moeheid en slapte verdwijnen NOUR Amerikaansche Owerhemdeq 6NORM LAGE PRIJZEN STEENKAMER'S Kleedingmag. De Crisis HAAS 800G-AZIJN IETS NIEUWS bij den bekenden GRANDIOOZE SCHOENCOLLECTIE GOUDSCHE COURANT Juist voor IJ... Vrijdag 22 April 1938 Tweede blad V-Kecinde.Jsneti&i die zoo graag goed gekleed wilt gaan en toch laag in prijs wilt blijven Ga naar Turfmarkt 108 - Te1. 2828 kalmer en sterkerdoor „Velo" Waschmachine Mij. N. V. Lente aan den Rijn. binnenland. GOUDA's 1ste FIRMA L. N. POLDERVAAR1 De huiskamer het „tref punt" van het gezin. Prachtig sportier model zeer fraai bewerkt, ui» stekende pasvorm. In bruin. Schitterend wandel schoentje in zeer fraaie bewerking Amerik stijl. In bruin en bla met beige garneering Bijzonder fraai bewerk te p'ump.zeer elegante snit. Sierlijk en zwart Pumpie m prachtvolle mi» en uitvoering Zeer mooie gorneenng uitstekende pasvorm In bruin en *wOrl SCHOENFABRIEKEN WAALWIJK Hel allermooist# in plo leousfijl Buitengewoon chique bewerking Z part In nieuwste tint London Tan Derby molière in proch tige Amenkaansche stijl. Schift bewerkt In fijne kleur. Elklede Een paar druppels D.D.D. doen dadelijk de folterende jeuk bedaren. Ta 11 oom lijders Eczeem, Puisten. Ope nen en andere huidaandoe hebben met gloot succes dit heilzame middel aangewend. Het is geen vet tige zalf, maar 'n heldere vloei ■tof, die de aiektekiemen doodt en de huidweefsels ver- frischt en versterkt. Flacons f. 0.75 f. 1,50 f. 2.50 47 Bij Apothekers en Drogisten. PKStO dOOr TOniCUfll Noury. Wanneer moeheid en «zenuwen" Uw dreigen te overwinnen, gebruik dan eens Tonicum Noury. Kom gestel te hulp. Versterk en kalmeer die verslapte zenuwen. SdUfl* lichaam nieuwe kracht. Reeds binnen korten tijd zult U de heed Dat etne theelepeltje vooi ddadv™mii!lhn"o™uW werkin9 van Tonicum Noury ondervinden. U zult zich geeft het een (linken,'ge- ka'mer en ook rustiger voelen. Sterker en opgewekter. Mei zonden eetlust, het schenkt uook veerkracht, het maakt vreugde zult U bemerken, welk een rijk en machtig bezit u opgewekt en energiek. Uw werk gaat U gemakkelijker het leven ia. wanneer men zich kerngezond voell a/, het vlot beter en nq damTtTmoe'^n Tonicum Noury' Elken da0 theelepeltje vóór den maaltijd, lusteloos voelen. fl,, alle apotheken «n drogisten 4 f 1.50 p» floten. Dubbele flacon 135 «Wi' GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Ambtenaren tot Maandinkomen zonder borg. Wettelfjk tarief. Inlichtingen (postz. v. antw.) en afwikke- ■ing schriftelijk. N.V. NATIONALE VOLKSBANK, GELDSCHIETBANK, Mauritsweg 3, Rot terdam. doet heel de maatschappij ontwrichten, (iedézalf alleen zal U van likdoornpijn verlichten. Verkrijgbaar bij Apoth. en Drog. 45 ct. (AA IS TEVKtDEN ZU WASCHT HIET/AEER DAT DOET DE VELOWASCHMACHIIÏE j Vraagt gratis proef demonstratie bij U thuis Hoofdkantoor Barendrecht MEER DAN 100 *ILIALEN,IN NEDERLAND Menig sierlüke bocht maakt de j stroom in het Rijnland tusschen het j Bingerloch en Emmerik, de laatste Duitsche stad, vlak b« de Nederland- sche grens. En wanneer men nauw keurig toekijkt, bemerkt men, dat de wsterloopen, rivieren en beken, die j „ch naar den Rijn spoeden, hun groe- 1 jen en voren kronkelend door het ge- i hergte hebben getrokken. In deze da len en kloven liggen thans de lente- „orden van het Rijnland, deze steden i dorpen, die ten allen tijde door de dichters zijn bezongen en dit vooral j het tijdperk van romantiek en Bie dermeier, waarvan de kroniekschrij- j ver beweert, „dat er bowls gebrouwd l i kwartetten werden gezongfn en dat alles slechts lust en vroolijkheid 1 uas". Menigeen zal ook heden nog, I wanneer hij in deze nesten aan den j kjjn vertoeft, voor zijn geest de be- 1 roemde mannen zien verrijzen, die .1 eens uit het diepst van hun gemoed, hun liederen aan den stroom hebben Ontelbaar zyn de steden en dorpen, die hurken in de plooien van het da!, vaak verborgen achter vooruitsprin gende bergpunten, beschermd tegen ruwe winden en koude nachten, tegen het slechte weer, hetwelk onverwacht uit het kanaal opdoemt. Wanneer op de hoogten van Hunsrück en Taunus, Eifel, Westerwald en Bergische Land de Jaa'tste resten van den strengen ginter nog in de bosschen een schuil- iats vinden, zijn in deze dalen reeds ig alle kleuren van het palet ver- igd. Om het even of men door het im geprezen dal van den Rijn trekt, daarlangs eeuwen lang ook'de we tsgeschiedenis is getrokken, of door dalen van Nahe, Moezel, Ahr, Lahn, Wied, Sieg, Wupper of Roer, voor zoover men niet de voorkeur geeft aan het groene, jonge land aan den Neder-Rjjn alom geniet van de .weelde van de lente, van kleuren en tinten, zoodat de reiiziger, die hier slechts één dag wilde doorbrengen, er vaak tien blijft! Het Rijnland,is het druivenland, laar het is ook |iet land van de groo- boomgaarden en menige streek is April en Mei, in het tijdperk der aende boomen, het doel der reis- istige toeristen. Wie dan naar den iritischen Midden-Rijn trekt, zal. kersebloesems van Bad Salzig, Rhens en Boppard niet vergeten. Maar ook te St. Goar, Oberwesel en Acharach zal hij gaarne verwijlen. Misschien voelt hij er dan ook wat j voor, een kijkje te gaan nemen in de burchten, welke als eenzame droo- mers hoog boven de stadjes tronen en in den stroom spiegelen. Wie voldoende tijd heeft, kan een tochtje op de Moezel ondernemen en j daar volop genieten van het wonder van de Rijnlandsche lente. De dorpen j lijn geheel gehuld in de bloesems van r „Burcht Kochcm can de Moezel kersen-, peren-, pruimen- en appel- boomen. Dat gaat zoo verder tot bij Trier en zelfs in de dalen van Saar en Ruwer. Voor de poorten van Koblenz ligt het district Winningen, welks kersen al even vermaard zijn als zijn wijnen. Zijn kersenmarkt is een der grootste van gansch Duitschland. Wanneer men een tocht door het Ze vengebergte onderneemt, kan men een i blik werpen in het dal, door hetwelk de stroom trekt: een landschap, het- welk aan schoonheid en weelde wel nauwelijks elders aan den Rijn wordt overtroffen. Onder den kleurigen he- mei liggen hier, in het wit en rose der bloesems, Bad Godesbergmet Mehlem, Honnef met Rhöndorf, Rheinbreit- bacht en Unkel, Konigswinter, Ober en Niederdollendorf. En aan de an dere zijde, uitgaande van Godesberg, ligt, als een krans, welke het oude Bonn omsluit, een heele zee van bloe sems. Men merkt, dat het tijdperk van Aenchen Schumacher, de vermaarde „Lindenwirtin" van Godesberg, tot het verleden behoort. Sedert drie jaar rust zij op het kerkhof der gemeente. Aan den voet van haar graf heeft men een prachtig uitzicht over de streek tot aan Bonn, vanwaar in vroe gere tijden de studenten met voorlief de hierheen trokken. Menig oud-stu dent van de Alma mater van Bonn, die hier vertoeft, zal met weemoed aan het verleden terugdenken. De „al- te Bursohenherrlichkeit" is voor im mer voorbij. Magnetisch in menig opzicht is ook het Bergische land met zijn „Obst- kammer", zooals de districten aan den Nqder-Wupper worden genoemd. Daar ligt Leichlingen, het om zijn bloesems beroemde stadje, daar lig gen Bergisch-Neukirchen, Witzhelden eh Burscheid in hun vroolijke bloe sempracht. Wanneer men van de heuvels van Leichlingen naar den Be neden-Rijn staart, wanneer in de ver te, in het blauw van den hemel, het machtige en heilige Keulen en het le vende Dusseldorf hun torens verhef fen, dan beseft men, dat ook dit land schap der schijnbare eindeloosheid tot het Rijnland behoort en een deel is van de eindelooze veelzijdigheid van Duitschland. Twaalfde Binnenscheepvaartcongres. Verschillende conclusies aangenomen. Op het twaalfde binnenscheepvaart- congres te Nijmegen is gisteren behan deld het rapport van de commissie-Van Dijk inzake de saneering van de binnen vaart. De prae-adviseurs de heeren T. J. Key zer en T. L. Mellema gaven een Korte uiteenzetting en daarna betoogde de heer De Bruin uit Amsterdam, dat twee vraagstukken bij de commissie te veel op den voorgrond hebben gestaan, n.l. het overschot aan scheepsruimte en de manier om daarvan af te komen. Spr. wenschte voorzichtigheid ten aanzien van, dit vraagstuk. Mr. Nieuwkerken uit Amstérdam achte hiet zeer goed mogelijk, dat weldra het overschot aan scheepsruimte zou veran deren in een tekort Spr. had daarom bezwaar tegen de opruiming. De Crisis- hypotheekaflossingswet moet - volgens spr. van toepassing zijn op de binnen vaart. Vele schippers kunnen thans niet aan hun verplichtingen voldoen en, moe ten werkloos blijven. Men moet er voor oppassen, dat ons land geen duurte- oiland wordt De heer C. A. M. C. van Kasteel uit Rotterdam meende, dat de tonnage, die men uit de vaart wil nemen, haar bes ten tijd heeft gehad. Maar met deze be perkte saneering komt men niet verdei Een parate binnenvaart en een parate bemanning zijn noodzakelijk. De twee prae-adviseurs beantwoord den de opmerkingen, waarbij de heer Mellema o.a. zei, dat er toch een paar jaar lang een proef kan worden genomen met het aankoopen van oude schepen. Bij de verdere besprekingen kwam o.a de kwestie van de relaties aan de orde, waarbij mr. L. van Geldermalsen uit Rotterdam opmerkte, dat het niet juist was, dat door de vaste relaties de uit voering van de wet op de Evenredige Vrachtverdeeling in gevaar wordt ge bracht. Het gaat niet aan, den schip pers, die met veel moeite relaties hebben gekweekt, deze relaties te ontnemen. De bona fide relaties moeten geëerbiedigd worden. De heer De Bruin stelde daartegen over, dat het onrechtvaardig weggeven van vaste relaties de werking van de evenredige vrachtverdeeling nadeelig be ïnvloedt. De heer Harkema vond het hoog tijd, voor de met den ondergang bedreigde binnenschippers iets te kun nen, doen. In de zitting van Donderdag werden een aantal conclusies goedgekeurd. Allereerst een waarin wordt aange drongen op beperking van de tonnage door afvloeiing van kleinere schepen, op af schal fing van de op de scheepvaart rustende heffingen, zooals deze voor de rijksvaarwegen reeds heeft plaats gehad en verlaging der heffingen, zoowel we gens het aanleggen en verblijven van schepen als wegens het verwerken van lading. Voorts de conclusie betreffende de coördinatie van het vervoer, betreffende het wetsontwerp binneinvaartrecht, de uitmonding van het Zwartewater, de re gistratie van binnenschippers. Het twaalfde binonscheepvaart-con- grës dringt aan op de tot standkoming van een regeling, welke de bezwaren, die binnenschippers, die slechts een for- meele band met een gemeente hebben, van dep bestaanden toestand ondervin den, opheft en verklaart, dat indien de instelling van een centraal register voor binnenschippers wordt overwogen, deze regeling in elk geval de schippers niet zal mogen beletten het hebben van ban den, met een gemeente naar hunne keuze. Huwelijkszwendelaar voor de rechtbank. Twee en een half jaar gevangenis straf tegen hem geëischt. „puzzlekoning" of journalist noemt, stond te Amsterdam terecht wegens op lichting. Een Duitsche dienstbode, had hij wijs gemaakt, dat hij haar zou trou wen en hij wist haar over te halen hem f 500.— te leenen. De man is reeds herhaaldelijk veroor deeld. Toen hij met de dienstbode ken nis maakte, was hij ondertrouwd met een vrouw, die op een, zijner huwelijks advertenties had geschreven. Als eerste getuige hoorde de recht bank het Duitsche meisje, dat inplaats van te trouwen achterbleef met een leeg spaarbankboekje. Zij doet een heel ander verhaal dan de verdachte, die hardnek kig ontkent een cent te hebben ontvan gen van het meisje. Hij had haar zoo vertelde getuige aangesproken in de Lairessestraat. Aanhankelijk had ze niet veel lust gehad met hem mee te gaan. Maar hij praatte zoo mooi, dat ze er tenslotte in toestem de, met hem een café te bezoeken. Al heel gauw begom hij over „trouwen" te spreken. Hij had zoo vertelde hij, een heele goede betrekking en verdiende wel 30 per dag. Nog velschillende malen ontmoette zij den man. Hij vertelde haar o.a., dat een mooie auto kon koopen voor 500 maar dat hij geen „los" geld had. Na lang praten en vele beloften van de zijde van verdachte had het meisje besloten haar spaarduitjes van de Post spaarbank te halen. Toen hij het"geld eenmaal in handen had, had verdachte plotseling haast. Enkele oogenblikken later was. hij verdwenen, en zij had hem nooit teruggezien. President: En hij had u beloofd te zullen trouwen. 'Getuige: Hij zou de papieren uit Duitschland verzorgen en binnen vijf weken zouden we getrouwd zijn. President: En u wist niet, dat hij on dertrouwd was met een andere vrouw? VERHUIST U GOED, VERTROUWD EN ZEER BILLIJK. Verstrekt vrijblijvend prijsopgaaf Volle garantie. - Talrijke refer»1" Ruime Brandvrije Meubelbergplaatsen. Aanbevelend, TELEF. 2534. VOORWILLENS1 I TURFMARKT 1 FRANS VAN CAM Wanneer men een huis gaat inrich ten, zal men zooveel mogelijk zorg dragen dat iedere kamer op zichzelf een harmonisch geheel vormt. Zelfs indien men een enkele kamer opnieuw meubileert, zal men een sfeer van ge zelligheid, aan dienen te brengen, het geen niet )Van een bepaalde stijl af hankelijk behoeft te zijn. De Jacobean eet- of zitkamer be hoeft volstrekt niet aangenamer op de bewoners in te werken dan een zeer mtfdern gemeubileerde kamer. Hoofdzaak is, dat men de geheele aan- kleeding- van een kamer afstemt op de meubels. Het behang is van groot be- 'mig en wordt tegenwoordig meestal 'n effen lichte kleuren gehouden. Hroote, hooge kamers, die men ^nscht te.meubileeren met moderne, met forsche meubelen, worden voor- zien van een met behang beplakt pla fond van triplex, dat een eind lager wordt aangebracht dan het bestaan de. Een hulpmiddel dat abnormaal hooge kamers eensklaps een geheel ander aanzien geeft. Iedere tijd stelt bepaalde eischen aan de inrichting van kamers en de binnenhuisarchitect weet zijn ontwer pen aan te passen aan den modernen smaak. De woon- of huiskamer is het vertrek, waarin de. meeste menschen een groot deel van hun leven door brengen en deze is dan ook in den regel het trefpunt der gezinsleden. Licht en vroolijk moet deze kamer niet al te hooge uitgaven met zich te brengen. Zoo mogelijk zal de huiska mer flink van afmeting zijn, zoodat er een hoekje overblijft, waar de heer des huizes zijn schrijftafel kan plaat sen, indien althans de ruimte voor een eigen "kamer ontbreekt. Een divan is een onmisbaar meubelstuk en mag eigenlijk in geen enkele huiskamer ontbreken, evenmin als gezellige kus- zijn, hiet alleen het behang, dat wij reeds noemden, doch ook de gordijnen worden veelal in sprekende kleuren gekozen. Kleurecht linnen, dat in vele nuanceeringen wordt gemaakt, fleurt menige kamer op, evenals de moder ne handgeweven tafelkleeden en gor dijnen, die tevens het voordeel hebben sens, die inderdaad „gebruikt" kun nen worden. „Mooie" kussens, die al leen als sieraad dienst doen, behoo- ren meer in de ontvangkamer thuis en inderdaad zijn er in dit genre ware pronkjuweeltjes. Het divankleed zal neutraal van kleur moeten zijn, om de oranje, groene en gele kussens tot hun recht te laten komen. Om ten volle profijt te hebben van een divan zal een leeslamp al even onmisbaar zijn als een bijzettafel en een tijd schriften standaard, want een divan is nu eenmaal om te rusten en het zich zoo gemakkelijk mogelijk te ma ken. Waarom zouden wij hier dan niet alieen een gezellig, doch tevens prac- tisch hoekje van maken? Over den vorm van de tafel in eet kamers is de smaak verschillend, aan gezien ^ommige menschen een lang werpige, anderen meer een ronde of ovale tafel prefereeren. De lamp moet echter goed licht op de tafel, doch ook in de kamer verspreiden, al hoewel we een prettig hulpmiddel vinden in schemerlampjes, die aan den wand bevestigd zijn, dan wel hier en daar verspreid zijn. Zij verhoogen de sfeer van intimiteit van een kamer evenals zooveel andere details, zooals b.v. de lage theetafel op wieletjes, die de huisvrouw, wanneer zij bezoek heeft, naast haar fauteuil heeft staan. Een alleraardigst meubel, dat tevens ruimte biedt voor schaaltjes, biscuits, bonbons, koekjes, e.d. soms zelfs een laad je heeft, waarin een en ander berging vindt. Practisch is op derge lijke kleine, doch ook op groote thee tafels en -meubels, zooals die tegen woordig gebruikt worden, een spiegel glas op maat te laten snijden, waar onder een geborduurd of kanten kleedje komt. Hetzelfde geldt ook voor het theeblad, dat de huisvrouw weer evenals vroeger, 's avonds zoo gezellig voor zich op tafel plaatst. Vooral de mooie hulpbladen met ko peren randen vallen buitengewoon in den smaak. Neen, daar was getuige niet mee be kend. Hij sprak maar steeds over het huwelijk. „Ik zou een hemel op aarde krijgen", zegt getuige. En het geld zou ik terugkrijgen, want van 'n arm dienst meisje had hij geen geld noodig. Ik moest hem alleen maar even uit den nood helpen. Een kapster, als getuige gehoord, ver telde, dat verdachte haar ook voorstellen had gedaan om te trouwen. Hij had haar gezegd, dat hij als „puzzlekoning" veel geld verdiende. Het meisje was op zijn aanbiedingen niet ingegaan. Bij het eer ste gesprek had hij haar 50.-^ willen geven. President: Wilde hij dat in uw tasch doen of eruit halen? Het blijkt, dat verdachte aan deze ge tuige geen geld ter leen heelt gevraagd. Requisitoir. De officier van justitie mr. H. A. Was- senbergh, zelde in zijn requisitoir, dat verdachte het meisje heelt wijsgemaakt, haar te zullen trouweri. Hij is in derge lijke verhalen gespecialiseerd. Bovendien maakte hij haar wijs, dat hij een prach tig inkomen had en een belangrijk be drag in eltecten had belegd. Eerst wist hij haar IU) af te troggelen, later kreeg hij nog f 400 ter leen om uit den nood te worden geholpen. Binnen drie weken zou het geld worden terugbetaald, maar nooit zag het arme dienstmeisje een cent terug. j Deze verdachte durft zich zelf nog het i praedicaat van betrouwbaarheid toeken nen, doch... hij is niet minder dan zes- I tien maal veroordeeld, waaronder vijl jaar dwangarbeid in het buitenland. Gezien den ernst van de feiten en zijn vroegere veroordeelingen vroeg de offi cier een gevangenisstraf van twee en een half jaar. i De verdediger mr. dr. A. Sternhem, achtte het bewijs niet geleverd. PI. drong aan op vrijspraak. dent :ning van de rechtbank niet volledig is ge- van tteld. vrij heid te worden gesteld wees de Recht bank af. LUCHTVAART. De sportvhegerij in dienst van het redüingstvezen. Propaganda-oufunvlucht van de V.O.S. op Zondag 04 April. Keddings-oefeningen in samenwerking met de jN. «n Z.-Hollandsche Redding- De vrijwillige organisatie voor sportvlie gers, kortweg de V.O.S. genoemd, zal Zon dag a.s. een oefenvluoht maken boven hei noordelijk gedeelte van ons land, welke vlucht tevens dient tot propaganda van de sport vliegerij in het algemeen en van het streven van de V.O.S. in het bijzonder. Dit streven is, naar steeds in breeder kring be kend wordt, het dienstbaar maken van de sportvliegery aan het algemeen belang. Het vliegtuig kan immers in zeer veel gevallen diensten verrichten, welke op geen enkele manier zoo doeltreffend kunnen geschieden. Wy noemen b.v. hulpverleening bij natuur rampen, signaUeereitf van de vyandelyke luchtmacht in oorloffstyd, bulpverleening aan de bevolking van geïsoleerde gebieden enz. enz. De V.O.S. maakt haar leden pa raat voor deze doeleinden door het organi- seeren van oefenvluchten. De oefening van Zondag a.s., welke on der leiding staat van den groepscomman dant, den heer D. H. Reinders, geschiedt in samenwerking met de Noord- en Zuid-Hol- landsche Reddingmaatschappij en heeft ten doel een by de Friesche Wadden afgedre ven vlet op te sporen en de reddingboot „Insulinde" aanwijzingen te geven, hoe zy deze vlet kan bereiken. Aan deze oefening doen zes vliegtuigen mee. De bedoeling van de vlucht strekt nog verder. De ongeveer twaalf vliegers, die haar meemakey, zullen zich tevens kunnen bekwamen in het escadrillevliegen en navi- geenpn. Het programma van a.s. Zondag luidt in het kort als volgt: Om negen uur stygen de vliegers van het vliegveld Ypenburg op, waarvan,zes in escadrille-verband en indi- didueel een oefening zullen uitvoeren in het navigeeren en koersvliegen. Op een bepaald tijdstip komen alle boven Apeldoorn tezamen en vertrekken weer in gesloten colonne naar het vliegveld Teuge, waar men daalt om een half uur te pau zeeren. Daarna stygen de vliegers weer op en begeven zich individueel naar een voor ieder apart te bepalen plaats. Het gemeen schappelijk punt van samenkomst is dan Assen en daarna wordt Groningen aange daan. Hier zal men eenige malen boven den Martinitoren cirkelen. De lunch wordt ver volgens op het vliegveld Eelde gebruikt. Vanuit Eelde worden dan door zes vliegtui gen de reeds genoemde reddingswerkzaam heden-boven de Friesche Wadden uitgevoerd en de andere eelnemers gaan via het nieuwe vliegveld by Leeuwarden naar den Burg op Texel, waar men zal neerstrijken om de thee te gebruiken. In escadrille wordt ten slotte de laatste etappe den Burg-Ypenburg afgelegd. Elke escadrille neemt een afzonderlijke route. Noord-Nederland aal dus Zondag gelegen heid krijgen de verrichtingen van de V.O.S.- ers gade te slaan en dat is dan ook mede de bedoeling van deze oefenvlucht.

Goudsche Courant | 1938 | | pagina 3