li 1 c 1 I WAT DE MODE BRENGT M Joost van d Onze grootste dicht >n Vondel. sr in de 17de eeuw. Hoeden zooals ze gedragen worden. Leert Uw kinderen goed spreken. Verwijderen van vlekken. FILMNIEUWS. iv. *éL V A m i v -1maa£ J* De driehonderd en vyfstigste ge boortedag van onzen grootsten dich ter der I7e eeuw, Joost van den Von del, op 17 November a,s., zal door Ne derland op waardige wyze worden herdacht. Reeds zijn door eenige universitei ten en hoogescholen, zoowel hier als in Duitschland, waar de dichter het levenslicht zag, Vondelherdenkingen gehouden. O.m. werd te Keulen in Mei j.1. een grootsche tentoonstelling geopend ter eere van den dichter. Deze expositie, waarop werken en verzamelde uitgaven van Joost van den Vondel te bezichtigen waren, werd georganiseerd door het Gemeen tebestuur der stad, zulks in samen werking met de „Deutsch-Niederlan- dische Gesellschaft" en het „Deutsch- Niederlaiidische Institut" der Keul- sche Universiteit. Nederland werd bij deze plechtige opening o.a. vertegen woordigd door prof. dr. J. R. Slote- maker de Bruine, prof. dr. B. H. Mol- kenboer O.P., van de Katholieke Uni versiteit te Nijmegen, Mr. C. Ridder van Uappard, Nederlandsch consul- generaal te Keulen, dr. W. de Vlugt, Burgemeester van Amsterdam, enz. De Katholieke Universiteit te Nij megen hield, ongeveer ter zelf dertijd, een passende Vondelherdenking, wel ke hoofdzakelijk op touw was gezet door prof. dr. Molkenboer, een en thousiast Vondelkenner. Bij die gele genheid werd Vondel's meesterwerk „Noach" opgevoerd, een werk, dat ten onrechte nog te weinig bekend heid geniet, zelfs bij de Vondelken ners. Vandaar, dat de universiteit dit stuk ten tooneele wilde brengen. En het succes, dat men had verwacht, is niet uitgebleven. De regie der opvoe ringen stond onder de deskundige lei ding van Eduard Verkade. Doch buiten deze meer locale her- denkingen van Joost van den Vondel's 36öen geboortedag, werd reeds in het begin dezes jaars een „Nationaal Vondel-Comité" in het leven geroe pen, dat op verschillende wijzen Von del's grootsche dichterschap ons na der wil brengen. Dit loffelijk pogen heeft indertijd onmiddellijk in bree- den kring belangstelling, waardee ring, aanmoediging en steun onder vonden, zoodat men, gerust mocht be weren, dat de Vondelherdenking in Nederland in elk opzicht een waar dige herdenking zou worden, waar aan een ieder, die den dichter kent en zijn werken liefheeft, gaarne mede werkt. De dichter en zijn familiekring. Bewogen jaren. Joost van den Vondel was het kind van drie stedenAntwerpen herberg de zijn voorvaderenin Keulen zag de dichter het levenslicht en Amsterdam tenslotte werd zijn aangenomen va derstad. Vandaar, dat vondel's le vensverhaal een samenvatting werd van de geschiedenis der Nederlanden in den Tachtigjarigen Oorlog. Het klinkt vreemd, doch waar is, dat Ne derland Vondel dankt aan... de ge loofsvervolging. Te Antwerpen waar jsyn ouders leefden en werkten en zijn bloedverwanten, eenvoudige hand werkslieden, hoedenstoffeerders en knoopenmakers, hun brood verdien den, zou het vierde kind van Joost van den Vondel en Sara Craen het levenslicht hebben aanschouwd, ware het niet, dat Vader van den Vondel, die' zich b\j de Doopsgezinden had aangesloten, door Alva's strenge maatregelen tegen hen, die het katho lieke geloof opgaven om zich bij de hervormers aari te sluiten, uit de oude stad Antwerpen werd gejaagd en de vlucht nam naar Keulen, waar het voorlopig veiliger was dan in Bra bant. Vondel's eehtgenoote volgde hem, nadat de stad Antwerpen haar een tijdlang in de stadsgevangenis, „Het Steen" had gehouden, blijkbaar als gijzelaar .totdat haar rnan zou te- rugkeeren om haar vrijheid te koopeu met zijn leven. Het was op voorspraak van haar neef, dat de burgers van Antwerpen de arme vrouw, die zwanger was, niet naar den gevreesden brandstapel mochten geleiden. Zij verkreeg vrij spraak .ontving permissie haar man te volgen, op voorwaarde, dat zij een trouw dochter van de katholieke kerk zou worden en nadat een van haar kinderen uit Keulen was overge bracht, waar het volgens katholieken ritus was gedoopt. Hierop verliet de zwaarbeproefde vrouw de stad, waar zy zooveel angstige uren had doorge maakt en week uit naar Duitschland, indertijd het toevluchtsoord van zoo- velen ,die zich in hun geloofsgevoelens niet wilden laten leiden, of beter ge zegd, dwingen door den strengen Al va. In het Keulsche huis, dat, volgens een uithangbord den naam droeg van „De Vioolbloem", werd de groote dichter, Joost van den Vondel, gebo ren. Dat was op den 17en November van het jaar 1587. Daar de moeder van de kleine den Antwerpschen 'Markgraaf had moeten beloven, vol gens een katholieke moeder te leven en haar kinderen ook katholiek groot te brengen, werd de jongen in de ka tholieke kerk gedoopt en kreeg hij 'aanvankelijk ook een Roomsche op voeding. Lang bleef de familie van den Von del ook niet in Keulen, daar het leven er voor den Doopsgezinden vader van Joost al evenmin vrij was, dan dat het in Antwerpen was. En toen vader van den Vondel op zekeren dag met geld boete werd gestraft, omdat hij van de „Doopersche sekte" was, achtte .hij 'het raadzamer uit Keulen te gaan. Aldus vertrok het echtpaar met hun kinderen uit de stad. Aanvankelijk woonde men te Frankfort, later giiï'g men naar Bre men, vervolgens kwam de familie via Utrecht naar Amsterdam, de stad, welke Joost van den Vondel zou gaan liefhebben, waar hij zou werken en waar hij tenslotte zou sterven. Het was in 1597, Joost was toen tien Jaar oud, dat zijn vader, „Von del' de hoedemaker", voor de stad Amsterdam den eed aflegde, als eer zaam en trouw burger der Holland- sche hoofdstad. Voor zijn „inlijving" betaalde hj de vereischte acht gul dens en daarmee verkreeg hij alle pri vilegiën aan het Amsterdamsche bur gerschap verbonden. Te Amsterdam bleek het evenwel spoedig, dat vader van den Vondel het ambacht van „hoedemaker" zou moeten neerleggen, wijl Amsterdam in dien tijd nog geen „Gilde der Hoe- demaeckers" kende en ieder am bachtsman graag aangesloten was bij een gilde, wilde hij tenminste naam maken. Dies koos hij zich een ander beroep. Hij ging zijden stoffen en zij den artikelen verkoopen. Men betrok een huis in de Warmoesstraat, inder tijd de hoofdstraat van het oudste ge deelte van Amsterdam. Dat de fami lie van den Vondel te Amsterdam al dra werd opgenomen in de schare van kooplieden en voorname handelsmen- schen is grootendeels te danken aan de bemoeiingen van Vondel's familie leden, eveneens uit Antwerpen naar de Hollandsche hoofdstad komend en reeds als kooplieden te Amsterdam naam gemaakt hadden. De naam van den Vondel kreeg in de handelskringen groote bekendheid, ja ,men hoorde hem zelfs gebruiken door de rijke kooplui, die met de over- zeersche gewesten handel dreven. Het feit, dat de tamelijk uitgebreide fa milie van Joost van den Vondel toch bijna geheel tot de katholieke kerk be hoorde, heeft hierop dan toch geen invloed gehad. Men moet echter niet vergeten, dat Vondel, de „coopman van syde", zich vestigend in „De Regtvaerdighe Trou" in de Amster damsche Warmoesstraat, in Holland VISITE-TOILET. Dit visitetoilet is gemaakt van glinste rende met cellophaan verwerkte stof, die zeer decoratief is. Een aardig hoedje met opgeslagen rand, waarin een bloempatroon is uitgestanst, completeert dit toilet. Zelden heeft een mode zooveel in gang gevonden als de uit het gezicht gedragen hoeden en nog opmerkelij ker is het, dat deze van zulk een lan gen duur is.' Het einde is nog niet te zien ,daar steeds nieuwe toepassingen geVonden worden. Was het vroeger hoofdzakelijk de opgeslagen rand, waarmede de uit liet gezicht gedragen hoeden hun intrede deden, heden ten dage doen de modellen zonder rand weer meer van zich spreken. Neemt men b.v. een spits toeloopend kegel model van vilt, dat men van voren met biesjes garneert, dan snijdt men de bovenste punt er af, zet er eenige strikjes op, en een nieuw jeugdig mo del is gecreëerd. Het kleine hoedje heeft de volle interesse van de jon gere dames en verkrijgt door opzij uitstekende vleugeldeelen een geheel kwam in een tijd, dat de kooplui daar hun handelsgebieden begonnen uit te breiden, ver buiten de grenzen, welke hun ondernemingsgeest ooit in het verleden had bereikt. Tegen het laatste van de 16e eeuw bloeide de Hollandsche scheepvaart zoozeer, dat de Engelschen klaagden „Wij zonden reeds zoo menig schip naar Rusland, om er handel te drij ven en wat is ons succes, zeer gering, vergeleken bfj dat der kleine Hollan ders, die met twee of drie eenvoudige schuiten jarenlang handel drijven en hun winsten met de jaren zien ver- grooten!"... En een van deze „kleine Hollan ders", die zich zoo dapper door het leven sloegen, was Joost van den Von del's vader, die als eerlijk koopman in zijde-artikelen, ruim brood verdiende voor zijn vrouw en kroost en die hij' tenslotte, toen de dood hem uit zijn gelukkig gezin haalde, kon achterla ten in een goed bestaan, zonder schul den en zonder geldzorgen. Kleine kinderen hebben hun eigen taaltje en weten de moeilijke conso nanten in de eerste jaren niet te be- heerschen. Volwassenen vinden het gewoonlijk alleraardigst om dit brab beltaaltje te hooren en de verrukte ouders, grootmoeders en tantes stra len van genoegen over baby's rede naarstalent. Het merkwaardige is echter, dat sommige kinderen op drie, vierjari gen leeftijd en soms nog ouder zich meermalen op dezelfde gebrekkige wijze blijven uitdrukken. Althans vele woorden worden verminkt uitgespro ken en niet veel beter, dan toen het HOLLYWOOD-MOlJËlj. Een fraai Hollywood-model van mat zwarte crêpe. Over de nauwe rok, die een hoog split heeft, valt een lange tuniek*. De hals is puntig uitgesneden. Uit het split van de rok ziet men duidelijk de "fraaie zijden kous en het schoentje naar voren komen. apart karakter. Worden de zoo juist genoemde hoedjes reeds gegarneerd door de effecten in het materiaal en vallen ze reeds op door hun aparte lijn, zoo heeft het middenstuk boven dien nog een levendige note door het vrooljjk bonte veerengarnituur. De zwarte fluweelen hoeden met de ver uit het gezicht geslagen rand, hebben een klein spits motief in het midden, dat zoo goed kleedt, dat het een toon aangevende créatie wordt voor vele hoeden. By de japonnen ziet men zeer veel jersey, waarbij echter de z.g. tricot constructie niet tot uiting komt, ech- kind zyn eerste pogingen deed zich verstaanbaar te maken. Meermalen komt het zelfs voor, dat kinderen, die naar school gaan, nog niet correct spreken. Alhoewel onbewust, is de moeder, die den ganschen dag met het kind bezig is, de hoofdschuldige, dat het laat en met moeite goed leert spre ken. Ondanks haart liefde en zorgen waarmede zij haar kind omringt, rea liseert zij zich niet, dat zij zyn gees telijke ontwikkeling tegenhoudt. Het kind blijft zich van dezelfde gebroken woorden bedienen en de moeder heeft deze gewoonte overgenomen, spreekt nog tegen de ongeveer drie- of vier jarige over de „toute wau-wau" en het „toete tind" en gebruikt nog een menigte andere gebrabbelde woorden. Zeker, in den aanvang heeft het al dergelijke woorden gebezigd, doch thans worden de rollen omgekeerd. In plaats dat het zich de correcte wijze van spreken der moeder eigen maakt, neemt deze het kindertaaltje over! Op deze wijze is het niet mogelijk, dat het kind zich van zyn gebrabbel los maakt en leert eerst pas duidelijk en goed spreken, wanneer hij naar school gaat. Zulks kan nimmer de bedoeling van de moeder zyn en daarom zal het noodig zyn, dat deze het kind, zoodra het begint met spreken, geen gebro ken woordjes nazegt, en er tevens geen bijzondere aandacht op vestigt. Ongemerkt zal zij zyn uitspraak be ïnvloeden door zelf goed en duidelyk te spreken. Het kind beheerscht zijn taal op deze wyze wanneer hy naar de voorbereidende of lagere school gaat en hiermede is de beste grond slag gelegd, die de moeder voor de komende schooljaren kan geven. OMPLET MET PERSIA NEK BONT. By_dit nauwsluitend complet van zwarte wollen stof, gegarneerd met Persianer, is gebruik gemaakt van de zeer moderne rits sluiting. Het eenvoudige staande kraagje van persianer past by zonder by het per sianer mutsje. Merkwaardig is by dit com plet de mof, die ook als bontkraag benut kan worden. ter zyn er vele modellen van wollen angorastoffen, welke wél het tricot karakter toonen, zoodat men haast van een camouflage in de weeftech- niek kan spreken. Vele japonstoffen hebben een sterk diagonaaldessin, andere weer hebben zeer interessante verticale strepen, zooals b.v. een goudbruine jersey met breede marineblauwe strepen. Bjj het verwijderen van vlekken uit waschbare weefsels moet men zich vooraf overtuigd hebben of zy Inder daad waschecht zyn. Vlekken die reeds van ouder datum zyn, kan men veel minder gemakkelijk verwijderen, dan die, welke pas gemaakt zijn. Hardnekkige vlekken zal men even moeten laten in weeken; het gebruik van vlekkenstiften geeft niet steeds het gewenschte resultaat. Wrijven moet vermeden worden, men moet slechts voorzichtig kloppen op de vlekken, warineer zy in de oplossing liggen. By vlekken van onbekenden aaid moet men eerst trachten deze met lauw water te verwijderen of met een bijna koud vlokkensopje. Men giet de vloeistof op een schoteltje, legt het weefsel met de vlek hierop en blijft op deze kloppen, waardoor hij m vele gevallen op zal lossen. Alle soorten zeep, die geen loog be vatten, kan men gebruiken en moet men zoolang naspoelen, totdat de zeepresten verdwenen zijn. Bloedvlekken behandelt men niet een 2 oplossing van ammoniak, na spoelen,- Stoffen, waarin zich vetvlekken be vinden legt men op een onderla#^ van watten en bestrijkt de plek niet een papje van fijn kryt en benzine* form of tetrachloorkoolstof, Later het achtergebleven krjjt-laagje af kloppen en de stof eventueel met lauw water nabehandelen. Grasvlekken worden verwijderd inet waterstofsperoxyde, verdund met water. Wil de vlek niet onmiddel lijk verdwijnen, dan laat men hem eenigen tijd in de oplossing liggen, daarna naspoelen, doch niet wrijven. Harsvlekken verwijdert men met terpentijn, laat ze althans in deze k MADAME BOVARY. Réunie-Bioscoop. Pola Negri vervult de titelrol in „Madame n vAfv" de film die vanaf heden zal wor sen vertoond in de Réunie-Bioscoop. De film werd gemaakt naar den gelyknamigen roman van Gustave Flaubert, i deze rolprent is Pola Negri de Vrouw an een medicus die zich gevestigd heeft „n klein Fjansch stadje. Madame Bo- hoort jn dat kleine provinciestadje Llemaal niet thuis. Zy is eerzuchtig cn hooghartig en dat moet men in een klein stadje nu juist niet zyn. Alleen Dupuis, een advocaat, en als een der weinige vrijgezelleh van het stadje bij de vrouwen zeer gezien, ziet in de komst van mevrouw Bovary een nieuw lichtpunt ieven. 'Hy wordt al spoedig een huis- \iend van de familie Bovary. Dr. Bovary "X Pola Negri als Madame Bovary. heeft een vermoeieyde praktijk in de uit gestrekte gemeente ,is weinig thuis en des avonds vaak doodelijk vermoeid. Wanneer mevrouw Bovary vergelijkingen gaat trek ken tusschen Dupuis en haar man, valt dit in het voordèel uit van den eerste, die haar tevens op rijtoertjes uitnoodigt in de om geving, haar 's avonds gezelschap houdt, met haar schaakt enz. Door de vleierijen van Dupuis zet zich by Mevrouw Bovary het denkbeeld vast dat zij feitelijk een belang rijke rol in de betere kringen behoort te spelen. Haar eerzucht droomt van een le ven naast een man, die roem en aanzien geniet en hoever is Dr. Bovary hier nog van verwijderd. Uit deze wenschdroolnen wordt zy' wreed weggerukt, doordat Dupuis naar Rouaan veïhuist, waar hij de praktijk van zijn vader moet overnemen. Dan volgt een andere vriend, die de schoone vrouw het hof maakt, haar het hoofd op hol brengt. Het gevolg van dit alles, veel schul den voor mooie kleeren en tenslotte een ernstige zenuwcrisis met alle gevolgen van dien. De hoofdrollen worden gespeeld door Po la Negri (Madame Bovary), Aribert Wa- sche (dr. Bovary), Ferdinand Marian (Ro- dolpThe Boulanger) en Werner Scharf (Mai- tfe Dupuis); zy spelen sober en waardig. Pola Negri is stralender dan ooit. DE MIJNEN VAN KONING SALOMO. Thalia-Theater. Het Thalla-Theater heeft ditmaal een Gamount British film „De mijnen van Koning Salomo" met Paul Robesson en Anna Lee ln de hoofdrollen. Paul Robesson, de bekende negerzan ger, bekend uit „Sanders of The Rlver", uitSinge" en nog veel andere rolpren ten Is in deze film wederom voortreffe lijk, sober en zelfs Indrukwekkend. De lilm Is gemaakt naar „Klng Salomo Mi nes" naar het bekende boek van Rider Haggard, en verhaalt van den tijd toen in Zuid-Afrika voor het eerst diamanten gevonden werden. Vele gelukzoekers trachtten daar een fortuin te vinden, maar deze pogingen mislukten vaak. De film begint met een voorbeeld hier van. Patrick O'Brien en zijn dochter Ka- thy zijn ten einde ïaad. Zij besluiten om naar de kust te gaan en daar hun gelujc te beproeven. Ze ontmoeten Allan Quartermaln, die met een huifkar en vele bedienden noordwaarts gaat. Kathy weet Quartermaln te vermurwen, dat zij mee mogen rijden. Onderwegontmoeten zij een Spanjaard met zijn negerbediende Umbopa. De Spanjaard is erg ziek en ijlt in zijn koortsdroomen over de Mijnen van Koning Salomo. De Spanjaard sterft en O'Brien eigent zich een landkaart toe, waarop de mijnen zijn afgeteekend. De volgende morgen is O'Brien ver- .dwenen op zoek naar de mijnen. Daar Quartermaln, Kathy's smeekbeden wei gert om haar vader achterna te gaan, neemt zij Quartermaln's wagen en gaat, vergezeld van Umbopa, haar vader zoe ken. Dit doet Quartermaln be'sjulten zich met zijn cliënten Good en Henry Curtis op hun beurt Kathy achterna te gaan, die zij spoedig hebben ingehaald. Ta- zamen gaan zij dan op zoek 'naar Ka thy's vader, die zij na vele wederwaar digheden terugvinden in een mijn, waar hij gevangen wordt gehouden. De film brengt vele spannende momen ten en ook thans weer kan men genieten van de prachtstem van Robesson. „SINDBAD DE ZEEMAN". Van de vele soorten films, welke onder den verzamelnaam „voor-programma" wor-» den samengevat, is de trucfilm voor het meerendeel der bioscoopbezoekers ongetwij feld een van d meest aantrekkelijke. Zij staat voor niets en is als materiaal volko men ondergeschikt aan den teekenaar. Als de artist het in zyn hoofd haalt Popeye als wijlen een dief van Bagdad op een ta pijt door de lucht te laten zeilen, of als een onsterfelijke uitvinder Crampy met een samenstelsel van schemerlampen, ragebol len en sok-ophouders hetservies van zijn kleindochter Betty Boop moet afwasschen wel, het is niet het minste bezwaar! Ook het „cartoon" heeft haar evolutie doorgemaakt en zy wordt nog steeds ver beterd. In den beginne was zij inderdaad zonder-meer teekenfilm, een bewegende vlakke teekening. Langzamerhand leerde men echter meer „diepte"- in de beelden te brengen pn thans wordt de illusie (want dat blijft het), nog veel sterker gemaakt door de toepassing van een geheel nieuwe opname-methode. Men werkt nu met gebouwde décors als achtergrond en alleen de bewegende dra matis personae worden op celluloid getee- kend, in en voor het décor geplaatst en ge fotografeerd. Voor iedere fractie van een beweging een nieuwe teekening en een nieuwe opname; duizenden en duizenden voor een teekenfilmpje van acht minuten. Maar er kwam nog meer: ook het kleu- renprocédé moest worden toegepast en zoo kan men in het Thalia Theater vanaf he denavond zien een trucfilm, aan welke „kleur" en „diepte" beide z\jn toegepast. De titel ervan is „Sindbad, de Zeeman" en de hoofdrol wordt vervuld door Popeye. „PRIVATE WORLDS „Uit de wereld van het onbewuste". In de Schouwburgbioscoop wordt Zon dagochtend een belangwekkend en aan grijpend filmwerk vertoond. Het is een Paramount film, gemaakt naar den roman, van dien naam van Phyllis Bot- tome, in het Nederlandsch vertaald en uitgegeven door de Zuid-Hollandsche Uitgevers-Mij De film voert de toeschouwers in een Max Fleicher en Popeye de Zeeman. vloeistof inweeken, strooit er even tueel fijn krijt over en bevochtigd; dit Wet benzol. Chocolade- en koffievlekken behan- e't men afwisselend met lauw water en lauw zeepsop. Helpt dit niet, dan to&mt men benzineform of tetra- c«loorkoolstof. Inktpotlood geeft meermalen lee- e bekken, indien het vochtig is, 'e men echter het best met brand spiritus kan verwijderen. Verfvlekken worden met terpentijn an(lNd of met benzineform. Oude HPken ^strijkt men met boter en ze daarna als voor vet is BJ pas ontstane roestvleekken kan men volstaan ze met lauw zeepsop te behand len. Andere vlekken laat men in een verdunde zoutzuur oplossing inweeken, daarna met zeepsop behan delen en naspoelen. Geen vlekkenstif ten gebruiken. Inktvlekken kan men, indien ze versch zijn, bedruppelen met citroen sap of in melk weeken, daarna in zeepsop uitwasschen, eventueel een weinig waterstof toevoegen. Meermalen verwijdert men inkt vlekken uit tafel- en vloerkleeden door er een laagje zout over uit te strooien; de inkt trekt hierin. Wyltn Esther de Roer-van Rijk in Heyermans' „Op Hoop van Zegen", j De film draait in den Nieuwen Schouwburg ter herdenking van het overlijden van de kunstenares. suggestieve omgeving, en brengt enkele menschen tèn tooneele, die via veel mis grepen, veel haat en veel nijd, zich de liefde bewust worden, die van binnen uit feitelijk hun handelingen bestuurt. I Deze bijzondere film was in Amerika i de sensatie van het seizoen.. De hoofdrol- len in deze rolprent worden vervuld door l de, prachtige, steeds meer de aandacht trekkende actrice Claudette Colbert, den bekenden Franschen acteur Charles Boycr, de charmante Joan Bennett en Joel McCrea i Het gegeven speelt zich af in een zenuwinrichting waar dr. Jane Everest, I een intelligente jonge vrouw, zich wijdt aansde bestrijding der zielsziekten, waar bij zij zoowel voor gevallen van lichte I zenuwaandoeningen als van gevaarlijke krankzinnigheid komt te staan. I Alex McGregor is een collega, waarmee ze in haar proefnemingen ten nauwste samenwerkt; hij heeft een knappe kop, doch is een beetje al te impulsief. Met hun onderzoekingen verwerft het 'duo Everest-McGregor groote bekendheid, en McGregor heeft goede hoop tot directeur van het gesticht benoemd te zuilen wor den. De warme vriendschap tusschen de twee doctoren is nooit verstoord 'door verliefdheid en Jane is zeer bevriend met Sally, Alex' jonge vrouw. Ook Sally be schouwt Jane als haar beste vriendin, doch moet bekennen, dat zij maar niet i een zekere soort jalouzie kan overwinnen over het feit, dat Jane Alex bij zijn werk steeds ter zijde staat, op welk gebied zij I haar man niet kan volgen. Tot ieders groote verrassing valt het directeurschap over de inrichting tean deel aan een zekeren dr. Charles Monet, een Fransch psychiater, die eerst kort in de Vereenigde Staten woont. Dit is na- tuurlijk een groote teleurstelling voor McGregor, en Jane weet hem slechts met de grootste moeite ervan te weerhouden zijn ontslag te nemen. Dr. Monet laat al spoedig blijken, dat hij in het algemeen niets van vrouwelijke doctoren moet hebben en zoo is er van begin af aan een i ernstige kloof tusschen den nieuwen di- I recteur en het kamp McGregor Everest. Totdat de vrouwelijke doctor haar nieu- I wen directeur bij een zeer moeilijke ope ratie beter leert kennen en waardeeren. Er zijn twe voortreffelijke rollen in deze film, die van Charles Boyer en Clau dette Colbert, die trouwens altijd weer van haar veelzijdig talent doet genieten. J. v. d. B. te Gouda 2.sub». 1 d. h.; J. P. V. te Waddinxveen 3.sulbs. 2 d. h. Art. 6 idem: J. G. B. te Rotterdam; C. C. Th. H. te Gouda, 10.— su;bs. 4 d. h. Art. 6 idem: J. K. te Schoonhoven 12.50 subs. 3 d. h. Art. 11 idem: L. v. d. L. te Gouda beris ping; R. W. W te Gouda 2.— subs. 1 w. t.; H. C. te Gouda 1.— sube. 1 w. t.; C. A. te Boskoop 3.— subs. 2 d. h.; W. V. te Waddinxveen 1.50 subs. 1 d. h.; H. K. te Alphen a. d. Ryn, F. de G. te Gouda, M. C. te Nieuwerkerk a. d. IJasel, A. v. W. te Schiedam, J. P. de V., N. P. J. V., P. N. en W. F. van S. be Rotterdam, L. L. te Am sterdam, W S. woonplaats onbekend, M. D. te Waddinxveen, F. S. woonplaats onbekend en C, D. te Gouda, 3.— subs. 2 d. h.; T. B. te Rotterdam 4.— subs. 2 d. h.; M. H. en P. A. B. te Reeuwyk, schuldig zonder toep. van straf. Art. 1 en 59 idem: N. J. v. t>. te Rot terdam 2 x 0.50 subs. 2 x 1 w. t. Art. 11 en 16 Prov. Wegen in Z.H.: J. P te Gouda 2 x 0.50 subs. 2 x 1 w. t.; W. M. te Gouda 2 y ƒ.2.50 subs. 2 x 1 d. h. Art. 17 Motorr. en art. 9 Motoribeschk: J. S. te Winterswijk 2 x 2.50 subs. 2 x 1 d. h Art. 43 idem: P. A. V. te Voorburg 0j50 subs. 1 d. h. Art. 69 idem: J. B. te Nieuwerkerk a. <L IJssel pn C. P. te Waddinxveen, 2.subs. 1 d. h.; J. J. v. L. te Waddinxveen 1. subs. 1 d. h. Art. 62fhis idem: H. H. de K. te Ouder- kerk a. d. IJssel 2.— subs. 1 d. h. Art. 17 Visschertfwet: G. J. E., H. N. J H. en G. J. v. O. te Rotterdam, 4.subs. 2 d. h.; J. A. E. te Rotterdam 2.— subs. 1 d. h. Art. 453 W. v. Str.: J. L. te Gouda 2 da gen hechtenis; W. B. te Ouderkerk a. d. IJssel 4.— subs. 2 d. H. J. v. d. P. te Gouda 3.— subs. 2 d. h.; W. J. Z. te Gou da f 4.— subs. 2 d. (h. Art. 460 idem: P. N. V. te Gouda 3— subs. 2 d. h. Art. 24 Arb.wet: J. B. te Bergambacht 4 x 8.— subs. 4 x 2 d. h. Art. 68 idem:' E. G. O. te Oudewater 2.— subs, f d. h.; J. M. te Ouderkerk a d. IJssel voorwaardelijk 5.— subs., 2 d. h. met proeftijd van 1 jaar. Art. U IJkwet: M. te Gouda 2 x 0.50 subs. 2-x 1 d. h. v.v. voorw.; J. B. te Gouda 0.501 5 x 1 d. h. v.v. voorw.; C. J. v. V. te Oudewater 8 x 0.60 subs. 3 x 1 d. h. v.v. voorw.; J. J. v. V. te Oudewater 0.50 subs. 1 d. h. v.v. voorw.; J. A. M, J. te Oudewater 3 x f 0.60 sübs. 3 x 1 d. h.; J. H. O. te Oudewater 6.— subs. 3 d. h. v.v. voorw.; K E. te Reeuwijk 2 x 0.50 subs. 2 x 1 d. h. v.v. voorw.; -A. G. P. S. te Haastrecht 2 x 0.50 subs. 2 x 1 d h. v.v. voorw. Art. 47 Alg. Pol. Verord. Gouda; C. den B. te Gouda 1.50 subs. 1 d. h.; H. van A. te Gouda schuldig zonder toep. v. straf. Art.„2 Winkelsl.wet: W. J. G. te Gouda 3.subs. 2 d. h.; M. A. te Gouda 4.— rubs. 2 d. h. Art. 17 Binnenaanv.. Regl.P. B. te Ouder kerk a. d. IJssel 2.— subs. ld.i Art. 7 Evenr. Vrachtverd.: L. B. te Haastrecht 2.50 subs. 1 d. h. Art. 6 Cr.-Zuivelbesl.: J. v. D. te Haast recht f 7,50 subs. 3 d. h. v.v. voorw. Art. 2 Cr.-Varkensbesl.: M. W. te Haast recht voorwaardelijk 10.subs. 2 d. h. met proeftijd van 1 jaar v.v. voorw. UTT DEN OMTREK. NIEUWERKERK a. d. ÏJSEL. Gemeenteraad. DE GEMEENTEBEGROOTING 1938 AANGENOMEN. Enkele salarisverhoogingen. Thans geen verlaging van electriciteits- tarieven, doch wel van waterieiding- tarieven. Woensdagmiddag kwam de* gemeeente- raad alhier, onder voorzitterschap van bur gemeester F. Jas in voltallige vergadering j bye- Joel Mc Crea en Claudette Colbert in „Uit de wereld van hetonbewuste". KANTONGERECHT GOUDA. Veroordeeld werden wegens overtreding van: Art. 22 Motorwet: J. M. U. te Vlist 10 subs. 4 d. h.; Th. L. A. M. de B. te Roosen daal vrijspraak; J. de W. te Amsterdam, vrijspraak. Art. 27 Motorwet; M. N. te Waddinxveen 1.60 subs. 1 d. h. Art. 8 Motorr. Regl.: J. v. d. H. te Stol- wyk 2.5') subs. 2 d. h.; J. V. te Stolwijk, B. v. d. H. tv- Gcuderak, P. N. S. te Ouder kerk, 2.50 subs. 1 d. h.; M. v. d. B. te Voorschoten 6.subs. 3 d. h.; P. L. E. D. te Boskoop 7.60 subs. 3 d. h.; J. K. te Gouda E.-- subs. 3 d. h.; J. W. te Gouda 2.subs. 1 d. h.; J. P. te Zoetermeer vrijspraak; H. B. te Waddinxveen 16. subs. 3 d. h,; B. S. te Amsterdam 6. subs. 2 d. h. Art. 4 idemA. R. te Waddinxveen 1.50 subs. 1 d. h.; K. B. te Gouda berisping; Na opening met het formuliergebed wer den de notulen na een kleine opmerki'ig van den heer A. 0. Carlier goedgekeurd. Onder de ingt komen stukken wa3 b-jricht van den heer J. Hoogendoorn, dat h\j onder dankzegging voor het In hem gestelde ver trouwen, zijn benoeming als lid van het Bur gerlijk Armbestuur heeft aangenomen. Verder een schrijven van mej. C. E. Spronk, waarin zy namens de afd. Volks onderwijs vroeg om een schoollokaal vun de O. L. school 1 ,om cursussen te houden in de Engelsche taal, hetgeen na eenige dis cussie, waaraan de heeren K. Dekker, A. H. Carlier, D. Verboom, D. v. Houweling en J. Tom deelnamen werd ingewilligd, onder voorwaarde dat voor het licht moet worden betaald. De kosten van het lager onderwijs wer den caarop voor deze gemeente vastgesteld op 5 84 per leerling. De Alg. Politieverordening werd o'creon- komstig den wensch van Ged. Staten ge wij- ziga. Een schrijven van den Miirhter van Sqc. Zakte inzake de steun aan kleine boeren, werd, nadat de voorzitter had medegedeeld dat zich hiertoe eventueel een commissie heeft gevormd, door B. en W. benoemd, be staande uit wetn. J. J. Maaskant en de hee ren Van der Eyk en Vuyk om deze aange legenheid te regelen, voor kennisgeving aan genomen. Voor het behandelen van een 5-tal ver zoeken om vergoeding der reiskosten voor leerlingen die te Gouda een school bezoe ken, alsmede voor de bespreking van de personen staande,, op de voordracht voor onderwijzer aan de 2e O. L. school, ging- de raad vervolgens in besloten zitting over. Na heropening werd met algemeene stem men benoemd tot onderwijzer aan de O. L. school aan de 's-Gravenweg de heer D. Dirkzwager te Moordrecht. B. en W. stelden voor een woning van de gemeente te verhuren aan den heer E. Goe- degeburen voor 2.60 per week, hetgeen -werd aangenomen. Daarna werd overgegaan tot de behande ling der gemeentebegroting 1938, met de begrootingen der bedrijven en die van het Burgerlijk Armbestuur. Van de gelegenheid tot het houden van algemeene beschouwingen werd door geen der leden gebruik gemaakt. De heer A. H. Carlier bepleitte nogmaals de verlaging der electriciteitstarieven. Aan de bespreking van deze aangelegenheid na men ook de heeren D. Verboom en J. Tom deel. Nadat de Voorzitter had gezegd geen lust te hebben na de uitvoerige behandeling in de vorige raadszitting, hierop thans nog maals in te gaan, werd besloten overeen komstig het voorstel van B. en W. om de verlaging der electriciteitstarieven aan te houden tot den winter 1938-1939 en over te gaan tot verlaging van het Waterleiding- tarief, van 45 op 40 ct. per M3. By de verdere behandeling der begrooting maakten de heeren D. Verboom, W. Kool haas, J. Tom, K. Dekker en A. Dyksman op en aanmerkingen naar aanleiding van ge raamde posten by diverse volgnummers, welke allen door den Voorzitter en de beide wethouders tot volle tevredenheid werden toegelicht en opgehelderd. Hierby kwamen ook in behandeling de volgende adressen om salarisverhooging le. 'Een adres van den heer N. C. Smit, administrateur van het licht- en waterlei- dingbedryf om zyn salaris te brengen op 1800.B. en W. stelden voor hierop af- wyzend te beschikken, maar zyn salaris voor beide bedryven tesamen thans bedragende 910.— te brengen op 100Q.— Nadat de heer K. Dekker een salarisver hooging had bepleit over heel de linie, en zich een tegenstander had verklaard van het verhoogen van sommige salarissen met 11 en meer procent, waarby ook de heeren F. in 't Hout, J. Tom, D. Verboom, D. v. Hou weling en Weth. J. J. Maaskant zich in het debat mengden, werd het vobrstel van B. en W. z. h. st. aangenomen, met aanteeke- ning dat de heer K. Dekker had tegenge stemd. 2e. Een adres van den heer G. de Jong, chef-monteur van het G.E.B. om 500.— salarisverhooging en een vermeeerdering van zyn vacantiedagen van 7 tot 21, werd op voorstel van B. en W. wat het eerstge noemde aangaat afgewezen, terwijl het aan tal vacantiedagen van dezen ambtenaar werd verhoogd van 7 op 10. 3e. Een verzoek alsboven van den heer Jac. de Bruyh, hulpmonteur bij het G.E.B. om salarisverhooging van 200.— per jaar met uitbreiding van het aantal vacantieda gen van 7 op 14, werd eveneens afgewezen. Alleen de vacantie werd vefhoogd op 10 dagen. 4e. Een verzoek van den gemeentewerk man A. van Gelder om een salarisverhoo ging van 200.per jaar, ontlokte een lange discussie. Nadat byna alle leden hier over hun meening hadden gezegd, werd een voorstel van den heer D. van Houweling, inhoudende een verhooging van 60.ge zien het groote gezin van den adressant, verworpen met 6—5 stemmen. Voor het voorstel-v. Houweling stemden; D. van Hou weling, P. de Man, A. H. Carlier, F. in 't Hout en J. Tom. Het voorstel van B. en W. tot afwyzing van dit adres werd dus geacht te zyn aan genomen. 5e. Een tweetal verzoeken van den heer H. van Harten om verhooging van zyn sa laris als opnemer van honden voor de hon denbelasting van 20 op 30 en idem voor het byhouden van 'het bevolkingsregister van 25 op 50. B. en W. stelden voor zyn salaris als op nemer der honden te brengen van 20 op 25 en dat voor het byhouden van het be volkingsregister van 25 op 35, hetgeen z. h. st. werd aangenomen. Aan den rijwielhandelaar Stolk werd op gedragen voorloopig voor 1 jaar het aan maken van de centrale verwarming in het brandspuitgebouw voor 15 's jaars. Voor de luchtbescherming werd na discus sie een^post op de begrooting gebracht van 200, by welke gelegenheid de Voorzitter meedeelde dat zich een voorloopig comité voor luchtbescherming had gevormd, dat t. z. t. zal overgaan lot het oprichten van een plaatselijke afdeeling, waarna deze aan gelegenheid op serieuze wyze zal worden aangepakt. De heer Verboom merkte daar- by op dat deze post waarschynlyk nog onvoldoende zou zyn. Bjj de behandeling van de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur, informeerde de heer D. Verboom naar de kinderen van het gezin Stam en hun verzorging, welke vraag door den heer A. Dijkman op afdoende wijze werd beantwoord. De gemeentebegrooting 1938, alsmede de begrootingen van het G.E.B. en het Water leidingbedrijf, benevens die van het Burg. Armbestuur werd daarop z. h. st. aange- Aan B. en W. werd vervolgens machti ging verleend tot het aangaan van een Kasgeldleening van ten hoogste 30.600.— tegen 3% rente, af te lossen 15 Maart 1938. Het verstrekken van een Kerstgave werd door den Raad toegestaan. Nadat de heeren K. Dekker en A. Dijks man bij de rondvraag nog iets naar voren hadden gebracht, werd de vergadering ge sloten. STOLWIJK. De Stolwijkache Win ing. Maandagavond hield de Winkeliersver- eeniging alhier een algemeene ledenverga-

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 4