WAT DE MODE BRENGT FILMNIEUWS. Herinneringen aan Cosima Wagner. rechtzaken. RECEPTEN. Nieuw erk erk a. d. HsaeL Boskoop. Dit aardige jurkje bestaat tracht ZWART SKIPAKJE MET GEEL AFGEZET. „!V® DEEDS GOES TO TOWN". Frank Capra's meesterwerk. •Sehouwburgbioscoop. Frank Capra is "en groot regisseur, een van de besten in Hollywood. Hij is mo dern ionder ooit onbegrijpelijk te zijn. hij laat zich nooit verleiden het tempo in zijn films nóür beneden te halendoor zich te vermeien in plastische schoon heid. inaar evenmin tracht hij ooit het tempo in schijn op te voeren door de scènes te bekorten en door elkaar te gooien: zij A filnfe Zijn altijd als een goed verteld verhaal, waarvan men geèn stuk ken zou wenschen over te slaan uit kre- gelighei'i. zijn films vertoonen alle die onofrvalléfïdè samenvloeiingeri der scè nes, die zoovele regisseurs nooit weten te bereiken.- ..Mr. Deeds goes to town" bevestigt en veféterkt Frank Capra's reputatie.'het is een geestig'è film. een teedere en een fell^'tilrn 'tegelijk. Mr. Deeds'is een pro vinciaal. een nonchalante, goedigei be-* C'ary Cooper. scheiden mail, die op een bastrompet speelt, gelegenheidsgedichten maakt, met iedereen goede vrienden is, maar achter grooie lankmoedigheid een zeer gezond verstand en een scherp oordeel verbergt. UitNew York komt een advocaat en deelt hem mede, dat hij twintig millioen dollar heeft geërfd. „Wij zullen het Mr. Deeds voorzichtig vertellen", zegt de ad vocaat tot zijn assistenten, „want het grQGte nieuws zal hem schokken." Schokt het groote nieuws Mr. Deeds? O, neen, hij reageert e.' op als een man. wien men komt mededeelen dat het heeft op gehouden met regenen; tot stomme ver bazing van den advocaat verheugt noch ontroert het nieuws mr. Deeds, die ech ter weldra blijk geeft deksels goed te weten wat het bezit van twintig millioen dollar be i eekent. Met fanfares uitgeleide gedaan (nie mand zoo populair als een milionnalr) reist mr. Deeds naar New York. waar hij ie tfaon krijgt met erfenisjagers, een paar schurkachtige advocaten, klaploo- pers. sensatie-journalisten, huichelaars, rersiotografen. kortom met de ontelbare individuen. cHe. op de een of andere ma nier trachten te profiteeren van de mil- lioenen die zij wanen in de handen van een groentje. Maar mr. Deeds, die zich voordoet als niet droog achter zijn ooren, weet precies wat hij wil en nog beter wat al die anderen willen. Hij is tegen iedere situatie opgewassen, hij houdt zich vol komen kalm als anderen nerveus wor den, hij zet iedereen met een rake op merking of een onverwachte weigering schaakmat, cn als hij het met woorden niet af kan, gebruikt hij zijn vuisten, waht daarvoor is hij Cary Cooper. Op twee punten echter faalt hij, hij onderschat de macht van zijn afgunstige vijanden en hij stelt blindelings vertrou wen in het mooie meisje (Jean Arthur), dat hij ohder zijn bescherming neemt, en dat een verslaggeefster ls aan een krant. Gary Cooper heeft aan zijn vele goede rollen er één toegevoegd die lang. mis schien wel altijd, zijn beste zal blijven; Jean, Arthur laat onder deze regie zien, dat zij 'op één lijiï staat met de grdótsten in haar métier. „GOLDDIGGERS OF 1937 Réunie-Bioscoop. Wy kennen de „Golddiggers 1933", de film van de op geld beluste vrouwen, de schatgravers, zooals de letterlijke vertaling er van is, doch waarvan de beteekenis eerst recht duidelijk werd, toen men de praktijken van deze schatgraveers aan het oog zag voorbijtrekken op het witte doek. Van de 139 girls die in 1933 aan de revue medewerkten, waren er' slechts 41 die mede werking verleenden aan de Warner Bros- film „Golddiggers 1935". Het zijn hoofdzakelijk de upper ten van deze meisjes, zonder welke Berkeley het niet stellen kan en die wegens haar scl oon- heid :n prestaties op wachtgeld worden ge zet, wanneer er niets voor hen te doen valt. Eenige van hen zijn getrouwd en verlangen niet naar de studio's terug te keeren, omdat haar echtgenooten haar gouddorst op be vredigende wijze wisten te lesschen. Na de „Golddiggers 1935" zijn die voor 1936 gekozen en thans de „Golddiggers van 1937". Zij Hebben dezelfde moraal en ge bruiken dezelfde trucs als de golddiggers van 1936 en van alle voorafgaahde jaren. Joan Blondell bezingt het doel-waarnaar-zy- „A nice old man with lots of wealth, Who isn't in the best of health!" Zeer mooie meisjes zyn er onder deze golddiggers: Glenda Farrell, Rosaline Mar quis, Irene Ware, enz., en aangezien al deze meisjes figuranten of danseressen zijn in een revue, wordt er een verbindingsweg aan gelegd tusschen het verzekerings- en het amusementsbedrijf. De man, die de revue financiert, heet J. J. Hobart, de acteur, die de rol speelt heet Victor Moore. Hij' is 59 jaar, niet al te ge zond en bijzonder vrijgevig, vooral tegen over Glenda. Hij heeft twee compagnons, die achter zijn rug al zijn g.'ld hebben verspeculeerd, twee schurken met uitgestreken gezichten, die hem overhalen een levensverzekering van een millioen dollar af te sluiten. Dick •Powell sluit den post af en hij en z'n vriend, de tapdancer Lee Dixon (e:n Fred Astaire Glenda Farrell, Dick Powell e.a. in „Golddiggers of 1937". in den dop) hebben er belang bij dat J. J. zoo lang mogelijk blijft leven. Vanwege de uitbetaling der provisie. De beide compag nons daarentegen hebben er belang by, dat J. J. zoo gauw mogelyk dood gaat. Vanwege d> uitbetaling van het millioen. Maar J. J. denkt er niet aan om al af scheid van het leven te nemen, hy trouwt met Glenda en hoe meer hy met golddig gers omgaat, hoe' jonger en krachtiger hy zich voelt. De revue-film is vol verbluffende trou vailles. Vooral de finale „All's Fair in Love and War" is iets heel aparts in dit genre. De liedjes in deze film zyn: „Speaking of the weather", „Life Insurance", „Hush Mah Mouth", „With plenty of money and you" en „Let's put our heads together". „ANGEL". Thalia-Theater. Wanneer Joseph von Sternheim een film miüktïi, waarin ]V*'arlene Dietrich de hoofd rol «-ervulde,, Werd zy tot een phetnomeen, een irfeëel wezen uit een geëxalteerde droom, dsat <dk contact met de alledaagsclio dingen dezer aardsehc weiWykheid had verloren. De beide keeren, dat Ernst Luibitsch haar als h^ofd' ol&f eelster in een film kreeg want il voerde Frank Rorzage in naam de -e-gie m er „Desire", het was duidelyk voel baar, dat productieleider Lubitsch den groots-ten invloed had gehad daalde ze Herbert Marshall. ne<?r van haai torenihooge verhevenheid en was een vrouw ala vele anderen, belangwek kend w liswaar, maar gewoon: bereikbaar De Mariene uit „Angel", welke film door Luibitsch persoonlek werd geregisseerd, is inderdaad vrouwelyk, zeer vrouwelyk zelfs, aantrekkelyk en ydlel, onberedeneerbaar en onlogisch en achter haar immobiel masker, dat met nauwelyks een beweging van de wimpers óp haaf omgeving reageert, valt een stryd van veel tegenstelling te raden welke Lubitsch dan ook veelvuldig aan tipt- De film betvat een driehoeksgeval, een doodgewoon alledaagsch driehoeksgeval, zooals het inl misschien wel tachtig van de honderd films voorkomt en dat nauwelijks meer nieuWe gezichtspunten biedt. En de regisseur verhult dat ook heelemaal niet. Hy stelt de verwikkeling niet mooier of diepzinniger voor dan ze is, en Lruciii. eventmin op te sicken met een pompeus bouwsel van scènes, hetwelk hy ohgetwy- feld desnoods tot zijn beschikking had kun nen krygen. Neen, hyi gooit het over een, andere boeg en bekylct het geval en de MARLENE DIETRICH in „Angel". (Paramount) 1837 25 December 1937. De stad Bayreuth zal op 19 Decem ber a.s. den lOOen geboortedag van Cosima Wagner, op plechtige wijze vieren. Op den Eersten Kerstdag van 1837 werd Cosima Wagner te Bellagio ge boren, als de dochter van Franz Liszt en van de schoone gravin d'Agoult. Reeds tijdens haar leven is Cosima Wagner een legendarische persoon lijkheid geweest. Deze vrouw, die door Friedrich Nietzsche „het meest geestige wezen van de 19e eeuw" ge noemd werd, h^eft, door haar energie, het levenswerk van Richard Wagner voor de latere geslachten gered. Cosima Wagner is de heldin van ontelbare anecdoten. De vermaarde persoonlijkheid van Cosima op haar kend en die haar veelal tijdens de ..Festspiele" te Bayreuth hebben be zocht, hebben vele herinneringen aan deze hoogstaande vrouw gepubliceerd. Nietzsche was een van haar bewon deraars. In een gezelschap was eens sprake van de groote muzikale be gaafdheid, welke Cosima van haar vader had geërfd. Men vond het jam mer, dat zij niet, evenals Liszt, de vir tuozen-loopbaan had gekozen. „Dwa zen", riep Nietzshe toen uit, „wat jammert gij om haar virtuozen-loop baan! Inplaats van metalen snaren brengt zjj het menschelijk hart in be weging. Nooit mist zij de juiste toets! Dat is de nog vrouwelijke kunst!" Hoe sterk de indruk was, welke de persoonlijkheid van Cosima op haar omgeving maakte, blijkt uit een woord van Dr. Bayersdorfer, den Conservator van de Oude Pinako- theek te München. Op een avond ver scheen hij in een wijnlokaal, waar ve le kunstenaars uit München vertoef den. „Vandaag was de jonge me vrouw Cosima in de Pinakotheek", vertelde hij, „zij was in gezelschap van drie vorstinnen en vier gravin nen. Ik heb de dames mogen rondlei den-" ,.En hoe was zij?" vroegen de kunstenaars, die haar nog niet per soonlijk kenden. „Zij was de vorstin", sprak Dr. Bayersdorfer plechtig, .,de anderen waren haar gevolg"... Het was algemeen bekend, dat Co sima volkomen op de hoogte was, van alles wat Samenhing niet de goede ze den en gewoonten. Hier was haar ad vies beslissend. Een enkel voorbeeld: Ten huize van een bekend Wagner- dirigent vond eens een feestmaal plaats. Als dessert werden den gasten aardbeien met slagroom aangeboden en hierbij ontstond de vraag, of slag room met een lepel ofwel met een vork diende te worden gegeten. Her mann Levy, de huishèer, telegrafeer de zonder aarzelen aan Cosima, naar Bayreuth en, terwijl men nog aan ta fel zat, kwam het volgend antwoord binnen: „Dat gij de wijsheid met le pels hebt genoten is mij bekend. Daar om is het U vergund deze „Weishèit" (een zinspeling op de kleur der room) met de vork te eten." Bijna bovenmenschelijk is de taak geweest, welke Cosima Wagner, in de jaren 1884 tot 1908, toen zij de „Fest spiele" te Èayreuth leidde, heeft ver vuld. Zij kende alle partituren Van den meester uit het hoofd, zooals ook al zijn aanteekeningen aangaande de re gie der werken. Zij beheerschte alle rollen. Zij toonde Hagen, hoe hij rflet kromme beenen moest loopen. Zij gaf de beste voorstelling van het ontwa ken van Brünhilde in „Siegfried". Zy studeerde met de verschillende zan geressen de rollen van Eva, Elisabeth, Elsa, Isolde, Kundry. De grootste waarde hechtte zij aan de uitspraak. Eiken dag werden onder haar leiding gedurende twee uur spraakoefeningen gemaakt. Toen de zangeres Luise Reuss-Belce eens de partij van Fricka in de „Walküre" niet overeenkomstig haar wensch had gezongen, kreeg zy in de garderobe het volgend briefje van Cosima's hand„Meisje, in welke taal heb je vandaag gezongen In de omgeving van Cosima heeróchte echter steeds de beste stem ming. Zij was de hoffelijkheid in per soon en byna iederen dag, tijdens de „Festspiele", bracht zij een bezoek aan de zangeressen en zangers, om weer alles goed te maken, voor het geval zij een hunner bij de moeilijke repetities had gekrenkt. Daar echter deze bezoeken, waarbij zy steeds pre sentjes meebracht, zeer tijdroovend waren, had Cosica iets kostelijks ver zonnen Wolff, haar huisknecht, moest steeds trachten te weten te ko men, wanneer de kunstenaars en de „Festspiel"-gasten niet thuis waf en, en op dat uur verscheen Frau Cosima. gaf haar kaartje en haar cadeautje af en sprak er haar „diep leedwezen" over uit niemand thuis te hebben ge troffen. De oude Wolff, die even oud was als Cosima zelf, droeg van dit tijdstip af den naam „Besuchswolff". AARDIG SCHOTSCH COSTUl MPJE VOOR DE JEUGD. gen Leigt ze een merkwaardig getuige nis af van de zelfbeperking waarmee de regisseur zym gegeven wist uit te werken Boven alles is Lubitsch een meester van het détail: met haast nietszeggende tafre^ len en woordspelingen, duidt hy de sfeer van het Parysche speelhol aan; verstolen blikker en inderhaast geapmfeen woorden scfheppen de spaMiing tusschen de vroUw en de twee mannen als de vriend op bezoek is. Een Weensdh melodietje (van Leo Robin en Frederick Hóllander) is oorzaak, dat de man de verhouding tusschen den vriend en zyn vrouw ontdekt en zoo telt de film er honldierde die samen in een vluchtig en in direct spel de psychologische verwikkeling vormen. moeilijkheden, waarin hy weloverwogen zyn drie hoofdpersonen stort, met een critisch en byna wetenschappelyk-analyseerend oog objectief en onaangedaan. Hij sluit de verrassing van het toeval uit en houdt zich niet op irnet doorzichtige methodes om een gespannen verwachting te bouwen: de verwikkeling is van het eerste oogenblik af klaar en ligt als het ware op de snytafel om tot in haar finesses te wor den ontleed; een houding,, welke merkbaar verwant is met dfe ironie, welke Lubtisch in zyn vorige films in menige variatie te zien gaf. f „Angel" bezit de eigenschappen, welk- haar tot een ..publiekfilm" stempelen en desondanks zou men geneigd zyn te zeg- EEN BRONZEN GESP MET SLEUTEL- SLUITING. Dit aardige jurkje bestaat uit een lange blouse en rok met losse kraag, die om de hals wordt vastgeknoopt. Voor de zakjes is de geruite stof schuin genomen. Een charmant skipakje met muts, hals doek en handschoenen in vrooiyke kleur, is alleraardigst en ziet er levendig uit. Dit is weer iets nieuws en aparts, een ceintuur met gesp. die door sleuteltjes wordt afgesloten. m .erzekeringszwendel te Zwijndrecht en omgeving. m verband met de verzekeringszwen- Jirlien, te Zwijndrecht en omgeving nipped ten nadeele van de N.V. „Vic- 5a" te' Amsterdam, moet de 23-jarige van D ambtenaar ter secretarie te oendrlk ido Ambacht voor het Haagsche ..mditshof terecht staan. Naar men zich zal herinneren, hebben «prschillende Inspecteurs van deze maat- Vtiap polissen opgekocht van verzeker en, die geen premie meer kouden be lden eenigen tUd uit eigen middelen •oor 'hen de premie doorbetaald en ten •lotte het overlijden van deze personen vemeld. waardoor de inspecteur ln het Et van den uitgekeerden sotp kwam. De rol, welke de gemeente-ambtenaar m deze zaak heeft gespeeld, was zeer be s-heiden Hij had «wee begrafenis- for mulieren aan één der inspecteurs ter hand gesteld, waarmee deze de verzeke ringsmaatschappij heelt kunnen oplich ten Voor drie formulieren ontving ver dachte 20 belooning. Daar het hier fraude gold, gepleegd door een ambtenaar, heeft de Dordtsche rechtbank de zaak zeer ernstig opgevat en een gevangenisstraf van zes maan- den opgelegd. Wist u. toen u die formulieren afgaf, marvoor ze moesten dienan?" vroeg de president van het Haagsche gerechtshof, die deze zaak heden behandeld, aan ver- Verdachte antwoordde onkennend. President: „Maar toch niet voor een geoorloofd doel". Verdachte ..Op dat moment wist ik dat nog niet". Later is verdachte angstig geworden en heeft strookjes van de formulieren, waarop de naam van den drukker stond, afgeknipt Hij heeft toen. ondanlts het verzoek van den inspecteur, geen formu- De advocaat-generaal, mr. A. Rom- bach, wilde, hoe ernstig deze zaak ook was, het nog wel eens met een voorwaar delijke gevangenlstraf probeeren, daar over verdachte een zeer gunstig reclas- seerlngsrapport is uitgebracht. Spr. vorderde de opgelegde zes maan den voorwaardelijk. De verdediger, mr. B. van Marwijk Kooy. wees er to zijn pleidooi nog op dat verdachte wel heeft begrepen, dat hij iets onbehoorlijks deed. niet. dat zijn vergrijp zoo ernstig was. Voorts sloot pleiter zich bij het requisitoir aan. Uitspraak 20 December. Een kat levend verbrand. Bakker tot een week gevangenis straf veroordeeld. Voor den politierechter te Haarlem is gisteren een ergelljk geval van dieren mishandeling behandeld Een 23-jarige 1 bakker had van een kennis een kat ge kregen met het verzoek het dier te wil len dooden. De kat zat in een zak. De sakker gaf het dier eerst een klap. doch het scheen daarna niet dood te zijn. Daarom heeft hij het toen in het vuur van den oven gegooid Het arme dier had tevergeefs geprobeerd door 't rook kanaal te ontvluchten, doch het ls ten slotte in het vuur omgekomen. Verdachte zei voor den politierechter, dat hij dacht dat de kat van den eersten klap al dood was. Toen zij In den oven lag, bemerkte hij dat zij nog leefde. De officier van justitie vond het een ergerlijk geval van dierenmishandeling en eischte f 16 boete. De politierechter veroordeelde hem tot een week gevan genlstraf. Steunfraude. Voor den Rotterdamschen politierech ter heeft terecht gestaan de metselaar C J D uit Reeuwijk. Hij had 8 aan inkomsten voor de steun verzwegen. Ver dachte gaf toe, dat hij een karweitje voor een huizenexplottant blad opgeknapt waarvoor hij 12 zou ontvangen. Tot nog toe had verdachte echter nog slechts 8 gekregen en zijn bedoeling was geweest om het geheele bedrag te vermelden, wanneer hij ook de ontbrekende 4 zou hebben ontvangen. De politierechter vond het wel heel lis tig gevonden, maar logisch is het niet en een dergelijke regeling zou ook zeker niet in het voordeel van verdachte zijn geweest, omdat daardoor de mogelijkheid zou ontstaan dat hij in een week geen werklooszenondersteuning zou ontvan gen, terwijl als hij eerst 8 en daarna 4 zou vermelden, hij in beide weken toch een aanvullend steunbedrag zou hebben gekregen. Uit de verklaringen van den huizen exploitant bleek inderdaad, dat van de totale verdienste totnogtoe slechts 8 was uitgekeerd, terwijl de secretarie ambtenaar verklaarde, dat dit geval het eenige was, wat ten nadeele van ver dachte bekend was. Het O. M. eischte 1 week hechtenis, doch de politierechter vond aanleiding om verdachte 3 dagen gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar, op te leggen. Verzwijgen van kapitaal- De smid J. H. de S. uit Gouderak, had, toen hij werkloos werd, een aanvraag om ondersteuning ingediend. Hij had toen een verklaring moeten ondeiteekenen, dat hij geen spaargelden bezat, maar later was uitgekomen, dat verdachte in het bezit was van een spaarbankboekje met 3». Toen dit bemerkt werd, had hij reeds f 301,75 aan ondersteuning ont vangen en de eerste maatregel, die ge nomen werd. was verdachte te dwingen, die som aan het gemeentebestuur van Gouderak terug tc betalen Maar het verzwijgen van de spaarcentjes bracht De S. nu ook voor den politierechter, die i zich In vrij krasse bewoordingen uitliet 1 over het laakbare van de daad. Het bleek dat verdachte, die vrijgezel ls. maatrege len genomen had om, wanneer hij oud zou zijn en niet meer tot werken in staat I niet afhankelijk te worden van de ge meenschap. Hij had daarom fen v«zeke- ring gesloten, die hem een. IMrente ga- I rendeerde en om zeker te zijn, dat hu ten allen tijde in de gelegenheid zou zijn. om de premie te betalen, had veidachte een spaarbankboekje aangelegd. Dat hij Rynlandsche peperkoeken. 600 gram honing, 500 gram bloem, 250 gram suiker (basterd), 2 eieren, 10 gram cardanon, 125 gram graf gehakte amande len; 1 theelepel dubbel koolzure soda. Honing verwarmen en de gezeefde bloem erbjj voegen alsmede de basterdsuiker en tot den volgenden dag laten staan. Daarna eieren bijVoegen en alles vijftien minuten flink kneden. Overige ingrediënten toevoe gen en nogmaals 15 minuten kneden. Een bakblik met reuzel invetten en het uitge rolde deeg hierop overbrengen en in een warmen oven goudgeel laten bakken, daarna ovengiafc met een dikke suiker-stroop en nogmaals 10 minuten in getemperde oven brengen, daarna warm in reepen snijden. Baseier Leckerli. 500 gram honing, 500 gram suiker, 500 gram gemalen amandelen( met bruine huid je), 500 gram keizersbloem, 70 gram gecon- fjjte citroenschil, 34 nootmuscaat, V4 wijn glas arak of rum. Honing verwarmen en suiker en amande len toevoegen, daarna alles goed vermen gen en vervolgens bij kleine hoeveelheden de bloem en tenslotte de overige ingrediën ten. Men zet dit deeg afgedekt weg op een koele plaats gedurende 8 dagen en rolt het daarna vingerdik uit en brengt het over op een goed ingevet blik, b.v. met slaolie be- Btreken of met reuzel. Bakken in heete oven en daarna nog warm in reepen van 2 vin gers breedte snijden. Kastanje met chocolade gebak. Kastanjepuree wordt in Parys als een deli catesse geserveerd en natuuriyk vermengd met verschillende ingrediënten. Het is In derdaad een smakelyke, doch machtige toe- spys, evenals slagroom met kastanjepuree. Wy laten hieronder het recept volgen van een buitengewoon smakelyk en weinig kost baar gebak, dat ongetwyïeld met de ko mende feestdaigen succes zal oogsten. Men heeft voor 3 4 personen noodig: K.G. kastanjes en 3 reepen chocolade. De kaBtanjes worden gekruist en in licht ge zouten water opgekookt en van de buiten ste schil ontdaan, doch ook van het don kere huidje ,dat om de kern zit, daarna kookt men ze verder gaar in melk en draait «e warm door de puréemolen. De chocolade- reepen worden aan stukken gebroken en met een eetlepel melk in een kommetje ge daan, dat men op een ketel kokend water J plaatst, zoodat men een dikke massa krygt, die vermengd wordt met een afgestreken eetlepel boter en 2 eetlepels suiker. Men voegt deze massa by de warme kastanje- puree en mengt een en ander door elkander. Het deeg, dat nu ontstaat, moet stevig zyn en wordt overgebracht in een met slaolie j ingevette vorm, die pl.m. 4 c.M. hoog is, waarin het tot den volgenden dag weggezet wordt, waarna men het op een gebakschotel waarop een papieren rand is gelegd, stort. Men kan de bovenkant bedekken met een laagje chocolade, die men gesmolten heeft, b.v. een reep en die men uitstrykt met een mes. Garneeren met slagroom verhoogt het effect en maakt de smaak fyner. Aachener Printen. 500 gram huiBhoudstrAw^öOO gram bloem of roggemeel, 125 grafT%fiedersuiker, theelepel kaneel,, theelepel coriandei, theelepel anyszaad, mespunt nagelgruis en Vz theelepel gemalen gember, 8 gram pot- j asch, 100 gram bruine kandy. Bloem zeeven en vermengen met kruidefl SU suiker. Stroop verwarmen en door bloem ^Ifêeren. Potasch in een scheut w^rnje melk oplossen en door het deeg mengen, dat men pl.m. 8 dagen afgedekt wegzet, liefst lan ger. Kandy stukstooten en by het deeg voegen, dat daarna uitgerold wordt, op 3 m.M. dikte. Punten snijden 3x9 c.M. en in matig warmen oven pl.m. 10 a 12 minuten bak ken. Met een mengsel van stroop en een weinig bloem bestrijken, wanneer ze nog warm zyn en vlug laten drogen. Gembervla. Kook vanillevla van V» L. melk, 3 eet lepels custard, 5 eetlepels suiker en desge- wenscht 1 ei. Sny'd 1 ons gember in klein-e stukjes ,roer ze door de vla (van het vuur) en vermeng ze daarna met de gember- stroop. Doe ze in een viaschaal en leg hier en daar een schijfje gember. het bestaan van dit geld verzwegen heeft vindt zijn oorzaak in zijn angst, dat hij niet in staat zou zijn. de verschuldigde premie te betalen, waardoor de zekerheid voor zij» oude dag verloren zou gaan. Het O M. was van meening, dat ver dachte wel erg aan geld hecht, zoodat het betalen van een flinke boete zwaar der zal treffen dan het ondergaan van een gevangenisstraf. Het O. M eischte 50 boete subs. 10 dagen hechtenis en tot deze boete wordt verdachte daarop veroordeeld. OTT DEN OMTREK Waddinxveen De Burgemeester hoopt spreekuur te houden ten raadhuize op Dinsdag 14 De cember a.s. des v.m. tusschen U—12 uur. Gevonden en verloren voorwerpen. Gevonden: een paar glacé handschoe nen bij A. v. d. Kraats, Onderweg 63; een portemonnaie met inhoud bij C. Binnen- kade, Dorpstraat 36; een woUen sjaal bij H J Bulder. Kerkweg 36; oen armband bij T. Alblas. Kerkweg 138;. een dekzeil- tje bij J W Klopper. Zuidkade 73. Kinderhandschoentje bij A. Strjjdhnrs'.. Jan Dorrekenskade 35; paar zwarte sokken bij D. Peters, Zuidkade 52; boodschappen mand bij P. vpn Erk, Jan Dorrekenskade 60; sleutel bij* P. Molenaar, Hmegmwerweg 102; paar glacé handschoenen bij A. van der Kraats, Onderweg 63. Als verloren werd aangegeven: een wit bontje, een tooneelboekje, een mo- toitasch met inhoud, ten rijwielbelas- tingmerk. Bureau steun verleening. Het bureau voor de stcunverleetiing enz. wordt met ingang van Maandag 13 December a.s. overgeplaatst naar de 'kantoren aan den Henegouwerweg. Het bureau ls geopend des v.m van 9 uur tot 12.30 uur Zand strooien bij gladheid. Wanneer de straat tengevolge van vorst, sneeuw of ijzel glad Ls. moeten de stoepen of het voetpad voor de hulzen der ingezetenen ter breedte van een meter uit dc stoep of deur met asch of zand worden bestrooid gehouden, zoo lang d<* gladheid duurt. Kantoren gesloten. Dc kantoren van den gemeente-ont vanger. tevens boekhouder-kassier van de gemeentebedrijven zullen op 13 en 14 December a.s. voor het publiek gesloten zijn. Met ingang van 15 December a.s. zijn dk' kantoren gevestigd aan den Hene gouwerweg en telefonisch te bereiken onder no. 32. Geen vetsmelterij aan den ■s-Graveweg. Naar wij vernemen zal in de voorma lige boterfabriek aan de» 's-Gravenweg geen vctsmelterti worden opgericht, zulks in verband met besprekingen gehouden door den burgemeester met de eigenaren van bedoeld fabrieksgebouw. Naar men weet waren tegen de oprich tiiv van een dergelijke fabriek nogal w..« zwaren geopperd Verkooping. Jn de zaal van Café Honkoop heeft ten overstaan van notaris A. T. v. d. Leeden in Ouderkerk a. d. IJssel de afsla» plaats ge had van de landbouwers woning mot schu ten. hooiberg, erf, watering en een perceel I bouwgrond, gelegwn aan de 's-Gravenwev B 16. De beide perceelen, welke de vorige week in bod waren gezet op resp. 3600 en 750, werden in combinatie afgemijnd door don heer F. in 't Hout, voor 4360. Vreeselyk emoutiig: 'nV-vormig verkeers bord beteekent, dat u 'n Voo^rangsweg nadert, waarop het verkeer voorrang heeft, onverschillig of het voor u van links of vgn rechts komt. nnrdwld benevens ln geval van nood zaak gratis vervoer per ziekenauto naar het ziekenhuis. Zij toe zich enkel tot deze verzekering willen beperken, en dit zijn in hoofdzaak dan wel toe personen, die op het Acade misch Ziekenhuis te Leiden zijn aange wezen kunnen zich tegen f 125 per ge- dn verzekeren om in een ander zieken huis operatief te worden behandeld, voor het geval het Academisch Ziekenhuis hun weigert op te nemen en te behande len. Het z.g. tusschentarlef. Groep B: Premie 006 per week per persoon*). Uitkeering als boven. Het tusschenta rlef geldt hier niet. Voorts maximaal 60 vergoeding der operatiekosten en ma ximaal f 26 vergoeding voor het gebruik dèr operatiekamer en verbandmiddelen 6 Groep C: Premie 0.Ö8 per week per persoon*). Uitkeering omschreven als geldend voor groep B Voorts maximaal 3 maal ver goeding van röntgenfoto's A 5 (max.) per foto en maximaal f 25 voor bestra lingen Indien in een gezin meer dan drie inwonende kjncieren zijn beneden 16 jaar. zijn het vierde, vijfde, zesde kind en zoo vervolgens vrijgesteld van premiebe taling. Coöu. Vereen „De Boskoopsche Veiling". Vcilingberichten van 2 tot en met 8 Dec Per bot van 10 stuks: Pechtold 2327, Wendland .30-Jjf—121Hadley 20-^K>. Claudius Pernel 75110. Briarcliff 3045. Butterfly 50--84. E G. Hill 28-J1. WUh. Kordes 70130, Roselantoa 40—80. Plorex 126. Phoebe 50—70. Edith Helen 20— 38—122, August Noack 3046, Else Poul- sen 14—25—53, Ingar Ohlsson 80—88, Vier l landen 80—100. Chrysanten grootbl. 70— 150, Chrysanten tros 1019. Asjaergus 11. Pernettya 13. Andromeda l Cl—1.3. Gerbera 302-34, Clematis Prins Hendrik 60—120, Bonte Ligustrum 12, Cyclamen per stuk 17. Skimmia per stuk 17. Begonia p. st. 15. Gemeenteraad. t Verslag van het verhandelde in de openbare vergadering van den gemeen teraad van Boskoop op Maandag 6 Dec. '937. des avonds om 7 uur. Voorzitter: de lieer mi-. E. P. Verkerk, burgemeester. Secr taris: de heer W Trapman Tegenwoordig zijn alle leden. I De Voorzitter opent de vergadering De notulen der vergadering van20Oct. 1937 worden onverahderd vastgesteld. Behoudens enkele kleine opmerkingen worden de ingekomen stulrken vermeld onder a. tot en met m. toot kennisgeving Ingekomen is een besluit van Gedep Staten van Zuid-Holland d.d. 10 Novem ber 1S37, waarbli aan Boskoop vergun ning wordt verleend voor het leveren van water aan perceelen onder de ge meente Reeuwijk. gelegen aan de Oost zijde van den weg beoosten d» Gouwe Lat op de V-borden: 't is voor uw eigen veiligheid! Samensmelting Vereen, voor Zlekenhulsverpleging en de Ver. tot bestrijding van operatiekosten. De besturen der. belde hierboven Ke-, noemde vereenigingen hebben na gehou den besprekingen besloten aan hunne respectievelijke ledén voor te stellen over te gaan tot een iusle van beide vereeni gingen Deze fusie zal tot stand komen 15 Dec. a.s. en ln werking treden 1 Jan. 1938. In een nieuw reglement, dat er dan komt zullen de tarieven voor de premies en ultkeerlngén worden vastgesteld. Het nieuwe bestuur dat moet worden be noemd. zal uit 9 leden bestaan, vier aan te wijzen door de thans bestaande Vereen, tot bestrijding der Operatiekos ten en v ij f dooi de Vereen, voor Zlekon- huisverpleging Het voor to stellen tarief kent drie groepen: A. B en C. Groep A: Premie 0.Q3 per week per persoon*) Uitkeering maximaal 30 dagen 4 f 2.5(1 voor elke opneming in een ziekenhuis, welke medisch noodzakelijk wordt ge ul. B en W stellen voor de vergunning onder de daarbij gestelde voorwaarden te aanvaarden. Hiertoe wordt besloten. Mededeelingen B. en W. deelen o.m. mede: dat met ingang van 31 October j.l. een aanvang is gemaakt met de verstrekking van een brandstoffenblislag aan onder steunde en bij een werkverschaffing ge plaatste werkloozen. Deze bijslag be draagt thans 1 ao Ber week. dat van den minister van Sociale Za ken bericht is ontvangen, dat ook dit jaar aan ondersteunde werkloozen boven hun steunuitkeering de gebruikelijke Kerstgave kan worden toegekend. Deze cave zal worden verstrekt. dat Ged. Staten dezer provincie bij het raadsbesluit van 10 Sept. 1937 tot vast stelling van een verordening op de hef fing van besmettelijke ziektengelden eenige opmerkingen hebben gemaakt. B en W hebben geen bezwaar aan de opmerkingen tegemoet te komen en stel len voor toenovereenlcomstig te besluiten Hiertoe wordt besloten. dat zij tot gemeentelijken vertegen woordiger bij de TentoonsteUingsvereen Boskoop" hebben aangewezen den heer W. C. van Kleei. die deze benoeming heeft aangenomen. dat zij op 26 .October j.l. publiek heb ben aanbesteed de betonwerken en bij komende werken voor de verbouwing van de nafilters van het pompstation der waterleiding. Het werk is gegund aan den op een na laagsten inschrijver, de fa. Gesman en Zoetemeijer te AlP^n aan den Rijn, voor de som van 23.890. De raming van de kosten van dit deel der werken beliep 24.000. dat zh het perceel 3A van het gemeen telijke bouwterrein voor den daarvoor vastgestelden prijs van 1675—fhebben verkocht. dat met de verbetering van den Zijde- weg blijkens mededeellng van den pro vincialen waterstaat, een aanvang zal worden gemaakt in Februari uiterlijk Maait, van 1938, voor zooveel betreft het gedeelte van' den weg, gelegen tusschen dc Dorpstraat en de Parklaan. Voor de financiering van de verbete ring van hct.daarin gelegen gedeelte net gemeente •zal, zoodra de daarvoor ver- eischte gegevens volledig zijn, den Raad een credlet worden gevraagd. Dit betreft het gedeelte weg, gelegen voor de Ned. Herv. school, ter lengte van een 50 M. Behoudens eenige kleine opmerkingen worden de mededeehngen voor kennis geving aangenomen. Voorstel tot verlenging van de verhu ring van de perceelen C en D aan da Zuidkade. StUzwiigend wordt hiertoe besloten Voorstel tot. verhuring vat) boomkwee- korijland aan de Zuidkade aan A. C Schoemaker. Behoudens enkels! opmerkingen wordt hiertoe zonder discussie besloten. Eveneens wordt besloten tot verhuring van'groentenland aan de Zuidkade aan G. Belt en J. Otterloo. Voorstel tot nadere vaststelling van grondprijzen van het bouwterrein der 8 De heer Boelcraad heeft zich afge vraagd of voor sommige perceelen de grondprijs niet te hoog is. Wanneet er een redelijk bod voor een bepaald per ceel wordt gedaan, verdient het wellicht aanbeveling tot te overwegen. Zoo acht hij perceel 3 te duur. De Voorzitter antwoordt, dat tot per ceel verkocht wordt. Het is geschikt voor een winkelpand. De heer 't Hort meent dat de grond niet voldoende bouwrijp te. Dit kan e.v. tjouwers afschrikken Tenslotte wordt overeenkomstig het voorstel van B. enW. besloten. Voorstel tot vaststelling van een aan- vuillngskohier der hondenbelasting voor het jaar 1937. Hiertoe wordt behoudens een opmer king van den heer Loef, stilzwijgend be- sloten. Voorstel tot verlenging van den ter mijn voor ontruiming van de woningen Zijde 218 en 228. Behoudens een vraag van den heer Noest wordt hier eveneens stilzwijgend toe besloten Voorstel tot aanvulling van de veror dening. «regelende de bezoldiging van de ambtenaren en werklieden. Hierover ontstaat een zeer langdurige discussie. Uit de debatten en het voorstel blijkt, dat B. en W. hieromtrent niet eensge zind zijn- Verschillende leden vragen nadere Tn- Uchtingen. De heer 't. Hart meent; dat de instel ling van de positie van assistent-opzich ter-teekenaar bij publieke werken, waar het om gaat, alleszins gerechtvaardigd is. Wethouder Guldemond wil een histd- e rische belichting van deze kwestie geven Uitvoerig gaat hij na de positie va* dj» heer Lok, die volgens hem geen opzich ter is. Het administratieve deel van pu blieke werken is omvangrijk. Er Is nog veel te doen bij publieke werken. Zpo moet een rapport uitgebracht worden over de rioleering in Boskoop. Dat w« heel wat zeggen. De Voorzitter is als minderlleld van het college van B. en W. tegenzit voor stel en wei op grond van zakelijke over wegingen. Er zijn versohillende werken afgeloopen, toe slechts eenmaal plaats vinden, zooals de Gouwewerken, de con tra prestatie, de aanleg vnh een arbore tum, dan Ls er ook nog de stopzetting van de bebouwings- en- rooilijnvoorschrif ten. Wanneer er.dus geen enkel concreet werk van langen duur voorhanden is, moet spreker zich tegen de Instelling van clezc functie verzetten. Waarmede hij natuurlijk niet zeggen wlL dat, wanneer oöit een ttldelijk werk een tijdelijk op zichter zou vragen, hij zich hier tegen zal verzetten. De kwestie-Lok staat hier buiten. Lok is geen opzichter In tweede instantie wordt hier nqg langdurig over gesproken Verschillende leden motiveeren hun standpunt in deze Tenslotte wordt het voorstel va» B. en W. aangenomen met 9 tegen 4 stemmen, toe van de heeren Boekraad, Brand, Loei eri Kranenburg. Aanbieding van de ontwerp-begrootin- gon van gemeente, gemeentebedrijven en burgerlijk armbestuur voor den dienst ïejfi. Deze worden gesteld in handen van dr commissie tot het nazien der begroo tingen De heer Van Kleef belooft zijp best 'e zullen doen om de Ijegrootingen uiterlijk tusschen Kerstmis en Nieuwjaar 4 in drn Raad te kijnnen behandelen. Voorstel tot ophêfting van den ge meentelijken' waarschuwingsdienst bij den onbewaakter. spoorwegovergang in den Zljdeweg. Hierover ontstaat een vrij lange dis cussie. De heer Loef vraagt of de bewaking niet vanytt het station kan geschieden. Dc heer Van Kleef stelt de vraag of er al pogingen in het werk zijn gesteld om de bewaking van provinciewege ter hand te laten nemen. De weg is provin ciaal eigendom. Zelf betwijfelt hij of de provincie hiertoe bereid gevonden zal worden. Kan b.v. op een afstand van een 01 tot 30 M. van de spoorbaan geen rood flikkerlicht geplaatst worden? De heer Noest, is een beetje teleurge steld door tot voorstel. Wij zijn thans net. zoo ver. als toen de spjor ging rijden. De Minister-van Waterstaat sclirtjft wel. dat bewaking door particulieren uit den booze moet worden geacht, doch dat aclit hij een scherpe veroordeeling. Laat dc waarschuwingsdienst voorlooplg blij- ven bestaan. Do Voorzitter antwoordt, dat aanne ming van dit voorstel niet beteekent. dat de bewaking uit de gedachten van B. en W. zal zijn. Het plaatsen van een alarm- inrichting. zooals bij Bteenwijk knst i 40CO. benevens een f *00 per jaar aan .stroomverbrnik- De heer Haring wil voorloopig dep dienst behouden. De heer Brand zou een bepaalde som aan de spoorwegen willch geven om daar voor de bewaking *te talingen Wethouder Van Gelderen stelt voor de zaak aan te houden e» nog hader te on derzoeken of nog een of andere oplos- slag to vinden ls. De lieer Van Kleei wijst er nog op. dat in Zweden bij eiken onbewaakten over weg een flikkerlicht is te vinden De heer Orootendorst zegt, dat voor automobilisten de waarschuwingsborden i bij de onbewaakte spoorwegovergangen te hoog zijn geplaatst. Men kan vanuit een auto de borden niet goed zien.'Hit twijfelt er niet aan of de waarschu- wingssystemen, zooals bijv. in Steenwllk zullen straks heel wat goedkooper zijn 1 dan '4000. Het gaat nat als ntet een boek. Het eerste exemplaar kost geld.

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 4