De problemen van de Landbouw-Crisispolitiek. Het geval-Deterding toegelicht. Nieuwe stap tot coördinatie van het vervoer. Thans ook goederenvervoer door spoor- en tramwegen en wilde binnenvaart er bij betrokken. lij examens Mijnhardt's Zenuw- Beurs van Amsterdam. Iflöde persconferentie over de Landbouw crisispoli tiek, waarvan wij' gisteren gewag hebben gemaakt, is de Deterding-affaire, zooals te begrypen was, mede het onder werp geweest ,voor meerdere vragen. De bij deaw aangelegenheid betrokken Regeerings- commissaris heeft daaromtrent de volgende uiteenzetting gegeven; Dr. Deterding heeft een groot bedrag be schikbaar gesteld om verschillende land bouwproducten, waarvan in Nederland een surplus was, op te koopen, zulks zoowel om de belangen van den Nederlandschen land bouw als die van Duitschland te dienen, ter- aanmoediging van het ruilverkeer. By' de eeiste besprekingen, die terzake door den heer Deterding zeiven met de Nederlandsche autoriteiten zyn gevoerd, is toentertijd niet duidelijk komen vast te staan, of de heer Deterding altijd en voor ieder artikel slechts de terzelfder tyd door Nederlartd by export bedongen, laagste prijzen zou betalen, dan wel een prys, die door de uitvoerende in stanties van beide partijen zonder deze over weging als redelijk werd beschouwd. In de besprekingen tusschen de uitvoerende in stanties, die wat de artikelen varkens, aard appelmeel en zuivelproducten betreft, van regeeringszyde zyn gevoerd door den Re- geeringscommissaris voor den Akkerbouw en de Veehouderij, bijgestaan door de cri- siscentrales, is men niet uitgegaan van een dergelijke baisse- of meestbegunstigings- clausule. Bij deze besprekingen is over prys e.d. volledige overeenstemming verkregen. Toen later bleek, dat er verschil van mee ning bestond omtrent het al dan niet van toepassing zyn eener baisse-clausule, heeft de regeering gemeend, in het algemeen de uitlegging in den door den heer Deterding gewenschten zin te moeten goedkeuren, ge zien het doel der transactie en de door den Nederlandschen landbouw daaruit gekregen voordeelen en mede op grond van het feit, dat het tegenovergestelde in ieder geval evenmin vaststond. Het gevolg daarvan is geweest, dat een overeenkomst tusschen dr. Deterding en de Regeering by monde van den Regeeringscommissaris voor den Akker bouw' en de Veehoudery is getroffen om trent de teruggave van een bepaald bedrag voor de gekochte varkens, terwyl later nog een dergelyke teruggave heeft plaats ge had voor kaas, de eerste van ongeveer 112.000.— en de tweede van 20.000.—. Na deze overeenkomst terzake van de varkens bleek nog eenig verschil van mee ning te bestaan omtrent de vraag, of de heer Deterding ingevolge deze door de re geering aangenomen houding nog rechten sou kunnen doen gelden op eenige verdere teruggave. Hieromtrent zullen nog bespre kingen plaats hebben en dit zijn vermoede lijk de besprekingen, waarop gedoeld wordt in de vragen van de Vereenigde Katholieke Pers. Deze bespreking tusschen dr. Deter ding en de heeren Ministers Colyn en Steen- berghe, waarvan de belegging een gevolg is van een op initiatief van den Regeerings commissaris voor den Akkerbouw en "de Veehoudery gehouden bespreking met den heer Deterding in Februari van dit jaar, heeft tot nu toe nog niet kunnen plaats hebben, uitsluitend omdat het nog niet mo gelijk is geweest een dag te vinden, die allen convenieert. Het is te verwachten, dat deze bespreking in September zal plaatvinden. Onder deze omstandigheden is het moeilijk omtrent he>t geschilpunt naderè mededeelingen te doen. Er is evenwel geen sprake van, dat aan dr. Deterding opzette lijk mededeelingen zyn onthouden. Betreurd moet worden, dat deze aange legenheid aldus verloopen is. Er is even wel van niets anders sprake dan van een misverstand, daar omtrent den overeenge komen prijs de meest volledige overeen stemming bestond en dezie op zichzelf ook volkomen juist en gerechtvaardigd mocht worden geacht. Indien inderdaad zou hebben vastgestaan, dat betreffende den prijs een bindende af spraak was gemaakt in den zin als door dr. Deterding wordt gesteld, en de uitvoerende instanties daarvan van den aanvang af op de hoogte waren geweest, dan zou uiter aard deze afspraak zyn nagekomen. Wel gingen de uitvoerende instanties er van uit, dat een redelijke prijs moest wor den bedongen en dat de speciale heffingen voor Duitschland niet zouden worden be taald. Daarvan zyn deze overeenkomsten uitgegaan. Zoo kon de Nederlandsche Vee- houderycentrale, zonder dat zij meende de afspraak mfet dr. Deterding te overtreden, goedkooper varkens voor andere bestem ming verkoopen en kon ook de Nederland sche Zuivelcentrale volkomen terecht mee- nen een toeslag, die toentertijd voor enkele buitenlandsche markten op kaag werd ge geven ,niet voor deze transactie beschikbaar te moeten stellen. Waarom de crkiaojtkeeriog aan de bedrijven wordt toegekend en dus ook aan vermogende landbouwers. lteeds vaak is er de aandacht op geves tigd dat vermogende landbouwers zich tel kens weer aanmelden voor het ontvangen yan crisissteun, waarvoor de lasten moeten worden opgebracht door talloozen, wie dit zeer moeilijk valt. Ook in de persconferen tie is de vraag naar voren gekomen waar- ,om deze steun vaak wordt verleend aan ver mogende landbouwers, die <laaraan volstrekt geen behoefte hebben. De voorzitter van het college van Rageeringscommissarissen, Mr. Dr. van Rhyn, heeft de juistheid hier van erkend en daarbij verklaard dat de steun inderdaad aan de bedrijven en niet aan de individueele personen wordt ver strekt en ook moet worden verstrekt. Het moge vreemd en onbillijk schijnen, in wer kelijkheid is het geheel normaal. Er is een onderzoek ingesteld naar de gesteldheid van da bedrijven van de steunuitkeering ont vangende vermogende landbouwers. Daar uit is gebleken dat wanneer deze grootere landbouwbedrijven niet zouden worden ge- stexfnd, deze na 10 jaar ten ondergang ge doemd zouden zyn. Éovendien, wanneer de steun niet zou worden verstrekt, zouden de eigenaars dier bedrijven ze verpachten en dan zouden de pachters in aanmerking ko men voor den steun, diie deze menschen dan ook individueel noodig hebben. Dan gaat deze uitkeering min of meer het karakter krygen van individueelen steun uit behoef tigheids ove rwegingen en dat is niet be doeld. De uitkeering geschiedt alleen tot in standhouding van de bedrijven, waarvan het voortbestaan in het algemeen volksbelang noodzakelijk is. wegwet voorgesteld. Het' komt dein minister overbodig voor om na al hetgeen van regeeringswege in de afgeloopen Jaren omtrent de aan vaarde beginselen van de coördinatie van het verkeer is medegedeeld, opnieuw omtrent die beginselen in den breede uit te weiden. Hij moge te dezer plaatse volstaan met nogmaals uitdrukkelijk te verklaren, dat deze coördinatie tot strek king heeft om alle verkeersmiddelen in ons nationale vervoerswezen zooveel mo gelijk hun geëigende plaats te doen in nemen, een plaats in overeenstemming met de diensten, welke zij aan de ge meenschap bewijzen en in de toekomst kunnen bewijzen. Het is niet de bedoeling om door de coördinatie een bijzondere bescherming te geven aan eenig bepaald onderdeel van het vervoersapparaat b.v. de Spoor wegen. Gegeven de nog steeds zeer groo- te beteekenis welke de spoorwegen voor het economische leven hier te lande heb ben, is elke lichtvaardige afbraak van een onderdeel van het ten koste van groote kapitalen opgebouwde spooiweg- stelsel te veroordeelen. Staat echter vast, dat de tot dusver door zoo een onderdeel verrichte taak beter op andere wijze kan worden ver vuld, dan zal het waardeloos geworden zijn van het in dat onderdeel geïnves teerd kapitaal nimmer een beletsel mo gen zijn om tot de meer economische vervoerswijze over te gaan. Met de coör dinatie wordt dus geenszins beoogd een verstarring van het vervoersapparaat, een' tegenhouden van den technisch- economischen vooruitgang. De coördina tie zal een gezond, economisch vervoers apparaat moeten brengen tn het alge meen belang, waarbij tevens de belangen gediend worden van de groote groep der bevolking, welke in het vervoerswezen arbeid vindt. Vergunningstelsel- Het ligt in de bedoeling, bij de coör dinatieregeling een vergunningstelsel in te voeren, van toepassing zoowel op het regelmatig vervoer op bepaalde trajecten over den weg en te water, als op onregel matig vervoer langs een der genoemde Verruiming der machtigingen. Nog geen opheffing der evenredige vrachtver-deeling. Een vergunningstelsel. Ingediend Is een wetsontwerp tot wij ziging en aanvulling van de Zesde, negen de entende afdeeling van de wet van 29 November 1935 tot verlaging van de openbare uitgaven, die een coördinatie van het vervoer van goederen en per sonen mogelijk maken. Op grond hiervan is bij Kon. besluit van 12 Januari 1937 voor het personen- vervoer een regeling in het leven geroe pen, het R.A.P. (reglement autovervoer personen). Bij het opstellen van de regelingen met betrekking tot het goederenvervoer is? gebleken, dat een aanvulling van de bovenvermelde wet noodzakelijk ls om de coördinatie met kans van slagen te kunnen verwerkelijken. De ervaring trouwens met het R.A.P. opgedaan, wijst in dezelfde richting, namelijk dat in ge noemde wet de machtigingen te beperkt zijn geformuleerd. Wat dit R.A.P. betreft, moet krachtens het bepaalde in de tiende afdeeling v$tn de wet, uiterlijk op 15 Februari 1939 (twee jaar na invoering van dit reglement) een zelfstandige wettelijke regeling ln werking treden. Deze wettelijke regeling is thans in gevorderden staat van voor bereiding, in verband waarmede het on- nooüig voorkomt om bij dit wetsontwerp nog in den grondslag van het reglement autovervoer personen wijziging te bren gen. Het is ondoenlijk, wegens de ingewik keldheid van de materie, reeds dadelijk met een in onderdeelen uitgewerkte wet voor het goederenvervoer met motorrij tuigen en schepen te komen, zoodat de minister zich verplicht ziet om thans een uitbreiding vóór te stellen van de mach tigingen, in voornoemde wet neergelegd, welke tot grondslag dienen van de bij algemeenen maatregel van bestuur uit te vaardigen regeling van het vervoer. Met het oog op een doeltreffende coör dinatie wordt thans ook machtiging tot afwijking van eenige artikelen van de spoorweg- en de locaalspoor- en tram tra Binnenvaart. Bij de regeling levert de binnenvaart moeilijke problemen op. Nergens is de verscheidenheid van wegen, waarlangs het vervoer geschiedt, van de bij het vervoer bestaande gebruiken, en van de vervoermiddelen zoo groot alk op dit ter rein. Ten aanzien van een bepaald onder deel der binnenvaart, de particuliere schipperij, geldt de wet op de evenredige vrachtverdeeling, waarvan de intrekking moet geregeld worden bij een vóór l Juli 1938 in te dienen wetsontwerp. Verwacht mag worden, dat na enkele jaren de vervoerscoördinatie haar gun stige werking voor het transportwezen in die mate zal doen gevoelen, dat ook voor de particuliere of wilde binnen vaart betere toestanden zullen zijn in getreden, waarbij een evenredige vracht verdeeling overbodig is. Haar thans reeds op te heffen zal tot groote bezwaren aanleiding geven, door de moeilijke, verhoudingen, bij dit be langrijk vervoersonderdeel met zijn groot aantal kleine ondernemers. Door haar voorlooplg te handhaven fcordt het be lang van de coördinatie-regeling onge twijfeld gediend. De minister is tot de conclusie geko men, dat de eenvoudigste oplossing deze is, dat de noodlge wettelijke bepalingen ten aanzien van de evenredige vracht verdeeling worden opgenomen in het hierbij ingediende wetsvoorstel. Daar mede is dus tevens het verdwijnen van de evenredige vrachtverdeeling gelijk tijdig met hét vervallen van de regeling in den thans voorgestelden vorm vast gesteld. Te dien einde wordt voorgesteld aan de zesde afdeeling van de wet van 29 November 1935 na de artikelen, in het algemeen betrekking hebbende op het goederenvervoer te land en te water, nog een speciaal artikel toe te voegen, be trekking hebbende op het vervoer te water, dat niet in beurtvaart geschiedt en geen eigen vervoer is. Op dit vervoer in de particuliere vaart worden derhalve het vergunningstelsel en evenredige vrachtverdeeling van toepassing ver klaard. Zooals uit de voorafgaande beschou wingen blijkt, heeft het ontwerp ten doel om de machtigingen, vervat in de wet van 29 November 1935 met het oog op een doeltreffende regeling van de coördinatie van het goederenvervoer te verruimen, waarbij ook het goederenver voer door spoor- en tramwegen en dat in de wilde binnenvaart in het coördi natiestelsel zijn betrokken. Vergadering van de Ned. Mij, tot Bevordering der Geneeskunst. De auto van den dokter en de personeele belasting. Ter gelegenheid van de negen-en tachtigste algemeene vergadering der Nederlandsche Maatschappij tot bevor dering der Geneeskunst hield de afdee ling voor hygiëne in het St. Elisabeths Gasthuis te Haarlem onder leiding van* dr. W. B. Smitr een bijeenkomst. O.a. werd behandeld het rapport van de commissie inzake ziekenl>uisverple- ging en klinische hulp in en buiten de ziekenhuizen. Met algemeene stemmen werd het vol gende aangenorpen: Bij een opname frequentie van '24 pet. zal men voor de honoreering der klini sche specialistische hulp moeten reke nen op een bedrag van 1 premie per ziel per jaar Voor elke stijging van pet. voor de opnamefrequentie zal dit bedrag verhoogd moeten worden met 0.17, zoodat wapneer de opnamefre quentie 4 pet. bedraagt per ziel per jaar moet worden betaald 1.60. De gezins contributie zal evenwel voor de zieken- huisverpleging en specialistische hulp gezamenlijk niet hooger kunnen stijgen dan tot een bedrag van 0.25 per week. Voor de ziékenhuisverplegingsverzeke- rlng zullen weistandsgrenzen gelden. Een nota naar den welstand van ver zekerde zal de specialist als plicht moe ten indienen. Met bestaande toestanden moet rekening gehouden worden. De keuze van ziekenhuis is vrij. De gesloten overeenkomst zal wat de specialisten be treft alleen gelden voor die specialisten, die in het specialistenregister der Maat schappij staarr^n geschreven. Bij de rondvraag kwam de personeele belasting op auto's van doktoren ter sprake. De voorzitter van de vereenlging van artsen-automobilisten had van den mi nister van financiën de toezegging ge kregen, dat artsen, die soms hun echt- genoote of hun kinderen in de auto mee nemen bij het afleggen van visites niet voor het volle tarief zullen worden aan geslagen. Uit de discussies bleek echter, dat niet alle inspecteurs overeenkomstig deze minlsterieele mededeellng handelen. Bijzonder invoerrecht op benzine. Geldigheidsduur van de wet tot 1 Januari 1944 verlengd. Wetsontwerp ingediend. Bij de Tweede Kamer is ingediend e?n wetsontwerp houdende nadere voorzie ningen ten aanzien van de heffing van het bijzonder invoerrecht op benzine. Het zal wel geen betoog behoeven, al dus de memorie van toelichting, dat de schatkist, voor zoover thans is te voor zien, in de eerste jaren de opbrengst van het bijzonder invoerrecht op benzine van meer dan 32.000.000 niet kan missen. Het thans aangeboden wetsontwerp strekt dan ook in de eerste plaats om artikel 20 van de wet van, 19 December '31 ln dien zin te wijzigen, dat de geldig- heidsduur van deze wet voorlooplg met j vijf jaren en dus tot 1 Januari 1944 wordt verlengd. Van de gelegenheid is voorts gebruik gemaakt om mede een paar wijzigingen voor te stellen, strekkende om de in art. 1 2bis der wet vermelde meng-verboden ter te haven. Deze wijzigingen zijn door overeenkomstige bepalingen in de j accijnswetgeving Voorts wordt voorgesteld om. aan de aangeduide wet den, naam van „Benzine- wet 1931" te geven. Aanvankelijk lag het in de bedoeling 1 aan dit wetsvoorstel tevens een ontwerp te koppelen voor een heffing op het ge- bruik van tot voortbeweging van motor- rijtuigen gebezigde andere brandstoffen 1 dan benzine en benzol. Om de tijdige af- doening van het onderwerpelijk, aan een termijn gebonden wetsvoorstel zooveel mogelijk te bevorderen, is er echter ten slotte de voorkeur aan gegeven deze bei- de aangelegenheden gescheiden te hou- 1 den. Mr. F, J. Oud weer voorzitter van „Volksonderwijs"? De vereeniging „Volksonderwijs" zal op Zaterdag 5 en Zondag 6 November a.s. in de Handelsbeurs te Utrecht haar al gemeene vergadering houden. De beide aftredende hoofdbestuurs leden, de heer N. Kropveld te Assen en ds. G. Westmijse te Rotterdam, zijn her kiesbaar, maar er is een vacature in het hoofdbestuur ontstaan door het tusschen tijdsche altreden van den penningmees ter, dr. F. W. Bonnet te Utrecht. In alfabetische volgorde stelt 't hoofd bestuur voor deze vacature het volgende dubbeltal voor: de heeren E Geerts Wz. te Haarlem en mr. P. J. Oud te 's-Gra- venhage, die zich beiden bereid verklaard hebben een candldatuur te aanvaarden. Wanneer mr. Oud gekozen wordt, moet het in de bedoeling van het hoofdbe stuur liggen, hem wederom het voorzit terschap aan te bieden, dat hij reeds als opvolger van wijlen den heer Harm Smeenge bekleed heeft, totdat hij minis ter van Financiën werd. Nieuwkoop regelmatig doorgewerkt/cv» als aan het streekplan Voorne—puttT Van de toestanden op Goeree Overfly kee werd een uitvoerige studie gemaakt voor 2oover dit voorlooplg in een cï cept streekplan zal worden opgenom» In den loop van dit Jaar hoopt men het plan, na overleg met de commissie van advies voor de uitbreidingsplannen in Zuld-HoUand aan Ged. Staten aan te De financieele omstandigheden van het Instituut waren niet gunstig. Om voort te kunnen bestaan moet men ver- trouwen op db gaven vart particulieren. Indien deze giften echter zouden vermin- deren, zou een deel van het werk mia- schlen moeten worden stopgezet. GEMENGDE BEKICHTEnT Rotterdam streeft zuinigheid na. Gevolgen van ramp in Valkensteeg. Twee maanden geleden, op 11 Mei werd Rotterdam getroffen door een ont zettende ramp. Een zware muur, staande in de Valkensteeg bij de Hoogstraat, stortte om. Eenige voorbijgangers werden door de vallende muurbrokken getroffen en vonden den dood. Rouw werd hier door gebracht in de gezinnen der slacht offers. De gemeente Rotterdam verklaar de zich aansprakelijk te achten voor het noodlottig gebeuren, en bereid te zijn om het hieruit voortgesproten leed zoo veel doenlijk te verzachten. Tot de slachtoffers behoorden ook vrouw en haar" baby. Onlangs richtte de echtgenoot en vader, de heer O., zich tot het gemeentebestuur van de Maasstad meldt men ons uit Rotterdam met het verzoek, eene schadeloosstelling toe gewezen te krijgen. De stedelijke magis traat bleek bereid om over eeoie regeling te praten. De heer O. die met vijf kin deren is achtergebleven verzocht een tabletten. Niet zenuwachtig en halder in denken. Koker 75 et, met den naam Mijnhardt erop. Amerikaansch toerisme in Nederland. Wij lezen in het maandverslag der Ne- derlandsch-Amerikaansche Kamer van Koophandel Nog enkele weken en het toeristensei zoen is in vollen gang. Vrijwel dagelijks zullen de groote passagiersschepen van uit New-York en Atlantic Coast Parts Europa vertrekken. Mogelijk zal de be zetting van alle schepen niet die dicht heid van 1937, hebben, hetgeen niet weg neemt, dat ook 1938 zich in een belang rijk bezoek van Amerikaansche toeristen zal mogen verheugen. De politieke en daarmede samengaande onrustige toe standen in Europa hebben eenige weken gedreigd de goede vooruitzichten voor het seizoen 1938 ernstig te verstoren. Europa is rustiger geworden, hetgeen zijn weerklank vond in Amerika. Amerikaansche reisbureaux wekken in zeer optimistisch gestelde artikelen het publiek tot reizen op in een stijl, die ons Nederlanders wat overdreven aandoet, doch niettemin getuigt van warme be langstelling voor ons land, waarop het tenslotte aankomt. Nederland biedt dit seizoen den Ame- rikaanschen toerist bijzondere aantrek kelijkheden op de tentoonstellingen te Gouda, Rotterdam en Amsterdam. Ge leidelijk aan worden de gebeurlijkheden bekend ter gelegenheid van het Regee- ringsjubileum van H. M. de Koningin. Een goede gelegenheid voor de reisbu reaux om hun programma's door een omzetting te verbeteren en den vreem deling in de gelegenheid te stellen mede te leven in dè viering van de nationale feesten. Instituut Stad en Landschap van Zuid-Holland. Jaarverslag over 1937. In het jaarverslag over 1937 van het Instituut Stad en Landschap van Zuid- Holland wordt o.m. medegedeeld, dat het totale aantal gemeenten, welke lid. zijn, thans 77 bedraagt, zoodat er sinds de vorige opgave 23 zijn toegetreden. De strijd om betere opvattingen ingang te doen vinden omtrent de plaats waar wel en waar niet moet worden gebouwd, is onverminderd voortgezet. Eveneens is krachtig voortgewerkt aan. de verbete ring van het gehalte der bouwplannen. Overleg heeft in de meeste gevallen tot gunstige resultaten geleid. Het aantal particuliere leden nam in slechts zeer geringe mate toe. In 1937 werden enkele bouwplannen voor betrekkelijk groote objecten, welke tot stand zouden komen met financleelen steun van het Rijk, ingezonden, „waar van de architectonische verzorging be paald onvoldoende was". Om daarin ver betering te brengen, heeft het bestuur zich gewend tot de Regeering met een brief, waarin het o.a. betoogdf dat er alle aanleiding bestaat om naast het geld, dat beschikbaar gesteld wordt voor den aankoop van materiaal, een bedrag - relatief klein ten opzichte van het be drag aan materiaalkosten voor de vervaardiging .van het ontwerp vast te stellen. Op goede gronden meent het be stuur thans te kunnen aannemen, dat in den vervolge meer aandacht aan een vakkundige verzorging der objecten ge schonken zal worden. Wat de bouwplannen betreft, wordt opgemerkt, dat de qualiteit er van in het begin der samenwerking maar zeer langzaam vooruit gaat. Indien een ge meente eenige Jaren met het Instituut samenwerkt, verbetert zij echter meestal. Het aantal te beoordeelen plannen breidde zich uit en bedroeg 413. De wegen hadden de blzondere belang stelling en het Instituut bleef Strijden tegen de neiging om in de directe nabij heid van rijks- of provinciale wegen te bouwen. O.a. werd aan het uitbreidingsplan van bedrag ineens van 365.— en een maan- delijksche uitkeering van 65.—. Tot dit laatste bedrag kwam hij door het salaris van eene huishoudster die voor het intact houden van zijn gezin noodzake lijk is geworden de kosten van levens onderhoud en rentezegels van, zoodanige onmisbare hulp bij elkaar te tellen. On redelijk hoog was dus de wensch van den heer O. geenszins Integendeel! Do gemeente Rotterdam dacht hier over evenwel anders. Instede van zonder te dlfficulteeren het verzoek van den zwaar getroffen heer O. in te willigen, kwam zij met een tegenvoorstel. Zij bood eene som ineens, eerst van 100.daar na van 150.—, en tenslotte van 200.—; voorts eene maandelljksche vergoeding van 32.50. Als nevenbepalingen stelde zij, dat de huishoudster van de gemeen telijke arbeidsbeurs betrokken zou moe ten worden, en dat de maandelljksche uitkeeringen een einde zouden nemen, indien de omstandigheden dit zouden, billijken. Tot dusverre heeft de heer O., begrijpelijkerwijs, nog niet toegehapt. Auto van Prins Bernharu in brand. Op den weg Arnhem—Ede. Vannacht is de gele two-seater van Z. K. H. Prins Bomhard op den rijksweg Arnhem—Ede ter hoogte van het Plan ken Wambuis in brand geraakt. De oor zaak is vermoedelijk het in brand vlie gen van de accu. De bestuurder, een lid van de hofhouding, kwam met denschrik vrij. De auto is naar een garage te Ede gesleept. Nader vernemen wij dat het de „Cord" L 35100 was. Toen de wagen in brand vloog, werd èn politie èn brandweer on middellijk gewaarschuwd. De brandweer kon niet voorkomen dat de auto geheel uitbrandde. De chauffeur moest den wa gen vannacht van Duitschland naar Baarn brengen. Echtelijke twist met ernstige gevolgen. Dochter snelt haar moeder, die mishandeld werd door haar vader, ter hulp en brengt den laagten een ernstige verwonding to«. Gistermorgen, heeft in het gezin van den 46-jarigen F. in de Pr. Hendriklaan te Leidschendam, bestaande uit man, vrouw en drie kinderen, een twist met ernstige gevolgen plaats gehad. Reeds sinds eenigen tijd boterde het niet meer tusschen de echtelieden en kwam het herhaaldelijk tot min of meer hevige botsingen tusschen hen. Ook van morgen groeide een klein geschil tot een hevigeji. twist uit, waarbij de man in niet te toornen drift zijn vrouw ernstig mishandelde, haar trapte en sloeg. De twintigjarige dochter wilde haar moeder te hulp komen en niet wetende haar te ontzetten, greep zij in nood naar een hamer en bracht haar vader daar mede een slag op het hoofd toe. De man zakte bewusteloos ineen. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen en ook de politie was spoe dig ter plaatse. F. bleek er ernstig aan toe te zijn en moest met een zware hoofdwonde naar St. Antoniushove te Voorburg worden vervoerd. Wieg in brand geraakt. Gisteravond omstreeks negen uur is in een woning aan den Stadiohweg te Am sterdam een wieg waarin zich een baby van vier weken bevond in brand ge raakt. Men had in de nabijheid van de wieg een inhaleertoestel geplaatst; de vlam van het toestel had zich aan het. tulle van de wieg medegedeeld. Het kindje, dat ernstige brandwonden opliep is door den G.G.D. verbonden. De brandweer, die inmiddels ontboden was, heeft het vuur gedöofd. Gevangenbewaarders handlange, van gevangenen. Arrestaties te Alkmaar. Wpderom ls deeer dagen, naar de Tel „1, Alkmaar verneemt, een ernstig geval i DUchtsverzaklns van gevangenbe- Ladders aan het licht gekomen. Het be- Stwee beambten alt de stratgevan- Lpnis te Alkmaar, die aan hun zorgen toevertrouwden .gevangenen allerlei vriendendiensten hebben bewezen, waarvoor hun flinke geldelijke beloonin- ppn tii uitzicht werden gesteld. Belde be- Monrders zijn. de vorige week gearresteerd onmiddellijk ontslagen. Zij hebben Siend zich aan verschillende zeer laak te handelingen te hebben schuldig ge- "fjf twee bewaarders waren reeds ver- vheidene jaren ln rijksdienst en hebrièn herhaaldelijk briefjes van gevangenen bulten de gevangenis gebracht en voor hen verzonden naar opgegeven adressen. Voorts zouden zij o.a. sigaretten voor ge- de celmuren hebben Hooge belooningen. ne belooningen, die de gevangenen den bewaarders ln uitzicht stelden voor H»ze vriendendiensten, waren zeer hoog. Voor het posten van één enkel briefje hrinolde een der gedetineerden een ge vangenbewaarder... tien gulden. Hij had het geld natuurlijk niet bij zich, doch de alrekenlng zou later volgen, wanneer de gedetineerde weer op vrije voeten zou zijn Dan had hij wel een bron van in komsten, waaruit hij het geld kon be- talen. De ontrouwe bewaarders waren zoo onverstandig OP deze aanbiedingen van de gevangenen in te gaan en waagden er hun positie aan. De directeur en de an dere leden van het gevangenispersoneel wisten natuurlijk niets van deze geheime vriendendiensten en het'is ook thans nog niet met zekerheid na te gaan, hoe lang de twee bewaarders zich reeds voor deze handlangersdiensten hebben geleend. Twee groote hotels te Soest? Twee leegstaande villa's zouden er voor wprdem aangekocht. Naar wij vernemen bestaan er plannen om vlak bij het paleis Soestdijk een 2-tal hotels te vestigen. De heer Kramer van de Bogaart, eigenaar van drie groote hotels in Ned.-Indië, is momenteel doen de oni het groote buiten „Groenhof" na bij Nieuwerhoek op eenige honderden meters afstand van het paleis Soestdijk aan te koopen en dit te verbouwen en geschikt te maken voor een hotel, 4at hoofdzakelijk dienst zou moeten doen voor Indische verlofgangers met hun fa milies. Een tweede hotel zou men willen maken van de villa Lindenhorst," waar vroeger Mr G. Deketh, de overleden burgemeester van Soest, heeft gewoond. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Goudsche spelers in Zwaluwen-elftal. Te Monster is ten bate van het Groene Kruis een wedstrijd gespeeld tusschen D.F. C. en een Westely'ke ploeg, een z.g. Zwa luwen-elftal, die met 10 won. Bij de Zwa\uwen waren twee Goudsche spelers op gesteld, de Jong van Gouda als back en Hofstede van O.N.A. als midvoor. Programma Juniorencompetitie. AFDEELING A. Groep 1. Gouda A-ONA A, Donderdag 7 Juli. 7.30 uur. GSV A—Haastrecht A, Dondeydag 7 Juli, 7,30 uur. WATERPOLO. De ^oio-competitie. Dinsdagavond1 is voor de competitie -- den Kon Ned. Zwembond te Wadd'vv gespeeld De GouweH.G.A. 0-°< De gisteravond voor den Goud-rN u Zwmkring vastgestelde wedstrijd G.7. c -De Gouwe 2 is uitgesteld. PAARDENSPORT. Concours-Hippique te Waddinxveen. Op Woensdag 15 Juli wordt te Wad dinxveen een concours geouden onder auspiciën van de drie L.R. „De Gouwe- ruiters", „De Schieruiters" en „De Pales- teynruiters". Eers-voorzitter is de heer P- A. Troost, burgemeester van Waddinx veen. Men zal zich herinneren dat ook in 1937 heeft door samenwerking van deze vereenlgingen een concours-hippique Plaats gehad en het resultaat daarvan was van dien aard, dat toen reeds direct besloten dit hippisch festijn perma nent te doen plaats hebben, w van v°oraanstaande personen uit waddinxveen, Overschie, Alblasserdam, Zoetermeer en Hlllegersberg hebben in hm eere_comité plaats genomen, waaruit w w' dat het P°Ken der L.R. aller mede werking heeft en met vreugde wordt be- Kroet, zoodat wij er niet aan twijfelen of ook dit concours zal weer een succes worden. Het programma omvat niet alleen de vnw rubrieken voor L.R. doch ook Da n krieken voor aangespannen 7Poh en' é*a" en tweespannen, waarvoor pot, ?loole Prijzen zijn uitgeloofd, o.a. Jr ^veren medaille van Z. K. H. Prins vfl*iard' aIsook een zilveren medaille 7nm Commissaris der Koningin in hPira and' een waardevolle zilveren ppt, uVan de Coöp. Boerenleenbank en vfirrto ren l>ekerln de dressuurproeven, dnml- 6611 groote collectie zilveren me- ,vele Particulieren enz. °let vergeten en ia ook daar aan de drie, landbouwrijpaarden en geluksprin- gen is aangekondigd. Wij zijn dan ook overtuigd, dat dit concours aller belang stelling verdient en velen zoowel bezoe kers als deelnemers Woensdag 13 Juli zullen vrijhouden om van dit hippisch festijn getuige te zijn. WIELRENNEN. Tour de France. De Nederlanders slaan een uitstekend figuur iin de eerste étappe. De Tour de France 1938 is gisteren aan gevangen. De eerste étappe Parijs—Caen is afgelegd. Nederland heeft een goed re sultaat geboekt. Bij (het peleton van 9 renners dat als eerste over den eindstreep ging, waren Schulte en Middelkamp. De Duitscher Ober- beek won de etappe. Middelkamp legde op de derde plaats beslag en Schulte op de zesde, ondanks dat Schulte onderweg van fiets moest veranderen, hetgeen 2 minuten oponthoud gaf. Een belangrijke factor wa« daarbij dat er een volledige esnheid in dt. Nederlandsche ploeg heerschte, zoodat het dan ook mogelyk was, dat hij door toedoen van v. Nek en Dominicus zyn achterstand zooveel mogelijk inhalen kon. De Fransche veteraan Leducq heeft hoofdzakelijk door 't fraaie rijden van Middelkamn zich de zeg? op het allerlaatste oogenblik zien ontne men. De uitslag van d«n eersten rit luidt: 1. Oberbeck (Duitschland) 6 uur 38 min 25 sec.; 2. Bini (Italië) 6 uur 38 min. 35 sec.; 3. Middelkamp (zelfde tijd); 4. Kim "(België), zelfde' tijd; 5. Weckerling (Duitschland) zelfde tijd; 6. Schulte (Ned 6.38.55; 7. Leducq (Fr.) zelfde tijd; 8. Neu. vllle (Fr.) 6.39.3; 9. Magre (Fr. zelfde ijtd; 10. Martaro (Italië) zelfde tiid. Voorts no 17. Van Nek, 6.39.21; 68. Dominicus; 71. v. Schendel beiden 6 uur 45.20; 88. Hellema-s 6 56.45. STADSNIEUWS. RECHTZAKEN. tallies (Viw jriuwi-uiBHcu eii». 1» Wi.. het Vpe trekpaard (Belgen) noMiiverïeten te ook daaraan de proïïfta™<ittc!>t lle8teed. zoo bevat het voofrT? voor elk wat wlls' daar ook O.R. het groepen springen, klavertje Waalwyksch biljartwonder. Vader en impresario staan tere'ht wegens overtreding der arbeidswet Voor het kantongerecht te 'a-Hertogen, bosch hebben zich wegens overtreding van de Arbeidswet te verantwoorder, géhad de vader en impressario van het z g. „Waal- wyltsche biljartwonder", Keesje de Ruiter. Aan den impressario was ten laste ge legd dat hij den 13-jarigen jongen op 5 Fe bruari te Vught arbeid heeft doen verrich. ten door hem op een biljart tè laten speten. Aar. den vader was ten laste gelfgd dat hij niet had gezorgd, dat vyn dertienjarig1; zoon dien dag geen arbeid verrichtte. De controleur van de Arbeidswet J, M. Thorn uit 's-iHertogenbosch meende dat de biljartséarjees door Keesje de Ruiter ge geven, wel degelijk onder de Arbeidswet vallen, immers men heeft hier te doen met een onderneming tot exploitatie van een kir d teneinde geld te verdienen. De ambteaar van het O.M. vroeg aan de beide verdachten: „Is het exploiteeren van dat kind nu afgeloopen? Dat kind wordt PT - woonweg afgebeuld. Men heeft mij van zeer bevoegde zyde verteld, dat^ h°t een echte zenuwkr.obbel is geworden.' De vader protesteerde heftig tegen de uitlating van den ambtenaar van het O.M en zeide: „Ik heb* de biljartséances van myn zoon altijd beschouwd als sport en nie> als arbeid". De heer Thorn merkte op, dat men hier meer te doen heeft met arbeid dan met sport en Keesje de Ruiter geeft ook les in kunststooten en wordt daarvoor betaald. Reeds meermalen is de vader door de ar beidsinspectie gewaarschuwd zijn zoontje riet langer te doen optreden. Hij heeft daaraan echter geen gehoor gegeven doch hij liet integendeel zyn kind optreden en verbond aan de séances zelfs een loterij Zonder toestemming daarvoor te hebben van den burgemeester van de nlaats w»ar Keesje de Ruiter speelde. Voorgegeven werd dat deze loterij werd gehouden tot stichting van een studiebeurs voor den jon gen, doch het geld is in de zakken van de twee verdachten gekomen. Nog werd vast. gesteld dat de séances meermalen tot m'-d dernacht duurden en den volgenden morge. moest Keesje weer op tyd op school zijn De ambtenaar van het O.M requisitoir nemend, achtte bewezen, dat zoowel de y der als de impressario zich aafi overtreding van d? Arbeidswet hebber schuldig ge maakt. Hij eischte tegen ieder van hen ?en geldboete van 50 subs. 50 dagen hechte nis en hy vroeg aan den kantonrechte1 schriftelijk vonnis te wyzen in deze zaak. Over acht dagen zal de kantonrechter zulks doen. Zedenmisdrijf te Oss. Verdachte gaat in hooger b°voep. De fabrikant uit Oss M. Zwanenberg, dlew de rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft ver. oordeeld tot twee jaar gevangenisstraf myi affrek van voorarrest wegens zedenmisdr - venj heeft tegen dat vonnis hooger beroeD aangeteekend. MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt Woerden. 6-Juli. Aanvoer 458 partijen kaas. Prij zen le kw. m. r.m. 23^25, 2e kw. m. r m. 20.50—22, zware tot 26. Handel matig. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. 6 Juli. Hoogste bar.meterstand 769.6 te Müncher Laagste bar.meterstand 752 te Larwich Verwachting: Zwakke tot matige wind, aanvankelijk uit zuidwestelijke richting, til- delyke opklaring, later zwaar betrokken, kans op regen of onweer. tfcrUDA, 6 Juli 1938. 57 vliegtuigen boven Gouda. Rondvlucht uit' Soeaterberg. Een ongekend groot aantal vliegtuigen is vanmiddag over Gouda gekomen. Ter ge legenheid van het 26-jari^ bestaan van de luchtvaartafdeeling Soesterberg, hebben vandaag 57 militaire machines een rond vlucht boven ons land gemaakt. Het eska der passeerde op de thuisreis op slag var. vieren onze stad. Het bestond uit zes esqua - drilles van negen vliegtuigen in V-vorm, yoorafgegaan door drie machines. Het over- komen bood een prachtig schouwspel, dat velen hebben gadegeslagen. Hinderwet. Inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnem veroorzaken. Burgemeester en Wethouders brengen ter algemeene kennis, dat op de secretarie ter visie is gelegd een verzoek met bylagen van van Djjk, wonende Gouwe no. 120, om vergunning tot het uitbreiden van zijn inrichting voor mengen en verpakken van boter en margarine door bijplaatsing van 1 electromotor van 5 P.K. in het perce?! ge legen Gouwe no. 102, kadastraal bekend in gemeente Gouda, en een verzoek om vergunning tot het oprichten van een benzinetankinstallatie met bovnngrondsche aftapir.richting in het perceel gelegen Gouwe no. 124, khdastraal bekend in ge meente Gouda. Op Dinsdag 19 Juli 1938 des voormiddag^ ten 9\'i ure zal op het 'Raadhuis gelegen heid zijn om bezwaren tegen de gevraarrde vergunningen }n te brengen. Gedurende drie dagen vóór dien dag kan op de secretarie der ter zake ingekomen schrifturen worden kennis genomen. Wijziging Algemeene Politie verordening. Eén-richtingsverkeer voor 1 ij wielen. B. en W. hebben besloten, in liet belang van de openbare veiligheid, éénrichtings- yerkeer toe te passen in de" Bur gem. Mar- tensstraaf en de Crabethstraat, n.l. de Bur gemeester Martensstraat, vanaf de zyde van den Burgemeester Martenssingel in de richting var. den Fluweelensinge], voorzoo ver betreft de laatste 10 Meter, gemeten vanaf den Fluwéelensingel, en do Crabeth straat vanaf de zijde van het Stationsplein in de richting van den Kattensingel, voor- zoover betreft de laatste 10 Meter, gemeten vanaf den Kattensingel. Wielrijders zullen dus voortaan op be .doelde weggedeelte,, moeten afstappen en do laatste 10 Meter te voet afleggen. Parkeerverbod. Burgemeester en Wethouders brenger ter kennis dat zij de volgende wijziging in het parkeerverbod hebben aangebracht: De Oosthavcm, voor het gedeelte gelegen tusschen den IJssel en de Lange Noodgod- steeg, met uitzondering van de door hun college als parkeerterrein aangewezen ge deelten; de Westhaven, voor het gedeelte gelegpn tussche tulen ÏJssel en de Korte Noodgod- steeg. met uitzondering van de door hun college als parkeerterrein aangewezen ge deelten. Wedvlucht poetduiven. Zondag hield de Postduivenvtreen. „Het Westen" een wedvlucht vanuit St. Etienne, afstand 734 K.M. In concours 54 duiven. Gelost Zaterdag 5.45 uur. De prijzen wer den als volgt behaald: W. J. de Haan 1 2 11; Rapis «n Versteeg 3 5 7 8 1518; G. P. J. Boer 4 12; J. v. d. Meer 6 16; J. Radix 9 10 17; D. Kraaienbrink 13; J. v. Boon 14. Aankomst eerste duif Zaterdag 19.11.15, laatste duif Zondag 8.53.06. Eindexamen Stedelijk Gymnasium. Voor het eindexamen van het Gymnasium is nog geslaagd voor A Mej. Geertruida Rensma alhier. Examen handenarbeid. M.°j. S. P. Sier is aan de R.K. Kweek school „Sint Joreph" te Bergen geslaagd voor het examen handenarbeid. Zopmestraal vraagt collectanten. Op Zaterdag 16 Juli wordt te uozer stede een Zonr.estraal-collecte gehouden. Hun, die willen collecteeren, wordt verzocht zich aan te melden by de leden van het comité ojf bjj het secretariaat Ridder vnr. Cats weg 87. Een gratis kapabonnemeiit, Onze stadgenoote Mevr. H. Wildschut, is 200 gelukkig geweest om haar inzendmu, voor de groote Lux Toile, Zwo Prijsvraag met een Prijs bekroond te zien, n.l. een kap- abonnement Mi haar kapper, den heer 3. P. Ferwerda, Dubbele Buurt 8, Gouda. Diplome lingerie.maaister. Voor het diploma lingerit-naaister slaag, den de dames Nel Blork, Lena Mourits, Alida van E«k, Anny v. d. Kist, Cathartao v d .Hondel, Tini v. d. Wouden en Annie v. d. Klein, allen opgeleid door d- eerw, zusters van de Westhaven. 40-jarig jubileum. De heer P. H. Schoonderwoerd, wonende Snoystraat 125, hoopt op 13 Juli veertig jaar bij de coöperatie „Ons Voordeel" in dienst te zijn Hij is ohef van den winkel aan de Raam. 'op zijn jubileumdag neemt de Wr Schoonderwoerd tevens afscheid, daar hij wegens het bereiken van de leefty'ds- - gaat. KANTONGERECHT GOUDA. Waa hij het of was hij het niet. Aan het weer zou men niet zeggen, dat het vacantietyd is, maar op de zitting van den kantonrechter van vandaag bleek het j duidelyk: een zeer 8»"oot aantal verdachten liet ve/stek gaan. Wat er aan zaken over bleef, had weinig om het lijf en duurde de zitting slechts een half uur, ongewoon kort. Ook een koopman uit Amsterdam had va- cantie, maar het was voor hem een ge dwongen, want hy is gedetineerd in het Huis van Bewaring te 's-Gravenhage, tot hedenavond, zoodat het uitstapje naar Gou da een voorproefje werd van de wachtende .vrijheid. De koopman kwam uit Amsterdam, het geen men ook zonder dat het er bij gezegd werd onmiddellijk wist, want hy sprak vloeiend Mokumsch. Hy stond terecht we gers het venben zonder vergunning in Oudewater, maar daarvan was niets waar, vertelde hij, in Oudewater had hy niet "e vent. 't Klopte overigens precies, naam, woon plaats, antecedenten. Maar de koopman was er niet geweest en dus kon hy een en ander niet medegedeeld hebben, zeide hy. Dan heeft iemand zeker een valschen naam opgegeven, veronderstelde de kanton rechter, mr. T. de Jong Tzn., die voorts in formeerde waan-oor de ma„ thans zit. 't Bleek ook voor venten te zijn. Ook voor een valschen naam, vroeg de rechter. Neen, in dit geval was de zaak safe. deelde de man mede. Maar Oudewater, dat kon niöt. Besloten werd de zaak acht dagen aan te houden teneinde den veldwachter met den koopman te confronteeren. Waar de venter dar* inmiddels in Amsterdam als vry man hoopt terug te zyn, zal hy zelf zyn reis kosten moeten betalen, hetgeen nu de staat voor hem gedaan heeft. De overige zaken golden het verkeer, ver keerd verkeer dan, want er verschenen ver schillende lieden, die links in de bocht ge reden of by het inslaan van een zijstraat geen richting aangegeven hadden. Tot de laatste groep behoorde een jonge man uit Oudewater, die zich in het motor rijden aan het oefenen was Blijkbaar als verontschuldiging voerde hy aan, dat hy onder toezicht reed. Waar was die contro leur dan, vroeg de kantonrecttter, op d'-' duo? Neen, klonk het verrassend antwoord hij reed er op de fiets een eindje achter... Met een boete van meestal 1.50 werden de overtreders op hun fout gewezen. 40 pond lorren ontvreemd. Ten nadeele van een metselaar is een hoeveelheid van 20 K.G. lorren ontvreemd, welke hy op de vuilnisbelt had uitgezocht en gereed gelegd om mede te nemen. agenda. Thalia-Theater: De duivelsladirg en De nachtsleutel. - Tot en met 31 Augustus dagelijks, behalve des Zondags 106 uur Sint Janskerk, Tentoonstelling Goudsche Glazen 1938. Soc. De Réunie, Logosverband, Woensdag 6 Juli 8 u. n.m. Ds. J. BÖrger. 8 Juli 2.30 uur Veemarkt-restaurant, Af scheid dr. I. H. Nort als leeraar Gymna slum. UIT DEN OMTREK. AMMERSTOL. Doctor geneeskunde. Aan de Universiteit te Leider, is gep.o- moveerd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift „Over tyd en tijdsvormen" de heer P. Th. Hugenholtz. REEUWDE. Ned. Herv. Kerk. Tot organist van de Herv. keik te Sluip wyk is benoemd de heer J. v. Bodig.uve. Jr. inplaats van den heer J. van Podtgra ven Sr., die reeds 26 jaren deze functie ver vuld heeft en thans zyn taak wenschte t beëindigen. GOUDBRAK. Verduistering bij de levensmiddelen distributie. f 500 vermist. Uit het alhier door de justitie ter ge meente-secretarie gehouden onderzoek, waarbij o.a. de Officier van Justitie te Rotterdam aanwezig was, naar de be weerde onregelmatigheden bij de distri butie van levensmiddelen aan de werke- loozen, is gebleken, dat een bedrag van 500 wordt uermist. Men- schijnt hier te doen te hebben met een kwestie die het Burgerlijk Arm bestuur raajtt. Dit bestuur lieeft sedert 1935 levensmiddelen, zooals boter en vet aan de werkeloozen verstrekt, waarbij op elk pakje 4 ct. winst werd gemaakt. Wan neer de winkeliers deze levensmiddelen distribueeren, komt deze halve cent aan de winkeliers ten goede. Sedert 1935 nu, heeft het B.A. op deze handel pl.m. 5G0 winst gemaakt. Men wist blijkbaar niet wat men met deze winst moest aanvan gen. In de raadsvergadering van 12 Maart J.l. was een schrijven van Gedep. Staten, waarin werd verzocht een speci- welke echter niet kon worden verstrekt, daar hiervan geen boekhouding bestond. Bij het verhoor hebben de verantwoor delijke personen verklaard dat zij van meening waren, dat de winst 'voor de leden van het B.A. bestemd was, daar indien de verstrekking vla de winkeliers plaats heeft, de winst aan hen komt. Derhalve hadden zij het geld, dat aan de gemeentekas toekwam, ten eigen bate aangewend. Men had echter kunnen weten, dat het Burgerlijk Armbestuur geen com- mercieele onderneming is, en dat geen winsten mogen worden gemaakt ten eigen bate. Men zegt, daD^het B.A. in z'n geheel, eenige jaren van deze winst een uit stapje heelt gemaakt, eenmaal via den alsiuitdijk door Friesland en eenmaal naar Duitschland. Het B.A. is evenwei nog volledig in functie gebleven, en het juiste winstcijfer kan nog niet worden vastgesteld. Het onderzoek is nog niet geëindigd. ItADiO-FkuUKAdiMA s. Donderdag 7 Juli. Hilvereum I, 1875 en 415.5 Ai. AV RO- Uit zending; 8.Gramofooii (om 8.30 Berichten); 10.— Morgenwijding; 10.15 Gramofoon; 10.30 Viool en piano; 10.55 Declamatie, 11.15 Orgel en zang; 12.Het Kovacb Lajos-orkest (om 12.15 Berichten); 12.45 Gramofoon; 1.16 Carel Albert's ensemble, In de pauze gramofoon; 2.45 Omroeporkest; 4.Voor zieken en thuiszittenden; 4.30 Gramofoon; 4.50 Voor de kinderen; 5.30 Het Kovacs Lajos-orkest en solist; 6.30 Causerie „Zwemmen"; 6.45 Sportpraatje; 7.-— De Staalmeesters en solist; 7.30 Gra mofoon; 8.— Berichten ANP, Mededeel'n- gen; 8.15 Gramofoon; 9.— Radiotooneel; 9.45 Omroeporkest en het koor van de Utrechtsche Muziekschool; In de pauze gramofoon; 11— Berichten ANP, hierna tot 12.— „The jumping Jacks". Hilversum II, 301.5 M. 8—9.15 KRO, 10.— NCRV, 11.—.KRO, 2—12 NCRV: b—9.15 Gramofoon (om 8.15 Berichten); 10.— Gramofoon; 10.15 Morgendienst; 10.46 Gramofoon; 11.30 Godsdienstige causerie; 12.— Berichten; 12.15 Gramofoon; 12.30 K RO-orkest (1—1.16 Gramofoon); 2.— Handwerkuurtje; 3.— Gramofoon; 3.45 Bij bellezing; 4.45 Gramofoon; 5.— CurBU? handenarbeid voor de jeugd; 5.30 All Round Sextet; In de pauze gramofoon; 7.— Be richten; 7.15 Gramofoon; 7.45—8 Reportage event, gramofoon; 8.05 Berichten ANP, herhaling SOS-Berichten; 8.16 Tamboers- en pyperscorps „Jubal"; 9 .Declamatie; 9.30 Vervolg concert; 10wBerichten AN P; 10.05 Het Hollandsch Strijktrio; In de pauze gramofoon; 10.45 Gymnastiekles; 11.— Gramofoon; c.a. 11.50—12 Schrift lezing. LAATSTE BERICHTEN. Alle van jWühe—Smeding, t In den leeftijd van 47 jaiar is, na het on dergaan van een operatie, in het Protes- tantsche Ziekenhuis te 's-Hertogenbosch overleden de bekende schrijfster A. van WyheSmeding, letterkundige te Vught. De „Karimata" Vrydag weer naar de „Lutinel-? De tinmolen „Karimatal* is een week ge leden met schade aan het antoergerei West- Terschelling binnengesleept. 'De werkzaam heden vorderen snel en er bestaat veel kans dat de tinmolen a.s. Vrydag by gunstig weer opnieuw een aanval op het „goud" van de „Lutine" zal doen. WISSELKOERSEN. 5 Juli. 6 Juli. Officieel. Londen 8.96% 8.96% Berlyn 72.80 72.80 Parijs 5.04 5.04 Brussel 30.67 30.67 Zwitserland 41.45 41.45 Kopenhagen 40.02% 40.02% Stockholm 46.22 46.22% Oslo 45.05 45.05 New-York 1.80% 1.80% Beursoverzicht. Hiet voornaamste kenmerk van de valuta markt van hedenmorgen was de- internatio naal zwakkere hopding van den Nederland schen gulden. Het is een verschijnsel, dat zich meer heeft voorgedaan, n.l. dat wan neer de algemeene situatie iets gunstiger beoordeeld wordt, de gulden ten opzichte van de andere deviezen iets zwakker is. Deze houding kwam tot uiting in hoogere koersen voor de andere valuta's. Met name viel te constateeren een ver hooging van het pond sterling tegenover den dollar, welke verhooging in het verdere verloop van den ochtend weer iets inkromp. Zoo lag het pond aanvankelijk op b.95% «i 8.95, om zich vervolgens te verheffen tot 8.967* a 8.967«o, terwijl de dollar terstond vast opende, in navolging van de scherpe stijging welke het Amerikaansche devies gisteren op de Londensche markt vertoonde, om daarna zich te bewegen op 1.81 Is a 1.817m*. Ook de andere deviezen vertoonden iets hoogere koersen en brachten daardoor voor het eerst sinds geruimen tijd, weer eenige activiteit teweeg. De Fransche franc opende op 5.02% a 5.04 en kwam vervolgens op 30.66 a 30.70, de Zwitsersche franc nam aan dc koersstij ging geen deel en bleef gehandhaafd op 41.44 h 41.46|, evenals de rijksmark welke onveranderd 72.77% a 72.82% gold. Do zwakkere houding van den gulden kwa.n voorts tot uitdrukking in een lichtelijk aan trekken der goudprijzen. Zoo golden barer vandaag 2029, gouden tientjes 12.49, gou den dollars 312 en gouden ponden 15.16%. Tn het voorbeurseffectenverkeer waren de koersen der leidende aandeelen algemeen terugloopend, ingevolge de gedrukte stem ming van Wall street. Meerendeels werd eenige punten beneden het vorige peil ge noteerd, hoewel per saldo de verliezen nog al meevielen. De affaire was zeer beperkt en ook in Amerikaansche waarden, welk1 uiteraard iets sterker gedrukt waren, was de affaire niet groot.

Goudsche Courant | 1938 | | pagina 2