* t Voor Uen Uw Jongen zoo'n PRACHT ULSTER of WINTERJAS in prima bewerking en een fijne Coupe bij Turfmarkt 108 Telefoon 2828 Gouda Firma Wed. A. RIETVELD, Voor LIPS' Brandkasten en Slotenfabriek N.V. IJZERHANDEL P. ROND Pz. - Gouda. 1912 21 October 1937. Van lepels en vorken tot serviezen en thans ook fabricage van messen. Een Nederlandsche industrie met 800 arbeiders. DE GROOTE BRITSCHE BELANGEN IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE. Eden over de Spaansche kwestie. Geduld van Engeland raakt uitgeput. WEDEROM EEN ERNSTIG VLIEGONGELUK IN IN DIE. De T 1 van den Marine-Vliegdienst verongelukt. Vijf slachtoffers. J. DE MOL ZOON, VI011 jongeda- Sportieve mantel v. prima kwaliteit tweed caro ombre noppé met brede geheel doorge stikte kraag en ceintuur en ge heel op zijde gev In licht marine, beuken bruin en vert Russe Chique dames mantel van prima kwaliteit chenille bouclé met mod. hoge sluiting enj leuke zakgarnel ring van echt Ind" lam In beuken bruin, olijf groen, ossenbloed en zwart. Geheel op crêpe de chlne ■K. gevoerd Elegante mantel van prima bouclé royal met aparte, kraag en zakgar nering van prima rersianer vellen maakvolle bie J zengarnering op( mouw en geheel doorgestlktacein tuur en moderne gesp Geheel op crêpe de chint gevoerd Moderne backiish mantfd van mooie veloulf,diagonaal aparte garnering van mohair krim- mer Op zijde ge voerd en in div modetinten mesmantel v. wd. len velours Ion» Goede kwaliteit duiielmantel, len velours loncff aparte bontgarpe- ring van prima nutriètte en leuke stiksels. Geheel op zijde gevoerd In marine, maron vert Russe, sang de boeui heel op zijde ae ge- In alle voerd en in modetinten! Sensatie voor prijs I Aardige dames mantel met de zo gewilde hogeslui- ting. aparte gar nering van prima beverine bont In alle modekleuren en tot maat *8 voorradig Ge heel op zijde gev Keurige dames mantel van een uitstekende kwa liteit velours raye, rijk gegarneerd met prima chapal rase figure bont vellen. keurige biezengarnering op revers en ge heel op zijde gev Indiv modetinten Hoek Heerenstraat Ingang op de hoek Rotterdam Café ,yDE> BEURS", HARKT 42 - GOUDA. Spreekuur Donderdag 912 uur Geheel gebitten mei garantie 30.— Vnlhngen ƒ5 BLAUWE DRUIVEN PERZIKEN MELOENEN TAFELAPPELEN TAFBLPEREN GRAPE FRUIT SINAASAPPELEN CITROENEN BANANEN TOMATEN VRUCHTEN IN BUK HN GLAS DIVERSE SOORTEN NOTEN OUDSTE ADRES \QOR OPGEMAAKTE FRUITMANDEN. LANGS TIENDEWBG 27 TBLBF. «H M Ap den 21en October a.a. zaï het 25 jaur geleden zijn dat in Zeist een fabriekje werd opgericht van lepels en vorken en aanverwante artikelen in een goed- koopere uitvoering dan echt zilver en naar modellen-van Nederlandschen smaak. Deze artikelen van wit-metaal werden in dien tyd door het buitenland hier aan de markt ge bracht, maar naar vorm en uitvoering vol deden zij niet aan de eischen, die men hier te lande aan d rgelijke gebruiks- en luxe voorwerpen stelt. Dit was de aanleiding tot de stichting van een Nederlandsche fabriek, aanvankelijk op bescheiden voet, werkend met een 40-tal arbeiders. Daaruit is een groote Nederlandsche industrie gegroeid, die heden ten dage, na een bestaan van 25 jaren, in een zeer moeilijke periode nog wel, aan 800 arbeiders werk verschaft. Dat is een feit van beteekenis, waaraan wij heden bijzondere aandacht willen schen ken. Het is verheugend dat uit het initiatief van ondernemende vak- en zakenlieden met een goeden lqjk op de menschen, een fabriek is tot stand gekomen als de Gero-fabriek aan den Bergweg te Zeist. Verheugend om het product dat daar in steeds meerdere volmaking is gefabriceerd dat het zich op de Nederlandsche markt een voorname plaats heeft verworven en zich ook op de buitenlandsche markt kan doen gelden, ver heugend om de arbeidsgelegenheid die door dit groote bedrijf in den loop der jaren is" geschapen, verheugend ook omdat de leiden de krachten van deze onderneming, waar van de thans nog in functie zijnde direc teur, de heer H. J. M. Simonis, nog tot de oprichters behoort, de vo ldoening mogen smaken hun denken en werken met succes bekroond te zien. Wanneer wy in ons huis, aan onze tafel, gebruik maken van onze lepels en vorken, en wat er nog meer by een goed gedekte tafel behoort, dan komt het niet in ons op er bij te denken wat er aan de fabricage van al dat tafelgerei vast zit. We lepelen de soep en wy eten met onze vork, en onze aandacht bepaalt zich meer tot wat we ge bruiken dan tot de voorwerpen waarmed wy dit doen, al staat het vast dat we toch altyd het blinkende bestek met genoegen bekijken. In dat opzicht doet het Gero- fabrikaat niet voor het echte zilver onder, dat nu eenmaal niet voor ieders beurs be reikbaar is. Het Gero-fabrikaat heeft, wyl het nog in twee kwaliteiten wordt gemaakt, n.l. het Gero-zilver, dat is het verzilverd wit metaal, en het gepolijst wit metaal, het Gero-Alpacca, thans verbeterd door het vlekvrije Zilmeta, de gelegenheid voor zoo goed als ieder geopend zich smaakvol tafel gerei en wat daarbij behoort aan te schaf fen. De goede eigenschappen en smaakvolle uitvoering hebben deze fabrikaten dan ook, niet alleen in de gezinnen, maar vooral ook in de hotels, ziekenhuizen en andere inrich tingen en schepen, burgerrecht doen ver krijgen, waardoor een telkens grooter wor dende vraag is ontstaan, waaraan de fabrie ken hun gestage uitbreiding te danken heb ben. De Directie der Gerofabriek heeft de pers dezer dagen in de gelegenheid gesteld eens een kykje in haar groote fabrieken te ne men om den volledigen arbeidsgang te be schouwen die de stalen platen moeten door maken eer ze tot het fraai blinkend couvert zijn geworden dat men met welgevallen beziet. Daar komen tal van machines aan te pas om dat metaal te stansen, te walsen, te slaan en te persen, waarby het telkens onder zeer hooge temperaturen in ovens moet worden verhit, om het de noodige soe pelheid voor de verdere verwerking te ge ven. Wanneer de volkomen vorm is ver kregen, volgen nog het sltfpen en het po lijsten en voor het Gerozilver komt er dan nog de vereischte zilverlaag op, waarna door het bruneeren van het artikel ten slotte de scboone glans varkrcgun wordt, waar in men zich kan spiegelen. Eer het zoo ver is heeft Uw lepel drie en twintig ver schillende bewerkingen ondergaan. Het is met het tafelgerei als met de mode: steeds z\jn er nieuwe ideeën en wor den er nieuwe modellen gemaakt. Voor elk model moet een stempel worden gemaakt. Dat beteekent dat er in die fabriek in een geheel apart gebouw ettelijke duizenden stempels staan, voor een waarde van c.a. ton, waar elk jaar een 30 tot 40.000 aan nieuwe stempels bijkomt, die alle in de eigen fabriek worden ontworpen en ge maakt. Hieruit blijkt wel dat het nog niet zoo eenvoudig is om zoo'n bedrijf op te zetten en in stand te houden. Begon 25 jaar geleden de fabriek met de fabricage van Gero-lepels en vorken, thans na 25 jaar verbindt de Directie dezer fa briek een voor Nederland geheel nieuwe industrie daaraan, n.l. de messenfabricage. En dan in haar geheelen omvang. Niet al leen roestvrij' stalen messen, doch ook de heften worden in de fabriek gemaakt, zoo wel van hoorn, ebbenhout, imitatie hoorn als de Gero-zilveren en Zilmeta heften, alsook de geheel roestvrij stalen messen. In dit opzicht gaat nu de Nederlandsche fabriek vooraan, daar de buitenlandsche fabrieken, die Nederland van dit artikel hebben voor zien, de heften niet zelf fabriceerden, doen van elders ontvingen. Het ligt voor de hand dat de Gero-fabriek, welker fabrikaat een naam heeft verwor ven, ook ten aanzien van de messenfabri cage zal toonen dat zy in staat is in g*roote verscheidenheid een goed fabrikaat te leve ren. In de talrijke gebouwen, waarin de ma chine? dreunen, werkt een leger van ar beiders dag aan dag aan de productie van het blinkend witte metaal, dat aan onze tafel ons zoo prettig aandoet. Dat zulks mogelyk is mogen worden is voor de Direc tie der Gero-fabrieken aanleiding dan 21en October als een feestdag te beschouwen, waarop zy van half drie tot 5 uur in Hotel „Figi" te Zeist receptie houdt. Het personeel, waarvan 109 reeds langer dan 12% jaar aan de fabriek zijn verbonden, gaat 30 October in „Tivoli" in Utrecht feest vieren. De kracht waarmede de nieuwe periode de tweede 25 jaar wordt aangevan gen, de opbouw van een geheel nieuwe Ne derlandsche industrie, doet hopen en ver wachten dat dit nieuwe tydperk tot een even groot succes zal mogen lijden als de periode, welke thans is afgesloten. Aan den vooravond van de conferentie der npn-interventiecommissie heeft de minister van buitenlandsche zaken. Eden een rede gehouden, waarin hij de Spaan sche kwestie besprak. •De gebeurtenissen van het. laatste Jaar. aldus zejde hij, hebben geen ver andering gebracht In onze meening, dat ae interventie een fout Is van hen, die intervenleeren. wij hebben een politiek van niet-lnmenglng gevoerd naar den geest en naar den letter, doch er bestaat erschil tusschen niet-inmenging en on verschilligheid. Wij staan niet onverschil lig tegenover de handhaving der tetri- le onschendbaarheid van Spanje, of genover de buitenlandsche politiek van een toekomstige Spaansche regeering. of verwikkelingen in de Middel- anasche Zee als gevolg vah de Inmen ging van anderen, en tenslotte staan SL onverschllllg tegenover de groote fi belan8en in die zee. Er moet een duidelijk onderscheid worden ge- aakt tusschen niet-inmenging in zuiver ,?*ansche aangelegenheden en niet- nmenging in zaken, waarbij Britsche be ogen op het spel staan." &len verklaarde, dat de zeerooverij na net nemen van doeltreffende maatrege- mn was geëindigd De Britsche regeering sof !i het Itallaansche antwoord, om- HBr ervar'n8 heeft geleerd, hoe moel- yk net ls. met vraagstukken als deze in nschCi commissie vorderingen viJT i n Tenzij vorderingen en snelle ;™"ngen gemaakt worden, zal de be- forganeld toenemen. Niettemin wensch- nul Pransche en Britsche regeeringen men A?1 het tot een mislukking z»u ko- me» aan de procedure zou kurt- wijten, en derhalve werd de Italiaan- Re verwijzing naar de Londensche com- wiiT aanvaard- Dat wil niet zeggen, dat tl kT ziJn ln een tactiek van uitstel J* Berusten, aldus vervolgde de minister. Z 7 eerstvolgende dagen zal blijken, of planden een ernstige poging willen kwooH re8eling van de Spaansche «am ln een geest van internationale ^menwerking. Wanneer die geest aan- K ls> zal men goed op weg naar een oplossing zijn. Als de commissie echter geen vorderingen kan maken, vrees ik. dat het nutteloos is, ons te verhelen, dat de toestand ernstig is. De kenmerken van den tegenwoordigen toestand zijn openlijke inmenging en verheerlijking van woordbreuk. In dergelijke omstan digheden kan niemand er zich over be klagen. indien het geduld van degenen, die streven naar het vervullen van hun plicht tegenover Europa, nagenoeg uit geput is. Ik zou zeker geen kritiek willen oefenen op een Staat, die zich dan ge dwongen zou voelen zijn vrijheid van handelen te De toestand in het Verre Oosten. Eden ging vervolgens over tot den toe stand in het Verre Oosten en zeide, dat Roosevelt in zijn rede te Chicago ver schillende malen de situatie treffend heeft geteekend. In deze dagen van ge weld en wetteloosheid, aldus Eden, is het goed voor ons, dat de president van de machtigste republiek ter wereld ons er aan herinnert, dat wij ons niet zoo lang geleden plechtig hebben verplicht, af te zien van geweld als werktuig van inter nationale politiek. Eden sprak de hoop uit, dat op de negen-mogendhedenconfercntle allen aanwezig zullen zijn, wier medewerking noodzakelijk ls. Er is één factor, die tot tevredenheid stemt: de versterking der Britsche betrekkingen tot Frankrijk, het geen een groot verschil ls in vergelijking met 1936. Er is niet alleen sprake van een groote Europeesche democratieën besef fen meer en meer, dat zij de bewakers zijn van een groote traditie, die verdient te worden gehandhaafd. De Vereenlgde Staten, hoe vér zij ook van Europa verwijderd liggen, kennen eveneens deze zijde van den toestand. Engeland bemoeit zich niet met de re- geeringavorm in andere staten, doch deze verdraagzaamheid moet wederkeerig zijn. Indien wij zeggen, aldus de minister, dat wij er niet naar streven alle Europeesche staten democratieën te maken, moeten anderen niet trachten alle staten fascis- BATAVIA, 16 Oct. (Anela-A.N.IL). Het niarinevliegtuig T. 1 is bij Banda neergestort. Er zijn vijf dooden. NADERE BIJZONDERHEDEN. BATAVIA, 16 Oct. (Aneta-\.N.P.). Bij het Departement van Marine is bericht ontvangen, dat het marinevliegtuig T. 1 bij den start op de i eede van Banda, bij den ingang van Straat Lontor van geringe hoogte is gevallen. Het toestel is vernield en de bemanning gedood. De slachtoffers zijn: de luitenant ter Zee der le klasse der Koninklijke Marine-Reserve E. van Halten; de majoor-telegrafist-vlieger G. J. Rad- staat; de sergeant-vlieger G. van der Hooft; de korporaal-vliegtuigmaker P. L. Bogert en de zeemilicien-niatroos-telegrafist E. F. Nolten. Het toestel wordt door de ..Zuiderkruis" geborgen. Een eskader is te Banda aanwezig. 's-GRAVENHAGE. 16 Oct. Nader wordt vernomen van het Depar tement van Defensie alhier, dat de lijken van alle slachtoffers geborgen zijn, met uitzondering van den luitenant ter Zee Van Haften. Het vliegtuig is vermoedelijk gezonken. De begrafenis der slachtoffers zal op de Banda-eilanden plaats hebben. BINNENLAND. tisch of communistisch te maken. Wij blijven een vrije democratie, doch wij moeten bewijzen, dat wij bereid zijn daar voor* dezelfde offers te brengen als de voorvechters van andere politieke over tuigingen. Daarom Juich Ik het van har dat zij nog versneld wordt zooals de mi nister-president heeft aangekondigd. Dengenen, die er op aandringen, dat Engeland den Volkenbond zal loslaten, en naar overeenstemming met de staten buiten den bond zal streven, antwoordde Eden, dat hij evenzeer wenscht, dat geschillen met Duitschland, Italië en an dere staten uit den weg geruimd worden, doch dat een verbetering van den toe stand in één richting niet ten koste van een verergering in andere richting mag tot stand komen. Temidden van de bestaande verwar ring en van de gruwelen in Europa en het. Verre Oosten moeten wij ons bezin nen op wat gedaan kan. worden, zonder dat wij naai- het onmogelijke streven of de gevolgen te voorschijn roepen die wij wenschen te voorkomen. Door nationale eenheid kunnen en zullen wij slagen. BUITENLANDSCH NIEUWS. belgis. Negen mogendheden conferentie te BrusseL De Negen-mogendhedenconferentie zal te Brussel worden gehouden en aanvan gen op 30 October. De regeering van België heeft besloten op verzoek van öroot-Brittannië met toestemming van de regeering van de Vereenlgde Staten, aan de staten, welke het Negen-mogendhedenverdrag hebben onderteekend, voor te stellen, einde dezer maand te Brussel een bijeenkomst te be leggen, ten einde den toestand in het Verre Oosten te bestudeeren. Men hoopt ojtde komst van Japon en Italië. VER. STATEN. Onlplol lings middelen uit Hamburg naar China. De wapenfirma Dupont de Nemours maakt bekend, dat 425 ton ontploffings middelen uit Hamburg naar China zijn verscheept. De ontploflingsmiddeien war rem besteld voordat de Japansch—Chl- neesche vijandelijkheden uitbraken. EERSTE KAMER. De Duitsche verklaring inzake België. Het Eerste Kamerlid Van Vessom heeft aan den minister van Buitenlandsche Zaken de volgende vragen gesteld: 1. Heelt de regeering kennis genomen van de door de Belgische regeering aan vaarde verklaring der Duitsche regeering betreilende de onschendbaarheid en in tegriteit van België en de eerbiediging van het Belgische grondgebied? 2. Staat de regeering ten opzichte van de aanvaarding van een dergelijke ver klaring ten opzichte van de onschend baarheid en de integriteit van Nederland en de eerbiediging van het Nederland sche grondgebied nog op hetzelfde af wijzende standpunt als medegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van on- dergeteekende, ingezonden den asten Fe bruari 1.1. en bevestigd bij de beantwoor ding van een mondelinge uiteenzetting van ondergeteekende in de vergadering der Eerste Kamer van 17 Maart 1.1.? 3. Zoo ja, is dan de regeering niet van meening, dat een zoodanige afwijzende houding vooral na de aanvaarding door de Belgische regeering van de Duitsche verklaring en de daaraan voorafgaande Britsche en Fransche verklaring van 24 April 1.1. den indruk zal kunnen wekken van, een beschikbaarstelling van het Ne derlandsche grondgebied als slagveld van Europa? Rekening van de provincie Zuid-Holland. De rekening van de provincie Zuid- Holland over 1935 sluit met een batig saldo van 35.155,60. De ontvangsten bedroegen 22.146.824,58 en de uitgaven 22.nr.668,98. De opbrengst der Rijksmiddelen. Vijf miliioen meer dan in Sept. 1936. De opbrengst van de directe belaslïiv gen heeft tot en met September bedra gen 97.970.478,12 tegenover 88.918.188,32 over hetzelfde tijdvak van het vorig jaar. De totale raming bedraagt 110.300.000. De overige middelen brachten op ln de maand September 36.793.823,32 tegen over 31.926.038,83 in September 1936. In het tijdvak Januari tot en met Septem ber van dit jaar was deze opbrengst 326.746.460,19 tegenover 267.518.567,39 in dezelfde periode van het vorige jaar, zoo dat thans 59.227.892,80 meer is opge bracht. De raming voor deze eerste negen maanden was 280.293.750. Alle posten hebben meer opgebracht, behalve die van den accijns op het gedis tilleerd. waarvan de opbrengst 189.477,27 minder was. De dividend- en tantièmebelasting bracht ruim 8 mllUoen meer op dan de raming, de rechten op den invoer ruim 4,4 miliioen, de accijns op tabak ruim 2,17 miliioen, de omzetbelasting bijna 8 miliioen, de rechten en boeten van zegel ruim 13,86 miliioen en de rechten en boe ten van registratie bijna 4 miliioen gul den meer. Voorts was de opbrengst van het ge meentefonds over de eerste negen maan den van dit jaar 42.928.308,09 vermeer derd met 4.184.075,13 wegens opcenten op de vermogensbelasting. Aan het werkloosheidssubsidlefonds kwam tot en met September een bedrag van 44.814.711,36 ten goede. Ten slotte bedroegen de inkomsten van het verkeersfonds tot en met September 25.306.363,48 waarvan f 17.661.560,99 uit de motorrijtuigenbelasting en 7.644.802,50 uit de rijwielbelasting. Voetbalprijsvragen, Circulaire van den Minister van Justitie. De Minister van Justitie heeft aan de procureurs-generaal bij de gerechtshoven een schrijven gezonden, waarin de aan- hler te la zijn, die biljetten verkrijgbaar stellen, waarop de uitslagen van voetbalwedstrij den kunnen worden voorspeld, terwijl prijzen worden uitgeloofd voor hen wier voorspellingen geheel, of bijna geheel, met de resultaten der wedstrijden over eenkomen (zgn. „voetbalpools"). Naast deze algemeene kenmerken zijn, wat betreft de voorwaarden, waaronder aan deze „voorspellingen" kan worden deelgenomen, alsmede den opzet van de gebruikte systemen, velerlei variaties mogelijk. Niet te ontkennen valt even wel, dat de werkwijze dezer „pools" als regel in strijd komt met de bepalingen der Loterijwet 1905. Daargelaten ln hoe verre zelfs deskundigen op het gebied van de voetbalsport bij het raden van wedstrijduitslagen geen rekening kun nen houden met alle het spel beheer- schende factoren, moet immers worden aangenomen, nu de deelneming is open gesteld voor een ieder, die in het bezit is van een der desbetreffende formulieren (welke in ruime mate beschikbaar wor den gesteld), dat in het algemeen van een overwegenden Invloed op de kans bepaling geen sprake zal kunnen zijn. Uiteraard geldt dit in nog meerdere mate voor ln het buitenland door vreem de clubs te spelen wedstrijden, dan voor de ln ons land door de nationale ver- eenigingen te behalen resultaten. In het laatste geval zou de sterkte der deel nemende partijen o m. uit vorige wed strijden mogelijk nog eenigszins kunnen worden afgeleid; maar zelfs hier zullen tal van variabele en oncontroleerbare factoren (men denke b.v. aan ziekte der spelers en Invallers) als regel aanwezig zijn, zoodat van een overwegende kans bepaling zelden of nooit gesproken kan worden. Bovendien zal in de practijk deze kansbepaling t.a.v. alle te raden uitsla gen wel bijna nimmer mogelijk zijn. De Minister verzoekt tegen deze in strijd met de Loterijwet werkende onder nemingen, die misbruik maken van de populariteit van de voetbalsport in ons land. krachtig op te treden, nu te ver wachten is, dat bij het begin van het voetbalseizoen de werkzaamheden der „pools" zullen worden hervat. Zoo noo- dig ware bij de verkoopers der formulie ren en bij de administratiekantoren der betrokken ondernemingen tot Inbeslag neming over te gaan. Ten overvloede wijst de Minister er nog op, dat het bovenstaande eveneens zal gelden voor soortgelijke ondernemin gen t.a.v. andere gakken van sport. Kleermakers. Turfmarkt 75 - Gouda - Tel 2900. Centrale werkplaatsen voor jongere werkloozen. Overeenkomstig den wensch van het departement van Sociale Zaken, heeft dezer dagen in het raadhuis van Rotter- dam een vergadering plaats gehad van 1 besturen en leiders van centrale werk- I plaatsen voor jongere werkloozen in Ne- I derland De wethouder voor de sociale belangen heeft de deelnemers waaronder de hee- 1 ren W. H. de Graaf, hoofdcontroleur van het cultureel werk voor werkloozen en ir. A. Hofstede, inspecteur-generaal van het nijverheidsonderwijs, namens burge meester en wethouders ontvangen in de burgerzaal, waarna het gezelschap een bezoek bracht aan de centrale werk plaat in de Piekstraat. Na den koffiemaaltijd, door het ge meentebestuur ln de burgerzaal aange boden. heeft H. G Burgers, directeur van de ambachtsschool te Nijmegen en voor zitter van het bestuur der centrale werk plaats aldaar een' Inleiding gehouden over „De centrale werkplaats in verhou ding tot het nijverheidsonderwijs". Na een beschouwing over doel en werkwijze van de centrale werkplaats in het alge- reM7-rdt~d^daV^ïerttW meen heeft Spr. St»g.Staan b« de aan-

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 3