ar e >p INT )0 g V I ijk lON I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BOSKOOP, EUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVKEN, ZEVENHUIZEN, enx [lit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen O [OER- <EEN, 112ÜÜJ Enkelen zijn begonnen Reeds velen zjjn gevolgd VAN ZEELAND BRENGT ZIJN VERSLAG UIT. Directe onderhandelingen tusschen Londen, Parijs, Berlijn, Rome en Washington Valsch Spel. No. 19606 W Dinsdag 21 December 1937 76e Jaargang BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDKWATER, De strijd in het Oosten. Abonnementsgeld voor 1938 voor den gereduceerden prys van ACHT GULDEN komen dagelijks per giro en door stortingen aan het Bureau binnen. t i, uvonwi ui/vjiruxo*--- 1 »rüs. kwartaal ƒ2.26, per week 17 cent,'overal waar de het Duitsche volk DE ADMINISTRATIE. FEUILLETON. I)it de nev’len zal de dag eenmaal zeker rijzen. slisten toon. Een reden te meer, dat zij niet thuis is! U kunt er uw laatste stuiver onder verwedden, dat voordat wij ginds zijn, het rijtuig weer vertrokken is. Ik wed niet om mijn laatsten stui ver en ik begrijp niet hoe iemand kan zeggen, dat hij niet thuis is als hij het wèl is, zei Jessie koppig. Dat is heel begrijpelijk: een beleef de uitvlucht, zei Hugo luchtig IEOHT. ren. Damclub speelde in jen de damclub Berg eervol, met 9—-11. De „President Hoover” in tweeën gebroken. De „President Hoover”, die by Kasjote aan den grond was geloopen, is tengevolge van een ruwe zee in tjweeën gebroken. Men heeft allerlei maarregelen getroffen om de bemanning, die nog aan boord was, in vei ligheid te brengen. vroegere secretaris van het centrale uitvoe- rend-comité en Zukerman, de vroegere chef van de afdeeling west van het departement van buitenlandsche zaken, ter dood zyh ver oordeeld. Advertentien kunnei ‘■.andelaren, aan het Bui week. f de Haastrechtsere sent een gezelligen Comcoidia op Maan- Voor kinderen wordt ies middags gehou- Nieuw incident. Opnieuw worth bericht omtrent een in cident, dat zich op de Jangtse heeft voor gedaan. In vlootkringen te Hongkong wordt medegedeeld, dat na het oppikken van twee Chineesche koelies, waarvan één gewond, de kapitein van de „Lady Bird” door de Japan ners ervan in kennis gesteld werd, dat „in dien niet opgehouden werd met inmenging van dien aard, de Japanners niet voor de Allen werden schuldig bevonden aan hoog verraad, terrorisme en spionnage. De von nissen zyn reeds voltrokken. Het^bresidium van het centraal uitvoe rend comité heeft besloten, den oppersten sovjet der sovjetunie tegen 12 Januari a.s. te Moskou bijeen te roepen. BELGIE. Luchtha ven meester van Oostende gearresteerd. In verband met vliegramp op 16 November. De rechter van instructie te Brugge, Be last met het onderzoek naar de vliegramp te Oostende, waarbij o.a. leden van het Huis van Hessen om het leVen zijn gekomen, cheid. udt de oudercommis- 3n ouderavond, meer 1 om afscheid te nfe- van Gendéren, hoofd anuari a.s. zijn func- neergelegd era zich Meer dan honderd predikanten der belijdeniskerk in arrest. Ongeveer ’110 predikanten' der ibelyden s kerk worden ithans nog in Duitschland vast gehouden. De geruchten, "Welke onlangs :n omloop waren,, dat me^ Kerstmis amnestie zou worden verleend, hefbben tot nog toe geen, bevestiging gekregen. Controle op de buitenlandsche muziek. Alle buitenlandsche muziek zal voortaan worden voorgelegd aan de rijksjuuziekka- mer. De president dezer kamer verklaart in het decreet, dat hij te dézer zake heeft uitgevaardigd, dat deze maatregel ten doel heeft den schadelijken invloed die door een onigewenschte muziek op het Duitsche volk wodit uitgeoefend, te bestrijden. veldmaarschalk Von Mackensen, de opper- I gevolgen zouden instaan”, bevelhebbers van de verschillende deelen der weermacht en andere delegaties kran sen by de kist zullen leggen. Hierna zal het stoffelijk overschot door gemotoriseerde eenheden naar Tutzing worden gebracht, waar in het huis van den overledene ’een j waarvan ue oeiue Koenes uveruwru aioe- intieme plechtigheid zal worden gehouden, gen. De „Lady Bird” schoot toen onmiddel- waarMa de doode met militaire eer op het kerkhof van Tutzing zal worden bijgezet. is hlle medewerking ver de arbeiders zieh lanmelden, bestaat de ioor deze herscholing ‘zen. weg naar Tsingtau om zich daar te voegen bij een Britschen kruiser en een Amerikaan- sche kanonneerboot. oten op 25 per week re gemeenten zal het r vastgtwteld worden, jiken van deze loonen. >ven te werkgestelde fste 91 bedragen en geplaatsten maximum orden toegekend, dat kwaamheid toeneemt jslag lager wordt. De t 31 Maart a.s. geld een 26 goud- en arbeidsbemiddeling lat het zich aanzien, geen ernstige poging ans een deel van hen eroep te werk te stel- SOVJET-RUS LA ND. Weer doodvonnissen uitgesproken. De opperste Sovjet bijeengeroepen. van I(eaM„ (>m Zondag werd te Moskou medegedeeld, dat heeft gisteren de getuigenverklaringen van acht sovjet-autoriteiten, o.m. Yenoekidze, de bestuurders, radiotelegrafisten en den di recteur der burgerlijke luchtvaart aange hoord. Na afloop daarvan heeft de procu reur den chef van het vliagveld te Oostende wegens dood door schuld in verzekerde be waring doen stellen. men dit door het schemerachtig licht, dat in de kamer heerschte. niet merkte. Hij deed een beetje onhandig en gaf de dames stijf een hand. Hij durfde An nabel niet recht in de oogen kijken, hoe wel er in de hare een rechtstreeksche vraag lag. Het was vreemd, maar Jessie viel dit aanstonds op en de beteekenis, die zij er aan schonk, gaf haai- een schok. Zij vermoedae, dat Hugo Safford en Miss Colwyn meer van elkander wis ten dan deze schijnbaar onschuldige na- mlddagvisite kon doen vermoeden. Er werd dien middag een kleine come - die, die het drama naderde in de biblio theek van Hardacres gespeeld. Jessie voelde de gespannen atmosfeer en vroeg zich af wat dit kon beteekenen. Zij zag, dat Annabel, toen zij opstond, een vlugge beweging maakte en weer dienzelfden blik op Hugo wierp. Zij was nieuwsgierig, wat er tusschen Hugo en het meisje zou voorvallen, toen ook hij opstond, om de bezoekers uit te laten. Als zij het gehoord had, zou zij echter niet veel wijzer zijn geworden, want Hugo was uiterst voorzichtig in zijn woorden. Wanneer kom je weer eens bij ons? vroeg Annabel op een toon, alsof zij het recht had deze vraag te stellen Het is al vijf weken geleden, dat je in Slalns bent geweest. O, maar er zijn bijzondere omstan digheden, zei hij haastig. Ik kom de zer dagen. Maandag? Ja, als ik eenlgs- zins kan, kom ik op de bekende plaats. I (Wwrdt vervelfi). ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.26, pei week 17 cent, - - bezorging pe^ looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 8.16. Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie 'IV lef Interne. 2746. Postrekening 48400. Naar-iiet Engelsch van JKiNNIE 8. SWAN. Nadruk verboden. U hard voor mij, zei Hugo be rouwvol en hij glimlachte zoo verdrietig, dat Jessie ondanks haarzelf eveneens glimlachte. Neem het niet zoo ernstig op! Wat kan het u schelen welke revolutionaire gevoelens ik er op na houd? Daar geef ik zéér veel om veel meer dan u denkt. Ik verlang niets ter wereld zoo zeer dan bij u goed aange schreven te staan. Onzin! U bent heel aardig tegen- over mij geweest gedurende mijn bezoek hier, en ik onvergeefelijk brutaal, maar u drijft mij altijd in een hoek en daar door komt het, dat ik zulke brutale din gen zeg. Maar kijk daar eens: vader ko nijn, moeder konijn, en één, twee, drie, vier, vijf, zes, zeven jonge konijntjes! Ik heb nooit zoo iets liefs gezien! Daar zit ten ze onder de varens. Ziet u ze niet? Ja, ik zie ze heel goed en ik wou, dat ik een geweer bij me had. U zoudt ze doodschieten, hardvoch tig monster? I Als ik hier woonde, zou ik nooit zoo iets doen! lijk te hulp. Naar officieel wordt medegedeeld, is de scheepvaart op de Jangtse thans gesloten beneden Kioekiang, waar de Chineezen een nieuwe versperring hebben aangelegd. Boven Kioekiang ligt als gevolg hiervan een aantal Britsche en Amerikaansche ka- nonneerbooten opgesloten. Vloot-eskader uitgevaren met verzegelde orders. Hedennacht zyn plotseling negen Ameri kaansche torpedojagers met verzegelde or ders uit San Diego naar de hoofdbasis van de Amerikaansche Stille Oceaan-vloo^ San Pedro, vertrokken. In inarinekringen wordt verder onoffi cieel vernomen, dat vyf escadrilles van de marine-luchtmacht te San Diego opdracht hebben ontvangen zich gereed te maken voor een vlucht met onbekende bestemming. Omtrent de opdrachten van de torpedo jagers wordt de grootste geheimhouding betracht. De schepen zouden in het begin van het volgend jaar een kruistocht gaan maken. De bemanning was voor een groot deel aan den wal aan het passagieren, toen zij in allerijl aan boord moesten terug- keeren. Het marine-departement te Washington verklaart, dat de vlootbeweging aan de westkust,onder leiding staat van den plaat- selyken bevelvoerenden admiraal, die hierin kan handelen zonder opdracht van Washing ton. In Marinekringen te San Diego wordt de veronderstelling geuit, dat deze mobilisatie een proef is om te zien hoe snel de vloot gereed is. San Pedro ligt twee honderd kilometer ten Noorden van San Diego en is een van de voornaamste havens van California. Het was de gewoonte op Hardacres, i dat er, als er bezoekers waren, thee ge- dronken werd in debibliotheek. Gedu rende de lange ziekte van Sir Kit werd de salon nooit gebruikt. Hugo Safford en j Jessie liepen langs het rijtuig van „Dc Groene Draak” en ontmoetten niemand injdc groote hal of in dc lange gang naar de bibliotheek. Juist verscheen Ricketts i met het zilveren theeservies achter het groene gordijn, dat de dienstbodenver- trekken afsloot. Hugo Safford maakte de deur van de i bibliotheek open en liet Jessie binnen gaan, terwijl hij zelf volgde met het i uiterlljk van iemand, die een prettlgen middag gehad heeft. Hij was twee volle uren alleen geweest met Jessie Hamlyn, had ernstig en schertsend over vele zaken met haai- gesproken en meende, dat hij een gunstigen indruk had ge maakt. Doch de prettige uitdrukking op zijn gelaat veranderde plotseling, toen hij de groep bij den haard bemerkte. Op een groote, breede met pluche be- kleede bank zaten twee dames. Mrs. Saf ford. zat tegenover hen, beleefd, doch koel glimlachend, terwijl Mrs. Hamlyn, kalm en van niets bewust, met het meis je babbelde. Mrs en Miss Colwyn, lieve, zei Mrs. Safford tot Jessie, met een gelegenhelds- stem. Zij was niet blij met dit bezoek, maar duldde het en haar zoon hoorde aan haar stem, dat hij alleen maar beleefd behoorde te zijn. Het bloed steeg hem Jessie schudde het hoofd, maar zweeg, naar het hoofd en hij was dankbaar, dat De begrafenis van Ludendorff. Het programma van de begrafenis van generaal Ludendorff staat thans vast. 'Woensdagochtend zal het stoffelijk over schot bij de Siegestor op een baar worden gelegd. Te tien uur in den ochtend begint de officieels plechtigheid met het overbren gen van het stoffelijk overschot van de Sie gestor naar de Feldherrenhalle. Hier zullen twee bataljons infanterie, een afdeeling ar tillerie, een afdeeling marine-troepen en een bataljon van de luchtmacht paradeeren. Ver volgens zal de minister van oorlog het woord voeren, waarna de minister, generaal- Hugo»b lulde, heldere lach klonk door de stille lucht. Dan zoudt u zelf gedood worden. U zoudt onder den voet geloopen worden. Er zijn ongeveer twintig konijnenbergen op een oppervlakte van drie mijl en we moeten, hard werken om ze de baas te blijven. Konijnen zijn de vraatzuchtigste schelmen ter wereld, veel erger dan tien troepen jachthonden, maar de pachters willen dat niet toegeven! Ik vrees dat bet noodlg is ze de baas te blijven Z(*$s u dat noemt, zei Jessie zuchtend, maar zij zien er toch zoo lief uit. Wat loopen zij "hard! Het lijkt een schilderij. En kijk nu.eens naar dien zonsondergang boven het meer! Ik geloof, dat dit de mooiste plek is, die ik ooit gezien heb en u moet zich wel trotsch en gelukkig voelen. Ik denk, dat het mij een beetje angstig zou maken zooveel te bezitten, terwijl anderen niets hebben. Dat hangt er van af, zei Hugo. Maar nu het u hier zoo aanstaat, hoop ik, dat u niet zoo spoedig zult vertrek ken, Miss Hamlyn. Waarom blijft u niet f.nt. Kerstmiss fznnnls mnuripr »nn otodo 1 wil? U zoudt er ons een weldaad door bewijzen. Jessie aarzelde. Om sommige dingen zou ik het wil- len. Ik heb nog nooit Kerstmis bulten gevierd. Het is erg vriendelijk van Mrs. Safford, maar neen, wij mogen het toch niet doen. Waarom niet? riep Hugo uit. Ik denk, dat moeder en ik dan wel een (■OUWIIE (jUlRANT. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1regels 1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring. l a regel.-. J l.óo, elke regel meer ƒ0.30. Advertentien in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.26» elke regel méér ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger Gewone advertentien en Ingezonden mededeelingen by contract tot zeer geieduceerden prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. .aën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing ireau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. - Het incident deed zich voor j.l. Donder dag toen de Britsche kaonneerboot zich drie mijl stroomopwaarts van Nanking bevond. Een Japansche motorboot kwam in aanva- ring met een Chineesch scheepje, als gevolg j waarvan de beide koelies overboord sloe- 1 te opening van onderhandelingen voorstel len tusschen Londen, Parijs, Berlyn, Rome en Washington. Hy zou de stichting van een gemeenschappelijk egalisatiefonds voor de wisselkoersen voorstellen, een denkbeeld, waartegen Roospvelt niet gekant zou zijn, en de mobilisatie der bevroren credieten. De bank voor internationale betalingen zou intervenieeren met een reeks maatregelen, die bestemd zyn het systeem der claering te verbeteren. Het verslag zou tenslotte de instelling voorstellen Wan een studie-centrum voor in ternationale economische kwesties, zooals Koning Leopold heeft voorgesteld in een tot Van Zeeland gericht schryven, toen Van Zeeland nog minister-president was. De ryksminister van oorlog en opperbe velhebber der weermacht, generaal-veld- maarschalk Von Blomberg, heeft tot de sol- daten der weermacht een proclamatie ge- richt, waarin hy verklaart: „Als schepper van de Weermacht, organi sator en mede-verantwoordelijk veldheer heeft Ludendorff een essentieel aandeel aan den in- en uitwendigen opbouw van het bes te leger der wereldgeschiedenis. Met Hin denburg voerde hy' dit leger naar overwin ningen van klassieke grootte. In de laatste moeilijke jaren van den oorlóg was hy de ziel en de wil van alle eerlievende Duit- schers. Ook in de nederlaag hield hij de eigen eer en de wapeneer van het leger zuiver. Voor 'Luik evenwel en bij den marsch naar de Feldherrnhalle op 9 November 1923 vereen den zich gedachte en daad, houding en per soonlijke opoffering tot heldhaftig voor beeld. Zoolang er Duitsche soldaten zullen zyn, zal Ludendorff voortleven als een der groot ste figuren van den Pruisisch-Duitschen sol- datenstand. Volgens politieke kringen zou het rap- port van Van Zeeland over de resultaten van het onderzoek dat hu heeft ingesteld naar den internationalen economischer, toe stand, eerlang te Parijs en Londen worden gepubliceerd. De tekst beslaat ongeveer 35 Hadtüden. Het zou niet officieel te Brusseel worden bekend gemaakt, daar de opdracht aan Van Zeeland zuiver persoonlijk was verleend. Het zou slechts in het kort de stappen schetsen, welke van Zeeland en zijn gemachtigde, Frere, hebben gedaan. Het rapport zou concrete en gepreciseerde con clusies, die reeds door Londen, Parijs en Washington zijn goedgekeurd, brengen. Het zal te Roide en Berlijn worden medegedeeld. Van Zeeland zou in zijn verslag de direc- DUITSCHLAND. Proclamatie van Hitler tot het Duitsche volk. Naar aanleiding van den dood van Ludendorff. Hitler heeft naar aanleiding van den dood van generaal Ludendorff de volgende pro clamatie tot het Duitsche volk gericht: Met den dood van generaal'Ludendorff is een historische verschyning van ons heen gegaan. Met zyn naam is voor altyd de grootste heldenstryd van het Duitsche volk verbonden. Vereenzaamd temidden van een even zwakke als wortellooze politieke omgeving heeft deze man in den grooten oorlog ge probeerd aan de zijde van den veldmaar schalk de weerstandskracht der natie tot onvergelijkelyke prestaties op te drijven, om daarmede voor de Duitschers en hun rijk de vrijheid te verkrijgen. Nadat karakterlooze opvatting en jam merlijke zwakte zyn val hadden veroorzaakt stortte Duitschland ineen en verviel tot den smaad van Versailles. In deze jaren van de diepste vernedering verbond de veldheer uit den wereldoorlog, Ludendorff, zich met de strijders voor de binnen- en buitenlandsche wederopstanding der'natie. Voor deze vrijheid worstelde en streed hy sindsdien op zyn wijze. Het zoo groote en exclusieve doel was in oveteen- stemming met de fantastische overgave van dezen man. Zyn liefde en zyn smeekbeden behoorden ons volk toe, zyh haat gold zijn vijanden. Zooals bij alle strijders zonder compromis op deze aarde, zal ook by hem de indruk van zyn persoonlijkheid der na hem levende wereld bewuster zyn dan vele tijdgenooten. De Japanneezen by de Bias-baai. Reuter verneemt dat dte Japansche troe pen voornemens zyn vandaag of morgen te probeeren aan de Bias-baai bij Hongkong een landing uit te voeren als eersten stap om Zuid-Ohina binnen Indringen De Bias-baai, die vele jaren lang een roo- versnest ia, geweest, wordt thans krachtig verdedigd sdoor een deel der Kantontroe- pen. Men verwacht, dat de Japanneezen zich grootendeels zullen verlaten op de bommenwerpers, die van Formosa uit ope- reeren. De ernstige toestand bij Tsingtau. Tot de Japansche eigendommen, die te Tsingtau zijn verwoest, behooren acht tex tielfabrieken met in het geheel 416.000 ge touwen. In deze fabrieken zyn in het ge heel 24.000 arbeiders te vyerk gesteld, die tégen den oorlog zyn. Men vreest, dat de Japanneezen een aan val op deze stad zullen ondernemen om het incident te wr3ken. Jntusschen zijn twee Amerikaansche oorlogsbodems met spoed op De vooruitbetalingen van het Wie zulks nog niet deed en van die voordeelige be talingsvoorwaarde gebruik wil maken en zich, tevens de aanbieding der kwar- taalkwitanties aan huis wil besparen, wordt verzocht dit alsnog te doen, nog heden, opdat het niet in 't vergeetboek raakt. Stort daarom bij de post op giro 48400 of aan het Bur.: MARKT 31, Gouda het bedrag van ACHT GULDEN. U bespaart U EEN GULDEN op de NEGEN, ofwel meer dan ELF PROCENT. Daarom: DOE HET NU maand of zes weken méé naar de Rl- vièra gaan. Het zou moeder echt goed doen. Zij is gedurende de laatste twee jaar nauwelijks een dag van Hardacres weg geweest. Zij was zoo gebonden door de ziekte van oom% Jessie zweeg. Hugo en zij kwamen den heuvel af, zoodat zij het schitterende panorama voor zich hadden, op den achtergrond het met klimop begroeide statige huis, dat aan het einde van het meer lag. De oprijlaan kronkelde langs het water en Jessie maakte haar bege leider opmerkzaam op een rijtuig, dat zich langzaam in de richting van het huis voortbewoog. Er komt iemand op bezoek, ’t Lijkt een huurrijtuig. Maar ik weet niet, dat er iemand verwacht wordt. Hebt u Ooit zoo’n oud meubel gezien? Ja... het is een rijtuig van „De Groene Draak”. Iemand uit Slains waarschijnlijk. Ik denk, dat moeder niet thuis zal zijn. Maar zij is wèl thuis, want moeder zou haar vanmiddag een nieuw soort borduurwerk laten zien, zei Jessie op be- tot Kerstmis, zooals moeder zoo graag

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 1