'hti RY )L No. 19762 77e Jaargang Dinsdag 28 Juni 1938 f al um Noury id doen! i - Welkom thuis I I NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, Ditblad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen GEVAARLIJK DREIGEMENT VAN DE SPAANSCHE REGEERING. Wenscht Barcelona een uitbreiding van het Spaansche tot een Europeesch conflict te forceeren berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, t kwartaal 2.25, per week 17 cent, overal waar de geschikt t I BUITENLANDSCH NIEUWS FEUILLETON. an eigen Weeding. zekerheid hebben (Wordt, vprvo’ rd). Dwalen kan ieder mensch, bij zijn dwaling volhouden kan alleen de dwaas. GOUDA. len in Nederland.) De wonderlijke belevenissen van d?. Kaiserlien. door WILL AMBERG. ipeuse en Leerares LAR. e verstrekt. STTAU, Leerares. slapte, oververmoeidheid, tloosheid. Eén theelepeltje con. Dubbele flacon f2.25. ypharma. Deventer o» huw WTTlj'l I IA/Ij'O IZ Lu 1 I1TTTA 1.1 K 3T71J '•Try zattw» y«yw- va wwww vw «w ww a- wTT-r-rr 1ST ïATAT’VT'VT'T? I.tKT L’1/ L'K' I I I I I Ij iVI C11Z ENGELAND. Bezit van Britsche Joden in Duitschland. In |het buitenland wonenden niet ver plicht tot aangifte. Het ministerie van buitenlandsche zaken deelt mede, dat de Duitsche regeering tha^s ter kennis van de Britsche regeering heef; Ina Heldt en Kaiserlien zijn samen van het hotel naar het Potsdammerplein gewandeld. Daar hebben zich hun wegen gesplitst. Zij gaat met den ondergrond- sche in de richting van den Nordring haar ouders wonen in de Schönhauser Allee en hij gaat den tegenovergestel- den kant uit, want zijn bank is in de omgeving van het Wittenbergplein. De keeren, dat hij in zijn leven het bankgebouw betreden heeft, zijn te tel len. Uit den aard der zaak was het toch al wonderlijk, dat hij, die in Starnberg woonde, in Berlijn zijn bankrekening had en zijn effecten, deponeerde, maar ook deze tegenstrijdigheid kwam voort uit eerbied voor de daden van zijn over leden vader, die zijn geheele leven met deze Berlijnsche bankinstelling zaken had gedaan. Toen Kaiserlien daarop Ina Heldt als secretaresse had aangenomen, bleek al spoedig, dat er toch ook een voordeeli- gen kant zat aan de wijze, waarop hij zijn kapitaal beheerde, want nu kon Ina Helcjt, die slechts van tijd tot tijd eenige weken in Starnberg vertoefde, vanuit Berlijn zijn bankzaken zeer gemakkelijk regelen. Als Kaiserlien zich aan een der vele loketten vervoegt, wijst de klok in de hall juist eenige minuten voor één. De kassier achter het raampje ontvangt hem met een vijandigen blik, waarmee hij ongetwijfeld te kennen wil geven, 1 dat hij een antipathie heeft tegen men- schen, die altijd op het laatste nippertje komen en daardoor het lunchuurtje van BELGIë. Het Luiksche gif-proces. Steeds nieuwe getuigenissen. Wat gebeurde er met de sprei van mevrouw Weiss? Verdwenen bankbiljetten. Gisteren heeft men m het proces tegen I de wed. Becker nog meer getuigen gehoord. Op medisch advies is de beklaagde, die zeer gedeprimeerd, was, een schorsing der zitting voor anderhalf uur toegestaan. De president heeft een tegenonderzoek der be klaagde gelast. Volgens vandaag gehoorde getuigen had den mevr. Castadot en mej, Stevard, die beiden overleden zijn, een zwakke gezond- ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 1—5 regels 1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummqr 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot,zeer gereduceerde!» prjjs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnn worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname' verzekerd te zijn. we- I -- die in 1 een uitbreiding van het Spaansche tot een Europeesch conflict de mogelijkheid zien, hun revolutionaire plannen door te voeren. In ieder geval hebben izooWel Londen als Parijs duidelijk doen blijken, dat zij' zich in r i dat men in geen geval J^oos alarm, meende men te Parijs te mo gen zeggen van het dreigement der Spaansche regeering, als repressaillemaat- regel voor de luchtaanvallen te zullen over- sen in het regeeringsgebied te zullen over gaan tot overeenkomstige aanvallen op plaatsen in het gebied van Franco, en meer nog: tot een actie tegen mogendheden, in casu Duitschland en Italië, die de vliegtui gen hebben geleverd, waarmede de lucht aanvallen der rechtsche legermacht worden uitgevoerd. Dat de Spaansche regeering in staat zou zyn tot een dergelijke actie werd terstond te Londen en Parijs betwijfeld. Maar ge dachtig aan het wyze woord, dat een kat, die in het nauw zit, vreemde sprongen kan maken, en in de eerste plaats bedacht op het voorkomen van complicaties en het vei lig stellen van den Europeeschen vrede, hebben zoowel de Engelsche als Fransche regeering duidelijk hun afkeuring doen blij ken over het voornemen van Barcelona. Het spreekt van zelf dat het niet ont broken heeft aah scherpe reactie van de zijde van hen, die Franco na staan. Vooral van Italiaansche zijde heeft men niet ver heeld, een uitvoering van het dreigement van Barcelona met de wapenen te zullen beantwoorden. En men wees er daarbij op, hierin een manoeuvre te zien van op reMrevOlutie beluste communisten, di heid. Deze verklaringen werden door de verdedigers onderstreept. Eep andere ge tuige verklaarde, dat mevr. Cnille, die even eens is overleden, zeer dankbaar was ge weest voor de toewijding van beklaagde. Een getuige vertelde, dat op een avond mevr. Bulte klachten geuit had over een poeder, dat zij zoo juist in tegenwoordig heid van getuige had ingenomen. Mevr. Becker heeft er van geproefd, Het O. M. heeft beklaagde verweten naar het Domini- canerklooster te zyn gegaan, om adressen te vragen van oude renteniersters. die ver pleegd moesten worden. 'Broeder Farter heeft haar niet formeel herkerid, terwijl mevr. Becker beweerde, dat zij het b&staan van het klooster niet kende. Vervolgens verscheen een reeks personen, die door mevr. Becker benadeeld waren in verband met een verhaal over een erfenis van 500.000 francs. De beklaagde bestreed de verklaringen dezer getuigen, waarna de zit ting gesloten1 werd. De zitting van hedenmiddag was gewijd aan het ooren der getuigen, die in verband met het overlijden van de dames Lange en Weiss zyn gedagvaard. Er werd een mo diste, mevr. Spieux, gehoord, bij wie mevr. Lange op kamers woonde. Zij verklaarde, dat zij mevr. Becker verscheidene malen bij meyr. Lange op bezoek had zien komen. De eerste getuige in het geval Weiss is een oude dame, mevr. Lamy, die het in de getuigenbank zoodanig met haar zenu wen te kwaad krijgt, dat; zij met eau-de- cologne moet worden bijgebracht. Deze ge tuige herkent een bij de weduwe Becker aangetroffen sprei als het eigendom van mevrouw Weiss, welke veïklanng groote beroering wekt. De beklaagde roëpt uit; „Dat is gekheid”, waarop zich over deze sprei een discussie ontspint. Ook volgens een andere getuige heeft de sprei aan mevr. Weiss toebehoord, doch de beklaagde houdt vol, dat zij de sprei reeds in 192b heeft ge kregen. Daarop volgen nog twee getuigen die de sprei als het eigendom van mevr. Weiss herkennen. Vervolgens wordt d- zoon van mevr. Weiss gehoord. Bij het be zoek, daf hy na het vernemen van den dood zijner moeder aan haar kamer bracht, vond hij drie koppen thee, hetgeen hem niet ver wonderde. daar zij steeds veel thee dronk. In» een opschrijfboekje vond hij de nummers genoteerd van bankbiljetten en effecten. Deze laatste zijn teruggevonden, doch niet de bankbiljetten. De zitting werd hierop verdaagd. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15 Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijïi dagelijks geopend van 9—6 uur Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. niets meer te goed hebt. Dat is dat is neen maar, dat... stamelt dr. Kaiserlien, maar spoedig weet hij zich te beheerschen. Dat moet een vergissing zijn. Ik moet zelfs een be langrijk tegoed hebben. Het spijt me, glimlacht veront- ontschuldlgend de ander. Hoe kan dat dan? vraagt Kaiser lien. Hoewel ik het bedrag niet precies kan zeggen, weet ik toch heel zeker Hij maakt den zin niet af, want plotse ling schiet hem iets te binnen. Ja, dat zou kunnen zijn; dat ware dan tevens zijn laatste hoop. Misschien heeft Ina Heldt, wie hij een volmacht gegeven heeft, het nog beschikbare bedrag opge nomen om het te beleggen. Dan moest zijn deposito vèrhoogd zijn. Kan ik een opgave krijgen van de effecten, die ik bij u gedeponeerd heb? De kassier werpt een wanhopigen blik op de klok. Achter hem wórden boeken dichtgeklapt, inktpottengeslotendnln nn dichtgeklapt, inktpotten gesloten en stoelen verschoven. Dat is het sein voor de middagpauze. Komt u dan morgen even terug verzoekt hij. ilgvermogen laagste prijs ch> i.-. J-ii'-e gebracht, dat, hoewel Britsche Joden hun in Duitschland aanwezige bezit moeten aan geven, deze registratie niet verplicht za> zijn, ingeval het bezit zich in nanden be- vindf van in Duitschland wonende Britsche onderdanen, tenzij men te doen heeft met emigranten, die vroeger Duitschers zijn ge weest. In geval van het gebruik maken van ge registreerde Joodsche eigendommen binnen het kader van het Duitsche economische leven, zal in elk speciaalgeval worden na gegaan, of de rechten van Engelsche staats burgers, gewaarborgd in het verdrag van 2 December 1924, ongerept blijven. t AVRO.Uitzefi. 16 Van tijd tot tijd noodzaakten zijn stu dies hem op reis te gaan, b.v. wanneer een concern zijn advies verlangde inzake een of ander materiaal, waardoor hij dan wel genoodzaakt was ter plaatse een onderzoek te gaan instellen en zoo kwam het, dat hij zich meermalen voor lange- ren tijd in het Rijnland of in Berlijn op hield. Voor het overige leidde hij een zeer sober leven. Van lucullische geneug ten had hij een afschuw en voor een bijzondere zorg aan zijn kleeding ont mak hem de noodige smaak. Hij ver heugde zich slechts over zijn welstand, omdat deze hem van iedereen onafhan kelijk maakte en hem in staat stelde zich geheel aan de wetenschap te wijden. Toen was de relatie met het Sulfide syndicaat gekomen. Zijn vriend en schoolkameraad Hammer, die aan dit consortium als adviseur was verbonden, dacht aan hem, toen er iemand noodig bleek voor het onderzoek aan de Doode Zee en wist hem tenslotte niet zonder Neen, er is haast bij! antwoordt Kaiserlien kort. Ik moet onmiddellijk Er ligt een vastbe radenheid in zijn toon, die elke tegen spraak uitslult. moeite over te halen deze, rijkelijk ge honoreerde opdracht te aanvaarden. Vrijwel met de regelmatigheid van een uurwerk, even vlot en gesmeerd, zonder bepaalde emoties, was Kaiserlien’s leven i tot dusver verloopen. Hij was gefortu neerd, verbruikte nauwelijks zijn rente, genoot een Hink salaris én had boven dien nog niet onbelangrijke inkomsten uit zijn uitvindingen. Het was zonder integraal tabellen te berekenen, dat zijn kapitaal zich op deze wijze van jaar tót jaar moest vermeerderen... Tot dan plotseling het noodlot alle menschelijke berekeningen voor de tweede maal met één slag omver wierp en dat wel op een tijdstip, waarop Kaiserlien’s leven over zichtelijker scheen dan ooit. Wat nu zeker wel in de allerlaatste plaats kon worden verwacht, was gebeurd. Kaiser lien’s vermogen was eensklaps spoorloos verdwenen. Eenige oplichters hadden er op slinksche wijze en op het juiste oogen- blik beslag op weten te leggen. Eén en kele voorwaarde had het Sulfide syndi caat van dr. Kaiserlien «verlangd en hij had geen moment geaarzeld daaraan te voldoen: discretie. En juist deze discretie kostte hem zijn geldslechts de herinne ring daaraan en misschien de hoop het nog eens terug te krijgen bleef hem over Want niet slechts zijn villa was den schavuiten ten offer gevallen, ook feijn tegoed bij de bank bleek geheel te zijn geplunderd. Geplunderd op een wijze, die zelfs de vermetelste fantasie niet zou hebben durven veronderstellen. trekkingen tusschen Engeland en het be wind van Franco. in dit verband verdient het de aandacnt, d£*t midden dezer week Sir Robert Hodgson, de Britsche „agent” te Burgos, te Londen zal aankomen om het antwoord van Franco over te brengen op de Britsche vertoogen naar aanleiding van de luchtaanvallen op Britsche schepen in de Spaansche territo riale- wateren. Men meent te Londen dat dit er op wijzen kan, dat de Britsche agent nauwkeurige mededeelingen heeft verkre- I gen over de toekomstige houding der auto riteiten te Burgos en men meent dat de vooruitzichten op een accoord zyn verbe terd. Tenslotte verdient het inderdaad de aan dacht dat telkenmale, wanneer er sprake is van een verbetering der Britsch-ltaliaan- sche betrekkingen, nieuwe verwikkelingen optreden in het Spaansche conflict. De rechts geprienteerde Fransche pers wijst daar met nadruk op. Eert dergelijke com plicatie van den toestand in Spanje trad op na het sluiten Van het eerste Britsch- Italiaansche „gentelemen’s agreement” in Januari 1937, na de zitting van den Vol- kenbondsraad, welke was gewijd aan de li quidatie van het Abessijnsch conflict, en tenslotte na de onderteekening van 'het Britsch-Italiaansch accoord op 16 April van dit jaar. Nauwelijks komt men te spreken .over het jnwerkiuBatelleii .van dit accoord, of weer komen er vrijwel terstond nieuwe moeilijkheden over de Spaansche aangele genheid. Het mogie overigens ditmaal als pen geruststellend teeken worden oeschouw 1 dat de geheele Fransche pers, enkele com munistische bladen daargelaten, er op wijst., 1 een uitbreiding van het (Spaansche conflict mag toelaten als ge volg van wanhoopdaden van Barcelona. de practische waarde dezer poging. Sir Hubert was het eerst aangekomen met het denkbeeld van de duikboot, omdat hij niet gelooft, dat een vliegtuig een geschikt landingsterrein op het Poolijs zal vinden. Prof. Schmidt daarentegen betoogt, dat de Sovjetexpeditie voldoende ijs had gevonden om een vliegtuiglanding mogelijk te maken en dergelijke landingen zijn dan ook her haaldelijk zonder eenig ongeval volbracht. De professor acht het vliegtuig het meest geschikte transportmiddel voor Poolexpedi ties en vindt een duikboot „onnoodig”. Wat nu de Russische plannen 'betreft, deze betreffen in hoofdzaak het brengen van voorraden naar de Poolstations en naar de monden der Syiberische rivieren, alsmede het oprichten van een groot aantal nieuwe kolenstations in het Oostelyk deel van de IJszee. Er zal voornamelijk naar worden gestreefd de scheepvaart veiliger te maken en de fouten van verleden jaar te herstel len. Nieuwe waagstukken als expedities nahr en vluchten boven de Pool zijn voor dezen zomer niet in voorbereiding. ITALIË. Lutze in Home. Badoglio bij Mussolini. Alle Italiaansche bladen komen nu pas goed op stoot over het dreigement van Bar celona. Gayda, de spreektrompet van Mussolini, zegt in het „Giomade d’Italia”, onder de vette koppen: „De krankzinnige bedreiging van de Spaansthe Marxisten”, en „Het ge vaar in weerwil van Barcelona’s terugtocht nog niet geweken”: Barcelona verraadt een program, door Moskou opgemaakt. Maar Moskou weet dat wij met kanonnen zullen antwoorden en dat is de bedoeling van Mos kou. De Spaansche diplomatieke vertegenwoor digers te Parys worden verloochend, zoo misdadig zyn de bedoelingen van de Russi sche communisten te Barcelona, die naar een wereldbrand snakken, nu de ondergang van republikeinsch" Spanje zoo naby is. Een oorlogsactie op welk punt van Ita lië uitgevoerd, zal worden beantwoord met een woedende Italiaansche reactie binnen het roode territorium van Spanje. Het schynt nog vrede, maar lang duurt het niet meer. Boven Rome, Genua en Napels is de waakzaamheid verdubbeld. Vliegtuigen staan gereed om op te stijgen en de zoek lichten staan overal klaar. De „Messagero” weet lakoniek te melden: Maarschalk Badoglio is door Mussolini ont vangen om militaire vraagstukken met hem te bespreken, en ook Pariani, onderstaats secretaris «van oorlog vertoeft reeds den ge- heelen ochtend by den Duce. De leider van de Duitsche S.A., Lutze is met zyn hqelen staf in Rome en bespreekt alles met generaal RuseJ wat betreft aan- en doorvoer van bruinhemden over den Brenner naar Italië en vandaar eventueel naar Spanje, als er tot ingrffpen wordt be- I sloten. ""(om 8.30 Bwichte 'lldmg; 10.15 GramofJ: >mno; Huishoudelijk; 'W-Trio; 12.15 Berichten Het Omroeporkest, 1.45 - Het Omroeporkest; 2 15 de pauze: Gramofoon’. «n Kinderkoorzang; Het Omroeporkest; 6 pi Serenades; 6.S0 Het Om Piarovoordraeht; 7.30 G terview; 8— BeHehte» jen8.15 Gramofoon; 8 30 vondtrein; 10.15 Gram» als programma; u_ pe «M tot 12— Cabaretpro^ SOVJBT-RUSLAND. Prof. Schmidt erkent schuld. Sabotage en wanbeheer bij. bestuur van Noordelijken Zeeweg. Verdere plannen der Russen. Een vertegenwoordiger van Reuter heeft te Moskou een onderhoud gehad met prof. Joelewitsj Schmidt, den leider van het be stuur van den Noordelijken Zeeweg, waarbij het in Maart gepubliceerde regeeringscom- muniqué, waarin op het werk van den ge leerde critiek werd geoefend, ter sprake kwam. Prof. Schmidt werd daarin beschuldigd van wanbeheer, het doen ontstaan van toe standen, die een misdadige, tegen de Sov jets gerichte activiteit in verschillende af- deelingen van den dienst voor den Noorde lyken Zeeweg in de hand werkte. Dit communiqué gaf aanleiding tot aller lei geruchten, o.a. dat prof. Schmidt in on genade was gevallen. Prof. Schmidt ontkende, dat de critiek te scherp was geweest. By het oefenen van zelfcritiek waren de bolsjewieken niet ge woon vergoelijkende woorden te gebruiken en dit was de eenige manier om uit ge maakte 'fouten iets te leeren. Zyn organisatie had weliswaar in 1937 veel tot stand gebracht, maar zy was deer lijk tekortgeschoten op het gebied der na vigatie; immers achttien schepen, waarbij ijsbrekers en transportvaartuigen, vele met kostbare dadingen aan boord, hadden in het ys moeten overwinteren. De voornaamste oorzaak hiervan was dat er niet genoeg ko lenstations met voldoende voorraden inge richt waren; de meeste schepen konden bij gebrek aan brandstof dan ook niet verder. Deze mislukking was ten deele een ge volg van „sabotage”, ten deele van „louter nalatigheid", aldus prof. Schmidt. In Juli zal een nieuwe vliegtuigexpeditie worden uitgezonden om de ijsbrekers „Sad- ko”, „Seddov” en „Malygin” hulp te verlee- nen, welke met het poolij's noordwaarts dry- ven. Naar aanleiding van sir Hubert Wilkins plan om in 1939 de Noordpool per duikboot te bereiken, bracht prof. Schipidt hulde aan den moed van deze ontdekkingsreiziger en hy wenschte hem succes, doch hy zeide i sceptisch gestemd te zyn ten aanzien van I een ander noodeloos bekorten. Kaiserlien noemt zijn naam en vraagt dan argeloos: Kunt u mij ook zeggen, hoe het met mijn rekening staat? Ik zou graag willen weten Over welk bedrag ik onmiddellijk kan beschikken. De man achtei' het loket schrijft op een stukje papier den naam dr. Kaiser lien met daarachter een vraagteeken. Dat wil zeggen: deze cliënt verlangt on middellijk opgave van den stand van zijn rekening. Het briefje wordt door gegeven aan een juffrouw, die achter het loket aan een schrijftafel werkt, deze geeft het aan een heer met een imposante bril, die het op zijn beurt ter hand stelt aan een jongmensch, dat er tenslotte mee in een ander vertrek ver dwijnt. Na een minuut-komt het stukje papier langs denzelfden weg weer terug; vlugheid is tijd, tijd Is geld en geld is het artikel der bankinstellingen, Kaiser lien weet het tempo, waarin de verlang de inlichtingen te zijner kennis worden gebracht, te waardeeren. Hij treedt weer voor het loket, een potlood en een noti tieboekje in de hand om het bedrag te noteeren. De man voor hem werpt een vluchtigen blik op hefr stukje papier, dat 1 hij in de hand houdt en glimlacht mede lijdend als hij ziet, welke voorbereidin gen Kaiserlien bereids heeft getroffen. Uw rekening is afgeloopen, zegt hij kort. Afgeloopen? vraagt dr. Kaiserlien wantrouwend, terwijl hij zich reeds pre pareert op een nieuwe verrassing. Wat wilt u daarmee zeggen afgeloopen? Wel, dat u bij ons op het oogenblik na KRO-Kamerorkest-' -KRO-orteat; 5.45^“ Gramofoon; 6.15 Zw6!M1, lg KRO-orkE&t; 7.- >e „Petrus en Paulus”.,K Berichten ANP KRO-5.vmPhonie.J'«^ en piano; 10.— ReDo,4’ ofoon. B°y’ en 301.5 M. geen geval door de Spaansche regeering willen doen meesleepen in een catastrophaal conflict. In de Fransche pers werd het de laatste dagen krachtig uitgesproken, dat Barcelona niet moet hopen door middel I van represailles op de Duitsche en Ita liaansche bases Engeland en Frankryk er toe te kunnen brengen zich in den strijd te/' mengen. Men wyst er in de Fransche pers overigens op, dat weliswaar Barcelona moet afzien van een uitvoering van zijn dreige ment, maar dat ook de rechtsche lucht macht zich in de toekomst zal moeten ont houden van luchtaanvallen op open steden. Het is vooral Engeland, dat hier een be langrijke rol kan vervullen. Chamberlain heeft, ondanks heftige critiek der Opposi tie in het Lagerihuis, geen wijziging gebracht in zijn politiek. Maar hy heeft wel duide lijk gemaakt dat van een voortzetting der luchtaanvallen op Spaansche havenplaatsen, waarbij' Britsche schepen tot zinken worden gebracht en zelfs hét leven van Britsche bnderdanen te betreuren valt, hoogst ern stige gevolgen zijn te vreezen voor de be-

Goudsche Courant | 1938 | | pagina 1