Warenkennis voor de huisvrouw. Voorjaar en vitaminenhonger, Geen zaad aan sierplantei FILMNIEUWS. Aarden kruiken en echt porseleingerei. Ocelot voor sportieve mantels. Vischleder, een nieuw materiaal. Gordijnen, het „visitekaartje" van een huisvrouw. RECEPTEN. V door G. C. Meyer-Schwencke. By na geen enkele vrouw realiseert zich, by het koopen van stoffen, welke een enorme inspanning van krachten en hoe onnoemelyk veel werk noodig is voor en aleer de ruwe materialen gesponnen en gewezen zfjn tot stof fen, die men verwerkt tot kleeding- stukken. Wellicht zouden velen hoogst ver wonderd zyn, indien zy wisten van v.elke „oer-Sstoffen" deze verscüillen- de weefsels afkomstig zyn. Zeer gecompliceerd en veelal merk waardig „is het proces, dat de ruwe materialen ondergaan, alvorens zij eindelyk in den verkoop gebracht kunnen worden. ls er wel een onzer, die zich reali seert, wanneer zy in een dennenbosch wandelt, dat het hout dezer naald- boomen het ruwe product is, dat ten slotte het materiaal biedt, dat wy als kunstzijde kennen Alles wat wij aan onder- en bovenkleeding kennen en van kunstzijde vervaardigd is, staat ten nauwste in verband met de sta tige, geurige bosschen, waar wij in onze vacantie zoo gaarne vertoeven. In de fabrieken waar men de ruwe producten voor kunstzijde en cel wol fabriceert, wordt het hout mechanisch zèer fijn versplintert en vervolgens op een zeer gecompliceerde wijze ver werkt tot een vloeibare, doch taaie massa. Deze laatste wordt door ge compliceerde machines in een bad ge perst waarin de uiterst fyne draden verstijven. By kunstzijde worden, naar gelang de dikte der draden, meerdere vezels, samengedraaid. By cel- of kunstwol daarentegen worden de vezels stuk gemaakt, hetgeen even eens bij katoen, dierlijke wol en vlas het geval is. Glas wol. Wat zou men moeten beginnen, als er geen glas bestond. Stelt U voor, geen -spiegels, geen flesschen, geen vensterruiten, in één woord, niets geen huishoudelijke en andere ge bruiksartikelen, waarvoor glas nu ten eenenmale noodzakelijk is. Glas is een materiaal, dat reeds meer dan 3000 jaar oud is en dat men thans tracht te spinnen. Reeds meerdere jaren te rug heeft men de mogelijkheid ont dekt, om uit sterk verhit glas draden te trekken door deze 'om een uiterst snel omwentelende rol te wikkelen, welke niet meer dan 1/15 c.m. dik zyn. Indien een zóó buitengewoon fijne draad voldoende elastisch en tevens sterk genoeg blijkt te zyn, dan kan tegen het spinnen „an sich" geen be zwaar zyn. Behalve deze wijze van experimenteeren ter verkrijging van glas-draden, bestaat er nog een an dere werkmethode, waarbij het gloei ende .vloeibare glas op een zich in duizelingwekkende vaart bewegende schijf wordt geworpen, waardoor de centrifugale kracht een draad doet ontstaan. Het bekende „Engelenhaar" dat bij een ieder bekend is' voor het versieren van kerstboomen, wordt op een soortgelijke wijze gefabriceerd, terwyl de fijne glasdraden tevens een uitstekend isoleermateriaal vormen. Het is in Amerikaansche fabrieken gelukt ,na zeer vele proefnemingen, om een draad te fabriceeren, de fijnste glasdraad ,die men tot dusverre ver kregen heeft. De z.g. glaswol, wordt in dit land, waar de achting voor al wat menschelijk is, geen J^>ot gezegde in zich houdt. Trots de ^nuchterheid in het dagelijksche leven is Engeland een land, waar zich in den loop dei- eeuwen vele tragediën hebben afge speeld, omdat in mannen èn vrouwen onberekenbare mogelijkheden sluime ren. Reeds vroeg worden jongens èn ook meisjes tot zelfstandigheid op gevoed. Zy leeren Zich te schikken en aan te passen, opdat zy als krachtige, zelfbeheerschte persoonlijkheden een maal volwassen zynde, de hun toege wezen taak in het leven op waardige wyze zullen vervullen. behalve voor isoleering nog voor vel schillende andere technische doelein den aangewend. Men is tot dusverre nog niet zoover, dat deze glaswol ook voor het weven gebruikt wordt van kleedingstukken. Wellicht komt de tyd nog eens, dat wy ons „in glas" huilen! Wol uit ondermelk. Dank zy de steeds voortschrijdende wetenschap is men thans zoover, dat men kunstwol^kan maken uit onder- melk. Had men wel ooit durven ver- ondersteilen, dat de melk, die ue koeien als aanvullend onderdeel onzer voeding geven, nog voor het maken van kleedingstukken benut zou wor den Men zal zich echter aan dit denk beeld évenzeer aan te passen hebben als aan het feit, dat dennen ruw ma teriaal leveren voor elegante zonier- japonnen, kousen, dessous en wat dies meer zy. Na emdelooze proefne mingen is de ltaiiaansche scheikun dige Ferfetti erin geslaagd een ruw product samen te stellen uit onder- melk, dat uitstekend geschikt blykt om kunstwol van te weven. Het nieu we materiaal laat zich in verschillen de kleuren verven, heeft een mooie glans ,is soepel en moet sterk zijn in het dragen. Reeds meerdere tientallen jaren heeft men geëxperimenteerd met on- dermelk, doch steeds bleek, dat nog bepaalde scheikundige preparaten ontbraken om de draden practised bruikbaar te maken en ze tevens de noodige soepelheid te geven. Ferretti heeft de ontbrekende scha kel ontdekt en thans heeft men ook in olis land eenige fabrieken, waar men de ondermelk verwerkt tot het ruwe product, waarvan kunstwoi ge weven wordt. De steeds grooter wordende behoef ten van een toenemende bevolking in de verschillende landen doet de vrees ontstaan, dat de dierlyke producten op den langen duur niet meer in vol doende mate aanwezig zullen zyn. De zijderupsen teelt heeft bewezen, onvol doende zuivere zijde te kunnen leve ren, trouwens, zoodra men met ziek ten onder de „leveranciers" der dier lijke zijde en wol te kampen zou heb ben, is het gevaar van gebrek aan ruwe producten geenszins denkbeel dig. Voor de huisvrouw is het wellicht interessant te weten, hoe de steeds voortschrijdende wetenschap en tech niek samenwerken om op het gebied der geweven stoffen steeds nieuwe ontdekkingen te doen. door Martine Wittop Koning. In de dagen van Julius Caesar schijnt het de aandacht van den grondlegger van het Romeinsche Kei zerrijk getrokken te hebben, dat ge regeld elk voorjaar door de bewoners der Al penstreken ten Noorden van het tegenwoordige Italië tochten wer den ondernomen naar de Povlakte. Welk doel konden deze bergbewo ners daarmede hebben Bij nader on derzoek bleek, dat zy in dien tyd van het jaar hun verlangen naar versche groente niet langer konden bedwin gen en dat ze huil moeizame afdaling ondernamen om het door hen vurig begeerde voedsel te bemachtigen. Een dergelijk instinctief hunkeren naar „jong groen" valt ook in onzen tijd nog waar te nemen, en modern uitgedrukt noemen we dat verschijn sel: vitaminenhonger. We zien er de reactie in op onze levensomstandighe den gedurende den winter, die ons, wat de kans op „delstoffen" betreft, niet bepaald gunstig zijn geweest. Die schade moet worden ingehaald en de natuur in haar nieuw opleven geeft ons daartoe ruimschoots gele genheid. Gedeeltelijk direct door de. versche jonge groente: de raapstelen, de spinazie ,de sla, de postelein, de zuring, de worteltjes, de radys, de tuinkers. Gedeeltelijk ook eenigszins indirect door de melk en de daarvan afkomstige zuivelproducten; immers, het vee, dat in de stal was aangewe zen op hooi, op voederbieten, op vee koeken, keert thans terug naar de wei en profiteert er van het malsche jon ge gras, dat de koe in staat stelt tot het geven van vitaminenrijke melk. Niet voor niets hebben de „grasboter" en de „Meikaas" zoo'n goeden naam èn uit een oogpunt van smaak èn in verband met hun rijkdom aan ver schillende vitaminen steken ze be paald gunstig af by de „wintermeik" en haar bij- en nevenproducten. Als een zeer eenvoudige maar daar om niet minder doelmatige voorjaars- kuur zal dus o.a. een overvloedig ge bruik van jonge groente moeten wor den aanbevolen; jonge groente op de juiste wijze behandeld, d.w.z. óf niet gekookt als sla toebereid), óf zonder water zoo vlug mogelijk in een geslo ten pan gaar gemaakt, zoodat ze bin nen een half uur in de schaal kan worden overgebracht, niet gestoofd, maar enkel door elkaar gemengd met een klontje boter (of misschien in sommige gevallen spinazie, raap stelen met een scheutje room). Eventueel in de pan nog achterge bleven vocht kan, als het een kleine hoeveelheid betreft, gebonden worden met wat maizena of aardappelmeel; is het overtollige kooknat voor zoo'n sausje op de groente teveel, dan kan de vloeistof in een kopje worden ge schonken om bij wijze van bouillon door deze of gene te worden genut tigd (heel smakelijk). Verder worden in de voorjaarskuur opgenomen: melk (ook karnemelk), boter, jonge kaas, misschien ook room. Gaat geleidelijk het voorjaar over in zomer, dan komen ook verschillen de vruchten hun aandeel vragen in de verzorging van ons lichaam met nieuw weerstandsmateriaalde aard beien (met wat room misschien), de kersen en al de verdere sappige pro ducten, waarvan de zomer ons voor ziet, zorgen dan voor de noodige re serves, die ons later weer een flink eind den winter door kunnen helpen. FILMEN IN HET OERWOUD. Bij seringen is het gebruikelijk uitgebloeide bloemen at' te snyde: omdat men weet, dat dit den bloei v. het volgend jaar ten goede komt. andere sierstruiken wordt daar, echter gewoonlijk niet gedacht toch is het voor vele van hen evei eens van belang, de vruohtvorming Voorkomen, althans voor zoover vruchten niet iij het najaar als si raad moeten dienen, zooals de par, dljsappel, de Japansche kwee, ge vliersoorten enz. Door het afsnj den van de verwelkte bloemen verhi deren we de vruchtaanzetting, <ne struiken slechts noodeloos zou jiitpu, ten, zonder dat we er eenig voorde van hebben. In plaats van een groi deel van hun krachten aan de vrucin vorming te verspillen, kunnen zy n in den zomer flink doorgroeien en t gevolgen daarvan zien wy in een rj keren bloei het volgend jaar. By vele sierstruiken", zooals lea's en rhododendrons, blijft de blo geheel achterwege, indien wy de m vorming haar gang laten gaan. ken we daarentegen de uitgebloeic bloemen voorzichtig af, dan vertoi nen zich weldra dicht by de breul vlakken jonge, krachtige loten, die 1 een dikken knop eindigen. Daari worden de nieuwe bloemen voor hs| volgend jaar gevormd. Ook by vele eenjarige bloemen kal men een rykeren, en vooral een lagj geren bloei, verkrijgen door tydigdi uitgebloeide bloemen weg te nemer zoodoende de vorming van zaden voorkomen. Want zoodra de plant gelegenheid toe krygt, besteedt juist aan de zaadvorming', die tot de voortplanting van de dient, haar grootste kracht. Zoodra plant haar doel bereikt heeft en heeft gevormd, verschijnt er nog we hier of daar een bloem, doch deze zy: al veel kleiner dan de eerste bloemer En als het zaad gerijpt is, dan is het leven van de eenjarige bloemen geheel ten einde. Ook bij balconbloemen ii het zaak, de vruchtaanzetting te voor komen, opdat de bloemen tot in he najaar doorbloeien. George Zucco, Virginia Field, GeoigeMurphy in "London By Night" Op dit moment komt de leeuw en die verslindt jelui zooals vorige week. Het eet- en drinkgerei heeft in den loop der jaren groote veranderingen ondergaan, ofschoon men voor eeuwen reeds aarden kannen en scho tels in de huishouding ten tyde der oude Germanen gebruikte. Zulks toeft men kunnen vaststellen by de Verschillende opgravingen en in de musea men nog menig stuk vin den, dateerfende uit den Germaan- schen tyd. Aarde pannen worden ook thans wel eens een enkele maal ge bruikt by het koken van bepaalde spijzen, terwyl men ook nog wel melk kannen hiervan vindt. Fayence bestaat uit een inwendig ondoorzichfcbare soort klei, doch heeft aan den buitenkant een dikke laag glazuur van tioxyde. De witte kleur wordt door het gla zuur aan de fayence gegeven, aange zien het materiaal donkerder is, het- gaan men kan zien op plaatsen waar zich barsten bevinden. Het verschil tusschen porselein en fayence bestaat hierin, dat men het eerste van witte of zéér lichte klei vervaardigt, zoodat de kleur niet door het glazuur wordt opgelegd. Het bekende Engelsche aardewerk, Wedgewood, genaamd naar den uit vinder, is een mengsel van gips en andere grondstoffen die by het bak ken verglazen. Echt porselein, dat veel sterker in het gebruik is dan goedkoopere soor ten ,doch natuurlyk ook duurder in aanschaffing is, bevat o.a. yzervrye klei of leemaarde en veldspaat. Ken merken zijn de mooie witte kleur, z'n hardheid en heldere klank by het tikken. Het reinigen vindt plaats met niet te heet -water, daarna goed nawry- ven, opdat de mooie glans niet ver minderen zal. Glas en kristal worden by voortdu ring in iedere huishouding gebruikt in tegenstelling met vroeger jaren, toen men houten en aardewerk krui ken benutte voor bier en wyn. Nog in de middeleeuwen waren glazen karaf fen een zeer kostbaar bezit. Om glas en kristal te reinigen wordt schoon water aangewend, al leen indien het aangeslagen is zal men zich bedienen van soda. Voor 't reinigen van karaffen bedient men zich vaak van kleine stukjes aardap pel (rauw), koffiedik, gekeusde eier schalen en vroeger vooral van z.g. hageltjes. sHet kookwater van peul vruchten is bijzonder goed om aange slagen groene en bruine flesschen schoon te maken, aangezien het loog- achtige bestanddeelen bevat. Houten gerei, waaraan zich even- tueel schimmel gevormd heeft of dat onaangenaam ruikt, maakt men schoon met verdunde azyn, daarna plaatst men het eenige dagen buiten, om zon en lucht in te laten werken. Voor sport en reis vraagt men meer en meer naar ocelot, het bont van den Amerikaanschen panter. De ocelot stamt uit de familie der katten en komt in Midden-Amprika voor tusschen Texas en Argentinië, alsook in Mexico. I Aanvankelijk op bescheiden schaal hebben de bontwerkers het eens met een paar modellen geprobeerd en daarna afgewacht hoe „de vrouw" op deze nieuwe kleurrijke pels zou rea- geeren. Welnu, de proef is gelukt en vele dames, die voldoende slank zijn om zich een sportmodel in een heldere 1 tint te permitteeren, vragen thans naar ocelot. De vellen op zichzelf zyn al niet goedkoop en daar de mantels veelal voorzien worden van een bever- of nutriakraag, wordt het geheel na tuurlijk tamelijk kostbaar. Niet alleen japonnen, mantels, handschoenen, schoenen en tasschen zijn tegenwoordig aan mode onderhe- 1 vig. Indien men volgens de laatsti mode gekleed gaat, is het ten eenen male onmogelijk om de bykomstighc den niet in overeenstemming te heb ben. Iets geheel nieuws op het gebje< van leer is de vischhuid, die thans ook geprepareerd en verwerkt word tot handschoenen. Doch hierbij is hei niet gebleven, -want gedurende he jaar, dat men thans vischhuiden looi' is de mode-industrie er toe ove gaan om van dit nieuwe materia» ook schoenen en tasschen te mi en nog' allerlei andere artikelen, niet| bepaald tot de mode behoorende. Voor handschoenen blijkt vischleer bijzonder geschikt te zyn, de struc tuur herinnert min of meer aan slan- genleer. Het nieuwe materiaal is zacht, soepel en sterk, terwijl in alle gewenschte kleuren kan vev- ven. Men gebruikt vischleder ook voor incrusties in geweven handschoenen, meestal in afstekende kleur. Meestal is de binnenkant van geweven stof en de bovenkant van leer. De „ontdekking" als men dit zoo noemen mag, van vischleer heeft voor de^jnode-industrie een groote betee- kenis e" het is geenszins te verwon deren dat men ook hier steeds weer nieuwe mogelijkheden tracht te vin den. „LONDEN BIJ NACIIT". In het Thalia-Theater- Een sensationeel speurdersverhaal brengt het Thalia-Theater met de film ronden bij nacht". Geheimzinnige moorden, verdwijningen, volgen elkaar op. Er zijn aanwijzingen, doch men weet het spoor niet te volgen. Bekend ls ech ter, dat de man zich verschuilt achter een parapluie. Een journalist, Michael Denis, die juist op het punt staat naar Parijs te ver trekken, ruikt copie. Door zijn voort varendheid kan de politie het spoor van den man volgen. Zoo dicht op de hielen üt hij hem, dat hij zelfs een waarschu wing krijgt zich niet met de zaak te be moeien. Op zijn speurtochten ontmoet hij het meisje Patricia Herrick. Steeds komt hij weer in de woning van haar vader "terecht. Deze wijst hem eerst de deur, als hij echter bedreigd wordt, neemt hij de bescherming die de Jongen hem biedt, aan. Dank zij den goeden neus van den hond Jones, gaat hem een licht op. Noch Qasey, noch Kranz, twee personen, die vermist worden, zijn verdwenen. Het wa ren slechts transformaties van den pa- rapluleman, die ontmaskerd wordt als de secretaris van Sir Arthur Herrick, een man bezeten door den hartstocht naar macht en geld. Een mysterieus verhaal, dat in adem- looze spanning gevolgd zal worden. De tweede hoofdfilm brengt een even boeiend verhaal, met Robert Young en Florence Rice in de hoofdrollen. Beide illms zijn Metro Goldwyn Mayer I „DE WONDERBAARLIJKE AVONTUREN VAN DE ONDERZEEBOOT D-I. Reünie-Bioscoop- Deze film is gebaseerd op het emotio- neele, romantische verhaal van comman dant Prank Wead (auteur van „Duivels van het verkeer" en „China Clipper"), zij heeft tot achtergrond de vriendschap tusschen twee scheepsmakkers, waarvan de één den ander het leven redt bij een, per ongeluk tot zinken gebrachte duik boot. De film brengt den toeschouwer in contact met het dagelijksche leven aan boord van een onderzeeër, den humor en opvattingen van hen, die aan boord van zulk een Amerikaanseh schip leven. Butch (Ppit O'Brien) en Sock Wayne Morris), beiden zeelieden en tevens mededingers naai' de liefde van Ann Sawyer (Doris Weston), ontmoeten elkaar in New London, Connecticut, waar Ann op het punt staat te trouwen met een van hun vrienden, Tom Callan, die het meisje heeft weten te veroveren, toen Butch en Soek aan 't vechten waren. Op den vooravond van het huwelijk vaart Tom, eerste officier van een duik boot, met zijn schip uit voor een laatste proef. De boot zinkt. Butch en Soek pro- beeren Ann te troosten, maar zij gaat weg om over haar verdriet heen te ko men. Buteh oefent een nieuwe bemanning voor de onderzeeboot D-l, die op de werf gebouwd wordt, terwijl Soek, een eerste klas zeeman de school bezoekt. Luite nant-commandant Matthews (George it), zal het bevel over de duiboot voeren als deze klaar is. eerste officier benoemd. Sock's vriend is Lucky (Frank Mc- Hugh), die dezqn bijnaam kreeg, omdat hij altijd een kans in de loterij en bij de paardenrennen waagt, maar nooit iets wint. Hij hoopt een groot bedrag te win nen, zoodat hij Arabella, het meisje, dat hij In San Diego achterliet, toen hij bij de marine kwam, kan trouwen. Maanden snellen voorbij. Ann is terug gekomen. De boot is eindelijk klaar. Soek, die zijn mannen gedrild heeft, vindt een middel om aan boord te ko men als Butch voor Ann een baantje aan het Marine-departement te San Diego, waar de D-l ligt, heeft weten te verkrijgen. Op de proeftocht veroorzaakt Soek door zijn zorgeloosheid een ongeval, dat de duikboot een oponthoud van twee dagen bezorgt en waardoor Matthews ter verantwoording geroepen wordt. Hoe het hun verder vergaat en hoe de belde mannen eindelijk te weten komen aan wie Ann de voorkeur schenkt, de film vertelt het u. Zy: Dit portret lijkt heelemael niet. HijNu ben Je da»r dan niet Wij mee Gordynen zyn voor de buitenwereld 't „visitekaartje" der huishouding en aan hen herkent men de huisvrouw. Ook gordynen zyn aan mode onder hevig en passen zich aan den moder nen. smaak aan. Zag men vroeger be werkelijke, lange vitrages met koor den opgenomen, later heeft de mode zFh wel zeer gewijzigd en tevens ver eenvoudigd. Meestal zijn het rechte neerhangende glasgordijnen, die men voor de vensters ziet hangen, o.a. van marquisette, voile of tulle en afge werkt met een eenvoudig galon of met smalle franje. Filet handhaaft zich eveneens en,wordt meermalen aan den onderkant afgewerkt met een breede kant, die tot de venster bank reikt. Voor marquisette is het een mooie afwerking, indien men aan het'onderste gedeelte drie breede op- rijgen stikt. Voile en etamine glasgordijnen kan men versieren met handgewerkte open randen, terwyl grove tulle in lengte of breedte doorgestopt wordt met lint of dikke wol in moderne kleu ren. Ondergordijntjes van wit voile met entre-deux van zwart voile wer ken zeer apart. B\j de aanschaffing van alle soorten glasgordijnen moet rekening gehou den worden met krimpen, door het nemen van dubbele zoomen. Bepaalde faeéfsels krimpen zéér, doch bij de aanschaffing van nieuwe gordynen ral men steeds advies kunnen vragen •eveel extra maat noodig zal zijn. Neteldoeksche en voile gordynen riet men met aardige motieven be drukt of met kleurige opgewerkte moesjes, die vooral*zoo aardig zijn voor meisjeskamers Het mooist hangen gordijnen, in dien de ruimte in plooien verdeeld woidt, terwijl de „rails", waarover de ringen glijden, zoowel voor glas^ al^ overgordijnen wel bijzonder practiscH zijn. Elk gordijn heeft eep,. eigen koord, waarmede men het over de mil voert. Het wasschen van glasgordijnen vereischi bijzondere zorg en een .ze kere mate van handigheid. Kleine glasgordijnen zal men aan huis kun nen opmaken, doch zoodra zy groo te re afmetingen aannemen, geven vele huisvrouwen er de voorkeur aan ze te laten wasschen en spannen. Hoe het ook zij, of men ze in- of buitenshuis wascht, zeker is, dat een huis, waar van alle vensters keurige glasgordij nen te zien geven, getuigt van de zor gende hand eener huisvrouw, die be rekend is voor hare taak. SMAKELIJK Ragout van kalf8tong. 1 kalfstong, L; water, eenige takjes peterselie, een worteltje, 60 gram bloem, 60 gram bqter, 1 dooier, 2 eetlepels room, ci troensap, 1 ons kalfsgehakt, blikje cham pignons. Tong met zout afwrijven en met water afwasschen, daarna in rujm kokend water met zout, enkele takjes peterselie en wor teltje pl.m. 2 uur laten koken. Gaar zijnde het vel verwijderen en het vleesch in stuk jes snijden. Saus maken van ongeveer R bouillon (rest eventueel voor soep gebrui ken). Boter smelten en vermengen met Noem en de "vloeistof pl.m. 6 minuten laten door koken en saus afmaken met eierdooier], room, oitroensap, daarna stukjes tong door de saus roeren. Htet met geweekt brood, r.oot en zout aangemengde gehakt, waar van balletjes gevormd zijn, 10 minuten in een weinig bouillon gaarkoken en bijvoegen evenals de gehalveerde champignons. Alles tezamen nog even verwarmen en opdienen. Croutons met garnalen. 6 sneedjes oud brood, 250 gram garnalen, 2% d.L._ melk, 30 gram boter, 20 gram bloem, zout, peper, citroensap. iDe garnalen worden gewasschen en in een vergiet uit laten lekken. Boter en bloem worden verwarmd en met elkander ver mengd, daarna wordt de melk er roerende met een dun straaltje bijgevoegd. Het saus je moet pl.m. 7 minuten doorkoken, daarna George Murphy en Rita Johnson, twee nieuwe Metro Goldwyn sterren. worden peper, zout en citroensap er door geroerd en wanneer de pan van het vuur is, worden de garnalen er door geroerd, ze moeten echter niet meer meekoken. De sneedjes brood worden van de korsc- jes ontdaan en aan even groote stukjes ge sneden, daarna geroosterd of in de koeke- pan in boter aan beide kanten gebakken, zóó dat ze lichtbruin en croquant zijn. De stukjes brood worden bedekt met de ragout en warm opgediend. Gestoofde macaroni (K personen). 300 gram macaroni, wat zout, 1 Maggi's 'justablet, 80 gram boter of vet, 3 d.L. lauw water. Breng in een ruime pan een flinke hoe veelheid water aan den kook, strooi er wat zout in en laat er dan geleidelijk de boven de pan gebroken stukjes macaroni in vallen, zóó dat het water intusschen niet van de kook gaat. Kook op een zacht vuur in de- gesloten pan de macaroni gaar (ongeveer uur). Laat intusschen in een niet te kleine braadpan de boter of het vet heet wórden wrijf het Maggi's justablet fijn en meng het met het lauwe water tot een glad, vloeibaar papje; giet dit roerende in het heete vet, dek de braadpan dicht en laat op e-n zacht vuur de jus nog een paar minuten doorprut- telen. Schep met een schuimspaan de gare ma caroni over in de jus, laat ze er even in stoven en doe ze- dan in een dekschaal. Bereid spaghetti en vermicelli geheel op dezelfde Wijze, maar reken den kooktijd kor- STADSNIEUWS. ter (ongeveer 15 h Citroenrif st. 2 kopjes rijst, 4 maal zooveel water, sap van 2 citroenen, pl.m. 150 gram sruiket; (basterd), 2 eieren. 1 Rijst met water en een tikje zout gaar- koken, <^och niet droog. Citroenen uitper sen en met twee dooiers kloppen, welk I njengsel men met de basterdsuiker bij de rijst voegt, daarna vlug de beide tot schuim- geklopte eiwitten toevoegen en alles in een glazen schaal overbrengen. Koud opdienen. GOUDA, 27 Mei 1938. Vergadering van stemgerechtigde ingelanden van den Zuidplaspolder. Dezer dagen is in Hotel „de Zalm ce vergadering gehouden van stemgerech tigde ingelanden van den Zuidplaspolder. Aanwezig waren 728 stemmen. Voor het begin der vergadering ge schiedde de verkiezing van den dijkgraaf en een heemraad, wegens periodieke af treding van den tegenwoordigen dijk graaf, den heer S. Paul Czn. te Zeven huizen en in de plaats van den heem raad P. v. d. Bas, te Moordrecht, die we gens het bereiken van de voorgeschre ven leeftijdsgrens niet meer herkies baar is. Met meerderheid van stemmen werd de aftredende dijkgraaf herkozen; in de vacature v. d. Bas blijkt een herstem ming noodig tusschen de heeren J. v. d. j Bas en C. Oudijk, beiden te Moordrecht; deze herstemming zal gehouden worden na de ingelandenvergadering Hierna opende de heer Paul de ver gadering met een kort openingswoord,- allereerst wordt de oud-heemraad, de heer J. H. v. d. Torren, herdacht, die voor eenige weken overleden ls. De ver gadering hoorde staande deze woorden aan. De rekening over 3937 sluit met een batig slot van f 6994.33 en aan restanten met 1144.12. Hierna wordt de door Gedep. Staten ontworpen verordening, houdende de voorschriften betreffende het wachtgeld van ambtenaren in dienst van water schappen in Zuid-Holland, besproken en nader toegelicht, waartegen geen bezwa ren worden ingebracht. Aan de orde komt een voorstel tot ver andering van het bovengemaal te Nieu- werkerk a. d. IJsel-gemaal „Van Gen nep". Met de noodzakelijke veranderin gen, aan de' machinegebouwen, zou een uitgaaf van in totaal 12.000 gemoeid zijn. Gewezen werd op de besparingen: door goedkooper inkoop van stroom. Ook voor het gemaal „Francois", kan 500 per jaar worden bespaard. Veirder kan er één der machtnistenplaatsen verval len, hetgeen f 1100 besparing geeft. Me degedeeld Wordt, dat ontslag niet noodig ls, daar er één der machinisten, de heer Verstoep te Nieuwerkerk a. d. IJssel, den pensioengerechtigden -leeftijd bijna heeft bereikt. Met hei, aannemen van dit voorstel zou dan over 15 jaar slechts een halve bemaling vernieuwd moeten worden. Na de duidelijke toelichting, verstrekt door deai heer J. W. Schuddebeurs, opzichter van den Polder, werd het voorstel aan genomen. Eveneens aangenomen wordt een voorstel tot het aangaan van een geldleenlng a J 12.000 voor dekking der onkosten van bovenvermelde vernieu wing. j Do begrooting werd slander verdere be- I spreking aangenomen, welke sluit in ontvangst en uitgaal met 141.996.78, w.o. f 2243.95 voor onvoorzien De polder- i lasten werden gesteld op 8 per H.A. Hierna werd herstemming gehouden f voor de vacature heemraad, dubbeltal J. v. d. Bas en C. Oudijk; uitgebracht wer- den 646 stemmen, van onwaarde 24; j. v. d. Bas, 193; C. Oudijk, Moordrecht 429. KANTONGERECHT GOUDA. 1 Uitspraken van 18 Mei. j Veroordeeld werden wegens overtreding van: I Art. 2 Winkelsluitingswet: A. B. te Gou- I da 0.50 subs. 1 d. h. j Art. 37 Alg. Pol. Veruxd. Gouda: A. K. en W. G. te Rotterdam j 4.subs. 1 d. h i Art. 101 Alg. Pol. Verord. Waddinxveen: W. v. W. te Stolwijk 4.— subs. 2 d. h. Art. 1 Alg. Pol. Verord. Bergambacht: I W. P. de J. te Polsbroek en, C. de G. te Bergambacht 2.— subs. 1 d. h. Art. 66 Alg. Pol. Verord. te Zevenhuizen- I M. P. de G. te Bieiswyk 2.50 suis. 2 d. h. Art. 58 Alg. Pol. Verord. te Schoonhoven: A. B. huisvrouw P. P. zonder bekende woon- plaats 4.— subs. 2 d. h. Art. 11 IJkwet: W. v. d. B. te Gouda j 1.— subs. d. h. veidieurdverkl. inbeslag Art. 25 Regl. Wegen en Voetpaden in Z. iH.: T. K. te Groot-Ammers 3.subs. 2 d. h. j Art. 424 W. v. S.: S. W. D. en A. G. te Hekendorp 5.subs. 1 w. t. i Art. 1, 2 Trekhondenwet: G. v. V. te Gouda 4.subs. 2 d. h. K. B. 6-2-1911 S. 4<5: G. v. V, te Gouda f 1.subs. 1 d. h. Art, 22 Leerplichtwet: C. P. L. te Nieu werkerk 5.1subs. 2 d. h. Art. 68 Arbeidswet: G. v. A. te Gouda 1.subs. 1 d. h.; J. P. E. te Gouda 2 x 1^— subs. 2 x 1 d. h.; S. V. te Gouda 6.subs. 2 d. h. Art, 13 A. R. Vervoer: J. L.' I. te den Haag 10 subs. 1 m. t. Art. 17 V,isscherijwetA. S. te Rotter dam ldsubs. 1 d. h. Art. 3 M. en dLRegl.: A. den E. te Gouda 1.subs. 1 d, h.; A. de B. te Nieuwer kerk 4.— subs. 1 d. h. Art. 11 M. en R.Regl.; N. de W., A. B H. C. van B. en W. R. te Gouda, J. V. te Bodegraven!, A. H. v. O. te Reetfwyk, H. G. M. v. L. te Alphen,, J. v. O. te Reeuwtfk, N. C. te Waarder en C. G. Z. te Benschop, 2.subs. 1 d. h.; A. C. de J. te Linscho- ten en B. J. G. te Woerden, schuldig zonder toep. van straf; A. v. B, te Reeuwijk f 0.50 subs. 1 d, h.; M. den H. te Gouda 2.30 subs 1 d. h. Art. 27 M. en R.wet: C. G. Z. te Beuv- schop 1.suibs. I d. h. Art. 21 M. en R.Regl.: C. G. Z. te Ben schop 1.subs. 1 d. h. Art. 16 M. en R.Regl.: M. D.-J. te Rot terdam 2.subs. 1 d. h.; J. K. te Lekke." kerk 2^—, 4.4.— subs. 3 x 1 d. b. Art. 42 M. en R-Regl.: D. de J. te Haas trecht 2.subs. 1 d. b. Art. 42 M. en R.Regl.: C. J. K. te Gouda schuldig zonder toep. van straf; J. S. te Zoetermeer 3.subs. 2 d. h. Art 58 M. en R.Regl.: A. £5. te Koude kerk en D. M. te Alphen a. d. Rijn 1.50 subs. 1 d. h. Art. 59 M. en R.Regl.: J. v. 0„ te Pape- kop 3.— subs. 2 d. h.; D. J. B. te Moer- capelle 1-50 en 0.50 subs. 2 x 1 d. h.; W. v. E. te Waddinxveen, M. G. S. te Bleis- wijk, P. v. M. te Ouderkerk, C. Z. te Waar- vier en B. J. v. W. te Gouda 2.— subs, d. h.; F. v. K. te Waddinxveen en J. v. D. te Bleiswük ƒ1.subs. 1 d. h.; B. T. M. te Zevenhuizen' 1.50 subs. 1 d. h.; J. W. V. te Zoetermeer 3.subs. 1 d. h. DE POSTILLON VAN LONJUMEAU met Leo Slezak, Lucie Englisch, Tibo von Halmay, Hans Thimig en vele anderen. Deze alleraardigste film speelt tot en met Maandag in de Schouwburg-Bioscoop.

Goudsche Courant | 1938 | | pagina 4