Van het Haagsche Binnenhof. lieurs van Amsterdam. tweede-luitenant, terwijl na deze laatste groep nog 40 reserve-luitenants alzoo uiterlijk in J942 voor benoeming tot beroepsofficier in aanmerking kunnen worden gebracht. De benoeming tot eerste luitenant van bedoelde reserve-officieren zal eerst plaats hebben na het met goed gevolg doorloopen van een applicatiecursus van ongeveer een jaar. De minister stelt zich voor die onge veer 160 reserve-offieieren allen tegelijk ongeveer 1 kaart 1938 in werkelijken dienst te doèn komen. Reeds dadelijk kunnen zij dan practisch bekwaamd worden voor de hun wachtende taak. Wat de overige wapens betreft, n.l. ca valerie, artillerie en genie, denkt de mi nister, waar het om geringe aantallen gaat, in de behoeften te kunnen voor zien door gedurende eenige Jaren meer cadetten aan te nemén en overigens ïeserve-offteieren tijdelijk vrijwillig in werkelijken dienst te doen komen. Over gang naar het korps beroepsofficieren bij deze wapens wordt voorhands nog niet in overweging genomen, omdat zulks voor deze wapens bijzondere moeilijk heden zou opleveren, mede met het oog op de belangen van de thans dienende beroepsofficieren. De onderofficieren. Deze groote uitbreiding van de orga nisatie noopt ook ten aanzien van de onderofficieren tot bijzondere maatrege len. Met toepassing van het stelsel, dat de aanvulling van de onderofficiersvaca tures dient te geschieden door indienst treding van dienstplichtige onderofficie ren ala capitulant, is reeds een aanvang gemaakt met verhooging van het aantal capltulanten en zijn er thans bij het wapen der infanterie reeds 233 dienst plichtigen onderofficieren capitulant overcompleet. Voorts zullen de ^dienstplichtige onder officieren van de oudere lichtingen nl. 1934, 1935 en 1936 alsnog In de gelegen heid worden gesteld als capitulant in werkelijken dienst te komen. Van deze lichtingen verwgcht de minister onge veer 400 man beschikbaar te krijgen. Vervolgens zijn uit de eerstvolgende lichtingen nog te verwachten ongeveer 850 dienstplichtige onderofficieren-capi- tulant. Eerste oefening. Met leedwezen heeft de regeering er kennis-van genomen, dat zeer vele leden verklaarden met een eersten oefentijd van 11 maanden niet te kunnen instem men. De regeering is tot de overtuiging ge komen, dat onder de huidige omstandig heden mede in verband met de grens- befreiliging met geen korteren duur dan iimaandenkan volstaan worden. De minister is voornemens om, teneinde den bestaanden achterstand op materieel gebied zoo spoedig mogelijk in te halen, de aanschaffingen, welke ten laste van het defensiefpnds, en van den kapitaal- dienst zullen geschieden, zoo snel moge lijk, doch in elk geval binnen 5 jaar te doen plaats vinden. Daaruit volgt oók„ dat ook het personeel, hetwelk deze wa penen moet bedienen, In 5 jaar beschik baar moet zijn en dat het noodzakelijk is om tijdelijk gedurende 5 jaar, een grooter aantal dan 27.500 dienstplichti gen op te leiden. Vrijstellingen. De leidende gedachte inzake de vrij stellingen zal zijn^ dat het verminderen van het getal van gewoon dienstplich tige beschikbare personen tot het in de wet toegelaten gr tal zal geschieden op zoodanige wijze, dat of de belangen van de weermacht of die der gezinnen er mede gebaat zijn, met dien verstande evenwel, dat elke goedgekeurde, die het zij wegens mindere geschiktheid, hetzij als lid van een groot gezin voor vrijdom van dienstvervulling Ln aanmerking zou kunnen komen, doch liever gaat dienen hiertoe in de gelegenheid wordt gesteld. Wat het getal zónen betreft, die ln een gezin tot dienstvervulling' in vredes tijd kunnen worden opgeroepen, is ook de regeering van oordeel, dat dit aan een maximum behoort te worden gebonden. Voorhands lijkt het getal 3 hiervoor wel aanvaardbaar. OPHEFFING VAN 15» STATIONS. Het nieuwe Spoorboekje. Aansluitende diensten van tram- Het publiek moet er op kunnen rekenen, dat het met een aansluitende bus $1 tram een spoorwegstation kan bereiken De Nederlandsche Spoorwegen stellen zich verder voor, naast het vereenvou digde spoorboekje een boekje met aan sluitingen van tram- en autobusdiensten uit te geven. De grondgedachte bij de samenstelling van dit boekje is een alfa betische lijst van plaatsnamen uit te geven, die door een aanslüitenden bus dienst met een of meer spoorwegstations zijn verbonden. Van die plaatsen worden de uren van aansluitende diensten ver meld. Voor de eerste maal is de samenstel ling van het boekje zeer moeilijk. Het is voornamelijk hierom dat besprekingen onder leiding van den inspecteur-gene raal zijn gevoerd tusschen de Nederl. Spoorwegen, de Ned. Ver. van Tramwe gen' en autotransportdiensten, den Ne- derlandschen Bond van Autobusdienst- ondernemers en den B.B.N. Schout by nacht Fijrstner. vice-admiraal. Naar wij vernemen is de chef van den marinestaf, schout bij nacht J. Th. Fjirstner met ingang van 1 Januari a.s. bevorderd tot vice-admiraal. Schout-bij-nacht Ferwerda wordt vice-admiraal. Ook de commandant der zeemacht in Ned.-Indië, schout-bij-nacht H. Ferwer da, zal met ingang van 1 Januari a.s. worden bevorderd tot vice-admiraal. De wijziging der crisisinvoerwet. Het comité van verweer uit den handel zendt opnieuw een adres i" Het Comité van Verweer uit den han del inzake de wijziging der erisisinvoer- wet heeft $ch gewend tot de Tweede Kamer met een adres, waarin verzocht wordt, goedkeuring aan de voorstellen tot wijziging van de crisisinvoerwet en de t^riefmachtigingswet te onthouden, tenzij daarin zoodanige veranderingen worden aangebracht, dat met de wen- schen van de in het comité georgani- I seerde bedrijfsgroepen zooveel mogelijk i rekening is gehouden. Het comité acht het o.m. noodzakelijk, dat bepalingen worden opgénomen, die voorkomep, dat de wet nog voor andere doeleinden dan tot het verkrijgen van exportfaciliteiten en bescherming van den afzet van Nederlandsche artikelen op de binnenlandsche markt zal moeten De Nederlandsche Spoorwegen zullen met ingang van den Zomerdienst -** zoo als gemeld ongeveer 160 stations en halteplaatsen opheffen. Tevens zal voor het heete land een regelmatige dienstregeling worden Inge voerd, ln den geest als thans reeds geldt op de electrische lijn Amsterdam—Dor drecht. De treinen zullen dus, ln het algemeen gesproken, voor het geheele land op regelmatige tijdstippen van de stations vertrekken, d.w.z. de vertrektijdstippen zullen ten opzichte van het voUe uur steeds dezelfde zijn. Een dergelijke regel matige dienstregeling ls een unicum voor Europa en het komt ons voor, aldus het Tijdschrift voor Spoor*- en Tramwegen, dat de Nederlandsche Spoorwegen met deze reorganisatie opnieuw een bewijs leveren, met hoeveel energie thans alles in het werk wordt gesteld om de spoor wegen voor het publiek zoo volledig mo gelijk dienstbaar te maken. Dï nieuwe regeling maakt het echter uit een oogpunt van „service" aan het publiek noodzakelijk, dat voor de thans vervallende stations en halten een maat regel wordt genomen, waardoor die plaatsen schadeloos worden gesteld voor het nadeel, dat zij uit een oogpunt van reisgelegenheid ondervinden door hot invoeren van het nieuwe systeem; met andere woorden er moet voor -gezorgd- worden, dat deze plaatsen thans bereikt kunnen worden van de dichtstbijzijnde Fpoorwegstations, ln aansluiting met de treindiensten. Hiervoor ls de hulp van de autobus- en tramdiensten aangewezen. Voorts vreest adressant, dat toepassing der wet automatisch represailles tegen onzen uitvoer in het leven roept. In de derde plaats zegt adressant zal het verbinden van ordeningsvoorwaarden aan den invoer ten gevolge hebben, dat de contingenteering als handelspolitiek- instrument aan waarde inboet. i Tuinbouw-klachten houden aan. j Algemeene toestand in de bedrijven wordt slechter dan ooit genoemd. Dezer dagen werd een hoofdbestuurs vergadering gehouden van den Nederl. Tuindersbond. Ten aanzien van de ontwerpen van invoer- en tariefwet stelt het hoofdbe stuur zich op het standpunt, dat onder de huidige omstandigheden meer dan ooit, de gewenschte goederenruil alleen berefltbaar .is bij een beheerscht systeem yan den internationalen handel. Ter werkelijke verdediging van onzen export (ruil)-belangen heeft onze regee ring de gevraagde machtiging absoluut noodlg. Het hoofdbestuur betreurt, dat in de nieuwe ontwerpen, het doel niet duidelijker wordt omschreven, vreest een gebrujkmaking ten behoeve van Neder landsche industrialiseering, en het zal mede ageeren om dit te voorkomen, doch verklaart zich nogmaals voor actieve handelspolitiek, die gericht is op zoo groot mogelijke productie en internatio nalen goederenruil (handel). Wat den algemeenen toestand in de tuinbouwbedrijven aangaat deze is slech ter dan ooit. Al is het mogelijk dat bij de loopende onderhandelingen met Duitschland veel gunstiger perspectieven ontstaan, zekerheid bestaat daaromtrent niet, en waar de ervaring heeft geleerd, dat onze richtprijzen worden aangepast aan het beschikbare bedrag (uitgetrok ken is 10 millioen gulden) wil het H. B. nogmaals aandringen op uitbetaling van behoorlijke kostprijzen: Het H.B. verklaart zich tegen de ver hoogde heffing voor aardappelen en be pleit ook hiervoor een behoorlijk gega- randeerden kostprijs, mU algeheele op neming in de steunbepalingen van den tuinberuw. Enkele leden zijn van meening, dat, wanneer met de loopende onderhande lingen met Duitschland geen bevredi gende resultaten worden verkregen, het noodzakelijk zal zijn dat ons veilingsys teem wordt herzien of verlengd tot een verkoopsysteem, dat het mogelijk maakt rekening te houden of aan te sluiten bij de in verschillende landen opgerichte in koopsystemen. De pogingen van de groenten-en fruitcentrale in dezen reeds betracht, worden onvoldoende geacht. Het H.B. acht het noodzakelijk dat in de ingevolge art. 59 van de nieuwe pacht wet op te richten pachtbureaux, de N. T. B. op bevredigende wijze wordt ver tegenwoordigd. De be teekenis van de pacht voor alle tuinbouwbedrijven, spe ciaal voor de meest intensieve, maakt dit wel bijzonder urgent. Het H.B. heeft dienaangaande een adres aan de regee ring gezonden. Zesde Nederlandsche reclar In de „Industrieele Club" te dam werd gisteren het zesde Nederland sche reclame-congres door Jhr. dr. J. C. Mollerus, voorzitter van het genootschap voor reclame, geopend. Als onderwerp voor dit congres was gekozen: „De opbouw van een collectieve reclame-campagne voor kwaliteit", waar bij een aanschouwelijk beeld wordt ge geven van de wijze, waarop een reclame campagne tot stand dient te komen. Als prae-adviseurs traden op een in dustrieel, als vertegenwoordiger van het productie-apparaat, een detaillist, als vertegenwoordiger van het distributie apparaat, een reclame-adviseur, de re clame-chef, de dagbladdirecteur, de uit geven van periodieken, de drukker en de etaleur. Negen prae adviseurs gaven dus leder een deskundige beschouwing over de taak van hun groep, waarna de secre taris van het genootschap, de heer H. O. D. Coppens, een resumé gaf van het be handelde. Het prae-advies van den industrieel werd uitgebracht dpor mr. R. A. H. Dob- belman. De taak van den detaillist wéfrd besproken door den heer A. F. Hollaar. Dr. H. J. A. Hermens behandelde de markt-analyse. Het werk van den recla me-adviseur was het onderwerp van het prae-advies van den heex A. A. Bos- schart. De taak Van den reclame-chef werd behandeld door den heer Faaf De heer J. W. Henny, voorzitter van de „Ne derlandsche Dagbladpers" behandelde ln zijn prae-advies de taak der dagbladpers. Namens de Nederlandsche Periodieke Pers bracht de heer A. J. O. ^rengholt, een prae-advies uit. Over reclamedrukwèrk voor kwaliteit» artikelen sprak de heer Levisson, waarna de étalage als propagandamiddel behan deld werd door den heer Jambroes. Prof. Dr. A. H. M. J. van Rooy overleden. Rector-magnificus der gemeente universiteit te Amsterdam. Prof. dr. A. H. M. J. van Rooy, rector- magnificus der gemeente-universiteit te Amsterdam, die gisteren, toen hij te Nij megen vertoefde, om de Vondel-herden king in de r.k. universiteit bij te wonen, plotseling ongesteld werd en naar het Stjj Canicius-ziekenhuis moest worden vervoerd, is daar hedenmiddag overleden. Het echtscheidingsvraagstuk. De Tweede Kamer heeft de algemeene beschouwingen over de justitie-begroo- tirtg voortgezet. De twee onderwerpen, welke ook Vrij dag jl. de meeste aandacht getrokken hadden, het echtscheidlngsvraagstuk en de behandeling der vreemdelingen, wer den ook vanmiddag weer besproken. Over de echtscheiding sprak de heer Wendelaar (lib.) die uitbreiding ddr echtscheidingsgronden en verkorting van den wachttijd na scheiding van tafel en bed bepleitte. De andere sprekers over dit onderwerp, de heeren Rutgers van Rosenburg (c.h.)., De Geer (c.h.), Terp stra (a.r.) en Zanttt (s.g.) verdedigden de eenheid en onverbreekbaarheid van het huwelijk. Over de vreemdelingen sprak de heer De Visser (comm.) die een verschil op merkte in de behandeling van Duitsche emigranten van nationaal-sociallstlsche en van niet-nationaal-soclalistische ge zindheid. De heer Hermans (r.k.) wees op het gevaar van politieke inmenging door Duitsche organisaties hier te lande. Over het arbeidsrecht werd nog het woord gevoerd door den heer Drop (s.d.) die een betere systematiek voorstond en den freer Posthuma' (c.d.) wd regeling van het concurrentiebeding wénschte. De heer Kortenhorst (r.k.) protesteert krachtig tegen de beschuldigingen, wel ke de heer Rost van Tonningen (n.s.b.) Vrijdag Jegens de katholieken heeft uit gesproken. Voorts kwamen tal van onderwerpen aan de orde. t>e.minister van Justitie, de heer Go- seling, die laat in den middag aan het woord kwam, verklaarde den heer Rost van Tonningen geen antwoord te zullen geven, daar deze getoond had zich niet op het niveau van de parlementaire ge- dachtenwisseling te stellen en bovendien bij voorbaat verklaard had, den minister niét te vertrouwen. De minister deed ver volgens een mededeeling over de zaak- Van 't Sant, waaruit blijkt, dat weliswaar ee!n dossier, dat door een Haagschen in gezetene aan den procureur-generaal was ter hand gesteld, niet aan den rech- ter-commissaris is doorgegeven, doch dat een duplicaat van het dossier door den rechter-commissaris was bestudeerd, waarna dit duplicaat met instemming van den eigenaar ter zijde ls gelegd, om dat het geen gegevens voor de strafzaak bevatte. Het bericht, dat het dossier ver dwenen zou zijn, beschouwt de minister als e< broken, met een roeibootje over de Maas gebracht en vervolgens op een vracht wagen geladen, zoo meldt de „Crt". Toen v. M. thuiskwam, vond hij een huis, dat meer op een duiventil geleek dan op een woning. Langs alle kanten kon men in en uit en vooral de gure wind maakte daarvan dankbaar gebruik. De huufder deed echter ook nu nog alsof er niets gebeurd was en blijft het huis Landbouwer door trein gedood. Op den.onbewaakten overweg aan de Esperantolaan te Arnhem is vanmorgen het lijk gevonden van een landbouwer, die, waarschijnlijk toen hij met zijn iiets de spoorbaan passeerde, door een trein is aangereden. Het lijk was ernstig verminkt. De identiteit van den man kon nog niet worden vastgesteld. RKCHTZA KEN. Visscherljwetovertreding. De rechtbank te Rotterdam heeft be handeld een uitgestelde zaak van den 36-jarigen reiziger G. W. B., die in appèl gekomen was van twee vonnissen van den kantonrechter te Gouda, waarbij hij wegens overtredingen van de Visscherij wet was veroordeeld tot twee maal 6 boete subs, tweemaal 5 dagen hechtenis. De overtredingen waren hierin gelegen, dat verdachte ingesloten vischtijd had gevischt met een zetlijn en dat hij voor het water waarin hij vischte de Rotte geen vergunning had Bij de eerste behandeling voor de rechtbank had verdachte er zich op be- toepen, dat niet hij. maar zijn broer de overtredingen had begaan. De rechtbank hoorde nu nog een paar getuigen, die bevestigden, dat het inderdaad B. was geweest, die visschende was aangetrof fen en niet zijn broer. Tegen deze getui gen had verdachte zelf verklaard door den rijksveldwachter E. A. Verhoef .te zijn bekeurd. Verdachte, die bij de eerste behande ling hoog van den toren blies en zeide, dat het niet om het geld van de boete ging, maar om ïiet recht, was thans niet O. M., waargenomen door mr. F. I Wilbrenninck achtte overtuigend be wezen, dat het deze verdachte ls geweest, die de overtredingen heeft begaan en niet zijn broer. Het vonnis van den kan tonrechter kan echter om Juridische re denen niet in stand blijven. Het O. M. eischte vernietiging daarvan en veroor deeling van verdachte tot dezelfde straf fen. 476e NEDERL. STAATSLOTERJI. Ie klasse. Trekking van 24 Nov. 1500—: 15737 400.—: 13257 200.— 5042 Prijzen van 20—: 271 320 44G 607 1465 1582 1646 1796 1991 2156 ?263 2338 2398 2565 2648 2795 2982 3079 3194 3642 3967 4594 4656 4658 4689 4695 5104 53.$2 5529 5869 5878 6014' 6048 6157 6416 6429 7077 7202 7438 7942 8054 8564 8987 9045 9172 9241 9460 9851 9976 10213 10454 10658 10709 10766 HOOI 11571 12027 12182 12243 12381 12490 12909 12924 13088 13093 13179 13270 13366 13539 13692 13735 13768 13837 13858 13918 140S3 14619 14624 15139 15243 15309 15623 15890 16184 16566 16576 16773 16847 17721 17749 18057 18148 18246 18362 1842Ö 18787 18850 die een nieu- i RADIO PROGRAMMA'S. GEMENGD NIEUWS. Radicale maatregelen van huiseigenaar. Deuren en ramen uitgebroken, zoo dat wind vrij spel heeft. Huur- j der echter niet te verjagen. In het rustige plaatsje Lith aan de Bfetas heeft zich Vrijdagmiddag een niet aljedaagsch tooneel' afgespeeld Vlak aan df Maas ligt een- woning, welke het eigendom is van iemand uit Tiel en be- wpond wordt door J, v. M. Tusschen elge- n&ar en huurder schijnt een kwestie te besta.n. Aan v. M. zou namelijk de huur opgezegd zijn, doch deze weigerde het huis teverlaten. Vrijdag nu verscheen de eigenaar met zijn echtgenoote en nog een helper in Lith. om zelf de zaak in handen te nemen en v. M. te dwingen een goed heenkomen te zoeken. Zij trof fen den huurder niet tliuls, maar dat fcheen juist de bedoeling te zijn. Het trio ging namelijk met ongekenden IJver aan den slag om het huis onbewoonmaar te maken. Deuren en ramen werden zoo goed en zoo kwaad als dat ging uitge- Donderdag 25 November. Hilversum I, 1875 M. 8—9.15 KRO, 10— NCRV, 11— KRO, 2—12 NCRV: 8—9.16 en 10.— Gramofoon; 10.15 Mor, gendienst; 10.45 Gramofoon; 11.30 Gods- dienstig halfuur; 12.Berichten; 12.15 K RO-orkest en gramofoon; 2.Handwerk- uurtje; 3— Gramofoon; 3.45 Bijbellezing; 4.45 Cursus handenarbeid voor de jeugd; 5.15 Gramofoon; 5.30 Arnhemsch Strijk kwartet en gramofoon; 6.15 Gramofoon; 6.45 CNV -kwartiertje7.— Berichten; 7.15 Causerie vanwege de Nationaal Christ. On- derwijsvereeniging; 7.45 Reportage; 8— Berichten ANP, Herhaling SOS-Berichten; 8.15 Gramofoon; 9— „Activeering van ge meenteleden", causerie; 9.30 Amsterdamsch Salonorkest; (1010.05 Berichten ANP); 10.45 Gymnastiekles; 1112 Gramofoon, Schriftlezing. Hilversum II, 301 M. AVRO-Urtzending: 8— Gramofoon; 10.Morgenwijding; 10.15 Gewijde muziek gr.)? 10.30 Het Om roeporkest en solist; In de pauze: Declama tie; 12.45 Kovacs Lajos' orkest en soliste; 2— Voor de vrouw; 2.30 Zang en piano; 3— Knipcursus; 3.45 Orgelspel; 4.Voor zieken en t'huiszittenden4.30 Gramofoon; 4.50 Voor de kinderen; 5.30 Het Omroepor kest; 6.30 Sportpraatje; 7— Voor de kin deren; 7.05 AVRO-Dansorkest7.30 Engel- sche les; 8.Reportage schaakatch, Be richten ANP, Mededelingen; 8.15 De Twi light Serenaders; 9.— Leidsch Dameskoor; 9.20 Reportage Schaakmatch; 9.30 Gramo foon; 9.45 Het Concertgebouworkest; 10.46 Reportage Schaakmatch; 11.— Berichten ANP; Htérna AVRO-Dansorkest; 11.40—12 Orgelspel. Droitwich 1500 M.: 11.25—11.45 en 12.05 Gramofoon; 12.50 Het Trocadero-Cinema-Orkest; 1.85—2.20 Gramofoon; 3.18 „Th© Black Hand", cause rie; 3.25 Gramofoon; 3.85 Het Stedelijk Orkest van Bournemouth en Solist; 5.05 Causerie „Some Suggestions for the Broa der Figuïè"; 5.20 Jack White en zijn Colle gians; 6.20 Beriéhteh; 0.4Ó Causerie „Books I read twice"; 7,— Orgelspel; 7.20'De BBC- Zangers; 7.50 Jack Jackson en zijn Band m.m.v. solisten;' 8.20 Variété-programma; 9— Causerie „Men Talking"; 9.20 Berich ten; 9.40.Het BBC-Theater-orkest; 10.20 Kerkdienst; 10.40 Het Kutcher Strijkkwar tet; 11.15 Billy Cotton en zijn Band; 11.50 GEZONDHEIDSDIENST VOOR VEE. Op initiatief van den heer van Wijnen Voorzitter van den Bond van Kaasprodu centen, wordt momenteel in het zelfkazen- de gebied van Zuid-Holland een groot- scheepsche actie op touw gezet, welke dui delijkheidshalve „meer algemeene veever betering" zou kunnen worden genoemd De commissie, belast'met ihet uitwerken dezer plannen, heeft als zoodanig reeds een voorloopig werkplan uitgestippeld. De werkzaamheden zullen o.a. omvatten melk-' control® (opbrengst en bepaling van -hèt vetgehalte) volgens de gewone gangbal* methode bij de Fok- en Controle-Vereeni- gingen, onderzoek op uierg*breken in den ruimsten zin, tuberculose-onderzoek, be strijding besmettelijk verwerpen, e.d. Voor het laatste is de medewerking der' veeartsen verkregen, térwyi oök réeds con tact is gezocht met de organisaties, die in Zuid-Holland op het gebied bovengenoemd werkzaam zyn. Binnenkort zal een bijeenkomst worden gehouden met de vertegenwoordigers der bestaande Fok- en Controlevereenigingen en de plaatselijke tuberculosebestrydings- vereenigingen in dé Alblasserwaard en de Krimpenerwaard teneindè de wenschelijk- iheid tot samenwerking te bespreken. Ongetwijfeld kdn er met eendrachtig^ sa menwerking in deze veel en veel meer wor ded bereikt dan dit tot dusverre het geval is geweest. De ervaring leert helaas maar heel dik wijls, dat een'aantal kleine vereenigingen een kwijnend hèstaan lijden, zoodat hiervan hoegenaamd geen kracht uitgaat. Bovendien zullen de reeds bestaande ver- eenigingen, welke beter functionneeren zeer zeker belang ihebben by een dergelijke werk wijze, daar de exploitatie van de te vormen dienst gemeenschappelijk veel voordeélige» kan geschieden dan tot nu toe. Daarnaast kan voor meer interne aange legenheden volkomen zelfstandigheid wot- den behouden, zooals fokkery'zaken, stier- houderijen, eA. Allerwege wordt thans i schonken aan de kwaliteit der piuu»v«„ van allerlei soort. Alleen het. product melk en al wat daarmede samenhangt, komt nog achteraan. Er is, met name in de hiervoren bedoelde gebieden nog heel wat te verbeteren, het- ieder ingewijde dan ook zal Laten de veehouders daar er dus tijdig voor zorgen, dat zij, indien de tyd is aan: gebroken, dat ook het product melk naar kwaliteit wordt betaald en het schijnt dat ook aan de verwezenlijking daarvan ernstig wordt gewerkt ook inderdaad in staat zyn om een behoorlek product t>e kun nen leveren, en daardoor in staat worden gesteld om behoorlyk het hoofd te kunnen «eden tegen concurrentie van elders. Dit staat wel vast, dat andere j die in die richting reeds lang zyn als zoodanig, een voorsprong hebbén, zoodat niet langer moet worden geaarzeld om de hand aan den ploeg te slaan. Ofschoon w(j' de moeilijkheden, welke in deze nog moeben worden overwonnen, geenszins onderschatten, twijfelen wij niet of de gezondheidsdienst, zooals deze voor loopig wordt aangeduid, zal zeer zeker re den van bestaan krygen. Voorburg. LOUTER. —12.20 Dansmuziek (gr.). Radio-Paris 1648 M.: 7.50, 9.19, 10.40 en 11.20 Gramofoon; 12.40 W. Cantrelle-Orkest en zang; 3.20 en 4.20 Zang; 7.50 Pianovoordracht; 8.35 Gra mofoon; 8.50 Nationaal Orkest; 10.50 Gr»' mofoon. Keulen 456 M.: 5.50 Plietzsch-Marko-Orkest; 7.50 E. Börschelf orkest; 8.50 Pianovoordracht; 9.20 Volksliederenconcert11.20 OrlcesUon- cert; 12.35 Stedelijk Orkest van Coblenz; 1.35 L. Malachowski's orkést; 3.20 Omroep- Amusementsorkest; 5.20 Solistenconcert; 6.80 Omroeporkest; 7.20 „Undine", opera; 9.50—11.20 Rehfeld-Orkest, balalaika-Or kest en solisten. Brussel 322 en 484 M.: 322 M.: 12.20 Gramofoon; 12.60 Zang; 1.Salonorkest; 1.3 OOmroepdansorkest; 1.50 Zang; 2—2.20 Gramofoon; 5.20 Salort- orkest; 6.50 Gramofoon; 7.23 dito; 8.20 Om- roepdansorkest; 9.20 Omroepsymphonie-oi-1 kest en Declamator; 10.30—11.20 Gramo- 484 M.: 12.20 Gramofoon; 12.50 Omroep- orkest; 1.30—2.20 en 5.20 Gramofoon; 6.85 Kleinorkeat; 7.36 Gramofoon; 8.20 Omroep* orkeat en soliate; 9.35 Radiotooneel; 10.06 Gramofoon; 10.30—11.20 Solistenconcert. 7.20 Het Omroeporkest; 8.20 BeridttMi; 8.35 Vervolg concert; 9.20 Berichten; 9.50 Pianovoordracht; 10.05 Weerbericht; 10.20 11.20 O. JooBt en zijn orkest. MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt Woerden: 24 N6V* Aangevoerd 241 partyen. Pirijzen: le kw. m. r.m. 2829; 2e kW-., m. r.m. 2627; zware tot 30. Handel matig. WEERBERICHT. 1 Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te de Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 24 November- i'iHoogste barometerstand 768.6 te War schau. Laagste barometerstand 743.1 te Jfpl" mmyen. Verwachting: Zwakke tot matige veran derlijke wind, later uit Westelijke richtin gen, nevelig tot zwaar bewolkt, of betrok ken, met waarschijnlijk eenige regen, we - nig verandering in temperatuur. aÊM STADSNIEUWS. GOUDA, 24 November 1937. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders brengen tpr algemeene kennis, dat op de Secretarie tór visie is gelegd een verzoek met bijlagen van J- L Helmond, om vergunning tot het richten van een sigarenfabriek met droogkamer in het perceel Rozendaal no. 6,' kadastraal bekend in. gemeente Gouda, sec tie C no. 3310; van J. J- de Bruyn, om vergunning tot het oplichten van een sigarenfabriek met droogka&tdn het perceel gelegen Cappener- «teet uo. 10, kadastraal bekend in gemeen te Gouda, sectie C no. 3179; en van de Coöperatieve Vereniging Ara- gterdamsche Huidenclqb G.A., om vergun ning tpt het oprichten van een Ijuidenzouta- rjj in-het perceel gelegen Burgvlietkade no 12, kadastraal bekend in gemeente Gou* da, soctie A no;.6,407. Op Dinsdag 7 December 1937, des voor- middags ten ure zal op het Raadhuis gelegenheid zijn-om bezwaren tegen de ge vraagde vergunning in te brengen. unning v«fe*nd. Stortplaats voor voor vuilnis. Burgemeester en Wethouders doen te weten, dat Ged-S^ten der Provincie Zuid- Holland bö besluit van 9/17 November 1937 B no. 8575 (le .afd-) G. S. no. 290 vergun ning hebben verleend aan het gemeentebe stuur van Gouda en zyne rechtverkrijgen den tot het oprichten van een stortplaats voor huisvuilnis, op het terrein aan de Nieu we Gouwé O.Z., kadastraal bekend gemeen te Gouda ,sectie G nos. 1333, 1384 en 1335, behoudens het recht van belanghebbende(n) tot het instellen van beroep binnen 14 da gen bij H. M. de Koningin, ingevolge arti kel 15 der Hinderwet. Hij, die het beroep instelt, geeft daarvan gelijktijdig kennis aan het gemeentebestuur en (bij deurwaar- dersexplolt) £an dengene, aan wien de ver gunning is verleend. Zaterdagavond heeft de mondharmonica- vereeniging „Crescendo" in „Concordia" haar 12%-jarig bestaan gevierd. Voor een stampvolle zaal sprak de voor zitter, de iheer A- de Mink, het openings woord. In het bijzonder heette hy welkom Burgemeester en Mevrouw Gaarlandt en het ««re-lid, de heer M. van Leest. Spr. kon tot zijn groote genoegen con- stateeren, dat het ledenaantal flink stijgen de ia, waarmee hü' hoopte, dat de moeilijk ste jaren voor de veqeenjging voorbij wa ren. Tot slot bracht de heer de Mink dank voor de ondervonden steun van de leden, de donatefirs «n andere instanties, waarna gelegenheid gegeven werd de jubileerende vereeniging te complimenteeren. Reagect&vslyk gamena de Goudsche Bond van Düettantenverefnigingende dames- en heerengymnastiekvereeniging Krachtsport, de gemengde zangvereeniging Gouda, de tooneelvereeniging Nieuw Leven, de athle te- en gymnastiekvereeniging Excelsior en de fanfarevereeniging De Korte Akke ren werd gesproken door de heeren J. van Steyn, P. Perdyk, L. van Kersbergen, J. W. Dikhoof, D. van 't Hof en G. van Hest, die hun gelukwonschen gepaard lieten gaan hun gelukwenschen gepaard lieten gaan met prachtige bloemen. De vereeniging opende zelf het program ma en wel met een drietal, stukken. „Through night to light" was een goede marsch, uitgevoerd onder leiding van den directeur, den heer A. van Greuningeji. Na de pauze voerde Crescendo nog twee nummers uit, die beter waren dan 't eerste* Het Waren de bekende wals van Paul Lincke „Verschm&hte Liebe" en de pittige marsch „Koning Voetbal" van Willy Schootemeyer. Het verdere programma was in handen van de familie Hofman uit Amsterdam, die met hun aardige liedjes, accordeon ed viool spel, gevolgd door een geestige éénacter, de bezoekers byzonder hebben geamuseerd. Het klokje van gehoorzaamheid was voor velen te gauw aangebroken. Met muziek V£m het ensemble-Vergeer werd hierna overgegaan tot h«,t bal, dat onder leiding stond van den heer D. Holthuijsen. Crescendo kan op een uitstekend geslaag- Sint Nicolaasfeeat in „One Genoegen", tuur van de Sociëteit „Ons Ge- is voornemens dit jaar wederom voorde kinderen der leden een St. Nicolaas- fcest te organiseeren en wel op Zondag 5 December a.s., des namiddags te 2% pu in de zaai Kunstmin. St. Nicolaas en zyn knecht „Zwarte Piet" tullen aanwezig zyn en zy zullen met hun goede gaven de- kinderen der leden zeker Voor verde^tffetfctiM.iwordt zorg gedra gen: o.a. zal Mej. Mariana Goudzwaard een Poppenkast-vertooning verzorgen, waarin TWr poppen de aardige geschiedenis „Ala- ®n en dp wonderlamp" zullen vertellen. Veider.zal zy' de kinderen een kwartier- terig houden met de sprekende en zin gen Picolo. (lit feest ikunneu d**ipemen klnde- leden fat én met 'den leeftijd van 10 jaar. De Olympiade-film. Het bestmy van Achilles verzoekt ons te "eh mededeelen, dat voor de vertooning Va^e THni van de Olympische Spelen 1936, Donderdagavond a.s. in het Ve'è- Restaurant gegeven wprdt, gèen Plaatsen meer beschikbaar zyn. vtó» Zaa' gaat °pen om 7.80 uur, terwijl ter de voorstelling gramofoonplaten ge raaid zullen worden. n verband met de bijzonder groote be langstelling, die voor de film bestaat, heeft i het Achilles-bestuur het plan opgevat bin- nenkort deze film wederom in Gouda te vertoonen. De herbouw van Simon de Wit's nieuwe winkel is gereed. Vanmiddag; heeft de firma Simon de Wit, haar nieuwe winkel geoppid. Ter plaatse waar de vorige winkel stond aan de Markt, hoek Stoofsteeg, is een nieuw pand ver- reaen, een geheel gemoderniseerde winkel, waarin het bekende bedrijf yan voedmgs- en genotmiddelen dezer firma, dat bier sinds jaren hpstaat, wordt voortgezet Daar de vorige winkel niet meer voldeed aan de eischen, die tegenwoordig aan een zaak m levensmiddelen worden gesteld, heeft de di rectie dezer groote winkelmaatschappij het kloeke besluit genomen'het pand geheel af te breken en een nieuwe ruime moderne winkel met magazijhen en bovenwoning te bouwen. Gedurende de bouwperiode is ter tydèlyke voorziening een houten gebouwtje neergezet, waarin het bedrijf is uitgeoefend. Nu is de nieuwe Avinkel gereed en geopend, ten teeken waarvan een kleurige vlag aan het pand is ontplooid. Maakt het perceel aan de buitenzyde al een goeden indruk, de ruime etalages, waarin op aantrekkelijke wyze een keur van de talryke artikelen, die de firma voert; zyn geëtaleerd, zyn er op bérekend, het publiek te trekken. Zyn koffie, thee, vleeschwaren en kaas wel de voornaamste artikelen dezer zaak, daarnaast biedt deze winkel een verscheidenheid van andere pro ducten, die tot het levensmiddelenbedr(jf in ruimen zin behooren- De nieuwe winkel is, zooals vanzelf spreekt, ingericht naar de eischen welke de hygiëne en practisch inzicht aan zulk een zaak stellen. De groote ervaring dezer firma heeft haar in staat gesteld deze eischen en behoeften volkomen te leeren kennen en van die kennis heeft ze een zeer 'ruim gebruik gemaakt. Zoowel de winkel als de achter en boven liggende magazijnen geven een beeld van orde en reinheid en practische inrichting. Reeds voor het openingsuur stond een drom van menschen voor dë nieuwe winket, om te worden binnen gelaten. De belang stelling was op dezen eersten middag wet byzonder groot. Het personeel der -aak, dat uit een 12-tal mannelijke en vrouwelijke krachten bestaat, die door een specialen cursus door de firma goed zyn geschoold, kréég direct de handen vol. Federatieve Kerkdienst in.de Remonstr. Kerk. Op Zóndag £8 November a.s. houdt de Vryz. Prot. Groep een Federatieve Kerk dienst, ditmaal in de Remonstrantsche Kerk aan de Keizerstraat. Aanvang 10% uur. Ds. C. P. Thomson, Vryz. Herv. Pre dikante, alhier, zal in dezen dienst voor- Kaan. Benoeming hoofd der school voor B.O. De heen D. Dullemond, onderwijzer bij het b. o. alhier is benoemd tot hoofd dei- school voor b. o. aan het internaat „Voor geest" te Oegstgeest. Bij val been gebroken. De heer L. Lafeber, manufacturier, wo nende aan de Walestraat, had in de Snoij- straat, toen hy een klant bezocht, het on geluk over den drempel te vallen en een been te breken. Dr. Meeter heeft den koop man in zyh autb naar de Wijkverpleging vervoerd, waar het been is gezet. Daarna is de heer Lafeber naar zyn woning ge bracht. Onderlinge wedstrijd voor Bakkerszonen De Bakkerszonenvereeniging- Gouda en Omstreken heeft gisteravond in haar cur- susgebouw aan de Raam een onderlinge wedstrijd gehouden. Door de Maro-fabrieken uit Rotterdam, de bekende firma op bakkerij ge bied, waren voor de leden enkele cursussen en demon straties gehouden met de producten van deze onderneming. Tot slot van deze cursus werd bovengenoemde wedstrijd gearran geerd. De deelnemers krègen voor vier werkstukken punten. De koekjes, cake en onopgemaakte taarten waren thuis klaar gemaakt en werden allereerst door de jury gekeurd. Daarna werd een aanvang geno men met het bespuiten en opmaken der moscovische taarten. Dit was een interes sant gezicht. In betrekkelijk korten tyd wisten de bakkers stukken gebak tot smakelijke roomtaarten, taarten met mar- sepain-figuren e.d. om té tooveren. 'Nadat de jury de uitslag bekend had ge maakt gaf de chef-demonstrateur der Maro- fabrieken, de heer W. J. van Nieuwkerk, een technische beschouwing over de resul taten van dezen wedstrijd. De leider der cursussen, de heer M. H. Luszczek uit Rot terdam, gaf tot slot nqp een demonstratie in het suikertrekken, welke zeer de aan dacht trok. Het was voor allen een nuttigen avond. De uitslag van den wedstrijd luidt: Onopgemaakte taarten: 1. W. van Zeide ren uit Bodegraven. Cake: G. Vogelaar uit Reeuwijk. Koekjes rS. Caspers uit Bodegraven. Opgemaakte taarten: 1. en 2. Gebr. W. van Zeideren uit Bodegraven en 3. C. Ooms uit Gouderak. Nieuwe Schouwburg. KANTONGERECHT GOUDA. Bedorven vleesch. Voortgezet is vandaag de wegens over treding van de vleeschkeuringswet tegen een Goudschen slager aanhangige zaak, die is voortgevloeid uit het feit, dat een klant, die vleesch thuisbezorgd kreeg en daarvan tie deugdelijkheid betwijfelde naar den keu- ringsdienst stapte, die daarop een onder zoek instelde en in <ien winkel aantrof ^en mand met stukjes rund- en varkensvleescn tot een gewipht van 3 K.G. en in de ijskast een hoeveelheid varkensvet tot een ge vxehp van 7 K.G., een en ander in bedorven toe- SPORT EN WEDSTRIJDEN. De vorige keeren diende de zaak al» een geheel, doch ditmaal was zy gesplitst. Al lereerst had de slager zich te verantwoor den voor. het bedorven vleesch in de mand. Overeenkomstig den eisch werd hij hiervan vrijgesproken op grond van de verklaring van een dér getuigende keurmeesters, dat het vleesch niet voor verkoop voorhanden geacht kon worden en dat de mand in den winkel stond, omdat de slager geen berg ruimte had en er van«de zijde van den keu ringsdienst was bezwaar tegen een vroege- ren toestand, waarby de mand op een plat stond. Ten aanzien van het vet deelde de ver dachte mede, drat het niet ten verkoop aan wezig was, maar zou worden weggehaald door iemand, die het voor wagensmeer zou verwerken. De betrokkene was echter nog niet geweest en daarom had des slagers vrouw het zoo lang in dè ledige ijskast ge- zet, omdat het in den wirtkel een onooge- ly'k gezicht was. Uit de diverse verklaringen bleek, dat het hier darmenvet 'betrof, dat van zichzelf al een weinig frissche kleur heeft. Toen de keurmeester het aantrof, dit was op een Zaterdagmiddag, was het echter bedorven, hetgeen de ambtenaar aan de reuk vaststel de. Het vet is daarop naar het slachthuis gebracht en des Maandags gekeurd en in ondeugdelyken staat bevonden.A De tweede getuigende keurmeester deel de mede, dat de ijskast bestemd is voor vleesch, dat goed is en dat men goed wil houden. Als het vet voor verwerking tot wagensmeer was bestemd, had men het net zoo goed ergens anders kunnen neerzetten, omdat het dan toch niet gégeven had of het bedorven was. De ambtenaar van het O.M. noemde ver dachte ©en aartsrecidivist, een bekend stam gast bij het kantongerecht, die al herhaal delijk is veroordeeld, laatstelijk tot een voprwaardelyke hechtenis. Uit de omstan digheid ,dat aan het aan de klant geleverd vleesch een luchtje was, concludeerde het O.M., dat verdachte er niet tegen opziet de menschen bedorven waar in de maag te du- w;n. De ambtenaar eischte twintig dagen hechtenis. De verdediger, mr. Simöns uit Utrecht, meende, dat de slager te goeder trouw is geweest. Hy achtte niet gewezen, dat het vet ter aflevering Yoérhaiyjen en evenmin, dat het bedorven was, omdat de keuring op het abattoir eerst des Maandags is geschied en het vet gedurende dien tyd niet in een gekoelde ruimte is bewaard. Op grond hier van vroeg de raadsman vtyspraak. De kantonrechter zal oVer veertien da gen tliÖpraak doen. Witlof en vet. D:m is ook bepaald de uitspraak in de oude zaak tegen een kweeker te Waddinx- veen, wien het kweeken en verkoopen van witlof wortelen zonder vergunning is laste gelegd. Er werd nog een getuige ge hoord, maar veel nieuws is niet gebleken. H«t O.M. persisteerde by zyn eisch van tweemaal 50 subs, tweemaal 20 dagen, mr. Simons pleitte ook thans vrijspraak. Afgewerkt is voorts de al een paar maal in* behandeling geweest zijnde zaak tegen den chauffeur van een autobusdienst, die voor een Goudschen slager elders goedge keurd vet had medegebracht, doch dit niet naar het abttoir had gebracht om het van invoerstempels te doen voorzien. De wet behaalt, dat het vet bij invoer onmiddellijk op het abattoir moet worden aangeboden, maar daar dit buiten de route van den bus dienst lag, leverde de chauffeur het by den slager af, die er vervolgens mede naar het slachthuis ging. Hef was ai jaren zoo gegaan hadden ver dachte en slager den vorigen keer verteld en thans deelde de keurmeester mede, dat inderdaad de slager verschillende malen in gevoerd vet heeft aangeboden. Hoe hij het in zijn bezit had gekregen, was niet bekend. Onder deze omstandigheden vorderde het O.M. 2 subs. 1 dag. De kantonrechter, mr. Tj. de Jong, legde '6 subs. 2 dagen voorwaardelijk met een proeftijd van eên jaar op. Van A Op de Gouwe is gisteren by het aanslaan een vrachtauto achteruit gereden, vermoe delijk doordat de wagtn in de versnelling stond, en tegen een bakfiets gebotst, die op haar beurt tegen een fietsenrek aange duwd werd. Van de bakfiets werd het ach tergedeelte geheel verbogen, het fietsenrek werd vernield. De schade is onderling ge- Tooneelavond Margaret". Op Woensdag 1 December a.s. te 8.15 uur aal in den Nieuwen Schouwburg door de tooneelgroep „Het Masker", directeur Ko Arnoldi, ten tooneele worden gebracht „George and Margaret" een blijspel in drie bedrijven door Gerald Savoy in. de vertaling van Betsy Kiek—Wolfers In dit geestige blijspel treden met Ko Arnoldi o.a. op Magda Janssens, Jan Retèl, Heieen Pimental,( Alex Faassen, Leo de Hartogh en anderen Door een lier gegrepen. Goed afgeloopen. Aan boord van het hedenmorgen tru de Kattensingelgracht nabij de Van Swle- tenstraat in lossing liggende motorschip „Be drie gebroeders", eigenaar de heer Joh. van Dijk en te Zuid-Bevelanid thuis behoorend, heeft vanmorgen een ongeval plaats gehad, dat gelukkig goed is afge loopen. Aan boord van dit schip bevond zich het meisje Corry van der Kalf, dat bij de lier naar het lossen van de bieten stohd te kijken. Blijkbaar ls ze te dicht bij de lier gekomen, want op een gegeven oogenblik werd het kind gegrepen. Ge lukkig werden alleen haar kleeren ge pakt, en deze scheurden af, waardoor het kind op het dek viel en geen ver wondingen kreeg. Het ongeval liep dus heel goed af. Gevonden voorwerpen. Am de vólgende adressen zyn te bevra gen in de •afgeloopen week als gevonden aangegeven voorwerpen: zilveren medaille b(j v. d. Vlist, Boelekade 24; blauwe cein tuur by T. Scheepbouwer, Turfsinge 51; zwarte hondje by M. Prevo, v. d. Palm straat 99; belastingmerk by Verweij, Wach telstraat 52; paar heerenhandsohoenen by K. de Jong, Boelekade 247; zwarte, kam by N. v. Groningen, Boelekade 107; 2 wollen wantjes by Gerhards, van Heusdestraat 10; halsketting by Veerman, Martensstraat 1; broche by H. J. van Coilem, Groenendaal 38; donkergroen kindermutsje by J. Prang, Lemdulsteeg 24; handschoen by T. Brink, Coornhertstraat 15; beenpyp bij M. Kelder. Vondelstraat 57; dasspeld met ketting by v. Zwieten, Weth. Venteweg 113; glacé handschoen by W. de Jong, Oosthaven 29; pakje boter by C. v. Welzenis, R. van Cats- weg 100; alpinomuts b(j P. Sluiter, St. Jo- sephstraat 30; paar 'Handschoenen by T. Kengen, Gr. Florisweg 88; bruine kinder handschoen hy J. de Vroom, P. C. Both- straat 43; kinderhandtaschje by' Meyer, L. Dwarsstraat 18; donkerblauwe muts by S. Boers, Snoystraat 63; geel en rood gekleur- I d. das by de Bruin, Singelstraat 9; licht blauw mutsje bij Beuwer, J. Philipsweg 119; kinderhandschoen bij Verburg, Zwarteweg i 2; bruine dameshandschoen bij A. Harden- bol, Vondelstraat 8; overjas by A. Gibbon, Boschweg 126; radiateurdop by Politiebu reau; sleutel by Marktwezen, Boven Waag; i handschoen bij J. de Vroom, P. C. Both- straat 43; zak kolen by C. de Ruiter, Ro- baarsteêg 23; belastingpenning voor hon den met ketting by' A. Vermey, N. Haven 234; paar beenpypen by J. v. Etteenger, Bogen 48; belastingmerk by Politiebureau; 1 bruine dameshandsohoen by J. Nederhof, v. Stryenstraat 36; autodeken by Politie bureau; sleutel by J. de Knecht, le Kade 77; portemonnaie by A. Heimar, Vest 33; belastingpenning vóór honden met ketting by H. de Heide, Pretoriaplein 18. AGENDA. Thalia-Theater: De goede aarde. i 24 Nov. 6.30 uur Veemarktrestaurant. Le- J denvergéderin# Holl. My. van Landbouw. 1 24 Nov. 8.15 uur Nieuwe Schouwburg. Volksconcert Arnhemsche Orkestvereni ging, solist Simon C. Jansen, orgel. i 24 Nov. 8 uur Cursusgebouw Paradys 9. Lezing W. Boerhave Beekman voor Comi té voor ontwikkeling en De revanchematch om het De twintigste parflj remise. De 2üate partij om het wereldkampi oenschap schaken tusschen dr. Euwe en dr. Aljechin is ila 40 zetten afgebroken. Zij zou Woensdagavond om half zeven in den wintertuin van „Krasnapolsky" worden voortgezet. Naar w,ij vernemen heeft dr. Aljechin remise aangeboden, hetgeen door dr. Euwe aanvaard is. De afgegeven 41ste zet van Aljechin in de twintigste partij was: Db8xa7. De stand is thans: Aljechin 11, Euwe 9. De 21ste partij wordt Donderdagavond in „Krasnapolsky" gespeeld. LAATSTE DEKiCHTEN. H. M. de Koningin in «de Residentie. 's-GRAVENHAGE, 24 Nov. H. M. de Koningin Is hedenochtend per auto uit Soestdijk naar 's-Gravenhpge vertrokken waar H. M. vergezeld van de hofdame, jkcr. H. barones Schimmelpenninck van der Oye, om kwart voor tien is aange- Lilian Harvey te Amsterdam. Zij zal de opening van het nieuwe Rembrandttheater bijwonen. AMSTERDAM, 24 Nov. De bekende filmster Lilian Harvey zal Vrijdagavond a.s. de gala-voorstelling van de opening van het nieuwe Rembranttheater alhier, ter gelegenheid waarvan de Nederland sche premiere zal plaats vinden van haar nieuwste film „Fanny Elssler", persoon lijk bijwonen. Zij arriveert Vrijdagmiddag met het vliegtuig uit Berlijn te 3.10 uur op Scnip- hol en zal haar intrek nemen in het Am- stel Hotel. WISSELKOERSEN. 24 Nov. 25 Nov. Officieel. Londen 9.01H 8.994 Berlijn 72.80 72.66 Parijs 6.124 6.11| Brussel 30.63 30.60 Zwitserland 41.69 41.63 Kopenhagen 40.26 40.174 Stockholm 46.45 46.374 Oslo 45.27 46.20 New-York 1.7944 1.7944 Madrid. 6.34 Praag 7.30 6.34 Milaan 7.35 Prolongatie 4, part disc, è- -A, dag- 24 Nov. 8 uur Vredebest. Schietoefening Bijz. Vrflw. Landstorm. 24 Nov. 8 uur Blauwe Kruis. Propaganda- avond I.OjG.T. 24 Nov. 8 uur Reünie. Spreekbeurt ds. J. Börger voor Logosverband. 24 Nov. 84 uur Schaakbord bovenzaal. Verg. Zuid-Holl. Ijsbond afd. Gouda. 25, 26 en 27 Nov. Blauwe Kruis. Bazar; 25 Nov. 7 uur officieele opening. 25 Nov., 8 uur. Bovenzaal Het Schaakbord. 'Natuurkundig Genootschap. Lezing Dr. J. Kunst. 25 Nov. 8.15 uur Veeanark^restaurant. Ver tooning films Olympische Speten 1936. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Het kegelspel aan den Graaf Florisweg. Mynheer de Redacteur, By het beryden van het ongelukkige fietspad langs den Graaf Florisweg treft my telkens weer het zonderlinge kegel spel, dat het langsgaand verkeer noodge dwongen met de betonpaaltjes speelt. Van daag liggen er drie, fnorgen zeven, den dag daarop staan ze weer overeind, een paar dagen later liggen er negen omver. Ik be wonder het volhardingsvermogen en den moed van dengeen, die ze weer opzet. Zou het echter niet eens tyd worden, deze voor het verkeer gevaarlijke dingen te doen weghalen? Wanneer twee fietsers naast- elkaar rijden, of de een den ander wil inha len, wat op 'n ordentelijk rijwielpad mogelijk moet zyh, komen de trappers onvermijdelijk in botsing met de veel te hooge paaltjes. De fietser moet dus van het rijwielpad' af, wordt gedwongen zijdelings zich te mengen in het autoverkeer. Auto's uit zijstraten kunnen dikwijls de bocht niet zoo scherp nemen, of er gaat'een paaltje aan. Reeds zonder die paaltjes is het fiets pad verre onvoldoende, veel te smal. Met die paaltjes is het een gevaar voor het ver keer. De onmogelijkheid, de paaltjes heel te laten is het beste bewijs, dat ze daar niet behooren. Waarom niet eenvoudige vlakke knoppen genomen, zooals, óveral el ders? Of zyn de betrdkken ambtenaren zutye verwoedé kegelaars Met dank voor de plaatsing, Uw dw„ J. W. SCHOTMAN. i er geld i, registermarken 37i, crediet sperr- marken 141, elfectensperrmarken 14J, reismarken 51, bankpapier 384. Overzicht Amsterdamsche effectenbeurs. Gedrukte stemming. Geringe af faire. Achteruit loopende koe^ sen. Amerika aarzelend en m» V wclijks prijshoudend. Belëft gingsmarkt kalm. Het koersverloop van sche eiiectenbeurs was he< tegengesteld aan dat van gisteren. Het herstel voor enkele fondsensoorten ln New-York oefende hoegenaamd geen in vloed uit. Weliswaar werden de meeste Amerikaansche fondsen een kleinigheid hooger afgedaan doch groote koersvari- aties waren niet op te merken en boven dien viel onder beurstijd een kleine ver zwakking waar te nemen. Alles - op, dat een afwachtende houding werd aangenomen, daar men de situatie in de Vereenigde Staten klaarblijkelijk nog piet vertrouwt. Viel de tendens op de locale markt gis teren mee, zoo was de koersbeweging heden teleurstellend. Bij de opening be wogen de meeste fondsensoorten zich vergeleken met de vorige slotprijzen op een weinig veranderd peil, doch tijdens de middaguren werd bijna allerwegen een benedenwaartsche richting gevolgd, zoodat diverse specialiteiten per saldo een verlies te boeken kregen. De inzin king die zich voltrok was niet zoo zeer een gevolg van omvangrijke liquidaties dan wel van de afwezigheid van koop lust. Koninklijken vormden een typisch voorbeeld van de koersontwikkeling. Na op ongeveer het slot van gisteren te zijn ingezet kon geleidelijk aan een inzinking worden, waargenomen, hetgeen, geheel in tegenstelling was met het verloop van zaken van gisteren. De Amerikaansche petroleumaandeelen werden een kleinig heid hooger genoteerd. De cultuurafdee- ling was stil. H.V.A.'s diq bij de opening prijshoudend warert konden zich niet handhaven en zagen zich langzaam aan verscheidene procenten ontglippen. De Philips-aandeelen hadden een zwak voorkomen. Reeds dadelijk werd op een eenigszins verlaagd niveau gehandeld, waarna een verdere reactie viel waar te nemen, zoodat tenslotte een verlies van een achttal procenten moest worden op- geteekend. Aku's hadden een lusteloos verloop. Unilevers lagen zwak in de markt en kwamen beneden 140 procent. De affaire in tabakken was onbeteeke- nend. De koersen verschildeh niet noe menswaardig bij die van gisteren. De rubbermarkt was» stil en liet geen koers afwijkingen van beteékenis zien. Scheep vaartwaarden trokken slechts weinig belangstelling. De toonaangevende aan- deelen kwamen een kleinigheid lager te liggen. De beleggingsafdeeling had een kalm verloop. Van de Nederlandsche Staats papieren waren de nieuwste 3 procents obligatiën Nederland, voortgekomen uit de omzetten der spoorwegobllgatiën, vast gestemd, ook de oude 3 procents obli gatiën alsmede inegralen werden een kleinigheid hooger genoteerd. Braziliaan- sche waarden hadden een onregelmatig voorkomen en hadden meerendeels van 1 aanbod te lijden. Fransche fondsen wel-

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 2