TER THEE J NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 19612 76e Jaargang I J de administratie. Teeltplan voor den Akker- I houw 1938. NOG SLECHTS ENKELE DAGEN Valsch Spel. ACHT GULDEN. bouw 1938. Beroep van den Negus op de Hoofden der OslO-Staten. Woensdag 29 December 1937 BERGAMBACHT, BERKENWOUDK, BODEGRAVEN, BOSKOOP, OOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OÜDBRKERK. OUDKWATER, REEUWUK. SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, en* Het openbaar lichaam de Wieringermeer, treedt op 1 Januari in werking. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen BUITENLANDSCH NIEUWS. 5 1066* troonsorganisaties tot uitdrukking wordt het conflict te vergemakkelijken. FEUILLETON. Knellende banden. bedrog en list was zoo prachtig geweven. sluit zal verschjjnei werking treding op genoemden datum wordt bepaald. enk» ga af, daar aterho^- •cfat ook kopje naak It. 5DKOOP IUIZEN. 8968 9287 9625 9813 10145 10341 10594 10821 11046 11398 11605 11909 12396 12823 13179 13348 13547 14009 14359 14626 14838 15037 15152 15387 15643 15859 16089 16450 16654 16776 17181 .7407 17670 18107 18358 18757 18961 19110 19232 19478 19638 19732 19922 20062 20315 20526 20649 20914 Het weten is niet genoeg: zonder toe passing is het zelfs niets. stuurscomnussie heeft haar zetel te Wie- ringerwerf, alwaar een flinke middenstands- woning voorloopig als raadhuis dienst doet. 1 .4 Maar het Engelsch van ANNIE S 8WAN Nadruk verboden. was. trokken zijn. Hugo zag er uit alsof hij gehypnoti seerd was. Hij stond telkens voor nieuwe verrassingen en de geheele geschiedenis leek wel op een roman. Maar hijzelf voelde zich als een speelpop, waaraan telkens met een.touwtje getrokken werd. Zouden de Hamlyn’s ’t niet vreemd en onbeleefd vinden als ik vertrek voor dat zij weg zijn? Dat is van minder beteekenis. Het zal hun een gevoel geven of zij onze ge lijken zijn en Jessie zal je missen Daar ben ik zeker van. Ik hoop, dat u gelijk hebt, zei hij ernstig. En vervolgens, wat moet er ge beuren met Aimabel Colwyn? Telegrafeer haar Zaterdagavond van Parijs of schrijf haar een briefje, mits het kort is. Neen, ik geloof toch, dat het beter is te telegrafeeren. Het is mogelijk dat zij, wanneer zij hoort dat jij niet meer op Hardacres bent, toch met haar vader en moeder mee zal gaan. Dat betwijfel ik, zei Hugo. Ik kan haar Vrijdagavond schrijven, als u wilt en den brief op mijn doorreis in Londen posten. Dan heeft zij hem op z’n laatst Zaterdag. Ik zal maar zeggen, dat ik voor zaken op reis moest. Dat is goed of je kunt ook zeg gen, dat een paar oude vrienden je naar Parijs geroepen hebben. Zij knikte, lachte als iemand, die een groote hindernis uit den weg geruimd heeft en voegde zich weer bij haar gas ten. 2*4 4*8 i 740 i 963 1241 I 1484 1819 2141 I 2452 I 2657 2922 3389 I 3105 I 3515 3766 4017 4203 i 4373 i 4691 4933 5176 5457 5649 5890 6024 6321 6333 6955 7332 7585 8025 8342 8532 baar lichaam. Dit, om zooveel mogelijk een heid in het bestuur en beheer te bevorderen. De leden worden benoemd door de Kroon, waarin ligt opgesloten, dat het Rijk nog eenige medezeggenschap in het plaatselijk bestuur behoudt, hetgeen ook wenschelijk is, omdat de eerstkomende jaren van Rijkswege nog belangrijke bedragen aan den verderen opbouw van de Wieringermeer ten koste gelegd moeten worden, doch bovendien, omdat de reeds gevestigde gemeenschap, hoewel deze zich de eerstvolgende jaren nog organisaties namens haar leden geen nauw keurige verplichting op zich kunnen nemen. Chaütemps heeft er bjj de delegatie op aangedrongen de kwestie nog eens onder de I oogen te zien, ten einde een oplossing van het conflict te vergemakkelijken. gevormd onder leiding van Goga. De minis- fnra hnhlwn in hnn/lnn van Aan Rnnincr AaTI Wel, zei Mrs. Safford streng, wat denk je te doen? Ik moet naar haar toe gaan, moe der nog één keer. Dat is onmogelijk, jongen. Zulk soort meisjes schrikt nergens voor terug. Zelfs al kende ik haar niet, dan zou ik dat hier nog in lezen, zei zij op den brief wijzend. Je vertrekt hier Zaterdag ochtend. Je gaat regelrecht naar Parijs en logeert een paar dagen bij de Beau- desert Zij hebben je uitgenoodigd. Ik kom daar bij je. als de Hamlyn's ver- ters hebben in handen van den Koning den leen heb moeten laten, zei zij bij het binnenkomen. Ik heb even met mijn zoon gesproken. Ik zag, dat hij een blief kreeg, waarover hij zich bezorgd maas- te. Misschien hebt u het niet gemerkt? En ik wilde graag weten wat het was opdat ik hem zou kunnen helpen. Het was een brief uit Parijs. Kennissen daar hebben hem dringend noodlg en hij is bang, dat hij morgen, Zaterdag al moet vertrekken. Hij vindt het erg onprettig, want hij vreest, dat u zijn vertrek onbe leefd en niet gemotiveerd zult vinden. Beste Mrs. Safford, zouden wij zoo egoïstisch en onredelijk mogen zijn?, riep Gertrude Hamlyn uit. Jessie zat over een boek gebogen en zij was verstandig genoeg om zich door niets te verraden. Het zijn oude kennissen van mijn man’s familie de Beaudeserts Lady Beaudesert was zijn eigen nicht. Zij is nu weduwe en woont in Parijs, ofschoon zij in Touralne een prachtig kasteel be zitten. Haar eigen moeder was een Fran- <;aise. Zij heeft twee alleraardigste doch ters. maar geen zoon, en daarom be spreekt zij belangrijke zaken steeds met Hugo. Ik denk, dat het dezen keer wel iets heel blzonders zal zijn, omdat zij hem zoo dringend vraagt direct te ko men. Deze verzinselen rolden zoo rad van Mrs. Safford’s lippen alsof het de zui vere waarheid was. Zij gevoelde ook ab soluut geen wroeging meer. Haar net van «4. bedrog en list was zoo prachtig geweven, Het spijt me, dat ik u zoo lang al- en alles paste zoo goed in elkaar, alsof i Er kwamen dien avond veel brieven aan, maar voorHugo was ei slechts één bij. Zijn moeder bemerkte de verande ring op zijn gelaat, terwijl hij den brief in zijn zak stak en zij was er zoo nieuws gierig naar, dat zij, toen de koffie in de groote zaal gebruikt zou worden, onder een voorwendsel terugging naar de eet zaal om hem er naar te vragen. Hugo zat een sigaar te rooken, toen zijn moeder binnenkwam, en hij fronste de wenkbrauwen Je hebt een brief ontvangen, waar mee je niet blij schijnt te zijn, Hugo. Was hij van Annabel Colwyn? Ja. Mag ik hem lezen? Het dienst nergens voor, moeder. Zij gaat niet naar Brighton. Ik heb het wel gedacht. Ik zou den brief graag lezen, Hugo. Hij trok het verfrommelde vel papier uit zijn zak. vouwde het open en gaf het aan zijn moeder. Zij fronste haar wenk- EEN GULDEN REDUCTIE OP DEN ABONNEMENTS PRIJS VOOR 1938. Tot 31 Dec. stellen wij onze abonné’s nog in de gelegenheid hun abonne ment vooruit te betalen, waarvoor dan het abonne- mentsbedrag voor geheel 1938 van Negen Gulden wordt gereduceerd tot Velen maakten van deze gelegenheid reeds gebruik door storting aan ons bureau, of door overschrij ving op onze postrekening 48400. Wie zulks nog niet deed en van die voordeelige be talingsvoorwaarde gebruik wil maken en zich tevens de aanbieding der kWar- taalkwitanties aan huis wil besparen, wordt verzocht dit alsnog te doen, nog heden, opdat het niet in ’t vergeetboek raakt. Stort daarom bij de post op giro 48400 of aan het Bur.: MARKT 31, Gouda het bedrag van ACHT GULDEN. U bespaart U EEN GULDEN op de NEGEN, ofwel meer dan elf procent. Daarom: DOE HET NU FRANKRIJK. Staking bij openbare diensten in Parijs. Blykens een,telegram van Havas heeft de intersyndicale bestuurscommissie voor de openbare diensten een motie aangenomen, waarin besloten is dat heden bij alle open bare diensten te Parijs het werk gestaakt zal worden. Het stilleggen van het werk zal plaats vinden tusschen 2 en 4 uur in den middag. De werkgevers-organisaties in het trans- I portbedrjjf hebben medegedeeld, dat de door Chaütemps ontvangen delegatie een nota I heeft overhandigd, waarin de wil der pa- I troonsorganisaties tot uitdrukking wordt 1 gebracht, het principe der sancties wegens onwettige bezettingen en ongegronde sta kingen te 'handhaven. Verder wordt in de nota verklaard, dat Welke regelingen de minister van Economische Zaken heeft vastgesteld. Naar wordt medegedeeld, heeft de mi nister van Economische Zaken de teelt en steunregelingen voor akkerbouwge- i wsasen oogst 1938 vastgesteld Zooals reeds eerder werd medegedeeld, is de richtprijs voor gemiddelde qualltelt tarwe, geleverd ter plaatse van nor male aflevering op omstreeks 1 Februari 1939 vastgesteld op 10 per 100 kg. Het ligt in het voornemen van, den minister te bevorderen dat de prijzen van rogge en gerst zich zullen be wegen tusschen 7.25 en. 8.25 per 100 kg, afgeleverd ter gewone marktplaats. Voor haver wordt geen richtprijs gega randeerd. Zoolang zulks noodlg wordt geoordeeld, zal door heffing aan de grens steun aan den prijs worden gegeven. De regelingen voor erwten en veld boon en zullen in groote trekken de zelfde zijn als die voor den oogst 1937, alleen ten aanzien van den richtprijs voor groene erwten zal in zooverre een wijziging worden aangebracht, dat de richtprijs niet meer zal gelden voor erwten van superieure qualltelt, maar voor erwten van gemiddelde qualltelt. Aan de met granen en peul vruchten te bezaaien oppervlakte zullen geen beperkingen worden gesteld. De regeling voor aardappelen zal, uitgezonderd een verhooglng van de teeltheffing van 30 tot 50 per ha, in groote lijnen dezelfde zijn als die welke voor den oogst 1937 is getroffen. Omtrent het areaal fabrleksaard appelen kunnen nog geenmededeelin- gen woeden gedaan. Belanghebbenden zullen echter tijdig worden Ingelicht. Aangaande het verkrijgen van ultpoot- vergunningen voor fabrieksaardappelen zij verwezen naar hetgeen dienaangaan de reeds werd gepubliceerd. Voor suikerbieten zal een zelfde regeling als voor 1937 worden toegepast. De totale hoeveelheid suikerbieten waar voor de garantieprijs, welke op 10.25 per 100 kg blijft bepaald, zal worden uit gekeerd. zal geen wijziging ondergaan, uitgezonderd de eventueel voor nieuwe gronden (ontginning e.d.) te verleenen garantie, welke niet ten laste van de an dere sulkerbiettelers zal komen. Gezien de situatie op de vl asm afk t is besloten voor den oogst 1938 geen maatregelen te treffen. De regeling voor cichqrei zal voor den oogste 1938 van kracht blijven. Aangaande koolzaad en den steun aan de griend- en rietcultuur werd het grootste deel van het personeel weder reeds eer een beslissing genomen, waar in dienst zal worden genomen, doch dat de omtrent toen mededeellng werd gedaan. Nieuwe Roemeensche regeering samengesteld. ROEMENIE. Te Boekarest in een nieuwe regeering Beste Hugo. Toen. Ik dezen middag thuis kwam, hoorde ik dat je moeder hier de Wel doende Fee gespeeld heeft. Thuis sche nen ze haar aanbod gaarne te acceptee- ren en ik veronderstel, dat zij Maandag op haar kosten naar Brighton zullen gaan. Hoe zou Ik zoo iets kunnen aan nemen, na ons bezoek van gisteren, toen mijn moeder en ik als werkvrouwen be handeld werden, die om een betrekking kwamen vragen, welke reeds bezet was. Onnoodig te zeggen, dat ik niet naar Brighton ga, en ik ben ook In ’t geheel niet dankbaar voor het aanbod. Ik weet zeker, dat er iets achter steekt. Ik wacht je Maandagmiddag om half vijf op de gewone plaats; stel mij s.v.p. niet teleur. ANNABEL Inzake de erkenning van de verovering van Abessynlfe. Ongerust over den ondernomen stap. In verband met de berichten, dat de sta ten, leden van de overeenkomst van Oslo, overleg plegen om de verovering v^jn Abes- synië door Italië „de jure” te erkennen, heeft dg Negus Haile Selassie I volgens •een bericht uit Londen tot de staatshoof den van deze mogendheden het volgende telegram gezonden: „Ik ben ongerust door tq vernemen, dat op uitnoodiging van de Nqderlandsche Re giering de staten, lid van de overeenkomst van Oslo, in overweging zullen nemen de bezetting van Ethiopië door Italië „de jure" te erkennen. De Volkenbond, die onmachtig is geweest de annexatie tegen te houden, heeft toch ten gunste van den vrede het be ginsel van niet-erkenning van de bezetting kunnen handhaven. Het volk van Ethiopië blyft weigeren zich te onderwerpen aan de Italiaansche over- ■heersching. Namens mjjn volk doe ik een beroep op Uwe Majesteit, opdat Haar Re geering zal volharden in de traditioneele politiek van bescherming van het interna tionale recht". G 0 UNI IE (lil RAM korten te kampen zal hebben, welke door bet Ruk zullen moeten worden gedekte Voor 31 Mei 1942 zal een wetsontwerp worden ingediend tot instelling van een ge- meeente en alsdan zal de bevolking ook eerst haar grondwetteltfk recht tot het kie zen van een éigen plaatselijk bestuur kun nen uitoefenen. In deza nieuwe organisatie zal een functie van ondervoorzitter worden opgenomen, die den voorzitter niet alleen bij ongesteldheid of afwezigheid, doch ook in andere gevallen zal kunnen vervangen en die dus meer contact met de plaatselijke bevolking dan de voorzitter hebben zal, hoewel deze uit den aard der zaak aan de bewoners steeds gelegenheid zal geven, hun belangen bij hem voor te staan. De bestuurscommissie zal uit negen leden bestaan, waarvan er vyf een ambtelijke functie in overheidsdienst bekleeden en bui ten de Wieringermeer wonen. De overigen, waaronder eten lid van het dagelqksch be stuur (wethouder) zullen Wieringermeerbe- woners zijn. In tegenstelling tot den raad, di? zich in hoofdzaak een taak ten aanzien van het privaatrechte Lijk Ryksbeheer van de Wieringermeer ziet toebedeeld, zal de be stuurscommissie overwegend publiekrechte lijk terrein betreden en zoodra de wet in werking treedt, zal zij reeds de verantwoor- d lijkheid voor het gemeentelijk beheer dra gen. In den voormiddag van 3 Januari zal zij namens den Minister van Binnenlandsche Zaken worden geïnstalleerd in het vergader lokaal te Wieringerwerf, waarbij ook het college van Ged. Staten van Noord-Holland, dat ten deele voor het toezicht op de werk zaamheden der b?stuurscommissie is inge schakeld, is uitgenoodigd en waarbij ook het publiek toegang heeft. In den namid dag zal de openbare vergadering worden voortgezet en tal van verordeningen, welke in een gemeente niet kunnen ontbreken, moeten worden vastgesteld. Aan de voorbereiding wordt reeds gerui- men tijd gewerkt. De secretarie zal als mo- j del-secretarie worden opgezet en de admi- nistratie doelmatig op eenvoudige wijze i worden ingeriöht. Tal van bekende persoon- 1 lijkheden op het gebied van de gemeente administratie hebben een werkzaam aan deel in deze voorbereiding gehad. De be- brauwen, evenals Hugo gedaan had, toen zij de woorden las, die Annabel in een oogenblik van gekwetsten trots ge schreven had. Was het tot voor enkele weken nog twijfelachtig, of de nieuwe organisa tie voor de Wieringermeer, neergelegd in de wet van 31 Mei 1937, Staats blad 512, op 1 Januari a.s. in werking 1 zou treden ,thans£tait vast, dat nog j voor dien datum eeiu Koninklijk be- sluit zal ver«ch*jnei]< waarbij de in belangrijk zal uitbreiden, den eersten tijd nog niet in staat is, financieel in eigen I .huishouding te voorzien en dus nog met te- De ter uitvoering van de wet noodige al- gemeene maatregelen van bestuur zuilen eveneens dezer dagen in het Staatsblad worden opgenomen. Op 1 Januari a.s. zal derhalve het gebied van de Wieringermeer. dat deel uitmaakt van de randgemeenten, aan 'het territoir van die gemeenten wor den onttrokken. Bij het openbaar lichaam de Wieringer meer zal de zorg voor tweeërlei belangen worden ondergebracht, namelijk de rijksbe langen en de gemeentelijke belangen. De rijksbelangen zullen Worden behartigd door een directie, bestaande uit een directeur. Deze is voor de uitvoering van zijn taak verantwoordelijk aan dp ministers van Wa terstaat en Financiën, met uitzondering van de hem ten aan zien van de duizend hectaren blijvende staatsexploitatie opgedragen werkzaamheden, waarvoor hü yeranwoorde- lijk is aan een uit niegen leden bestaanden raad, die ook overigens toezicht uitoefen* ap de handelingen van den directeur en der regeering desgevraagd omtrent» de uitvoe ring van de werken van advies dient. Practisch komt in de thans reeds bestaan de organisatie ten aanzien van de rijkszorg dus slechts weinig verandering. Anders staat dit ten opzichte van het ge meend ijk bestuur. Hiervoor komt een ge heel nieuwe organisatie, zoodat de Wierin. germeer gemeentelijk met ingang van 1 Januari a.s. een publiekrechtelijke eenheid worden zal, wat het publiekrechtelijk beheer betreft, practisch op één lijn staande met een gemeente Deze organisatie zal als overgangsmaat regel worden ingevoerd, om na verloop van een vijftal jaren de oprichting van een ge meente te vergemakkelijken. Een bestuurs commissie zal de taak verrichten, welke on- der normale omstandigheden aan den ge meenteraad is opgedragen. Een dagelijkseh bestuur treedt in de plaats van het college van B. en W., terwijl de voorzitter van de bestuurscommissie als burgemeester op treedt. De voorzitter wordt door de wet aan gewezen. Als zoodanig zal optreden de di recteur van de ryksafdeeling van het open eed afgelegd. De Leden behooren meeren- deels tot de nationaal-christelijke partij. Vier ministers maakten tot dusver deel uit van den rechtervleugel der nationale boe renpartij, waarschijnlijk zullen zij door die partij geschrapt worden. De voornaamste portefeuilles zijn als volgt verdeeld: Goga: minister-president Micescu: buitenlandsche zaken; Savoe: financiën; Calinescu: binnenlandsche zaken: Radulesc Mehedinti: justitie; Antonesculandsverdediging Irimescu: luchtvaart en marine. het naar een voorbeeld gemaakt Hugo kwam binnen en zijn moeder wendde zich tot hem met een trek vin medelijden op haar gelaat. Ik heb onze vrienden hier juist ver teld van je dringenden oproep naar Pa rijs. Die nare blief! Maar Mi’s. Hamlyn heeft er niets tegen. Wij zullen je maar met Miss Hamlyn alleen laten, dan kun je het met haar qpk bespreken; ik meeg; me te herinneren, dat er plannen ge maakt waren. Is dat niet zoo? Ja, vrij zouden naar Cayley Sands gaan, waar Miss Hamlyn haar eerste rij les zou krijgep. Het spijt me geweldig, dat dat nu niet kan. Mij ook, zei Jessie oprecht. En dat was ook zoo. Zij had er zich op verheugd. Hugo Safford had het in de rijkunst ver gebracht; hij was op z’n best wanneer hij zelf paard reed of wan neer hij anderen deze sport leerde. Maar ik hoop, dat het slechte een uitgesteld genoegen is, zei hij. Waar schijnlijk zal ik niet lang In Parijs be hoeven te blijven. Blijft u niet tot ik terug kom? Mrs. Hamlyn schudde het hoofd Neen, wij zijn besloten de volgende week te vertrekken. Het was een oogenblik stil en Jessie hield de oogen op haar boek gericht. Zij werd plotseling overvallen door een ge voel van teleurstelling, waarvan zij zelf schrok. Zij vond het niet prettig, dat Hugo Safford wegging. (Wordt vorvolfd) ADVERTENTIEPRIJS: Vit Gouda, en omstreken (behoorende tot den bexorgkring) 15 reffels 1.30, elke regel meer f0.25. Van buiten Gouda en den beaorgkring 1—regel» j elke regei meer ƒ0.30. Advertentièn in het Zaterdagniunmer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.26, elke regel meer /0.50. Op de voorpagina 50 hooger Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bü contract tot zeer geieduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en on®e agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekorven, teneinde van opname verzekerd te zijn. OU '937 ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie 'Delef Interne. 2745. Postrekening 48400.

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 1