1 IS GRUIL 1? aux HEE NIEUWS-kEN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, B8RKENWOUDK, BODBQRAVKN, BOSKOOP, GOÜDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, RIEUWERKERK, OUDERKERK. OUDEWATER, REEUWUK. SCHOONHOVEN, 8TOLWUK, WADDLNXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. N kleintje Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen I I Kameraad Moeder. met N KWARTJE DE FRANSCH-BRITSCHE SAMENWERKING. Nog geen algemeene besprekingen. Het streven is echter naar een algemeene regeling. De toestand van Z. K. H. Prins Bernhard. No- 19589 Woensdag 1 December 1937 76e Jaargang ophelc ’kistje BUITENLANDSCH NIEUWS. ring zal een wetsontwerp indienen, waarbij FEUILLETON. (Wordt vervolgd.) Tiebruck. Alf werd grooter en onwlkkel- de e Reuter meldt uit Londen dat in het La gerhuis Chamberlain het communiqué heeft De diplomatieke redacteur van Reuter is van meening, dat het bezoek der Fransche ministers en het bekend gemaakte commu- litiek Zerre stichting van een economisch instituut voor de middenklassen wordt overwogen. Zucht naar meerdere volkomenheid, riedaar de ware behaagzucht. Roman van CHRISTEL BROEHL—DELHAE6 zal woeden bestudeerd in samenhang met het vraagstuk der invaliditeitsverzekering. De taalkwestie. van medeleven en de goede wenschen voor een spoedig herstel van Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard.” Het tachtigjarig bestaan van de militaire rijschool te Amersfoort. Gelukwenschen van Z. K. H. Prins Bernhard. Prins Bernhard, die, zooals bekend, sedert begin November de rijlessen aan de rijschool te Amersfoort volgde, heeft hedenmorgen door zijn adjudant, den kapitein J. K. H. de Roo van Alderwerelt, zijn gelukwenschen' doen overbrengen aan den directeur van de rijschool ter gelegenheid van het tachtig jarig bestaan van de rijschool. LES-VLIEGTUIG NEERGESTORT. Jonge leerling-vlieger gedood. )E PRIJZEN. TELEF. 3328. ipw. alsof de beteekenls ervan I ir doordrong, alsof haar her- In staat waren den zin. van len te begrijpen. Strak tuur- vomgelezen, dat na afloop van de Britsch I - --- up een vraag van Attlee of het de be doeling was, deze besprekingen uit te brei den tot andere landen, teneinde tot een al- gemeene regeling te geraken, antwoordde Chamberlain Zooals gy weet, is het uiteindelijk doel waarnaar wy streven, een algemeene rege ling. Het ligt voor de hand, dat een alge meene regeling niet alleen door besprekin gen tusschen twee, of zelfs drie landen be reikt kan worden. Daarom moeten wy er tenslotte rekening mede houden, dat andere landen in de besprekingen worden betrok ken. Tegelijkertijd zou ik er op willen wij- zen, dat wl) naar mijn meening nog niet zoover zijn gekomen, dat onmiddellijke uit breiding der besprekingen gewenscht is, of schoon het in een later stadium zoover zou kunnen komen. weringen over een verdeeldheid tusschen Engeland en Frankrijk. Inderdaad gelooft men in Britsche krin gen, dat de overeenstemming der opvattin gen nooit duidelijker is geweest, maar in deze volledige harmonie moet men geen eenheidsfront tegen welke andere mogend heid ook zien. Dat zoowel Engeland als Frankrijk van meening zijn, dat Halifax’ reis de atmosfeer heeft helpen zuiveren, kan, naar men hoopt, een mogelijke toe nadering tot Duitschland vergemakkelijken. Britsche kringen gelooven ook, dat er nieu we mogelijkheden, ontstaan zijn, De regieringen der dominions zyn reeds ingelich) over de resultaten der besprekin gen en naar verluidt wordt ook België als koloniale mogendheid op de hoogte gehou- BELGIE. Regeering zoekt oplossing der taalkwestie. Minister Spaak heeft gisteren in de Ka mer de regeeringsverklaring van het nieu we kabinet afgelegd. Hervorming der academiën. De regeeringsverklaring. De nieuwe regeering is gevormd in het teeken van gemeenschappelijke bezorgdheid, voor het verdedigen van het erfdeel der grondwettelyke vryheden, het langs orde lijken weg verwezenlijken van een billyke en vooruitziende sociale politiek, en het voorbereiden van alle wenschelyk geachte maatregelen, teneinde in de omraming van den onaantastbaren Belgischen staat de cul- tureele ontwikkeling te verzekeren van de beide taalgemeenschappen, en de eerbiedi ging van de rechten, door elk harer leden verworven. De wezenlyke taak dezer regeering is de voortzetting en de voleinding van de uit voering van het programma, dat uitgestip peld is in de verklaring van 24 Juni 193G, en waarmede een aanzienlijke meerderheid zich voortdurend accoord verklaard heeft. Aldus de regeeringsverklaring, die gis termiddag in de Kamer en in den senaat is voorgelezen, behandelt achtereenvolgens de vooruitgang op sociaal gebied, de economi- I slotte de begrootingspolitiek. I De regeering zegt in haar verklaring ver groot grondbezitter, op wiens landgoed zij in gezelschap van Else Wledner vaak lange wandelingen maakte en die haar ook al meerdere malen gastvrijheid had verleend in zijn allergezelligst ingericht landhuis, waar hij met zijn moeder sa men woonde. Als zij met de vacantle overkwam, hoopte zij Wulf, die de ver loving graag zoo spoedig mogelijk pu bliek wilde maken, aan haar vader en moeder voo!* te stellen. De doktersdroom is uit! zei Tie bruck glimlachend. Nu rest ons nog slechts Alf. En alsof hij zich over deze teleurstellende gedachte wilde heenzet- ten, liet hij er op volgenWe moesten tens naar Oeorg gaan kijken. Ik ben be nieuwd hoever die het al in de edele vliegkunst heeft gebracht. Romana antwoordde niet, want dit plotseling bij haar man opkomende plan verraste haar te meer, omdat zij zelf den laatsten tijd juist zoo vaak aah Georg had gedacht. Zij maakte echter alles'voor de reis gereed en daar zij hem wilde ver rassen stelde zij hem niet van hun voor genomen bezoek in kennis. Twee dagen vóór zij zouden vertrekken werd Tiebruck reeds 's morgens vroeg tegen zeven uur in de kliniek geroepen, waar zijn tegenwoordigheid voor een bui tengewoon geval werd verelscht. Romana had met Alf slechts weinig ontbeten en toen deze tegen negen uur naar school ging, vond ze nog gelegenheid even het ochtendblad in te zien, dat juist werd binnen gebracht. Slechts matig geïnte resseerd gleed haar blik vluchtig langs de kolommen, tot een vet gedrukt en zeer Roipana las de weinig regels telkens weer bnakin niet tot Amu deze woqyfle.. den haar'oogcn op den plaatsnaam, voor in het bericht vermeld; het whs dezelfde, dien Georg boven zijn briefen sóhreef. Heer in den hemel! „De oudste zoon van een bekende persoonlijkheid In den lan de!’.’ Waarom stond er niet, dat het de zoon van den bekenden klinist, professor dr. Tiebruck was? Georg! Georg! Ze zag hem voor zich met zijn eerlijk openhar tig jongensgezicht, het hoogc voorhoofd onder het blonde haar, den reeds man nelijk straffen en van wilskracht getui genden jongen mond. En nu te denkeh. dat hij omlaag zou zijn gestort, dood nterlag, misschien verpletterd, onher- openbaar onderwys, geestelijke vraagstuk ken, de buitenlandsche politiek en de lands verdediging, de koloniale politiek en ten- brengt. Wc kunnen het tenslotte toch niet forceeren. Als hij zoo'sprak, zette Romana zelf ook alle hoop op Alf: ze verlangde niets liever dan dezen. Tlebruck’s innlgsten wensch in vervulling te zien gaan, maar «v Vtninna nnnr tilt. dat dit niet Het gemeentebestuur van Diemen, de plaats waar Prins Bemhard het ongeluk overkwam, heeft Z. K. H. gistermiddag aan het Burgerziekenhuis een bloemstuk gezon den, vergezeld van een’brief met de beste wenschen voor een voorspoedig herstel. Het besluit hiertoe was tevens het laatste, dat het gemeentebestuur onder leiding van bur gemeester DeWblff’heeft genomen. H. K. H. Prinses Juliana dankt dr. ir. Damme en P.T.T.-personeel. >De directeur-generaal der P.T.T., dr. ir. M. H. Damme, ontving van baron m. J. C. Baud, kamerheer van H. K. H. Prinses Juliana het volgende telegram: „In opdracht van, Hare Koninklijke Hoog heid Prinses Juliana heb ik de eer den heer directeur-generaalAier P.T.T., alsmede het geheele personeel van het staatsbedrijf der P.T.T. hoogstdenzelver warmen dank over te brengen voor het zeer gewaardeerd blijk ming aan de Koningin en Prinses gezonden; I eveneens deed dat het gemeentebestuur. WORDEN VOOH IDDAG 12 UUR IT ABONNEMENTSPRIJS: p«r kwartaal ƒ2.26, pei week 17 cent, overal waar dr «xorfing per looper geschiedt. Franco per pdst por kwartaal ƒ8.15. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, ij) onze agenten en loopers, den boekhandel en postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef lattrnc. 2745. Postrekening 46400. voorgesteld, dat de niet-imhengingsi wordt voortgezet. Wat betreft heti Oosten: uit het communiqué blijkt dadelijk geoeg, dat beide landen bereid zyn, tot sa menwerking mef, andere belanghebbende mogendheden, doch dit is geen vraagstuk van Engeland en Frankrijk alleen. Verder zijn de,betrekkingen met Italië, do Balkan Staten, Noord-Afrika en Rus land besproken, waarbij men het op alle punten eens was. Delboa zal gedurende zijn reis de regeeringen van Polen; Zuid-Slavië, Roemenië en Tsjecho-Slowakije op de hoog te stellen van den algemeenen aard der besprekingen en van de verwachtingen, die men in Engeland en Frankrijk koestert. Delbos zou dan ieder misverstand kunfien 1. Ofschoon daarover geen bepaal de gejRVens te verkrijgen zijn, meent men, dat ook de mogelijkheid van Duitschland’s terugkeer tot den Volkenbond besproken is. De diplomatieke redacteur komt tot de slotsom, dat de indruk, dat er geen onmid dellijk oorlogsgevaar dreigt, versterkt is. Engeland en Frankrijk toonen, dat zy den vrede fallen. Men acht het standpunt, dat zij innemen, tegelijk verzoenend en krach tig Naar wij bij het ter perse gaan van ons blad vernemen, is hedenochtend vroeg tijdens oen oefenvlucht een les vliegtuig neergestort. De eenige inzitteni- de, een jonge leerling-vlieger. de oudste zoon van een bekende persoonlijkheid in den lande, werd ernstig gewond opge nomen. Nog voor medische hulp kon wor den verleend, is het slachtoffer reeds overleden. Nadere bijzonderheden ont breken nog. den. De Fransch-Britache besprekingen vor men natuurlijk slechts een eersten stap, zoodat er nog veel werk verricht moet wor den, dat geschikt is voor besprekingen door middel van de ambassades en langs de ge wone diplomatieke wegen. Men zal zich niet tot Duitschland wenden, alvorens men met dezen arbeid vorderingen heeft gemaakt. Herhaald1 moet worden, dat een koloniale regeling deel zou moeten uitmaken van een veel ruimere regeling. In dit verband wordt naar voren gebracht, dat, terwijl Duitsch- lanH koloniën eischt» Engeland en Frankrijk een wapeningsovereenkomst verlangen. I Ten aanzien van de Spaansche kwestie is Misschien wordt hij nog eens een flinke heelmeester, zei Tiebruck wel eens schertsend. Romana antwoordde echter niet, want zij meende te weten, d^t de aspiraties van den jongen een gehtfel andere rich ting uitgingen. Ze kende den innlgsten wensch van haar man en achtte het niet raadzaam hem de hoop te ontnemen een loot van zijn vleesch en bloed ook nóg eens als een spruit van zijn geest te zul len zien. Je hebt er geen Idee van. Romana. zei hij dan. wat een geruststelling het voor mc zou zijn, de kliniek in goede, vertrouwde handen te weten, hoe heer lijk ik het zou vinden af en toe eens met m’n zoon of m’n schoonzoon over al die dingen te kunnen praten, die me zoo na aan het hart liggen. Met Jou kan Ik het natuurlijk ook, mijn lieve, halve dokter, maar met jou wil Ik het nu eenmaal niet. Bij jou wil Ik slechts uitrusten van den hartstocht voor en den eeuwig durenden strijd met m’n beroep. Daarom had Ik zoo graag gezien, dat mijn dochter een medicus tot man had gekozen. Enfin, ze moet haar keus nog bepalen. Wie weet, welke verrassing ze nog mee naar huis j ITALIË. Een artikel van Mussolini. „Japan is onkwetsbaar". In de „Popolo d’Italia” is een artikel op genomen dat vermoedelyk afkomstig is Van Mussolini. In dit Artikel wordt op ironische wyze commentaar geleverd op de resultaten van I <je conferentie van Brussel en op het mis lukken van de gemeenschappelijke actie. „De gemeenschappelijke actie heeft de Brussel een volkomdh mislukking geboekt, welke byna de omvang van een fiasco aan neemt. Wjj zouden huichelaars zijn, wan neer wy niet zeiden, dat by ons, die nooit geloofd hebten in de werken van den Vol kenbaar verminkt Gerold’s hoop! Ge- rold’s oudste zoon! Romana schreide Haar hart klopte onstuimig. Een smartelijk gevoel legde zich als een knellende band om haar voorhoofd. Maar plotseling kreeg ze haar oude energie terug. Wie zei haar, dat het Georg was? Kon het niet even goed een ander zijn? Er waren nog meer bekende persoonlijkheden. Haar zinlooze angst en verlammende ontsteltenis maakten ge leidelijk plaats voor nuchter overleg. Haar verstand werkte weer en tegelijker tijd zag ze de eenige mogelijkheid om zich zekerheid te verschaffen: het vlieg veld opbellen en informeerpn. Ze ging naar Tiebruck’s werkkamer en nam den hoorn van den haak. Volkomen rustig en beheerscht verzocht ze de tele foniste om de gewenschte verbinding Ze moest lang wachten. De lijnen van het vliegveld waren voortdurend bezet, maar eindelijk na een half uur van schier ondragelijke spanning kwam toch ook zij aan de beurt. Een zware man nenstem noemde den naam van de plaats waar Georg misschien... U spreekt met mevrouw Tiebruck, zei Romana kalm. Ik zou graag mijn zoon Georg even willen spreken. Dat Is op het oogenbllk helaas on mogelijk. mevrouw, antwoordde de stem. In verband met het ongeluk, dat van morgen heeft plaats gehad, zijn alle leer lingen op het vliegveld. Er is nu niemand te bereiken. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) L5 regels f 1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: - rqge.- l.óo, eik«- regel meer f 0.30. Advertentiën in het Zaterdugnummer ZU bjjslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regels ƒ2.26, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gei educeerdeu prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatshq) aan het Bureau zijn ingekorven, teneinde van opname verzekerd te zijn. ---V--- U-. 1 vreedzame ondeZhandelingen de Internatio- nal^ kalmeeringi’ te bevorderen.’' lijragen At het Lagerhuis. Op een vraag van Attlee of het de be- Z. K. H. de Koninklnfte/ï bond zoowfjjlli ningin en Hwn. fisch van het rr blijken. der, te zullen zoeken naar een middel om rt v geleidelijk tot een verhooging der pensioe- j den beroepsorganisaties een statuut wordt nen te tomen. De mogelijkheid van veria- toegekend, benevens een ontwerp tegen mis ging van den pensioengerechtigden leeftyd bruik van macht op economisch gebied. De Fransche besprekingen is uitgegeven. In dit communiqué wordt gezegd, dat <le Fransche ministers een uiteenzetting van Lod Halifax hebben a.<ngehoord over zyn besprekingen in Duitschland. Zy consta teerden met vreugde dat» terwyl van het be- :oek van Halifax, dat van particulieren en nn-officieelen aard was, niet verwacht kon worden, dat het tot directe resulkaten zou leidén. De Europeeeche vraagstukken, in hun geheel en de vooruitzichten op kalmeering en ontwapening zyn aan een jfedachtenfas- neling onderworpen. Op deze belangrijke punten constateerden de Britfiche en Fran sche ministers nieuwe bewyzen van de over eenstemming van houding en zienswijze, die de betrekkingen tusschen de beide lan- d ii Kenmerkt. Het koloniale vraagstuk werd van alle kanten aan een voorloopige bestudeering onderworpen. De conclusie was, dat deze kwestie niet afzonderlijk kon worden be- handeid, en dat hierin een aantal aiVere niqué een einde moeten maken aan alle be landen zou moeten worden gekend; men was het er over eens, dat dit ortderwerp een veel dieper gaande studie noodig maakt. Op hun beurt spraken de Fransche mi nisters over het a.s. bezoek van Delboa aan bepaalde landen van Midden- en Oost- Europa. Zij stelden met voldoening vast dat de beide regeeringen gemeenschappelijke belangen hebben bij de handhaving van den vrede in die deelen van Europa. Ten aanzien van de niet-jpmenging was men het er over eens, dat deze politiek ten volle juist was gebleken, en besloten werd dan ook, haar voort te zetten. De Britsche en Fransche ministers behan delden eveneens den toestand in het Verre Oosten; over den ernst waarvan zij het ten volle eens waren. Zy bleken eensgezind te ijjn in hun bereidheid samen te werken met anderen, in geiyke omstandigheden verkee- rende mogendheden, tot bescherming van de rechten en belangen en het voldoen aan de verplichtingen, voortvloeiende uit de in ternationale verdragen, betrekking hebben de op dat gedeelte van de wereld Zy lieten eveneens in een geest van wederzydseh ver trouwen, andere aspecten van de internatio nale aangelegenheden van gemeenschappe lijk belang de revue passeeren. Terwyl zy in geen enkel opzicht willen afwijken van hun reeds eerder tot uitdrukking gebrachte opvatting van internationale samenwerking, hebben zij nogmaals den nadruk gelegd op den wensch hunner regeeringen, met alle landen samen te werken in de gemeenschap pelijke taak, door methode van vryë en 1AIMACHINES. STOFZUIGERS, naaf, UNDERAliTO’s. iCHOENEN en IMERS en De kinderen zijn er niet alleen voor ona, Gerold, meende Romana hem in teo’n geval te moeten tegenspreken. Wij effenen hun weg, zoo goed we dat kunnen, wij lelden hun schreden en kun Oen hen slechts op het een of ander wij- Mn. Maar kiezen en Iets worden moeten «J dan geheel alleen. Daar mag je hun leen verwijt van maken. En Ik ben er »an overtuigd, dat ook Camilla als haar tijd, gekomen Is, een of anderen behoor lijken man thuis brengt, waar ze mee wenscht te trouwen. Maar Je zult Je er bij moeten neerleggen, dat ze dien niet door jou laat uitzoeken. Hij glimlachte. Een wat pijnlijke glim lach, die uit herinneringen voortsproot. MUn goeden smaak heb ik bereids bewezen! Je moet jezelf niet martelen, wees Romana hem terecht Het leven heeft ’oor ons nog zoovfeel In zijn hoorn des overvloeds. We weten het alleen maar niet het zag er helaas naar uit, dat dit niet Er heerschte weer*vrede In den huize I het geval zou zijn. Camilla Het op zeke- ren dag doorschemeren, dat zij hard op ïlch tot een termen knaap weg was haar hart te verliezen aan een De Prins zal nog geruimen tijd absolute rust moeten houden. H. M. de Koningin en Prinses Juliana blijven nog in het Burgerziekenhuis. De particuliere secretaris van Z. K. H. Prins Bernhard, jhr. mr. C. Dedel, ver strekte ons hedenochtend het volgende com muniqué: Prins Bemhard is tevreden over zyn nachtrust. De hoofdpjjn is minder gewor den. De hoofdwonde werd hedenmorgen op nieuw verbonden. Zy blijkt goed te gene zen. Overigens is de toestand onveranderd. De Prins zal nog geruimen tyd absolute I rust moeten houden. H. M. de Koningin en Prinses Juliana zullen voorloopig nog in het Burgerzieken huis blijven. De hofjager Spek h^d eveneens een goe den nacht. De operatie van de knieschijf zal vermoedelyk aan het eind van de week plaats hebben. De belangstelling en het medeleven met het ongeval den Prins overkomen, blykt opk te Apeldoorn groot. Het bestuur van d> Christelijke Oranjevereniging „Prinses 1 Juliana” heeft telegrammen van deelne- eveneens deed dat het gemeentebestuur. De heer W. van der Spek, die te Apel doorn woonachtig is in het Koninklijk Park „Het Loo”, mag zich eveneens in de alge meene belangstelling van het Apeldoom- sche publiek verheugen. Mevr, van der Spek vertoeft thans weder te Apeldoorn; Zij heeft eenige keeren haar echtgenoot in het Ziekenhuis te Amsterdam bezocht. Naar aanWmJhg van hst auto-ongeval, igBjrnhard óverkomen, heeft KJIerlandsche Middenstands- 'V Prins als H. M. de Ko- H. Prinses Juliana telegra- medeleven zijner leden doen De regeering wil het vraagstuk der be- I trekkingen tusschen Vlamingen en Walen oplossen in den geest van eenheid en ver sterking van de nationale gedachte door eendracht. In het ministerie van onderwys zullen twee cultureele raden worden inge steld, die consultatieve bevoegdheid voor het onderzoek van onderwys- en bascha- vingsproblemen zullen hebben. Op het stuk der academiën zal een hervorming tot stand o atworden gebracht, die het den geleerden van sche politiek, het cultureele vraagstuk, het de tweede groote nationale cultuurstroomin- -1__j-m_ --x..i. gen mogeiyk Zal maken hun werkzaam heden te ontwikkelen in het kader van auto- De pogingen om de kosten van levens onderhoud binnen de juiste perken te hou den, zullen worden verdubbeld. De regee- in het oog springend bericht plotseling haar aandacht geheel in beslag nam. Het luidde als volgt: (lülUSUIE ailIlAYl.

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 1