r;>°? Ith.en llkw. ^Falcon in Clïtis CNORM LAG€ PRIJZ€N göudsche courant GRANDIOOZE SCHOENCOLLECTIE Vrijdag 8 April 1938 Tweede blad Ij'WAT de mode BRENGT wMéMÊM, MET NIEUWSTE, GLOEDVOLLE SNITTEN, IN SCHITTERENDE MODERNE LEERVARIATIES Met Vlammende Voor LIPS' Brandkasten en Slotenfabriek N.V. IJZERHANDEL P. ROND Pz. - Gouda. 'ROTTERDAM 1o 7522.5024.50 - 27.50 - 32.50 - 37.50 - 45 Het Silezische Doornroosje. I Bijgeloof en oude Paaschgebiuiken. De man die kunstmatig slaap verwekt. andT* ilerinnerin»en bü mü op aan ere ffroote onderzoekers, aan een U's Pasteer, een Robert Koch en dl !ee andere artsen en geleerden, !an»Un *€Ven werkten in het be- van ladende menschheid. En Bijzonder fraai bewerk te pump, zeef elegante snit. Sierlijk. In bruin en zwort. SCHOENFABRIEKEN WAALWIJK Het allermooiste in pla teaustijl. Buitengewoon chique bewerking. Zeer apart. In nieuwste tint „London Tan" Derby molière in prach tige Amerikaansche stijl. Schitt. bewerkt. In fijne kleur. Eikleder ROTTERDA OOTST 5PECI 5chitterend wandel schoentje in zeer fraaie bewerking. Amerik. stijl. In bruin en blauw met beige garneering Prachtig sportief model, zeer fraai bewerkt, uit stekende pasvorm. In bruin. Pumpie in prachtvolle snit en uitvoering. Zeer móóie garneering en uitstekende pasvorm. In bruin en zwart ZIET ONZE EXTRA VERLAAGDE PRIJ: HAARVELOURS OO 90 200x280 ZAï OO SO 225x315 A7. AXMINSTER IE 90 200x280 19* OA 90 225x315 A~T. Profiteer van het voorjaarsweer. Hebt U die mooie nieuwe modekleuren al gezien, die Falcon dit voorjaar brengt? Nu koopen beteekent het heele jaar van Uw Falcon profiteeren. Haar denk erom, een jas, die op een Falcon lijkt, is namaak, wanneer het zijden Falcon-etiket in den kraag en het certificaat ontbreken. En voor hetzelfde geld hebt U een echte Falcon I WILTON 07 SO 200x280 AM 17 50 125x315 O/ HOOGSTRAAT 208 «EIJERIANDSCHEIAAN 72-7» Jade, bet kostbaarste gesteente der Chineezen. Heeds Confucius hield het in hooge eer el Het Silezische „Doornroosje" de Duitsche edelsteen „Nephriet" is tot nieuw leven ontwaakt. Reeds lang was deze prachtige edelsteen in Duitschland vergetenniemand kwam op de gedachte hem hier te zoeken, ofschoon reeds in voorhistorische tij den deze zeldzame steen aan de Ger manen bekend was en lang niet zeld zaam bij het slijpen van steenen in strumenten door hen werd gebruikt. Immers, men vond in West>Duitsch- vooral in de paalhutten, gesle pen steenen werktuigen, vooral bij len, waarom het hiervoor gebruikte materiaal, n.l. nephriet, ook wel bijl steen werd genoemd. De onderzoekers uit vroegere eeuwen kwamen echter in 't geheel niet op de gedachte, dat deze steen in Duitschland voorkwam, want alle kroniekschrijvers waren van meening dat deze steenen bijlen en andere uit dit materiaal geslepen voorwerpen, door ruilhandel uit vreemde landen in bezit der Germaansche paalwo- k1ningmenschen waren gekomen. Nog in 1876 schreef Fischer in zijn Mcend werk over „Nephriet und We" letterlijk: „In Europa komt Ëphriet klaarblijkelijk niet voor!" Maar reeds negen jaar later, n.l. in 15, ontdekte de mineraloog, dr. kbe, uit Breslau, voor het eerst aphriet in Silezië en wel in een reeds I verlaten serpetiegroeve aan den roet van het Zobtengebergte nabij /ordansmühl een massa nephriet, welke door de in de nabijheid wonen de dorpelingen tot dan toe was ge bruikt voor straatsteenen en bij den bouw van stalle nen muren! Vooral voor kerkhofmuren waren groote stukken nephriet gebruikt en vele huisjes in het dorp hadden muren en stoepsteenen uit brokken nephriet. voor de mineralogen buiten gewone ontdekking baarde onder het publiek al zeer weinig opziende ver bazingwekkende hardheid van het ge steente, die speciale ervaring bij de bewerking eischt, maakte het gebruik enan zeer moeilijk. En toen men poogde een door een onderzoeker aan gekocht blok nephriet in de ijzerfa briek van Krupp te Essen met de zwaarste ijzeren stoomhamer in stuk slaan, sprong wel het aambeeld uit elkaar, maar het gesteente bleef intact! Het was een Amerikaan, die in 1$9 een blok nephriet van meer dan K.G. kocht ver den grooten iharingvijver" meenam om het aan n museum ten geschenke te geven, w*ar het door de directie dankbaar werd aanvaard. In 1887 ontdekte dr. Frank in het Heichensteiner gebergte ook nephriet en Gnnch vond tot zjjn eigen verba- «ng in het straatplaveisel van Bres lau een 9 K.G. zwaar blok van dit ge steente, waaruit men kon opmaken, tat de Bileziërs reeds lang nephriet- blokken voor plaveisel gebruikten, zonder er de waarde van te beseffen, terwijl de tweelingbroer van dit ge steente, de in China zoo algemeen vereerde jade en d« daaruit vervaar digde sieraden en figuren zooveel sympathie en bewondering heeft, dat men het zelfs met den eerenaam „Ju weel des Hemels" betitelt. Niemand minder dan de groote Confucius hield de jade hoog in eere. Toen een zijner leerlingen hem vroeg waarom hij nu juist dit gesteente zoo zeer bewonderde, antwoordde hij: „Deze steen openbaart den wijze de ware deugden. Zijn glanzende glad heid is het zinnebeeld van de reinheid der karakters.- Zijn duurzaamheid en hardheid gelijken op de bestendigheid en de kracht des verstands. Zijn schoonheid, als een regenboog in al haar kleurenpracht, weerspiegelt den hemel. Zijn afkomst laat ons de vei lige aarde onder onze voeten gevoe len. Evenals de waarheid wordt de waarde, die het belichaamt, door de menschen erkend." Een Duitsch kroniekschrij ver uit den jare 1735 schrijft, dat wegens de buitengewqne hardheid van jade (ne phriet) er slechts diamantstof kan worden gebruikt om het gesteente te sl\jpen. Hjj vertelt verder, dat de Tur ken en de Polen de greep van hun wa pens b\j voorkeur uit jade laten ver vaardigen en, omdat dit geluk zal brengen, evenals de in alle vormen uit nephriet gemaakte amuletten. De betoovering van den merkwaar- digen, sprookjesachtigen steen werd vroeger ook dienstbaar gemaakt aan hiedische doeleinden. Men droeg het gesteente op de huid, wijl men het de kracht toeschreef ziekten en speciaal nierziekten, te genezen. Maar eigenaardig genoeg schijnt in de 18e eeuw het gebruik van jade voor sieraden in Europa minder be kend. Eerst door de plundering van het zomerpaleis te Peiping vielen de daar opgestapelde schatten aan jade J in handen der Engelsche en Fransche troepen, die aan dezen krijgstocht me deden. Op die manier kwam het jade ook naar Londen. Koningin Victoria zag het „Juweel j des Hemels" en was er zoozeer over verrukt, dat zij het invoerde als mode- j sieraad voor de hoogere kringen. Sie raden hiervan werden daarom vooral ïn Engeland vervaardigd. Deze sie raden vertoonen alle kleurschakeerin- g^n in groen, van zeer licht tot sma ragd en soms gaat de kleur in diep zwart over, maar vaak is ook het jade in zacht roze tinten te bewonderen. De jadesteenen zijn veelal gevlamd of geaderd, maar soms vertoonen zij slechts lichte of donkere vlekken. ELEGANT NAUWSLUITEND TOILET. Uit jade-nephriet kan men de be- tooverendste sieraden vervaardigen; het is voor ieder kunsthandwerk een prachtig materiaal, waarvan dank baar gebruik wordt gemaakt. Sinds 3 jaar is de door dr. Traube ontdekte Silezische nephriet door de Silezische Nephriet Mij. in Duitsch land bekend, waar het materiaal met recht naar waarde wordt geschat. Geen ander jaargetijde spreekt meer.tot den menschwdan de lente, de tijd, waarin tevens het Paaschfeest valt. De groote tooverkracht, die van de natuur uitgaat, wanneer zich telken male opnieuw het wonder der herle ving voltrekt, heeft niet nagelaten om in vroegere tijden, het gemoed der menschen ontvankelijk te maken voor allerlei bijgeloof en oude gebruiken omstreeks Paschen. Thans nog kan de moderne mensch zich niet onttrekken aan de kracht, die van de tot nieuw leven gekomen natuur uitgaat en met diepe ontroe ring aanschouwen wij deze nieuwe geboorte. De knoppen ontwikkelen zich tot kleine, teere blaadjes, die boomen en heesters in een feestkleed hullen en die tot ons spreken van nieuwe kracht. Voorbij is de herfst, die door zijn stervende natuur het harte «verkilt, voorbij is de winter met zijn sombere dagen, die menigmaal zwaar vallen om door te komen. De GERUIT SPORTJASJE IN VROOLIJKE TINTEN. MAnrifW irinaDi Dit moderne elegante toilet, gvdragen op een zwaar zyden onderkleed, omsluit het lichaam als een foudraal en doet de vormen op flatteuze wijze uitkomen. Een chique sportjasje voor jongfe meisjes, gebreid van katoengaren van verschillende vrooljjke met elkander harraonieerende lichte kleuren. Het kapsel heeft in de laatste jaren héél wat"veranderingen ondergaan, het engel kopje en de page-coiffure zijn elkander op gevolgd en het nieuwe kapsel van thans houdt de lokken in sierlijken vorm boven op het hoofd bijeen. lente wekt echter in ons gemoed een gevoel van vreugde en wij voelen be hoefte hieraan uiting te geven, voe len ons lichter gestemd en hopen weer op de toekomst, die licht en zon moet brengen, ondanks de donkerte der tijden. Onder den invloed van het nieuwe leven heeft men om Paschen en de hieraan voorafgaande week, in vroe ger tijden veel bijgeloovige gebruiken gespannen. Zoo heette het dan, dat men zich op Paaschmorgen moest wasschvin met water, dat men voor Zondagmor gen uit een beek of rivier geschept had, die in de richting der zon stroomde, hetgeen onder het groot ste stilzwijgen moest gebeuren. Deze handeling zou de betrokkene veel ge luk brengen in het komehde jaar, waardoor vele jonge meisjes niet na lieten het oude gebruik te volgen. Om te voorkomen, dat men door hoofdpijn geplaagd zou worden, in 't komende jaar, moest men vóór zonsondergang het haar langdurig kammen en borstelen, daarna vlech ten. Iets wat bij de moderne kapsels met den besten wil niet mogelijk zoü zijn! Het eerste ei dat op Witten Don derdag door een jonge hen gelegd werd, bracht gezondheid en voorspoed terwijl voorts alle eieren op dien dag door kippen gelegd, bijzonder vrucht baar waren. Bij voorkeur liet men kippen op eieren van Witten Donder dag broeden. Deze en nog vele andere gebruiken werden met Paschen gevolgd en de tijd, dat men aan dergelijk bijgeloof waarde hechtte, ligt nog niet zoo bij zonder lang achter ons. ECONOMISCH. Ik heb een typiste voor twee machines. En ik heb mijn twee schrijfmachines opgeruimd en mijn typis tes behouden. Professor dr. W. R. Hess, leider 'in het Physiologisch Instituut van universiteit te Ziirich heeft in den toten tyd de aandacht op zich ge- door zijn onderzoekingen be ffende het circulatieproces in het ®6ösohelijk en dierlijk organisme, naihe door zijn proeven tot het «unstmatig verwekken van slaap. to ik in het kleine spreekkamertje /fnover den vriendelijken ouden r met het grijze puntbaardje zit 'ïn heldere oogen mij door de bril- Jwen doordringend aanzien, dan Indruk ie opme Afhoud opent: siikt U vooral niet, dat mijn on- wordt nog bevestigd door waarmee htf ons on derzoekingen reeds voltooid zijn. Ik sta nog midden in het werk en als mij er voldoende tijd toe wordt gelaten, hoop ik nog veel belangrijke resulta ten te bereiken. Ik heb nu bijvoorbeeld nog 3000 meter film liggeff, die ik nog moet doorwerken", zegt hij niet zonder een zweem vair trots en ik her inner mij, dat ik hier met den man spreek ,die kunstmatig slaap wist te verwekken. Door prikkeling met electrischen stroom, dien hij door bepaalde deelen var* de hersenen voerde, wist hij bij katten een natuurlijken slaap op te wekken. De dieren werden slaperig, rolden zich in elkaar en sliepen ge durende eenige uren een volkomen natuurlijken slaap. Slaap een actieve toestand4 Zoo heeft prof. Hess kunnen akn- todhen, dat slaap een toestand van prikkeling, een actieve toestand is en niet, zooals de leek gewoonlijk aan neemt, een passieve toestand. Welis waar zijn de fijne processen, die zich j tijdens den slaap in het inwendige der cellen afspelen, voor ons niet zicht baar of op andere wijze uiterlijk waarneembaar ,doch het feit alleen al, dat men 's avonds vermoeid naar bed gaat en den volgenden morgen verkwikt opstaat, wijst reeds op her stelwerkzaamheden, die tijdens den slaap worden verricht. De roerloos heid van den slaper is het antwoord op een prikkel die alles wat bij dit proces storend zou kunnen werken, uitschakelt, zoo de spierbewegingen, die evenals bij een verlamming zijn stilgelegd. Ook de afscheiding van speeksel, het hongergevoel, wordt buiten werking gesteld, de werkzaam heid van de blaas wordt gestaakt, ter- 'wijl andere organen een opwindings toestand geven. Zoo kan bij het sla pen menig gebied ingeschakeld blij ven; bijvoorbeeld het gehoor van de moeder voor het schreien van den zui geling, terwijl het voor het geraas van een voorbij rij dnde tram ongevoe lig is. Het spijsverteringsproces vindt nog wel voortgang, doch in zoo ge- naar bed gaan, om „over den honger heen te slapen". „Het is er mee als met een auto", verklaart professor Hess, „hij kan wel onder het rijden brandstof inne men, doordat bijvoorbeeld een andere auto in zijn plaats rijdt, maar als er een reparatie noodig is, moet hij blij ven staan". Spieren, zenuwen en hart. „Precies zoo gaat het met het or ganisme. Vele cellen, bijv. de spier cellen, kunnen onder het werk door versterkt worden, de zenuwcellen ech ter niet. Zij hebben volslagen rust noodig om hun volle prestatievermo gen weer terug te krijgen. Dit her stel vindt des nachts in ons lichaam plaats zonder bizondere medewerking ringe mate, dat gedurende geruimen tijd geen gevoel van honger optreedt. Daaruit is te verklaren, dat menschen die niets te eten hebben, soms maar van zuurstof, want de stofwisseling blijft op verlaagd niveau. Door deze Qverwegingen geleeid, ben ik tot mijn circulatie-onderzoe- kigen gekomen; ook het hart heeft een tijd noodig om te kunnen uitrus ten. Dit wordt bewerkt door een spe- cialen zenuw, de „depressor", die de werkzaamheid van het hart vermin dert. Hij bewerkt, dat na eiken hart slag, na elke samentrekking een pauze intreedt, gedurende welke geen en kele prikkel, al was hij ook nog zoo sterk, een reactie vermag uit te lok ken. In deze „refractaire" pauze „slaapt het hart". Zijn vezelen her stellen zich van den inspannenden ar beid. Doch, zoo besloot hij glimlachend ons onderhoud, de uitwerking van deze gegevens zal mij nog geruimen tijd vermoedelijk wel een ander half jaar bezighouden. Ik heb alle processen bij de proefnemingen op de film vastgelegd, zoodat ik later in staat zal zijn, nauwkeurig het ver band op te maken tusschen de reac tie van het dier en de electriseering van de verschillende hersendeelen. Zooals gezegd, 3000 meter film liggen op rnjj te wachten en ik zet mij aan het werk, een optimist, die hoopt de wetenschap nog belangrijke resul taten te kunnen verschaffen."

Goudsche Courant | 1938 | | pagina 3