sgeving N :ssen ïciame BANDSTOF jnon tot 9 mu* •AG 24 DEC. o PEND gesloten Gouda NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, QOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATffi, REEUWDE, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, ena. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen ikbank ‘k i .V. T Gemeenteraad van Gouda. Valsch Spel. B»ct. 9 zaken op de Het overlijden van Frank B. Kellogg. Deelneming van het Permanente Hof van Internationale Justitie. No. 19608 Donderdag 23 December 1937 76e Jaargang I •Set. •or 81 ct. „Het TELEF. 3050. De Notulen van de vergadering’ van 26 1OORWEG. L TBLEF. 3318 FEUILLETON. kunnen De intrigante. thuis AND (Wordt vervolgd.) zwakjes. ok in verband met de Zitting van Woensdagavond 22 Dec. ■STEEG 25 113 - Winnaar.van den Nobelprijs voor den vrede. zijn “hractische waarde. De oorlog als zoodanig is er niet mede uitgebannen, terwijl „incidenten” en gewapende con flicten er niet door kunnen worden voor komen. De moreele veroordeeling van den oorlog, in dit pact uitgedrukt, heeft echter eenj niet te onderschatten betee- kenis en kan later misschien blijken een belangrijke schrede voorwaarts in de ontwikkeling van het volkenrecht te zijn geweest. vleesch te bestellen of sn genieten. ren der E SLAGERSVER en ENIGING. Naar het Engelsch van ANNIE S. SWAN. Nadruk verboden. Na opening van de vergadering zegt de VOORZITTER het volgende: Geheel ons volk werd in den morgen van den 29en Novembre j.l. opgeschrikt door het auto-ongeluk, dat Prins Bernhard en zijn mede-inzittende had getroffen. De aanvan kelijke berichten verwekten groote bezorgd heid. Sindsdien is geleidelijk in plaats van VEREENIGDE STATEN. Senator van den Berg over oorlogs gevaar. Senator Arthur van den Berg uit Mi chigan heeft zich gisteren te Washing ton uitgesproken voor Amerika’s neutra liteit in de oorlogen van andere landen. Hij bracht commentaar op de uitwisse ling van mededeelingen tusschen den vroegeren gouverneur van Kansas, Alf M. Landon en president Roosevelt, waar- iii deze een vrede tot eiken prijs van de hand wees. ER /AS EN BLIK N NOTEN JITMANDEN. icurreerende prijzen (handel Advertentiebureau* en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing lureau zjjn ingek omen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Beste wenschen voor herstel van Prins Bernhard uitgesproken. Uitgebreide agenda vlot afgewerkt. Wetenschappelijke opgraving van onderaardsche gangen gevraagd. Geen speciale gas- en electriciteitsprijzen voor groote gezinnen. Afschaffing huur electriciteitsmeters. Bureau voor jeugdregistratie ingesteld. Rechten voor gebruik van slachthuis verlaagd. Verruiming verkoopgelegenheid vischwinkels op Zaterdagavond. Instelling „De Moriaen” tot museum. Aankoop van eigendommen voor tunnelplan. Gemeente niet in beroep inzake toegestane nieuwe leesmethode voor Neutrale School. Nieuwe straten aan den Graaf Florisweg. Verbod aan werkloozen tot marktbezoek was een misverstand. besluite» .dienst 1936. Verpoos uw geest, verkwik uw krachten, Schort d’arbeid, maar hervat hem weêr En leg, ook zelf in uw gedachten, Uw taak nooit neer! heeft dienst gedaan in het keizerlijk re giment kurassiers te paard. Prins Alexander laat een vrouw en j vijf zoons achter, van wie een werkzaam 1 ie in rln rAAVHrrrl/l Qfnfon j De gemeenteraad is gisteravond half acht onder voorzitterschap van burgemeester E. G. Gaarlandt in openbare vergadering bij eengekomen. j Alle leden zijn aanwezig. Alsvoren. Alsvoren de goedkeuring van de raads- tot wijziging der begrooting, De theoretische ep juridische beteeke- nis van dit, ook door ons land ondertee- kende pact is aanmerkelijk grooter dan ;en alléén op lacamber het leven gekoben. Bij het besturen van een door een paard getrokken arreslee, die beladen was met hooi, is hij in de nabijheid van Viborg in het zuidoosten van Finland, onder de slee terecht ge komen, toen deze kantelde. Direct daar op is 'hij vervoerd naar het ziekenhuis te Viborg, waar h^ echter spoedig na aankomst overleed. Prins Alexander, die eens eigenaar was van het rijkste grondbezit in Rusland, heeft zijn leven in groote armoede ge ëindigd. Hij was kort geleden zelfs nog een gewoon daglooner. Voor de revolutie in Rusland was hij een van de drie of vier prinsen, die dep titel van „door luchtige hoogheid” mochten voeren. Hij stond bekend om zijn goede renstal, en F 1.10 voor 88 ct R 'RUW In verband met het overlijden van den heer Frank B. Kellogg, die rechter in het Hof is geweest van 1930 tot 1935, heeft de heer Guerrero, president van het Per manente Hóf van Internationale Justitie, het volgende telegram gezonden aan den minister! van Bultenlandsche Zaken der Ver Stalen te Washington. „Het permanente Hof van Internatio nale Jusmtie, dat met diep leedwezen, van het overlijden van den heer Kellogg ROEMENIë Geweldige brand in variété-theater te Boekarest. Paniek onder de toeschouwers. In het grootste variété-theater van Boekarest, het Vox-Erforia-theater, is gisteravond tijdens een première van een revue, brand uitgebroken. De brand was op het tooneel ontstaan, doch deelde zich direct mede aan de zaal, waarin zich 3500 toeschouwers bevonden en sloeg ver volgens over naar de belendende percee- len, van welke drie in de asch werden stijgende ongerustheid weer vertrouwen in gelegd. Onder de toeschouwers brak een paniek uit. Tal van, perspnen werden ge- wond, doch hoe groaKh^t aantal slacht offers is„ kan nog niet worden gezegd de toekomst getreden. Ook deze raad de vertegenwoordiging van Gouda verheugt zich van harte in het gunstige verloop van het proces. Moge met Gods hulp voor onze Prinses in de eerste plaats, voor onze Ko ningin en voor heel ons volk eerlang ge- heele genezing intreden. De raadsleden hoorden deze woorden staande aan en stemden er met applaus mede in. ten plaatse gevestigde Alsvoren. Alsvoren de goedkeuring van het raads besluit tot aanvaarding van het besluit van Ged. Staten, waarbij aan deze gemeeente vergunning werd verleend tot het leggen en exploiteeren van een hoogspanningskabel ten behoeve van de stroomlevering aan de gemeente Reeuwijk. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de gorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15. Abonnementen worden ^agelyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, btf onw* agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. Interne. 2745. Postrekening 48400. tenlanders, die er anders over denken, zouden zich daarin vreeselijk teleurge steld zien. Tevens waarschuwde hij, dat de Vereenigde Staten evenzeer gekant moeten zijn tegen bultenlandsche ver wikkelingen als in 1920. Hij wenschte elk voorstel tot collectieve veiligheid of col lectieve sancties te zien afgewezen en bracht crltiek uit op de resolutie inzake het oorlogsreferendum, welke een volks stemming zou verelschen alvorens het congres een oorlog mag verklaren, noem- de senator Van den Berg even onzinnig als een geval, waarbij eerst de gemeente raad in vergadering moet bijeenkomen, alvorens de brandweer mag uitrukken om een brand te blusschen. De senator voegde hieraan echter toe, dat hij elke practische maatregel zou steunen welke ertoe zou bijdragen Amerika’s deelne ming aan een oorlog tot een minimum te beperken j verhuur van het perceel Gouwe no. 165 aan T. C. Boot en tot verhuur van sportvelden aan de voetbalvereeniging „Gouda”. Alsvoren. Alsvoren de goedkeuring van het raads besluit tot aanvaarding van het besluit van Ged. Staten waarby aan deze gemeente ver gunning werd verleend tot het leggen en exploiteeren van een hoogspanningskabel te Woerden, dienende ter verbinding der 10- K.V. netten van het electriciteitsbedryf de zer gemeente met dat der Provinciale Utrechtsche Electriciteits Maatschappij. Alsvoren. Alsvoren de goedkeuring van het raads besluit tot aanvaarding van het besluit van Ged. Staten dezer provincie, waarby aan deze gemeente vergunning werd verleend tot het- leggen en exploiteeien van een hoogspanningskabel ter verbetering van de electriciteitsvoorziening der gemeente Woer den. toontje lager zingen. Ik hoop, dat je nu niet dwaas wordt, voegde zij er beangst, maar met een strengen blik aan toe. Hugo lachte gemaakt. O, ik heb geen enkel bezwaar om met het meisje te trouwen, als zij mij hebben wil, maar d#t is lang niet zeker. Waarom is dat zoo twijfelachtig? Ziet zij er niet altijd vroolijk uit, als zij met Jou uitgaat? Zij houdt ervan mij tegen te spre ken, maar het gekste is, dat ik liever door haar word tegengesproken dan door een ander gevleid, lachte Hugo be schaamd. Maar zij heeft een manier van doen waarbij iemand zich klein voelt! Zij is zoo standvastig. Zoo zijn die menschen. Hun plicht is hun afgod, zei Mrs. Safford, terwijl zij haar fijn, als gebeeldhouwd neusje op trok. Het is een surrogaat voor ons „noblesse oblige". Maar je kunt Je toch met haar meten? Je moet haar op elk punt van antwoord dienen. Het doet er niets toe; Je hoeft Jezelf er later niet aan te houden.a Dat vraag ik mezelf ook dikwijls genoeg af. Ik kan me haar voorstellen, hoe zij hier met vaste hand den scepter zwaait! - Maar ik ben er ook nog, beste jon gen. Het weduwenhuis is niet zoo ver weg. Ik heb er vandaag nog eens over nagedacht, Hugo, en ik ben tot het be- sluit gekomen, dat het niet politiek zou zijn hen tot na Kerstmis hier te houden. Het kan Je belangen nooit schaden, als zij naar het buitenland gaan, en vooral als zij na het verblijf op Hardacres in Frank Billings Kellogg werd 22 Decem ber 1856 te Potsdam in den staat New- York geboren. Zijn jeugd bracht hij op het platteland van Minnesota door, waar hij zijn ouders hielp in het boerenbedrijf. Zijn aanleg dreef hem echter in andere richting. Hij kwam op een advocaten kantoor te Rochester, waar hij door eigen studie den grondslag legde voor een verbazingwekkende Juridische ken nis. Frank B. Kellogg werd een der voor naamste rechtsgeleerden der Vereenigde Staten, een der belangrijkste juridische adviseurs der regeering, tenslotte zelfs een figuur van zeer groote beteekenis voor het internationaal recht. In 1930, toen hij te 's-Gravenhage vertoefde als rechter in het Permanente Hof van In ternationale Justitie, werd hem de No belprijs voor den vrede toegekend. In de Amerikaansche politiek trad hij op den voorgrond als vertegenwoordiger der regeering bij den strijd tegen de papier- en olie-trust in het eerste decen- f nium dezer eeuw. Bij het aftreden van president Coo lidge trad Kellogg in Maart 1929 uit de regeering Reeds spoedig echtgr riep men hem op de meest eervolle wijze in het openbare leven terug en wel door zijn verkiezing tot rechter in het Permanente Hof van Internationale Justitie te Den Haag. In September 1935 legde hij dit ge wichtig ambt neer. In 1930 werd hij gelijk hierboven reeds vermeld onder scheiden met den Nobelprijs woor den vrede. BUITENLANDSCH NIEUWS. Mrs. Safford zat plotseling rechtop met het ulterlijk van iemand, die gevaar voelt naderen. - Hugo, wat bedoel je in ’s hemels naam? 4 Wat ik zeg Ik doe beter eerlijk spel te spelen, moeder. Ik heb Annabel Col wyn de laatste twee Jaren dikwijls ont moet. I j Mrs. Safford’s gelaat werd bleek. 1 En wat wil dat zeggen? .vfbeg zij 17 Jij en Jessie Hamlyn hebt vanmid dag lang gewandeld, begon Mrs. Safford nadat zij de deur gesloten had. Het schijnt, dat jullie het samen, goed kunt vinden. Dat is zoo, antwoordde Hugo met weerzin, behalve op een zeker punt. Zij houdt er eigenaardige meerlin gen op na. Zij en Jack zouden ongetwij feld beter samen passen, antwoordde hij onverwacht. Zij heeft socialistische nei gingen. O, is dat alles? zei Mrs. Safford luchtig. Zulke ideeën zijn heel verklaar baar bij menschen die niets te verliezen hebben. Als zij Mrs. Safford Lathom van Hardacres geworden is, zal zij heel an ders denken en spreken. Laten wij hopen, dat zij wil, zei Hugo g —^Waarom dien toon, Hugo? Mishaagt het vooruitzicht Je? Zij is toch een zeer aantrekkelijk meisje. En voortdurend op- I gewekt! Zij zal langzamerhand wel een Ik ben er zeker van, aldus Van den I Berg, dat dit land geen bultenlandsche politiek wil, waarbij de vrede tot eiken prijs gehandhaafd moet blijven en bui- ADVERTENTIEPRUS: Uit Gouda en omstreden (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en dien bezorgkring. 15 regels 1.55, elke regel meer ƒ0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bfjslag op den prys. Liefdadigheids-advertentien de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer geieduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van sohede Boek handelaren, aan het Bui is in de Vereenigde Staten. een klein pension terecht komen. Ik heb er met opzet een in Mentone aanbevolen. Darf zal zij te meer verlangen naar de luxe van Hardacres. Ik begin te geloo- ven, voegde zij er boosaardig aan toe, dat Miss Hamlyn, ondanks haar socialis tische neigingen, de goede dingen in dit leven niet versmaadt. Maar als u hen nu laat vertrekken, waar blijft dan mijn kans? Zij zijn van plan tot Paschen in het buitenland te blijven, hetgeen beteekent, dat dan reeds de helft van den tijd verstreken is. En dan blijft de mogelijkheid nog, dat Jack terugkomt. Waarom haal je Jack er 1>ij? Denk je, dat er tusschen hen iets bestaat? Zij hebben elkaar te Liverpool ontmoet maar dat bleef toch uitsluitend bij een oppervlakkige kennismaking Ik weet het niet. Zij praat alsof zij hem tamelijk goed kent. Welnu, wij moeten er voor zorgen, dat zij hem niet beter leert kennen. In dien noodig, moeten wij een denkbeel dige verloofde voor den lieven Jongen op zoeken, zei Mrs. Safford rustig. Ik zal morgen eens met Mrs. Hamlyn over Jack praten. Het 'zal veel meer Indruk ma ken, al» ik er eerst met haar moeder over spreek. Zij vertellen elkander alles Moeder, u bent b<?wonderenswaar- dig, zei Hugo ernstig. Zij leunde achterover in den stoel, leg de een rose zijden kussen aqhter haar hoofd en vervolgde kalmpjes: Ik vind, dat wij hen volgende week j moeten laten vertrekken, zopals Mrs. Hamlyn vanmiddag voorsteldé Maar FINLAND. Het einde van een Russischen prins. Prins Alexander Lopoetsjln Demidof, hoofd van een der oudste aristocratische families van het Russische keizerrijk, is op 63-Jarigen leeftijd onder droevige om- standigheden te Helsinki, in Finland, om October 1937 worden gearresteerd. Mededeelingen. Burgemeester en Wethouders deelen den Raad mede: dat Ged: Staten hebben medegedeeld de vaststelling der rekeningen, dienst 1933 en 1934 van den dienst der Gemeentewerken. Voor kennisgeving aangenomen. Alsvoren de goedkeuring1 van het raads besluit tot wijziging der begrooting, dienst 1937. kennis heeft genomen, wenscht uitdruk- I king te geven aan zijn, deelneming met het verlies, dat de Ver. Staten van Ame rika en de wereld treft door dit verscheL- den van een staatsman, wiens naam on afscheidelijk is verbonden aan de pogin gen om een blijvenden vrede te vestigen tusschen de naties Als rechter in het Höf streefde hij ditzelfde ideaal na en mijn medeleden en ik zullen steeds zijn bekwamen arbeid in eere houden.” De president heeft voorts aan mevrouw Kellogg een telegram gezonden van den. volgenden inhoud: „Uit naam van het Permanente Hof van internationale Justitie wensch ik diepgevoelde sympathie te betuigen met uw onherstelbaar verlies en hulde te brengen aan de nagedachtenis van rech ter Kellogg Zijn aandeel als staatsman in de be vordering van het recht tusschen de na ties zal nimmer worden vergeten, en mijn medeleden met hem in het werk van het Hof in herinnering houden. Kellogg’s naam is naar men weet met 0ien van Briand onafscheidelijk verbon den aan het in 1928 te Parijs gesloten pact tot uitbanning van den oorlog. Het pact houdt een plechtige verkla ring in, waarbij de contracteerende par tijen afstand doen van den oorlog als werktuig van haar nationale politiek. De mogendheden, die zich bij dit verdrag aansloten, verbonden zich slechts dodt vreedzame middelen haar onderlinge ge schillen tot een oplossing te brengen. Wanneer een der onderteekenaars door het aanwenden van wapengeweld of door een oorlogsverklaring het pact; breekt, hebben ahdere staten het recht, den aangevallen staat te steunen, zonder dat zij daardoor het pact zelf breken. Het pact dankt zijn ontstaan aan een ontwerp-verdrag van eeuwige vriend schap tusschen Frankrijk en de Ver- eeniede Staten. Met groote toewijding heeft Kellogg er naar gestreefd dit ont werp-verdrag uit te breiden tot een al gemeen pact tegen den oorlog. Zijn po gingen mochten, mede door den steun, van Briand, tot een formeel succes lei den. Het pact werd door meer dan’ zestig staten onderteekend. Alsvoren. Alsvoren de goedkeuring van de raads besluiten tot wyziging der begrooting van Brandweer, Gemeentewerken, Marktwezen, Reinigingsdienst, Grondbedrijf, Ontsmet- Ik probeer al het u duidelijk te ma ken. Wat beteekent het eigenlijk wan neer een jongen liefdesbetrekkingen aanknoopt met een meisje? Jij houdt van Annabel Colwyn, Hu go?! In ernst? Hij ha’alde de schouders op. U is een vrouw van de wereld, moe der. Het meisje trok mij op het eerste gezicht aan; en daarna hebt u haar zelf aan mij voorgesteld en nadien heb ik haar nu en dan ontmoet als ik in Slains kwam. Jij kwam bij haar aan huls, ver onderstel ik. En dat hoor ik nu voor het eerst! Lilian heeft dat geweten en zij deed natuurlijk haar uiterste best je aan te moedigen. Ik geloof niet, dat ik Mrs. Colwyn meer dan een keer of zes ontmoet heb, Annabel en ik hebben elkaar buitens huis ontmoet en een paar keer zijn we een dag rtaar Londen heen en terug ge weest. Mrs. Safford spalkte haar oogen ver ontwaardigd open. En wat pog meer? Ik veronderstel, dat Je haar brieven geschreven hebt, compromitteerende brieven wellicht? Zij heeft er enkele, gaf hij toe. U moet weten, dat ik van haar/hield. En zou je met haar getrouwd zijn? Ja; als dit niet gebeurd was, zou ik het waarschijnlijk gedaan hebben. Zij is arm, dat geef ik toe, maar op haar afkomst is niets aan te merken. Er zou geen enkel ernsNg bezwaar tegen zijn geweest. Alsvoren. Alsvoren de goedkeuring van de raadsbe sluiten tot conversie van de geldleeningen van 53.000, 300.000 en 150.000. Alsvoren. Alsvoren de goedkeuring van de raads besluiten tot aankoop van eenjge huizen in de Boomgaardstraat, tot verkoop van grond aan Gebrs. I^sselstijn, tot uitgifte van grond in erfpacht aan A. H. JCulik e.a., tot "voor zij gaan, moet Je er voor zorgen, dat Miss Hamlyn wfcet, hoeveel belang jij in haar stelr Laat haar dan‘vertrekken om over alles na te denken. Wij zullen naar Mentone of waarheen zij ook gaan volgen, hen maar toevallig ontmoeten en dan moet je vrijmoedig om haarband vragen. Zij is geen meisje dat van schuchtere aanbidders houdt. Wees re soluut tegenover haar, Hugo. En wat gebeurt er als zij voor do eer bedankt? Mrs. Safford keek geërgerd. Dat kan zij niet, dat zal zij niet doen. Jij moet zorgen, dat zij je niet kan afwijzen. En waarom zou zij het doen? Het is een prachtig huwelijk voor haar. Hugo zweeg een oogenblik. Doch dan verraste hij zijn moeder plotseling, meer dan zij durfde te laten blijken, dpor de mededeeling: Moeder het is heel goed mogelijk, dat Annabel Colwyn ons in onze plannen het meest zou dwarsboomen Alsvoren. Alsvoren de verdaging van de beslissing op de raadsbesluiten tot wijziging der de- posito-overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten en tot aankoop van grond aan den Zwarteweg van diverse personen. GUUkStlIE COIKAM.

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 1