Reeuwijk MERK NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN QOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAl’ELLE, I, enz. No. 19607 76e Jaargang BERGAMBACHT, BKRKENWOUDK, BODEGRAVEN, BOSKOOP, JHEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWDE, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDLNXVEEN, ZEVENHUIZEN Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen »ent U dak"! Enkelen zjjn begonnen Reeds velen zijn gevolgd Valsch Spel. otenfabriek - Gouda. Brand st often handel ANTOON DESSING v.h. Joh. Dessing Co. ENGELAND WIL VREEDZAME REGELING DER INTERNATIONALE PROBLEMEN. Chamberlain en Eden over de Britsche politiek. De strijd in Spanje. Abonnementsgeld voor 1938 ACHT GULDEN komen dagelijks per giro en door stortingen aan het Bureau binnen. Woensdag 22 December 1937 waf. iToêT -mwwixf, ousnuuT) uvuurjuui, nAAöimvLiii, mvuiwiuA>nx, niuDncaii voor diensten aangeboden in het streven een DE ADMINISTRATIE. 1 Van FEUILLETON. 16 De donderslag. ber-nummers, imer, en bo- men wij hopen te komen tot een toestand, waarin wij wederom de bezorgdheid van ons kunnen af zetten. omstreken (behoorende tot den bezorgkring). .25. Van buiten Gouda en den bezorgkring Naar het Engelsoh van ANNIE S. SWAN. Nadruk verboden. stand oprecht onder oogenj te zien. Wij zullen voortgaan den Volkenbond onzen wanmsten steun te geven, daar wij geloo- ven dat hij den kern kan vormen van een betere en meer omvattende organisatie, zoo- als wij gelooven, dat die noodig is voor 1 handhaving van den vrede. Tenslotte zeide de Minister- „Wij laten ons niet drijven. Wy hebben een bepaald doel: een aïgemeene regeling van dfc grie ven in de wereld zonder oorlog. De «manier om dit te bereiken is niet dreigementen uit te spreken maar trachten persoonlijk con. 1 voortkomen. Over het Verre Oosten en de besprekingen over sanctie zeide Eden: Er zyn twee mogelyke vormen van sanc ties: de ondoeltreffende en de doeltreffende. de zekerheid van oorlog. Het moet een iegelijk vólkomen duidelijk zijn, dat een overweldigende - strijdmacht spraakzaam. Ik hoop, Miss Jessie, dat wij hier nog lang blijven. Vindt u het niet heer lijk in zoo’n groot huis te wonen? Het bevalt u zeker ook wel? Het is juist Iets voor u! Het is buitengewoon comfortabel Pat. Maai- ik denk, dat wij toch niet lang zullen blijven We zijn wel is waar uit- genoodigd Kerstmis hier te vieren... Doe het toch, miss! Wat zou dat heerlijk zijn! Ik weet het zeker. Ik weet nog heel goed hoe men in zulke groote huizen in Hampshire Kerstmis vierde, toen ik nog een klein meisje was. Is er ook maar de minste reden, waarom u het niet zoudt doen? Ik weet er geen behalve dat het ons tevreden zal maken als wij weer thuis zijn! Wij behoeven nooit terug te gaan, tenminste niet als alles geschiedt zooals men het hier wenscht en u hier blij ft,K zei Patience onschuldig, terwijl ze het weelderig rood-bruine haar streelde en probeerde steelsgewljze in den spiegel te kijken om te zien, welke uitwerking haar woorden hadden. Wat bedoel je, Patience? Ik geloof, dat dit luie leventje je totaal bederft. Het schijnt, dat Mrs. Safford graag heeft dat wij hier zijn, maar dat is toch geen reden waarom wij misbruik zouden ma ken van haar vriendelijkheid. Neen, miss, natuurlijk niet; maar als Mrs. Safford en iedereen graag heeft, dat u hier blijft, waarom zoudt u het dan niet doen? Het is toch veel prettiger ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de bezorging P®r looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bfl onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Ome bureaux zjjn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef (■terne. 2745. Postrekening 48400. In het Britsche Lagerhuis hebben giste ren belangrijke debatten plaats gehad over de buibenlanrische politiek van het Britsche Rijk. De eerste spreker was Majoor Attlee die een pleidooi hield voor versterking van den Volkenbond en versterking van haar machtsmiddelen), opdat een toekomstige aan valler zich wel tweemaal zou bedenken de kracht van alle leden van den Bond te troteeeren. De oorlog in het Verre Oosten was nu in i 12 meesters uitdrukkings- men dit jaar 1 was). Na olgt toezen- J schriftelijke de waarschijnlijke afsnijding van Hongkong van) het vasteland en de verwoesting van wij ook niet proheeren een oplossing te zoe ken van dé Europeesdhe moeilijkheden ten koste van andere mogendheden in Europa Deze politiek zou nimmer een oogenblik door het Lagerhuis worden goedgekeurd Ik vertrouw, aldus Eden, dlat over deze ver onderstellingen, die volkomen ongegrond zijn dn, hetgeen zeer natuurlijk is, in de desbetreffende landn slecht zijn ontvangen, niets meer zal worden vernomen. De zending van Van Zeeland. I Eden zeide ten aanzien van de missie van Van Zeeland: „Wij hechten zeer gro'». be er geen reden is voor defaitisme. Wy hoo- I ren veel over onze bewapeningen, maar er I is iets, dat zelfs belangrjjker is dan bewa- I peningen, n.l. de geest van het volk achter deze bewapeningen. In dit opzicht mag niemand in de fout i vervallen te denken, dat de geest van vast- I houdendheid van het Britsche vólk in de I laatste jaren op geen enkele wijze is ver- anderd. Wij moeten probeeren geduldig, doch vastbesloten te zijn, verzoeningsgezind zonder defaitistisch te zijn en voortgaan met onze bewapening, omdat wy alleen op die wijze tot een bewapeningsovereenkomst zullen kunnen komen. Dat is de politiek, welke wij zullen vol gen. te dienen door alle voor ons openslaande een oplossing te zoeken van ’t koloniale fatsoenlijke middelen. Men moet echter niet vraagstuk ten koste van alle mogendheden, denken, dat onzen wensch naar vrede en ons geduld onder herhaalde provocatie be- teehent, dat wij onverschillig zijn, ten op zichte van) onze internationale verplichtin gen of onzen plicht om de Britsche belan gen te beschermen vergeten. Het is thans aan de Japansche regeering te toonen, dat zy op haar beurt gedachtig is aan de rechten en belangen van de buitenlanders en dat haar verzekeringen en verontschuldigingen iets meer bettekenen dan, enkel woorden. Het uittreden van Italië uit den Volken- nog een rol spelen in de wereldpolitiek en Ml stadium gekomen, dat men stond voor VKtlf,ra. AHoM1 door vriendsehappe. lijke besprekingen tusschen de naties kun Sjanghai, maar was de Japansdhe heersch- zucht en het verlangen naar „Overlordship” in het Oosten niet in de hand gewerkt door de regeering, die niets had gedaan om het avontuur in Mandsjoekwo te beletten, dat het begin van den overmoed der Japanner1» was geworden. Minister Chamberlain gaf een uiteenzet- - ting van de laatste gebeurtenissen in China, met inbegrip van de incidenten op de Jangtee en de Britsche protesten bij Japan. Wat Wij thans doep, aldus spr., is eenl be wijs afwachten van de vastbeslotenheid en de bekwaamheid der Japansche regeering om een herhaling van deze incidenten te RANSEN, 8, IHNACHTSTOLLEN estelle men bij Jessie Hamlyn kwam onder de betoo- vering van het gemakkelijke leven op Hardacres. Zij zou geen vrouw g?weest zijn, als het haar niet prettig had ge stemd des morgens bij het ontwaken di rect een keurig en attent kamermeisje te harer beschikking te heben, dat haar op heur wenken bediende Mrs. Safford was een bewonderenswaardlge huishoud ster, die het personeel uitstekend onder controle had. Tot haar onuitsprekelijke vreugde mocht Patience Sprule uit het huls In Londen naar Hardacres komen voor Mrs. en Miss Hamlyn. Zij had haai- vroegere bekwaamheden als kamermeisje nog niet verleerd en met de dienstboden sprak zij gaarne over de vroegere glorie van haar meesteres. Intusschen hield zij haar oogen en ooren open en zij had heel spoedig haar conclusie getrokken Toen zij dien avond laat In de kamer van Miss Jessie kwam om haar het weel derig haar te borstelen, was zij bijzonder geen bommen op de stad, aangezien de le gerleiding dit niet noodig achtte. Omstreeks zes uur in den avond kreeg de generale staf van den commandant van het twintigste legerscorps bericht, dat afdee- lingen van dit corps reeds tot in d&binnen stad waren doorgedrongen. Te ziwen uur was het geheele zuiden van de stad bezet, evenals de stationswijk en het Westen der stad. Bovendien waren enkele wegen, welke naar de oude stad leiden, in handen van de regeeringstroepen. De troepen van Franco, welke den gehee- len dag tegenstand boden aan het achttien de legercorps van de regeering, zyn moreel geschokt, velen hebben zich overgegeven. De minister van landsverdediging heeft strenge opdrachten gegeven voor het hand haven van de orde in de stad, zoodra deze geheel bezet zal zijn. De gouverneur-genè- raal van Artjgon zal dan deze maatregelen ten uitvoer moeten brengen. mogelijk vertrekken. Jessie deed alsof zij buitengewoon ver ontwaardigd was, maar tot haar groote ergernis glimlachte Patience slechts. Heel goed, miss Jessie. Ik neb er spijt van, d^t ik iets gezegd heb. Ik be doelde het niet kwaad, zei zij boetvaar dig. Jessie weigerde verder te sr/..eken en onder het voorwendsel dat zij boos was zond zij Patience weg. Het Vebabbel van haar dienstbode bracht -Jessie Hamlyn echter zoodanig in de war, dat zij er zelf verwonderd over was. Zij kon het niet uit haar gedachten bannen en het hield haar enkele uren wakker, terwijl zij haar gemoed en hart ernstig doorzocht. Sinds zij op Harda cres was, was de herinnering aan Jack Safford heel wat verminderd. Nadat zij een terugblik in het verleden geworpen had. stelde zij zich de volgende vraag: Houd ik genoeg van Hugo Safford om mijn verder leven met hem te deelen of kan hij zonder eenig leed geheel uit mijn leven verdwijnen? Dit was de gewichtige vraag, die Jessie Hamlyn trachtte te beantwoorden, on bewust dat Hugo Safford en zijn moeder op datzelfde moment over haar zaten te praten in de kamer juist- beneden de hare. Nadat zij haar gasten goedennacht ge- wenscht had, ging Mrs. Safford naar de kamer van haar zoon, met wlen zij een en ar/ier wenschte te bespreken. (Wordt vervolgd) Is Uw voorraad BRANDSTOFFEN nog wel voldoende voor de a.s. FEESTDAGEN? Even een bericht of BEL OP 2. 4. O. 4 en wij bezorgen U gaarne iedere I gewenste hoeveelheid. Natuurlijk zorgen wij als altijd PRIMA KWALITEIT. Kantoor: OOST-HAVEN 24. Bestellingen worden ook aangenomen KARNEMELKSLOOT 134. Magazijn TURFSINGEL 35. --- van zeeland„wy neenten zeer gro-t ue- bond heeft, volgen» Chamberlain, geen wer. lang hicr aan D(. Britscl,e regeering zal kelük verschh gebracht in den toestand. Het haar uiterste best doen om te zien, dat M- stelde aledite in het licht, dat in den tegen- telijke resultaten uit het werk van woordigen toestand de Volkenbond niet ‘n i Zeeland staat is eenige van zyn functies, die hem i opgedragen rijn by zyn oprichting ten uit voer t_ ken bij hen, die gelooven in international1? te leggen. Dit moet ongerustheid wek j wuu uvwaa, —I o samenwerking. De Volkenbond kan echter Deze laatste bettekenen gevaar, zooal niet nog een rol spelen in de wereldpolitiek en «nrino- zulks doeltreffender naarmate hy meer be- redd ia om de werkelijkheid van den toe- Volharding moet ons richtsnoer zijn,. Indien wij vruchten van onzen arbeid* willen plukken. De vriendschap met de Ver. Staten. het te steunen. Misschien mag ik hier aan Nog zyn) wy bereid de zaak van den vre e toevoegen, dat juist, omdat wy niet* trach- te dienen door alle voor ons openslaande --r' niet bestaat. Men moet zeer wel weten, dat eenige actie in het Verre Oosten moet af hangen van samenwerking met andere na ties, naast die welke thans lid van den Vol kenbond zyn. Ik ben ervan overtuigo, aldus vervolgde Eden, dat er geen zekerheid op een duur- zaïnen vrede in de wereld is, totdat de in ternationale orde algemeen door de naties aanvaard is en totdat eenige beperking der bewapening een onderdeel zal vormen van deze aanneming. Wy moeten deze periode van acute onzekerheid doorkomen. Opnieuw overgaande tot een bespreking van den toestand in het Yerre Oosten, ver klaarde Eden: „Wy hebben daar groote be langen, die niet onvereenjgbaar zyn met de belangen van andere naties. Wy zullen ons iiiterste best doen deze te verdedigen. Naar onze meening zal het tegenwoordige conflict ongetwijfeld een groote verarming in het Verre Oosten veroorzaken en aan iedere natie daar, hoe haar directe militaire over winningen ook mogen zyn. Er zyn drie groote beginselen, die ons moeten leiden: 1. Wy moeten alles doen wat wy kun nen en wat eervol is om het herstel van den vrede te verzekeren. 2. Wy moeten ons volle aandeel nemen in de nakoming van onze internationale ver plichtingen. 3. Wy moeten onze eigen belangen be schermen en natuurlyk het Britsche grond gebied. Overleg met de Vereenigde Staten. Een zeer belangrijk aspect in den toestand in het Verre Oosten, misschien het eenige bevredigende, is, dat wy voortdurend en dagelijks in nauw overleg zyn met de re giering der Vereenigde Staten. Steeds opnieuw hebben wy of paralelle of gelijke acties ondernomen, die op zichzelf een aanwyzing zyn van de hechtheid van een dergelyke samenwerking. Groot-Brittanniè is vandaag den'dag niet zonder vrienden op de wereld. De conclusie van Eden. Eden voegde hieraan toe: Mijn conclusie is, dat hoewel de moeilijkheden groot zyn, dan ver in het buitenland Kerstmis te vieren? Ik weet wat 'tis van toen ik nog een Jong meisje was. Er is niet het min ste comfort, noch iets wat op Kerstmis lijkt, zooals plumpudding, cake enz. En het onjiatuurlijkste is. dat men de zon ziet inplaats van een dikke laag sneeuw. Pat, Pat, je vergt veel van Je ver beelding, zei Jessie en Je borstelt mijn haar naar den verkeerden kant. Kijk alsjeblieft naar Je werk. Vraag excuus, miss, ik kijk naar het haar. Wat is het prachtig, zoo zacht en glanzend! Ik wou, dat ik het in orde mocht maken voor uw bruiloft, dat wou ik, zei Pat brutaal. Dwaze Pat! Maak het maar gauw in orde om te gaan slapen. Het schijnt dat de lucht hier een mensch zoo -slape rig maakt, dat ik mijn oogen na tien uur nauwelijks open kan houden. Een heerlijke, gezonde lucht is het ook. het geeft een mensch Hinken eet lust en wat wilt u nog meer? zei Patien ce. Ze hebben beneden een leventje als een prins, maar ze mopperen alle maal op Mrs. Safford. Ze zijn allemaal even dik en vet. Niet, dat ze niet aardig voor mij zijn,’ o neen, Mr. Ricketts is zelfs een echte gentleman. Pat, wat bazel je toch-, zei Jessie geamuseerd. Pat, hoe vindt je Mrs. Safford? Pat aarzelde een oogenblik alvorens te antwoorden. Ja. ziet u Miss Jessie, het zou zoo niet mooi van mij zijn als ik niet van Mrs. Safford hield En ik moet zeggen. De verovering van Teruel. Om zes uur zijn de regeeringstroepen de stad binnengerukt. Havas seint uit Madrid dat gisteravond om 6 uur de Flaza de Toros, welke het laat ste bolwerk vormde van leruel, stormen derhand is genomen. De regeeringstroepen zyn de stad binnengerukt, waar de bevol king hen op enthousiaste wyze heeft ver welkomd. Medededing van radio National. Radio National heeft om acht uur mede gedeeld: „Teruel, de groote plaats, die in de geschiedenis aan zeer veel invallen weer stand heelt geboden, slaat nog steeds de Marxistische horden, die zich hardnekkig op haar werpen, af. De strijd is in de verschil lende sectoren zeer hevig. Naar schatting zyn in de laatste drie dagen meer dan 10.00U vyanden gesneuveld. De Marxistische aan- vallen hebben tnans hun doeltreffendheid verloren. De vyandelyke strijdkrachten zyn geheel omsingeld. Zy stryden om zich te ontzetten en zich terug te trekken. By de gevechten werden tien republikeinsche vliegtuigen omlaag geschotene." De minister van landsverdediging heeft een communiqué gepubliceerd, waarin hy den val van Teruel bekend maakte. Een groot deel der stad is reeds in handen der regeeringstroepen. De vijand zond in aller ijl reserve betaljons en escadrons, doch het leger van het volksfront heeft alle aanval len afgeslagen en heeft het glorierijke of fensief voortgezet. Omstreeks vier uur in den middag werd de arena,, welke tot een fort was onigevormd, bestormd en geno men, vervolgens werd het Oostelyk deel der stad bezet. Hierna werden verscheidene hui zengroepen genomen en voor het vallen van I den nacht drongen de troepen de stad bin nen door het viaduct, niettegenstaande het hevige vuur van den vijand. Deze schitte rende aanval werd volbracht door het acht tiende legercorps. De vijand heeft enorme verliezen. De artillerie nam de stad onder vuur en de luchtmacht beschoot bepaalde I punten met mitrailleurs. Zy wierp evenwel dat zij buitengewoon vriendelijk voor mij is. Er wordt beneden over ons gepraat, miss. Zij zeggen, en ik ben het er mee eens. dat iedereen duidelijk kan zien wat Mrs. Saiford wil, om van den jongen meester nog niet te spreken Wel, waar wordt dan over gespro ken, Patsy. Zeg mij eens wat zij willen? Willen u a 11 ij d hier houden, miss Jessie, zei Patience. Zij hield met haar werk op en keek recht in den spiegel om de uitdrukking op het gezicht van het jonge meisje te zien. Maar die was zoo open en zoo on schuldig. dat zij een y/einig uit het veld geslagen was. Nn ben, ik de kluit heelemaal kwijt Pat! Wees alsjeblieft zoo goed duidelijk te spreken! Welnu, u is knap, Miss Jessie, en zoo geheel anders dan andere jonge meisjes. Iedereen ziet het. Wat zien? Dat hij smoorlijk verliefd op u is en dat zijn moeder hem zooveel zij kan aanmoedlgt. Dit was wel zoo duidelijk mogelijk ge zegd en Jessie kleurde plotseling. Dat ergerde haar; met een ongeduldige be weging draaide zij het hoofd om. Je bent een praattante, Pat; het Is niet goed voor Jou, dat je hier geko men. bent Herhaal dien onzin alsjeblieft niet meer, tegenover mij noch tegenover iemand anders! Moeder zou even boos zijn als ik» wanneer zij het hoorde. En nu er zóó over ons gesproken wordt is het raadzaam, dat wij hier zoo gauw ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.1 w L---o regels j 1 elk regel meer O.öO. Advertentien in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Uefdadigheids-advertentiën de helft van den prjjs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger Gewone advertentien en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer geieduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek ïan^elaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau Ayn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn. De vooruitbetalingen van het voor den gereduceerden prys van Wie zulks nog niet deed en van die voordeelige be talingsvoorwaarde gebruik wil maken en zich tevens de aanbieding der kwar- taalkwitanties aan huis wil besparen, wordt verzocht dit alsnog te doen, nog heden, opdat het niet in ’t vergeetboek raakt. Stort daarom bij de post op giro 48400 of aan het Bur.: MARKT 31, Gouda het bedrag van ACHT GULDEN. U bespaart U EEN GULDEN op de NEGEN, ofwel meer dan ELF PROCENT. Daarom: DOE HET NU Eden aan het woord. Het woord was daarna aan Eden, d° mi- I nister van buitenlandbdhe zaken. Hij bracht de koloniale kwestie ter sprake en zeide: Ik heb het in zekere kringen voorgesteld ge- I zien, alsof de regeering voornemens zou zijn te trachten met Duitschland een rege ling tot stand tel brengen op koloniaal ge bied op de basis van een oplossing ten kost van andere koloniale mogendheden. Ik wensch deze gelegenheid te baat te nemen om in het openbaar categorisch te verkla- voorkomen. Wij hebben voortdurend onze ren> niets verder kan zijn van de bedot diensten aangeboden in het streven een ’W der Britsche regeering dan met een middel te vinden om een eind te maken, aan dergelyk voorstel voor den dag te komen f het conflict. XTU_. 1.U j_ GOllkSLIl E ÜHRIM.

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 1