Beurs van Amsterdam. BINNENLAND. Tijdelijke opschorting vaccinatiedwang. Opnieuw voor twee jaar Er komt een staatscommissie. Ingediend is een wetsontwerp houden de verlenging van den geldigheidsduur van tijdelijke bepalingen betrefiende de vaccinatie. De aanleiding tot de na 1928 steeds her haalde. opschorting van den vroeger be- s,taanden indirecten vaccinatieplicht mag geacht worden bekend te zijn. Met zijp ambtsvoorganger is de minis ter van oordeel, dat het principieel aan de orde stellen van het vaccinatiepro bleem noodzakelijk is. Hij meent intus- schen, dat- hiermede- een aanvang moet worden gemaakt door de instelling van een staatscommissie, aan welke wordt opgedragen te onderzoeken 1. of het wenschelijk is de bestaande bepalingen betreffende den vaccinatie plicht, waarvan de werking is opgeschort, hetzij terstond, hetzij geleidelijk weder in werking te doen treden, en, zoo deze vraag ontkennend wordt beantwoord, 2. of het wenschelijk is deze bepalingen te doen vervallen, zonder dat tot eenige nieuwe regeling van de vaccinatie wordt overgegaan, dan wel 3. of het wensphelijk is ten aanzien van de vaccinatie een nieuwe regeling te tref fen, en, zoo ja, hoe zij behoort te luiden. In verband met het vorenstaande acht jde minister van Sociale Zaken het nood zakelijk een opschorting van de bepalin- ,en 'der besmettelijke Ziektewet betref- nde de vaccinatie voor den duur van. twee jaren voor te stellen. Collectieve arbeidsovereenkomsten voor. industrieele bedrijfstakken. Commissie ingesteld voor uitbren gen van advies. De voorzitter van den" Hoogen Raad van Arbeid heeft een commissie inge steld, welke tot taak zal hebben het uit brengen van advies op grond van de ar tikelen 4, 6, 7 en 8 van de wet op het algemeen verbindend en onverbindend verklaren van bepalingen van collectieve arbeidsovereenkomsten, voorzoover die overeenkomsten industrieele bedrijfstak ken betreffen. Tot voorzitter, leden en plaatsvervan gende leden dier commissie zijn be noemd Jh Leden eiflplaatsvervangende leden: S. de la Bella Jr. (N.V.V.); H. B. Berghuys (N.C V.)prof. dr. H. W. C. Bordewijk, mr. L. Broekhuysen (Verbond van Ned. Werkgevers): A. C. de Bruyn (R.K.W.V.); mr. L. A. Donker, mr. A. M. Engels (dep. van Economische Zaken)dr. iï\ A. H. W. Hacke (plvv. ir. N. C. Winkel)mr. A. Hoekema (plvv. mr. W. Noordwijk) (Chr. Werkg. Ver.)prof. nir. A. C. Jose- phus Jitta, dr. L. G. Kortenhorst (Alg. R.K. Werkg*. Ver.)A. Mastenbroek (dep. vap Sociale Zaken)mr. A, J. R. Mau- rftfc (Centraal Overleg)'A. Stapelkamp CC.NAM en'prof. dr. J: A. Verdart. Het ligt in de bedoeling om, evenals bij de bestaande commissie van advies, als bedoeld bij art. 8 der Bedrijfsraden- wet is geschied, indien een advies moet worden uitgebracht betreffende collec tieve arbeidsovereenkomsten uit den mi(|denstand of uit den landbouw, daar toe commissies van gewijzigde samenstel ling te benoemen De bouw van de sluis in de Nieuwe Meer. Belangrijke verbetering in de bin- nenscheepvaartverbinding met Amsterdam. Naar het einde van de Overtoomsche schutslui»- Dezer dagen zal het eerste gedeelte worden aanbesteed van het werk voor den bouw van een sluis in de Nieuwe |tfeer bij de Schinkel, en daarmee komt dan tevens het begin van het einde aan de jarenlange lijc&nsgeschiedenis van de Overtoomsche schutsluis, het obstakel, dat in den loop der jaren een waar schrikbeeld is gaan vormen voor de bin nenscheepvaart op Amsterdam. Het werk, waarmee men thans op ver schillende plaatsen tegelijk is brgonnen, aangezien het uit een geheel complex van voorzieningen Üfestaat, beteekent dan ook niet alleen voor- Amsterdam het ein delijk tot stand komen van een goede verbinding tusschen den Schinkel eener zij ds en den Amstel en de havens ander zijds, doch is Van belang voor de geheele Nedeïlandsche binnenscheepvaart, om dat het een groote verbetering zal bren gen in de verbinding tusschen Amster dam en Rotterdam. Vandaar ook dat het Rijk en de provincie in de kosten teza men 500.000 bijdragen, terwijl de ge meente Amsterdam na langdurige onder handelingen tot uitvoering kon besluiten toen met het Werkfonds overeenstem ming werd bereikt over de beschikbaar stelling van een bedrag van 2,9 mil- li'oen, op de gebruikelijke voorwaarden. Bijkomende werkzaamheden. De smalle Overtoomsche schutsluis in de Slöterkade tegenover Overtoom en Surinameplein, \yaar thans op drukke dagen lange slierten schepen soms uren liggen tö (vachten om geschut te worden, om dan, na in het smalle vaarwater met moeite a&nvaringen met tegenliggers te hebben voorkomen, door de lange Kost- vcrlorenvaart met haar dertien beweeg bare bruggen waarvoor meestal gewacht moet. Word^f alvorens zij geopend zijn, moeizaam' langs een grooten omweg het IJ en dé havens te bereiken, vormt de noodzakelijke water keering tusschen de op Amstellandsch peil liggende Amster- damsche grachten en de op Rijnlandsch peil liggende Schinkel en Nieuwe Meer, die in open verbinding staan met de Ringvaart bij Sloten. Door de nieuwe sluis, die ten zuid westen van het Stadion fcal komen\ordt het gedeelte van den Schinkel deze sluis en de Overtoomsche schutsluis eveneens op Amstellandsch peil gebracht en aangezien dit stuk Schinkel op het oogenblik als boezemwater voor den pol der Rijnland fungeert, zal in de toekomst op een andere plaats Voor de ontwate ring van dezen polder gezorgd moeten worden, zooéat bij Halfweg een sterkere bemaling noodig zai zijn. Voorts bevindt zich in den Schinkel bij de Slöterkade een waterinlaat, waardoor het water in de slooten van den Sloterpolder via een duiker, die onder den Sloterstraatweg doorloopt, ververscht wordt. Aangezien het hoogheemraadschap van Rijnland vreest, dat de kwaliteit van het Schin kelwater, zoodra dat in open verbinding met het stadswater staat en niet meer met de Nieuwe Meer, aanzienlijk achter- uit gaat, heeft de gemeente Amsterdam zich verplicht, een andere waterinlaat te maken, en wel bij Sloten, tyt werk is vrwel voltooid, zoodat de slooten in den Sloterpolder voortaan met water uit de Ringvaart gevoed kunnen worden. Om denzelfden reden zal ook de oe- staande zweminrichting in den Schinkel moeten verdwijnen en vervangen worden door een nieuw zwembad aan den Am- stelveenscheweg, ten zuiden van de nieu we sluis De nieuwe sluis- De sluis zal gebouwd worden in de eenigszins uitstekende strook grond aan den westelijken oever van de Nieuwe Meer, dus aan den kant van het Jaag pad, dat dezer dagen is omgelegd van den oever af, om de uit te graven ter- reinstrook vrij te krijgen. Re sluiskolk wordt 120 meter lang en 12 meter breed weerszijden wordt zij gesloten uren, die 5 meter breed zullen voetgangersert wielrijders :elijk overheen kunnen. Over der toeide deuren loopt n.l. een voet bad van 2 meter breedte en een wielrijders van 3 meter breedte. ,ing tusschen Schinkel en Noeu- zal dan voltooid worden door die links van de plaats, waar het zwembad bevindt, met lar links en vervolgens weer naar het sluisgedeelte loopt. Aan dén Amstelveenscheweg, links naast het pad, dat thans toegang tot het ■tt, begint een weg, die over den spoorweg aansluit op den weg, die over den afsluitdijk loopt, vanwaar twee oprijwegen Viaar de sluisdeuren het mo gelijk maken, over elk der beide .deuren, in geval eenlervan geopend is, den over kant te bereUken, waar men aansluiting heeft op hel Jaagpad, dat tegen dien tijd aanzienlijk verbeterd zal worden en op den nog aan te leggen verbindingsweg naar den Sloterstraatweg. richten zich tot Tweede Kamer. De Algemeene Nederlandsche Vrouwe#. Vredebond en de Nederlandsche afdee- ling van den Internationalen Vrouwen bond voor Vrede en'Vrijheid hebben het volgende adres tot de Tweede Kamer ge richt: „De Algemeene Nederlandsche Vrou wen Vredebond en de Internationale Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid (Nederlandsche afdeeling), erkennend, dat de landsregeering zich in een moei lijke positie bevindt ten gevolge van de ongunstige en verwarde wereldtoestand, meenen stelling te moeten nemen tegen de ingediende defensie-voorstellen, om dat deze in strijd zijn met haar overtui ging, dat met geweld geen geweld ge keerd kan worden, zijn bovendien van oordeel, dat uiterst waardevolle cultuur- en sociale belangen niet in de verdrukking mogen komen door uitgaven voor bewapening, welke laatste in den grond vernietiging van elke cultuur beteekent, zijn van meening, dat de invoering van den algemeenen dienstplicht, de ver lenging van den diensttijd en de uitga ven voor den aankoop van oorlogsmate riaal niet de aangewezen middelen zijn om een oorlog te voorkomen, zouden zich, sprekende namens 12.500 Nederlandsche vrouwen en moeders bui- tengewoo*»trotsch voelen op haar land, wanneer uw hoog college niet vatbaar bleek voor de algemeene angstpsychose en niet meedeed aan den bewapenings wedloop. Contingenteering van veekoeken. ingediend is een wetsontwerp tot re geling van den invoer van veekoeken. De beperking van den invoer van dit artikel werd bij Kon. besluit van 23 Juli 1937 met ingang van l Augustus 1937 voor het tijdvak van één jaar verlengd In de vorige contingenteeringsperiode heeft het een oogenblik er naar uit ge zien, dat het geven van bescherming aan de olie-industrie minder noodzakelijk zou worden. Gedurende eenigen tijd toch hebben de wereldprijzen van grondstof fen, oliën en veekoeken zich op een zoo danig niveau bewogen, dat het oliesla- gersbedrijf ook zonder bescherming kon werken. Sedertdien heeft de toestand zich echter in ongunstigen zin gewijzigd, zoodat voor het op gang houden van de olie-industrie bescherming noodzakelijk is. Onder deze omstandigheden heeft de minister van Economische Zaken ge meend de contingenteering wederom voor een jaar ongewijzigd te moeten verlen gen, hoezeer ook daaraan bezwaren, zoo wel voor de verbruikers als voor den handel, zijn verbonden. WEERBERICHT. Hoogste stand 775.7 te Boedapest. Laagste stand 741.9 te Reykjavik. Verwachting: Meest zwakke wind uit Oos- t£Üjke richtingen, nevelig tot licht of half bewolkt, waarschijnlijk droog weer, koude nacht, overdag weinig verandering in tem peratuur. GEMENGDE BERICHTEN. Vrachtauto met 16 paarden omgekanteld. Een ongeval, dat merkwaardig goed is afgeloopen, is vanochtend in de vroegte te Emmen gebeurd. In verband met de groote paarden markt te Zuidlaren was er een druk autoverkeer in de richting Groningen. Omstreeks zeven, uur naderde een groote vrachtauto van de fa. Jansen en Zn, uit Dedemsvaart, geladen met zestien paar den, die toebehoorden aan landbouwers uit de gemeente'Dalen en onderweg wa ren naar genoemde paardenmarkt. In den bocht aan het einde van de Wilhel- minastraat te Emmen is de Gevende lading in beweging gekomen met het ge volg, dat de meer dan tien meter lange wagen naar den kant van, den weg gleed, en omkantelde. J Doordat de chauffeur sterk remde, was een groot deel van de vaart reeds verloren. De paarden lagen in den om gevallen wagen in een verwarde kluwen van lichamen en pooten aoor elkaar. De chauffeur, de heer JaVsen, en twee uit Dalen afkomstige landbouwers, die in de cabine zaten, bleven ongedeerd en kon den onmiddellijk beginnen met het be vrijden der dieren, waarbij zij spoedig hulp kregen van passeerende boeren. Het bleek dat vier paarden verwondin gen hadden bekomen, waarschijnlijk een doodelijk. De wagen werd zwaar bescha digd. De politie stelt een onderzoek in. Motorrijder bij botsing' gedood. Duopassagier breekt een been. Op den rijksstraatweg tusschen de Hakkelaarsbrug en café „De Lepelaar", onder de gemeente Muiden, is gisteren avond om kwart voor negen een motor fiets, welke in de richting van het Gooi reed, in volle vaart tegen een van den anderen kant komende personenauto ge botst. Hierbij is de berijder, die zwaar verminkt werd, vrijwel op slag gedood. Het slachtoffer is de heer Wolter uit Hilversum. Zijn 20-jarige stiefzoon, die op de duo zat, brak een been en is naar de Gerardus Majella Stichting te Bus- sum vervoerd. Tijdens het transport daar heen heeft hij het bewustzijn verloren. t De auto werd ernstig beschadigd, doch de inzittenden, een gezelschap, dat op weg was van Gelderland naar de hooid- j stad, bleven zonder letsel. De wagen is door de politie in beslag genomen, even als het vernielde motorrijwiel. Het onge- luk schijnt te zijn gebeurd, doordat de motorrijder op de linker weghelft heeft gereden. Groote smokkelaffake te Rotterdam aan het licht j Vijf smokkelaars liepen tegen de lamp. De Rotterdamsche recherche heeft in een garage in Jiet Westen van Rotter dam een goeden slag geslagen. Bij een daar ingesteld onderzoek ontdekte men in een trailer ïüet minder dan 6C00 ge smokkelde gloeilampen en 20.000 boekjes gesmokkeld sigarettenpapier. Deze arti kelen werden, evenals het voertuig, in beslag genomen. Tegen vijf personen is in verband met deze zaak proces-verbaal opgemaakt. Op vermoedeii, dat er zich smokkel waar in de garage bevond, begaven de rechercheurs zich de^vaarts. Zij troffen er een Truck met trailer aan, welke er in het geheel niet verdacht uitzag. De acht meter lange trailer was geladen met steenen Toen deze echter werden weggehaald, vond men onder het plan kier een laadbak waarin zesduizend gloeilampen en ?0.000 boekjes sigaretten papier waren verborgen, welke goederen frauduleus uit België waren ingevoerd. De chauffeur-eigenaar, de ól-jarige P. J. B„ zijn 16-jarige knecht P C. W. en de 46-jarige helper, J. C. de R., allen uit Roosendaal, zijn naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Zij# hadden truck en trailer juist in de garage ge reden. Ambtenaren van de invoerrechten en accijnzen Hebben proces-verbaal op gemaakt. Het nader onderzoek wees uit, dat de smokkelwaar bestemd was voor een Rot- terdamschen koopman, den 41-jarigen L. H. R. Tevens werd de naam genoemd van den 49-jarigen koopman J. H. B., beiden zijn eveneens naar het hoofdbureau overgebracht. Ook tegen hen is proces verbaal opgemaakt. Truck, trailer en smokkelwaar zijn in beslag genomen. Het is komen Vast te staan, dat de wa- r gens ditmaal voör den zevenden keer de grens zijn gepasseerd. zqnd«er dat de douanen de smokkelwaar hebben opge merkt. Merkwaardige vangst in de •v Noordzee. Noorsche visscher haalt waardevolle collectie aardewerk op. Van een zeventlende-eeuwsch Ne derlandse h schip afkomstig? De Noorsche correspondent van de Haagsche Crt. schrijft: Een Noorsche visscher uit Rasvaag bij Flekkifjord deed aan boord van zijn vis- schersboot een merkwaardige vangst op een diepte van Ongeveer 200 meter in de Noordzee. Het bleek een collectie Hol- landsch aardewerk te zijn. Meer dan honderd voorwerpen werden opgehaald, hoewel veel was gebroken toem men de vangst uit het water binnen boord moest halen. Het aardewerk be stond uit soepterrine's, kopjes en scho tels van verschillende soorten. Er waren ook kleinere voorwerpen bij. Alles was met de hand geschilderd, blauw-grijs met vogel-versieringen, huizen en landschap pen. Een vlschschotel had een gewicht van 3.5 kg. en enkele andere schotels hadden een gewicht van 6 kg. Er waren vier serviezen bij met nummers er op, en enkele voorwerpen waren gemerkt met een kruis, dat het waarmerk van de fa briek in Nederland zou moetep zijn. On der de pottenbakkerswaren bevond zich een kom van 8 kg., waarvan het deksel alleen al 3 kg. weegt. Deskundigen mee nen, dat de collectie ongeveer 200 Jaar oud is. Ze is waarschijnlijk afkomstig van een Nederlandsch schip of van een vreemd schip, dat uit Nederland kwam. Het schip zou schipbreuk hebben geleden en gezonfeen zijn. De romp van het schTji moet in den loop der tijden vergaan zijn en alleen de bodem zou zijn overgebleven. Maar in de annalen van de geschiedenis is niets te vinden over een schipbreuk, die op die plek plaats gehad zou hebben, zoodat men aanneemt, dat de collectie lardewerk langer dan honderd jaren op den zeebodem heeft gelegen. De collectie is zeer waardevol en vele musea in Noorwegen en particuliere ver zamelaars hebben reeds getracht om voorwerpen uit de collectie aan te koo- pen. i Advertentie-colporteur aangehouden. Een advertentie-colporteur heeft te Barneveld eenige winkeliers weten te be wegen hem opdrachten te verschaffen, voor het plaatsen van advertenties in gidsen, welke nooit werden uitgegeven. De advertenties zijn door de winkeliers vooruit betaald, zoodat de man zich aan oplichting schuldig maakte. Thans is de advertentie-colporteur M W. uit Amersfoort, door de politie aan gehouden, waarbij hij een volledige be kentenis heeft afgelegd en bovendien verklaarde zich ook op andere plaatsen aan dezelfde feiten te hebben schuldig gemaakt Ontslagen bankemployé gearresteerd. Wegens verduisteringen op groote schaal. 1 Te Rotterdam is gearresteerd en in verzekerde bewaring gesteld een eenige jaren geleden reeds ontslagen sous-chef van de Rotterdamsche Bankvereeniging te Rotterdam, die zich gedurende den laatsten tijd, dat hij ln functie was en wel de laatste zes tot zeven jaar, schul dig heeft gemaakt aan verduisteringen op groote schaal ten nadeele van de Rot terdamsche Bankvereeniging. De fraude zou thans ontdekt zijn, om dat de rekeningen van de Robaver en het stadhuis niet overeenstemden. Het betrof naar verluidt voorschotten aan de gemeente. SPORT EN WEDSTRIJDEN VOETBAL. Nagekomen G.V.B.-uitslagen. 3e klasse B: Moercapelle 2—Nieuwveen 3 5—1. 3e klasse C: Ouderkerk 2-Schoonho- ven 4 niet o—lmaar 2—2. Het voorloopig Ned. elftal. Samenstelling der ploeg. Het voorloopig Nederlandsch elftal, dat Woensdagmiddag om twee uur op het Sparta-terrein te Rotterdam zal spelen tegen Bournemouth is als volgt samen gesteld: Doel: Halle (Ga Ahead) Achter: Weber (A.G.O.V.V.), Calden- hove (D.W.SJ. Midden: Faauwe (Feljenbord), Ande- rlessen (Ajax), Van Es ('t Gooi). In de tweede helft zal Van Es vervangen wor den door Van Gooi (Haarlem). Voor: Wels (Unitas), De Bock (Bloe- mendaal), Smit (Haarlem), Van Heel (Feijenoord), Bergman (Blauw-Wlt). De samenstelling van het Zwaluwen elftal en van het B-elftal, welke elftallen Woensdagavond acht uur in het Utrecht- sche stadion te Utrecht tegen elkaar spe len, luidt als volgt: Zwaluwen elftal: Doel: Dijkstra, ZFC. Achter: Pots, GRC, Van der Linden, NAC. Midden: Pellikaan, Longa, Wallaart, PSV, Lools, Ajax. j Voor: Van Walsum, RFC, Timmerman, i EDO, Ten Duys, Enschedé, Drouwen, PSV j Ooms, DWV. Nederlandsch B-elftal: Doel: Van Male, Feijenoord. Achter: Wilders, Blauw-Wit, Punt, DFC Midden: Bonsema, GVAV, Kuppen, Feijenoord, Bool, HVV. Voor: Winthorst, 't Gooi, Vente, Feijen oord, v. Dijk, NAC, Heetjans, Tubantia, Mijnders, DFC Tusveld speelt midvoor. Naar wij nader vernemen zijn er in het voorloopig Nederlandsch elftal, dat morgen op het Sparta-terrein te Rotter dam een oefenwedstrijd zal spelen tegen de Engelsche derde divisieclub Bourne mouth and Boscombe Athletic, eenige ingrijpende veranderingen noodzakelijk geworden in verband met de verwondin gen, welke de Feijenoord-spelers Puck van Heel en Bas Paauwe tijdens den Zondag gespeelden competitiewedstrijd hebben opgeloopen, waardoor zij morgen niet zullen kunnen meespelen De keuze-commissie van den K.N.V.B. heeft thans besloten Smit vafi de mid denvoorplaats naar de llnksbinnenplaats te laten verhuizen, terwijl de nu open gevallen midvoorplaats zal worden bezet door den Heracles-speler Tusveud. Op de rechtshalfplaats' zal Bas Paauwe vervan gen worden door den Longa-man Pelli kaan, die in het Zwaluweaielftal, dat morgenavond te Utrecht tegen het voor loopig Nederlandsch B-elftal zal uitko men, stond opgesteld. Voor hem zal nu de Haarlem-speler De la Mar de rechts halfplaats in het Zwaluwen-elftal in- Nederland—Frankrijk. Het Fransche elftal. Het Fransche elftal is voor den. wed strijd tegen Nederland op 31 October a.s. in het Olympisch stadion te Amsterdam als volgt samengesteld: Doel Dl Lorto (Sochaux) Achter: Cazenave (Sochaux) en Matt ier (Sochaux). Midden: Bourbotte (Fives), Fosset (Metz) en Delfour (Roubaix). Voor: Nicolas (Rouen), Heisserer (Stras bourg), Courtois (Sochaux), Veinante (R.C. Paris) en Langiller (C.A. Paris). Reserves: Gonzales (Red Star), Bor dier (Rennes), Pr adel (Reims), Lttaer (Excelsior). Dit elftal is bijna hetzelfde als hetwelk op 10 October J.l. met 2—1 van Zwitser land won Alleen speelt nu Fosset op de spilplaats voor Desrousseaux, terwijl Ni colas en Heisserer op den rechtervleugel Keller en Beek hebben vervangen, WINTERSPORT. Den Haag als wintersportcentrum. Naast kunstijsbaan nu ook een kunst-ski-baan. Opening 6 November a s. De steeds toenemende belangstelling voor de ski-sport is aanleiding geweest voor verschillende reisvereenigingen om ski-gymnastiek-cursussen te organisee- ren. Ieder, die zijn wintervacantie in de bergen doorbrengt, weet hoe noodig het is de voor de ski-sport te gebruiken spie ren te trainen, ten einde de eerste va- cantiedagen niet door spierpijn en stijf heid gehandicapt te wordem. Deze ski-gymnastiekcursussen zijn dus zekor nuttig voor de toekomstige skiërs doch hét skiën zelf kan meh slechts be oefenen op de oefenvelden in de te be zoeken wintersportplaats. Dit is voor be ginnelingen natuurlijk een groot bezwaar Indien men nog nooit aan skiën gedaan heeft, zal de beginneling zijn eerste win tervacantie In hoofdzaak op de oefen- velden moeten doorbrengen en zal het maken van kleine tochtjes voor hem of haar vrijwel uitgesloten zijn. Op verschil lende wijze is reeds getracht aan dit euvel tegemoet te komen. Zoo werden door verschillende vereenigingen in de duinen of op heuvels in de Veluwe oefe ningen gehouden, die evenwel van het werkelijke skiën nog zeer sterk afweken. Inmiddels werden verschillende uitvin dingen gedaan, waardoor het mogelijk werd een kunst-skibaan te bouwen, die de werkelijkheid benadert Op deze kunst skibaan kunnen beginnelingen de ski techniek zoodanig beoefenen, dat zij, wanneer zij voor de eerste maal gaan wintersporten, kunnen volstaan met eenige dagen op de oefenvelden te oele nen, waarna zij reeds aan kleinere toch tjes kunnen deelnemen. Ook meergevor derden en geoefenden bieden deze ski banen groote voordeelen. Voordat men de bergen intrekt kan men door op deze banen te oefenen zich reeds zoodanig trainen, dat bij aankomst in de gekozen wintersportplaats onmiddellijk tot het maken van tochten kan worden overge gaan. Op initiatief van de Pullman Club te 's-Gravenhage is tharfs opgericht de Ne derlandsche Maatschappij tot Exploitatie van Kunst-ski-banen Deze maatschappij heeft voor het win terseizoen het circus te Scheveningen ge huurd en bouwt daar een installatie, één ter lengte van 20 meter en één ter lengte van 35 meter, waardoor twee ski-banen worden gevormd, waarvan de kortere meer speciaal voor beginnelingen en de langere voor geoefenden zal worden ge bruikt. De banen hebben een helling van circa 22 graden en zijn bedekt met kunst sneeuw. De ondergrond is van veerend materiaal, zoodat het onvermijdelijk val len pijnloos kan geschieden. De opening dezer kunst-ski-baan zal op 6 November a.s. op feestelijke wijze plaats hebben De maatschappij heeft het plan ook in andere plaatsen in Nederland kunstski banen te openen. De moeilijkheid is evenwel geschikte gebouwen daarvoor te vtnden, aangezien de minimum hoogte 15 meter en de minimum lengte 40 meter moet zijn. De banen moeten in gebouwen worden aangebracht, aangezien ons kli maat zich niet voor openluchtbanen leent. I MARKTBERICHTEN. Veemarkt Rotterdam. 19 Oct. Aanvoer in totaal 8180 stukr. 138 paarden, 5 veulens, 874 magere runde ren, 5(58 vette runderen, 82 vette kalveren, 290 graskalveren, 804 nuchtere kalveren, 271 schapen en lammeren, 2 varkens, 146 bokken en geiten. Pry zen per K.G.: Vette koeien 76—68— .50—56; vette ossen 74—67—50—56; stieren 70—65—60; vette kalveren 100-90-75- 80; schapen 53—48—43; lammeren 69-59 —54; graskalveren 56—46; nuchtere kalve ren 48—44—40; slachtpaarden 56—48-44. Prijzen per stuk: Schapen 29- 26—22; lammeren 20—17—15; nuchtere rlachtkal- veren 12—9—6; nuchtere fok kalveren 20- 1816; slachtpaarden 250190--130; werk paarden 325—250—200; hitten 280-200- 140; stieren 330—275—185; kalkoeien 260 —230—160; melkkoeien 266-235—170; vaarskoeien 190—160—125; vaarzen 180- 185—105; pinken 1^5—115—95; graskalve ren 60—40—20; h-.kken en geiten UöO~ 7.50—4. VeHfc koeien en ossen aanvoer iets pra ter. handel tamelijk, pry'zen als gisteren prima koe 80, prima os 78; at re.' aa .vocr per i g. handel vlot, goed prijshoudend; vet te. halveren aanvoer als vorU? week, s.c-DJvr.d, prijzen als gisteren, prima ktw 110; schapen en lammeren aanvoer gewoon, handel mhtig, prijzen als gisteren; nuchtere slacht- en fokkalveren aanvoer gelijk vo rige week, handel tamelijk, prijzen lag^r. paarden aanvoer onveranderd, handel kam prjjzen als vorige week; kalf- en melkkoeie aanvoer grooter, handel kalm, prijzen voo- al niet hooger als vorige week; vaarskoeien aanvoer iets ruimer, handel matig, prljse" iets hooger; vaarzen en pinken aanvoer g woon, handel stroef, prijzen iets hooger, graskalveren aanvoer korter, handel 1t prijzen met moeite te handhaven; bow en geiten aanvoer korter, handel stug, P 0 zen Iets lager. Kaasmarkt Bodegraven. 19 Oct. Aanvoer 280 partijen mct r*' 12870 stuks, 175,880 K.G. Prijren: le. met r.m. 80-31, idem 2e kW. «-»■ zware tot 84. Handel matig. STADSNIEUWS. GOUDA, 10 October 1937. Hinderwet. doefl te we ten dat zij vergunminlg hebben verleend aan M. J. Buisman, en zijn rechtverkrijgenden tot het oprichten van een autolasscherij en -kloppery en een spuitinrichting en het hebben daarin van 1 electromotor van 1% P.K., in het perceel plaatselijk gemerkt Gouwe no. 140, kadastraal bekend gemeente Goudla sectie B no. 2518, behoudens het recht vart belanghebbendentot het instel len van beroep binnen 14 dagen ,by H. M. de Koningin, ingevolge artikel 15 der Hin derwet. Hij, die heit beroep inistelt, geeft daarvan gelijktijdig kennis aan het gemeen tebestuur en (bij deurwaardersexploot) aan de(n) gene(n) aan wie de vergunning is verleend. N.V. Eerste Nederlandsche Maat schappij voor Ziekenhuisverpleging. Gunning bouw nieuw kantoorgebouw. Het bouwen van een nieuw kantoorge bouw voor rekening van de N.V. Eerste Ned. My. voor Ziekenhuisverpleging (M.V. Z.) is opgedragen aan de N.V. Volkers Bouwmaatschappij te Rotterdam voor de som van 73.597.—. Verkooping notaris J. van Kranenburg. Bij de gisteravond door notaris J. van Kranenburg in „De Zalm" gehouden ver kooping zijn koopers geworden: van het pand Agatha Dekenstraat 2 de N.V. Goudsche Huizen-Maatschappij voor 3000; van het pand Raam 282 mej. C. de Ruy- ter voor 1750* van het pand Raam 200 met twee pak- huisjes daarachter aan het Jacobserf de heer J. P. Flux voor 2925. Aanbesteding. Door de Genie is heden te 's-Gravenhage aanbesteed het herstellen van den duiker in den Schieweg by de militaire gebouwen aan de Schie te Delft. Laagste inschrijver was de heer A. den Ouden te Gouda, voor 5555.—. Zilveren jubileum. De heer D. H. Cathel, wonende Willem Tombergstraat 14, hoopt a.s. Vrydag 22 Oc tober 25 jaar in de smederij van de N.V. Koninklijke Stearine Kaarsenfabriek „Gou da" werkzaam te zyn. Kleine H.H. Wijdingen ontvangen. Onze oud-stadgenoot frater Godefridüs Looijaard, cisterciënsermonnik (trappisten), heeft gisteren de kleine H.H. Wijdingen ontvangen. Botsing tusschen werkwillige en staker, In den Graaf Flori»weg hebben gistei- middag twee werkwilligen en een staker, die by het nu al eenige maanden durende conflict in de bedrijven van twee heiers- firma's betrokken zyn, tü'dens het naar huis gaan van de arbeiders het met elkaar aan den stok gekrrgen. Een der werkwilligen ontving een klap, waarop hij met een drinik- busje terugsloeg .Hierbij is een staker bloe dend aan beide handen getroffen. Dr. Kroon- djjk heeft op het politiebureau de wonden bAhandeld. N5a het gebeurde, waarvan pro ces-verbaal is opgemaakt, heeft de politie met gebruikmaking van den gummistok de andere aanwezigen verspreid. Loop der bevolkinir Gevestigd: H. Romyn, .dienstbode. Tan 's-Gravenhage, Hildeibrandtstr. 123, naar W. Tombergstr. 32; J. J. Bo'h, verpl van 's-Gravenhage, Fred. Hendriklann 1, "aar B. Martenissingel 16; W. Koster, van Haastrecht, Wijk D no. 35, naar TJsselldati 171; M. A. Green geb. Schrijver, van Kaal te, Zwolschestr A 547, naar H. Schiel. Z»e 5; M. IJsselstijn, typograaf, van Utrecht, Ant. Matthaensl. 62bis, naar Gr Jacobastr. 29; W. P. Denvmenie, dir. N.V. JW» Lekkerkerk, Voorstraat 102 naar Cra bethstr. 34; J. Wichers, monteur, van Do» ttofchem, Hofstraat 13, naar Krugerlaan 2: C. Bijl de Vroe, van Haarlemmermeer Kruisweg 945* naar Oosthaven 40; .T. A H M- Tuünman, reiziger, varvHilversum, Re 9traat 'K naar Sophiastr. 13; F. C..War JJK, waterb.opz., van O. en W. Souburg Ihjlcatr. 67, naar Kievitstr. 26: A. A Vel laborant, van Almelo, Adastraat 38 "«fir St. Josephstr. 102; G. Zuidema, h. i. d van Winschoten, Torenfctr. 35 naa> Oosthaven 31; h. A. J. Draper, winkelbed. 21 N«mesren, Molemtr. 63, naar Winter- Jj! 1; N. den, Uijl. bl emenkeopmanvan addinxveen, Henegouwerweg 105, naar 212, A. M. Schouten, van Reewijk, fr™™1* 8 naar Raam 212; H. b. pri!rPTllul!t-" kinderjuffr., van Amsterdam, 78hs., naar L. Tiemteweg 9; W. Blokland, electriciën, van Rotterdam, N j 'r. 17, naar L. TlendeweK 71; H. de °nk geb, de Krieger. van Polsbroek no. 80, Mr v. d. Palmatr. 99; A. C. Schoonen re- «leuse.'van Ondenbosch ,A 368 naar Weat- J?n 26l B- Willems, kellner, van 'a-Gra- Ji. G,ev- Deynootweg 28, naar Markt iJ A' Al!"b»n'. t**®!™., van Boe- P. Zijde 62, naar Varkensmarkt 20; A. A Vellebregt, aaa. lUandb.voorl.dienst, van Se™m.r' B°W«vee„8cheweg 48, „aar u ena F' van der Ree, bl. mels- •tm^1 HamweK A naar Heeren- MO; A. Blom, van Reuwijk, Dorp D 19, naar Westhaven 2»; S. Faase, loodg. von Reeuwijk, Reawal D 105, naar West- haven 28; G. v, d. Graaf, dienstbode, van Rotterdam, Diergaardelaan 74B, naar Cra- bethstr. 34; A. P. M. Verkuil, carr.maker, van Roosendaal c.a., Gildenbondstr. 26, naar Vondelstr. 10; N. Straver, smid. van Utrecht, L. v. Nw. Guinea lOlbis, naar Hee- renstr. 158; N. A. de Wilde, van Moordrecht Kerklaan O 25, naar Oosthaven 27; G. C. L. de Rijk, van Reeuwijk, Reewal D 82, naar Komynsteeg 16; E. C. Endriks, dienstbode, van Rotterdam,!Zwaanshals 20A, naar Burg. Martenfestr. 10; D. W. Scholes, vol. zeep- fabr., van Londen, naar Krugerlaan 58; P. Verhoeff, dienstbode, van Alphen a. d. Rijn, Vinikebuurt 104, naar Heerenstr. 75; P. Sy- ibrandy, straatmaker, van Utrecht, Bayelaan 35bisa, naar Koekoekstr. 54; M. Jongtma, 1.1. winkeljuffr., van Naarden, Rembrandt- Jaan 62, naar Keizerstr. 81; W. J. Brou wers, 1.1. bankw., van 's-Gravenhage, de la Rieyweg 767, naar Winterdijk 5; J. A. Sjouw, volont. G.MJ., van Rotterdam, Mathenesserdyk 21b, naar Craibethstr. 46; C. Buytelaar, van Moordrecht, Westbuurt straat M 7b, naar Raam 209; C. J. Hoogen- doorn, dienstbode, van) Haastrecht, Wyk C no. 223 naar Kattemingel 82; M. L. Wage- makers, religieuse, van Bussum, Iepenlaan 80, naar Gr. Fiorisweg 77; W. v. Daim, grondw., van Moordrecht, Ringdijk C 62, naar Varkenmarkt 8. Vertrokken: G. J. F. Huinink, van Fluw.singel 24, naar Lichtenvoorde, Molen straat A 97; P. M. Endenburg, van R. van Catsweg 67, naar Utrecht, Albert Neuhuys- straat 7 lïy H. M. Rieger, van O. de Boom pjes 53, naar Utrecht, Schoolstr. 9; F. Klaassen, van Wydstraat 17, naar Oudewa ter, IJsselveere A }00; J. C. de Vroom, van aan boord naar Rotterdam, a. b., briefadres Carnisselaan 88; H. J. Berghout, van Wes terkade 44, naar Rotterdam, Kleynstr. 18A W. den Hoed, van Kattensingel 44b, naar Heemstede, Baohlaan 1; L. Schoonhoven, van Bleekerssingel 71, naar Hillegersberg, Montignyplein 4; L. Korsel, naar Molen- werf 26, naar Reeuwyk, Platteweg* H 183; J. W. Zielhorst, van Pretoriaplein 29, naar Amsterdam, Reinwardtstr. 110; G. J. Ver burg, van Moordr. Tiendeweg 7, naar Hou ten U., Vlierweg H 85; D. Zweeris van Tweede Kade 21, naar Uitgeest, Bergstraat; W. G. de Vroom, van v. Stryenstr. 5, naar 'b Gravenhage, Laan 31; W. de Vroom, van P. C. Eotbstr. 43, naaf Tilburg, Goirlesche- veg 50; G. M. Goral, van Eerste Kade 45, naar Utrecht, J. P. Ooenstr. 11; M. v. d. Berg, viy Keizerstraat 54, naar Emmastad (Curasao) a. b. s.s. „Rodas"; A. E. Troost, van Tollensstr. 154 naar Jutphaas, Pr. Julia- naweg 106; J. E. M. Jaspers, van v. Stryenstraat 6, naar Sittard, Plakstr. 24; J. E. Weel, van Oosthaven 69, naar Medem- blik, Ged. Achterom 19; G. J. Specht, van Raam 37e, nflar Rotterdam, Sint Mariastr. 6A; I.. F. Baumgartner, van Gouwe 6, naar Amsterdam, le Const. Huygensstr. 43II; J. van Strien, van Tuinstr. 40, naar Ledden, Pasteurstr. 18A; J. A. Broer, van R. v. Cats- I weg 84, naar Maartensdijk U., Prof. v. Bemmelenlaan 30; A. A. G. Broer, van R. v. Catsweg 34,n aar Waddinxveen, Dorps- i straat 46; S. J. M. Bredie, van R. v. Cats weg 54, naar Boskoop, Reyerskoop 347; H. Spruiit, van Bockenbergstr. 110, naar Bata via N.T., Hoofdkantoor K.P.M.; R. Walthie, j van Pr. Hendrikstr. 82, naar Putten Gld., j Pr. Hendrikweg 4; W. v. d. Heide, van Rei gerstraat 42, naar Utrecht, Verl. Hoogra- venscheweg 60; J. J. Poppelars, van Gr. Fiorisweg 77, naar Eindhoven, Aalsterweg, St. Jozef Ziekenhuis; H. de Wüde, van Vla- mingstr. 81, naar Hilversum, Rigelstraat 120; J. Schep, van Bockenbergstr. 67, naar Berkcl c.a., Kerkstraat 6; L. J. Polak, van Karekietstr. 19, naar Velsen (Noord), Wfl- 1< er straatweg 251. Twee jongens zonder kaartje op reis. Met inbrekerswerktuigen bij zich. Bij het controleeren van de biljetten in een uit Den Haag gekomen trein, werden gistermiddag twee jongens uit Den Haag, vijftien en zeventien jaar oud, aangetroffen, die geen kaartje hadden. Het tweetal werd uit den trein gezet en aan de politie over gegeven. Op het bureau bleek, dat een der jongens in het bezit was van een stel in- brekerswerktuigen. De jongste bekende, dat het de bedoeling was door het land te trek ken -en dan hier en daar in te breken. De jongens zijn al meer met dp justitie in aan raking geweest. De politie heeft ze voor loopig vastgehouden. Brug naar Graaf van Bloisstniaf ingezakt. Verbindingsijzel gebroken. Hedenmiddag omstreeks half dne 's de brug van den Graif Florisw.ig naar de Graaf van Bloisstrait ingezakt. Na het pas- seeren van een schuit, liet de brugwachter de brug zakken, wat blykbaar te hard aan kwam In elk geval ken het oude beestje er niet tegen. Aan de zijde van de Graaf vni. Bloisstraat brak een der verhindingsyzers tusschen brug «n wal, caarop hot brugdek scheef wegzakte. Daar dt walmuren een schuinen stand hebben, kwam het dek schoor te zitten. Het verbindin«i*s(jzer bleek geheel verteerd te zyn. Voetgangers en fietsers konden nog passeeren, het rjjverkeer moest via d-' P. C. Bothstraat omrijden. Personeel van Gemeentewerken haeft het brugdek om hoog gebracht en gestempeld, waarna het verkeer weer kon passeren. Het is echter niet mogeljjjc de brug op te halen, zoodat het scheepvaartverkeer, dat overigen i van weinig beteekenis is, voorloopig is ge- Bekroning OD Winnertentoonstelling, in Den Haag. Op de Zaterdag en Zondag te 's-Graven hage gehouden twaalfde winnertentounstel- üng van de Kynolog;enclub „De Hofstad", waarop 919 honden waren ingezonden, werd in de groep langharige Sint Bernhards de 'hond Bernd GUitsch van den heer AS. Steens- ma te dezer stede meet dén kampioensprys bekroond. Haastig gebakerde chauffeur. Op den Langen TPndeweg liep gistermid dag een 12-jarige jongen uit de Adriaan Vlackstraat met zijn fiets aan de rechter hand. Uit een garage kwam een vrachtauco, welks bestuurd; r halverwege de straat stopte om den knaap te laten passeeren. Voordat de jongen voorby was, reed de wa gen door, met het gevolg, dat het achter wiel van de fiets vernield werd. De politie heeft tegen den chauffeur proces-v;rbaal opgemaakt. Door een vat getroffen. Goed afgeloopen ongeluk. Op de Zeugestraat is gistermiddag van een vrachtauto, die gelost werd, een vat ge vallen, juist op het moment, dat een 27-ja- rige meubelmaker voorbij fietste. De man kreeg hefc vat tegen het linkerbeen. Met een lichte verwonding en een scheur in zijn broekspyp kwam hy er goed af. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 14 Oct.: Jan Karei, z. van J. K. Lankhorst en L. Sterk, Pr. Hendrik straat 32a. j 15 Oct.: Antihonius, z. van H. van Das se- laar enl H. N. Verbruggen, W. Tomberg- sraat 68. Sonja Maria, d. van G. A. Heesen en G. Bloot, Gouwe 64. 17 October: Jan, z. van J. de Bruyni en J. M. van Waas, Wijdepoort 18. Johanna Carolina, d. van J. Hageman en W. C. Steenwinkel, IJssellaan 120. OVERLEDEN: 16 Oct.: Neeltje den Boer, weduwe van K. G. Smidt, 77 j. 17 Oct.; Oatharina Markina Lissendorp, geh. met J. Visser, 71 j. BOSKOOP. AGENDA Thai ia-Theater „De van de Wil- Réunie-Bioscoop „De Banjospeler van de Mississippi". 19 Oct. 8 uur Voorm. Kazerne. Cursus Transportcolonne Roode Kruis. 19 en 20 Oct., Ons Huis. Tentoonstelling Alg. Ned. Tyopgrafenbond. 20 Oct. 7% uur Veemarkt-Restaurant. Le zing Ds. Elzenga voor de Chr. Vrouwen- bond. 21 Oct., 8 uur. Chr. Geref. Kerk. Lezing ds. H. Janssen ten bate van Comité tot Le niging van stille armoede. 21 Öct. 8 uur Gebouw „Concordia": Na tuurkundig Genootschap. Tweede Bio logische Artisfilm, toegelicht door A. F. J. Portielje. 22 Oct. 7 uur Markt. Paardenmarkt. 25 Oct. 7.30 uur „De &4m". Verkooping notaris J. van Kranenburg. 27 Oct. Nieuwe Schouwburg: Propaganda- avond „Daniël". 2 Nov. 9—4 uur Kamer van Koophandel. Verkiezing leden der Kamer. UIT BEN OMTREK. HAASTRECHT. Zangvogeltjes. Zaterdagavond heeft het kinderkoor „de Zangvogeltjes" ln de«roote zaal van Concordia de eerste uitvoering in dit sei zoen gegeven. De opkomst van het pu bliek was helaas vrij matig, doch de aan wezigen hebben zich goed geamuseerd. De operette was goed ingestudeerd en verliep vlot, terwijl de uitvoering van de overige zangnummertjes door de jeug- I dige executanten te loven viel. Over het geheel was het een aardige avond, die i ccn beter bezoek verdiende. Na afloop i volgde een gezellig bal. Nog goed afgeloopen. Bij het gereedmaken van het tooneel l voor de kinderzanguitvoering bevond de exploitant van Concordia, de heer T. D. Both alhier, zich achter het tooneel, I waar zich een luik bevindt, dat toegang geeft tot de brandstoffenbergplaats. Dit luik stond open, hetgeen den heer Both ontging, met gevolg dat hij pardoes om laag viel; daarbij kreeg hij diverse bloed uitstortingen en ontvellingen. Hoewel hij vrij veel pijn leed, bleek de heer B. bij onderzoek geen lichaamsdeelen te heb ben gebroken, zoodat de tuimeling nog vrij goed is afgeloopen Nutsvergadering. Dinsdag 26 October a.s., nam. 7.30 uur, vergadert het Departement Haastrecht der Mij. tot Nutvan 't Algemeen. De agenda vermeldt behandeling van diverse begrootingen en rekeningen; aan de beurt van aftreding is als bestuurslid de heer G. B. Gabry, en als mede-direc teur der spaarbank de heer notaris K. Zeevat. NIEUWERKERK A.D. IJSSEL. eeft ten gemeente huize de bouwkundige P. Valkenburg, voor rekening van het gemeeinitebestuur aanbe steed het bouwen van een transformatoren- huisje aan den 's-Gravenweg. Ingeschreven werd als volgt: J. de Joode, Moordrecht 1642; A. Zwijnenlburg, Lekkerkerk 1685; T. Terlouw, Nieuiwerkerk a. d. IJssel 1660, H. dé Jong, Ouderkerk a. d. IJssel 1697; Gebr. Kaébergen, Gouderak 1676; C. Vonk, Stolwyk 1728; J. C. de Wit, Nieuwerkerk a. d. IJssel 1745; N. Smits, Waddinxveen 1750; D. de Graaf, Moercapelle 1786; A. J. Vente, Zevenhuizen 1810. De gun- Ged. Staten deze provincie hebber, hun goedkeuring onthouden aan het besluit van den Raad der gemeente Boskoop, d.d. 19 Juli j.l. tot nadere vaststelling van een ver- ordeiing, regelende het verleenen van pen sioen aan de wethouders der gemeente. Kon. onderscheiding. Bij Kon. besluit van 18 October 1937, is toegekend de aan de Orde van Oranje- Nssau verbonden eere-medaille, in goud, aan mevr. M. Goemans-Vijverberg, voorheen gemeente-vroedvrouw te Boskoop. MOERCAPELLE. Burgerlijke Stand. GEBOREN: Styntje, d. van D. Tyte en M. J. Groen. Adriana Maria en Maria Adriana, dochters van A. van Dijk en M. J. Blom. ONDERTROUWD: A. Eskes, 25 j. en A. M. Doop, 25 j. (te Oudewater). WOERDEN. Vee- en paardenmarkt op 27 October a.s. De jaarlyksche vee- en paardenmarkt zal c'it jnar gehouden worden op Woensdag 27 Oct ber a.s. RECHTZAKEN. Meisje spoelde me/t sublimaat-oplossing. Drogist door de rechtbank vrij- gesproken. Voor de rechtbank te 's-Gravenhage heeft terechtgestaan de drogist A. P. M., die aan een 24-jarig meisje sublimaat-pastilles had verkocht, waarna het meisje tengevolge van het spoelen met een oplossing daar/an is overleden. Den drogist was doou door schuld ten laste gelegd. De rechtbank deed hedenochtend uit spraak en sprak hem vrij'. RADIO-PROGRAMMA'S. Woensdag 20 October. Hilversum I, 1875 M. NORV-Uitzending, 6.30—7 Onderwijsfonds v. d. Scheepvaart: 8.— Schriftlezing, meditatie, gewijde mu ziek (gr.); 8.30 Gramofoon; 9.30 Geluk- wenschen; 9.45 Gramofoon; 10.30 Morgen^ dienst; 11.— Gramofoon; *11.15 Zang en piano; 12.— Berichten; 12.15 Gramofoon; 12.30 Kwintetconcert en gramoofoni; 2.— Gramofoon; 2.30' Voor jeugdige "postzegel verzamelaars; 3.— Causerie „Een oude kwestie, die niet veroudert"; 3.15 Gramo foon; 3.46 Ohrist. Liederemhirtje en viool; 4.45 Felicitaties; Voor de kinderen; 5.45 Gramofoon; 6.— Land- en tuinbouw- halfuur; 6.30 Causerieën over taallessen en over het binnenaanvaringsreglement; 7.— Berichten; 7.15 Declamatie en gramofoon,; 7.45 Reportage; 8.10 Berichten ANP, Her haling SOS-Berichten; 8.20 Muzikale prijs vraag; 9.05 Causerie „Bescherming der burgenbevolking by luchtaanvallen"; 9.25 Vervolg prijsvraag; (Om 10.— Berichten ANP); 10.30Gramofoon; 10.45 Gymnastiek les; 11—12 Gramofoon; Hierna Schrift- II, 301 M. VARA-Uitzending, 10—10.20 v.m. en 7.30—8 VPRO: 8.— Gramofoon; 9.30 Keukenpraatje; 10.— Morgenwijdrug; 10.20 Causerie over rassentheorie (gr.opa) en gramofoon; 11.30 Causerie „De werklooze en de sociale ver- zékering"; 12.— Gramofoon; 12.30 Orgel spel; 1.151.45 Gramofoon; 2.Kniples; 2.30 Voor de vrouw; 3.— Voor de kinderen; 6j30 Gramofoon; 6.The Lucky Birds en solist; 6.30 Gramofoon; 6.40 Causerie „Von del en de gouden, eeuw"; 7.— Zang; 7.:30 Causerie ,De vraag om geloof"; 8 Her haling SOS-Berichten; 8.03 Berichten AN P, VARA-Varia; 8.15 The Ramblers; 8.45 Zang e norgel; 9.„Met de roomklapper langs de deuren", reportage; 9.30 Gramo foon; 10.— Berichten ANP; 10.05 VARA- orkest en solist; 11.Causerie „Jeugd en puberteit"; 11.20 Fantasia en orgelspel. Droitwich 1500 M.: 11.05 Orgelspel; 11.35llrt$ö Gramofoon; 12.05 Het BBC-Northern-Ireland orkest en solist; 1.05 He^ Coventry-orkest en solist; 1.602.20 Harry Engleman's kwintet en solist; 3J50 Gramofoon; 4.05 Paedagogische causerie; 4.20 Vesper; 5.10 Gramofoon; 5.20 Ernesto en) zijn Cubaansch orkest; 6.20 Be richten!; 6.40 Landbouwpraatje; 7.— Zang; 7.20 „The Lilac Domino", operette; 8.35 B BC-Symphonie-orkest; 9.30 Berichten; 9.50 Vervolg concert; 10.30 Declamatie; 10.50 Het Bridgewater kwintet; 11.36 Sydney Kyte en zijn Band; 11.50—12.20 Jazzmu ziek (gr.)* Keule„ 456 M.: 5.50 H. Hagestedt's orkest; 7.50 Omroep orkest; 11.20 Verzoékconcert; 12.35 Om roep- kleinorkest, solisten en Stuttgarter Piano trio; 1.36 Gevarieerd concert; 3.50 Omroep- kleinorkest; 5.20 Gramofoon; 6.30 Omroep orkest, Keulsch pianoduo, vocaal sextet, en solist; 8J50 Cello en piano; 9.5011.20 Om- roepkleinonkest en solist. Brussel 322 en 4841 M.: 322 M.: 12.20 Gramofoon; 12.50 Omroep orkest; 1.602.20 Gramofoon; 6.20 Salon- orkest; 7.20 Zang; 820 Omroeporkest; 10.60 11.20 Gramofoon. 484 M.: 12.20 Gramofoon; 12.60 Omroap- dansorkest; 1202.20 Gramofoon; 5.20 Or gelspel; 6.Gramofoon; 6.35 Lejeune- kwartet; 7.35 Gramofoon; 8.20 Zang en voordracht; 9.06 Omroepsymphone-orkest; 10.3011.20 Gramofoon. Deutschlandsender 1571 M.i 6.30 Het Keulsche Omroeporkest m.m.v. solisten; 8.20 Nieuws uit Rusland; 8.35 Gramofoon; 9.20 Berichten; 9.50 Het Wein- kauf-Trio; 10.05 Weerbericht; 10.20—11.20 E. Bnuschke's dansoikest. LAATSTE BERICHTEN. Finsch schip aan den grond gevaren. VLüSStNGEN, 19 Oct. Het Finsche s.s. „Dagmar", op reis van Gefle naar Rotter dam, is vanmiddag op het Oosterzand naby Goeree aan den grond gevaren. iHet is eenigszins mistig. Sleepbooten zyn ter as sistentie vertrokken. ,Het stoomschip meet 2149 ton. Jean Batten te Batavia. BATAVIA, 19 Oct. De kwart voor v(jf in den middag kwam Jean Batten, de bekende vliegster, die een recordpoging doet voor den afstand Australië-Engeland, op het vliegveld Tjililitan te Batavia aan. De „Valk" naar Indië. AMSTERDAM, 19 Oct. Vanmorgen te 7 uur is het K.L.M.-vliegtuig „Valk", gezag voerder Duimelaar, van Schiphol naar Indië vertrokken. Aan boord bevinden zich drie passagiers: een voor Karachi, een voor Calcutta en eén voor Bangkok, terwyl onderweg nog acht passagiers zullen instappen en wel twee voor de route Athene-Alexandrië, twee Na- pels-Jodphur, twee Alexandrië-Rangoon, een Rangoon-Bangkok en een passagier Rangoon-Penang. Voorts wordt vervoerd 64,350 K.G. goederen, 301,562 K.G. brief post en 20,730 K.G. pakketpost. Een nieuw geschenk van den heer en mevrouw Philips. EINDHOVEN, 19 Oct. De heer en mevr. A. I«Philips-de Jongh hebben uit de expo sitie, die de schilder F. A. Mooy in het Stedelijk van Abbe-Museum te Eindhoven heeft gehouden, aangekocht ihet doek „Oude huizen" en dit. de gemeente Bimidhoven, ter plaatsing in het Van Abbe-Museum aan geboden. WISSELKOERSEN. 18 Oct, 19 Oct. Officieel. Londen 8.96% 8.96% Berlyn 72.64 72*66 Parijs 6.10% 6.12% Brussel 30.49 30.49 Zwitserland 41.63 41.68 Kopenhagen 40.05 40.06 Stockholm 46.30 46.27% Oslo t 45.07% 46.06 New-York 1.80% 1.80% Ptaag 6.34 6.34 Milaan 736 Prolongatie Part. disc. Dag geld Registermrken 36%, Crediet Siperr- marken 14, Effectenuperrmarken 14, 'Reis marken 60%, Bankpapier 39. Algemeene reactie. Kalme handel. Middenbeurs herstel. Amerika belangrijk lager. Beleggingsmarkt stil. De heftige daling te New-York liet niet na de Amsterdamsche Beurs op hoogst na- deelige wyze te beïnvloeden. Zoowel op de Amerikaansche als op de locale afdeeling van de markt bewogen de koersen zich op een sterk verlaagd peil en by de opening kon de stemming dan ook bepaald flauw worden genoemd. Van eenige opwinding was echter geen sprake en de handel droeg een kalm karakter en zooals den laatsten tyd meer dan eens het geval is geweest sproot de inzinking meer voort uit gebrek aan kooplust dan aan overstelpend aanbod. In navolging van Wallstreet kregen de verschillende Amerikaansche fondsen zware verliezen te boeken en vooral de staalaan- deelen moesten het ontgelden. Over het ge. 'heel genomen werd omstreeks de omreke ningskoersen gehandeld. Op de locale markt werden Koninklijken een twintigtal punten beneden het vorige slot ingezet, doch daarna konden zy zich uitstekend handhaven, zoodat zij onder beurstyd vry stationnair bleven. De Ameri kaansche petroleumaandeelen werden zon der uitzondering lager genoteerd. Industrieelen werden op beperkte voet verhandeld. De Philipsaandeelen werden een twintigtal procenten lager ingezet, lie pen vervolgens nog iets verder naar bene den, doch konden zich later op den middag wat herstellen. Unilevers en A.K.U.'s kwa men er evenmin zonder kleerscheuren af en moesten zich een opoffering van eenige pun ten getroosten. Rubberaandeelen hadden algemeen van aanbod te lyden. Amsterdam rubbers wis ten zich na belangrijk lager te zyn ingezet niet onaardig te redresseereni Voor de ver schillende incouranten kwamen zonder uit zondering lager noteeringen tot stand. By' klein - omzetten hadden de suikerfond sen een zwak voorkomen en H.V.A.'s bewo gen zich aanvankelijk een góede vyf e*. twintigtal punten beneden het slot van gis teren, doch daarna trad e n krachtig her stel in. Specifieke suikeraandeelen golden meerendeels lager. In scheepvaartpapieren ging niet veel om doch de koersen kwamen over de geheele linie beneden die van d n vorigen dag te liggen. Verhoudingsgewijze werden door deze fondsen tydens do middaguren slechts kleine schommelingen meegemaakt. Een uitzondering echter vormden de ta bakken die hooger werden genoteerd, het geen moest worden toegeschreven aan de interim dividendaankondiging van de Se- nembah My\ en de Deli Mij.

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 2