Van het Haagsche Binnenhof. Beurs van Amsterdam. internationale betrekkingen grondvest op de groote vriendschap die tusschen de vol— ken moetbestaan. De Unie heeft niet alleen haar sympathie voor het repdblikeirache Spanje nie, verheeld, doeh zelfs openlijk verklaard', dat z« het werk van het democra tische regime in Spanje beschouwt als een arbeid, aan den, haren verwant, een arbeid van: vooruitgang voor de geheele wereld. Ten aapeien van' de gebeurtenissen in China zeide Molotow: De Sovjet-Unie heeft reeds uiting gege ven aan haar sympathie voor het Chinsesche volk en aan, haai- meening ten opzichte van den Japanschen aanval; zij heeft dat ge daan door het sluiten van een niet-aanvals- verdrag met China. Niettemin is nog niets hekend van een stap., dien de andere mo lt. de Vries, lid van den onderwijsraad: i eerste permanente verzoening»- L. Welling, hoofdinspecteur van het 1 lager onderwijs in de derde-hoofdinspec tie. Tot secretaresse: mejuffrouw mr. J. de Voogd te 's-Gravenhage. te verzetten tegen dezen ongehoorden aan- val op het Chineesche volk. Niemand kan zich trouwer aanhanger van den vrede noe men dart Rusland, aldus het verslag. De Unie heeft geen -behoefte aan buitenlündsche avonturen, maar zij waakt met zorg over haar leger en haar kracht e»i verliest niet de mogelijkheid uit 'het oog, dat zekere fascistische staten haar irt avonturen zou den kunnen betrekken. Molotow schetste vervolgens den toestand ili «usland voor de revolutie en verklaarde, dit de time nog slechts, door de Vereenigde Staten In productie overtroffen wordt. De Ioonen stijgen voortdurend en de arbeiders werken zeven mr per dag. Hbt aantal leer lingen der scholen is gestegen van acht millioen in 1914' tot 3« millioen in 1636. De oplaag der dagbladen is aanzienlijk ver groot. Tenslotte zeide Molotow; De proletarische revolutie is als het mo- dernete verschijnsel van onzen tijd de steun geworden van iedere vooruitstrevende be weging der volksmassa, zelfs als d-'e nV zuiver communistisch is. ZWEDEN. Nobelprijswinnaars. Scheikunde, Natuurkunde en Literatuur. De Zweedsche Académie van Wetenschap pen heefj- den Nobel pry s voor scheikunde verdeeld tusschen den Engelschman Walter Norman Haworth en den Zwitser Paul Karrer uit Zurich. Paul Karrer, doctor h<?noris causa in de medicijnen en in) de pharmaei, werd in 1889 geboren, sedert 1919 is hy hoogleeraar in de scheikunde aan de universiteit van Zu rich. Van zyn hand verschenen verschillen de publicaties, o.m. Einfuehrung in die Chemie der Polymeren Kohlenhydrate (1925), Leerboek der Organisch Chemie (1930),, tal van publicaties over Vitaminen, Pflanizenfarbstoffe und Natuerproduekte. Walter Norman Haworth werd in 1883 géboren. Hy studeerde scheikunde aan de universiteiten van Manchester en Goefchin- g-em Van Ï925—1925 wae hij leeraar in de organische chemie op1 Armstrong Colle (New-Castfe-on-tyne) en proctor aan de universiteit van Durham. Sedert 1925 is hy hoogleeraar in de scheikunde en directeur van de afdeeling scheikunde der universiteit van Birmingham. Sedert 1931 is hy lid van het bestuur der Royal Society. Medewerker aan The Journal of The Che mical Society. Van zyn hand verschenen vele artikelen over de samenstelling van carbohydraten. Hy is schrijver van The Constitution of Sugars. J Davidson en Thomson deelen den priis de de Plannen van den heer Harüieb op de meest artistieke wijze uit te werken. Het geheel komt in landschappelijke Technische opleiding van jonge werklooze onderwijzers. Rapport van de door den minister ingestelde commissie. De commissie voor de technische op leiding van jonge werklooze bezitters \jan de akte van bekwaamheid als onderwij zer, ingesteld bij beschikking van den minister van onderwijs, van 9 April 1937, heeft aan dien minister een eenstemmig rappoit uitgebracht, vergezeld van eeni- ge bijlagen. Het werkplan der commissie was in het kort als volgt: Nadat de commissie, door correspondentie met daarvoor in aanmerking komende schoolbesturen, zich een overzicht had verschaft van de aantallen in den a.s. cursus aan die scho len vermoedelijk beschikbare plaatsen, werd aan ieder van de aanvragers een stel inlichtingen en een vragenlijst ter invulling toegezonden. Omtrent de inge vulde vragenlijsten werd advies ingewon nen van de directeuren der betreffende kweekscholen en van den inspecteur van de onderwijzersopleiding. Aan de hand van deze stukken en ad viezen beoordeelde het bureau der com missie wie voorloopig voor plaatsing aan een nijverheidsschool konden worden aanbevolen en aan welke scholen. Hier van werd dan bericht gezonden aan de directeuren van die scholen (met over legging van de gegevens) en aan de be langhebbenden De niet geschikt geachte gegadigden ontvingen eveneens bericht, met vermelding van de reden van de af wijzing. Op deze wijze zijn een vrij groot aantal aanvragen door het bureau der commis sie verwelkt. Van de schoolbesturen cn directeuren werd Vrijwel algemeen volle medewerking ondervonden. Voorloopig resultaten. Het resultaat was, dat tot dusver 31 van deze gegadigden voor den cursus 1937 —1938 ais leerling aan verschillende nij verheidsscholen hun nieuwe studie heb ben aangevangen, en wel 21 aan middel baar technische scholen, 6 aan zeevaart scholen e.d. en 4 aan textielscholen. Bij beschikking van 18 Mei 1937 heeft de minister een regeling vastgesteld in zake de toekenning van bijzondere rijks studiebeurzen aan onbemiddelde leerlin gen van deze groep Aan het slot van haar rapport stelt de commissie voor, dat de door haar;, op gang gebrachte werkzaamheden zoo mo gelijk in de eerstvolgende jaren door het departement- van onderwijs binnen be paalde grenzen zullen worden voortgezet. Men zou zich dan kunnen beperken tot diegenen, die op l April 1937, hetzij in het bezit waren van de akte van be- kwaamheid als onderwijzer, hetzij voor het examen daarvoor in opleiding waren aan een ï'ijks- of van rijkswege gesubsi dieerde opleidingsschool. DE ZEVENDE „PRIMAVERA". De plannen van de 7e Primavera, de groote bloemententoonstelling te Rotter dam van 7—18 April 1938, gaan groeien. De diverse commissies zijn gevormd. De iinancieele commissie .is erin geslaagd een bedrag bijeen te krijgen als garantie fonds gelijk aan dat van de gemeente Rotterdam. De technische commissie is druk doen- voor natuurkunde. De Nobelprijs voor natuurkunde is t°n deel gevallen aan. den New-Yorkschen hoog. leeraar Clihbtow Joseph Davidson en den Londensehen professor George Pagel Thom son, voor hun ontdekking op het gebied der interfereties by de uitstraling der kristal- Ier, door elect «-onera. j De Nobelprijs voor literatuur is toege- f k*nd aan den Franschen romanschrijver Roger Martin Du Gard. j BINNENLAND. j Een commissie inzake huishoudelijke vakken op de lagere school. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, heeft ingesteld een commissie, aan welke wordt opgedragen j te onderzoeken, hoe het zevende leerjaar en de eventueel hoogere leerjaren van de school voor gewoon lager onderwijs kun nen worden ingericht, in het bijzonder ook in verband met de hier en daar op gekomen neiging om door toevoeging van huishoudelijke vakken aan het onderwijs in die leerjaren een speciaal karakter te geven. In die commissie zijn benoemd: tot lid en. voorzitter: prof. dr. G. A. van Poelje, directeur-generaal van het.onder wijs; tot lid en ondervoorzitter: prof. dr. R. H. Woltjer, voorzitter van den onderwijs raad; tot leden: J. Cals. waarnemend hoofdinspecteur van het lager onderwijs in de eerste hoofdinspectie. P. Goorts, bisschoppelijk, hoofdinspec teur van het lager onderwijs in het bis dom 's-Hertogenboschdr. Ph. J. Iden- burg, referendaris bij het centraal bu ïeau voor de statistiek; mr. H. W J. M. de Jong, lid van denonderwijsraad; mej. M. M. A. Michels, inspectrice van het nij verheidsonderwijs; P. van Nes Czn., hoofdinspecteur van het lagep onderwijs .In de tweede hoofdinspectie. Mevrouw mr. J. H. G. Schutte, geboren Strulck, lid van dén onderwijsraad mejuffrouw G. G. Smit, inspectrice van het nijverheidsonderwijs; stijl, met diverse verhoogde punten, waar tusschendoor een beekje loopt, aan welks oevers diverse lelies alsook tropi sche en sub-tropische gewassen worden geplant. De 7200 M2 groote hal zal worden om- getooverd in een sprookjestuin van on gekende schoonheid. Het buiten-terrein wordt wederom een rotstuin met waterpartij, waarin de rots- planten-kweekers hun vroeg-bloeiende alpen-plantjes, groen-blijvende heester tjes en conifeeren komen exposceren en belooft ook dit een bijzondere attractie te Internationale Chrysanten- ten toonstelling te Zuerich. Nederland behaalt gouden Op de internationale chrysantenten toonstelling, wefke te Zuerich in Zwitser land wordt gehouden, is de Nederland- sche inzending bekroond met een gouden medaille en den eereprijs. Op deze tentoonstelling, welke georga niseerd Is door de Verein der Floristen der stadt Zuerich" in het „Kunsthaus", beslaat de Hollandsche inzending J der expositie en valt op door haar groote verscheidenheid en uitzonderlijke kwali teit. Zoowel de Italiaansche, Fransch^ Duit- sche, Belgische en andere inzenders, als de talrijke bezoekers hebben slechts woorden van lof voor dit Nederlandsche product. De Nederlandsche regeering heeft in de helft der kosten bijgedragen om mede te helpen den export voor de bloemen teelt te vergrooten. Taxegedeelte con Nederlandsche Zuivelcentrale 14 t.m. 20 November. Consumptiemelk regeerings- contract, taxegedeelte 7.25 cent, eventueel verhoogd met premie of verminderd met kwaliteitsafdraqht. Overmelk regeerings- minimumprijs 6.30 cent. Afdracht bij levering in consumptie van dere dan taxemelk 2.60 cent. in functie, Onder voorzitterschap van jhr. Van Karnebeek. Heden kwam in het Vredespaleis on der het voorzitterschap van den minister van staat, jhr. mr. Van Karnebeek, die als zoodanig dr. Benesj, na diens verkie zing tot staatspresident, heeft opgevolgd, de Deensch—Litausche permanente ver zoeningscommissie bijeen, ten einde zich bezig te houden met een geschil, dat langs diplomatieken weg niet tot oplos sing kon worden gebracht De andere leden der commissie zijn de heeren A. Oldenburg, gekant van Denemarken te Parijs, bruggraaf de Fontenay, ambassa deur van Frankrijk, O. Ozolins, voorzitter van de cassatie-afdeeling van het hoog gerechtshof van Letland en professor M. Roemeris, hoogleeraar en rector van de universiteit van Kaunas. Als agenten treden op voor Denemar ken de heer Host, oud-gezant van Dene marken te Praag en Warschau en prof. Sauser—Hall, hoogleeraar te Genève, voor Litauen prot. Mandelstam, lid van het instituut van internationaal recht.^ De conseil administrate van het Per manente Hof van Arbitrage heeft zijn lokalen en organisatie ter beschikking der commissie gesteld De Deensch—Li tausche verzoeningscommissie is de eer ste commissie van dezen aard, welke in functie is getreden. GEMENGDE BERICHTEN. Een belangrijk transport. Stamboekpanrden bestemd voor Letland. Donderdagavond vertrok vanuit Vlis- singen een transport van 30 Zeehwsche volbloed stamboekpaarden, bestemd voor Letland. Door de Nederlandsche paardenfokkerij is deze transactie van zeer groot belang, daar het bewijst, dat men in het buiten land zeer veel waarde hecht aan de Zeeuwsche stamboekpaarden. In een onderhoud, dat wij hadden met den heer F. Dekker, lid van de firma F. Dekker Pzn. en Zonen te Axel, vertelde deze ons, dat Letland nagenoeg geen koudbloedfokkerij heeft en dat daarom de regeering opdracht heeft gegeven de beste paarden te koopen om een koud bloedfokkerij in Letland te verkrijgen. Men is daarvoor terecht gekomen in Zeeuwsch Vlaanderen, waar men de beste stamboekpaarden heeft gekoc! waaronder eenige hengsten, die meermalen de hoogste bekroningen ver wierven. in. Letland verwacht men daar van zeer gunstige resultaten. Het transport van deze paarden verl eischt echter heel wat zorgen, daar de reis circa 7 ét 8 dagen zal duren. Een Letlandsche regeeringsvertegen- woordiger en een Letlandsche paarden kenner, zoomede de heeren Dekker uit Axel, vergezellen het transport. De boottrein vertrekt... en stopt. Er moet nog een passagier mee! „De trein der tranen". Gistermorgen om 10.45 uur vertrok van het station Staatsspoor in Den Haag de boottrein van de „Nederland" in aanslui ting op het morgen van Genua naar In- dië vertrekkende mailschip „Johan van Oldenbarnevelt". Het was buitengewoon druk op het per ron met wegbrengers; als bij het vertrek van lederen bopttrein speelden zich ook nu de bekende aandoenlijke tafereeltjes af. Niet voor niets wordt de boottrein de „trein der tranen" genoemd... Prompt kwart voor elf zet de lange trein zich in beweging. Er wordt ge zwaaid met zakdoeken, er wordt nog een laatste groet geroepen, maar onverbid delijk wordt de afstand grooter tusschen hen, die naar Indië gaan en zij, die in Holland achterblijven. Tot opeens, de trein, eenige honderden meters verder, stopt. Er is eenige consternatie onder de weghrengers. Er komt een heer aange rend, die zich een weg baant door het gedrang. Hij let niet op de nog snikken de moeders die haar zoons hebben weg gebracht, zijn oogen. zijn angstig gericht op den trein in de verte; stopt hij of stopt hij niet? Hij stopt. Men heeft zijn afwezigheid bemerkt. En achter den rennenden pas sagier hollen nu de wegbrengers aan, die juist den laatsten snik met moeite over wonnen hebben, maar die nu van de ge legenheid willenprofiteeren om een paar honderd meter verder met nog eep aller - laatsten snik de marteling van het ge rekte afscheid te besluiten» Met zeven minuten vertraging rijdt de boottrein verder. Dat noem ik nog eens „service", zegt een wegbrenger met een tropengezicht. Inbraak in een houtvesterswoning. Belangrijk bedrag aan gel* en sieraden gestolen. Naar eerst thans bekend wordt, heb ben dieven Dinsdagavond J.l. te Apel doorn hun slag geslagen. Tijdens afwe zigheid der bewoners hebben zij zich toe gang verschaft tot de woning van den heer J. C.E.C. N. Mulder, aan den Amcrs- foortschenweg, houtvester van H. M. de Koningin. De inbraak is vermoedelijk gepleegd door een of meer personen, die van de gedragingen van de bewoners op dien avond volkomen op de hoogte waren. Dien avond toch was de familie Mulder voor een diner bij kennissen genoodigd. Om half zeven verliet zij de woning en toen zij om tien uur terugkeerde ontdek te de heer Mulder dat In zijn woning een groote ravage was aangericht. De inbre kers zijn, nadat ook het dienstmeisje was vertrokken, via de serre binnengekomen. Alle kasten, bureaux, buffetten en com modes zijn aan een onderzoek onderwor pen. Deuren en sloten van kamers en kasten zijngelorceerd, terwijl het ameu blement"" met breekijzers en boren is be werkt. Uit een ijzeren geldkistje is een bedrag van 700 tot 800 aan contant geld, be nevens waardepapieren medegenomen. De dieven schijnen het in het bijzonder op waardevolle voorwerpen gemunt ge had te hebben. Alle bijouterieën, gouden armbanden, kettingen, horloges, colliers en dergelijke, voor een waarde van en kele duizenden guldens, werden medege nomen De laden uit een der buffetten, waarin het tafelzilver geborgen was, stond bij thuiskomst van de fanïilie, op den grond. Van het zilver wordt niet* vermist. Een collectie zilverwerk, opge borgen in een der andere vertrekken, w rd eveneens onaangeroerd gelaten. Dit is thans de derde maal dat in de woning van den heer Mulder Is ingebro ken. De beide vorige keeren was de fa milie met vacantie uitstedig. De inbre kers hebben toen geen succes gehad, daar alle waardevolle voorwerpen hi een safe waren geborgen. Naar wij vernemen is het onderzoek naar deze brutale Inbraak in handen van de m/.rechaussee te Apeldoorn. Jongen verdronken in Den Haag. Tusschen boot en wal gevallen. Gistermiddag omstreeks één uur heeft zich aam de Bierkade in Den Haag een verdrinkingsgeval voorgedaan. De 21-jarige Samuel Honsbeek uit de Honsholredijkstraat 127, zou van den kant af in een roeiboot springen, waarin een vriend van hem was gezeten. De jon geman schijnt zich echter in den af stand vergist te hebben, want hij miste en viel in het water. Onmiddellijk ver dween hij in de diepte De heeren A. Abrahamse en H. G. Knoest, die het ongeval zagen gebeuren, begaven zich onmiddellijk te water. Eerst genoemde slaagde er inderdaad in, den jongen te pakken en hem een eind naar den kant te brengen, doch moest in ver band met gevaar voor eigen leven hem weer los laten. Wederom verdween de jongeman naar den bodem. Een agent van politie, die zoo spoedig mogelijk ter plaatse was ver schenen, sprong in de roeiboot en ving terstond met dreggen aan. Hij slaagde er na ongeveer twintig minuten in, H. op te halen. Inmiddels was ook de ge neeskundige dienst gerequlreerd, doch de geneesheer moest bij het slachtoffer den dood constateeren. Het geval speelde zich af voor perceel Dunne Bierkade 8. Het stoffelijk over- ae sGhet werd aan den kant van het Groe- rS npnwegje opgehaald. De geneeskundige eas walend heeft het naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht. net is voorgevallen, valt bulten w tiolerecht van de Kamer. Spr stwitS.*, oordcel met eenige voorbeelden parlementaire geschiedenis. Het «L? punt van dr. Colijn m deze ts LS tloneel fout. Niet alleen de foSf doeh alle leden van het kabtaeS„"t zijn samenstelling vcrantwoordefflk samenstelling van een kabinet beb'JÏ ■altijd te' worden bezien In het uchtT, den uitslag der verkiezingen Spr. betoogt dat ook „De Stand»,,»» zoo oordeelde onder dr. Kuyp„ uJT niet altijd een verkiezingsuitslag' dn?» lijk, de kiezers kunnen niet altlid duidelijke uitspraak geven. wijzingen, geven nu de laatste verklei" gen? Spr ziet drie punten: ons voS de geen fundamenteele wijziging vanIZ staatsbestel en wees eommuniZ fascisme af; de kiezers wilden geen radi cale wijziging van de regeerlngspouS !LruHeH PJan van den ar« «1 waarbij de soc.-democraten op hetzellï niveau bleven; de kiezers hebben zrth niet uitgesproken tegen de regeertaB politiek van 19^31937. De voorspelling van den heer Albarda over achteruitgang der vrijz.-dem. partf te niet uitgekomen. Hierbij wijst 3p, 0Ï den ernst der uitlating van den lieer Albarda, dat, als de arbeiders de groote liberale bladen lazen, het bloed langMe straten zou stroomen. De vooruitgang der antt-revoluttonalren ls toe te scbril ven aan het vertrouwen ta den heet Colijn als leider eener concentratie oo breedere basis dan de rechterzijde alleen Spr. herinnert aan de algemeene de batten bij de behandeling der rijkste' grooting voor 1937 eij betoogt op grond daarvan, dat dr. Colijn als persoon een breeder standpunt inneemt, dan als par tijleider en adt de heer Colijn tegenovei andere woordvoerders herhaaldelijk pleitte voor een z >o breed mogelijke sa menwerking. Mr. Oud over Dr. Colijn als partijleider. Onder voorzitterschap van den hees Smeenk zijn de algemeen beschouwingen over de rijksbegrooting 1938 vdortgezet Tevoren werden een dertigtal wetsont werpen van weinig of niet algemeen be lang en voorts nog veertien conclusies zonder discussie onder den hamer door gegaan. Van de wetsontwerpen moge hier slechts dat tot aanvulling van de wet van 31 December 1913, tot toevoeging van de terreinen langs den nieuwen Wa terweg en het Scheur, thans deel uitma kende van de gemeenten 's-Gravenzande' en" Naaldwijk, aan de gemeenten Rotter dam (sedert gewijzigd) worden vermeld. Daarop kreeg de heer 'Schouten het woord. Hij begon met een beschouwing over de financiën, die zeker niet optimis tisch was. De Staatsschuld. De Staatsschuld, zeide de spr., Is iri 6 jaren tijds 805 millioen grooter geworden, de schulden der gemeenten zijn gestegen van 1574 tot 1927 millioen. De budget positie laat zeker geen nieuwe uitgaven toe, het werkelijke tekort over 1938 kan men op meer dan 84 millioen schatten. De internationale economische- vooruit zichten zijn weer heel ^at minder gun stig dan een paar maanden geleden; ook daar dient men rekening mede te hou den. De heer Albarda heeft verhooging van de steunnormen voor werkloozen, ver hooging van de salarissen van overheids personeel, voorziening In den nood van ouden van dagen enz. bepleit en de heer Bierema, zij het een beetje bescheidener, heeft dat gedeeltelijk onderstreept Maar weten de heeren wat een en ander zou kosten? De heer Schouten had het eens even. uitgerekend. Tenminste vijftig millioen per jaar. Alleen de verhooging van Ioo nen van rijkspersoneel zou al 11 h 13 mil lioen eischen. Men moet toch bedenken, dat verhooging van oen groot deel der salarissen van het personeel van gemeen ten en provincies er het onvermijdelijk gevolg van zou zijn en als d)e dat niet kunnen betalen, draait het Rijk er voor op. Ook voor voorziening in den nood van ouden van dagen, of verbetering van ouden van dagen, of verbetering van deze is er naar spreker's meening geen geld. Iets anders ls het echter met de uit gaven voor Defensie. Men kan zeggen, dat deze een ernstige belemmering vormen op den weg naar financieel herstel, maar aan de regee ring is van Godswege de primaire plicht opgelegd, al datgene te doen wat voor de handhaving van het onafhankelijk be staan van den staat noodzakelijk is. Aan eischen, van militaire zijde ge steld, welke geen onmiddellijk verband houden met de strikt noodzakelijke ver sterking van den weermacht, mag de regeering echter niet toegeven. De heer Oud (v.d.) wijst op het belang, dat de parlementaire meerderheid In overeenstemming is met het kabinet. Maar de formateur mag niet zeggen, dat wat vóór de samenstelling.van een kabi- LANP- EN TUINBOUW. Mond- en klauwzeer. Te Wythmen is het parool: De kat aan den ketting. Men schryft aan de N. R. Crt.: De grilligheid waarmede het mond - en klauwzeer om zich heengrypt (waaraan het in België den -naam van „la cocotte','»heeft te dankm) en de moeilyke besteding van de ziekte, hebben reeds talloos vplen aan leiding gegeven om zich met hun gedachten met dezen geesel van onze veehouderij bezig te houden. Legio zyn de „onfeiIbare"geneesmiddeUn en methoden die gepropageerd worden met een overtuiging dat men zou denken dat die onfeilbaarheid stellig bestaat. De één beweert dat de ziekte een gevolg is van het nuttigen 'door het vee van be paalde planten, anderen beweren dat zij kan optreden omdat andere bepaalde planten af wezig zyn weer anderen; beweren dat dc ziekte in den bodem zit, nog anderen be weren: 't zit in de lucht, nog weer anderen beweren dat door besnijding van de klau wen de ziekte is te voorkomen, enzoovoort. Wut echter wel vry algemeen onder da veehouders leeft is dit: als het mond- pn klauwzeer in de buurt uitbreekt, tracht men meestal nog aan het uitbreken onder den eigen veestapel te ontkomen, hetzij door da dieren, in een reeds verder gevoederd sei zoen op te stallen, hetzy door het brengen in een andere verder afgelegen weide, hetzy door het tegengaan van bezoeken aan de nog niet besmette boerderij, etc. De jongste epidemie echter, waar dete zoo ongekend hevig rondom zich heen greep maakte dat velen de komst der ziekte met gelatenheid afwachtten. Niet alzoo echter, naar we vernemen, een veehouder B. te Zwollerkerspel. Deze wa» na langdurige overdenking van het pro bleem tot de overtuiging gekomen, dat «t ziekte van de eene naar de andere plaats wordt overgebracht door huisdieren. Obser vatie leerde hem dat een hond blijkbaar in tuïtief de ziekte voelt en zich wegHoudt van ziek vee. Toch schijnen honden de ziekte wel te krijgen. Katten echter likken graag an de melk zeeven, zoowel aan die, gebruikt voor het teemsen van melk van zieke dieren, als aan die, gebruikt voor de melk van gezond vee. Daarna gaat opeslief op bufcenbezoek, dwa len in andermans weiden enz. Onze ve" houder heeft dan ook, toen de ziekte zijn buurt naderde, poes aan den ketting gelegd. Dit bleek niet zoo eenvou dig, omdat poeslief fanatieke pogingen in het werk stelde om haar vrijheid te her winnen en weer aan de melkzeeven te kun nen likken. Het experiment had de intense, maar zeer goedlachsche belangstelling van de buren. Maar toen nu by hen allen het mond- en klauwzeer woedde en het vee van onzen vriend ervan verschoond bleef, kwa men zij tot de conclusie: „baat het niet, het schaadt ook niet". En nu liggen in Wyth- men in verren omtrek van B.'s boerdery de katten aan den ketting... RAÏHOdPROGRA MMA'a. Zaetrdng 18 November. Hilversum I, 1875 M. KRO-Uitzettdnig: 89.15 en 10.— Gramofoon,; 11.30 Gods- dienstig halfuur; 12— Berichten; 12.15 K RO-orkest en gramofoon; 2— Voor de rij pere jeugd; 2.30 Gramofoon; 3— Kinder uur; 4— De KRO Melodisten en solist; 4.45 Gramofoon; 5— Vervolg KRO-Melo- 'Hsten; 5.30 Gramofoon'; 5.45 De KRO- Nachtegaaltjes; 6.15 Gramofoon); 6.20 Jour nalistiek weekoverzicht; 6.45 Berichten; 7— Inleiding volgende uitzending; 7.1" „Der Roeenkavalier", opera; (Om 8.20 Be richten ANP); 8.25 Katholieke RVU; 9 45 Overpeinzing met muzikale omlysting; 1005 BerichtenANP; 11.15 Sportoverzidht; ll-W 12 Gramofoon. Hilversum II, 301 M. VARA-Uitzending, Pt—10.20 v.m. en 7.308 VPRO; 8.— 10— g; STADSNIEUWS. 1020 VARA-Orkest, solisten, de Lucky girds en Souvenir-orkest (gr.); 12—1.45 Gramofoon; 2— „Verbetering van, de eco- nomische toestand in het Geeetmeraahbacht" oauserie; 2.20 Orgelspel; 2.45 Optreden van amateurs; 3.20 Damcursus; 3.36 „De Stem (jes Volks", afd. den Haag, het Haagsch Arbeiders Symfonie-orkest en „De Kleine Stem" (gr.); 4.30 Esperanto-uitzending; 450 VARA-orkest en soliet; 5.40 Literaire causerie; 6.— Orgelspel 'en zang; 6.30 De Wielewaal; 7— Filmland; 7.30 Oauserie Bijbel/vertellingen"; 8— Herhaling SOS- Berichten; 8.03 Berichten ANP, VARA- Varia; 8.15 Bonte avondj uit Zutfen; 8.45 The Lucky Birds eJi solist; 9.15 VA,RA-or- Jcest, de Kilima Haiwaians, de twee Cavel- )i's en solist; Om 10.— Berichten ANP; 10,80 Gramofoon; 11— Vervolg van 8.15; 1130 Berichten; 11j34—il2 Gramofoon. Droitwich 1500 M.: 11,20 Gramofoon; 12.05 BBCxNorthern Orkest; 12.50 Dansmuziek (gr.); 1.20 Co- modore Grand-Orkest; 225 BBC-Zangers: 260 Gramofoon j 3.20 Orgelspel; 3.50 Troiae's Mandoline-orkest en solist; 4.20 B BC-Sohotsch Orkest en solite; 5— Decla matie; 5.20 Henry Hall'* Band; 6.20 Berich ten; 6.50 BBC-Orkest en soliste; 7.50 Ra- ciojournaal; 8.20 Variété-programma; 9.20 Berichten; 9.40 Amerikaansch overzicht; 3.65 Militair concet|; 10.20 Declamatie; lfi.40 BBC-Theater-orkest en solist; 11.35 Ambrose en zyn Band; 11.50 Berichten; 12—12.20 Vervolg Ambrose en zyn Band. t Radio-Paris 1648 M.: 8en 10.40 Gramofoon; 12.35 Cantrelle- orKest en zang; 3.20 Zang; 4.05 en 6.05 Gra mofoon; 8.50 Symphonie-orkest; 11.20—1.20 J. Bouillon-dansorkest. Keulen 456 M.: 5.59 Hamvj Kallies' orkest; 7.50 Omroen- kleinorkest; 8.50 Zang by de luit; 11.20 Om- roepkleinorkest; 1.35 Hans J. Fieilcè's or kest; 2.20 Zang; 3.20 Omroepschrammel- ensemble, -koor en soliste eni H. Hagestedt's ..orkest; 5.25 Pianovoordracht; 6.30 Gramo- foon; 7 20 Omroeporkest; 8.06 Radiotooneel 9.50—12.20 Egon Kaiser's orkest en W Rastzke's kwintet. i Brussel 322 en 484 M.: 322 M.: 12.20 Gramofoon; 12.60 Saloij- orkeat; 1,30 Omroepdansorkest; 1.50 Gra mofoon; 2.20 Kamermuziek; 3.20 Zang en piano; 4.40 Kleinorkest; 5.20, 6.20, 6.50 en 7.10 Gramofoon; 7.20 Cellovoordracht; 8 20 Kleinorkest, Omroepkoor en solisten; 10.30 Gramofoon; 11.35—12.20 Omroepdansorkest. ikutschlaiidsender 1571 M.: 630 Omroeporkest; 8.20 Berichten; 8.35 Gramofoon; 8.50 Uit Parys: Het Omroep- symphonie-orkest, het Raugel-koor en so listen; (Om 9.20 en 10.05 Berichten); 10.50 -12.15 E. Kaiser's dansorkest en het Raatzke-kwintet. GOUDA, 12 November 1937, Dieseltrein verplettert vee-auto op bewaakten overweg. Ernstig ongeluk te Voorburg. Eén boom stond nog open. Inzittenden ongedeerd. De Dieseltrein 617, welke om 12.10 van Den Haag naar Gouda, Utrecht en Eind hoven vertrekt, is hedenmiddag op den station Voorburg, in botsing gekomen met overweg by den Westvlietweg vlak by het een grooten veewagen met 7 koeien, uit Schiedam. De twee chauffeurs, die in de cabine za ten, wisten zich te redden door tydig uit den wagen te springen. De gevolgen, van de botsing waren ver&chrikkelyk. De groote wagen werd 50 M. verder als een rufl^ neer- gesmakt, 1 kofe werd op slag gedood, vier anderen werden zoo ernstig gewond, dat zij terstond moesten worden afgemaakt. De overige, hoewel gewond, zyn gespaard 'gc- SPORT EN WEDSTRIJDEN. Om het wereldkampioenschap schaken. De zestiendefpartij in] een voor Euwe gunstiger stelling afgebro ken. Aliechin in tijdnood. Gisteravond is in de Groote Doeleneaal teRottcrdam de zestiende partij om het wereldkampioenschap schaken gespeeld. Deze zaal bleek zjch tot dit doel zeer goed te leenen Dr Aljechin, die ditmaal met wit speek*, de, opende opdezelfde onregelmatige wijze als in de veertiende partij te Zwolle g2—g3) en vermeed daarmee ten tweeden male de Nimzo-Indische verde diging, welke Euwe in enkele voorgaande partijen met gunstiger spelontwlkkeling had toegepast Omstreeks den 20sten zet dreigden voor Zwart groote moeilijkheden van allerlei aard. Euwe wist zich evenwel van den druk op zijn stelling te bevrijden. •Aljechin geraakte omstreeks den 25sten zet In ernstlgen tijdnood, welke hem de voor hem gunstige vobrtzetting over het hoofd deed zien. in groote spanning spoedde de partij zich naar den 40step. zet. Aljechin verloor zijn pluspion en ook ging zijn stelllngsvoordeet verloren. Op weg naar Schiedam kwam de auto te circa kwart over 12 bij den overweg. Deze is bewaakt en omdat op dit tydstip de Die seltrein van Den Haag in aantocht was, liet de overwegwachter de boomen op de gebruikelijke wijze neer. Dit gebeurde bly'k- baar niet gelijkmatig, want de boom aan j den westelijken kant van den overweg was reeds neer, toen de andere boom zich nog in verticalen stand bevond. Juist op dit moment kwam de auto aangereden. De be- j stuurder ontdekte te laat, dat de weste- lyke boom was neergelaten. Ook kon hy niet meer achteruit, omdat inmiddels d oostelyke boom gesloten was. De inzit tenden van de auto, de chauffeurs P. van Waalwyk en A. van Ryn, zagen tot hun grooten schrik den Dieseltrein naderen. Zy bedachten zich geen oogenbük, sprongen uit den wagen en redden zich op deze wijze. Wel was dc overwegwachter den aanstor menden trein tegemoet geloopen en trachtte den wagenvoerder te waarschuwen, doch het was voor dezen onmogely'k om den trein nog tydig te doen stoppen. Met een vreeselijkerv slag botste de trein op den veewagen, die werd opgenomen, om. toen de trein tot stilstond was gekomen, naast en op de spoorbaan als een ruïne 6e blijven liggen. De koeien waren in deze oogenblikken uit den wagen geslingerd. Een onderzoek wordt ingesteld naar de vraag hoe het mogelyk is geweest dat de boomen niet gelyktydig naar beneden gin gen en hoe het mogeiy'k is geweest dat dé chauffeur niet heeft gezien, dat de boomen werden neergelaten. j Na eenig oponthoud is de trein verder gereden. Hy kwam zestien minuten te laat te Gouda aan. De kop was ernstig bescha digd, o.a. was geen ruit heel. Te Gouda w rd een andere Diesel ingelegd, waarin de reizigérs moesten overstappen. De bescha digde trein ds daarna ter reparatie naar Utrecht vertrekken. I Spoorwegpersoneel eert zijn gestorven directeur. Eén minuut stilte. I Ook op het station Gouda is hedenmiddag met een minuut stilte eerbiedige hulde ge bracht aan de nagedachtenis van ir. E. C. I W. van Dyk, directeur van de Nederland- 1 sche Spoorwegen, wiens stoffelyk overschot op dat oogenbük op Westerveld werd ter- aardebesteld. Om klokslag twaalf werd de .arbeid onderbroken. De rangeerdiensten Werden gestaakt, het stationspersoneel hield met het werk op, alom heerschte stilte, voor even lag het spoorwegbedrijf stil. Eén mi nuut later werd de arbeid hervat, het leven ging verder. Er waren tydens de stilte geen perso nentreinen te Gouda. Naar hier was op weg- tiredm 106, die om 12.03 uit Utrecht te Gouda aankomt. Deze heeft ter "hoogte van 'den Achterwillens één minuut stilgestaan. De coTïtrolefbeaiTïbte S. v. d. Klein en de ladingmeester B. Jacobs zyn by de uitvaart op Westerveld aanwezig geweest om na mens het Goudsche spoorwegpersoneel een oet te NIEUWE UITGAVEN. „Die neue linie". -.Die neue linie", het vooraanstaande Duitsche tijdschrift voor kunst, architec tuur en mode, opent het stijlvolle en goed verzorgde November-nummer met flitsen uit het wintersportgebied de Harz, «et 8chwarzwald, de Beiersche Alpen, 8chlesien en Zwitserland. Van de hand van de bekende schrijver Paul Fechter verschijnt een artikel over het theater eh regisseurs. Harald Greuzberg toont ons veelbelovende Jonge danseressen van j^hen in hun karakteristieke bijzonder- Wij zien 3 tooneelspeelsters door -t van 4 verschillende fotografen, rerdlnand La'mmeyer wijst ons de weg «oor de weinig bekende landschappen van de Rhone, waartan toch zoo'n eigen aardige bekoring uitgaat. Een Berlijnsch architect beschrijft 2 moderne villa's, met fotos en plattegronden. De modesectie van „Die neue llnid" urehgt silhouetten van de winter, avond- Japonnen. en sieraden, bijzonder elegante jouveauté's, mantels en complets van öcnotsche ruiten en vlotte skikleeding. foh geïllusteerde bespreking van de groo- Vn„Ja,ven Hamburg en eenige geestige wnaien compieteeren deze schitterend ««gevoerde en artistieke uitgave. .JHe neue linie" is verkrijgbaar in de «oeicnandel. Proefnummers worden op Mivrage door de hoofdvertegenwoordi- Am Wereldmode, Prins Hendrikkade 48, rosterdam, gratis ter beschikking van «aangstellenden gesteld gens achterna, doch het gelukte" hem niet hen te pakken te krijgen. In hun angst wierpen zij de ontvreemde batterij op straat. Later heeft de politie het 2-tal opgespoord en naar het bureau gebracht. Het waren twee Goudsche jongens, 15 en 17 jaar oud. Nadat proces-verbaal was opgemaakt, zijn ze heengezonden. AGENDA. Thalia-Theater: Mijn map is Detective. Schouwburg-Bioscoop: Sherlock Holmes. Zondagmorgen: Top Hat. Réuiue-Bioacoop; Oké Don Juan en) Grootje brengt uitkomst, 13 Nov. 2.45 uur Blauwe Kruis. Jaarverga dering afdeeling Zuid-Holland Bond van Ned. Herv. jongelingsvereenigingen op Geref. grondslag. 13 Nov.,"7.30 uur, Blauwe Kruis. Blauwe Avond Goudsche afdeelingen Nat. Christ. Geheelonthoudersvereeniging. 16 Nov. 2-5 uur Hotel „De Zalm". Ten toonstelling werk Arbeid Adelt. 16, 23 en 30 Nov. 8.15 uur Réunie. Cursus A. den Doolaard voor Volksuniversiteit. 16 Nov. 9% uur Stadhuis. Aanbesteding schoolbehoeften voor 1988. 17' Nov., 8 üur, De Zalm. Lezing W. Vos kuil In cursus Kinderbescherming van Pro Juventute. -17 Nov.,8.15 u. n.m. Nieuwe Schouwburg. Eerste Nutsavond. 17 Nov., 8 uur, Daniël. Cursus E.H.B.O. onder leiding van dr. C. van Elk. 18 Nov. 8 uur Nieuwe Schouwburg: Ge varieerd concert Kovacs Lajos voor A V R O.-lulstervinken. 19 Nov. 2.30 uur Kunstmin. Filmvoorstel ling Maggi-faJbrieken. 24 Nov. 6% uur Veemarkt-Restaurant. Le denvergadering afd. Gouda Holl. My. van Landbouw. 25 Nov. 8.15 uur Veemarkt-restaurant. Ver tooning films Olympische Spelen 1936. 25 Nov. 8.15 uur Thalia-Theater. Pro-i ganda-filmavond Ned. 'Reisvereeniging. 27 Nov., 9 uur, Zaal Kunstmin. Dansavond voor de leden en hunne huisgenooten. Cursus over „Kinderbescherming". Lezing commissaris Voskuil. In den cursus over Kinderbescherming van de Vereeniging „Pro Juventyte" te Rot terdam, zal de heer W. Voskuil, commis saris van politie, chef der afd. zeden- en kinderpolitie te Rotterdam a.s. Woensdag- a\ md 8.15 uur in „De Zalm" spreken over „De kinderpolitie". Biljart- en kaartconcours in „Ons Genoegen". In de Sociëteit „Ons Genoegen" is deze week voor de leden eentweedaagsch bil jart- en kaartconcours gehouden, dat gisteravond besloten is. Er bestond voor de wedstrijden groote belangstelling en er is met veel animo gekampt. De prijzen werden als volgt behaald: Biljarten: Biljartehle groep: Je pr. B. A. Kettler, 2e pr. M. Oosterling; 2e groep: le pr. G. Donker, 2e pr. P. de Jongpotspelle pr. A. Quant, 2e pr. J. Bokhoven. KaaiTen: le pr J. Mogendorff, 2e pr. C van BJijk. Tot pastoor benoemd. Onze oud-stadgenoot pater Jos. Busch O.P. Is benoemd tot pastoor van de pa rochie van den H. Donfinicus, de Broers- kerk, te Nijmegen, waar hij assistent was. Twee jongens op diefstal uit. Gevlucht, maar later gepakt- Een veehouder van Oudewater bemerk- >te gisteren, dat twee jongens een elec- trische batterij-lantaarn uit de cabine van zijn op de veemarkt staanden vrachtauto wegnamen. Hij ging de Jon- U1T DEN OMTREK BODEGRAVEN Gemeenteraad. In de op 10 Nov. 1.1, gehoud raadsvergadering waren 12 leden aanwezig; de heer J. v. d. Marei had zijn zetel niet Nadat de Voorzitter, Burgemeester Mr C. S. v. Dobben de Bruin, op de gebruike lijke wyze de vergadering geopend had, werden de notulen onveranderd, by accla- rrtatie vastgesteld. Ingekomen stukken, inzake kasopname adres van B. en W. te Bièusichem, bericht va» ontvarvst gewijzigde alg. polit:everor dening van Ged. Statten, bericht van Ged. Staten dat de beslissing inzake belegging van gelden is verdaagd, eerden voor ken nisgeving aangenomen mehalgemeene stem men. 1 Op -verzoek van den heër van Elk (s.d.) komt het voorstel vanl B. en W. om ook het adres van werklieden, betreffende 10% sa- larisverhooginjr voor kennisgeving aan te nemen in behandeling. De heer van Elk gaat °P den inhoud van ;dit adres in, en interrumpeert de voorz. dat het nu alleen gaat, over al of niet in behandeling nemen. Dg heer van Elk krijgt geen steun, en is het adres ook voor kennisgeving aangmo- De kaasmarkt. Voorts is een adres ingekomen van de Ver. van Kaashandelaren, en vyf andere plaatselyke vereenigingen, waarin het vol gende onder de aandacht wordt gebracht: De aanvoer van partyen kaas op de markt te Bodegraven, gaat sedert enkele jare^ iets achteruit, maar thans blykt, dat deze achteruitgang in het jaar 1937, bedui dend grooter zal blyken te zyn, dan voor heen. Adressanten hebben djt feit breed voerig besproken en kwamen, tot de over tuiging, dat speciaal de steeds grooter wor dende stremming van het verkeer ir ons dorp, zéér nadeelig is voor eten vlot verloop van aarivoer der partijen kaas op de markt, zoodat menige kaasproducent binnen de kom der gemeente soms wel een uur noo- dig heeft, om zyn standplaats op de markt te bereiken, terwyl na verkoop der kaas, er opnieuw-een uur mede gemoeid is alvo rens de leverinK kon plaats hébben, alwéér mede door de stagnatie van het algemeen verkeer, in het bizonder bij de brug over Rijn. Als gevolg hierver r- mige kaasproducenten nu een; andere m- r' dan de onze, om, hun ikaas te verkoopen. Deze feiten zyn zeker niet iw het belang onzergemeente te» achten, en is spoedige verbetering dan ook dringend gewen«-h* Naar orze meening is de te smalle brug ove/den Ryn, hoofdoorzaak van bo vengenoemde feiten, en meenen wy, dat Verbetering der Brug noodig ft, zóó, dat daar twee wagens of auto's tegelijk over kunnen riidten. Deze bruo- te verbreeden zou ongetwijfeld in het belang der gemeente zy'n, omdat deze kaas markt daarvan vrij zeker voordeel zal heb ben. Niet alleen echter in het belang der kaasmarkt, maar tevens ook o.a. voor de veil'Vheid van vele schoolkinderen, welka dagelijks deze brug passeeren en het kerk bezoek <xp Zon- en feestdagen), zou verbree ding der brug eeh zeer toe te juichen ver betering zyn. Naar men ons heeft gezegd, zullen de totaal kosten van brwgverbree- ding niet zoo bizonder hoog zyn, en kun nen verschillende lichamen wellicht bijdra gen in die kostten. De heer Beijen, voorzitter van. de Ver. van Kaashandelaren is van, meening dat de gemeenteraad het meest is aangewezen, om pogingen aan, te wenden, hierin verbetering te krijgen. Het is een gemeentebelang, dat deze brug verbreed zal worden. Ook het algemeen belang zal daarbij ze x Het Groot Waterschap Woerden is vry zeker bereid aan deze brugverbreeding aan dacht te schenken, en financieel zich ook niet onbetuigd te laten. Wellicht is de K.N.A.C. oof bereid finan- cieel steun te ver leenen,, en een poging om medewerking te verkrygen van Ryk en Provincie is te doen. Ten slotte moet ke' ook onze gemeente wat waard zyn. als in, deze noodtoestand spoedig verbetering komt. Spr. stelt dan ook voor, dat de Raad aan B. en W. verfeoekt, zoo spoedig mogelijk pogingen aan te wenden, om verbreeding der brug over den Ryn alhier, tot stand te doen komen, en zich bereid verklaart, ook financieelen steun te verleenen. De heer Jongeneel bespreekt ook de markt, en noemt de heer Beijen inconse quent, wyl deze destijds heeft medegewerkt om de gelegenheid tot parkeeren in de Brugstraat, onmogelyk te kunnen maken. Voorts wyst spr. op de teruggang der kaas productie, waardoor kleinere aanvoer .ont staat. Het optreden der politie, ook soms van het hoofd, is meermalen niet goed; men moet by toepassing van een nieuw parkeer verbod er rekening mede houden, dat een voudige landbouwers uit polders, soms niet altijd direct voldoende op de hoogte zijn van de nieuwe verkeersbepalingen. Het soms te krasse optreden dter politie verwekt ontstemming by sommige kaasboeren. Ook moest soms een kaasboer, die ging levéren, een kwartje betalen, hoewel deze de markt niet- bezocht, hetgeen spr, onjuist noemt. De heer J. Burggraag meent, dat by brugverbreeding, de stagnatie niet geheel zal verdwijnen, omdat de hoeken van de Brugstraat, speciaal de noordelyke, tot ver stapping aanleiding geven. De Voorzitter is van meePimg dat de po litie het verkeer zeer goed regelt, en spr. heeft daarvoor niets dan lof. Indien soms eens niet werd ingegrepen, zóu het een jan boel worden. Wy hebiben echter veel te wei nig politie, want 4 man is voor onze' ge meente absoluut te kort. Men moet toch de 48-urige werkweek in hetl oog houden, en het rapporteeren van allerlei gevallen, het gereed maken van procesverbalen enz. vor dert ook tijd. Er moet late dienst zijn, en dp buitenwyken mogen niet vergeten worden, enz. kortom: spr. heeft groote waardeering voor de wijze, waarop deze) 4 gemeente veldwachters hun taak vervullen. De Voorzitter zegt, dat nader overwogen zal worden, in hoeverre een bevredigende oplossing gevonden kan worden, om lever- boeren vrij te stellen van betaling markt- geld op Dinsdag. Men vergette echter niet. dat behalve de twee controleposten van he den en bovendien nog twee toegangen be staan naar de markt, en heit voorgekomen is, dat een kaasboer de controle voorby- reed, rechtuit, oim even later door een zij straat gratis toegang tot de markt te ver krygen. Persoonlyk heeft spr. dit geconsta teerd en het kwartje moest alsnog worden achtereenvolgens deel de leden Beijen, v. d Heyden, van Elk, Jongeneel en Noordhoek, zoodat alle fracties het woord hebben ge- vraagd. Njdit deze 5 sprekers hetgem zij gaarffe vinden zeggen, in het midden heb ben gébracht, is de begrooting behandeld en staakten de stemmen over het voorstel om de subsidie per leerling Bewaarschool van 8 op 10 gulden te brengen. Vóór 10 gil de heeren Noordhoek, Beijen, v. d. Heijden v. d. Maat, van Os en Jongeneel. Tegen ds heeren de Mars, Burggraaf, Uithol, van Elk, weth. Batelaan, en wteth. van de Pol. In een volgende vergadering kan de stem van den heer v. d. Marei beslissing bren gen. D© heer Jongeneel maakt bezwaar te gen, de voorgestelde verboogmg van salaris, voor den) administrateur en chef by het electr. bedrijf. Tenslotte gaat hij echter met de verhooging accoord. Met algemeene stemmen, is de begrootlng aangenomen. Opcenten pers. belasting wor den 125, (v. j. 150) en opcenten verin, en LAATSTE KERICHTEN De Fransche bank verlaagt het discontao. PARIJS, 12 Nov. (Havas-A.N.P.). De Fransche Bank heeft het. disconto ver laagd van op 3 pet., voor beleeningen op effecten van 4£ op 4 pet. en voor der- tigdaagsche voorschotten van 3j op 3 pet. De zestiende party Euwe-Aljechin. Dr. Euwe slaat remise-aanbod van Dr. Aljechin af. AMSTERDAM, 12 Nov. Dr. Aljechin heeft vandaag den wereldkampioen aange boden ,de zestiende party van de revanche match, welke gisteravond te Rotterdam werd afgebroken, remiBe te geven, doch Dr. Euwe heeft gemeend, dit aanbod niet te •moeten aannemen. Er zal dus vanavond om zeven uur in de- Doelen te Rotterdam wor den verder gespeeld. WISSELKOERSEN. 11 Nov. 12 Nov. Officieel. Londen 9.03i 9.01J I Berlijn 72.92j 72.924 Parijs 6.134 6.124 1 Brussel 30.71 30.69 Zwitserland 41.84 41.72 Kopenhagen 40.30 40.224 Stöckholf 46.00 46.50 Oslo 45.374 45.30 New-York ï.aqA ï.aoj Praag 6.33| 6.354 Milaan 7.10 7.10 Prolongatie 4, Part. disc. 4ft. Daggeld 4, Registermarken 374, Crediet Sperrmar- ken 144, Effectensperrmarken 144, Reis marken 514, Bankpapier 384. Beperkte affaire. Onregelmatige stemming. Aanvankelijk afbrokkelen de koersen, doch later herstel. A-.ie- rika lusteloos. Beleggingsmarkt stil. Braziliaansche waarden overwegend Wat het adres aangaat, wil spr de toe zegging doen, dat B- en W. het verkeerg- vraagstuk, verbreeding der brug en wat daar verder mede samenhangt, ernstig zul len) trachten op te lossen of te Verbeteren. Eetni speciaal verzoek, zooals ln het adres gevraagd wordt, door den Raad aan B. en W. lykf spr. overbodig. De heer Beyert gehoord de toezegging ran den voorzitter, dat B. en W. in den geest van het adres zullen handelen, neemt hiermede genoegen, en) is hiermede dat punt Mededeeling wordt gedaan, dat Z. Exc den Minister van. Waterstaat heeft bepaald dat in <de Brugstraat, met het oog op het algemeen verkeer, niet meer geparkeerd za! mogpn worden. Goedgevonden wordt, dat de gasfabriek, (in particulier bezit) een paar perceeltjes grond verkoopt, voor de verbetering van weg No. 11. Eenige wijzigingen worden aangebracht in de bouwverordening, en oók is het uit breidingsplan gewyzigd, by de vyver. Vastgesteld werden, eenge pensioengrond slagen gemeente-ambtenaren.. Afgevoerd werd punt der agenda, in zake de Waterleiding. Hierover werd in geheime vergadering vergaderd. De aftredende leden van de comm. tot wering van schoolverzuim, werden allen herkozen by eerste stemmnig, terwyl in de vacature Maaskant de heer Beversluis is gekozen. Twee nieuwe leden werden aan de comm. toegevoegd, de heetr A. E. Bogaert en. Mevr. Telkers. Aan het Borgstellingsfonds werd subsi dié verstrekt, en gelden voor aanschaffing uniformen Burgerwacht werden toege staan. De kosten per leerling by het lager on derwijs, zijn voor de eerste vijf volgende jaren vastgesteld op 11,16. Vervolgens is de begrootlng 1938 ln be handeling genomen. De heer v. d. Heyden brengt namens de financieele comm. verslag uit, uitvoerig en goed verzorgd. Aan de algemeene beschouwingen nemen De Amsterdamsche effectenbeurs had he den een wisselvallig verloop. Gisteren was de beurs te New-York gesloten geweest, zooat de gebruikelyke gegevens ontbraken. By de opening werd de stemming op nadee- lige wyzé beïnvloed' door de politieke be richten, die, hoewel niet alarmeerend, toch geen aangename impressie wekten. De om zetten waren klein en, waar -de kooplust aaiwankelyk ver te zoeken) was, oefende de betrekkelyk geringe hoeveelheid aan de markt komend materiaal, een tamelijk groo ten druk uit Later echter kreeg de vraag de overhand en volgden de koersten een opwaartsche richting, waardoor de oorspronkelijk gele den verliezen geheel of gedeeltelyk konden, worden achterhaald. Koninklijken, die enkele procenten lager werden ingezet, liepen vervolgens nog en kele punten naar beneden, doch konden zich middenbeurs krachtig herstellen. Van de tndustrieelen werden de Philips- aandeelen tameiyk druk verhandeld. Nadat zij eerst tot 299 pet. waren ingezakt, kon den zy later op den middag de 300 pct.- grens weer in opwaartsche richting passee ren. Unilevers waren goed prijshoudend De Scheepvaartafdeeling was stil. Groo te koersvariaties kwamen niiet voor* Ten Opzichte van Amerikaansche fondsen werd eenjafwachter.de houding aangenomen. Bij de opening stelden de meeste speciali teiten zich iets lager en onder beurstim werden geen schommelingen van beteekenis meegemaakt. I De Beleggingsmarkt. was stil en weim'g veranderd voor de eerste klasse Nederland sche beleggingspapieren. Franche waarden werden op ongeveer de vorig* koersen v<-. handeld. De discontoverlaging door de Bank van Frankrijk van 3% pet. tot 3 pet. weid voro kennisgeving aangenomen. Braziliaan sche waarden waren overwegend aangebo den Prolongatie K pet. WEERBERICHT. Weerbericht naar waarnemingen ver richt ln den morgen van 12 Nov., mede gedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt Hóógste stand 774.3 te Akureyrl. Laagste stand 747.4 te Hernösand. Verwachting; Meest matige noordwes telijke wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, waarschijnlijk regen of ha gelbuien, iets kouder.

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 2