IV RAT irg ZAAL D. A. van Yperen Markt 18 Telef. 2537 - Serie Deze Courant komt in vele duizenden gezinnen Gegarandeerde oplage 8300 ex. USE Practische 81 Nicolaasojeschenken NIEUWS. EN ADVERTENTIEBLAD VOOR 60UDA EN OMSTREKEN ?JM^™.VDE’.._??.DEGRAVEN’ BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, enz. Donderdag 2 December 1937 tflEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWUK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, :henken No. 19590 ITSLETTERS Telef. 3351. 1 DE LUXE oent ----- INDEL In de dagen van Sinterklaas. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen I eerd als een uit hoogere regionen neer- gedaalde vriendelijke gulle kindervriend. En ze deden het op zulk een overtuigen de wijze, dat iedereen het volgaarne De Génestet nazei: Gezondheids ei! Melkcontroledienst. ZIET U NU IN ONZE ETALAGES Ziet onze aardige St. Nicolaasverpakking. 76e Jaanranif Sinterklaas-cadeau. de Tracteer dan O E R O] GERO-T1N w at zaï oie morgen vi oeg een zetten als ie dat rookstel ziet staan. leinen bonbonnière te schenken. Die had ze i op volle raag naar ranten, of ede zaken WIJd.tr. 43 GOUDA De zoon werd geboren en opgevoed en de vader Het den nap maken. En omdat de nap hem bijzonder beviel, hield hij hem voor eigen gebruik en Het een an deren voor den heilige maken, die van gelijke waarde was. Toen ze met schepen naar de kerk voeren van St. Nicolaas, zoo zeide de vader aan den zoon, dat hij hem water zou brengen in den eerstgemaakten nap; en toen het kind scheppen wilde, viel het met den nap in de zee en dreef weg, en zijn vader weende bitterlijk, maar vol bracht echter zijn gelofte. Toen hij nu tot het outer van St. Ni colaas kwam, en aldaar den tweeden nap offerde, zoo viel het offer van het outer op de aarde alsof men het er afge worpen hadde. En toen hij het opgenomen en weer op het outer neergelegd had, werd het weer daar afgeworpen, en de vader nam het ten derden male op en zette het voor den derden keer op het outer, en het werd voor den derden keer daar afge worpen. Toen ze zich allen verwonderden over dat onbegrijpelijk wonder/ ziet! toen kwam het kind daar wel en gezond aan met den eersten nap in zijn handen. En dat geschiedde in de tegenwoor digheid van allen. Toen het in zee viel was daar St. Nico laas dadelijk gereed en redde het kind, zonder eenig letsel, van den dood. Nu werd de vader zeer blijde en offer de de belde nappen aan St. Nicolaas En St. Nicolaas deelde dat koren uit aan een leder naar zijn behoefte, zoodat zij twee jaren genoeg hadden om van te leven, en ook genoeg om te zaaien. Deze verhalen zijn uit de oorspron kelijke legende van St. Nicolaas, zooals die voorUorht in het boek getiteld: Passionael of Gulden Le gende, gedrukt in 1480. G'heraert Leeu, te Ter Goude. héb! Is dat een verrassing of niet? Koba keek en zag de rookst&nder. Ze dacht, dat ze nog droomde, wreef zich in de zag weer de rook- Boek- atsing /ende her- i het gezin ie, waarin Ook de jpgemaakt. Verras LAASPOP of stuk NBONS, MARSE- rf een SURPRISE t een van vreugde Bij aankoop van 50 cent of hooger een aardige verrassing ingende SIJSJES. OGELKOOIEN in i HANGERS. IWATERVISSEN, LUCHTPOMPEN, iRSTANDAARDS ZIE ETALAGE. PELEFOON 2705. waar /GEROSSSSj GEROMESSEN De Hongersnood. Op een zekeren tijd was in het land van St. Nicolaas al te groote honger, zoodat al den lieden ontbrak, waar zij van leven zouden. En toen St. Nicolaas hoorde, dat In de haven schepen aangekomen waren be laden met tarwe of weit, zoo ging hij dadelijk derwaarts, en hij verzocht aan het scheepsvolk, dat ze uit elk schip wil den geven: Honderd mudden koren aan de menschen die van honger wegkwijn den, en de scheepslieden zeiden: „Vader! wij durven niet, want wij moeten het met dezelfde mate uitleveren in des kei- Uit een Volksalmanak van 1938. Twee voor één. Een edelman bad Bt. Nicolaas, dat hij hem van den hemel een zoon verwerven wilde, en hij beloof de dat kind dan In St Nicolaas’ kerk te brengen, en een gouden nap te offeren. WIE WAS ST. NICOLAAS? Den avond voor Sinterklaas wandelde het echtpaar gezellig wat in de stad. Van; tyd tot tijd keek Jacoba terzyde naar Koos en 1 dacht: Wat zal die morgen vroeg een gezicht met gulle hand, niet.„Langs dien weg was haar berouw bijna ingeslapen en droomend was ze weer naar die Keve bonbonnière teruggewandeld om daar geheel te verdwijnen, maar Koba oogen, keek nog es en... vocht en overwon. Ze kocht Koos een wer- stander, kelyk mooie, blinkend koperen rookstander. 1 Daar heeft de jongen al zoo lang naar verlangd, zuchtte ze met voldoening toen ze ’t ’t cadeau tot den Sinterklaasmorgen vei lig opborg. Wat zal hy ópkijken! De stak ker is werkelijk ook niet verwend. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ05. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopen, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interne. 2746. Postrekening 48400. prijkte. Koos had haar blijkbaar wat vra- aangekeken, maar Jacoba had met de “öninnelij'kste aller lachjes gezegd: „Dat op verjaardag van mU, jon- gen! drijven in dezelfde streek kan zich verhou den als 2:3, zoodat de opbrengst per koe op het eene bedrijf 1% zoo groot zal zijn als op het andere, uiterste cijfers zyn dit even wel niet. Verhooging van het vetgehalte van de melk zal de kaasopbrengst per 100 liter melk doen vermeerderen. Zou b.v. melk van 3 vet een kaasopbrengst geven van 9 K.G., zal deze ongeveer 10.7510 K.G. zijn uit eenzelfde hoeveelheid melk met een vet gehalte van 3.50 De kaasopbrengstver- meerdering is dus aanzienlijk grooter aan trent het vetgehalte en de hoeveelheid melk alleen de invloed is van het verhoogde vet gehalte. Krijgt de veehouder juiste cijfers, dan zal hy aan de hand van de omstandigheden, welke op de opbrengst van beteekenis zijn, zuiverder zyn vee kunnen beoordeelen en beter kunnen bèsHssen, welke dieren het beste voor de fokkerij geschikt zyn, dan tot nu toe het geval was en zal hij in staat zijn de opbrengst meer op te voeren dan tot nu toe geschied is. Den betere onderkenning van de afwij kende melk zal de verspreiding van uier- ziekten kunnen tegengaan. Uierziekten ver minderen de melkgift in sterke mate, ter wijl afwjjkendie melk moeilijkheden met zich kan mede brengen, waarop de kaasmaker zich niet voldoende heeft ingesteld. Afwij kende melk behoort niet in de tobbe, ter wijl normale melk gemakkeljjker en beter is te verwerken. De melkcontroledienst kan verder worden uitgebouwd en kan medewerken om te ko men tot een betere melkwinning. Des te zui verder de melkwinning geschiedt, met des te minder hulpmiddelen zal de kaasberei ding in een goede richting verloopen. .In het algemeen gesproken zal door de verschillende onderzoekingen en adviezen de kennis van het boerenbedrijf worden ver groot. Aan de hand van zijn eigen oordeel zal de boer een beter inzicht kunnen ver krijgen omtrent zyn bedrijf en zal hij scherper de richting weten in te slaan om tot een beter bedryf te komen. In verband hiermede verdient aansluiting bij het melk- controlebureau alle aanbeveling. De Rykszuivelconsulent, W. J. HUISMAN. Losse bladen uit het Dagboek van een Gouwenaar Vermaant hm tot de tucht en leert hen goede wegen! Woensdagmiddag, tegen het bitter- uurtje, kreeg ik bezoek van mijne vrienden Carel van Mandere en Lucas Longavita. Van Mandere is leeraar aan het lyceum, alzoo paedagoog van professie. Daarom vroeg ik hem naar zijne meening over het rondschrijven van onzen geachten burgervader over de tuchteloosheid en de baldadigheid der tegenwoordige Goudsche jeugd. Nauwelijks had ik het woord bal dadigheid evenwel uitgesproken, of Longavita, vurig als invmer, sprong op en bulderde: „Wat zou nu een schoolmeester daarover kunnen be weren? Wat weet die van de jeugd? Ik ben het volkomen eens met dien meneer in „De Telegraaf”, die schreef dat de onderwijzers de kinderen maar aan hun lot overlaten. Zoo is het ook. Nu ja, zij staan voor de klas en geven les, maar wat kan daar nu in hemels naam van terechtkomen? Als lid van de schoolcommissie kom ik daar wel eens kijken, maar het lijkt er meer op een pakhuis dan op een klas. Ik ver baas mij er over, dat de onderwijzers al die kinderen nog uit elkaar kun nen houden. Maar juist omdat het contact op school zoo klein is, zou ik het uitgebreid willen zien tot buiten de school. De paedagogische taak houdt toch niet op bij de schooldeur? Wat doen al die onderwijzers 's mid dags om vier uur? En Woensdag en Zaterdag na 12 uur en op Zondag en in de vacantie? Niets, totaal niets! Neen, ik ben het volkomen eens met de stelling, dat het onderwijsperso neel in zijn sociale-cultureele-opvoe- dende taak buiten de verplichte schooluren tekort schiet.” „Ja, kinderheilige, nog neemt mijn hart U aan”. Dat is ’em niet, Koos, zei ze toen schuchter. 1 1 1J Koos barstte in lachen uit. Dat is ’em niet. Dat is ’em welVoor jou, schat! Mijn cadeau voor jou! Koba keek hem hulpeloos aan. Toen vloog ze naar „haar” kast, haalde er „haar” rook stander uit, zette die naast de andere en barstte in huilen uit. En... eau... dat... is... mijn cadeau... voor... voor jou!... Koos stond perplex. Koba huilde steeds heviger. Eindelijk kon Koos een paar woor den uitbrengen. Dan hebben we er nou twee! Ze keken elkaar aan. HU lachte. Toen brak ook langzamerhand by haar de zon weer door. Schuchter vroeg ze: Hoe kwam je daar by, mannie Zoo maar, schat! Zoo maar. Koba begreep! Een lange zoen besloot de les. i En nu weet je wat we nu doen? sbelde Koba voor? We ruilen jou rookstandr In voor... de bonbonnière, die ik in de Hoofd straat heb zien staan. Toen lachten ze allebei. De les was duur, maar raak geweest. Vrouwtje was genezen. Dank je schat, had Koos effen geant woord. Ben je er piet erg bly mee, had ze wat pruilend gevraagd. Buitengewoon, antwoordde Koos met een lachje. De dichter-zanger verjaarde in October en Sinterklaas was er dus vry spoedig op gevolgd. Met vreugde en innige voldoening had de jonge artist verschillenle presentjes voor zyn vrouw uitgezocht en „vol verwach ting klopt ons hart”, nietwaar, uitgekeken naar zyn presentje. Wederom was het ontwaken een vreugde geweest. Jacoba was dol ingenomen met het allerliefste collier, dat Koos gekocht had, met de flesch parfum, met de lieve pantoffeltjes en meer en toen had zy geheimzinnig lachend „mannie" naar de divan getroond en hem een nieuwe sarong aan den muur gewezen. ’t Was daar altijd zoo leeg, jongen, en ik weet, dat jy dat niet aardig vond. Kijk es, die kry'g je van my. Tjonge, tjonge, had Koos blijkbaar wat verwonderd gestameld. Hoe vind je hem? Allerliefst, allerHefst! Dat dacht ik ook, zei ’t vrouwtje met De Gezondheids- en Melkcontroledienst heeft ten doel den veehouder een beter in zicht te geven omtrent den gezondheids toestand en de productiviteit van zyn vee stapel, terwyl verder de veehouder nog meer voorlichting zal ontvangen omtrent de inrichting van het bedrijf dan tot nu toe mogelyk was. De kennis van den vee houder omtrent zyn vee wordt daardoor vergroot; beter dan tot nu toe zal hy de waarde van zijn dieren leeren kennen daar door het mogelijk is om te komen tot een gezondere veestapel met een grootere op brengst. De productieprijs per liter melk zal daardoor worden verlaagd. De boer met de laagste productiekosten zal de meeste kans hebben in zyn bedryf het meeste te verdienen. Op verschillende wijzen zal deze, dienst een gunstige invloed kunnen uitoefenen. Ik wil slechts wijzen op die onderdeden welke op myn werkgebied liggen De melkcontrole geeft juiste cijfers om- van de afzonderlijke koeien. De boer zal dan een nauwkeurig oordeel verkrijgen om trent de productiviteit van zijn veestapel als hy de verschillende omstandigheden welke van invloed zijn op de melkopbrengst in aanmerking neemt. Zonder controle weet hij van het vetgehalte in het geheel niets en omtrent de melkopbrengst heeft hij slechts een gissing en... gissen doet mis sen. De mensch is eenmaal geneigd om schattingen meer in zyn voordeel te maken dan voor hem zelf wenschelyk is. By controle zal blijken, dat zoowel vet gehalte als opbrengst per koe sterk wisse len. De melkopbrengst van verschillende be- naam, en toen de artist op zijn tweede ver jaardag in hun huwelijk een mooie kris tallen karaf een prachtstuk op het buf fet cadeau kreeg, voelde hij zich heele- maal bedot. Ze heeft nu drie keer als zU my een cadeautje gaf, zichzelf een geschenk ge geven, bepeinsde Knevel en alles wUst erop dat ze van plan is, die campagne voort te zetten. Sinderklaas naderde en herhaaldelijk wa ren Jacoba en Koos stil de stad ingegaan. Heel geheimzinnig en al verzekerden ze el kaar allebei „dat ze een boodschapje had den”, de één bij' den kruidenier of den bak ker, de ander bij den barbier of in een sigarenwinkel, ze wisten allebei wel, wat „dat boodschapje” te beteekenen had. Oorspronkelijk had het in de 'bedoeling van Jacoba gelegen Koos een mooie porce- in een der etalages in de Hoofdstraat zien staan en daar had ze dadelijk erge trek in gekregen. Gewcon verliefd was ze er op en wat was dus gemakkelyker dan „mannie” die bonbonnière cadeau te geven op Sinter- i klaas, ma:«r... met het gevoel van vdie stak- kerd was ’t berouw begonnen, gevolgd door „’t Is toch ook zoo’n gdeie jongen!” en „Nee, nou moet je es aardig wezen, Ko- W’ I Koba nam tenslotte met tranen in de oogen het heldhaftige besluit aardig te we- zen. Ze peinsde. „Wat moet je en man ge ven?” Koos heeft alles! Tc Weet werkelijk ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 by slag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1-4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soHede B handelaren, Advertentiebureau* en onze agenten en moeten daags vóór de plaal aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn. zers schuren, waarmede wij het te Alex andra ontvingen!” En Nicolaas sprak tot hen: „Doet nu wat Ik u zeg en ik beloof u, door de kracht van God, dat ge daarom niet minder zult hebben pp de plaats waar gij het leveren moet.” Toen zij het gedaan hadden en dezelf de maat ter bestemde losplaats ultge- leverd hadden, zooals zij te Alexandrië ontvingen, vertelden zij dit wonderwerk aan de knapen van den keizer en zij loofden God in zijn dienstknecht. Wie was 8t. Nicolaas en hoe ontston den de gebruiken ter gelegenheid van zijn naamdag? Is het wel noodig de geschiedenis om trent dezen heilige uit het stof van vele, vele eeuwen op te diepen om te trachten te achterhalen, waartoe wei ai die aar dige, soms ook vreemde dingen doen, als het tegen December loopt? St. Nicolaas, de Bisschop van Myra, heeft inderdaad bestaan, is dus een historische persoon lijkheid, als we ons goed herinneren, uit de 9e eeuw, maar de levensschetsen, die omtrent hem loopen, zijn Ueflljke legen den, met cultureele, maar zonder hlsto- rische waarde. De Slnterklaas-gebruiken zijn een christelijke omzetting van vroe gere heldensche feesten en gelijk de „goetheülg man” volgens een oud rijm pje „met groot geraas heel de stad op stelten kan zetten”, zoo deed voorheen zijn oud-Germaansche dubbelganger Wo- dan het in de lucht, als hij, omhuld door zijn donderwolkenmantel en met zijn speer Gungmir in de hand, op zijn ros Kleipnlr den stoet wilde jagers aan voerde. St. Nicolaas, zooals de massa hem kent er vereert, is dus wel een legendarische figuur, en, voor het Nederlandsche volk vooral, de interconfessioneele heüige. Wel hebben de zeventiende eeuwsche predikanten het heele arsenaal hunner vervloekingen leeggeput om te bewijzen, dat het Sinterklaasfeest „op een zotte en ongefondeerde manier in een paapsche superstitie” handhaafde en dat zij, die daaraan meededen „noch niet en ver- staen wat van de waere religie is”, maar hun confrères van twee eeuwen later, dachten daarover geheel anders. Nico laas Beets in zijn beschrijving van het Verguldavondje, De Génestet in zijn epos ,Bt. Nicolaasavond”, Hasebroek als Jo nathan, zij hebben Sinterklaas verheer lijkt en het begrijpelijk gemaakt, dat ook geëmancipeerde ouderen den Sint vrién delijk groeten kunnen met een „Uw komste is soet en lieflijk uw ver schijnen”. Zij allen toch hebben Sinterklaas ver- (illllMHE (01 HAM Koos Knevel was dichter zanger, of, jooals hy zichzelven in den kring zijner UMlieleden en vrienden graag noemde «verknoeier van het levenslied. Nu eens was y lid van een cabaret-gezelschap, dan weer rad hy alleen als „nummer” in een café- raantant, een bioscoop of een cabaret op. Men begry'pt, dat zyn leven ongeregeld was «och nimmer kon hy thuis komen of zyn vrouw Jacöba had alles thuis tot in de puntjes verzorgd en steeds al haar ttfd voor tem over, Een gebrek slechts had ze en dat was ten euvel, dat Koos vaak geïrriteerd had. «esentjes geven op verjaardagen, Sinter- T*®8 enz. is een kunst. Je hebt menschen, die een ander een kleinigheid kunnen ver teren op en voor ieder verheugende wyze, Je hebt ook menschen, die zooietsenfin tt begrypt. Jacoba gaf graag en i—-- ‘tear zij gaf zichzelf. Onder het voor wendsel haar man iets te schenken. Hoe? eerste verjaardag, die Koos als getrouwd •ten vierde, had zy hem des morgens warm ge?®en(1’ bartelyk gefeliciteerd en daarna geheimzinnig meegetroond naar een hoek Dat dacht ik -‘J- der kamer, waar „altijd iets ontbroken had” groote voldoening. en waar nu een snoezig klein tafeltje Koos Knevel kreeg langzamerhand den indruk, dat zyn vrouw hem voor ’t lapje hield. Bewijzen kun je zooiets al heel moei lijk, omdat het tot de vaag begrensde cate gorie der gevoelskwesties behoort, maar je voelt het en dat gevoel is uiterst onaange- Dien Sinterklaasmorgen zpu hy niet licht weer vergeten. Voor Jacoba ontwaakt was, stond hij stil op, haalde een rookstander uit de kasf en zette die naast de ontbijttafel. Toen zette hij thee sommige getrouwde mannen doen dat nog en wekte Jacoba. Kobie, vrouwtje, kom je es kijken? Vrouwtje sloeg de oogen op, rekte zich uit en... dacht aan de rookstander. Ik heb wat voor jou, mannie. En ik voor jou, schat! Kom gauw es kijken. Ik ben de eerste. Koba stond op, kleedde zich en werd statig door Koos naar de huiskamer geleid. Kijk es kind, wat ik voor jou gekocht

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 1