llijd DE 4 lliee en sen DL handel NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, bodegraven, boskoop, GOUDERAK, HAASTRECHT, „MOORDRECHT, moercapelle, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. No. 19764 Donderdag 30 Juni 1938 Dit blad verschijnt da gelijks, behalve Zon- en Feestdagen ZAL MEXICO’S VOORBEELD SCHOOL MAKEN Venezuela’s petroleumpolitiek. ASSEN SNOT m. l*t '.-*3 WelkdtjPfhuis Bij examens Mijnhardt’s Zenuw- tabletten. Niet senuwachtig en helder in denken. Koker 75 ct. met den naah; Mynhardt erop. Franco’s concessies. 77e Jaargang Japansche troepen bij Gele Rivier samengetrokken. Japan worden gc- BINNENLAND. lot door. BUITENLANDSCH NIEUWS. De waan is kort, ’t berouw is lang. effend. FEUILLETON. Inzake de (Werd* verve', dl lELEFOON 331«. X het uit gevoerde Goede betrekkingen tusschen regeering en oliemaatschappijen. I EN GLAS NOTEN >erd met enteeke- ARTEN itgevers JOUDA. GOUDA. >len in Nederland.) upeuse en Leerares AAR. ne verstrekt. ETTAU, Leerares. ild- m’n geheu- I MANDEN. urreerende prijzen De wonderlijke belevenissen van dr. Kaiserlien. door WILL AMBERG. De beklaagden zullen terecht staan voot een bijzondere rechtbank, welke onder lei ding van Jesjof persoonlijk zal staan. heeft gehouden in het door de Japanners bezette deel der stad, waarbij een honderd tal personen werd gearresteerd. Vrijdag zal een geregelde luchtpostdiens'. tusscheft Sjanghai en OOSTENRIJK. Joodsehe advocaten te Weenen geroyeerd. Onder toepassing van de verordening in zake het beroep van advocaat zij r 720 Jood sche advocaten als lid van de Weensche balie geschrapt. Verder wordt gemeld, dat een joodsch koopman, Martin Crossberg, werd gearres teerd. Hij was voorzitter van den Oosten- rijkschen bond van veehandelaren en wordt ervan beschuldigd door zijn speculaties de vleeschprjjzen in Oostenrijk te hebben op gedreven. Contra Dr Kaiserlien, Heinz, tenburg, Kantstraat 12 gebruik gemaakt om de klanten op te schepen met minder gangbare artikelen Toen bijvoorbeeld de uien schaarsch wkren moesten de Berljjnsche huisvrouwen in vele winkels een groote ’hoeveelheid rabarber koopen, voor zij enkele uien konden machtig worden. Om goede handappelen te krijgen, moest men menigmaal veel bijna onbruik- -x Izlio ni 18 Rodmer neemt zijn bezoeker in grootste verbazing van het hoofd tot de voeten op. Had Kaiserlien niet op zoo kalmen toon gesproken, dan zou Rod mer’s twijfel omtrent de toerekenings- vatbaarheid van zijn clfënt zeker nog zijn toegenomen. Op dit oogenblik^echter maakt Kaiserlien een verstandigen en uiterst respectabelen indruk. Neen! vervolgt Kaiserlien, en nu bekruipt hem 2blfs een soort galgenhu mor, als ik me niet geweldig vergis, ben ik tot dusver nog nooit getrouwd geweest zoodat ik ook wel niet gescheiden zal zijn. U treft echter geen schuld, wanneer u verkeerd bent ingelicht. De zaak is deze, dat een paar oplichters een net om mij heen hebben geweven, waarvan de mazen steeds dichter schijnen te wor den, zoodat ik voorloopig geen kans zie mij eruit te bevrijden. Rodmer begrijpt het nog niet heele- maal Maar ik heb toch zelf een af schrift van de gerechtelijke overeen komst gelezen, waaruit blijkt, dat u uw vrouw een schadeloosstelling hebt toe- gèkend. van eigen kleeding. Berlijn-Charlot- L32, gedaagde, in rechten vertegenwoordigd door dr. Vogt, advocaat en procureur te Berlijn. Betreffende levensonderhoud en bij komende vorderingen kwam tusschen partijen de volgende regeling groothandelaars en winkeliers ten aanzien van de praktijk van. den „gekoppelden ver koop" die zich zeer verbreid heeft, vooral in den groenten- en fruithandel. c„ in de laatste maanden hebben winkeliers opend. De vliegtuigen zullen driemaal wel van de schaarschte van zekere producten kelijks van Sjanghai vertrekken, zijn vrij heid binnen 'hef kader van het internatio naal recht hernemen. baar fruit koopen. Ook sinaasappelen, die thans in het geheel niet te krygef zijn, konden toen slechts gezamenlijk met ande re goederen gekocht worden. In zijn waarschuwing zegt graaf Holl dorf, dat hij|, die deze reeds eerder verboden praktijken toepast, streng gestraft zal wor den. De verontschuldiging dat de winke liers tot die methode gedwongen worden, doordat de groothandelaars haar ten op zichte' van hen toepassen., zal'niet meer .aanvaard worden. Ook de groothandelaars moeten hun leven beteren. In het vervolg zal intusschen niet alleen de verkooper, maar ook de koopèr die zich 'met deze praktijken accoord verklaart, strafbaar zijn. Kaiserlien, Edith, Berlijn, Aschaffen- burgstra.t 19, elscheres, In rechten ver tegenwoordigd door dr. Arnheimer, ad vocaat en procureur te Berlijn Geen staking sinds drie jaren. Sinds de politieke woelingen onmiddellijk na den dood van president Gomez, nu drie jaren geleden, heeft zich in de Venezuelaan- sche petroleumindustrie gee staking meer voorgedaan. De petroleumproductie in Ve nezuela is, van eenige schommelingen ge durende de crisis afgezien, voortdurend ge stegen. Met een productie van 186.852.000 vaten of 9.18% der wereldproductie nam Venezuela in het jaar 1937 na de Vereenig- de Staten van Noord-Amerika en Rusland de derde plaats ondier de petroleumprodu- centen der wereld in. Intusschen stijgt de productie nog verder en het onderzoek naar nieuwe voorraden in de petroleumgebieden van Maracaibo en ten Oosten van de stad Bolivar worden met bekwamen spoed voort gezet. De politiek van de regeering van presi dent Contreras wordt zoowel tegenover de petroleummaAtschappijen alsook tegenover de arbeidersvereenigingen enkel en alleen door de algemeene belangen van het land geleid en is erop bedacht, den petroleum - vrede” in Venezuela te handhaven. in uci iicuuciut urtiavi, genujia „ue gren zen van den invloed”, wordt de mogelijkheid verondersteld, dat lord Perth in zijn onder houd met Ciano de ItalUanschc regeering leeft uitgenoodigd haar invloed bij Franco aan te wenden ten einde eenige wijziging te verkrijgen in diens by den luentoorlog ge truikte me’hoden. Volgens de door het blad ontvangen in lichtingen zou graaf Ciano hebben geant woord, dat Rome, de vriend is van de natio nalistische regeering van Franco en vurig wenscht;. dat deze de overwinning behaalt. Italië heeft echter altijd de politieke onaf hankelijkheid van het nationalistische Spanje geëerbiedigd. Het oefent wel, zoo- als dat onder vrienden geschiedt, een be scheiden invloed uit, maar die invloed heef- grenzen^ welke Italië nooit wil overschrij den. De oorlogvoering en de oaarbü ge bruikte methoden bijvoorbeeld moeten ge heel worden overgelaten aan het Spaansch»' opperbevel. Bepaling vetgehalte industriemelk. Volgende jaar verplicht en onder controle. Ter wering concurren tie-uitwassen. Het Alg. Handelsblad verneemt, dat de regeering voornemens is, om met ingang van 1 Januari a.s. aan alle zuivelfabrie- t ken bindend voor te schrijven, alle in- .dustriemelk in den vervolge uit te be talen, op basis van het vetgehalte welke laatste dan. zal moeten worden bepaald volgens één uniforme methode en onder controle van de overheid. Het is de bedoeling, deze regeling te doen steunen op de Landbouwcrisiswet 1953. De bedoeling van dezen maatregel zal zijn, om een einde te maken aan den toestand, dat met de bepaling, van het vetgehalte soms wordt „gesmokkeld", zooals een half jaar geleden voor den kantonrechter nog weer een$ is gebleken in het geval eener Friesche coöp. zuivel fabriek. Meestentijds blijken deze metho den niet naar bulten. Teneinde door oogenschijnlük hooge prijzen per vetprocent zooveel mo- gelijk melkleveranciers tot zich te trek ken ten koste van andere fabrieken, zijn sommige fabrieken er toe overgegaan, om het vetgehalte laag af te lezen, waar- na zij dan per vetprocent een hoogeren prijs uitbetalen. Deze weinig elegante concurrentie-wijze, dit uiteiadelijk niet in het belang is van de zuivelindustrie in ’t algemeen, noch in dat van de vee houders,’wil men nu van overheidswege Uitroeien door de vetbepallng uniform en onder cbntrole te doen geschieden. Tn het geval van de Friesche fabriek b.v. voegde men te veel kaliumbichro- naat-oplossing aan de melkmonsters toe, waardoor een meer dan normale verdun ning ontstond, zoodat het vetgehalte laag uitviel. Ten aanzien van het doen uitbetalen der industriemelk mede op grond dér hygiënische qualltelt hetgeen in voor- i bereiding is werd nog geen definitieve beslissing genomen. i Speciale maatregelen tegenover Britsche schepen. De Britsche agent te Burgos, Hodgson, is gisteren uit Spanje vertrokken en word' vandaag te Londen verwacht. Men verwacht, dat hij het antwoord van Franco zal brengen op de Britsche protes ten tegen het bombardeeren van de Britsche schepen. Uit Rome meldt Reuter, dat volgens een artikel van Gayda in het „Giornak* d’Italia’ Ciano gisteravond den Britschen ambassa deur in kennis heeft gesteld van de door Franco gedane concessies: lo. De ^Britsche scheepvaart zal niet meer door rechtsche vliegtuigen worden aangevallen; 2o. de vliegers zullen zoo mo gelijk by het bombardeeren van Spaansche havens de Britsche vlag sparen; 3o. Er moeten vrije havens, toegankelijk voor de internationale scheepvaart voor wettigen handel op republikeinsch gebied worden aangeduid. In het bedoelde artikel, getiteld „De gren- Permitteert u, dat ik dat even over - neem? vraagt Kaiserlien. Ook dit kan Rodmer bezwaarlijk wei geren. Hij komt Kaiserlien zelfs met pa pier en potlood te hulp Als u dan nog een paar minuten tijd voor me hebt; zegt Kaiserlien, als hij met een en ander gereed is, zal ik u inwijden in de geraffineerdste opllch- terstruc, die wellicht ooit te uwer ken nis is gekomen. Voordien echter verzoek ik u mij nog twee vragen te willen be antwoorden. -r En die zijn? Wanneer zijn de effecten en het geld bij u afgehaald? I Dat kan ik u zoo wel meedeelen, antwoordt Rodmer. Dat yas gistermid dag. Dat ligt nog versch in m’n geheu gen. En weet u ook wie een en ander opgenomen hèeft? Ja, dat is van uw advocaat, dr Vogt uitgegaan, ten behoeve van uw echtge- noote Wij zouden het gevraagde zeker niet hebben afgegeven, als wij het amb- telijke stuk van de gerechtelijke over eenkomst niet in handen hadden gehad. Natuurlijk! geeft Kaiserlien toe. Ambtelijke stukken zijn gewoonlijk niet 1 aan twijfel onderhevig. Maar desondanks verzeker ik u, dat ik voor het eerst In mijn leven van een mevrouw Kaiserlien hoor. Ja, maar hoe is dat dan mogelijk? DUITSCHLAND. Geen uien zonder rabarber. Groenten- en fruithandel te Berlijn gewaarschuwd. De Berlyn sche correspondent van de „Times” meldt, dat de hoofdcommissaris van politik te Berlijn, graaf Helldorf, een scherpe waarschuwing heeft gericht tot Kaiserlien Heinz”. III. De kosten van het geding wor- Zoo, dus mijn vrouw heet Edith! - den geacht hierbij tevens te zijn ver- constateert hij met iets van een glim lach. Dat is tenminste geen onaardige j naam! (lOlUStHE (IHIIAXT. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring 1—5 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels ƒ1.55, elke regel meer ƒ0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslaig op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceeraen prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnn worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. (Van onzen V.P.B.-correspondent.) Met begrijpelijke spanning heeft men zich in Europa afgevraagd of niet ook in de andere Midden- en Zuid-Amerikaanscne staten, in het bijzonder in Venezuela, waar ook de Koninklijke Sihellgroep groote be langen heeft, de Mexicaansche gebeurtenis sen navolging zouden vinden. Hoewel nu de veranderingen op het gebied der Mexicaan- sche petroleumpolitiek in Venezuela met groote aandacht gevolgd worden, wjjst toch niets erop, dat eenigerlei maatregelen te gen de in Venezuela werkende groote bui- tenlandsche petroleummaatschappijen ge nomen of ook slechts door de openbare mee- ning verlangd, worden. De beteekenis van de petroleumindustrie voor het Venezue- laansene econonuscne leven is zoo groot en de sociale en loonpolitiek van de maat schappijen biedt zoo weinig punten tot den aanval, dat vyandelyke stemmingen tegen de buitenlanusche ondernemingen nier moei- lyk kunnen opkomen. Van de inkomsten van den Venezuelaan- schen staat in het fiscale jaar 1937/1938 komen, op de onmiddellyke afgaven der pc - troleummaatschappyen alleen reeds 80 mil- lioen bolivares. Deze som wordt nog door de invoerrechten op de door ue maatschap pijen geïmporteerde materialen verhoqgd tot ongeveer 100 millioen bolivares of 40% van het totale Inkomen van den staat. Uitstekende arbeidsvoorwaarden. De uitgaven der maatschappijen vooi luo- nen en salarissen hebben in het afgeloopen jaar ongeveer 75 millioen bolivares bedra gen, Het minimum loon van een arbeider in de petroleumindustrie bedraagt 8 bolivares per dag; dat is meer dan de door den staat bezoldigde arbeiders ontvangen en aanzieu. lijk meer dan betaald wordt door den land bouw, die immers ook over het afvloeier van arbeiders naar de petroleumindustvie klaagt. De petroleumarbeiders wonen vrij van huur in uitstekende woningen, die van electrisch licht en gasverwarming, welke eveneens kosteloos zyn, voorzien zijn. Gratis is ook het onderwys voor de arbeiderskin deren, de medische behandeling der arbei ders en het gebruik van de autobussen en andere transportmiddelen der maatschap pijen, die de arbeiders naar de plaatsen hunner werkzaamneid brengen. Ook arbei- ders-sportvereenigingen en arbeiuersspaar- banken zjjn met financieele ondersteuning van de maatschappijen opgericht. Deze politiek is in overeenstemming zoo wel met de economische belangen van de maatschappijen, die zich daarmede van een ongestoorde activiteit verzekeren, alsook met die van de arbeiders. ITALIë. Groote hitte in het Noorden. Tal van slachtoffers. In Noord-ltalië neemt de hitte voortdu rend toe. Onder de landbouwers, die met den hooioogst bezig zijn, hebben zich zeven gevallen van zonnesteek voorgedaan. Te Bologna zijn op straat zes menschen dooi de hitte bevangen en bewusteloos geraakt FRANKRIJK. Complot tegen den Russischen volkscommissaris van binnenlandsche zaken. Talrijke arrestaties onder de Gpoe. De ^Paris Midi” meldt uit Riga, dat een samenzwering is ontdekt om Jesjof, den Russischen volkscommissaris van binnen landsche zaken, te vergiftigen. De Lithau- sche kok van Jesjof, PLakaitis, die reeds 10 jaar in diei.st is van Jesjof, had opdracht gekregen hem vergif toe te dienen. In verband hiermede heeft Jesjof tal rijke arrestaties verricht, waaronder talrij ke ambtenaren »van de Gpoe, zooals Tsjer- bakof, die het vergif heeft verstrekt en een secretaris van Jesjof, Brodeki. Jesjof zou van deze gelegenheid gebruik maken om de* politie geheel te hervormen j ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15 Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyh dagelyks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. Het is eenvoudig verbijsterend, wat men in vier uur tijds presteeren kan, wanneer men alle krachten Inspant en daarbij diep doordrongen is van het be sef, dat er snel moet worden gehandeld. i Kaiserlieh speelde het klaar tusschen twee en zes uur eerst den advocaat, dr. Vogt en vervolgens dr. Arnheimer te be zoeken, daarna zijn schreden te richten naar de griffie van de Arrondissements rechtbank, Berlijn III, vandaar den pre sident van de rechtbank met een bezoek te vereeren om vervolgens op advies van deze nogmaals naar de griffie terug te keeren, dan den cirkelgang grlffie-pre- sident-griffle nog eens te Herhalen, hier na den ambtenaar van den Burgerlijken Stand zijn opwachting te maken om dan tenslotte in de Klelstraat nog recherche- 1 werk te verrichten vraagt Rodmer, den wanhoop nabij. O, zooiets is zeer goed mogelijk! zegt Kaiserlien bitter Als Je «maar een i fatsoenlijk mensch bent en Je prompt aan een gesloten contract houdt. Mijn 1 ongeluk is namelijk, dat ik mij contrac tueel verplicht heb, over een door mij ondernomen reis naar het buitenland het diepste stilzwijgen te bewaren en dat ik deze verplichting inderdaad b^n na gekomen. tot stand I. De gedaagde, dr. Heinz Kaiserlien machtigt mevrouw Edith Kaiserlien bij de DeDl-Bank te Berlijn, filiaal Witten- bergplein, een bedrag van 50.000 R.M. zegge vijftigduizend rijksmark, alsmede de zich daar ten name van dr. Heinz Kaiserlien in depot bevindende waarde papieren, op te nemen. II. Met deze regeling verklaart me vrouw Edith Kaiserlien zich van alle, uit .'de echtscheiding voortvloeiende kosten voor levensonderhoud en voer alle eischen ten aanzien van de door haar ten huwèHjks aangebrachte goederen, finaal gekweten. Moordaanslag te Sjanghai. Guerillatroepen zeer actief in Oost-Hopei. Volgens een officieele Chineesche mede deling uit Hankau heeft de Gele rivier thans 400 vierkante myl overstroomd, waardoor ongeveer twee millioen menschen worden getroffen. Ten Westen van het over stroomde gebied pogen de Japansche troe pen de Gele rivier over te trekken, voor een nieuwen aanval op Hankau. Het gebied ten Noorden van de rivier is vol Japansche troepen. Naar het Chineesche persbureau uit Tientsin verneemt, zyn de Chineesche gue rillatroepen zeer bedrijvig in Oost-Hopei. Zij hebben de districten Joeatjen, Tsoen- hoea, Soehsien en My'oen heroverd. De Ja pansche troepen hebben zware veriiezen ge leden. De '3hineezen hebben den nieuwen spoorweg, die Peiping met den Koepeikau- pas verbindt, afgesneden. Gistermorgen is een lid van de door de Japanners begunstigde Tatao-regeering, Tsjen Deh Ming genaamd, het slachtoffer geworden van een politieken moord. In d’ drukke Peking-straat werd een pistoolschot op hem gelost en toen hy poogde j-e vluch- i ten, werd- een waar snelvuur op hem ge opend, waardoor hy dood ineen stortte. De daders wisten te ontkomen. De aanslag heeft verbazing gewekt, aan gezien de Ja- pansche politie gisteren no^ een razzia Dat kan! zegt kaiserlien. Ik neem onmiddellijk aan, dat men u zooiets on der de neus heeft geduwd. Maar deson danks verzeker ik u, da* ik nooit ge trouwd ben geweest. De heer Rodmer schudt in wanhoop het hoofd. Het is alles zoo tegenstrijdig en onduidelijk. En bovendien werd het 1 al vrij laat. Hij had nu werkelijk geen lust meer om nog langer met dien dr. Kaiserlien te blijven praten. Of de m^n nu vrijgezel, getrouwd of gescheiden was, liet hem per saldo koud; hoofdzaak was, dat hij zelf geheel volgens^ijn plicht had gehandeld. - - Kaiserlien raadt, wat er in het hoofd van den ander omgaat. Ik zal u niet langer ophouden, meneer Rodmer, stelt hij hem gerust. Slechts nog één klein i verzoek. Hebt u misschien de gerechte lijke documenten bij de hand, op grond i waarvan u mijn rekening hebt belast? i Rodmer kan dit verzoek niet weigeren. i Hij snuffelt eenige minuten lang tus- schen karthotheken, correspondentie en 1 acten, maar eindelijk vindt hij dan toch, wat hij noodig heeft. i Hier heb ik het! Kaiserlien strekt er onmlddellijk de l hand naar uit. En we*r bekruipt hem dezelfde galgenhumor. U moet weten, dat ik er langzamerhand routine in krijg dergelijke ambtelijke stukken, die mij zelf betreffen, maar van welker Inhoud ik nochtans geen notie heb, door te wor stelen. Dit is al oorkonde nummer drie! Het opschrift luidt ditmaaj niet Stel zenberg contra Kaiserlien. Het is eenigs- zins pikanter: „Kaiserlien Edith contra

Goudsche Courant | 1938 | | pagina 1