cm WSISWK1 Pinksteren, het feest der herders. BEELDEN UIT DE NATIONALE FILM -VEERTIG JAREN" Van het Haagsche Binnenhof. Nederlandsche huisvrouw! Laat U niet verblinden: Men moet het in de lengte 01 in de bréèdte vinden. Wat goed is, moet betaald, Zoo is 't eenmaal op aarde: Persil blijft steeds Persil, Vandaar haar groote waarde En als van de Persil De prijs ineens zou dalen, Zou 7 Nederlandsch Publiek 'i In kwaliteit - betalen. Clinge Doorenbos sluitend de man,® zin, aansprakelijk w zal moeten worden Dc kantonrechter wees onmiddeUlji Vonnis. De reden, dat een hooge boet* moet worden opgelegd aan de vrouw, i! naar het oordeel van den kantonrech ter gelegen aan haar houding Hij legde haar 22 geldboeten van 75 op, dus ir totaal 1650. Den man veroordeelde hl tot 22 boeten van f 1, dus ln totaal 22 Mevrouw neemt nu een andere hou ding aan, en Is teruggekomen op haai aanvankelijk afgelegde verklaringen, oir dat zij terecht nog grootere moeilijkhe den verwachtte. fog van den nood onder de werklooze kleermakers had gepleit, hield lr Vos Ml een rede. waarin hij de politiek «a dr. Colijn laakte. Hij richtte zich tegen de katholieken, die z. 1 van w weinig krachtige houding hadden deksej, zoowel 's zomers als 's winters aanbeveling verdient; „spreekt de Kamer den wensch uit dat de minister van onderwijs en de minister van openbare gezondheid, het dragen van een hoofddeksel verplicht stellen voor de onderwijzers en de leerlingen van alle openbare inrichtingen van on derwijs, wanneer zij daarheen gaan of er vandaan komen." De bomaanslag te Rotteidum. De dader te Domburg gesignaleerd? D;> politie van alle hoofdsteden van Europa zoekt ijverig naar Walloek, den dader van den bomaanslag te Rotter dam. Tot nu toe was er geen spoor ge vonden, doch thans lijkt hot er op, dat er een slip ls opgelicht van den geheim- zinnigen sluier, die onmiddellijk na het verblijf in Atlanta den dader verborgen hield Sedert gistermiddag n.l. is zoo goed als Zeker komen vast te staan, dat hij to Domburg heeft vertoefd. Des morgens na den bomaanslag, ruim 7 uur, meldde zich in de kapperszaak van den heer J. G. Postma te Domburg een buitenlander aan, die in gebroken En- gelsch verzocht geschoren te worden. De heer Postma stond hem in het Engelsch te woord, waarna zijn klant Duitsch be gon te spreken. De bezoeker werd ge schoren, liet zijn haar opmaken en gaf, toen hij klaar was. een zeer royale fooi. Hij vroeg of hij misschien in de lunch room naast de kapperszaak, welke ook door den heer P. wordt geëxploiteerd, kon ontbijten. De heer P. nam hem mee naar de lunchroom en bereidde hem een ontbijt. Onder het eten vertelde zijn gast dat hij gisteren per auto met een vriend in Domburg was gekomen en dat hij den afgeloopen nacht daar ook had gelo geerd. Op de vraag waar hij dan gelo geerd had gaf hij geen antwoord. Tijdens het ontbijt merkte de bezoeker, die steeds zat te rillen, op. dat hij het vreeselijk koud had, en dat het Holland- sche klimaat een gevaarlijk klimaat voor buitenlanders ls. De heer P. vroeg hem toen of het in het land waar hij vandaan kwam, zoo veel beter was. „Ik ga vanmiddag in Rotterdam weer scheep naar Brazilië", antwoordde de be zoeker. De vriend die hem gisteren met de auto had gebracht, zou hem dadelijk weer komen halen. Na het ontbijt rekende de vreemdeling af en verdween hij met zijn regenjas over den arm. De heer P. keek hem nog na, maar ontdekte geen auto die hem kwam afhalen. Reeds dadelijk na het vertrek waren dc heer P. en zijn. vrouw de meening toegedaan dat hun vroege gast iets vreemds over zich had gehad en mevr. P. bracht dit onder woorden door op te merken: „Het zou mij niets verwonderen als die man vannacht bulten had ge slapen". Reeds Maandagavond ri l. had zij hem voorbij haar pension zien loopen. Toen de kranten in verband met den bomaanslag te Rotterdam het signale ment van don dader verspreidden, kreeg zij echter het vermoeden dat dit hun bezoeker van dien morgen wel zou kun nen zijn. Hij was gekleed in een bruin sportcostuum met plus fours, sportschoe nen en donkergroenen hoed. Ook de per soonsbeschrijving klopte. Het echtpaar P. heeft tot gistermiddag geaarzeld van zijn bevindingen aangifte te doen, doch ten slotte is de heer P. toch naar de rijksveldwacht gegaan. De burgemeester, die ook op de hoogte werd gesteld, heeft daarop het echtpaar een foto van den gezochten man getoond en toen de laatste twijfel weggevallen. De vreemdeling die des morgens na den bomaanslag bij P. was geweest, was wel iswaar aanmerkelijk magerder dan de man van de foto, doch de gelaatstrekken stemden overeen. Nadat de heer en mevrouw P. den dader hadden herkend, heeft de burge meester van Domburg, in alle hotels en pensions een onderzoek laten instellen, of de man in den nacht van Maandag op Dinsdag te Domburg heeft gelogeerd, doch gebleken is dat hij ter plaatse in geen hotel of pension overnacht heeft. Vermoedelijk heeft hij in den nacht van Maandag op Dinsdag onder den blooten hemel vertoefd, hetgeen klopt met den indruk dien hij 's morgens vroeg op mevrouw P. had gemaakt. Van zijn bevindingen in Domburg is inmid dels kennis gegeven aan de politie te Rotterdam. Waloek in Zaandam? Waren het in Domburg een kapper en zijn vrouw, die den gezochten Waloek van het portret, dat ln alle kranten is verspreid, meenen te herkennen, in Zaandam zijn het bootwerkers en een sigarenwinkelier, die zich aan 't hoofd bureau van politie heben gemeld met de mededeeling, dat zij nadat zij giste ren een krant zagen, waarin het portret tan Waloek voorkomt hem aan het eind van de vorige week in Zaandam in een sloep, die naar het Russische hout schip Kuibishcf voer. hebben gezien. Dq eerste was zeer pertinent in zijn mededeelingen Aan het eind van de vo rige week, op een avond te ruim half acht, Donderdag of Vrijdag, stond hij aan den havenkant te Zaandag, waar het Russische hcutschip. dat 20 Mei was binnengekomen, voor anker lag. Met een sloep begaven zich drie jter- sonen aan boord, waarvan de één niet het uiterlijk van een zeeman had. Door zijn lange, forsche gestalte en zijn goede kleding had hij de aandacht van den Zaandammer getrokken, die hem goed had opgenomen. Toen hij gisteren een krant in handen kreeg, waarin het portret van Waloek voorkomt, herkende hij hem onmiddellijk aldus verklaarde hij voor de politie. Het was de man. die in de sloep naar het Russische schip was geroeid in gezel schap van twee zeelieden. Direct na deze ontdekking was hij naar het politiebu reau gegaan om van zijn bevindingen kennis te geven. Een winkelier, die in de buurt vari de haven woont, kwam met een dergelijk verhaal. „De man van het portret", zooals hij zeide. had bij hem sigaren gekocht. Ook hem was de figuur van zijn klant opge vallen, evenals zijn welverzorgde klee- ding.De kooper sprak gebrekkig Duitóch en deed, naar het oordeel van den win kelier. vreemd en zenuwachtig. Zijn verhaal werd bevestigd door een man. die ook in den winkel was geweest op dat tijdstip. Een bootwerker meerit Waloek op het schip te hebben gezien Het was volgens hem een goed gekleede vreemdeling, die sprekend op de foto leek. De Kuiblshef is Zaterdag 28 Mei uit de Zaandamsche haven vertrokken, met be stemming Leningrad. Copimissaris C. Roscher heeft de poli tie te Rotterdam van deze verklaringen op de hoogte gesteld. De foto van Waloek. Niet van Waloek? Gisteren hoorde de N R Ct. van door gaans goed geïnformeerde zijde een be richt, dat zij toen niet zoo zonder meer wilde publiceerèn. omdat het het blad heel ongeloofwaardig voorkwam. De Voorwaarts van gisteravond publiceert echter dit bericht met nog enkel© bij zonderheden en een foto gestaafd en „al komt de geheele zaak ons nog wel wat wonderlijk voor, zoo gaat de N. R. Crt. voort, wij meenen het desbetreffende bericht nu niet langer onder ons te mo gen houden. Wij hebben gisteravond ge tracht bij de desbetreffende autoriteiten uitsluitsel te krijgen, maar wij konden daar geen inlichtingen prijgen". Het bericht komt dan op het volgende neer: De foto. welke de commissaris van po litie, belast met het onderzoek in zake den bomaanslag op den Coolsingel te Rotterdam ter publicatie ter hand heeft gesteld, als zijnde een van twee drie jaar geleden dateerend portret van den dader van den politieken moord, den zoogenaamden Waloek, zou ln het geheel geen foto van dezen Waloek zij n, maar de beeltenis van den rechercheur A. .Kuntkes uit Maassluis, welke politieman veel ge lijkenis met den gezochte moet hebben. Het kan inderdaad Juist zijn, dat deze rechercheur zóóveel op Waloek lijkt, dat de zoogenaamde Bora, toen hij hem toe vallig in. het hoofdbureau van politie in de Maasstad, waar deze rechercheur Maandagmorgen even moest zijn, zag, hem voor Waloek aanzag, maar het lijkt toch een vreemde methode, aldus merkt de N, R. Crt. op, om ten dienste van de opsporing van een moordenaar een foto van een wel op hem lijkenden politieman ter publicatie aan de pers te verstrek ken, als ware dit het portret van den voortvluchtige. Daarbij komt, dat de kellner van Atlanta, die terstond met den rechercheur geconfronteerd is, heel wat minder positief in zijn herkenning was als Baranowsky Het bedenkelijke van deze methode, aldus de N. R. Crt., ligt vooral ook hierin, gelijk de Voor waarts eveneens opmerkt, dat de waarde van een herkenning, als men er ooit in zou slagen den gezochte op te sporen, op deze wijze door de politie zelf in be langrijke mate wordt verkleind. Onbewaakte overweg j eischt wederom slachtoffers. Auto bij Gilze Rijen door trein gegrepen Twee inzittenden gedood. De beruchte onbewaakten overweg de Vijf Eiken onder Qilze Rijen heeft gis teravond het leven gekost aan twee in woners van Middelbeers Milvarenbeek. Te ongeveer tien minuten over half acht naderde uit de richting Oosterhout een Plymouth no. N 17420, welke bestuurd werd door mej. Rom bouts uit Middel beers. Naast haar was haar broer gezeten De wagen reed volgens ooggetuigen met een matige vaart van 20 K.M. per uur. Toen de wagen bij den overweg was, na derde uit de richting Breda de trein, welke te 9.28 van daar was vertrokken. Daar het uitzicht ter plaatse belemmerd - wordt door een blokhuis, schijnt de be stuurster den trein niet te hebben be merkt. Met een hevigen slag reed de trein tegen de auto en greep deze in de flank. Meer dan 400 meter werd de auto door de locomotief meegesleurd. Mej. Rombouts werd uit den wagen geslingerd en werd op slag gedood. Toen de trein tot stilstand kwam, lag de auto nog onder de locomotief. Ijlings toege schoten omwonenden wisten de heer Rombout, die nog ln den wagen bekneld zat. eerst uit het wrak te bevrijden, toen 1 de trein een eind achteruit werd ge reden. De heer Rombout gal nog slechts flauwe teekenen van leven. Spoedig daar op overleed hij echter. Per ziekenauto werden de stoffelijke overschotten der slachtoffers naar het ot. Ignaüus-ziekenhuls te Breda ver voerd De auto, waarvan nog slechts een puinhoop over was, versperde de beide sporen, zoodat ook een uit de tegenover gestelde richting naderenden trein niet kon passeeren. Met vereende krachten werd de verongelukte wagen in een grep pel naast de spoorbaan gesleept, waarna de trein uit Breda met 20 minuten ver traging de reis naar Tilburg kon voort zetten. De marechaussee van de brigade Qilze Rijen, dr. S Sweens, waren op de ter plaatse was, heeft het onderzoek lo handen. De officier van justitie te Breda, nr. F. Deelen, en de burgemeester van Oilze Rijen, die spoedig na het ongeluk plek des onheils aanwezig. De Pinksteros en de „Dauwsluipers". Oude gebruiken en hun typische oorsprong. Men spreekt vaak over een „Pink- steros", ten onzent meer over een „Paaschos", terwijl men zelden weet, waarop dit oude gebruik teruggaat. Want deze uitdrukking is ontstaan, dank zij een oeroud gebruik. De „Pinksteros' was in den tyd vóór Christus geboorte een offer dier, dat de Germanen aan de Godin Freya offerden. Toen de natuur op nieuw ontwaakte in haar volle schoon heid en vreugde, vierden onze voor vaderen in den heidenschen tijd een voor jaarsfeest, waarvoor later het Pinksterfeest in de plaats kwam. En dat men in het bijzonder een os uit koos als offerdier, berust, zooals Ja cob Grimm heeft bewezen, daarop, dat het oude voor jaarsfeest speciaal een feest van de herders is geweest, die op dezen dag hun kudden voor het eerst naar de weiden dreven, nadat ten dag tevoren een afscheidsdans was gehouden. Vooraan gingen de loeiende koeien, van bellen voorzien, met de kalveren, daarachter kwamen de schapen en geiten, het ram, dat de ibel droeg. On der het gejoel en zweepgeknal van de hoeders werd de kudde door het dorp naar buiten gedreven, om eerst in September in de winterstallen terug te keeren. In Hannover en het Hol- steinsche gebied geschiedt dit zelfs op een specialen datum n.l. den lOen Mei, in vele andere streken echter nog steeds, der traditie getrouw, op den eersten Pinksterdag en zelfs waar de omstandigheden van dien aard zijn, dat het vee reeds vroeger naaï buiten gebracht kan worden, houdt men een speciale weide vrij voor den Pinkster zondag. Op feestelijke wijze worden de kud den dan nogmaals naar deze weide gebracht. Meer en meer nam dit het karakter aan van een wedstrijd; de herder, die met zijn kudde het eerst de weide bereikte, kreeg een staf, welke, met bloemen en slingers was versierd, en waaraan bonte linten fladderden. Hij werd gevierd als ko ning, maar ^bovendien werd de sterk ste os van z^jn kudde met een krans getooid. In Neder Saksen noemde men de zen herder vroeger den „dauwsluiper" aangezien de hoeven van zijn dieren meestal door de zegenbrengend dauw waren bvochtigd. De dauw immers bracht groei en vruchtbaarheid met zich mee en nog heden tooit men het leidende exemplaar van deze kudde met een zoogenaamde „Dausleige", een verschen groenen Meitak. Overigens is het met kransen be hangen van het vee op Pinksteren een 'wijd en zijd verbreid gebruik. In Ermland drijft men een os, die ver sierd is met een krans van dennetak- kc-n, het dorp rond om op die wijze een rijke oogst te bewerkstelligen. Uit de bovenaangehaalde gebruiken is wel duidelijk, dat de os eens op Pinksteren een belangrijke rol heeft gespeeld. Maar de oorsprong van het gezegde van den „Pinksteros" gaat waarschijnlijk toch terug op een Mid- deleeuwsch gebruik en het is waar schijnlijk Neurenberg, aan welke stad de „Pinksteros" zijn vermaardheid te danken heeft. Daar had n.l. in de 15e eeuw een rondgang plaats, waarbij aan den kop van de stoet een opgetuigde os ging. Eenige dagen vóór het feest werden enkele vette gemeste ossen onder luid zweepgeknal uit dc versche slachthui zen naar buiten gedreven. De dieren waren met loof behangen, de horens waren verguld en met linten versierd. Voor de huizen der notabelen, der pa triciërs en der gilden, hield men stil, de oudste der gezellen betrad het huis en prees in opgewekte bewoordingen hoe goed het vleesch zou zijn, dat de buitenstaande os zou leveren voor de komende Pinksterfeestdagen. Hij kreeg dan een bonten zakdoek, waar mede hij den os versierde, zoodat de ze tenslotte onder een overdadige ver siering bjjna verdween! Na dezen rondgang werd het vette dier, de „Pinksteros" geslacht en het vleesch werd onder velen verdeeld. Veel van die oude gebruiken, welke men ook nog wel terugvindt bij andere feest dagen van het jaar, zijn verloren ge gaan, doch de oorsprong van die ty pische gebruiken na te gaan, is altijd wel de moeite waard. Waar komt de Moorendans vandaan De voorjaarsmaand Mei en het Pinksterfeest, dat over het algemeen in deze maand valt dit jaar valt I Pinksteren wel bijzonder laat wa- ren van oudsher voor de bevolking van alle streken ten Noorden van de Alpen iets bijzonders. De mensch van het Nordieke type ondervond weer eens, hoe goed het is, dat het mooie jaargetijde, het voor jaar, terugkeerde, want dat beteeken-_ de de bevrijding van de vele onaange naamheden, welke de winter voor de Noordelijke volken nu eenmaal mee brengt, meer dan voor Zuidelijker wo nende volken, waar het klimaat meer gelijkmatig is. In elk geval, de tegenstellingen zijn niet zoo groot als in deze streken. Het is dan ook heel begrijpelijk, dat men bij de Noordelijke volken van oudsher feesten aantreft, die vaak ook nu nog in zwang zijn. En deze feesten vierde men in de eerste plaats uit dankbaar heid voor het nieuw ontloken leven, dat zich in de natuur openbaarde. Van het begin tot het einde werden deze feesten door zang en dans, de eerste en primitiefste, maar toch ook eer lijkste uitingen van menschel ij kt vreugde, begeleid. Reeds de oude Germanen hebben het op hun primitieve wijze gedaan (foor het houden van kampspelen en wedstrijden, waarin o.a. zomer en winter verkleede personen waren, die elkaar moesten bevechten en waarbij 'natuurlijk de zomer aan het langste einde trok! Volksdansen, kampspelen en wed rennen zijn dan ook gebruiken, welke stammen uit heidensche dagen en zich concentreerden in de Mei- en Pink sterspelen, welke in aile Noord-Euro- peesche landèn, de geheele Middel eeuwen door druk werden beoefend. En onder hen moeten niet in de laat ste plaats worden genoemd de bewo ners van het tegenwoordige Britsche eilandengebied, die eveneens aan hun vreugde over het weerkeeren van de lente en met haar de warmte, zinni. beeldig uitdrukten. En de oude Enge] sche kronieken kunnen ons, even; trouwens onze eigen kronieken, vei tellen, van typische gebruiken, dij omstreeks dezen tijd van het jaar ij zwang waren en die in stand zijn o. bleven voor een deel in de latere Ph3 stergebruiken. Volgens deze traditie zouden zeil de beroemde Engelsche paardenrei nen ontstaan zijn uit de vroegei Pinkster rennen. Tot diep in de 1! eeuw bleef ook een zeer bijzondei voorjaars-zwaarddans, die zich eei bij de bevolking van stad en land i| een groote populariteit verheugde zwang. Deze dans werd genoem „Morrisdance" of wel „moorendan en waarschijnlijk heeft de dans die naam te danken aan 't feit, dat daai in optraden mannen met geheel zwaï gemaakte gezichten. Maar het gehe was niet alleen een dans, maar eigei lijk een tamelijk veelomvattende o\ voering, die meer een tooneeimati karakter bezat. De opvoering was tei minste nog al gecompliceerd en voi derde vrij veel tijd. In de bloeiperiode werd de „Morris; dance" uitgevoerd door reizenden ei trekkenden, die in ruil daarvoor va de bevolking der streek levensmiddtj len en dergelijke kregen en over hj algemeen werden in.dien tijd goed! 2aken gedaan. Later echter begonnen steeds jonge dorpelingen aan het spel deel te nemen. Op vele plaatsen ontwikkelt® zich de dans tot een vast m-1-a bruik en tenslotte had de' king der plaatselijke bevolking trekkende volk, de comedianten dergelijke figuren geheel van het neel vedrongen. In de Bodleiaansche bibliotheek Oxford bevindt zich een dat Moorendansers omstreeks midden van de 14e eeuw m brengt. Zij dragen bonte mantels ei een hoofdtooi, die doet denken aai twee machtige horens. Aan het eindt hiervan zijn schellen bevestigd. D grondvorm van den Moorendans een soort wapendans. Tijdens het spe trad regelmatig een vast aantal cos tuumfiguren op. Als personificatie van de lente tra op een zomerkoningin, „maid-Mai rian" genaamd. Meestal was deze kfl ningin in werkelijkheid een man. di zich daartoe had verkleed en ver scheen met een groot gevolg, waar onder zich een aantal ridders en kna pen, ook een drakendooder, de zooge naamde „snap-dragon" op zijn hob belpaard en natuurlijk de figuur vi den oud-Engelschen volksheld, Robii Hood, zich bevonden. ANK VAN DER MOER en GEES GASEUR twee der belangrijkste figuren uit de film, als Prof. Van Meerle en zijn vrouw, tijdens een ontroerende scène in hun Amsterdamsohe buis ADOLPHE ENGERS als oppasser Jan de Oude tijdens de Kroningsfeesten van 1838 in de poffertjeskraam. PAUL STEENBERGEN en MYRA WARD als Wim Maasdonk en Lily Burger, twee artistieke jonge menschen van onzen tijd. JOE E. BROWN in „Kom je ook bij de brandweer". Réunie-Bioscoop. ANK VAN DER MOER en LILY BOUWMEESTER tijdens het groote bal, ten huize der Vai. Afeerle's in 1898, waar de „Quadfille" in al baar glorie en elegance gedanst wordt. MATTH1EU VAN EYSDEN en UIA BOUWMJEESTER als de Brabantsche fabrikant Maasdonk en zijn vrouw Annetje, verslagen, als zij vernemen, $at hun zoon Dick met zijn vlieg machine verongelukt is. Hoe de werkloosheid te lenigen? Ook oud-minister Oud is voor ver korting van den arbeidstijd. In de Tweede Kamer ls het debat over de werkloosheid voortgezet. De heer Smeenk (a.r.) heeft het stand punt der regeering ondersteund; daarbij heeft hij echter bijzonderen nadruk ge legd op den eisch van financieele voor zichtigheid. Van verplichten arbeids dienst verklaarde hij zich tegenstander. De vrijzinnig-democratische heer Oud ïeeft het betoog van prof Van Gelderen over de nadëelige gevolgen van het spa ren zonder investeeren bestreden. Deze spreker, minister van financiën het vorige kabinet, zag fi het stand der regeering een erkenning van de politiek der vorige regeering. Zonder de veertigurige werkweek to willen zou deze spreker toch naar verkorting van arbeidsduur willen zien gestreefd. Van arbeidsdienst was hij geen tegenstander. De katholieke heer Ruyter bepleitte ln het bijzonder de bestrijding van de werk loosheid ten plattelande. De heer Van Houten (chr.-dem.) acht te de politiek der regeering inzake da werkloosheid zeer onvoldoende en on christelijk. De heer Bakker (c.h.) was het in hoofdzaak met de regeering eens, doch drong er op aan meer op de volkshuis houding dan op de staatsbegrooting te letten en niet al te nauwgezet het finan cieele element te laten gelden. Bij de werkloosheidsbestrijding moet volgens hem aan de gemeenten meer vrijheid 'an handelen worden gegev"" Zijn partijgenoot de heer de werkverschaffing ten bepleitte daarbij tog van Nadat mej. De tog van den stand 767.7 te Laagste Rt.anri 744 5 t/> vooruitzichten: Tijdelijk op- liuitenlandsche dienstboden zonder werkvergunning. Mevrouw moet 22 maal f 75 en mijnheer 22 maal 1 betalen. Een echtpaar had zich gisteren voor den Amsterdamschen kantonrechter mr. Hartzfeld te verantwoorden, omdat het een Oostenrijksche dienstbode zonder arbeidsvergunning in dienst had gehou den. Het meisje was reeds geruimen tijd in dienst, toen de bepalingen betreffen de de arbeidsvergunning van kracht werden. De werkgevers hielden, in weer wil van de waarschuwingen, het meisje in dienst. Doch zij verkeerde aldus het echtpaar niet langer als dienst bode. doch als huisgenoote in de woning. Het dienstmeisje, dat Inmiddels ontsla gen is. verklaarde tegenover de politie, dat zij in het geheel niet als huisgenoote werd behandeld, doch als dienstbode. Aanvankelijk hielden zoowel do man als de vrouw vól. dat hier geen sprake was van een wetsovertreding, daar het hier een huisgenoote betrof. Tenslotte kwamen de verdachten op hun verklaringen terug. De ambtenaar van het O. M. vorderde hooge straffen: tegen de vrouw vorderde hij 1100 boete en tegen den man 560. De verdediger de in zijn pleid< goeder trouw meisje had mevrouw blijven als huisgenoote. ving zij niet, wel een goede verzorging. Mevrouw heeft zich in dc mentaliteit van het meisje vergist, zij bleek als huis genoote niet te handhaven te zijn. Voorts was pl. van meening. dat uit sluitend de man,^Is hoofd van het gé- s, zoodat mevrouw vrijgesproken. Ten man bepleitte mt. van rechtsvervolging, op een clemente onmiddellijk hóoge boete de vrouw, is kantonrech- Hij legde dus in hij Hfct Centrale Vliegveld. Actie tot behoud van Schiphol. Voor hedenavond heeft het Initiatief Comité Amsterdam (I.C.A.) in verband met de plannen der Regeering tot aan leg van een vliegveld nabij Leiderdorp. 'belegd, waartoe 150 Vereenigingen zijn ultgcnuodigd een deputatie te zenden Het ligt in de bedoeling van het I.C.A. een massale actie te ontketenen voor het behoud van de Amsterdamsche lucht haven Schiphol. 4000 ontvreemd bij inbraak. Aan de geopende brandkast geen sporen van geweld te vinden. Onbekenden hebben zich in den afge loopen nacht toegang verschaft tot het kantoor van de N.V. Netam. Nederland- sche Tankapparaten en Machinefabriek, gevestigd aan de Galvanistraat te Rot terdam. Uit een in het kantoor staande brand kast is een ijzeren geldkistje, inhoudend f 40(XJ aan bankbiljetten en zilvergeld ge stolen. Er zijn geen sporen van geweld te vinden. De brandkast moet of niet af gesloten zijn geweest of de ongewenschte gasten hebben beschikt over de sleutels. Een nauwgezet onderzoek wordt inge steld. Ontvreemd zijn één biljet van 100Ö nr. AO 015203,13 van 100 nis. AO 011547, J 081853, AC 096776, BA 018707, AC 040634, AT 034209. AO 015203, AZ 093257. AZ 093256. AZ 0_32i7, AZ 093265. BE 008714. AG 066768, verder klein P4piergeld en zilvergeld. Een bekentenis inzake den moord te Almelo. Nadat de verdachte van den moord op het woonwagenmeisje Tijtje Hof. de 24- jarige J. Fr. v. d. W., in den loop van den middag opnieuw door den rechter-com- missaris was verhoord, heeft hij tenslotte bekend het misdrijf te hebben gepleegd. De aanwijzingen tegen hem waren, zoo kterk, dat hij besefte, dat langer ontken nen nieb baatte. Hiermede ls het speurderswerk der politie in deze aanvankelijk zoo duistere zaak met succes bekroond. Speciaal de majoor der recherche, de heer A. Koot, heeft zich bij het opsporingswerk zeer onderscheiden. De dader is ter beschikking van de justitie te Almelo gesteld. ONDERWIJS. in het American Hotel een bijeenkomst i ke talen 22, Fransch univ. opleiding Werkzoekenden b» het Middelbaar Onderwas. Voor klassieke talen, wiskunde, Scheikunde en biologie is het aantal het grootst. Uit het orgaan van de Ver. van Werk zoekenden met volledige M. O. bevoegd heid blijkt, dat het totaal aantal werkzoekenden, die vermoedelijk niet allen aangesloten zijn bedraagt 139 mannen en 87 vrouwen, en wel: klassie- 11. acte M O. 10, Duitsch univ. opleiding 7, acte MO. 6. Engelsch resp. 6 en 11. Spaansche M.O. 1, Nederlandsch univ opl. 12, M.O. 10. geschiedenis resp. 12 en 1. aardrijkskunde univ. opl. 13, wiskunde univ. opl. 29, M.O. 2, natuurkunde univ. opl. 4. scheikunde ld. 21, biologie ld. 20. M.O. l. staatswetenschappen univ. opl. 2, M.O. 3, boekhouden, teekenen M.O. 6, gymnastiek M.O. iü. Onder dezen zijn twee ingenieurs en één meester ln de rechteh. Het aantal gepromoveerden be- draagt 19. In het verslag leest men, dat ieder die voldoende vast- inkomsten heeft (en dat wordt aangenomen bij 125 f 150 p. m.) eigener beweging -uit de Vereeniging gaat Uit een staatje, dat evenwel niet vol komen nauwkeurig is. daar niet alle om standigheden der leden bekend zijn, blijkt, dat een inkomen tot 50 p. m. hébben drie gehuwde mannen, een-en- dertig ongehuwde mannen en 23 vrou wen. van 50 tot 100 vier gehuwde mannen, 22 ongehuwde mannen en 24 vrouwen. Een inkomen van 200 tot 250 hebben twee gehuwde mannen, 4 onge huwde cn 2 vrouwen. De weinigen met verdiensten boven de 200 zijn zij, die thans invallen vóór een volledige betrek king of juist een vaste betrekking ge- kr gen hebben. Met privaatlessen bereilt vrijwel niemand meer da« 200 p. m. Wat de vakken betreft, blijkt dat de grootste aantallen werkzoekenden te vin den zijn bij klassieke talen, wiskunde scheikunde en, biologie. Openbare Leeszalen en Bibliotheken. Een voorstel-Gouda inzake subsidieering. Gistereri en heden wordt te Assen de jaarvergadering van de Centrale Ver eeniging voor Openbare Leeszalen en Bibliotheken gehouden. De voorzitter, jhr. mr. Van Beresteyn, wees er in zijn inleidend woord op, dat de crisis nog niet voorbij is. maar het bestuur toch pogingen heeft gewaagd om voor de financiën eenige verruiming tc krijgen door de stopzetting van de subsidies bij den groei der gemeente on gedaan te maken. Spr. heette den in specteur, dr. P C. Molthuysen hartelijk welkom. Deze is geen bibliothecaris meer van dc Kon. Bibliotheek, maar zal daar door wellicht meer tijd vrij hebben om iets voor de leeszalen te kunnen doen. Door de leeszaalambtenaren is de wen- schelijkheid uitgesproken om den pen sioengerechtigden leeftijd te verlagen. Dit zal waarschijnlijk financieele moei lijkheden met zich brengen en. het is het best, dat men tracht door samenwerking in deao iets te bereiken. De voorzitter zal de leeszaal besturen bijeenroepen om na te gaan, wat mogelijk zal zijn te doen. Misschien kan nog eenig geld uit de fondsen worden gevonden. Dan is er de kwestie van de subsidi eering van de protestantsche leeszalen. t)e Bond van Chr Leeszalen vroeg het bestuur van de Centrale Vereeniging zijn medewerking. Vermoedelijk laten de financiën uitbreiding van subsidies niet toe. Aan de regeering is een herinnering gezonden. Naar het Haagsche voorbeeld zal men naar overleg en samenwerking moeten streven. Dankbaar is spr. aan het leeszaalbestuur van Assen voor de hartelijke ontvangst. De heer gchat, penningmeester van de leeszaal uit Gouda, licht uitvoerig een voorstel inzake een subsidieregeling van deze leeszaal toe. De voorzitter bracht daartegen in. dat het bestuur overtuigd is. dat het voorstel-Oouda ri i e t goed is, niet bereid is een commissie te benoe men en niet wil medewerken aan iets, dat het verkeerd acht. Wil Gouda de kwestie doorzetten, dan zal Gouda zelf HEINZ PjT'HIMANN, de bekend? Duitsche filmacteur in „"Wij zyn toch allemaal geen engelen"Schouwburgbioscoop. Men zal van het bestuur der C. V. de cijfers kunnen krijgen en dan kunnen besturen van leeszalen bijeengeroepen worden om de kwestie te bespreken. De inspecteur dr. Molhuysen drong er op aan Gouda een faire kans te geven. Na een langdurige discussie werd be sloten. dat Gouda een commissie zal be noemen en precies op papier zal zet ten. welke subsidieregeling het wenscht en hoe deze moet worden getroffen. Het bestuur van de C. V zal daarna een prae-advies uitbrengen. RADIO-PROGRAMMA'S. Vrijdag 3 Juni. Hilversum I, 1875 en 415.5 M. Algemeen Programma, verzorgd door de NCRV: 8.— Schriftlezing en meditatie'; 8.15 Be richten, gramofoon (om 9.30 Gel uk wen - schen); 10.30 Morgendienst; 11.— Gramo foon; 11.15 Zang met pianobegeleiding; In de pauze: Gramofoon; 12.— Berichten; 12.16 Graipofoon; 12.30 Ensemble van der Horst en gramofoon; 2.— Gramofoon; 2.35 Christ, lectuur; 3.Zang en piano; 4. Gramofoon; 4.30 Orgelspel; 5.30 Gramo foon; 6.30 Causerie over kamerplanten; 7. Berichten; 7.15 Declamatie e/i gramofoon; 7.45 Reportage; 8.06 Berichten ANP, Her en solist; 9jCauberie „Vlaanderen en de haling SOS-Berichten; 8.15 NQRiV-orkest Vlanmsche kunst"; 9.30 Carilloncóncert; 10.— Berichten' ANP; 10.05 Vervolg or kestconcert; 10.45 Sportpraatje; 11.Gra mofoon; c.a. 11.5012 Schriftlezing. Hilversum II, 301.5 M. 8.— VARA, 10.— VPRO. 10.20 VARA, 12.— AVRO, 4.-— VA RA, 7.30 VPRO, VARA. 10.40 VPRO. 11—12 VARA: 8.Gramofoon (om 8.16 Berichten): 10.Morgenwijding; 10.20 Declamatie; 10.40 Gramofoon; 11.10 Vervolg declama tie; 11.30 Gramofoon; 12.Gramofoon (om 12.15 Berichten); 12.*5 De Palladiars; 1.45 Muzikale causerie (m«t gr.); ?.30 Het Kovacs Lajos-orkest en solisten; 4.Gra mofoon; 5 Voor de kinderen; 5.30 Orgel spel; 6.— De Ramblers; 6.30 Politiek ra- diojQurnaal; 6.50 Hammond-Orgelspel; 7. Sportpraatje; *7.20 Berichten ANP; 7.30 Berichten; 7.35 Lezen in den Bijbel; 8. Viool en piano; 8.30 Causerie „Een nacht wandeling in de eerste week van Juni"; 9.— Gramofoon; 9.30 VARA-orkest; 10.Fan tasia en solist; 10.30 Berichten ANP; Kk40 Avondwijding; 11.Gramofooj; 11.30 Jazzmuziek (gr.); 11.5512 Gramofoon.

Goudsche Courant | 1938 | | pagina 4