R htig RY LMIj’® wm1859 IOL 4 Deze Courant komt in vele duizenden gezinnen Gegarandeerde oplage 8500 ex NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVE N. BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, jmz. 77e Jaargang Zaterdag 25 Juni 1938 al im Noury d doen! Nieuwe Japansche troepen op Jangtse-oever aan land gezet. EERSTE BLAD. Emigratie van Neder landers naar Australië. Hoedt Uw huid ’s nachts met t'uroi Geen verhooging der heffing op aardappelen. Een waardig pleidooi voor de zes wachtmeesters voor het Ambtenarengerecht. Mr. James weerlegt alle beschuldigingen. Ditbladverschtjntdagelfks,behalveZon- en Feestdagen No. 19760 De zaak Van den Hoven. t damsche gerechtshof, dat op 6 April het delijke verplichting bevat en geen twij fel laat, dat voor beperking van deze verplichting geen plaats is. bilitatie en ter vergoeding van het leen hun en hun gezinnen aangedaan, n’ en dragen der zaken. Bovendien zijn de be trokken marechaussees in Den Bosch handelart aan het GOUDA. holen in Nederland.) Dit nummer bestaat uit twee bladen. slapte, oververmoeidheid, loosed. Ein theelepelt/i :on. Dubbele flacon/2.25. ypharma. Deventer DUITSCHLAND. Groep S.A.-lieden aangevallen. In Weenen werd het een aantal arbeidersvrouwen te bar. In de Dorsgasse, in een der armste wij ken van Weenen, is een groep S.A.-lieden aangevallen door arbeidersvrouwen. De po litie moest ingrijpen om de orde te herstel len. De vrouwen hadden afkeurend toege zien hoe de S.A.-lieden een aantal Joodsche vrouwen dwong hun auto’s te wasschen. Toen een der, Jodinnen, die in blijde ver wachting was, flauw viel, werd het den toe schouwers te machtig. ns vrijblijvend oor 'J van eigen Weeding. Doupeuse en Leerares JBAAR. urne verstrekt. METTAU, Leerares. j I politiekorpsen. i Doch dit besluit heeft geen betrekking op opsporingswerkzaamheden, welke uit sluitend in strafvordering zijn geregeld. De Minister kan dus niet zijn bevoegd heid ontleenen aan het Rijkspolitiebe- Als de wet zonder eenige nadere om schrijving de onderofficieren der mare chaussee hulpofficieren van Justitie maakt, is de minister niet bevoegd tot uitvoering van die bevoegdheid. Dat kan alleen de wet. Schorsing, ont heffing, verplaatsing, ontslag en benoe ming berust voor de marechaussee onder Defensie. De minister van Justitie heeft gezag kr achtens het Rijkspolitiebesluit en langs deze lijn is hij in casu opgetreden en in de Kamer is het over dezen boeg gegooid In zijn contra-memorie gooit hij het over den anderen boeg, t.w. dat krach tens het Politiebesluit de minister is be last met de verordening van de goede samenwerking tusschen de belde rijks te”, verbaiiseeren en plegers moeten overgeven aan de gemeentepolitie. In de opvatting van den minister zouden de kantonrechters kunnen worden ontheven van hun opsporingsbevoegdheid Sir Earl Page op Schiphol. Waarnemend premier van Australië bezocht landbouwtentoonstelling te Kopenhagen. De waarnemend premier van Austra lië, Sir Earl Page, die een bezoek heelt georacnt aan uc groote landbouwten toonstelling te Kopenhagen, en op de reis daarneen j.l. Dinsdag reeds eenige Uren in Amsterdam vertoefde, kwam Vrijdag middag te 15.20 met het K.L.M.-vliegtuig ae PH-ARX „Xema” op Schiphol aan. Hij was vergezeld van zijn zoon, mi'. D. Page, en secretaris mr. Ellis. De hooge gast werd welkom geheeten door den nieuwen Engelschen consul te Den Haag, mr. Dible, namens den Raad van bestuur der K.N.l.L.M. door den heer van Egmond, in plaats van door den neer Enthoven, die verhinderd was. Namens de K.L.M. was de heer Hans Martin aanwezig, terwijl de heer Hart land, die door mr. Dible aan Sir Earl Page werd voorgesteld, het ministerie van Sociale Zaken vertegenwoordigde. In een kort onderhoud, dat wij met Sir Earl Page mochten hebben, verklaar de deze naar Kopenhagen te zijn, ge weest om met de daartoe bevoegde in stanties besprekingen te voeren over de verschillende methoden van lanbouw. De opening van de Austrahë-lijn, welke, zooals men weet als poollijn van de K.L. M. cn K.N.l.L.M. wordt gevlogen, die op 28 Juni a.s. zal plaats hebben, voerde hem naar Nederland, ofschoon Sir Earl Page door drukke werkzaamheden niet persoonlijk a.s. Dinsdag bij het vertrek van het Indië-vliegtuig aanwezig zal kunrten zijn. Het is mogelijk, dat Sir Thomas White hom zal vervangen, maar ook dat staat allerminst vast. De luchtlijn zelf ziet Sir Earl Page als een groote vooruitgang. Australië voelt zijn isolement van de andere werelddee- len, en gezien de goede indrukken die Sir Page zoowel van de K.N.l.L.M. als van de K.L.M. heeft gekregen, acht hij deze luchtlijn het beste middel om het Isolement te helpen opheffen. Er bestaat overigens een levendig ver keer tusschen Australië en Nederlandsch Indië, dat door de luchtverbinding nog zal toenemen. Zoo zijn er veel vacantie- Wngers, die wederkreerig hun vacanties aan de andere zijde van den Oceaan doorbrengen. Ook bestaat de gelegenheid voor emi gratie van Nederlanders naar Australië, speciaal in verband met. den landbouw. Wat betreft den oorlog JapanChina zelde de heer Page, dat Australië daarbij, evenals b.v. Nederland geheel de rol van toeschouwer speelt, al hëeft deze oorlog natuurlijk wel een schadelijken invloed, doordat van beide landen de koopkracht is gedaald. GEMENGDE BERICHTEN. Spoorwegtentoonstelling in 1939. De plannen voor een groote spoorweg tentoonstelling, tei’ gelegenheid van het eeuwfeest der Nederlandsche Spoorwegen nemen vasten vorm aan. De tentoonstel ling is bedoeld voor 1939. Zij zal een uit gebreid overzicht geven van de ontwik keling der spoorwegen en als alle plan nen realiteit kunnen worden, ongetwij- ield groot bezoek naar Amsterdam trek ken. Naar wij voorts vernemen heeft de Regeering zich bereid verklaard om er toe mede te werken, dat de opbouw van deze spoorwegtentoonstelling als werk- object voor jongere werkeloozen benut kan worden. Journalisten naar Amsterdam. Op 16 en 17 Juli a.s. zal Amsterdam bezocht worden door een groep leden van den Nederlandschen Journalisten kring. Door de V.V.V. „Amsterdam", in samenwerking met het gemeentebestuur, H.O.R.E.C.A.F., de K.L.M. enz., is een programma voor dit bezoek samenge steld. 10.000 kinderen naar Amsterdam. Uit ter beschikking gestelde gegevens is gebleken, dat scholen en jeugdvereeni- gingen uit alle deelen van ons land meer qn meer de gelegenheid aangrijpen om te profiteeren van de nauwe samenwer king, die, met het oog op massaal jon- gerenbezoek in groepsverband aan de hoofdstad, bestaat tusschen de Nederl. Spoorwegen, gemeente Amsterdam, V.V. V. „Amsterdam” en ander organisaties. Langzamerhand is ontstaan een speciaal type van kant- en klaar-jeugdtrips naai de eerste stad des lands, dat door de jon ge bezoekers en hun geleiders zeer op prijs gesteld wordt. De maand Juni is nog niet geheel ommaar toch bleek al, dat het totaal aantal van jonge Neder landers, die in deze maand Amsterdam bezochten en bezoeken, om en nabij de 10.000 zal zijn. De hoofdstad geeft service aan de Nederlandsche jeugd en de Ne derlandsche jeugd trekt op naar de hoofdstad. den zij beroep in cassatie bij den Hoogen Raad in. De pleidooien in deze zaak voor den Hoogen Raad zijn 20 Mei j.l. gehouden. De procureur-generaal bij den Hoogen Raad heeft in deze belde gevallen ge- van 3 Maart j.l. aan elk hunner een concludecrd ttot verwerping van het cas- schorsing van acht dagen oplegde. Bei- satieberoep. 1 De Hooge Raad heeft vandaag het cassatieberoep verworpen op de overwe- want zij wordt er zoo zacht en mooi, zuiver en giezond door. Doe dit 1 of 2 x per week. Ook vetwormpjes, vlekjes, pukkels en uitslag verdwijnen er door. Tube 45, Doos 60-30 ct. Een notaris mag niet buiten zijn standplaats verblijf houden. Beslissing van den Hoogen Raad. Volgens art. 5 van de wet op het nota risambt is iedere notaris verplicht niet alleen zijn woonplaats te hebben, zijn kantoor te houden en zijn akten te be waren in de hem aangewezen stand plaats, maar ook om daar zijn werkelijk en gestadig verblijf te houden. Voor vacantlepenoden is in dit wetsartikel een regeling getroffen, welke echter in dit verband buiten beschouwing kan worden gelaten. Twee Amsterdamsche notarissen heb ben zich, naar men weet, wegens het buiten hun standplaats verblijf houden moeten verantwoorden voor de Amster- damsche rechtbank, die bij uitspraak ren van vroege aardappelen nemen ech ter thans toe, waardoor de prijzen van deze aardappelen dalen. In andere jaren treedt omstreeks 20 Juni dikwijls reeds de toestand in, dat hoeveelheden vroege aardappelen onver koopbaar zijn. Het is daarom te verwach ten, dat zeer binnenkort de aanvoeren zoo ruim zullen zijn, dat de aardappelen weder gemakkelijk binnen het bereik van lederen consument komen. Gezien het tijdelijk karakter van den toestand, Is het niet mogelijk, door maat regelen als opkoop van het restant oude aardappelen door de regeering- en be schikbaarstelling daarvan tegen lagere prijzen den toestand te verbeteren. Afgezien nog van het feit, dat zulke maatregelen financieel en economisch niet aanvaardbaar zouden zijn, zou de voorbereiding daarvan te veel tijd kos ten, dan dat deze daarna nog effect zou den kunnen sorteeren. Door uitstel van de verhooging der in- voermonopolieheffing op ingevoerde aardappelen en door de dezer dagen ge- o nomen beslissing deze verhooging verder" geheel achterwege te laten, is getracht, eenigermate aan de moeilijkheden tege moet te komen. Hierbij moet men echter niet voorbij zien, dat invloed van deze aardappelen oj> den binnenlandschen prijs van aard appelen in het algemeen relatief gering is, daar deze ingevoerde aardappelen een product vormen, dat slechts een kleine ren kring van koopers vindt en tegen relatief hooge prijzen wordt afgezet. Ten slotte wordt de aandacht geves tigd op het feit, dat het onjuist is de titans geldende prijzen te vergelijken met de uitermate lage prijzen, welke m vorige jaren hebben gegolden. Deze prij zen mogen den consument welkom zijn geweest, zij gaven den boer en tuinder dikwijls een volkomen onvoldoende ver goeding voor hun onkosten. Dit is een onjuiste toestand. Bovendien: al mogen de prijzen van de vroege aardappelen voor de telers gunstig zijn, ook zij on dervinden de gevolgen van den slechten oogst. De geldelijke opbrengst van hun teelt is ten slotte het product van prijs en oogst. In de betere prijzen ontvangen de telers van vroege aardappelen een compensatie voor den ongunstigen oogst. H. M. de Koningin doctor honoris causa. Promotie in de aula te Amsterdam op 9 September. Naar de Telegraaf verneemt, zal de plechtige promotie tot eere-doctor in de economische wetenschappen door H. M. de Koningin tijdens het regeeringsjubi- leum op Vrijdag 9 September ’s middags in de aula van de Amsterdamsche uni- versiteit geschieden. Promotor zal zijn prof. mr. dr. H? Frijda, hoogleeraar bij de faculteit der Handelswetenschappen, tevens rector-magnificus. H. M. de Ko ningin zal in de senaatskamer worden ontvangen. De 'aula zal in verband met deze plech tigheid extra wbrden opgeknapt. Na afloop van de promotie zal H. M. de Koningin den rector en assesoren, dat zijn de voorzitters der' faculteiten, aan eën diner ten Paleize vereenigen. H. M. de Koningin is reeds doctor ho noris causa van de universiteiten te Lel den en Groningen. Wat de zaak van den bankier Van den Hoven aangaat, zijn er wachtmeester Van Rennes verschillende fouten ver weten. Met tal van juridische spitsvondighe den is men het eenvoudige verbaal van den wachtmeester te lijf gegaan. Men bedenke hierbij, dat er een Slech te verhouding was tusschen den procu reur-generaal en de marechaussees en hun officieren. Die wachtmeester had geen examen af te leggen in strafrecht en strafvorde ring. Aan wachtmeester v. Rennes is onbe suisd optreden en autoritair gedrag ter provinciale griffie verweten. Wat moet hij echter doen, als de officier hem stuurt en hij krijgt te hooren, dat men daar ter griffie met den officier niets te maken heeft? Al deze kleinigheden tezamen zijn voor de marechaussee van veel belang. Zoo b.v. zegt het feit, dat een wachtmeester een kluis niet kan openen, niets en mag men daarop niet zijn onbekwaamheid gronden. Van den Hoven had goede relaties in Oss en daardoor in den lande; maar als de rechtsgang normaal ware geweest, zou het te betwijfelen zijn geweest of hij in vrijheid zou zijn gesteld. Zelfs is er over gedacht, hem op grond van nieuwe feiten opnieuw te arresteeren. De voorzitter vraagt hoeveel dagen pleiter nog noodig zal hebben. Mr. James heeft nog verscheidene ge vallen te behandelen. De zitting wordt daarop geschorst. Water Keizerskanaal wast onrustbarend- Onder dekking van een hevig bombar dement door twintig Japansche oorlogs schepen, gesteund door vliegtuigen, zijn, volgens een Reuter-bericht uit Hankau, 5 a cooo man Japansche troepen op den zuidelijken oever van de Jangtse, bij Toenglioe, ten oosten van Matang, aan land gezet. De Chineesche autoriteiten zien in deze landing een nieuwe en ernstige be dreiging van Hankau. Op het oogenblik wordt bij Toenglioe hevig gevochten. Van Chineesche zijde wordt gemeld, dat gisteren drie Japansche oorlogssche pen op de Jangtse, ter hoogte van Toen glioe door bommen uit Chineesche vlieg tuigen zouden zijn getroffen. De schepen zouden thans in brand staan. Reuter meldt uit Watau.'dat een Ja- pansch waterviiegtüig hedenmorgen het spoorwegstation heeft gebombardeerd. Zeventig procent der bevolking heeft de stad Inmiddels verlaten, uit vrees voor* een Japanschen aanval. Volgens te Sjanhai ontvaïigen -berich ten wast het water van het Keizerska naal onrustbarend. Op sommige punten zijn reeds overstroomingen ontstaan. De spoorlijn van SjanhaiNanking en Sjanghai—Hangtsjau worden door het water bedreigd. De scheepvaart op het Keizerskanaal is reeds gestaakt; Blijft verder achterwege in de hoop aan de moeilijkheden van den handel tegemoet te komen. Uit de Staatscourant van gisteren blijkt, dat is besloten* de verhoo ging van de invoermonopoliehef- fing der aardappelen verder geheel achterwege te laten. De minister van Ec. Zaken, gelet op artikel 12 van het crisis-monopollebesluit 1933 en op zijn beschikking van 17 Maart 1938, zooals deze laatstelijk is gewijzigd, heeft goedgevonden genoemde beschik king te wijzigen in dier voege, dat het daarin bepaalde wordt gelezen als volgt: „Het prijsverschil voor aardappelen waarvan de invoer plaats vindt in het tijdvak, aanvangende met Ingang van 1 April 1938 en eindigende met ingang van 1 Augustus 1938 vast te stellen op 3 per 100 kg netto”. wet aangegeven bevoegdheden niet bul- ten werking kan stellen. als reden zocht j eicchte docr dc bccchli Het offlcieele bericht: Naar aanleiding van de verzoeken, tot de regeering ge richt, om maatregelen te nemen, die lei den tot verlaging van den prijs van aardappelen, luidt: De prijzen van de aardappelen zijn dit laar inderdaad aanzienlijk hooger dan hi denzelfden tijd van 1937. De aanvoe- RZEKERINGMIJ speefeur P.WPIETERSE "ugerlaan IÖ7, GOUDA Telefoon 2280 Slechts door de' beschikking van de be voegde autoriteit dat de betrekking van onderofficier niet mocht worden uitge oefend, zou als eenig middel hebben kunnen baten. De minister heeft beweerd, dat de bri gade op hol is geslagen. Men krijgt zoo- Gistermiddag is het eerst aan het woord geweest mr. James, die de belan gen der zes klagers behartigt. Eerst vraagt hij getuige v. d. Burg of er in de den gingen in beroep bij het Amster- j damsche gerechtshof, dat op 6 April het --«-- vonnis In zooverre Wijzigde, dat de schor- 1 ging, dat de tekst, van artikel 5 een dul- sing werd verminderd tot één dag. Doch J ook dezen eenen dag oordeelden de twee notarissen bezwarend en derhalve stel- ADVERTENTIEPRUS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiëh in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek- ren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. minister dan om die aan heel de mare chaussee te ontnemen? ’t Klinkt lachwekkend, dat de mare- viuuËv s.sj BvuM.Bv o chaussee in Oss wel mochten orde hand- zaak v. d. H. een hieuw proces-verbaal j haven, maar geen strafbaar feit ontdek- is opgemaakt1. ten, pies--- meet?” Getuige v. d. Burg: Ongeveer 28 Maart is door wachtmeester v. Rennes gedepo neerd een proces-verbaal van een zaak betreffende een schadevergoeding voor tandig vader zorgt r> voor het „heden", voor de „toekomst" «inmet’n tijdig levensverzekering. ekerd gezin heeft irgen. Spr. verklaart vervolgens, dat de sub- stituut-ofticier de leiders dtr werkver- schaifing in arrest heeft laten stellen in verband met de voortdurende tegen werking van de gemeentepolitie. v. Berchen. Naar mijn meening behelsde uit proces-verbaal een verjaarde ver- uuistering; mogelijk verduistering ten nadeèle van een verzekeringsmaatschap pij. Dit proces-verbaal is met andere be scheiden opgezonden uan den procureur- generaal. Getuige mr. Kleinen Hammans, rech- ter-commissans in Den Bosch, verklaart, dat au proces-verbaal z.i. een nieuwe vervolging wettigde. Mr. Dubois in de kamer naasu de zijne is van dezelfde meerung en acht het een verduistering. Getuige ópeyart van Woerden, deelt meae, aal het een verschil van 150 be treft; hij acht verduistering met aan wezig cn geen onderzo^ gewettigd op giond van een uit v. d. H.’s gelicht dos sier. Mr. James begint met de levende op- merging van mr. Marchant over de ma rechaussee in Oss, als reddende engel in ae Oiganonzaak, welke reddende engel echter een ■•maand later uit zijn werk werd gezet wegens terreur en domheids- 1 sluit, een Kon. Besluit, dat niet door de macht. Geen wonder dat Nederland dat wei gerde lö geiooven en lichtschuwende gezagsdragers. Orgieën in de pers ontstonden, geloofsverdeeld heid aangewakkerd, de leden aer brigade werden er op aangezien persstormen zel ve te hebben ontketend niettegenstaande hun zwijgplicht. Welk middel ter reha- j i aoende een suggestieve wijze van voor- aepiaisc de verklaring van den-procu- j reur-generaal dat t hem leed doei, stond dQor den procureur_generaal jn het on- nu ter hunner beschikking? i derhoud met hem „overduveld”. Ze moesten zich verweren, ook de eer verklaart vervolgens, dat de sub- van hun korps verdeulgen. ze voelenden I stl^ut.0IIlcler de lelders A.r werkVer- maatregel ais een bizonder zware straf i en dat het hier betreft een correctie, blijkt overduidelijk urt de contramemo- rie. Hrer gold ’l wel degelijk een krijgs- tuchtciijke straf, want een andere dan krijgstuchtelijke straf mag niet worden opgelegd. Het is muggenzifterij als gezegd wordt als klagers is opgelegd van hun opspo ringsbevoegdheid geen gebruik te ma ken en niet, dat die hun is ontnomen. De officier van Justitie kon steeds op dracht geven een opsporing te staken, maar art. 281 W. v. Strafvervolging be- teekent niet dat hij de bij de wet ge geven opdrachten aan andere opspo ringsambtenaren mag veranderen. „Onbekwaamheid” is niet het motief van den minister geweest. Uit Oss moes ten de betrokkenen weg, die daar tevoren zulk .vruchtbaar werk hadden verricht. Er mocht niets meer worden ontdekt. Waarom heeft men de divisie- en dis trictscommandanten niet gewezen op de onjuistheden in het optreden hunner ondergeschikten? Men heeft het er op aangelegd, de bri gade uit Oss te verwijderen. Als een opsporingsbevoegdheid, welke slechts door de wet kan worden opge heven, wordt ontnomen wat belet den fiOÏDSCHE (IH RAM. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de beaorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 27451. Postrekening 48400.

Goudsche Courant | 1938 | | pagina 1