R ■H B ■8£ No. 19591 Vrydag 3 December 1937 76eJaarg-ang BERGAMBACHT, BERKENWOUDK, BODEGRAVEN, BOSKOOP, en*. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen buitenlandsch nieuws. (1) ‘sl Valsch Spel. FRANCO WIL DE OOSTKUST BLOKKEEREN. Valencia verlangt een nadere uiteenzetting wat betreft de terugtrekking der vrijwilligers uit Spanje. Toestand van Prins Bernhard blijft goed. «JjjT BE8GAMBAOT, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NiEU WERKERS, OUDERKERK, OUDEWATBR, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, t ik de laatste FEUILLETON. af- t van zijn erf- Wordt vervolgd.) de vrijheid haar moor- regeering, die enkele maanden geleden de terugtrekking der buitenlandsche strijder had voorgesteld handhaaft krachtig haar standpunt. Daarom toont zij zich zeer gun stig gestemd ten opzichte van de ten uit voerlegging dezer terugtrekking onder in ternationaal toezicht en zjj is sterk voor standster van een aanvaarding van tus- Naar het Engelsch van ANNIE S. 8WAN. Nadruk verboden. C. •rlandsche rscongres, J.N.A.C., be vrouw is de roem van den man. PAULUS. he zaken. Do er van Funk, linisterie ral Ziekteproces verloopt gunstig. De particulier-secretaris van Z. K. H. Prins Bemhard deelde gisteravond het vol gende mede: De toestand van Z. K. H. Prins Bemhard blijft go:d; de eetlust neemt toe. Het ziekte proces heeft een gunstigen loop. Hedenochtend deelde Jhr. Dedel mede: „Prins Bemhard heeft een rustigen nacht gehad”. Z. K. H. Prins Bemhard en de Neder- landsche Padvinders. Z. K. H. Prins Bernhard, die, zooals men weet, Koninklijk Commissaris is van de ‘Nederlandsche Padvinders en als zoodanig Vrijdag a.s. voor de tweede maal de ver gadering van het dageltfksêh bestuur zou Generaal Franco heeft de Britsche rege ring mededeeling toegezonden, waarin hij, naar men meent te weten, het voornemen aankondigt de kust van het rapublikeinsche Spanje te blokkeerem In deizelfde nota zou Franco mededeelen, dat h<j zijn marine commandant opdracht heeft gegeven, geen rekening met „neutrale zones” te houden, 1 ■ndien de omstandigheden dat noodig ma schenkomst door commissies”. Vervolgens wijst de nota erop, dat pre- ciseeringen noodzakelijk zijn. Zoo vraagt zll naar de grondslagen der definities van „bui- tenlandsche strijders”. ,.Het comité heeft vastgesteld dat terug- missies. Ten slotte acht Spaansche regec ring het noodzakeljjk, dat de resolutie, die de voorzitter van het niet-inmengings- comité machtigt zich te wenden tot Barce lona zoowel als tot Burgos, verduidelijkt wordt, teneinde haar in overeenstemming te brengen met het accoord in zijn geheel. Vast moet staan of een zoodanig accoord uitsluitend betrekking heeft op de terug trekking der personen van niet-.Spaanflche nationaliteit die aan den strjjd deelnemen, of eveneens op de andere problemen, zoo- els. dat ^r toekenning van een zeker recht van oorlogvoerende en het herstel van de controle te land en ter zee, dat met bet pro bleem verbonden is. Koopt Göring een kasteel? Het slot Mautemdorf in Lungau. Verscheidene bladen publiceeren het be richt, dat de Pruisische minister-president en generaal-veldmaarschalk H. (Uiring het slot Mautemdorf in Lungau koopen wil. Zooals het „Salzburger Volkablatt” van be voegde rijde verneemt, is hier sprake van een misverstand. De peetoom van Goring, Herr v. Epste:n, liet zijn echtgenoote, toen hij eenige jaren geleden stierf, behalve verscheidene stads woningen, twee kasteelen na, die hij beide had laten restaureeren, en wel slot Mau- terndorf in Lungau, waarde familie Goring, waaronder ook de toenmalige Lichterfel.Ier Kadet Hermann, iedereni zomer vefoleef, en slot Veldenstein bij Neurenberg, een Mid- deleeuwsche burcht. Dit slot Veldenstein is het, waarover door minister-president Göring mevrouw v. Epstein onderhan den. aardbol had gemaakt, en nadien had hij zelfs geen tijd meer gehad om een weekend op Hardacres door te bren gen. Sir Kit dacht aan de veranderingen, die op Hardacres spoedig zouden plaats vinden, als hij er niet meer zou zijn. Hij had een eigenaardig voorgevoel, dat zijn dagen geteld waren. Er waren nog en kele dingen te doen voor zijn zaken ge heel in orde waren. En Hardacres lag hem na aan het hart. Hij wilde het in veiliger handen achterlaten; hij begon den laatsten tijd Hugo Saffard hoe lan ger hoe meer te wantrouwen. Tremlett, de bediende, die nachten achtereen geen rust had gehad, was in de naastbijzijnde kamer even ingedom meld, toen hij plotseling opschrok van de electrische schel. In een oogenblik stond hij naast zijn meester. Ik wil pen en inkt hebben en een briefje schrijven. Ja, mijnheer, en zal ik Mrs. Safford dan vragen, bij u te komen, zooals ge- woonlijk? Het was de gewoonte, dat Mrs. Safford de brieven schreef, (He haar broer dic teerde, maar thans kwam er bij het hoo- ren van haar naam een ontevreden trek op zijn gelaat. Dezen brief behoeft zij niet schrij ven. Dit is privé. Tremlett; en ik hoop, dat jij, je mond kunt houden! O ja, mijnheer, zeker, mijnheer, mompelde Tremlett glimlachend. Hij had zijn meester reeds 30 jaar gediend en er waren slechts weinig gebeurtenissen in zijn leven, die hij niet kende. baar aangetrokken near Hugo's broeder. Jack, die een onafhankelijke betrekking had gekozen in oen noordelijke haven stad. De jongens waren zoons van Sir Kit's eenige zuster, Letitia, die financieel min der goed getrouwd was, hoewel van God frey Safford absoluut niets verkeerds te zeggen was geweest. Zij had met hem een tiental jaren in Oxfordshire doorge bracht, maar na den dood van haar man had zij gaarne de uitnoodiging van haar broeder aangenomen, op het land goed Hardacres te komen wonen Als oudste zoon was Hugo, volgens eeuwenoud gebruik, de erfgenaam van zijn oom. hij zou een groot landeigenaar worden, maar Jack, die volkomen vrij wenschte te zijn, had een betrekking ge kozen HIJ was nu in Liverpool, waar hij het vertrouwen genoot van een groote scheepsbouwers- en reedersflrma. Jack Safford kwam niet dikwijls op Hardacres. Hugo en hij konden het niet best samen vinden, en Jack, gevoeliger van aard dan men vermoedde, gevoelde zichzelf een vreemde ini het huls van' zijn oom. Toch, hoe vreemd ook, slechts aan hem dacht de oude man dien be- wusten namiddag hij verlangde plotse ling naar den Jongen, naar Jack, met zijn open gelaat, zijn goede manieren, zijn gemakkelijke wijze van spreken. Hij moest hem zien, zonder uitstel. Hij was na Kerstmis niet meer op Hardacres ge weest en dat was nu al tien maanden geleden, zjijn zomervacantie had hij op een groote stoomboot doorgebracht, die een proeftocht naar de andere helft van 1 verzoening en in een voor alle partijen aan nemelijken vorm. „Er is, aldus vervolgde hjj, een bond van drie autocratische mo gendheden, die sterker dan ooit staan tegen over de aanzienlijk verzwakte democratieën. Dat is een nieuwe en geduchte factor. Als gij vrede met die mogendheden wilt, moet gij de voorwaarden voor dien, vrede zorg vuldig bestuderen. Zult gij den weg volgen dl» tot capitulatie leidt, of zljt gij bereid d"n vrede in de wereld te verdedigen? Als Franco overwint, zullen, er vier groote dic tatoriale mogendheden zijn: en de eerste minister van Zuid-Slavië, ook een dictator, heeft gisteren gemeene zaak met haar ge maakt” Lloyd George achtte de positie, waarin de regeering het land naar zijn meaning brengt, onjuist. Deze positie, zeide hü, zou noodlottig zjjn, indien wij als in 1914 voor het intemationalle recht in Europa zouden moeten strijden. Hij eindigde met de woor den/: „Ik roep de democratische volken der wereld op ziph te verheffen en te verdedigen tegen de dolk van denaars”. De redenaar werd luide toegejuicht. Britsche rijk evenwel niet in gevaar mag worden gebracht. Rede van Duff Cooper. In een rede in zijn kiesdistrict Westmin ster heeft de eerste Lord der Admiraliteit, Duff Cooper, nogmaals de trouw van Enge land aan de Fransch-Britsche samenwerking betuigd. „Indien wij ons al gelukkig zouden pre zen voldoening te kunnen schenken aan de gewettigde verlangens van het Duitsche xolk, dan wil dit nog niet zeggen, dat wij moeten toeJaten, dat ^ets» wat b«t dan ook zjj, onze langdurige vriendschap met Frank rijk hindert.” Sprekende over de jongste onderhandelin- gtn te Londen zeide Duff Cooper nog, dat Frankrijk even verlangend is als Engeland om den vrede in de wereld t0 bewaren. GOPHfflE. WlHAM ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.26, per week 17 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post por kwartaal 8.15 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31. GOUDA bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 96 pur Administratie en Redactie Telef Interne. 2745. Postrekening 48400. BELGIE. Vertrouwen in Janson. D<« onafhankelijkheid van den Congo zal worden gehandhaafd. De Kamer heeft met 129 tegen 32 stem men en vier stemmen blanco haar vertrou wen in de regeering-Janson uitgesproken. Tijdens de debatten over de regeerings- verklaring had Carton de Wiart (katholiek minister van staat) verklaard, dat er eens gezindheid heerscht ten aanzien van de bui tenlandsche politiek der regeering. De ten opzichte van Spanje en Italië gevoerde po litiek echter do t bedenkingen opkomen. De rechterzijde blijft voorstander van een rea listisch politiek. Vandervelde verklaarde, dat de regeering van Valencia de eenige wettige-is. Carton de Wiart bestreed dit niet, maar zeide 4at men rekening moet Had je me noodig, Kit? Ik hoopte, dat Je een lekker dutje deed, zei ze op zachten. zangerlgen toon. Er zijn een paar dingen, waarover ik graag met je wilde spreken. Ja, lieve, wat Is dat? ZIJ ging tegenover hem zitten en nam uit een klein leeren taschje een haak werkje, waarmede haar slanke, witte vingers onmiddellijk druk bezig waren. Laat dat werk nu eens, Letltla! Wat moet je er toch eigenlijk mee doen? zei hij kregelig. Gooi het neer en zie me aan. terwijl ik met je spreek. Dat 13 ook beleefder Zeker, lieve, als je dat wilt, zei Mrs. Safford, maar een nauwelijks hoorbaar zuchtje ontsnapte haar. toen, zij 't werk in de tasch stak. Ik zou graag weten, wanneer Je een brief van Jack ontvangen hebt. Zij keek hem verwonderd aan. Jack schrijft zeer onregelmatig. Ik denk, dat 't wel meer dan een maand geleden Is, sinds we lets van hem ge hoord hebben. Was hij toen In Liverpool? Ja, hij was natuurlijk weer hard aan het werk Ik zou graag hebben, dat Je hem vandaag vraagt onmlddellijk hier te ko men. Mrs. Safford werd hoe langer hoe meer verwonderd. Waaarom. lieve? Gevoel Je Je niet zoo goed als gewoonlijk? delingen worden gevoerd. Het is niet uit gesloten, dat Göring binnenkort als gast naaf Mautemdorf komt. ENGELAND. Heftige rede van Lloyd George. Voor de Raad van Actie en He stel. In een rede voor den Raad van Actie voor Vrede en Herstel heeft Lloyd George felle critiek geoefend op de „imperialistische po litiek der totalitaire mogendheden” en de „kleinzielige” houding der democratische staten. Hij zeide, dat de toestand sedert het aan het bewind komen der tegenwoordige regeering aanzienlijk ernstiger is geworden en dat hij, zeker sedert het einde van den wereldoorlog, een zoo emstigen toestand niet bad meegemaakt. Hij is nog steeds voorstander van toenadering tot Duitoch- !and en tegemoetkoming tot op zekere hoogte aan de koloniale eischen van dat bywonen, heeft aan zijn particulieren Be land, doch een dergelljke toenadering moet cretaris, jhr. mr. C. Dedel, opgedragen den geschieden op den grondslag van algeheele hoofdcommissaris, den heer A. Oosterlee, te berichten hoezeer het Z. K. H. spijt voor- loopig deze vergaderingen niet te kunnen bij wonen en dsn heer Oosterlee te verzoeken zich met de algeheele leiding van de Neder landsche padvinders te belasten. Orde ep zaken. De oude Sir Christopher Lathom - Sir zooals hij thuis en door zijn Intieme Widen genoemd werd was. om zijn e*ïen woorden te gebruiken, uitgepraat. Gedoken in zijn grooten ziekenstoel, rechtervoet In zwachtels en zijn n®rt in een toestand, welke hem zelfs de minste opwinding verbood, scheen niets meer aan het leven te binden. Het was een heerlijke, rustige herfst middag. de eerste mooie dag in October n de Jagers waren er op uitgetrokken. gji’ïf1011 middagslaapje door, had JJ Klt schoten gehoord, die de doodsche “J* verbraken en een krampachtige ‘rek vloog over zijn gelaat. was neef en erfgenaam, Hugo. iih?rd’ dle met den Jongen Feltham op J ent was in de bosschen, die weldra zijn gendom zouden zijn. heV ufterlijk betreft van zijn erf- fïï?' daarover had Sir Kit zich niet blagen. Toch slaakte de oyde man zucht en voelde zich onweerstaan- Protest tegen de Duitsche koloniale eischen. Het uiterste conservatieve Lagerhuislid Sir Henr Page Croft heeft! zich gister avond in een rede te Newport krachtig ver zet tegen de koloniale eischen van Duitsch- land. Hü voegde hieraan toe: „Wanneer Duitschland bereid is ons te helpen om de wereld te winnen voor de zaak van den inede, niet alleen door woorden, doch ook door daden, dan zullen wij bereid zyn om de maatregelen in overweging te nemen» welke ontspanning te weeg kunnen brengen, waarbij de strategische veiligheid van het Hij plaatste de tafel vlak bij Sir Kit. haalde uit de andere kamer een zwaar vloeiboek met goudbeslag, een vel papier en een prachtigen vulpenhouder Zelfs het schrijven van een kort briefje kostte veel moeite en ging slechte langzaam en toen het klaar was bleek het slechte een halve bladzijde groot. Sir Kit las het over, schudde mede lijdend zijn oud. grijs hoofd en gaf het aan Tremlett om het in de enveloppe te doen. Jij zult het adres er. op moeten schrijven, schelm! Of neen, laat mij het zelf probeeren. Houd mijn hand stevig vast, Jongen, dan zal het lukken Toen het adres klaar was, moest de bediende het hardop voorlezen Mrs Roland Hamlyn, 18 Pémbrldge Gardens, Bayswater, London W. Goed! Ik had niet gedacht, dat ik het nog kon. Ga nu en breng hem naar de post. Doe het zelf en als je bulten een van de luie dienstboden tegenkomt of den dik ken Ricketts, zeg hem dan. dat hij Mrs. Safford vraagt bij mij te komen, zoodra het haar schikt Weldra gleed Mrs. Safford de kamer binnen. Haar onverstoorbare kalmte werkte vaak irriteerend op Sir Kit en er waren dagen, dat hij haar in het geheel niet wenschte te ontvangen! Zij was zeer knap, doch de uitdrukking van haar gelaat was even koud als van een stand beeld. Zij had een doorschijnende ge laatskleur en grijs haar dat een bewon- derenswaardlge tegenstelling vormden I met haar prachtige, donkere oogen. ken. Franco zou verder het recht operscheri. ieder schip, dat een regeertagshaven wil binnenloopen, aan te houden en aan te val- Ifa, zoodra het de territoriale wateren be- trekking der niet-Spaansche strijders ge deeltelijk en verhoudingsgewijs zou geschie den naar het aantal, dat aanwezig is in beide kampen. Het zegt echter niets en hierover zouden nadere aanduidingen noo dig zün over de vraag of dit „verhou- dingsgewijze” slechts betrekking heeft op het aantal combattanten, dan we! of er ook verhand zal bestaan met de verschillende categorieën technische raadgevers die in de beide kampen zyn. Del Spaansche regeering spreekt er haar groote verrassing- over uit, dat in het ontwerp betreffende de terug trekking der vreemde combattanten), h^ niet inmengingscomité als zoodanig niet be schouwd de onderdanen van den sultan, van Marokko, die resideert in de zone van he* in dit rijk gevestigde Spaansche protecto- raat. Teni aanzien van de voorstellen van, he Britsche plan en de nota van 6 November zegt de nota: „Man zou moeten weten welk der beide voorstellen blijft bestaan, het vodrstel krachtens hetwelk herstel der con trole te land en ter zee hersteld zou wor den na de benoeming der commissies of he voorstel dat bepaalt, dat het controlesysteem hersteld wordt voor de benoeming der com- DUITSCHLAND. Het vierjarenplan. Goerina neemt de leiding v»n het ministerie ren economische zaken over. Minister-president GoeHng heft de le!- dig van het minstede vaU economische za ken overgenomen Bij deze gelegenheid hield hü een toespraak tot het gezamenlijk personeel, waarin hij verklaarde in de ko mende zes weketn de samenvoeging en Ra menwerking van alle, instanties te willen be reiken, welke noodig zün voor de tenuitvoer legging van het vierjaren-plan. Hü herdacht met hartelüke eh waardeerende woorden den opofferenden arbeid van den president der rijksbank dr. Schacht in het ministerie van economische zaken en legde er den na druk op dat er geen wüziging in den koers is gekomen. Na hulde te hebben gebracht aan dr. Schacht, zeide Goering, dat er geen sprake van is de economische politiek te wüzigen, doch de gemeenschappelüke pogingen moe ten meer geconcerteerd worden. Dit moet in de komende zes weken geschieden om de samenwerking tusschen de betrokken auto riteiten te verzekeren. Het ministerie voor economische zaken is het uitvoerend lichaam van het vierjarenplan. De uiterste krachten moeten worden inge spannen en het woord „ónmogelijk” mag niet worden gebruikt. De Führer vraagt t geen onmogelijkheden. Reeds dikwijls leken zaken niet te verwezenlüken en toch is het geschied, dit heeft de Führer herhaaldelijk bewezen. De Duitsche economie moet een absoluut vertrouwen hebben! in het ministe rie voor economische zaken en dit moet tot uiting komen in het uitvoeren van de voor schriften. ADVERTENTIEPRIJS; Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 Nagels 1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0-30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 büslag op den prjjs. liefdadigheids advertentiën de helft van den prüs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.26, elke regel meer ƒ0.50. Op «ie voorpagina 50 hooger Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bü contract tot zeer geieduceerden prüs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomat van soliede Boek handelaren. Advertentiebureau* en onze agenten en moeten daags vóór de pla&tatng aan het Bureau zün ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zün. reikt heeft. Deze mededeeling zou, zij het op minder Heiligen toon, bevestigen, wa# op 28 No vember door den omroep te Salamanca is gezegd, namelük, dat Franco zich het ree voorbehield, alle maatregelen te nemen, dif vooreen blokkade in de territoriale wateren noodig zouden zün. Naar aanleiding van die radiomededeeling hadden de Britsche auto riteiten een stap gedaan bü vice-admiraai Moreno, commandant van de zeestrijd krach ten van Palmap en hem herinnerd aan het bestaan van neutrale zones. Na dezen stap is de mededeeling van. Franco verzonden De volledige tekst is nog niet te Londen Mngekomen, doch zoodra dat het geval zal zijn, zal de Britsche regeering overwegen, of er aanleiding tot het doen van nieuwe «tappen bestaat. De installatie van den Nationalen Raad der Spaansche falanx. Radio Nacional heeft medegedeeld, dat de plechtigheid, die gisterochtend in) het kjooster Santa Maria nabij Burgos heeft plaats gehad, gdvolgd werd door het afleg gen van den eed door de leden van den Nationalen) Raad der Spaansche falanx, tra ditionalisten en jons. Franco legde het eerst den eed af. Het eerste lid, dat vervolgens den eed aflegde was mej. Pilar Primo de Rivera. Na afloop der eedsafleggingen ver Haarde Franco den eersten nationalen raad voor geïnstalleerd. Vervolgens werd een ontvangst gehouden, waarna de troepen, die de eerewacht hadden gevormd, defileerden. Onder voorzitterschap van, Franco kwam de raad des middags om half twee bijeen. Het antwoord der Spaansche regeering. Het ministerie van buitenlandsche zakeni heeft gisteren de antwoordnota gepubli ceerd betreffende de uitzending van een commissie naar Spanje ter bestudeering van de terugtrekking der vrijwilligers. In deze nota wordt ojn- gezegd: „De Spaansche

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 1