têle^ ETSlI n loopen KING nze voorraad gSSfi OUD— VER 4 No. 19782 Donderdag 21 Juli 1938 Tocht over de Seine door Parijs. 'ELEF. 2500 R IJ Z E N 'ELEF. 2500 Grensincidenten in Mandsjoekwo. enssingel 131. Italianen zouden naar Valencia oprukken. Welkom thuis 77e Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. GRIEKENLAND. Lui ly, Mozart en den begeleider. Een gerucht groeit aan onder het gras. HHJlLUiTON. voorloopig tot uw rol bepalen. Op den I bij vrijelijk over mijn vermogen beschik- CHAUFFEUR LUFFEUR NGE afstanden EKEN, EKENHUIZEN, verklaarde. Ja en? En dat die schadeloosstelling mijn geheele vermogen omvatte! Engelsch koningspaar ontvangen ten stadhuize door het gemeentebestuur van de Fransche hoofdstad. De internationale toestand. Omtrent de besprekingen tusschen Ha lifax, Daladier en Bonnet is na afloop het volgende communiqué gepubliceerd: Het bezoek van den Koning en de Ko ningin van Engeland aan Parys heeft lord Halifax, Daladier en Bonnet de gelegenheid gegeven den geheel en internationalen ‘toe stand, alsmede de problemen, welke speciaal de twee landen interesseeren, te bespreken. Tijdens deze gedachtenwisseling, welke plaats had in den geest van onderling ver trouwen, welke de Fransch-Britsche betrek kingen bezielt, hebben de ministers, op- Dat klopt! gaf zij toe. Nu dan, stel dat er al twee Edith Wismuths bestaan twee Edith Wls- muths met zulke overeenstemmende per- Nu ontweek zij zijn blik opnieuw. Dat niet- moest zij toegeven, maar heeft zich op het stadhuis te Chariot- j - (Wordt vervolgd). koningspaar aani het stadhuis van Parijs wordt nog gemeld,, dat de gasten werden ontvangen in de Salie dea Prevots, een groote hal met drie schepen. De zaal was ryk versierd. Vervolgens begaf men zich naar een salon, waar verscheidene officieele personen bijeen waren, o.a. Chautemps en Herriot. Terwyl de Koning en de Koningin na een intiem dejeuner in de Britsche ambassade een bezoek brachten aan de Engelsche ten toonstelling in het Louvre en daarna eenige verpoozing genoten by het ballet van het tuinfeest in de mooie omgeving van Baga telle, hebben lord Halifax en de FranscLr ministers Daladier en George Bonnet ander zijds, in het ministerie van buitenlandsche zaken aan de Quai d’Orsay, belangrijke ge sprekken gevoerd. Om 5 uur 40 vertrokken de koning en. de koningin weer, uitgeleid; door president Lebrun en zyn echtgenoote, terwijl de gas ten geestdriftig: „Leve de koningin, leve de koning” riepen. Des avonds om acht uur begaf het ko ninklijke paar zich naar de Britsche ambas sade, waar de president der republiek en zyn echtgenoote hun gasten jwaren aan eer gala-diner. gisterochtend is Koning George V uitge reden om zich naar de Are de Triomphc te begeven, teneinde de 1.500.000 Fransche en 800.000 Britsche gesneuvelden uit den wereldoorlog te herdenken. Te vijf minuten voor tien kwam de Koning op de Place de ITStoile aan,. Hij was gekleed in de uniform van veldmaarschalk. Terwijl de autu’s langs reden, brachten de troepen de militaire eer bewijzen, werden de trommen geroerd en schalden de trompetten. Op het plein werd de Koning namens de regeerirag van Frankrijk ontvangen door minister Champetier de Ribes, die de op- perofficieren voorstelde, waarna de koning een krans op het monument legde. Hierna teekende hij in het gulden boek en onder hield zich geruimen tijd met een aantal oudstrijders. Te kwart? over tien keerde de koning naar den Quai d’Orsay terug. De de zuidelijke en westelijke hellingen van den heuvel. Voorts hebben de Russen artillerie-een- heden gezonden naar de monding van de rivier Tumen, op de grens tusschen Korea en Sovjet-Rusland, terwijl de -gemechani seerde eenheden van Novokievsk en Sla- vyanka in beweging zouden zijn gekomen. Uit Hsiking wordt verder gemeld dat een Russisch vliegtuig op ongeveer 20 K.M. ten zuiden van Hoentsjoen in de provincie Tsjientau de grens gepasseerd is en een verkenningsvlucht heeft gemaakt boven Mandsjoerijsch gebied. Ongeveer dertig mi nuten duurde de vlucht en het toestel drong vijf kilometer over de grens heen. Er is onmiddellijk door de Mandsjoerijsche regee- ring een protest ingediend bij de Russische regeering door middel van den Russischen consulairen ambtenaar te Harbin. Een later bericht meldt nog, dat de Rus sische autoriteiten militaire transporten zy'n begonnen met zestig vrachtauto’s uit Slavyanka naar Malita, ongeveer 30 K.M. ten oosten van Hoentsjoen.. Onderhandelingen voortgezet. De woordvoerder van het Japansche mi nisterie van buitenlandsche zaken heeft me degedeeld dat de onderhandelingen naar aanleiding van het grensincident bij Hoens- joen, tot dusverre geen resultaat gehad heb ben, doch voortgezet worden. Alleen van Moskou hangt het af hoe de kwestie zich zal ontwikkelen, aldus de woordvoerder. De „Asahi Sjimboen” meldt nog, dat de Japansche regeering haar ambassadeur Sji- gemitsoe heeft doen weten, dat het herstel van den status quo de eerste voorwaarde voor een vreedzame regeling van het ge schil is. ROEMENIE. Koning Carol ontvangt zijn broeder Nicolaas. Prins Nicolaas is te Boekarest per vlieg tuig aangekomen en terstond doorgereisd naar Sinaia, waar hij zijn intrek nam in een bijgebouw van het paleis, waar gewoon lijk de gasten des konings logeeren. Na eenigen tijd te hebben vertoefd by het stoffelijk overschot van zyn moeder in het kasteel Peles, begaf hy zich naar den koning, die hem aan tafel noodigde. De twee broeders ,die elkaar sinds October, toen prins Nicolaas in ballingschap ging, niet hadden gezien, brachten den avond tezamen door. Deze toenadering tusschen de broe ders by de baar van hun moeder wordt hier met veel sympathie begroet. Prins Nicolaas werd ontvangen met de eerbewijzen, verschuldigd aan een prins van koninklijken bloede. Na Venetië als de heer Brana te hebben verlaten, werd hij hier als broeder des konings ontvangen. In de groote vestibule van het kasteel Peles hebben gisteren boeren uit de Karpa- then, in wier midden de koningin-moeder zoo gaarne vertoefde, haar eerbewijzen ge bracht. Dit is de eerste manifestatie der be volking, welke door andere zal worden ge volgd. rys .Alle wapens nam«n er aan deel en een parade van de luchtvaart besloot het schi- terende schouwspel. Om 2 uur 50 begaven de hooge personen zich naar het kasteel van Versailles, waar de troepen stonden opfesteld evenals vroe ger voor den Zonnekoning: Twee ryen sol daten op.het groote binnenplein en de be reden troepen op de ojloopende wegen aan weerszijden. Voor de hqoge gasten waren de z-g- „appartements de* la Reine” gereser veerd, waar de Koning' zyn khaki veldtenue yerwissd.de voor een jhquette. Daarna had in de mooie spiegelzaal die in 1871 de uni ficatie van het Duitsche Ryk en in 1919 de onderteekening van het verdrag van Ver sailles heeft aanschouwd, het déjeuner plaats. De maaltijd vereenigde in het geheel 250 personen. Het omvangrijke menue was opgesteld volgens de beste tradities van de beroemde Fransche keuken. De spijzen wer den opgediend in een speciaal voor deze ge legenheid vervaardigd servies. Om kwart voor drie begaf het gezelschap zich naar de kapel waar de acteurs en zan gers van Comédie Fran?aise, Opéra en Opé ra Comique, gekleed in de oude ceremonie- costuums uit de XVIIde eeuw een kort mu zikaal programma uitvoerden. Na afloop daarvan begaven de gasten zich per auto naar de overal spuitende fon teinen, naar het Bosquet d’Apollon” waar een troonhemel was opgeslagen boven een viertal stoelen, neergezet op tapijten die het grasveld bedekten. Zy waren getuige van een buitenfeest, waarbij dorpsbewoners, mannen en vrouwen dansten, schommelden en blanke lammeren verzorgden. Het was de sfeer van de „champêtre” vermaken waar van Marie Antoinette zooveel hield. Om acht uur had in het ministerie aan den Quai d’Orsay het banket plaats, waar bij de minister van buitenlandsche zaken en mevrouw Bonnet als gastheer en gast vrouw fungeerden. Honderdvyftig personen zaten er aan waarna een receptie volgde voor 500 genoodigden. Op de daarop volgen de soiree werd een concert gegeven door het orkest van het conservatoire onder leiding i van Charles Munch. Maurice Ohevalier zong i een paar van zijn liedjes; Louis Jouvet en Madeleine Ozeray speelden een scène uit de „Ecole des femmes” van Molière en Yvonne Prin temps, door Reynaldo Hahn be* geleid, bracht liederen ten gehoore van menigte, welke stond opgesteld achter de regimenten spahis op het plein en langs den weg, juichte .den vorst! luide toe. Te half elf kwamen president Lebrun en zyn echtgenoote de vorstelijke gasten halen om per schip naar het stadhuis van Parijs te gaan. In tien auto’s begaf het gezelschap zich naar de aanlegplaats. Boven aen stei ger was een baldakyn gemaakt, gesteund door twee gouden masten, waarboven een koningskroon» De militaire eer werd bewe zen door manschappen van de Aliantische- en Middellandsche zee-vloot en een bataljon mariniers. Aan den tegenovergelegen oever van do Seine spoten fonteinen omhoog. Langs beide oevers stonden troepen opge steld en op de bruggen mariniers. Het koninklijk jacht werd vergezeld door zeven jachten van de marine. Te vyf minu ten voor elf kwam het gezelschap by htt stadhuis aan. Hier hadden padvinders de eerewachf betrokken en een .ontelbare me nigte •juichte de koninklijke gasten toe. Aan het einde van het Ile Cité was hel meer van Loch Ness nagebootst. Twee monsters spo ten hooge waterstralen uit en i ondom dar telden tritonen en najaden. Tjjdens de ontvangst- op het stadhuis heeft de koning een toespraak gehouden, waarin hy o.a. zeide; „Mijn grootvadei kwam hier in 1903 en hielp den grondslag leggen voor de overeenkomst tusschen Frankrijk en Engeland. Mijn vader kwam hier in April 1914 om deze overeenkomst te bevestigen, welke korten tijd later de vuur proef onderging en vandaag ben ik geko- men en heb ik gemerkt, dat de overeen komst niets heeft verloren aan kracht en levensvatbaarheid”. Omtrent het bezoek van het Britsche Litwinof houdt staande, dat het bezette gebied aan Rusland behoort. Berichten uit Jangkwanping en van an dere punten aan de oostelyke grenzen van Mandsjoekwo zoowel als Korea, melden, volgens het Japansch bureau Domei, dat nog meer Russische troepen worden saamge- trokken bij Tsjankoeieng, waar Woensdag middag om drie uur reeds ruim driehon derd man aanwezig waren, terwijl schuil plaatsen gegraven werden en snelvurende zware machinegeweren opgesteld werden op Bestrijdt u dat? Ach, u moet dunkt me, zelf het beste weten, dat ik niet met u getrouwd ben, antwoordde zij. Ik ben zelf immers niet op ’t stad huis geweest! Een ander heeft zich voor mij uitgegeven en zich met u laten trou wen. Ik geef u de verzekering... Maar gaat u eerst ééns door. Waarom zou Edith Wismuth eigenlijk met dr. Heinz Kaiserllen getrouwd zijn? Weet u dat niet? vroeg hij. Weet u niet dat uw huwelijk met dr. Kaiser- lien na een" paar weken alweer ontbon den is? Zij staarde hem aan, alsof zij voor het eerst aan zijn verstand twijfelde. Wat voor nut had dan die comedie? Waarom zou ik getrouwd zijn, als ik mij toch direct daarna alweer liet scheiden? U vergeet, antwoordde hij spottend, dat mevrouw Edith Kaiserllen van haai' i man een schadeloosstelling eischte en 't dat haar man zich daarmee accoord voor als dochter van den fabrikant, Anton ja alles goed en wel, maar daar- Wismuth, te Saarbrucken geboren? eers.ten Maart negentienhonderd negen 1 op had u toch niet behoeven in te gaan! en twintig is, naar uit de officieele be- 1 Het onlogische van haar antwoorden scheiden blijkt, voor den ambtenaar van ----- den Burgerlijke* Stand te Charlotten- Hen werd er wanhopig onder. Begrijpt burg, het huwelijk voltrokken tusschen Een aardbeving. In den afgeloopen nacht is Attica getrof fen door een aardbeving, waarbij o.a. de gevangenis te Drops vernield is. Vijf be wakers kwamen om het leven en vyf wer den zwaar gewond. 500 gevangenen Jiebben getracht de vlucht te nemen, doch zijn tot dusver door het schieten in de lucht van de overige bewakers daarvan weerhouden. Men vreest echter, dat er zich onder de ge vangenen ook dooden bevinden. Voor zoover tot dusver kon worden nage gaan, izyn er in de geheele provincie Attica ongeveer 50 dooden gevallen. De ervaring leert echter, dat bij aardbevingen het aan tal slachtoffers meestal pas langzamerhand ten volle bekend wordt. Het centrum van de aardbeving, welke on geveer twintig minuten duurde, lag iby Skala Oropu. Het dorp Palatia werd ver nield en men vreest, dat er veel slachtof fers zyn gevallen. Ook elders werden hui zen vernield en zy’n gewonden te betreuren. De Grieksche regeering heeft een hulpex peditie gezonden. tenburg voor u uitgegeven, of... Of ik ben een leugenaarster, neen, nog erger een misdadigster, vulde zij lachend aan. Alleen moest u mij voor intelligent genoeg houden om mij, wan neer dat inderdaad het geval was, wat handiger aan uw nasporingen, zoowel als aan die van de politie te kunnen onttrekken. Ik weet weliswaar niet, hoe groot het bedrag is, dat mijn laten we maar zeggen mijn naamgenoote u afhandig heeft weten te maken, maar als dat werkelijk de moeite waard is ge weest, wel dan zou die vrouw vermoede lijk naar Zuid-Amerika of -naar Austra lië zijn gegaan, maar zeker niet naar Montreux. En als ik een slecht geweten had, dan zou ik mij er zeker wel eens op de hoogte hebben gesteld, hoe de echte dr. Kaiserllen eruit zag en dan was ik waarschijnlijk bij uw verschij ning met den eersten den besten trein vertrokken. Ik geloof, dat ik daarvoor tijd genoeg had! - Het kan zijn, dat u gelijk hebt, gaf hij toe. Dat klinkt, alsof er nog een „maai-” achter komt,’ zei zij vroolijk. Voor den dag met die „maar”! Maar, gaf hij aarzelend toe, er is toch iets, wat tegen u pleit. Waarom hebt u zich hier als Edith Gotron aan gemeld, terwijl u toch Edith Wismuth u >o heet? Bent u misschien ook op zoek naar sonaliën zijn er toch zeker in geen ge- misdadigers? val! antwoordde hij. Er zijn dus maar u,n’ Toch is de overwinning zwaar geweest, al dus het linksche communiqué. Drie recht- sche vliegtuigen zyn omlaaggeschoten een Italaansche kapitein-vlieger werd gevangen genomen. In regeeringskringen van hec linksche Spanje verzekert men dat Franco’s troepen zonder Italiaansche hulp „geen meter” vooruit zouden zijn gekomen en men wijst er op dat de oorlog een geheel ander beeld zou krijgen indien de vrijwilligers zouden worden teruggetrokken. Geen overeenstemming. De Japansche ambassadeur Sjigemitsoe, heeft Woensdag een onderhoud gehad met Litwinof. Op grond van bewijsmateriaal, volgens hetwelk het in de grensstreek van Hoensjoen bezette punt tot Mandsjoekwo zou behooren, eischte Sjigemitsoe onmiddel- Tïjke ontruiming van dit punt. .Litwinof handhaafde de Russische opvat ting, volgens welke het bezette punt tot het Russische grondgebied behoort, zoodat geen sprake is van een grensschending. Nieuw materieel te Cadiz ontscheept Italiaansche troepen rukken op in de rich ting van Valencia. De as van hun offensief is de groote weg van Teruel naar Sagunto. Zy tellen 40.000 man, weluitgerust met ma terieel. Verder verklaart men te Valencia dat groote hoeveelheden Italiaansch oorlogsma- terieel zijn ontscheept te Cadiz. Hef bezetten van de Col Eraguda ge» ft de troepen van Franco een bevoorrechte po sitie. Andere Italiaansche afdeelirgen pogen de linksche troepen ten zuiwesten van Bar- racas in den rug te komen. Gisteren is generaal Piazzoni met zyn brigade Zware Pijlen voor Begis opgerukt, te, terwijl ik in het buitenland zat? En dat vermogen werd uw geschei den vrouw ter hand gesteld? Juist, mijn gescheiden vrouw, die er nu onverdiend een goed leventje van leidt! En nu verdenkt er mij van, dat ik die vrouw ben? Uw naam komt onbetwistbaar in het huwelijksregister van den Burger lijken Stand voor. De uwe ook, meneer Kaiserllen’ antwoordde zij eenlgszins scherp. Hebt u nog nooit aan de mogelijkheid gedacht, dat een vreemde vrouw evengoed de rol van Edith Wismuth kan hebben gespeeld als een vreemde man die van dr. Kaiser- lien? Hij keek haar ontsteld aan. U be doelt U moet mij nu alles nog eens ver tellen, doctor, en dan precies in volgorde van de gebeurtenissen. Ik weet immers niet, of ik gelijk heb, dat een ander zich mij heeft uitgegeven. Misschien be staan er wel twee Edith Wismuths? Vertelt u eens, bent u op den vijf den October negentien honderd en zes nieuw uiting gevende aan hun gemeenschap- kelyken wil om hun actie tot kalmeering en verzoening voort te zetten, geconstateerd, dat de volmaakte overeenstemming van hun opvattingen, tot stand gekomen tijdens het bezoek van de Fransche ministers aan Lon den op 28 en 29 April 1988, volledig is ge- I handhaafd. Bezoek aan Versailles. Vandaag bezochten de Britsche Koning i en Koningin Versailles. Om half elf kwamen de President van de republiek en mevr. Lebruh de hooge gasten halen en men begaf zich gezamenlijk per spoor van het naast het ministerie en den Quai d’Orsay gelegen Gare des Invalides naar Versailles. Om elf uur twintig instal leerde het gezelschap zich in de Koninklijke tribune opgeslagen aan de Avenue de Paris tegenover de Prefectuur om de revue te aan schouwen die 50.000 man troepen vereenigde en die onder de bevelen stond van generaal Billotte, den militairen gouverneur van Pa- I sluiten mij regelmatig te vertellen waar het nu eigenlijk om gaat. Straks wilt u nog beweren, dat u ook niet weet, dat ik meer dan twee jaar in Palestina werkzaam was! Neen, dat wist ik inderdaad niet. Maar wat heeft dat met onze zaak uit te staan? En dan wist u zeker ook niet, dat een of andere dievenbende van mijn af wezigheid gebruik heeft gemaakt om mij van al mijn eigendommen te berooven? Neen, dat was mij totaal onbekend. Dus dan was het u ook onbekend, dat ik vóór eenige maanden een ver mogend man was? En nu? En evenmin wist u, dat een oplich ter zich als dr Kaiserllen voordeed, op mijn naam schulden maakte en mijn villa publiek liet verkoopen? Hoe was dat dan mogelijk? -— En hebt u nog nooit van atolzen- berg gehoord? Ik verzeker u met de hand op het hart: nog nooit! Wij zullen de kwestie-Stolzenberg en de verkoop van mijn villa verder laten rusten, besloot hij. Laten wij ons ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): l-j-5 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30 Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 7o bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den pry’s.' INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 14 rgels 2.25, elke regel meer 0.50 Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prijs Groote letters en randen wordenberekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing Het onlogische van haar antwoorden, pleitte toch voor haar onschuld. Kaiser- u dan niet, dat ik in ’t geheel niet per- en Edltl^Wlsmuth d8t Z°U Z1)" «n'andCT zich toot mij uitgaf en’daar- I twee mogelïkheden: Of Iemand anders Met mij? vroeg zij verbaasd. M vrijelijk over mijn vermogen beschik- i'-»" »inh on het stadhuis te Charlot- De wonderlijke belevenissen van dr. Kaiserlien. door, WILL AMBERG. Thans scheen haar geduld echter uit geput. En nu sta ik er op, dat u mij es verklaart. Ik wensch te weten, wat un famuienaam met uw aangelegen heden te maken heeft. Als u het dan persé nog eens wilt nooren, het was juffrouw Edith Wismuth oie zich op het stadhuis te Charlotten burg tot mevrouw dr. Kaiserllen Het pro- moveeren om onder dien naam haar echtgenoot diens vermogen afhandig te Kunnen maken... ik zal u een voorstel noen, juffrouw Gotron of Wismuth oi noe u dan ook heeten mag: U geeft mij Arnv,S!W terug’ dat uw advocaat, dr. Arnneimer, aan u heeft uitgekeerd en an zal ik van alle verdere stappen tegen u af zien! hA7\B?8.te dr Kaiserllen, antwoordde a n?QeifJeA aan Ziin zijde- ik ken 8e3n o?5T\^?heimer. ‘k ben nog nooit west Ï“S ln Cbartottenburg ge- Wabc. JOWKH flIRA\T. aan ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt... Franco per post per kwataal 3.15. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantooren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9-^-6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc 2745. Postrekening 48400. Sfe

Goudsche Courant | 1938 | | pagina 1