JE Beurs van Amsterdam. verhoogd. Het percentage zestien pro cent is niet verhoogd, doch wel de grond slag, waarop de belasting wordt geheven. In sommige gevallen worden zakenlieden die een inkomen van b.v. 5000 gulden heb ben opgegeven, "aangeslagen voor een in komen van 10.000 gulden per jaar. Verhoo- gingien wan veertig procent zijn normaal. Vele vreemdelingen zullen eveneens door de verhooging der belastingen worden getrof fen. De belasting'op naamborden van winkels en restaurants in vrpemde talen wordt ver vijfvoudigd. Op alle uithangborden wordt belasting geheven, doch voor borden met de woorden „tearoom", „ice cream soda's" of andere veelvuldig voorkomende Engelsche woorden moet vijfentwintig maal zooveel worden betaald als voor dezelfde woorden in het Itajaaansch. Het gevolg zal waar schijnlijk zijn, dat verscheidene bekende „tearooms" „sala da te" zullen worden, en hier en daar een klein „hotel" voortaan „albergo" zal heeten. BINNENLAND. H. K. H. Prinses Juliana bezoekt de leidsters van het Nederlandsch Padvindstersgilde. Met gejuich ontvangen. Geheel onverwacht heeft Prinses Juliana Zaterdagavond een bezoek gebracht aan de leidstersvergadering van het Ned. Padvind stersgilde, welke werd gehouden in de jeugdherberg „Zonnehoeve" te Blaricum. H .K. H., die verleden jaar bescherm vrouwe van het Ned. Padvindstersgilde was geworden, bij gelegenheid van het twintig jarig bestaan vahhet gilde, had toen reeds het verlangen te kennen gegeven, gaarne een ontmoeting te willen hebben met de leidsters. Dit is toen uitgesteld moeten Wor den in verband met de verlovingsfeesten. De Prinses was vergezeld vap freule M. J .baronesse van Heemstra en werd aan den ingang van „Zonnehoeve" ontvangen door de presidente van het hoofdbestuur, -mevr. E. van den Bosch-de Jongh, terwijl het ge- heele hoofdbestuur en de 180 aanwezige leidsters zich in de hal hadden opgesteld en de Prinses^ met giejuich ontvingen. Hier werden de trainsters, de dames Bun- genberg de Jongh, Knappert en de Bruyn, allen aan H. K. H. voorgesteld. Mevr. van den Bosah-de Jongh sprak daarna de Prin ses toe en vertelde, hoe blij men was met dit .onverwacht ei^ verrassend bezoek. De Prinses gebruikte vervolgens met het hoofd bestuur de thee en onderhield zich daarna heel ongedwongen met de leidsters. Er werd een kampvuur ontstoken en een tooneelstukJ je opgevoerd Al dien tijd heeft H. K. H. zich bijzonder geamuseerd en zich ongedwongen met ver schillende leidsters van het gezelschap on derhouden. Omstreeks half acht is JPrinses Juliana naar het paleis Soestdijk t^uggekeerd Portrent van ds. Weiter. Aangeboden aan de Prinses. De schilderes, mej. Sophie Hirschmaun te Den Haag, heeft een portret geschil derd van den oud-hofprediker ds. Weiter en heeft dit hedenochtend ten paieize Soestdijk aan H. K. H. Prinses Juliana aangeboden. De Prinses nam het portret persoonlijk in ontvangst. Auteursrecht en telefoongids. De Hooge Raad maakt uit dat alle boeken enz. onder de wet vallen. De Hooge Raad heeft arrest gewezen in de zaak van U. S., wonende te Amersfoort, die zijn bedrijf in Leeuwarden uitoefent, en voor de rechtbank te Zutphen terechtge staan heeft wegens schending van de Auteurswet door het doen overdrukken van den telefoongids der gemeente Brummen. De rechtbank heeft hem echter vrijgespro ken op grond dat de Auteurswet hier niet van toepassing zou zijn, wyl het hier niet betreft een werk van letterkunde, weten schap of kunst. In hooger beroep heeft het gerechtshof te Arnhem dit vonnis vernietigd en op grond van art. 10 der Auteurswèt S. ver oordeeld tot 10.— boete. Het Hof over woog daarbij dat artikel 10 spreekt van boe ken, brochures, tijdschriften en alle andere geschriften". Tegen dit veröordeelende arrest is S. in cassatie gekomen by den Hoogen Raad. De Hooge Raad overweegt in dit arrest, dat de vraag, of een werk, wil het vatbaar zijn voor auteursrecht, eenijgie letterkundige, wetenschappelijke of artistieke waarde moe! bezitten, ontkennend moet worden beant woord, Voor al-die gevallen, waarin de wet zelf werken stempelt tot „werken van let terkunde, wetenschap of kunst" zonder eem- gen eisch'te stellen betreffende waarde of 'yeteekenis dier werken. Dat derhalve alle boeken, brochures, nieuwsbladen, tijdschrif ten en alle andere geschriften voor zoo ver deze niet onder de uitzonderingen van art 1.1 vallen vatbaar zyn voor auteurs recht, ook al missen zy elke letterkundige, wetenschappelijke of artistieke waarde. Op dezen grond heeft de Hooge Raad het cassatieberoep verworpen. Bontshow in het Carlton Hotel. Voor het eerst zal een van de grootste Parysohe Modehuizen een show in Neder land organiseeren van uitsluitend bontwer ken. Dit zal geschieden door de firma Four- rures Max, Avenue de Matignon, Parys, die met acht mannequins op 6 November by het diner-dansant en op 7 November bij de afternoon tea in het Carlton Hotel te Am sterdam de nieuwste modellen zaf dempn- streeren Maison Max heeft een wereldvermaard heid en is hofleverancier aan de ven van Europa. De muziek bij deze show zal verzorgd worden door Eddie Oliver, de bekende band leader uit Hollywood, die in vele films is opgetreden en die gedurende jaren heeft uitgezonden voor de American National Broadcasting Company en de Columbia Boadcasting Company. De Tangomuziek zal zyn van het orkest Perocco. HOLLANDSCHE JONGENS I VOLBRENGEN SLEEPREIS MET BAGGERMOLEN. Hedennacht veilig te IJmuiden aangekomen. Maandagavond elf uur Is de sleepboot „Beverwijk 20", die den Nederlandschen baggermolen „Beverwijk 15" uit Argen tinië naai- Europa heeft gesleept, te IJmuiden binnengekomen. Hiermede hebben de Jonge Nederland- sche zeevaarders een buitengewone pres- tatle geleverd, die zij ondanks de ont zaglijke moeilijkheden, welke zij hadden I te Overwinnen, tot een goed einde heb- ben gebracht. Tegen twaalf uur kwam het transport I voor den middensluis om te worden ge- 1 schut. Zondagavond te elf uur werd de sleep door het lichtschip „Noordhinder" ge rapporteerd. In dikken mist is.in den af- geioopen nacht den tocht voortgezet, zoodat tegen elf uur de sleep binnen de pier kwam. Van boord van een sleepboot, waarmee wij het transport tegemoet vperen, kon den wij kapitein H. van Giffen praaien, die ons verzekerde, dat aan, boord alles wel was. i Sleepboot en baggermolen verkeerden in uitstekende conditie en Ide geheele reis bleek haar succes, behalve aan de stoutmoedigheid der jeugdige Hollanders, tevens te danken te hebben aan de nauwkeurige opzet, waarop de opdracht, die de jongens kregen was gebaseerd. Reeds verleden Jaar heeft de directeur van de werf „De Klop" uit Sliedrecht, de heer Van Seventer, in Argentinië het materiaal bekeken en hij constateerde, dat sleepboot en baggermolen zich in Zeer goeden toestand bevonden en dat alleen het houtwerk had geleden. De opdracht aan de drie Hollanders Van Giffen, Mellema en Jongeling, mi- nltieus uitgewerkt door de eigenaren van het materiaal, de firma Van Hattum en Blankevoort te Beverwijk, terwijl het maritiem kantoor W. H. Mellema te Am sterdam als adviseur optrad. De uitgezonden jongelui kregen de op- f dracht geen enkel risico te nemen en het prachtige resultaat van hun tocht heeft I wel aangetoond, datzij aan stoutmoe- digheid, voorzichtigheid, beleid en vak bekwaamheid hebben weten te paren. I Nauwelijks binnen de pieren maakte aan den achterkant van de baggermolen de kleine sleepboot „Woutrina" vast om het gevaarte dat in het donker machtig omhoog rees, te sturen. I Tegen middernacht werd met schutten 1 begonnen. Baggermolen en sleepboot hebben als einddoel Spaarndam, waar de firma Van Hattum en Blankevoort haar materialen- opslagplaats heeft. De kleine sleepboot „Woutrina", die den baggermolen heeft helpen binnenkomen, maakt voor aart de „Beverwijk 16" vast en begint maar da delijk met den baggermolen de korte reis naar Spaarndam, die uiteraard in lang zaam tempo moet worden afgelegd. De sleepboot „Beverwijk 20" kon dus hedenochtend (op eigen kracht naar Spaarndam opstoomen, wat zij sneller t zal kunnen doen, dan wanneer zij den molen zou moeten sleepen. De bemanning kan dus nu eerst een paar uur rust nomen en, nadat zij drie maanden achtereen op het water heeft doorgebracht, mag men haar waarlijk wel eenige uren varen op het Noordzee kanaal en het Spaarne schenken. Nu de molen ls vertrokken, moet ech ter eerst nog gemanoeuvreerd worden om de sleepboot dicht bij de schoeiing van het kanaal vast te maken, opdat zij voor de passeerende schepen geen hindernis Vormt. Het inklaren is een formaliteit, waar mee veel tijd gemoeid is. Lang nadat «het transport door de sluizen is, zijn de douanebeambten ermee "gereed. En dan komen er wat familieleden van de Hol landsche opvarenden aan boord. De De- groeting is hartelijk, maar niet opge^- sclyoefd. Broers reiken elkaar de hand en zeggen: „Zoo, hoe ,gaat het?", maar hun handdruk zegt meer dan woorden konden doen. En een vader kijkt tevre den en zegt: „Mooi geklaard". Het is de heer Mellema Sr., die de drie jongelui, die als eersten, naar Argentinië togen, ontvangt alsof ze alle drie zijn zonen zijn, den gezagvoerder Jongeling en zijn zoon, drie kameraden, die tot het - laatst aan het werk zijn en blijkbaar een onbeperkt onderling vertrouwen in elkaar koesteren, want steeds hoort men, bij de aanwijzingen, die ze elkaar toeschreeu wen, weer dezelfde namen schallen: „Hallo, Hennie", „hou vast die tros, Siet- se", „let ge van achteren, Jack". Want het zijn de Hollandsche opvarenden, die tot het laatst in touw zijn gebleven en pas tegen vier uur even gaan rusten. Want pas als vanmorgen ook de „Be verwijk 20" in Spaarndam is aangeko men, achten zij hun taak volbracht. En dan zal Hennie van Giffen zich weer melden bij de K.N.S.M., Sietse Jongeling zal trachten, voor zich en. zijn gezin an der werk te vinden en tevens zoo spoedig mogelijk zijn stuurmans-certlficaat voor de kleine vaart te halen, terwijl de Jeug dige Mellema in de vriendelijke ouder lijke woning te Santpoort een vroolijk troepje jeugdige vrienden en vriendinnen zal vinden, alsmede een reusachtige feesttaart, die deze oude speelmakkers van „het pleintje" in de buurt, als een •hartelijke attentie voor hem hebben ge stuurd. Prinses Juliana lid van Toonkunst j H. K. H. Prinses Juliana heeft zich als lid doen Inschrijven van de afd. Baarn „K1 ,der Maatschappij tot bevordering der I niZ aan die kerk. Ds. Kloote daarna het woord tot de gemeente richtend, herinnerde aan den Toonkunst. Huishoudrekeningen van 598 gezinnen. Gelijk men zich zal herinneren, heeft het centraal bureau voor de statistiek reeds in de April-, Mei- en Juni-afleve- rlngen 1937 van zijn maandschrift eenige voorloopige overzichten gepubliceerd van de uitkomsten van een door het bureau ingesteld uitgebreid onderzoek naai- de samenstelling van de huishoudrekenin gen van 598 gezinnen van verschillenden welstand uit verschillende deelen van Nederland. Thans is bij de ulgemeene landsdrukkerij te 's-Gravenhage de eer ste definitieve publicatie verschenen. Het onderzoek liep voor een deel der gezin nen over de periode 29 Juni 193526 Juni 1936, voor de overige gezinnen over het tijdvak 28 September i935—25 September 1936. Het thans verschenen eerste deel behandelt de organisatie van het onder zoek, de methode van samenstelling der huishoudrekeningen, de wijze waarop de gezinnen zijn gegroepeerd en den om vang van het onderzoek in verband met de samenstelling der gezinnen en hun verdeeling naar beroepen, streken en in komensklassen Voorts bevat het, naast enkele samenvattende tabellen, een be knopt overzicht van de gegevens van eik gezin afzonderlijk. Voor hen, die behoef te gevoelen aan meer gedetailleerde ge gevens per gezin dan in deze publicatie zijn vermeld, ligt bij het bureau ter in zage een uitgebreidoverzicht van elke huishoudrekening afzonderlijk, waarin tevens voorkomen gegevens nopens de wijze van verkrijging der aillkelen (ger kocht, verkregen in natura door eigen productie en in den vorm van loon, steun en geschenken). Natuurlijk blijkt niet op welk gezin het betrekking heeft. In het tweede deel, dat binnenkort zal verschijnen, zullen de uitkomsten van het onderzoek aan een beschouwing wor den onderworpen, terwijl daarin o.m. ook gegevens zullen worden opgenomen no pens de verbruikte hoeveelheden voe dingsmiddelen. Aan het onderzoek hebben deelgeno men 278 gezinnen van handarbeiders, 206 gezinnen van hoofdarbeiders, 41 gezinnen van landarbeiders en 73 boerengezinnen. De landarbeiders en handarbeiders vor men tezamen 54 pet. van het totaal aan tal gezinnen, de hoofdarbeiders 34 pet. en de boeren 12 pet. De 598 gezinnen telden tezamen 2951 gezinsleden, t.w. 1470 man nelijke en 1481 vrouwelijke personen. In het onderzoek van het bureau zijn alle gezinsgrootte-groepen vertegenwoor digd en wel, vooral wat de grootere ge zinnen aangaat, in een mate, die bevre digend mag heeten. Naar de inkomens klassen ingedeeld, vertlont het relatieve aantal gezinnen in elke klasse veel over eenkomst met de betreffende cijfers no pens de gehuwde aangeslagenen In de Inkomstenbelasting, voorkomende ln de statistiek der rijksfinanciën 1936. Voor alle gezinnen tezamen beliep het aantal verbruikseenheden gemiddeld per gezin 3.65, tegen 3.66 die gevonden werden bij de volkstelling. 16.2 pet. van de hand arbeiders waren werkzaam in de groep „bouwbedrijven en grondwerken", 12,2 pet. in dp metaalindustrie, 11,9 pet. Ir dienst van overheid, 10,4 in de steenko lenmijnen, 9,4 pet. In de textielindustrie 7,9 pet. bij de spoorwegen, 5 pet. In de schoen- en lederindustrie, 3,6 pet. In de typografie en de rest (23,4 pgt.) ln andere bedrijfstakken. Van de hoofdarbeiders waren 40,8 pet. ambtenaren en beambten j in .overheidsdienst, 25,3 pet. behoorden tot het administratief en technisch perso neel in particulieren dienst, 14,6 pet. wa ren onderwijzers en leeraren en 7,8 pet. handelsreizigers en -agenten, terwijl 11,6 pot. niet nader zijn onderschelden. Van de 598 ln het onderzoek betrokken gezin nen woonden er 128 (24,4 pet.) in streëk 1 (Groningen en Friesland, uitgezonderd Friesche zandbotfw), 158 (26,4 pet.) in streek 2 (Friesche zandbouw, Drenthe, Overijssel, Gelderland, het Gooi en Oos telijk Utrecht), 87 (14,5 pet.) in streek 3 (Noord-Holland, Zuid-Holland, Utrecht, Zeeland en Westelijk Noord-Brabant, Uitgez. het Gooien Oostelijk Utrecht) en 225 (37,6 pet.) in streek 4 (Limburg en Noord-Brabant, uitgezonderd Westelijk Noord-Brabant). 48 pet. van de gezinnen van handarbeiders, hoofdarbeiders en landarbeiders woonden in de groote ge meenten Groningen,Enchedé, Eindho ven, Tilburg en Heerlen, 11,6 pet. in land- bouwgemeenten en 40,4 pet. in andere gemeenten Van de handarbeiders woon den 61,5 pet. in groote gemeenten, 4,7 pet. in landbouwgemeenten en 33,8 p^t. in andere gemeen/ten. De overeenkomstige percentages voor de hoofdarbeiders wa ren resp. 39,3, 6,8 en 53,9, voor de land arbeiders 0, 82,9 en 17,1 en voor de boeren 1,4, 79,4 en 19,2. Herdenking: 350-jarig bestaan. Ned. Herv. Kerk te Zwammerdam. i Gisteravond is in een plechtigen dienst het 350-jarig bestaan der Nederlandsch Hervormde Gemeente te Zwammerdam herdacht j Als sprekers traden op de oud-predi- kanten van Zwammerdam, ds. W. G. G. Beerekamp, thans te Nunspeet en ds. J. J. Kloots, thans te Maassluis. Daar de predikantsplaats vacant ls, leidde de heer Ph. de Bruin, godsdienstonderwijzer, bei de sprekars in. Vervolgens wees ds. Beerekamp er op, dat bij deze herdenking voorop moet staan, dat dit alles het werk is van een machtig God. Dit gebouw spreekt van verleden, heden en toekomst Wanneer wij dan ook op den afgelegden weg terug zien, kunnen we zeggen, dat de Ned. Herv. Kerk, zooals ,zlj zich thans ver- otont, hoewel als organisatie vele gebre ken hebbend, nochtans is Gods werk. Spreker wekte zijn gehoor op tot trouw de Babylonische ballingschap. Darbij was er een stem des gewetens en gejinch. En bij deze herdenking is dit evenzoo. Veel is er in onze Ned. Herv. Kerk, dat tot droefenis stemt. De erfenis der vade ren legt groote verantwoordelijkheid op. Onze bede zal dan ook moeten zijn: „Laat uw aangezicht lichten over uw kerk, uw volk, onze zielen". Onder de aanwezigen werden opge merkt, ds. P. Bokma van Schiedam, als vertegenwoordiger van de synode van het provinciaal kerkbestuur, ds. J. Kiel van Hazerswoude als vertegenwoordiger van de ring Alphen a. d. Rijn en de hee- ren P. Hoogenboom en J. A. Hoogendljk, resp. burgemeester en wethouder dezer gemeente als vertegenwoordigers der burgerlijke gemeente. Als blijvende gedachtenis hebben kerk voogdij en kerkeraad een gedenkboekje doen samenstellen door den gemeente archivaris van Alphen a d. Rijn, W. M C. Regt. In dit boekje is een schat van ge gevens betreffende de gemeente ver zameld. Volgens de statistische gegevens heb ben 24 predikanten, waaronder de be kende ds. Abraham Hellenbroeck, later predikant te Rotterdam, de gemeente Zwammerdam gediend. GEMENGDE BERK Hf EN. Hazardspel met automaten. Weldra verbodsbepaling in de Am- sterdamsche politieverordening' te verwachten. Evenals in Den Haag komen ook hier ter stede herhaaldelijk klachten binnen over de vele speelautomaten, die zijn op gesteld in winkels en andere voor het publiek" toegankelijke gelegenheden. De .politie kon hiertegen, daar in de Am- sterdamsche politieverordening op dit terrein geen bepaling bestaat, niet op treden. Naar wij echter thans vernemen zal de Amsterdamsche politieverordening wel dra worden aangevuld en is een bepaling hierover reeds in bewerking De politie zal dan in staat zijn een einde te maken aan het spelen op groote schaal, waarbij het herhaaldelijk voor komt, dat werkloozen een belangrijk deel van hun uitkeering kwijt raken, wat ten gevolge heeft, dat hun vrouwen zich met klachten tot de politie richten. De nieu we bepaling zal binnenkomt in werking treden en op grond hiervan zullen de speelautomaten niet langer op voor het publiek toegankelijke plaatsen mogen worden geëxploiteerd. Doodelük ongeval op den weg NijmegenDen Bosch. Gisteravond is de dertigjarige verpleeg ster B. Smit van de weesinrichting te Neerbosch bij Nijmegen op den straat weg NijmegenDen Bosch door een auto aangereden. Mej. Smit fietste langs het kanaal en wilde den hoofdweg, een voor- rangsweg, oversteken. Te zelfder tijd na-' derde uit de richting Nijmegen een auto, bestuurd door den heer J. H. H. Schol ten, tandarts te Oldenzaal, in gewone vaart. De bestuurder zag het gevaar doch kon niet tijdig genoeg meer remmen. De wielrijdster werd gegrepen en eenige meters meegesleurd. De automobilist stopte zoo spoedig mogelijk, doch het slachtoffer bleef bewusteloos langs den weg liggen. De politie en de ontboden geneesheer, dokter Woltering, waren spoedig ter plaatse en na voorloopig verbonden te zijn, werd het slachtoffer naar het St. Canisius ziekenhuis te Nijmegen overge bracht. Hier werd een zware schedel breuk en inwendige kwetsuren geconsta teerd. Naar wij vernemen is mej Smit heden in de loop van den dag overleden. De autobestuurder trof geen schuld. Jonge man door een autobus overreden en gedood. Gistermiddag omstreeks vijf uur is aan de Waalhaven te Rotterdam een Jonge man van ongeveer dertig jaar onder een autobus van de Rotterd. Tramwegmaat- schappij geraakt. De man kwam zoo on gelukkig terecht, dat hij op slag werd gedood. Het stoffelijk overschot ls per auto van den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Coolsingel ver voerd. De identiteit van het slachtoffer is nog niet Julius Bar mat gearresteerd. Dour de Amsterdamsche politie. Gisteravond om 8 uur heeft de Vreem delingendienst van de Amsterdamsche politie op verzoek van den. procureur des konings te Brussel, Julius Barmat in zijn woning aan het Minervaplein gearres teerd. Barmat is per politieauto naar het hoofdbureau van politie overgebracht en aldaar gedurende den nacht opgesloten. Het verzoek om uitlevering ls hedenmor gen ter behandeling ann de rechtbank te Amsterdam doorgezonden en Barmat zelf voor den officier van justitie geleid. Julius Barmat wordt verdacht van be- driegelijke bankbreuk en verduistering, die verband houden met de zaak van de Belgische Noorderbank en van de Bank Goldzleher en Penso. Dit was de aanlei ding tot de uitvaardiging van het bevel tot in hechtenisneming, dat onmiddellijk als verzoek aan de Amsterdamsche poli tie is overgebracht. Botsing tusschen autobus en tram te Amsterdam Acht gewonden. Gisteravond om halftieji is op de Wees- perzyde te Amsterdam, by het Tulpplein, een ongeluk gebeurd, waarby acht personen zyn gewond. Een bus van lyn K kwam, doordat de.bestuurder moest uitwijken voor een auto, in botsing met den ^wtorwagen van lijn 8. Met een geweldigen slag, die straten ve, werd gehoord, drongen de beide voertuinen in elkaar .Onder de passagiers van bus en tram ontstond een .paniek. Glas- en hout splinters sprongen weg „aar alle kanten Het voorste gedeelte van de bus werd in' gedrukt. De chauffeur sloeg met het hoofd tegen de -voorruit en raakte beklemd De bestuurder van de tram kwam er beter af met een lichte beenwonde stond hij enkele oogenblikken later op straat .Hij had non de tegenwoordigheid van geest gehad om op het laatste moment uit alle maoht te remmen .De passagiers, zoowel in de bus als in de tram, werden dooreen geworpen. Zeven passagiers liepen min of meer era- stige snywonden op. Millioenen eieren naar Spanje. Gunstige imvloed op de prijzen Ben combinatie van Nederlanldsche eieren handelaren heeft gisteren evenals vori~ week op bestelling 7000 lasten van 720 eieren per kürt aan Spanfle geleverd. Ver. moedely-k zullen deze leveringen nog enkels weken voortgezet worden. oefenn eer. gunstigen invloed op den prijs der eierei. uit. i STADSNIEUWS. I! ADIO-PHOGRAMMA's. YVoensuag 3 November. Hilversum I, 1875 M. NUKV-mUindw, ■7.00 Onderwijsfond» voor de Schee», vaart. 8 Schriftlezing, meditatie, gewyde mu- ziek lgr.pl.8.30 Uramofoon; 9.30 üeluk- wenso.ien; 9.46 üfamofoon; 10.30 Morgen- dienst; 11.tirainofoon; 11.16 Ensemble v. d. Horst; 12.— Berichten; 12.16 Gram», loon; 12.30 Vervolg concert; 1.30 Gramo- foon; 1.46 Viool en piano; 2.30 Gramofoon; 3.— Zang en Piano; 3.46 Gramofoon; 4.45 Berichten. Gelukwenschen; 6Voor de kinderen; 5.45 Gramofoon; 6.— „Goede staf- inrichting, een bedrijfsbelang", causerie; 0.30 Taallessen en causerie over het Bij- nenaanvaringsreglement; 7.— Berichten; 7.16 „Het vraagstuk der vaccinatie in dezen tijd", causerie; 7.35 Gramofoon; 7.45 Repor tage; 8.— Berichten ANP. Herh. SOS-be- richten; 8.10 Van Varen en Bevrachten. De WeiUdhaven liotterchim; 9.15 Christ. Klein Gemengd Koor „Musica Sacra", piano en orgel; 10.— Berichten ANP; 10.05 Cello en -piano; 10.45 Gymnastiekles; 11—112 Gra- mofoonplaten. Hierna; Schriftlezing. Hilversum II, 301 M. VAliA-uilzending. 10—10.20 v.m. VPRO. 0.30—7 RVU. 7.30 8PRO. 8.— Gramofoon; 9.30 „Onze keuken", cau serie; 10.Morgenwijding; 10.20 Causerie over rassentheorie en erfelijkheid (gr.pl.) en gramofoon; 11.30 „Een woord tot de vrouw van den werklooze", causerie; 12 Gramofoon; 12.30 Orgelspel; 1.16— 1.4S „Fanstasia"; 2.— Kniples; 2.30 Voor de vrouw;'8.05 Voor de kinderen; 6.30 Gramo foon; 6.„The Lucky Birds"; 6.30 „We ten, begfiipen en handelen", causerie; 7.- Koorzaug; 7.30- „De roep naar God", cau serie; 8.— Herhaling SOS-beriohten; 8.03 Berichte ANP, VAIiA-Varia; 8.16 Inter view; 8.30 De Ramblers; 9.Het leven in de mijnen, reportage; 9.30 „Fantasia"; 9.50 Causerie over de vaccinatie bij kinderen be neden de twee jaar; 10.— Berichten ANP; 10.06 VA'RA-Orkest; 11.— Jeugd en puber teit", causerie; 11.20 Orgelspel; 11.45-12 Gramofoon. Droitwich, 1500 M. 11.05 Orgelspel; 11.35—11.60 Gramofoon; 12.05 BDC-Midland-orkest en zang; 1.05 Het St. Dennis Silver Prize orkest en zang; I.602.20 H. Engleman's kwintet en solist; 4.05 Causerie „Children from the point of view of^ foster-mother"; 4.20 Vesper; 5.10 Gramofoon; 5.20 Eugene Pini's Tango or- kest en solisten; 6.20 Berichten; 6.40 Land- bouweauserie; 7.— Radiotooneel; 8.16 Or gelconcert; 8.35 BBC-Symphonie-orkest BB C-Koor en solisten; 9.Berichten; 9.20 Vervolg concert; 10.35 BBC-Theater-orkest; II.20 Declamatie; 11.35 Teddy Dobbs en zijn band; 11.50—12.20 Jazzmuzik (gr.pl.j. Radio Paria, 1648 M. 7.55, 9.10 en 10.40 Gramofoon; 12.20 R. Porée-orkest en zang; 3.05 Gramofoonpla- ten; 3.20 Zang; 4.20 Dito; 5.20 Concert; 8.50 Radiotooneel; 0.30 Variété-jfrogramma; 10.25 Populair concert; 10.50 Gramofoon. Keulen. 456 M. 5.50 H. Hagestedt's orkest; 7.50 Het Plietzsch-Marko-orkest; 11.20 Het Rheini- sche Landesorkest; 12.35 Omrpepkleinorkest en solisten; 1.35 Gevarieerd concert; 3.60 Omroeporkest en -schrammelensemble; 6.30 Gevarieerd programma; 8.50 Pianovoor- draobt; 9.50—11.20 Omroepdansorkeat, pia- noduo en zang. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gramofoonplaten; 12.50 Pa- rasie-orkest; 1.50—2.20 Gramofoon; 620 Omroepdansorkeat; 7.20 Zang; 8.20 Klein- orkest en solist; 10.30 Literair programma! 110.50—11.20 Gramofoon. 484 M.: 12.21) Gramofoon; 12.50 Omroep dansorkeat; 1.30 Salonorkest; 1.50-2.20 e" 5.20 Gramofoon; 6.— Zang; 7.06 Cello en piano; 7.35 Gramofoon; 8.20 Jachthoorocon- cert; 9.85 SalonorkeBt; 10.80—11.20 Om- roepdansorkest. Deutshlandsender, /1571 M. 7.20 Oskar Joost's orkest; 8.20 Berichten; 8.35 F. Fauffmann's orkest en solist; 9.20 Berichten; 9.50 Viool en piano; 10.05 Weer- beriht; 10.20—11.20 Oskar Joost en zfc'h or kest. WEERBERICHT. 767 te Helsing 741.4 te Reykjfl ik. Verwachting: Meest zwakke verande U" ke wind, nevelig tot zwaar of half bewo weinig of geen regen, iets kouder. ~QOUDA, 2 Nov. 1937. Dieseltrein verplettert auto op on bewaakten overweg. Chauffeur was door^ynbekendheid met weg spoorbaan $>gereden. Geen persoonlijke ongelukken, gen van Utrecht naar Gouda op weg zljn- je Dieseltirein is gisteravond op eetn onbe- wa*kten overweg naby de voormalige halte Hekendorp met volle vaart ingereden op een «eflonenauto, die tusschen de rails stond, Jpaar <te wagen was terecht gekomen door- p chauffeur zich by den overgang ift jjen weg vergist en de spoorbaan opge- stuuni had. Persoonlijke ongelukken zyn niet gebeuld., maar door de hevige botsing „cd de auto nagenoeg vernield. Voorts jtreeg het spoorwegverkeer een vrij belang rijke vertraging. De auto behoorde ,toe aan een 27-jarigen taxi-ondernemer, die een rit naar Heken- dorp had gemaakt en te ruim "negen uur meti «ree passagiers, één uit Utrecht en één uit Hekendorp, naar Utrecht terugkeerde. Hy' rojgde den Ruige-Weidscheweg, een smul len binnenweg, om via Oudewater op den hoofdweg te komen. In den weg ligt, onder de gemeente Hekendorp, een onbewaakter overweg, die scheef over de spoorbaan voert. Bij het oprijden van de hoogte van den overweg, raakte de bestuurder het gezicht op den weg kwijt. Door onbekendheid ter plaatse en mede ten gevolge van de duister nis, vergiste hij zich in de situatie. Hij sloeg op den overweg rechtsaf, waardoor de wagen de spoorbaan opreed en tusschen de mils van het spoor Utrecht—Gouda te rechtkwam. Eenige oogenblikkn nadat de drie inzit tenden waren uitgestapt, naderde u|t Gouda gtoomtrein 131 van Den Haag en Rotterdam naar Amersfoort en .Zwolle, welke om 20.59 van Gouda was vertrokken. De auto-passagiers verkeerden in een on prettige positie. Zij kimden den wagoti n:et tusschen de rails vandaan krygen en daarbij wekte het treinverkeer grooten schrik. Met een roode lantaarn trachtte men den tre'n op te houden. Inderdaad zag de machinist het waarschuwingsliicht, maar hij was te kort by' om voor den auto te kunnen stop pen. Het b'eelt «hter, dat de trein er no-r jnist langs kon. Hy nam een spatbord mede, doch verder was er niets'^gebeurd toen de trein even verder tot stilstand kwam. Met elf mimiten vertraging zette de trein de reis voort. Met man en maéht trachtte men dén wa gen tusschen de rails vandaan te krygen maar voor de pogingen succes hadden, zag men in de verte uit de richting Utrecht en dus op het door den auto bezeit spoor ern.' anderen trein aankomen. Dit was Diesel( trein 542 van Arnhem naar Den Haag en T Rotterdam, welke om 20.59 uit Utrecht was vertrokken en te 21.26 te Gouda moest ar- riveeren. Opnieuw zwaaide men met de roode lan taarn, maar ditmaal bjeef het teol-en onop gemerkt, met onverminderde vaart kwam de trein nader. Toen.zy dit bemerkten, maakten de aanwezigen zich snel uit de voeten. Men was het meest bevreesd voor den trein, die op het punt stond zich op de auto te storten. Met ©en vaart van 90 K.M. reed de Diesel op den wagen,, doch gelukkig doorstond de trein den hevigen schok uit stekend. De wagen werd als het ware op- gmwmen en over den kop van den wagen over een afstand van 117 meter medege- sleurd. Geheel gekraakt vond men den auto voor den inmiddels tot stilstand gekomen trein. Van den Diesel was alleen de automatische koppeling beschadigd, doch de trein kolh ffwoon ry'den. De doortocht was echter TCsperd. Men heeft de resten van den autm naa8t de spoorbaah gewerkt en toen kwam de weg voor het spoorwegverkeer weer vrij. -De Difiiel kreeg een vertraging van een Half uur. De eigenaar van de auto is verzekerd. "H een anderen wagen hebben de passa giers de reis voortgezet 'foPt achter den Diesel kwamen met een onderling verschil van eenige minuten twee '-treinen, de iboottrein 112 Berlijn—Hoek Wi Holland en trek 292 Berlijn—Den welke te Gouda doorrijden. Zy moes- li J"J(krwe£ voor onveilig signaal opge- W0Ix^n' Nadat de Diesel was door- «"Men, 'konden: ook de D-treinen verder, hadden een klein half uur vertraging, ïerna was de treinenloop weer normaal. De 100.000 in Gouda gevallen. In gezinnen, waar het geld goed te pas kwam. hot heKn Lafeber, ,de eigenaar van oekende Gelukskantoor ln de Stoof- dat K«°jtving Bisteren de prettige tijding Dril, Üe trekkln3 van Lotisico de hoofd- 100'000", op nummer 18323 was Lafoüf van dit nummer heeft de heer RelnircJ enkele twintigtjes verkocht, het zlinp7?Uilinmer ls ln het van enkele Itag cllenten Hoewel deze spe- voorrtif? uGt 8eluk bem slechts indirect XT brengt - kantoor, waar kSr™ een S™01" Pr«s valt is bij de 2u ?,n loten 2eer 1" - was zijn toODere j}feroveT even groot als bij de »lkw Plotseling een flink bedrag Ll?™r<l0n zUn. Deze werden door Hiervan i Lafeber zoo spoedig mogelijk t«ravnL kennis gesteld en reeds gis- da rh, bet geld op weg naar Gou- 1n harÜ?n Prettig ls het, dat de loten oen zijn van menschen, die het geld goed kunnen gebruiken. Het for tuin, waar iedereen nu eenmaal van droomt, werd voor hen werkelijkheid. 1 Wat de trekking van Lotisico zelf be treft, de trekking, die een zuivere zaak is, wijkt in zooverre af van de Staats loterij, dat alle prijzen op één dag ge trokken worden, in dit geval op Maandag i November. Plaatselijk Cl isiscomité te Gouda. Het kleeding. em dekkingfends. De Secretaris van het PlaatselUk Crisis- comite te Gouda verzoekt ons plaatsing van tiet volgende; In verband met de ciroplalne voor het Weeding-, schoeisel- en dekkingfonds, wel ke aan de meest gegoeden dezer gemeente werd verzonden, wordt langs dezen weg aan allen die hun gift hebben doen toekomen aap de heeren A. Dortland Sr., bankier, Turfmarkt 30 en llh. Dükxhoorn, directeur van den Gemeentelijken Dienst v'oor Ar- benlsbemiddeling en Werkloosheidsverzeke- ring, BLeekerssmgel 68, zeer hartelijk dank gebracht. 'Zy hebben verstaan wat het zeg- gen wil: niets :e bezitten en de winter in het zicht. Nogmaals, dank voor de betoonde offervaardigheid. Onder hen, wien een circulaire werd toe gezonden, zijn er echter, die tot heden geen gevolg gaven aan het daarin gedane ver- zoek. Voor zoover zy evenwel nog niet in de gelegenheid mochten zijn geweest hun aandacht te wydeu aan de nooden en be- hoeften van hun medeburgers, wordt tot hen het beleefde verzoek gericht, het klee ding-, schoeisel- en dekkingfonds toch voor al met te vergeten; Uwe financier bydra- gen zyn zéér welkom. Voor het geval zy echter de circulaire hebben terzyde gelegd, met de opmerking: „Al weer een collecte", wordt er hun aan dacht op gevestigd, dat zy toch dienen te bedenken, dat niet alle collecten eender zyn. Het ié een groot verschil voor welk doel et- gecollecteerd wordt. Thans betreft het het voorzien in de be hoefte aan kleeding, schoeisel en dekking van de werkloozen Uwer gemeente." In de circulaire werd reeds tot uitdrukking ge bracht, dat het Plaatsely'k Crisiscomité niet alle aanvragen kan voldoen. Vodr éénmaal is dan ook Uw hulp noodig. Daarom nog eens: Geef wat U missen kunt, ja, indien mogelyk, geef meer dan dat. Bedenk, dat er medeburgers zyn die in financieel op zicht veel en veel minder bedeeld zyn dan u^due thans, nu het kouder wordt, niet hun wbvterjas of -mantel kunnen aantrekken, omdat zy die missen, die geen schoenen hebben, welke bestand zyn tegen koude, regen en sneeuw. Bedenk voorts, dat er in deze gezinnen kinderen zyn, die straks zonder jasje of manteltje en met versleten schoenen naai school moeten. Kinderen, die 's avonds door hun moeder naar bed worden gebracht, waarop geen fatsoenlyke deken is te vin den en wier dekking bestaat uit de kleeren welke op den dag door hen worden gedra gen. Niet in enkele, ddch in honderden ge zinnen" komén dezé toestanden voor, óók in de gemeente Gouda. Zy, die dagelyks werken voor dö nooden en behoeften van deze medeburgers weten dat maar al te goed. Zy weten echter ook, dat U behoort tot de burgers, die van deze toestanden nimmer iets hebben medegemaakt. Gelukkig, doch uit» uw vreugde daarover dan door het ge ven van een flinke gift voor het kleeding-, schoeisel- en dekkingfonds. U voorzièt dan Uw werklooze medeburgers van de meest noodzakelijke levensbehoeften. Spoedige hulp is dubbele hulp! Goudsche Vereeniging voor Gezondheids- koloMën. Koloniehuis „de Bysterbosch" te Epe. Woenjsdag 3 Novomiber tusschen 1 uur en, half twee worden do-kinderen weèr terug verwacht uit het kolomehuis te 'Epe. Dit is de laatste groep van het seizoen 1937. In totaail ,zyni er dit jaar 167 kinderen uit Gouda in „de Bysterbosch" verpleegd. Dit getal is ongeveer even hoog als in 1936. Het gébouw wordt thans gesloten en na een k«jrte wititerrust hoopt mer* in het vroege voorjaar he^ werk weer te kunnen beginnen. Zeldjaam mooi ia deze Octobermaand gewéest en de resultaten der 5-wteksche verpleging zyn dan ook schitterend. Stand der werkloosheid. Als werkloos staan momenteel ingeschre ven: aardewerkers 101, letterzetters 39, bouwvakken 438, houtbewerking 141, leder- bewerking 11, kleedingbewerking 51, me taalnijverheid 109, papierbranohe 16, tex tielindustrie 63, suikerwerkers 126, sigaren- industrie 104, landbouw 72, pakhuisknechts, schippersknechts, koetsiers en chauffeurs 325, verzekeringsagenten 2, kantoorperso neel 63, onderwysper8oneel 1, huiselijke diensten 8, fabrieksarbeiders 221, transport arbeiders 125, totaal 2016. Uitvoering Excelsior. De gymnastiekvereniging „Excelsior" •/al op Zaterdag 18 D©f. a.s. te half acht een uitvoering geven in den Nieuwen Schouw burg. Door het groote succes, welke vorig jaar geoogst wend met hun revue „Vooruit- Tempo", zal er weer een revue gegeven worden, welke de titel heeft „Hier zyn we weer". Rotterdamsche rechtbank. Automobilist, die tolgaarder sloeg, krijgt gevangenisstraf. De rechtbank te Rotterdam heeft een 20- jarigen koopman/ te (Rotterdam wegens mis handeling van den tolgaarder op den Bode- graafschen straatweg iflé Gouda, dien hy in 't gezicht sloeg in plaats van! dat hij 2 dub beltjes gaf, veroordeeld tot veertien dagen gevangenisstraf. De eisch was drie maan den gevangenfisatiraf. Eeni 24-jarige bankwerker te Rotterdam, vervolgd wegenis het veroorzaken van licha- melyk letsel door schuld by een ver- keerabotsing op den provincialen weg onder Gouda, liep mej. M. W. Paauw een hersen schudding op is vrijgesproken. Geëischt was 40 boete subs. 20 dagen hechtenis. Bond van Kaasproducenten. Algemeen© vergadering op Donder, dag 4 November. De Bond van Kaasproducenten zal Don- derdag a.s. te 10% uur in de Soc. „de Réunie" onder voorzitterschap Van den heer A. van Wymen een aJgemeene vergadering houden, waarin besproken zullen worden de Bondsfinanciën, de gezondheidsdienst voor vee en melkhandel en de nieuwe pachtwet. Verkiezing voor de Kamer van Koophandel. De heer Korf volgt den heer Van Vreumingfch op. By de heden gehouden verkiezing voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en omstreken wegens periodieke af treding van drie ledien van de af deeling grootbedryf en drie leden van de afdeeling kleinbedrijf zyn by enkele candidaatstel- ling gekozen als leden van de afdeelim grootbedrijf de Jieerenl Herm A. Slchreudei Sr. te Schoonhoven, A. Gopdewaagen t< Gouda en C. Grootendorst to Boskoop, aller, aftredend., en als ledem van de afdeeling kleirbedrijf de heeren A. C. van Beek te Woerden, H. A. Jaspers te Gouda, beiden aftredend, en ir de vaature ontstaan door dat <ie heer A. D. van Vreumingen te Goud-, zich niet herkiesbaar stelde, de heer K. Korf te Gouda, voorzitter van de Goudsche Win- kcliorsvereeniging. Zuster Maria Reginalds, t In het kloosterhuis „Maria ter Engelen" te Oudenbosch is gisteren overleden op by- na 33-jarigen leeftijd zuster Maria Reginal- da van de Congregatie der Zusters Francis canessen te Oudenbosch .Zuster Maria, in de wereld mej. Johanna Hendrika Wilhel- mina Roos, geboren te dezer stede, was in het tiende jaar van haar professie. Wandelaar gevallen. Op Blauwstraat is hedenmiddag een 73-jarige voetganger gestruikeld. By den val werd hy aan het gelaat gewond. Een lid van de EjH.B.O. heeft den wandelaar verbonden, waarna hy per auto naar huis is gebracht. dingen bloemen aangeboden. Dj heer Harmsen dankte ontroerd voor al deze blyken van belangstelling, waarna men nog eenigen tyd gezellig byeen bleef. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) GEBOREN: .29 Oct.: Gerrit Gysbert Leendert, z. van G. L. Visser en E. M. vam den Dool, Heerenstraat 43. 30 Oct.: Nelly, d. van H. W. van Willigen en| N. J. Thoen, Zeugstir. 82. Jan Pieter, i. van C. T. de Graaf en J> Markus, Wil lens 32. id 31 Oct.: Jacob, z. van R. H. -Staal en A. J. Schoonhoven, v. Heusdestrkat 30. Ca- tarina Johanna Maria, d. vjm E. Groenere daal en Th. C. Steenstra, Tollenstraat 118. 1 Nov.: Johanna Petronella, d. van C. J. de Jon, gen W. J. van ®yk, Kuiperstr. 25. OVERLEDEN: 28 Oflfci Hendrika Cafha- rina.iSeheffers, wed. F.j vin Waas, 80 j. 31 Oct.: Hendrika Tromp, weduwe van K. van Drentii, 76 j.1 1 Nov.: Simkje van dier [Post, geh. met J.. van der Ja#t, 65 j. 45 jaar getrouwd. Dinsdag 16 November hoopt het echt paar S. Meyer en A. Hofman, wonende Boschweg 45, den dag te herdenken waarop het 45 jaar geleden in hjeti huwelyk trad. AGENDA. Thalia-Theater „De myneh van Koning Sa- Réunie-Bioscoop „M; :adaJe Bovary". Woeqsdag 2 uur Matiitóe. 2 Nov., 8 uur. Kazerne. Cilraus Roode Kruis. 8 Nov. 8 uur Nieuwe Schouwburg. Feest avond Alg. Ned. Bond van handels- en kantoorbedienden. 2 Nov., 7.30 uur. De Zalm. Verkooping no taris A. T. v. d. Leeden 8 Nov. 8 uur Réunie. Spreekbeurt ds. J. Borger voor Logosveiband. 8 Nov. 8.30 uur Réunie-Bioscoop. Feest- bioscoopavond Gqudsche Winkelierffver- 3 Nov. 8% uur, Blauwe Kruis. Tweede Ge meente-avond Rem. Gei^f. Gemeente. 3 Nov., 8 uur, Geref. Kerk. Spreekbeurt ds. J. P. C. ten Brink, dankuur voor het ge was. 4 Nov. 10% uur Soc. „de Réunie". Vergade ring Bortd van Kaasproducenten. Nov., 8 uur. Daniël. Uitdeeling kleeding stukken Chr. Jongedoch tersver. „Dorcas". UIT DEN OM TREK. BOSKOO Huldiging van den heer P. A .G. Harmsen. Huldiging; van den heer Bijlsnia. Aan de Oud-Leerlingen van de Prinses Aan de Ouders van Oud-Leerlingen. Aan de Ouders, wier kinderen thans deze Uit de hierboven genoemde personen heeft zich een voorloopig Comité gevormd met het doel om te trachten den dag, waar op de heer Bijlsma zyn school gaat ver- laterv niet'ongemerkt voorby te laten gaan. Allen, die hiervoor sympathie gevoelen wordt verzocht even hun kaartje met vol ledig adres ,bij een der Comité-leden af te Maandagmorgen om 11 uur heeft ten kan tore van notaris Houtzagers alhier een hul diging plaats gehad van den heer J. A. G. Harmsen, 'cand.-notaris, die gedurende 25 jaar aan genoemd kantoor verbonden was. De jubilaris werd met zyn echtgenooce per auto van zyn woning gehaald en op het kantoor op hartelyke wijze door notaris Houtzagers toegesproken. Spr. memoreerde uitvoerig de trouwe, plichtsbetrachting en de prettige omgang met den jubilaris en bood tot slot een fraai gouden horloge met inscriptie aan, terwyl mevr. Hafmsen werd vereerd met uen keurig bloemstuk. Ook van de zyde van zyn oud-notaris, den heer Maarschalk -te Zoeterwoude, wer den den jubilaris onder hartelyke bewoor- ÏTet ligt in de bedoeling dan gezamenlijk een bespreking te hebben om de plannen definitief uit te werken. De tyd dringt echter en wy verwachten daarom gaarne spoedig Uw opgave om, zoo mogelyk, deze week nog byeen te kunnen komen. Het voorloopig Gomité: P. J. van den Berg, B. M. Singel 63; H. van Tongerloo, Joubertstr. 166; Mevr. vna Ginkel; Mevr. van Dy ken; Mevr. Simon; Mevr. Rensma; Mevr. Eggink; Mej. M. Heykoop; Mej. H. Heykoop; Ds. Elzenga; Ds. Verheul; L. van lange; J. C. Wildschut. SPORT EN WEDSTRIJDEN. SCHAKEN. I>e revanehematch om het Wereld kampioenschap. De twaalfde party remise. De twaalfde party van de revanchematch om het wereldkampioenschap, welke gister avond in „Krasnapolsky" te Amsterdam werd gespeeld, eindigde na den 26sten zet van -Aljechin, die wit had, in remise. De sum! van de match i3 thans: Aljeohin 7% punt, waaronder 5 winst- partyen, Euwe 4% punt, waaronder 2 winst- partyen marktberichten. Kaasmarkt Bodegraven. 2 Nov. -H Aangévoerd 221 partyen, alle m. r.m. 9945 stuks', 89.525 K.G. Pryzen le kw. m. r.m. 29-31; 2e kw. m. r.m. 26- 28; zwaardere tot 33. Handel matig. Veemarkt Rotterdam. 2 Nov. Aanvoer in totaal 3759 stuks. Paarden 157, veulens 4, magere runderen 1319, vette runderen 674, veitte kalveren 25, graskalveren 429, nuchtere kalveren 709, schapen en lammeren 323, varkens 3, bok ken en geiten 119. Pryzen per K.G.; Vette koeien le lew. 75, 2e kw. 67, 3e kw. 5054; Vebbe ossen le kw. 73, 2e kw. 66, 3e kw. 50—54; Stieren le kw. 64, 2e kw. 60, 3e kw. 55; Vette kal veren le kw. 1.05, 2e kw. 95, Se kw. 75—60; Schapen 54—49-44, per stuk 30—27—24; Lafnmeren 63—58—53, per stuk 20—17— 15; Graskalveren 52—42; Nuchtere kalve ren 48—44 40; Slachtpaarden 50—45—40. per stuk: Nuchtere slachtkalve- 1—66; Nuchtere fokkalveren 1816 —14; Slachtpaarden 220—180—120; Werk paarden 350-300—200; Hitten 210—170— 110; Stioren 290^250-180; Kalfkoeien 260-230-160; Melkkoeien, 265-235-170; Varekoeien 205—170-140,Vaarzen 190- 145—110; Pinken 150—120—100; Graskal veren 6545—20; Bokken en geiten 11—7 4. Vette koeien en ossen, aanvoer als vorige week, handel tamlyk, pryzen als gisteren, prima koe 80, prima os 77. Stieren, aanvoer klein, handel sleepend, pryzen lager. Vette kalveren, aanvoer gering, handel vlug, pry zen hooger, prima kalf 1.15. Schapen èn. lammeren, aanvoer ruimer, handel vlot, pry zen als gisteren. Nuchtere slacht- en fok- kdlveren,, aanvoer kort, handel kalm, pry zen iets stijver. Paarden, aanvoer onveran derd, handel flauw, slachtpaarden pryshou- ded, werkpaarden en hitten lager. Kalf- en melkkoeien, aanvoer korter, handel matig, pryzen van vorige week goed te handhaven. Varekoeien, aanvoer als vorige week, han del goed, pryzen hooger. Vaarzen) en pinken, i aanvoer aawmerkelyk ruimer, handel tame- lyk, prijzen stygend. Graskalveren, aanvoer als vorige week, handel redelijk, niet geheel pryshoudend. Bokken en geiten, aanvoer klein, handel vlug, pryzen onveranderd. LAATSTE BERICHTEN. De Nederlandsche delegatie naar de Negenmogendheden-conferentie. •s-GRAVENHAGE, 2 November. DeRegeeringspersdienst meldt: 1 Naar wy vernemen'zyn by Koninklyk be sluit benoemd tot leden van de Nederland sche delegatie naar de conferentie, betref fende den politieken toestand in het Verre Oosten, welke op 3 November te Brussel, op voorstel van de Belgische regeering by een zal komen, de heeren jhr. mr. A. C. D. de Qfeaeff, oud-Minister van buitenlandsohe zakefi en oud-gouverneur-generaal van Ne- derlandsch-Indië, leider, en prof.' dr. B. J. O. Schrieke, oud-directeur van het departe ment van ondierwys en eeredienst in Neder- landsch-Indië, hoogleeraar in de volkenkun de aan de gemeentelyke universiteit te Am sterdam ^terwyl de heer G. W. Boissevain, consul-generaal der Nederlanden te Sjang hai als deskundige aan de delegatie is toe gevoegd. Voorts zullen daarvan deel uitma ken de heeren A. J. Lievegoed, chef van den regeeringspersdienst en mr. A. W. C. baron Bentinck van Schoonheeten, van het depar tement van buitenlandsche zaken, secretaris der delegatie. Eden in Brussel aangekomen. BRUSSEL, 2 No\. Hedenmorgen om 9.1C uur is Eden aan het Noorderstation aange komen, waar hy werd verwelkomd door den minister van buitenlandsche zaken, Spaak. De zaak tegen den burgemeester van Ouddory. Door de rechtbank tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. ROTTERDAM, 2 Nov. De rechtbank te Rotterdam heeft vandaag uitspraak gedaan in de zaak tegen den burgemeester van OudJorp, den 46-jarigen G. J. F. G. du S., wien verschillende knoeieryen t«n laste waren gelegd. Hy zou zich namelyk hebben laten umkoopenj een zaak tusschen een ko lenhandelaar te Ouddorp em diens schipper, die geld verduisterd had, zoodanig te rege len dat de kolenhandelaar door de familie vdn den schipper zou worden schadeloos ge steld. Ook zou hy gele aangenomen) hebben voor het verschaffen van gunstige inlichtin gen over iemand, die een zaak in Ouddorp kon krygen en tenslotte zou hy tigheden geploegd hebb< ontvangen gelden v,elke hy moest uiti als by slag op pensioen- ert Hej- O.M. had cc verschillende feiten be wezen geacht en een gevangenisstraf van één jaar geëischt. De rechtbank achtte ev-njeens met uitzon dering van een geval (de geschiedenis met de vergunning van van den Doel) het ten laste gelegde bewezen en veroordeelde den verdachte tot zes maanden gevangenisstraf. Japansch kabinet neemt belangrijk Inhoud nog niet bekend-^ TOKIO, 2 Nov. De minister van buitem landsche zaken, Hirota, hééft hedenmorgen in de zitting van den kabinetsraad verkla ringen afgelegd over een belangryk diplo matiek besluit. Het kabinet besloot dit naar den geheimen raad te verwyzen. Na de zitting wierd Hirota hedenmiddag om half twee door den Keizer ontvangen, wien hy rapport uitbracht over dit, door het kabinet goedgekeurde, diplomatieke besluit. t Omtrent den inhoud van het besluit is van officieele zyde niets bekend gemaakt, doch de dagbladen gelooven, dat hft be trekking heeft op een nieuw belangryk ver drag, dat goedkeuring van den geheimen raad behoeft. WISSELKOERSEN. 1 Nov. 2 Nov. Officieel Londen 8.97% 8.97% Berlyn 72.65 72.72 Parys 6.09% 6.10% Brussel 30.56 30.61 'Zwitserland 41.73% 41.78 Kopenhagen 40.07% 40.07% Stockholm 46.27% 46.27% Oslo 45.10 45.10 New-York 1.80% 1.80% Praag 0.33 6.33% Milaan 7.40 7.45 Prolongatie part. disc. 7i«, dag geld registermarken 36%, crediet sperr- marken 13, effecten sperrmarken 13, reis marken 50, bankpapier 38%. Beureo verzicht. Luatelooze stemming. Zeer kleine omzetten. Onregelmatige koers- beweging. Geringe variaties. Amerika stil. Beleggingsmarkt pryshoudend. De handel op de Amsterdamsche Effec tenbeurs was heden tot een minimum inge krompen, de beurzen te Parys, te Brussel en te New-York waren heden gesloten en onwillekeurig werkte dit de ondernemings lust niet in de hand. Wallstreet had giste ren bovendien lagere koersen overgemaakt en dit was mede een factor, die tot behoed zaamheid maande. Ten opzichte van de Amerikaansche fondsen werd een uiterst gereserveerde houding aangenomen. In overeenstemming met New-York kwamen de koersen meerendeels iets lager te liggen, doch daar gisteren reeds op een inzinking was geanticipeerd, verschilden de noteerin gen maar weinig by de vorige pryzen. Op de locale afdeelingen, was de affaire onbeteekenend en daarby' was de koersbe- weging onregelmatig. Enkele fondsen wer den iets hooger afgedaan, andere daaren- teg.n waren iets lager of zoo goed als on veranderd. Koninklyken kwamen in door snee een paar punten lager te liggen, de Amerikaansche petroleumaandeelen lagen geheel buiten de attentie. Van de rubberfondsen bewogen Amster dam rubbers zich op ongeveer het vorige slotpeil, die minder courante soorten werden over het algemeen lager genoteerd, doch groote koersverschillen kwamen niet voor. De handel in tabakken stagneerde geheel en slechts enkel© noteeringen kwamen voor de Deli-andeelen tot stand. De Philipsaandeelen werden iets lager ingezet, doch konden zich geleidelyk aan eenigszins verbeteren. Unilevers en Aku's waren nauwelyks pryshoudend. De suikerfondsen waren stil, H.V.A.'s kwamen iets lager te liggen. Op de scheepvaartafdeeling was de stem ming pryshoudend. Ned .Scheepvaart Unies volgden aanvankelyk e?n opwaartsche rich ting, doch liepen later op den middag toch weer naar beneden De beleggingsmarkt was stil, de Neder landsche staatspapieren waren pryshou dend, de oude 3 obligatiën werden een fractie lager genoteerd. Fransche fondsen waren ongeanimeerd, doch weinig veran derd

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 2