4- WAT DE MODE BRENGT vroeg-er en nu. Mevrouw Roosevelt over de Amerikaansche huismoeder. De kleuren van onze vlag. Schoonheidsmiddelen van I De invloed van kleuren op de ziel. FILMNIEUWêC Storm over Hollywood. Wat de zuivelindustrie ons biedt S> tevOT internationale karakter vato onze stad, Men kan het zoo raar niet bedenken of men vindt er hier wel een vereeniging ysn. Maar yat nu precies het nut ervan is behalve dan wat gezelligheid is niet "Itfld klaar. We vertelden u onlangs hoe er in onze stad gratis Italiaansehe les wordt ge geven, een waarlük grootach middel om de aandacht op het land te vestigen en allicht velente bewegen zich daar eene heen te begeven. Anders is h|et niet te begrijpen welk praktisch nut de toehoorders daarvan Men beweert wel eens, dat de mo derne vrouw verslaafd is aan poeder kwast, crème en stift, maar uit oude boeken en kronieken, uit onderzoekin gen en opgravingen blijkt, dat de en gezellige bijeenkomsten organiseeren. Uit al die feiten Wijkt wel het nationale en tevens internationale karakter van onze stad. Men kan het zoo raar niet bedenken of men vindt er hier wel een vereeniging van Moo- v.eof sm «wJÜ 1.4.J. altijd er in rdt ge- om de en allicht daar eens heen te is hjet niet te begrijpen welk praktisch nut de toehoorders daarvan zoeken. *y Als dit systeem zou worden voortgezet ook voor andere talen zou het er voor de diverse leeraren weer een slechte tijd wor den, wanf zij zouden de nadeelen van deze onbillijke concurrentie zeer gaan gevoelen. Als men het publiek iets cadeau geeft, wees daul op uw hoede, o hooggeacht! pu bliek, want onbaatzuchtigheid is uiterst De gevolgen van een bescheiden briefe. „The first Lady" komt op vpor de Amerikaansche vrouwen. HAGENAAR. Meeningen in de Tweede Kamer over het ingediende wetsontwerp. Verscheidene leden pleiten voor het oranje-hlanje-bleu. Aan het voorloopig verslag der Twee de Kamer over het wetsontwerp betref fende bepalingen omtrent de vlag van het Koninkrijk der Nederlanden, wordt ontleend: i Een aanbal leden betoogde, dat het wetsontwerp overbodig was. De officieele vlag is thans bij K. B. vastgesteld. De strekking van dit wetsontwerp, dat be oogt afwijkingen en toevoegingen door het stellen van een strafbepaling te weren, achtten zij van weinig beteekenis. Al bewonderden deze leden het be staande dualisme niet, zij aohtten het juister de ontwikkeling op dit gebied af ie wachten Wat hier groeiende is is niet bij de wet tegen té gaan, maar de zoo zeer geprezen vrijheid is in dezen te eer biedigen. j Enkele leden verzetten zich tegen bet voorstel, omdat h.i. slechts de Kroon en het volk over de vlag mogen beslissen; zij waren voorts van oordeel, dat dit voorstel velen zal krenken, die zich tot den Nederlandscheh. stam rekenen, maar buiten Nederland wonen. Verschillende leden stelden de vraag, waarom over dit ontwerp, dat mede, in 1 belangrijke mate de overzeesche gebieds- 1 deelen betreft, niet de vertegenwoordi- genide lichamen van deze gebiedsdeelen zijn géheprd. Voorts vroegen deze leden, of het der Regeering bekend was, welke motieven het vorige kabinet Ijebben bewogen h,et ontwerp vlak voor de verkiezingen, weljke het„j aaïtf&iding zoiiden geven de porte^ j feuilles. ter beschikking van de Koningin stellen, bij de Tweede Kamer aanhan7 gig te maken. Verscheidene leden betreurden, dat de J memorie van toelichting op het belang- 1 rijkste punt, waarop het aankomt, veel te sober is gehouden. Van de ruim vier i bladzijden is slechts ongeveer een halve bladzijde gewijd aan de kernvraag: zul-, J len Oranje, Wit, Blauw, dan wel Rood, Wit, Blauw de kleuren van de Neder- landsche vlag zijn? Verscheidene leden, hoewel zijn toe juichten, dat de kleuren van de Neder- landsche vlag nu eindelijk wettelijk wor den geregeld, betreurden het echter, dat de eRgeering haar keus heeft gevestigd op het Rood, Wit en Blauw. Zij zouden het meer met onze geschiedenis in over eenstemming: hebben geacht, indien de keuze ware gevallen op Oranje, Wit en Blauw. Als voornaamste redenen om het Oranje te verkiezen in plaats van het Rood, wezen deze leden er op, dat de driekleur Oranje-Wlt-Blauw, haar ont staan dankt aan het verlangen en de voorkeur van ons volk zelf. Als bijkomstige redenen wezen zij op de volgende voordeelen van de Oranje- Blanje-Bleu-vlag. De kleurverbinding, mits met diep rood-oranje en diep-azuurblauw is veel mooier dan met de roode kleur. Vervol gens, de oranjekleur onderscheidt onze vlag gemakkelijker van de vlaggen van andere natiën, zooals b.v. de Fransche, die aanhoudend met de onze verward wordt. Tenslotte verdwijnt dan het zon derlinge verschijnsel, bij andere volken onhekend, dat wij bij onze vlag nog een afzonderlijke oranjewimpel blijken noo- dig te hebben. Op grond van historische feiten, toon den deze leden aan dat het oranje alïer minst kort na 1630 uit de vlag is verdwe nen, en dat bij het Nederlandsche volk nooit de kennis van en de waardeering voor het echte Oranje-Blanje-Bleu ver loren is geweest. „Kortgeleden", aldus mevrouw Roosevelt, de vrouw van den Ameri- kaajischen president, ontving ik een briefje dat geteekend was„Een huis moeder, die het te druk heeft naar uw lezingen voor de vrouweh te komen luisteren." Ofschoon mijn lezingtour- nee ook veel van myn tijd in beslag nam, begon ik met interesse aan het briefje. Uit het verhaal stip ik het volgende aan: I „Ik heb het zoo druk in mijn huis houding, dat ik zelfs geen oogenblik kan uitgaan. Daarom heb ik me af gevraagd, of ik, die twee a driemaal j per dag langer werk dan een modern arbeider, en die zelfs geen tijd kan j vinden om naar Uw overigens inte- j ressante lezing te gaan luisteren, ook niet iets moest verdienen. „Volgens de hedendaagsche wetten zijn de menschen, die het meeste werk verzetten, de huismoeders. Ondanks dat doet men niets voor haar. Een huismoeder werkt hard, gaat weinig uit en verdient niets. „Mrs. Roosevelt, ik vraag Uzou er geen mogelijkheid zijn om aan dn huismoeders wat meer vrijen tijd te geven en haar iets te laten verdie nen? Het komt mij voor, dat zij daar recht op hebben. Wees U zoo goed, Mrs. Roosevelt, in Uw lezingen ook eens over de regeling Van den Vrou wenarbeid thuis te spreken. Bij voor baat mijn oprechten dank." „Direct, toen ik in het bezit kwam van dezen brief, heb Ik den inhoud meegedeeld aan het Bureau van de Vereeniging „De Amerikaansche Vrouw". Twee dagen later was ik be sloten een groote cfampagne voor de geldelijke onafhankelijkheid van de Amerikaansche huisvrouw, die al haar werk thuis doet, te beginnen. Ik had feitelijk reeds eerder ge dacht over de moeilijke positie van de hüisvröüwen. Hiermee bedoel ik niet die vrouwen, die gebruik kunnen ma ken van het noodige personeel en be schikken over ruime beurzen, doch ik beoog die vrouwen, die moeder zijn van een aantal kinderen, die in zor gen worden grootgebracht en voor haar is nooit iets gedaan van over heidswege. Hier volgt in groote trekken het programma, dat de „Vereeniging van Amerikaansche Vrouwen" zal uitwer ken om de Amerikaansche huisvrouw te bevrijden van de maatschappelijke achterstelling, waarin zij zich, in ver gelijking met den man, bevindt. Een vrouw, die slechts thuis werkt, moet van den Staat een bedrag ontvangen, evenredig met het aantal kinderen, waarvoor zij te zorgen heeft. Het op voeden van een drietal kinderen ver oorzaakt immers een vrouw evenveel moeite zoo niet meer als een be trekking in een winkel of op een ate lier, waar men tenminste nog vrije avonduren geniet. „Er is dus geen enkele reden waar om die menschen wel betaald zouden worden en de huisvrouwen, de moe ders, die hun kinderen, die de toe komst bezitten, moeten groot bren gen, geen steun mogen genieten. Een regeling van het aantal werkuren is natuurlijk niet te controleeren, maar men zou kunnen uitgaan van een maat „werkhoeveelheid". „Zoo kan men zeggen, dat een vrouw, die vier of vijf kinderen heeft, wel veertig a vijf en veertig uren per week werkt. En zij, die er meer heb ben, zouden recht hebben op meer sa laris, overeenkomstig het aantal kin deren. „Daar het in een huishouden onmo gelijk is het aantal urén te bepalen, dat gewijd wordt aan het werk, zou men wel naar de hoeveelheid moeten beoordeelen." j Niemand bezit zooveel toewij ding voor het werk!" „Dat is een voorstel, dat niet te ver wezenlijken is", heeft een minister j wiens naam ik niet zal noemen, mij geantwoord, toen ik hem mijn plan voorlegde. En hij voegde er aan toe: „Waar zoudt U al dat geld vandaan halen, om die vrouwen te betalen j HANEVEEREN ALS GARNEERING; j WOLLEN NAMIDDAGTOILET. ZWARTE BONTMANTEL VAN BREITSCHWANZ. Fjjne zwarte stof is ideaal voor een na- middagkleed, daar ze als gegoten het slank lichaam omsluit. Een goudbestikte rand geeft elegance aan het costuum en dopt het figuur nog beter uitkomen. Dit kleine vjlthoedje met gracieuse lange vederbos welke over het gelaat reikt, kan, als het coquet-schuin gedragen wordt, op blonde lokken een effectvol contrast geven. Ik heb slechts geantwoord: „Tot wie zoudt U zich wenden, als de Ame rikaansche vrouwen weigerden kin deren groot te brengen? Het is on aannemelijk, dat, in een tijd, waarin ieder zich wil bevrijden van te zwaar werk en een eentonig leven, dat in een tijd, waarin men zegt, dat alle sla vernij is afgeschaft, zulke eerbare menschen als huismoeders verplicht zjjn een leven te leideh binnen vier muren, zonder haar eigen vrijheid, zonder steun van buitenaf, alleen met hun zorgen, die in deze jaren van de pressie en werkloosheid nog grooter zijn geworden. Het is onaannemelijk, dat vrouwen zoo gestraft worden voor hun verlangen naar een eigen huis en voor de gezonde vreugde van het bezit vah kinderenDe huismoe der werkt vöor den staat met meer moed en toewijding dan alle ambtena ren bij elkaarZij mag dus ook voor deel hébben van den staat* van het vaderland, Waaraan zh naar werk kracht, haar jeugd, haar kinderen geeft..." „Wie zal dat betalen..." „Maar wié", zoo vraagt mijn mi nister, „zal al die huisvrouwen sala rissen moeten betalen?" Deze vraag had ik voorzien. „Men kan genoeg credieten krijgen voor minder edele en minder menschelijke zaken", heb ik geantwoord. Voor heh, die het steu nen der huismoeders willen doorzet ten, zie ik geen en.kelen hinderpaal. Onze veldtocht voor de vrijmaking van de Amerikaansche vrouw staat nog pas in zijn kinderschoenen. Wij zullen alles doen om hem tot een spoe dig en redelijk einde te brengen. En ik hoop, dat deze veldtocht eens een aarnemelijke plaats zal innemen jn onze „verlichte eeuw", die op dat punt nog schaduwen heeft. Ik weet, dat duizenden Amerikaansche vrou wen achter mij staan zucht om de natuur een handje te helpen, sinds mensehenheugenis be staan heeft. Volgens een Duitsch professor die van het onderwerp eete speciale studie heeft gemaakt, verfden de menschen uit het steenen tijdperk zich reeds. Weliswaar gebruikte men het ook thans nog gangbare verfraaiingsmid- del dikwijls, wanneer men vijanden moest afweren, maar het schijnt dat ook de vrouwen er toen reeds beha gen in schiepen om gezicht en li chaam te bewerken met allerlei felle kleuren. Indertijd wist men geen raad met een opgegraven voorwerp, dat vol gens berekeningen dateerde uit den ijstijd. In een hol, dat eeuwen gele- dn tot woning diende, vond men een stuk van een uitgehold hertengewei, gevuld met een onbekende roode sub stantie. Het overblijfsel van een ha- zenpoot lag er naast. Klaarblijkelijk had men hier te doen met zeer pri mitieve schminkmiddelen. Ook een potje gemalen krijt kwam aan het licht en al die ontdekkingen bevestig den het vermoeden, dat zelfs in den oer-tijd aan de zucht om zich mooi te maken, werd toegegeven. De voorname Egyptenaren verfden haar en wenkbrauwen, oogleden en nagels. Ook de Grieken verstonden de kunst; Aristophanes vertelt in een vhn zijn werken, dat zij, die een don kere huidkleur hadden, zich met lood wit insmeerden en dat bleeke vrou wen ëen middel „liefdepoeder" ge naamd, kenden om een kleurtje op de wangen te tooveren. Etn slanke figuur kleedt een breitschWanz péls als deze met breede revers bijzonder voornaam. Citroengeel maakt hongerig. De theorie van professor Maynard. i Een oude levenswijsheid zegt, dat drie factoren beslissend zjjn voor ons j lichamelijk welzijn en grooten invloed hebben op onzen gezondheidstoestand, n.l. lucht, voeding en kleeding. In dit verband is het interessant te hooren, dat daar in onzen tijd een factor aan toegevoegd is. Zoowel in de Oude als in de Nieuwe Wereld hebben geleer den in de laatste jaren de theorie ver kondig^, dat als vierde factor in ons leven de kleuren, die ons omringen, een zeer belangrijke rol spelen, een rol, die ook thans nog veelal sterk wordt onderschat. De namen verbonden aan deze nieu we theorie zijn welbekend. Is het in Europa vooral de bekende Duitsche anthroposoof Rudolf Steiner, die deze denkbeelden heeft verkondigd en ook in toepassing heeft gebracht, in Ame rika is het professor Maynard, die den invloed van kleuren op ons ziele- leven dienstbaar trhcht te maken aan de genezing van patiënten. Met de experimenten van deze laatste willen wij ons in dit artikel wat nader bezig houden. Iedere ziekte zijn benoodigde kleur. De denkbeelden van prof. Maynard vinden in Amerika reeds grooten aan hang. Het beste bewijs hiervoor is, DE TIJDEN VERANDEREN. Sportgirl: Wilt u meerijden? HET RIJKSMUSEUM VOOR VOLKENKUNDE TE LEIDEN. Minister Slotemaker de Bruïne bij de opening van het RyksmuBum voor Volkenkunde te Leiden. dat er bij den bouw van een groot ziekenhuis te Chicago in alle opzich ten rekening wordt gehouden met de nieuwe theorieën over den invloed der kleuren op den mensch. Terwijl men tot nog toe gewoon was, muren, meu bels en linnengoed in ziekenhuizen en hospitalen in smetteloos wit te houderi, zal het nieuwe ziekenhuis te Chicago, dat volgens goed-Ameri- kaanschen opzet de kleine somma van 3 millioen dollar zal kosten, geheel met deze opvatting breken. Al naar den aard van hun ziekte worden de patiënten hier in verschil lende zalen ondergebracht, die elk Mn overeenstemming met de ziekte, welke er behandeld wordt, een spe ciale kleur hebben. Alle voorwerpen, die zich in de ziekenzaal bevinden, tot zelfs het beddegoed toe, zijn in deze zelfde kleur gehouden. Zoo fcijn bij voorbeeld de slaapzalen en de dagver - blijven voor de zenuwpatiënten in een effen zacht groen gehouden, omdat deze kleur ongetwijfeld een kalmee renden invloed op de patiënten heeft. Professor Maynard beweert, dat zelfs gevaarlijke krankzinnigen tot kalmte komen, als zij slechts eenigen tijd on der den invloed van de groene kleur vertoeven. Een andere verdieping is geheel blauw geverfd. Hier zullen in het bij zonder de reconvalescenten verblijf houden, omdat de blauwe kleur ertoe bijdraagt, de levensenergie weer op te wekken. Oranje zijn de zalen/ waar patiënten verblijven, die in de'eerste plaats veel slaap voor hun genezing noodig hebben ,want oranje heeft de eigenschap, dat het reeds na korten tjjd slaperig maakt. Zelfs bij gezonde menschen verwekt het een gevoel van vermoeidheid. Patiënten, die door be paalde inwendige ziekten of na ope raties sterk zijn vermagerd, zullen in citroengele zalen worden onderge bracht, omdat deze kleur de eetlust op verbazingwekkende wijze opwekt. Alleen de patiënten, die de crisis van hun ziekte of een later noodzakelijk te verrichten operatie nog voor den boeg hebben, zullen in witte kamers liggen, daar men hen aan geenerlei gemoedsbewegingen mag blootstellen. Schooljeugd in kleurige omgeving. De theorieën van professor May nard zijn in korten tijd op alle denk bare gebieden in practijk gebracht. Zoo is bijvoorbeeld onlangs bij de ver bouwing van een schoolgebouw te New-York de decoratie van de klasse lokalen volgens zijn beginselen uitge voerd: in plaats van de gebruikelijke witgekalkte of in elk geval in een ef fen kleur geschilderde lokalen ziet men thans klassen in bonte kleuren, doch op heel bepaalde wijze geschil derd, waardoor de aandacht en het bevattingsvermogen van de leerlingen op peil gehouden wordt. Althans zoo zegt men. De resultaten van een en ander schijnen heel gunstig te zijn Men beweert tenminste, dat de aan dacht en de prestaties van deuleerlin gen, die in deze bonte klassen hun on derwijs genieten, op buitengewone wijze zijn toegenomen. Ook op ander gebied vindt de .nieu we kleurtheorie toepassing. Een groot farmbedrijf heeft zijn hokken en stal len voor pluimvee, koeien en varkens ia geel en blauw laten verven, omdat daardoor de vitaliteit en de eetlust der dieren zeer worden bevorderd. Ja zelfs heeft een textielfabriek haar machinezalen in vroolijke kleuren la- ten decoreeren teneinde (^'eentonig heid te verbreken en daardoor de werklust van de arbeiders op te wek ken. Professor Maynard gaat zelfs in zijn propaganda voor de kleuren nog een stapje verder. Volgens zijn mee ning moeten vooral zakenlieden er terdege rekening mede houden, wel ken invloed de verschillende kleur- schakeeringen op het publiek hebben. Niet alleen etalages en tentoonstel lingen moeten volgens deze nieuwe gezichtspunten worden ingericht, doch ook moet men bij het ontwerpen van verpakkingen voor zijn fabrika ten, bij het drukken van catalogi, ja, zoo mogelijk oojf bij het kleuren van de koopwaar zetf, zooals bijvoorbeeld bij zeep, er aan denken, dat de ver schillende tinten een heel verschillen den invloed op den kooper zullen heb ben. Wat de R.K.O. Radio brengt. Haar productie wordt in Reünie-Bioscoop vertoond Onder de groote Amerikaansche film concerns neemt de R.K.O. Radio een be- I langrijke plaats in. De onderneming heeft haar vleugels ook naar ons land uitgestrekt. Reeds vroeger werden haar iilms hier vertoond, maai onder den naam van de vertegenwoordigende firma. Met de opening van een eigen kantoor j te Amsterdam brengl de R.K.O. thans 1 zelf haar werken uit. Zij heeft een be- I langrijke productie, welke te dezer stede zal worden vertoond in de Reunie-Bios- i coop, die een contract met de onder- I neming sloot en Vorige week met „Zee- j duivels" en „Hoe langer hoe gekker" de j eerste films van R.K.O. bracht. Tot de in Reünie komende hoofdschla- gers uit de productie behoort in de aller- I eerste plaats de bekroonde Biennale film „Victoria the Great", een film gewijd aan het leven van Koningin Victoria van j Engeland, gespeeld door Adolph Wohl- brück en Anna Neagle, die naast een ge trouwe historische weergave van Enge- I land's groote vorstin tevens verhaalt van de lleides-idylle tusschen de beide vor sten. Deze film beleefde kortgeleden te Londen haar wereldpremière. Van een geheel ander genre is dc Fred j Astaire Ginger Rogers romance „Shall we Dance", waarin Edward Everett Hor- J ton en Eric Blore op komische wijze 's we/elds beste dansduo assisteeren. De 1 muziek van „Shall we Dance" Is van den I kort geleden gestorven beroemden com ponist George Gershwin. Lily Pons maakte haar tweede belang rijke film voor RKO Radio: „That Girl From Paris", onder regie van Leigh Ja son. Gene Raymond is in deze film haar partner, terwijl Jack Oakie voor de ko mische intermezzo's zorgt. Een opmer kelijke film is „The Toast of New York" met Jack Oakie, Carry Grant, Edward Arnold en Frances Farmer, een avon turenfilm uit het New York van een 80 jaar geleden. Momenteel regisseert Geor ge Stevens Fred Astaire en de nieuwe RKO-ster Joan Fontaine, in een groote musical „Demsel in Distress", waarvoor Gershwin zijn laatste songs schreef, ter wijl binnenkort in productie gaat een nieuw genre avonturenfilm „Gunga Din", geïnspireerd op een gedicht van Rudyard Kipling. Bovendien behoort tot de eerste serie nog een film met Clau- dette Colbert in de hoofdrol en in deze klasse treffen wij ook aan de zeer bijzon dere film „Winterset" („Een mensch stierf onschuldig"), eveneens bekroond op de Biennale te Venetië, met Margo, Burgess Meredith en Eduardo Cianelli. Twee Katharine Hepburn producties staan op het programma, n.l.: „Quality Street", naar het bekende tooneelstuk „Deftige Straat" en „Bringing up Baby". Ook Joe E. Brown behoort thans tot RKO Radio's belangrijke sterren. Tot de z.g. Super Specials behooren tevens de films „The Joy of Loving" met Irene Dunne en John Boles; „New Faces of 1937", iets nieuws op het gebied van de musical, waarin de Jongeren een kans kregen, met Joe Penner, Milton Berle en Harriet Hilllard, onder regie van Leigh Jason, en „Vivacious Lady", dit keer met Ginger Rogers zonder Fr. Astaire, en „Criminal Lawyer" met Lee Tracy en Margot Grahame Tot de rest van het RKO Radio pro ductie schema voor het seizoen 1937-1938 behooren films als „China Passage", „Without Orders", „Racing Lady", „Night Waitress", „The Man Who Found Him self" en „The Smartest Girl in Town". Ten slotte wordt de lijst gecompleteerd met een nieuwe klucht van het bekende komische duo Wheeler en Woolsey „Easy Going", alsmede 4 George O'Brien pro ducties: „Daniël Boone", „Park Avenue Logger", „Hollywood Cowboy" en „Wind jammer". De serie hoofdfilms wordt aangevuld door een groot everscheldenheid van korte films in den vorm van musical comedies, sport series, kluchten en reis- en wetenschappelijke films. De films, die RKO Radio uitbrengt, zijn aangekondigd in 'n bijzonder fraaie reclame-uitgave, die technische en artis tiek zeer goed verzorgd is. Op de terreinen van de Warner Bros studio's treft men een laag, één verdieping hoog, cement gebouwtje aanop de deur ervan prijkt het bord je: „Streng verboden toegang". Daar huist „De groote wind". Hier binnen staan n.l. drie benzine motoren, gemonteerd op trucks, die voorzien zyn van rubberbanden. Deze motoren zijn aan vliegtuig-propellers gekoppeld, een staaldraad-omraste ring beveiligt de propellers. Als deze propellers op volle kracht werken, brengen zij een natuurgetrouwe cy cloon teweeg. Naar verkiezing: een gewone orkaan. De krachtige wind, waarmede een „studio-sneeuwstorm" vergezeld gaat of de wind, die romantisch de zeilen van een schoener of brik doet zwel len, wordt verwekt door een geruisch- loos, speciaal voor dat doel, electrisch gedreven soort propellers. De „groote wind" daarentegen gaat met kracht en 'n hoop lawaai gepaard en wordt slechts bij uitzondering ge bruikt. Men paste dezen „orkaan-verwek ker" eenige weken geleden toe, bij gelegenheid van een storm-opname ten behoeve van de Warner Bros-film „Submarine D-l", tengevolge waar van de onderzeeboot door een kruiser wordt geramd en zinkt. Na beëindiging van deze scène, ver huisden de drie „groote-windmakers" naar „stage No. 3", waar men juist een storm-scène moest opnemen voor de mysteriefilm „De patiënt van ka mer 18". Een week later werden zij aan den kant van een meertje geplaatst, waar zy huizenhooge golven tegen den voet van een vuurtoren sloegen, ten be hoeve van een scène in de Warner Bros-comedie „Sh! the Octopus", met Hugh Herbert in de hoofdrol. Frank Murphy, chef-electriciën en ontwerper van deze apparaten, bouw de meer dan vijftien jaar geleden zijn eerste windmachine. Toen ge bruikte Murphy deze voor gelijksoor tige doeleinden op het tooneel. Het gebeurt ook wel, dat „moeder" natuur den kunstmatigen wind onge vraagd een fiandje*komt helpen, het geen dan juist voldoende is om een geheele scène te bederven. door Martine Wittop Koning. ONBEGRIJPELIJK. Pantoffelheld: Ik begrijp dat ik op kop krijg... maar waarom sla je me toch altijd op dezelfde plaats! Reeds meermalen hebben we stil gestaan bij de melk als een van onze allerbeste voedingsmiddelen: hoe is het nu echter gesteld met de verschil lende levensmiddelen die van melk afkomstig zijn en die de zuivelindus trie ons als neven- en bijproducten van melk heeft aan te bieden? Natuurlijk deelen ze mee in de goe- de reputatie, die de melk geniet; en wel des te meer naarmate ze van de oorspronkelijke grondstoffen een grooter deel hebben behouden. Bovenaan in dit opzicht staat de kaas, die in voedingswaarde ongeveer gelijk zoii kunnen worden gesteld met melk waaraan het vocht grootendeels onttrokken is. Kaas bevat dus in zeer geconcentreerden vorm het eiwit en voor zoover het „vette" kaas be treft het vet uit de melk; ze zal echter naar verhouding een geringerj hoeveelheid koolhydraten bezitten en ook iets missen van de in de melk aan wezige zouten en de vitaminen B en C: immers, een deel van deze in Wa ter oplosbare stoffen zal te vinden zijn in de „wei", de vloeistof, die na de kaasbereiding achterblijft. Als uiterst geconcertreerd product staat kaas dus in voedingswaarde in sommige opzichten zelfs hooger dan melk; de gewijzigde onderlinge ver houding der diverse voedingsstof l en doet haar echter iti „evenwichtig heid" bij de melk achterstaan. Do praktijk brengt trouwens die kwestie spoedig in het reine: vfe gebruiken AAN ELKAAR GEWAAGD. Tegenwoordig nemen overal machines de plaats van de menschen in, je hebt al le n maar op een knop te drukken. Ja, maar wie zal er op de knop druk ken. n.l. gewoonlijk kaas niet „op zichzelf" maar bij brood, beschuit of iets der gelijks en we brengen op die manier dus vanzelf al het koolhydraatgehalte op peil. Boter en room als vetbronnen in onze voeding moeilijk te Overtref fen missen nog sterker dan de kaas het „voedingsstoffenevenwicht" dat aan de melk eigen is. De vloeistof die na het karnen overblijft, bezit n.l. nog alle bestanddeelen van de oor spronkelijke melk met uitzondering van het vet en de daarin voorkomen de vitaminen A en D. Karnemelk komt derhalve zéér dicht nabij melk: ze aeeft groote waarde voor de voeding,'tvoojg&l ook omdat het ontbrekende vet ëVZot^ge- makkelyk in den een of anderen vorm en in geheel willekeurige hoeveelheid aan kan worden toegevoegd (we den ken b.v. aan karnemelkpap met een klontje boter, aan hangop met een scheutje room). Taptemelk hoewel ze betrekke lijk weinig in den handel vporkomt mag wat voedingswaarde betreft ge rust naast de karnemelk worden ge noemd. Door het centrifugeeren van de melk is de rocyn bijna volledig van de z.g. „ondermelk" gescheiden en laatstgenoemde zal dus minstens even vetarm zijn als de karnemelk. In ge rechten echter, waar het niet bepaald te doen is om een hoog vetgehalte, kan de taptemelk met haar nog on verminderde hoeveelheid eiwit en koolhydraten goede diensten bewij zen een stamppot, waaraan toch steeds vet wordt toegevoegdeen pan- nekoekbeslag, dat tijdens het bakken ruim met vet in aanraking komteen pap, waardoor een klontje boter ge roerd wordt; chocolademelk, die aah de cacao reeds voldoende vet ontleent, het zyn alle voorbeelden, waarin tap temelk uitstekend tot\haar recht kan komen. Over de wei, het bijproduct van de kaasbereiding, kunnen we kort zijn. Weliswaar zal deze vloeistof betrek kelijk rijk zyn aan melksuiker, aan zouten en aan de in water oplosbare vitaminensoorten en zou ze dus dienst kunnen doen om aan gerechten, waar in deze voedingsstoffen in'de minder heid zijn, eenige aanvulling te geven. Daar echter de wei niet in den handel voorkomt, moet het gebruik zich wel uitsluitend beperken tot de boerderij, waar men dan ook de wei kent in kof fie en thee, in pap en in pannekoeken. KANTONGERECHT GOUDA. Uitspraken van 24 Nov. Veroordeeld werden wegens overtreding van: Art. 9 Motörwet: W. W. te Ouderkerk a d. IJssel 5.r, subs. 2 d. h. Art. 22 idem: P. A. L. te Gouda 12 subs. 3 d. h.; B. J. H. te Rotterdam 30. subs. 10 d. h.; L. A. Stolwijk 7.50 subs. 3 d. h.; L. A. de V. te Gouda 8.— subs. 2 d. h. Art. 27 ideftl: E. V. te de Bilt 3.— subs. 2 d. h. Art. 3 Mótorr. Regl.; J. A. de V. te Vel- zen en H. B. te Bergambacht, vrijspraak; A. L. te Rotterdam 6.subs. 2d h. Art. 4 idem: J. P. K. te Hekendorp 2.— subs. 1 d. h.; I. V. te Bergambacht 6.— subs. 2d h. Art. 6 idem K. G. B. te Lange Ruigewei- de 1.50 subs. 1 d. h. Art. 11 idem: A. J. T. te Moordrecht 2.50 subs. 2 d. h.; J. J. M. te den Haag (j,subs. 3 d. h.; H. J. P. te Gouda 2.50 subs. 2 d. h.; C. R. te Gouda 5.qljb8- 3 d. h. Art 16 idem: H. P. te Gouda 4.— subs. 2 d. k; J. M. H. Oveawahie 2 x 3.subs. 2 x 2 d. h. Art. 23 idem: N. P. v. H. te Berkenwoude berisping. Art. 27ter id>em: C. T. V. UpReeuwijk 2J50 subs. 2 d. h. Art. 58 idem: G. E. te Reeuwijk bnris- ping. Art. 59 idem: H. S. te Haastrecht, C. L. te Gouda, M. P. woonplaats onbekend en C. H. te Schoonhoven, 1.50 subsi 1 d. h.; J. A. de V. te Stolwijk, A. v. B. te Polsbroek, G. v. jB. en J. v. d. B. te Gouda, 2. subs. 1 d. h.; G. v. A. te Gouda, schuldig zonder toep. vaoi straf ;P. L. E. D. te Boe koop 4.subs. 2 d. h. Art. 62bis idem: W. K. te Stolwijkersluia 3.subs. 2 d. h.; P. G. te Hoenkoop 2.50 subs. 2 d. h. Art. 63 idem: G. Th. v. S. en G. V. fc" Hoenkoop, 2-50 subs. 2 d. h. Art. 9 Motorbeach.: N. W. te W. te Bode graven 4.subs. 2 d. h. Art. Arbeidswet: A. J. de V. te Schoon hoven 7.50 subs. 3 d. h. Art. 73 idem: G. Z. te Polsbroek 7.50. subs. 8 d. h. Art. 4 Arbeidsbesluit: K. V. te Zevenhui zen 2.subs. 1 dL h. Art. 17 Visscherywet: A. M. L. W. te Rotterdam 2.50 subs. 1 d. h.; Q. H. te Cfci- pelle a. d. IJssel 4.subs. 2 d. h.; P. C M te Rotterdam 2.subs. 1 d. h,; A. M. E. en E. v. d. S. te Rotterdam, J. A. te. Dordrecht, 4.'subs. 2 d. h. Art. 426 W. v. Str.: F. de B., K. v. G., H. W., F. H., P. H. B. en C. A. B. te Gouda, f 25.subs. 5 d. h. .rt. 453 idem: J. M. te Gouda 12.— d. h. Art. 24 Veewet- A. V. te Waddinxveen 30.subs. 10 d. h.; J. C. v. W. te Papekap 'aardelijk 5.subs. 2 d. h. m. proef tijd Van 2 jaar. W. H. te Papekop idem; W. N. p. te Zevenhuizen 30.subs. 10 d. h. rt. 35 Vleesd\k.wet: H. L. te Gouda (jspraak; D. J. K. te Haastrecht voorw. 6.subs. 2 d. h. proeftijd van 1 jaar. Art. 3 Vuurwapenwet: A. v. d. G. te Lek- kerkerk 2 x 20.subs. 2 x 8 d. h. v.v. voorwerp. I Art. 6 Cr. Zuivelbesl.: T. N. te Berken woude 2.50 subs. 1 d. h. Art. 23 Alg. Pol. Verord. Hekendorp: C. M. te Woerden 7j5Ü subs. 3d. h. Art. 165a Alg. Pol. Verord. Waddinxveen: J. de J. te Leiden 7.50 subs. 3 d. h. Art. 83 idem Gouda: A. v. d. W. te Bos koop 4.subsi 2 d. h. ,HarwM|k denk „uit naam ven «He „leden der freeée „hondenfeMUWe „voor l»t irep)* op „uw voelrem, zeodet „het leven nm een „mijner, «ome er§ „roekelooxe, neven „niet voortijdig „wordt afgeeneden." UIT DSN OMTRM. REEUWIJK. De De aan den raad dezer gemeente aahge- boden begrootingen der gemeentebedrijven en die van het Burgerlijk Armbestuur geven de navolgende cijfess: Begrooting Burgerlijk Armbestuur voor 1938 geeft aan ontvangsten en uitgaven 27185.55 (vorig jaar 27443.45), een post is uitgetrokken van 19.000 voor onderstel- ningskosten in geld (vorig jaar 19.p00). Begrooting G.E.B. 1938 sluit in ontvang sten en uitgaven met 29685.50 (vorig jaar 30.616; terwijl de kapitaaldienst Wordt geraamd in ontvangsten en uitgaven op 10.686.93). Uit het overzicht afschrijvin gen voor 1938 blijkt, dat de aanschaffings waarde per 1 Januari 1937 was 290.044.26; geraamde uitbreiding over 1937 was 4850, terwijl de geraamde uitbreiding over 1938 bedraagt 850. De geraamde afschrijvingen over 1938 worden geraamd op 9597.28 (vo rig jaar 9663.44). Uit de schuldenstaat 1938 blijkt, dat op 1 Jan. 1938 deze bedroeg 131.702.56 (vorig jaar 140.794.36). De aflossing over 1938 zal bedragen 9091.80, terwijl de rente zal beloopen over 1988 4699.94. Begrooting waterleidingbedrijf. Ontvang sten en uitgaven 17.385.76 (vorig jaar 16.462.64). Kapitaaldienst geeft aan in ontvangsten en uitgaveft 23.596.74 (vorig jaar 13.194.93). De aanschaffingswaarde per 1 Januari 1938 bedraagt 105.196.76, g*rashade uitbreiding over 1938 8857.20 mte een 'geraamde afschrijving over 1938 3975.40. De schuldenstaat op 1 Januari 1938 be draagt 101.200, aflossing over 1938 ƒ3780; aan rente voor 1938 moet worden betaald 3906.70. Bouwbedrijf (20 wonlhgen). Ontvangsten en uitgaven 8818.47 (vorig jaar 8824.81); kapitaaldienst ontvangsten en uitgaven 3344.53 (vorig jaar 3277.98). Oorspron kelijk bedrag der schuld 1928 120.266.80. Brdrag der schuld op 7 October 1937 120.019.99. Aflossing in 1937-'38 1866.58, zoodat het bedrag der schuld op 7 October 1938 zal zijn 118.163.41. A^n rente over 1938 moet worden betaald 4836.75.

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 4