ex. 8300 OPLAGE Kerst- aan bieding! Deze Courant komt in vele duizenden gezinnen Gegarandeerde oplage 8300 EERSTE BLAD. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, ICIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. 76e Jaargang ONZE EERSTVOLGENDE Valsch Spel. Het wonderland der autarkie. 8 Reclame dagen Mantels, Japonnen, Hoeden, Kinderkleeding Regenmantels enz. tegen Sterk verlaagde prijzen Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen Bahlmanr^. I Brieven uit de Hofstad. No. 19604’ Zaterdag 18 December 1937 1 sonden mededeelingen bfl contract tot zeer gereduceerden zeewering bij DIRECTIE GOUDSCHE COURANT. FEUILLETON. zij ik blij, dat moeder uit was en Ik N (Wordt vervolgd.) dozijn keeren op Hardacres geweest zijn. Ik begrijp niet, dat moeder er nog heen vertrouwen nog nooit beschaamd. Hoe kwam het dan. dat zij plotseling bezweek in de Tweede Kamer nog eerst eens ampel moeten worden overwogen. Er staan nu naast materieele waarden ook zeer gewichtige geestelijke waarden op het spel. met een bezoek nister Beek een >eck. VAANDELS, voordigheid van i|? g van de vaandels. zal met het oog op de a.s. KERSTDAGEN verschijnen op VRIJDAG 24 DECEMBER. ONS KERSTNUMMER MET ZEER GEVARIEERDEN INHOUD. De advertentiën voor dit Kerstnummer worden gaarne zoo spoedig mogeltyk ingewacht, doch UITERLIJK TOT DONDERDAGMIDDAG A.S. 12 UUR. ran soliede Boek- vóór de plaatsing Naar het Engelsch van ANNIE 8. SWAN. Nadruk verboden. Dat verwondert mij niets. Ik heb toen beweerde zij - ten. Er was iemand bij haar in het rij- I tuig. Ik keek over het gordijn, nadat ik de deur gesloten had. Er was een meisje bij haar, een vreemde. Ik had haar nog nooit in deze streek of in het rijtuig van Hardacres gezien. Daar Lucy in het algemeen alle gehei- men, wanneer het privé-zaken betrof, goed kon bewaren, vertelde haar broer haar nog al veel. Men zou verwonderd opgekeken hebben, als men geweten had. In de handelspolitiek wordt Neder land steeds vechtlustiger. Het Nederlandsche volk is, naar men weet, in de geheele wereld bekend om zyn nuchterheid. Een Hollander gaat niet over één nacht ijs, hy kijkt eerst eens de kat uit den boom, is nooit romantisch, als het zake- IJjke onderhandelingen betreft, kortom, wij zjjn, als het op daden aankomt, in alle wa teren gewasschen. Onze minister-president is 'het toonbeeld van deze onverstoorbare Hollandsche nuchterheid en minister Steen- berghe mag men stelig om zijn kloek voor komen niet tekort doen, wanneer wij het over de Hollandsche degelijkheid hebben. Minister Romme moge dan met zijn spor tieve uitbundigheid op de kunstijsbaan even een uitzondering vormen, wanneer wij daar naast de bedachtzame gelaatsuitdrukking van de heef en De Wilde en Van Dijk zien, dan zijn wij aanstonds weer gerustgesteld. Zeer veel van den geest der overwinteraars op Nova Zembla moet er toch ook in onze staatslieden zijn overgebleven. Aan taaie vasthoudendheid, om een een maal gesteld doel te bereiken, ontbreekt het ons stellig niet, vooral, wanneer het de handelspolitiek betreft. Er heerscht op dit punt een technische samenwerking, waar aan het Nederlandsche elftal een voorbeeld zou kunnen nemen. De tactiek laat niets te wenschen over. In minister Steenberghe hebben wij nu een middenvoor, die op voor treffelijke wijze samenwerkt met den rech tervleugel van het team, terwijl de achter hoede voor een verdediging zorgt, die vrij wel niet te passeeren is, wanneer er eens een‘ uitval mocht worden gedaan uit het vijandelyke kamp van den vrijhandel. Voor strafschoppen zal nu aanstonds, wanneer de tariefmachtigingswet eenmaal voor aan vullende spelregels zal hebben gezorgd, ook minder behoeven te worden gevreesd. Bo vendien zyn wy in beginsel vry handelaar gebleven, zoodat er desnoods ook met kop ballen kan worden gewerkt. Dat is het groote voordeel van de tegenwoordige be scherming: het is alles slechts schijnbaar. Zoodra die posities op de wereldmarkt weer veranderen, kunnen wy met een handom draaien van protectie naar vrijhandel over- r gaan; wat nu door de contingenteering, de productiebeperking, de hooge invoerrechten Een te zamen geleden verdriet, een te zamen gedeelde zorg, verbindt de harten nauwer aan elkaar, dan jaren van onaf gebroken voorspoed. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels ƒ1.55, elke regel meer ƒ0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Ltefdadigheids-advertentiën de helft van den prys. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1-4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hoogcr Gewone advertentiën en ingezonden r.._2_o‘„L-2-2__ prjjs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst i handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname venwkerd te zijn. onder den heftlgen drang het romanti sche testament van Sir Christopher aan Annabel mee te deelen? Dat zal Miss Hamlyn geweest zijn. Als je mij belooft er met geen sterveling over te spreken, zal ik je iets vermake lijks over Hardacres en de Saffords ver tellen. O. ik vertel nooit iets, zei Annabel. Het gaat over de jongens, Hugo en Jack. Ja?, zei Annabel, terwijl zij zich dieper over haar werk boog alsof het haar volle aandacht verelschte. Hugo heeft altijd verwacht Harda cres te erven. Hij is‘er voor grootge bracht. Ja, natuurlijk en hij krijgt het land goed toch zeker ook? Slechts voorwaardelijk! Denzelfden dag. dat Sir Kit stierf, liet hij mijn broer nog bij zich komen en voegde aan zijn testament een bepaling toe. Wat denk je, dat het was? Ik heb er geen flauw idee van, ant woordde Annabel en haar stemklonk zoo gemaakt-onverschlllig, dat Miss Lucy verrast opkeek. Nu vertelde Lucy aan Annabel alles van het bezoek van Miss Hamlyn en Jessie op Hardacres. terwijl zij, er een dramatisch tintje aan willende geven, er bij voegde: Dienzelfden middag moest Herbert voor Sir Kit een codicil opma ken, waarbij bepaald, werd, dat Harda cres zou toebehooren aan dien neef, die met Mrs. Hamlyn's dochter zou trouwen. Annabel Colwyn keek zelfs niet op en Miss Lucy was zoo in beslag genomen Gezien het groote succes alsnog Ook in zwart en marine een prachtüolle keuze tot de grootste maten. er ook een hekel aan, zei Aimabel open hartig. Wie maakt nu graag een nacht japon van goedkoope flanel? Ik stond vanavond met mijzelf in tweestrijd of ik zou komen, ging zij voort. Wij heb ben een naren dag gehad thuis. Miss Lucy kwam dicht bij Annabel staan, legde haar de hand zacht op den arm en keek met haar vriendelijke o< gen in het vermoeide gelaat van het meisje. Maar Annabel, bevreesd dat zij in tra nen zou uitbarsten, weerde haar af. Stil maar, Miss Lucy. Laat ons er niet verder over praten! We zullen alles gereed maken; over enkele oogenblikken komen de meisjes. Vanmiddag was Mrs, Safford bij mij met wat werk, Miss Lucy, maar ik heb het niet aangenomen Waarom niet? Mrs. Safford is een vrouw, die hier veel Invloed heeft. Zij kan je van nut zijn. Ik wil van haar geen werk aauf’ filmen. Miss Lucy, Liever ga ik dood. IK heb eenvoudigd gezegd, dat het mij speet maar dat ik het té druk had. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, ovetal waar $e bexorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, hU onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelyks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. laternc. 2745. Postrekening 48400. GOUDA I enz. scheef getrokken is, kan dan in minder dan geen tyd weer recht getrokken worden. ’t Is alles zoo soenel moireliik om niet in de wil gaan. Miss Lucy luisterde naar dit verhaal met gemengde gevoelens. Het ging haar door het hoofd, dat Mrs. Safford, die wel wist dat haar zoon van een lief gezichtje hield, zoo voorzichtig zou zijn in haar eigen belang de bezoeken van Annabel Colwijn op Hardacres zooveel mogelijk te beperken. MCDV. Kerststemming. In deze befaamde donkere dagen vóór Kerstmis hangt altijd een min of meer wee moedige stemming over de groote stad. liet is natuurlijk van veel belang welke weers gesteldheid de isegrimmige Decembermaand ons belieft te brengen. Toen verleden week een storm van natte sneeuw ook door onze straten voer en een kille damp in de lucht hing, was de stemming in die straten op het lugubere, af. In de oude middenstad is al tijd verkeer, dat maar niet onmiddellyk stopstaat, maar in de toch al stille buiten wijken heerscht dan een bijna drukkende rust. Vooral in de avonduren,-als ieder, die niet noodzakelyk zich buitenshuis moet be geven, by zijn haard en zijn lamp blijft om achter de gesloten gordijnen zich zelf te onttrekken aan de grauwe en neerslachtige stemming die in de toch al saaie straten hangt. Een kijkje in de straten heeft iets hui veringwekkends. Overal zijn de huizen en ramen potdicht; de winkels die anders al zijn ze reeds niet meer voor het publiek toe gankelijk, hun lichten in de étalages nog laten branden, hebben nu ook deze uitge draaid, omdat die anderhalve voorbijganger zeker niet zal blijven staan. In de anders zoo levendige hoofdaderstraten van de bui tenwijken doen alleen de straatlantaarns dienst en zij zyn dan eigenlijk niqt vol doende; ze beschijnen alleen den -rijweg en langs de huizen op de trottoirs hangt een schemerduister. Donkere schaduwen zijn de zeldzame wan delaars, die diep in die jas gedoken met haastige passen zich voortspoeden. Onver droten rijden nog de trams op gezette tijden Neem ui.) moest piowseiiug nam Australië. Er moet natuurlijk een copie van het testament van zijn oom aan hem opgezonden worden, maar voor hij I het ontvangen heeft, zal hier de zaak door Hugo wel geregeld zijn! Dat is een mooi complot. En Miss Hamlyn? Vindt zij dat goed, deze wijze van geven en nemen?... Maar daar ko men de meisjes. Miss Lucy, en wij zijn nog niet half klaar! Alvorens zij naar de deur ging, boog Miss Lucy, die plotseling een angstig vermoeden kreeg, zich tot het meisje over. Beloof mij, lieve, datje er geen woord van zult zeggeri. Het zou ver schrikkelijk zijn als het uitkwam. Mijn broer zou het mij nooit, neen, nooit ver - geven, want hij mocht mij zulke gehei men natuurlijk niet toevertrouwen. Ik begrijp niet wat mij bezielde het je te vertellen. Maar ik weet, dat ik je kan vertrouwen. de aanpassing, welke tot gevolg zou heb ben, dat Nederland paraat was om van het minste vleugje internationale opleving te profiteeren; aangaande de democratische vrijheden werd ons steeds medegedeeld, dat deze volledig bleven gehandhaafd, ondanks de vrijmoedigheden, welke de overheid zich veroorloofde op het gebied van die land- bouwbescherming, het aan banden leggen van den invoer met de crisisinvoerwet, on danks ook het opheffen van den gouden standaard, waarvoor het in het geheim wer kende egalisatiefonds in de plaats kwam. Het zy echter weer toegegeven, dat vele van deze maatregelen uit den nood geboren worden, er een zekere ordening moest plaats vinden, doch om nu eveneens in de heilzame gevolgen van al deze aansla gen op onze economische vrijheden aan stonds volledig vertrouwen te stellen, dat lijkt ons inderdaad wat te veel gevergd van onze nuchterheid. Wannéér het Kamerlid dr. Kortenhorst al een prae-advies schryft om aan te toonen, dat de contingenteering een gunstigen invloed op de werkgelegen heid oefent, minister Steenberghe het in zijn jongste Memorie van Antwoord doet voorkomen, als zou de voorgestelde uitbrei ding van onze bescherming slechts bedoeld zijn om den export te bevorderen, dan wordt het ons toch al te romantisch, om het ’{voord mystiek in dezen niet te gebruiken. Wij zyn inderdaad al uit onze defensieve po sitie tot den aanval overgegaan en men vrage niet, welke daarvan de gevolgen voor onzen export zullen zyn. Niemand zal een lijder aan rheumatiek willen ontraden, een modderkuur te ondergaan, doch om het nu zoo voor te 'stellen, alsof de geheele Neder landsche gemeenschap aan economische rheumatiek lijdende is, en wij dus in. een gemeenschappelijk modderbad van crisis- maatregelen moeten plaats nemen, dat zal j Mrs. Safford Is druk en erg in be slag genomen, Annabel, zelde zij vergoe lijkend; ik denk werkelijk, dat je alles een beetje overdrijft. Na den dood van Sir Christophel bracht moeder haar een bezoek en zij j wilde haar zelfs niet ontvangen, terwijl zij sindsdien geen woord geschreven heeft. Toen zij vandaag bij ons kwam, was ik blij, dat moeder uit was en Ik hield mij op een afstand. Had zij geen spijt, dat je moeder er niet was? Ja, dat zei zij wel, madr ik geloof het niet. Zij bleef maar een paar minu- om de enkele passagiers te vervoeren; auto’s snorren en nu en dan zwoegt een fietsrijder tegen den wind en de sneeuw in. Even, tus- schen elf en twaalf uur in den avond, als de gelegenheden van kunst en vermaak zyn I afgeloopen, komt er een kortstondige op leving, omdat velen zich huiswaarts bege ven met de haast, die de gure avond hen oplegt. En dan valt de stille, sombere nacht over die stad. De lichten in de huizen gaan uit; uit kieren en bovenlichten komt ook dan geen straaltje door. >AUes is ter ruste in zoete onwetendheid over hetgeen buiten voorvalt. Slechts de Heilige Hermandad wandelt of fietst nog over straat en de hel verlichte alarmcellen zijn naast de reeds sterk verminderde straatverlichting de eenige glanspuntjes in de koude nach,t. Het Roode Kruis-ziekenhuis pasöéerena, zagen wij het hooge en groote raam van de operatiekamer hel verlicht! Daar ging het leven voort en daar wordt de strijd om het behoud met alle kracht gevoerd. Behalve in den nacht van Zaterdag op Zondag, waarin nog een laat verkeer pleegt te heerschen, door haar eigen verhaal, dat zij niet be merkte, hoe Annebel’s gelaat een weinig bleeker was gewordëti en hoe zij haar lippen stijf op elkaar klemde. Jack is op het oogenbllk naar Aus tralië vertrokken, ging Lucy voort, en heeft het terrein aan Hugo vrij gelaten. Er is dus geen twijfel of Mrs. Safford heeft de Hamlyn's op Hardacres uitge- noodigd met het doel de zaak af te wer ken. Ik begrijp /het. En daarom ook moest Jack vertrekken waarschijnlijk? Wist hij iets van dit kostbare codicil? Neen! Hij moest plotseling naar Dit nummer bestaat Uit twee bladen. dan geen tijd weer recht getrokken worden. ’t Is alles zoo soepel mogelyk om niet in de soep te raken. Het is ook geenszins onze bedoeling, zoo heeft minister Colyn uit drukkelijk verklaard, op den verderfelyken weg van het protectionisme voort te hol len. Wy gaan ons alleen maar krachtiger wapenen. Ook minister Steenberghe heeft nog eens uitdrukkelijk verklaard, dat het niet de bedoeling is, de gevraagde nieuwe bevoegdheden voor onbepaalden tyd in stand te houden. Zoogenaamde vechttarieven be- hooren volgens dezen bewindsman in her Nederlandsche handelspolitieke systeem niet thuis. Zonder nu in twyfel te trekken, dat wy inderdaad een nuchter volk zyn ofschoon wy eerlijk moeten toegeven, niet te weten, waaraan wy die reputatie danken moet het ons toch uit de pen, dat wy met de bescherming al een heel eihd op weg zyn in wat wy het economisch bijgeloof van dezen tyd zouden willen noemen. Dat wy ons, 'als klein land, tegenover het buiten land teweer stellen, is tot daaraan toe. Er heerscht nu eenmaal een economische we reldoorlog en daarin vallen harde klappen. Dat wy nu echter ook zelf agressief worden en dus, zonder dat daarvoor een directe aanleiding bestaat, aan anderen klappen gaan uitdpelen, dat lykt ons toch wel heel schadelijk voor onzen volksaard. Men weet, dat elk psychiater worstelt met het pro bleem, hoe het karakter van het jongste kind in een groot gezin voor vechtlustigheid moet worden behoed. Dergelijke kinderen moeten zich steeds tegen grooteie broers «n, zusters verweren en dat tracht de jong ste spruit dan te doen door rechtstreeks agressief op te treden dan wel met listig heden. Daardoor ontstaat echter het gevaar voor zoo’n kind, dat het zijn heele leven lang vechtlustig van aard blijft. Het lijdt nauwelijks twijfel, dat ook ons volk, al vechtende .tegen de grooteren op het economisch-politieke wereldtooneel, pro- tectionistischer wordt dan de grooteri zelf. Deze ontwikkeling is reeds thans heel dui delijk merkbaar. Nog altijd zijn wij in naam een vryhandelsvolk, maar in de praktijk is dat stellig niet meer het geval en teren wij nog slechts op den geërfden roem van groote voorvaders. Ook dat is heel beden kelijk, want zoo goed als wy economisch op overgeërfde welvaart interen, doen wij dat nu ook in politiek opzicht met de democra tische vrijheden. Wat de materieele wel vaart betreft, hebben wy ons een tijdlang in slaap laten wiegen door het verhaal van Miss Lucy keek weer naar het zachte, lieve gezicht met de uitdagende oogen en loosde een diepen zucht. Annabel was een raadsel, het grootste dat er voor haar bestond en zij kon niets bedenken, waardoor het meisje dadelijk geholpen kon worden. Ik vind het toch jammer, dat je het werk voor Mrs. Safford weigerde. Het gaf j wellicht weer uitzicht op iets beters, zei zij bezorgd. Ik kan en wil geen werk van Mrs. Safford aannemen, antwoordde Annabel trotsch. Waarom niet, lieve? Ik begrijp niet wat je tegen haar kunt hebben. Zij kan zoo aardig zijn als zij wil. Er zijn mij goede daden van haar bekend Zij is alleen maar vriendelijk als het haar te pas komt, zei Annabel op denzelfden bitteren toon. Tegenover ons Is zij niet aardig, geweest en zij had dit best kunnen zijn. Moeder is met haar op school geweest en t altijd, dat zij haar beste vriendin was. Het was uitsluitend terwille van Mrs. Safford, dat wij in Slains kwamen wo nen. Moeder dacht, als wij bij haar in de buurt woonden, dat zij ons direct zou kunnen helpen. En wat is het geworden? Wij woonden al vijf maanden op Rose Cottage voor zij ons kwam bezoeken! Toen vroeg zij ons op een middag op Hardacres thee te komen drinken, ter wijl zij er wel voor zorgde, dat niemand ------ anders aanwezig was! Ik denk, dat wij I welke geheimen dat zacht-oogige vrouw- in die vijf jaren niet meer dan een half tje kende. Zij had het in haar gestelde GOLBSLHE COURANT.

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 2