INT 30 ■fi rijk Tg d r jen NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, bkrkenwoudk, bodegraven, boskoop, qouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, NIEUW ERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWDE. SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, ena I Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen BLOEDIG INCIDENT IN WEST-INDIE. Een duizendtal Haitiaansche planters zou zijn gedood. MOER- CVEEN, Kameraad Moeder. No. 1957^ Dinsdag 9 November 1937 76e Jaargang I geopend. BU1TENLANDSCH NIEUWS. FEUILLETON. (Wordt vervolgd). M Mi Waarom o, mensch, zijt gij doof voor goeden raad en niet voor vleierij? Conflict met Santo Domingo. Diplomatieke regeling van het geschil? Roman van CHRISTEL BROSHI^-DELHAES eeuwige sneeuw van 3 bestijging VM1 hel Nederlandsen Nieuw- •/lan n, hebben' de ongeregeld- van de republiek, waar de grens verder Tweede Blad). )MTREK. Boek vóór de plaatsing mede dat de bonds- Krimpen a. d. IJssel terwijl vanuit Stol- wordt georganiseerd. 26-tal prijzen werd oor de opkomst deze „Onvriendelijke daad”. Russische démarche te Rome. Officieel wordt medegedeeld, dat de Sov jet ambassadeur den minister van buiten- landsche zaken, Ciano, heeft medegedeeld, dat Rusland de toetreding van Italië tot het anti-Komintern-verdrag als een on vriendelijke daad beschouwt. In gezaghebbende kringen wordt her haald, dat het anti-communistische verdrag tegen geen enkelen anderen, staatgericht is en niet de Sovjet Unie, maar de derde internationale betreft. Dit. aldus zegt men, heeft Cianoden Russischen ambassadeur on getwijfeld doen weten. Van andere zijde wordt gezegd, dat Mussolini die de stad verlaten had, teruggekeerd is, in verband met den Russischen stap. Gisteravond is het volgende communiqué gepubliceerd: „Graaf Ciano, de minister van buiten- landsche zaken, heeft Boris Stein, den am bassadeur van de Sovjet Unie ontvangen, düe hem meedeelde dat de regeering te Mosl kou vyi meening is, dat het drievoudig anti-communistisoh verdrag in tegenspraak is met het verdrag van 1923 en verder van meenfng is. dat het gebaar van Italië on vriendelijk ten opzichte van de Sovjet Unie is. Graaf Ciano heef^ kennis genomen, van ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week „17 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post por kwartaal ƒ3.15. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interne. 2745. Postrekening 48400. 5KAK. :dingfonds. i behoeve van het en. schoeiselfonds te 112 opgebracht. 4 UK. Stolwijk. hield in de zaal van haar 58e jaarverga- len waren 114 tegen- el verslag luidde als 1201.32%, uitgaven 31. irsleden de heeren G. aan, G. v. Eek en KI. iet resp. 101, 99, 101 kozen, terwijl in de X Kapteyn werd ge doold met 56 stem- ADVERTENTIEPRUS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den hagorgkring) 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30 Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 beslag op den prijs. Uefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regels 2.25, elke regel meer 0.50. Op de voorpagina 50 hooger Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer geieduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onse agenten en moeten daags vóór de ,1 aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Nee! zei Alk op een toon, alsof hij zich in het nauw gedreven voelde en zich met alle geweld wilde bevrijden. Nee en nog eens nee! Ik wil niet! Dat is me voldoende. Een kliniek lelden, ook voortreffelijk leiden zelfs, dat kunnen duizenden. Ik wil meer! Veel meer Het tegenwoordige en komende geslacht zul len mijn naam noemen, den naam van den uitvinder van het serum tegen kin derverlamming. Camilla staarde overweldigd naar zijn fascineerend en van innerlijke overtui ging sprekend gezicht. Haar gevouwen handen trilden Met een ruk keerde Alk zich nu naar haar toe en zij verzonk in het donkere vuur van zijn oogen, die haar volkomen wisten te beheerschen. Zou jij, de dochter van een zoo ge- Jwlen medicus, jij, die den strijd om het "tataan van den man van nabij kent, “iij in den weg willen staan? Neen, dat san en dat mag je niet’. Denk je eens in, uoe veel anders het zal zijn, wanneer ’«aks de bladen het bericht brengen: De Roemde ontdekker van het „Spinal in”, «taais 4k mijn serum zal noemen, heeft der er iets voor terug te ontvangen. Alk’s pupillen verkleinden zich. Plotse ling was hij weer een en al gespannen aandacht. Trachtte zij zich aan hem te onttrekken, aan hem en zijn invloed over haar? Dat plaatste haar eensklaps weer in een veel aantrekkelijker licht. Hij boog zich naar haar toe. In het verborgen hoekje van dit verlaten café kon hij zich wel een vertrouwelijkheldje permitteeren. Zijn arm vleide zich om haar schouders en reeds geheel onder den invloed van deze toenadering, verzette ze zich slechts zwak tegen zijn omhelzing. Zijn mond was heel dicht bij den hare. Mijn dom meisje, klein, lief, dom meisje, dat meen je toch niet, wat? Dat kan je immers zelf niet willen? Je houdt toch van me, niet? Zeg, dat je van me houdt en dat Je met me en voor me wilt strijden! Zeg het dan, Milla, lieve, kleine Milla! Zij stamelde onder zijn lippen wat on- samenhangede woorden, zlnlooze gelui den, een mengsel van geluk en vrees. Let eens op. hoe ik vanavond voor je zal spelen. Voor jou alleen zal Ik m’n viool laten zingen. Het zal je gelukkig en tevreden stemmen! Ik ben bang... waagde ze zich nog fluisterend te verdedigen. Mllla Er was niemand in het kleine café. De eigenaar had zich waarschijnlijk verveeld in de keuken teruggetrokken. Als ik eenmaal vrij spel heb met mijn serum, dan kunnen we trouwen. Camilla! fluisterde Alk. Camilla hoorde het: zijn serum. In Üül IkSÜIE IIAYL deze mededeeling.” Oostenrijk blijft afzijdig. Op grond van het duidelijke standpunt, dat Oostenrijk tegen, het communisme heeft ingenomen, zijn politieke kringen van mee- ning, dat de uitbreiding va het Duitsch- ling te worden verlost, had ze haar kalm te en vriendelijkheid geen oogenblik ver loren, Nu echter stond zij achter de ge sloten deur en het kostte haar moeite zich dit alles te reallseeren. Wat hadden onverschilligheid en een totaal gebrek aan inzicht bij volwassenen uit een, voor indrukken nog 'zoo zeldzaam gevoelige jongensziel gemaakt!.. Werk van een stiefmoeder! Werk van een verblinden vader, die ondanks zijn misstap, tot op dit oogenblik de liefde van zijn kind nog niet had verloren! Alles wat echt en goed was aan dezen, bijna verloopen knaap, klampte zich vast aan de liefde voor zijn vader en moeder, zijn doode moeder, die hem eens het leven had geschonken. Te gelijkertijd echter besefte Romana weer eens ontstellend duidelijk welk een groo- tc verantwoordelijkheid de tweede vrouw van een man ten aanzien van diens kin deren op zich neemt. Zij leunde vermoeid tegen den deurpost en onwillekeurig liet ze haar eigen leven aan Tiebruck’s zijde de revue passeeren. Wat had ze in dien tijd bereikt? Ze had meegeholpen Alk’s I leyen te redden en daarmede had zij i zich het hart van het jongste der drie kinderen voor goed weten te veroveren. Ook Georg was een open boek voor haar; hij zocht haar op met al zijn moeilijk heden en zijn onbeperkt vertrouwen In haar was wel zeer duidelijk aan het licht betreden bij deze kwestie met Gunther Pasting. Neen, over deze belde, haar toe vertrouwde kinderen behoefde zij zich niet ongerust te maken. BELGIE. De kabinetsformatie van minister Spaak mislukt. Een Vlaamseh-Katholiek Minister heeft bij het verlaten van het ministerie van bui- tenlandsche zaken heden verklaard, dat Spaak zou afzien van zyn opdracht tot vor ming eener regeering. zich verloofd met de dochter van den beroemden klinist, prof. dr. Tiebruck! I En toen ze reeds half onder den in druk van zijn fantastische voorspiegelin gen nog niet direct antwoordde, ver- volgde hij zachter, Inniger, met alle nuances van zijn weeke, buigzame stem: Waarom verzet je je eigenlijk tegen dat kleine, kostelijke geheimpje, dat al leen ons beiden bekend is? Het is toch 1 alles lang zoo mooi niet meer, als het gemeen goed is geworden van Jan en alleman? Bovendien ben je nog zoo ver schrikkelijk jong, pas zeventien niet? We willen ons toch niet tot de rlsée van do geheele wereld maken door een derge lijke vervroegde verloving? Ik wil ook immers niet, dat de heele wereld het weet. Alleen paps wil ik niet bedriegen Van bedriegen is immers geen spra ke, zoolang hij niets vermoedt. Oneerlijk zou het alleen zijn als hij er naar zou vragen en je zou dan een ontkennend antwoord geven Wees toch verstandig, meisje en geloof me: Jonge menschen mogen heusch hun eigen geheimpjes wel hebben. Goed, maar dan... Camilla bloosde en ze durfde den man naast haar niet meer aan te zien, dan zullen we, tot we onze verloving publiek kunnen ma ken, alleen maar vrienden blijven. Dan mag Je ook niet meer van me verlangen, dat ik Zij brak den zin af. Een snik welde in haar keel Ze had alles gegeven, wat ze bezat, ze voelde zich leeg en arm, totaal uitgehold in haar onervaren Jeugd die niet steeds opnieuw kon gfcven zon- ITAME. Italiaansche infanterie uit Spanje terug? Alleen tanks, vliegtuigen, artillerie en technici zouden blijven. Volgens de News Chronicle is Italië on geveer drie weken geleden begonnen met i het terugtrekken van troepen uit Spanje en heeft het gros der Italiaansche infanterie het schiereiland reeds verlaten. Alleen de infanterie wordt teruggetrokken. De Ita liaansche tanks, vliegtuigen, artillerie en technici blijven in Sapnje. Italië schijnt dit besluit genomen te hebbeib bij' den aanvang der bijeenkomsten van de non-interventie- commissie. Het werd gevolgd door de ver klaring, volgens welke zich 40.000 Italiaan sche vrijwilligers in Spanje bevonden. De werkelijke redenen voor het terug trekken zijn volgens het blad: 1. Franco heeft na de ineenstorting van het Baskische front geen Italiaansche in fanterie noodig. 2. De mogelijke ontwikkelingen in mid- den-Europa en elders maken het voor Mus solini gevaarlijk, op een ver verwijderd, slagveld belangrijke strijdkrachten te hand haven. Haitiaansche mededeelingen inmiddels ge dementeerd. (Het eiland Haïti, dat behoort tot de Groot Antillen, West-Indië, heeft een opper vlakte vani 75000 vierkante k.m. Staatkun dig bestaat het eiland uit twee gedeelten: de republiek Haïti en de republiek Sanio Domingo (Dominicaanfiche republiek). De republiek Haïti beslaat ’t Westelijk deel van het eiland Haïti en heeft een oppervlakte van 26.440 vierkante k.m. met 1.640.000 in woners. De hoofdstad der republiek Haïti is Port au Prince, een zeehaven met 120.000 inwoners. De republiek Santo Domingo beslaat de rest van het eiland (48.577 vierkante k.m.), de bevolking bedraagt ongeveer 900.000 zielen. De hoofdstad der Dominicaansche republiek heet Gindad Trujillo en telt 81.000 inwoners. Santo Domingo is een onafhankelijke re publiek sedert 1844, Haïti sedert 1859). o Volgens een heden uit Port au Prince ontvangen Havasbericht heeft de slachting onder de Haitiaansche arbeiders door Domi nicaansche onderdanen zich voorgedaan in de steden Dajabon en Monte Christi, op ge bied van Santo Domingo n nabjj de Hai tiaansche grens. Het officieele onderzoek, dat thans gaan de is, heeft nog niet het juiste aantal slachtoffers, noch de oorzaken der inci denten kunnen vaststellen. De president der republiek Haïti en d<n onderstaatssecretaris hebben een bezoek ge bracht aan de grensstreken en hulp ver- rleend aan ruim 4000 Haïtianen. De Domini- er bij betrokken te zij” caansche regeering heeft op 15 October een n Haiti 1 ing van Santa Domingo onderzoek te zullen in stellen en1 de schiildigor1 te straffen. Zij zal verder schadeloosstelling betalen. Volgens inlichtingen, welke te Washing ton zijn ontval heden zich voorgedaan in het N.W. Dominicaansche niet goed is af gel aken d. Sedert lange jaren gaan de bewoners van dit gebied werken op het grondgebied van Santo Domingo roodst reeds verscheidene malen incidenten rijn voorgekomen, Men heeft te Washington geen officieele gegevens inzake he* aantal slachtoffers. De gezant van de Ver. Staten te Cindad Trujillo, die afwezig was, is in verband met de spanning tusschen Haiti en Santo Domingo onmiddellijk naar dc hoofd stad van Santo Domingo teruggekeerd. Op het oogenblik acht men helt te Washington nog niet de juiste tijd om het initiatief I ot bemiddeling te nemen. Van Dominicaansche zijde worden de I drie staten thans tot elkander gekomen. Eerst een groote Europeesche mogend- 1 heid en thans een groot vrij volk in Oost Azië Ik ben er van overtuigd, aldus Hitler dat de pogingen van onzen ouden tegen- stander de onrust over de geheele wereld 1 uit te dragen In dezelfde mate worden bemoeilijkt als deze gemeenschap van trouw sterker wordt. Want deze gemeenschap bestaat niet uit drie machteloozc producten doch be rust op drie staten die bereid en vast besloten zijn hun recht en hun. levens belangen vastberaden te behartigen. (Applaus). Hoezeer, aldtis vervolgde Hitler, het ge heele volk ook zijn toestemming geeft aan deze politiek, hebben wij enkele we ken geleden in Duitschland beleefd, toen de groote vertegenwoordiger van een dezer met ons bevriende naties voor de eerste maal een bezoek aan Dultschland heeft gebracht Wij hebben daarbij ge zien, dat zeer wel de behartiging van werkelijke belangen de Innigheid van een hartelijke toestemming der volken kan verkrijgen en, wanneer wij In Dultschland enthousiast en gelukkig wa ren over dit bezoek, was ook het Italiaan sche volk gelukkig en enthousiast over zijn beloop en zijn resultaten. In de rest van zijn redevoering herin nerde de rljkskansQlier aan de gebeurte nissen van 9 November 1923. Ik heb toen, aldus Hitler, een zeer moeilijk besluit ge nomen, in het bewustzijn dat geheel Dultschland een beslissende catastrophe tegemoet zou gaan. Toen ons inderdaad van de zijde v^n de tegenstanders be vestigd werd, dat omstreeks 12 November een revolutie, en wel èen Beiersche revo lutie zou worden uitgeroepen, onder de leuze: uitbranding van het bolsjewisti sche noorden en tijdelijke afscheiding van Beieren, toen wist Ik: nu komt het uurvan Duitschlands lot. Ik nam het be sluit vier dagen te voren er op los te slaan en op deze wijze de wet van het handelen naar ons toe te trekken. Dat dit indertijd mislukte, was misschien het grootste geluk van mijn leven en het grootste geluk voor de Duitsche natie. Zooals het toen gebeurde, moest het ge beuren. De. versplintering van Dultsch land was echter in ieder geval verhin derd. Men heeft ons daarbij niet mond dood kunnen maken, maai' als een ont ploffing zijn onze ideeën over geheel Dultschland getooverd. Daarmede was mijn stap gerechtvaardigd. Tenslotte herdacht Hitler de voor de beweging gevallen partijgenooten. ENGELAND. Koningen dineeren. Koning George van Engeland en Koningin Mary, de Koningin-Moeder, da Koning en de Koningin van Bulgarije en de Koning van Griekenland hebben gisteravond ten paleize gedineerd. Tot de overige gasten behoorden de Her tog en de Hertogin van Kent, Prinses He lena van Roemenië en Prins Paul van Joego-Slavië. haar ooren zoemde en zweefde nog slecht haar ooren zoemde en zweefde nog slechts dat eene woord. Haar toekomst, haar geheele leven hing er van. af het serum! het serum! Ze begon er van te houden en het te haten. En haar angst nam nog toe en verscheurde Iets in haar ziel. Heb ik mijn trots verloren, dacht ze, of mijn kracht? Alles is zoo onbeteekenend. Behalve het serum. Daar hangt alles van af. En ze dacht: Moeder! Maar het beeld van de lieve ontslapene doemde slechts vaag en onwezenlijk in haar herinnering op; groot en levendig, welbewust en krachtig zag Camilla bij de gedachte aan de moeder, die redding moest brengen, slechts Romana voor zich Romana Tiebruck. haar vader’s twee de vrouw, een mensch, die tot hem be hoorde door naam en wet Zou ze naar haar toegaan? Haar alles toevertrouwen? In haar de moeder zien, die haar be greep en met haar meevoelde? Neen, neen, neen! Ze kon het niet, ze zou het nooit kunnen. De angst kneep haar, de keel dicht. Beklemmend was deze angst, persend als stoom, die geen uitweg vindt. Slechts Alk’s kussen vermochten haar te verdooven en bijna te verstikken... A Romana verliet Gunther Pasting, dien zij in Georg’s kamer had opgezocht, met het besef een blik te hebben geslagen, in. den nood van een Jeugdige, halfrijpe en angstwekkend verdorven ziel. Tijdens het onderhoud met den half volwassen knaap dat tenslotte ean hartstochtelijke beken tenis was geworden, een biecht met als eenig doel van een voortdurende kwel- Na langdurige beraadslagingen over de toewijzing der portefeuilles had de heer Spaak Maandagavond in zyn kabinet alle heeren vereenigd, die hij in zijn ministerie wenschte op te nemen. De samenstelling der regeering zou als volgt zyn: Minister-president: Spaak (soc.) minister zonder portefeuille, De Vleeschhouwer, mi nister van buitenlandsche zak.n, Pierlot: minister van justitie, Dubus de Warnaffe: oeconomische zaken, Vanisacker: minister van koloniën, Rubbens: minister van land bouw, - Orban, (allen katholiek). Minister van financiën, Deinan, minister van open bare werken, Mei lot: minister van poste ryen, Bouchery: minister van volksgezond heid, Wauters: minister van arbeid, Dela- tre (allen socialisten), minister van binnen- landsche zaken, Dierckx, minister van on derwijs, Vanderpoorten, minister van ver keer, Jennissen (allen liberalen), en minis ter van landsverdediging, generaal Denis (partijloos). Om kwart voor een vannacht verlieten deze heeren de bijeenkomst. Belga vernam, dat de regeering nog niet definitief was samengesteld en dat vandaag een nieuwe bijeenkomst zou worden gehouden om de beraadslaging voort te zetten om tot over eenstemming te komen over het ©program der komende regeering. Hedenmorgen zyn moeilijkheden gerezen by de vorming van het kabinet. Spaak, die zich naar het paleis begaf, verklaarde: „Al les is in duigen gevallen’’. DUITSCHLAND, Hitler over de overeenkomst met Italië en Japan. Rijkskanselier Hitler heeft in den voor avond van den 9en November in den Buergerbraukeller te München een rede voering gehouden tot zijn oude getrou wen. In deze redevoering zeide Hitler o.m.: Toen Ik vijf jaren geleden de lei ding overnam, was Duitschland. de minst geachte staat ter wereld. Nu kan even wel iedere Duitschers trots en. met op geheven hoofd In het Dultschland reizen. Hij behoeft zich er niet meer voor te schamen een Duitscher te zijn. Wij allen zien, dat het isolement, dat ons meer dan 15 jaar omgaf, geëindigd Is. Niet door nietszeggende resoluties van een onbeteekenend internationaal forum, doch door de beteekenls, welke Dultsch land zich zelf, weer heeft geschapen. Uit deze beteekenis resulteeren voor ons I nieuwe betrekkingen, die men misschien kan beschouwen als niet in de Volken- bonds-ideologieën passend, doch die in ieder geval voor ons en onze belangen passen. Zij passen ook bij de belangen van andere volken, die deze betrekkingen met ons hebben opgenomen. De overeenkomst met Italië en Japan. De zekerste waarborg voor de duur zaamheid van dergelijke betrekkingen zijn niet een of ander soort frasen, maar de nuchtere en klare erkenning der doel matigheid. Uit deze doelmatigheid zijn De minister van buitenlandsche zaken van Haiti, Georges Leger,, die eerst tegenover den. vertegenwoordiger van Havas verklaard had, geen bijzonderheden te hebben ontvan gen over een bloedbad in Haiti, deelde dien Journalist later medé, dat een slachting zich heeft afgespeeld in West-Indië op 9 en 10 Oct., toen een talrijke menigte boeren en landbouwarbeiders naar Haiti wilde repa- trieeren. Het werd een ongelukkig en. be- treurenswaardig incident. De vrouwen, kin deren en mannen, die niet gewapend waren, werden, zonder daartoe aanleiding te heb ben gegeven, door Dominicaansche grens bewakers afgeslacht. Leger voegde aan zijn mededeelingen toe. dat deze Haïtianen sedert vele jaren in de Dominicaansche republiek gevestigd waren. De minister zeide nog, dat de regeering van zyn land na het bloedbad de repatriee- r!ng van ongeveer 15000 Haïtianen heeft verzekerd. Hij wees er op, dat de Haïtianen tot geen enkele répresaille zy’n overgegaan. Hij sprak opnieuw de hoop uit. dat het ;nc!dent langs diplomatieken weg zal kun- ren wordten gerégeld. Volgens Legen zouden minstens een dui zendtal Haitiaansche planters zijn gedood. De minister voegde hieraar toe, dat geen botsing tusschen de troepen van beide lan den is ontstaan, noch wel schijnt de politie j van Santo Domingo ’-t1 De regeering van teerd en de regeerii heeft beloofd een eiroKKCii te z>J' - - -- r heeft geprotes- communiqué uitgegeven, waarin gemeld - wordt, dat een officieel onderzoek geopend 1 is dbor president Trujillo. Op 28 October heeft de Haitiaansche president, Vincent, een verklaring uitgegeven, waarin verze- kerd wordt, dat de hartelijke betrekkingen tjusschen de beide landen zouden worden gehandhaafd, maar waarin eerbiediging werd geëischt van de territoriale onaantast baarheid van Haïti, bènevens een formeete verloochening van deze incidenten en ver zekering, dat alles in het werk gesteld zal wordeh om de schuldigen, burgers zoowel als militairen, te straffen.

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 1