purolj: j£ï?L rt tót* Ernstig auto-ongeluk bij Neder weert. Van het Haagsche Binnenhof. Beurs van Amsterdam. g^bTv-de^r^-S nlngen, en verscheidene duizenden pla ten konden worden ontworpen, gedrukt, geplaatst, gedraaid, geplakt, zonder dat efn cent van uw gave daarvoor behoefde te worden besteed. Dat dank ik tenslotte aan de organisatoren en de uitvoerders van de plaatselijke collecten, die thans bijna overal zijn gehouden. En nu kom» het sluitstuk van deze actie, zooals wij, mijn ambtelijke en niet- umbtelijke medewerkers <?n ik, dit had den beraamd. Wanneer gij woont in een der weinige plaatsen, waai- de collecten nog niet ge houden zijn, en waar zij slagen moeten zooals bijkans zonder uitzondering elders het geval is geweest, hebt gij, door de alweer geheel belangelooze medewerking van het bedrijf der posterijen, een brief kaart in uw bus gevonden. Zes vracht wagens vgl zijn ervan uitgegaan over Nederland. Zorgt, landgenooten, dat er weer zes vrachtwagens vol van binnen komen, maar dan... beplakt met één of Ruwe huid Ruwe handen verzacht en geneest P°°' 30 60 et Bij Ap«,,h Drool,Un MHOEua&aa munhaRot mmam Personenauto in de Zuid-Willemsvaart gereden. Drie inzittenden verdronken, één gered. MUZIEK. STADSNIEUWS. meer postzegels, met postzegels van groo te waarde of met postzegels van kleine waarde, al naar gelang ge kunt. Elke cent van de opgeplakte postzegelwaarde letterlijk elke cent ervan, zonder eenigen aftrek welken ook, komt ten goede aan het fonds Plakt uw zegel of zegels op de briefkaart en bust haar, en de uitkomst zai wezen, dat het doel, waarvan ik nu zeg dat het bereikt wordt, dan be reikt is. Geeft uw medewerking ook aan den boufr van dit sluitstuk ik vraag het u, met evenveel aandrang als vertrou wen. Daar moet, op sociale zaken, van die briefkaarten een gansch monument groeien, een monument, dat getuigt van de saamhoorigheld van werkend Neder land met werkloos Nederland, een mo nument, dat blaadje voor blaadje ver rijdt, doordat in elk deel van ons land, in stad en in dorp, huis aan huis de bouwstof wordt geleverd: een postzegel op de kaart, en de kaart in de brieven bus. En dan tenslotte nog dit. "Ik heb straks ervan gewaagd, dat alle leveranties en diensten, die op zoo ruime schaal ver leend zijn om de gevoerde campagne te steunen, aan het fonds niets hebben ge kost noch zullen kosten. Dat geeft mij aanleiding, van deze gelegenheid gebruik te maken, mij in het bijzonder nog te richten tot hen, die nf$t door leveranties of prestatie hunner onderneming hun medewerking hebben kunnen verieenen. Ik weet natuurlijk, dat ik u, een enkele uitzondering daargelaten, op dit oogen- blik niet spreek in uw kantoor of fabriek, Uiaar dat ik u lastig val in uw huiska mer. Ik weet daarenboven, dat er onder u zijn die zeer belangrijke giften aan het fonds hebben doen toekomen. Maar voorzoover er nu onder u zijn, die nog achterstaan, maar uiteraard niet achter willen blijven, bij hel prachtige voor beeld, dat talrijke collega's van u ge geven hebben, veroorloof -ik mij, deze laatste maal dat ik voor deze actie per soonlijk met u in verbinding ben, u nog eens met nadruk te noemen ons giro nummer: K.S.D.-Fonds, nd. 141400, Den Haag. Want al is de postzegelruimte op de briefkaart niet groot ik vrees, en hoop tegelijk, dat zij voor u niet groot genoeg kan wezen. Landgenooten, dit was het, wat ik u vanavond nog even zeggen wilde: een woord van dank en een laatste woord om medewerking, zij de voldoening, die gij, door den afbouw dezer nationale actie, aan uw mede-burgers geeft, tevens de rijke voldoening voor u zelf. Goeden avond. Justitiebegrooting aangenomen. Weder is een hoofdstük der rijksbe- grooting voor 1938 in de Tweede Kamer afgehandeld en Wel de begrooting van het departement van. Justitie, welke zon der hoofdelijke stemming werd aanvaard na een bespreking vén eenige uren. De minister van Justitie, de h(/jr Go- seling, zette zijn verdediging voort en zegde toe, inzake de behandeling der vreemdelingen hier te lande de meflscheHJKhoid te doen betrachten, maar anderzijds van een zekére ge strengheid gêen afstand te kunnen doen. Hij trerhaaldê het standpunt der regee- ring, dat een Uitbreiding van de gronden voor echtscheiding niet te ver wachten is en behield zièh nadere over weging voor van de wijze, waarop hij de bestaande practijk van echtscheiding bij onderling goedvinden door verstek of bekentenis zou kuhnen tegengaan. Er werd nog gerepliceerd, waarbij de heer Rost van Tonningen m.s.b.) verklaarde, in zijn Vrijdag gehouden redfe niet tegen het katholicisme als zoodanig, maar trgen het poiitieke katholicisme te heb- j ben gesproken. Ook is de n.s.b. niet anti- scmistisch. i Nadat de begfootipg voor Justitie was goedgekeurd kwam Sociale,Zaken aan de orde. De hqer Woudenberg (n.s.b.) hield als eenige algemeene beschouwingen over de werkloosheidsbestrijding, waar- tegenover minister Romme een opsom ming stelde van hetgeen in de afgeloo- pen twee maanden voor de werkloozen Is gedaan. Bij de behandeling van de, afdeellng Arbeid, welke na het sluiteft van de al gemeene beschouwingen aan de orde kwam, hield de heer Kupérs (s.d.) een rede, waarin hij aandrong op verkorting van de werkweek en op een wettelijke vacantiêregellng voor de werknemers. J Gisteravond tegen zes uur heeft zich j even voor de Hoogbrug te Nederweert, leen ernstig auto-ongeluk voorgedaan, 1 waarbij drie personen het leven verloren. Het zijn de rector van de Lancfbouw- huishoudschool te Posterholt, de heer F. H. Wevers, pastoor P. J. de Fauwe uit Leveroy en het lid van de Provinciale Staten van Limburg, de heer P J. Kes- ruit Heythuizen. De mede-inzittende, heer Derks, eveneens uit Heythuizen, kon worden gered. Iet gezelschap kwam van een verga ring van jonge boeren te Weert en op weg naar Leveroy. Rector Wevers aan het stuur. Na de bocht, welke met de er naast loopende Zuid achter edNerweert maakt, genomen, heeft de bestuurder, ;hien in de meening, dat hij reeds ver was gevorderd, dat hij rechts af kon slaan, om in de richting Heythuizen te rijden, het stuur krachtig naar rechts omgegooid, met het gevolg, dat de wagen van den meer dan zeven meter hoogen walkant de ZuidWillemsvaart inreed. Op het geschreeuw van de inzittenden kwamen verschillende dorpsbewoners toegesneld Luttele minuten Jater was ook een agent van politie, die gewaarschuwd was, ter plaatse. De politieman begaf zich onmiddèllijk te water; inmiddels hadden de inzittenden van de auto kans gezien het portier te openen en uit den wagen te klimmen. Alleen de heer Derks was de zwemkunst, machtig. Hij zwom naar den kantien werd met behulp van een. touw opgehaald. De andere drenkelingen zijn, nog voor dat de agent van politie hen had be reikt, verdronken. De slachtoffers werden door den ster ken stroom, welke op dat oogenblik in het kanaal stond, meegesleurd. Perso nen, die in roeibootjes te hulp waren ge komen, vonden de drie slachtoffers op grooten afstand van elkaar. Zij brachten de drenkelingen aan boord en voeren er ijlings mee naar den wal. iGedurende anderhalf uur hebben daar eeh geneesheer uit Nederweert, die de eerste hudp verleende en een geneesheer van het St. Jans-Ziekenhuis te Weert, die na gewaarschuwd te zijn, met een verpleegster ter plaatse verscheen, kunst matige ademhaling toegepast, waarbij ook nog van een zuurstofapparaat ge bruik werd gemaakt. Dit alles heeft echter niet mogen batéh Kapelaan P. Geraets verleende geeste lijken bijstand en diende den slachtof- iers het H. Oliesel toe. De lijken zijn per ziekenauto naar het St. Jans-Ziekenhuis te Weert overge bracht. De heer Derks, die zeer overstuur was, werd bij omwonenden binnengebracht, waar men hem van droge kleeren heeft voorzien en onmiddellijk onder de wol heeft gestopt. Gisteravond om half twaalf is de auto met een takel uit het water gelicht. De remmen van den wagen zaten vast, zoodat men vermoedt dat de bestuurder op het laatste oogenblik nog getracht heeft het ongeluk door krachtig remmen te vermijden. Hij diende een motie in waarin van de regeering e^n wettelijke regeling van het vacantierecht wordt gevraagd BINN uwelijk va ENLAND. WISSELKOERSEN. Het huwelijk van den Italiaanschen gezant met aarthertogin Margaretha. De Italiaansche gezant in Den Haag de heer F. M. Taliani is heden naar Oos tenrijk vertrokken, waar hij in het hu welijk zal treden met aartshertogin Mar garetha van Habsburg. Het huwelijk zal plaats hebben op 26 November op Schloss Sonnberg te Ober- hollabrunn bij Weenen. WIJZIGING VAN DE CRISIS- INVOERWET. Tegemoetkoming aan bezwaren. Ais resultaat van nader overleg tus- schen Minister en Kamercommissie. Na mondeling overleg van de vaste commissie derr Tweede Kamer inzake handelspolitieke aangelegenheden mQt den Minister heeft laatstgenoemde de considerans van het wetsontwerp tot wijziging van de Crisisinvoerwet gewij zigd in dier voege, dat daarin tot uit drukking wordt gebracht, dat de ge vraagde volmachten tot het nemen van tijdelijke maatregelen gevorderd worden wegens het voortbestaan van de bijzon dere omstandigheden op economisch en handelspolitiek gebied, welker bestaan aanleiding gaf tot de wijziging in 1933 van de Crisis-invoerwet 1931. Ten einde voorts te doen uitkomen, dat het niet in het voornemen van, de Regeeüng ligt, bij het gebruik maken «jr van de gevraagde volmachten, ten prin- j cipale af te wijken van de criteria welke in het algemeen reeds bij de toepassing van de Crisis-invoerwet, zooals deze sedert de wijziging van 1933 luidt, wor den gevolgd, verklaarde de Minister zich tevens bereid over te nemen de suggestie van de commissie om het begrip „over matige invoer" in de considerans weder op te nemen. Daarnaast wprdt echter in de considerans tot uitdrukking gebracht, dat de gevraagde bevoegdheden eveneens ter verdediging en bevordering van den export ter beschikking zullen worden 24 "Nov. 25 Nov. Officieel. Londen 3.99% 8.99 Berlyn 72 65 72.65 Parys 6.11% 6.10% Brussel 30.60 30.61 Zwitserland 41.63 41.66 Kopenhagen 40.17% 40.15 Stockh >lm 4 0.3 46.37% Oslo 45.20 45.20 New-York 1.79"/m l.BOVn Milaan 7.40 Prolongatie Part. disc. Dag- geld V*, Régnstermarken 57%, Ctediet Voorts heeft de minister zich bereid verklaard, de instelling te bevorderen van commissies van deskundigen, die hem over bezwaarschriften in zake de weigering door het Crisis-invoerbureau van bijzondere toewijzingen van advies zullen dienen. GEMENGD NIEUWS. Gladde wegen in Groningen. Auto in het Winschoterdiep. Na een druiligen regen, bij een tempe ratuur om het vriespunt, werden gister- I avond in en om Groningen straten en pleinen spiegelglad. Verscheidene wiel- j lijders kwamen te vallen. De auto's reden I slechts uiterst langzaam. I 'Om één uur vannacht gleed een auto, welker bestuurder vei blind werd door een tegenligger, vlak bij Groningen met kalmen gang van den weg in het Win schoterdiep. De heer Brouwer, uit Win schoten, die alleen in den wagen zat, schreeuwde luidkeels om hulp, waarop twee heeren' toesnelden en hem bevrijd den. Hadden zij zijn angstig schreeuwen niet gehoord dan zou de automobilist zeker verdronken zijn. Nu kwam hij er met den schrik en een nat pak af. Nadat h*m door een dokter hulp was verleend, is hij naar Groningen gebracht. De auto is door een kraanwagen ge licht. SPORT EN WEDSTRIJDEN. Programma voor Zondag 28 November. Goudsche Voetbalbond. 2e klasse A: Gouda 5ONA 5, 11 uur. 3e klasse A: ONA 7Gouda 6, 11.30 uur. 3e klasse B: Gouda 7—Olympia 6, 11 u. Sperrmarken. 1.4, Effectengperrmurkea 14, Reismarken 51, Bankpapier 381-2. Overzicht Amsterdamsche effectenbeurs. Geringe affaire. Gedrukte stem ming. Terugloopende koersen. Amerika stil. Beieggings- markt prijshoudend. De handèl op de Amsterdamsche ef fectenbeurs üetrheden weer veel te wen- schen over. Op de beurs te New-York had zich gisteren een reactie voltrokken, doch aan inzinkingen in Wallstreet is men gewend geraakt. De Amerikaansche goederenmarkten en effectenbeurzen zul- eln heden wegens Thankgivingsday ge sloten zijn, en in verband hiermede werd een afwachtende houding aangenomen. De affaire in Apaerikaansche shares was dan ook van geringe afmetingen. Over het algemeen werd boven de pariteit van New-York gehandeld, later op den mid dag viel een kleine daling waar te nemen Op* de locale 'markt kon de stemming bij de opening prijshoudend worden ge noemd, aangezien de meeste fondsen zich bewogen op ongeveer het slotpeil van gisteren. Onder beurstijd echter kwam wat materiaal los en aangezien het opnemingsvermogen van de markt niet groot bleek te zijn, liepen de koer sen langzaam maar zeker naar beneden. Koninklijken die tot 3181 pet. werden verhandeld, zagen zich nadien een vier tal procenten ontgaan. De Amerikaan sche petroleqmaandeelen weinig veranderd. De gedrukte die zich van de markt meester maakte, kwam eveneens goed tot uitdrukking in het koersverloop van de Philips-aandee- len, die na reeds lager te zijn ingezet, nog een 8-tal procenten verloren. Aku's kwamen wederom iets lagér te liggen, - Unilevers echter Waren maar weinig ver* anderd. H.V.A.'s brachten het er niet veel beter at en volgden na prijshou dende. opening een benedenwaartsche richting. Voor enkele specifieke suiker- aandeden kwamen lagere noteeringen tot stand. De beleggingsm^rkt was stil, doch goed prijshoudend voor de Oude Schuld. Bra- ziliaansche waarden waren wederom aangelJoden eh werden meerendeels lager genoteerd. Fransche spoorwegfondsen waren ongeanimeerd. WEERBERICHT. Verwachting: Zwakke tot matige later wellicht toenemende Westelijke tot Zuid westelijke wind, zwaar bewolkt tot betrok ken, later waarschijnlijk regen, zachter vooral in liet Obfeten. De eigenaar van ék been vomi het ,zonde 't gekT om tijdig de zijn auto t laten Arnhemsche Orkestvereeniging. Nieuwe Schouwburg. Programma: j A. Vivaldi, Concerto grosso d moll opus 3 No. 11 G. F. Handel, Concert voor orgel en orkest B dur opus 7 No. 1 C. Saint-Saens, 3e Symphonie in C-klein met orgel, op. 78. Dirigent: Jaap Spaanderman. Aan het orgel: Simon C. Jansen, Arnhem. De gebeurtenis vah den avond was de bespeling van het deiji laatsten tijd veel be sproken Mammond-ojrgel, 'n muziekinstru ment, dat, volgens de in het programme voorkomende reclame van het Nederlayd- sche Importhuis daarVan „zonder pijpen of tongwerken, orgeltonen voortbrengt, die geheel langs eiectristjhen weg worden op gewekt; noch vocht, noch temperatuursver schillen beïnvloeden de geluidskwaliteit na- deelig". Het is 'n Amerikaansche inventie. En we moeten getuigen, dat het klank volume phenomenaal is; had men de kleine, keurig blinkende speeltafel (1.20 x 1.20 Meter) niet voor zich gezien, men zou wa nen met 'n groot kerkorgel te doen te heb ben; 'n prachtig soepele klank wordt' ont wikkeld, uitnemende rfegisters^k^rtom, men wordt sterk geïmponeerd dabr zulk 'n uit vinding, die de grootje mogelijkheden opent en ongetwijfeld 'n groote toekomst heeft. Of we echter met 'n orkest met 'rv beperkte bezetting als die van het A.O.V. het gebruik van dit orgel ideaal vinden? Vooralsnog zeggen we: verre van dat, hoe wel 't zou kunnen zijn, dat herhaalde ken nismaking onzen eersten indruk wijzigt. In Handel's; concert was wel de beste gelegen heid den eersten indruk over het orgel te vestigen, want daarin voert het den boven toon. We roemden reeds den mooien soepe- len klank, waarbij' vergeleken het geluid van de strijkers afstak en nogals eens scherp klonk. De zware orgelklank predo mineerde vooral in de fortissimi zóódanig, dat de orkestklank vrijwel in het niet ver zonk, in de pianissimi daarentegen was 'n prachtige samenklank te constateeren. Het orkest vervulde zijn taak naar behooren en de samenwerking met het orgel was, dank zy de actieve en nauwgezette aanvoering van Spaanderman, ten zëerste te bewonde ren. Met groote aandacht werd dit prach tige werk van Handel gevolgd, dat voor stryk-ensemble uiterst dankbaar is door zijn wijdingsvolle en opgewekte impressies. In den organist van de Arnhemsche Groote Kerk, Simon C. Jansen, had men 'n idealen bespeler, 'n meester op 't instrument, door eh door muzikaal, naar wien 't 'n onverdeeld genot bleef te luisteren. In Saint-Saëns' symphonie had het orgel 'n meer ondergeschikte, of liever aanvul lende functie. We weten, dat deze aan Franz Liszt opgedragen compositie door velen geroemd wordt, hoewel de meeningen verdeeld zijn, maar wij verstouten ons het werk, weliswaar vóór alles, 'n knap opus te vinden, door 'n meesterhand, 'n allround vakman, gemaakt, echter niet 'n kunstwerk van de hoogste orde. 't Componisten adora tie voor Wagner en liszt bespeurt men heel duidelijk, maar de eigen bezieling, zooals in Saint-Saëns' latere werken, komt slechts af en toe naar voren, het is vaak onrustig en vermoeiend en niet vrij van bombastiale overdondering zonder diepen inhoud. Als inderdaad 'n in ieder opzicht prachtig geschreven werk noemen we Vivaldi's su bliem en bondig Concerto grosso voor Strijkorkest. Het A.O.V. was hierin op zijn best eri we maken de musici m>et haar knap pen directeur Spaanderman voor de weder gave daarvan ons welgemeend compliment. De Schouwburg, hoewel niet geheel vol, was toch zeer goed bezet. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Gouda. 25 Nov. Aangevoerd in totaal 1189 stuks, waarvan 33 slachtvarkens. Vette van 30—31% ct. per pond levend met 29r kor ting. 331 magere varkens 30—48; 702 biggen 15—20; Geldersche 20—23; 16 runderen 150—225; 42 nuchtere kalveren 8—14; 45 bokken en geiten 28. Hen del stug. Kaasmarkt Gouda. 25 Nov. Aangevoerd 272 partijen kaaS. Prijzen: le kw. m. r.m. 2829; 2e kw. m. r.m. 26—,-27zware tot 32. Handel matig. 1 EIEREN. Aangevoerd 72.000 3tuks. Kipeieren 5—5.80; Kleine kipeieren 3.75 —4.50; Eendeiergn 3.50, alles per 100 stuks. Handel matig. BOTER. Aangevoerd 207 ponden boter. Goeboter, 0.80—0.85; Weiboter 0.75- 0.80 per pond. Handel vlug. Coöp. Zuid-Ho». Eierveiling G.A. (CZ.H.E.) te Gouda. 25 Nov. Aanvoer 63.800 kipeieren. Prijzen56-68 K.G. 4.75-5.00; 5&-60 K.G. 5—5.20; 60—62 K.G. 5.20—5.40; 62—66 KG. 5.40—5.70; Bruine 58—68 K.G. 55.80; Kleine eieren 3.65—4.50, Heneieren 3.50—3.60, alles per 100 stuks. Graanmarkt Gouda. 25 Nov, Tarwe 8.?6—9.00; Rogge 7.25—7.50; Gerst 8—850; Haver 6.50 —7.50; Erwten 10—12; Bruine boonen 11.50—14, per 100 K.G, Nederl&ndsche boternoteering. De commissienoteering voor Nedejr- landsche boter is heden vastgesteld op 79 cent per K.G. i 1 Deensche boternoteering. De officieele Deensche boternoteering is heden vastgesteld op 259 kronen ls f 1.04. GOLDA, 25 November 1937, HoïL Myi van Landbouw. Dz- eere-lid. De heer A. Oskam van tolbe- bewoner. ..n brU« bewoners van de Krimpenerwaart. De afdeeling Gouda en OmatreV.» de Hollandsche Maatschappij van w W* beeft gisteravond in hetvïLXÖ fW rant een ledenvergadering gehouden. De zaal was keurig LfttZl sierd. Dit was gedaan eendeeis omdat". Maatschappij van Landbouw graag "kt dat de dames van de leden meekom»^ derdeels om den aanwezigen de result,? te toonen, van hetgeen op de Landt, Huishoudschool bereikt wordt U* voSziftTvanÏ" «0Wl Uit voorzitter van de afdeeling, heette jn ri> openingswoord allen hartelyk welkom het bijzonder ir. Kleyniaout, secretary' het Hoofdbestuur, Z me], N A Zl'! wijk, directrice van de Landbonw Huishoud baar. In zijn plaats werd gekozen de heer A. D. Oskam. Tnsaohen twee agendapunten zong men staande twee coupletten van het Wilhelmus. De voorzitter bracht den heer A. ft*», Dz. dank voor het vele werk door hem ver- richt en stelde voor hem tot eeredid te be- noemen. Dit voorstel werd met grooten bij. val aangenomen. Het werk van de Maatschappij Vervolgens hield ir. Kleynhout een lezing over de werkzaamheden der Maatschappij Op de door hem gestelde vragen, wat de Maatschappij is en wat haar doel is, zei spr., dat zij een standsorganisatie is van boeren in Noord- en Zuid-Holland, d.w.z. zij houdt zich bezig met de belangen van een bepaalde groep van de bevolking, in dit geval met die van de plattelandsbevolking van Noord- en Zuid-Holland. iZy tracht te bevorderen den welstand en tracht te ver beteren het landbouwbedrijf, m.a.w. verbe tering te brengen in den maatschappelyken toestand van dén boer en daarvoor is noo- dig een organisatie, die zich op de juiste plaats bij de regeering kan vertegenwoor digen. De Maatschappij kan zich beroemen op een specifieke behartiging van het boeren- belang in het algemeen en in het bijzonder. Daarom is al hetgeen, wat hiermede ver band houdt, in de Maatschappij vertegen woordigd. De bevordering van den boerenstand houdt verband met de ontwikkeling van de Maatschappij. De Maatschappij heeft voor beVofdering van het tfnderwijs, landbouw winterscholen in Dordrecht en in Haarlemmermeer. Ver der heeft zij een lagere landbouwschool in Hoorn. Door de bezuiniging van het Rijk is in Gouda nog niet zoo'n school. Teveiis zijn er landbouwcursussen en landbouw huishoudscholen, van welke laatste er ook een in Gouda is gevestigd. Het is buiten gewoon nuttig tn goed onderwijs, zoodat er groote belangstelling voor^ bestaat. De bevordering van de voorlichting ge schiedt rechtstreeks en door lezingen. Men heeft daarnaast nog andere wegen gekozen. Zoo zy'n er veevoederbureaux geweest, die in het belang van de leden van de Maatschappij kosteloos adviezen gaven over het gebruik van voeder en de ook ten \oor- deele van hén voederproeven namen. Later kwamen de Rijksveevoederbureaux, waar door de bureaux van de Maatschappij geen reden tot bestaan meer hadden. Men heeft verder een gebouwencommis- sie, die gratis deskundig advies geeft in zake verlichting, bemesting enz., een werk tuigencommissie, die proeven neemt met nieuwe werktuigen, die aangeboden wor den, een wegencommissie, die nagaat of bi) het aanleggen van nieuwe wegen en doov- trekken van wegen de boerderijen niet in het gedrang komen en ook ijvert voor goede verbindingswegen, een pluimveecom missie, die eveneens gratis inlichtingen ver strekt en in de toekomst tal een commissie voor melkwinning worden in gestéld. Dan zijn er nog boekhoudbureaux, die inlichtingen verstreken en zich ook belas ten met het invullen van belastingbüjetjf Bij de brandverzekering stond ff. Wjjjj®" hout geruimën tijd s|it.fot slot bebwwWde hij'de,wegen, waarlangs de voorstellen den Minister bereiken.' De vlotte speec,h werd met groote belang stelling aangehoord. VrU entree voor klanten! Tijdens de rondvraag diende de heer A. F. Kool teStolwijk een motie in om tot vrijstelling te komen voor het betalen van tol aan de Haastrechtse he brug b« Stolwij- kersluis voor bewoners der Krimpenerwaard met als hoofdreden, dat zü, die -naaf Gouda komen toch hun geld in Gouda besteden. De secretaris van de afdeeling, de heer C. Si^wertsen, zeide hierop, dat hij hiertoe reeds lang pogingen gedaan heeft bij het Goudsche gémeentebestuur. Mocht men dit wenschen, dan zal hij glsnog gaafne pogin gen aanwehden om dezen wensch in ver vulling te brengen. (Langdurig applaus). Namens de drie Goudsche Middenstands- vereenigingen.sloot de heer C. Teekens bij het voorstel van den heer Kool aan. De heer A. Stuurman te Vhst, die In e notulen genoemd werd als d,e afdeelings- dichter» las hierna een door hem gemaa aardig gedicht voor, dat een compliment n hield voor de afdeeling en voor den heer Kleijhhout. Op voorstel van den voorzitter wem heer Stuurman benoèmd tot officieel deelingsdichter, waardoor hij verpuc 6 Na de pauze werd een yerloting gehou den. Den verderen avond bracht men in een gezéllig samenzijn door. Tusachen de verschillende agendapunten vergastten de leerlingen van de Landbouw Huishoudschool de aanwezigen op verschil lende gerechten, die uitstekend smaakten. Zuid-Hollandsche Ijsbond Afdeeling Gouda. Gisterenavond had in de bovenzaal van „Het Schaakbord" een algemeene ledenvergadering plaats welke geleld werd door den nieuwen voorzitter, den heer C van Eijk. De opkomst der leden was niet groot; er moet eerst blijkbaar ijs zijn, om groo te belangstelling voor de Ijs-aangelegen- heden te toonen. Wat natuurlijk geheel onjuist is, daar vóór er ijs 'is, alle voor bereidingen getroffen moeten worden om als de vorst invalt, gereed te Zijn. in het jaarverslag dat door den secre taris, den Heer A. Boer, werd uitgebracht, werd gememoreerd dat de ijsvreugde in l936-'37 maar heel kort is geweest. De baan was maar op één dag geopend, toen de dooi inviel. Niettemin hebben velen toch nog van het ijs geprofiteerd. Het verslag van den penningmeester dat eveneens zeer kort was, geeft aaneen saldo van rond 182.—. Het jaarverslag en de rekening wer den goedgekeurd; op voorstel der kas- commisste werd den penningmeester on - der dankzegging voor zijn beheer, dé charge verleend De contributie werd wederom vastge steld zoóals die thans geldt. De aftredende bestuursleden de hee ren G. Th. Steenland, M. H. van Schel ven en, W. Frederikse werden met alge meene steramen herkozen. Bij de rondvraag werd de wenschelijk- heid naar voren gebracht dat in Gouda ook wedstrijden in schoonrijdcn onder de auspiciën van den Kon. Ned. Schoon- rijdersbond zouden plaats hebben. Om aansluiting bij den K.N.S.B. te krijgen is omzetting van de afd. Gouda van den Z.H.IJB. In een zelfstandige Ijsclub noodzakelijk. Besloten werd over deze aangelegenheid een beslissing te nemen in een dezen winter te houden algemee ne vergadering. Na een verloting van wild, waarbij een viertal aanwezigen de gelukkigen wer den, werd de vergadering gesloten. De oudjes in het Bestedelingenhuis. Een jarige van 98 jaar. De directeur van het Bestedelingenhuis deelt ons mede dat vandaag de oudste inwóonster van dit tehuis, mej. De Hoog- Cazius, die zooals bekend de eerste steen voor het Rusthuis aan den Koninginnen weg heeft gelegd, den leeftijd van 98 jaar bereikt heeft. In de zaal, waar mej. De Hoog ls, zijn nog vijf oudjes, die elk voor zich, een respectabelen leeftijd hebben: met hun .tenzij te sa,men 522 jaren. Steekt niet plotseling over! Ongeluk, dat goed afliep. Op de Markt stak gisteravond een voor een vrachtauto uit Weesp, die van Wijd- straat naar Hoogstraat ging, per fiefö rijdende i8-jarige dienstbode, plotseling over en zwenkte do Groenendaal in Ten einde een aanrijding te voorkomen, reed de autobestuurder sterk remmend eveneens de Groenendaal in. De lengte van de wagen was echter te groot om onverwacht de bocht te nemen. Met een harden slag botste het voertuig tegen de pui van den winkel van de firma Van Buren. De auto werd aan de voorzijde beschadigci. De wielrijdster kreeg een duw van den wagen en viel op stra,at. Zij bleef echter ongedeerd. Het voorwiel van haar flets werd vernield. De pui was on gehavend, zoodat het ongeluk goed ls afgeloopen. Wil zeker manufacturer worden. De dief van waschgoed ls opnieuw in actie geweest. Thans heeft een juffrouw bij de politie aangifte gedaan, dat twee tóeedingstukken,-welke zij in de schuur achter haar woning had opgehangen om t« drogen, waren verdwenen. Intocht van St. Nicolaas in onze stad. Een rondrit door de stad. Bij de Middenstands-Centrale is be richt ontvangen, dat Si. Nicolaas Woens dag l December a.s., des namiddags met de trein van 2.34 ujir aan het station Gouda zal aankomen. Vervolgens houdt .hij, voorafgegaan door een muziekcorps en enkele ruiters zijn intpcht binnen onze stad. De vólgende route zal worden, gevolgdCrabethstraat, KdttenSingei, kleiweg, Hoogstraat, Markt, Korte Tlen- deweg, Lange Tiendeweg, Karnemelk- sloot, Burgemeester Martensslngel, Zout mansstraat. Krugerlaan, Goejanverwel- ledijk, Hanepraai, Nieuwe Veerstal, Oost haven, Sf. Jansbrug, Hooge Gouwe, Bol werk, Wachtelstraat, Prins Hendrik straat, Turfsingel, Veerstal, Westhaven, Dubbele Buurt, Markt (rond), Dubbele Buurt, Westhaven, alwaar de Bisschop zal afstappen in het gebouw der R.-K. Leesvereenlging. Van oerwoud tot Interieur. Interessante lezing over verkrijging en verwerking van hout. Het comité voor ontwikkeling en ont spanning van werkloozen heeft gister avond In het cursusgebouw aan het pa radijs een lezing georganiseerd, waarbij de heer W. Boerhave Beekman uit Den Haag sprak over: „Van oerwoud tot In terieur". De lezing hield in een uiteen zetting over houtsoorten en houtbewer- vooral ten dienste van meubelma kers en timmerlieden. De leerlingen van de cursussen waren vrijwel allen aan- wezig en ook verschillende buitenstaan ders toonden bealngstelling. De heer Boerhave Beekman gal aller- ®first een historisch overzicht van Bra- en eeti beschrijvtig van een reis naar de oerwouden, waarna hij uit per soonlijke ervaring vertelde van het hout kappen en van het houttransport. Hij voerde zijne hoorders niet alleen naar Brazilië, maai' ook naar andere deelen van de wereld, waar het hout vandaan komt. Talrijke foto's en lantaarnplaatjes verduidelijkten hierbij het gesproken woord. Dat bocmen heel oud worden en groote afmetingen krijgen kunnen, bleek uit de mededeelingen over de foto's van in Amerika aanwezige reuzen, waarvan er een 2500 jaar oud is en een ander na kappen niet minder dan 8 M3 timmer hout opleverde In de pauze bestond gelegenheid f-n collectie iijne houtsoorten te bezichtigen, Een bijzonderheid was een stuk Cana- deesch hout, dat gebruikt is voor de fundeering van de Waterloobrug te Lon den en na honderd Jaar nog geheel gaaf was en zoo goed, dat het hout weer is gebruikt om een paar deuren te maken voor de kathedraal in de Engelsche hoofdstad voor de kroningsplechtigheid. Na de pauze heeft de heer Boerhave Beekman wederom aan de hand van een groot aantal lantaarnplaatjes verteld van de verwerking van" hout, voorname lijk tot triplex en fineerhout en daarbij getoond welke fraaie resultaten ten op zichte van een interieur zijn te verkrij gen. Nadat de inleider zijn belangwekkende populalr-technisché lezing had beëin digd, heeft de leider van de cursussen, de heer J. Groenendijk den spreker, dien hij ook had ingeleid, hartelijk dankge zegd voor diens interessante uiteenzet tingen. Het was een leerzame avond. Waarschuwingen. Onbetrouwbare fotografen. De politie deelt mede, dat bij den bur gemeester van Zwijndrecht herhaaldelijk klachten binnenkomen over de fotogra fen W. Huisman en D. -Staur aldaar. Deze fotografen maken er hun beroep van personen en huizen te fotografeeren tegen vooruitbetaling en tegen belofte, dat de levering plaats heeft op korten termijn. Aan deze belofte houden zij zich niet en veelal heeft aflevering plaats, nadat de politie erop aandringt In vele gevallen werd eerst na herhaald schrij ven het gestorte bedrag terugbetaald. Voorzichtig met speculatiekassen- De politie geeft een ieder ernstig in overweging in het algemeen de grootst mogelijke voorzichtigheid in acht te nemen bij het deelnemen in z.g.n. specu- latiekassen, ook wel syndicaten of beurs- clubs benoemd. De exploitanten der ani- meerbanken, die deze kassen vormen, trachten meestal het publiek door schoon klinkende beursberichten over te halen tot deelneming, om daarna voor gemeen schappelijke rekening speculatieve beurs transacties te doen, die in den regel door die exploitanten geheel zelstandig ge daan worden. Veeal ontbreekt practisch voldoende controle. V De huidige lage koersen der fondsen Jtrebben eenige exploitanten van specila- tlekassen aanleiding gegeven het publiek te overstroomen met op die kassen be trekking hebbende circulaires, waarin bij aankoop van effecten belangrijke koers winsten in vooruitzicht worden gesteld. Ondeugdelijk spuitmiddel. De politie geeft bezitters van. tuinen in overweging niet In te gaan op aan biedingen van Albertus Wilhelmus Jo hannes Ikelaar, geboren te Amsterdam, 3 November 1893, kweeker, wonende Van Beuningenplein I8iu en Andries Ledoe, geboren te Amsterdam 24 April 1897, wo nende Ten aKtestraat 4511, beiden te Amsterdam, om door middel van bespui- tiiigen, planten en boomen tegen ziekten te behandelen. Gebleken is, dat bij deze behandeling ondeugdelijke middelen wor den gebruikt en de bespuitingen derhax- ve geen nut kunnen hebben. Ga er niet op in. De politie ontraadt het aangaan van relaties met de firma Wilhelm Brlgola te Pörtschach am See (Oostenrijk), welke per advertentie in Nederlandsche dag bladen vertegenwoordigers voor den ver koop van het reinigingsmiddel „Brlgol" vraagt. KANTONGERECHT GOUDA. Vergunning vereischt? Een interessante zaak was dia tegen het hoofd van een zouterij van huiden te dezer stede, wien was ten laste gelegd het in werking houden van het bedrijf zonder dat het gemeentebestuur de voor oprichting vereischte vergunning had gegeven. De verdachte erkende, dat hij geen Hin derwet-vergunning heeft, doch gaf als zijn oordeel te kennen, dat hij deze niet be hoeft te hebben, omdat zijn zaak de voort zetting is van een al meer dan honderd jaar bestaand bedrijf. Het O.M. achtte dc vergunning wel noodig en eischte 40 suba. 8 dagen. De verdediger, mr. S. H. Smit, verklaar de, dat eerder het gemeentebestuur getracht heeft het midden in de stad gevestigd be drijf weg te krijgen. Dat was in 1902, toen een verordening vastgesteld werd, die be paalde, dat dergelijke zaken in een wijk buiten de stad moesten worden gevestigd. Die verordenihg is echter vernietigd en toen is de zaak op zyh beloop gelaten, want men durfde blijkbaar een toepassing van de Hinderwet niet aan. Thans is te dezer zake voor het eerst procesverbaal opgemaakt. Mr. Smit acht evenwel een veroordeelinK niet mogelijk, omdat bij Kon. besluit ia be paald, dat voor voortzetting van een in richting die reeds bestond, 'geen vergun ning noodig is. De bepalingen inzake het hebben van een vergunning dateeren van 1875, doch het bedryf was er reeds lang^ jaren voordien en daar verdachte's onder neming daarvan rechtstreeks een voortzet ting is, achtte mr. Smit de vereischte ver guning, waarvan de dagvaarding spreekt, niet vereischt, op grond waarvan hij tot vrijspraak concludeerde. De kantonrechter zal over veertien dagen uitspraak doen, welke van principieele be- teekenis is. FILMNIEUWS. Als uitvloeisel van de staking in eenige heibedrijven en het naar huis brengen van werkwilligen, waren zes personen gedag vaard, wier tenlastelegging vermeldde, dat zij op den Graaf Florisweg en in de Derde Kade eenige werkwilligen hinderlijk hadden gevolgd, nadat deze duidelijk geroepen han den niet gevolgd te willen worden. Geen der verdachten was verschenen en daardoor werd over de zaken heel weinig gezegd. Het bestond hieruit, dat het O.M. tegen elk 25/ subs. 5 dagen eischte en dat de kantonrechter dienovereenkomstig uit spraak deed. Op het «mokkelpad. Er kwam een man uit Berkenwoude, die boter zonder merk had vervoerd in den tijd, toen de crisis bepalingen nog bestonden, die dit verboden. Hij' had van zijn 70-jarigen schoonmoeder een koffertje met pruimen medegehad en onder de pruimen had zij stilletjes de boter gedaan. Hij wist er niets van, vertelde hij, maar dat klopte niet erg miet hetgeen hy aan de politie had verklaard. De schoonmoeder, boerenvrouw met een kanten kap op, was er ook en ook zy deed het relaas. Ben je nu wel eerlijk, vroeg de kanton rechter haar. Ga maar naar den bftrgemeester, repli ceerde zjj, die zal je wel vertellen, dat ik zoo eerly'k ben als goud. De schoonzoon hoorde drie' rijksdaalders boete tegen zich vragen. Hy kreeg er één subs, een dag hechtenis. Verkeerd verkeer. Op het gebied van aanrijdingen was ook ditmaal een en ander te doen. Het ergst was wel aangekomen de botsing tusschen een vrachtauto en een personenauto nabij' Bleiswijk, waarbij de personenwagen met de twee inzittende dames in het kanaal was geslingerd. Zy zy'n er gelukkig beiden uit gekomen, maar een hunner is langen tijd verpleegd moeten worden. Het niet voldoen de naar links uitwijken by het inhalen was den bestuurder van den vrachtauto tenlaste gelegd en hoewel de ambtenaar over 's mans rijden in het algemeen geen mooi boekje opendeed, was in dit geval op de getuigen verklaringen het bewys niet te leveren en dus werd het vrijspraak. Verder was er de 66-jarige Goudsche reiziger, die eenigen tijd geleden op een motor uit de Wij'dstraat kwam, maar voor een auto, die de Markt naar de Groenen daal overstak, niet meer kon stoppen, met het gevolg, dat hij de Gwenendaal inscnoot, het trottoir opging en een 75-jarigen wan delaar door een winkelruit drukte. Het liep gelukkig goed af. De verklaringen van den motorrijder wa ren al even vreemd öls zyn rijden. Hij kreeg 12 boete subs. 3 dagen hechtenis, hetgeen drie gulden mlnfier was dan ge vraagd. Werd. Zeer onaangenaam i» ook het avontuur geweest, dat een juffrouw uit Stolwijk heeft medegewerkt. Per fiets op weg naar Gouda kwam zy een met lijnkoeken geladen vrachtauto tegen. Juist by het passeeren vielen er een paar koeken van den wagen, die terecht kwamen op het stuur van de wielrijdster, die daardoor met een meisje, dat achterop zat, in de vliet verdween. Het kind kwam er goed af, maar de juffrouw had een verzwikten enkel en drie Woed uitstortingen en ze heeft zes weken op bed moeten liggen. De 'bestuurder verklaarde, dat de koeken als gewoonlijk opgeladen, maar ditmtU'l vermoedelijk door het berijden van een slechten weg losgeraakt waren. De rechter liet wegen, dat alle schade eau de juffrouw is betaald en legde 7.50 subs. 2 dagen op, daarmede den eisch „Dom volk". „Iedereen licht er het handje mede, dom volk", sprak de kantonrechter tegen een 66- jarigen veehouder uit Zevenhuizen, die ver scheen wegens het last geven tot het ver voer van varkens van een met mond- en klauwzeer besmet terrein naar elders. De dieren waren al een week beter, ver- Waarde de man, die overigens moest benen- nen, dat de biljetten nog aan de hoeve wa ren aangebracht. Eerst dan is de besmetting geweken te verklaren als de biljetten van overheidswege zijn weggehaald, maar jullie denken er niét bij na -en doet maar net wat j#ril, aldus de kantonrechter, die een gemis aan besef van het groote belang van de getroffen maatregelen constateerde. Het O.M. noemde de handelwijze in een tijd, dat de ziekte zoowel schade heeft te weeggebracht, bedenkelyk en wilde het be grip, dat ieder tot bestrijding van de ziek te heeft mede te werken aankweeken met 100 subs. 40 dagen. De man, tragische figuur, die onder ge leide moest komen, omdat hij bijna blind is, barstte in tranen uit.: De boeren hebben het zoo slecht en ik wil wel medewerken, maar ik heb er niet aan gedacht, zeide hij. De kantonrechter streek de hand over het hart en legde 30 subs. 10 dagen op. Dit werd ook het vonnis tegen een land bouwer uit Waddinxveen, die onder de de omstandigheden een koe had kten De Schouwkburgbioscoop zal vanaf morgenavond vertoonen „Het huis met de duizend kaarsen" met Philips, Holmes, Mae Clarke en Irving Pichei in de hoofd rollen. Het is een spannende rolprent, waarin een spion door een Britsch agent wordt ontmaskert. Zondagmorgen draait „In de gevaar lijke zone" een spannende Wlld-West- film Thalia-Theater. Het Thalia-Theater brengt Cary Coo per en Jean Arthur in de Paramount- iilm „De trek naar het Westen", regie Cecil B. de Mille. Het is een avonturen- geschiedenis, vol spanning en romantiek. Reunde-Bioscoop. De Reunle-Bloscoop zal weer twee hoofdfilms draalen. Allereerst „De zee duivels" met Victor Mc Laglen, Ida Lu- plno e.a. Verder Wheéler ën Woolsey in „Hoe langer hoe gekker". Zondagochtend volgt een reprise van „2.J.OOO jaar in de Sing-Sing", de buiten gewone succesfilm. Woensdag is er Sint Nicolaasfeest, waar de goede Sint die vergezeld zal zijn van Zwarte Piet voor ieder kind een cadeautje meebrengt. Men raadplege voor meerdere bijzon derheden de betreffende advertentiën. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 23 Nov.: Margaretha Wil- helmina, d. v. J. G. Straver en J. C. A. Nieuwenhuijzen, St. Josephstraat 42. 24 Nov.: Petronella Rozina Johanna, d. v. A. Mul en J. P. Boef, B. Martenssln gel 10 GETROUWD: 24 Nov.: J. van Heinin gen en J. W. A. Vermeij. S. de Jong cn H. J. Oosterom. Th. Heij en N. E. Tent. J. van Eijck en A. M. Snoeij. S. Luitjes en E. Boot. A. Perdijk en A. van Leeuwen. G. J. Muis en I. M. Tonka. OVERLEDEN: Geene. AGENDA. '25, 26 en 27 Nov. Blauwe Kruis. Bazar; 25 Nov. 7 uur officieele opening. 25 Nov., 8 uur. Bovenzaal Het Schaakbord. Natuurkundig Genootschap. Lezing Dr. J. Kunst. 25 Nov. 8.15 uur Vecmarkt-rostaurant. Ver- toonine film Olympische Spelen. 25 Nov. 8.15 uur Thalia-Theater. Propar ganda-film avond Ned. Reisvereenöging. 27 Nov., 9 uur, Zaal Kunstmin. Dansavond voor de leden en hunne huisgenooten. 29 Nov., 8 uur. Soc. Ons Genoegen. Alg. Ledenvergadering. 30 Nov. 9.30 uur Markt. Vertrek bezoek A.V.R.O.-studio. t 1 Dec. 8.15 uur Niéuwe Schouwburg. Too- neelgroep „Het Masker". L'TT DEN miTWKh CAPELLE a. d. IJSSEL. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelykheid der Redactie.) Autobotsingen tengevolge van het dubbel passeeren. Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik U opname van de volgende overweging als ingezonden stukje in Uw blad. Reeds eenige malen las ik van auto- botsingen tengevolge van dubbel passee ren. Het geval-Van Eyk, dat mij zoo diep heeft getrolien door het zoo vreeselijke verlies van een eenig kind, is aanleiding dat ik nu niet langer kan wachten. Mij duhkt, tegen dergelijke complica ties is toch heel wat te doen. Als de bevoegde autoriteiten aan auto mobilisten .de verplichting opleg den om op de eene of andere wijze den achterrijder, die te kennen geeft te wil len passeeren, te waarschuwen voor den tegenligger, zouden stellig vele ongevallen van deze soort worden voor komen. Een opvallend merk,t,eeken aan de achfterzijde van het mid denlij tuig kan dunkt mij gemakkelijk worden aangebracht. De verplichting om dit inwerking testellen bij voor - komende gevallen moet onder bedreiging met strenge straffen worden opgelegd. Als een dergelijk merkteeken voor iederen auto gebiedend werd voorge schreven, zou stellig het aantal ongeval len van deze categorie op de wegen ver minderen. Bij voorbaat dank voor de opname. J. J. HOOENDOORN. Je wist drommelB goed, dat de borden er ■nog stonden en dat vervoer niet mooht ge schieden, maar je houd je er eenvoudig niet aan, verweet de kantonrechter hem. Er stond zoo weinig rgras op het land, voerde de verdachte als verontschuldiging aan. De markt liep op, veronderstelde de rech ter als motieï. VQor de vrooljjkheid zorgde ten slotte "een man, die zich verweerde met te zeg gen, dat 'hy geen .Juridist" was. In de raadsvergadering is aangenomen het voorstel van B. en W. om met inwilli ging van het verzoek van de afd. Lek en lJssel van den Nederjandschen bond van hotel-, koffiehuis-, restaurantshouders en slybers het algemeene sluitingsuur voor de vergunnings- en verlofslokaliteiten te stel len op 11 uur. De kosten van steunverleening aan werk loozen werden met 24.000 verlaagd en nader gesteld op 140.000 tegen een oor spronkelijke raming van 200.000. De ge wone dienst der begrooting voor 1937 werd vpor verschillende doeleinden met 8732.84 verhoogd. Na langdurig debat vereenigde de raad zich met het voorstel van B. en W. om vooralsnog niet in te gaan op het verzoek der centrale Esperanto-commissie te Nijme gen tot het van gemeentewege instellen van een onderzoek inzake Esperanto-cursussen. Tenslotte werd aan den heer A. G. IJs- selstein op verzoek eervol ontslag verleend als hoofd der openbare lagere school no. 1. HAASTRECHT. Mond- en klauwzeer. 1 Nadat in totaal in de gemeente 104 ge vallen van mond- en klauwzeer zich hebben voorgedaan, zijn thans de laatste gevallen geweken verklaard. In totaal zijn 32 dieren het slachtoffer van de ge vreesde ziekte geworden. IJsclub. De Haastrechtsche IJsclub houdt een ledenvergadering in café Huis den Hoek op Donderdag 25 November a.s., n.m. 7.30 uur. De agenda vermeldt: Rekening 1936-'37 verkiezing bestuursleden en uitloting 1 van aandeelen. MOERCAPELLE. Installatie burgemeester Holland. Naar wij vernomen hebben, zal de ini- stallatie van den heer mr. J. A. 8. Hol land, als burgemeester der gemeente I Moercapelle op Donderdag 2 December a.s. des namiddags om drie uur plaats hebben. NIEUWERKEBK a. d. IJSEL. Feestelijke herdenking 50-jarig bestaan „Ondersteuning zü ons doel". De Vereeniging „Ondersteuning zy ens doel" heeft Dinsdagavond in Café Honkoop op feestelijke wijze het 50-jarig bestaan herdacht en op" dit feest bijzondere hulde gebracht aan den eere-voorzitter, de heer Doornhein, die gedurende 40 jaren voorzit ter van deze vereeniging was. De heer Vuyk, de voorzitter van de ver eeniging, memoreerde wat de heer Doorn hein voor de vereeniging is geweest. Hij is nog de eenige die van de oprichting af lid is geweest, thans is hy nog de eere-voorzit ter van de vereeniging, die onder haar le den er telt die 49 en 48 jaar lid zyn. De vereeniging heeft in haar 50-jarig be staan vele moeilijke periodes nfedegemaakt, maar steeds werden deze moeilijkheden overwonnen, (hetgeen niet het minst te dan ken is aan den vooruitzienden blik en het doorzettingsvermogen van den oud-voorzit- Eens was het zoover dat de kas slechts 300 rijk was, de contributie werd ver hoogd van 10 op 15 cent per week en na korten ty'd bedroeg het kassaldo 1900 en was alle leed vergeten. Later werd beslo ten de uitkeering-en by ziekte, welke 5 bedroegen, te verhoogen eii op 6 per week te bréngen. Veel moest er in deze laatste jaren aan ziekengeld worden uitbetaald, niettemin is de financieele toestand der ver eeniging goed te noemen. Eerst na langdu rig beraad werd beploten tot aansluiting by het Nederlandsch Verbond van zieken kassen; de vrees, welke de leden toen koesterden, nJ. dat de vereeniging geen zeggenschap over haar kasmiddelen zou hebben, is niet bewaarheid. Allen, die in den loop der jaren medegewerkt hebben aan de op- en uitbouw der vereeniging .bracht spr. dank. Üeruimen tyd bleven de leden nog bijeen en velen gaven van hun belangstelling blijk. Uitvoering Perseverance. De gem. zangvereeniging Perseverance heeft Dinsdagavond onder leiding van haar directeur, den heer K. J. de Beun uit Gouda, in de Zaal van den heer Boerop een zeer geslaagde uitvoering gegeven. De verschil lende zangnummers werden zeer goed ge zongen. Na de pauze werd een tooneelstuk in 3 bedrijven opgevoerd „Het vyfde wiel aan den wagen" van Jac. Ballings. Met een kort slotwoord dankte de heer Den Toom allen die tot het welslagen van den avond mede werkten. Een geanimeerd bal hield de aan wezigen nog ge ruimen tijd byeen. In de pauze werd een taart verloot, welke 25.&0 opbracht. De gelukkige winnaar was de heer C. van Leeuwen. REEUWIJK. Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. De aid. Reeuwijk van het Vreemde lingen verkeer hield een ledenvergadering in de zaal van den heer Blesgraai aan üe Brug, onder voorzitterschap van den lieer H. J. Lafeber. Uit behandeling van notulen en in gekomen stukken bleek o.m., dat de ge meenteraad heeft toegezegd een post van 'f 50.-— als subsidie op de begrooting voor 1938 te zullen plaatsen, waarvoor de voorzitter dank aan den Raad bracht voor dit medeleven met de V.V.V. Medegedeeld werd, dat aan den offi cier van Justitie een briei is gericht, in verband met diens uitlatingen op een terechtzitting, dat Reeuwijkers van ouds her een lastig volkje is. De secretaris en penningmeester brach ten hierop hun jaarverslag uit. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten waren geweest 197.7(>è, de uitgaven 192.78, saldo 4.92|. De rekening werd door een daartoe aan gewezen commissie nagezien en in orde bevonden. De afgevaardigde naar de algem. ver gadering gehouden te Assen, bracht ver slag uit van het aldaar verhandelde. Tot bestuurslid In de plaats van den heer J. C. Straver, die als zoodanig be dankt had, werd benoemd de heer M. Nieburg Pn., terwijl de aftredende hee ren dr J. Batelaan en L. P. van Leeu wen bij stemming wederom werden be noemd. Van de rondvraag werd nog eenig ge bruik gemaakt. GOUDERAK. I>e Zwemvogels In het voorjaar ondervinden vele eige naars van tuinen en landerijen veel last van de vrij rondzwemmende eenden en zwanen' die al het Jonge uitspruitsel gretig verorberen. Om dit in het a.s. voorjaar te voor komen, circuleert thans een lijst door deze gemeente, waarin aan den Raad wordt verzocht, de politieverordening zoodanig te willen aanvullen, dat het in de groeiperiode verboden zal zijn deze ivogels vrij te laten rondzwemmen Het spreekt vanzelf, dat velen hier-

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 2