A Van het Haagsche Binnenhof. Beurs van Amsterdam. roemde actrice van het Burgtiwlter, Nora Gregor. Gisteravond heeft zij voor de laat ste maal in het Burgtheater gespeeld en kreeg zy na afloop der voorstelling een har telijke ovatie van het publiek. Nieijwe Haliaansche gezant te Weenen. De. nieuwe gezant van Italië, Ghigi, ia hedenmorgen te Weenen aangekomen. BINNENLAND. Wijziging tarief van invoerrechten voor sieranrdewerk en sierporceiein. Op 19 November Jl. heeft de regeering op het wetsontwerp tot wijziging van de Tarlefwet enz. een nota van wijziging ingediend tot omzetting van het sedert 1 Augustus jl. voor sieraardewerk en sierporselein geldend Invoerrecht van 12 pet. der waarde met een minimum van Z7.— per 100 kg. netto i» een invoer recht van 20 pet. der waarde zonder meer alleen voor het sieraardewerk. Bij K. B is thans bepaald, dat deze wijziging, doch alleen voor zoover zij een verlaging van de thans geldende heffing beteekent, met ingang van 1 December 3957 in wer king wordt gesteld, zoodat de heffing dan voor het sieraardewerk voorloopig zal bedragen 27— per 100 kg. netto, maar niet minder dan 12 pet. en niet meer dan 2p pet. van de waarde tenzij ingevolge een anderen tariefpost een hooger bedrag aan invoerrecht verschul digd is, terwijl dan de heffing voor het sierporselein wordt teruggebracht tot de vóór 1 Augustus jl. gegolden hebbenae heffing. De minister van Financiën heeft een regeling ontworpen tot teruggaaf van hetgeen sedert 1 Augustus Jl. meer is betaald voor zoover het verschil der partij 50.— of voor denzelfden afzender en denzelfden ontbieder in totaal 200 overtreft en behoudens betaling van 5 per aangifte als vergoeding voor admi nistratiekosten. Een en ander betreft al leen het gewone Invoerrecht en dus niet het compenseerend en het bijzonder In- voerrecht. Het 80-jarig" bestaan van de militaire Iiyschool. Indrukwekkende rede van luit.- kolonei Camerling Helmolt. Groote kans heeft er bestaan, dat de feestelijkheden, verbonden aan de her denking van het 8U-jarig bestaan van ae militaire rijschool te Amersfoort, geen doorgang zouden vinden in verband met het ongeluk van Prins Bernhard. Geluk kig waren de berichten omtrent den toe stand van den Prins van dien aard, dat de viering niet behoefde te worden af gelast. De Prins heeft ook op zijn ziekbed het jubileum niet vergeten, immers, zijn ad judant kapitein J. K. H. de Roo van Alderwerelt kwam hedenmorgen namens Z. K. H. persoonlijk de gelukwenschen aan den directeur der rijschool, luite nant-kolonel Camerling Helmolt, aan- bieden. Namens officieren, onderofficieren, en man^fiappen heelt de directeur het vol gende telegram aan H. M. de Koningin gezonden: „Allen, die werkzaam zijn aan de rij school en de reünisten, vereenigd te Amersfoort ter herdenking van het 80- jarig bestaan der rijschool, geven uiting aan hun gevoelens van trouw en aan hankelijkheid aan ons geliefd Vorsten huis, daaraan de innfge bede toevoegend, dat algeheel herstel van Prins Bernhard spoedig moge volgen." In de middaguren werd in de renners- manege een aantrekkelijk programma uitgevoerd, waarbij talrijke militaire en burgerlijke autoriteiten aanwezig waren. De manege was rijkelijk met de natio nale kleuren versierd, terwijl enkele tri bunes waren gebouwd, vanwaar de aan wezigen de verschillende nummers op uitstekende wijze Konden volgen. O.m. merkten wij op kolonel Jhr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet, adjudant vanH. M. de Koningin, den commandant van het veldleger, luitenant-generaai J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, den inspecteur der cavalerie, kolonel H. F. M. baron van Voorst tot Voorst, den commandant der vierde divisie generaal- majoor P. W. Best, en van de burgerlijke autoriteiten de Commissaris van de Ko ningin in de provincie Utrecht, jhr. mr. dr. L. H. N. Bosch ridder vapi Rosenthal, en den burgemeester van Amersfoort. De directeur der rijschool, luit.-kolonel D. A. Camerling Helmolt, heette de aan wezigen welkom en deelde mede, dat H. M. de Koningin hedenmorgen telegra fisch haar gelukwenschen met het jubi leum van de rijschool heeft laten over brengen. Spr. herinnerde aan het feit, dat Prins Bernhard dagelijks in allen eenvoud de rijlessen volgde en dat het in V zijn voornemen heeft gelegen persoonlijk de viering van dit Jubileum mee te ma ken. i Het bewijs van zijn hartelijke belang stelling is hedenmorgen nog bewezen, toen Z. K. H. op zijn ziekbed den wensch heeft te kennen gegeven, dat zijn adju dant persoonlijk de gelukwenschen zou overbrengen. Z. K. H. maakt het geluk kig goëd en ik moge als innige bede hier aan toevoegen, dat spoedige algeheele beterschap zal intreden. In het vervolg van zijn indrukwekken de rede gaf de directeur der rijschool een kort historisch overzicht. Hij memoreerde de oprichting van de school te Haarlem, de overplaatsing naar Venilo, waarna de rijschool ten slotte te Amersfoort werd gevestigd. Spr. herin nerde aan het woord van Joost van den Vondel over de stad Amersfoort, waarin de dichter zegt „Zij levert mannen uit de bloem der ruiterij". De directeuren der rijschool hebben allen hun beste krachten voor dit werk geleverd en ge zien de beteekenis van de rijschool in het Werkloosheidsverleening en steun- verleening. Motie Kupers verworpen. In haar vergadering van gistermiddag iieett de Tweede Kamer de bespreking voortgezet van de begrootlng van Sociale Zaken, in het buzonaer van de afdeenng werkloosheidsverzekering en steun ver- leentng. De heer Van Houten (chr.-dem. keur de de tegenwoordige steunveneenlng at en steunde de motie JÜupers. De heer Steinmoffc tr.kj zag in de spaarregeling een/element van armen zorg. De heer Duymaer van Twist (a r.) be pleitte de belangen van een aantal vis- schers in het waterschap Vollenhoven, dei heeren Hilgenga (s.d.) en Ebels (v.d.) spraken over de belangen van de werk- looze land- en tuinarbeiders en de heer Amellng (a.r.) steunde het beleid van den minister. De nood der werkloozen werd door mevr. De Vries-Bruins (s.d.) en door den heer Wijnkoop (comm.) ge- schilcftsfd, terwijl de heer Joekes (v.d.) o.a. critfefc uitoefende op de werkverrui ming met behulp van het werkfonds. Laatstgenoemde spreker behield zich het oordeel over de motie Kupers voor. De heer Woudenberg (n.s.b.) achtte de steunregeling onvoldoende. De minister van Sociale Zaken, de heer Romme heelt de sprekers beantwoora In zijn lange rede deelde de minister o.m. mede dat, in overleg met zijn ambt genoot van Economische Zaken besloten is alle faciliteiten der steunregeling ook toe te passen voor de kleine boeren. Het geheele vraagstuk der steunrege ling zal Worden voorgelegd aan een staatscommissie, welker samenstelling nog deze maand te verwachten is. Deze staatscommissie zal het geheele complex der werkloozenzorg hebben te bezien, ten einde advies uit te brengen over wen- schelijke herzieningen. Het wordt niet betwist dat de verhou ding der steunnormen voor groote en kleine gezinnen billijk is. Wanneer de steun zou worden verhoogd, zou dezt verhouding der steunnormen dan ook niet moeten; worden gewijzigd. Een ver hooging over de heele lijn met behoud dezer verhouding is echter met mogelijk, daar de steunnorm voor het groote ge zin blijven moet beneden het loonpla- fond, dat op het oogenblik geen onder scheid maakt voor groote en kleine ge zinnen. Wil men dus de steunnormen verhoogen, dan zal daaraan vooraf moe ten gaan een herziening van het loon- plafond, in den zin voor een kindertoe slag-regeling. De minister deelde mede, dat een voorontwerp „kindergeldverzeke ring" bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig is gemaakt, waarvan dus de indiening bij de Staten-Generaal op kor ten termijn is te verwachten. De minister spoorde de werklooze ge zinnen nog eens aan een volledig ge bruik te maken van de besparingsmoge lijkheden, gelegen in de goedkoope levens middelen-distributie. De distributie van margarine en vet zal worden uitgebreid tot de kleine gezinnen. De spaarregeling is niet onjuist, om dat de werkloozen, wanneer zij kleeding en schoeisel willen koopen, ook zonde c deze spaarregeling moeten spareu ofwel moeten afbetalen hetgeen op het zelfde neerkomt. De spaarregeling betee kent voor vele gezinnen een welkome steun, en men doet den arbeiders geen voordeel door hen van deelneming aan deze spaarregeling af te houden. De spaarregeling is geen armenzorg, daar bij armenzorg alleen gesteund wordt in dien de behoeften van een bepaald gezin zijn gebleken, terwijl de spoorregeling een toeslag geeft ongevraagd de behoef ten. Armenzorg ls Individueel, de spaar regeling Is algemeen. Naar aanleiding van eenige opmerkin gen omtrent het denkbeeld van een ver plichten arbeidsdienst zeide de minister dat degenen, die bewust of onbewust den schoolstrijd willen invoeren op het ge bied der opvoeding van het niet meer schoolgaande kind, door af te dingen op het opvoedings-recht der ouders, de re geering tegen zich zullen vinden. De begrooting van het departement van Sociale Zaken werd zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd. De motie Kupers Vandaag is gestemd over de motie Kupers, waarini om een duurte toe slag op de steunuitkeeringen wordt gevraagd. Ze werd verworpen met 54 tegen 29 stemmen (soc.-dem., p.s.b., chr.-dem. en communisten), nadat de heer Kersten (St. ger.) heeft verklaard, wegens den i toestand van 's lands financiën tegen te zullen verleden en het heden bestaat er alle reden voor, dit jubileum thans op waar dige wijze te vieren. Na de rede van den directeur vond er een demonstratie plaats van paarden, gefokt en gekocht In Ierland, waarbij vooral het paard „Bunny" in Juni van dit jaaf ingevoerd en waarvan Z. K. H. Prins .Bernhard der Nederlanden, eige naar lis, zeer de aandacht. De demonstraties der remonteklasse, in africhting bij het depot van 15 Octo ber van dit Jaar af, en die, welke van l April af bij het depot wordt afgericht, resp. gecommandeerd door ritmeester Heuff en luitenant Hoytema van Konij nenburg, vonden veel bijval, evenals de demonstratie van de meute der Konink lijke Nederlandsche Jachtvereeniging. Onder commando van luitenant-in structeur Tonnet verrichtten de onder officieren-leerling van de rijschool, zlt- oefeningen, terwijl de officieren-leerling springoefeningen vertoonden. Het slot van het programma werd ge vormd door carousselrijden door de offi cieren der rijschool, onder commando van lult.-kolonel Camerling Helmolt, een prachtig nummer, waarin opnieuw dui delijk het fraaie werk van de rijschool gedemonstreerd werd Adres van de reserve-officieren inzake de dienstplicht. De Algemeene Vereeniging.van Neder landsche Reserve-Officieren heeft aan de leden van de Stateh-Generaal een adres gezonden in zake het verlengen van den eersten oefentijd. In dit adrea wordt er op gewezen, dat het bij de reserve-officieren onwrikbaar vast staat, dat de tegenwoordige oefe ningstij d veel en veel- te kort is om sol daten te maken. Maar niet alleen voor de oefening der manschappen zelve is tijd, veel tijd noo- dlg, nog sterker dringt deze elsch in het belang van de oefening van net dienst plichtig kader. Voor adressante staat» op grond van ervaring boven eenlgen twijfel, dat ook bij een oefeningstijd van eli maanden men hard, zeer hard zal moeten werken, om alles te doen opnemen, wat eigen dom moet zijn van soldaat en vooral om een leger te vormen, een eenheid. Ge schiedt zulks, dan zal men als resultaten RADIO-PROGRAMMA's. le. volledige geoefendheid van den sol daat; 2e. verhooging der bekwaamheid van het dienstplichtig kader; 3e. de zekerheid dat de theoretische bekwaamheid van de reserve-officieren wordt aangevuld met de volledige prac- tische. GEMENGD NIEUWS. Katwyksche logger gestrand. De bemanning van boord gehaald. Tegen zes uur is gisteravond op vier km. ten Zuiden van Egmond de Kat- wijksche logger K W 57 bij mistig weer op de tweede bank gestrand. De reddingboot uit Egmond aan Zee is ter assistentie uitgevaren. Voor de be manning bestaat geen direct gevaar. Nader meldt men ons: De reddingboot heeft gisteravond om streeks half tien de uit veertien koppen bestaande bemanning van den logger van boord gehaald. Hoewel er geen di rect gevaar was, achtte de heer De Booy, secretaris van de Noord- en Zuid-Hol- landsche Redding-Maatschappij, het toch gewenscht de mannen van boord te ha len, daar er slecht weer wordt verwacht. De K W 57 was thuis varende naar IJmuidenmet dertien last haring; schip per van de boot is J. van der Best. Het schip behoort aan de reederij N. Haas- noot. Uit IJmuiden zijn twee sieepbooten 1 van Wijsmuller vertrokken om te trach- 1 ten in den afgeloopen nacnt bij hoog water het schip vlot te trekken. De be manning van de K W 57 zal, om daarbij behulpzaam te zijn, opnieuw aan boord gaan. Het begon met een tandem. Er kwamen nog lien auto's en,tlvee motoren bij, die verduisterd werden. Na maandenlange achtervolging in verschillende deelen van ons land heeft de politie aangehouden den 27-jarigen W. W. uit Rotterdam, die omstreeks half Augustus uit Veenhulzen werd ontslagen Van zijn uitgangskas huurde hij in Rot- terdam een tandem, waarmede hij, ver gezeld van de 23-jarige dienstbode A. P. naar Alphen aan den Rijn trok. Hier deed W. de tandem van de hand en huurdb een zware motor, waarmede het tweetal naar Gouda trok. In Gouda werd de zware motor omgeruild tegen een lichtere, waarbij W. nog geld toe- kreeg. Naar Rotterdam teruggekeerd maakte men daar het geld op om ver volgens naar Amsterdam te gaan, waar een kennis van W., zekere C. P. H., van meening was, dat de zaken grooter moes- ten worden opgezet. Het drietal huurde een vier-persoons auto en deed deze, op weg naar Rotterdam van de hand, om een andere auto te huren bij den auto handelaar D. te Rotterdam. De autohan delaar D., had. zijn legitimatiebewijs in de auto laten liggen, hetgeen voor W. aanleiding werd voortaan op te treden als de autohandelaar D. Het drietal huurde en verkocht ach tereenvolgens nog auto's in Utrecht, Groningen, Arnhem, Maassluis, Schie dam en Vlaardingen. in totaal hebben zij zich schuldig gemaakt aan het huren en verkoopen van tien auto's, twee mo toren en een tandem. W. W., de dienstbode A. P. en de koop man C. P. H. zijn ln bewaring gesteld. Koper- en looddieven te Rotterdam. Vier zware jongens en een heler gearresteerd. De Rotterdamsche politie heeft een bijzonder goeden slag geslagen met de arrestatie van vier zware Jongens uit de Maasstad, die, met een door een heler ter beschikking gestelde truck, niet min der dan twee ton koper en lood wilden vervoeren. De gestolen metalen, welke een waarde vertegenwoordigden van ongeveer acht honderd gulden, werden ontvreemd van het opslagterrein van den groothandel in lompen en metalen van de firma L. In het oosten van Rotterdam. De gearresteerden zijn de 56-Jarige los werkman, steuntrekker J. F. J. S., de 42- jarige J. B„ de «Hafce J. A. Kde 48- Jarige los werkman steuntrekker P. J. H. en de 31-jarige opkooper A. de V. De vijf mannen zijn ter beschikking van de j\is- titfe gesteld. WEERBERICHT. Verwachting: Matige, tijdelijk toenemen de veranderlijken wind, later uit Noord j- ïyke richtingen, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, waarschynlyk regenbuien, later iets kouder. Vrijdag S December. Hilversum I, 1875 M. Algemeen program ma, verzorgd door de NCRV: 8.Schriftlezing, meditatie, gewijde mu ziek (gr.); 8.80 Gramofoon; 9.80 Gelukwen schen; 9.46 Gramofoon; 10.80 Morgendienst; 11.Gramofoon; 11.16 Zamg en piano; 12.Berichten; 12.15 Gramofoon; 12T.80 Ensemble van der Horst en gramofoon; 2. Gramofoon; 2.80 Ochrist. lectuur; 8.Trio- concert; 4.15 Gramofoon; 4.30 Orgelspel; 5.30 Gramofoon; 5.46 iHofoo en piano; 6 80 Voor fcuinlifeheiblbers; 7.Berichten; 7.16 Literaire causerie; 7.46 Reportage; 8.Be richten ANP, Herhaling SOS-Berichten 8.16 NdRiV-Orkest; 9.— Geschiedkundige causerie; 9.80 Vervolg concert; (Om 10. Berichten ANP); 10.80 Gramofoon; 10.45 Gymnastiekles; 11-12 Gramofoon; Hierna Schriftlezing. Hilversum II, 301 M. 8.— VARA, 10.— VPRO, 10.20 VARA, 12.— AVRO, 4.— VA RA, 7.30 VPRO, 9VARA, 10.40 VPRO, 11.— VARA: 8.Gramofoon; 10.Morgenwijding; 10.20 Declamatie; 10.40 Gramofoon; 11.10 Vervol gdedtmaitie; 11.80 Orgelspel; 12. Kovacs Lajos' orkest en soliste; 2.Cau serie „Boeken over de schoonheid van ons land"; 2.80 Zang en piano; 8.15 AVRO- Danorkest; 4.Gramofoon; 5wVoor de kinderen; 5.80 De Ramfolers; 6.Optreden van amateurs; 6.35 Politiek radiojournaal; 6-56 Gramofoon; 7.— „Jeugd in crisistijd", causerie; 720 Gramofoon; 7.25 Berichten ANP; 7.30 Berichten; 7.35 „Lezen in den Byibel", causerie; 8.p Trio-concert; 8.30 Li teraire causerie; 9(VlAlRA-ortcest, ge mengd koor en solisten; 10.Fantasia m. m.v. solisten); 10.30 Berichten ANP; 10.40 Avondwijding; 11.Harp en, hobo; 11.80 Jazzmuziek (gr.); 11.5512 Gramofoon. Droitwich 1500 M.: 11.40—'1160 Pianoeoli; 12.10 Viool en or gel; 12.50 Henry Hall en zijn dansorkest; 1.852.20 Trio-ooncert; 4.20 Causerie over neger-jazz (met gr.); 4.50 Reportage; 5.20 Frank Walker's Octet; 6.— Zang; 620 Be richten,; 6.45 Literaire causerie; 7.06 Orgel en zang; 7.30 ^Remark and repartee In mu sic", causerie; 7.60 Pianovoordracht; 8.20 BBCiRevuekoor en -orkest en solisten; 9.20 Berichten; 9.40 „Coal, The Present, 1914— 1937", causerie; 10.10 BBC-Zangers; 10.20 BBC-orkest en solist; 11.86 Jack Jackson en z(jn Band; 11.5012.20 Dansmuziek (gr.). Radio-Paris 1648 M.: 760, 8.55 en 10.40 Gramofoon; 12.20 Bla- reau-orkest en zang; 3.06 Zang; 3.20 Piano- voordracht; 4.35 Zmiag; 5.20 Hamelinkwartet en solisten; 8.86 Zang; 8.50 Radiotooneel; 10.50 Gramofoon; 11.201.05 Orkestcon cert. Keulen 456 M.: 5.50 Bolitiemuziekkorps; 7.50 Omroep- schrammel-ensemble; 11.20 Omroepklein- orkest; 165 Omroepsextet; 3.35 Kamermu ziek; 4.36 Omroeporkest; 660 Omroepklein- orkest; 7.20 Reportage; 860 Bonnsche Ma- drigaalvereenlging; 960—1160 Egon Kai ser's orkest en accordeonduo. Brussel 322 en 484 M.: 822 M.: 12.23 Gramofoon; 12.50 Omroep- kleinorkest; 1.50—260 Gramofoon; 5.20 en 8.20 Gramofoon; 8.28 Omroepkleinorkest; 1060—11.20 Gramofoon. 484 M.: 12.20 Gramofoon; 12.40 Zang; 12.50 Omroepealonorkest; 160 Gramofoon; 1.50 Zang; 2260 Gramofoon; 5.20 Omroep salonorkest; 6.Pianovoordracht; 6.36 Gramofoon; 6.50 Pianovoordracht; 7.35 Zang; 860 Belgisch Nationaal Orkest; 1060 —1)160 Gramofoon.) STADSNIEUWS. GOUDA, 2 December 1987. Arbeid ln wasschepen ei stiükinrichtingen. De Minister valvule Zaten he... sstuurflers van wasschcrfe, e MARKTBERICHTEN. I Veemarkt Gouda. 2 Deer. Aangevoerd in totaal 1086 stuks, waarvan 27 slachtvarkens. Vette van 31a—32 ct. per pond levend met 2 pet. korting. 373 magere varkens prijzen van 3050 per stuk. 605 biggen pr. van 15 20 p. st. Geldersche van 20—23 p. st. 17 runderen pr. van f 150225 p. st. 15 nuchtere galveren pr. van 812 p. st. 2 schapen geen not. 15 bokken en gelten pr. van 2—7 p. st. 2 paarden geen not. Handel redelijk. Algemeene markt. I 2 Dec. Aangevoerd 254 partijen kaas. Prijzen: le kw. m. r.m. van 28—29, 2e kw. m. r.m. van 26—27, zware tot 29. Handel matig. Aangevoerd 67.000 stuks eieren. Kip eieren van 4.50—6.50, kleine eieren van 3.504.25, eendeieren van 3.25—3.50, alles per 100 stuks. Handel matig. Aangevoerd 177 ponden boter. Goeboter van 0.70—0.80, Weiboter van f 0.70-0.75 per pond. Handel vlug. Coop. Zuid-Hollandsche Eierveiling G.A. (C. Z. H. E.) te Gouda. 2 Dec. Aangevoerd 63.500 kipeieren, j Prijzen: 56-58 K.G. 4.60-4.90, 58-60 K.G. 4.905.10, 60-62 K.G. 5.10—5.30, 62-68 K.G. f 5.30-5.70, bruine 58-70 K.G. 5.00 —5.80, kleine f 3.50—4.'45, alles per 100 st. Graanmarkt Gouda. i 2 Dec. Tarwe 8.25—9, rogge 7 765, gerst 7.50—8, haver 6.50-7.25, erwten 9.50-^-11.50, bruine boonen 11— 13.50, allee per 100 K.G. Nederlandsche boternoteering. De commissienoteering voor Neder- landsche boter is heden vastgesteld op 84 cent per kilogram. De officieele Deensche boternoteering. 1 KOPENHAGEN, 2 Dec. De officieele Deensche boternoteering bedroeg reden kr. 278 is 1.12. hooiden of beatuuS.... „„„«„ernen atröhinrichtinaen in ,1e goj,, ruk» vergund, dat gedurende de tijdvakk.è van 20 tot en met 24 December e„ M en met 31 December 1937, in bun neming door de aldaar werkzame arbeid.,' in afwijking van het bepaalde in artikel S a!arvAor£W8Wet m9' arteid W0"" Verrith' Op 20, 21, 22, 23, 27, 28, 29 en 30 n. cember 1937, gedurende ten hoogste 9W uu, per dag en op de Vrfldagen 24 en SI n, cember 1937, gedurende ten hoogste 10 per dag, een en ander onder voorfaatd,, a. de arbeidstijd der betrokken arbej. ders in die tijdvakken in zijn geheel is legen tusschen 7 uur des voormiddag, 7 uur des namiddags; b. in de" onderneming, waar van d» vergunning gebruik wordt gemaakt, geen arbeid wordt verricht op Zaterdag 25 De cember 1937 en Zaterdag 1 Januari 1938. Onderhoud Hollandsche IJsseJ. Aanbesteding. De rijkswaterstaat te Utrecht heeft aan besteed bet onderhouden van werken be- hoorende tot het gekanaliseerde gedeelte van den Hollandsche IJsel. De raminz be- droeg 16.800.. Laagste inschrijver waren A, en l Mul der te Vianen voor 14.500. Hoogste In- schrijfster was de N.V. Aannemingsbedrijf v.h. W. Bokhoven te Gouda voor 15.800. St. Nicolaaa-avond N. C. R. a Zaterdag 27 November hield de'afd. Gou da van de N.C.R.B. een gezellige St. Nico- laasavond voor leden en introducëe's in zaal „Central" aan de Zeugestraat. Het was weer een echte succesvolle avond. De stem ming rat er al vroeg in. Het hoogtepunt was natuurlijk het bezoek van St. Nicolaas, die verschillende cadeautjes uitreikte. Een zeer groot aandeel in het succes van den avond had ook de Goudsche zanger-humorist de heer Chris Mul, die geheel belangeloos een zeer aantrekkelijk en gevarieerd repertoire ten beste gaf. Na afloop van het programma hield een gezellig bal de aanwezige leden bijeen tot twee uur, waarna allen in een zeer voldane stemming huiswaarts keerden, met het vaste voornemen, om bij een volgende ge legenheid in even grooten getale en met nog meer vrienden en kennissen de genoeglijke sfeer van zoo'n gezellige avond te onder gaan. Brandstoffenbijslag voor werkloozen. De minister van sociale zaken heeft be sloten) deni termijn gedurende welken brand stoffenbijslag mag- worden verstrekt, te ver lengen tof en met 161 April 1936. Gedurend het tijdvak van 28 November t/m 12 Maart mag in plaats van 1.— (aan kostwinners) en 0.50 (aam kamerbewo ners) worden verstrekt resp. 1.30 en 0.65. Het voorschrift, (bit door de verstrek king van brandstoffenbijslag bij geheele werkloosheid de som van steunbedrag en brandstoffenbijslag en bij gedeeltelijk werkloosheid de som vam het loon van den ondersteunde, het steunbedrag en brand- stoffenlbljslag, ten hoogste mag bedra- giew 96^.' vam h©t loon, dat de betrokken arbeider ten tijde van de ondersteuning in het vrije bedrijf zou kunnen verdienen, in- dieni hjj niet werkloos was, blijft bestaan. Gevonden voorwerpen. Aan onderstaande adressen zijn te bevra gen ir de afgeloopen week als gevonden aangegeven voorwerpen: donkerblauwe da- meshamdschoem bij C. Rietveld, Groenew*? 58; heeren handschoen bij Klootwijk, Wad- dinxveen; gouden kettinkje met hangertje bij llovdjjk, Voorwillens 127; muts bij W. de Bruin. Raam 164; nikkel dajuesarmband- horloge bij L. de Joode, Moordrechtsche Verlaat 20; zakmesje bij G. H. de Meij, Gr. Jacobastraat 37; groen» ceintuur bij A. Mid- <Jelweerd,R. Hofje 16; sleutel bij J. Snater- se ,Baanstraat 27; een dameshandschoen bij M. Werkhoven, Keizerstraat 88; grijs met wit gestreept poesje bij J. A. Snellemaxi, A. G. Dekenstraat 9; actetasch'bij B. Nobel, 4e Kade 91; roeerikrans bij Politiebureau; melkbus bij H. v. Leeuwen, Henegouwerweg ISO, Waddimcveen; damesfliandschoen bij Luijnenburgv 4e Kade 90; alpinomuts bij «b Geertsen, Gr. Beafcrixstraat 18; grijze hand schoen b(j Verkley, Heerenstraat 111» dou blé amibandhorloge by v. d .Ham, Karekiet- fctraat 86; pakje Mi. manufacturen bij W. F. Blok, Steynkade 6; roode handschoen bil van Mourik, Dr. Leydstraat 5; grijze da- rieshandschoen en grijze ceintuur by H- Wiezer, Walvisstraat 84; bruine kinder handschoen by Ghr. van Daan, Korte Tieiwe- weg 181; wantje by Woerlec, Zotitmanstraat 68; blauwe ceintuur by G. dé Bruin, Nieuwe Markt 81; mvartie dameshandschoen bij Grc^nem^ijk, Roosendaal 15; één pear d&- meshamdschoenen bij1 C. do Groot, St. J°s®y straat 26; rijwielmerk by A. J. Sas, Turf' ringel 71; bruine wollen handschoen bij J- Zoeteman, Regemtesseplantsoen 18; klink hamer by W. v. di. Berg, Boschweg 20; handwarmer by G. Ekelmans, Wilhelmina- straat 46; zak tarwebloem by Gemeenterei niging» Veet; sleutel ven melkbus by J- Blonk, Boelekade 141; donkerblauwe alpino muts by J. de Vos, Weth. Venteweg H HL das (grys) by A. van Vuuren, R. v. Oa»- l meg gg; bruine handschoen by Den Ouden, I Paperstraat 66; blauw kkvdermutsje bij Bos, Zoutmansplein 10; 1 paar glacé heerenhand- ichoen By A. Nederhof, v. Strijenstraat 20; jywielmerk by G. de Vos, v. Wyngaarden- itraat 4; glacé bandscoen by H. Brouwers, Istmaethstraat 62; bruine vulpenhouder by Abbema, v. Bergen iJzesudoompark 9b; zwarte alpinomuts by B. Kalmeyer, 4e Kade 74; donkergryze kinderhandschoen by R. Daems, Zeugestraat 64; paar kinderhand schoentjes by N. Leeflang, Boekenberg- straat 19; kindertaschje by D. Bloemendaai, Cr. Florisweg 10; paar glacé dameshand- schoenen by R. Christ, Heerenstraat 108; kindertaschje bij C. Goudriaan, Vorstman straat 28«i Tooneelgroep „Het Masker". George and Margaret van Gerald Savoy. Nieuwe Schouwburg. George and Margaret van, Gerald Savoy dat gisterenavond door de Tooneelgroep „Het Masker" in den Nieuwen Schouw burg ls opgevoerd, ls een bijzonder ge- noegelijk blijspel dat het talrijk publiek dat den schouwburg vulde op allerge zelligste wijze heeft bezig gehoudea Dat bleek wel het best uit de vergenoegde gezichten en uit den klaterenden lach, die opklonk, wanneer bij een vermake- lijke situatie het publiek zich spontaan uitte in een applaus bij open doek. Het ls een eenvoudig stuk, een familie- gegeven met huiselijke conflicten, maar vol vriendelijken fijnen humor, dat door het elegante spel allereerst van Ko Ar- noldl, door de vlotte vertolking van Mag- da Janssens en door de enthousiaste jeugdweergave van Heieen Pimentel en Jan Retèl en andere medespelenden, tot een fijne genieting is gemaakt. De familie die Eën tooneele wordt ge bracht, ls wel wat excentriek. Een ge moedelijke vacjer, die vreeselijk verstrooid doet, maar meer opmerkt dan zijn druk doende ega, die meent dat het gansche gezinsleven om haar draait, maar die een vreemdeling is in haar eigen, gezin. Een drietal kinderen, twee jeugdige en thousiasten, die alleen aart pretmaken denken en een oudere broer, die met zijn serieus karakter zich daar heelemaal niet thuis voelt en meer genegenheid vindt bij de gedienstige die zijn vrouw wordt, al toont mama zich aanvankelijk woé dend over zulk een huwelijk beneden den stand van het gezin. Dat in dit mi lieu de temperamentvolle dochter dea huizes In no time verliefd raakt op een aardige musicus, die bij hen komt logee- ren en dat zij Wan dezen Jongeman ver wacht dat deze haar onmiddellijk ten huwelijk zal vragen, ls heel begrijpelijk. Maar even begrijpelijk is het} dat deze Jongeman het wat excentrieke/kind eerst wil verstaan, voor hij zijn leven aan h.et hare bindt, wat natuurlijk gebeurt. Ko Arnold! en Magda Janssens vormen als Malcolm Garth Bander en zijn echt genoote Allee de hoofdfiguren in dit blij spel. De rol van de fijngeestige verstrooid doende vader is voor Ko Arnold! geknipt. Zijn voorkomen, zijn goedmoedigheid, zijn onverstoorbare kalmte, zijn geestig antwoord en gebaar op een heftig woord van zijn overstuursche ega, zijn goed- lachsche oprechtheid tegenover zijn wil de dochter die vader's vertrouweling is, het ls alles even kostelijk en vol fijnen humor. Magda Janssens vertolkte zoo zcht de bazige vrouw, altijd >ruk, altlfl opgewonden en heftig en toch in wezen pen eenvoudige ziel, goedig van aard. Voortreffelijk was haar spel en geste. Leuk en vlot was het spel van hun kinderen Frankle, door Helen Pimentel en Dudley door Jan Retèl gespeeld. Wat een enthousiasme legden zij in hun ge heele optreden van uitgelaten Jeugd, die doet wat hij wil. Temperament en sen timent hebben zij beiden uitnemend tot uiting gebracht. De loge Roger, door Lei) de H-artogh gespeeld en de oudste zoon van den huize Claude, door Alex Faas- sen vertolkt, vormden de serieuze ele menten ln deze familie, wier spel uit nemend het contrast tusschen hen en de ouderen deed uitkomen. Georgette Reyewsky vertolkte dc vol der gedien stige Gladys op een charmante wijze en Lize Servaes, die zich tot haar opvolg ster zag aangewezen maakte van haar kleine rol een- aller amusantste scène Het geheel was alleraardigst; ook de décors waren uitnemend verzorgd. Magda Janssens en Helen Pimentel kregen mooie bloemen; het pübllek bracht allen aan het slot een daverend applaus. Diefstal uit kleedkamer. De politie heeft den dader aangehouden van een diefstal, die ten nadeele van een gymnastiekleeraar uit Den Haag is ge pleegd. Tjjdens de lessen, die hü in een Khool te dezer stede gaf, had de leeraar zijn kleeding in een onafgesloten kleedka mer gehangen. Toen hy terugkwam miste hy een portemonnaie met tien gulden en een gouden trouwring. Het onderzoek van de politie heeft geleid tot de aanhouding van een 21-jarigen yscoventer alhier, die Heeft bekend den diefstal te hebben ge pleegd. Hy was ty'dens de lessen de kleed kamer ingegaan. De gouden ring is in be slag genomen by een goudsmid te dezer itede, die het voorwerp van den dader had Tegen den yscoventer is proces-verbaal opgemaakt, waarna hy op vrye voeten is gesteld. Rotterdamsche rechtbank. Ile Rotterdamsche rechtbank heeft een 39-jarigen grondwerker uit Linscroten we- Ifeus meineed iinl een zaak voor den Goud- when kantonrechter tegen iemand uit Oude- *ater, die wegens overtreding van de drankwet te verantwoorden had, veroordeeld negen maanden gevangenisstraf. De elsch was een jaar. Verkoop van vleesch door landbouwer^ In een clrcuiaxie aan de burgei ters heeft de minister van Binnenland- sche Zaken in verband met ae beschik king van den minister van Economische Zaken inzake toepassing van de Vesti gingswet kleinbedrijf 1937 ten ^anzien van het slagersbeaiyf medegedeeld, dat, naar gebiexen is, sommige burgemees ters van meening zyn, dat voor het z.g. .Jfcitponcten" (verkoop van vleesch door landbouwers) geen vergunning vereischt is, zooals huns inziens het ultponden zonder, meer vêrooriooid is. Deze'opvatting wordt door den minis ter van Economische Zaken geenskins gedeeld. Het ultponden d.i. het zonder van het slagersbedrijf een beroep te maken van tijd tot tijd slachten van een enkel stuk vee en het verkoopen van 't vleesch moet geacht wfcrden te vallen onder artikel l der Vestigingswet kleinbedrijf 1937. Hetgeen de betrokken personen, z.g.n. uitponders, doen is toch te beschouwen als het „vestigen" in den zin van de wet van een zij het dan ovk primitieve „inrichting", waarin het bedrijf i.e. het slagersbedrijf wordt uitgeoefend. Dit standpunt houdt in, dat op nieuw een vergunning moet worden aan gevraagd, indien wederom tot ultponden^ derhalve tot het vestigen van een in richting waarin het slagersbedrijf zal worden uitgeoefend wordt overgegaan, hetgeen plaats vindt indien men de uit oefening van het slagersbedriji ten aan zien van het publiek opnieuw doet aan vangen. Promotie in het leger. Met Ingang van 1 December is tot ma gazijnbeheerder eerste klasse, adjudant onderofficier, aangewezen onze oud stadgenoot, de heer A. M. van Oosterwijk, magazijnbeheerder twfeede klasse. Hij blijft voorloopig werkzaam bij het vierde regiment Infanterie te ©enlgiiig tweemaal uit op nationale wed strijden. De financieele toestand der afdee- lirug- ls thans meer bevredigend dan vorig jaar. Op sportvelden eni by wedsthyden wa ren steeds leden van de E.H.B.O. aanwezig. Het aantal ongevallen-rapporten bedroeg 197. Het materiaal ityevindt zich in Filmnieuws. Een filmwerk in kleuren. „Ramona". De kleurenfilm „Ramona" een Fox-film, «ie vanaf Vrijdagavond in de Réunie-Bius- coop draait, speelt zich af in California jn» den tyd der Spaansche overheerschng. Ze werd geblaakt naar den bekenden roman van Helen Hunt Jackson. De hoofdrollen worden vervuld door Loretta Young, Don Aineche. Kent Taylor, Katherine de Mille en vele anderen. In de dagen dat Oaliforndë en Mexico in vollen bloei waren, de landeigenaren groote rijkdommen verwierven, speelden zich heel wat groot» feesten af, vol schittering en ldeur. De rawch bezitters heersdhten als konin gen over hun duizenden arbeiders. Totdat de nieuwe heerschers optreden, de Ver. Sta ten zich beschouwden als de rechtmatige eigenaar van al het groote grondbezit, het land registreert en verkavelt en uitgeeft aan voortrekkers en landverhuizers die westwaarts trekken. En wyi deze Regeering verre is en hen niet daadwerkelyk helpen kan, zyn zy hun eigen rechters, kort aangebonden, hardvoch tig en) wreed. Vinden zy énderen op „hun" grondgebied, dan maken zU korte metten, en branden die oudere nederzettingen plat Of. als de oorspronkelyke bewoners bespeuren moeten, dat zy met geweld worden verdre ven,, steken zy nog liever zelf hun huis en hun gewassen in brand, dan ze in de han den van de nieuwkomers over te leverem Tusschen al deze gebeurtenissen door speelt zich de romantische geschiedenis van Ramona, het jonge meisje van de Morena- ranch. Fietsen in elkaar geraakt. Jongen ernstig gewond. Op den Henegouwerweg onder de ge meente Waddimveen zijn gistermiddag drie leerlingen van de Goudsche H.B.S. uit Bos koop, die per flets huiswaarts keerden, met elkaar in botsing gekomen, toen zy achter een vrachtauto reden. De fietsen raakten in elkaar verward, tengevolge waarvan een der beryders, de lS-jarige A. Drong, kwam te vallen. Hy bleef bewusteloos liggen. De jongen had oen ernstige hersenschudding en verschillende bloedend© hoofdwonden. Nadat medische hulp was verleend, is hy per ziekenauto van de gemeente Waddinx- veeji/ naar het Sint Josef-paviljoen te dezer stede overgebracht. Hedenmorgen was zyn toestand iets beteer. Zilveren jubileum. De heer G. Boekamp, letterzetter, wonen de mr. D. J. van Heusdeetraat 3, herdenkt vandaag zyn 25-jferig jubileum by de N.V. Drukkery Joh. Mulder, i Goed jaar voor de E.H.B.O. ln 1938 25-jarig bestaan. De afdeeling Gouda van de Ned. Veroeni- ging EH.B.O. mocht zich blijkens het jaar verslag in het afgeloopen) vereenigingsjaar in een) grooten bloei verheugen. Voortdu rend steeg 't aantal leden. De cursus avonden werden zeer goed bezocht en ook de damescursus gaat vooruit. Het Kring- werk wilde aanvankelijk niet erg vlotten, doch gelukkig gaat dit tïu beter. Buiten- oefeningen werden verschillend© gehouden. Een begincursus voor nieuwe leden werd weer georganiseerd. In Mei werd 32 leden examen en herexamen afgenomen, waax- parj er slaagden 14 voor twee jaar en 16 voor één jaar. Drie candldaten werden af gewezen. Met groot succes kwam de ver- De rekening en verantwoording over het jaar 1936-1937 »luit op een bedrag van 820.98 met een saldo van 2.99. De Göudsche afdeeling der EH.B.O. zal volgend jaar haar 25-jarig bestaan herden ken. 1' 1 Gevaarlijk kruispunt. Gisteren zyn een wielryder, dia; van het bruggetje naast magazyn „De Zon" kwam en een personenauto, die uit de Dubbele- buurt naar de Gouwe reed, met elkaar in botsing gekomen. De aanrijding liep goed af. De fiets kreeg schade, welke onderling geregeld is. Rydt niet de hoogte van het bruggetje naar de WÜ'dstraat af, maar loopt, is het advies voor wielrijders, dat deze botsing op dit gevaarlyke kruispunt geeft. Burgeriyke Stand. GEBOREN'. 1 Dec.: Henri, z. v. A. üe Kwaasteniet en J. W. Hortensius, Vondel straat 14. GETROUW ft: 1 Dec.: C. Knor en A. C. Euler. T. de Bruyn cn P. W. van Os. OVERLEDEN: 30 Nov.: Willem Iden- burg, 16 j. AGENDA. 2 Dec., 8 uur, Gebouw Daniël. Filmavond van het Driekhoekswerk. 4 Dec., 8 uur, Vredebest. Schietoefening Byz. Vryw. Landstorm, susprise-avond. 4 en 5 Dec. Schaakbord. ^Tentoonstelling vereenigmg Kanaria, 4 v^- 8 uur trek king loterij. 5 Dec. 2.80 uur Kunstmin. Simt Nicolaas- feest kinderen sociëteit „Ons Genoegen". 7 Dec. 1 Cf uur Stadhuis. Aanbesteding leve ren cn repareeren schoeisel voor politie 7 Dec. 10 uur Stadhus. Aanbesteding leve ring klompen, kousen en onderkleedin-» voor schoolgaande kinderen. 8 Dec. 8 uur Daniël. Cursus E.H.B.O. dames, leider dr. C. van Elk. 8 Dec., 8 uur, Vredebest. Schietoefening Byz. Vryw. Landstorm. 9 Dec. 8.16 uur Réunie. Vondel-herdenking 16 Dec. 8.15 uur Réiunie-Bioscoop. Vertoo ning film Louis Pasteur voor Volksuni versiteit. 16 Dec. 8 uur Daniël. Cursus EH.B.O., lei der dr. H. A. M. Eijkman. 18 Dec., 3 uur, Vredebest, Schietoefening Byz. Vryw. Landstorm. 18 Dec. 3 uui Kazerne. Tentoonstelling in heugelyke week uit te reiken baby-uit- zetjes. 22 Dec. 8 uur Daniël. Cursus E.H.B.O., lei- verkeersfilm A.N.W.B. voor scholieren, der dr. J. G. W. F. Bik. 22 Dec., 8 uur, Vredèbest, Schietoefening Byz. Vryw. Landstorm, wedstrijd om.wild HAASTRECHT. Gemeenteraad, lil de jJ. Woensdagmiddag gehouden raadsvergadering waren alle leden tegen woordig. V Na opening werd medegedeeld een aantal ingekomen stukken, welke voor kennisge ving werden aangenomen. De raad benoemd tot lid van de Commis sie tot waring van schoolverzuim, ter voor ziening in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer A. van Gender en, de heer E. ten Oever, te Heerde, benoemd hoofd der O.L.S. alhier. Aangenomen werd het voorstel tot aan vulling van de Verordening op de heffing van schoolgeld met de bepaling, waarbij re ductie op het schoolgeld wordt verleend, indien de school wordt bezocht door meer dan één kind uit hetzelfde gezin. Deze re ductie bedraagt by 2 kinderen 19%, by 3 20%, by 4 30%, by 5 40% en verder vry. Vastgesteld werd de vergoeding, als be doeld in artikel 104, eerste lid, der L.O.- wet 1920, voor de besturen der byzondere scholen, over het jaar 1986. Aangenomen werd het voorstel tot ret aangaan van een gemeenschappelijke rege ling met de gemeenten Gouda, Gouderak en Stolwyk, inzake de straatverlichting te Stolwykersluis. i Het voorstel tot Het aangaan van een ge meenschappelijke regeling met de gebeente Reeuwyk tot het instellen van een geza menlijke controle op de werkloozen ont moette na eenige discussd© ten slotte by alle leden tegenstand. Men er de voorkeur aan deze controle te combineeren met het agentschap der arbeidsbemiddeling en steunverleening, en besloten werd den Mi nister van Sociale Zaken te vragen aan combinatie van deze diensten goedkeuring t» verleenen. De raad vereenigde zich met de toetreding van de gemeente Groot-Ammers per 1 Jan. aa. tot den schoolartsendiwwst Lek en IJssel. Gunstig werd beschikt op d© verzoeken tot het gratis 'beschikbaarstellen van een schoollokaal voor schietoefeningen van den Vrywilligen Landstorm, en voor een land- bouwcursus, uitgaande van de afdeeling Gouda der Hollandsche Mataschappij var. Landbouw en de R.K. zusterorganisatie, zulks onder voorwaarde dat voor lederen vaond door genoemde lichamen aan de schoolschoonhoud8ter voor het extra schoon maken een vergoeding van 0^0 sal wor- Zonder discussie gfng onder de hamer door een voorstel tot vaststelling van pen sioensgrondslagen, terwy'l besloten werd de Deposito-overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten aan te vul- len met een bepaling, houdende dat over het j creditsaldo, voor zoover dit 10 ten honderd van de gewone ontvangsten der gemeente' te boven gaat, geen rente wordt vergoed, zoolang het promesse-disconto 2% of minder bedraagt. By het voorstel tot afwijzing van het ver- zoek van T. D. Both om het sluitingsuur Voor koffiehuizen e.d. gedurende liet ge-„ heele jaar te verlengen, tot 11 uur, bleken de meeningen verdeeld. Voor het voorstel van B. en W. stemden de heeren van den Berg, Kraan eïi Straver, zoodat dit was ver worpen. Een voorstel oni het sluitingsuur alleen voor den Zaterdagavond te brengen van 10 op 11 uur werd aangenomen, vóór de heeren Hooft, van Dyk, Straver, van der Linde en Broere, fcegem de heeren van den Berg en Kraam Achtereenvolgens vereenigde de raad zich hierop met de voorstellen tot vaststelling van: de rekening 1986/37 van de Knegts- ibosse; de begrooting voor 1938 van het Bur gerlijk Armbestuur; de begrooting voor 1938 van het Electriciteitsbedryf, idem van het Waterleidingbedrijf; bij d© gemeente- begrootjng beperkten zich de opmerkingen tot enkele onderhoudsposten, waarop ook ^eze begrooting werd vastgesteld. De belastingheffingen -biyven dus voor het a.s. jaar ongewh'zigd. Het bedrag, dat over 1988 per leerling beschikbaar wordt gesteld ten behoeve van' hef OX.S. werd vastgesteld op 15.06. Na goedkeuring van eenige begrootings- wyzigingen informeerde de heer Broer© by de rondvraag naar de regeling van de wachtweken voor werkloozen. De Voorzitter gaf eenige toelichting hoe deze thans, na overleg me^ het departement, worden bepaald, waarna de vergadering werd gesloten. Been gebroken. iDe 9-jarige Willem van Vliet te Vlist stapte gistermiddag voor de ouderlyke wo ning uit de autobus en liep achter dey wa gen om, om zich naar huis te begeven. Hy lette daarby niet op een aankomende mo torrijder, die het ventje aanreed. Door de botsing werd de jongen van dp\ weg in de Vlist daarnaast geslingerd. Spoedig was hy op het droge gebracht en^iet bleek dat hy' e.n been had gebroken. Dr. Hakkenberg uit Haastrecht heeft de noodige hulp verle< De gevolgen van een aUtobotsing. Ter hoogte van het voormalige café Het Roosje reed uit de richting Haastrecht een met dennenpalen geladen vrachtauto uit Amersfoort, terwyl van de richting Gouda met groote snelheid een luxe auto, bestuurd door S. V. uit Zoeterwoude naderde. Om veilig te kunnen passeeren remde laatstge noemde bestuurder sterk in de bocht, doch door het gladde wegdek slipte de auto, en werd dezer eerst tegen de vrachtauto ge drukt, om daarna een slag om te maken en het rijwielpad op te rijden, waar twee rijwielen werden gekraakt. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor, doch de luxe auto werd zeep, ernstig beschadigd; op der rijwielen werd een lading emaille ten en pannen vervoerd, welke lading ver loren ging. De politie, was spoedig ter plaatse en maakte van bet voorgevallene proces-verbaal op. De vrachtauto werd overgeladen en weggesleept. STOLWIJK. Collecte. De gehouden collecte tot het insmeten van geldon voor het Dorus Ry kersfonds heeft opgebracht 17.97. LAATSTE HiERICHTKN. De; Koningin en de Prinses wederom naar „Artis". ^Amsterdam, 2 Dec H. M. de Konin gin en H. K. H. Prinses Juliana hebben zich vanmiddag om kwart voor twee we derom per auto van het Burgerzieken huis naar Artis begeven voor het maken van een wandeling door den dierAtuln. Beroemd renaissance-plafond ingestort. ROME, 2 Dec. (Havas). Uit Venetië wordt gemeld, dat in het palels Glustianl een van de beroemüe renaissance-pla fonds ls Ingestort. Het plafond was met fraai stücwerk versierd. Men was op het oogeftblik bezig het paleis te restauree- ren, waarvoor een bedrag van twaalf millioen lire ter beschikking was gesteld. Het gebouw zou een stedelijke casino worden. Het in Bulgarije verongelukte Poolsche verkeersvliegtuig. WARSCHAU 2 Dec. .A.N.P.) Vertegen woordigers van de Poolsche luchtvaart maatschappij „Lot" zijn naar Sofia ver trokken, teneinde ter plaatse een onder in te stellen naar de oorzaken van het verongelukken van het Poolsche Douglas-tQestel. Het wrak van het vlieg tuig en de lijken der slachtoffers blijven onaangeroerd liggen totdat de commissie van onderzoek is aangekomen. Naar men zegt is de ramp uitsluitend te wijten aan het slechte weer, en moet de oorzaak niet in het materiaal of bij ien bestuurder worden gezocht. orweg- De UTRECHT, 2 Dec In de dienstorder, welke hedenavond of morgen ter kennis zal worden gebracht van het spoorweg personeel, deelt de directie van de Ne derlandsche Spoorwegen over de even- tueele intrekking van de korting van 10 procent op de pensioenen mede, dat van haar ten aanzien van de pensioenen geen enkel voorstel,verwacht moet worden. Nog e Naby het postkantoor reden op de Hoog straat twee auto's tegen elkaar. De schade werd spoedig onderling geregeld en de ver keersstremming spoedig opgeheven. WADDINXVEEN. Kerkelyke verkiezing. Als ouderlingen vam de Gereformeerd; kerk zyn gekozen de heeren Van Dam en Van Rijswyk en als diakenen de heeren Van Nielenj en Kamerling. Rykspostspaarbank. Aan het postkantoor alhier werd gedu rende de maand November ingelegd ƒ6675.61, terugbetaald ƒ8278.96. Het laat ste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 4369. BODEGRAVEN. -Beroep Ev. Luth. JKerk. Ds. C. Pel, Luthersch prtdikant alhier, he«ïft een beroep ontvangen naar Nijmegen. BOSKOOP. Opheffing waarschuwingsdienst spoorwegovergang. B en W. advlseeren den gemeenteraad oyer te gaan, tot ophéffing van den ge meentelijken waarschuwingsdienst bij den onbewaakten spoorwegovergang •den Zijdeweg te Boskoop, zulks ingaande 1 Januari 1938. Het betreft hier den spoorwegovergang, •waarover in de laatste jaren veel Is-ge- .schreven, omdat' volgens sommigen de waarschuwingsdienst niet die waarbor gen gaf, welke voor een veilig verkeer moodig zijn. GOUDERAK. Beroep ontvangen. Ds. T. H. Oostenburg heeft een beroep •ontvangen naar de Ned. Herv. Kerk te Hei en Boeicop. Apothekersassistente Te Utrecht is geslaagd voor het examen apothekers-assistente Mej. J. G. de Bruin, alhier. i het f WISSELKOERSEN. 1 Dec. 2 Dec. Officieel. Londen m 8.98% 8.98% Berlyn 72.60 72.58 Parijs 6.11% 6.10% Brussel 30.61 30.59% Zwitserland 41.61 41.60 Kopenhagen 40.15 40.12% Stockholm 46.35 46.H5 Oslo 45.17 45.17% New-York 1.80% 1.80 Milaan 7.25 7.30 Praag 6.33 6.33% Prolongatie part. disc. dag geld 54, regiatermarken 3754, crediet sperr- marken 135U effecten sperrmarken 1354, reismarken 51, bankpapier 3854. Overzicht Amstardamsche effectenbeurs. Kalme markt. Onregelmatige koersbeweging. Unilevers vast- i Amerika weifelend. Beleg- ginsmarkt kalm. De effectenbeurs te Amsterdam had heden een kalm verloop. De koersbewe ging was onregelmatig en de stemming was weinig geprononceerd. Bij de ope ning waren enkele fondsensoorten iets lager, andere daarentegen een Weinig heid hooger en onder beurstijd was het koersverloop onsystematisch. De Ameri- kaansche fondsen lagen aanvankelijk ongeanimeerd in de markt en werden conform WaUstreet wat lager afgedaan, doch later op den middag brak een bete- stemming door en werd wederom een opwaartsche richting gevplgd. Alles bij een werden slechts kleine schommelin gen meegemaakt. Public Utilities waren prijshoudend, van de spoorwegobligatlën werden de Canadian Pacific ln de twee de beurshelft plotseling vrij druk ver- Ihandeld. Op de locale markt bewogen tie rub berfondsen zich meerendeels op een lich telijk verlaagd niveau, Amsterdam Rub bers. die wat lager werden ingezet, lie pen daarna nog iets naar beneden. Later op den middag trad een klein herstel in. De kleine reactie der rubberprtfzen was aan het min of moer ongeanimeerde ver loop dezer fondsen niet geheet vreemd In tabakken ging vrijwel niets om, de koersen ondergingen geen noemenswaar dige wijzigingen. Van de industrteclen werden Aku's tamelijk druk vedhandeld na lustelooze opening werd in een vlot tempo een opwaartsche richting ge volgd, daar zich tamelijk goede vraag openbaarde. Unilevers waren vast Be stemd en konden een kleine drietal pro centen monteeren. De Philips- aandeeten. Hepen na prijshoudende opening aan vankelijk verscheidene procenten ach teruit, doch kohdën zich vervolgens ge heel redresseeren. De sulkaraandeelen hadden een. beperkte markt, H.V.A.'s waren ongeveer prijshoudend, scheep vaartpapieren bleven bij geringe omzet op peil. Koninklijken werdefl in e«i open hoek verhandeld e» waren oorspronkelijk eenigszins aangeboden voor internatio nale rekening, tenslotte bleef de koers op peil. De beleggingsmarlft was stil. Neder landsche staatspapieren waren nrljshou- dend, in het bijzonder voor de oude schuld, de 3 pet. obligattën Noder'^nc1 1937 werden fractioneel Iets lager geno teerd, Braziliaanscho fondsen waren na genoeg onveranderd. Van de Frnnsehc papleren werden de in guldons* lüld'nde spoorwegobligatlën wat hooger afgedaan, Fransche rentes daarentegen waren wat lager.

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 4