IE®) JNIE ACCOOBD! j No. 19573 Beroering in Marokko. E SAKES uda - Telef. 2537. 3 I U A Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen Spanje’s toekomstige staatsvorm. J D I 0 N NANTAU IN HANDEN DER JAPANNERS. Duizenden Chineezen staan voor de poorten der Fransche concessie. vrjjdag 12 November 193776e Jaargang BOSKOOP, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, NIEUWHKKJSKK, OUDERKERK. OUDEWATER, REEDWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. uur Matinee voor iedersn Isihïji Kameraad Moeder. i waar de uur FRANKRIJK. tit met een goed en prettig ncv »iaut „neen reeas het onderwerp van belangrijke niet-offl- I BUITENLANDSCH NIEUWS. FEUILLETON. (Wordt vervolgd). Schat naar de gevels van de huizen het geluk daarbinnen niet. gebeurd ngd eens vragen, De geestelijke motiveerde zijn wensch met te wijzen op de buitengewone positie van den Hertog tengevolge van de echt scheiding van mevrouw Simpson en zijn huwelijk met haar. LISTE welke aanwezig is IS MAATCORSET gevoelt pectus. N. De Marokkaansche nationalisten zijn be- i „liga GODS HU Mm j l/l I SSïi;‘ -4UU - kunnen worden gesloten, dank zij de goede ön gesteund, diensten der Britsche diplomatie, de aan- 1 r schappelijke en der bevolking beoogen. I SOVJET-RUSLAND. 1 Sympathieën van Moskou. Molotow getuigt van Rusland’s mede voel en t.a.v. het republikeinsche Spanje en China. Hü wüst op de sterkte van het roode leger. In het verslag, dat hy tydens de plechti ge bijeenkomst in den schouwburg te Mos kou op 6 Nov. heeft uitgebracht, zeide de reis van den koning niet kan worden uitge steld in) verband met den internationalen toestand en de zeer belangrijke besprekin gen, die Z. M. te Londen zal voeren. De autoriteiten zouden er echter van overtuigd zijn, op grond van documenten, I die ‘bij de arrestatie van sommige agitatoren i in beslag z(jn genomen, dat bepaalde bui- tenlandSche politieke invloeden, welk» be lang hebben bij het verspreiden van onrust in Fransch Noord-Afrika, Egypte, Syrië Palestina en andere; Mohammedaansche landen, de onlusten hebben aangewakkerd Troepen op de vlucht. Regeering van Nanking wil den strijd niet opgeven. Het Japansche antwoord op de Brusselsche uitnoodiging. Het kabinet te Tokio heeft heden besloten de tweede uitnoodiging der Zuidzeeconferen- tie van de hand te wijzen. De minister van buitenlandsche zaken, Hirota, heeft den Belgischen ambassadeur de antwoordnota reeds overhandigd. Hierin wordt o.m. gezegd: De afwijzing van de uitnoodiging geschiedt, daar er geen wijzi ging is gekomen in de omstandigheden waaronder de conferentie van Brussel is belegd. De toestand in het Verre Oosten is de laatste vijf jaren zoo volkomen veran derd, dat de bepalingen van het Negenmo gendhedenpact thans niet meer bruikbaar zijn. Japan is van meening dat deze gewij zigde toestand in het Verre Oosten thans geen collectieve* oplossing, maar uitsluitend nog rechtstreeksche onderhandelingen fais- schen Japan en China toelaat. De overheer- schende invloed van de Komintern, niet slechts op Westelijk en Noordwestelijk Chi na, doch zelfs op Nanking, heeft een wijzi ging gebracht in de ten tijde van het slui ten der Negenmogendhedenovereenkomst heerschende voorwaarden. De hierbij aan gesloten mogendheden hebben met deze wij ziging van den toestand in geen enkel op zicht rekening gehouden. Japan’s optreden richt zich tegen deze wijziging en betee- kent derhalve een strijd om de komintern in het Verre Oosten te överwinnen. Herstel der monarchie door Engeland bepleit 1 Geruchten over wapenstilstand. Een Havas-bericht uit Londen meldt dat volgons de „Star” de geruchten, dat er bin nenkort een wapenstilstand in Spanje zou Volgens de Franschen is er sprake van buitenlandsche agitatie. Zinspeling op Italiaansche bedrijvigheid. De onlusten, die den Franschen autoritei ten in Noord-Afrika den laatsten tijd zoo veel hoofdbrekens hebben bezorgd, vertoo- nen veel gelijkenis met de agitatie, waar voor de Britsche regeering zich in Palesti na ziet geplaatst. Tn vele kringen te Rabat gelooft men. dat de oorsprong der ongere geldheden in beide gevallen dezelfde is. Fransch Marokko is onder normale om standigheden een vreedzaam en ordeJyk land en de wanordelijkheden van den laat sten tyd hebben dan ook ernstige bezorgd heid gewekt. In weerwil van de ongewoon strenge maatregelen om ze tegen te gaan, hébben! zich met korte tusschenpoozen relle tjes voorgedaan te Rabat, Casablanca, Fez Oujda, Marakesj, Port Lyautey en Khemis- set, waarbij zoowel aan de zijde der agita toren als aan. die der overheid talrijke slachtoffers zy’n gevallen. Veelal wordt de meening verkondigd, dat de oorzaak van deze onlusten voor een deel gelegen is in de grieven van de inheemsche bevolking, die gebukt gaat onder gevolgen van droogte en slechte oogsten, waarbij nog komen de hooge belastingen op tal van - dafreliiksrhp lpvpns.brihneft.pn voor de deur! voorzitter van den raad van, volkscommissa rissen, Molotow, dat de Sovjet-Unie haar getroffen. Nu kwam het er op aan vol te houden tot het gewenschte resultaat was bereikt. Zij overwon haar tegenzin en nam de beide, met vele ringen versierde, welverzorgde handen van de jonge we duwe stevig in de hare. U bent toch ook een vrouw. En elk? vrouw heeft het moederlijke in zich, elke goede vrouw moet dat In zich hebben! Wilt u daarop een uitzondering maken? Mij is Gunther toch zeker volkomen vreemd, maar ik laat hem nu toch niet weggaan voor hij weer eenlgszlns tot kalmte is gekomen Hij is nu mijn kind, omdat hij een mensch is die mij noodig heeft Laura Pasting staarde in het openhar tige, van eerlijk idealisme gloeiende ge dicht van Romana Tiebruck. Nog wilde zij zich, niet gewonnen geven Ze wilde niet. Maar Romana hield haar blik vast goedig, streng en ernstig. Zij was moe der, helpster en priesteres aan de menschheid; Laura Pasting voelde het geweldige overwicht van de vrouw tegen over haar. Plotseling sloeg ze haar han den voor het gezicht en terwijl ze haar, in deze omgeving belachelijk werkende gemaaktheid vergat, snikte ze, nu vol komen verslagen en onbeheerscht. Wat weet u er van, hoe het er in mijn binnenste uitziet? U meent me hier maar de les te kunnen lezen en me te moeten beschuldigen en Ik...? Denkt u, dat, het zoo prettig Is met een ouden, verliefden man getrouwd te zijn? BELG Tl*. De kabinetscrisis. Pogingen tot vorming eener regeering een week uitgesteld. De Koning naar Londen. De Koning heeft, volgens Belga, gister morgen den liberalen minister van staat Emile Janson ontvangen. Toen Janson het koninklijk paleis verliet, verklaarde hü, dat de koning besloten heeft, de beraadslagin gen met betrekking tot de vorming eener nieuwe regeering te verdagen tot na zijn terugkeer uit Londen,, d.wjz. 19 November. Zooals men weet, zal de koning op 16 November a,A naar Londen vertrekken voor een officieel bezoek. De koning heeft Janson verzocht zich in middels op de hoogte te stellen om hem bij I zy’n terugkeer de elementen te kunnen! ver schaffen ten) behoeve van een oplossing der i regeeringscrisis. 1 1 Emile Janson heeft nog verklaard, dat de openbare meening weten moet, dat de bewust in zijn binnenste had opgebouwd. U bent hem steeds onuitstaanbaarder gaan vinden en toch droeg u alleen de schuld! Laura Pasting trachtte zich een hou ding van gekwetste majesteit te geven. .U durft me wel zeer ernstige ver wijten te maken, mevrouw. Het is be paald beleedigend... Als ik u vriendelijk verzoeken mag, laat u dan dien onoprechten conversatie toon varen!, viel Romana haar in de rede. U kunt gerust van mij aanne men, dat ik u dit alles niet zeg om u te krenken. Ik heb geen enkele reden om u te beleedigen, integendeel, het eenige, waarnaar ik streef, is u te helpen! U laat dus... uw gevoel spreken? Laura Pasting verborg haar onmisken bare minderheid achter een spot, die niet deerd#. Inderdaad, ik laat m’n „gevoel” spreken, als u het zoo noemen wilt. Georg heeft den eersten Kerstdag zijn vriend gevonden in een zeer obscure gelegen heid, waarin hij zich verborgen had. slechts beheerscht door den wensch zich zelf, zijn leven te vernederen. Mocht ik hem in dien toestand naar huis laten gaan, naar u, die zijn wanhoop niet be greep, eenvoudig niet wilde begrijpen, omdat het arme kind u onsympathiek was? Het was toch een levende men- schenzlel, die daar voor den ondergang stond. Hebt u dan geen „gevoel”? Ze boog zich opnieuw voorover, want eindelijk meende ze op Laura’s nietszeg- ,ogend gelaat een trek te zien, die bewees, in hem omver geworpen, wat zich on- dat zij haar op een gevoelige plek had verscheidene ministers van buitenlandsche zaken ook de onze en eveneens tus- schen deze ministeries en de bedde partijen in het Spaansche conflict. De Britsche re geering zou voorstandster zijn van een com promis: herstel der Spaansche monarchie met Infant Juan den derden, zoon van Al fonso XIII, aan het hoofd. De Duitsche diplomatie deelt het Britsche standpunt. Daarentegen is het Vatikaan voor den pre tendent der Carlisten, prins Xavier van Bourbon-Parma, die aan de zijde van Franco streed. De houding van Mussolini eenerzijd s en die van de Quai d’Orsay anderzijds is- nog steeds niet bekend. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal belonging per looper geschiedt. Franco per post por kwartaal ƒ3.15. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. interne. 2745. Postrekening 48400. Japansche troepen zijn ten zuidwesten van Kingsjan aan land gezet, epn twintigtal kilometer ten zuidwesten van het punt waar de eerste landing geschiedde. I Twee brandende jonken op de Wangpoe,’ die stroomafwaarts werden gedreven, heb ben een oogenblik eenige ontsteltenis ge wekt aan boord van de op de rivier voor anker liggende oorlogs- en koopvaardijsche pen. Een der brandende vaartuigen dreef op een Nederlandsch vrachtschip aan, doch met waterpompen wist men het vuur te blusschen. Ook aan boord van den Italiaanschen krui ser Monte Cuccoli en een Britsch vracht schip, die door de brandende jonken een oogenblik werden bedreigd, wist men het gevaar af te wenden. worden. er gecollecteerd! log vragen, een orten? U helpt dagely’ksche levensbehoeften. grenzenlooze antipathie tegemoet is ge treden, bezig houd en me door hem het leven laat vergallen! Dat is een dwaling, meende Roma na haar energiek te moeten tegenspre ken. Wanneer u een weduwnaar met een kind trouwt, verlangt men van u, dat u niet alleen de vrouw van den man, maar ook de tweede moeder van zijn kind zult worden. Maar m’n hemel, ik heb den jongen nooit wat gedaan. Hij moet het eerste pak slaag nog van me krijgen! Slaagalsof het daarom ging, zei Romana schouderophalend. Ik bedoel iets heel anders. Toen u in dat vreemde huis kwam, in het huis, waarin tot voor kort de moeder van den jongen de voor naamste plaats had ingenomen, was het toch begrijpelijk, dat het schuw gemaak te kind niet tegemoet vloog U kunt mij tegenwerpen, dat het ook voor een tweede moeder moeilijk is in zoo’n huls vasten voet te krijgen. Dat geef ik gaarne toe, maar tenslotte bent u dan de oudste en verstandigste van belde partijen en aan u is het derhalve de brug te slaan, die belden verbindt. Het kind moet de echte genegenheid en toewijding van het nieuwe, moederlijke hart leeren waar- deeren om zelf vertrouwelijkheid en toe nadering te kunnen toonen. En wat hebt u gedaan? U hebt al het schuwe, angstig dringende en verlangende in den ver laten knaap over het hoofd gezien en achteloos met voeten getreden. U hebt hem het huls uitgedreven, u hebt alles ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring); 15 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkriug: 15 regels ƒ1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Laefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1-4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerd en prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentaebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Reuter seint uit Shanghai dat de Japan- neezen thans ook heer en meester zyn in, Nantau. Duizenden Chineesche soldaten hebben reeds de wapens neergelegd en de rijk genomen) naar de Fransche concessie. Anderen bieden nog tegenstand doch ge leidelijk worden zij omsingeld. Generaal Thang, de commandant van het garnizoen en de chef van zyn staf zouden zich van het léven beroofd hebben. De Ja pansche troepen dringen langs de kaden snel in de stad door. Zy’ trokken in den avond twee kilometer ten Zuiden van de Fransche concessie voorby. De burgemeester van Sjanghai heeeft een bezoek gebracht aan den Franschen ambas sadeur en hem medegedeeld, dat Tsjang Kai Sjek order heeft gegeven te Nantau niet langer weerstand te bieden. De burge meester riep de medewerking der Fransche autoriteiten in voor» de ontwapening der troepen, die Nantau ontruimen. Evenals in Poetoeng woeden thans ook in Nanziang en Nantau geweldige branden. By Poetoeng zy’n de Japansche troepen, naar van Chineesche zijde wordt gemeld, reeds twee kilometer voorbij de scheepsver- sperring door gedrongen. Een aantal Japan sche motorbooten is er in geslaagd de ver sperring te doorbreken. Des middags zijn de Japansche troepen van het Westen Nantau binnengedrongen. Tweeduizend Chineesche soldaten zy’n naar de Fransche nederzetting gevlucht, waar zy’ werden ontwapend. Ten westen van Tsjapoe zijn nieuwe Ja pansche troepen aan land gezet. Van Chineesche zijde wordt medegedeeld dat tachtig Japansche troepentransport schepen de haven van Woetoeng zijn bin nengestoomd. De woordvoerder van het Japansche leger heeft medegedeeld, dat te Poetoeng Japan sche troepen aan land zijn gezet. Deze troe pen zyn zonder tegenstand te ontmoeten op gerukt en bereikten omstreeks een uur in den middag Nanyankiang en de Ariyo-rivier welke op ongeveer een kilometer ten Zui den van de versperring, die de Chineezen in de Wangpoe hebben gelegd, in deze ri vier uitmondt. De terugtocht van de Chineezen neemt de omvang van een .vlucht aan, de Japansche troepen, die in de Hangstjau-baai aan land zijn gezet, hebben het station Kaspan aan den spoorweg SjanghaiHangstjau, 35 ki lometer bezuiden Soengkiang bezet. Nieuwe JNK9B uil Rivr. or vader. Van hun sparen zij ervoor, de overheid daar- io!pen. innen zich aldus eenigen tijd iets affen, maar de win- lat >et daarom direct en Herdenking van den wapenstilstand. Hertog van Windsor wordt te Parijs toegang tot de Angllcaansche kerk ontzegd. De geestelijke van de Angllcaansche kerk te Parijs had den wensch te kennen gege ven, dat de Hertog van Windsor niet aan wezig zou zijn by den dienfit ter herden king van den wapensltilstand in de kerk van Sinlf George te Parijs. De Hertog heeft dientengevolge de plechtigheid, welke ir> tegenwoordigheid' van het personeel van de t Britsche ambassade, Britsche oud-stryders en leden van de Britsche kolonie werd ge- houden, niet bijgewoond. L. 'rildag 12 t.m. Dinsdag amber 5 DAGEN! in kleuren vervaardigd! GEOBGB BEENT en EL BRENDEL. de hoofdu inmer; •ELE SANDROCK in: E BRENGT UITKOMST egang boven 14 jaar. tree Vanaf 25 cent. atis Fietsenstalling, dagochtend 10.30 wmatografisch meeater- met SPENCER TRACY EL DER DOBBELAARS itrée 25-30 en 40 cent. iet U tijdig van plaatsen. --- -- uc UUIl- ----- - dacht verdienen. „Het toekomstige regime gunnen met de oprichting van een in Spanje”, schrijft het blad, „heeft reeds voor act,e hi Marokko”, aangesloten bij d L.mvv-vxx,- Pan-Arabische wereldbeweging, doch deze cieele besprekingen uitgemaakt tusschen j i® ontbonden. Zy sloten zich daarop onder een anderen naam aan een, doch de nieuwe 1 groep werd eveneens ontbonden en de lei ders werden verbannen. Men hoopt thans, dat zich geen nieuwe uitbarstingen zullen voordoen. Ofschoon zij als goede Mohammedanen om godsdienstige redenen onsympathiek te genover de Franschen staan, keuren de meeste vooraanstaande Marokkanen de d»or de nationalisten gevolgde methoden af. Zy zouden liever geregeerd worden doo- een rijk en verlicht Frankrijk, dan door zoo genaamde „beschermers van den Islam" en vrienden van de Tslamietische naties”. Zy achten het echter in hooge mate ge- wenscht, dat de Franeche regeering* spoed betracht met de afkondiging van bepaalde wetten, welke reeds eenigen tijd geleden in Naking geeft niet op. Volgens berichten uit Nanking, welke voor een deel uit vooraanstaande regee- ringskringen afkomstig zijn, is de regeering van Nanking vast besloten, niettegenstaan de het verlies van Sjanghai, den strijd krachtig voort te zetten. Hetzelfde ver klaart ook de leider van het Chineesche leger. wonden. Onder de slachtoffers bevindt zich een Zweedsch industrieel. De anderen zijn Polen. I Het Poolsch Telegraafagentschap meldt nog, dat het vliegtuig een noodlanding wil de maken als gevolg van slechte weersom- i standigheden. De Zweedsche industrieel, die gedood werd, was de heer Bergrin. Voorts werd gedocxl mevrouw Kostanecka, echtge- noote van den president van de Academie voor Wetenschappen te Krakau en haar zoon, en een industrieel uit Krakau. Tot de gewonden behooren gravin Potocka, een professor van de universitelt te Wilno, (}e piloot en d© telegrafist. slechts wat onsamenhangende grieven en verwijten, want Romana keek haar met haar trouwhartige oogen zoo ernstig en vastberaden aan, dat ze zich eenigszins onbehaaglijk begon te voelen. Misschien mag ik nu ook eens iets zeggen, begon Romana, terwijl ze een stoel nam en recht tegenover de verbol gen weduwe ging zitten. Moet ik u nu werkelijk nog vertellen, wat e is? Ik heb er al lang naar verl met u te kunnen praten en u wat u eigenlijk onder moedersfchap ver staat. Wat ik onderherhaalde mevrouw Pasting verbaasd. U hebt het heel goed gehoord, me vrouw Pasting: wat verstaat u onder moederschap? Laura schraapte even haar keel als om tijd te winnen. Daarop trachtte ze met een ietwat béten lach de zaak af te doen, maar tegenover deze vraagster was het ten eenenmale onmogelijk een antwoord te omzellen. Dit is wel ’n zeer zonderlinge vraag, die u me daar steltik ben nooit moe der geweest! Dat is het juist! Romana boog zich wat voorover. U bent nooit moeder ge weest en toch hebt u zooeven van uw „zoon” gesproken. M’n hemel, pro forma! Tenslotte was ik toch met zijn vader getrouwd, nietwaar? Daardoor is hij wettelijk mijn I stiefzoon geworden Maar tenslotte kan niemand van mij verlangen, dat ik me 1 met zoo’n kwajongen, die me van den eersten dag af met wantrouwen en een POLEN, Verkeersvliegtuig verongelukt. Vier dooden en zes gewonden. Een vliegtuig van den dienst Krakau— het vooruitzicht zy’n gesteld en dP maat- Warschau is by Piaseczno bij Warschau 1 economische verbetering neergestort. Er zyn vier dooden en zes ge- Roman van CHRISTEL BROEHL—DELHAES. 53 Reeds twee dagen na de begrafenis van Pasting’s vader, liet diens weduwe zich bij Romana aandienen. Zij had zich In haar koketten, opvallenden roüwstaat in fauteuil laten vallen en zwaaide als een soort voortdurende herinnering aan de verontwaardiging waaraan zij uiting wenschte te geven, met Romana’s brief, dien zij in haar welverzorgde vingers hield. Romana’s verschijning ontwapen de haar aanvankelijk echter dusdanig dat zij geen enkel van haar met zooveel zorg overwogen woorden vermocht uit te bren- &en- Ze had zich de vrouw, die zich over Gunther had ontfermd, eigenlijk heel anders voorgesteld maar tenslotte irri- teerde Romana’s overtuigde ernst haar teen zoo zeer, dat ze woedend uitviel: *- Hoe komt u er bij, mevrouw, mijn zoon van zijn ouderlijk huis af te hou den? Wat voor licht werpt dat op mij? "Huwelijks is mijn echtgenoot overleden, mijn zoon verlaat het huis. Alsof ik met steeds een goede moeder voor hem zou zijn geweest, eenvoudig belachelijk! moeten de menschen er wel van “ken, dat Gunther in een ander huis maakte den zin niet af, stamelde nog

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 1