J WAT DE MODE BRENGT Rationeele voeding voorkomt ziekten. FILMNIEUWS. Bontmantels met leer- afwerking. Het eten van vruchten door kinderen. Tien geboden om gezond te blijven. RECEPTEN. Reeuw uk. haar huishouden, haar geheelen dag vulden. Wel is bekend, dat Vondel zyn vrouw heeft lief gehad. In zijn ljjkdicht aan haar zegt hij immers: „Uw vrientschap, Uw gedienstig heen, Staan eeuwig in myn hart ge- schreen Na den dood van zijn echtgenoote bleef Vondel, bedroefd en zich een zaam voelend, achter. Den raad van zyn vrienden, om zich een tweede vrouw te zoeken, volgde hy niet op. Zijn gedachten waren steeds bij de gestorven Mayken, met wie hij der tig jaren van lief en leed had mogen deelen. Van de familieverhoudingen bij Joost van den Vondel weten wij nog, dat de dichter en diens zwager, Hans de Wolf, niet met elkaar sympathi seerden. Van Abraham de Wolf daar entegen heeft Vondel gehouden als van een eigen broer. In een zijner ver zen spreekt de dichter van de sympa thie, welke hij voor deze Abraham ge voelde. Toen zijn echtgenoote overleed, had de dichter reeds twee kinderen dooi den dood verforen. Het waren Con stants n en Sara, naar des dichters moeder genoemd. Twee oudere kinde ren bleven hem over, toen hij ook zijn geliefde Mayken graswaarts had ge dragen. Déze waren Anna en Joost. Van den zooh Joost, het is bekend, heeft de dichter weinig pleizier on dervonden. Hij was, volgens'Vondel's vrienden, „eenen kleygeesthigen los bol". Hij „verdeê veel gelts", toen hij met z\jn tweede vrouw, Baertje Hooft bij zijn ouden vader inwoonde en van diens geld leefde. Toen de vader dit niet langer meer kon aanzien, raadde^ zijn dochter Aima hem aan, met haar te verhuizen. Joost Jr. werd gedwon gen naar Indië te gaan, om er een ge schikte betrekking te vinden. Op weg er heen kwam hij echter te overlijden en zijn vrouw keerde naar Amster dam terug. Het was grootendeels door het los bandig leven, van zijn zoon Joost en door de spilzucht van Baertje Hooft, dat de dichter op een leeftijd, waarop een werkzaam man aan een welver dienden rusttijd mag gaan denken, voor zijn daglijksch brood moest gaan werken en een vrijgekomen betrek king als suppoost in de Amsterdam- sche Bank van Leening moesT*aanne- men. Lang hèeft dit leven voor den ouden dichter niet hoeven duren. De burgemeester der stad schonk den in middels vijf en tachtig jaar geworden Vondel een jaarwedde, waarvan hij en zijn zorgzame dochter Anna be hoorlijk kon bestaan. Buiten de genegenheid van zijn dochter Anna ondervond Joost vaü den Vondel op zijn ouden dag veel sympathie van den zoon van zijn zwa ger, Hans Wolf. Familieleden had hij nog maar weinig; hij overleefde er velen. Een groot verdriet gaf Vondel de dood van zijn dochter Anna, in 1675. Al hetgeen zij op de wereld aan aardsche goederen had bezeten, liet de vrouw aan haar ouden vader na. Veertièn jaren zou Joost van den Vondel zijn geliefde dochter over leven. Hij overleed den §en Februair 1679 zoo kalm en vredig, dat niemand van de enkele vrienden, die rond zijn ziek- bed stonden geschaafd, bemerkte, dat de oude kunstenaar heenging. De dood, waarnaar hij in zijn laatste le vensjaar zoozeer verlangd had, was gekomen. Men droeg hem ten grave in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, de kerk, waar ook onze groote zeevaarders- rusten. Op zijn graf kwam een een voudige steen, zooals de dichter dit zelf had gewild. Linoleum plakken. Een goed middel om linoleum op een houten of steenen vloer te plak ken iS het volgende: Maak een dikke pap van y% pond schellak en 1 L. me thylalcohol, echter niet te dik; voeg zoo noodig wat alcohol bij, zoodat de massa de dikte htttt van suiker stroop. De herfst is reeds weer een flink eind op streek en de bladeren die ons hebben doen genieten van hun bonte kleurenpracht vormen een tapijt, waarover onze voeten ritselend voort schrijden. I Regen en wind, spoedig ook nevel achtige dagen, kondigen ons aan dat het einde van het jaar steeds meer nadert. November en December, de I donkere maanden, waarin wij steeds minder genieten van de heerlijke zon, die zich schuil houdt achter de wol ken. De kachels verwarmen onze wo ning en ons leven is nu meer dan ooit binnenskamers. Onze voeding wijzigt zich eveneens en waar de warme maanden ons breagen tot het berei den van lichte maaltijden, geeft de winter meer steviger kost. Doch ook hier moet den gulden middenweg be wandeld worden en moet men zich hoeden voor overdrijving. Iedere huisvrouw, dife eenig belang stelt in haar vak, zal zich op de hoog te houden van de eischen der moderne voeding. Zij moet tevens weten, dat over het algemeen te veel en te zwaar gegeten wordt, hetgeen aanleiding kan geven tot allerlei ziektetoestand. Het beste is om met overleg datgene, ♦uit te kiezen, wat het verstand zegt, dat geschikt is. Veelal voelen we bij intuïtie wat we kunnen verdragen en zeker uit ervaring. Vooral oudere menschen kunnen lang niet meer alles eten, deels omdat de maag gevoeliger wordt en deels rook, omdat verschillende spijzen gas- Vorming in de hand werken, waar door zjj een benauwd en opgezet ge voel krijgen. Vette gebakken spijzen, koolgerechten, erwten en boonen, veel aardappels moeten o.a. vermeden worden. Bij een weinig nadenken blijkt het, dat nog verschillende groenten overblijven, die afwisseling aan het dagelij ksche menu kunnen geven. Zuifrkool maakt een uitzondering op de koolsoorten en is zelfs licht ver teerbaar, kan als groente gegeten worden, indien hieraan de voorkeur gegeven wordt. Het gebrek van zeer vele menschen is, dat zij te veel en te vlug eten en aan het eerste wordt reeds meer aandacht besteed. Zoodra men van tafel opstaat en men voelt, dat de maag gevuld is, heeft men reeds meer gegeten dan gewenscht is. 'Het allerbeste is, slechts te eten, in dien menhonger heeft, doch in de praktijk is dit dikwijls moeilijk na te komen. Vruchten moeten minstens aan een der maaltijden gegeven worden. Ap pels zijn buitengewoon gezond en kun nen bij een gevoelige maag b.v. ge raspt worden. Alhoewel versche vruchten het best zijn, omdat door verhitting waardevolle bestanddeelen Verloren gaan, is compote toch even eens een uitstekende toespijs, evenals ■geweekte gedroogde vruchten. Een voorschrift, dat voor iedereen toe te passen is, kunnen wij niet ge ven, omdat de lichaamsgesteldheid hiermede vaak verband houdt. Bij stoornissen van organen zal de medi- VOOR Dfc MORGENUREN. AVONDJASJE VAN ZWARTE TAFZIJDE. Deze vlotte jeugdige driekwart mantel, van geruite wollen stof in wit en rood wordt gedragen op een zwarte fluweelen of zwarte wollen rok. KLEINE BOLERO, HOEDJE EN EEN GROOTE MOE'. Men zief dit seizoen vele bontman tels, welke op de een of andere wijze gegarneerd.zijn met leer. En hoewel in het algemeen het stuk zelf iets minder warm aandoet, zijn er ander zijds wel eenige practische voordee- len voor deze nieuwe mode aan te voeren. Er is een tijd geweest, dat leder uitsluitend voor sportmodellen werd gebruikt. Een met leer afge werkt kleedingstuk droeg onvoor waardelijk een sportief karakter. Dit is echter in de laatste jaren wel eenigszins veranderd en zoo werd den laatsten tijd zelfs vóór de duurste en elegantste modellen dikwijls bij het garneeren van leder gebruik gemaakt. En wanneer wij nu stoffenmantels By het witte tafzijden kleed wordt gedra gen een kort jasje van zwarte tafzyde. Zoo als men ziet heeft het korte mouwtjes en ■breede revers. Het lijkt niet zooveel bijzon ders, maar het zak het jonge meisje bijzon der goed kleed&tt gebracht zien met kraag en revers en zelfs ook met manchetten van leer, zijn wij reeds bij voorbaat overtuigd, dat deze nieuwe combinatie in den smaak valt. Naast stoffenmantels is men ech ter ook begonnen bontmantels op ve lerlei wijze te garneeren met leer. Bij bontmantels heeft men steeds getracht zooveel mogelijk de naden onopvallend aan te brengen. In tegenstelling hiermede* zien wij thans mantels, waarvan de naden van leeren biezen zijn voorzien en de na den dus als een sieraad worden aan gewend. By dit hoedje en kort jasje van bont behoort een geweldig groote mof, die den w indruk maakt alsof ze gemaaktMs ten koste van de bolero. Dit korte bontjasje staat heel chique op een zwart costuum van mooie wollen stof. Ledergarnituren, waaronder ook die van kunstleder, in licht rose, groen of blauw, worden evenmin veel gezien. Men brengt gevlochten ledermotieven, doch vooral figuren, welke veel op andere garnituren lij ken, zooals veeren, franjes enz. en welke zich inderdaad zeer goed laten verwerken. Apart zijn nog groote bla deren met stipdessins. Iets nieuws, waarvan bij voorbaat het succes verzekerd schijnt te zijn, is de buranducky-cape. Buranducky i3 afkomstig van de gestreepte Siberi sche aardeekht>orn, bij ons ook wel boeroendoek genaamd. Men ziet zoo wel capes als swaggers van deze bont soort, welke buitendien dit seizoen ,ook wel voor garneering wordt ge bruikt. cus een dieet voorschrijven, doch ver der zal de ervaren huisvrouw zich de kennis wel eigen gemaakt hebben, Welke spijzen minder goed bekomen en dus vervangen moeten worden door andere. Een feit is, dat men door een ra tioneele voeding veel ziekten voorko men kan en hiertoe is noodig om de grenzen, die materieele éh geestelijke wetten voorschrijven, niet te over schrijden. De gulden lijfspreuk van ieder moet zijn: „Weest matig!" Zoutvlekken. Zwarte vlekken, die zout veroor zaken op zilver, kan men verwijderen met olijfolie, ciesnooda druppelt men een weinig hiervan op de vlekken en laat de olie hierop inwerken, daarna poetsen met zilver-poetsgoed. Zeer vaak ziet men moeders aan een wagen of op de markt vruchten koopen, die zij uit de zak aan haar kinderen te eten geven. Men kan om gezondheidsredenen niet genoeg op het verkeerde hiervan wijzen, aange zien niemand, doch zéker geen kinde ren, ongewasschen vruchten mogen eten. Harde schillen zijn eveneens niet geschikt om opgegeten te worden, 'aangezien .de kindermaag deze moei lijk verwerkt en het dus aan te beve len is appelè en peren dun te schil len. De moderne voedingsleer ijvert voor het eten van de goed gewasschen vruchten met de schil, d<?ch voor kin deren moet men hierop een uitzonde ring maken, vooral voor de kleintjes. Vruchten, die een overschot van looi zuur hebben, kan men inden vorm van compote geven. Bij het eten van steenvruchten zul len moeders niet alleen de pit uitne men, doch zich tevens vergewisscheri of er zich geen maden of kleine wurm pjes in bevinden.'Zeer zuurhoudende vruchten lesschen volstrekt niet altijd den dorst, doch verwekken deze meer malen. De behoefte ontstaat dan om na het eten van vruchten water te drinken, waardoor maag-darm-stoor nissen kunnen ontstaan. Men moet •zooveel mogelijk traöhten te voorko men, dat binnen een uur na het eten van vruchten door kinderen gedron ken wordt. De lichtste soorten heb- 'ben zelfs nog 1 y% h 2 uur noodig al vorens zij verteerd zijn en bij kinde ren duurt het vaak nog langer. 1. Sta 's morgens vroeg op en wasch u, ook 's winters met koud pra ter. Men mag zich niet onnoodig ver- Weekeljjken. 2, Verzuim zoo mogelijk nooit de nachtrust, Het door den dagelij kschen arbeid vermoeide lichaam heeft deze rust dringend noodig. WOLLEN MANTELCOSTUUM. Het patroon voor dit aardigie mantelcostuum voor jonge meisjes be staat uit 9 deelen. No. 1, 2 en 3 vormen tezamen het voorpand en de rug voor het manteltje, 4 en 5 de rok met de overslag. 7» en 8 zyn bestemd voor de mouw en 6 pn 9 en a erf c zyn voor de rok die enkele diepe plooien heeft. 3. De maaltijden moeten geregeld op dezelfde uren van den dag worden gebruikt. Door op gezettfe tijden voed sel tot zich te nemen, regelt men ook de werkzaamheid van het organisme. 4. Eenige weken par jfiftr ro^t ge gis het maar eenigsziijs moge-; ljjk isf apntjer inspannende bezig heden binnenshuis geheel iri Qods vrije natuur doorbrengen, Ook roet PETER IBBETSON. film, die afwijkt van het gewone. Schouwburgbioscoop. Zondagmorgen. een ouderwetsche tuin in een voor stad van Parijs spelen in het jaar 1820 twee kinderen. Mimsey en Gogo. Wat hun vriendschap voor hen betee rt, merken zij eigenlijk pas goed, wan - aeer Oogo's moeder komt te sterven en oionel Forsythe, hem komt 's vader was een Fransch- jian, doch zijn moeder was een Engel- ïhe, en het is zijn Engelsche famijje, lie nu zijn opvoeding ter hand zal temen. Het afscheid van zijn vriendin- etje. van de oude tuin, van het oude uis, valt Gogo onnoemelijk zwaai, maar ij moet zich in zijn lot schikken en be- (Int in Engeland onder zijn moeders aam: Ibbetson. een nieuw leven. Na twintig Jaren zien wij Gogo terug ito Peter Ibbetson, een rustig Engelsch jongmensch, op en top een gentleman, irbonden aan een architecten firma. Zijn firma heeft van den hertog van "owers de opdracht gekregen op zijn indgoed nieuwe stallen te bouwen, en Peter wordt afgevaardigd om dit belang de werk uit te voeren. Hij is tijdens dit werk veel met de hertogin tezamen en slschoon hun verhouding voortdurend wlkomen vormelijk blijft (,zij het dan, lat zij zich sterk tot elkaar voelen aan- ptrokken), vat <je hertog verdenking op a beschuldigt hen tijdens een gezamen- maaltijd er plotseling van verliefd op elkaar te zijn Beiden zijn even met itomheld geslagen. De hertogin werpt ae beschuldiging verontwaardigd van zien, Peter realiseert zich plotseling, dat le hertog gelijk heeft. Sinds hij Mary ;ent, Is het beeld van Mimsey vervaagd. Ie hertogin heeft hem tot een nieuw jen Terwijl hij dit in feiie bewoordingen uiteenzet zonder zich Iets den hertog aan te trekken, doet een die nog uit zijn Gogo-t4jd l|em plotseling de openbaring, dat Mary Mimsey is... En tegelijkertijd weet ie hertogin eensklaps, dat deze lange Peter de kleine Gogo van vroeger is. Bij deze verbluffende ontdekking val fen zij, zonder aan hun omgeving te dek ten, in eikaars armen, hetgeen de her- bf, wien het nimmer is mogen gelukken Madeleine Carroll en George Brent in „He! proces van Me vrouw Ames". Thalia-Theater. zijn vrouw dezelfde warme gevoelens te doen koester§fï, als hij voor haar koes tert. met eén verbeten glimlach aanziet. Mary legt den hertog uit, dat zij en Peter jeugdkameraadjes zijn, en haar man wil I deze verklaring accepteeren. mits Peter 1 nu dan ook onmiddellijk uit haar leven verdwijnt. In een. twist met den hertog wordt deze gedood en Peter wordt tot levens lang veroordeeld. Door het noodlot gescheiden leven de beide jonge menschen verder hèn leven lang in zoo groote zieleverwantschap, dat zij op hetzeltde moment uit het leven scheiden om het eeuwige geluk in te gaan. Het is een prachtige film, een wonder I van regie en fotografie. „HET PROCES TEGEN MEVROUW AMES". Thalia-Theater. i Heel Californië is in spanning over de uitslag van het proces tegen Mevrouw beschuldigd haar man, Perry Ames, te heb- Ames. De tnooie Hope Ames wordt ervan ben vermoord, en er zyn allerlei omstandig heden, die deze verdenking gegrond doen schynen. In Lawrence Waterson, de familie advocaat en de executeur-testamentair van vwylen haar echtgenoot^ hèeft zij echter een prima verdediger. Mevr. Ames wordt vrijgesproken. Maar haar vreugde over haar vrijspraak is van korten duur. Want het blijkt, dat haar schoonmoeder, Mrs. Livingston Ames, het plan heeft opgevat haar de ouderlijke rech ten over haar zoontje Bobby te doen ont nemen. Mevrouw Livingston Amqs heeft het huwelijk van haar zoon met Rope nooit goedgekeurd en heeft nu kans gezien den kleinen Bobby in te prenten, dat zyn moe der zyn vader heeft gedood, zoodat Bobby niet meer met Hope mee wil. Zoo wordt Hope alweer bij een tweede rechtzaak betrokken. Mevrouw Livingston Ames eischt het kind voor zicb op uit de overwegfhg, dat bewezen kan worden, dat Hope niet voldoende om hét jongetje geeft, en als van moord-verdachte geen geschikte mo;der kan zijn. Hope vraagt Lawrence Waterson haar opnieuw te verdedigen, maar krijgt tot haar verbazing te hooren, dat hij niet ten tweede male tegen beter weten in een zaak wil verdedigen... hy is overtuigd, dat zij haar man vermoord .heeft! Zoo is het lènslotte Mevr.- Livingstoy Ames, wier zaak Waterson ditmaal verde-' digt en rfope voert haar éigen verdedi ging als zij merkt, dat haar advocaat door haar schoonmoeder is omgekocht. Daar naast is Hope er op bedacht, om Bobby te bewijzen, dat zy zyn vader geen kwaad heeft gedaan. Zij komt daarbij' op het oogen- schijnlyk vreemde idee Matt Logan er voor te spannen. Matt heeft eigenlijk zyn opdrachtgeefster ervan verdacht haar man vermoord te heb ben, maar als hij ontdekt, dat wijlen Per»y Ames een losbol en een doordraaier was, bij wien Hope het slechts ter wille van haar kind uithield, verandert geleidelijk zijn opi- niet over haar. Tenslotte kVygt Matt inzake den moord een spoor te pakken, dat naar Lawrence Waterson leidt. Terwyl Hope tot allerlei listen haar toevlucht neemt om het proces over de voogdij te rekken, breekt Matt by Waterson iy eir vindt zooveel bezwarend materiaal, Jat het hem niet moeilijk valt een bevel tot inhechtenisneming vaü den advo caat te verkrijgen. En juist op het moment da* de uitspraak in het proces zal geschie den, dringt hij rechtzaal binnen en vraagt advocaat tracht tevergeefs te ontkomen door ëen levensgevaarlijke sprong uit het ven ster. óchzelf moet men althans een korten d van het jaar eens alleen zijn. 5- Let pijnlijk op reinheid. Dat ftat boven alles en op dit gebied hint ge nooit genoeg doen. Spaar uw 'zintuigen Voor al te herke indrukken: overmatig luide flanken schaden het gehoor .Onvol doende licht, te lang lezen bederven do oogen, zelfs de neu§ met zyn fy- ien reukzin wordt door al te sterke Parfums afgestompt. 7- Al te plotselinge verwarming «J afkoeling van het lichaam'door de needing veroorzaakt kouvatting. ,aar geen dezer zijden overdryve Tracht uw lichaam zich te lep- aanpassen aan eiken toestand en onafhankelijk te maken van de peratuur.> Langs dezen weg ver- %t u de beste waarborg voor de ["^dhouding van uw gezondheid. Sport i$ geen luxfc, doch plicht. F rals als men een zittend leverv 1 Het verhoogt het weerstands- Qo houdt de spieren lenig. e fuik uw vr-yen tijd niet om te maar maak een wandeling in ouiten/ucht. Uw woning zy zoo ver mogelijk net stads gewoel en omgeven r "eht en lucht. Liefst ontbreke de niet. Het grootste deel van uw le- P pHfft ge in uw slaapkamer door. 2ii daarom de ruimste en luch- ier in uw huis. „Prins en Bedelknaap". De tweeling Billy en Bobby Mauch. i TO ksme: Gemarineerde runderlappe\ Wasoh 1 K.G. runderlappen en wfyf ze in met peper en zout. Zet ze c.av een dag te weeken in een mengsel van lA liter water, M liter azyn, wat laurierblaadjes, peper korrels en kruidnageltjes. Droog ze daarna af, haal ze door wat bloem en bak ze vlug aan beide kanten bruin in kokend vet. Doe ze met die rest van boter of vet in een stoof- pan, voeg een kopje van het marinade-vocht erby en laat ze zoo nog c.a. 1 Vz uur zachtjes stoven. hialfshersens met mayonnaise. \£erwyder van de kalfshersen de vliezen enz., doe ze in een dun neteldoeksch lapje, dichtgebonden, en zet ze met koud water op. Giet het water af, zoodra het kdbkt en zet de hersens opnieuw op, nu mei» ruim kokend water, m«t een scheutje azyn, een paar schjjven ui, wat kruidnagel en peper korrels en laat ze c.a. uur zachtjes ko- kW Doe ze uit het doekje, laat ze koud worden, snyd ze aan plakjes en bedek -ze met dikke mayonnaise en sla. Gemher)eoekjes. 225 gratn bruine suiker basterd)^225 gram boter (margarine), 350 gram blo<W, 'tikje zout, halve geconfyte kersjes, stukjes droge gember, 2 theelepeltjes gemaleq gem ber. We zeeven de bloem met het mespuntje zout en de gemalen gember, voegen er boter •en Jjasterdsuiker bij en een tikje zout; «n kneden deze ingrediënten tot een stevige bal, die wy' uitrollen op 1/3 c.M. dikte en er daarna met ronde of ovale vormpjes koekjes van steken, waarvan de buitenkant met een van de vingertoppen licht wordt ingedrukt op gelijke afstanden, waardoor kuiltjes in de vlakke koekjes ont- variatie geeft. Gary Cooper. Op een gedeelte wordt in het midden een gehalveerd geconfyt kersje gelegd, terwyl op andere weer wat fijngesneden stukjes gember komen. De koekjes worden op een ingevet bakblik gelegd en in de oven ongeveer 20 minuten gebakken, waarna ze van het blik worden De worden nadat ze geheel afgekoeld zyn in een trommel bewaard. Blanc manger. 7 d.L. melk, 2 d.L. room, 1 d.L. maras quin, 100 gram suiker, tikje zout, 10 blaad jes witte gelatine, biscuits of wafeltjes. De gelatine wordt gedurende een minuift of 10 in koud water geweekt, daarna flink uitgeknepen om het overtollige water te verwyderên. Melk aan de'kook brengen en hierii# de suiker en daarna de gelatine op lossen, vervolgens volkomen koud laten wor? den en af en toe roeren om het zakken der gelatine te voorkomen. De room wo.rdt 'met een tikje zout styf geklopt en als de melk drillerig begint te worden, hierdoor geroerd .evenals de ma rasquin. Het geheel wordt overgebracht in een gla zen schaal om styf te worden. Het beste is om gelatinepuddings daags te voren te ma ken eir is dit niet mogelijk, dan mo.'t de pudding minstens 6 uur op een koude plaats stean om goed styf te worden. Presenteeren met biscuits of wafeltje.-. „PRINS EN BEDELKNAAP". Uéunie-Bioscoop- De film vatogt aan op e9n nacht in het jaar i547, als de kanonnen plotseling de geboorte van den troonopvolger van Henry VIII aankondigen. Op 't zelfde oogenblik \tordt In een krot in Off al Court eveneens een zoon geboren van John Canty, die niet alleen een nietsnut, maar ook een dief en moordenaar is. Vreemd ioopen de wegen van het nood lot, \*ant tien Jaar later zijn de levens van deze twee knaapjes, die tegelijker tijd, maar onder zulke geheef andere om standigheden geboren werden, onontwar baar verwikkeld. Canty is gebelgd over het feit, dat zijn «oon Tom onderwijs wil nemen bij Vader Andrew, een vriencjelijken priester, want hij wil immer dat het kind uit bedelery gaat. Ondanks dit ellendige bestaan heeft Tom, die in zijn eigen droomwereld leeft, het tamelijk goed als hij uit zijn vader's handen kan blijven. Door een regenstorm overvallen, sluipt Tom het voorhof van het paleis binnen en legt zich onder een bank 0e slapen. Op dat moment begeeft het prinsje zich naar den voorhof van het paleis om zijn hond te halen. Hij ziet. dat de kapitein van de wacht. Tom, die onder een bank ontdekt werd. er ongenadig van langs geeft. Edward bedreigt den kapitein en neemt Tom mee om met hem te spelen. Voor een grapje verwisselen de kinderen van kleeren. Als Tom zijn gezicht gewas sen heeft en zijn haren gekamd, staan zij verbaasd over de groote gelijkenis tusschen hen beiden. Prins Edward maakt hierna zijn gezicht vuil en loopt weg om zijn hond te zoeken. De kapitein, nog onder den indruk van de berisping van den prins, ziet d?n jongen prins in lompen Ioopen, ziet hem voor lom aan en gooit hem van het terrein. Hij lacht ais antwoord op Prins Edward's protes ten en bedreigingen, denkende, dat de bedeljongen huogheidswaanzin heeft. Als Tom in het paleis ontwaakt, is hij meer dan verbaasd als prins Edward toege sproken .te worden. Wanneer hij protes teert, denkt de korjing en ieder ander, dat Rij overstuur door het vele studee- ren. iedereen denkt zoo, behalve de scherpzinnige Hertford en de kapitein. Beide mannen ontdekken, dat Tom wer kelijk de zwerver is. Hertford, wetende, dat hij het stuur van het schip van Staat in handen heeft zoolang de prins er niet is, geeft dep kapitein in over weging om den Jongen voor altijd te laten verdwijnen, daar het hem anders wel eens zijnhoofd zou kunnen kosten. Wat het prinsje allemaal moet ver duren eer hij weer op de plaats terug keert waar hij .behoort, de tilm vertelt het op een onderhoudende wijze. Uil DLN UAliKfe.fr, Gemeenteraad. Dq Raad der gemeente Reeuwyk kwam Woensdagavond 27 October te zeven uur onder voorzitterschap van den heer L. J. Lucasse, burgemeester, byeen. De heer J. v. Roon was met kennisgeving afwezig, terwyl de vacature, ontstaan door het ontslag van den heer F. K. yan Win gerden, nog niet was aangevuld. Nadat de notulen der vergadering van 30 Se-pteoAer ongewijzigd öteld, deed de Voorzitter e lingf-n, die allen voor aangenomen. Een voorstel van B. en W. tot voorloopige vaststelling van de gemeenterekening en de rekeningen der bedryven van het dienst jaar 1936, werd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen; de beide wethouders ont hielden zich van stemming. De cyfers der rekeningen luiden: Ontvangsten 87^71.aftuitg. 85.749.74, batig slot 1521.62. Rekening Waterleidingbedrijf: Ontvangsben 15.945.44, uitg. 13.655.88, batig slot 2289.56. Rekening Electriciteitsbedryf; Ontvangsten 31.864.78, bi tg. 31.424.83, batig slot 429.05. Rekening Plassenbedrijf Ohtnrangsten 5059.48, uitg. 13.084.26,, nadeelig slot 8024.78. Rekening Bouwbedrijf (4 woningen): Uitgaven 657.42» ontvangsten, 520.73, nadeelig slot 136.73. Rekening Bouwbedrijf (20 woningen): Uitgaven 8791.18, ontvangsten 3804.79, slot 4 Voorts werd het voorstel van B. en W instellen geneeskundig schooltoezicht, in de werkloozen te kunnen bestendigen, en daarbij in het genot te Wijven van Rijkssubsidie, werd besloten met de gemeente Haastrecht een overeenkomst aan te gaan tot benoeming van een controleur voor gezamenlijke reke iiJng. De controleur zal hierdoor èn in de gemeente Reeuwijk èn in de gemeente Haastrecht controle moeten uitoefenen Het voorstel van B. en W. niet over te gaan tot verstrekking van melk op de scho len, omdat daarvoor de kosten te hoo^ zijn, werd langdurig besproken. »et bleek hier bij dat alle leden overtuigd zijn va-< de wenschelykheid tot die verstrekking ove- te gaan. Besloten werd daarom het initia tief hiertoe aan particulieren over te laten met beschikbaar stellen van een nader vast te stellen gemeentelijke subsidie. tel van B. school toezi behandeling genomen De heeren W. Schouten Dz. en C. P. v. d. Hoorn juichten het voorBtel toe, doch waren van meening dat het onderzoek niet voldoende nut zal ^fwerpen, indien dit tot de gehoor- en gezichtsorganen beperkt blijft. Spr.'s waren van meening dat" de schoolgaande .kinderen geheel zullen moeten worden onderzocht. De heer A. Olieman sprak de vrees uit dat te veel in den plicht en het recht der ouders wordt ingegrepen, die zelf, daarin bijgestaan» door het onderwijzend personeel een open oog voor de ziekte-gevaren van hun kinderen zullen hebben. De Voorzitter deelde mede dat B. en W hun voorstel hadden gewijzigd, in dien zin, dat het algeheele onderzoek der school gaande kinderen éénmaal per jaar zal wor den ^toe gepast, met beschikbaarstelling van een jaarlyksch bedrag van 200.—. Dien overeenkomstig werd, met de stem van den heer A. Olieman tegen, besloten. Op verzoek van Mevr. P. Kosten werd besloten het pensioen van haar man, dat gedurende enkele jaren was afgestaan als bijdrage in diens verpleegkosten, volledig te harer beschikking te stellen. Een verzoek van de Ver. voor Vreemde lingenverkeer t</ Reeuwijk om in 1938 een subsidie van 50.— te mogen genieten, werd ingewilligd, nadat de heer W. Schou ten Dz. zyn verwondering had uitgesproken over het feit dat enkele malen in dit seizoen de plaatselijke vereeniging door de Goud- sche V.V.V. was gepasseerd, o.a. bij het bezoek der padvinders, gedurende de jam boree. Voorts werd besloten door bemiddeling van de N.V. B-uitenl. Trust Mij. te Amster dam een geMleening van 35.000.aan te gaan, tegen een rente van 3H 's jaars, na 15 jaar te verhoogen tot 4 De lee ning heeft een looptijd van 35 jaar en wordt aangegaan voor de volgende doeleinden: 'k Dempen gaten Blindeweg 14.200.Be maling Weth. Venteweg 5000.Uitbrei ding waterleiding 10.000.—. Diverse on gedekte kapitaalsuitgaven 5800.—. D^ heeren P. Vis, A. Olieman en J. Balle ring werden hierna benoemd tot leden der commissie voor hej. nazien van denj geloofs brief van den opvolger van den heer F. K. van Wingerden, de heer P. Rijlaarsdam. Voor de steuwverstre'kking aan kleine boeren werd een bedrag van 120.op de begrooV.ng voor het dienstjaar 1937 uitgp- trokken. Gebleken is dat van de getroffen regeling slecht» een achttal boeren zal kunnen profiteered De Voorzitter deelde hierbij mede dat van den Minister nog geen beschikking fs verkregen op het verzoek in. deze regeling ook de tuinders te betrekken. Bij de behandeling der voorkomende za ken werd besloten over te gaan tot conver sie van de geldleening van 4800.tot een rente-percentage van 3% Deze leen in/? Js met de N.V. My. voor Gemeente-Crediet aangegaan en het rente-percentage be droeg 4%%. Het herstel van den Blindeweg. Een zaak van gemeenschapsbelang Naar aanleiding van de in de Jongste raadszitting gemaakte opmerking over den toestand van den Blinde W% heb ben wij deri voorzitter van Polder Sluip wijk om inlichtingen gevraagd De heer H. J. Lafebfr heeft oas medegedeeld dat het verwijt niet alleen niet juist is maar daarentegen de Polder, toen bleek dat de eigenaar van den weg niet bij machte was het herstel van den in Oudejaars nacht van 1925 weggeslagen Blinde Weg op zich te nemen, alle activiteit heeft be toond om te jachten dat herstel moge lijk te maken. Besprekingen van Polder Sluipwijk mrf het Werkfonds hadden niet het ge- wenschte resultaat. Het herstel van dezen weg was een zaak van gemeenschapszorg geworden. De Polder Sluipwijk heeft toen ondanks het feit dat zijn'ingelanden niet finan cieel krachtig zijn, voor ?500.in de kosten bijgedragen, terwijl de gemeente Reeuwijk. die over een véél grooter aan tal draagkrachtigen beschikt, een bedrag van f 9U00.op zich nam. Door de te werkstelling van werkloozen is door het Rijk voor 94 pet. bijgedragen Het gaat hier nu om het herstel van het Ingezonken weggedeelte, waarvan de kosten wellicht een paar honderd gulden zullen bedragen. Waar het herstel van het geheel weggeslagen weggedeelte als een zaak vfcn gemeenschapszorg is be* schouwd, zal Polder Sluipwijk zich zeker niet onbetuigd laten tot het herstel ook van dit ingezonken deel medewerking te verleenen, maar ook de gemeente mag hier haar medewerking niet aan onthou den, aldus is de meening van den voor zitter van'Polder Sluipwijk.

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 4