„DE PELIKAAN" De Marechaussee van Oss. De z'es wachtmeesters voor het Ambtenarengerecht. drUhuitko^renmsterferr Beurs van Amsterdam. Keurigdat moet ik zeggen STOOMERU EN VERVERIJ Want op deae route vliegt me„ over het schoonste en merkwaardigste stuk wereld. Na Bagdad, de sprookjesstad uit 1001 Nacht, snorren de propellers over dé woestyn, dun over woest gebefte en hel dere zee, over het wondere lndit;, over Knl- kutta met zijn honderd minarettes en ovei die Birmaansche wouden. Wanneer eenmaal het plan, de lijn door te trekken tot Tokio, zal zjjn verwezenlijkt, hetgeen tlians nog niet mogelijk is door de politieke troebeler in het Verre Qosten, dan zullen, de beide werelddeelen Europa en Azië zoo dicht naar elkaar zijn gehaald, dat zelfs ton fantast als Jules Verne de handen in elkaar zou slaan, als hij nog eens de wereld van heden mocht kunnen zien! Razkolnikof in Parijs. Det teruggevonden Sovjet-gezant. De correspondent van het Bulgaarsche blad Outro, die den vermisten oud-gezan; der Sovjet-Unie te iSofia, Razkolnikof, Par\}s heeft teruggevonden .seint aan zijn blad, diat hy een langdurig gesprek met hem heeft gehad. Razkolnikof vertelde hem, dat hij de diplomatieke loopbaan had vaarwel gezegd om redenen-welke hy niet kon be kend maken* maar niet, omdat hij door Moskou met den dood werd bedreigd. Hij deelt immers nog steeds de denkbeelden der Sovjetregeering. Na uif. Sofia vertrokken te zjjn, heeft hy zich eerst naar Praag begeven en vervol gens naar Parijs waar hy thans met zijn gezin denkt te blijven. De vertegenwoordiger van den Minister vnn Justitie noemt het ontstellend dat een subst.-officier van justitie op zijn verklaringen moet terugkomen BINNENLAND. Hef fins van Opcenten Verlenging der 20 opcenten op dividend- en tantièmebelasting. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de wet van 20 December 1935, tot heffing van opcenten op enkele belastingen ter ver sterking van de middelen tot dekking van de uitgaven des Rijks. De memorie van toelichting luidt: De heffing van opcenten op versóhil lende belastingen, zoowel krachtens de wet van de 3 December 1933, staatsblad no. 663, zooals die nader is gewijzigd, krachtens de wet van 20 December 1936, Staatsblad no. 725, zuilen 31 December 1938 of 30 April 1939 afloopen. Te zijner tijd zal dienen te worden overwogen of de heffing van deze opcenten al dan niet moet worden verlengd. Ten aanzien van de 20 opcenten op de dividend- en tantièmebelasting, welke krachtens artikel 4 van laatstgenoemde wet geheven worden, duldt dezQ beslis sing echter geen uitstel. Dit Is een ge volg van het feit, dat volgens de be staande wettelijke omschrijving de be antwoording van de vraag Qf deze opcen ten al dan niet moeten worden geheven afhankelijk is van het tijdstip van aan vang van het boekjaar, waarover de be laste uitdeeling wordt gedaan Thans moeten reeds aanslagen worden geregeld over boekjaren, welke met of in 1938 zijn aangevangen, met name ter zake van in- terimuitkeeringexr over het boekjaar 1938 en ter zake van liquidatleuitkeeringen over dat boekjaar. Op het oogenblik wordt, naast boven bedoelde 20 opcenten krachtens artikel 5a der wet van 8 December 1933, Staats blad no. 663, zooals deze wet luidt na de wijziging bij de wet van 25 Mei 1938 (Staatsblad) no. 406), een heffing van 73 opcenten toegepast. Deze heffing loopt over de boekjaren, welke eindigen tus- schen l Mei 1938 en l Mei 1939. Voorge steld wordt, ook de onderwerpelijke hef fing van 20 opcenten thans tot 1 Mei 1939 te verlengen. De heffing van alle rijks- opcenten op de dividend- en tantième belasting loopt dan gelijk af. Bij.de over weging te zijner tijd in hoeverre opcen- tenheffing moet worden gecontinueerd, zullen dan alle opcenten tegelijk worden bezien; ook kunnen dan eventueel ter vereenvoudiging de voorschriften wor den gecombineerd. Nederlanders onderscheiden. Prof. dr. A. de Kleyn en dr. A. E. van Giffen verkrijgen het eeredoc toraat van de 550-jarige Keulsche Universiteit. De feestelijkheden ter gelegenheid van het 550-jarig bestaan der Keulsche Uni versiteit, vonden Zaterdag haar hoogte punt ln een feestelijke bijeenkomst in het universiteitsgebouw. Rijksminister Rust bracht de geluk- wenschen over van Hitler en deelde mede, dat deze voor de uitbreiding der Keulsche Universiteit 200.000 Rijksmark ter beschikking stelt. De eerste burge meester van Keulen, dr. Schmidt, bracht als jubileumgeschenk der stad een be drag van 100.000 mark mede. Vervolgens werden de eerepromoties bekend ge maakt. Tot de buitenlanders die het eeredoctoraat verkregen behoorden pro fessor dr. A. de Kleijn.van de Amster- damsche Universiteit, en de. A. E. van Giffen, lector aan de universiteit van Groningen. Benoeming; inspecteurs bii de werkverschaffing. De Regeeringspersdienst deelt mede, dat het in de bedoeling ligt van den minister van Sociale Zaken om, door het steeds grooter wordende aantal werkloo- zen dat in werkverschaffingen zal wor den tewerk gesteld, het aantal inspec teurs voor de werkverschaffingen uit te breiden en daarvoor aan te stellen be roeps inspecteurs. De bezetting van de meeste inspecties is reeds zoodanig geregeld. De laatste maanden is op dien weg voortgegaan en zijn drie beroepsinspecteurs aangesteld. Het ligt in de bedoeling binnenkort de werkverschaffingen in Noord-Brabant, bestaande uit drie inspecties, samen to voegen tot één inspectie en daarvoor een beroepsinspecteur te benoemen die zijn kantoor zal vestigen te 's-Hertogen- bosch. Na de besloten zitting is Zaterdag te 12.40 uur de openbare zitting hervat. Mr. James heeft daarin de verhouding van opperwachtmeester Curfs tot den burgemeester van Oss behandeld en de persoon van De Gier. De critiek van den procureur-generaal op De Gier is niet op rustige, kalme, maar op kwetsende, heftige wijze geuit. De Gier wordt „een Don Quichotte die op lammeren inrijdt'' genoemd, door den procureur-generaal, die er zelfs de zaak Zwanenberg bij te pas brengt, waarin de brigade geprezen is om haar werk. De Gier was volmaakt onaanvaardbaar voor den procureur-generaal en den bur gemeester voor de vacature van inspec teur van politie in Oss. Maar bij zijn sol licitatie zei de burgemeester; Ik kan niets dan goeds van u zeggen. Hoe kan de procureur-general van hem zeggen, dat hij een tragische figuur was? Een R.K. priester heeft hem na 't geval der geestelijken een lovenden brief geschre ven en 't is dan ook begrijpelijk dat hij den len April den zwartsten dag van zijn leven noemt. Hij gaat diep gebukt onder 't geval, waarin hij op deze wijze is ge desavoueerd. Het ^verweer van den Minister in zake de wettigheid van zijn besluit In de middagzitttng is het woord ge weest aan mr. Meyes, den vertegenwoor diger van den minister van Justitie. Bij alle waardeering voor 't pleidooi van mr. James betuigt hij zijn leedwezen dat het is begonnen met het citaat van mr. Mar- chant. dat niet past in den ernst van 1 deze zaak. Het sentiment heeft in dit pleidooi gesproken, maar bij den minis ter heeft niet voorgezeten de bedoeling opzettelijk leed toe te brengen en niet een bestraffing heeft geiwld. Hij heeft zijn beslissing wel gezien als een bij uit stek harden maatregel, een opvatting, welke de klagers hebben te eerbiedigen. Pleiter handhaaft de bevoegdheid van den minister om den maatregel te nemen Art 141 al. 2 w. van Strafrecht munt niet uit door duidelijkheid, maar het toelaatbaar geachte bevel Is een partieele opheffing van opsporingsbevoegdheid en dus is het systeem van den klager even min wettig als een geheele opheffing. De opsporingsbevoegdheid is niet onbe grensd en de opsporingsplaats is een subsidiaire, in de eerste plaats spoort de Officier op. Dat is wel graue Theorie, maar 't is hier van belang. Bij het stop zetten van de opsporingsbevoegdheid ligt de grens waar jede Konzequenz zum Teufel voert. Zoolang niet door den hoogsten rechter over het onduidelijke artikel is beslist, moet men de interpre tatie van den minister aanvaarden, wel ke ook heelemaal niet zoo gek is. In de Kamer heeft de minister in de eerste plaats gedacht aan zijn taak krachtens het Rijkspolitiebesluit, maar dat sluit niet in, dat hij andere gronden verwerkt zou hebben. In de Kamer is trouwens art. 141 ook ter sprake geweest. Het professoriate advie». Het betoog van prof. v. Bemmelen heeft pleiter heelemaal niet overtuigd. Waarom zou niet kunnen worden be volen: opsporingsambtenaar, gij spoort vandaag maar eens niets op? Als een Officier naar een dorp gaat en tot de politie zegt: Vriend, ge spoort vandaag niets op, dat doe ik (gelach) dan is dat wel een eigenaardige liefhebberij, maai- volkomen geoorloofd. Dat er diverse opsporingsambtenaren zijn komt niet omdat men orïderlinge controle wil, maar doordat men diverse politie-organen heeft, welk bestaan het gevaar van rivaliteit in zich herbergt, terwijl er samenwerking moet zijn. De détournement de pouvoir- Mr. Meyes betoogt verder, dat de grond van den maatregel niet is de opsporing van strafbare feiten, maar de richtige opsporing en wil men van een grief spre ken, dan is die grief, dat de wijze van opsporen der Ossche brigade naar de meening van den minister niet de rich tige was. Het verwijt, dat de beslissing zonder behoorlijk onderzoek is genomen, wijst hij af. De beslissing is genomen op grond van vele ambtelijke stukken, wel ke hem het maken van ernstige fouten notoir deden schijnen en een onverwijld ingrijpen onvermijdelijk doen achten. Het zou struisvogelpolitiek zijn te ont kennen. dat het materiaal, waarop de minister ziji* beslissing heeft genomen, sinds l April niet geheel ongerept is ge bleven. Maar er is geen onredelijkheid te •inden in het feit, dat hij zijn beslissing heeft genomen zonder de stukken geheel, te toetsen. De minister heeft l April stel lig niet verwacht en er was met die mo gelijkheid geen rekening te houden het feit, dat de subst. officier, die met op sporingen is belast, op zijn verklaringen is moeten terugkomen. Dat is een on- stellende ervaring. Aan het summiere onderzoek der ma rechaussee-officieren kent pleiter niet zoo'n groote waarde toe, al erkent hij, dat de nieuwe verklaring van mr v. d Burg in zake het optreden van wacht meester Van Rennes die zaak gehéel erandert. Over de radicale verandering van de officieren uit hij zijn verbazing. Hebben ze dan niets aan te merken gehad? Die erandering is te radicaal om aanvaard baar te zijn. Als de heeren dit summiere onderzoek voldoende hebben geacht, is dit positief; zeer zeker niet in overeen stemming met de opvatting van den mi nister. Mr. Meyes acht te z.g. ophouden niet wettig en meent dat in de quaestie Böe- lens het in dubio abstine zeker had moe ten zijn toegepast. De zaak Wolf Is door wat hier gehoord is, in een ander licht gekomen en de aanwijzingen ten laste van de marechaussee zijn zeer aanmer kelijk ongunstiger geworden. Wat hem van harte verheugt, al verzwakt het zijn standpunt als pleiter Op de andere kleine quaesties gaat hij niet in. Er wordt niet gerepliceerd. Generaal Zeeman: Beschouwde de mi nister de menschen ongeschikt als op sporingsambtenaar Mr. Meyes: Zoover is de minister niet gegaan. Hij beschouwde ze alleen niet geschikt voor Oss. Generdal Zeeman: Heeft de minister vóór het zenden van het telegram over leg met den minister van Defensie ge pleegd? Mr. Meyes: Ja. Het onderzoek wordt gesloten ver klaard en de uitspraak bepaald op 16 Juli te 10 uur of zooveel eerder als het ge recht zal beslissen De klachten tegen den inspecteur De overplaatsingen. Thans komt aan de orde de tweede klacht der zes marechaussee en wel die tegen den inspecteur der marechaussee wegens hun overplaatsing uit Oss. Mr. R. H. James wijst op het formeele van de klacht tegen den inspecteur we gens de overplaatsingen, welke hij be volen heeft. In normale gevallen heeft Defensie alleen met overplaatsingen te maken wegens de kosten voor het ver plaatsen van de gehuwden. Bij ongehnw- I den heeft Defensie er niets mede te ma- I ken. Het geval Oss echter, dat op dienst betrekking is gebaseerd, omdat den men schen hun opsporingsbevoegdheid was I ontnomen, mag niet los worden I van deze opsporingsbevoegdheid, i maatregel vormt één geheel met dien van den minister, splitsing gaat niet op en aan de rechtmatigheid van de ont- j neming zelf moet deze verplaatsing ge toetst worden. Ze staat of valt met de rechtmatigheid der ontneming, is deze nietig, dan vervalt de verplaatsing. De nietigheid van het eene besluit brengt de nietigheid van het tweede mede. Te recht merkt de inspecteur in zijn con tramemorie op, dat hij alleen verant woordelijk is voor de verplaatsingen naar Oss, maar niet verantwoordelijk Is voor de verplaatsingen uit Oss en er de aan sprakelijkheid niet voor wenscht te dia gen. Doch de quaestie der verantwoorde lijkheid is niet in het geding. Toch zun de klagers dankbaar, dat hij de verant- Luchtbeschermingsfonds moet verstevigd worden. De twee loterijen van de Ned. Ver eeniging voor Luchtbescherming. De eenige door de Nederlandsche re geering op luchtbeschermingsgebied er kende instantie, de Nederlandsche Ver eeniging voor Luchtbescherming (Nassau Ouwerkerkstraat 3, Den Haag), kon de zer dagen zijn 50.000ste lid inschrijven. In September 1936 waren het er nog maar driehonderd! Deze geweldige toe neming laat zien, dat de Vereeniging goede ein ook gewenschte voorlichting geeft. Wii zij dit evenwel kunnen blijven aoen, dan is de vorming van een Lucht beschermingsfonds, waaruit v$or de enorme propaganda, die op dit gebied noodig is, geput kunnen worden, eerste eisch. Eén van de middelen, om dit Fonds te verstevigen, werd gevonden in twee groote loterijen (de welke in ons land ooit gehouden Zijn, wat de prijzen betreft). Loten kan men betrekken aan het vol gende adres: Van Dlepenburchstraat 154, Den Haag. (Organisatie Loterijen van de Ned. Ver. voor Luchtbescherming). Wegenbouw schept nuttig werk. Adres van de K.N.A.C. aan De dan i: c zich in 1936, vooral die van de imhistriemelk Het mond- en klauwzeer, hetwelk de maand September zeer snel ovp,. a. provincie .verspreidde, benadeelde de h" DouwBcholen en -cursussen werd d»r'M„ V. d. Linde te AJphen a. d. Rün gen cursus welke bestaat uit 6 the, retisch, n 6 prectisohe lessen elk van 2 uur woordelijkheid ter sprake heeft gebracht omdat we nu een leerzamen blik achter de schermen krijgen. 31 Maart heeft de Inspecteur per tele foon van Justitie het eerst van wantoe standen in Oss gehoord. 1 April heeft hij met den divisiecommandant ter parkette van den procureur-generaal ln Den Bosch inzage van de dossiers kunnen krijgen gedurende die urenlange confe rentie. Geruimen tijd zou de brigade Oss „bedenkelijke methoden" toepassen maar van dat feit zijn de militaire chefs al dien tijd onkundig gelaten. Eerst toen de te nemen maatregelen vaststonden zijn ze ingelicht. De ellende met den pro- cureur-generaal en de brigade Oss is be- i gonnen met de decoraties, waarbij de procureur-generaal heeft gezegd, dat Hare Majesteit slechte raadgevers had Tijd voor een gefundeerd oordeel over de dossiers hebben de belde heeren niet ge had. Het requisitoir van den kolonel. Kolonel J. van Selm, de Inspecteur der Kon. marechaussee, refereerde zich aan zijn contramemorie. Voor God en zijn geweten kon hij niet verdragen, dat zijn menschen op een dergelijke wijze uit Oss werden weggehaald. Hij rept kort van de conferentie ten parkette op 1 April en bevestigt in een uitvoeriger be schrijving hetgeen mr. James over die van 2 April had medegedeeld. Toen had dq minister van Justitie gezegd: De machtiging is er. Ik heb toen ik zag dat er niets meer aan te doen was, in de meening. dat de machtiging er inder daad was, den chef der 3e afdeeling van Defensie uit beleefdheid een bezoek ge bracht en henj de mededeeling gedaan. 5 April kreeg ik van Defensie bericht, dat ik alleen de voorbereidingen voor de overplaatsingen moest nemen, maar ze niet bevelen. De machtiging was er toen dus niet. -s Middags moest ik bij den mi nister komen. Ik heb den minister de heele zaak medegedeeld, waarop hij me zei, dat hij met den minister van Justitie zou spreken en dat ik nog geen bevel tot de overplaatsing mocht geven. Eerst in den middag van 6 April heb ik de opdracht gekregen om de over plaatsingen te bevelen' van den kop direct, en .de overige drie weken later. Eerst dien middag van 6 April en nadat de minister van Defensie met den minis ter Justitie had gesproken, was de mach tiging er, waarvan de minister van Jus titie me op 2 April had gezegd, dat ze er toen al was. Wat verder de overplaatsingen zeiven betreft, welke de klagers ongedaan wil len doen maken, verklaart de Inspecteur dat ze noodzakelijk waren, omdat de menschen doordat hun de opsporingsbe voegdheid was ontnomen ln Oss onvol waardige politiemannen waren gewor den. Ze konden er alleen een beetje fiet sen en rondslungelen, maar mochten niets meer doen. Dat maakte dat ze in Oss niet te handhaven waren. Te 4 uur 20 wordt ook dit onderzoek gesloten verklaard en ook ln deze zaak de uitspraak bepaald cfo 16 Juli 10 uur of zooveel eerder als het gerecht zal be slissen. De bespreking van het wetsontwerp tot verhooging van, het eredtet voor werk verruiming ln de Tweede Kamer, alsmede het daaruit gevolgde werkloosheidsdebat, hebben de K.N.A.C. aanleiding gegeven zich in een adres tot de ministers te wenden, die het bovengenoemde wets ontwerp hebben onderteekend. Daarin vermeldt de KNAC., dat zij met genoegen in de Memorie van Ant woord op het wetsontwerp heeft gelezen, dat onder de „economisch verantwoor de" objecten mede worden verstaan we genaanleg en de bruggenbouw, alsmede verschillende locale verkeersverbeterin- gen. Inderdaad voldoet deaanleg en ver betering van wegen aan den gestelden eisch. dat de daaraan bestede bedragen niet de kiem leggen voor nieuwe werk loosheid. Immers kan ten aanzien van den we genbouw in Nederland vooralsnog bij lange na niet gedacht worden aan een spoedig „voltooid zijn van het wegennet zelfs kan men. in het bijzonder betref fende de niet bij het Rtjk in beheer en onderhoud zijnde wegen, van een „ach terstand" spreken. Ook verschillende rijkswegen zijn ech ter wat hun capaciteit en inrichting be treft. niet meer in overeenstemming met de voorgeschreden ontwikkeling van het verkeer langs den weg. LAND- EN TUINBOUW. Verslag; 1937 van de werkzaamheden van den Rükszuivelconsulent voor de provincie Zuid-Holland. Dezer dagen is verschenen het verslag van de werkzaamheden van den llijkszuive! consulent voor de provincie Zuid-Holland te Gouda over 1037. Wjj (mtieetten aan dit uitgebreid verslag, waarin uit den aard der zaak het meerei. deel der adviezen in verband stonden mei de kaasbereiding op da boerderij, het vol- De kaasbereiding werd 117 maal uitge voerd, terwijl daarenboven 320 bedrijven voor advies werden bezocht. Aan „n advies ter plaatse moet verreweg de voorkeur worde,, gegeven, omdat men dan het beste nagaan kan welke gebreke,, er in de kaas voorkomen, wat gewen scht is, omdat een juist oordeel over den wezenlijken aard van de kaasgebreken bü de kaasbereiders veelal niet aanwezig is. Aangaande het lage vetgehalte in de* kaas werd slechts 5 maal advies aange vraagd. Eenmaal was het vetgehalte van de melk zesr laag n.l. 2.60%. Het vetgehalte in de droge stof van de kaas, bereid uit genoemde melk, werd 46.8%. Aangezien het vetgehal te in de wei normaal was, lag hier dus de oorzaak in het lage vetgehalte van de melk. In 1937 werder. 8 kaasdagen gehouden n.l. te Berkenwoude, Bleskensgraaf, Rynzaters- woude, Ouderkerk a. d. IJssel, Vlist, Gou derak, Nieuwkoop en Hoornaar, te Gouda volgde ter gelegenheid van de veetentoon stelling evenals het vorige jaar, een kaas tientoonstelling. Lezingen werden gehouden te - Berken woude, Ouderkerk, Vlist, Gouderak, Nieuw koop over kaasbereiding en -gebleken. Onderstaande'lijstje geeft de nryzen vau de volvette Gouds "he boerenkaas en van de industriemelk welke gemiddeld' in de ver Bchille: var 1937 ziin gemonkt Januari 26.8 5.20 Februari 27.7 5.20 Maart 28.1 5.20 April 25.4" 4.63 Mei 24.9 4.04 Juni 28.6 4.37 Juli 30.6 4.75 Augustus 33.1 4.97 September 32.0 5.30 October ,34.1 579 November 33.1 G.27 December 33.5 6.17 Opgemerkt moet worden dat by de ver belde prijzen voor de Goudsche kaas de toe slag, welke van regeeringswege wordt toe gekend, is inbegrepen. Om de pry zen te vergelyken met die val: voorgaande jaren, is opgegeven „midden- markt". de in werkelijkheid gemaakte gp- middelde prys is ongeveer 2.50 per 50 K.G. lager. De prys voor consumptiemeid is belang- Tyk hooger dim de hier genoteerde prijzen voor indnstrieanelk. Aan de Laudbeuwhuishoudcursus 1936- werd dlt laar "»tr met de lessen gevangen en werden reeds 7 leasen, elk T.„ één uur gegeven. De Rijkszuivelconsulent Is van meenhg dat sterker dan in voorgaand., jaren h-»' geval was, kan worden geconstateerd dat van meerdere zijden pogingen wordt® aan- gewend om te komen tot verbetering yan de toestanden op zuivelgebied, dit dan or- gevat i„ den ruimste^ zin des woords Daarnaast valt de aandacht te vestigen op de actie voor de Melkeontrole- e„ Ge. zondheidsdienst. onder leiding van den heer A. van Wijnon. Ondanks de nog steeds voortdurende on gunstige tijden komt er toch een ander» geest! onder de veehouders, n.l. in dezen zin dat men meer en meer begint in te zien dat de kwaliteit van de te verkoopen producten, hetzij melk. kaas of vee, verbeterd moet worden. Om daartoe te komen, is onderwijs in de eerste plaats noodzakelijk. Vergroof- kennis omtrent den aard der afwijkingen zal den bQ?r ook een beter iijzicht geven omtrent het hoe en het waarom der be strijdingsmiddelen. Voortgezette arbeid aai de verdere ontwikkeling van den boeren stand is noodzakelijk GEMENGDE BERICHTEN. De eerste nieuwe Hollandsche haring voor de Koningin. Vandaag zal de eerste Hollandsche maatjesharing van de qualiteit die voor de Koningin geschikt werd geacht, aan H. M. worden aangeboden. Een 22-jarige jongeman, die niet kon zwemmen verdronken. Op het Zuiderbuitenspaarne nabij drf Ringvaart van den Haarlemmermeerpol» der is Zaterdagmiddag omstreeks han drie een zeilbootje, waarmede de 22-jarl- ge zoon van dr. Brussaard uit Bloemen- daal en de 2l-jarige zoon van den Bloe- mendaalschen hoofdagent van politie Voerman, een tochtje maakten, ten ge volge van een rukwind omgeslagen. V., die een goed zwemmer is. trachtte gijn vriend, die niet kon zwemmen, te red den, maar hij moest deze pogingen op geven. omdat B. hem zoodanig in zijn bewegingen belemmerde, dat hij zelf dreigdute verdrinken. Toevallig passeer de een Haarlemsche politieagent met zijn motorboot. Hij slaagde erin V aan boord te trekken, terwijl zijn medeopvarende. de heer Van Ekelen uit Haarlem zich te water begaf om den anderen drenkeling te redden. Deze was echter reeds in de diepte verdwenen Ook eenige leden van de Haarlemsche reddingsbrigade, die in middels tpr plaatse waren gekomen slaagden er niet ln het lichaam van B. te vinden. De Haarlemsche politie heeft daarna geruimen tijd gedregd, hetgeen later werd voortgezet door de politie uit Haarlemmerliede. op wier gebied het on geluk gebeurd Is. Om ongeveer zes uur d het lichaam van den verdronken Jongeman opgehaald. WISSELKOERSEN. 24 Juni. 27 Juni. Officiel. Londen 8.95% 8.95 Berlijn 72.75% 72.75 Parijs 5.32% 5.32% Brussel 30.66 30.68 Zwitserland 41.44 41.44 Kopenhagen 39.97% 39.97% Stockholm 46.17% 46.20 Oslo 45.— 45.0?% ^ew-York i.8oy„ 1.80% Praag 6.28% 6.28% Milaan 9.55 9.56 De vaste houding- van de Amerikaan»!).: effectenmarkt kwam hedenmorgen in het koersverloop van den dollar sterk tot uiting. Terwijl de wisselmarkt over het algemeen kalm gedisponeerd was, en de meeste fond sen geen sterke verschilden an den dag leg den, viel een oploopende richting waar te voor de Amerikaanse]» valuta tegen- ver het pond sterling. De dollar opende op 1.80», om weldra te geraken op een peil van 1.80"/.. 4 1 avonds Het pond daarentegen, dat ge opend was op 8.05» i 8.96%, liep terug tot V,. 4 8.95V». Ook later viel een uitge sproken vaste tendens voor den dollar te genover het pond sterling te constateeren. Van de overige deviezen waren Franse» francs onveranderd op 5.00» 4 5.09» en vertoonden Zwitsersche francs op een ni- 41.45 4 41.47, een lichtelijk »P" loopende neiging. De belga bleef met 30.6* 4 30.66 practisch op het vorige peil. De ter. mfliimarkt bleef onveranderd, en ook ta de registermarken, alsmede in de marge tus- Bchen Duitach zilvergeld en bankpapier wijziging. Het voorbeurs-effectenverkeer had een min of meer teleurstellend verloop. In te genstelling tot de koersstijging van Woll- street was de markt ahier na e«t boogere opening terugloopend en bleef er gevolge van/ een vaste de locale waarden, niet althans «1 over. STADSNIEUWS. GOUDA, 27 Juni 1938. TENTOONSTELLING DE GOUDSCHE GLAZEN. Heden bezoek van 300 deelnemers aan ket Internationaal Wegencongres. De Tentoonstelling „De Goudsche Glazen 1938" mag zich tot nu toe in een vry leven dige belangstelling verheugen. De openingsplechtigheid Vry dag j.l. werd looals reeds gemeld door een groot aantal genoodigden en belangstellenden bezocht. Zaterdagmiddag kwamen tal van bezoekers irel van hier als elders de tentoonstelling bezichtigen. Gisteren Zondag was tot groote teleurstelling van velen onder hen, ook buitenlandsche toeristen, de tentoon stelling gesloten. Dit is heel jammer, daal de Zondag voor velen de meest geschikte dag is voor een dergelijk bezoek, aangezien hen op andere dagen de tyd daarvoor ont breekt. Hedenmorgen kwamen c.a. 300 deelne- mers aan het Internationaal Wegencongres dat te 's-Graverthage wordt gehouden in autobussen hier aan. Zy bezichtigden de hal en de raadzaal van het stadhuis en brachten daarna een bezoek aan die St. Janskerk, waar zy door het Tentoonstel lingscomité werden ontvangen en rondge- leir. Het groote gezelschap, waarby" ook burgemeester Gaarlandt tegenwoordig was. werd in groepen gesplitst in verband met de verschillende nationaliteiten. De Fransch sprekende groep werd rondgeleid door Jhr. P. Beelaerts van Blokland uit 's-Graven- hage, de Duitsch sprekende groep door Dr. K. Zimmermann alhier en de Engelsch spre kende groep door den heer R. F. van Eyck uit 's-Gravenhage. Het gezelschap betuigde zyn groote be langstelling met deze interessante expo sitie. Installatie mr. K. H. Gaarlandt als burgemeester van Gasselte. Op a.s. Vryidag bepaald. De installatie van mr. K. H. Gaarlandt, advocaat en procureur te dezer stede, als burgemeester van Gasselte (Dr.) is bepaald op a.s. Vrijdag 1 Juli, den dag waarop de benoeming ingaat, in een speciale raadsver gadering, des avonds 6 uur. Morgen zal de Commissaris der Konin gin in de provincie Drente te Assen dei, nieuwen burgemeester van Gasselte be- eedigen. Gouden huwelijksfeest. Het echtpaar P. J. Melkert en W. Wynen, wonende Kleiwegf 88 boven, hoopt op 6 Juli zijn 50-jarig huwelijksfeest te herdenken. Ruzie tusschen twee broers Een duwde ander door winkelruit. Zaterdagavond hebben op de Markt twee broers als uitvloeisel van de reeds gerui men tijd in het heibedryf durende staking ruzie gekregen. De een gaf den and r een duw, waardoor deze door de etalageruit van den winkel der firma J. Cabout viel. De be trokkene kreeg een lichte wonden aan de hand. De ruit werd gedeeltelijk vernield en zal geheel vernieuwd moeten worden. Ver zekering dekt de schade. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Wandel- en fietsweg naar de Plassen wordt stofvrij. De Burgemeester Lucasselaan te Reeu- wyk, de weg voor voetgangers en wielrij ders naar de Reeuwyksche Plassen langs de Breevaart, op welke laan by winderig weer groote stofwolken opvlogen, zeer ten ongerieve van de wandelaars en fietsers, wordt stofvrij gemaakt. Het werk is opge dragen aan den heer C. Bontenbal te Reeu- wijk voor 2000. Motorrijder klem geraakt. Op den Ridder van Catsweg is een motor rijder, een bakker te dezer stede, bekneld geraakt tusschen' de boomen en eer. vrachc- auto, welk voertuig hy. wilde voorbijrijden, maar waarvan de bestuurder tijdens hel passeeren naar links optrok. Bovendien slipte de motorrijder bij het remmen, waar. door hij viel. Hij werd licht aan het rech terbeen gewond. Van de motor werd hel voorwiel bescliadiigd Prop. examen civiel-ingenieur. Aan de Technische Hoogeschool te Delft zyn geslaagd voor het propaeder.tisch exa men civiel-ingenieur onze oud-stadgenooten. de heeren H. I. den Breeje en J. P. Noord- wijk. Gevonden voorwerpen. Aan da volgende adressen »ijn te bevra gen in de afgejoopen week als gevonden aangegeven voorwerpen: donkerblauwe Aan de vriendelijke woorden en goede 1 wenschen werden veelal' stoffelijke bliiken j van sympathie toegevoegd. De K.N.V.B. bood een archieifkastje aan de G.V.B. een voetbal, de voetbal vereeniging Gouda een plaquette, de Scheidsrechtersvereeniging een voorzittershamer en dan waren er bloemstukken van den heer J. Beijen en va,, de vereenigingen Olympia, O.N.A., D.O.N. K., V.I.O.S., Goudsche Athletiek-Commis sie, Vires et Oeleritas, Turnkring, Excel- I Excelsior, Krachtsport en G.Z.C. Een groot aantal schriftelijke on telegra- fische gelukwenschen van personen en ver eenigingen getuigde mede van een inedele- 1 ven in breeden kring. Eenige uren later ving in ..Concordia'* de feestafond aan. Ook daarvoor was de be langstelling zeer groot. De voorzitter van de feestcommissie, de heer B. Wannet, opende met een woord van welkom, waalna de heer A. Lafeber, voorzitter der vereeni ging, de feestcommissie dank bracht en ver- volgens de vele moeilijkheden schetste door de groenwitten in do afgeloopen 25 jaai doorgemaakt. De Jeden die zich in deze pe- riode verdienstelijk hadden gemaakt, bracht hij hulde, waarna hy het oudste lid en aen eenige, die 25 jaar lid is geweest, de heei A. van Leeuwen, een rooktafel aanbood. Van het feestprogramma werd de hoofd schotel op lofwaardig* wyze verzorgd door de familie Hofman uit Amsterdam, Mede werking verleenden voorts de Hawaian ceintuur by C. Have 55; halskettinkje by J. Koppendraaier, Pre- toriaplein 43; heerenrijwiel bij Politiebu reau; schoolschrift bij L. Heppener, Lange Tiendew. 20; damesmantel by B. Jongeneel, Weth. Venteweg 43; steunzool bij W. Kool Spoorwegstraat 1 band, onder leiding van den heer A. Ver- kaaik en het ensemble van Berkel-Vergecr. welk? laatste eveneens de dansmuziek ver zorgde bij heti bal waarmede de avond be sloten werd. Het was een vroolijk en ge noeglijk feest, waarbij het gebodene van 159: armband b« J. Tak, 4e I depJSke kwaliteit was Het Verloting Mannenkoor „Apollo". Het mannenkoor „Apollo" verzoekt ons te - berichten dat de drie hoofdprijzen van de verloting zyn gevallen op de volgende num mers: le prys, keukengarniteuur No. 734; 2e pry's, peiidule no. 629; 2e prys, vergas ser no. 1880. Heropvoering openluchtspel „Jeremia". Op Zaterdag 9 en Zondag 10 Juli 's avonds om 10 uur zal in den Haag op het terrein Petit Paint Hubert, vlak tegenover de Witte Brug, het openluchtspel -lerermial" van Stephan Zweig onder leiding van R. van der Vies opnieuw opgevoerd worden. Op de Pinksterconferentie van de V.CJ.C. heeft dit spel zeer geboeid en voor deze herop voering bestaat groote belangstelling ook in Gouda en omgeving Controle op maximum-snelheid. Opgelet op de singels De politie deelt mede, dat zij een strenge controle op de maximum-snelheid zal uit oefenen op den Kattensingel, den Bleekers- singel en den Fluweelensingel. Reeds zyn eenigie autobestuurders bekeurd. Op helling uit bocht gevlogen. Meisje valt in prikkeldraad. Bij het afry'den van de helling van den Goejanverwelledijk naar de Cronjéstraat is gistermiddag het 13-jarig meisje W. Kraayenbrink uit de Sint Anthoniestraat aan den dijkvoet uit de bocht gevlogen en in het prikkeldraad terecht gekomen. Zy kreeg verwondingen aan de rechterknie. Het meise is in het Van Iterson Ziekenhuis behandeld. Sturen in elkaar geraakt. Wiel rijdster bij val gewond. Zaterdagmiddag zyn op den provincialen weg nabij de Julianasluis de fietsende twee gezusters, wonende te Rotterdam en te Vreeswijk, met de sturen in elkaar geraakt, omdat na het passeeren van de noordelijke sluisbrug de linksrydende naar het rechts gelegen rijwielpad en de andere rechtdoor reed. Beiden kwamen te vallen, waarby de wielrydster uit Vreeswijk inwendige kneu- zi'gen kreeg. Per auto van den G.G.D. is zij naar het Van Iterson Ziekenhuis gebracht en daar ter verpleging opgenomen. Als hoofd van de Chr. lagere landbouwschool aangezocht. De heer C. Vink, hoofd van de Chr. lagere landbouwschool te Ottoland, is aangezocht om op te treden als hoofd van de te dezer stede te stichten Chr. lagere landbouw- Kade 12; ceintuur by J. van Os, Turfmarkt 142; zwarte portemonnaie by Politiebureau; rood badpak by T. Bos, Burgem. Martens- singel 91; beige regenjas by S. Groten dorst, 2e jCade 31; sleutel aan ring by Poli tiebureau; 3 sleutels; by Politiebureau; ry- wielbelastingmerk by H. Boom, v. d. Palm straat 147; witte hond by P. Tudoo, Boele kade 129; zwarte kam by v. Leeuwen, P. C. Bothstraat 76; 1 paar dameshandschoenen bij Politiebureau; buigtang bij_ G. Slootjes, Goejanverwelledijk 12; werpring bij v. d. Pavoordt, Lange Tiendeweg 10; huissleutel bij C. J. Disseldorp, Tuinstraat 2; kerkboek bij K. Brem, Lemdulsteeg 3; nummerbord by C. H. Goudriaan, Vorstraanstraat 29; rugzak by P. Burghoorn, Gr. Jacobastraat 13; rywielbelastingmerk by J. de Jong, Wilhelminastraat 48; geldstuk bij A. v. d. Wal, Raam 117; kinderjasje bij G. Aret. da Costakade 53; fietslantaarn bij v. Gent Fok kers, Turfmarkt 3; rywielbelastingmerk bij C. Verhoeven, Boelekade 138; beige mantel- ceintuur by Schoenenmagazijn Hector. Kleiweg 9; ceintuur bif A. Bonneveld, Nieu- haven 12; autoband met velling bij P. v. VegtenJ IL-v. Catsweg 13} rywielbelasting merk by de Vooys, Snoystraat 18; grüze pet by F. Brem, Corn. Ketelstraat 21; zak mes en sleutel by J. Bertenkamp, Const. Huygensstraat 66; rijwjelbelastingmerk bii Politiebureau; hond by W. Scharloo, Kare- kietstraat 112; shawhl by P. Radix, Nieu- wehaven 224. G.S.V. herdenkt 25-jarig bestaan. Vele blijkein van syn pathie op receptie, prettige feestavond. Na alle tegenslagen en moeilijkheden is het toch een verheugend feit te mogen con - I stateeren, dat we er zijn en dat wc nuttig I werk gedaan hebben en dan is het prettig uit zoovele blijken van sympathie te mogen vaststellen, dat onze vereeniging er ons werk gewaardeerd wordt, zoo zeide des middags aan het slot van de receptie in „Concordia" de heer A, Lafeber, de voor zitter van de Goudsche Sport vereeniging, die Zaterdag haar 25-jarig bestaan heeft herdacht. Deze woorden waren treffend voor G.S.V., want inderdaad, heeft geen van de Goudsche voetbalvereenigingen zoo'n zwaren strijd om het bestaan gevoerd als de groenwitte club? Wat heeft G.S.V. niet met terreinen getobd en hoeveel moeilijkheden van finan- 1 cieelen aard zyn er geweest. Maar altyd waren er meer bestuurderen en leden, die me, een bewonderenswaardig doorzettings- Aermogen aanpakten en werkten en als dan bij dit zilveren feest geconstateerd mag 1 worden, dat G.S.V. ondanks alles is ge groeid tot een flinke vereeniging mef een groot aantal leden, dan is dit in de eerste plaats te danken aan den prach'.igen club geest, die altyd heeft geheerscht en die de bron is geweest voor de kracht om stand te houden en voorwaarts te gaan. Daarom was het voor het bestuur van de jubileerende vereeniging zoo prettig, dat het talrijke blijken van hartelijkheid ont- ving. Gelukwenschen boden o.a. aan de hee- ren H. W. A. Burgwal uit den Haag, secre taris van afdeeling II, vertegenwoordiger van den Kon. Ned. Voetbalbond, de heer H. M. van Triet, voorzitter van den Goudschen Voetbalbond, de heer J. Beije* uit Bodegrs ven', eerelid van den G.V.B., inspecteur Bijl de Vroe namens den commissaris van poli tie, den heer C. Hess, de heer Th. Dykx- hoorn, directeur van den gemeentelijken dienst voor werkloosheidsverzekering en ar beidsbemiddeling, en vertegenwoordigen van de voetbalvereenigingen O.N.A., Olynv pia, Gouda, D.O.N.K. en V.I.O.S. uit den Haag de Scheidsrechtersvereeniging Gouda en omstreken, de Goudsche Athletiek-Com- missie, de athletiekvereeniging Vires et Oe leritas, de#n Turnkring Gouda en omstreken, de gymnastiekvereenigingein Krachtsport en Excelsior, de Goudsche Zwemclub en vam de elftalcommissie van GjS.V. slot van een waardige viering van het z'-l- veren feest. agenda. Thalia Theater: De wrekende ruiter en Als een dief in den nacht. Riéunie-Bioscoop: Een prachtexemplaar van een man en De schrik van wijk zeven. Woensdag 2 uur matinee: Een pracht exemplaar van een man. Schouwburg-Bioscoop: Het lied van de 27 Juni 7.30 uur De Zalm. Verknoping no taris J. van Kranenburg inzet. 27 Juni 8 uur. Soc. „Ons Genoegen". Leden vergadering. 30 Juni 1.45 uur Ryksproefstat on Klei- industrie. Gecombineerde vergadering klei-industrie. 2 Juli Collecte voor Goudsch Vacantie-Kin- derfeest. I IT DEN OMTREK. BERGAMBACHT Vlieger-officier. Op het vliegkamp „De^ Kooyte D°n Helder is de luitenant ter zee derde klasse L. van Zoest, beëedi^d als officier-vlie ger, waartoe hy benoemd is. OUDERKERK a. d. IJSSEL. Examen gemeente-administratie. Te 's-Gravenhage i% geslaagu voor het examen gemeente-administratie de heer P. C. v. d. Woerdt alhier. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Rotterdam. 27 Juni. Aanvoer in totaal 1626 stuks. Vette runderen 646, vette kalveren S28, nuchtere kalveren 5, schapen 99, lammeren 167, varkens 381. Pryzen per K.G.: Vette kociea le kw« 73, 2e kw. 63, 3e kw. 44^72; Vett» ossen le kw. 60, 2e kw. 48, 3e kw. 52; Vette kalve ren le kw. 160, 2e kw. 85. 3e kw. .">0—65; Varkens (levend gewicht) le kw. 50, Je kw 49, 3e kw. 48; Sehupen le kw. 50, 2e kw. 40, 3e kw. 35, per stuk 26-22—14; Zuig- lnmmpren 14—106 per stuk. Vette koeien en ossen, aanvoel iets rui mer, hardel traag, pry ten iet.s lager. Vette kalveren, aanvoer korter, hnmlel traag, prijzen iets hooger. Schapen en lammeren, aanvoer korter, hande! traag, prijzen hoo ger. Varkens, aanvoer aanvankelijk hooger, handel kalm, pryzer. iets beter. Kaasmarkt Ondewater. 27 Juni. Aangevoerd 76 wagens, 3420 stuks, weger/de 17100 k.g. Prijs le soort f 23—24, 2e soort 21—22. Handel matig. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Zaterdag: Elfhoeven 2—G.Z.C. 4. ATHLETIEK. De uitslagen van de Zaterdag voor de juniorescompetitie van den Goudschen Voetbalbond gespeelde wedstrijden lui den als volgt: AFDEELING A Groep I. Haastrecht A—ONA A Bodegraven A—Oudewater A Groep 2. Zwervers A—Moordrecht A Lekkerkerk A—Gouda B Dilettant AGSV B AFDEELING B. Groep I. Lekkerkerk B—Gouda C Bergambacht A—ONA B Groep 2. Olympia A—Waddinxveen A ONA C—Gouda D Gouda EGroene weg A Bodegraven BGouda F J; P. van Bel. t Tijdens een verblijf fee Eindhoven, waar hij voor voetbalzaken vertoefde, is Zon dagmorgen op 53ljarigen leeftdij plotse ling overleden de heer J. P. van Bel, wo nende te Vlissingen, secretaris van af deeling IV van den K.N.V.B. en een zeer bekend official niet alleen ln het Zuiden, waar hij tal van Jaren een vooraanstaan- 0—4 1—3 6—1 2—0 10-1 0—0 4—0 4—1 1—1 3—1 16—0 de plaats innam, maar ook in het land. De heer Van Bel verwierf zich o.a. groote bekendheid door het houden van lezin gen over de spelregels, die vooral doel troffen door de geestige wijze van voor dracht Ook te Gouda heeft men van de vlotte en smakelijke causeries van deze populairen en gemoedelijken inleider kunnen genieten: de heer Van Bel heeft tweemaal voor de Scheldsrechtersvereen. Gouda en omstreken gesproken. Noorwegen naar Engeland. De Engels&he Voetbalbond heeft beslo ten Noorwegen uit te noodigen een wed strijd ln Engeland te komen spelen tegen het Engelsche elftal. i De wedstrijd Engeland-Rest van Euro pa ls vastgesteld op Woensdag 26 October op het Arsenal-terrein. j Vriendschappelijke wedstrijden. Nederlaagserie O-N.A.: O.N.A. 2— Wad- dinxveen 5—1. Vriendschappelijk: Goudsche belasting ambtenaren—Haaigsche Sportvereeniging R.A.S. 1—2; Gouda 4—Scheidsrechterself- tal 8—2. WIELRENNEN. Goudsche renners in Ronden. In de Zondag verreden Ronde van Den Bosch werd bij de nieuwelingen over 39 K.M. met groot aantal deelnemers de Goudsche renner Korevaar vierde. i In de Ronde van Zaandam, Zaterdag gehouden, eindigde J. v. Vliet uit Gouda bij de nieuwelingen eveneens als vierde. Er namen 76 renners deel. WATERPOLO. Successen van G.Z.C. Voor de competitie van den Kon. Ned. Zwembondzijn Zondag gespeeld: Z.I.A.N. I 4—G.Z.C. 2 1—1, P.C.G. 2—G.Z.C. 3 0—2. Programma voor deze week. I Het programma voor deze week luidt: Kon. Ned. Zwembond. Dinsdag: G.Z.C— Z.W.I.P. Donderdag: L.Z.C.G.Z.C. Zaterdag: Elfhoeven—H.G.A. I Goudsche Zwemkring. Maandag: Boskoop—G.Z.C. 4 (nederlaag serie Boskoop). 1 Dinsdag: G.Z.C. 4Boskoop 2, De Gou- De G.A.C. Zaterdagmiddag en Zondag werkte de I G.A.C., op het Olympia-terrein, haar tweeden en laatsten competitiedag af. I Ook ditmaal hadden de wedstrijden een vlot en sportief verloop. Bij de prestaties 1 waren eenige opvarend goede, terwijl over het algemeen de verrichtingen stel- I lig bevredigend genoemd mogen worden. De beste prestaties waren: Heeren (klasse I): Speerwerpen: 1. F. Hooimeyer (Olym pia) 38.05 M.; 2. W. v. d. Wolff (V. et C.) 34.11 M.; 3. P. Hertog (V. et C.) 32.40 M. IV ïoo M. hardloopen: 1. J. Verkerk (A.V. V. '36) 11.4 sec.; 2. J. Kuil en P. Hertog (V. et C.) 11.5 sec.; 3. W. v. Tuyl (A.V.V. '36) en B. Wirtz (V. et C.) 11.7 sec. I Hoogspringen: l. Gravesteyn (Olym- pia) en H. C. Heineman (V. et C.) 1.56 M.; 2. J. Kuil (V. etc.) 1.50 M.; 3. J. Zaal j (A.V.V. '36) 1.45 M. I 400 M. hardloopen: 1. B. Hagendijk (Olympia) 56.2 sec.; 2. A. Sampion (Al- 1 phia) 57 sec.; 3. C. v. Dijk (Achilles) 57.1 sec. I 800 M. hardloopen: 1. A. Gravesteyn (Olympia) 2 min. 17 sec.; 2. C. Prook (Alphia) 2 min. 24.9 sec. i Vèrspringen: 1. J. Verkerk (A.V.V. '36) 6.22 M.2. K. Eikelenboom (Achilles) 5 92 M.; 3. J. v. Kesteren en W. v. d. Wolf 1 (V. et C.) 5.80 M. Kogelstooten: 1. S. Boot (Achilles) 10.47 M.2. C. v. Dijk (Achilles) 10.31 M.3. D. Boot (Achilles) 10.30 M. Estafette: 1. A.A.V. '36 46.ö^ec.; 2. Vires et Celeritas 47 sec.; 3. Olympia 47.2 sec. i Heeren (klasse 112: Speerwerpen: l. A. Bos (V. et C.) 31.30 M.; 2. C. L. Kroon (Olympia) 29.40 M. I 100 M. hardloopen: 1. W. v. Tol V. et C.) 12.3 sec.; 2. C. Zielhorst (V et C.) 12.4 sec.; 3. C. Blok (V. et C.) 12.7 sec. j Hoogspringen: 1. T. de Jager (V. et C.) 1.50 M.; 2. C. Blok (V. et C.) 1.45 M.; 3. 1 L. A. Snets (Olympia) en J. v. d. Heuvel (V. et C.) 1.40 M. I 400 M. hardloopen: l. J. v. d. Heuvel (V. et C.) 56 sec.; 2. M. Novak (Achilles) 64.8 sec. i 800 M. hardloopenl. W. v. Hoof (Achil les) 2 min. 10.1 sec.; 2. D. Hey (Achilles) 1 en A. de Duyter (V. et C.) t min. 12.1 1 sec.; 3. J. de Jong (Achilles) 2 m. 13.3 sec. i Vèrspringen: 1. M. J. Schouten (Achil les) 5.34 M.; 2. A. Bos (V. et C.) 5.28 M.; j 3. J. de Jong en W. v Hoof (Achilles) 5.23 M. Kogelstooten: 1. W. Janknegt (Achil les) 11.37 M.; 2. A. Slappendel (Olympia) 10.56 M.3. M. Novak (Achilles) 10.35 M. Estafette: 1. Olympia 50 sec., 2. Achilles II 51 sec., 3. Vires et Cel. III 52.6 sec. Dames: Speerwerken. l. A. Happel (Achilles) 22.20 M.; 2. B. Bouthoorn (Alphia) 16.88 M.; 3. A. v. d. Bijl (Achilles) 16.16 M. 100 M. hardloopen: 1. C. Costerus (Al phia) en T. Hey (Achilles) 14.4 sec.; 2. A. Bouthoorn (Alphia) 14.7 sec.; 3. H. Bouthoorn (Alphia) 15 sec. Hoogspringen: 1. A. v. d. Bijl (Achil les) 1.30 M.; 2. L. Vervoort (V. et C.) 1.25 M 3. M. Bouthoorn (Alphia) 1.20 M. Vèrspringen: l. G. Rook (Achilles) 3.98 M.; 2. C. Costerus (Alphia) 3.94 M.; 3. A. Bouthoorn (Alphia) 3.91 M. Kogelstooten: 1. M Bouthoorn (Al phia) 9.67 M.; 2. T. Hey (Achilles) 9.02 M.; 3. A. Bouthoorn (Alphia) 8.52 M. Estafette: 1. Alphia 61 sec., 3. Achilles 61.1 sec. Junioren (Jongens): 80 M. hardloopen: 1. M. Louwenburg (Olympia) en A. Pierot XM.S.V.) 10 sec.; 2. J. Stalenberg (M.S.V.) 10.1 sec.; 3. W. Bom (Olympia) 10.9 sec. Vèrspringen: J Pierot (M.S.V.) 5.75 M.; 2. J. Stalenberg (M.S.V.) 5.36 M.; 3. M. Louwerenburg (Olympia) 5.13 M. Kogelstooten 1. A. Pierot. (M.S.V.) 13.72 M.; 2. H. Klomp (V. et C.) 12.75 M.; 3. W. Bom (Olympia) 12.02 M. 4 x 80 M. estafette: l. Vires et Cel. 44.9 sec.buiten mededihgingOlympia (met 2 loopers) 40.9 sec. Junioren (meisjes) 60 M. hardloopen: 1. S. v. d. Meer (V. et C.) 12 sec.; 2. B. v. d. Bovenkamp (V. et C.) 12.2 sec.; 3. R. Gompers (V. et C.) 12.5 sec. Vèrspringen: l. S. v. d. Meer (V. et C.) 4.28 M.; 2. B. v. d. Bovenkamp (V. et C.) 3.84 M.; 3. N. v. d. Ban (V. et C.) 3.73 M. Kogelstooten: l. W. de Jong (V. et C.) 10.20 M.; 2. A. v. d. Ham (V. et C.) 10.07 M.; 3. S. v. d. Meer (V. etC.) 9.53 M. Estafette 4 x 80 M 1. Vires et Cel. I 47.9 sec., 2. Vires et Cel. II 53.4 sec. Olympische Dag prachtig geslaagd. Nederland klopt I»dië gedecideerU. De Olympische Dag is ook dit Jaar uit nemend geslaagd. Van half twee tot zes uur werd gisteren in het Stadion te Am sterdam, waar meer dan 55.000 toeschou wers aanwezig waren, een programma afgewerkt, dat boeide door variatie en goede sport. Een bijzondere noot werd aan dezen dag verleend door de aanwezigheid van Prins Bernhard. Z. K. H. kwam kort voor den voetbalwedstrijd Nederland Nederlandsch-Indié en bleef verder tot het slot. Voor den aanvang van de twee de helft van den voetbalwedstryd heef., de Prins zich op het beton van de wie lerbaan voor de eere-tribune, de spelers van beide ploegen laten voorstellen. Z. K. H. onderhield zich vervolgens enkele oogenblikken met de belde aanvoerders van de elftallen. Het programma opende ditmaal met een massa-demonstratie van ongeveer 16üü turnsters van K.N.G.V. vereenigin gen uit Noord-Hollimd. De sport, welke te zien werd gegeven, muntte uit door fairheid en stond over het geheel genomen op behoorlijk peil. De hoofdschotel vormde ook nu een voet balwedstryd, tusschen het Nederlandsch elftal en het Nederlandsch-Indisch elf tal, welke wedstryd door de Hollanders met 92 werd gewonnen. Een fraaie zege boekte ook onze sprintkampioen Osen- darp, die op de 100 M. den Zweed Strand- berg geen schijn van kans gaf. Ooms daarentegen was den Nederland- schen wieier-wereldkampioen Jef v. d. Vijver te snel af, doch verloor op zijn beurt weer van den Italiaan Loatti, die dus zonder zijn rivaal te ontmoeten wln- LAATSTE BERICHTEN. De journalist C. L. Hansen Haagsche Hof. ging van het vonnis van de Rechtbank. Het Haagsche Gerechtshof heeft heden uitspraak gedaan in de zaak tegen den journalist Hansen, die voor de rechtbank te 's-Gravenhage heeft terecht gestaan wegens het weigeren van inlichtingen over zyn be richtgever, die hem mededeelingen had ver strekt over het verhandelde in de geheime raadszitting. De Rechtbank had den journa list Hansen veroordeeld tot 100 boete subs. 50 dagen hechtenis. Het Hof bevestigde het vonnis. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. 27 Juni. Hoogste bar. stand 734.3 te Rochefort. Laagste bar. stand 741 te Stomowa-y. Verwachting: Krachtige tydelijk storm achtige, later afnemende zuidwestelijke wind, betrokken tot zwaar bewc.lkt, waar schijnlijk regen,overdag iets koeler. ADVERTENTIES. Dat zeggen alle Dames als ze haar Zomerjaponnetje terughrygen uit „DE PELIKAAN" en dat zult U óók zeggen!! „DE PELIKAAN" maakt Uw Zomer japonnetje bijna fon kelnieuw, en dat reeds vanaf 88 oanl dat hangt van stof en bewerkelijkheid af. Bal 8O66 op en laat Uw japonne tjes behandelen; Uw kennissen zullen zeg gen „wat zie iii er Jeuk uit!" GOUDA KANTOOR: FLUWEEI.ENSINUEL 21 (Amerika) TELEFOON 3 O

Goudsche Courant | 1938 | | pagina 2