ENGI NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER. REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen ORGANISATIE VAN DEN STRIJD VOOR DE SOCIALISTISCHE WERELDREVOLUTIE. Het geluk ligt in de sneeuw. De overwinning van het socialisme in één enkel land. Een uiteenzetting van Stalin, No. 19652 Drie Japansche vredesaanbiedingen. 76e Jaargang Dinsdag 15 Februari 1938 ALSGARNEBHING. BUTENLANDSCH NIEUWS. stand de bourgeoisie van ons land ver- de partij gelijk had en dat Trotzkl en 1 vergaten nu en'dan halen, waardoor de orderd en het orga e werkzaamheid ge ide rschat ten belang ne is het dieet, dat jrleg met een medi- il thans wanneer het aard is. Medicamen- leek de werking op et kent, zyn fataal, iren deze met goed eten van zware en vermijden, evenals leelspyzen, melkge- iappelen, suiker en och vervangen door iten, mager vleesch, in vruchten- of van iere kuren, die een m doel hebben, pas- sonder medisch ad- a b.v. die veel gees- hten zullen hun vol- vaak niet kunnen zy een volkomen jen. ntegen, die veel in zwaar werk doen, •t hebben aan calo- vloed heeft op hun Aan den anderen kant omvat het pro bleem der overwinning van het socialis me in ons land de Kwestie van de weder- zijdsche betrekkingen tusschen ons land en andere landen, Kapitalistische landen. De internationale betrekkingen. De kwestie van ae wederzijdsche be- Hoe komen die twee bij elkaar? Natuurijk heeft Dieter reeds een en ander over Grace gehoord, deels door Daar Boven is de hut van Petra te zien... Dieter kijkt even vreemd op, maar dan maakt hij toch gebruik van den binocle, welke baron Glrsholm hem met een FEUILLETON. Een Wintersportroman van PETER KRAYENBÜHL. (Nadruk verboden). geoisie overwonnen heeft? Met andere woorden: kan men de overwinning van het socialisme in ons land definitief achten, d.w.z. vrij van het gevaar van een oorlogsoverval en van pogingen tot herstel van het kapitalisme? Kan men,'* ‘3 van de veronderstelling, dat de overwinning van het socialisme in één enkel land aanwezig 1s en ligt in een 1 in de al de economische moeilijkheden, die I thans in Rusland heerschen, het eerst aanleiding hebben gegeven tot deze af leiding naar buiten. Na deze verklaring, zoo concludeert men uit de brief van Stalin, moet men een uitgebeelde actie I van. de Komintern verwachten, niet al leen tegen de fascistische landen, maar ook tegen de democratische landen, aan gezien Stalin geen onderscheid meer maakt tusschen beide. Deze actie zal des te gevaarlijker zijn, daar„Stalin duidelijk het voornemen heeft haar te steunen met het argument van zijn gewapende macht. Polen is echter gereed voor iedere gebeurlijkheid en zal zich krachtiger dan ooit verdedigen tegen iedere uit Moskou komende propaganda. De Itallaansche reactie op Stalin’s verklaringen. De brief van Stalin aan Iwanof heeft in Rome veel indruk gemaakt. Men is van meening, dat Stalin’s verklar n.en de Itallaansche stelling over de eenzel vigheid van de regeering te Moskou en de Komintern steunen. De bladen, die overigens nog geen commentaar leveren, reageeren niette min al door de koppen boven het be richt. Zoo zegt de „Popolo di Roma”: „Stalin werpt het masker af en stoot een oorlogskreet uit”, en de „Messagero”: „Stalin bepleit de wereldrevolutie”. die trachten het volk te demobiliseeren. I Kan men echter de overwinning van het I socialisme in één land als defïnief be schouwen, wanneer dit land door een kapitalistische wereld omringd is en 1 wanneer het niet volledig gewaarborgd Is tegen het gevaar van interventie en I beige Georgette afge- iksels, zal een byzon- n een eenvoudig mid- een oeconomisch blok 'met'” China en Japan werden toen aan de orde gesteld, terwijl ook voor den eersten keer gespro ken werd over schadeloosstelling. Opnieuw werd dr. Irautmann als be middelaar aangezocht. Hij had verschei den besprekingen met Isjang Kat Sjek en drong er bij dezen op aan voor 31 December te antwoorden, hoewel hij daaraan, volgens Cnineesche kringen „veeibeteekenend” aan toevoegde, „dat een klein uitstel er niet zoo erg op aan zou komen”. Er wordt onthuld, dat de Chlneesche regeering begin Januari verdere uitleg ging vroeg op zekere punten, waarbij zij er op wees, dat de Japanscne voor waar den „te vaag waren en aanleiding zou den kunnen zijn tot een te ruime uitleg ging”. Japan antwoordde op 16 Januari met de mededeeling, dat het niets verder te doen wenschte te hebben met de Chi- neesche nationale regeering. Men zegt, dat het tweede vredesaanbod einde November door de Chlneesche ver tegenwoordigers in het buitenrand, ter kennis van de mogendheden werd ge bracht. GKONG. Engelschen HongkoDf Engelsche kustbattehj restauratie. Het is duidelijk, dat dit niet kan. Zoo staat het met de kwestie van de over winning van het socialisme in ons land. Aangezien wij echter niet op een eiland leven, maar In een „systeem van staten”, zeggen wij open en eerlijk, dat de overwinning van het socicalisme in ons land nog niet definitief is. Hieruit volgt echter, dat het tweede probleem voorloopig niet is opgelost en. niet moet worden opgelost. Ja, meer nog: het twee de probleem kan niet langs denzelfden weg opgelost worden, waarlangs wij het eerste probleem tot oplossing brachten, d.wz. langs den weg van slechts eigen krachtsinspanningen van ons land. Het tweede probleem kan slechts langs den weg van vereeniglng van oprechte I pogingen van het internationale prole- I tariaat met nog oprechter inspanning 1 van ons geheele SovjQt-volk tot oplossing worden gebracht. Men moet de interna tionale verbindingen van de arbeiders klasse der U.S.S.R. met de arbeidersklas sen der burgerlijke landen versterken en hechter maken. Men moet den pbhtieken steun van den kant der arbeidersklasse der burgerlijke landen aan de arbeiders klasse van ons land organiseeren voor het geval van een oorlogsoverval op ons land, gelijk ook iedere steun van den kant van de arbeidersklasse in ons land met de arbeidersklasse der burgerlijke landen georganiseerd moet worden. Men moet ons roode leger, onze vloot en onze roode luchtmacht met alle middelen ver sterken en hecht maken. Men moet ons gehéele volk in een toestand van gereed heid voor mobilisatie ten aanzien van het gevaar van den oorlogsoverval hou den, opdat geenerlel .„toéval” en geen kunstgrepen van onze bultenlandsche vijanden ons kunnen overrompelen. Uiteenzetting van Stalin. Baart opzien in Warschau. Het schrijven van Stalin aan Ivanof heeft opzien gebaard in Poolsche poli tieke kringen, die verklaren niet verrast te zijn door de aankondiging, dat het twegde deel van het Sovjct-programma, actie bij het proletariaat der andere na ties organisatie van den strijd om de socialistische wereldrevolutie thans zal worden opgevat. „Wij hebben altijd sceptisch gestaan tegenover de vredelie vende verklaringen van Litwinof”, zoo zegt men, „en hebben daar nooit een opgeven van de oude stelling van den communistlschen oorlog, die de wereld revolutie bepleit, in gezien.” Men ziet dan ook in deze verklaring van Stalin een teeken, dat de politiek van Litwinof wordt opgegeven, en zelfs een teeken voor een terugkeer tot de stelling van Trotzkl. „Stalin heeft de theorie van BELGJë. Zware sneeuwval in oostelyk België. Te Venders heeft het zoo overvloedig ge. sneeuwd,als in jaren piet is vóórgekomen Te Waimes bereikte de sneeuwlaag een ge middelde hoogte van 1 meter, op sommige plaatsen zelfs van 2 meter. Te Elsenbom daarentegen was de sneeuwlaag slechts een halven meter dik. De drie wegen naar Man- derveld zijn geheel door den sneeuw geblok keerd. De autobus, die den dienst onder houdt tusschen Elsenbom en Vervier» is in de sneeuw vastgeloopen. Men heeft een be roep moeten doen op een hulpploeg om het voertuig weder vry te maken. Ook Baraque-St. Michel is geheel afge- ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.26, pei week 17 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij owe agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijh dagelijks geopend van 9—6 uur Administratie en Redactie Teleï. latere. 2745. Postrekening 48400. Dank je, Petra, het ga je goed. Ad- dio, Bollman, geef eens mooi een poot... Nog één ding, houdt Petra haar terug. Ken je Dieter Prausnitz...? Ja, dat is, geloof ik, de sklleeraar van Kalserhof? Ik heb hem bij da les geobserveerd. Zoo Jij observeert dus? Kan je dat? Petra treedt dicht op Grace toe Ik kan dat niet! Dat noem je toch zakelijk zijn, niet? Grace verwondert zich wederom. Die Petra is niet een kind; ze toont zelfs een zekere leergierigheid. Zeer zeker, als je goed wilt obser- veeren, moet je ook zakèlijk zijn. Maar ook achting behoort daartoe.. Je moet iemand achting toedragen om hem goed en eerlijk te kunnen beoordeelen, ja, zelfs een zekere eerbied... Grace doceert als een onderwijzeres en daar ze dat zelf bemerkt, breekt ze haar betoog schielijk af. Petra wordt trouwens al ongeduldig. Je kunt praten als Dieter, Grace... Hier is zijn pijp. Geef hem die maar terug. Hij heeft hem hier laten liggen.- Moet ik hem ook de groeten doen? Waag het niet! Geen woord spreek je^/er mij Ik wensch niet bekletst te worden eigen informaties, voor een ander deel door ongevraagde mededeelingen, waar- bij, zooals gebruikelijk, fantasie en waar- j heid dooreen zijn geweven. Maar nu ver- wondert het hem toch, dat Grace bij Petra op bezoek is,. Tenslotte echter vraagt hij zich af, wat dat h^m eigen lijk aangaat? Waarom maakt hij zich zoo ongerust? Dieter begrijpt zich zelf niet. Met een onverklaarbaar gevoel van wrevel en ontstemming klimt hij hooger op de hel ling. Boven bij de skihut op de Bothor- nalm bespeurt hij een razenden honger. Haastig verorbert hij een tablet choco lade en twee, drie sneden brood. Dat brengt hem langzamerhand tot rust. Zijn blik wordt geboeid door de pracht der natuur rondom hem; met manend geweld dringt de spanning der uitgestrekte sneeuwvlakten en winter- sche bergtoppen in“zijn verscheurd ge moed. Wat is dat voor ’n toestand? vraagt Dieter zich af, doch onmiddellijk laat hij er op volgen: Wees jezelf! De mensch wikt, maar het lot beschikt. Ditmaal wil het, dat Dieter, die spoedig daarna opbreekt en in razende vaart de helling afsuist met een technisch vol maakte zwaai den scherpen bocht in de Raupenpas neemt en daarbij tegen Grace aanbotst, die op hetzelfde moment languit in de sneeuw ligt... (Wordt w’roigd). stellingen met onzen boerenstand over winnen en met hem een bondgenoot- cui* aqaiu aauwezus «41 schap en samenwerking tot stand bren- kapitalistische omsingeling terwijl I omringende wereld krachtige kapitalis tische landen zijn, zich volledig ge waar- winning van het socialisme in één enkel land. In zijn antwoord zegt Stalin o.m. het volgende Het lijdt geen twijfel, dat het probleem van de overwinning van het socialisme in één enkel land in dit geval ons land twee verschillende kanten heeft. evenals het zijn binneniandsche bour- Aan den eenen kant omvat het pro bleem der overwinning van het socialis- me in ons land de kwestie der weder- züdiche betrekkingen tusschen de klas sen in ons land. Dat is het gebied der 1 binneniandsche betrekkingen. Kan de arbeidersklasse van ons land de tegen- uitgaande jtollinaon mat nn,on hnarenstonrl avnr. Hn z>vcravi winnen en met hem een bondgenoót- In de Prawda wordt een schrijven ge- 1 publiceert! van een propagandist en jong cpmmunlst uit het district Mantoerowo In het gebied Koersk, Iwanof genaamd, die Stalin verzoekt hem. ophelderingen te geven over het probleem van de over- ■tHnnlncr van hipt «uvioliuma in onlrpl 1 trekkingen tusschen de arbeidersklasse van ons land en de bourgeoisie van an- I dere landen. t)at is het gebied der bul tenlandsche, internationale betrekkin gen. Kan het zegevierende socialisme van één enkel land, landen overwinnen, ITALI8. Mussolini bereidt vergadering van groeten fascistischen raad voor. Vernomen wordt, dat Mussolini zich bin nenkort naar Romagne zal begeven voor een verblijf aan zijn landgoed te Rocca del Caminate. Mussolini begeeft zich naar Rocca del Caminate in omstandigheden, waarin Hitler zich naar Berchtesgaden be- 12 Jij weet niet aan welke beproevin gen een mensch hierboven is blootge- jeid door hoeveel stormen je bezocht ordt zoowel van binnen als van buiten. JUMchlen istnljn tijd om... Ja, jij kunt Ut„kriJgen - “8* Petra dan Plotee- 1 "g volkomen duidelijk en toch als ter- oops De woorden blijven zwaar in de ruimte hangen. - Hoe bedoel Je dat? h»7i?et ,ZOOals lk het ^8: JU kunt die SÜ krlj8en- herhaalt Petra, eenlgs- geërgerd over de verbazing van haar b««oekster. - En het bosch er bij... mnoi.ace.!s nu 11161 11116611 verwonderd, t ^fs 66nl8szins geschrokken; Pe- zonrtnï(spelturlgheld is inderdaad aller- mierlingstDenk er nog maar eens een Ik kom wel weer 66115 en keertje voorbij... Hier ?ehoe!t niet terug te komen, ui" ha,ngt een «le- zuivere lucht; bealultl? JLVlug denken en gemakkelijk SSn zal nog 01108 schriftelijk een dieet en even- middel voorschrij ft de constitutie van ter streng de hand letgeen hem of haar joden is. e echtëx'nimmer n gewich\ in kot je regelmatig, zon* idigen, het voorge- GOllkSIJlE COURANT ADVERTENTIEPRIJS; Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): X—5 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels ƒ1.55, elke regel meer ƒ0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentien de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 14 regels ƒ2,25, elke regel meer ƒ0.50. Op de. voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnn worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureau* en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. militaire invasie (interventie) en dus i tegen pogingen tot herstel van het ka- pitalisme in ons land? 1 Een ontkennend antwoord. Het Lenisme geeft op deze vragen een ontkennend antwoord. Inderdaad, het zou belachelijk en dwaas zijn de oogen j te sluiten ten aanzien van het feit der I kapitalistische omsingeling en te den- ken, dat onze bultenlandsche vijanden, bijv, de fascisten, niet zullen trachten bij gelegenheid een oorlogsaanval op dc j U.S.S.R. te ondernemen. Zoo kunnen slechts blinde pochers of verkapte vijan den denken, die het volk willen doen in slapen. Niet minder belachelijk zou het zijn te loochenen, dat de intervenlënten bij het minste succes der militaire inter ventie trachten zullen in de door hen bezette gebieden de Sovjet-orde te ver nielen en de burgerlijke orde te herstel len. Herstelden Denikin en Koltsjak soms niet de burgerlijke orde in de door hen bezette gebieden? Zijn de fascisten soms beter dan Denikin of Koltsjak? Het gevaar van militaire interventie en po gingen tot restauratie ontkennen, terwijl een omringende kapitalistische wereld bestaat, kunnen alleen botterikken of verkapte vijanden, die hun vijandschap willen verbergen onder opschepperij en I Trotzkl weer opgenomen, met dit eene verschil, dat Trotzki eerst de wereldrevo lutie wilde uitvoeren en vervolgens het socialisme in Rusland, terwijl Stalin dc beide deelen van het programma heeft omgekeerd. Het program is echter het zelfde gebleven.” Men voegt hieraan toe, dat <fe binneniandsche toestand, en voor spottend lachje voorhoudt. Natuurlijk ziet Dieter niets. Glrsholm wisselt een snellen blik van verstandhouding met Brigitte en deze laatste lacht begrijpend. Dieter stijgt het bloed naar het hoofd. Voorzichtig, baron we zijn nog niet beneden, fluistert hij hem toe. Het verwondert het gezelschap eenigs- zins, dat Dieter nu reeds het einde van de rust aankondigt en tot vertrek aan maant. Thans gaat hij aan den kop, ter wijl Girsholm de rij moet sluiten. Dieter vertoont het kunststukje de stelle hel ling met vijf of zes handig uitgevoerde zig zag’s te nemen en wacht beneden. Boven staart de heele troep hem in stomme verbazing na. Met de dalski goed tegen houden! roept Dieter omhoog en de een na den ander sukkelt langzaam weg, aarzelend in de bochten en met een angstigen blik zijwaarts in de diepte Geleidelijk echter voelen zij hun moed toenemen; bij de laatste serpentine sui zen allen in een sneltreinvaart omlaag en juichend wêrpen zij zich in den ver- kwikkenden roes van het pijlsnelle om laag ‘glijden, waarbij de fijne poeder sneeuw hen om de ooren stuift. Dieter, die steeds ver vooruit den weg aangeeft, komt aan den Blauen Wand eindeliljk tot stilstand en wacht daar tot allen beneden zijn. Aan de overzijde on der de Rothornalm stijgt een dunne rook pluim uit Petra’s hut omhoog. Hij voelt er zich onweerstaanbaar toe aangetrokken; de droom van den zll- gen? Kan de arbeidersklasse van ons land bondgenootschap met onze boeren- borgd achten tegen het gevaar van een i stand de bourgeoisie van ons land ver- immau «v. 1 slaan, haar den grond, de fabrieken, de mijnen e.d. ontnemen en met eigen krachten een nieuwe, klassenlooze, maat- I schappij, een volledige socialistische maatschappij opbouwen? Dat zijn de problemen, die verbonden zijn met den eenen kant van het pro- f bleem der overwinning van het socialis me in ons land. Het Lenisme geeft op deze vragen een bevestigend antwoord. Al het noodige voor een volledige socialistische maatschappij. Lenin leert: „Wij hebben al het noo- dige voor den opbouw van een volledige, socialistische maatschappij". Bijgevolg kunnen en moeten wij met eigen krachten onze bourgeoisie over winnen en de socialistische maatschap pij opbouwen. Trotzki, Slnofjef, Kamenef ên andere heeren, die later spionnen en hgenten van het fascisme werden, ont kenden de mogelijkheid van den opbouw Vftn het socialisme in ons land zonder TOarafgaande overwinning der socialis tische restauratie in andere landen, in de kapitalistische landen. Deze heeren wilden feitelijk ons land achteruit wenden op den weg der bur- kérlijke ontwikkeling, waarbij zij hun tenegatendom door valsche verwijzingen na&r „de overwinning der revolutie” in andere landen verdoezelden. Juist daar om ging het bij den strijd van onze partij met deze heeren. De verdere gang der ontwikkeling van ons land toonde, dat Qviijik nou V44 v*. Co. geen gelijk hadden. Niets, dat goed is, is te klein om te doen; men kan niet altijd iets groots verrichten, wei altijd nuttig zijn. gaan en de Japansche vredesvoorstellen I voor t_ --1—.'I _.J Kal Sjek. Hij was daarbij vergezeld van Hsoe Mo, den Chlneeschen onderminister van bultenlandsche zaken. De toen gestelde voorwaarden waren feitelijk gelijk aan die, welke den eersten keer waren aangeboden. De grondslag was, dat China zou toetreden tot het anti-Komintemverdrag en op oecono misch gebied met Japan zou samenwer ken. De Chlneesche regeering was van mee ning, dat de geboden voorwaarden ten minste een basis voor beraadslaging zou- j den kunnen vormen. Verklaard wordt, dat het toen Japan was, dat zich terugtrok. Tokio was Wijk- I baar na de verovering van Nanklng/Van meening, dat het strenger voorwaarden kon stellen. Dit blijkt uit het derde en laatste vre desaanbod van December. De erkenning van Mandsjoekwo en zijn opneming In geeft: na dergeljjke bezoeken maakt hÜ veren ridder, dien liij al bijna vergeten was, hecht zich weer vragend in zijn geest... Dieter heeft het gevoel, alsof er een deur achter hem open staat, die hij ver geten heeft te sluiten. Zóó gaat men toch nergens weg... Hij wacht tot allen voorbij zijn en toeft dan nog tot ook de laatste deel nemer behouden in het dal beneden is aangekomen. Nu kan hij zijn eigen weg gaan naar Petra... Als hij de Raupenpas gepasseerd is, heeft Bollman, die zich in de omgeving van de hut ophoudt, hem onmiddellijk in de gaten. Met groote sprongen rent de St. Bernhard den reeds welbekenden gast tegemoet, dwingt hem halt te hou den door uitgelaten tegen hem op te sprihgen en komt eerst tot rust, als Die ter zijn omvangrijke kop in beide han den neemt en hem, onder kalmeerende woorden, over de dikke vacht streelt. Aarzelend vervolgt Dieter zijn tocht naar het blokhuis; Bollman snelt voor uit, krabt met beide pooten tegen de deur en vraagt Jankend te worden bin nengelaten. Daar binnen schijnt men echter niet op hem te letten... Door een klein raampje aan de achr terzijde van de hut ontwaartDieter Petra, die bij den haard zit en met de kin in de handen gesteund, in het vuur staart. En achter Petra, tegen een der houten steunbalken geleund, staat... Grace. Die ter keert zich haastig om en snelt de helllngop. Driemaal pleegde men reeds overleg. In welingelichte Chlneesche kringen verklaart men, dat Tokio drie pogingen heeft ondernomen om met China te on- i derhandelen. De eerste keer was vlak I voor de een f eren tie te Brussel. China I wees besprekingen van de hand, aange- zien het wilde afwachten, wat de negen mogendhedenconferentie zou gaan doen. Daar de conferentie niets opleverde, kreeg de Duitsche ambassadeur in China, dr. Trautmann opdracht naar Hankau te I te leggen aan maarschalk Tsjang zonderd. Men. is thans druk aan het werk met het vrijmaken van den weg van Bolland naar Herve. Op dezen -weg zijn verscheidene auto’s ingesneeuwd. Uit Jemappes wordt gemeld, dat tijdens den storm het dak van een woning is afge rukt. De bewoners vluchtten het huis uit. Kort daarop stortte de woning in, doch ge lukkig zyn geen slachtoffers te betreur _n.

Goudsche Courant | 1938 | | pagina 1