:unie ie en issen NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BBKGAM3ACIIT, BODEGRAVEN, GGGKGGF, GGUGGRAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, M0ERCAPETTF 77e Jaargang Vrijdag 19 Augustus 1938 bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak MOORDRECHT, HAASTRECHT, Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen LASSEN MOERCAPELLE, enz, GENOT ri TSJECH O-SLOWAKIJE. Kalmeerende invloed van Runciman. Besprekingen in kalme sfeer. Vliegtuigramp in Italië. E. BROWN 3 TEGEN Daladier over den franc. Hoofdpijn. KiespijnSnel en Te Berlijn nog slechts 200 Joodsche artsen. men Vuillemin bij Hitler. De vlootuitbreiding in Duitschland. De landbouwcrisis-politiek van de Regeering. Amerika zou niet dulden dat Canada door ander Rijk wordt bedreigd. No. 19807 NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, ii de en geen ant, Markt 31, Goud meldt Ha- BINNENLAND. n- litiek jor het uit uitgevoerde e Uitgevers - GOUDA. log heele handelan aan het 1 woningen zullen verlaten, da. naar Berlij’h verhuisde „Arische” artsen in de eerste plants recht op deze woningen zullen heb ben en men laat doorschemeren dat, als niet „vrijwillig” wordt ontruimd een nieuwe ver ordening de Joodsche artsen daartoe wel zal dwingen. itreerd met i penteeke- KAARTEN genot door. :ende wm- V. RAEY n. Genieten Vrijdag 19 Au*, g 23 A ng. Ifilms PONS en ZANGVOGEL VAN BROAD’ Dertien dooden. Een telegram uit Rome meldt dat een watervliegtuig, aan boord waarvan zich de prefect van Varese met zijn gezin bevond, is neergestort. Omtrent deze ramp vernemen wij nader: „Tegem vijf uur gistermiddag is èen wa tervliegtuig, de MC 94, toebehoorende aan de vliegtuigfabriek van Macchi te Varese, en dat bestuurd werd door Guiseppe Burei, aan boord waarvan zich bevonden de pre fect van Varese, Mario Chiesa en zijn fa milie ,door nog onbekende oorzaak direct na den start met den bodem in aanraking gekomen. De bemanning en de passagiers, ■in het geheel dertien personen, zijn om het leven gekomen. Generaal Aldo Pellegrini, generaal Fe lice Porro en andere deskundigen hebben zich naar de 'plaats van het ongeluk be geven. BRITSCH AMBTENAAR OP BEVEL VAN GESTAPO TE WEENEN GEARRESTEERD. Engelsche ambassadeur protesteert te Berlijn. Kapitein Thomas Kendrick, ambtenaar by de Britsche passencontrole, is gearres teerd op bevel van de Gestapo. Hij wordt thans vastgehouden in hotel Metropole, waar het hoofdkwartier van de Gestapo te Weenen gevestigd is. De arrestatie geschiedde gisteren, toen Kendrick, die Britsch onderdaan en acht tien jaar bij het Weensche pascontrolebu reau werkzaam is geweest, uit Oostenrijk dé voormalige grens naar Duitschland pas seerde. Hy was onderweg naar Engeland om daar zijn vacantie door te brengen. Het is niet bekend op grond van welke beschuldiging Kendrick is gearresteerd. Volgens een Reuter-bercht uit L®nden heeft de Britsche ambassadeur te Berlijn bij de Duitsche regeering geprotesteerd tégen de arrestatie van Kendrick en de regeering om een verklaring verzocht. &ede hoofdnummer- i nieuwste lachttuip :N- Ufl rang voor iederen leeftijd IDAGOCHTEND104(T Aug.) de wereldhernmfr KAY FRANCIS in L L U S I p ►e zeldzame prachtfilm, itrée 25, 30 en 40 cent. toegang boven, 18 jaar. ag otn 2 uur Matinee leeftijd JOE E. BROW! tegen o Een groot lachfeest. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwataal 3.15. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoor en. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef latere 2745. Postrekening 48400. Geen controle op wisselkoersen nieuwe devaluatie. Een program der regeering. Havas seint uit Parijs dat Daladier te genover de pers verklaringen heeft afge legd van den volgenden inhoud: „Met het oog op de internationale moei lijkheden, welker ernst men overigens over drijft, is ongerustheid aan den dag getreden in de meeste landey van Europa ten aan zien van de toekomst der verschillende va luta’s. Terzelfdertyd zijn de aankoopen van goud en het oppotten van goud, opgehouden sedert verscheidene maanden, op .de meeste Europeesche markten op groote schaal weer begonnen. Deze oppotting van goud, die noodlottig is voor een land, is bovendien een dwaling voor degenen, die zich daar aan schuldig maken. Deze bewegingen, die ook ten aanzien van den frank plaats gevon den hebben, zijn voor het grootste deel de uitdrukking van die ongerustheid en zijn nog verergerd door de geruchten, die de ronde hebben gedaan over een controle op de wisselkoersen of over een nieuwe deva luatie van den frank. De regeering staat vastberaden vijandig tegenover een controle op de wisselkoersen zoowel als tegenover een nieuwe devaluatie van den frank. Onafhankelijk van de nood lottige gevolgen die deze maatregelen zou den hebben op het leven der natie, zouden zij bovendien als onvermijdelijk gevolg heb ben de verbreking van de internationale so- lidariteiten die de doelmatigste waarborgen vormen voor de handhaving van den vrede 1 in Europa.” Voortgaande zeide de premier, dat hij het onnut achtte een lange tegenspraak te ge ven van onjuiste en belachelijke geruchten, die spreken over verdeeldheid in de regee ring'. Binnenkort zal Daladier zelf in radio- redevoeringen een uiteenzetting geven van een program van energieke en onontbeer lijke maatregelen, zoowel ten aanzien van de handhaving der valuta als de defensie der natie. De regeering verwacht, dat de i Franschen vertrouwen stellende in de toe komst van hun land, hun plicht jegens het land zullen doen, zooals zij vastbesloten is haar plicht te doen. Waarschijnlijk zal Daladier zeer spoedig zijn aangekondigde radiorede houder.. r r helpen hierbij altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt’s Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. „Mijn hardt jes” (cachets) 2 stuks 10 *.t. Doos 50 ct. Na 30 September zullen dc 1360 anderen hun praktijk moeten neer- 4 leggen en hun woningen ontruimen. De corr. van het Alg. Handelsblad seint dat voor de 200.000 Joden, die thans nog te Berlijn wonen, ongeveer 200 van de 1360 Joodsche artsen vergunning krijgen te blij ven practiseeren. Het is aan te nemen dat voor andere steden ongeveer dezelfde ve’r- houding van één Joodschen arts op 1000 Joodsche inwoners zal worden ingevoerd. Dat zal de kans doen ontstaan., dat Jood sche zieken na 30 September niet zelden van onmiddellijke hulp van een arts versto ken zullen zijn, als zy op grooten afstand wonen van een plaats, waar nóg een Jood- tche arts gevestigd is. De situatie wordt voor deze menschen nog moeilijker, daar van de niet-Joodsche artsen wordt verwacht, dat zy geen Jood, sche patiënten meer zullen behandelen en in het dakblad „Der Angrif” dat zich uit voerig met deze dingen bezghoudt, verde digt dr. Conti, de leider van de afdeeling Volksgezondheid der N.S.D.A.P. te Berly'n, het standpunt, dat mén van niet-Joodsche patiënten niet mag verwachten, dat zy be reid zyn met Joodsche zieken in dezelfde wachtkamers te zitten of in dezelfde zie kenhuizen te worden opgenomen. „Deze strenge afscheiding”, aldus dr. Conti, „is in overeenstemming met onze principieele houding tegenover de Joden op elk gebied.” Men gaat zelfs zoover, dat men Joodsche geneesheeren, die nog vergunning zullen hebben uitsluitend Joodsche zieken te be handelen, niet nieer „arts” zal noemen maar „Krankenbehandler”, dat zy hun patiënten nog slechts in Joodsche klinieken en zieken huizen zullen mogen doen opnemen, „of ten hoogste in die. klinieken, welke op grond van haar confessioneele houding geen be grip toonen voor het vraagstuk van ras en volksaard,” waarmede natuurlijk R K. zie kenhuizen zijn bedoeld. Van de zijde der N.S.D-A.P, deelt men mede, dat men verwacht, dat alle van de praktyk uitgesloten Joodsche artsen hun i een bestaan te ve ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerden randen worden berekend naar plaatsruimte. worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek- tags vóór de plaatsing te zijn. Een banket bij Goering on Kariihall. Hitler heeft gistermiddag den chef van den generalen staf van het Fransche lucht wapen, generaal Vuillemin, ontvangen. Des morgens was de generaal, tezamen met generaal d'Astier en de overige leden van zijn gevolg, vergezeld door den staats secretaris der luchtvaart, vlieger-generaal Milch, en generaal majoor Udet naar Maag denburg gevlogen. Na een korte rondrit over het terrein der vliegerschool werden de Junkers motorenfabrieken bezichtigd en de Junkers vliegtuigenfabrieken. Des mid dags was generaal Vuillemin de gast van Goering op Karinhall. Het onderhoud met Hitler, zoo vas nog ,is om 13 uur begonnen en duurde drie kwartier. Aan het dejeuner dót ter eere van gene raal Vuillemin werd aangeboden in Karin hall, hebben aangezeten de Fransche am bassadeur en de Fransche militaire atta che's, benevens van Duitschen kant vlieger generaal Milch en generaal majoor Udet. Na het dejeuner hebben Vuillemin en Goe ring zich met elkander onderhouden. Goe ring bood den Franschen gast zyn portret met opdracht aan. Voorts heeft Goering bij wijze van antwoord op het gebaar van Vuil lemin, die den piloten van den Condor het insigne van Fransch militair vlieger op de borst had gespeld, den vlieger-officieren, die Vuillemin begeleidden het insigne gege ven van Duitsch militair piloot. Het gezelschap bleef tot vijf uur des mid dags by'een. Er heerschte een zeer harte- lyke sfeer. Gisteravond is in het „Haus der Fliegei” te Berlijn een officieele ontvangst gehou den ter eere van de Fransche gasten. Ge neraal Milch heette de gasten namens Goe ring welkom. In zyn toespraak bracht hij hulde aan generaal Vuillemin, dien hy de meest beroemde Fransche vlieger uit den wereldoorlog noemde. Generaal Vuillemin dankte voor de har telyke ontvangst en wees erop, dat zeker de vliegers geen herhaling van den oorlog wenschen. Vervolgens bracht hij' hulde aan de bemanning van den „Condor”, welke heen en terug naar New-York is gevlogen. Gistermiddag is Lord Runciman met zyn echtgenoote en medewerkers per auto naar kasteel Jirkof vertrokken, een eigendom van prins Hohenlohe. Ook Herflein is naar dit kasteel gegaan, waar hy vanmiddag weer met Lord Runciman een onderhoud zal hebben. Morgen zal Runciman een onderhoud hebben met den deskundige voor economi sche zaken van de sociaal-democraten in het Sudetenland, Rehwald. Men gelooft, dat Kundt een belangrijk aandeel zal nemen in de besprekingen van vandaag. Het is niet algemeen bekend, dat de reden, weshalve -de onderhandelingen der Tsjecho-Slowaaksche regeering tof dusverre hoofdzakelyk gevoerd zyn met Kundt, ge. leggn is hl de omstandigheid, dat Henlein nooit den eed heeft af gelegd op de Tsjecho- Slowaaksche grondwet. In Sudeten-Duitsche kringen is men van meenmg, dat de besprekingen van vandaar tusschen Henlein en de afgevaardigden zyner party eenerzyds en de leden der mis sie van Runciman anderzijds betrekking hebben op het geheel der nationaliteitenpro blemen en dat zy van zuiver informatori- schen aard 7,ijn. Lord en Lady Runciman, Peto en Ashton G. Watkin aan den eenen kant en Henlein, Kundt en Frank aan den anderen kant, heb ben gezamenlijk de lunch gebruikt in het kasteel Rotenhaus, nabij Jirkov in Noord Bohemen. leurgesteld worden, kunnen wij elkander op dit werelddeel tenminste de verzekering ge- .yen, dat wij een krachtige citadel zullen blijven vormen, waar de beschaving onver zwakt kan blijven bloeien. De door President Roosevelt in Kingston gehouden redevoering wordt door ambtena ren van he.t ministerie van buitenlandscne zaken te Washington uitgelegd als een uit- breiding van de Monroeleer tot Canada. De verklaring van Roosevelt, dat hij Ca- i nada rekende tot de Amerikaansche ge-, meenschap, heeft nieuw voedsel gegeven aan veronderstellingen omtrent de moge lijkheid, dat Canada zicH eens zou aanslui ten bij de Pan-Amerikaansche unie. Tijdens zyn bezoek heeft Pres. Roose velt de brug der duizend eilanden over de St. Lawrence geopend, welke Canada met de Vereenigde Staten verbindt. Tydens de opening van de brug verklaar de Roosevelt: „Deze brug is een open deur. Er staan geen wachters aan de grens, die naar een visum vragen en wanneer de grens wordt overschreden geldt slechts één groet: welkom, vriend”. Een groot aantal schepen staat nog op stapel. Werf te Stettin wordt weer in ge bruik genomen. In de „Wehrmacht” heeft vice-admiraal Guse een volledig overwicht gegeven van de versterking van de Duitsche vloot. Op het oogenblik worden 2 slagschepen van 35.000 ton gebouwd. Twee schepen van 26.000 ton, de „Gneisenau” en de „Scharnhorst”, zijn byna gereed. Deze schepen voeren elk 9 stukken van 28 c.m. Waj betreft den onderzeedienst wordt medegedeeld dat op het oogenblik reeds 24 schepen van 250 ton en 13 van 300 tot 700 ton in dienst zyn, terwijl nog 31 schepen op stapel staan, waarmede de limiet van het BritschDuitsche verdrag is bereikt. Twee vliegtuigmoeder schep en staan eveneens op stapel. Deze schepen zullen een waterverplaatsing van 19.250 ton heb ben. Verder zyn 2 kruisers van 10.000 ton, de ,/Blücher” en de „Admiral Hipper” reeds van stapel geloopen. Zy zullen binnenkort in dienst worden gesteld. Deze schepen voe ren kanonnen van 20.3 c.m. Een derde krui ser van dit type staat nog op stapel. Boven dien staan 2 lichte kruisers van 10.000 ton met btukken van 15.5 c.m. opstapel, terwijl plannen zijn gemaakj. voor 3 kruisers van 7000 ton. Zestien nieuwe torpedojagers van 1625' ton elk met stukken van 12.7 c.m. zijn reeds in dienst gesteld, 6 jagers van 1811 ton staan op stapel en 4 andere schépen staan op hét programma voor het volgende jaar. Bovendien staan 4 torpedobooten op stapel, terwijl ook 24 mijnenvegers worden ge bouwd. Verder wordt gemeld, dat binnenkort de vroegere marinewerf „Vulkan" te Stettin weer in dienst zal worden gesteld. Deze werf was gesloten overeenkomstig het ver drag van Versailles. 'J'e Praag gelooft men, da/t de besprekingen die Runciman heeft gehad met de lei ders der Sudeten-Duitschers van gunstigen invloed zyn geweest op de onderhandelin gen, daar zij hebben geleid tot een aanmer kelijke wijziging in de toon en de wijze waarop de Sudeten-Duitschers hun zaak hebbe^ bepleit, zoodat de besprekingen, al dus Reuter, op kalme en objectieve manier konden geschieden. Van welingelichte Tsjechische zijde wordt medegedeeld, dat na de derde bijeen komst der regeering met de Sudeten-Duit schers de toestand als volgt is te beschou wen: Door zekere overschatte feiten, zoo- &ls het artikel in het orgaan der officieren Dustojnicke Listy en eenige perscommenta ren, waarin afkeuring werd geuit, schenen de onderhandelingen bedreigd. Het bleek echter, dat deze feiten in geen enkel op zicht de positie der regeering betroffen. De besprekingen der Sudeten-Duitschers met Lord Runciman hebben dit goede resul- taat gehad, dat. zy een gunstige uitwerking hebben gehad op de redactie e« formulee- ring der Sudeten-Duitsche eischen, zoodat de besprekingen van gisteren kalm en ob jectief waren. Zelfs indien het duidelijk is, dat de opvattingen uiteenloopen waren alle deelnemers aan de bijeenkomst het er over eens, dat het desondanks noodg is alle po gingen in het werk te stellen om tot een gemeenschappelijke opvatting te komen. Nog deze week, waarschijnlijk Vrijdag, zal de minister-president een onderhoud hebben met afgevaardigde Kundt om den datum vast te stellen voor de volgende ont moeting van regeering en delegatie De regeering was gisteren vertegenwoor- Ernstige grieven van den graan handel, die zich met ondergang bedreigd voelt. Het comité van graanhandelaren te Rot terdam heeft gisteren ,mede namens een aantal groote organisaties in den graanhan del, een persconferentie in „Het Graanhuis” te Rotterdam belegd, onder leiding van den heer G. van Stolk, die verklaarde, dat de organisaties uit den graanhandel, uit wel ker naam hy sprak, gedurende de afgeloo- pen 5 jaar buitengewoon weinig succes heb ben gehad met bezoeken aan Regeeringsper- sonen in de residentie. Dit dwingt deze or ganisaties een anderen weg in te slpan om gehoord te worden. Iets buitengewoon ern stigs staat-te gebeuren: de graanhandel is dicht bij den ondergang. De oorzaak hier van is niet een gebrek aan kapitaal, moed of wil by den graanrandel. Kapitaal en energie zyn in nog voldoende mate aanwe zig. De oorzaak moet gezocht worden in de onoordeelkundige maatregelen van de Re geering, welke het den graanhandelaren schier onmogelyk maken zaken te doen. De toelichting kan worden samengevat in de volgende conclusies: le. De Regeering houdt geen rekening met de belangen van den graanhandel, waardoor een steeds grootere onzekerheid ontstaat, welke den handel dreigt lam te slaan en waardoor .steeds grootere schade aan dien handel wordt toegebracht, terwijl steeds meer artikelen geheel of gedeeltelijk aan den graanhandel ontvallen (erwten, boonen, haver, gerst en rogge), waardoor het terrein, waarop de handel zich kan be wegen steeds meer wordt ingekrompen en de import dreigt te worden vernietigd. 2e. De sinds April 1938 genomen maat regelen, in het bijzonder met betrekking tot de artikelen rogge en gerst, getuigen van een onjuist Regeeringsbeleid. Uit de sinds April opgedane ervaringen blykt ten dui delijkste, dat de Regeering op den verkeer den weg is en dat haar steunpolitiek tot mislukking is gedoemd. Tevens blijkt, dat de wel overwogen en geargumenteerde adviezen van den handel terzijde worden gelegd. 3e. De z.g. „voorraadovereenkomst" heeft niet aan haar doel beantwoord, aan gezien de Regeering haar systeem heeft ge wijzigd en zich omstandigheden hebben voorgedaan, die by ’t aangaan der overeen komst niet konden worden voorzien. 4e. De Regeering kome tot een volledige herziening van het tot dusver gevoerde be leid inzake den landbouwcrisissteun in dier voege, dat óók met de belangen van den graanhandel terdege rekening worde ge houden opdat niet, zooals in het bijzonder gedurende den laatsten tijd is geschied, on- Het Amerikaansche continent niet langer geïsoleerd voor invloeden van overzeesche gebieden. I Noord- en Zuid-Amerika een belang rijke factor voor den wereldvrede. Merkwaardige rede van Roosevelt te Kingston. De Uhiversiteit van Kingston heeft gis teren aan President Roosevelt den titel doc tor honoris causa verleend. Ter gelegenheid van deze plechtigheid heeft Roosevelt een rede gehouden waarin hij zeide, dat de Vereenigde Staten niet wer keloos zullen toezien indien het Canadee- sche grondgebied door eenig ander Rijk mocht worden bedreigd. De President legde er den nadruk op, dat beschaving en opvoeding hun invloed doen gelden over de internationale grenzen heen, waaraan hy toevoegde: „Wij kunnen ons volk niet verhinderen bepaalde opvattingen te hebben ten opzichte van gewelddadig heid, ondemocratische instellingen en het schenden van individueele rechten. Uitein- «lelijk beheerschen deze opvattingen do po- litiek van een land. Sprekende over den angst voor den oor- en de uitwerking daarvan op de ge- s wereld, zeide Rooseveld: „Wij in Amerika leven niet langer op een geïso leerd continent, waarop de gebeurtenissen in overzeesche landen geen invloed kunnen oefenen. Integendeel Noord- en Zuid-Ame- rika hebben de aandacht van alle propagan- L dabureaux en de generale staven aan den S anderen kant van den Oceaan. Onze enorme I hulpbronnen, de macht van onzen handel i ®n de kracht van ons volk hebben ons ge maakt tot een factor van groote beteekenis voor den wereldvrede, of wij zulks wenschen «Dl 2SuW JACK OAKli ....v.urlcuc, VI wy 4U1K.8 wensciien of niet. Gelukkig kunnen gij (Canada) en wij, al dus voegde Roosetelt hieraan toe, met vast beradenheid alle eventualiteiten onder de oogen zien en willen wij niets onbeproefd laten om den wereldvrede te dienen. Zelfs wanneer onze verwachtingen te- 60UD8CHE COURANT. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 15 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30 Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den pry's. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den pry's. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 rgels 2.25, elke regel meer 0.50 Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en i pr(js Groote letters en Advertentiën kunnen ren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten da: Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd Tsjechische regeering en Sudeten- Duitsche delegatie spoedig opnieuw bijeen. digd door den minister-president en de mi nisters Derer (Justitie), en Franke (onder wijs), die door de commissie van ministers der politieke departemeniten belast waren mët de onderhandelingen. De commissie van zes leden der regeeringscoalitie werd tegen vier uur gistermiddag bijeengeroepen om kennis te nemen van eenige rapporten van interne aard.

Goudsche Courant | 1938 | | pagina 1