C<. r WAT DE MODE BRENGT Monique St. Hélier. De Duitsche kookkunst. Wol uit glas Huidverzorging- in den winter. FILMNIEUWS. recepten. Moordrecht. Dqor haar Jaatsten roman, „Le ca valier de paille" is Monique St. Hé- lier in Frankrijk eensklaps een be kende en veel gelezen schrijfster ge worden. Ze kwam zelfs in aanmer king voor de Prix Fémina, en al is deze aan Louise Hervieu toegekend, voor haar roman „Sangs", die door zijn boeiend gegeven (een oud boeren geslacht, dat gedoemd is uit te ster ven) meer het groote publiek weet te trekken, toch heeft haar werk letter kundige waarde. Het boek is, aldus r* tt w Ttiwnaucii UdU, yil Wl"Cilö glUUt- e ouwen post, als een sterk schil- ste wensch was, dat ik ingenieur zou dery: krachtig, hartstochtelijk, fel wnrHon l'lr nl K nnl iAn«. tvia! zoom van een groot bosch „en", zoo zegt ze met haar kipderlijk-enthou- siaste stem, terwijl haar kleine han den de gebeurtenissen illustreeren „ze hebben mij dus eigenlijk aan dat land gegeven, ik voel mij er een deel van, en ik moet er over schrijven Toch heb ik nooit kunnen denken, dat ik nog eens schrijfster zou worden. Zeer tegen den wil van mijn vader een technisch uitvinder, die alle poë zie in een eenzaam hoekje van zijn hart verbannen had, en wiens groot- hartstochtelijk, fel gekleurd, en is bedoeld als een ver volg op haar ruim twee jaar vroeger verschenen roman „Bois mort", al leen bestaat er geen enkele noodzake lijkheid, dit eerst te lezen. Eenmaal verdiept in „Le cavalier de paille", interesseert ons het verleden, van al len, die we hier leeren kennen, ook niet meer. Zo binden ons aan zich, zooals ze nu zijn: volkomen mensch. Deze 433 bladzijden gelijken een droom, een droom vol schakeeringen, verrassende ontmoetingen en fanta sie. En Monique .St. Hélier acht het b.v. volstrekt onnoodig, het stadje duidelijk te omschrijven! We begrij pen, dat we in een land met be sneeuwde bergen zijn, in de onmiddel lijke nabijheid van een grens, maar verder laat zy ons vaag vermoeden. En waarom ook zal zij aan hallucina ties en visioenen een geographische bestemming geven? Wat voor zin heeft het, om in dit verhaal, waarvan de handeling één nacht duurt, over bijkomstigheden uit te weiden Niemand verlangt naar dergelijke détails, wanneer, zooals hier, de per sonen direct al in den aanvang leven de vrienden en vijanden van ons wor den, waar wij de liefde en den haat op zulk een meesterlijke specifieke vrouwelijke wijze geanalyseerd vinden. Want juist in het beschrij ven van deze tegenstrijdige gevoelens» toont Monique St. Hélier zich niet al leen als een goed psychologe, maar dikwijls ook als een dichteres, met visionnaire klacht, die de geheimen van don nacht op al deze verschillen de karakters laat inwerken. Het tragische nu is, dat deze jonge vrouw reeds jaren lang ziek is. Het logische gevolg hiervan, dat iemand, die iederen dag weer tusschen de vier muren van haar kamertje ligt, niet in staat is anders te schrijven dan over dat, wat de herinnering aan het verleden en haar fantasie haar in geven. Monique St. Hélier is in de Jura geboren. Aan dit land, met zijn vele boomen en met zijn zachte Sep- temberluchten, is ze zeer gehecht. Haar ouderlijk huis stond aan den worden, trouwde ik al heel jong met een dichter. Ik kreeg toen opeens een ontzettend verlangen om te schilde ren. En dat, terwijl ik nog nooit •mijn leven geteekend had. Ik kon niet meer slapen, niet meer lezen, mijn rust was weg. Toen vroeg ik mijn dokter, wat ik hier tegen doen kon. „Wel", zei hij, „het is heel eenvoudig. Koop een palet, kwasten en verf en., uit je." Omdat ik er n.l. van over tuigd was, dat ik toch geen lijn neer kon zetten, had ik hieraan heelemaal niet gedacht. Ik volgde nog dienzelf- 'den dag zijn raad op en hoe meer ik werkte, hoe sterker ik er van door drongen werd, dat het een gave was, die zich eensklaps bewust gemaakt had. „Toen werd ik ziek en zelfs in bed werkte ik nog door. Ik had een on gelooflijke angst voor het oogenblik, dat ik mijn schildersgerei op zou moe ten bergen. Het kwam nog eerder dan ik verwacht had. De dokter ver bood het mijomdat het te vermoeiend was. Opeens stond ik weer met zulke leege handen in het leven. Ik weet nog, dat ik begon te huilen, en al door riep: „Maar ik moet me toch uiten!" En weer kwam het zoo lo gisch antwoord van dezen wijzen man: „Wel, als je deze bron nu tijde lijk buiten werking moet stellen, open dan een andere. Neem een schrift en ga schrijven." En dus alleen, omdat ik in bed moest blijven, ben ik geworden wat ik ben. En nu begrijp ik niet mëer, hoe ik eens heb kunnen schil deren. Ik moet nu eerst „La lune d'été" afmaken en dan, och, het is eigenlijk heel goed mogelijk, dat er een derde Muze komt, als ik nu weer beter benHet is ten slotte toch alleen maar de kunst, die ons in het leven houdtEn voor mij is die onafschei delijk verbonden met m(jn herinne ring aan Rilke, met wien ik zeer be vriend was, en.dien ik vereer als den grootsten dichter van zjjn tijd. Soms geloof ik, dat deze plaid, waaronder hij gestorven is, en waaronder ik nu lig, mij de goddelijke kracht geeft om te werken. Bekende en minder bekende specialiteiten, door Mevr. G. C. Meyer-Schwencke. In landen, die veel toeristen trek-1 evenzeer in de restaurants aan de ken is het van belang, dat de keuken j Parijsche boulevards zeer smakelyk toebereid kan eten onder den naam internationaal blijft, zoodat ieders smaak bevredigd kan worden. De Fransohe keuken staat steeds in het middelpunt der belangstelling, dooh ook de Duitsche keuken biedt een keur van gerechten, die ver buiten de landsgrenzen vermaard zijn. We mo gen dus ook gerust spreken van de „Duitsche keuken", omdat de ver schillende streken van Duitschland zoo'n groote verscheidenheid van ge rechten bieden. De Rijnlandsche keuken heeft veel verwantschap met de Fransche, ter wijl die in het Oosten van Duitsch land een Russisehen en in het Noord- Oosten een Zweedschen inslag heeft. Holsteinsche schnitzel, Hamburger kuikens, Leipziger Allerlei, Feltower Rübchen (worteltjes), Rijnlandsche zalm en Haffbaarzen zijn ook buiten Duitschland bekend. Verder zijn er gerechten, die een zuiver Duitsch karakter dragen o.a. Berliner Eisbein of Frankforter worstjes met zuur kool. Vooral deze laatste heeft de Duitschers den naam van zuurkool eters gegeven, alhoewel men het van choucroute. Worstjes vormen veelal de „gar neering' van vele internationale ge rechten, o.a. Braunsch weiger worst- waren in allerlei variëteiten, Halber- stadter worstjes, Westfaalsche cerve- laatworst, die ook in verschillende landen geïmporteerd wordt. We zouden bijna beweren, dat men de sfeer van bepaalde streken en ste den niet volkomen aanvoelt, indien men geen aandacht schenkt aan de bijzondere menu's. Een bezoek aan München is vrijwel ondenkbaar zonder de „Weisswürste" die apart of met kool en aardappelen met verschillende biersoorten veror berd worden. Karakteristiek voor deze stad zijn ook de „Leberknödel" en de „Kalbhaxen". Bij een bezoek aan Hamburg mag de aalsoep niet vergeten worden, terwijl in het Rijn land en Westfalen groote boonen met spek zeer populair zijn. In het zuiden van Duitschland wordt de Bodensee- zalm geserveerd, terwijl men in het westen de Rijnzalm vindt en Haff- SPORTCOSTUÜM. ORIGINEELE BONTGARNEERING. Dit tweedeelig sportcostuum is eenvoudig van coupe,, met zeer aantrekkelijke stiksels. Het is gemaakt van beige stof met zwarte noppen en heeft een zwarte garneering. Een grondstof met een groote toekomst. Op moderevue's te Parijs werden inderdaad toiletten vertoond, bij wel ker vervaardiging „glaswol" gebruikt was. Wel bleek al heel gauw, dat dit spinsel niet beantwoordde aan de eischen voor een normale bekleeding. Avondtoiletten van glaswol bleven voorloopig nog een fantasiespelletje van modegrillen en zullen het den eer sten tijd ook nog wel blijven. Op zichzelf is glaswol niets nieuws. Wij hebben allemaal deze „myste rieuze stof" wel eens in de hand ge had. Nu wel niet als een weefsel of een kleedingstuk, maar als „engelen haar", glanzende zilverdraden en om sponnen glazen ballen, als de toover- achtige kerstboomversiering, de droo- men en verlangens van den kinder tijd. Het begin van die glaswolindus- trie wordt in het Thüringerwoud ge- onden; vandaar uit werden reeds MODERNE SCHOENTJES Dit eenvoudige zwarte costuum is op zeer chique wyze met langharig bont gegar neerd. twintig, dertig jaar geleden de kerst boomversierselen en het „engelen haar" de wereld ingezonden. Maar voornamelijk op technisch terrein ligt het gebied van de glas wol. De fabricage van glaswol werd voor de eerste maal vertoond op de tentoonstelling te Düsseldorf. Met verbazing werd de wonderlijke com binatie van de glasspinmachine be keken, waarin het vloeibare glas tot een temperatuur van 1300 gr. werd gebracht en dan tot uiterst fijne zijde achtige glasdraadjes uitgesponnen. Al zijn we dan nog niet zoover dat we van glaswol kleedingstukken kun nen vervaardigen, toch is de glaswol- industrie nu al in staat om weefsels voor bepaald gebruik volgens textiel- methoden te maken. B.v. schuurlap- pen, poetsdoeken, enz. Vooral echter Lang heeft de neiging bestaan het bo venleer van de schoentjes langer te maken. Dat deze mode thans voorbij is, toonen deze elegante schoentjes, die binnenkort zeker algemeen gedragen zullen worden. als technisch isolatiemateriaal wordt de glaswol tegenwoordig veel ge bruikt, waarbij de bijzondere eigen schappen van het spinsel ten aanzien van warmtegeleiding en geluidsdem ping goed te pas komen. Ook heeft men nu pas weer goede ervaringen opgedaan met het gebruik van glas wol by het maken van uitlaatpijpen voor auto's en motoren. In aanmerking genomen de waar devolle eigenschappen van de glaswol kan men erop rekenen, dat het in de toekomst in steeds sterker mate ge bruikt zal worden voor technische doeleinden in plaats van de tot nu toe gebruikte vezelstoffen. Oost-Pruisen gevangen baarzen worden. In Midden-Duitschland ian men in de verschillende hotels en restaurants Rostbratwürste" bestellen, die, de naam doet het reeds vermoeden, op een rooster gebraden worden. Hamburger aalsoep is niet bepaald wat men noemt "een eenvoudig te be reiden gerecht en vraagt nogal veel verschillende ingrediënten, die wij hier laten volgen: „Schinken haxe" (ham), selderij, worteltjes) knolraap, peterselie, doperwten, gedroogde pe ren, schijfjes appel, gedroogde prui men, balletjes van meel, melk en eie ren ,nootmuscaat èn last not least vingerlange stukken aal, verder nog peper, zout en boter, eventueel nog boonenkruid, marjolein, thijm en basilicum. Eenvoudiger is de bereiding van Hamburger kuikens, die volgens spe ciale methode gemest worden. Bij groot-e hitte worden ze rijkelijk mét boter (onder voortdurend bedruipen hiermede) gebraden en in vuurvaste schotels met in boter gesmoorde uien, champignons en dobbelsteentjes ge braden spek opgediend. „Pichel-steiner Fleisch" was een lievelingsgerecht van Bismarck bij "zijn bezoek aan Bad Kissingen en is afkomstig uit Beijeren. Ook dit ge recht zal de zuinige huisvrouw min of meer doen ontstellen wat de veelheid der ingrediënten betreft. Voor de be reiding heeft men runder-, varkens-, schapen- en kalfsvleesch noodig, dat in kleine dobbelsteentjes gesneden wordt, daarna met peper en zout goed dooreen gemengd en in een groote braadpan gedaan, waarin men schij ven rundermerg heeft gelegd. Nu vol gen lagen aan stukjes gesneden groen ten, selderij knol, worteltjes en vijf uien, tenslotte nog fijngesneden sa- voyekool en aardappelen, waarna de pan voor een deel met water gevuld en alles langzaam gesmoord wordt met goed gesloten deksel. Meer kans van slagen zal echter de Thüringsche stoofpot hebben, die ge makkelijk te bereiden en smakelijk en voedzaam is. Men neemt pl.m. 400 gram aan stukjes verdeeld vleesch, waarvoor een goedkoopere soort b.v. schapen- vleesch gebruikt kan worden. Nadat liet gezouten en gepeperd is, worden de stukjes ni heet vet bruin gebraden, daarna voegt men er twee groote, ge snipperde uien bij, twee zure appels en 0.5 K.G. knolraap en 1 K.G. aard appelen, alles aan blokjes verdeeld. Nadat men een weinig water bijge voegd heeft, laat men alles pl.m. D/è uur zachtjes gaar smoren. De knolraap kan men eventueel vervangen door winterwortels en de appels door tomaten. Met de wisseling der jaargetijden ondergaan kleeding, voeding en wo ning groote veranderingen. Wij hebben in den herfst niet slechts met den thermometer reke ning te houden, doch wij moeten ons wel degelijk bewust zijn, dat onze le venswijze van najaar en winter he melsbreed verschilt met die in de heerlijke warme zomermaanden, wan neer wij ons door de zon laten koes teren. Evenals een plant zonder toerei kende verlichting gaat kwijnen, heeft ook onze huid een voortdurende, har-: monische belichting noodig. Door de dikkere kleeding kan het licht niet tot onze huid doordringen. In den zomer is hieraan geen gebrek, doch in den winter Kunnen wij in ons noor delijk en weinig zonnige land aan de eischen, die ons lichaam in dit op zicht stelt, niet voldoen. Het is dus noodig, dat wij dit euvel op de meest doelmatige wijze weten te verhelpen. De badplaatsen in htet hooggebergte worden steeds meer bezocht en men geniet er van de zuivere lucht. Veelal zal zoo'n korte wintervacantie de ge zondheid meer ten goede komen dan onder dezelfde omstandigheden een veel langere zomerreis. Doch dok op andere wijze kan men zorgen, dat het lichaam over den noodigen weerstand blijft beschikken en de reservekrach ten niet verbruikt. Het gebrek aan zon kunnen wij in zekere mate aanvullen, indien wij ge bruik maken van de ultra-violette Stralen van de Hanauer hoogtezon, waardoor men onafhankelijk is van de weersgesteldheid en de wisseling van het klimaat. Men kan door middel van dit toe stel dagelijks ren nauwkeurige af te meten hoeveelheid ultra violette stra len op zich laten inwerken. Het komt niet aan op den langen duur der be stralingen, doch meer op regelmatig volhouden. De beste resultaten krij-« gen gezonde inenschen door korte be stralingen, z.g. lichtdouches, die niet •meer dan twee a drie minuten du ren. Ook de voeding moet in de herfst- en wintermaanden weloverwogen en doelmatig zijn, zoodat men geen te kort aan vitaminen heeft, hetgeen eveneens op de huid tot uitdrukking wordt gebracht. In voorjaar en zo mer en zelfs in den vroegen herfst kunnen wij volop profiteeren van ver- sche groenten, diverse slasoorten en vruchten. In den herfst blijven ons nog volop peren en appels te genie ten en daarnevens een vrucht van hooge voedingswaarde, die het orga nisme zuivert, n.l. de druif. Naarmate herfst en winter voort schrijden, worden groene groenten schaarscher on dan moet de huis vrouw zorgen, dat de gezinsleden vol doende vitaminen krijgen, die onmis baar zijn voor een goede werking der huid. De moderne voedingsleer wijst op Ernst Me<ïal, Hans Albers, Hein-' in ..Sherlock HANS ALBERS EN HEINZ RüHMANN IN SHERLOCK HOLMES. Schouwburgbioscoop. Morris Flynn en Macky Macpherson, twee particuliere detectives, die In lang geen opdrachten hebben ontvangen, bc- «lillten ten einde raad, zich voor den meester-detectlve Sherlock Holmes en diens helper dr. Watson uit te geven. Zij koopen een geruite pet, shagpijp, en een vioolkist, de bekende attributen van het vermaarde speurderspaar. Hun vermom ming ls zóó goed, dat zoowel de beamb ten van den Noordexpress als de zich in dien trein bevindende inbrekers hen in derdaad voor Sherlock Holmes en dr. Watson houden, want uit den trein, die door het tweetal wordt aangehouden, vluchten Inbrekers met achterlating van eenige koffers, aldus Flynn en Macpher son een zaak in handen spelend, welke zij natuurlijk onmiddellijk trachten op te helderen, daarbij gesteund althans in het begin door het treinpersoneel. In den slaapwagen maken zij kennis met de gezusters Mary Berry en Jane Berry, die op weg zijn naar Ivelles, om er de erfenis van hun oom, professor Berry, die een slot bewoonde, te aan vaarden. In het zeer mondaine Palace-hotel aangekomen, worden zij weer door ieder een voer Sherlock Holmes en dr Watson gehouden,...aanvankelijk ook door den aanvoerder en de aanvoerster van een bende misdadigers, waartoe de inbrekers, wier koffers thans In bezit van Flynn en Macpherson zijn, behooren. Het hoof-d van de bende heeft echter hun vermom- ming gauw door en sommeert heh, den uit bankinbraken afkomstlgen inhoud der bewuste koffers terug te geven, wat (foor ons tweetal geweigerd wordt. Terzelfder tijd staat de politie voor eon onoplosbaar raadsel De op de we reldtentoonstelling geëxposeerde vier kostbare postzegels ter wereld, de Mau- ritlus-zegels, blijken niet echt te zijn, terwijl het toch onomstootelijk vaststaat, dat bij de opening der tentoonstelling wél de echte te zien waren. De politie roept de hulp van Sherlock Holmes in en draagt hem op, de zaak op te helde ren. Tijdens de besprekingen met de polltic en den directeur der tentoonstelling laat deze zich ontvallen, dat het prof. Berry geweest ls, die hem op het idee bracht, I de 4 beroemde zegels, welke zich in ver- I schillende handen bevonden, voor de eer- ste maal samen te exposeqjym. Dit is voor Sherlock Holmes een vingerwijzing, in welke richting hij de daders moet zoe- RSihmann en Walter Werner Holmes". ken. Hij spoedt zich naar het kasteel van den professor, en ontdekt in een onder- uardsch gewelf een uitmuntend geoutil leerde werkplaats, waarin wijlen prof. Berry bankbiljetten en ook de gezochte Manlius-zegels vervalsehte. En als zij dan nog tc weten komen waar de post zegels zich bevinden is hun succes vol komen. Het is een uitstekende vondst, dit sce nario en het heeft slechts gewonnen dooi de vlotte verfijning, die Karl Hartl er aan gegeven heeft. Daarbij is natuurlijk een bondgenootschap als dpt van den onvervaarden „Draufgfinger" Hans Al- bers en den prachtigen komiek Heinz Rühmann goud waard geweest, want het kon nu niet alleen een film worden met veel staaltjes van mannenmoed en Un- verfrorenheit", het werd ook een film, waarin men geniet van een komisch talent, dat van lieverlede wel onder de beste in de filmwereld mee mag tellen. M'N MAN IS DETECTIVE. Thalia-Theater. Af en toe heeft een film zoodanig succes, dat de hoofdrollen, of liever de combinatie van de hoofdrollen boven de film uitgroeien en zich zoozeer vastprenten in de fantasie van het publijk, dat men hen weer en weer in dezelfde formatie - terug wenscht te zien. William Powell, Myrna Loy en hun ruig harige terrier Asta vormden het drieman schap in het oorspronkelijke en geestige verhaal van Dashiell Hammett, „The Thin Man". Het is een detective-verhaal, maar het is tevens meer dan dat. Het is een nieuw thema, een jonge getrouwd en zorgeloos echtpaar, dat feitelijk alleen kan „werken'' na een goed diner, in avondtoilet en vooral met d? daarbij behöorende dranken! Het is een gegeven van jonge menschen: een jon ge wereld, die de drama's niet zoo zwaar neemt, het begrip „good sport" en „good fun" daarentegen wel. In deze mondaine, tegelijk geraffineerde en onschuldige sfeer speelde de moord op den „thin man" af. Tusschen twee haakjes: zoo beroemd werd William Powell in deze rol, dat men hem, zooals nog onlangs by zyn bezoek aan de première van zyn nieuwe film „After the thin man" in het Amsterdamsche Alhambra 1 heater bleek zelf voor den „mageren man" versleet, terwyl de magere man in alle eer en deugd in de eerste film van dien naam begraven werd. Het vervolg,, dat Dashiell Hammett zelf voor de Metro-Goldwyn-May er schreef, heet dan ook „After the thin man", in het Nederlandsch „M'n man is detective". Het is opnieuw met Myrna Loy, die vindt dat haar man zich nu maar eens niet meer met moorden en zoo moest inlaten, en het is opnieuw William Powell, by witn Je na tuur sterker blijkt dan de 'leer (van rijn vrouw) en die dus by hun terugkomst in de echtelijke wonmg in San Francioco weer hevig aan het puzzelen slaat: dit keer over een mysterieuze verdwijning in een Chi- neesche nachtclub. Maar de behandeling van dit thema blijft hetzelfde als van de eerste film: alleen nog intens amusanter, nog lichter, geraffineer der van geest en humor. Asta, de hond, kry'gt een veel grootere rol en heeft zyn eigen huiselijke „drama's". Naast William Powell en Myrna Loy, die langzamerhand wel het 'elegantste en amusantste „lovè- team" van het witte doek geworden zyn, plaatste de Metro sterren van de eerste grootte: Elissa Landi in een haar volkomen liggende rol, Joseph Calleia, duister en dreigend in zijn geladen en oogenschijnlyk zoo eenvoudig spel, den jongen „coming man" James Stewart, die in deze film een der moeilijkste en boeiendste karakters uit te beelden krijgt. Over het verloop mogen wy niets verra den zonder komende bezoekers het genoe- 1 gen van een geraffineerd spannende histo rie te ontnemen. Maar wel wijzen wy op de lichte, fyne, geraffineerde toets van deze Myrna Loy in „Mün man is Detective". film, die met kennelijke zwier en amuse ment van de allerhoogste orde, een sup«r detective-comedie geworden is, met even veel nadruk op het woord Comedie ah op detective. OKE, DON JUAN. Réunie-Bioscoop. De Réunie-Bioscoop brengt „Oke Don Junn", een Warner Bros kleuren superfilm met George Brent, Beverly Roberts, El Brendel en veie anderen in d? voornaamste rollen. Do film, gemaakt naar Curwood's be-Kende roman „God's county and the Wo man", vertelt de geschiedenis van twee 1 broers, Jeff en Steve, eigenaars van een groote houtfirma te Vancouver. De een is een harde werker, de andere gaat graag op avontuur uit. Tengevolge van een domheid in zaken verdwynt hy uit hef miderlyk huis en gaat op avontuur en komt terecht op het üomein van een concurrente, Jo Barton, die de uitgestrekte bosschen van haar vader heeft geërfd. Zy wil niets wlten van de 1 brutale wyze, waarop hy haar het hof maakt, ze weigert hem eten te geven en heelt er geen vermoeden van wie hy is. Op den oag van zyn komst was de boot naar de haven van het Russett-domein vertrok ken cn dus moet Steve wachten en noodge dwongen werk accepteeren als houthakker. Jeff Iiussell blokkeert den spoorweg waar langs Jo Barton haar boomstammen verzen den kan. Als Steve terug tracht te keeren naar zyn terreinen, wordt hy afgeranseld door de houthakkers van zyn broer, die hem niet kennen. Hierdoor is hy gedwongen naar de Bartons terug te keeren. Jeff Russett wordt van het verblyf van zyn broer in het vyandelyke kamp op de hoogte gebracht en doet geen moeite om hem terug te doen komen. De verwijdering tusschen de twee broers wordt steeds grooter, en hoewel het er niet naar uitziet, dat Steve op goeden voet zal komen met het meisje, dat hem voor een verrader aanziet, verandert dat plotseling als het 'blykt dat hy alles wil trotseeren om haar te helpen. De tweede hoofdfilm heet/Grootje brengt uitkomst". In deze film ziet men Adèle Sandrock, zooals men haar zelden zag, als een lieve verstandige grootmoeder, Wolf gang Liebeneiner en Carolina Höhn, een nieuw en bekoorlijk liefdespaar in deze char- I mante film en dan nog „last ndt least" de komische karakterspeler Paul Henckels, als George Brent en Beverly Roberta in „Oké Don Juan". een verongelijkte financier. tat groote nut van groene kruiden, d'e men niet genóeg in allerlei ge- j échten kan verwerken en steeds aan allerlei soepen kan toevoegen, fijnge- takt en rauw. Slaatjes van verschillende rauwe SToenten mogen nimmer aan den mid- tagdisch ontbreken. Als men op deze wijze een verstan- goede voeding verzorgt, zal de u'd soepel en veerkrachtig blijven en aI men er jeugdig en frisch uit bly- zien. I lPPen$oep. Kip rijst met kerry- taJ^P' gram boter, 1 kruidnagel, Peterselie, stukje foelie, 1 worteltje, jj. en e'erdooier, zout. I wasschen en opzetten met 2% liter water en zout en pl.m. 2 k 3 uur laten trek ken, daarna uit de bouillon nemen en L. van de vloeistof apart houden voor saus. Boter smelten, 2 lepels bloem toevoegen en langzaam de resteerende bouillon, zacht jes gedurende pl.m. 10 minuten laten koken. Pan van het vuur. Eierdooier kloppen en lepel voor lepel vermengen met deel van de soep, daarna in soepterrine doen en rest bjjgieten. Chocolade truffels. 8 reepen chocolade, 2 eetlepels sterke koffie extract, 150 gram poedersuiker, 100 gram boter, chocolade hagelslag. We breken de chocolade in stukjes, doen ze In een steelpan met de koffie en smelten ze a« bain marie, zetten onze steelpan dus in een pan met water, die aan de kook blyft. Hebben we'een gelyke massa gekregen, dan worden de suiker en boter er door heen gemengd en bly'ven we roeren totdat de massa is afgekoeld. Het beste is nu het pannetje weg te zet- ten tot den volgenden dag, opdat alles dan J goed styf kan worden, daarna scheppen we met een kleine lepel stukjes uit, die we met de hand tot ongelijke balletjes vormen en daarna om en om door de hagelslag rollen en op een groot bord leggen om geheel styf te worden. Het is vooral aan te bevelen, om poeder suiker of zeer fyne vruchtensuiker te ge bruiken, daar men anders de kans loopt, dat de suiker niet geheel oplost, hetgeen veel minder smakelijk is. Stamppot van stokvisch. Zet 1 pond geweekte stokvisch op met ruim kokend water en een eetlepel zout, en kook ze zachtjes gaar, c.a. een half uur. Verwijder "de velletjes, bak 4 uien in 3 eet lepels boter gaar en bruin; kook 1 K.G. aardappelen gaar en stamp ze fijn. Kook droge ryst van 1 kopje ryst en 3 kopjes water met een theelepeltje zout. Stamp visch, ryst, uien en aardappelen door elkaar en geef er dikke mosterdsaus by. UIT PEN OMTREK, Gemeenteraad. Onder voorzitterschap van burgemees ter K. H. Brandt, vergaderde Woensdag j.l. de Raad dezer gemeente. De notulen der op 21 September 1.1. ge houden vergadering werden na voorlezing onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken. Een schrijven van Ged. Staten, goed keuring raadsbesluit van 11 Maart 1937, tot wijziging der bcgrodting dienst 1936;' van Ged ftaten, dat bij Kon. besiuit van 7 October 1937 is goedgekeurd de ver ordening op de hetfing van besmettelijke ziektengelden te deze gemeente; van Ged. Staten, goedkeuring reeds- besluit van 21 September 1937, tot het aangaan van een geldleening groot ljjoo met de N V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten te 's-Gravenhage van Ged. Staten, goedkeuring raads besluit tot wijziging der begrooting dienst 1937; van Ged. Staten goedkeuring van de z.g. Capitulantenverordening. Allen voor kennisgeving aangenomen. Van don Schoolartsendienst Lek en IJssel, houdende verzoek goed te keuren, dat de gemeente Groot-Ammers met in gang van l Januari 1938 toetreedt tot de gemeenschappelijke regeling Aldus besloten. Van M. Hoogerdijk, alhier, om vermin dering van den aanslag ?n de straatbe- j lasting. B. en W. stellen voor, ontheffing van bedoelden aanslag, te verleenen. Aldus werd besloten Van F. Vink Sr., houdende bezwaren tegen het uitbreidingsplan. In handen gesteld van B. en W. Verzoekschriften van G J. de Gilder, 1 J van der Hoek en D. de Wilde Azn., om' ontheffing van den aanslag in school- geld over het belastingjaar 1937-1938. I De twee eerste werden aangehouden op het verzoekschrift van D. de Wilde Azn. afwijzend beschikt. Aldus werd be- I sloten. Een schrijven van de afd. Moordrecht I van de vereeniglng „Volksonderwijs", houdende verzoek een leslokaal van de openbare school beschikbaar te stellen voor het houden van cursussen. Aldus besloten. Een schrijven van het dep. Moordrecht —Gouderak van de Maatschappij tot nut van 't algemeen, houdende verzoek om eenmaal per week twee ii drie leslokalen f beschikbaar te stellen voor het geven 1 van cursussen Fransch en Engelsch. Al dus besloten. i I Voorstel tot wijziging der algemeene politieverordening om op dagen, waarop dienstplichtigen ln geval van oorlog, oor logsgevaar of andere buitengewone om- standigheden buitengewoon in werkelij- ken dienst moeten komen, een z.g tap- verbod uit te vaardigen. Aangenomen. Voorstel tot vaststelling van het rente percentage voor wederzijdsche stortin gen van kasgeld tusschen de gemeente en haar bedrijven. Voorgesteld werd een percentage van j pet. Aangenomen 1 Het voorstel tot wijziging der met ae N V. Bank voor Nederlandsche Gemeen ten aangegane rekening-courant-over eenkomst. Aangenomen. Bij het voorstel tot uitvoering van het werkverschafftngsobject, alsmede de daarmede in verband staande wijziging der begrooting, vroeg de heer Van Gent wat het uurloon was van de arbeiders De Voorzitter merkte op, dat hier niet in uurloon, maar in tarief werd gewerkt. Het voorstel werd daarop zonder stem ming aangenomen. Voorstel tot wijziging der installatie voorschriften in de Electriciteitsverorde- ning ging de vergadering, op voorstel van den Voorzitter, in geheime vergadering over. Na heropening werd voorgesteld dit punt van de agenda af te voeren, waar toe zonder stemming besloten werd Voorstel tot wijziging der verordening op de heffing van schoolgeld voor het lager onderwijs in deze gemeente, vroeg de heer Van Gennep of er nu wijziging in de bestaande tarieven kwam De Voorzitter deelde hierop mede, dat hij wel van plan was de tarieven nader te bezien. De heer Van Gent vroeg of er verhoo ging in de bestaande tarieven kwam, waarop de Voorzitter mededeelde, dat dit wei het geval is wanneer men meer dan één kind in hetzelfde schoolgeldjaa op de school heeft; overigens treedt deze wijzigingsverordening pas in werking op 1 April 1938, dus wanneer het nieuwe schoolgeldjaar aanvangt. Het voorstel werd z.h.s. aangenomen. Voorstel om medewerking te verleenen tot den bouw van een rijwielbcrgplaats bij de school met den bijbel. Voorstel om aan het bestuur der Ver- eenigtng tot Stichting en Insinndhouding van Scholen met den Bijbel mede te doe len, dat het college van B. en W. niet bevoegd is alsnog op een aanvraag als bedoeld in art. aster der L. o.-wet 191» te beschikken, lichtte de Voorzitter een en ander toe. De Voorzitter deelde mede, dat ln de gemeente Gasseltenijveon in Drenthe een zelfde geval zich voordoet als ini deze gemeente en dat Ged. Staten'van Dren the reeds hebben beslist, dat de datum van 1 November 1936 niet overschreden mag worden. De heer Van der Bas vroeg of de ge meente niet bereid was den grond te koopen. De Voorzitter deelde hierop mede, dat dit toch op den weg van het schoolbe stuur zou liggen. Het voorstel van B. en W. werd hierna zonder stemming aangenomen. Als hamerstukken gingen vervolgens door de voorstellen tot het verleenen van een subsidie aan de werkinrichting voor geestelijk misdèelden te Gouda, tot vaststelling van de begrootlng voor het Burgerlijk Armbestuur dienst 1938, be grooting Electrlciteltsbedrljf dienst 1938 en begrooting Drlnkwaterleidingbedrljf dienst 1938. Gemeentebegrootlng dienst 1938. De heer Van Gennep bracht dank aan het college van B. en W. voor het ge voerde beleid over het afgeloopen Jaar, maar inzonderheid aan den Burgemeester voor het beleid en de uitstekende voor lichting, waarvan volgens spreker de Burgemeester de vader was. In 't kort ging spreker na wat in het afgeloopen jaar tot stand gekomen en noemde o.a. het bouwen van de ambts woning van den burgemeester, de uit stekende straatverlichting, de verbete ring van de Kerkstraat. Sprelcer was echter niet geheel tevre den met het voorstel van B. en W. om de electrlciteitstarieven met 2 cent per K.W.U. tc verlagen en alzoo te brengen op 28 cent per K.W.U. De "heer Van Gent zou het geschikt vinden als dc gemeente een grondbedrijf wilde stichten. Dan zau de gemeente den grond van de eigenaars kunnen koopen en bouwrijp laten maken en dat tegen kostenden prijs aan bouwers kunnen verkoopen Voor de gemeente zouden er dan aldus spreker geen kosten aan verbonden zijn en er zou werk voor de werkloozen komen. De heer Rietveld sloot zich, evenals de heer Van Gent aan bij de woorden van den heer Van Gennep. Uit het begrotingsvoorstel had spre ker begrepen, dat de gemeente een kleine politieauto kreeg. Spreker stond zeer sceptisch tegenover de aanschaffing van een dergelijke auto, aangezien de kosten meestal tegenvallen. De heer v. d. Bas vroeg of er geem ver andering in het weghalen van faecallën kon komen. Geheele of gedeeltelijke rio- leerlng zou volgens spreker de beste oplossing zijn. De straatbelasting vond spreker in sommige opzichten niet billijk, aangezien menschen, die betalen soms nog versto ken zijn van electrisch licht en water leiding. De Voorzitter heeft de sprekers uitvoe rig beantwoord. De electrlciteitstarieven moet men be schouwen als deel uitmakende van dé financleele positie, waarin de gemeente thans verkeert, aldus spreker. De crisis is voor Moordrecht nog niet voorbij. De heeren Van Gennep en Van Gent heb ben als leden der commissie voor de be drijven hun stem gegeven aan de ver laging der electrlciteitstarieven, gelijk deze nu worden voorgesteld. De gemeen te geeft naai- raming in 1938 34.000 aan werkloozensteun uit en f 9500 aan kosten van het Burgerlijk Armbestuur. De di recte belastingen kunnen wel zeer be zwaarlijk verhoogd worden. Het ware B. en W. aangenaam geweest om de opcen ten op de bedrijfsbelasting te verlagen, alsmede de zakelijke belasting op het be - drijf, doch voor 1938 is dat thaps nog niet mogelijk Het is bekend, dat B. en W. reeds aan het einde van 1936 pogin gen hebben gedaan om het contract met de gemeente Gouda, betreffende de leve ring van electriciteit, gewijzigd te krij gen Dat is in dezen zomer gelukt en daarbij ls de stroomleveringsprljs ver laagd In diezelfde mate als deze prijs is verlaagd, zijn nu ook de tarieven ver laagd. Blijkt het in. 1938, dat de tarieven nog meer verminderd kunnen worden, dan zullen B. en W zeker bij de begroo ting voor 1939 daartoe voorstellen doen. Wat de aanschaffing van de politie auto betreft, de kosten van aanschaffing worden bestreden uit de rente van het z.g. „Klapfonds", dat bestemd is voor de veiligheid van deze gemeente. Een tweede politieambtenaar zou voor de gemeente, die een oppervlakte heeit van 1600 H.A. noodig zijn. Daarbij komt nog,, dat binnenkort de groote snelver- keerswegen onder het grondgebied van de gemeente zullen vallen. Een doeltref fend politietoezicht is in meer dan één opzicht op oie wegen noodig. Wat de rioleering betrelt, zou spreker eerst het uitbreidingsplan willen vast stellen, daarna kan het systeem van rio leering bezien worden. Ten aanzien van de straatbelasting wees spreker er op, dat er geen verband bestaat tusschen straatbelasting en aan sluiting aan waterleiding en electrict- teitsnet. Voor 1937 is de zakelijke belasting op het bedrijf verlaagd cn voor 1938 de elec trlciteitstarieven. De heer Van der Bas vond het teleur stellend te vernemen, dat het ophalen van faecallën zoo zou blijven. Wethouder De Jong deelde daarop 'mede, dat het plan, dat de heer v. d. Bas zich dacht, vroeger ook al eens ter taföl is gebracht. Een bespreking met den Inspecteur van Volksgezondheid en een Ingesteld onderzoek hadden tot resultaat gehad, dat er ongeveer 80 aansluitingen zouden komen, terwijl er 250 panden niet aan gesloten zohden worden. Den heer v. d Bas is zulks voljedlg bekend. Voorts wees spreker er op, dat een be hoorlijke rioleering voor Moordrecht zeer kostbaar zou zijn. Weet de heer v. d. Bas hoeveel of* dat zal kosten? Het uitbrei dingsplan moet eerst in orde zijn. Men kan, nu er een nieuwe burgemeester is. niet verlangen, dat alle wenschen in één b twee jaren worden ingewilligd. Hierna werd de begrooting artikelsge- wijze behandeld en op een uitzondering na, conform zooals deze door B. en W. was aangeboden, ionder stemming vast gesteld. De eene wijziging betreft het voorstel van B, en W. om de contributie van hut instituut Stad en Inndschap te Rotter dam met 50 pet. te verhoogen en alzoo te brengen op 7 50. Als laatste punt der agenda ging nog als hamerstuk door het voorstel tot wij ziging der begrooting dienst 1937 en af- en overschrijvingen van deze begrooting Hierha volgde sluiting.

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 4