Antoon Coolen Dr.P.H.Ritter Jr. Millioenen gingen in rook op. De Nieuw Amsterdam te New-York. Beurs van Amsterdam. voorziet het in drie etappen: 1. De instelling van cultureel® en adipi- nistratieve autonomie voor de Sudeten- Duitschera, erkenning van hun „nationale souvereiniteit en het evenredigheidsbegin sel by de bestuurslichamen. 2. De organisatie van een federalen staat volgens Zwitsersch model. 3. Afkondiging van een „neutraliteits- stabuut" voor den federalen staat Tsjecho- Slowakye. Volgens; Henlein zon hier gfen sprake zyn van gewaarborgde neutraliteit naar het Belgische voorbeeld, doch volgens de Scandinavische formule van „staat zon der bondgenootschappen". De résgeering te Praag zou niet alleen haar bondgenootschap met Sovjet-Rusland moeten oozeggen, doch ook dat met Frank rijk. Het zou zich dan blootgesteld zien aan druk van da-iet buurstaten, die alle drie zeei bekende territoriale oogmerken ten opzich te van TsjechoJSlowakye hebben. BINNENLAND. De RijksYniddelen. De opbrengst van de directe belastin gen heelt tot ultimo April j.l. bedragen 4f.833.543,97 tegenover 42.253.259,41 op ultimo April van het vorig jaar, een meerdere opbrengst thans derhalve van rond 4.58Ü.OX). Nemen we hierbij in aanmerking, dat op ultimo Maart j.l. de opbrengst reeds bijna 5 millioen hooger was dan 't vorig jaar, dan valt in April, vergeleken met dezelfde maana van 1937, een aanmer kelijke achteruitgang in opbrengst te constateeren en wei met ruim 417.000. Voornamelijk is dit minder gunstige resultaat het gevolg van het verloop in ae opbrengst van de grondbelasting. Bracht deze belasting tot ultimo Maart nog ruim 3 ton meer op dan het vorig jaar, thans, is dit middel ruim 280.U0U ten achter gebleven bij de opbrengst tot ultimo April 1937. De overige belastingen bleven alle in stijgende lijn, behoudens, dat de op 31 Maart beslaande meer-opbrengst van belasting van de doode hand ad 257.691 thans is teruggeloopen tot een hoogere opbrengst van 191.215 in vergelijking met het vorig jaar. Wat de overige middelen betreft, deze toonen na de gunstige cijfers van de vorige maand, waarbij de raming aan merkelijk werd overschreden, een sterke inzinking. Bij een maandelijksche ra ming van ób.lbbJdJ bedroeg thans de opbrengst slechts 32.633.187,37, hetgeen zelfs nog 1. 826.119,06 minder ls dan de opbrengst over April 1937. Over de eerste 4 maanden heeft de opbrengst bedragen 136.697.799,13 tegen over 133.704.527,01 het vorig jaar. Konden we over het eerste kwartaal reeds een vooruitgang boeken van ruim 4,8 millioen, de maand April heeft dezen voorsprong op het vorig jaar weer doen terugloopen tot slechts bijna 3 millioen gulden. En ten opzichte van de raming is de gang van zaken zeer zeker allerminst gunstig ta noemen. Waar de raming voor vier maanden 143.075.000 bedraagt, zien we derhalve,dat de opbrengst hierbij 6.377.100,87 is ten achter gebleven. De inkomsten ten bate van het ge meentefonds hebben tot en met April bedragen 66.153.256,61 tegenover een ra ming van 63.140.000. Voor liet werkloosheidssubsldiefon&ï v/aren de inkomsten tot en met April 20.860.825,51 bij een raming van 52.300.000 voor den geheelen dienst. De opbrengst ten bate van het ver- keersfonds was ln April 5.648.523,21 en over de eerste 4 maanden 9.971.879,87. Ingediend is een wetsontwerp betref fende de verlengde contingenteering van den invoer van rijst. In het algemeen is de situatie in het rijstpëllerijbedrijf gedurende de afgeloo- pen contingenteerlngsperiode bevredi gend geweest. Hoezeer echter de contin genteering nog steeds van noode blijft, is wei gebleken uit de abrupte schomme lingen van de rijstprijzen in den laat- o sten tijd. Zonder contingenteering zou den deze schommelingen een ernstige verstoring van de binnenlandsche markt hebben veroorzaakt, hetgeen wederom een terugslag op den gang van zaken in het rijstpellerijbedrijf zou hebben ge geven. De steun aan kleine boeren. De minister van Economische Zaken schrijft in een circulaire aan de gemeen tebesturen betreffende den steun aan kleine boeren: Overeenkomstig de bepalingen van de gewone steunregeling kunnen weduwen met kleine kinderen en weduwen zonder kinderen beneden de 25 ja ai* geenerlei steun ontvangen. Mede in overleg met zijn ambtgenoot van Sociale Zaken heeft de minister be sloten, ten aanzien van bedoelde wedu wen, voor wie derhalve geen bedrijfs voerder aanwezig is en die overeenkom stig de berekende netto-bedrijfsinkom- sten in de B-groep van de kleine boe- renregeltng vallen, het karakter van be drijfssteun te doen praevaleeren, zoodat zij van de eerste uitkeeringsweek, vol gend op het uitgaan van deze circulaire, overeenkomstig de bepalingen van de kleine boerenregeling op het bedrijf te werkgesteld kunnen worden. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Het verbruik van sigaren en sigaretten nam in 1937 toe; tabaksverbruik werd minder. In de vierde aflevering van het maand schrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek komen eenige cijfers voor be treffende de hoeveelheden sigaren, ciga- retten en tabak, die in 1937, volgens de door het departement van Financiën verstrekte opgaven, zijn gebanderolleerd en waarbij rekening is gehouden met de van de aanvragers terug ontvangen zegels. Het verbruik van sigaren, is behoudens enkele teruggangen, toegenomen van J267 mihoen over 1928 tot 1499 millioen over 1937, terwijl het verbruik van siga retten gestegen is van 2791 millioen over 1928 tot 4349 millioen over 1937. Het ta baksverbruik vertoont evenwel een da ling. Het hoogste cijfer wordt aangetrof fen over 1932 (13 millioen K.Q.), en het laagste cijfer over 1934 <10.5 millioen K.G.). Over 1937 beliep het tabaksver bruik 11 millioen K.G. In de gegevens der sigaren zijn van l Maart 1934 af zoowel de hoeveelheden begrepen, waarvoor 12* pet. als die, waar voor 174 Pet. accijns verschuldigd is. Het aantal verbruikte sigaren met den hoog- sten accijns is teruggeloopen van 414 mil lioen over 1934 tot 314 millioen over 193»'. Het verbruik per hoofd der gemiddelde bevolking is toegenomen van i65 sigaren over 1928 tot 174 sigaren over 1930, waar op na een kleine daling tot 167 sigaren over 1932 wederom een stijging is gevolgd tot 174 sigaren over 1937. Vervolgens een stijging, behoudens enkele gevallen van teruggang van 363 cigaretten over 1928, tot 506 cigaretten over 1937. Het tabaks verbruik per hoofd der bevolking is iets afgenomen. Over de Jaren 1928 tot en met 1953 bedroeg dit gemiddeld 1.5 K.G. en over de jaren 1934 tot en met 1937 gemid- geld 1.3 KjG. De totale verkoopwaarde van alle ta baksfabrikaten vermeerderde van ruim 162 millioen in 1928 tot ruim 183 mil lioen in 1920, waarop na een daling tot 123.6 millioen in 1936 wederom een stij ging. is gevolgd tot f 128 millioen in 1937. Deze sterke daling is in hoofdzaak ver oorzaakt door het grootere verbruik van goedkoopere sigaren, cigaretten en tabak, waartegenover een sterke teruggang van de duurdere soorten staat. In laatstge noemde bedragen zijn begrepen de waar den van de assortimentsverpakkingen, waarvan het hoogste cijfer ln 1931 be reikt werd 321.750) en van de toeslag zegels (hoogste cijfer in 1928 n.1. ƒ26.854). In bovengenoemd maandschrift zijn behalve de onderverdeeling (ln absolute cijfers) van de hoeveelheid gebanderol- leerde sigaren, cigaretten en tabak naar de verschillende kleinhandelsprijzen over de Jaren 1928 tot en met 1937 ook enkele verhoudingscijters opgenomen. Uit deze cijfers blijkt, dat in 1937 van dc totale gebanderolleerde hoeveelheid sigaren, 68 pet. een waarde had van min der dan O.uö tot en met 0.10 en slechts l pet. een hoogere waarde. Van de totale hoeveelheid cigaretten had 44 pet. een waarde van minder dan 0.01 en 56 ptt. een hoogere waarde, terwijl van de to tale hoeveelheid tabak 45 pet. een wlhrde had van minder dan 1.60, tot en met 3.en slechts 3 pet. een hoogere waar de per K.G. Naar waarnemingen verricht in den mor gen van 17 Mei, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt. Hoogste stand 768.3 te Janmayen. Laagste stand 752.0 te Nordoyan. Verwachting: Zwakke tot matige wind, aanvankelijk veranderlijke later uit Weste lijke richtingen, betrokken tot zwaar be wolkt, aanvankelijk nog regen, iets koeler. Een nieuw record op de lijn RotterdamNew-York. Maandagmiddag laat is het stoomschip Nieuw Amsterdam op zijn eerste reis in de haven van New-York aangekomen. De sirenes der schepen loeiden ter ver welkoming van de nieuwste aanwinst der Holland—Amerika lijn, die bijna een halven dag eerder dan verwacht werd in een dok te Hoboken werd opgenomen, nadat het de reis had volbracht ln vijf dagen, 23 uur en 45 minuten. Muziekcorpsen speelden het Neder- landsche volkslied, toen de Nieuw Am sterdam aanlegde. In de haven ging het vroolijk toe. Deze vreugde werd overstraald door schitte- rènd zonnig weer. Tot degenen, die ter begroeting aanwezig waren behoorden de consul-generaal der Nederlanden te New-York, Willem P. Montijn, de presi dent van de Nederlandsch—Amerikaan- sche Kamer van Koophandel, L. Louis van Zelm, ambtenaren der Holland— Amerika lijn, en een delegatie namens dén gouverneur van den staat New- Ytrk, Herbert Lehman. Ook anderen be gaven zich aan boord van het schip om de bemanning of de passagiers te be groeten. Het schip heeft een gemiddelde uur snelheid gemaakt van 21,7 knoopen. Op een gedeelte van de reis bedroeg de snel heid 23 knoop, hoewel de scheepsbouwers waren overeengekomen, dat slechts op een snelheid van 20* mijl kon worden gerekend. Het weer was zeer goed. Op het eerste stuk der reis had men nogal wat tegen wind, terwijl het, toen men Amerika na derde, mistig was. De gezagvoerder van de Nieuw Am sterdam, de heer Johannes Bijl en de directeur der Rotterdamsche Scheeps bouw Maatschappij, de heer Dirk C. En- dert, spraken hun voldoening uit over het feit, dat het schip, ondanks zijn groote snelheid niet heeft getrild. Sir William Isherwood, een scheeps bouwkundig ingenieur der Britsche ma rine, die de reis had meegemaakt, sprak zijn bewondering uit over het schip. De directeur der Holland—Amerika lijn de heer Frans C. Bouman, en de heeren Bijl en Endert hebben voor de verschil lende Amerikaansche radiozenders ge sproken over de reis en de kwaliteiten van het schip. Er waren van vele zijöen gelukstelegrammen binnengekomen. Vanmiddag, Dinsdagmiddag, zal aan boord van de Nieuw Amsterdam een noenmaal worden aangeboden aan de journalisten. Er zal dan tevens gelegenheid- zijn het schip te bezichtigen. Woensdag zullen de autoriteiten van New-York en vooraanstaande personen uit de scheepvaartkringen en industri- eelen zich aan een diner vereenigen. De Nieuw Amsterdam heeft de reis van Rot terdam naar New-York gemaakt in zes dagen, 5 uur en dertig minuten. Tot nu toe heeft men daar 8 dagen voor noodig gehapl. Het andere record betreft den af stand Isle Wight-llchtschip Ambrose. Invoer van Deensch vleesch. Geen benadeeling van den Neder- landschen landbouw. In de Memórie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot goedkeuring van het op 29 Juni 1937 te Kopenhagen tusschen Nederland en Denemarken gesloten tariefsverdrag, zegt de regeering het volgende: In het verlagen van het invoerrecht op versch of gekoeld rundvleesch kan moeilijk een benadeeling van den Neder- landschen landbouw worden gezien. De verlaging van het invoerrecht im mers kon in verband met de contingen teering; van versch of gekoeld rund vleesch op zich zelf geen stijging van den invloed ten gevolge hebben. Het voor den Invoer van ver#|h of ge koeld rundvleesch uit Denemarken vast gestelde contingent, dat was vastgesteld bij de inmiddels tegen 1 Juli 1938 opge zegde, vertrouwelijke contingenteerings- overeenkomst, bedraagt 3.01 pet. van de totale j aarlij ksche vleeschconsumptie in Nederland, terwijl het 2.6 pet. uitmaakt van de Jaarlij ksche rundvleeschcon- sumptie. Voorts is dit contingent om streeks 2.55 pet. van den invoer uit De nemarken in de jaren 1930 en 1931 toen de contingenteering van rundvleescü nog niet was ingesteld. Van een overma- tigen invoer, die een druk op de Neder - landsche vleeschmarkt zou kunnen uit oefenen, kan derhalve niet worden ge sproken. Ook het prijsverloop van rund vleesch op de Nederlandsche markt duidt niet op een zoodanjgen druk. De beteekenis van de tariefconsolida- tie op bloembollen is gelegeh in de mo gelijkheid, dat het valuta-controlesys teem, dat in Denemarken thans gevolgd wordt, vervangen zou kunnen worden door een hooger tarief van invoerrech ten, waaromtrent plannen in overweging schijnen te zijn. Overigens moet dit voordeel voor de Nederlandsche bloem^ bollenbedrijven, evenals dit hierboven ten aanzien van den invoer van vleesch in Nederland werd uiteengezet, beoor deeld worden in v&band met de mate, waarin de Deensche autoriteiten zich verplicht hebben voor den invoer van Nederlandsche bloembollen deviezen af te geven. Omtrent de resultaten van het tariefs verdrag kan dan ook slechts worden op gemerkt, dat de verlaging van het in voerrecht op versch of gekoeld rund vleesch, mede in. verband met de ver trouwelijke contingenteeringsovereen- komst, een regelmatigen invoer van rundvleesch uit Denemarken ten gevol ge heeft gehad, waartegenover een regel matigen uitvoer van bloembollen en an dere tuinartikelen, alsmede van een groote verscheidenheid industrieele ar tikelen, naar Denemarken staat, welks uitvoer een uitdrukkelijk additioneel ka rakter draagt. Daarvoor is voor een groot aantal Nederlandsche producten, die ten gevolge van de Deensche deviezenres- tricties geen afzet in DeneiAarken meer konden vinden, de'Deensche markt op nieuw geopend. Aan invoer van vleesch en compen satiebasis moest een einde worden ge maakt, aangezien de wijze van invoeren een aanzienlijken en, niet te verhinde ren druk op de binnenlandsche prijspeil kon uitoefenen. Ver. van Vrijz. Hervormden in Zuid-Holland. Algemeene vergadering te Dordrecht. Onder voorzitterschap van den heer L. J. van Dijk uit Rijswijk is gisteren te Dordrecht de algemeene vergadering ge houden van de prov. Vereeniglng van Vrijzinnige Hervormden in Zuid-Holland. De heer Van der Kley, president der Dordtsche afdeeling, heette de aanwezi gen welkom. De provinciale voorzitter herinnerde eraan, dat een scheuring dreigt in verband met de reorganisatie voorstellen, die bij de Synode der Ned. Hervormde Kerk zijn Ingediend. Na een wijdingswoord van ds. J. H. Smit Sibinga verkreeg de secretaris, de heer H. J. Jacobs, uit Den Haag, het woord voor het uitbrengen van het jaar verslag. Hieruit bleek, dat de vereeniglng op l April 8880 leden telde, wat een voor uitgang van ongeveer 300 leden beteo- kent sedert het vorige Jaar. De vereeni glng heeft 36 afdeeiingen. Na eenige discussie over interne zaken werd de bijeenkomst onderbroken voor een bezoek aan de Kroote Kerk, waar de prachtige koorbanken en het avond- De middagvergadering was gewijd aan een bespreking van de maatregelen, die in verband met de reorganisatie-voor stellen zijn genomen of nog genomen zullen worden. De beschrijvingsbrief voor de landelijke vergadering te Arnhem werd behandeld en daarna had een be stuursverkiezing plaats wegens het af treden van den heer L. J. van Dijk en ds. C. Brinkerink van Oostvoorne, die beide niet fcterkiesbaar waren en vervan gen werden door ds: D. Visser van Nieuw Helvoet en ds. J. H. Smit Sibinga van Dordrecht. Beide al tredenden werden in een hartelijk toespraakje van ds. West- mijse bedankt voor alics, wat zij in het belang der vereeniging hebben verricht. De neer A. van Veen van Den Haag wees de aanwezigen op dc openlucht- is amenxomst op Zondag 19 Juni a.s. op het landgoed uckenburgh te Loosouinen. STADSNIEUWS. en ■r UD!A, 17 Mei 19 N< Vereeniging. Herdenking 40-jarig bestaan. Te Arnhem is gehouden de alg. ver gadering van de Ned. Pomologische Ver. (hoofdafdeeling Fruitteelt der Ned. Hei de Mij), ter herdenking van het veertig jarige bestaan. Tot de genoodigden behoorden de hee ren mr. S baron van Hiemstra, commis saris oer Koningin in Gelderland; H. P. J. Bloemers, burgemeester van Arnhem; mr. J. C. A. M. van de Mortel, voorzitter; ir. J. P. van Lonkhuyzen, G. J. Born en dr. G. Houtzagers, directie der Ned. Hei de Mijen prof. ir. C. Broekema uit Wa- geningen. De bijeenkomst werd geopend met een rede van den voorzitter jhr. G F. van Tets van Goidschalxoord uit Zeist. Na een woord van welkom wierp spr. een blik op de afgeloopen periode en sprak zijn dankbaarheid uit jegens de Nederl. Heide Mij., waarmede de N. P. V. reeds achttien jaar samenwerkt. Spr. deelde ten slotte mede, dat het ledental der vereeniging van 1927 af voortdurend was gestegen tot 1850 op het oogenblik. GEMENGD NIEUWS. Krankzinnig neergeschoten. Zondagnacht is de 38-jarige B. uit Echt in Limburg op noodlottige wijze om het leven gekomen. De man verkeerde in een plotselingen toestand van klankzinnigheid, die ge vaar opleverde voor zijn omgeving. Een dokter kon den man niet bedwingen en riep daarom de hulp in van de mare chaussee te Echt. De marechaussee Bockma sommeerde den man te blijven staan en de schop neer te leggen. B. vloog echter op den politieman toe en zwaaide de schop boven het hoofd van Bockma. Deze schoot en B. viel doodelijk getroffen neer. Hij had een schot in den mond en de kó'gel was in de luchtpijp gedrongep. Enkele minuten later gaf hij den geest. Het lijk is in beslag genomen en over- gebracht naar het St. Antonius Gast huis. B. was gehuwd en vader van zeven kinderen. Drie mannen te Rotterdam wegens oplichting gearresteerd. ZU gaven Belgische vijf francs stukken als rijksdaalders uit. De Rotterdamsche politie heeft aange houden en in bewaring gesteld den 32- jarigen bankwerker H. V., den 36-jarigen chauffeur J. W. en den 38-jarigen werk- looze timmerman A. J., die gedurende de laatste zes maanden op den Linker Maasoever tal van reeds uit den omloop genomen waardelooze Belgische 5 francs stukken hebben uitgegeven voor rijks daalders De mannen kocht&i allerlei kleinigheden voor een waarde van tien tot vijftien cent en lieten zich met het wisselgeld in Nederlandsche pasmunt terugbetalen. Op die manier hebben zich ongeveer vijftien winkeliers gedupeerd, maar de politie vermoedt, dat er nog een aantal andere gevallen is geweest, waar- I van geen aangifte is gedaan. Naar de herkomst van de 5 francsstuk- ken wordt eveneens een onderzoek inge steld. Tot op heden, is bekend, dat er enkele sjacheraars deze munten nog verkoopen. Jongen doodgereden. Gisteravond am acht uur is te Slm- pelveld in de Kloosterstraat een ernstig ongeluk voorgevollen. Toen een chauffeur van het Heerlen- sphe filiaal van de Amstelbrouwerij zijn wagen achteruitzette, reed bij den li- Jarigen Theo Broekman, die op zijn fiets naderde, aan. De Jongen geraakte onder het achterwiel. Aanvankelijk lieten zijn verwondingen zich niet ernstig aanzien, doch niet lang nadat het slachtoffer in het St. Josephs-ziekenhuis te Heerlen was opgenomen, trad de dood ln. schreven orkest; 2.- Knipleo; 2.3a Voor de ïrouw,L 3.— Voor de kindareii; 6.30 EsineraldaWl tet m.m.v. soliste; In de pauze Kep„,w| 6.80-6.66 Reportage; 7.- UramtfooiTn I Koorzang; 730 Cyclus „Ons werk 0„.| geloof"; 8 Herhaling SOS-Berichtm- g IB I Berichten ANlP, VARA-Varia; S.16 'J,l| via "-Amusementsorkest; 8.45 Itaddotooneell 9.15 ,.En nu... Oké"; 10.30 Berichten ANFl 10.35 Harpvoondlracht; ll.__ „Sweetness! and Rhytihm", concert; 11.16 Fragmenten! uit de operette „Das Ministerium ist hele I digt"; 11.4612 Gramofoon. 477e NEDERL. STAATSLOT EBü j Remmers op eersten dag in deUjke Zweminrichting, f 0m half zeven stonden er al vier I te wachten. IfL op den eersten dag van de open- heeft de Stedelijke Zweminrichting Efc fioutmansgraoht gisteren een druk gtihad- Niet minder dan 320 perso- TYsQ' dames en 161 heeren, hebben een i. De eerste liefhebbers meldden I reeds in de eerste minuut. Toen dé deu- van de inrichting in dit seizoen des i om half zeven geopend werden, i, te wachten. Terwijl de „I ingezetenen nog sliepen, zwommen jÜ lustig-. De tempefatuur van het water s om 'half zeven 63 graden F., van de it 60 graden. Om 12 uur was de tempe- j opgeloopen tot 66 graden van het (r en 72 van de lucht. 'Des avonds 6 uur i de temperaturen resp. 66 en 65 Trekking van 17 Mei. I 104 1103 I 5676 5e kla! 1000: 5241 13371 400; 3413 4520 9676 1( 17846 21211 200: 11272 19482 21834 100: 2775 9003 10866 12298 15483 157ÖCH 18957 Prijzen vaai 70. 1204 1242 11501 1542 1813 1965 2117 2175 2323 23(88 2462 2707 2718 2881 3062 31154 3196 3283 3291 3742 4228 4249 4473 4476 4627 4745 4798 4910 4975 5127 5308 5315 5447 5470 5759 6773 5802 5879 S 6538 6574 6576 6638 6836 7011 7043 7] 7184 7412 7672 7720 7778 7889 7989 8751 8910 8947 8956 8970 8977 9150 930; 9571 9594 9601 9625 9634 9913 10005 10128 10185 10187 10487 10645 1066810666 1 10669 10732 10740 10852 10860 10864 11020 11334 11474 11495 11499 11669 ti' 11821 11898 12216 12275 12422 12677 127^ 12805 12950 13123 13223 13236 13354 13517 13668 13869 13922 13967 14236 H 14497 14622 14696 14717 14900 15069 1531 j 15538 15642 15816 16020 16491 16521 11 I 17006 17357 17439 17594 17615 17633 17806 17983 18176 18276 18298 184(54 18467 18883 1 19172 19194 19221 19402 19424 194?6 19463 19631 19737 19802 20105 20123 20198 20567 20584 20719 20740 20018 21066 21083 21126 21396 21686 21924 21952 10 1312 1330 1336 1358 1409 1413 1437 1441 1469 14(81 1406 1498 1516 1529 1619 161 1729 1928 1973 1991 1997 2021 207o 21' 2281 2285 2292 2342- 2353 .97 2699 2727 2765 2785 2807 2886 2892 2907 2957 3001 30li. 3059 3084 3149 3244 3276 3298 3424 8446 3453 3498 3641 3649 3564 3567 3711 3810 3828 3859 3997 4113 4148 4269 4327 4351 4368 4440 4452 4477 4479 4480 4593 4669 4680 4688 4701 4755 4771 5041 5098 RADIO-NIEUWS. Woensdag 18 Mei. Hilversum I, 1875 ei* 415.5 M. NCRV-Lit. «ding, 6.30—7 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart T- Schriftlezing, meditatie, gewijde mu ziek (gr.) (om 8.16 Berichten); 8.80 Gra mofoon; 9.30 Gelukwenschen; 9.45 Gramo foon; 10.30 Morgendienst; 11_ Gramofoon 11.15 Zang met pianobegeleiding e„ gramo foon; 2Gramofoon; 2.25 Utaechtsch Strijkkwartet en gramofoon; 3.30 Gramo- 'oon; 3A5 Zang en viool; 4.45 Felicitaties; 5.— Voor de kinderen; 5.46 Gramofoon; 6.30 Taallessen en causerie over het binnen- varingsreglememit7.— Berichten; 7.15 Land- en tuinbon wp raat je; 7.45 Reportage; -.06 Berichten ANP, herhaling SOS-Berich- ten; 8.15 Orgelspel; 9.— Causerie „Toeris me en kunst"; 9.30 NCRW-Saltmorkest; 10.— Berichten ANP; 10.05 Causerie vorr iteur-fotografen; 10.20 Vervolg concert; 10.45 Gymnastiekles; 11.— Vervolg concert; 0 Gramofoon; c.a. 11.5012 Schriftle zing. Hilversum II, 3(11.5 M. VARA-lIitzending, 10—10.20 v.m. en 7.30—8 VPRO: Gramofoon (om 8.16 Berichten); 9.30 Wenken voor de keuken; 10.— Morgenwü- ding; 10.20 Uitzending voor arbeiders in de continubedrijven; 11.30 Causerie „De be steding van de vrije tijd"; 12.— Gramofoon (om 12.16 Berichten); 12.45—1.45 VARA- 1076 1100 1145 1104 1167 U'iO 123» 2101 220 23-74 2502 2566 I 5117 5126 5163 5192 5230 5279 6426 5678 6695 5679 5683 5715 5787 6806 6030 6073. 6080 0175 6192 6234 630» 6348 6350 6382 6452 6453 6489 6543 «S 6596 6597 6614 6653 6673 6736 6849 6910 6967 6987 7118 7125 7134 7B55 7276 7367 7376 7397 7468 7600 7525 7618 7632 7656 7674 7679 7731 7753 7776 7847 7851' 7870 7994 7999 8046 8073 8109 8120 8137 8142 8143 8212 8249 8250 825. 8327 8352 8402 8440 8497 8503 6501 851» S695 8645 8670 8717 8734 8745 8754 #755 8805 8821 8888 8924 8988 8951 9032 905- 9062 9076 9062 9127 9201 9230 923» 92 9337 9342 9372 937 5 9382 9417 9444 WO 9546 9561 9581 9746 9809 9834 9881 W» 9923 9959 9974 9996 10006 10119 10343 10351 10367 10392 10403 10407 104»! 10513 10631 10681 10804 10807 10816 10888 10889 10909 11078 11144 11148 11168 1UM 11331 11343 11387 11400 11434 11458 11504 11561 11588 11639 11802 11803 11800 113» 11918 11957 12026 12068 12071 12089 1211» 12136 12165 12195 12203 12211 12222 12244 12339 12374 12394 12421 12454 12521 1.5» 121538 12642 12548 12651 12576 12580 125» 12637 12681 12752 12906 12911 12922 12JM 12960 13001 13106 13178 13846 13350 1337# 13409 13492 13677 13704 18706 13736 lSa» 13763 13771 13778 13917 13951 13903 13»»« Weriiloozencijfei iets gedaald. t aantal werkloozen is sinds de vorige i met 14 tot 2201 gedaald. Ingescjire- 19aardewerkindustrie; 38 typografie; 474 'rijven; 18 chemische nyverheid; 130 g; 43 kledingindustrie; 12 le- j; 153 metaalnijverheid, j- en rijtuigbouw; 18 papierfabricage; 'H textielnijverheid; 136 bereiding voedings- lelen; 113 sigarenindustrie; 73 •yven; 67 handelsvertegen- rs; 253 pakhuis- en schippers- koetsiers, chauffeurs; 80 trans- 'iers; 3 verzekeringswezen; 6 vrye 34 kantoorbedienden; 2 onder- teel; 19 huiselijke diensten; 325 3 fabrieks- en andere arbeiders; _r_j» (geen handarbeider) zonder voor- ir voor een bepaald beroep. |lf«d. Vereeniging voor luchtbescherming. Oprichting afdeeling Gouda. Hedenavond 8.15 uur wordt, in de raad- eem vergadering gehou- geraken tot de oprich een afdeeling Gouda van die Ne- og voor Luchtbe- g. Mr. H. Bogaardt, secretaris van te Nederlandsche Vereeniging, zal in deze :en over „Het systeem dtr Centrum-Actie. Een reisje naar de Kleine Betuwe. winneren er op verzoek van de Cen- ttie aan dat de autobus van de deel- het uitstapje naar de „Kleine Betuwe" morgen, Woensdag om half twee vertrekt van de Markt. Het deelnemersbe- ijjs ontvangt men aan de bus, zooals be kend tegen inlevering van 40 punten, waar voor men ook recht heeft op een consump tie. De andere bons voor de attracties krijgt een in de „Kleine Betuwe" op vertoon van kaart. Foto-kalender Nillmy. De N.V. Letvensverzekering-My. NilLmy m 1859 te 's-Gravenhage heeft een foto nder 1988—1930 uitgegeven. De kalen- loopt van Mei tot en met April. De zijn met fraaie, op de ver maanden toepasselijke foto's ver- De inspecteur der maatschappij te stede, de iheer P. W. Piefcerse, Kruger- verstrekt de kalenders, die ge en sierlijk zyn. - 14052 14086 14093 14263 14279 144 14339 14 14291 14397 14431 14458 14671 14593 14632 14640 14660 14662 14707 14713 '481 14830 14843 14870 14985 15022 1509» WW 16248 15311 15313 1534, Js37» i iOJWÖ iihjll ir,B4 I 15401 15601 16516 1654. l^ 16738 15881 16991 160V- W» 16197 11 15406 II 16597 16701 15788 16054 16058 16066 16236 16284 16322 II 16360 16380 16892 16401 16440 16604 II 16591 16596 16652 16676 16714 16749 16764 17021 17041 17071 17192 17199 17326 174S6 16796 16808 16838 1681 17602 17509 17593 17» 17690 17729 17740 17769 17796 17847 17878 17911 17926 17997 18020 180«1 18077 180» 18219.18811, 18352 18366 18397 18429 134» 18483 18524 18578 18694 18600 12637 18W 187-12 18746 18755 18763 18793 18674 19052 19089 19178| 19201 19241 lW» J" 19339 19886 19457 19511 1054'' ™6' Jij,, 19711 119799 19824 19839 19844 20008 -w 20032 20045 20047 20126 20187 20236 20410 20444 20489 20622 20734 207S9 20808 20(1' 20660 20904 21107 21184 21274 21292 2129» 21302 21816 21450. 21469 21493 21566 216« 21764 £1804 21848 21869 21860 21969 2196- 21988 De Rott-erdam.sche rechtbank heef, he len uitspraak gedaan in de zaak tegen P. 3 V., directeur eener onderneming te Soda, appellant van een vonnis van den tinton rechter te Gouda, waarbij hij, wegens een overtreding van de Boterwet de door chte afgeleverde boter had njet vol- aan de eischen, die de wet stelt om trent het vetgehalte was veroordeeld tot 1100 boete, subs. 10 dagen hechtenis, heeft wchtbank het vonnis bevestigd. Ij een zaak van G. C. v. d. V., 26 jaar, tadelsreiziger te Amersfoort, appellant '*n een vonnis van den kantonrechter te Gouda, waarbij hy, w««ens overtreding van ie Motor- m Rywielwet was veroordeeld, teft de rechtbank het vonnis bevestigd. Verlof B, Drankwet. B. en W. is ingekomen een verzoek- •chrift van K. Verhagen, Nieuiwehaven no. 'ty om een verlof B ingevolge de Drank- *<t, voor de koffietent staande op het Bol werk. Uitzending van de N.C.R.V. °nze stadgenoot de heer Harrend Vlag, 'door de N.C.R.V. uitgenoodigd voor haar ®ittofoon wederom een clarinetrecital te leven. De uitzending zal geschieden Vrijdag u van 11,15 tot 12 uur 's morgens. Filmavond van Steeds Paraat. Goudsche Vrijwillige Brandweerver- „Steeds Paraat" belegt a.s. Donder- 8.15 in de Reünie-Bioscoop voer leden «donateurs een filmavond, waarop de ™*™weerfilm „Het derde alarm", die deze der hoofdnummers van 'het Réunle- ^amma was, en tevens de film van den «ud in de Kaarsenfabriek vertoond zullen *«den. Verkeerd verkeer. P de Westhaven naby de nieuwe brug is wfermiddag een personenauto, die voor Postkantoor half tusschen de hoornen ™erd stond, aangereden door een Qt°. die met geopend portier achteruit JVwaarby de deur den anderen wagen Pe botsing liep met eenige schade af. De bestuurder van den veeauto reed door, maar het nummer van ihet voer- tuig ,8 opgenomen. De politie zal proces verbaal opmaken. 40-jarig jubileum A. de Mol. Jubilaris gehuldigd. De heer A. de Mol, Gouwe 119, was gis teren veertig jaar als commissionnair in be trekking by de N.V. H. Eyssen's Kaashan- del. De directie heeft den jubilaris gehul digd en ook het personeel deed van zijn sympathie blyken. Den heer De Mol werden verschillende geschenken aangeboden. Weer vier personen naar Rotterdam. De politie heeft een timmemnan, een fa brieksarbeider en twee letterzetters aan- 'gehouden, allen te dezer stede woonachtig, die resp. drie weken, twee weken, twee we- ken en één week gevangenisstraf moeten ondergaan. Allen zyn naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht. Paden by overwegen in Derde en Vierde Kade weggezakt. Ophooging noodig. Men heeft ons een klacht gezonden over een gevaarlijke situatie aan den overweg in de Derde Kade, waar laatst een bejaarde man geLukkig niet ernstig gevallen is, door dat de balken, welke het pad van overgang vormen, bloot liggen. Inderdaad eischt de toestand daar voorziening. De aansluitende paden zyn, zoowel ter plaatse van de klap hekken als by het begin van den balken- overgang over de spoorlyn, ingezakt, waar- <U>or opstapjes ontstaan zyn. Vooral 's avonds, als het op den overweg erg don ker is, loopt men groote karts te struikelen. Ophooging yan de aansluitende paden tot gelijk niveau met den overgang, is alles zins wenschelyh. Dit geldt ook voor de Vierde Kade, waar eenzelfde situatie be staat. Gevonden voorwerpen. Aan de volgende adressen zyn te be vragen in de afgeloopen week als gevonden aangegeven voorwerpen: Belastingmerk by W. M. Grandia, Nky- wehaven 240; jaartallenboekje by R. Pen- newaard, St. Jobstraat 6; bruine rozenkrans op Politiebureau; grys jongensjasje by G. Willemse, Philipsweg 81; handfietspompje by v. d. Post, Groenendaal 105; psalmboek by G. Ekelmans, Wilhelminastraat 45; brui ne rozenkrans bij T. Brokking, Burg. Mar- tenssingel 6; groentenkaart op Politiebu reau; bruine glacé handschoen by |J. Hoo- gendoorn, St. Jobstraat 16; ceintuur by H. Mul, B. Marten8singel 10; huissleutel by C. Verhoef, Krugerlaan 3; groene ceintuur by H. Kool, Boelekade 150; blauwe porte- monnaie by J. v. d. Sanden, Fluw. Singel 03; staalboek by L. Droog, Verlorenkost 9; handschoen by T. v. Dam, K. Tiendeweg 13; oorbel (langwerpige steen) by' M. v. Wei zen, Turfmarkt 54; vulpen bij L. Boer, Groe nendaal 5; Wollen kindermuts by R. Sib- bens, IJssellaan 33; bruine ceintuur by G. Steenkamer, Turfmarkt 108; sleutelring met 2 sleutels by G. Hoonhout, P. C. Bothstraat 42; witte gymschoen b\j L. Flören, le Kade; 67; ajour kraag en zakmes bij C. Zijleman, Pr. Hendrikstraat 75; rozenkrans op Poli tiebureau; groene dameshoed bij Gorissen, R. v. Catsweg 61; snelbinder by S. Lafeber, IJssellaan 199; hondenpenning by H. Ha- gedorn, v. Swietenstraat 16; blauwe cein tuur by' J. Snaterse, Varkenmarkt 18; ry- wielmerk by L. v. d. Hoeven, Gr. v. Blois- straat 17; een aantal plakzegels by D. van Klaveren, 4e Kade 74; huissleutel met ring bij J. Nederstigt, Pretoriaplein 34; beige glacé handschoen by Nieuwenhuizen, Tuin straat 30; kosteloos rijwielmerk bij F. Geu- kes, L. Dwarsstraat 5; etui met schrijfbe hoeften by M. G. den Hertog, Gr. v. Blois- straat 50; blauwe ceintuur by Jonkman, Snoijstraat 36; duimstok bij'Jonkman, Turf- singel 3; kosteloos rijwielmerk by J. C. de Vries, Pr. Julianastraat 6) vulpen by N. W. van Loon, Gr. Jacobastraat 18; bruine por- temonnaie met inh. bij Verwey, Markt; grij ze ceintuur by A. Wildschut, Ketelstraat 12; bruine muts by M. Schouten, Tollens- straat 143; bruine portemonnaie by B. v. d. Kind, Bodegr. Straatweg 49; sleutel bij A. Blonk, Boelekade 141; fietstaschje by Biné, Pr. Hendrikstraat 118; armbandhor loge by W. F. v.. d. Laan, Karekietstraat 25; bruine glacé handschoen by A. v. Hof wegen, (Da Costakade 16; claxon op Politie bureau; bruine portemonnaie by P. J. Spee, Fluweelensingel 65. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 12 Mei: Johannes Oscar Ma rie, z. v. Ph. E. 9. Nyst en J. M. H. Heyt- veldt, v. Beveminghlaan 18. 14 Mei: Eli sabeth, d. v. H. Vuyk en E. J. Vermeiden, Kanaalstraat 26. Jan Cornells, z. v. G. Neven en W. den Besten, Walvisstraat 44. Hendrika, d. v. M. C. P. Hertog en W. van de Vuurst, Karekietstraat 53. OVERLEDEN: 13 Mei: Margareta Hen drika Vis, weduwe van G. de Bruin, 7<5 j. 15 Mei: Teunis Boer, 70 j. AGENDA Thalia-Theater: Als mannen begeeren. Réunie-Bioscoop: Avontuur in Barcelona en Het derde alarm. 'Woensdag 2 uur matinee: Moran en Mack als hypnotiseurs. T.m. 18 Mei, 12—8 uur Lange Tiendeweg 29. Tentoonstelling van schilderyen en pastels. 17 Mei 7.16 uur Schaakbord. Receptie be stuur en 8.16 feestavond Nat. Bond van kantoorbedienden Mercurius. 17 Mei 8.15 uur Stadhuis. Vergadering tot oprichting afdeeling van Ned. Vereeniging voor luchtbescherming; inleiding mr. H. Bogaardt. 17 Mei 8.15 uur. Sint Janskerk. Orgelcon cert Henri C. J. de Man met medewer king koor Toonkunst-Caecilia. 18 Mei, 8 uur. 'Réunie. Spreekbeurt ds. J. Borger voor Logoa-yerband. 19 Mei 8.16 uur Réunie-Bioscoop. Filmavond i Goudscha Vryw. Brandtweervereeniging „Steeds Paraat". i UIT DEN OMTREIL GOUDERAK. Gemeenteraad. De Raad contra Gedep. Staten. Dinsda'gavond kwam de gemeenteraad onder voorzitterschap van burgemeester H. Bergman ten raadhuize in voltallige vergadering bijeen. j Na lezing der notulen, condoleerde de j Voorzitter den heer P. H. Hofman met het verlies van zijn vrouw, en wenschte hem sterkte toe op zijn verdere levens weg. i Eenige ingekomen stukken, meest be richten van Ged. Staten van onderge schikt belang, gingen zonder navraag onder den hamer door. Als extra hulp aan kleeding, dekking en schoeisel zal een bedrag van 5.7ü per werklooze wor- den uitgekeerd waarvan 2 ten laste zal 1 komen'van de gemeentekas en 3.70 ten i laste van het Rijk. j Een schrijven betreffende de luchtbe scherming werd aangehouden, totdat een plaatselijke afdeeling zal zijn opge richt. Voorts werd besloten aan het Na tionaal Fonds voor Bijzondere Nooden een jaarlij ksche subsidie te verleenen van 10- Aan de plaatselijke Esperanto-vereeni- glng werd een lokaal der o. 1. school af gestaan voor een vergoeding van 6 per Jaar. Een voorstel van den heer J. C. Vleg- geert om gezien het terugloopend leden tal van deze vereeniging het lokaal voor 5 beschikbaar te stellen, werd verwor pen met 5—2 stemmen. Voor de heeren wethouder A. Huisman en J. C. Vleggeert. Daarna stelden B. en W. voor aan het I gemeentebestuur van Gouda een subsidie t te verstrekken voor de handelscursus ten bedrage van 30. 0 Een voorstel van den heer C. Noorlan- der om op de aanvrage van het gemeert- 1 tebestuur van Gouda niet in te gaan en geen subsidie te verleenen werd verwor- 1 pen met 5—2 stemmen, zoodat het voor stel van B. en W. werd geacht te zijn aangenomen. Het aantal opcenten op de gemeente- fondsbeasting werd voor 1938 bepaald op 75. Aan de scholen zal een bijdrage van 25 ct. per leerling worden verstrekt in verband met het a.s. 40-jarig regeerings- jubileum van H. M. de Koningin. De plaatselijke geitenfokvereeniging ver kreeg toestemming om gebruik te mogen maken van het terrein nabij het gym- nastieklokaal tot het houden van een 1 geitenkeuring. Ingevolge den wensch van Ged. Staten werd de gratificatie van den gemeente veldwachter van de begrooting 1938 af gevoerd, daar geen gratificatie meer mag worden verstrekt. Daarna stelden B. en W. aan de orde het benoemen van een 4istricts-ontvan- ger De Voorzitter zeide, over deze zaak gemakkelijk anderhalf uur te kunnen praten, zonder dat dit evenwel resultaat zal opleveren. B. en W. hadden gaarne in 't belang van de gemeente gewild dat men zelfstandig een ontvanger had kunnen benoemen. Daartoe is het college een en andermaal naar Den Haag ge weest om Gedeputeerden het belang van de benoeming van een gemeente-ont vanger uitsluitend voor de gemeente Gouderak onder het oog .te brengen. Ge deputeerden waren echter niet tot an dere gedachten te brengen en stellen voor de gemeente Gouderak in dezen te combineeren met Ouderkerk a. d. IJssel onder een districts-ontvanger. Alszooda- nig komt dan in aanmerking de heer P. van der Leeden, gemeente-ontvanger te Ouderkerk. De heer J. C. Vleggeert oefende hierna scherpe critiek uit op de houding van het college van Ged. Staten. Volgens spr. heeft de gemeenteraad krachtens art. 113 van de Gemeentewet het recht en de bevoegdheid zelf een gemeente-ontvan ger te benoemen. Wel laat art. 138 de mogelijkheid open voor samenwerking met andere gemeenten, maar hier wordt bedoeld gemeenschappelijke belangen als waterleiding-, gas- en electricitieitsbe- drijven e.d. Spr. achtte daarop de eischen van Ged. Staten onwetig en een aantas ting van autonomie der gemeente. Spr. meende daarom dat de Raad zich zoo maar niet van haar zelfstandigheid moet laten afdringen, en stelde voor het schrijven van Gedeputeerden betreffen de deze zoo ongewenschte combinatie te l verwerpen, en tot gemeente-ontvanger te benoemen de heer A. Offerman, thans ambtenaar ter secretarie. De heer J. J. Boer zeide niet te begrij pen, waarom Ged. Staten eigenlijk nog de meening van den Raad wenschten te vernemen, als men toch niet voornemens is van plan te veranderen. Na verdere discussie, waarbij de Voor zitter nog een lange lijst van bezwaren tegen deze samenvoeging memoreerde die B. en W. reeds aan Ged. Staten had den voorgelegd, besloot de Raad met al gemeene stemmen zich met deze bezwa ren accoord te verklaren. Daarna kwam het voorstel Vleggeert om over te gaan tot het benoemen van den heer A. Offerman ais gemeente-ont vanger aan de orde, hoewei de Voorzitter voorspelde dat zulk een besluit ongetwij feld vernietigd zou worden De Raad nam bij monde van den heer Vleggeert de verantwoordelijkheid van dit te nemen besluit op zich. Hierna werd met algemeene stemmen tot gemeente-ontvanger benoemd de heer A. Offerman, thans ambtenaar ter secretarie, zulks met ingang van 1 Juli aanstaande. Bij de rondvraag oefende de heer J. C. Vleggeert critiek uit op de aanmatigende en eigenmachtige handelswijze van den werkeloozencontroleur, zoo zelfs, dat hij het college van B. en W. volgens spreker eenvoudig negeert. Deze ambtenaar'keert volgens den heer Vleggeert de eene week aan de werkeloozen iets uit, dat hij de volgenden week weer terugvordert. Hij wekt bij hen teleurstelling na te leurstelling op. Hij beveelt dat de werke loozen. die uit hun werkeloozenkassen trekken bij hem komen stempelen, waartoe hij de bevoegdheid mist, enz. Nadat de Voorzitter had toegezegd, deze zaak te zuUen onderzoeken, en de heer Vleggeert nog had gewezen op de mogelijkheid dat ook werkelooze grond werkers bij de Rijkswerkverschaffing te Ouderkerk zouden kunnen worden ge- 1 plaatst, werd de vergadering gesloten BOSKOOP. Kind verdronken. Het tweejarig dochtertje van den heer B. alhier, is gistermiddag 'by het spelen in een sloot achter de Nieuwstraat gevallen en Het was imet enkele kinderen aan 'ihet spelen en schynt plotseling, zonder dat iemand het merkte, in het water 'te zyn geraakt. Na langdurig dreggen is men er in geslaagd het lykje van het kind op te halen. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Nederlandsche trainer bij Gouda. Oud-Ajax-speler Delsen benoemd. De vereeniglng „Gouda" heeft een nieuwen trainer, ditmaal een Nederlan der. Het bestuur heeft besloten als oefen- meester aan te stellen den heer C. Del sen te Amsterdam, oud-speler van Ajax cn voorheen trainer van N.E.C. te Nij megen. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Rotterdam. 17 Mei. Aanvoer in totaal 3926 stuks. 213 paarden, 1 veulen, 858 magere runde ren, 890 vette runderen, 07 vette kalveren, 75 graskalveren, 1432 nuchtere kalveren, 263 schapen en lammeren, 4 varkens, 03 bokken en geiten. Prijzen per K.G.: Vette koeien 75—60- 50—55, vette ossen 69—6252—55; stieren 60-57—52; vette kalveren 95—80—50—60; schapen 55-50—10; nuohtere kalveren 42 3732; slachtpaarden 514438. Pryzen per stuk: Schapen 28—23—15; zuiglammeren 14>106; nuchtere slacht- kalveren 1015; nuchtere fokkalveren 20 —18—16; slachtpaarden 225—180—110; werkpaarden 375-325—200; ihitten 245— 195—100; stieren 340—260—190; kalfkoeien 32Ö—270—190; melkkoeien 315—275—195; vaarskoeien 215—175—130; vaarzen 230— 170—120; pinken 190—150—110; graskal veren 130—90—55; bokken en geiten 10—6 —4. Vette koeien en ossen aanvoer iets rui mer, handel flauw, prijzen lager, prima koeien tot 79 cent; prima ossen tot 72 ct.; stieren aanvoer flink, handel slepend, pry- zen lager; vette kalveren aanvoer ruimer, handel traag, pry zen terugloopend; schapen en lammeren aanvoer als vorige week, han- delstroef, pryzen als gisteren; zuiglaimme- ren aanvoer kleiner, handel matig, pryzen onveranderd; nuchtere slaoht en fokkalveren alravoer korter, handel matig, pryzen iets minder; paarden aanvoer iets grooter, han del slecht, pryzen slachtpaarden onager, werkpaarden en hitten onveranderd; kalf- en melkkoeien aanvoer korter, prijzen zeer kalm, pryzen iets minder; vaarskoeien aan voer iets korter, handel sleepend, pryzen vrywel onveranderd; vaarzen en pinken aanvoer als vorige week, handel stil, pry- j zen stabiel; graskalveren aanvoer iets klei- ner, handel stil, pryzen constant; bokken en j geiten aanvoer als vorige week, handel kalm, pryzen lager. Kaasmarkt Bodegraven. 17 Mei. Aanvoer 306 wagens, tezamen j 13770 stuks. Prijs le srt. met r.m. 24— 25.50, 2e srt. met r.m. 21—23, zware met r.m. tot 26. Handel matig. LAATSTE BERICHTEN. OP ELKE BUS EEN BON VOOR FRAAIE GESCHENKEN vende herinnering aan dit (twecde lus trum van den jubileerenden piloot. Ook de stewardess van het vliegtuig, die zelfs op den grond nog de plichten van haar ambt moest waarnemen met een slapende baby van één van de pas sagiers op den arm, deelde in de bloe menhulde van de K.L.M. en nadat No- votny een woord van dank had gespro ken, waarin hij deze tien jaar een moei zaam door twee volken op luchtvaart gebied doorworstelde periode noemde, werden de motoren van de Douglas al weer gestart. Nauwelijks tien minuten, nadat hij op Waalhaven's grasmat was neergestreken om „terloops" maar har- terlijk, te worden gehuldigd, had de Tsjechische vlieger het luchtruim weer gekozen om met zijn kostbare lading passagiers in de richting van de Engel- sche hoofdstad te verdwijnen. Emissies Voorbuig, Leeuwarden en Arnhem. Het beleggingsfront schrijft niet in. Naar wy van de zyde van het beleggings front vernemen, zullen die daarby aangeslo ten instellingen evenmin als op de leenin gen Groningen en Haarlem, welke, zooals bekend, als mislukt moeten worden be schouwd, inschrijvingen op de leeningen Voorburg, Leeuwarden en Arnhem, aange zien ook deze emissies niet aan de gestelde richtlijnen voldoen. iZooals men weet, bedraagt het rende ment van de leening Voorburg 3.155 ter wijl dat van de leeningen Leeuwarden en •Arnhem practisch op 3 moet worden ge steld. Tien jaar Rotterdam—Praag. Een jubileum, dat tegelijkertijd een beeld is van den grooten vooruitgang in een betrekkelijk kort tijdsbestek, is van daag op eenvoudige wijze op de Rotter damsche luchthaven Waalhaven gevierd. De luchtlijn Praag—Rotterdam bestaat namelijk vandaag 10 jaar, en in die tien Jaar heeft dit traject van het Europee- sche luchtnet zich ontwikkeld van een schaarsch bevlogen lijntje, waarvan men nog niet zoo heel lang geleden de op heffing overwoog, tot een van de drukst gebruikte diensten, die de K.L.M. op het oogenblik, tesamen met een andere maatschappij, i.e. de C.L.S., in exploitatie heeft. Merkwaardig is, dat de Tsjechische piloot, de heer Novotny, die tien jaar geleden het eerste vliegtuig, een één- motorige Avia, van Praag naar Rotter dam bracht, ook vanmiddag weer uit het Tsjechische toestel stapte, thans ech ter uit een modern Douglas DC3-vlieg- tuig, waarin de gansche vooruitgang van de luchtvaart ln dit decennium is ver tegenwoordigd. Op het platform van het vliegveld, waar de douanebeambten zich reeds hadden geposteerd, werd Novotny ver welkomt door den heer D. J. de Vries, die hem namens de directie van de K.L. M. een tuil bloemen aanbood, en hem, nadat de bemanning van het vliegtuig in het restaurant was samengekomen, in verband met zijn. jubileum toesprak. Vooral zijn carrière op de Praag-lijn, de eerste vlucht naar Rotterdam en de uit breidingen, welke deze dienst op den duur heeft ondergaan, waren daarbij een dankbaar onderwerk van overweging. Een zilveren sigarettenkoker door de K.L.M. aangeboden, gold hierbij als blij- WISSELKOERSEN. 16 Mei. 17 Mei. Officieel. Londen 8.97% 8.97% Berlyn 72.56 72.60 Parys 5.06 5.05% Brussel 30.43 30.45 Zwitserland 41.22 41.21 Kopenhagen 40.10 40.07% Stockholm 46.30 46.30 Oslo 45.12% 45.12% New-York 1.80% 1.80"/,, Praag 6.29 6.29% Milaan 7.55 7.50 (Prolongatie part. disc. daggeld registermarken 35'/.., crediet sperrmarken 10%, effecten sperrmarken 10, reismarken 49%, bankpapier 30%. Geringe affaire. Onregelmatige koersbeweging. Kleine schommcbn- gej», Beleggingsmarkt prijshoudend. Amerika lager. Het zakenverkeer op de Amsterdamsche effectenbeurs was heden van zóó geruigen omvang, dat het nu en dan tot stilstand scheen te zyn gekomen. Op geen enkele af deeling ontwikkelde zich affaire van betee kenis, en van een bepaalde stemming kon eigenlyk niet gesproken worden. De koers beweging was min of meer onregelmatig en groote verschillen, viele nengens te con- stateecren. Wegens gebrek aan affaire leg den de noteeringen hier en daar echter een kleine neiging tot achteruitloopen aan den dag. Op de indiustrie-afdeeling werden Philips aandeelen iets beneden het vorige slot in gezet, doch daarna stagneerde de affaire en kwam nog maar sporadisch een notee- rmg tot stand. Aku's waren weinig veran derd, Unilevers werdien ex-dividend 4% pro cent genoteend en kwamen mitsdien een kleinigheid lager. In tabakken ging weer zoo goed als niets om, de Sumatra aandee len werdien op onsystematische wijze geno teerd en de koersen welke verschenen wa ren afhankelijk van de toevallige marktpo sitie van ieder aandeel op zichzelf. Suiker- fondsen hadden een zeef bejjerkte markt Voor de aandeelen Vorstenlandsche Cultuur Mij. was de animo grootendeels bekoela. De koersstijging vond weliswaar geen verdere voortgang, doch de gisteren ver kregen koerswinst kon toch behouden blij ven. H.V.A.'s maakten slechts geringe schommelingen mee, waarbij zjj uiteindelijk iets beneden het vorige slot kwamen, de be richten omtrent belangrijke afdoeningen door de Nivas sorteerden hoegenaamd geen effect. Van de rubberaandeelen veroorzaak ten alleen Amsterdam rubbers nu ei^dani eenige beweging, waarbij de koers in dooi- snee vrijwel onveranderd was. Van de pe- ♦toleumfonrisen waren Koninklijken bij de opening prijshoudend, doch geleidelijk aan viel een kleine verzwakking waar te nomer, zoodat het koersverloop juist tegengesteld was aan dat van gisteren. Scheepvaartpa pieren waren verwaarloosd. Voor aandee len! Koninklijke Stoomboot My. bestond, weinig belangstelling, alleen ging nog iets om in de lappen, die zich niet ten volle kor den handhaven. De Amerikaansche markt was stil en aan den ongeanimeemdlen kant. De koersen wa ren meerendeels lager, conform het verloop van Wallsreet, desniettemin werd hier en daar nog op omstreeks iets boven de pari teiten van New-York gehandeld.

Goudsche Courant | 1938 | | pagina 2