Vaeantieweken buiten. Zonnebaden vereischen overleg. Tips voor Uw slasaus. Aardbeien in feestkleedij. Filmnieuws. Recepten. 10<> gram boter' 3 \r~ het best voor het planten stukken te nemen van goede, wat ouder, maar nog groeikrachtige planten. Ui* men rabarber voor eigen ge bruik 01 voor de markt kweekt, men moet nooit anders dan goede cultuur- soorten gebruiken. Krachtig groeien de raoaroerplanten moeten niet te dient opeen staan, doch wel zoo dicht, aat -er geen onbedekte grond meer te zien is. Late bloemkool. Van bloemkool kan men nog een mooien oogst verkrijgen, als men ze in Juli uitplant. Er behoeft slechts etn stuk voedzamen grond voor in ge reedheid te zijn, dat in de eerste we ken gelijkmatig vochtig wordt gehou den. Thans gebruiken we slechts vroe ge soorten, omdat deze het in den be trekkelijk korten tijd die nog beschik baar is, wel weten klaar te spelen. Als het voorjaar mislukking heeft ge bracht, zooals dit jaar voor velen het geval is geweest, kan men daarmede in den zomer nog uitstekende resul taten verkrijgen, omdat de Augustus nachten, die rijk aan dauw zijn, den groei zeer bevorderen. Over het alge meen kan men met vroege soorten, in Juli uitgeplant, op oogst in October rekenen. Voor zulke late bloemkool- tuur leent zich in het bijzonder af ge oogst erwtenianct, nadat het goed be mest is. Bloomen zaaien voor het volgend jaar. Onder de niet-vaste bloeiende pWn- ten zijn er verschillende soorten, die men reeds een zomer tevoren moet zaaien, opdat zij tegen den winter tot krachtige planten zyn uitgegroeid en in het komende jaar vroegtijdig kun nen bloeien. Voorai geldt dit voor het driekleurig viooltje (viola tricolor). In het voorjaar gezaaid, kan het wel is waar nog denzelfden zomer in bloem komen, doch het bloeit dan lang niet zoo overvloedig, als wanneer men het reeds den zomer tevoren heeft ge zaaid en herhaaldelijk heeft verplant. .Bovendien is het juist zoo aantrekke lijk als voorjaarsbloem en dat kan het alleen maar zijn, als het reeds in den zomer is gezaaid. In het najaar kun nen de plantjes dan al op hun defini tieve plaats worden* gezet, doch men kan daarmee ook tot "het voorjaar wachten, als de grond nog niet vrij is. Een dankbaar en mild bloeiend bloempje is ook de vergeet-mij-niet. Ook deze wordt eind Juli begin Aug. gezaaid, in het najaar verplant en ook nog op de plaats van bestemming uit geplant, als men hiermee tenminste niet wacht tot het voorjaar. Men plant ze met 15 c.m. tusschenruimte. Als ze een flinke kluit hebben, kun nen ze nog kort voor den bloei wor den verplant, mits ze zorgvuldig wor den begoten. By alle zomerzaad moet men er rekening mee houden, dat de lucht in Juli dikwijls zeer droog is en de grond snel uitdroogt. Als men dan ook niet geregeld en overvloedig giet, zal men vergeefs op het ontkiemen van het zaad wachten, of, zoo het zaad al is opgekomen, de jonge kiem plant jes Weldra verdord vinden. Dikwijls kan men bij dergelijke zomercultures teleurstelling voorkomen door eenige schaduw aan te brengen, bijvoorbeeld door middel van rijshout of met pa pier bespannen ramen. De Chow-Chow is een z.g. Chinee- sche spitshond, die veel op Sumatra en Borneo voorkomt. De laatste jaren wordt deze hondensoort ook in Euro pa gehouden als luxe-hond, men ziet ze af en toe op tentoonstellingen, een soort kleine keeshond, met stompe snut, kleine ronde ooren en korte romphet haar is wollig en tamelijk lang, meestal roodbruin. V ris ran Wie dit bord voor zich ziet moet x t r o voorzichtig zijn, want hij nadert 'n voor- rangsweg (óók het verkeer van links laten vóórgaan I) Ieder mensch heeft gedurende eeni ge weken ontspanning noodig, men moet den sleur, die het dagelijksche leven brengt, breken. Werkende mannen en vrouwen, studeerende en schoolgaande jongc- menschen hebben allen vacantie. Ook de huisvrouw, die dag in en dag uit bezig is met een reeks van groote en nog meer kleine bezigheden, die haar dagtaak uitmaken, heeft verandering noodig Niet iedereen kan zich de uitgave getroosten om de vacantie in hotels of pensions door te brengen, doch er is nog een middenweg, die verandering mogelijk maakt, n.l. het huren van een optrekje. Vele families doen het op nog billijker wijze en ruilen van huis, doch hierin ligt dan het groote gevaar, dat de huisvrouw zich ver plicht gevoelt toch voortdurend bezig te zijn. Een eenvoudig optrekje aan zee, in de nabijheid van bosch of hei, dat op verhurbn is ingericht, biedt vele voor- deelen, vooral aan gezinnen met kin deren. De geheel andere leefwijze, de indrukken, die men opdoet en de an dere lucht brengen alle gewenschte ontspanning, mits de huisvrouw te vens de kunst verstaat het zich ge makkelijk te maken. Men kookt heel eenvoudig en om dat men veel meer buiten is dan an ders, smaakt zoo'n maal niet minder goed. Met een weinig overleg zijn er verschillende menu's samen te stellen. In de vaeantieweken zal men met nog meer verlangen naar de zon uitzien, dan in den sleur van het dagelijksche leven, hoe welkom zij dan ook moge zijn. Licht, lucht en zon zullen nieuwe krachten geven en meer en meer gaat men over tot het nemen van zonne baden. Zon is gelijk medicijn! De zonne stralen doen het bloed beter door de organen stroomen en doen d^ onmis bare vitaminen ontwikkelen, waaraan wjj in het voorjaar zoo'n tekort heb ben. Helaas zyn er immer nog velen, die dit kostelijke geneesmiddel niet in ge paste dosis tot zich nemen, doch in hun begeerigheid steeds meer eischen dan in werkelijkheid gewenscht is. Vooral gedurende de warme zomer- wagen is het gevaar voor zonnebrand niet denkbeeldig, indien de huid al thans niet ingesteld is op de zonne stralen. Iedere arts, die zijn patiën ten zonnebaden voorschrijft, zal la ten beginnen met een duur van enkele minuten en daarnaar heeft ieder zich te richten, die deze op eigen gezag toepast. Het gaat er niet om, dat men in minder dan geen tijd donkerbruin getint is, doch de bedoeling moet zijn dat het lichaam inderdaad voordeel ondervindt van deze baden. Na den eersten dag begonnen te zijn met vyf minuten, kan men den duur langza merhand verlengen en dan zal men al spoedig ervaren, dat de inwerking dei- stralen op de huid weldadig aandoet. Het gevolg van overdrijven is, dat men een lang niet ongevaarlijken zon nebrand krijgt, *die meermalen ern stige gevolgen met zich brengt. Pijn lijke blaren over het lichaam, flauw vallen, duizeligheid, koorts, zijn nog slechts de minst ernstige gevolgen, meermalen kan de huid zoodanig ver branden, dat de dood ermede gemoeid is. Steeds moeten de oogen beschermd worden door een donkere bril, terwijl een groote zonnehoed, die ook den nek beschermt tegen de inwerking van de felle zonnestralen gewenscht is. Voorts mag men niet vergeten, dat niet iedere huid de sterke zon ver draagt, teryfijl er menschen zjjn, die urenlang/ui de zon kunnen vertoe ven, waardoor zij een- hoogroode kleur krijgen, zonder dat het vurig ge wenschte bruinen volgt. Bemerkt men by het zonnen, dat men een verhoogden polsslag, hoofd- die een minimum werk vragen en zelfs vooraf samengesteld kunnen worden. Wij noemen b.v. op spaghetti of rijst met tomatensaus, ham en sla cf wel aardappel en komkommersla met als toespijs hangop of koude rijstebrij e.d. Koude toespijzen zijn gemakke lijk te bereiden, terwijl men inplaats van vleesch eiergerechten kan nemen en wil men een enkele maal waf an ders, dan is carbonade of biefstuk vlug gebakken. Wil men een dag of middag uitgaan, dan houdt men zich niet al te zeer aan de klok en eet zoo laat als het uitkomt. Niemand behoeft op een bepaalden tijd te vertrekken en de gedachte, niet gebonden te zjjn, geeft zoo'n behageljjk, zorgeloos ge voel. Het kleedingvraagstuk moet even min zorgen brengen, vooral niet, in dien men aanzee of op de hei zit, want daar kan men met zeer eenvou dige, practische kleeren voor groot en klein volstaan. De kinderen behoeven op warme dagen niet meer dan hun badpak te dragen en schoenen om te voorkomen dat zij aan scherpe voorwerpen de voeten bezeeren. Wanneer dan ten slotte alle huisgenooten een handje helpen, dan zal de huisvrouw van een paar onbezorgde vaeantieweken kun nen genieten, mits zij tevens de kunst verstaat alles goed te organiseeren en zich van het werk niet te veel aan trekt. pijn of andere ongemakken krijgt, dan moet men onmiddellijk een scha- -duwrijke plek uitzoeken. Eenerzijds zal men bjj het nemen van zonneba den slechts dun gekleed zijn, doch an derzijds zal men moeten zorgen, dat de huid rijkelijk ingevet is en op ge zette tijden zal men opnfeuw met crè me of amandelolie moeten vetten. Wil men gaarne een gebruinde huid krij gen, dan zal men deze een halfuur voor het nemen van het bad moeten invetten. Inderdaad kunnen zonnebaden uit stekend op het lichaam inwerken, doch niet genoeg kunnen wij herha len, „laat het verstand spreken! en gebruik ze met overleg". Er moest 's zomers eigenlijk geen dag voorbijgaan, zonder dat de een of andere sla op tafel is geweest. Kropsla, komkommer, tomaten ook mengsels daarvan of zelfs nog in gewikkelder samenstellingen, waarin koude aardappelplakjes, een restje ge snipperde worteltjes, wat overgehou den doperwtjes enz. enz. een rol spe len leenen zich voor zoo'n kouden groenteschotel uitstekend. Gedeeltelijk zal de smaak van der gelijke gerechten afhangen van de gekozen groentesoort (en), voor een groot deel echter werkt ook de bij het aanmengen gebruikte saus mee tot'de smakelijkheid. Grondstoffen van een slasaus zijn gewoonlijk olie en azijn, naar verkie zing nog aangevuld met mosterd of peper. Maar 't kanl ook anders: het gaat er slechts om, de groente te vermen gen met een sausje; dat er de schraal heid van wegneemt en dat het aroma verhoogt. Olie kan niet die beide rollen op zich nemen: ze voorziet het gerecht van vet en neemt dus het schrale weg, maar ze vraagt de hulp van azijn en van? kruiden om de sla „op smaak" te maken. De Duitsche huisvrouw kent een hulpmiddel, dat wèl het vette van de olie paart aan het frischzure van den azijn: ze gebruikt voor haar doel wat zure room en haar succes is groot,, vooral als ze nog verschillende ge hakte „toekruiden" (dragon, borage, pimpernel bieslook) aan den room toevoegt. Het resultaat is een zacht- zure, fijn-aromatische sla, hetzij de grondstof bestaat uit kropsla dan wel uit tomaat, komkommer, aardappel of een mengsel van dit alles. Toen de UFA-actrice 'Zarah Leander eenigen tijd geleden terugkeerde van een"" vacantiereis naar haar geboorteland, Zwedeh, vertelde zi van een tooneelspeelster, die ze in haar land gezien had en die volgens haar van een 'bizonder talent blijk had gegeven. Ingrid Bergmann, zoo heette deze jonge vrouw, werd bereid gevonden om naar Berlijn te komen en proefopnamen te maken. Het resultaat is, dat ze thans geëngageerd is en zal dehuteeren in de film „Moderne meisjes", welke door prof. Carl Frölich geregisseerd zal worden. door Marti 11e Wittop Koning. Aardbeien zyn op zichzelf al een tractatie vooral in 't begin van hun weder verschijnen, als we een jaar lang de geurige vrucht hebben moe ten missen. Een boterham gaat vlug naar bin nen ,als ze belegd is met aardbeien, en een beschuit met de sappige roode vruchten bedekt, vormt in dezen tijd een heerlijk slot van het dagelijksche middagmaal, terwijl een portie aard beien eenvoudig met wat suiker be strooid, als laatste maaltijd vóór het naar bed gaan by iedereen in den smaak valt. Maar er zyn nog meer gelegenhe den, waarbij de aardbei een hoofdrol speeltwe zetten ze ook aan onze gas ten voor en we kleeden ze dan allicht nog een beetje feestelijker aan. In de eerste plaats denken we aan de zeer gewilde combinatie van aard beien met room. In Denemarken is het de gewoonte om eigenlijk deze vruchten en ook allerlei bessensoor- ten) nooit anders te presenteeren dan met een kannetje „flöde", een pro duct dat we het best kunnén vergelij ken met onze Hollandsche „koffie room". Het kannetje „flöde" gaat rond met de aardbeien en ieder giet er wat van over de portie vruchten op zijn bord. „Geslagen room" komt natuurlijk ook in aanmerking; we gaan dan uit van slagroom in plaats van koffie room en we kloppen dien liefst op een koel plekje tot ze zóó samen hangt ,dat de klopper er een duidelijk spoor in achterlaat: vooral niet lan ger kloppen, want dan verandert de geslagen room in een vaste kluit „bo ter" en dat is niet de bedoeling! We kunnen den geslagen room al of niet met wat suiker 'er door afzonderlijk by de aardbeien presen teeren; we kunnen er echter ook de goed droog uitgelekte aardbeien mee vermengen en er dan soezen mee vul len, die voor die gelegenheid met een schaar gedeeltelijk worden openge knipt om voldoende ruimte te geven voor het inbrengen van het vulsel. Een combinatie van aardbeien en geslagen room in meer vasten vorm vinden we ten slotte in de bekende aardbeien-bavaroise, een pudding, waarmee de gastvrouw in deze we ken eer kan inleggen en waarvan ik het recept dus gaarne even laat vol gen. Aardbeienbavaroise (pl.m. 6 pers.). 500 gr. geurige aardbeien, 125 gr. lichte basterdsuiker, 15 gr. witte ge latine, *4 L. slagroom, 2 eiwitten. Begin met de aardbeien te was- schen, schoon te maken en door een fijne paardenharen zeef te wry ven; vermeng de verkregen puree met de basterdsuiker en roer er de in wat kokend water opgeloste gelatine door. Klop den room met de eiwitten stijf en roer er de'aardbeienpurée door; schép nu en dan het mengsel om-en- om, tot ten slotte het vloeibare deel zich niet meer van het schuimige af scheidt, maar er één gelei-achtig ge heel mee vormt. Giet de massa in een niet wat sla olie ingepenseelden (en daarna goed uitgelekten) puddingvorm en laat 55e daarin verder opsteven. Garneer desverkiezende den pud ding op den schotel nog met een om randing van geslagen room, waar door kleine aardbeitjes zijn gemengd (z.g. „Bredasche"). Zeg ereis Smit, jou vader heeft nul overreden, kom jy eens hier! Orkaan". Thalia John Hall tem Dorothy Lai WAAR „ORKAAN" GESCHREVEN WERD. Op een tropisch eiland zochten Nord- hoff en Hall rust, eenzaamheid en inspiratie om belangrijke boeken te schrijven. Achttien jaar geleden gingen James Hall en Charles Nordhoff naar Tahiti om voor Engëfeche en Amerikaansche magazines een reeks verhalen te schrijven over de gevaren en de romantiek van de Zuidzee-eilanden. En nu zitten ze er nog. .Zij deden afstand van alle comfort en luxe, die de wereld hun kon bieden, aange zien ze genoeg hadden van de „hel der beschaving" en zij slaagden erin vrede en geluk te vinden op hun Zuidzee-eiland. Sltechts één bezwaar hebben ze: dat da Zuid zee-eilanden niet nog verder van de be schaafde wereld afliggen, zoodat ze minder toeristen trekken. Toch beschouwen ze hun verblijf daar als tijdelijk. Vraagt men hen, wanneer ze den ken weg te gaan, dan is onveranderlijk hun antwoord: ,,Met de" volgende boot". En eiken keer ,als zy de sirene van een vertrekkende boot hooren, halen ze hun schouders op en zeggen: „We hebben de boot weer gemist. Dan maar de volgende." En zoo is een trip van een paar maanden uitgebreid tot... achttien jaar. Nordhoff en Hall vormen een der zonder lingste, maar ook een der begaafdste schrij versparen ter wereld. Wie hun werk kent -en aangezien de namen Nordhoff en Hall zeer goed bekend staan, zullen dat er velen zijn weet dat dit krachtig geschreven boeken zijn, waarin sterke karakters optre den. Hun Wefde voor eenzaamheid, avontuur en eenvoudig leven zy"n de belangrijkste fac toren voor het scheppen van zulke werken als „Mutiny on the Bounty", Men against sea" en „Pitcairn's Island", om er maar en kele te noemen. Hun laatste roman is „Or kaan", een boek, dat in Amerika zeer groo- ten opgang rnaaktd (by" ,yDe Tijdstroom" in Lochem verscheen een Nederlandsche ver taling van de hand van Mevr. G. J. Weru- rneus Bunink-Ensink) en dat, in navolging van „Mutiny on the Bounty" uitverkoren werd om verfillmd te worden. Samuel Gold en produceerde deze film en had daarvoor liefst een som van 2 millioen dollar uitge trokken. Nordhoff en Hall hateh den oorlog. Maar e oorlog waren hun boeken nooit Beiden waren in den wereldoorlog vliege nier van het beroemde Lafayette Escadrille, maar zy ontmoetten elkaar pas kort na het teekenen der wapenstilstand. Temidden van luidruchtige viering van dit feit stortten zjj, bjj een goeden flesch wijn, hun hart te genover elkaar uit. Zij hadden genoeg van de wereld met zyn oorlog en vechten en verlangden naar volkomen rust. Hall had reeds talrijke magazine-verhaaltjes geschre ven en Nordhoff's brieven van het front, gericht aan zyn moeder, waren ook gepubli ceerd. Zy kwamen thans overeen hun brood met schrijven te verdienen eh zich op Ta hiti te vestigen. In die achttien «jaren is ,hun vriendschap hechter geworden en zyn ze beroemd ge worden. Zij nemen echter geen opdrachten aan, hoeveel ze er ook mee kunnen verdie nen, tenzij' deze een bepaalde attractie op hen uitoefent. Zoo kregen zy, nadat zij de verfilmings rechten van „Orkaan" aan Samuel Goldwyn verkocht hadden, een aanbieding van een andere filmmaatschappij om een filmver haal te schrijven voor 75000 dollar. Het tweetal luisterde aandachtig naar het voor stel, beraadslaagde en bedankte. Wat in Hollywood natuurlijk reden genoeg is om aan hun verstand te twijfelen. DE SPION DER LANCIERS („Lancer Spy") met Dolores Del Rio, George Sanders en Peter Lorre. De sombere schaduw van den Grooten Oorlog ligt reeds eenige Jaren over de wereld. Zoowel de Geallieerden als de Centralen getroosten zich schier boven- menschelijke krachtsinspanningen om de overhand te krijgen. Niet alleen in den vorm van het ruwste geweld zoeken de tegenstanders hun kracht! Evenzeer put ten zij zich uit in pogingen, door middel van list, de overwinning te bemachtigen. De sluwsten en de stoutmoedigsten der officieren worden met deze gevaarlijke taak belast. Immers: de derde oorlogs winter is thans ingegaan, de strijd kan niet eeuwig duren, de wanhoop gaat voor den eersten keer zoo af en toe zijn grijn zend gelaat vertoonen Op de droevig vernielde vlakten van Argonne worden in den winter van 1917 luitenant Baron von Rohbach en zijn oppasser Fritz Mtiller door de Engelschen gevangen genomen. Een feit, zooals er gedurende dien oorlog ontelbare zijn voorgevallen, zonder de minste beteeke- nis. Alleen captain Neville vindt het in teressant. Hij meldt zich bij kolonel Fen- wick en zegt: „Als ik geen idioot ben, kolonel, dan ben ik misschien dronken, maar die Duitsche officier, die we gepakt hebben... baron Hoe-heet ie... die lijkt zóó sprekend op luitenant Michael Bruce, dat ik mij ernstig afvraag..." De Duitsche officier is zichzelf en nie mand anders. Maar het feit is en blijft, dat hij volmaakt gelijkt op een Engelsch zeeofficier en daar wil het Britsche „In- telligency Service" (de Spionnage-Cen trale) partij van trekken. Dus wordt lui tenant Michael Bruce ontboden en men stelt hem voor, dat hij naar het Duitsche leger zal ga&n en de rol overnemen van luitenant baron Von Rohbach. In die rol zal hij wellicht belangrijke gegevens te weten komen, voordeelig voor de Geal lieerden. Dat is gemakkelijker gezegd, dan ge daan. Bruce zou natuurlijk zijn dubbel ganger nauwlettend moeten bestudeeren, heel zijn doen en laten precies moeten kennen en daartoe wordt hij in staat ge steld door middel van een prisma, waar door hij ongemerkt m Von Rohbach's cel kan kijken. Wekenlang bestudeert Bruce op deze wijze den man, in wiens huid hij zal moeten kruipen Een chirurg zorgt dat hij dezelfde liteekens krijgt af komstig van sabelduels, dat zijn haar precies geknipt en gekleurd wordt, naar het model van Von Rohbach. Dan komt de proef op de som. De Duitsche „leute- nant" wordt naar een andere gevangenis gevoerd en Bruce vertoont zich aan den oppasser Fritz Müller. Als deze het be drog ontdekt is nog niets verloren, wijl 'Fritz een arme gevangene is, die nie mand kan waarschuwen. Maar de op passer bespeurt «Iets van de persoons verwisseling. Hij houdt den Engelschen officier zonder twijfel voor zijn meester. En dien nacht weten ze beiden te ont- snappen, wat geen mirakel is, want het is alles zoo geënsceneerd. Een klein vis- schersvaartuig brengt hen naar het vas teland terug, naar Embden, nabij de Hollandsche kust. Militaire muziek aan het Fernbahnhof Potsdammer Platz, duizenden Berlijners ter begroeting aanwezig, de heer opper burgemeester dr. Von Prix, de militaire commandant te Berlijn, generaal Schle- singer von Scheidemühl en nog vele an dere autoriteiten op het perron... zóó komt Bruce in de rijkshoofdstad aan, zóó wordt zijn vastberadenheid tevens tegelijkertijd op de zwaarste proef ge steld! Hij waagt het erop, den Prins als oud vriend familiair te begroeten... En, hij heeft goed geraden, maar 't was een dubbeltje op zijn kant;! Maar er zijn nog moeilijker problemen! Daar is die frftulein Diara, die haar ar- Dobres de, Rio e,i G.'or^e Sanders ,11 de 20tii Century-Foxlilm DE SPION DER LANCIERS Réunie- Koude gevulde tomaten. 1 pond tomaten, 75 gram Parmezaansche kaas (geraspt), 1 afgestreken theelepel poe- dergelatine, 1 eetlepel mayonnaise, peper, JWÈ, 1 theelepel geraspte ui en wat ge hakte peterselie, slablaadjes. Pe tomaten worden gewasschey en afge droogd .daarna van den onderkant een kap je afgesneden en de vruchten voorzichtig Uitgehold. De tomatenbakjes worden be strooid met peper en zout en op een bord weggezet. Da Piup wprdt door een paardeharen zeef ^wreven en in X d-L. van de gezeefde pu ree wordt de gelatine in een klein pannetje opgelost, daarna op een gaspitje verwarmd, 0 at ze geheel is opgelost, waarna de pan un het vuur wordt genomen en de ge raspte kaas bijgevoegd wordt, evenals de van de gezeefde tomaten, het lepeltje geraspte ui, peterselie, peper, zout en mayc AHes wordt gQe<j dooreen gemengd en jeggezet om op te stijven, daarna worden tomatenbakjes gevuld met het mengsel aehMlPg*d'e"<l b'V' °P P'atte glazen ,Z Waarop Mnige a'aMaadje» gelegd W .Naar verkiezing kan men op elk vulsel "W «kek capertjes leggen. Gebraden haantjes met erêmesaus. «r. 1* d.L. melk, UW d.L. room, zout d e 8 a u 2 ««„Pel» blom, zout, De haantjes worden gewasschen, ook van binnen, gedroogd en ingewreven met zout. In een braadpan wordt de boter warm ge maakt en de haantjes paar verkiezing in tweeën gedeeld, rondom bruin gebakken en onder toevoeging v.an wat water gaar ge stoofd. Men kan ze ook in een braadslee b.v, in de oven braden mei dezelfde hoeveelheid boter en hiermede af en toe bedruipen. Braadtyd pl.m. 30 minuten, daarna op een verwarmden schotel overbrengen en begie ten met een saus, die gemaakt is van de gesmolten boter, bloem, peper, zout, melk en room, Bessensap pudding met room. 4 d.L, bessensap, 4 d.L. water, 150 gram lichte basterd suiker, 100 gram fijne sago of tapioca, 1 d.L. room. We brengen het vruchtensap en het water aan de kook, lossen er de basterd suiker in op, strooien er de fijne sago of tapioca in, waarna we de massa zachtjes, 6 h 10 mi nuten laten koken, daarna flink opkloppen en in een glazen schaal doen. De kleine korrels moeten doorschijnend zijn en zijn heel gauw gaar, indien we de verpakte vlug- kokende tapioca of sago bij den kruidenier bestellen. De room wordt opgediend in een kannetje, dus niet styf geklopt, over elke portie wordt een weinig room geschonken Parijsche saus. Voor koude gekookte en rauwe groenten sla. 1 theelepel zout, 1 theelepel suiker, 1 thee lepel mosterdpoeder, 1 theelepel paprika, 1 eetlepel tomatenketchup, theelepel pe per, 2 d.L. slaolie, d-L, azijn of citroen sap. De opgegeven hoeveelheid saus i3 voor meerdere porties en kan, indien voor het gebruik weer opgeklopt in een afgesloten jampot bewaard worden gedurende eenige dagen, Krulden en ketchup worden met een hou ten lepel goed dooreen gemengd, daarna wordt telkens 1 eetlepel slaolie bijgevoegd en met de garde met de kruiden vermengd. Als w(| zes eetlepels oüe op deze wijze heb ben geklopt, wordt dë rest bjjgegoten en ge durende eenige minuten flinp geklopt, daar na mengen wij de azyh of critroensap er door. Kaassaus (bij droge rijst). 1 i/2 L. melk, 40 gr. bloem, 40 gr. boter, 100 gr. geraspte kaas, Vè afge streken eetlepel zout, snuifje paprika. Verwarm roerende de boter met de bloem, voeg daarbij geleidelijk en steeds roerende de melk, laat de saus even doorkoken tot ze mooi gebonden is, strooi er de kaas door en laat die in de saus smelten. Maak de saus op smaak (en op kleur) af met de roode paprika. men om hem heen slaat en hem kust... Wie is zij? Vrouwen hebben een zooveel fijner gevoel voor de kleinste verschillen, dan mannen. Zal hij er in slagpn, haar te doen gelooven dat hij werkelijk Von Rohbach is? In werkelijkheid (en Bruse weet dat natuurlijk niet) heeft deze frftulein Diara Von Rohbach nlmmen gekend. In Berlijn woont een kleermaker, Schratt. Hij is eveneens een, Engelsche spion en dit adres heeft men te Londen aan Brucc opgegeven, teneinde in geval van nood een bondgenoot te vinden. Hij begeeft zich naar het opgegeven adres, om te weten te komen, wie die Frftulein Diara is. Schratt vertelt hem, dat zij een spionne is, zoodat men met haar zeer op zijn hoede moet zijn. Natuurlijk had Bruce onmiddellijk moeten zeggen, dat hij haar nooit tevoren had gezien... Bruce is dus voortaan op zijn hoede jegens den gewaanden Von Rohbach. Maai- niettemin is deze de held van den dag en niemand minder dan Keizer Wil helm persoonlijk speldt hem het IJzeren Kruis op de borst. George Sanders, een der voornaamste acteurs van Hollywood speelt de rol van Michael Bruce. UIT DEN OMTREK. BOSKOOP. Nederlandsche deelneming aan de Wereldtentoonstelling te New-York in 1939. De commissie voor de Nederlandsche Economische inzendingen, Subcommissie voor Land- en Tuinbouw, waarvan deel uitmaakt de heer J. Dijkhuis, maakt be kend dat er voorbereidende maatregelen worden getroffen voor het exposeeren van nieuwigheden van planten in den tuin bij het Nederlandsche Paviljoen. Concours „Concordia". Het belooft een dag van vreugde en feestelijkheid te worden op Woensdag 13 Juli a.s., als de Chr. Harmonie „Concor dia" haar 35-Jarig bestaan hoopt te vie ren. Op Dinsdagavond hoopt de jubileeren- de vereeniging een marsch te maken van haar oefenlokaal, de Chr. Bewaarschool in de Nieuwstraat, naar gebouw „Flora". Nadat de jubilaresse van 8 tot 9 uur een concert gegeven heeft, gaat men over tot iets heel nieuws. Althans voor Boskoop. Volkszang van 9 tot 10 uur in „Flora" onder leiding van den heer Spaanderman. Daar zal wel animo voor zijn. Met een concert wordt die eerste avond gesloten. 1Op Woensdag is 't van half elf 's mor gens tot aan den laten avond den heelen dag muziek en zang. Gemengde-, man nen-, dames- en kinderkoren; harmonie- en fanfarekorpsen zullen meedingen naar de prachtige prijzen, die in over vloed geschonken zijn. Het groote tentoonstellingsgebouw is tot een lusthof herschapen. Bezoek aan Boskoop. Na een bezoek aan de tentoonstelling „De Goudsche Glazen" en de Reeuwijk- sche plassen, werd ook Boskoop bezoerft door 78 leden van de S.D. Vrouwen Arb. B. te 's-Gravenhage. Het gezelschap werd ontvangen door den secretaris van het Propagaiida- comité Boskoop. Onder leiding van den heer B. Bun schoten, voorzitter van de Vereen. Boom- en Plantenbeurs werden achtereenvol gens het Rozarium, het Arboretum en de kweekerijen van de fa. M. Koster en Zoiien bezichtigd. Bij een gezellige thee in Hotel Klaas- sen dankte mevr. Bouma hèt propagan- d a-comité Boskoop en den heer Bun schoten voor de prettige ontvangst. Jammer is wel, dat de eerste kennis making met Boskoop bestond in een pro ces-verbaal, wegens berijden van een verboden weg. De touring-cars waren te zwaar voor de Julianastraat. Scheepvaartverkeer. Door de hefbrug passeerden gedurende de maand Juni 1938 5080 schepen, 3489 waarvoor de brug geopend werd en 1591 I waarvoor de brug niet geopend werd; 2060 maal werd de brug omhoog gebracht. De handelscursus vftn „De Hanze". Maandagavond heeft in het R.K. Ver- eenigingsgebouw de uitreiking der diplo- bals plaats gehad van de handelscursus „De Hanze". Allereerst werden de rapporten uitge reikt aan de leerlingen der le en 2e klas- se, waarna aan alle leerlingen der 3e klasse, behalve één, Jiet diploma kon worden uitgereikt. Het einddiploma ont vingen de dames: mej. Gerda Vogel en mej. Petronella v. d. Togt, en de heeren: H. Smits, D. Rijneveld, B. Oorschot, P. van Wielingen, J. Hoogendoorn, P. de FINANCIEEL NIEUWS. Philips Gloeilampenfabrieken. Divuiend-voorsiei voor gewone aan- üeeien li pet. (ib£ pet.) en voor prei. winstaandeelen 7 pet. (v. j. b£ pet.). Naar wij vernemen zal doorcommissa rissen der N.V. Philips Gloeilampenfa brieken aan de jaarhjksehe algemeene vergadering van aandeelhouders worden voorgesteld ovef het boekjaar 1937'00 un te keeren een dividend van 11 pci. tv. j. 18£ pet.) op de gewone aandeeien en 1 pet. tv. j. pet.) op de preferente winstaeeiende aandeelen. N.V. Geineensch. bezit van aand. Pnilips Gloeilampenfabrieken. Door oen raad vaat beheer der' N.V. Gemeenscnappelijk Bezit van Aandeelen Philips Gioeuampenfabrlejten zal aan de jaarhjkscn» algemeene vergadering van aandeelhouders worden voorgesteld over het boekjaar 1937'38 uit te keeren een dividend van 11 pet. (v. j. 18£ pet.) op de gewone aandeelen en 7 pet. (v. j. 8J pet.) op de preierente winstdeelende aandee len. Rooy, J. W. Streng, M. v. d. Wolf, D. van Hoon, A. Zaal, Jon. v. Gemeren, M. Vuyk, C. M. Vuyk, K. Schorei, J. J. Looman, J. A. Wezelenburg, H. Mens, W. J. Boer, H. w. Groeneveld en D. Taat. Hierna neett het alscheid plaats ge had van den directeur. In warme be woordingen werd door verschillende sprekers net woord gevoerd, waarin dui delijk doorklonk de sympathie, waarmede alien hun directeur haddeno mringd. De heer J. A. wezeienburg sprak na mens de leerlingen een woord van dank en overhandigde de heer Koppen hem een gescnenx, waarop meerdere cadeaux werden aangeboden. In hartelijke woorden dankte de schel dende directeur voor de goede samen leving 01e er altijd is geweest. iYiiüdensl&iidscursus. Na de gehouden examens .van de Er kende MiddenslandScursus onder leiding van den heer A. U. de Ruijter alhier, zijn toegelaten- tot de 2e klas. mej. A. Bro ker; de nceren: J. v. d. Berg, D. Dort- ianu, k. Hoogendoorn, H. Key, M. A. van Teyüngen, a. G. v. d. Toorn, P. C. Ver heul, s. J. Vermeul, H. Verwey. Algewezen i« Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor en het daaronder be- hoorende ambtsgebied werd. gedurende de maan Juni ingelegd 27930.38, terugbe taald 18249.90. Het laatste door dat kan toor uitgegeven boekje draagt het nummer 6244. Het regeeringsjubileum tan Het bestuur van de K.O.V. heeft ec-n voorloopig feestprogramma opgesteld voor de komende feestelijke gebeurtenissen in ons Vorstenhuis. Het ligt in het voornemen het verjaringsfeest als het regeeringsjub1- leum van H. M. de Koningin op één dag te doen plaats vinden. Om dit feest finan cieel «mogelijk te maken heeft de R.O.V. ook ditmaal een verloting georganiseerd waaraan mooie prijzen verbonden zyn. Voor het welslagen vraagt de Oranjevereeiuging de medewerking van de ingezetenen door het koopen van een of meerdere ioten. In- die n daaraan de voorkeur gegeven wordt is de heer J. C. S tra ver penningmeesetr der vereeniging gaarne bereid eventueele giften in ontvangst te nemen. Wegindeeling in de gemeente Boskoop. De afdeeling Wegen en Verkeer van den. B.B.N. (Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland) deelt mede, dat: De wegen in de bebouwde kom der ge meente Boskoop, niet zyrade .provinciale wegen, zijn ingedeeld in wegklasse Bv Deze wegen zijn eveneens gesloten ver klaard voor motorrijtuigen en aanhangwa gens, waarvan de belasting van eenig wiel hej. maximum van 1200 k.g. overschrijdt. Een uitzondering hierop vormen de Zyde- weg (voor zoover deze niet deel uitmaakt van den provincialen weg)den weg van Reijerskoop (voor zoover gelegen binnen de bebouwde kom der gemeente); de Galrry en de Dorpstraat W.Z. (oprit). Burgerlijke Stand. GEBOREN: Johan Wilhelm Everhard, z. v. Th. Brans en J. M. Ebbinge. Allda Apolonia, d. v. G. C. Appel en L. A. Oos- 1 terwijk. Wilhelmina Willempje, d. v. I J. Z. Lapaer en M. van Leeuwen. OVERLEDENGeene, ONDERTROUWD: L. K. J. Ilsink 26 jaar en S. L. Boer 24 jaar. M. Snabel 27 Jaar en C. A. Bosman 27 jaar. I GETROUWD: G. Nederhof 25 Jaar en I A. W. Verweij 25 jaar. Mevrouw: Johan, wat doe je nu, je drinkt afl'le brandewijn op en je zou ze gebruiken om de spiegels schoon te maken. Johan: Dat doe ik ook mevrouw, ik drink de brandewijn en dan idem ik óver de spiegels.

Goudsche Courant | 1938 | | pagina 4