DE NEDERLANDSCHE BANK IN HET AFGELOOPEN JAAR. Beschouwingen van den president in zijn jaarverslag. Nieuwe vestigingsverboden. gouderak. Beurs van Amsterdam. Ons land en de wereldconjunctuur. I'wee voorwaarden voofneratel. I Te Amsterdam is de algemeene ver- gatiering van aandeelhouders gehouden vaft. de Nederlandsche Bank N.V. In desso -vergadering heeft de president mr. L. J. 1 A.lrlp verslag uitgebracht over het boek- f Jaar 1957—1938 waaraan het volgende is ontleend: i Het jaar 1937 valt uiteen in twee scherp te onderscheiden deelen, aldus vangt de president zijn verslag aan. De eerste helft vertoonde een krachtige voortzet ting van de in 1936 aangevangen opgaan de lijn. Productie en handel, goederen- prijzen en effeetenkoersen, zeevrachten en varende tonnage van de handelsvloot, alle gaven eene, mecrendeels sterke, stij ging te zien, de werkloosheid kwam op een lager peil. De handelsbalansen van de onderscheidene landen ontwikkelden .zich in de richting van een gezond even- wicht. De gang van zaken in de tweede helft van het jaar was in nagenoeg alle - opzichten tegenovergesteld aan dien in de eerste zes «laanden. In een geleide lijk toenemend aantal landen werd de lijn van den opgang omgebogen in neder gaande richting. Zulks heeft zich in de tot-dusver verstreken maanden van 1938 voortgezet. Mr. Trip zet vervolgens uiteen hoe in het bijzonder voor kleinere landen als Nederland, dat bovendien door ligging, traditie en aard zijner bevolking zoo zeer pp,het,internationaal verkeer is aange- wezen, het een ijdel schadelijk stireven genoemd moet worden, zich vavStfe we reldontwikkeling te willen losmaken. Zij, die meenen, dat dit doel door maatrege- len vani handelspolitieken óf mónetairen aard zou bereikt kunfteiï Worden, zullen blijken zich te vergissen. 5 De hoogst belangrijke vraag, of het terugloopen van de conjunctuur zich zal voortzetten en tot een nieuwe crisis zal voeren dan wel na eenigen tijd zü plaats maken voor een herstel, is op dit oogen- bllk niet voor beantwoording vatbaar. Niet betwijfeld kan worden, dat een verbetering van de politieke betrekkin gen de eerste en vóórnaamste voorwaar de vormt voor eert werkelijk en duur zaam herstel. 1 Onmiddellijk sluit zich hierbij aan de voorwaarde, dat de in zoo sterke mate toegenomen overheidsbemoeiingen bift- nen redelijke grenzen worden gehoudén en zich niet zoo ver uitstrekken dat de «grondslagen van het bedrijfsleven, hét- welk de bron vormt voor welvaart en werkgelegenheid, worden ondeiïhfjrfd. j Zonder een versterking "van het ver trouwen in de toekomst op de twéé voor naamste, zoöeven genoemde punten, kan omtrent een verbetering van" de conjjjtnc- tüür.niet gunstig geoordeeld .wDrdéni. Positie van Nederland Het behoeft geen betoog, dat Neder land zich niet heeft kunnen onttrekken aan den invloed van den teruggang der wereld-conjunctuur in de tweede helft vjrn het afgeloopen kalenderjaar. De krachtige verbetering en opleving, die in het voorafgaande tijdperk te consta- teeren vielen, verflauwden. Dat de ontwikkeling in Nederland sedert het intreden van den meer bedoel den teruggang over het algemeen be- I perkt bleef tot eene daling van het tem po der verbetering in vergelijking met de overeenkomstige maanden van een jaar geleden, stemt tot Voldoening. Hetgeen 1 Nederland in de naaste toekomst zal te zien géven, hangt grootendeels af van den loop der wereld-conjunctuur. Met betrekking tot déi toestand ep de vooruitzichten der openbare finan ciën kan het oordeel niet anders dan ongunstig luiden. De rijksbegrooting blijft werken met tekorten, die slechts ten deele in de cijfers tot uitdrukking komen. Voor het tijdvak van 1931 tot en i met 1938 moeten de zichtbare tekorten van den gewonen dienst op een bedrag gesteld worden dat een totaal van 300 millioen niet onbelangrijk te boven gaat. Van toenemend belang wordt daarnaast de sommen, die, volgens de regelen van een gezond financieel beleid, de gewone begrootingen zouden móeten bezwaren, doch niet op dit begrootingen voorko men, omdat zij of ten laste van den bui- tengewonen dienst geboekt wórden of geheel buiten rekening blijven, De mil- lioenennota voor 1938 geeft een opsom ming van de hier in aanmerking komen de posten tot een gezamenlijk beloop, alleen voor dat Jaar, van rond 71.5 mil lioen. Stelt men dit bedrag naast dat van het overigens becijferde tekort van f 13.246.000, dan springt het belang van de onzichtbare tekorten aanstonds in het oog. De werkzaamheid van de Nederland sche Bank concentreerde zich in het af geloopen Jaar op de omvangrijke taak voor het egalisatiefonds. De algemeene lijn van de politiek, wel ke door het fonds werd gevolgd, bleef gedurende het geheele Jaar beheerscht door de sterke vraag naar guldens, die zich nationaal en Internationaal deed gelden en n belangrijke mate het aan bod overtrof. Dat het fonds onder deze omstandigheden ingreep en aan de sur- plusvraag naar guldens voldeed, kan dan ook geen verwondering wekken en lag geheel binnen de grenzen van de taak, die het zich van dèn aanvang af zag toegewezen. De heër Trip zet dan verder uiteen, dat de groote ruimte op de geldmarkt die ongetwijfeld bezwaren medebrengt, niet op rekening mag gesteld worden van de sedert setex September 1936 ge volgde monetaire politiek. Evenzeer geldt zulks voor de daling van de kapitaal rente. Ik ben dan ook niet van meening, dat de daling van den rentestandaard mede h§t gevolg is van kunstmatige maatre gelen, in Nederland genomen. Het beroep dat in het afgeloopen boekjaar voor de verkrijging van nieu we middelen op de Nederlandsche kapi taalmarkt werd gedaan, was iets grooter dan verleden Jaar. Het totaal der publie ke emissie, zonder conversie en zonder onderhandsche plaatsingen en introduc ties, welker bedrag niet werd aangekon digd bedroeg 140.3 millioen, tegen 126.3 millioen in het vorige boekjaar. De ruimte op de kapitaalmarkt die zich reeds in het boekjaar 1936-1937 had •gemanifesteerd is in het thans afgeslo ten boekjaar nog aanmerkelijk toege nomen. Hiertoe hebben medegewerkt de repatrlëering van Nederlandsch en toe- strooming van buitenlandgsch vlucht- kapitaal> het ruimer vloeien der Indi sche revenuen en de versterkte aflossing van obligaties en pandbrieven. De vraag bleef verre ten achter bij het aldus ont stane aanbod. Uitkomsten van het bedrijf. De uitkomsten van het bedrijf der bank, .verkregen over het boekjaar 1937- 1938, zijn opgesomd in de winst- en ver liesrekening. Hieruit blijkt, dat de petto- winst vergeleken met het vorige bóek- jaar een daling vertoont van 3.528.828 tot 2.576.087. Ingevolge de wet van 27 Mei 1932 komt in mindering van de vordering op den staat der Nederlanden 1.288.043,68. Het overblijvende ad 1.288.043,59 wordt krachtehs genoemde wet verdeeld, als volgt: Aandeelhouders: zuiver bedrag 163.208,00, dividendbelasting 61.627,41, staat der Nederlanden f 613208,09. De vorderng op den staat der Neder landen wordt dus met 1.288.043,58 ver minderd en staat dientengevolge nog met 8.905.871,61 te boek. Voor de aandeelhouders is beschikbaar (inclusief dividendbelasting) 674.835,50 plus het onverdeeld saldo van 't boekjaar 1936-1937 15.745,03, tezamen 690.580,53. Af: dividendbelasting, die nog verschul dig was wegens te veel genoten aftrek op grond van art. 28 der wet op de divi dend- en tantièmebelasting 22.661,66, winstsaldo ter beschikking van de alge meene vergadering 667.918,87. Wanneer men wil vasthouden aan het gebruik om het dividend in guldens per geheel aandeel af te ronden, laat het ter beschikking van de algemeene ver gadering staande bedrag van 667.918,87 rekening houdende met de te betalen dividendbelasting een uitkeering van f 30 per aandeel toe. Deze uitkeering zou hebben te geschieden tegen intrekking van dividendbewijs no. 32. Naar reguleering van de productie en prijzen van spijsvetten. Heden 'heeft de regeerlngscommissaris aan het spijsvet-bedrijf een ont- wërp-Veteontract voorgelegd gebaseerd op de Land- bouwcrisiswet. Ter bestrijding van de concurrentie. Het Alg. Hbld. publiceert den voor- naamsten inhoud van het ontwerp-Vet- contract, dat heden ten bureele van de Zuivelcentrale door den Regeerlngscom missaris is voorgelegd aan het georgani seerde vetsmelters- en vetproducenten- bedrijf. Dit contract, hetwelk naar de bedoe ling van de regeering met terugwerken de kracht per 31 Mei J.l. in werking zoü moeten treden, beoogt de productie, den handel en de prijzen van spijsvetten te reguleeren door middel van een door de Zuivelcentrale opgestelde onderlinge on dernemersovereenkomst. Van elk bedrijf wordt een toegelaten productie vastge steld, ten deele op basis van de Jaren. 1931-1933, ten deele op die van 1934-1936. Bij overschrijding volgt een boete per te veel afgeleverde gewichtseenheid. Wan neer de productie beneden de quote blijft, wordt een vergoeding gegeven. Elk bedrijf zal een bankgarantie moe ten storten van 250 per 60 ton jaarlijk- sche productie-quote. De regeling is gebaseerd op het feit, dat ingevolge de uitvoeringsmaatregelen der Landbouwcrlslswet de productie van en handel in „spijsvetten" (waaronder in dit verband boter en margarine niet zijn te verstaan) door een erkennings stelsel tot een gesloten bedrijf is ge maakt. Ook het heffingsvrije „volksvet" voor werkloozen en behoeftigen is ervan uitgesloten. Een contact-commissie zal het contact met de regeering onderhouden; zij krijgt de bevoegdheid, om met goedkeuring van den Regeerlngscommissaris mini mumprijzen, benevens verkoops- en an dere condities vast te stellen. De produ-* centen zijn dan „verplicht, alles te doen, wat in hun vermogen is, om stipte hand having der minimumprijzen enz. te be vorderen. Meer in het bijzonder zijn zij verplicht, om het noodige te doen ter voorkoming, dat aan tusschenpersoiten wordt geleverd, die niet volledig mee werken tot het handhaven der der vast gestelde prijzen, verkoop en andere con dities." (Art. 12). Tevens is commissie bevoegd, om ter handhaving van de minimumprijzen uit sluiting van levering ten aanzien van tusschen en détailhandel toe te passen, en aan producenten boeten op te leggen. Onderlinge overdracht van quoten zal' zijn toegestaan met toestemming van den Regeerlngscommissaris. De wettelijke basis van deze overeen komst is gelegen ln art. 21a, paragraaf 7 (Spijsvetten' en -oliën) van het Crisis- zulvelbeslult 1936 I, genomen op grond van de Landbouwcrlslswet, waarbij het vetbedrijf „gesloten" is en de Kroon be voegd is, het tijdstip te bepalen waarop de vetproductle wordt Onderworpen aan een door den minister op grond eener basisperiode te bepalen beperking. Van af dat oogenbllk treedt het contract voor drie Jaar ln werking. Aangezien de onderlinge concurrentie de vetsmelters en -producenten tot dus ver groot was, moet evéntueel een stij ging van détallprljzen worden verwacht. Voor het fcruideniersbedtijf en het automobiel- en garagebedrijf* Nadat de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937 achtereenvolgens toegepast Is op het slagersbodrijf, het bakkersbedrijf, het schoenbedrijf en den kantoorboekhandel, is thans een tijdelijk vestigingsverbod afgekondigd, voor het kruidenlersbedrijf, alsmede voor het automobiel- en gara gebedrijf. Het is dus thans verboden zonder ver gunning van den minister van Econo mische Zaken deze bedrijven te vestigen. Dit verbod geldt voor den tijd vani ten hoogste een Jaar, daarna doch even tueel eerder zullen de vestigings- eischen worden afgekondigd en dan zal men voor het vestigen van een inrich ting de vergunning behoeven van de Kamer van Koophandel. De eerste vraag welke gesteld kan wor den Is: wie is eigenlijk kruidender? Voor tal van bedrijven levert de be antwoording dezer vraag geen moeilijk heden op, doch tot nu toe is het aantal bedrijven, waarvan de eigenaar zelf niet kan verklaren of hij al dan niet kruide nier is, evenmin gering. De z.g. branche-vervaging woekert in hevige mate. De sigarenwinkelier b.v. die koffie en thee verkoopt vormt geen uit zondering, Vele zuivel-bedrijven verkoo- pen meel-producten en zóo zou men zeker tot in het oneindige kunnen door gaan. Maar moeten deze menschem, nu zij ook wel kruidenierswaren verkoopen, worden beschouwd als kruidenier? Op deze vraag geeft de mlnisterieele beschikking het antwoord. Er is een indeeling gemaakt van 15 groepen, kruideniersartikelen, het zijn de volgende: a. granen, groonderivaten of zetmeelproducten, b. gedroogde peul vruchten, c gedroogde zuidvruchten, d. suiker of i^rppen, e. oliën of vetten van plantaardigeri oorsptong of margarine, f koffie, thee en cacaopoeder, g. choco lade, biscuits, koek of beschuit, h. spece rijen, i. keukenzout, j. groentenconser- ven, k. jams, limonades of vruchtencon- serven, 1. zuivelproducten of eieren, m. zwak alcoholische dranken, n. vleesch- waren, o. wasch-, reinigings-, toilet- of poetsartikelen Ieder die tenminste vier van deze groe pen artikelen'ten, verkoop aan het pu bliek ln voortsad heeft, of aan het pu bliek verkoopt wordt beschouwt krui denier te zijn Er wordt zooveel mogelijk rekening ge houden met de practijk. Zoo zal volgéns deze regeling de groen teboer, die ziöh wil vestigen, vrij zijn in den verkoop van groentenconserven, jams, limonades en vruchtenconserven en zwakalcoholische dranken. Wenscht hij daarna echter nog artikelen uit een vierde groep te verkoopen b.v. uit de groep „oliën en vetten van plantaardi- gen oorsprong" of wel gedroogde zuid vruchten dan is hij volgens deze beschik king kruidenier en moet een vergunning van den minster van Economische Zaken aanvragen. Automobiel- en garagebedrijf. Wat het automobiel- en garagebedrijf betreft: uit den aard der zaak kon de omschrijving van dit gemengde bedrijf eenvoudiger zijn. De omschrijving geeft duidelijk aan, welke bedrijven thans onider de "Vesti gingswet vallen, een verhuurbedrijf als mede een stalllngsbedrijf vallen niet hieronder, evenmin de benzinepompsta tions voor zoover deze geen reparatie werkzaamheden verrichten. Zoodra evenwel als bedrijf herstel- lings- of onderhoudswerkzaamheden ver richt worden of wel handel in onderdee- len, accessoires, of banden plaats vindt, zal het bedrijf onder de betreffende ml nisterieele beschikking vallen. Werkzaamheden aan auto's die ln eigendom toebehooren, aan of ln gebruik zijn bij dengene die de werkzaamheden verricht vallen buiten deze beschikking. Soroptlmisten-Cop^res. Bespreking van de beroepsvoorlichting. Onder praesidium van mej. Cl. Meyers vereendgde zich van 4 tot 8 Juni ln het Amstelhotel te Amsterdam het „Congres de la fédération Europeënne des clubs soroptlmistes". De ontvangavond in het Concertge bouw werd opgeluisterd door voordracht van mevrouw Van HengelCouperus en een défilé van personen in historische costuums uit musea en particulier bezit, onder leiding van Jkvr. dr. C. H. de Jon ge, met medewerking van den heer J. H. Oostervlnk uit Amsterdam. De werkzittingen waren gewijd aan de bespreking van de beroepsvoorlichting in het algemeen, voor vrouwen in het bijzonder. Algemeen inleider van het on derwerp was Mme. dr. Chartier, neuro loog uit Nice. Rapporten deze kwestie betreffende, waren binnengekomen van België, Denemarken, Frankrijk, Estland, Hongarije, Noorwegen, Nederland, Zwit serland, behoorende tot de Europeescjie federatie, van China, daaraan tijdelijk toegevoegd, terwijl Engeland als gast aanwezig, een belangwekkend exposé gaf van den stand van de beroepsvoorlich ting in Oroot-Brlttannlë en Ierland. Rapporteur was mej. dr. B. H. Wind uit Den Haag. Tijdens de besprekingen werdén methoden, resultaten, gewensch- te wijzigingen besproken. De vergadering was van meéning, dat inrichting van bureaux voor beroepen doorlooplg onder staatstoezicht zou moeten worden bevor derd Deze bureaux zouden moeten be staan uit: een beroepsvoorlichter, oen medisch adviseur voor beroepszaken, oen gedelegeerde uit de beroepen en bedrij ven, een onderwijsdeskundige. Spreekster uitte den wensch, dat de opleiding zoo wel van beroepsvoorlichting als van me dische adviseurs in beroepszaken worde bestudeerd. Ten slotte sprak de vergadering de wensehelijkheid uit, dat publicatie van monografieën de beroepen en bedrijven betreffende, wordt aangemoedigd en dat het publiek wordt gewezen op de nood zakelijkheid van deskundige voorlichting bij beroepskeuze. Talrijke uitstapjes, aangeboden door de plaatselijke soroptlmlstenclubs, zorg den voor de noodige afwisseling. Vandaag vertrekken 12 Nfederlandsche dames naar Amerika om deel te nemen aan het Internationale Soroptimisten- congres te Atlantic City. Aankoop van de Laffe Vuursche. Onderhandelingen over den aankoop door Staatsboschbeheer van de Lage Vuursche, het bekende boschbezit, ter grootte van 150 a 160 H.A., verkeeren ln een vergevorderd stadium. In principe is men met den eigenaar reeds tot over eenstemming gekomen, doch het wach ten is op de goedkeuring van den minis ter. Naar verluidt zou de bedoeling van den aannkoop zijn te voorzien in het tekort aan bosch in de prov. Utrecht. Chineesche onderscheiding; voor Dr. CoRjn. De Chineesche gezant te 's-Gravep- hage, de heer Woens King, heeft Zater dag in het legatiegebouw tijdens een lunch ter eere van den president van de wetgevende Yuan en mevrouw Boen Fo, aan minister-president Colijn het groot kruis der Orde van de Jade van China overhandigd. De heer Boen Fo heeft Nederland reeds weder verlaten. GEMENGD NIEUWS. Jonffen in zwembad verdronken. Gespeeld ln het diepe. Zondagmiddag is ln het natuurbad te Roden in Drente de 13-jarige A Koning uit Groningen verdronken. Niettegen staande herhaalde waarschuwingen had de Jongen, die de zwemkunst niet goed machtig was, zich in het diepe gedeelte begeven eni was er op een' vlot gaan spe len. Plotseling was hij verdwenen. Na eenige malen te hebben gedoken, haalde de badmeester hem levenloos op. Een dokter heeft nog geruimen tijd kunst matige ademhaling toegepast, doch de dood was reeds Ingetreden. Het lijk is ter confrontatie naar Groningen overge bracht. Te Vlisslngen is Zondagochtend een zeilkano omgeslagen. De twee inzittenden zijn gered door een motorafhaalttoot van het Belgische loodswezen en konden zich zonder letsel naar huis begeven. De kano is daarop door een andere motorafhaal- boot van het Belgische loodswezen op gepikt en te Vlisslngen binnengebracht. Noodlottig ongeluk te Zandvoort. Meisje krijgt schommel tegen den slaap en wordt op slag gedood- Bij het Noorderbad te Zandvoort heeft gistermiddag een noodlottig ongeluk plaats gehad. Het 16-jarige meisje W. Smilders uit Haarlem kreeg bij het spelen een schom mel tegen den slaap. Zij sloeg bewuste loos tegen den grond. Twee geneeshee- ren verleenden onmiddellijk hulp en lie ten de getroffene het Noorderbad bin nendragen, waar zij in den loop van den avond is overleden. Geen Zondagsvergunning voor pleizierbooten te Hozen. Verscheping van passagiers ge schiedde op vernuftige wijze. Zondag is te Huizen (N.H.) de veror dening in werking getreden, waarbij aan pleziervaartuigen, die als openbaar mid del van vervoer zijn te beschouwen ver boden, is om des Zondags de haven uit te varen of binnen te komen. De eenige onderneming, die een dienst op Marken en Volendam onderhoudt, heeft echter kans gezien dezen toch te oriderhouden. Zij heeft namelijk de passagiers van den aanlegsteiger per bottertje tot buiten de haven doen vervoeren, waar ln het IJs- selmeer op rijksgebied haar v&artulg lag, dat van hieruit den tocht ondernam. Er was veel belangstelling voor deze wijze van em- en debarkeering. KERKNIEUWS. Pinksterconferentie jder Vrijzinniff Christelijke Jeuffd- Centrale. De Pinksterconferentie der Vrijzinnig Christelijke Jeugd Centrale dié gelijk wij reeds meldden, te Ermelo wérd gehou den, ving Zaterdagavond tei half acht aan met een gemeenschappelijke samen komst can de ruim 2400 deelnemers, die met drie extra treinen uit pile deelen des lands aangevoerd, in een feestelijke optocht vanaf Net station Ermelo naar het kampeerterrein waren komen aan- marcheeren. Deze eerste groote samenkomst droeg een gewijd karakter: de Vrijzinnig Chris telijke Jeugd Centrale organiseerde deze conferentie allereerst om haar eigen leden opnieuw te binden aan de eigen beginselen; de beginselen van het Vrij zinnig Protestantisme, waaruit zij voort kwam en in wiel- dienst zij zjich stelt. Dit kwam tot uiting allereerst ln de opening der conferentie door den voor zitter der V.C.J.C. ds. J. M de Jong, Jeugdpredikant te Amsterdam, die na zijn woorden van begroeting en welkom een voorlezing gaf vm een brief van de Young People's Leaèue, een verwante Jeugdorganisatie in Engeland]"*»! paalde de conferentie bU het woord Paulus: Hetzij wU leven, hetzij wij vyen, wij zijn des Heeren. Dit sprak ook uit de begroeting den door mej. dr. N. A. Bruining zitster van de Centrale Commissie het Vrijzinnig Protestantisme gesprok» namens alle geestverwanten in Ned» land. Zij sprak van de vreugde, die ouderen gevoelen, wanneer zij ln de at organiseerde Vrijzinnig Christel» Jeugdbonden een getuigenis mogen tiei van de eenheid van het Vrijzinnig pr, testantisme, een eenheid, die in de v< vormlgheid, die het Vrijzinnig Protes tisme in ons land kenmerkt en die tij, rijkdom is, door ouderen en jongeren samen moA worden gedragen en leden, opdar zij tesamen kunnen su voor pet getuigenis van hun geloof uit de woorden van Pfarrer Buri' Zwitserland, die een groet oyerbracl van de Internationale Jeugdorganisat in Holland 15 jaar geleden opgericht hi Leidach Internationaal Bureau. De stralende Zondagmorgen ving met een liturgische wijdingsdienat, geUjl de vorige avond besloten was met korte vlaggenliturgie, waarin het van elk der groepen nog eens duldeiy] kon worden geformuleerd. De preek Van ds. J. M. van Veen, Hei vormd predikant te Franeker was na aanleiding van Dan. 6 27, „Want Hij de levende God". Do Zondagmiddag was bezet door bont programma van sport en spel door de gevallen regen ln het minst' nl werd verstoord. Het hoogtepunt van den Zondag ongetwijfeld genoemd worden de opvc ring van het groote spel „Jeremias" Stefan Zweig, vertaald door Halbo Kool, en uitgevoerd onder leiding vi Abraham van der Vies, met décors vi Dirk van der Poel. Het spel werd in den nacht opgevoei onder een stralenden sterrenhemel ademlooze stilte gevolgd. Op den Tweeden Pinksterdag voerdi het woord voor de Vrijzinnig Chrlstelijj Studenten Bond en den Vrijzinnig Cl telijken Jongeren Bond prof. ir. Schermerhorn, voor de „Rijzende Kerk' de plattelandsgroep ds. C. J. van Royi en voor. de Jeugdgemeenschappenboi dr. M. A. Beek. In alle lezingen werd duidelijk, dat zocht wordt naar wegen tot vernieuwln Ieder zal eigen weg moeten, vinden, mai het zal "altijd voor Vrijzinnige Christ* nen moeten zijn de weg ter bemlddellm omdat het Vrijzinnig Protestantisme a beginsel aanvaardt de weg der bemldde llng, en als haar eerste taak ziet; luiste ren naar de andere groepen, de anders- denkenden te leeren verstaan, dat zal d< eerste weg zijn om tot innerlijke bemid deling te geraken. Zoowel kerkelijk, ak politiek als geestelijk is hier de weg to het vinden van een ware volksgemeen schap gevonden, zoowel voor de organi satles als voor de personen. Met een opwekkend sluitingswoord ds. K. Terpstra, algemeen secretaris Vrijzinnig Christelijke Jeugd Centra werd deze conferentie gesloten. 477e NEDERL. STAATSLOTERIJ. 19628 lliwn ivv*v jwm» J0186 20206 20336 20404 20499 206.» 20692 20798 20817 20820 20954 210» 21311 21363 21371 21433 21437 21444 i 21740 21744 21921 Nieten ,035 1043 1060 1063 1094 1106 1« 1182 1198 1237 1278 1888 1448 W 21622 21642 21689 2 1736 1774 1947 1953 2912 1060 1063 1094 1105 1237 1278 1388 1448 1645 1646 1662 1700 1806 1819 1854 1864 2003 2020 2107 2110 2207 2217 2226 2263 2444 2453 2455 2475 274 2952 12763 2778 2790 8025 3051 3113 3242 3583 3326 3334 3343 3641 3590 3616 I 19» 2*114 21» 2261 2490 2501 3412 *1660 3681 •Dig 8778 8824 8858 8868 8866 3865 8951 8868 8995 4085 4097 4192 4284 4280 4296 4806 4836 4347 4861 4876 Si 4432 4487 4444 4448 4461 4508 4610 «tl 4685 4691 4820 4825 4863 4906 4974 01 5014 61126 6060 6072 6132 5160 5170 5218 5214 5253 5265 5323 5365 5430 5486 5619 5667 5«84 6590 aoo i ui330 6d«9 &680 582S 5884 5838 5875 5f)U 6927 5Ö48 6017 6047 -6063 6091 600j 07 6111 6140 6144 6164 6170 6264 624'! 6256 8322 6338 6342 6344 6378 6391 6478 6487 6521 6549 6638 6685 6649 6676 6697 6795 6812 6822 6882 6861 05 6916 6920 6945 6946 8947 7001 7008 7117 7122 7128 7137 7282 7294 7308 73n 7824 7887 7446 7487 753ö 7549 7551 7157 7568 7$12 7680 7681 7759 7766 7779 7777 7884 7892 7916 7949 7952 7958 7995 J0Q7 8687 8113 8121 8132 8147 8244 825 i Mgl 8290 8831 8349 8367 8412 8419 8429 8454 8491 8510 8518 8535 8577 8625 05 8654 8696 8701 8780 8785 8761 8840 07 9146 9286 9298 9359 9374 9388 9421 'nn 9433 9446 9468 9470 9485 9528 9549 I «#69 9606 9636 9728 9757 9777 9788 9802 jgi'l 9847 9854 9861 9894 9911 9936 9940 01 10003 10091 10126 10141 10172 10238 10284 10371 10383 10390 10420 10439 10455 10468 10480 10642 10563 10592 105^9 10635 10694 10709 10748 10769 10829 10874 10880 10904 10926 10978 11036 11140 11186 11210 HI16 11217 11257 11295 11304 11316 11861 11374 11460 11494 11621 11628 11692 11769 11768 11771 11773 11860 11901 11934 11986 12065 12140 12157 12194 12233 12242 12251 U284 12295 12319 12335 12353 12368 12392 12392 12414 12439 12486 12533 12557 12571 12578 12581 12664 12676 12704 12838 12841 12878 12880 12890 12892 12898 12921 f2930 12986 12991 13041 13072 13086 13092 13097 13161 13170 13177 13182 13267 13267 13291 13338 13425 13439 13491 13524 13561 1357'! 13685 13632 13682 13696 13775 13788 138 ,8 13873 13881 13888 13926 13935 13947 13984 13998 14089 14072 14106 141Q7 14121 l'4167 14191 14222 14267 14286 14295 14303 14864 14389 14393 14463 14494 14546 14560 1456-i 14676 14609 14639 14645 14664 14682 14726 14727 14739 14741 14764 14809 14811 14822 14824 14839 14902 149Ö5 14907 14912 14933 14989 16003 15008 15066 16093 15124 15199 15205 15210 15225 15228 15231 15250 15260 15266 15295 15351 15375 15382 15401 15412 15421 15426 15453 15458 15464 15479 15517 15561 15575 15601 15622 16651 15688 16720 15866 15868 15876 15880 15911 15915 15917 16986 15945 15997 16006 16017 16022 16095 16205 16206 16226 16245 16305 16321 16356 16496 16502 16612 10632 16673 16689 16732 16943 17039 17054 1701 17078 17095 1711-' 1715717189 17201 17210 17222*17277 17284 17500 17538 17626 17651 17661 nm 17798 17838 17906 17949 17960 18001 18041 18044 18159 18160 1817& 18215 18224 18248 18249 18253 18254 18294 18306 18314 18318 18399 1B4T6 18508 18614 18535 18608 011 18669 18780 118772 1787 18815 188?1 18940 18844 18876 18928 18929 18940 18946 18953 19014 19073 19093 19142 19151 19169 19191 19215 19223 19298 19318 19341 19343 19376 19412 19417 19452 19461 19462 19404 19581 19582 19596 19080 19684 19690 19706 19718 19871 19900 19997 20077 20119 20121 20157 20172 201% 20217 20301 20311 20324 20340 20342 20356 20369 20408 2042s 20532 20553 20586 20587 20589 20607 20662 20723 20748 20766 20800 20822 20842 20899 20938 20963 20965 20966 20989 20998 21002 21014 21047 21060 21070 21183 21187 21194 21252 21308 21357 21359 21387 21401 21418 21487 21501 21505 21510 21515 21549 21550 21551 21586 21610 21611 21614 21630 21785 217% 21823 21826 21841 21843 21847 21015 21928 21933 21948 21969 21979 In de vorige lijst stond 2639 moet zijn 4639 STADSNIEUWS. RADIO-PROGRAMMA'a. 5e klasse. Trekking van s JimL Hooie pissen: 100.000: 21192 25.000: 2865 2000: 8420 1000: 1927 4667 13237 15455 16425 1777 f 400: 6112 18830 17435 20637 200 0726 10858 18467 100: 1310 1875 4813 6161 6446 1052" 11143 11718 18672 13690 15644 Pr(izon van f 70.—: 1401 1421 1455 1582 1751 1S08 1865 191' 2071 2076 2088 2613 2656 2691! 2921 30."' 8044 3046 3088 3098 3100 3178 3858 836' 3454 8463 3493 3497 3574 3023 3649 37» 3757 3803 3816 3871 4106 421J 4Ü8 42» 4299 4338 4522 4651 4558 4574 4818 488, 5054 5059 3089 5119 5125 5137 5171 5237 5398 5481 6700 5325 5839 5P"« 6148 6166 6280 6440 6493 6541 6651 679 6799 6880 7066 7103 7102 7224 7865 71 7451 7532 7546 7706 7781 7833 7857 7901 7979 8031 8093 8095 8106 8151 8242 8460 8693 8764 8830 8851 8876 «879 888< 8905 8971 9017 9232 9271 9279 9294 9577 9689 9782 9927 10039 10224 10247 103Ü, 10309 10386 10893 10445 10491 10616 10611 10544 10678 .10717 10755 10863 10671 1096s 10994 11026 11106 11180 11188 11194 11248 11329 11341 11346 11516 llaSS 116» 11674 11683 11690 11819 11936 11971 12076 12100 12149 12307,12311 12366 12416 1242. 12652 12636 12692 12713 12786 12794 1!9« 13052 13181 /3260 13299 13367 13406 13662 18088(18066 13700 13770 13802 1404 14062 14122 X4163 143J 8 1 4 387 14652 1479 14988 14992 1^032 15358 16861 15743 15836 16078 1615716380 10.26 1 loraart .(10—10.06 Berichten ANP); 17083 17161 17179 17289 17646^7680 1130 Gramnfoon; 17733 17775 17908 18O00 8262 *8295 1884' 18378 18492 18518 18592 18657 1*752 88 18845 18885 18943 18970 19112 161» j» ,17 ,9920 19942 19996 20012 20W» Donderdag 9 Juni. Hilversum I, 1875 on 415.5 M. 8—9.15 K R0, 10—NCRV, 11.— KRO, 2—12 NCRV: 8—9.16 Gramofoon (om 8.15 Berichten); 10.—Gramofoon; 10.15 Morgendierat; ïO.lj Gramofoon 11.80 Godsdienstig halfuur; 12.-siBerichten; 12.15 Gramofoon; 12.30 K RO-orkest (1—1.10 en 1.30—140 Gramo foon); 2.— Handlwerikuurtje; 3.Viooi- 'oordracht met pianobegeleiding; In. de pauze's: Gramofoon; 3.45 Bijbellezing; 4.45 Gramofoon; 5.Ourtrua handenarbeid voor k jeugd; 5.30 Orgelspel; 6.80 Gramofoon; 4.46 CNV-kwartiertje; 7.Betichten; 7.1(5 Voor postzegelverzamelaars; (.458 R^- event, gramofoon; 8.05 Berichten, MP, herhaling SOS-Berichten; 8.15 Am. *wsche Orkestvereeniging; 9.Causerie «Hri verzekeringswezen uit ee" principieel sociaal oogpunt beschouwd"; 9.30 Ver- Gramofoon; 10.45 Gymnastiekles h- Gramofoon; c.a. 11.50—12 Schriftle- Hilversum II, 301.5 M. AVRO-Uitzen- 8.— Gramofoon (om 8.15 Berichten) Morgenwijding; 10.15 Gramofoon; Kniples; 11.30 Zang en plano (om 12.15 Berichten); 12.30 Het Kovacs Lajos- c4est m.m.v. de, .,4 Meloros"; 2.10 Decla 2.30 Het Omroeporkest <cu gramo 4.Voor de zieken; 4.30 Vionlvoor- 4.50 Voor de kinderen; 5.80 Grn- 5.45 De Twilight Serenaders; 6.30 fyrtpraatjeOrgelconcert, 7.30 En- rttóie les, g.— Berichten ANP, niedede.-- 8.15 Omroeporkest m.m.v. solisten; Reclamatie; 10.— Orgelspel; 10,20 GiOUDA, 8 Juni 1988. Hekendmakinff. Het Hoofd van Politie, als bedoeld in art. i van het Vreemdelingenreglement, in de gemeente Gouda, gezien art. 4 van voor noemd reglement, vordert: 1- dat alle vreemdelingen, <ue hun of verblijfplaats hebben of vertoeven in de gemeente Gouda, en die tusechen 1 Maart en 6 Juni 1038 Nederland ijjn btonengeko- 5 wh ha™ aanmelden vóór 16 Juni «J foamof: h ANP; °°n (met inleiding,; 11.— Bariet!- A. I I ""Aayern- Hierna schaaknieuws; 11,20—12 (•orkest. 1968; 2. dat alle vreemdelingen, die hun wojn- of verblijfplaats hebben of vertoeven in de gemeente Gouda en die né 6 Juni 1938 Ne derland binnenkomen, zich binnen 10 dagen na binnenkomst by hem aanmelden (Bureau Markt 71). Herinnerd zy, dat onverkort blijft de ver- pachting van den vreemdeling om zich bin nen 2 x 24 uur aan te melden, indien dit by het visum staat aangegeven. Onverminderd de andere maatregelen, die kunnen worden getroffen, ten aanzien van den vreemdeling, die voornoemde aanmel dingsplicht niet nakomt, vormt overtreding van de vorenomschreven bepalingen het strafbare feit, genoemd in art. 26 van het Vreemdelingenreglement, strafbaar met hechtenis van ten hoogste 2 maanden of geldboete van ten hoogste duizend gulden. Gouda, 5 Juni 1988. De Commissaris van Politie, Hoofd van Politie voornoemd, C. HESS. Officieele opening van nieuwe tehuis voor ouden van dagen. Volgende week Donderdag. Naar wy vernemen zal het nieuwe tehuis voor ouden van dagen „Huiae Juliana" aan de Reigerstraat, op Donderdag 16 Juni, des ochtends elf uur, officieel worden geopend. De Commissaris der Koningin, in de pro vincie Zuid-Holland, jhr. mr. dr. H. A. van Karftebeek, is uitgenoodigd de plechtigheid te verrichten. Hinderwet. Diverse machines in dc herbouwde Kaarsenfabriek. Burgemeester en Wethouders brengen ter algemeene kennis, dat op de Secretarie ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van de N.V. Vereenigde Fabrieken van Stearine, Kaarsen en Chemisch,! Producten om vergunning tot het opnieuw oprichten der door brand vernielde, Kaarsenfabriek, bestaande uit de afdeelingen: A Kaarsen en nachtiichtengietery, B. Pitvlechterij, E. Inpakkamer en magazijn en G. Kisten- makerij en het hebben daarin van de navol gende electromotoren: 2 van 0.33; 1 van 0.45; 5 van M', 1 van 0.75; 1 var. 1; 13 van 1%; 3 van 2; 5 van 3; 2 van 4i 5 van 5; 2 van 5)%1 van 7% en 1 van 30 p.k., voor het drijven van diverse machines in he' perceel Buurtje no.. 1, kadastraal bekend sectie E no. 3402, 3502 en 2623. Op Dinsdag 21 Juni 1938, des oormiddags ten 9% ure zal épJ&et Raadhuis gelegen- heid zijn om bezwaren tegen de gevraagde vergunning in te brengen en dat g. durende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kermis genomen. Nationale zeilwedstrijd op de Lek. Tien zeilers van Elfhoeven namen aan de wedstrijden deej. Naar gewoonte*hield de Zeilverceniging „De Hollandsche IJssel" op tweede Pink sterdag een nationale zeilwedstrijd op de Lek. Recht voor het dorp te Krimpen a. d. Lek werd reeds om half tien gestart met eindpunt Bergstoep. De lengte van dez» baan ginds en terug bedraagt 24 k.m. Tien zeilers van Elfhoever hebben aan de/*' wedstrijd deelgenomen. In klasse B, groote scherps vaartuigen, behaalde Anjal. A, J. Ruigrok de le; Dofine, T. II. Steenland de 2e prijs en in klasse D, 16 M2. N.N., wist Hilda 111, A. E. van Schelven de le. Kemphaan, C. J. van Hoorn de 2de, Zonnedroom, W. Steenland de 3de en Sannevaart, H. van Hees op den 4den pry's beslag te leggen. Anmy van N. Bof!, had volgens de gezeilde tijd de ?e prijs be haald, maar werd volgens overtreding van het wedstrijdreglement uitgesloten. Voor zos uur 's morgens vertrok do sleep u;t Gouda en was 's avonds halt tien weer te rug. Het was een heerlijke zelldag. Wedvlucht postduiven. Zondag 5 Juni hield de Postduivenvereni ging „Het Westen" een wedvlucht vanui: Larsche Miquennes (Frankrijk). Afstand 400 k.m. In concours 115 duiven. Gelort 5.25 uur. De volgorde van aankomst luidt: Rapis en Versteeg 1 18 19 23 34; J. van Roon 2; J. Radix 3 13 26 32; J. v. d. Me 'r 4 16 31; C. P. J. Boer 5 6 8 12 21 29 30 33; N. N. 7 17 27 35; H. Tom 9; W. J. de Haan 10 24 28 36; P. Prevoo 11 25 39; M. J. van Wamel 14; Ravestein 15; W. Biom 20 37 38; W. Navis 22. Aankomst eerste duif 11.09.48 uur laatste duif 12.11.52 uur. Wiel rijdster met auto in botsing. Op de brug over de HaVen by het post- kantoor is gisteravond een 21-jarige wiel- rydster uit Stolwijk aangereden door een personenauto. Zij kreeg een niet ernstige wonde aan den linkerknie. Na in de wyk- verpleging te zy'n verbonden, is zy per taxi naar huis gebracht. Achterlichtjes blyven in trek. Een 14-jarig meisje heeft by de politie aangifte gedaan van diefstal van de fitting en het gloeilampje van het roode achter licht van haar ry'wiei, dat een kwartier on beheerd voor een woning aan de Crabeth- straat had gestaan. Gevonden voorwerpen. Aun de volgende udressen zyn te bevra gen^ in de afgeloopen week ais gevonden aangegeven voorwerpen: Gryze heerenhoed by C. dc Jong, Prins Hendrikstraat 52; portemonnaie by N.V. de Koning, Wy datraat 27; baal kunstmest by W. den Ouden, Verlorenkost 9; herdershond Kii S. Bron, Pr. Hendrikstraat 24; rywiel- belastingmerk by de Vries, Gr. Jacobastraat 39; armband by D. Zulddam, O. de Boom- 1 pjes 137; blauwe ceintuur by J. Brokking, Murtenasingel 6; zilveren colliertje by A. Molenberg, Dr. Leidstnaat 17; kinderporte- monnaie op Politiebureau; gryg damestasch- je by G. de Vos, Waaiersluis D 39; bruine ceintuur by v. VJiet, Fluweelensingel 56; bril in étui by J. Heesen, Turfmarkt 109; padvindersriem by K. v. Kooten, V eerstal Ü4; bril in zwarte koker by J. van Vliet, Stolwykersluis D 70; portemonnaie by J. van Wyk, Gr. Florisiweg 141; vulpen by La- feber, Markt 27; vischnet op Politiebureau; tuinbank by A. Oudenaarden, iJssellaan 44; uAjutelbos by Becker, Winterdyk 15a; sleu telbos op Politiebureau; oorbelletje by Pud- berg, R. v. Gatsweg 2)8; oorbelletje by v. d. Kaa, R. van Catsweg 126; dameshoed bij v. d. Veer, Tiendeweg; lichtgeel portemon- naietje by J. Vuyk, Kattensingel 22; blau we alpinomuts by A. van Schaik, Vest 75; zilver armbandje by W. Bunnik, Vest 23; deur van dickey-seat by C. de Pater, Haas- trechtsche tol; bruin jongensjasje by A. H. Sol, Noordkade 137, Waddinxveen; dames- parapluie by v. d. Vlist, le Kade 2; 2 deur knoppen en 1 grendel by H. Verwaal, Both- straat 23; schroevendraaier by C. Rutten, Crabethstraat 48; rywielachterlicht by" W. de Groot, Turfmarkt 61; hond by Jonkman, Snoystraat 26; 2 sleutels by Zoeteman, Re- gentesseplantsoen 13; ring met 3 sleutels by H. van Os, le Kade 50; zwart kinder- portemonnaietje by K. Koemans, Tiende- j weg 55b; bruine portemonnaie bij Magazyn „de Zon"; rozenkrans in étui by M. v. d. Laan, R. v. Catsweg 170; geel damestaschje 1 by C. Groenendaal, Bur. Martensstraat 6a; Beursje by W. Driessen, IJssellaan 95; 'gryze damestasch by H. Agten, Vorstman- fitraat 300. Voorts kan men aan het Politiebureau eenige inlichtingen verkrijgen omtrent ge vonden geld. Wekkerklokje ontvreemd. By den houthandel van de firma Vinger ling aan de Karnemelksloot is tydens de Pinksterdagen een wekkerklokje ontvreemd. AGENDA. '1 haiia-'i h&aterJtiosane. 9 Juni 10.15 uur Nieuwe weg over Gouwe te Waddinxveen. Oixicieele opens teil mg wegvak Middelweg—Gouwe nieuwe rijks weg Den Haag—Utrecht. 9 Juni 8 uur Veemarkt-restaurant. Verga dering Comité voor vee -en zuiveiientooiir b telling. 12 Juni 10% uur. Gewestelijke Remonstr. Broederschapsdag te Oude Wetering. 13 Juni Collecte voor Fotids tot aanmoedi ging en ondersteuning van den gewapen- den dienst in de Nederlanden. 16 Juni 8 uur Reünie- Oprichting af deeling Gouda Ned. Vereeniging voor luchtbe scherming. 20 Juni 916 uur Gebouw Kamer van Koophandel: Candidaatstelling voorde —verkiezing van de K. v. K. ln een va cature afd. Grootbedrijf. 20 Junii 7.30 uur De Zalm. Verkooping no taris mr. H. C. J. M. Franken. 20 Juni 7.30 uur De Zalm. Verkooping no- taris G. W. Nagtglas Boot. 22 Juni 8 uur Stadhuis. Vergadering ge meenteraad. 23 Juni 8% uur Bovenzaal „Het Schaak bord". Ven v. Huisvrouwen lezing met lichtbeelden door Mej. Posthumus Meyjes uit Haarlem over de tentoonstelling de Goudschc Glazen. UIT DEN OMTREK. BODEGRAVEN. Valsche aanklacht. De 45-jarige vrachtryder D V., uit Bo degraven, heeft een plaatsgenoot er val- sehelyk van beschuldigd, dat deze er een geheime distilleerderij op na hield. Bü on derzoek van de politie is n.l. gebleken, dat hiervan niets waar was. V. heeft zich, we gens het doen van een valsche aanklach voor de rechtbank te verantwoorden gehad. De eisch van den officier van justitie heeft 4 maanden geluid. Gisteren veroordeelde de rechtbank hem tot één maand gevangenisstraf. Afscheid ds. T. H. Oostenburg. Zondagmiddag a s. n.m 2 uur zal ds. T. H. Oostenburg afscheid nemen van de Ned. Herv. Gemeente alhier, wegens zijn vertrek naar 's-Grevelduln—Vrij hoeve—Capelle. MOORDRECHT. Verlichting Middelweg. Het zou in de bedoeling liggen om de ver lichting van den Middelweg in den komen den herfst door te trekken tot aan het voo. - malige station. Molenstraat, Van doorgaans goed geïnformeerde zijde vernemen wy, dat de voorbereiding om var gemeentewege een oplossing te vLuien voor verbetering van de Molenstraat, thans byna gereed ia. De zaak zal spoedig in den raad komen. Uitbreidingsplan, By B .en W. is bericht ontvangen, dat he' uitbreidingsplan voor de bebouwde kom en de omgeving daarvan ,door Ged. Staten Is goedgekeurd, zooals de raad het in zyne vergadering van 18 Januari 1.1. vaststelde. Dit is weer een verdere stap op den weg KANTONGERECHT GOUDA. Hei dansende kalf. Het was vandaag een echte vacantie-zit- ting. Zoowel voor den kantonrechter, als voor den' ambtenaar van het Openbaar Mi nisterie en den grtffier trad een plaatsver vanger op en deze tydejyke bezetting heeft zich voornameiyk bezig gehouden met de afdoening van kleine overtg0lngen, waar onder verscheidene aanrydingen. Er verscheen voorts een Goudsche koop- tnan, die terecht stond wegens het op noo- deloos kwellende wyze vervoeren van een kalf, dichtgebonden in een nauwen zak en voorop de fiets in een kleine mand ge plaatst. Het kalf had het benauwd gehad, ver meldde het proces-verbaal en het staafde deze mededeeling met eenige afmetingen: het dier was een meter lang en de mand 80 by" 50 by 50 c.m. groot. De koopman was het er gansch niet me de eens, dat het vervoer kwellend was ge schied. Zyns inziens was de mand groot ge noeg en een inspecteur van de dierenbe scherming had, zoo vertelde de verdachte althans, te kennen gegeven, dat hy" het ver voer knap geregeld had. Trouwens, vertelde de man, toen het kalf uit den zak was ge haaid, liep het te dansen en te springen op den weg. Het zal biy geweest zyn, dat het er uit was, vond de kantonrechter, mr. R. Rensma. De ambtenaar van het O. M. stelde vast, •dat er een yolkomen gebrek aan lucht was geweest en voorts, dat de koopman voor een dergelyk feit al eerder was veroordeeld, n.l. tot twee gulden boete. Thans vorderde het O. M. 25 sube. 10 dagen. De kantonrechter gaf een goeden raad: schaf een wagen aan, en maakte het schap- pelyk: 4 subs. 1 dag. Een pechvogel was iemand uit Stol wyk geweest. Hy had een nieuwe fiets gekocht en den eersten den besten keer, dat hy er by avond mede reed, werd hy bekeurd we gens het voeren van een verblindende ver lichting. De omstandigheden werden begre pen: de uitspraak werd schuldig verklaring zonder toepassing van straf. Juridischen aanleg had een ysverkooper uit Boskoop, die zich moest verantwoorden wegens het venten te Reeuwyk zonder ver gunning van B. en W. Hy" had niet gevent, maar verkocht en het onderscheid maakte Jiy door als venten te beschouwen het aan bellen aan elk huis en als verkoopen aan te nemen het wachten tot de menschen uit zichzelf aan den yswagen kwamen en dit laatste was in zyn zaak het geval. 'Hoe het zy, hy had geen vergunning ge had en dit kostte hem een gulden boete. naar veibetering van de volkshuisvesting in deve gemeente. Was het voor B. en W. reeds een succes, dat het plan zander wyziging door deii raad werd aanvaard, thans tien B. en W hun moeilijke arbeid door de zoo spoedigJ goedkeuring van het geheele plan, ook dop, het provinciaal bestuur beloond. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Goudsche Belastingambtenaren O.N.A.-veteraiieu. Hedenavond speelt het elftal van de Goudsche Belastingambtenaren een voet balwedstrijd tegen de O»NA.-veteranen, terrein O.N.A., aanvang 7.15 uur. LAATSTE BERICHTEN. De 100.000. De hoofdprijs van 100.000 der Nederl. Staatsloterij is heden gevallen op no. 21192. De zaak-Van 't Sant. ""'Gerechtelyk vooronderzoek gesloten. De rechtercommissaris, belast met de be handeling van strafzaken te 's-Gravenhage, heeft thans het gerechtelijk vooronderzoek in de bekende zaak-Van 't Sant beëindigd en gesloten. Omtrent de feiten, waarvan de heer Van t Sant werd verdacht en we»ke in 1927 zcuden zyn gepleegd, heeft eerst de pro- careur-generaal fungeerend directeur van politie te 's-Gravenhage ais chef van den toinmaligen iioofdctmmissaris van poli"ie, een ,ministra*>I onderzoek ingesteld. Ook !;ebtfc:i partyr-n i 1 de fami.in die dour den "-eer Van 't Sant meent benadeeld te zyn, als eischer c-n d<- heer Vaa 't Sant als geditpdc -c-n aibitrale pro.edure ge voerd, welke eindigde met een ontzegging van den eisch tot terugbetaling van het ver strekte "bedrag. Daar het administratieve onderzoek niet de gewenschtc opheldering bracht, heeft op last van den vorigen mi nister van Justitie de officier van justitie in (1935 gevorderd, dat de rechtercommis saris een gerechtelijk vooronderzoek zou in stellen, welk onderzoek tot heden heeft voortgeduurd. Dit vooronderzoek is zeer omvangryk ge weest en zeer minutieus gevoerd. De politie functionaris, die den rechter commissaris ter zyde heeft gestaan, heeft vele en om vangrijke onderzoekingen in vyf verschil lende landen ingesteld. Bovendien hebben by het gerechteiyk vooronderzoek hulp verleend de rechteriyke macht van twee vreemde landen en de po litie uit diverse plaatsen uit vijf verschil lende landen. Verscheidene huiszoekingen hebben de rechter-commissaris en de offi cier van justitie gedaan en iedere vinger- wyzing is gevolgd en nagegaan. Het wos- sier vermeldt meer dan 300 namen en byna 200 personen zyn gehoord. Ondanks al deze onderzoekingen is het aan de justitie niet mogen gelukken een po sitief antwoord te geven op de vraag, of verdachte dat heeft gepleegd, waarvan hy werd beticht. Vandaar dat aan verdachte, nadat de sluiting van het gerechteiyk voor onderzoek onherroepeiyk is geworden, in gevolge artikel 244 wetboek van Strafver ordening een kennisgeving van niet verdere vervolging is beteekend. Nedeilandsch schip in dehaven van Barcelona door bom getroffen. De eerste machinist van stoom schip „Parklaan" uit Rotterdam bii luchtbombardement gewond. Bij het luchtbombardement, dat vlieg tuigen van de luchtmacht van Franco gisteravond wederom boven Barcelona Rebben uitgevoerd, is het Nederlandsche ötoomschop „Parklaan" uit Rotterdam, dab in de haven van Barcelona ligt, door een bom getroffen. De eerste machinist werd zoodanig gewond, dat hU naar een ziekenhuis moest worden overgebracht. Het schip werd door de bom beschadigd. De „Parklaan" is in 1931 gebouwd en heeft een inhoud van 3869 bruto reg. ton: en een laadvermogen van 2481 netto reg. ton. Het behoort aan het scheepvaart kundig bureau F. W. Ulttenbogaart te Rotterdam, aan welke reederij ook de eenigen tijd geleden in de Spaansche wa teren door een onbekende duikboot ge torpedeerde „Hannah" hoorde. In November van het vorige Jaar mon sterde de bemanning van de „Parklaan" voor het laatst te Rotterdam. Sedert dien werd te Antwerpen opnieuw gemonsterd. Gezagvoerder van het schip is kapitein Martinus de Boer, die de reederij van het gebeurde in kennis heeft gesteld. Oplichter gearresteerd. Op verzoek van de commissaris van po litie te Nymegen is te Zutfen gearresteerd de 32-jarige B., oud-korporaal van het In dische leger. B. zou te Nymegen v lende diefstallen hébben gepleegd. Door de bliksem getroffen en gedood. Hedenmorgen is de 57-Jarige landbou wer J. Tremissen, wonende te Litooyen, toen hij zich op weg bevond naar zijn boerderij door de bliksem getroffen en gedood. De man was vader van acht, kin deren. 11AI ETHER iCIjT. Kaasmarkt Woerden. 8 Juni. Aanvoer 609 par ij ten. Met r.m. le kw. 23.50—25, m. r.m 2e kw. 21.5023.00. Handel matig. Zware tot 26.50. WISSELKOERSEN. 7 Juni. 8 Juni. Officieel. Londen Berlyn 8.96% 72.77% 8.90% 72.70 Parijs 5.03 5.08 Brussel 30.65 30.62 Zwitserland 41.18 41.24 Kopenhagen 40.02% 40.02% Stockholm 46.25 46.22% Oslo 45.05 45.05 New-York 1.81% 1.81 Praag 6.30% 00 Milaan 9.57% 9.5ÏH lteursoverzicht. Het zakenverkeer op de Aünsterdamsche wisselmarkt beperkte zich vrijwel uitslui tend tot trasacties voortspruitende uit com- raercieele doeleinden. De pry zen der diver- He valuta's verschilden niet veel by die van gisteren en bovendien werden slechts ge ringe fluctuaties meegemaakt. De Amerikaansche dollar lag iets zwak ker in de markt, hetgeen verband hield met het lichtelyk terugloopen van het Ameri- kaansche dervies ten opzichte van het pond sterling. Voor de verschillende mutaties zyn bverigens niet steeds voor de hand liggen de oorzaken aan te geven. In hoofdzaak be wogen de dollars zich rondom 1.81. .Britsche ponden werden verhandeld tegen prijzen varieerende tusschen 8.96% en 8.96%. Het Nederlandsche egalisatiefonds hield zich geheel afzydig. Fransche francs waren onveranderd en lagen daarby onbe wogen in de markt. De koers bewoog zich voornameiyk tusschen 6.02% en 5.02%. Bel- 'ga's waren 30.62 30.65. Het disagio voor termynbelga's was we derom aan het inkrimpen en beliep circa 27 cents voor 1 maand en 62 cents voor 8 maanden. Zwitsersche francs waren 41.24 41.27, Duitsche marken golden 72.72 72.77. De locale markt was stil. In Koninkiy- ken ging weinig om. De stemming was ech ter goed pryshoudend tot vast. By de ope ning bewoog de koers zich reeds enkele punten boven het vorige slot en onder beurstyd kon geleidely'k aan nog een klei- he verbetering intreden. De Amerikaansche petroleum aandeelen waren maar weinig veranderd. Shell Unions trokken een wei nig aan. Tabakken waren verwaarloosd. Slechts nu en dan kwam een noteering tot stand. Deli Batavia's en in het bijzon der aandeelen Deli Maatschappy waren ech ter vast gestemd. 'Scheepvaartpapieren waren geheel veron achtzaamd. De koersen waren zoo goed als onveranderd. De handel in suikerfond3en was vrywel tot stilstand gekomen, alleen werd nu en dan eenige attentie geschonken aan H.V.A.'s die een vaste houding ten toon spreidden. (De beleggingsmrakt was stil maar prys houdend. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. 8 Juni. Hoogste stand 770j1 te Danzig. Laagste stand 741.6 te Seydisfjord. Verwachting: Zwakke tot matige Zuide- lyke tot Westeiyke wind, gedeeltelyk, be wolkt, waarschyniyk regen of onweers buien, iets koeler.

Goudsche Courant | 1938 | | pagina 2