e Gouda lag t.m. Dinsdag MAC. LAGLEN in duivels BON DE JONG NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT. BERKENWOUDK, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, HIEÜWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWDE, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enx QOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen Broer van den keizer aan het front. I DE LIJN KANTON-HANKAU MET BOMMEN BESTOOKT. UITKEERING max. 5.— p. dag 100.000.— len prospectus 1 en L h. Part Bedrijf, HM SIH8-8IN8 Kameraad Moeder. Ji iat 29 Mr. P.J. OUD Zaterdagavond voor de Radio! Hongersnood bedreigt Sjanghai. No. 19585 Vrijdag 26 November 1937 76e Jaargang BUITENLANDSCH NIEUWS. andere artikelen zijn I* 2 Hen beschuit ontbijtkoek FEUILLETON. ES, LOTIONS (Wordt vervolgd.) BORSTPLAAT, -FIGUREN, iat. - He plaatsen. 13 CENT [OLIE, en stonden, zouden zijn teruggeschrikt. Nochtans slaagde hij meestal in eden) 1 2781, Kantoor 2707 prijs iliteit Haart®m „Wat" de m ER en WOOLSEY jn e langer Gekker” ang boven 14 jaar. fochtend 10.30 uur - “X VRIJZINNIG I Wilhel«nlnCS"<! I Naam 1 Roman van CHRISTEL BROEHL—DELHAES. Deze laatste ontdekte op den dag der MMtraat W de brochure vaccinatie der kinderen met de door Alk ontdekte entstof tegen kinderverlam ming. De president vroeg: U hebt dr. Alk nauwkeurig geobserveerd en m van zijn doen en laten op de hoogte gesteld. Deed u dat, omdat u van de onvolmaaktheid van het door hem gevonden serum over tuigd was of... uit een soort naijver ten opzichte van dr. Alk, die u, naar ik meen uit de gunst van professor Tiebruck zijn pogingen, nietwaar? Ja, gaf dr. Brenzel met verbeten woede toe, de hemel mag weten, hoe hij het klaar speelde, maar het gelukte hem. Hoe zou het anders mogelijk zijn geweest, dat hij professor Tiebruck in zoo ruime mate voor zich wist in te nemen? Hier vloog zijn blik even naai- den ver dachte en op dat moment maakte de verbitterde trek op zijn gelaat plaats voor eerbied en groote aanhankelijkheid. Dan verhief hij zijn stem weer: Maar hoewel professor Tiebruck ten zeerste met Alk was ingenomen, zou ik er mijn hand voor In het vuur durven leggen, dat hij Alk geen vrijheden toekende, die hij niet zelf kon verantwoorden. Op de publieke tribune hoorde men een onderdrukt gemompel. Romana luis terde met stralende oogen naar deze ge tuigenverklaring. Die dokter Brenzel! Alk had hem volkomen uitgeschakeld. Romana kende hem zoo goed uit den tijd dat zij zelf nog in' de kliniek werkzaam en aardige ÏO-BÓNNEN. ige Beschuit- »r en kaneel. A Woesih bezet. ■De Japansche troepen hebben volgens Reuter, Woesih bezet en rukken volgens een mededeeling van den woordvoerder van het Japansche leger thans verder op naar Nanking. Het blad Asahi, dat zioh tot dusver van chauvinistische opvattingen heeft onthou den, schrijft thans in scherpe bewoordingen over het verloop van den strijd in China. Laat ons een voorbeeld nemen aan Italië, dat Abessynië geannexeerd heeft, zoo zegt Altijd opmerken, altijd denken, altijd leeren, daarop berust het aandeel, dat wij in het leven nemen; dat onderhoudt de st rooming van ons leven en bewaart voor het verderf. terechtzitting Romana onder de toe schouwers. De aanblik van haar bleek en door de vele emoties der laatste dagen wat scherper geteekend gelaat greep hem een oogenbllk dusdanig aan, dat zijn, wraakgevoelens op den achtergrond wer den gedrongen. Met hetgeen hij aan Tie- “^iick misdeed, trof hij ook haarAls hij --wm» «au. fiuuwxjicxu, uau naar man werkelijk uit liefde had ge- I «ouwd, dan moest het hem nu wel dui delijk worden, dat hij zich vergist had. nrnnn.. u .j de geheim gehouden en ongeoorloofde en zonder eenigen omslag greep de prins den kruik en gaf gevolg aan de uitnoodi- 1 ging. Loriot was een uitstekend soldaat, maar stond in Charleroi bekend om zijn uiterst roode politieke overtuiging. Ditmaal dronk de zoon van den Koning der Belgen echter vol dankbaarheid met den socialistischen mijnwerker. Zoowel de prins als de mijn werker beschouwden dit voorval als een al- ledaagsch voorkomend geval tussehen twee menschelijke wezens. Eén maand voor den wapenstilstand vond korporaal Loriot den dood in het Duitsche prikkeldraad na den geheelen oorlog te ihebben meegevochten. OOSTENRIJK. Goering naar Oostenrijk? - Beweerde tegenstellingen tussehen Guido Schmidt en Schuschnigg. De berichtgever van de Jour te Weenen meldt, dat het hardnekkige geruqht gaat, dat Goering einde dezer week of begin vol gende week naar Oostenrijk zal gaan om met den O ostenrij kschen staatssecretaris van buitienlandsche zaken, Guido Schmidt, in Tirol te gaan jagen. Te Weenen wordt niets gezegd over de besprekingen, welke Goering zal ’hebben met Schmidt. Alleen weet men, dat Schuschnigg het niet eens is met zijn staatssecretaris over de houding ten aan zien van Duitschland. De kanselier is van meening ,dat de politiek van toenadering tot Duitschland, welke Schmidt voorstaat, geen bevredigende resultaten heeft opgele verd. Aangezien de politiek van Schmidt heieft geleid tot een uitbreiding van het na- tionaal-socialisme in Oostenrijk, heeft Schuschnigg, aldus de correspondent van de Jour, besloten zich van hem te scheiden. Onmiddellijk na Nieuwjaar zou Guido Schmidt zijn functie neerleggen en worden opgevolgd door kolonel Adam, den chef Van het departement van pers en propaganda in de kanselarij. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de bMOicW P®r looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 3.15. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bj| onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. laterac. 2745. Postrekening 43400. IA DEVILS). ENGELAND. B(j Amerika in het krijt. Naar verluidt zou een nieuwe rege ling zjjn getroffen inzake de betaliiig van Engeland’s schulden. 1. De Daily Express brengt een sensatio neel bericht over een regeling van de oor- logsschulden van Engeland aan de Ver- eenigde Staten. Volgens het blad zal na de onderteekening van het handelsverdrag tus- schen beide landen in het begin van het volgend jaar een herziening volgen van de overeenkomst van 1922 inzake de schulden. De Vereenigde Staten eischen volledige be taling van de schuld van 920 miiiioen pond sterling doch zij zouden er in toestaan, dat de 415 miiiioen pond, welke Engeland tus sehen 1923 en ’34 heeft betaald, te beschou wen als een afbetaling op de hoofdsom. Engeland zal dus nog 505 miiiioen pond be talen in vijftig jaarlyksche stortingen van tien miiiioen. De Daily Express voegt hieraan toe, dat dit plan is opgesteld in Juli 1937. Er zal geen poging worden gedaan om het pond sterling te binden aan don dollar. er ooit aan had getwijfeld, dat Romana naar man werkelijk uit liefde had ge- dan moest het hem nu wel dui- Dit proces van Tiebruck trof haar mid den in het hart. Zijn eerste impuls was deze: zich terugtrekken. Maar reeds in de volgende seconde werd deze goede Bedachte verdreven door den wensch om den man, die altijd zoo ver boven hem. nad gestaan eindelijk eens klein en ver tederd te zien! Wederom was Tiebruck’s foto in alle oiaden te vinden en daarnaast zag men tet portret van Heinz Alk en van Erwin Westphal, wiens naam door deze zaak Het door den oorlog geteisterde Sjanghai wordt thans door hongersnood bedreigd. Een vooraanstaand lid van het bestuur der internationale nederzetting verklaarde tegenover den Reuter-correspondent, dat de voedselvoorraden nog voor slechts drie da gen toereikend zyn. Men vreest dan ook voor levensmiddelen relletjes. Het incident van gisteren, toen de ry'stwinkels in de Fransche concessie door uitgehongerde Chineezen werden be stormd, is een voorbode van wat men kan verwachten, tenzij de Japanneezen toelaten, dat de Chineezen terugkeeren naar hun ak kers rond Sjanghai. Op het oogenblik worden alleen nog maar levensmiddelen aangevoerd door kleine kustvaartuigen en de aanvoer is dan ook lang niet voldoende voor de behoeften. Groote menschenmenigten belegeren de rfletwinkjels, terwijl op de vrachtauto’s die van de dokken komen, een gewapend gelei de meerijdt. De toestand is nog verergerd door de aanwezigheid van een miiiioen Chi- neesche vluchtelingen. De intrede van den winter heeft eveneens een groote toeneming van het sterftecijfer onder de ondervoede, ternauwernood gekleede en door ontberin- gen geteisterde Chineesche vluchtelingen tengevolge gehad. Opmarsch der Japanneezen. Van Japansche zijde wordt verklaard, dat 1 de tegenaanval van de Chineezen is gestuit en dat de Japansche opmarsch naar Nan king wordt voortgezet. Japansche oorlogs bodems in de Jangtse en in de Hangtsjau- baai hebben de vleugels van het Chineesche leger bestookt en de Japansche luchtmacht heeft bommen geworpen op de verbindings wegen van de Chineezen, alsmede op de wegen, waarlangs zij versterkingen en ma teriaal ontvangen. Van Japghsche zijde wordt verder ver klaard, dat Woesjing geheel is bezet en dat een afderiing ten Noorden van het Tai Hoe-meer is aangekomen op vier k.m. van Woesih. LOL IkSLHE WIRAXT. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 1—5 regels 1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Ldefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gesjeduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede handelaren, Advertentiebureau* en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. L 3 en 5 uur T. NICOLAASFEEST. >p Dinsdag 3—5 uur en g vanaf 10 uur v.m. Engelsch-Japansche besprekingen. De Britsche ambassadeur Craigie te To kio heeft vanmorgen een onderhoud van een half uur gehad met den ipinister van buitenlandsche zaken Hirota. Omtrent den aard der besprekingen is niets medegedeeld. FRANKRIJK. Wereldtentoonstelling werd gisteren officieel gesloten. 31 miiiioen bezoekers. De president der republiek, Lebrun, is gistermiddag te Parijs aanwezig geweest in het Trocadero by de sluiting van de we reldtentoonstelling 1937. De commissaris- generaaj van de tentoonstelling, Labbé hield een toespraak, waarin hij allen expo santen dank zeide en hulde bracht aan het door de jury verrichte werk. Generaal Piccio, commissaris-generaal der Italiaansche regeering en deken der buitenlandsche commissarissen-g’eneraal hield vervolgens bij de uitreiking der prij zen een toespraak, waarin hij o.m. zeide, ‘spelen, als ik alle meeningen had ge hoord! En het bewijs? Er heerschte een schier ademlooze stil te in de zaal. Aller oogen richtten zich op het stuk papier, dat Westa|^v'**^”u selend open vouwde. Men t een telegram was en WestwroftmwL inhoud met luide stem „Alles probeeren! Tlebruck^,^^^* Hij voègde er nog aan toe, ddrMïwSele- graxn op den 27sten Juni ’s middags om 5 uur aan het postkantoor te Königstein was afgegeven. Tiebruck’s verdediger teekende onmld- dellijk protest aan: Mijn cliënt ont kent ten stelligste ooit een telegram van dezen inhoud of van welken anderen in houd dan ook aan dr. Alk te hebben ver zonden. Maar we hebben toch hot bewijs, repliceerde Westphal. Hier hebben we het immers! Alstublieft, meneer de pre sident, wilt u zoo goed zijn u van de echtheid te overtuigen? - Als professor Tiebruck ontkent' ooit een telegram te hebben' gezonden, zal moeten worden nagegaan hoe dr. Alk in het bezit is gekomen van dit bezwarende bewijsmateriaal. Dr. Brenzel vloog bij deze woorden im pulsief van de getuigenbank op en riep: Ik zie er dr. Alk best voor aan, dat hij dat telegram aan zichzelf heeft ver zonden Een aardig voorval met Koning Leopold van België. Ter gelegenheid van het bezoek van den Koning der Belgen aan de Britsche hoofd stad, wordt in de „Daily Telegraph and Morning Post” aan een aardig voorval met den koning tydens den wereldoorlog her innerd. De toenmalige kroonprins bracht met zyn ouders een bezoek aan het kleine stukje Belgisch grondgebied, dat nog niet door de Duitschers was bezet. Daar aangekomen leende hy de uniform van een infanterist en sloot zich aan bij één der compagnies. Op een zomermorgeh was men aan het front bezig miet den aanleg van een loop graaf bij het dorp Lampernisse aan het front van Dixmuiden, toen de „kleine prins”, zooals hy door de manschappen ge noemd werd, zich by hen aansloot. Met vol doening zagen de soldaten, hoe hij zijn overjas uittrok, zyn hemsdmouwen oprolde en met de anderen hard aan het werk ging. Het aanleggen van loopgraven is zwaar werk, maakt warm en dorstig. Toen een rustperiode intrad, waren de soldaten bly zich op een. schaduwplekje te kunnen uit strekken en zich te kunnen verfrisschen met de koude koffie uit hun veldkruiken. Groote ontsteltenis onder de officieren, toen bleek, dat prins Leopold geen veld- kruik by zich had. De „kleine prins” had het zoo warm en verlangde meer dan ooit naar een verfrisschenden teug. De moeilijkheid werd echter opgelost, doordat een soldaat Loriot genaamd, op zyn ruwe mynwerkersmanier, zyn kruik naar voren schoof met de woorden: „Hier, monseigneur, neem eens een flinken slok”, trachtte te verdringen? De oudere medicus, die een stillen, maar verbeten Indruk maakte, ant woordde: Dr. Alk Is een van die menschen, die hun omgeving weten te verblinden. Stemt Zaterdag 27 November, om half negen af op Hilversum I (1875 M) Oud-Minister Mr P.J. OUD houdt dan ter gelegenheid van de Alg. Verg, van de Vrijzinnig Democratische Bond een red^ over de politieke toestand. Stelt op de hoogte, van wat de Vrijzinnig Democraten willen en zendt ons deze bon in! (Open enveloppe ge frankeerd met ll/3 cent.) lijke dagen kreeg Gunther Pasting volop gelegenheid zijn erkentelijkheid te too- nen voor hetgeen Georg vroeger voor hem had gedaan. Camilla wist niet veel van hetgeen zich buitenshuis afspeelde. Denzelfden avond, waarop zij vernam, dat Alk, de man, die wij, die er nuchter en zakelijk tegenover haar lief heette te hebben,er niet voor was teruggedeinsd den naam van haar 1 vader door het slijk te sleuren, was haar zenuwgestel ernstig geschokt. Romana had daardoor een dubbelen last op de schouders gekregen. Thuis verpleegde zij het in ernstige zenuwkoortsen liggende meisje; in de kliniek en voor het gerecht stond zij met Ijzeren wilskracht haar man terzijde. De zaak was nog steeds niet opgehel- derd. Dr. Beuzel, een collega van Alk, dezelfde die destijds na de scène met Tiebruck in het laboratorium van jalou- zie was verdacht; de^d mededeeling van Een volksgezant voor Nederland. Een vooraanstaand lid van de party det sociale massg, Kanitsjire Kamei, is giste1 middag uit Yokohama vertrokken naar Amerika als „volksafgezant”. Voor zyn vertrek verklaarde Kamei, dat hij een bezoek zal brengen aan Amerika, Engeland, Duitschland, Nederland, Polen en Denemarken, waar hy tevens sociale proble men zal bestudeeren. Hy zeide vooral be lang te stellen in de tehuizen voor zieken en gewonden in Duitschland en elders. opnieuw op aller lippen werd gebracht. Georg was onmiddellijk uit de Rhön teruggekeerd De aanklacht tegen zijn vader trof hem wel dieper dan men ver wacht had. In deze, voor hem zoo moei- J Dank zij zijn zeldzame brutaliteit en on verschrokkenheid gelukten hem dingen, waartegen hij, normaal gesproken, niét was opgewassen. Zijn ongelooilijke wils- kracht dreef hem tot daden, waarvoor jaren overleden. Door bemiddeling van den Franschen consul-generaal te Leipzig ver nam zijn zuster tot haar verbazing, dat haar broeder nog in leven was. Nadat aan verschillende formaliteiten voldaan was, is Bientz nu weer „levend verklaard” en naar zyn woonplaats teruggekeerd. Bientz heeft zijn leven te danken aan doodgravers, die bemerkten, dat hij nog in leven was en hem naar een hospitaal lieten vervoeren, waar hy een operatie onderging aan den schedel. Na hersteld te zijn trachtte hij tweemaal tevergeefs te ontvluchten en werd veroor deeld tot twintig jaar dwangarbeid. Na een hongerstaking in de gevangenis te Leipzig lichtte een hem behandelend geneesheer eindelijk den Franschen coosul-generaal omtrent het geval in, en werd Bient vrij gelaten. het blad. Laat ons een voorbeeld nemen aan den moed der fascisten. Het Japansche bloed, dat in stroomen vloeit, geeft ons rechten, welke niemand ons zal durven be twisten. De Hotsji raadt aan China den oorlog te verklaren, teneinde een volledige blokkade 1 van Kanton te bewerkstelligen. De Kokoemin doet een oproep tot een „heiligen oorlog tegen Engeland”. Het Ja- panschChineesche conflict, zoo schrijft 1 dit blad, moet eindigen met de vernietiging van den Engelschen invloed, niet alleen in China, maar in geheel Azië. Twee journalisten gedood. Twee Japansche oorlogscorrespondenten die de Japansche troepen bij hun opmarsch naar Woesih begeleidden, zijn gistermiddag door vijandelyloe kogels getroffen en ge dood. Het waren de correspondent van de Jomioeri Sjimboen en de filmreporter van ’de Asabi Sjimboen. De Japansche luchtstrijdkrachten der ma rine. hebben na^de raid van gisteren ook vanmiddag weer een bezoek gebracht aan Kanton. Zy bestookten den spoorweg Kan tonHankau en vernielden de rails op ver scheidene punten. Voorts is Nanking van middag weer bestookt. De vliegvelden van Sjanghai werden doeltreffend met bommen bestrooid, evenals de militaire gebouwen. De toestand ten aanzien^ van de Chinee sche maritieme-douanerechten die een waarborg vormen voor de -Chineesche lee- ningen en de bokserschadeloosstelling, wekt groote ongerustheid. Beweerd wordt, dat de Japansche militairen er naar streven de controle op het douanebeheer te verwerven. Wanneer zy hiertoe mochten overgaan door rechtstreeks optreden, zonder raadpleging van de andere mogendheden, zou her ge- heele systeem der internationale financie ring in China geschokt worden. FRANKRIJK. Eerst dood daarna levend verklaard. Oorlogsgewonde keert na 23 jaren bij zyn familie tierug. Uit Mulhouse wordt gemeld, dat na een afwezigheid van 23 jaar Alfons Bientz, een bewoner van den Elzas, by zijn familie, die hem reeds dood gewadnd had, is terug gekeerd. Bientz, die ingelijfd was by het Duitsche leger, werd bij het uitbreken van den we- reldoorlog uit zijn woonplaats Biedesheim naar het Russische front gezonden, waar hy heeft meegevochten totdat hij met een hoofdwonde als dood op het slagveld werd achtergelaten. Zijn papieren werden ingele verd bij den bevelvoerenden officier, en, toen Elzas-Lotharingen na den oorlog weer in het bezit kwam van Frankrijk, werd Bientz officieel op de doodenlijst geplaatst en ontving zijn njpeder een staatspensioen. Met uitzondering van een getrouwde zus ter zijn alle familieleden in den loop der was. Hij was nooit een op den voorgrond tredend, talent geweest, maar hij was een man en een helper, aan wlen een zieke 1 zich ten volle kon toevertrouwen. Bij de verdere behandeling van de zaak legden echter ook de andere dok toren, vrijwel zonder uitzondering voor Alk bezwarende verklaringen af en West phal zag zich dan ook genoodzaakt den president er op te attendeeren, dat hij het bewijs van de volmacht kon leveren. Tijdens professor Tiebruck’s verblijf in Königstein had Alk hem een telegram van den volgendén inhoud gezonden: „Kinderverlamming In kliniek uitge broken. Verzoek toestemming tot vacci natie”. Deze onthulling verwekte een gewel dige opschudding. Op de publieke tribu ne ontzag men zich niet luid te spreken; hier en daar klonken zelfs eenige ver- schrikte kreten. De president gebood stilte en wendde zich daarop tot Tiebruck: U hebt nooit over een telegram van dr. Alk gesproken. Hebt u dat inderdaad ontvangen? Ik heb nooit een telegram van de zen inhoud gezien. Westphal trad waardig op de tafel der >rechters toe en daarbij boorde zijn blik zich In dien van zijn tegenstander. Ik heb hier het bewijs, dat u het wel ontvangen hebt, professor Tiebruck? Thans echter mengde de Officier van Justitie zich in het verhoor: Waarom komt u nu pas met dat belangrijke be- wijsmateriaal voor den dag? Omdat ik deze troef pas wilde uit-

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 1