N ssen ZIJN Gouda NIEUWS- E rrrgamracht, bei ^{lEUWERKERKf OU ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN GOUDSRAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, WIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDOfSVEKf, ZEVENHUIZEN, ena. No. 19584 Jkbank k °|o Ditblad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen I zijn mededeelingen. De negen-mogendheden- conferentie. -- ZN V Chautemps en Delbos zullen te Londen de geheele politieke situatie bespreken. IDE SIGAAR. 3 oent 3 cent 4 cent Kameraad Moeder. Madrid gebombardeerd. HET BEZOEK VAN LORD HALIFAX t AAN DUITSCHLAND. OUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, BK, OUDKWATER, Chamberlain karig in I Radiorede van Minister Romme. Aantal spaarders groeit met den dag. I Donderdag 25 November 1937 76e Jaargang IOORWEG. VEREENIGDE STATEN. j gatie is van meening, dat deze sehaDDeliike actie onontbeerlijk is der BUITENLANDSCH NIEUWS. aan al die veelzijdige medewerking, die gint te loopen, is het met versterkt ver- FEUILLETON. gende telegram voor Alk opgaf: ALK. stuks. KEN: Opgeveer tien dagen later ontving pro fessor Tiebruck een justitieel schrijven, waarin nem werd gelast onmjddellijk naar zijn woonplaats terug te keeren. Er was een aanklacht tegen hem ingediend, omdat hij zijn assistent en tijdelijk plaatsvervanger te vérgaande volmach ten zou hebben gegeven. Toen Tiebruck deze Jobstijding Chineesche delegatie. Norman Davis verklaarde, dat de verda ging in het geheel niet beteekent, dat het ABONN bMonging Roman van CHRISTEL BROEHL-—DELHAES. laan 72-78 DUITSCHLAND. De boterproductie. Niettegenstaande de in enkele gebieden voorkomende mond- en klauwzeer is de boterproductie in Duitschland niet gedaald. In bevoegde kringen verwacht men een werkelijke stijging van de jaarlyksche bo- terproductie, in de eerste tien maanden van ran soliede Boek- vóór de plaatsing dit jaar bedroeg de boterproductie in totaal 357.033 vaten, vergeleken met 324.848 va- teruin dezelfde periode van het vorige jaar, hetgeen een staging beteekent van 32.185 vaten of van 10 pet. In de maand October werden 314 vaten boter meer geproduceerd dan in het vorige jaar, hoewel de beperking van het room- gebruik voor de kaasbereiding ten gunste van de boterproductie, inmiddels werd op geheven. De totale productie van .1937 aal daar mede 322.000 vaten 'hooger zijn dan in 1936. Uit de officieele cijfers blijkt overigens dat slechts 0.2 pct. van den Duitschen veestapel met mond- en klauwzeer is aangetast. met den tekst van de slotverklaring. In die Natuurlijk, hij schreef niets over haar, hij kon ook niet komen: hij had nu heel andere dingen aan zijn hoofd. Hij droeg den internationalen toestand met hemzelf en met Eden. Lord Halifax heeft in het Hóogerhuis een soortgelijke verklaring afgelegd als Cham berlain in het Lagerhuis. in i kleinen kring voorlas, staarde* Camilla haai’ vader eqn oogenbllk met groote oogen van ontzetting aan. Alle kleur was uit haar gelaat geweken en zonder een. woord te kunnen uitbrengen, viel zij be wusteloos van haar stoel. Niemand ver-, moedde de ware oorzaak van dezen aan val van zwakte. Men nam aan, dat Ca milla’s toch reeds zoo zwakke zenuwen Meer dan 2000 granaten op de stad neerjgekomen. Het A.N.P. verneemt uit Madrid dat de stad gedurende meer dan een uur is ge bombardeerd. Meer dan tweeduizend granaten zij'n op de stad teredht gekomen. Men weet nog niet hoeveel slachtoffers er te betreuren zijn. Strijd bij de universiteitswijk. In de laatste avonduren is een vrij hevig gevecht geleverd in den sector van de uni-' versiteitawijk. De vijand probeerde deze wijk te verla ten en slaagde er in de linies der regee- ringstroepen te naderen. Een hevig vuur, dat de regeeringstroepen onmiddellijk ontketenden dwong den opstan delingen zich snel terug te trekken en ver oorzaakte vele dooden en gewonden. Het bombardement. Om half elf gisteravond zijn de opstan delingen overgegaan tot een bombardement van de hoofdstad, waarbü' zij gebruik maak ten van granaten, voor het meerendeel van het kaliber 77 m.m. en 155 m.m. Te middernacht zijn nog eenige granaten op de stad neergekomen. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring); 15 regels 1-30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bjjslag ofp den prjjs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prjjs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.26, elke regel meer ƒ0.60. Op de voorpagina 50 hooger Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer geieduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ihgezonden door tusschenkomst v: handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Pact van Washington opnieuw bevestigd. Conferentie verdaagd. Gistermiddag zijn te Brussel onder voor zitterschap van Spaak twee bijeenkomsten gahouden. In de eerste zwichtte de Chinee sche delegatie voor den drang van ver- luisvrouwen verwisselen ns zijn dan lelijk in het sen in het p gebruikt, ig, maar in blijven de niettegen- Zeep thans ^herkomst. Laatste afstammeling van George Washington overleden. Op 81-jarigen leeftijd is te Alexandria, een voorstad van Washington, overleden de bet-achterkleindochter van George Was hington, den eersten president van de Ver- eenigde Staten, n.l. Mrs. Eleanor Washing ton Howard. Zy was de laatste afstamme ling van de familie Washington van Mount Vemon. Haar vader streed in den burger oorlog aan den kant der zuidelijke staten en sneuvelde in 1861 in den slag van Cheat Mounta. Van haar vader vertelde zy, dat hy het familiehuis te Mount Veruon moest verkoopen, aangezien hy er letterlijk werd uitgedreven door menschen uit alle deelen van Amerika, die het beroemde huis kwa men bezichtigen”. Het bezit, dat in den tyd van George [Washington voor een der grootsten en ryksten doorging en waar honderden slaven werkten, rendeerde niet meer, en kolonel John Auguste Washington verkocht het. De opbrengst stelde hy ge heel beschikbaar voor den strijd der zuide lijke staten. Heden ten dage is Mount Vemon, in de provincie Fairfax (Virginië) een nationaal monument. Het is een houten gebouw van twee verdiepingen, gelegen aan de Potomac rivier, der vijandelijkheden en eert, vruchtbare re geling mogelijk kunnen maken. Lord Cran- 1 bome sloot zich geheel by' Davis’ woorden TN D u4. n I, Wr. n. woord kom zeggen. Want waarvan ik te voren overtuigd was, weet ik nu de wekroep, die ik tot u richtte, is niet tevergeefs geweest. Het, doel, om met in gang van den winter, tijdig, den achter stand in te halen in de gezinnen van die wcrkloozcn, die daarvoor ook zelf weke lijks wat ter zijde leggen hun aantal groeit met den dag dat doel wordt (Ik zeg niet „is”, maar: wordt) bereikt. Dat dank ik aan u, talloozen gevers, die met uw vrije daad mijn oprqep be- Geluk te ontrooven is zoo gemakkelijk; het weder te geven zoo moeilijk. [ENTSPRIJS: per kwart: r looper geschiedt. Franco jper post Abonnementen worden dagelijks aangq bjj onze agenten en loopers, den boekh: Onze bureaux zjjn dagelijks geopend v Interne. 2745. Postrekening 48400. Kinderverlamming In kliniek uitgehroken. Verzoek toestem- tot vacinatie verl de beginselen van het verdrag van Was hington opnieuw bevestigd worden. In de bestaande omstandigheden kan de conferen tie niet met kans op succes bijdragen tot de verwezenlijking van het programma. Er is tyd noodig voor de bestudeering van nieuwe procedures: een verdaging voor on- bepaalden tijd is noodig. De conferentie zal bovendien opnieuw kunnen worden 'bijeen geroepen door den voorzitter of twee sta tenleden. In de tweede bijeenkomst verzocht de Chineesche gedelegeerde, terwijl hy' de slotverklaring in een geest van solidariteit wenschte te aanvaarden, kennis te nemen van zyn eigen verklaring en deze aan de eindverklaring toe te voegen. De.- Chineesche verklaring betreurt het, dat de Chineesche voorstellen tot het aan vaarden van zekere stellige maatregelen niet in overweging zijn gekomen. De dele- Joi. jo-, gemeen schappelijke actie onontbeerlijk is bij iedere poging, een einde te maken aan de Japan- sche agressie, en het herstel van den vrede in het Verre Oosten te verhaasten. De Ibaliaansche verklaring, die zich keert honderden advertenties in de bladen, nog meerdere honderdtallen filmvertoo- hij in zijn hoopvolle verwachtingen zoo bitter was teleurgesteld. Hij had ge meend in Alk zijn opvolger te hebben gevonden; plotseling was echter ook aan deze illusie een eind gekomen. Tiebruck’s verdediger, een uitstekend redenaar en een verstandig mensch, schetste 'den professor als een medicus met verantwoordelijkheidsgevoel en van een zeldzame consciëntie. Hij noèmde het ten eenenmale uitgesloten, dat Tie bruck zijn assistent, ook al mocht hij dien dan als zijn rechterhand hebben beschouwd, volmacht tot levensgevaar lijke proefnemingen zou hebben verstrekt wanneer hij zelf niet ten volle van de noodzakelijkheid overtuigd was. Alk, voor wien alles op het spel stond, streed om zijn leven. Thans werd het Ro- mana volkomen duidelijk, dat haar ver moeden, dat deze man bereid was over lijken te gaan wanneer zijn eigen belang dat meebracht, wel allerminst misplaatst was geweest. Alk begreep, dat zijn car rière als medicus voor goed vernietigd zou zijn, wanneer hij nu veroordeeld werd en hij deinsde er derhalve geen moment voor terug zijn leermeester en chet,‘ den man, die op onbaatzuchtige wijze zooyeel voor hem had gedaan, aan den schandpaal te nagelen en zichzelf, schoon te wasschen. Als Alk een man van formaat was geweest, zou hij thans alle verantwoording voor zijn rekening hebh(fh genomen, maar in plaats van zijn weldoener te ontlasten, bestreed hij hem als zijn grootsten vijand, daarbij ge steund door Erwin Westphal. (Wordt vervolgd.) Uit de vry nauwkeurige inlichtingen, die in politieke kringen konden worden verkre gen, blykt, dat by de besprekingen, die lorjd volgende hoofdpunten naar voren getreden z(jn: 1. Duitschland houdt zich by het stelsel van tweezijdige verdragen door onderhan- deling tusschen de staten afzonderlek. 2. Het koestert geen stelselmatigen af keer jegens 'Genève en zou eventueel met tertijd niet weigeren, terugkeer te overwe gen naar den Volkenbond, indien deze zou worden hervormd. 3. Duitschland heeft in Midden-Europa geen territoriale bedoelingen. 4. Met Tsjecho-Slowakye wenscht het betrekkingen van goede nabuurschap, die verkregen zouden kunnen worden door rechtstreeksche onderhandeling, leidende tot een overeenkomst, gelijk aan het Duitsch-Oostenrij’ksche verdrag van 11 Juli 1936. 5. Duitschland verlangt koloniën, die het noodig heeft in verband met zyn gebrek aan grondstoffen, zyn dichte bevolking en zjjn prestige als wereldmacht. Chamberlain karig in zün mededee lingen over de reis van lord Halifax. In het Lagerhuis heeft minister-president Chamberlain, na er nog eens op gewezen te hebben, .dat het bezoek van lord Halifax aan Duitschland geheel van particulieren en niet-officieelen aard was, op een desbetref fende vraag van den Labour-afgevaardigde Thurtle verklaard, dat de besprekingen, die Halifaxx met Hitler, Goering, Goebbels en andere vooraanstaande leiders in Duitsch land heeft gevoerd, een vertrouwelyk ka rakter droegen, en dat hy er van overtuigd was, dat het Huis niet van hem zou ver wachten, dat hy hierover in dit stadium een nadere verklaring zou afleggen. Het is echter mijn meening, zoo vervolg de Chamberlain, dat het bezoek van waarde is geweest voor het bevorderen van het, naar myn meening in beide landen alge meen gekoesterde verlangen naar de tot standkoming van een beter wederzydsch begrip. Op een andere vraag antwoordde de pre mier, dat hy er wel op wijde wijzen, dat de in de pers verschenen beweringen niet slechts onverantwoordelijk, doch tévens in hooge mate onjuist zyn. Op een vraag van Attlee antwoordde Ohamberlain, dat er geen formeele afspraak met de Duitsche regeering bestond, dat omtrent den aard der besprekingen geen bijzonderheden konden worden medegedeeld, r-o—doch wel was men het er over eens, dat Halifax in Duitschland gevoerd heeft, d|e 1 de besprekingen vertrouwelyk dienden te wnlrvnnAa jl/inMniintnn mauv irnwiw blijven. De Labour-afgevaardigde, Arthur Hen derson, vroeg vervolgens of toezeggingen waren gedaan, en of de Fransche regeering volledig op de hoogte werd gehouden van wat er gebeurt. Hierop verklaarde Cham berlain, dat geen toezeggingen waren ge daan en dat de Fransche regeering natuur lijk van het resultaat der besprekingen op de hoogte was gesteld. Op ben nadere vraag van Attlee ver klaarde de premier, dat natuurlijk geen verplichtingen van welken aard ook zouden worden aangegaan, zonder dat het Huis in zlo cralAcranliAiH uw ujawIati crpsf.Ald. hier- I tegen de motiveering der slotverklaring, de mede- I zal er eveneens aan worden toegevoegd. ->—• pe afgevaardigde van Nieuw-Zeeland en de voorzitter, Spaak, brachten vervolgens „Alles probeeren! Tiebruck.” Ze had geen gevoel voor hetgeen zij deed. Het drong niet tot haar bewustzijn door, dat zij zich hier liet verleiden tot een daad, waarvan de rampzalige gevol gen niet te overzien waren. Wanneer zij slechts eenlg Idee had gehad van het- i geen ze haar vader hiermee aandeed, 1 j dan zou ze zeker eerder in het water zijn gesprongen dan Alk deze drie woorden te seinen. Het aangekondigde bezoek van Von Neurath. - De minister van buitenlandsche zaken, aan. De Britsche regeering zal steeds een Eden, verklaarde in het Lagerhuis op een vraag naar den datum, waarop de reis van Von Neurath naar Londen zou kunnen ge schieden: „Er is nog geen enkele schikking getroffen voor een dergelijk bezoek”. Op de vraag, of de reeds tot Von Neurath ge richte uitnoodiging eventueel herhaald zou worden, weigerde Eden antwoord te geven. geering hebben aanvaard om op 29 en 30 November een bezoek aan Londen te bren gen voor ihet wisselen van gedachten over I bestudeerde vraagstuk niet meer de be- 1 langstelling der verschillende mogendheden zal hebben. Het is juist van te grooter be lang dat men ernstig blijft zoeken naar I alle mogelyke middelen, die een beëindiging de gelegenheid zou worden gesteld, hier over zyn meening kenbaar te maken. Ohamberlain deed vervolgens deeling, dat de Fransche minister-president en de Fransche minister' van buitenlandsche zaken een uitnoodiging van de Britsche re- hulde aan de verzoeningsgezindheid KaVxRar, am AD 9.Q an MO 1... .3—143^ De minister van Sociale Zaken, prof, mr. Romme, heeft gisteravond over bel de zenders de volgende rede gehouden: Waarde landgenooten. Toen, korten tijd geleden, de nationale actie voor het kleeding-, schoeisel- en dekkingsfonds werd ingezet, heb ik, als minister van Sociale Zaken, met vertrou wen werkend Nederland opgeroepen, door een vrijwillige daad te voldoen aan den zedelijken plicht, mee tó helpen aan een noodzakelijke verlichting van de zor- gen van de buiten hun schuld werklooze 1 antwoord hebt. Dat dank ik niet minder landgenooten aan al die veelzijdige medewerking, die Nu is deze nationale actie ten einde bc- het mogelijk heeft gemaakt, dat ettelijke gint te loopen, is het met versterkt ver- trouwen, dat ik d vanavond nog ’n enkel 1 welke binnenkort voor de rechtbank zou worden behandeld. En daarbij werd nog een derde naam genoemd, nl. die van den bekenden, jongen advocaat, dr. Westphal, die als raadsman zou optre den van de ouders der kinderen, die van de door dr. Alk verrichte vaccinatie tegen kinderverlamming het slachtoffer waren geworden. Romana leek het, dat dit geval het’ moeilijkste was, dat zij in haar huwelijk te verwerken had gekregen. Het was haar destijds gelukt den kleinen Alf vi^n den dood te redden, ze was er in ge slaagd Qeorg en Gunther weer op den rechtèn weg te brengen en ten slotte had zij zelfs Camilla’s gesloten hart verpio- t om de eer van den man, dien zij lief had. Meteen gevoel van afkeer nam zij ken nis van het feit, dat Erwin Westphal de belangen der tegenpartij zou behartigen. Ze begreep het: dat was een kleinzielige wraak van den versmade op den geluk kige. Westjjhal mocht dan tenslotte een knap jurist zijn, een hoogstaand mensch was hij niet. Dit, zijn optreden in het openbaar, was niets meer of minder dan een poging zijn wraak te koelen en daar mee maakte hij ^ich in haar oogen slechts belachelijk. Haat en vijandschap waren de drijfveeren, welke hem tot deze daad aanzetten. Het leed geen twijfel, of hij hunkerde er naar eindelijk zijn doel dezen tot dusver onaantastbaren rivaal van zijn troon te stooten te kunnen bereiken. Romana zag echter nog meer. Het ont ging haar niet hoe Tiebruck leed, omdat uitzonderlijk groote belangstelling hebben voor alles wat beproefd kan worden, tijdens de verdaging, om een vreedzame oplossing te verkrijgen. De Fransche gedelegeerde, de Tessan, verklaarde het met de woorden van Davis en Cranborne eens te zyn. De conferentie heeft in het „verslag der conferentie” het historisch overzicht barer werkzaamheden en de uit twaalf artikelen bestaande verklaring samengevat. In de verklaring wordt gezegd,.dat elk stelsel i van internationale betrekkingen, berustend op de waarborgen der verdragen, ontegen- zeggelijk wordt geschokt, wanneer men zijn toevlucht neemt tot wapengeweld en tot verachting der in de internationale instel- lingen geformuleerde beginselen. De conferentie is er van overtuigd, dat geen enkele juiste en duurzame regeling van internationale geschillen door wapen- - -- - -o geweld tot stand kan komen. Een bevredi- scheidene andere delegaties; zy stemde in gende regeling kan niet worden bereikt met den tekst van de slotverklaring. In die 1 doof rechtstreeksche onderhandelingen tus- 11 ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de r-st per kwartaal ƒ8.15. nomen aajfons Bureau: MARKT 31, GOUDA, andel en de postkantoren. ran 96 uur. Administratie en Redactie Telef. gen te openen. Nu ging het dezen slag, welke haar vader zoo plotse- ling trof, niet hadden kunnen verdragen en Romana meende zelfs, dat zij zich ongerust maakte over Alk. Zij zelf was in het geheel niet bevreesd. Ze wist, dat haar man geen volmacht had gegeven, welke hij niet zou kunnen verantwoor- I den. Er waren dus maar twee mogelijk heden: Alk was eigenmachtig opgetre- den of er was slechts prake van een ver gissing. Zorgvuldig en rustig pakte zij ae koners. Den volgenden- morgdh Ca milla was weer in zooverre hersteld, dat zij kon reizen verlieten zij het vacan- tleoord, waar zij zoovele kostelijke dagen hadden doorgebracht. Het gebeurde veroorzaakte een gewel dige sensatie. Eiken dag brachten de bladen op de frontpagina fcolommenlan- ge artikelen over de zaak Tiebruck—Alk, 2pCiamlJla las de woorden zóó vaak tot I m haar hoofd waren vastgehamerd. r de verantwoording voor den goeden gang van zaken in de kliniek en hij was tegen I die taak opgewassen. Ze was trotsch op hem, ja, haar liefde vlamde weer op met den ouden, vertierenden gloed. Waarom 64 h«?4.enSlOtte WSS tOCh nl6t de eerSte tauck. Halt! Had ze dan geen andere aantrekkelijkheid dan „de dochter van Uebruck”, van een beroemd man te zijn? was dat alles? Was er dan niets, wat naar Hef deed hebben om haar zelf? Het telegram brandde in haar han- oen. Het was zoo los gesloten, dat het naar niet de minste moeite zou kosten net te openen en weer dicht te plakken. Tenslotte ging het toch in de eerste plaats haar aan, wat er in dat telegram stond In dp volgende seconde had ze het zegel los gescheurd. Daar lag het draad- MMcht open voor haar, maar de weinige woorden bevatten geen syllabe, welke op aar betrekking had. Het strookje papier meldde slechts het volgende: i werkte hij den laatsten tijd zoo hard? I Deed hij dat niet uitsluitend voor haar? Had hij niet gezegd: „Als ik het serum COiöl/v vind, trouwen we?” Ja, zóó had hij het beste, maar"d7 dochter van Gerold'Tie- gezegd! En ze geloofde hem weer. Hij - had het serum gevonden. Vader droeg hem alle achting t6e. Hij had herhaal delijk van Alk gesproken als van een der begaafdsten onder de jongere medici. Daar lag de weg voor hem open. Een speling van het lot was dit telegram, een wenk van Fortuna. Zonder goed te be seffen wat zij deed, scheurde ze het tele gram in honderd snippers, welke ze. in haar zak stopte om ze later top straat weg te werpen. Daarna begaf zij zich naar het postkantoor, waar zij het vol- rklaring wordt onder meer gezegd, dat schen de wde Partijen. De conferentie ge- looft, dat een bevredigende oplossing slechts kan worden verkregen langs 4en weg van besprekingen met de andere mo gendheden, die groot belang by 'het con flict hebben. ÜOIBSUIE ÜHlllYl.

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 1