RY AZIJN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, iTTrunvruTMinv - - ---„r ta.stxtr/r’vrv’Tii u/i;v eRZ No. 19764 77e Jaargang Woensdag 29 Juni 1938 NIEUWERKERK, OUDERKERK, ÖUDEWATER, RF.EUWIJKj SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN. 29 JUNI 1938 1911 n geest. examen loury. sterkt ENGELAND WENSCHT VREDE EN VEILIGE SCHEEPVAART. <K, Welkom thuis Z. K. H. PRINS BERNHARD Nederland uitgenoodigd deel te nemen aan het Vrtaerzoek inzake de luchtaanvallen op de burgerbevolking in Spanje. Kosten terugtrekking vrijwilligers uit Spanje. I den BUITENLANDSCH NIEUWS. 3 FEUILLETON. Is een wel- t, geeft het h. Tonicum van nu af en kalmer per flacon. Deventer. De wonderlijke belevenissen van dr. Kaiserlien. door WILL AMBERG. (Foto F. 'ZIEGLER) Pardon! Uw vroegere echtgenoote. Op dit oogenblik krijgt meneer Bod mer ongeveer dezelfde gewaarwording ais den vorigen dag de heer Rothaug in Starnberg Kaiserllen’s oogen fonkelden bepaald kwaadaardig en iemand, die het verband niet kent, zou deze plotseling veranderde gelaatsexpressie gevoegelijk voor die van een krankzinnige kunnen houden. Wij hebben alleen de gerechtelijke overeenkomst, die u met uw vroegere echtgenoote hebt aangegaan, uitgevoerd, tracht Rodmer voorzichtig toe te lichten, maar voor Kaiserlien wint de kwestie daardoor allerminst aan duidelijkheid. U spreekt herhaaldelijk van mijn vroegere echtgenoote, tracht Kaiserlien het raadsel te ontsluieren. Hoe komt u daarbij? Pardon! stamelt Rodmer verward. Ik ik meende uit een en ander te mo gen concludeeren, dat u gescheiden bent. Kaiserlien begrijpt het nog steeds niet. Gescheiden? Waarom zou ik mij laten scheiden? Van Rodmer’s standpunt bezien, is dit een ietwat merkwaardige vraag. Van de détails van Kaiserllen’s huwelijksleven kon Kaiserlien zelf tenslotte toch beter op de hoogte zijn dan de eerste de beste bankdirecteur. Rodmer haalt de schou ders op. Pardon! Het was slechts een vermoeden, omdat u uw vrouw schade loos hebt gesteld! Wat zegt u? Zou ik mijn vrouw schadeloos hebben gesteld? Weet u wel, dat ik nooit getrouwd ben geweest? (Word* vervoerd). prins Bernhard verjaart! De dag van heden is een feestdag voor het Vorstelijk Gezin, die met groote blijdschap te Soestdjjk wordt herdacht. Ook naast het blijde herdenken van dezen feestdag in den familiekring van ons Vorstelijk Huis, is er ook een hartelijke belangstelling en mede leven op dezen dag in gansch Nederland met Prins Bernhard, die zich mag verheugen in de groote sympathie van allen, die met Hem in aan raking zyh gekomen, die .zich verblijden in Zyn gelukkig herstel na het ernstige ongeval dat Hem is overkomen. Moge de Prins zijn jaardag, die een nationale feestdag is, nog vele jaren onder gelukkige omstandigheden hier herdenken! Uiterlijk is Weenen even rustig als ooit en er is geen teeken van politieke gisting. Er wordt thans niet meer gevlagd; er is een drastische order uitgevaardigd, dat haken- kruisvlaggen/ niet mogen worden uitgeste ken, behalve op rechtstreeksch bevel bij feestelijke gelegenheden. De aanleiding hiertoe is volgens den correspondent van de „Daily Telegraph”, dat verleden week com munisten op straat hakenkruisvlaggen ver brand hebben. juiste Inrichting van de ontvangkamer van een bankdirecteur. Mijn kassier deelde mij mede, dat u mij dringend wenscht te spreken, aldus leidt Rodmer het onderhoud in. - Inderdaad! bevestigt Kaiserlien. Volgens de cijfers, die ik in mijn hoofd heb, moest ik op mijn rekening-courant nog een tegoed hebben van rond vijftig duizend mark. En aan effecten meende ik ongeveer het viervoudige van dat be drag te hebben gedeponeerd. Nu vertelt uw kassier mij, dat mijn rekening afge- loopen en van eenlg tegoed geen sprake meer is! Dat is natuurlijk een onnauwkeu righeid vfin mijn kassier, stelt Rodmer hem gerust Als hij u meedeelde, dat uw rekening afgeloopen is, dat bedoelde hij daarmee slechts, dat wij gehandeld heb ben overeenkomstig het rechterlijk bevel. Welk rechterlijk bevel? Wer ingevolge de gerechtelijke over eenkomst, dien u bent aangegaan. Met wien ben ik dan een gerechte lijke overeenkomst aangegaan? vraagt Kaiserlien loerend Hij jbereidt er zich reeds op voor thans voor de derde maal den naam Stolzen- berg te zullen hooren, maar dat valt toch anders uit dan hij verwacht heeft. Ik bedoel natuurlijk het accoord dat u met uw echtgenoote getroffen hebt, antwoordt de directeur eenigszins onge duldig Kaiserlien klemt zich van schrik aan de schrijftafel vast. Mijn echtgenoote? DUITSCHLAND. Seys-Inquart en Neubacher niet door Hitler ontboden. De chef van den regeer ingspersdienst te Weenen heeft tegenover den correspondent aldaar van de „Daily Telegraph" beslist te gengesproken, dat Seyss-Inquar». en Neu bacher, de burgemeester van Weenen, Za neerde oplichterij betreft, waarin alleen hij opheldering zal kunnen geven! Dat helpt. Meer nog dan tegen den fiscus hebben juwelier en bankiers een antipathie tegen misdadigers en oplich ters. Voor iepiand, die op het punt staat een geraffineerde mlsdaid op te helde ren, is een bankdirecteur steeds te spre ken, ook al wacht buiten zijn chauffeur met den acht-cyllnder. Directeur Rodner aarzelt dus geen moment Kaiserlien te ontvangen. Hij kent hem nog niet persoonlijk, daar hij eerst sinds twee jaar bij de bank werk zaam is, maar diens naam is hem toch niet geheel vreemd. In de eerste plaats al niet in verband met het respectabele bedrag van zijn rekening-courant en de al even respectabele waarde der gede poneerde effecten en in de tweede plaats door den ge^eldigfen omvang van het gisteren opgenomen bedrag. En dat laat ste zoo veronderstelt de heer Rodmer zou wel de reden zijn, waarom deze cliënt zich thans liet aandienen; met die misdaad zou het zoo’n vaart wel niet loopen Waarschijnlijk had hij berouw iblesse. ich min of 'meer on- Staatssecretaris Huil hield een rede waar in hy zeida, dat in een tyd, waarin voor oordeel, haat en gewelddadigheid waarlyk met vernieling der beschaving zelve drei gen, de wereld mannen en naties noodig heeft, die toegewijd zijn aan de beginselen van verdraagzaamheid, vriendschap en rechtvaardigheid. Dan verzoek ik u nog een paar mi nuten geduld te hebben, zegt de man aan het loket met wat geforceerde vrien delijkheid. Hij keert zich om en zegt een paar woorden tegen de juffrouw, die zoo even nog aan de schrijftafel zat en nu reeds haar mantel aan heeft. Deze trekt een gezicht, alsof zij schandelijk belee- digd is, maar ten slotte ontdoet zij zich toch weer van haar mantel om vervol gens achter een deur met het opschrift „Naar de safe” te verdwijnen. Ditmaal duurt het langer voor er ant woord komt. 'Ongeveer vijf minuten gaan voorbij eer zij weer verschijnt. Op fluis terenden toon zegt zij iets tegen den man aan het loket, deze vraagt eveneens luisterend iets terug, waarop de juf frouw haar smalle schoudertjes ophaalt; een volgende dringende vraag van den kassier heeft hetzelfde resultaat. En dan begrijpt Kaiserlien ook zonder dat hem zulks Is medegedeeld, dat hem een nieu we Jobstijding te wachten staat. Eindelijk keert de man bij hem terug: Uw effecten liggen niet meer bij ons. Ze zijn gisterochtend tegen een ontvang- zoowel door Barcelona als door Burgos worden gedragen en wel naar vernouding van het aantal vrijwilligers dat door elk der strydende partyen wordt teruggezon den. 8o. De reiskosten uit Spanje moeten door alle regeeringen worden gedragen naar evenredigheid van het aantal vrijwilli gers, dat in elk der landen thuis hoort Indies leden van de non-intérventie-com- missie, met uitzondering van de vijf groote mogendheden, eventueel weigeren eenige kosten voor hun rekening te nemen, is de Sovjet-Unie bereid haar aandeel, voor zoo ver het de kosten voor het repatrieeren van vrijwilligers naar kleine landen voor het in stand houden van het internationale me- chaisme betreft, tot een vijfde deel te ver- hoogen, echter onder voorwaarde, dat alle vrijwilligers binnen de eerstvolgende vier maanden uit Spanje worden teruggetrok ken. terdag door Hitler naar Berchtesgaden zou den zjjn ontboden. Zij zyn wel in andere deelen van Duitschland geweest. Het grootste gevaar, dat Weenen vol» gens den correspondent thans te duchten heeft is een plotselinge progrom tegen de Joden. Weenen is niet zooals sommige bui- tenlandsche bladen melden een ziedende kietel van ontevredenheid maar het meeren- deel der inwoners is, naar de correspondent van het Engelsche blad meldt, somber er. terneergeslagen wegens het gevoel, dat de toekomst onzeker is. ÜOllkSCHE OOURAWf. over de betoonde i Kaiserlien voelt behaaglijk. Hij hoddt niet van ontvang- salons als die, waarin men hem thans heeft gelaten, reeds daarom niet, wijl hun overdaad aan meubels en tapijten een soort intieme sfeer trachten te scheppen, welke hier nooit op haar plaats zal zijn. Clubfauteuils, schilde- rijên, zijden behang, Perzische tapijten en rooktafels dat alles vormt niet de Moskou doet voorstellen in bijeenkomst sub-comité. In dfe gister gehouden bijeenkomst van het sub-comité der noninterventie-conunis- sie, heeft de Russische vertegenwoordiger de .volgende voorstellen ingediend: ,lo. De kosten van de organisatie der evacuatie en van de telling der vrijwilli gers in Spanje moeten door elk der vyf groote mogendheden voor een zesde deel worden gedragen. De overige leden der commissie moeten tezamen het resteerende zesde deel betalen. 2o. De onderhoudskosten der vrij will i gers in de te evacueeren gebieden moeten, totdat zij naar hun vaderland terugkeeren bewijs aan uw advocaat overhandigd. Mijn advocaat? Wat heeft mijn ad vocaat daarmee te maken? eischt Kai serlien opheldering. De kassier werpt voor de derde maal een blik op de klok en meent, dat hij nu waar koopvaardijschepen zouden kunnen binnenloopen,, en welke niet door de recht- sche luchtmacht zouden worden aangeval len. Naar aanleiding van een desbetreffen de vraag verklaarde Butler in het Lager- huis, dat dit voorstel nog in studie was te Londen,,en dat men nog niets had verbo men over de meening van de .Spaansche re- geering hieromtrent. Inmiddels tracht Londen zoo spoedig mo gelijk te komen tot de vorming van een in ternationale commissie van onderzoek in zake de luchtaanvallen op de burgerbevol king in Spanje. ’Aanvankelijk richtt* d Britsche regeering zich met een uitnood i- ging daaraan deel te nemen tot de Ver "enig de Staten, Zweden en Noorwegen. Var Washington ontving men echter een ontwij kend antwoord en het blijkt wel, dat de Vereenigde Staten zich liever afzijdig hou den. De Zweedsche regeering stelde daarna de voorwaarde dat in ieder geval een bree dte neutrale basis voor de commissie zou worden bereikt, waaraan Londen thans tracht te voldoen door N ederlandsche deelneming te vragen. Ben desbetreffend verzoek heeft eind vorige week onze regee ring berikt. De bedoeling Is, da* de regee ringen wel vertegenwoordigers in deze commissie benoemen, doch dat zij in geen enkel opzicht verantwoordelijk zullen zijn voor of gebonden door handelingen en op vattingen der commissie. Men koestert te Londen de hoop, dat het bestaan dezer com missie, welke haar zetel zal vestigen te Toulouse, reeds voldoende zal zyn om deel nemers aan de^ burgeroorlog van inhumane bombardementen vqn open steden te weer houden. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 1—5 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda én den bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bjjslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnn worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. langzamerhand wel eens wat minder be- i leefd kan worden. Om zijn lippen ligt onmiskenbaar een spottend lachje als hij antwoordt: Dat zult u zelf wel het beste weten! Maar ook deze opmerking blijkt niet het gewenschte resultaat te hebben. Kaiserlien is niet weg te krijgen. Doet u mij een genoegen en dient u mij even aan bij de directie! Nu? Onmiddellijk, ja! Het spijt me, maar dat is onmoge lijk. De directeur zal u op het oogenblik zeker niet kunnen ontvangen. Hij heeft om half twee een belangrijke conferen tie. Maar Kaiserlien laat zich ook door die conferentie niet afschrikken. Belangrijke conferenties dienen gewoonlijk als uit vlucht en als ze werkelijk gehouden worden, kunnen ze wel een kwartier uit stel lijden. I Ik moet den directeur onmfddellijk spreken. De kassier aarzelt nog steeds. Hij weet, dat er een uitbrander opzit, als hij om dezen, tijd iemand bij zijn chef aandient. Kaiserlien, die de besluiteloosheid bij den ander bemerkt, gooit er nog een schepje bij op: Zegt u maar tegen uw directeur, dat het hier een geraffl- VER. STATEN. Herdenking van de komst der Zweden en Finnen. Prins Bertil biedt monument aan Roosevelt aan. Aangezien de Zweedsche Kroonprins ziek geworden is door een nieraandoening, on derweg naar Amerika, en zyh geneesheeren hem sterk aangeraden hebben het schip een paar dagen lang niet te verlaten, heeft zyn zoon, Prins Bertil, namens den kroonprins Roosevelt het granieten monument aange boden, dat is opgericht tar herinnering aan het feit, dat het drie honderd jaar geleden is, sinds de Zweden zich voor het eerst ves tigden op de oevers van de Delaware. De minister van buitenlandsche zaken van Finland, Holsti, bood Roosevelt een medail le aan ter herinnering aan het derde eeuw feest der vestiging van de eerste Finnen in Amerika. President Roosevelt sprak in een rede voering met nadruk over de vriendschappe lijke betrekkingen^tusschen de Vereenigde Staten en Zweden en Finland sinds da da gen der vroege kolonisten. Chamberlain heeft gisteren in het Britsche Lagerhuis weer tal vhn scherp gestel de vragen ,over het Spaansche conflict en vooral over de luchtaanvallen op Britsche schepen moeten beantwoorden. Nauwelijks koesterde men te Londen weer eenige hoop, dat de vertoogen der Britsche regeering effsfct zouden sorteeren of wederom wer den twee Britsche schepen het slachtoffer van aanvallen der rechtsche luchtmacht op havenplaatsen in het gebied der Spaanschu regeering. Namens de Engelsche regeering gaven de premier zelf, en de onderstaats- secretaris van buitenlandsche zaken ant woord aan de parlementsleden, waarbij duidelijk bleek,gpt de Engelsche regeering hapr standpunt inzake de niet-inmengini, en inzake eventueele bemiddeling in htt Spaansche conflict niet heeft gewijzigd. De premier gaf te kennen het een juiste be, slissing te achten,’ook na de jongst? ge- beurtenissen, dat de Britsche regeering be wapening van Britsche schepen, die op Spaansche havens varen, niet bevordert. Het is gebleken, zoo verklaarde Chamber lain, dat daar vele moeilijkheden aan ver bonden zjjn. Zoowel d« Britsche als de Fransche pers wyden veel aandacht aan de jongste ont wikkeling van de'Spaansche problemen. Op merkelijk is een beschouwing van de Time», welk vooraanstaand Jïngclsch blad er op wjjst, dat „het belachelijk is te meenen, dat iedere buitenlandsche avonturier,, die een maatschappij opricht, waarvan hetvoor naamste centrum van actie ergens in hei Britsche rijk is gelegen, aanspraak kan ma ken, op alle rechten verbonden aan het bezit van Britsche nationaliteit, hierby inbegre- pen het recht ons in moeilijkheden te bren gen met andere mogendheden.” Wel dient men volgens de Times de wettige handel te beschermen; men stuit dan echtci op de moeilijkheid ,hoe vast te stellen wat onder „wettige handel” dient te worden volstaan. Franco zelf, aan wien de rechten van oor logvoerenden niet zijn toegekend, kan daar door niet wettelyk vaststellen, wat ondei contrabande dient te worden verstaan. De niet-inmengingscommissie heeft daarvan bij de uitvoering van haar taak een definitie gegeven, welke echter noch auto’s noch le vensmiddelen noch verscheidene voor de oorlogsindustrie zeer belangrijke grondstof fen omvat.' Franco heeft onlangs het voorstel doen toekomen aan de Britsche regeering, een of meerdere „neutrale" havenplaatsen in het Spaansch regeeringsgebied aan te wijzen Niets is groot, als het niet tevens goed is. 17 -.V ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15 Abonnementen werden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyh dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400.

Goudsche Courant | 1938 | | pagina 1