’Pi GOUDA NIEÜWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen FABRIEKEN 'NAAffl I Dagorder van chef Generale Staf. DUITSCHE TROEPEN IN HET SUDETENLAND. DE OPMARSCH BEGONNEN. Praag staat Teschen aan Polen af. Een actoord met Hongarije spoedig te verwachten. München: eigenlijk een Fransch initiatief. I Engeland’s Koning dankt zijn volk. No. 19844 Maandag 3 October 1938 77e Jaargang BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN. BOSKOOP, GOUDERAK. HAASTRECHT. MOORDRECHT. MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN. STOLWIJK WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz, der conferentie van München, het ver- ©AM intemeerd, noch over de vooraanstaande Tsjechische onderdanen, die in Duitsch- land werden gearresteerd en als gijze- laars werden vastgehouden. van den oorlog heeft willen besparen. Ik zou nu mijn dank willen betuigen aan de Een reeds geregelde kwestie- Imredy heeft tegenover een medewer ker van het Hongaarsche telegraafagent- schap een verklaring afgelegd waarin hij zeide, dat het lot der Hongaarsche min derheden geregeld moet worden volgens het standpunt van de regeering te Boe dapest op den grondslag van het recht tot zelfbeschikking en op voet van ge lijkheid „Ik ben van meening”, aldus Imredy, „dat sedert de besprekingen te München 17 cent, overal waar de 8.15. Bureau: MARKT 31, GOUDAl Ontruiming binnen tien dagen. Economische moeilijkheden. Economische moeilijkheden. De Tsjechische regeering heeft naar Reuter meldt, de aandacht van de Brit- Sche regeering gevestigd op de economi sche moeilijkheden, welke ontstaan na de overeenkomst van München. De Tsje chische regeering heeft de hoop uitge sproken, dat de Britsche regeering on middellijk haar volle aandacht hieraan zal schenken. Verder heeft de Tsjechische regeering er opmerkzaam gfemaakt, dat in de over eenkomst van München wordt aange drongen op het bijna onmiddellijk in vrijheid stellen van alle Sudetenduitsche politieke gevangen, doch dat geen woord is gezegd van de Tsjechische belasting ambtenaren en andere ambtenaren, die naar Dultschland zijn gevoerd en ge- In den Franschen ministerraad heeft president Lebrun in de aan Daladier ge brachte hulde ook Bonnet laten deelen. Het is namelijk de minister van bui- tenlandsche zaken, die op 27 September aan den Brltschen gezant te Parijs, sir Eric Phipps had verzocht, er bij zijn regeering op aan te dringen, dat een nieuwe poging zou worden ondernomen om. tot een minnelijke schikking te ge raken. Bonnet heeft, in nauwe samenwerking met Daladier instructies opgesteld voor den ambassadeur te Berlijn. Deze ontving opdracht, den Führer met nadruk te wijzen op den grooten ernst van den toe stand en te doen uitkomen, dat er voor Dultschland geen redenen bestonden, den Europeeschen vrede in het geding te brengen en daardoor het gevaar te loo- pen, dat de aanzienlijke voordeclen, die het reeds had verkregen, verloren zou- ^Ue a ’andaag sche gebieden, krachtens deze beginse len. oen geregelde kwestie is." De meening van den minister-presi dent wordt versterkt door de opvatting, die gisteravond In bevoegde kringen te Boedapest wordt uitgesproken. Volgens t deze kringen schijnen de besprekingen op de meest gunstige wijze te verloopen. Sommigen verwachten reeds zeer spoedig de afsluiting van een accoord tusschen Boedapest en Praag gelijk aan dat tus schen Praag en Warschau Het regee- ringsblad Puggct Lenseg verklaart in l een speciale editie, dat Krofta zich re- 1 kenschap geeft van de noodzakelijkheid eener snelle regeling. De Tsjechoslo waaksche minister van buitenlandsche zaken maakt In zijn antwoord op de Hongaarsche demarche opmerkingen, die toonen. dat zijn regeering zich eveneens bewust is van de noodzakelijkheid eener 1 snelle regeling. De ontvangst van Hitlér te Berlijn. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: „De eerste kanselier van het Groot- Dultsehe Rijk, de bevrijder van de Bu- detenduitschers van het juk der Tsje chen, is Zondagmorgen 10 uur 42 op het Anhalten-station te Berlijn aangeko men.” Alle leden van de regeering, de gouw leiders, hooge officieren en de groepslei ders der partij waren aanwezig. Aan het hoofd der regeering hebben Göring als minister -president en Göbbcls als gouwleider van Berlijn den Führer in de rijkshoofdstad verwelkomd. Reeds te vijf uur in den morgen had den de eerste kijklustigen in den om trek van het station de beste plaatsen Inge nomen en tegen 10 uur was op het ruime voorplein geen plaatsje onbezet Göring was te 10 uur met een voortrein uit München gekomen. Op het perron waren tevens Konrad Henlein met Lo- 1 renz, den gouwleider van de nieuwe „Mittel-Stolle" aanwezig. Burgemeester Lippert en graaf Helldorf, de hoofdcom missaris van politie, voegen zich bij de eeregasten als Hitler over het perron naar den uitgang gaat, waar hij voor het publiek zichtbaar wordt. De kapel van de Italiaanschc spoorwegarbeiders, die spe ciaal voor deze gelegenheid naar Berlijn is e deren en de Glovinezza. Een golf van geestdrift laait op als Hitler tusschen Göring en Ribbentrop met Göbbels en Frick ter weerszijden in den uitgang ver schijnt. Het station en het stationsplein zijn met vaandels en bloemengulrlanden ver sierd. De uitgang aan de Möckerstraat is vrijgehouden en van hier uit begint Hitler zijn triomftocht door de stad. De S.S.-maimen, die hier voor de afzetting zorgen, hebben groote moeite de menigte in bedwang te hpuden. Vensterruiten en daken zijn zwart van de menschen. Hitler inspecteert eerst de eerewacht vah S.A., politie en N.8.K.K. manschap pen. Duizenden hakenkruis-vlaggetjes wor den omhoog geheven en het gejubel van de menigte overstemt de fanfares van de militaire kapel. Hitler stapt met Göring en Göbbels in den eersten auto, die da delijk den weg naar de rijkskanselarij inslaat. Als de laatste der volgauto’s verdwenen is, aldus het D.N.B., breekt het volk door de afzetting en met tranen De chef van den Generalen Staf, luitenant generaal I. H. Reynders, heeft de volgende dagorder uitgevaar digd: Nu tengevolge, van de verbetering in de buitenlandsche verhoudingen het oogenblik is aangebroken, waarop de door de regeering noodig geachte mili taire voorzorgsmaatregelen geleidelijk kunnen worden ingetrokken, voel Ik mij gedrongen u officieren, onder-ofBele ren, korporaals en manschappen, Inge deeld bij de grensbeveiliglng, de kustbe- velliglng en de luchtverdediging mijn bijzondere waardeering te betuigen voor de snelle en doeltreffende wijze, waarop de bevelen tot het innemen van de oor- logsopstelllngen ten uitvoer zijn ge bracht. Het door de regeering beoogde doel de beveiliging van ’s lands grenzen en de dekking van een mogelijke algemeene mobilisatie is volkomen bereikt. On getwijfeld zal het u allen tot voldoening strekken, te weten dat de vlotte uitvoe ring van de maatregelen zoowel op de hoogere commandanten als op de bur gerbevolking een uitstekenden Indruk heeft gemaakt. In het bijzonder gaat mijn dank uit naar het personeel van het corps polltle- troepen en naar dat van de Ilde batal jons, welke met opgewektheid en buiten gewone toewijding gedurende eenige weken hun zeer zware diensten hebben verricht. Over enkele dagen reeds zullen de op- geroepen dienstplichtigen met groot ver lof kunnen vertrekken en vervolgens de Ilde bataljons naar hun garnizoenen te- rugkeeren. Ik vertrouw, dat ook gedu rende deze dagen de ijver en plichtsbe trachting geen oogenblik zullen verflau wen en dat het vertrek met groot verlof oen even rustig en ordelijk verloop zal hebben als de opkomst onder de wape nen. Van allen is gedurende de afgeloopen dagen bijzondere inspanning gevraagd en velen uwer hebben zich door de op roeping In werkelijken dienst groote op offeringen moeten getroosten. U allen kunt ervan overtuigd zijn, dat het Nederlandsche volk In breede krin gen de wijze, waarop de militaire voor zorgsmaatregelen tot stand zijn geko men, waardeert en u dankbaar Is voor het aandeel, dat gij hierin hebt gehad. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwataal Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantooren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc 2745. Postrekening 48400. van vreugde omhelst men elkaar en wenscht elkaar geluk, dat de vrede door den Führer is behouden. Op den Wilhelmsplatz was het enthou siasme bijzonder groot. Enkele minuten na zijn aankomst op de Rijkskanselarij j verscheen Hitler met Göring en Henlein op het balcon. In spreekkoren bracht het volk hem dank. Waardoerend telegram van Chamberlain aan Daladier. De Koning van Engeland heeft Zon- dag uit het Bucklnghampaleis de volgen de boodschap tot zijn volk gericht: „De tijd van angst is voorbij en wij zijn vandaag in staat, onzen dank aan i den Almachtige te brengen voor Zijn I gunst, dat Hij ons de verschrikkingen lal VUUl UV6V *’**-* rlrv, Tt_ gekomen speelt de Duitsche volkslle- j mannen en vrouwen van, dit land voor hun kalmte en vastberadenheid geduren de deze critleke dagen en voor de bereid willigheid, waarmede zij voldaan hebben aan hetgeen van hen geëischt is. Na het schitterende werk van den eerste-minls- ter voor de zaak van den vrede Is het mijn vurige hoop, dat er een nieuw tijd perk van vriendschap en welzijn zal aan breken onder de volken der wereld.” Minister-president Chamberlain heeft aan zijn Franschen collega. Daladier, oen telegram gezonden van den volgen den inhoud: „Bij mijn terugkeer te Londen wensch ik u, mijnheer de premier, mijn waardee ring en erkentelijkheid re .betuigen voor uw loyale hulp en medewerking gedu rende de jongste dagen van spanning en tevens van mijn bewondering blijk te geven voor den moed en de waardigheid, waarmede gij uw groot land hebt ver tegenwoordigd. In de verklaring, die de Duitsche rijkskanseller en ik gisteren onderteekenden, stemden wij overeen in de erkenning, dat onze belde volken ver- Nu nog Hongarije. In de protocollen omtrent de besluiten van de te München gehouden vier-mo- gcndheden-conferentlo, Is op Indirecte wijze te kennen gegeven, dat thans ook het Hongaarsche vraagstuk in Tsjecho- slowakije geregeld dlehde te worden. De Hongaarsche minister-president Imredy heeft zich in zijn radiorede van Zater dag met dit probleem bezig gehouden. Hij nam als grondslag het verlangen van Hongarije, dat met de Hongaren op de zelfde wijze gehandeld wordt als met de andere nationaliteiten. Nadat de Tsjechoslowaaksche regee ring de kwestie van de Poolsche minder heid in Tsjechoslowakije geregeld had door tot aanvaarding van de Poolsche voorstellen, te besluiten, heefï zij het ini tiatief genomen tot stappen, welke rege ling van het Hongaarsche vraagstuk be- oogen. Zaterdagavond om 11 uur heeft de mi nister van buitenlandsche zaken Krofta aan, den Hongaarschen gezant te Praag een nota overhandigd met een voorstel der Tsjechoslowaaksche regeering om zoo spoedig mogelijk een engde commis sie van Hongaarsche en Tsjechoslowaak sche deskundigen tevormen om het vraagstuk der Hongaarsche minderheid in Tsjechoslowakije te bestudeeren en voorstellen tot oplossing van dit pro bleem voor te bereiden. Vrijwel tegelijkertijd heeft de Hongaar sche gezant aan Krofta een nota over handigd, waarin de Hongaarsche regee ring, rekening houdende met het besluit der conferentie van München, het ver- In de langen te kennen geeft, dat direct tus- i vred^ schen de regoeringen te Boedapest en Praag onderhandcllngen worden geopend en aan de regeering te Praag verzocht wordt, spoedig te antwoorden, wanneer en waar de Tsjechoslowaaksche regee ring bereid zou zijn, deze onderhandelin- gen aan te vangen. De Hongaarsche re geering Is van oordeel, dat het in het be lang is niet alleen van de beide betrok ken staten, doch van geheel Europa,°dat deze onderhandellngen spoedig worden gevoerd en dat zij een positief resultaat Webben. Vreugde ook in Teschen. ««stdrltt groot In het.Sude- mi 00k Teschen heeft een vreugde- Ïoïl?ag door8emaakt. Het Poolsche Z ?onda8. geestdriftig toegejuicht ÏL® ?evolklng’ het tot nu toe Tsje- «cne deel van de stad Teschen bln- ^emarcheerd Het dQor TsJechoslo_ aan Polen afgestane gebied zal uitgebreld tot een om- nm 18 K M. rond de stad Tegen 10 teten\«ï?en de twee districten Te- R a en Frelstadt geheel bezet zijn TeschJ! mofgens om 11 uur begon n zich gereed te maken voor den feestelljken intocht. De stad werd met Poolsche vlaggen versierd, over de stra ten werden groote doeken gespanhen met de woorden: „Weest welkom! Wij zijn voor altijd vereenlgd.” Poolsche agenten kwamen de stad binnen om voor de afzetting te zorgen en naarmate de tijd verstreek, trokken steeds meer men schen naar de grens, om getuige te zijn van het historische oogenblik, dat de Poolsche troepen de grens zouden pas- seeren en bezit nemen van het nieuwe aan Polen toegevoegde gebied. In het Poolsche gedeelte van Teschen stonden de troepen opgesteld, dl? voor de bezetting zouden zorgen. Per radio hield de opperbevelhebber van het Pool sche leger, maarschalk Smigly Rydz, eerst oen rede, waarin, hij o.a. zeide: „Trekt vandaag de rivier de Olsa over, die gedurende 20 jaar de vertederende rol van grens heeft vervuld. Vandaag wordt dat anders, door den krachtigen wil van de Poolsche natie. Verpersoon lijkt dezen wil. Met u trekt de grootheid van de Poolsche republiek over de rivier en daarom kijkt Polen met trots naar u. Ik heb altijd vertrouwen in u gehad en de eer, die u heden ten deel valt, moet u voor de toekomst bezielen. Brengt hulde aan hen, die, zonder uniform, aan den anderen oever van de Olsa hebben ge- I streden en hun leven hebben opgeof ferd.” De Poolsche regeering. teleurgesteld door het accoord van München, had Za terdag zich In allerijl met een nota tot de Tsjechische regeering gewend, en eischte onverwijld teruggave van Tesjen. De regeering te Praag verklaart door de omstandigheden te zijn gedwongen aan den eisch van Warschau toe te geven. Het volgende offlcleele communiqué is daarop Zondag door de regeering te Praag gepubliceerd: De Poolsche nota van 30 Sept., welke met name de eischen preciseerde van de Poolsche regeering ten aanzien van de teruggave van Sile- zlsch Tesjen aan Polen, is vandaag in vollen omvang door de regeering van de republiek Tsjechoslowakije aanvaard. Ovo-eenkomstlg de strekking van de Poolsche nota zal het gebied van Tesjen op 2 October des middags om twee uur o aan de Poolsche militaire autoriteiten i aanhechting van de geheel Hongaar - worden overgedragen. Deze ontruiming en overdracht, als mede die van het district van Frystadt zal geschieden in een tijdsbestek van tien dagen. De kwesties aangaande de afbakening der andere gebieden, aangaande de volksstemming voor die gebieden e.a., zullen door een accoord met de Tsjecho- Slowaakse he regeering worden geregeld. Do Tsjechoslowaaksche regeering zal terstond maatregelen nemen tot de be- vrijdlng der Poolsche politieke gevange nen. De regeering heeft dit moeilijke besluit genomen in volledige overeenstemming met de verantwoordelijke personen der politieke partijen en is zich wel bewust van het feit, dat elke andere beslissing tot nieuwe moeilijke complicaties zou hebben geleid. In het district Frydek zal op 25 No vember een volksstemming worden ge houden. den gaan. Bonnet gaf eveneens opdracht aan den ambassadeur te Londen, zich naar lord Halifax te begeven, om te trachten het daarheen te leiden, dat een stap zou worden ondernomen bij Mussolini, met verzoek, bij Hitler te intervenieeren ten gunste van de handhaving van den vre de. Chamberlain stemde in met dit denk beeld en stuurde lord Perth naar Mus solini, wlen verzocht werd, de voorstellen van Roosevelt tot het houden van een conferentie der vertegenwoordigers van de betrokken mogendheden te Berlijn te steunen. Ten aanzien van do vraag, welke re sultaten verwacht mogen worden van het pact van vier, is de Fransche pers ver deeld. De „Jour” schrijft: „In zijn Lagerhuis rede heeft Chamberlain zeer duidelijk uiting gegeven aan zijn indruk, dat Hit ler, toen hij drffigde met oorlog, onwrik bar besloten wis de vijandelijkheden te openen. Dan hadden wij moeten kiezen tusschen een slecht voorbereiden oorlog op een ongunstig terrein en de oplossing van berusting en gezond verstand. Het zou niet prettig zijn, als Iemand immers water wierp op de vreugde en het her stelde vertrouwen, maar wij hebben een duren prijs betaald.” De „Figaro” zegt, dat de Duitschers een groot succes behaald hebben. Zij hebben een belangrijke herziening der grenzen verkregen en zien zich verrijkt met een zeer goed uitgerust gebied. De Fransche politiek moet nu het Fransche volk waardig zijn. T“ .Epoque” schrijft de Kerillis: -van München maakt ons zwakker, want wij hebben een bondge noot verloren. Als wij dus voorheen geen weerstand konden bieden aan de ge duchte Duitsche bedreiging, toen wij de sterkste waren, hoe zullen wij den vol genden keer ons verzetten, nu wij min der sterk zijn.” Het „Oeuvre” vraagt haar lezeressen met haar mevrouw Chamberlain een ge schenk aan te bieden uit erkentelijkheid voor wat haar echtgenoot voor den vrede gedaan heeft. Het blad opent de inschrij ving met een storting van 25.000 frans. (iOlWlE UIUIAM. rj ATERDAGMIDDAG, klokslag 2 uur Ij hebben de Duitsche troepen, onder bevel van generaal Ritter von Leeb, de vroegere Duitsch-Tsjechoslowaaksche grens in het Boheemsche Woud tusschen Reifenberg en Finsterau overschreden en zijn begonnen met de bezetting van het gebiedsdeel, dat is vastgesteld in het accoord van 20 September. Het lag in de bedoeling dien dag het dal van Moldau van Friedberg tot Tafelberg te bereiken. Zondagmiddag te één uur zijn de troe pen, de tweede zone van het door de Duitsche troepen te bezetten gebied bin- nengetrokken De correspondent van Reuter heeft het binnenrukken van de troepen in het dorpje Vogelwald gade geslagen. Even voor zij het dorp binnentrokken, werden zij door den dlvislecommandant geïn specteerd De soldaten werden door do bevolking aan beide zijden van de grens toegejulcnt. In de velden in de omgeving lagen afdeelingen van het Sudetenduit sche Vrijkorps te rusten. In hun burgcr- kleeren staken zij sterk af bij de Duit sche soldaten. Een grenswacht wees den correspon dent een aantal heuvels, waar Tsjechi sche posten hadden gelegen tot giste- ochtend vroeg, toen zij in goede orde af trokken. Het bezette gebied is heuvelach tig en dun bevolkt: er liggen groote naaldbosschen. waartus^chen kleine ont gonnen velden. Langs de wegen naar de grens reden lange convooien vrachtwa gens, artillerie, luchtdoelartlllerie en zoeklichten. Vele wagens waren met blqe- rnea getooid. Langs de wegen werden de soldaten toegejuicht, doch de burgerbe volking mocht de troepen niet volgen bij het overschrijden van de grens. Tegelijk met de gemengde legerafdee- llng die bij Waldhausen over de grens trok is een tweede, even sterke afdeeling Iets meer naar het Noorden, het Sudeten land binnengerukt Beide colonnes heb ben den opmqrsch echter slechts over .leringen afstand voortgezet. Zij maakten Ltalt bij de demarcatielijn, welke de eer ie etappe afbakent. Daar, op circa 1500 «er voor Moldau hebben de troepen hrtier gemaakt. In de komende dagen al de bezetting in dit gedeelte van Bu itenland geleidelijk worden uitgebreld. terwijl dan tevens ook de andere deelen >an de beurt komen. In verband hiermede rollen dag en nacht militaire transportauto’s met nteu we troepen langs de wegen. Onafzien bare colonnes cavallerie trekken door de grensstreek Tanks, pantserauto’s en mi litaire motorrijders daveren er langs en het gevolg is dat het particuliere ver teer geheel In de verdrukking geraakt. Henlein Rijksconunissaris. Dé stad Eger en omgeving is reeds Wheel ontruimd. De geestdrift van de bevolking is groot. De bevolking wuift de soldaten toe, de klokken van de kerken luiden en de woningen van de Tsjechi sche beambten zijn verlaten. j Onder ontzaglijke geestdrift is Konrad Henlein, die door Hitler belast is met het bestuur der Sudetenduitsche gebieden, «mdag te Asch ontvangen. De huizen zijn met Duitsche vlag gen en groen versierd en vol spanning u ocht men op de komende gebeurtenis- vooral daar bekend is geworden, dat cL Hitler naar het Sudetengebied zal ...ra®n Vandaag zal hij waarschijnlijk o Asch over de grens karnen en tegen Wordt hlJ te Eger verwacht. Om 10 18 de Führer uit Berlijn ’«trokken ADVERTENTIEPRIJS: Udt Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1—5 regels 1.80, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring 1—5 regels 1.55. elke regel meer f 0.30 Advertentiön in het Zaterdagnummer 20 bU«lag op den prtfs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prifs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regelp 2.25, elke regel meei 0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst vap soliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerden prijs Groote letters en randen woeden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1938 | | pagina 1