I Is 'nq et I No. 19583 NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDKWATER, RKEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUI as De versterking van onze weermacht. Behoefte aan officieren. ET i.S. r UITKEERING max. 5.— p. dag 100.000— ïden prospectus! u en i. h. Part. Bedrijf, Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen MILITAIR COMPLOT TEGEN DE FRANSCHE REPUBLIEK. Geheime monarchistische organisatie geheel en al klaar voor een burgeroorlog. c I Woensdag 24 Novemberl937 76e Jaargang Kameraad Moeder. waar de zaken se- worden geregeld, dat zij in October 1938 stemd voor de tirailleur opleiding ten' FEUILLETON. Praten, (Wordt vervolgd.) GOUOSCHE SINGEL MM. ENGELAND. Fransche staatslieden naar Londen? Bij de infanterie zullen 346 officieren en 1586 onder-officieren meer noodig zün. Lichting van 32.000 man. Beroep der Evangelische Kerk van Wurtemberg op Hitler. belgis. Een nieuwe regeering samengesteld. Janson minister-president. Hot A.N.P. vernam heden uit Brussel, dat Janson er in is geslaagd een nieuwe regee ring samen té stellen. De nieuwe ministers wor- gevens bevatte om zich meester te maken van de remises der openbare vervoermidde len enz. Deze voorbereidingen zyn mislukt, dank soliede Boek »r de plaatsing zijn. 1 dieden) Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daaj Jureau zyn ingekomen,'teneinde van opname verzekerd t temps en Delbos. De Britsche minister-president zou, naar men zegt, er verlangend naar zyn persoon- Ten gunste van bisschep Wurm. Dé Evangelische Kerk van Wurtemberg heeft een beroep op Hitler gedaan haar lei der bisschop Wurm, in bescherming te ne men tegen minister Kerri, die den bisschop op 22 October ernstig heeft berispt. Bisschop Wurm had zyn kerk verboden samen te werken met de methodistische kerk van bisschop Melle, nadat deze ter kerkelyke conferentie te Oxford had ver klaard, dat de activiteit der kerk in Duitsch- land niet door den staat wordt belemmerd. Wurm had gezegd, dat deze verklaring niet in overeenstemming met de feiten was. Wurm zou door de berisping van Krrl op één lijn wordn gesteld met verraders. j pantserde ruimten zyn ontdekt alsmede i onderaardsche gangen ter lengte van hon- derden mebers. I De Paris Soir schrijft: In het begin van den middag werden pertinente mededeelin- Aan de memorie van antwoord inzake het wetsontwerp tot wijziging van de Dienstplichtwet wordt het volgende ont- leend: De opmerking, dat er thans een zeer groot tekort aan kader zou zijn, is niet juist. Die tekorten ontstaan eerst na de uitbreiding van de organisatie en dus nadat de Dienstplichtwet zal zijn gewij zigd. In totaal zullen bij het wapen der in fanterie meer noodig zijn: 346 officieren en 1586 onderofficieren Deze zeer groote uitbreiding in korten tijd geeft uiteraard haar eigenaardige moeilijkheden, welke niet gering zijn te achten. Toch is de regeering er van over tuigd, dat deze moeilijkheden zijn op te lossen, ook al zal het ideaal, n.l. voor 100 pet. voor hun taak berekende instruc teurs, niet aanstonds bereikbaar zijn. In een overgangsperiode zal niet steeds het hoogste rendement kunnen worden ver kregen. paarden in staat me er vanaf te hou den, placht hij te zeggen. Ik heb zin om ook Georg en Alf hierheen te laten komen. Hier heb je tenminste nog eens wat aan elkaar! Camilla lachte met haar vader mee en verborg haar innerlijk leed. Ze had Alk onmiddellijk van haar aankomst in Kö nigstein op de hoogte gesteld, hem haar nood geklaagd en verzocht haar vader onmiddellijk van alles op de hoogte te brengen, maar tot dusver was er nog geen enkel antwoord gekomen Op een middag Tiebruck en zijn vrouw maakten een tochtje naar Fal- kenstein was Camilla alleen op haar kamer. Ze had geslapen en later wat ge lezen, maar thans wachtte ze zooals steeds deze laatste acht dagen vol on geduld op de post. Ze hoorde een der kamermeisjes de trap opkomen en op verschillende kamerdeuren kloppen, een onmiskenbaar teeken, dat de middagpost gedistribueerd werd, maar bij haar kwam ze niet. Wel bewees een herhaald klop pen op de deur der aangrenzende kamer, gevolgd door het binnentreden van het meisje, toen dit de afwezigheid der be woners bemerkte, dat er ook voor haar ouders post was gekomen Met kloppend hart wachtte Camilla tot de gedienstige weer beneden was. Ze wachtte zelfs nog veel langer, als vrees de ze gezien te zullen worden als ze de «kamer van haar ouders betrad, maar eindelijk hield ze het toch niet langer uit en op hjiar teenen sloop ze het ver- trek binnen, dat door de neergelaten rol- i luiken half in het duister lag Eén voor één bekeek ze de op de tafel liggende brieven en kaarten. Niets van Heinz, neen, er was niets bij. Een zeldzame moe deloosheid bekroop haar. Ze was hem onverschillig gewordenhij liet zich niets meer aan haar gelegen liggen. Ze had het kunnen uitschreeuwen. Ze voelde zich hopeloos vernederd en verraden. Zoo zeer was ze in haar eigen kwellende gedachten verdiept, dat ze niet hoorde hoe er opnieuw aan de deur werd ge- klopt. Wederom was het ’t kamermeisje, dat binnentrad. Camilla schrok op, alsof ze op een of andere misdaad was be trapt, maar het meisje stamelde met een verlegen lachje slechts een woord van excuus en stak haar een telegram toe, dat zooeven was gekomen. Daar stond Camilla met het telegram in de handen. Niets verried aan de buitenzijde de plaats van afzending, maar zij voelde, dat het van niemand anders kon zijn dan van Heinz. Ze had hem smadelijk onrecht aangedaan. Hij had het natuur lijk zoo druk gehad, dat hij niet kon schrijven. Nu zou hij als antwoord op zijn brief zelf komen. Of hij in dit tele gram zijn bezoek aankondigde? Waar schijnlijk wel; ze kon toch bezwaarlijk verwachten, dat hij aan haar vader sein de: Verzoek u omgaand om de hand van uw dochter! Nee, dat ging toch niet. Camilla barstte in een gelukkig, maar zenuwachtiglachen uit. Alles zou zich nu ten goede keeren. kasteel, dat heeft toebehoord aan Francois Coty, die eigenaar-directeur was van het blad Ami du Peuple. Het blad verklaart, dat op zestien meter onder den grond ge- Chautemps en Delbos zouden einde dezer week vertrekken. In politieke kringen heeft men te ver staan gegeven, dat op 29 en 30 November een bespreking zal worden gehouden tus schen de eerste ministers en de ministers van buitenlandsche zaken van Frankrijk en Groot-Brittannië, Chamberlain, Eden, Chau- val onbegaanbaar geworden. Over een groo te uitgestrektheid zijn de verbindingen ver broken. Op sommige plaatsen daalde de temperatuur tot 14 graden onder nul. 2. 3. 4. heden. Het is onmogeljjk reeds nu een bevesti ging te verkrijgen van het initiatief dat het Britsche kabinet ten aanzien van deze Fransch-Britsche bespreking wordt toege- sohreven. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per, week 17 cent, overal bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 3.15. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bü onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef Interne. 2745. Postrekening 48400. gen gedaan omtrent vijf arrestaties, die de politie in ’het grootste geheim in de zaak der cagoulards heeft verricht. De namen der in hechtenis genomen personen zijn niet «“«’•’akt, doch men vraagt zich af, of onder hen niet de architecten en aanne mers voorkomen, die de verdachte onder- grondsche werken onder een groot pand in de cendome-wyk zouden hebben uitgevoerd. BUITENLANDSCH NIEUWS. lijk contact te hebben met zijn Franschen collega. Chautemps en Delbos zullen ziah einde der week naar Londen begeven. De staatslieden zullen tal van kwesties moeten onderzoeken: 1. De Duitsche eisclïfcn, die Hitler aan lord Halifax heeft uiteengezet ter gelegen heid van diens bezoek aan Duitschland. Het Spaansche conflict. De houding van Italië, en De Chineesch-Japansche vijandelijk- AMERIKA. De eerste sneeuwstormen. In Nieuw-Engeland heeft de eerste zware sneeuwstorm van dezen winter acht men- schen het leven gekost. Op de met ijs be dekte wegen liep het verkeer in de war, terwijl ook overigens aanzienlijke schade was aangericht. Ook in den staat New- York is veel sneeuw gevallen. Volgens een bericht uit Ottawa zijn de wegen in Ontario door den zwaren sneeuw- mi ram, BERGAMBACHT, ragKENWOUM; BODEGJUVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, N, en*. Arbeid en socialen zaken: Delattre (soc. amerlid). Openbare gezondheid: Wauters (soc. nator). Financiën: De Man (soc. senator). Justitie: du Bus de Wamaffe (katholiek kamerlid). Economische zaken: Van Isacker (kath. kamerlid). Landbouw: Marck (Chr. Dem. kamerlid). Koloniën: Rubbens (Chr. Dem. kamerlid). Onderwijs: Hoste (lib.). Binnenlandsche zaken: Dierckx (lib. se nator). Landsverdediging: luitenant-generaal Denis. De eerste behoefte aan offlcieeifn ontstaat 1 October 1938. Op de Kon. Mili taire Academie zijn thans 29 cadetten, die in 1936 hun opleiding aldaar aanvin gen en dus in Augustus 1938 benoembaar zijn. Daarnaast heeft de minister van Defensie dit jaar toegelaten 50 cadetten voor het wapen der infanterie. Ten einde reeds, op 1 October 1938 ook over de ca detten de beschikking te hebben, heeft hij bepaald, dat hun opleiding zoo zal i worden geregeld, dat zij in October 1938 voor hun taak als infanterie-ofticler, be- stemd voor de tirailleur opleiding ten' volle berekend zullen zijn. Wat zij dan nog aan specialistische opleiding tekort zullen komen, zal hun na hun benoe- ming tot tweede luitenant door het vol- i gen van speciale cursussen worden bij- gebracht. Het ligt in het voornemen om medio 1939, medio 1940 en medio 1941 een aantal reserve-luitenants naar het korps be roepsofficieren te doen overgaan in den rang van eerste-luitenant en hen bij dien overgang te plaatsen onderaan de ranglijst der eerste-luitenants, en wel ongev. 40 per jaarklasse. Op deze wijze worden dan ong. 120 reserve-luitenants benoemd tot eerste-luitenant, daarna volgt uiterlijk in 1942 de aanstelling tot eerste-luitenant van de thans aanwezige cadetten die in 1938 worden benoemd tot Maar wij hooren toch bij elkaar, we zijn immers onafscheidelijk verbonden Camilla... Romana overzag eensklaps de geheele situatie, maar even plotseling welde het geruststellende gevoel, dat zij nog niet te laat kwam, in haar op. En jij hebt gezwegen, Milla? Je hebt het niet noodig gevonden ons ook maar iets van dat alles' te vertellen En zoo’n man zou je willen trouwen? Ik geloof .niet eens meer, dat je van hem- houdt. Je wilt alleen gerechtvaardigd zijn en daar door zou je er niet tegen op zien je voor je leven aan een dergelijken man te bin den! Camilla moest innerlijk toegeven, dat haar stiefmoeder de dingen juist zag. Maar een doffe woede maakte zich van naar meester. Als Alk baar als een stuk speelgoed had gebruikt, moest hij daar van de noodzakelijke consequenties ook aanvaarden. Als hij het niet ernstig met haar had gemeend, dan zou ze hem dwingen ja, dwingen zou ze hem... Als uit de verte hoorde ze Romania’s stem In ieder geval zal ik je helpen, meis je! Je kunt je op mij verlaten. Camilla wachtte dag aan dag. Ze was nu reeds meer dan een week in König stein en Tiebruck vond het zoo heerlijk zijn dochter weer eens bij zich té heb ben, dat hij bijna geen moment van haar zijde week. Hier heb ik eindelijk eens tijd voor m’n gezin. Als we straks weer thuis zijn met de kliniek zoo vlak bij, zijn geen tien ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bexorgkrin*). 1—5 regels 1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den beaorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bjjslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer geieduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóói aan het Bureau zijn ingek omen,' teneinde van opname verzekerd te DUITSCHLAND. Correspondent Basler Nachrichten moet Duitschland verlaten. De Zwitsersche gezant te Berlijn is er gisteravond door het ministerie van buiten- landsche zaken van in kennis gesteld, dat het besluit der Duitsche autoriteiten om de verblijfsvergunning voor den correspondent van de Basler Nachrichten niet te verlen gen niet herroepen kan worden. Boechen- stein zaj iedere journalistieke bezigheid moeten staken na 25 November, Hy zal dan nog eenige dagen tijd krygen om de bij zonderheden van zijn vertrek te regelen en aan <het einde van de volgende week ver trekken. ueze vooruereimngen zyn misiuai, uana zy de waakzaamheid der regeering, welke vertrouwen 'heeft in het land. j bekend gemaakt, doch men vraagt zich af, De republikeinsche instellingen hebben -* •- niets te vreezen van de opstandige onderne mingen. Het onderzoek 'heeft reeds te waar- deeren resultaten opgeleverd. Het zal zon der onderbreking worden voortgezet. De handelwijzen der schuldigen zullen gestreng worden gestraft. Te dien einde zal het niet noodig zyn uitzonderingswetten te vragen: daar de republikeinsche wetten voldoende zyn om de veiligheid van het regiem te verzekeren. De regeering is zeker van zich zelf. Zy is in staat iedere misdadige actie, welke tegen de republiek gericht is, weg te vagen en zy' acht de Fransche democratie goed ver- zullen hedenochtend half elf beëedigd zekerd". Nog meer arrestaties te verwachten. 1 De rechter van instructie heeft tegen vier personen, die uitgenoodigd worden uit- 1 legging te geven over de zaak der Cagou lards, bevel tot voorgeleiding uitgevaar digd. Behalve Le Maresquier betreft het drie personen, o.w. een vrouw. Er wordt geen officieel commentaar op geleverd. De gisteren te Parys gehouden minister raad was voor een groot deel gewyd aan de zaak der wapenvondsten en aan een ver slaggever van Havas werd te kennen ge geven, dat belangrijke onthullingen ver wacht kunnen worden. Gisteravond tegen 10 uur heeft het mi nisterie van Binnenlandsche Zaken het vol gende communiqué gepubliceerd: „Er is een waar complot tegen de repu blikeinsche instellingen ontdekt. Het onder zoek, dat is ingesteld door de nationale vei ligheidspolitie, en de prefectuur van politie, welke sinds weken een lofwaardige activiteit ontplooien, heeft voor het oogen- blik geleid tot de in beslagneming van een belangrijke hoeveelheid militair materiaal, dat voor een groot deel van buitenlandschen oorsprong was: geweer-mitrailleurs, gewe ren, mitraillettes, revolvers, granaten, pa tronen, ontplofbare stoffen enz. Het onderzoek, dat verricht is in den ze tel van de Hypotheekbank voor de Binnen scheepvaart, welker gedelegeerde admi nistrateur De l'Oncle heet, een ingenieur van de scheepswerven Penhoet, heeft aan het licht gebracht, dat men stond tegenover een geheime op militaire leest geschoeide organisatie, die een volkomen navolging was van het leger. Zy omvatte een staf met zijn bureaux en een geneeskundigen dienst. De verdeeling der effectieven in divisies, brigades, regimenten, bataljons, e.d., wyst er op, dat deze organisatie onbetwistbaar berekend was op een burgeroorlog. De in beslag genomen documenten too- nen aan, dat de schuldigen zich ten doel hadden gesteld den republikeinschen vorm welke het land zich vryelyk had gegeven te vervangen door een regiem van dicta tuur, dat aan een herstel der monarchie zou moeten voorafgaan. Dit plan een opstand te ontketenen was nauwgezet voorbereid. Bij de huiszoekingen heeft men met name materiaal ontdekt, dat bestemd was om valsche identiteitsstukken te vervaardi gen, een instructie voor het vervoer van wapens, inlichtingen over de openbare macht in het departement van Seine-et-Oise en 'Seine-et-Marne, met de namen der offi cieren en het materiaal van regimenten, blanco formulieren voor dienstorders,* welke van de militaire bureaux antvreemd waren, nauwkeurige gegevens over de riolen van Parjjs met daarop aangegeven de wegen, welke leiden naar de Kamer van Afgevaar digden, platte gronden der redactie-buraeux van linksche bladen en van de woningen van socialistische afgevaardigden, lijsten met namen van ministers en parlementsle- hn, die op het eerste sein zouden moeten worden gearresteerd, een dossier, dat ge- Het goede te doen als van zelve, z<>oals het water omlaag vliet, dat is 't hoogste. FRED VAN EEDEN «U.AAMUK Roman yan CHRISTEL BROEHL—DELHAE8. 63 Camilla kwam eensklaps weer over had; eerst nu zag Romana hoe bleek en foager zij was. Ze stak haar hand uit en die op Camilla’s koorlsachtlg war- vingers. Mama, zeg me de waarheid! Je wist l°cn je kwam, dat ik te bed lag! Romana aarzelde even, dan gaf ae toe Ja, ik ben hier gekomen om Je te hel pen, Ik dacht, dat Je me misschien noo- dlK zou hebben Ik Camilla beefde van opwinding, -ik kan ik bedoel, ik... Je behoeft niets te zeggen, ik kan gaatWel voorstellen- dat hetom dr Alk iU hebt het gezien, Je hebt het aaWetien’ maar woet nlet Camilla Joelde even. Hij wilde pas met vader als naam had gemaakt. Be- vnov dat? Paps hem al z0° al» vcrstaan gegeven, dat hij hem hAm n °PvolKer beschouwt Dat moest 2 toch eigenlijk voldoende zijn? Hij ML6 dat lk het bekend maakte in/ öe Gereld over de ontdekking van. ®Jn aerum sprak... den. De nieuwe regeering is als volgt samen gesteld: Minister-president en minister zonder portefeuille: Janson (liberaal). Minister van buitenlandsche Spaak (socialistisch kamerlid). P.T.T.: Bouchery (soc. kamerlid). Openbare werken: Merlpt (soc. kamerlid). Arbeid en socialen zalóen: Delattra (nac.. r kamerlid). *- Het door den directeur van het kabinet van den minister van binnenlandsche zaken, Dormoy, aan de pers ter hand gestelde communiqué over de activiteit der bedrij vers van „een complot tegen de republikein sche instellingen” werd door geen enkel commentaar gevolgd. De nationale veiligheidspolitie moest de namen geven, döch deed dat niet. Op de vragen van vele journalisten ver school de directeur van het kabinet zich achter die directeuren der nationale veilig heidspolitie en der justitioneele politie. Hij zeide slechts: „De minister heeft zich er toe bepaald een kijk te geven op het geheel en op de politieke zijde van deze zaak. De nationale veiligheidspolitie en de justitioneele politie nemen een groote geheimhouding in acht. De komende dag zal ongetwijfeld inte ressante en nauwkeuriger onthullingen brengen. De inspecteur-generaal van den diensi I der crimineele politie heeft verklaard: „De zaak is ernstig. Wy trachten een beschul diging op solieden grondslag op te bouwen, alvorens verscheidene namen bij het onge duldige publiek bekend te maken.” Nieuwe huiszoekingen. Het blad Le Soir bericht, dat te Louve- ciennes een huiszoeking is verricht in e n Lieve, kleine Milla, Zei Romana zacht en bewogen, wat weet jij hoe ik om je heb gestreden. Ik wou niet, dat Je het geluk zocht, waar het niet was. Maar j(j dacht in mij... een tegenstandster te moeten zien, die jou. den man niet gunde. En of ik je een man gunde Al leen achtte ik het noodig, dat Jij, zoowel als hij, eerst wat rijper zouden worden, rijp voor een huwelijk en zijn bestendig heid; om je in een twijfelachtig avon tuur te storten, daarvoor ben je toch werkelijk te goed. Ik houd van hem. ik heb hem Hef, riep het meisje plotseling onbeheerscht; ze verborg haar gezicht in het kussen en snikte hartstochtelijk. Maar al het an dere is pas hier tot me doorgedrongen. Ik kan zoo niet meer verder leven. Ik voel, dat er een eind aan moet komen, ik... ik... o, mama, ik kan het niet zeg gen. Paps moet het weten. Ik kan die geheimzinnigheid niet langer verdragen. Ik heb een gevoel, alsof- ik niet Jong meer ben Ik moet het goedmaken... ik moet met Heinz praten, maar ik hoor niets meer van hem. Laat me toch naai' hem toegaan, mama. Help me, help jij me! Laat nu eens zien, nu ik je noodig heb, dat je met ons, kinderen, werkelijk het beste voor hebt. Laat me naar Heinz gaan, zonder dat paps het hoort. Romana schudde langzaam maar ge decideerd het hoofd. Camilla, ik heb je bewezen, hoe Hef Je me bent. Maar geen meisje, dat zich zelf respecteert, loopt een man achterna. Geen vrouw biedt zichzelf op een presen teerblaadje aan.

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 1